TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ивановска: При крај е предметот „Леонардо“ против Рашковски, за софтверот чекаме одговор од Владата

360 степени - 21.03.2021

Коментирајќи го новиот предмет за Рашковски, кој Државната комисија за спречување на корупција го отвори по сториите на „360 степени“ во кои објавивме дека Генералниот секретаријат лани купил софтвер за сообраќајни прекршоци, кој МВР не знае и не ...

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски, државата плаќа големи камати

МКД - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски

Р.С.Европа - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Антикорупциска го привршува предметот „Леонардо“: Државата плаќа високи камати

Фокус - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Ивановска: Антикорупциска ги чека одговорите од Владата за софтверот на Рашковски

Алсат-М - 21.03.2021

Државната комисија за спречување корупција сè уште не добила одговор од Владата за новиот предмет што го отвори за Драги Рашковски по сториите на „360 степени“ дека Генералниот секретаријат на Владата лани направил софтвер за сообраќајни прекршоци ...

Ивановска за РСЕ: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски

Нова ТВ - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо“ против Рашковски

24 Вести - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски

Канал5 - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски. Но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Антикорупциска: Институциите молчат на нашите барања за случајот „Леонардо“

Алфа - 21.03.2021

Досега институциите не одговориле на итните барања од антикорупциска комисија за скандалозниот случај „Леонардо“ поврзан со поранешниот генерален секретар на Владата, за набавка на радарски системи за МНАВ. До сега немаме одговори.

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо“ против Рашковски

Нетпрес - 21.03.2021

Во неделното интервју за Радио слободна Европа претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска вели дека договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се ...

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски, државата плаќа големи камати

Press24 - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Рашковски се испитува и во „Леонардо“: Антикорупционерите чекаат документи за најновиот софтвер

Фактор - 21.03.2021

Додека Обвинителство отвори предистрага за случајот со набавката на софтвер за сообраќајни прекршоци, а Државната комисија за спречување на корупцијата ги чека документите од Владата за да ги утврди фактите, еден друг договор во кој е вклучен Драги ...

Антикорупциска го привршува предметот „Леонардо“: Државата плаќа високи камати

Либертас - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо“ против Рашковски, државата плаќа големи камати

+инфо - 21.03.2021

Ние го отворивме и од аспект на јавната набавка, на целата постапка за избор на „Леонардо“ како оператор од кој што требаше да се набави таа опрема, и тој е малку пообемен процес, и тој процес е завршен - вели претседателката на ДКСК.

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски, државата плаќа големи камати

Република - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Ивановска за предметот за Рашковски: Испративме барања институциите молчат

Скопје1 - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

(ВИДЕО) Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо“ против Драги Рашковски

Frontline - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

Ивановска за РСЕ: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски (ВИДЕО)

Локално - 21.03.2021

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски, но сомнително е доцнењето со исплатата на траншите за кои државата плаќа високи ...

ВМРО-ДПМНЕ го прифати предизвикот од Рашковски за дуел: Го праќа портпаролот Стоилковски

360 степени - 20.03.2021

Поранешниот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, пак, вчера го одби повикот за отворена дебата и кажа дека за набавката на софтверот е подготвен да сведочи пред институциите Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, го прифати предизвикот од ...

Русковска за „софтверот на Рашковски“: Истражителите се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат ...

360 степени - 20.03.2021

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вели дека истражителите од обвинителството се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат документите во врска со случајот со набавката на софтверот ...

Чулев не сака да дебатира со Рашковски, стои на располагање да сведочи во обвинителството

360 степени - 20.03.2021

Поранешниот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев на Фејсбук одговори негативно на повикот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски кој го повика на отворена дебата за спорниот софтвер за МВР, веднаш штом заврши со ...

Истражителите се во контакт со лицата кои треба да ги обезбедат документите за случајот со Рашковски

МКД - 20.03.2021

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вели дека истражителите од Обвинителството се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат документите во врска со случајот со набавката на софтверот ...

Чулев одби го одби ТВ дуелот со Рашковски: Предизвикот го прифати Стоилковски

Слободен Печат - 20.03.2021

Поранешниот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев ја одби понудата за ТВ дуел од страна на , но изјави дека е подготвен да сведочи пред институциите за набавката на софтверот. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се огласи дека го прифаќа предизвикот ...

Стоилковски: Јас ќе му излезам на Рашковски на дуел

Фокус - 20.03.2021

Владиниот секретар Драги Рашковски побара дебата со поранешниот технички министер во пржинската влада Наќе Чулев околу набавката на софтверот што се уште не се користи, но Чулев ја одби поканана, а предизвикот го прифати портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Стоилковски: На Рашковски не му е местото на ТВ, но во услови на режим и неправда, јас ќе му излезам на дуел

Курир - 20.03.2021

Дрскоста е главна карактеристика на режимот на Заев и нему блиските режимци! Додека граѓани секојдневно умираат во епидемија, а наместо по вакцини режимот трча по провизии, Драги Рашковски ужива во луксуз во Мексико!? И од тој Мексико, се дрзнува да ...

Предизвикот на Рашковски за ТВ дуел е прифатен! ДПМНЕ на дуел го праќаат Стоилковски

Точка - 20.03.2021

Наќе Чулев поранешниот технички министер за внатрешни работи ги одби предизвикот за ТВ дуел од страна на Рашковски, но изјави дека е подготвен да сведочи пред институциите за набавката на софтверот.

Чулев одби, ВМРО ДПМНЕ на ТВ дуел со Рашковски го праќаат Стоилковски

Бриф - 20.03.2021

Поранешниот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев ја одби понудата за ТВ дуел од страна на Драги Рашковски, но изјави дека е подготвен да сведочи пред институциите за набавката на софтверот.

Истражителите собираат информации за софтверот за МВР, а Рашковски одмара во Мексико

Алфа - 20.03.2021

Рашковски се уште одмара во Мексико, а истражителите собираат документи за набавка на софтверот. Но обвинителството не открива повеќе детали. Русковска вели дека рано е да се каже дали и кое кривично дело е во прашање.

Чулев одби, но Стоилковски прифаќа дуел со Рашковски: Дали ќе има дебата?

Фактор - 20.03.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, го прифати предизвикот од поранешниот генерален секретар на Владата, а сега секретар во кабинетот на премиерот, Драги Рашковски, за отворена дебата околу набавката на софтверот, но и за други теми.

Стоилковски: На Рашковски не му е местото на ТВ, но во услови на режим и неправда, јас ќе му излезам на дуел

Република - 20.03.2021

Дрскоста е главна карактеристика на режимот на Заев и нему блиските режимци! Додека граѓани секојдневно умираат во епидемија, а наместо по вакцини режимот трча по провизии, Драги Рашковски ужива во луксуз во Мексико!? И од тој Мексико, се дрзнува да ...

Стоилковски: Јас ќе му излезам на дуел на Рашковски иако нему не му е местото на телевизија

+инфо - 20.03.2021

Ршковски вчера побара тв дебата за набавката на софтверот со опозицијата и поранешниот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, го прифати предизвикот од поранешниот генерален секретар на Владата, а сега секретар во ...

Русковска за „софтверот на Рашковски“: Истражителите се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат ...

Press24 - 20.03.2021

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вели дека истражителите од обвинителството се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат документите во врска со случајот со набавката на софтверот ...

Русковска за „софтверот на Рашковски: Истражителите обезбедуваат документите

Нетпрес - 20.03.2021

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вели дека истражителите од обвинителството се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат документите во врска со случајот со набавката на софтверот ...

Русковска за „софтверот на Рашковски“: Истражителите се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат ...

Република - 20.03.2021

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вели дека истражителите од обвинителството се во постојан контакт со лицата кои треба да ги обезбедат документите во врска со случајот со набавката на софтверот ...

Додека Рашковски е во Мексико, обвинители чешлаат документи во Владата

Фактор - 20.03.2021

Додека тој е во Мексико на одмор во поевтини хотели, Јавното обвинителство отвори предистрага за случајот со набавката за сообраќајни прекршоци. Драги Рашковски е во центарот на овој случај, а обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска ...

Стоилковски:Иако ова не е политика туку е криминал, ако сака Рашковски нека излезе со мене на ТВ дуел

MakPress - 20.03.2021

Дрскоста е главна карактеристика на режимот на Заев и нему блиските режимци! Додека граѓани секојдневно умираат во епидемија, а наместо по вакцини режимот трча по провизии, Драги Рашковски ужива во луксуз во Мексико!? И од тој Мексико, се дрзнува да ...

Стоилковски: Јас лично ќе застанам пред Драги Рашковски во име на ВМРО-ДПМНЕ на ТВ дуел

Скопје1 - 20.03.2021

Дрскоста е главна карактеристика на режимот на Заев и нему блиските режимци! Додека граѓани секојдневно умираат во епидемија, а наместо по вакцини режимот трча по провизии, Драги Рашковски ужива во луксуз во Мексико!? И од тој Мексико, се дрзнува да ...

Стоилковски: Ќе се соочам со Рашковски на ТВ дуел за скандалите тешки милиони евра

Lider - 20.03.2021

Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека иако местото на Рашковски не му е на ТВ дуел, тој ќе застане пред него и ќе го соочи со јавноста за скандалите тешки милиони евра. Дрскоста е главна карактеристика на режимот на Заев и нему ...

Стоилковски: На Рашковски не му е местото на ТВ, но во услови на режим и неправда, јас ќе му излезам на дуел

24Инфо - 20.03.2021

Дрскоста е главна карактеристика на режимот на Заев и нему блиските режимци! Додека граѓани секојдневно умираат во епидемија, а наместо по вакцини режимот трча по провизии, Драги Рашковски ужива во луксуз во Мексико!? И од тој Мексико, се дрзнува да ...

Предистрага за „софтверот на Рашковски“: Русковска влезе во Владата

360 степени - 19.03.2021

Обвинители од „организиран криминал“ почнале да собираат податоци за случајот со поранешниот шеф на Генералниот секретаријат на „Илинденска“ бр.2, кој е моментно на одмор во Мексико Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција почнало ...

Рашковски ги кани Чулев и ВМРО-ДПМНЕ на дуел откако ќе се врати од Мексико

360 степени - 19.03.2021

Правните дилеми околу набавката на софтверот, поранешниот генерален секретар на Владата, а сега секретар во премиерот на кабинетот, Драги Рашковски, ги остава на институциите, додека за политичките аспекти ја кани ВМРО-ДПМНЕ преку поранешниот ...

Чулев: МВР не беше информирано за набавката на софтверот

Слободен Печат - 19.03.2021

Во врска со отворената покана за политички дуел од страна на поранешниот генерален секретар на Владата, господинот Драги Рашковски, моја обврска како одговорна личност и поранешен министер за внатрешни работи е да ги информирам граѓаните за ...

Рускоска собира материјали за Рашкоски во Владата

Независен - 19.03.2021

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција почнало да ја собира докоментацијата од генералниот секретаријат на Владата и другите институции и фирмата Инвока-груп за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил ...

Рашковски го продолжува одморот во Мексико и по отворената истрага за сообраќајниот софтвер

Канал5 - 19.03.2021

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски го продолжува одморот во Мексико, додека Обвинителството и Антикорупциска ја истражуваат законитоста на набавката на сообраќајниот софтвер.

Се собира документација од Владата за набавката на софтверот, Рашковски го кани Чулев на дуел

Фокус - 19.03.2021

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција почнало да ја собира докоментацијата од генералниот секретаријат на Владата и другите институции и фирмата Инвока-груп за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил ...

Рускоска собира материјали за Рашкоски во Владата – тој ги повика Чулев и ВМРО-ДПМНЕ на дуел

Нова ТВ - 19.03.2021

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција почнало да ја собира докоментацијата од генералниот секретаријат на Владата и другите институции и фирмата Инвока-груп за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил ...

Владата спрема документи за Рашковски, Обвинителството отвори предистрага

Алсат-М - 19.03.2021

Додека Драги Рашковски со семејството одмора во Мексико, неговите колеги од Владата ја подготвуваат обемната документација за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци. Треба да ја предадат во Обвинителството за организиран криминал и ...

Русковска влезе во Владата за да собира документација за софтверот на Рашковски

Слободен Печат - 19.03.2021

По налог на јавната обвинителка за организиран криминал, Вилма Русковска, истражители на обвинителството влегле во Владата каде што собираат документација за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил поранешниот генерален ...

Рашковски: По одморот ги чекам ВМРО-ДПМНЕ и Чулев на дебата

Слободен Печат - 19.03.2021

Правните дилеми околу набавката на софтверот, поранешниот генерален секретар на Владата, а сега секретар во премиерот на кабинетот, Драги Рашковски, ги остава на институциите, додека за политичките аспекти ја кани ВМРО-ДПМНЕ, преку поранешниот ...

Обвинителството влезе во генералниот секретаријат на Владата, се бараат документи за набавката на софтверот

24 Вести - 19.03.2021

Обвинителството собира документација за софтверот кој го набавил Драги Рашковски, велат од таму за Т24. Вилма Русковска веќе потпишала повеќе наредби, за да ја комплетира сликата- за кои потреби е набавен софтверот за сообраќајни прекршоци? Во рок ...

ОЈО отвори истрага за Рашковски, тој очекува вистината да ја расветлат институциите

24 Вести - 19.03.2021

Откако обвинителството за организира н криминал отвори предистражна постапка за набавката на софтверот што го го купил Драги Рашковски од позиција на генерален секретар на Владата, се огласи и самиот тој.

Ќе се повтори ли случајот Ден Дончев, ОЈО отвори предмет за Рашковски по неговото заминување во Мексико

Курир - 19.03.2021

Советникот на премиерот Зоран Заев, Драги Рашковски по аферата „Леонардо“ повторно во фокусот на јавноста. Овој пат со купување на софтвер за потребите на МВР со народни пари, кој никогаш не се употребил.

Рашковски: По одморот ги чекам ВМРО-ДПМНЕ и Чулев на дебата

+инфо - 19.03.2021

Ќе заврши мојот ако после сè може да се нарече одмор, па нека повели ВМРО-ДПМНЕ преку оној кој ме повика, поранешниот министер Наќе Чулев, да дојде и да дебатираме, соопшти поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски.

Рускоска влезе во Владата – се собира документација за набавката на софтверот

Press24 - 19.03.2021

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција почнало да ја собира докоментацијата од генералниот секретаријат на Владата и другите институции и фирмата Инвока-груп за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил ...

Се огласи Рашковски: По одморот ги чекам ВМРО-ДПМНЕ и Чулев на дебата

Нетпрес - 19.03.2021

„Политичката дебата ако може и да се нарече дебата, која се отвори, може да се разјасни преку политички дуели. Ќе заврши мојот ако после сè може да се нарече одмор, па нека повели ВМРО-ДПМНЕ преку оној кој ме повика, поранешниот министер Наќе Чулев, ...

Русковска во Владата бара документи за набавка на софтверот направен од Рашковски

Нетпрес - 19.03.2021

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција почнало да ја собира докоментацијата од генералниот секретаријат на Владата и другите институции и фирмата Инвока-груп за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил ...

Русковска влезе во Влада: Се бараат документи за набавка на софтверот направена од Рашковски

Република - 19.03.2021

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција почнало да ја собира докоментацијата од генералниот секретаријат на Владата и другите институции и фирмата Инвока-груп за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил ...

Русковска влезе во Владата, собира документација за софтверот на Рашковски

+инфо - 19.03.2021

Вчера беше оформен предметот, рано е да се каже дали и кое кривично дело е во прашање, изјави обвинителката Вилма Русковска за ТВ24. По налог на јавната обвинителка за организиран криминал, Вилма Русковска, истражители на обвинителството влегле во ...

Рашковски: После одморот, ги чекам ВМРО-ДПМНЕ и Чулев на дебата

Press24 - 19.03.2021

Поранешниот генерален секретар Драги Рашковски во писмена изјава за Канал 5 кажа дека правните дилеми околу набавката на софтверот ги остава на институциите, а политичките ќе ги разјаснувал откако ќе си дојде во Македонија.

Чулев одговори на поканата на Рашковски да дебатираат за софтверот за МВР

24Инфо - 19.03.2021

Поранешниот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев на Фејсбук одговори на повикот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски на дебата за спорниот софтвер за МВР, а за кој Обвинителството почна истрага.

Чулев за софтверот: Доколку Рашковски смета дека кажувам лаги, слободно нека ме тужи

Локално - 19.03.2021

„Во врска со отворената покана за политички дуел од страна на поранешниот генерален секретар на Владата, господинот Драги Рашковски, моја обврска како одговорна личност и поранешен министер за внатрешни работи е да ги информирам граѓаните за ...

Русковска во Влада собира документација за случајот со Рашковски

Frontline - 19.03.2021

Претседателката на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска почнала да собира податоци за софтверот за сообраќајни прекршоци што го набавил поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски.

Дури и Русковска на Заев не му верува

Expres - 19.03.2021

Шефицата на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција Вилма Русковска не му верува на премиерот Заев кој тврди дека се е чисто во тендерите на Драги Рашковски. Таа денеска во рамки на истражната постапка за Рашковски наспроти ...

Русковска собира документација за случајот со Рашковски

Локално - 19.03.2021

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска почнала да собира податоци за софтверот за сообраќајни прекршоци што го набавил поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски.

Рускоска почнала да собира податоци за софтверот на Рашкоски

Денешен - 19.03.2021

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска почнала да собира податоци за софтверот за сообраќајни прекршоци што го набавил поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски.

Русковска влегла во Владата: Бара документи за набавката на спорниот софтвер на Рашковски

Lider - 19.03.2021

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција почнало да ја собира докоментацијата од генералниот секретаријат на Владата и другите институции и фирмата Инвока-груп за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци што ја направил ...

Рашковски: После одморот, ги чекам ВМРО-ДПМНЕ и Чулев на дебата за тоа што ме обвинуваат

Локално - 19.03.2021

„Политичката дебата ако може и да се нарече дебата која се отвори може да се разјасни преку политички дуели. Ќе заврши мојот ако после се може да се нарече одмор, па нека повели ВМРО-ДПМНЕ преку оној кој ме повика, поранешниот министер Наќе Чулев, ...

Тим на Русковска влезе во Владата, ја собира документацијата на Рашковски

Мак. Весник - 19.03.2021

Во текот на денот по налог на јавната обвинителка за организиран криминал истражители на обвинителството влегле во владата каде се собира документација од Владата за набавката на софтверот.

Рашковски: Правните дилеми нека ги решат институциите, за политичките ги канам Чулев и ВМРО-ДПМНЕ на дуел

Frontline - 19.03.2021

Драги Рашковски, поранешен генерален секретар на Владата, а сега секретар во кабинетот на премиерот, правните дилеми околу набавката на софтвери ја остава на институциите, додека за политичките аспекти ја кани ВМРО-ДПМНЕ преку поранешниот технички ...

Тим на Русковска во владата ја собира документацијата на Рашковски

Expres - 19.03.2021

Во текот на денот по налог на јавната обвинителка за организиран криминал истражители на обвинителството влегле во владата каде се собира документација од Владата за набавката на софтверот.

Рашковски слави роденден на сопругата во Мексико а мисли на Чулев

Expres - 19.03.2021

Од далечните егзотични мексикански плажи и ефтини хотели екс генералниот секретар на Владата Драги Рашковски во нова изјава ја кани ВМРО-ДПМНЕ преку поранешниот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев, на дуел.

Чулев: Ако Рашковски мисли дека лажам, слободно нека ме тужи

Lider - 19.03.2021

Преку својот Фејсбук профил се обрати и поранешниот Министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, одговарајќи на понудата на Рашковски за меѓусебен дуел. Чулев пишува дека неговата изјава е дадена бидејќи за него претставува одговорност е да ги ...

Рашковски: По одморот ги чекам ВМРО-ДПМНЕ и Чулев на дебата

Мак. Весник - 19.03.2021

Правните дилеми околу набавката на софтверот, поранешниот генерален секретар на Владата, а сега секретар во премиерот на кабинетот, Драги Рашковски, ги остава на институциите, додека за политичките аспекти ја кани ВМРО-ДПМНЕ, преку поранешниот ...

Павле Богоевски: Не очекувам, но се надевам дека Рашковски побргу ќе се врати во Македонија за да се разреши скандалот ...

PressingTV - 19.03.2021

Во емисијата „Само вистина“ гостуваше Павле Богоевски кој што во своето гостување посочи дека не очекува, но се надева дека Рашковски побргу ќе се врати во Македонија и да се разреши скандалот за софтверите.

На случаите како со Рашковски треба да се обрне внимание, вели Тасева

PressingTV - 19.03.2021

Слаѓана Тасева од Транспаренси интернешнл во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека на случаите како со екс генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски треба да се обрне внимание.

Рашковски се јави откако Обвинителството отвори постапка за неговиот софтвер

Expres - 19.03.2021

Поранешниот ген-сек на Владата, Драги Рашковски вчера реагираше на веста дека Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција отвори предистражна постапка за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци во вредност од 81 000 евра, кој ...

Рашковски за предистрагата на ОЈО: Само преку институциите ќе се дознае вистината

360 степени - 18.03.2021

Откако Обвинителството за гонење н а организиран криминал и корупција отвори предистражна постапка за набавката на софтверот што го го купил Драги Рашковски од позиција на генерален секретар на Владата, се огласи и самиот тој.

Обвинителството отвори предистрага за софтверот на Рашковски

360 степени - 18.03.2021

По сториите што ги објави „360 степени“ поврзани со софтверот за сообраќајни прекршоци набавен од страна на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, денеска Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Обвинителството за организиран криминал отвори предмет за набавката на софтверот на Рашковски

Сакам да кажам - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“, што лани додека ...

Институциите да си ја вршат надлежноста, вели Рашковски откако обвинителството отвори предмет

Фокус - 18.03.2021

Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите, вели секретарот во Владата Драги Рашковски откако обвинителството отвори предмет за набавката за софтвер. „Треба да ги оставиме институциите да си ја вршат надлежноста“, кусо ...

Тасева: На случаите како со Рашковски треба да се обрне внимание

Слободен Печат - 18.03.2021

Во своето гостување во емисијата „Click Plus“ на ТВ 21, Слаѓана Тасева истакна дека на случаите како со поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, треба да се обрне внимание.

Обвинителството отвори предмет за софтверот на Рашковски

Р.С.Европа - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Тортевски: Крајно време е за постапки – Тасева: На случаите како со Рашковски треба да се обрне внимание

ТВ21 - 18.03.2021

„Добро што Основното јавно обвинителство решило да отвори постапка по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“, лиј автор е Драги Рашковски- вели Слаѓана Тасева ...

МВР: Доставивме извесување до ОЈО за софтверот што го набави Рашковски

Р.С.Европа - 18.03.2021

Министерството за внатрешни работи изврши проверки во врска со набавениот софтвер од Генералниот секретаријат на Владата за определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни.

Рашковски од Мексико по предистрагата на ОЈО: Нека сработат институциите

Независен - 18.03.2021

„Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите. Така што, треба да ги оставиме институциите да си ја вршат надлежноста“, кратко изјавил за ТВ Сител, поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, откако ОЈО ...

МВР го извести обвинителството за софтверот што го купил Рашковски

24 Вести - 18.03.2021

Откако секој од секого чекаше одговори во врска со набавката на софтверот од страна на владиниот координатор, Драги Рашковски денеска мразот го скрши Министерството за внатрешни работи. Полицискиот портпарол Тони Ангеловски за ТВ 24 вели дека МВР ...

ОЈО: Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

24 Вести - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО oтвори предмет за сообраќајниот софтвер на Рашковски

Независен - 18.03.2021

-Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Рашковски од Мексико: Институциите да си ја вршат својата работа

Слободен Печат - 18.03.2021

Обвинителството денеска соопшти дека, следејќи ги повеќедневните написи во медиумите за набавката на софтверот од страна на генералниот секретаријат на Владата, отворена е предистражна постапка, при што предметниот обвинител издал повеќе наредби за ...

Отворена е предистрага на Јавното обвинителство за софтверот на Драги Рашковски

МКД - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека отвори предистрага по допрен глас за набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци од страна на Генералниот секретаријат на Владата кога генерален секретар ...

Рашковски се огласи од Мексико, откако ОЈО објави предмет

Сител - 18.03.2021

Обвинителството за организиран криминал отвори предмет за софтверот кој го набави екс-генералниот сектетар на Владата, Драги Рашковски. -Следејќи ги повеќедневните натписи во медиумите за набавката на софтверот од страна на Генералниот секретаријат ...

ОЈО отвори предмет во врска со софтверот кој го набави Рашковски

Нова ТВ - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО отвори предмет за набавката на софтверот на Рашковски

Сител - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО отвори предмет за софтверот кој го набави Рашковски

Фокус - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер кој го набавил Рашковски

Канал5 - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера соопшти дека отворен е предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за сообраќај од поранешниот генерален секретар во владата Драги Рашковски.

Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер на Рашковски

Слободен Печат - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни”.

Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

ТВ21 - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Институциите да си ја вршат надлежноста, вели Рашковски откако обвинителството отвори предмет

Нова ТВ - 18.03.2021

Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите, вели секретарот во Владата Драги Рашковски откако обвинителството отвори предмет за набавката за софтвер. „Треба да ги оставиме институциите да си ја вршат надлежноста“, кусо ...

Обвинителството отвори предистрага за Рашковски

еМагазин - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО отвори предмет по допрен глас за софтверот што го набавил Рашковски

+инфо - 18.03.2021

Следејќи ги повеќедневните написи во медиумите за набавката на софтверот од страна на Генералниот секретаријат на Владата, обвинителството отвори предистражна постапка, при што предметниот обвинител издаде повеќе наредби за прибирање на потребната ...

ОЈО отвори предмет по допрен глас за набавката на софтверот на Рашковски

Скопје инфо - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство по допрен глас започна предмет во врска со набавката на софтверот со која се поврзува и поранешниот генерален секретат во владата, Драги Рашковски. -Следејќи ги повеќедневните написи во медиумите за набавката на ...

ОЈО: Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

Вечер Прес - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Обвинителството за организиран криминал отвори предмет за софтверот на Рашковски

Точка - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за определување просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни.

Рашковски се огласи од Мексико, но не кажува дали ќе се врати во Македонија

Нетпрес - 18.03.2021

Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите. Така да треба да ги оставиме институциите да си ја вршат работата, наведува за Сител во писмена изјава од Мексико, Драги Рашковски за кој претходно во четвртокот попладнето по ...

Обвинителството отвори пред-истрага за софтверот на Рашковски

Либертас - 18.03.2021

-Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО: Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

Бриф - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО: Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

Кајгана - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Oбвинителството отвори предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

ММС - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни”.

Рашковски за предистрагата на ОЈО: Само преку институциите ќе се дознае вистината

Бриф - 18.03.2021

Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција отвори предистражна постапка за набавката на софтверот што го го купил Драги Рашковски од позиција на генерален секретар на Владата, се огласи и самиот тој.

Рашковски пак се јави од Мексико: Да ги оставиме институциите да си ја вршат својата работа

+инфо - 18.03.2021

Обвинителството денеска соопшти дека следејќи ги повеќедневните написи во медиумите за набавката на софтверот од страна на генералниот секретаријат на Владата, отворена е предистражна постапка, при што предметниот обвинител издал повеќе наредби за ...

Богоевски: Рашковски би требало веднаш да се врати од Мексико и да им биде достапен на органите

Република - 18.03.2021

Вечерва во емисијата „Само вистина“ гостуваше Павле Богоевски кој што во своето гостување посочи дека не очекува, но се надева дека Рашковски побргу ќе се врати во Македонија и да се разреши скандалот за софтверите. , нагласи Богоевски.

Се огласи Рашковски од Мексико, откако ОЈО објави предмет

Курир - 18.03.2021

Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите. Така да треба да ги оставиме институциите да си ја вршат работата. Ова за Сител го изјави преку писмена изјава од Мексико, Драги Рашковски за кој попладнево Обвинителство ...

Рашковски од Мексико: Да ги оставиме институциите да си ја вршат работата

Press24 - 18.03.2021

„Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите. Така да треба да ги оставиме институциите да си ја вршат работата“ Ова за Сител го изјави преку писмена изјава од Мексико, Драги Рашковски за кој попладнево Обвинителство ...

Рашковски од Мексико: Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите

ММС - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни” од страна на ...

Обвинителството отвори предмет за сообраќајниот софтвер на Рашковски

Нетпрес - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство соопшти во четвртокот попладнето дека отоврило предмет за сообраќајниот софтвер на поранешниот секретар на Владата Драги Рашковски, по повеќедневните написи во медиумите и откако тој замина во Мексико.

Богоевски: Власта има сериозен проблем со обезбедување на присуство на осомничените во постапките, особено во случаите ...

Нетпрес - 18.03.2021

Поранешниот пратеник на владејачката коалиција предводена од СДСМ, Павле Богоевски, се надева дека поранешниот генерален секретар а сега специјален советник во Владата на премиерот Зоран Заев, Драги Рашковски што поскоро ќе се врати до наводниот ...

Тасева за софтверот на Рашковски: Добро е што ОЈО решило да отвори постапка по допрен глас

Република - 18.03.2021

„За сите случаи како овој треба да се обрне внимание и да се посочи дека има некакво сомнение, кое што после може да се издигне на повисоко ниво за да се оцени понатаму дали ќе се води постапка“, изјави Слаѓана Тасева од Транспаренси интернешнл во ...

Тасева: На случаите како со Рашковски треба да се обрне внимание

Курир - 18.03.2021

Слаѓана Тасева од Транспаренси интернешнл во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека на случаите како со екс генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски треба да се обрне внимание.

Рашковски од Мексико: Да ги оставиме институциите да си ја вршат работата

Либертас - 18.03.2021

„Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите. Така да треба да ги оставиме институциите да си ја вршат работата“ Ова за Сител го изјави преку писмена изјава од Мексико, Драги Рашковски за кој попладнево Обвинителство ...

ОЈО отвори предмет за сообраќајниот софтвер на Рашковски

Курир - 18.03.2021

ОЈО отвори предмет за сообраќајниот софтвер на Драги Рашковски. -Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина ...

ОЈО отвори предмет за набавката на софтверот на Рашковски

Press24 - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас за набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“, направено во времето кога ...

Рашковски се јави од Мексико откако ОЈО отвори предмет за неговиот софтвер

Република - 18.03.2021

Советникот на премиерот Зоран Заев, поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој тврдеше дека не патентирал никаков софтвер, од Мексико во писмена изјава за вели дека институциите можат да ја дознаат вистината за случајот.

ОЈО отвори предмет за софтверот на Рашковски

Фактор - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Богоевски за случајот со Рашковски: Власта има сериозен проблем со обезбедување на присуство на осомничените во ...

Курир - 18.03.2021

Вечерва во емисијата „Само вистина“ гостуваше Павле Богоевски кој што во своето гостување посочи дека не очекува, но се надева дека Рашковски побргу ќе се врати во Македонија и да се разреши скандалот за софтверите.

Обвинителството за организиран криминал отвори предмет на софтверот на Рашковски

MTM - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Рашковски одговори на истрагата што му ја отвори ОЈО – порача дека…

Lider - 18.03.2021

Советникот на премиерот Зоран Заев, поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој тврдеше дека не патентирал никаков софтвер, од Мексико во писмена изјава за Сител вели дека институциите можат да ја дознаат вистината за случајот.

Рашковски од Мексико порачал дека вистината ќе се дознае преку институциите

24Инфо - 18.03.2021

Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите. Така што, треба да ги оставиме институциите да си ја вршат надлежноста, изјавил поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски кој е на одмор во Мексико за ТВ Сител.

Богоевски: Рашковски би требало веднаш да се врати од Мексико за да се разреши скандалот за набавката на софтверот

Скопје1 - 18.03.2021

Поранешниот пратеник на владејачката коалиција предводена од СДСМ, Павле Богоевски, вечерва во емисијата „Само вистина“ истакна дека се надева дека поранешниот генерален секретар а сега специјален советник во Владата на премиерот Зоран Заев, Драги ...

ОЈО по допрен глас ќе отвори предметот за софтверот на Рашковски

MakPress - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Заев околу Рашковски: Очекувам надлежните да го проверат случајот

Lider - 18.03.2021

Заев денеска ја презентираше новата програма на СДСМ наречена „Нова политика“, а го прашаа и околу аферата на Драги Рашковски. Сепак, додека Заев во програмата ветува неселективна антикорупциска борба, во фокусот на јавноста е постапката на ...

Рашковски од Мексико: Да ги оставиме институциите да си ја вршат својата работа

Локално - 18.03.2021

„Единствен исправен начин за дознавање на вистината е преку институциите. Така што, треба да ги оставиме институциите да си ја вршат надлежноста“, кратко изјавил за ТВ Сител, поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, откако ОЈО ...

Тасева за случајот со Рашковски: Добро е што ОЈО отвори постапка по допрен глас

Локално - 18.03.2021

„За сите случаи како овој треба да се обрне внимание и да се посочи дека има некакво сомнение, кое што после може да се издигне на повисоко ниво за да понатаму се оцени дали ќе се води постапка“, изјави Слаѓана Тасева од Транспаренси интернешнл во ...

ОЈО отвори предмет за набавката на софтверот на Рашковски

Скопско Ехо - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас за набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“, направено во времето кога ...

Богоевски: Очекувам институциите да си ја завршат работата, не очекувам Рашковски да го прекине одморот, но се надевам

Frontline - 18.03.2021

Очекувам институциите да си ја завршат својата работа. Скандал ќе има само ако тоа не се случи и ако релевантните податоци за случајот не бидат обеделоденети во јавноста“, вели поранешниот пратеник Павле Богоевски во емисијата „Само вистина“, за ...

ОЈО отвори предмет за софтверот што го набавил Рашковски

Lider - 18.03.2021

Следејќи ги повеќедневните написи во медиумите за набавката на софтверот од страна на Генералниот секретаријат на Владата, обвинителството отвори предистражна постапка, при што предметниот обвинител издаде повеќе наредби за прибирање на потребната ...

Oтворен е предмет за софтверот што го купил Рашковски, соопштија од ОЈО

Локално - 18.03.2021

Следејќи ги повеќедневните написи во медиумите за набавката на софтверот од страна на Генералниот секретаријат на Владата, обвинителството отвори предистражна постапка, при што предметниот обвинител издаде повеќе наредби за прибирање на потребната ...

Богоевски за Рашковски: Не очекувам дека ќе го прекине одморот, но се надевам

Локално - 18.03.2021

„Очекувам институциите да си ја завршат својата работа. Скандал ќе има само ако тоа не се случи и ако релевантните податоци за случајот не бидат обеделоденети во јавноста“, вели поранешниот пратеник Павле Богоевски во емисијата „Само вистина“, за ...

Обвинителството за организиран криминал отвори предмет за софтверот на Рашковски

Н.Македонија - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни.

Обвинителството отвори предмет за набавката на софтвер на Рашковски

365 - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“, што го набавил ...

ОЈО: Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

Опсервер - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО: Отворен предмет по допрен глас за сообраќајниот софтвер

Frontline - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Обвинителството отвори предистрага за софтверот на Рашковски

Скопје1 - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

ОЈО отвори предмет по допрен глас за софтверот на Рашковски

24Инфо - 18.03.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска отвори предмет по допрен глас во врска со набавката на софтверот за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни”.

МВР го извести Обвинителството за софтверот што го купил Рашковски

Expres - 18.03.2021

Министерството за внатрешни работи изврши проверки во врска со набавениот софтвер од Генералниот секретаријат на Владата за „определување на просечна брзина на возилата во сообраќајот и изрекување казни“.

Русковска: Ако ниту еден орган не преземе дејствија за Рашковски, тоа ќе го сториме ние

360 степени - 17.03.2021

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вели доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите за набавката на софтвер, поврзан со Драги Рашковски, Обвинителството за кое таа е ...

Заев за Рашковски: Не треба да се обвинува секој што патентирал систем и бесплатно го отстапил на државата

360 степени - 17.03.2021

За разлика од Рашковски кој отфрли поврзаност меѓу неговиот патент и софтверот што го купил како генерален секретар, премиерот вели дека не треба да се обвинува секој што патентирал систем и бесплатно го отстапил на користење на државата Заев рече ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Сител - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев ги повика институциите да го истражат случајот со софтверот на Рашковски

Нова ТВ - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Русковска: Обвинителството ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на Рашковски

Слободен Печат - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат” истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Ако никој не го расчисти случајот со Рашковски, Обвинителството ќе отвори предмет, вели Русковска

МКД - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковска, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат" истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Обвинителството нема да остане немо за случајот со софтверот на Рашковски

Слободен Печат - 17.03.2021

Доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите за набавката на софтвер поврзан со Драги Рашковски, ние веројатно ќе отвориме предмет, потврди за „Слободен печат“ шефицата на Обвинителството за гонење на организиран ...

Русковска: Обвинителството веројатно ќе отвори предмет за софтверот на Рашковски

Независен - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска му ја префла топката на Спасовски, за софтверот на Рашковски обвинителството чека на МВР и УФП

ТВ21 - 17.03.2021

Органите на редот си играат пинг-понг за тоа кој да започне истрага за откривање на вистината за набавката на софтверот за казнување во сообраќајот што ја направи екс генералниот секретар на владата, Драги Рашковски.

Рашковски на одмор во Мексико – обвинителството чека на МВР и УФП

ТВ21 - 17.03.2021

Обвинителството за организиран криминал и корупција чека на Министерството за внатрешни работи и Управата за финансиска полиција за евентуално отворање предмет против Драги Рашковски, поранешен генерален секретар на Владата.

Заев за Рашковски: Да не се избрзува со обвинувањата

Р.С.Европа - 17.03.2021

Не треба да биде обвинуван секој што патентирал систем и го отстапил бесплатно на користење на својата земја, порача денеска премиерот Зоран Заев, на прашањето дали ќе побара оставка од секретарот задолжен за мониторинг на реализацијата на владината ...

Пронаоѓачот Рашковски на одмор во Мексико

Телма - 17.03.2021

Добро е што Мексико не е во Африка. Тоа го спасува секретарот во кабинетот на премиерот, Драги Рашковски, од 14-дневен карантин предвиден при враќањето од овој континент. На Рашковски за сега не му се заканува ниту кривичен прогон ниту разрешување.

Заев ги повика институциите да го истражат случајот со софтверот на Рашковски

Независен - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев ги повика институциите да го истражат случајот со Рашковски

МКД - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, која што постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Да се истражи случајот со Рашковски, одговорност ќе има за секој кој се огрешил од законот или постапувал неетички, ...

Фокус - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Обвинителството ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на Рашковски

Фокус - 17.03.2021

Доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите за набавката на софтвер, поврзан со поранешниот генерален секретар во Владата и еден од сегашните секретари, Драги Рашковски, Обвинителството ќе отвори предмет, велат од ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Канал5 - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Обвинителството за Рашковски ја „префрла топката“ на МВР и Финансиска полиција

Р.С.Европа - 17.03.2021

Обвинителството засега чека МВР и УФП да постапат за набавката на софтвер за детектирање и казнување на сообраќајни прекршоци кој го набавил поранешниот Генерален секретар на Владата Драги Рашковски.

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Слободен Печат - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев за Рашковски: Не треба да се обвинува секој што патентирал систем и бесплатно го отстапил на државата

Либертас - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Вечер Прес - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Граѓански збор - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

ММС - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев во одбрана на Рашковски: Инвентивните луѓе ѝ требаат на државата

+инфо - 17.03.2021

Премиерот Заев ги повика сите институции, обвинителството и МВР да работат на овој случај и тој да се разреши. Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка на законитоста на постапката за случајот со Рашковски да ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Република - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Press24 - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

iPortal - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Бриф - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

ОЈО ги чека МВР и Финансиска полиција за Рашковски

Фактор - 17.03.2021

Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција чека евентуални насоки од Министерството за внатрепни работи и Финансиската полиција како услов да постапат во врска со софтверот што го набавил поранешниот генерален секретар на ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Скопје инфо - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Обвинителството ќе отвори предмет ако не се расчистат сомнежите за софтверот на Рашковски

Кајгана - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковска, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска: Доколку никој не преземе нешто за софтверот на Рашковски, ЈО ќе отвори предмет

Press24 - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска: Обвинителството веројатно ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на ...

Бриф - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска: Обвинителството веројатно ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на ...

Скопје инфо - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска: Обвинителството веројатно ќе отвори предмет за софтверот на Рашковски

Либертас - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „ Слободен печат “ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска најверојатно ќе отвори предмет за софтверот на Рашковски

Република - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Обвинителството чека МВР и Финансиска полиција да постапат за Рашковски

еМагазин - 17.03.2021

Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција засега чека Министерството за внатрешни работи (МВР) и Управатата за финансиска полиција да постапат за набавката на софтвер за детектирање и казнување на сообраќајни прекршоци кој ...

Рашковски на „тапет“ на Твитер за одморот во Мексико

еМагазин - 17.03.2021

Поранешниот генерален секретар во Владата и советник во Владата, , во време на пандемија со Ковид-19 замина на одмор со семејството во Мексико. Рашковски деновиве повторно е актуелен за набавката за софтвер додека беше генерален секретар на Владата, ...

Премиерот контра Рашковски: Призна ли Заев дека секретарот набавил свој софтвер

Expres - 17.03.2021

Премиерот Заев го стави во исклучително лоша ситуација својот секретар Рашковски со изјава која укажува дека екс генералниот секретар на Владата набавил софтвер кој лично го патентирал. Од изјавата на Заев се открива дека Рашковски како “генсек” го ...

Заев за набавката на Рашковски: Да не се избрзува со обвинувањата, инвентивните луѓе ѝ се потребни на државата

365 - 17.03.2021

„Очекувам било која од надлежните институции да направи контрола и проверка. Тоа е Државната комисија за спречување на корупцијата, соодветното обвинителство, МВР. Слободно да дојдат да направат истрага, затоа што јас проверив и постапката е целосно ...

Русковска срамежливо најави дека ЈО ќе отвори предмет против Рашковски ако МВР и УФИ не постапат

MakPress - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска: Најверојатно ќе отвориме предмет за софтверот на Рашковски

PressingTV - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Заев за Рашковски: Инвентивни луѓе треба да бидат ангажирани од државата, не треба да се обвинува секој што патентирал ...

MakPress - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Русковска: Обвинителството веројатно ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на ...

Frontline - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Русковска: Веројатно ќе отвориме предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на Рашковски

24Инфо - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат” истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Заев за Рашковски: Доколку има какво било прекршување, ќе постапам директно

Локално - 17.03.2021

Одговарајќи на новинарско прашање за случајот со набавката на софтвер, премиерот Зоран Заев упати апел до секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка на законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретна ...

Русковска: Обвинителството веројатно ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на ...

Опсервер - 17.03.2021

– Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Опсервер - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев глуми или се сврти против Рашковски? Побара институциите да ја истражат неговата корупција!

Lider - 17.03.2021

Премиерот Зоран Заев апелира до институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски. Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи ...

Заев: Институциите да ја истражат набавката на софтвер од Рашковски

24Инфо - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

Frontline - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Заев: Институциите да го истражат случајот со набавката на софтвер од Рашковски

CivilMedia - 17.03.2021

Апелирам секоја надлежна институција, којашто постои во државата за проверка во законитоста на постапката за случајот со Рашковски да направи конкретно проверка и да направи извештај. Јас, како претседател на Владата којшто го има именувано за еден ...

Русковска се заинтересира за „софтверот на Рашковски“

Expres - 17.03.2021

Вилма Русковска вели дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите за набавката на софтвер поврзан со Драги Рашковски, Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција веројатно ќе отвори предмет.

Рускоска за „Слободен печат“: Доколку никој не преземе дејствија, ние ќе отвориме предмет за софтверот поврзан со ...

CivilMedia - 17.03.2021

„Доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите за набавката на софтвер поврзан со Драги Рашковски, ние веројатно ќе отвориме предмет“, вели шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, ...

Русковска: Обвинителството веројатно ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на ...

Акцент - 17.03.2021

Обвинителката Вилма Русковка во изјава за „Слободен печат“ истакна дека доколку ниту еден орган не преземе дејствија за расчистување на сомнежите за набавката на софтвер, поврзан со Драги Рашковски, Обвинителството за кое таа е задолжена веројатно ...

РСЕ: ЈО чека МВР и Финансиската полиција да се изјаснат за „софтверот на Рашковски“

Expres - 17.03.2021

Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција чека МВР и Финансиската полиција да постапат во врска со софтверот што го набавил поранешниот ген-сек на Владата Драги Рашковски, јавува РадиоСлободна Европа .

Рашковски мета на твитерџиите – Сињор Рашковски вие во Мексико сте ?

Скопје1 - 17.03.2021

Не запираат реакциите на социјалните мрежи, откако советникот во Владата Драги Рашковски, кого го тресат скандали за набавката на софтвер за сообраќајни прекршоци, а и во сред пандемија, призна дека со фамилијата е на одмор во Мексико.

Поповиќ: Каков дополнителен доказ треба да прикаже „360 степени“ за Рашковски да биде сменет?

360 степени - 16.03.2021

Лидија Димова беше разрешена по само една прес-конференција на ДКСК, забележува, Миша Поповиќ, постар истражувач во Институтот за демократија на теми поврзани со антикорупција Каков дополнителен доказ треба да прикаже редакцијата на „360 степени“ за ...

Заев не знае дали Рашковски е надвор од земјата

Р.С.Европа - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ,Зоран Заев рече дека не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски е надвор од земјава. Тој денеска одговарајќи на новинарско прашање поврзано со гласините на социјалните мрежи дека Рашковски со ...

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

МКД - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев не знае дали Рашковски е надвор од земјата – но утре ќе проверел

ТВ21 - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Независен - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе ѝ соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Канал5 - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев не знае дали Рашковски е надвор од земјава, ќе провери и утре ќе ја извести јавноста

Фокус - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Нови детали околу набавката: Рашковски прво го платл софтверот, па потоа го тестирал

Канал5 - 16.03.2021

Нови енигми се отворија околу набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци од страна на поранешниот генерален секретар Драги Рашковски. Според документот што го објави “360 степени”, Генералниот секретаријат со кој раководеше Рашковски го платил ...

Стоилковски: Јовески и Русковска судат луѓе за софтвер, ама не се блиски на Заев, за Рашковски

Канал5 - 16.03.2021

Преочигледна е селективноста на ЈО на Љубомир Јовески и на ЈО за организиран криминал водено од Вилма Русковска. Македонија на сите мерења тоне во корупција и криминал, Македонија секојдневно ја тресат корупциски скандали со имиња на функционери на ...

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Вечер Прес - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Рашковски одлетал за Мексико

Нетпрес - 16.03.2021

Во овој момент останува непознато дали Рашковски е во бегство поради последниот корупциски скандал или на сред пандемија заминал на прошетка во Латинска Америка, истакнува Лидер.мк . – Ни беше наредено Рашковски да го протнеме низ ВИП одделот на ...

Рашковски за „Фокус“ потврди дека е во Мексико

Бриф - 16.03.2021

Поранешниот генерален секретар на Владата, сега секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализацијата на владината програма, Драги Рашковски самиот потврди дека е во Мексико. „Нема место за сензација, на годишен одмор сум во Мексико.

Рашковски побегнал во Мексико- потврдија за Лидер извори од аеродромот

Курир - 16.03.2021

Вработен на граничниот премин во ВИП одделот на аеродромот на ТАВ во Скопје за „Лидер“ потврди дека поранешниот генерален сектретар на Владата, Драги Рашковски во неделата заедно со своето семејство полетал на релација со крајна дестинација Мексико.

Заев утре ќе каже дали Рашковски е надвор од земјава

+инфо - 16.03.2021

Верувајте, јас за сите вработени или ангажирани во Владата ниту се обидувам да имам контрола, ниту знам. Тие си имаат право на свој одмор, право на одлучување, истакна премиерот. Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, не знае дали поранешниот ...

Заев не знае дали Рашковски е надвор од земјава, ќе провери, па ќе каже

еМагазин - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција. Како што истакна Заев одговорајќи на новинарски прашања, секој ...

Заев утре ќе соопшти дали Рашковски е во земјава или не

Фактор - 16.03.2021

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски е надвор од земјава. Кажа дека утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста. „Верувајте, јас за сите вработени или ангажирани во Владата ...

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Либертас - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

ММС - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Кајгана - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе ѝ соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

iPortal - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Бриф - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев не знае дали Рашковски е надвор од земјава- утре ќе провери и ќе соопшти

Курир - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Стоилковски: Оштетен е државниот буџет, а ЈО не реагира, само затоа што Рашковски е близок со Заев

Press24 - 16.03.2021

Преочигледна е селективноста на ЈО на Љубомир Јовески и на ЈО за организиран криминал водено од Вилма Русковска. Македонија на сите мерења тоне во корупција и криминал, Македонија секојдневно ја тресат корупциски скандали со имиња на функционери на ...

Стоилковски: Јовески и Русковска судат луѓе за софтвер, ама не се блиски на Заев, за Рашковски нема предмет

Курир - 16.03.2021

Преочигледна е селективноста на ЈО на Љубомир Јовески и на ЈО за организиран криминал водено од Вилма Русковска. Македонија на сите мерења тоне во корупција и криминал, Македонија секојдневно ја тресат корупциски скандали со имиња на функционери на ...

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Република - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Стоилковски: Јовески и Русковска го штитат Рашковски зошто е близок со Заев

+инфо - 16.03.2021

Преочигледна е селективноста на ЈО на Љубомир Јовески и на ЈО за организиран криминал водено од Вилма Русковска. Македонија на сите мерења тоне во корупција и криминал, Македонија секојдневно ја тресат корупциски скандали со имиња на функционери на ...

Поповиќ: Каков дополнителен доказ треба да прикаже „360 степени“ за Рашковски да биде сменет?

Република - 16.03.2021

Лидија Димова беше разрешена по само една прес-конференција на ДКСК, забележува Миша Поповиќ, постар истражувач во Институтот за демократија на теми поврзани со антикорупција. Каков дополнителен доказ треба да прикаже редакцијата на „360 степени“ за ...

ДКСК истражува зошто софтверот за сообраќајни прекршоци е платен пред да биде тестиран?

Република - 16.03.2021

Од документите до кои дојде „360 степени“ сега има и нови прашања за одговор, меѓу кои, зошто софтверот за сообраќајни прекршоци е платен пред да биде тестиран? За Антикорупциската комисија симптоматично е и тоа што фирмата што го изработила ...

Заев за Рашковски: Ќе проверам и ќе соопштам каде се наоѓа

Локално - 16.03.2021

„Верувајте, јас за сите вработени или ангажирани во Владата ниту се обидувам да имам контрола, ниту знам. Тие си имаат право на свој одмор, право на одлучување. Утре ќе проверам и ќе и соопштам на јавноста“, изјави на прес-конференција, премиерот ...

Премиерот не знае каде е Рашковски, утре ќе провери дали ја напуштил Македонија

Expres - 16.03.2021

Шефот на Драги Рашковски, премиерот Зоран Заев, денеска рече дека не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата е заминат надвор од Македонија. Заев најави дека дека утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, не ибајаби зошто уште вечерва ...

Стоилковски: Јовески и Русковска судат луѓе за софтвер, ама не се блиски на Заев, за Рашковски нема предмет

MakPress - 16.03.2021

Преочигледна е селективноста на ЈО на Љубомир Јовески и на ЈО за организиран криминал водено од Вилма Русковска. Македонија на сите мерења тоне во корупција и криминал, Македонија секојдневно ја тресат корупциски скандали со имиња на функционери на ...

Заев не знае дали Рашковски е „на одмор“ во Јужна Америка

MakPress - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

24Инфо - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Заев утре ќе провери и ќе соопшти дали Рашковски е надвор од земјава

Опсервер - 16.03.2021

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не знае дали поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е надвор од земјава. Утре ќе провери и ќе и соопшти на јавноста, рече попладнево на прес-конференција.

Стоилковски: Јовески и Русковска судат луѓе за софтвер, ама за Рашковски нема предмет

PressingTV - 16.03.2021

Преочигледна е селективноста на ЈО на Љубомир Јовески и на ЈО за организиран криминал водено од Вилма Русковска. Македонија на сите мерења тоне во корупција и криминал, Македонија секојдневно ја тресат корупциски скандали со имиња на функционери на ...

Стоилковски: Јовески и Русковска судат луѓе за софтвер, ама не се блиски на Заев, за Рашковски нема предмет

24Инфо - 16.03.2021

Интегрален текст од прес конференција на Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Преочигледна е селективноста на ЈО на Љубомир Јовески и на ЈО за организиран криминал водено од Вилма Русковска.

Каков дополнителен доказ бара владата за да го смени Рашковски

Expres - 16.03.2021

Што и кој го штити екс генералниот секретар на влада да биде сменет од своето место во кабинетот на премиерот Заев е прашањето што го поставуваат многумина откако се покажа дека Драги Рашковски по случајот Леонардо вреден 7 милиони евра бил дел од ...

ДКСК истражува зошто софтверот за сообраќајни прекршоци е платен пред да биде тестиран?

PressingTV - 16.03.2021

Од документите до кои дојде „360 степени“ сега има и нови прашања за одговор, меѓу кои, зошто софтверот за сообраќајни прекршоци е платен пред да биде тестиран? За Антикорупциската комисија симптоматично е и тоа што фирмата што го изработила ...

ВМРО-ДПМНЕ бара ЈО да отвори предмет за случајот со набавката на софтверот од Рашковски

360 степени - 15.03.2021

Според ВМРО-ДПМНЕ нелогично е зошто софтверот иако е купен во февруари со рок на испорака во јуни/јули лани и натаму не се употребува, кога за тоа според Рашковски се потребни само мали законски измени ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно го повика Јавното ...

(ВИДЕО) Рашковски прво го платил софтверот, па дури потоа го тестирал

360 степени - 15.03.2021

Од документите до кои дојде „360 степени“ сега има и нови прашања за одговор, меѓу кои, зошто софтверот за сообраќајни прекршоци е платен пред да биде тестиран? За Антикорупциската комисија симптоматично е и тоа што фирмата што го изработила ...

Стоилковски: Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира

Канал5 - 15.03.2021

Македонија тоне во корупција Јовески и Русковска не отвораат предмет. Почитувани, Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска ...

Столиковски: Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира, Македонија тоне во корупција

Press24 - 15.03.2021

Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска рецесија! Владата не купила готов софтвер, нефункционален за МВР, туку нарачала ...

Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира, Јовески и Русковска не отвораат предмет

Нетпрес - 15.03.2021

Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска рецесија! Владата не купила готов софтвер, нефункционален за МВР, туку нарачала ...

ВМРО-ДПМНЕ бара обвинителството да отвори предмет за „софтверот на Рашковски“

+инфо - 15.03.2021

За овој предмет се заинтересираа и тимот на Фајненшл Тајмс. За овој предмет се заинтересираа сите, само не ЈО на Љубомир Јовески и ЈО за Организиран Криминал на Вилма Русковска. ВМРО-ДПМНЕ мејлот од прес конференцијата за софтверот на Драги ...

ВМРО-ДПМНЕ бара ЈО да отвори предмет за случајот со набавката на софтверот од Рашковски

Либертас - 15.03.2021

Според ВМРО-ДПМНЕ нелогично е зошто софтверот иако е купен во февруари со рок на испорака во јуни/јули лани и натаму не се употребува, кога за тоа според Рашковски се потребни само мали законски измени.

Стоилковски: Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира; Македонија тоне во корупција Јовески и Русковска не ...

Курир - 15.03.2021

Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска рецесија! Владата не купила готов софтвер, нефункционален за МВР, туку нарачала ...

Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира; Македонија тоне во корупција Јовески и Русковска не отвораат предмет

24Инфо - 15.03.2021

Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска рецесија! Владата не купила готов софтвер, нефункционален за МВР, туку нарачала ...

Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира, Македонија тоне во корупција- Јовески и Русковска не отвораат предмет

PressingTV - 15.03.2021

Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска рецесија! Владата не купила готов софтвер, нефункционален за МВР, туку нарачала ...

Стоилковски: Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира; Македонија тоне во корупција Јовески и Русковска не ...

Скопје1 - 15.03.2021

Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска рецесија! Владата не купила готов софтвер, нефункционален за МВР, туку нарачала ...

Стоилковски: Рашковски нарачал софтвер кој што не функционира; Македонија тоне во корупција Јовески и Русковска не ...

MakPress - 15.03.2021

Молкот на петорката- Тендер, Рашковски, Заев, Јовески, Русковска, тактиката „молчи ќе потоне темата“ не смее да мине! Фрлени се пари во ветер во година на економска рецесија! Владата не купила готов софтвер, нефункционален за МВР, туку нарачала ...