TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најголем дел од вработените во Пентагон повторно на работа

24 Вести - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен ...

Најголем дел од вработените во Пентагон повторно на работа

А1 On - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен ...

Најголем дел од вработените во Пентагон повторно на работа

Алфа - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен ...

Најголем дел од вработените во Пентагон повторно на работа

+инфо - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен ...

Вработените во Пентагон повторно на работа

Фактор - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен одмор поради ...

Најголем дел од вработените во Пентагон се вратија на работа

Сител - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен ...

Пентагон ги враќа работниците од принуден одмор

Канал5 - 06.10.2013

Американскиот секретаријат за одбрана соопшти дека ќе врати на работа најголем дел од 350-те илјади цивили, кои од вторникот беа принудно испратени на платен одмор поради буџетската криза во САД.

Најголем дел од вработените во Пентагон повторно на работа

Бриф - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен ...

Пентагон ги врати „цивилите“ на работа

Република - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен ...

Вработените во Пентагон вратени на работа

Економски - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана ќе ги врати на работните места најголем дел од околу 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен одмор поради ...

Дел од вработените во Пентагон повторно на работа

Maxim - 06.10.2013

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека 350.000 цивили, вработени во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен одмор поради буџетската криза во САД, ќе се вратат ...

САД: Преговорите за буџетот и натаму без резултат

Кајгана - 05.10.2013

Републиканците четврти ден по ред од блокадата на американската држава се спротивставуваа на носењето на буџетот, додека челникот на Претставничкиот дом на конгресот ги обвини демократските ...

САД: Преговорите за буџетот и натаму без резултат

Макфакс - 05.10.2013

Републиканците во ноќта кон саботата по средно европско време, четврти ден по ред од блокадата на американската држава, се спротиствуваа на носењето на буџетот, додека челникот на Претставничкиот дом ...

Партиите во САД раскарани за ветераните, болните деца и спомениците

24 Вести - 03.10.2013

Со неуспех заврши средбата која претседателот на САД Барак Обама ја свика со раководството на Конгресот, со цел да се надмине буџетската криза која доведе до блокада на федералната Влада на САД.

Обама: републиканците виновни за владината блокада

Р.С.Европа - 03.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама директно ги обвини спикерот на Претставничкиот дом на Конгресот Џон Бенер и републиканците за предизвикување на делумното затворање на владата, бидејќи се ...

Зошто милион Американци останаа без плата?

МКД - 03.10.2013

Претседателот на САД Барак Обама да одби уцената на републиканците усвојувањето на буџетот на платите да го плати со откажување од реформата на здравствената заштита, пишува Политика.

Неуспешна средба на Обама со врвот на Конгресот

Телма - 03.10.2013

Со неуспех заврши средбата која претседателот на САД Барак Обама ја свика со раководството на Конгресот, со цел да се надмине буџетската криза која доведе до блокада на федералната Влада на САД.

САД губат 200 милиони долари дневно

Дневник - 03.10.2013

Владата е затворена, САД банкротираа, Kонгресот дозволи државата да згасне...се дел од насловите во весниците што излегоа во вторникот вечерта веднаш откако земјата се најде во една од најголемите ...

Партиите во САД се караат околу ветераните, болните деца и спомениците

+инфо - 03.10.2013

Со неуспех заврши средбата која претседателот на САД Барак Обама ја свика со раководството на Конгресот, со цел да се надмине буџетската криза која доведе до блокада на федералната Влада на САД.

Партиите во САД се караат околу ветераните, болните деца и спомениците

Сител - 03.10.2013

Со неуспех заврши средбата која претседателот на САД Барак Обама ја свика со раководството на Конгресот, со цел да се надмине буџетската криза која доведе до блокада на федералната Влада на САД.

Партиите во САД се караат околу ветераните, болните деца и спомениците

МРТ - 03.10.2013

Со неуспех заврши средбата која претседателот на САД Барак Обама ја свика со раководството на Конгресот, со цел да се надмине буџетската криза која доведе до блокада на федералната Влада на САД.

САД: Републиканците не сакаат никакви реформи во здравството

Телеграф - 03.10.2013

Обама и демократите одбиваат да се донесе буџет во кој нема да биде предвидена реформата „Обамакер“, и двете страни се обидуваат пред јавноста да се претстават како по-разумни од противниците Со ...

Партиите во САД се караат околу ветераните, болните деца и спомениците

Бриф - 03.10.2013

Со неуспех заврши средбата која претседателот на САД Барак Обама ја свика со раководството на Конгресот, со цел да се надмине буџетската криза која доведе до блокада на федералната Влада на САД.

Обама побара разговори за буџетската драма

Кукурику - 03.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама денескa, на вториот ден од финансиската блокада на федералната Влада на САД, ги повика водачите на двете партии во Конгресот на разговори, јави дописникот на МИА ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

24 Вести - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Обама побара разговори за буџетската драма

24 Вести - 02.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама денескa, на вториот ден од финансиската блокада на федералната Влада на САД, ги повика водачите на двете партии во Конгресот на разговори, јави дописникот на МИА ...

И во САД идеологија пред економија

Р.С.Европа - 02.10.2013

Делумното затворање на американската влада продолжува без никакви сигнали дека демократите и републикаците во Конгресот ќе се договорат околу планот за натамошно финансирање на федералните служби.

Обама ќе се сретнел со лидерите на Конгресот

Р.С.Европа - 02.10.2013

Според извори на Белата Куќа, Претседателот Барак Обама ќе се сретнел со лидерите на Конгресот за да ургира за деблокада на владата и за зголемување на лимитот на американскиот долг.

Обама ги обвини репулбиканците за „идеолошка војна“

Телма - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Здравствените реформи ги втурнаа САД во стечај

Дневник - 02.10.2013

Доцнење на платите за војниците, укинати дотации за бебешка храна, затворени национални паркови, музеи и зоолошки градини, мирување на вселенската програма на НАСА и стотина илјадници федерални ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

Алфа - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

А1 On - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

Алсат-М - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Обама побара разговори за буџетската драма

А1 On - 02.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама денесka, на вториот ден од финансиската блокада на федералната Влада на САД, ги повика водачите на двете партии во Конгресот на разговори, јави дописникот на МИА ...

Обама побара разговори за буџетската драма

Н.Македонија - 02.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама денеска, на вториот ден од финансиската блокада на федералната Влада на САД, ги повика водачите на двете партии во Конгресот на разговори, јави дописникот на МИА ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

+инфо - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

Сител - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

МРТ - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Обама: Републиканците ја користат економијата за идеолошка блокада

Канал5 - 02.10.2013

Претседателот Барак Обама, во своето обраќање до јавноста, ги обвини опозициските Републиканци дека ја користеле економијата на САД како заложник. Барак Обама, во своето обраќање до јавноста, ги ...

Обама остана без телефон – втор ден финансиска блокада во САД

Сител - 02.10.2013

Втор ден американската централна влада е под делумна финансиска блокада. Демократите го одбиваат повикот за преговори со републиканците кои бараат одложување на Обамакер законот за обезбедување на ...

Блокадата на буџетот удри по ветераните, спомениците и бебето-панда

Вечер - 02.10.2013

"Поради недостиг на пари не сме во состојба да го примиме вашиот повик. Штом средствата ќе бидат повторно обезбедени, ќе продолжиме со нормални услуги", гласи пораката на телефонот на централата на ...

Воените ветерани на удар на првиот ден од блокадата на САД

Телеграф - 02.10.2013

Претседателот Барак Обама, во своето обраќање до јавноста, ги обвини опозициските републиканци дека ја користеле економијата на САД како заложник Првиот ден од блокадата на централната влада на САД ...

Обама побара разговори за буџетот

Телеграф - 02.10.2013

Претседателот на САД бара републиканците да го изгласаат буџетот за следните неколку месеци без никакви дополнителни барања Американскиот претседател Барак Обама денескa, на вториот ден од ...

Воените ветерани на удар на првиот ден на блокадата на САД

еВести - 02.10.2013

Првиот ден од блокадата на централната Влада на САД помина со многу симболични затворања и инциденти, со засега нејасни долгорочни последици, и со најави од двете страни дека нема да попуштат околу ...

Обама побара разговори за буџетската драма

Lider - 02.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама денесka, на вториот ден од финансиската блокада на федералната Влада на САД, ги повика водачите на двете партии во Конгресот на разговори, јави дописникот на МИА ...

Во САД стапи на сила финансиска блокада

24 Вести - 01.10.2013

Повеќечасовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот, не заврши со заедничко решение.

Во САД делумно затворање на федералните служби

Р.С.Европа - 01.10.2013

Станува збор за помалку важни агенции чии вработени привремено ќе останат дома. Се проценува дека загубите од затворањето само во Вашингтон би биле околу 200 милиони долари дневно.

Затворање на Владата на САД: 800 илјади работници без плата

Нова ТВ - 01.10.2013

Владата на САД започна делумно затворање откако двата дома на Конгресот не успеаја да се договорат за буџетот, јавува СНН. Претставничкиот дом воден Републиканците инсистираше на одложување на ...

Американската Влада под финансиска блокада

Утрински - 01.10.2013

Двата дома на американскиот Конгрес не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција и од полноќ САД влегоа во буџетска блокада По целодневно гласање и прегласување во двата дома на ...

САД без буџет - Владата во финансиска блокада

Телма - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Владата на САД во финансиска блокада првпат по 18 години

МКД - 01.10.2013

Повеќечасовна политичка драма се одиграла синоќа во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојувале предлози на буџетот, кои се разликувале само во една точка.

Американската Влада под финансиска блокада

Алфа - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Во САД стапи во сила финансиска блокада

А1 On - 01.10.2013

Повеќечасовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот, не заврши со заедничко решение.

Блокирана Американската влада

Капитал - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Американската Влада под финансиска блокада

Идивиди - 01.10.2013

Вашингтон 1 октомври (МИА) - По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаја да постигнат договор за буџетската резолуција со ...

Сенатот го одби предлогот на Претставничкиот дом, се заканува финансиска блокада на Владата на САД

А1 On - 01.10.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

Сенатот ќе го отфрли последниот предлог на Претставничкиот дом за финансирање на владата

А1 On - 01.10.2013

Сенатот на САД денеска планира да ја прекине седницата до 9 часот и 30 минути по локално време, објави лидерот на демократското мнозинство во Сенатот Хари Рид.

Нема буџет, владините служби на САД се затворени

Кајгана - 01.10.2013

Американскиот Конгрес, во кој мнозинството го имаат републиканците, синоќа го одобри новиот предлог законот за привремено финансирање на владата, па Белата куќа им нареди затворање на американските ...

Цивилите на вработените во Министерството за одбрана на САД на принуден одмор

А1 On - 01.10.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека американската војска ќе остане во „нормален статус на функционирање“ по неусвојувањето на буџетот во Конгресот, но ги предупреди цивилите кои се ...

Блокирана работата на владините агенции во САД

Бизнис Инфо - 01.10.2013

Белата куќа им нареди затворање на американските владини агенции откако Конгресот не успеа да постигне компромис околу буџетот пред полноќ по американско време.

Kриза во САД, Конгресот не го донесе буџетот

Алсат-М - 01.10.2013

Ќе се затвораат владини канцеларии. Платите ќе доцнат. Витални услуги од кои зависат пензионерите, ветераните, жените и децата, компаниите и економијата, ќе бидат силно притиснати.

Републикански сенатор ги повика партиските колеги на компромис

Н.Македонија - 01.10.2013

Републиканскиот сенатор Ренд Пол ги повика денеска своите партиски колеги во Конгресот да ја усвојат привремената резолуција, со која средствата од буџетот за федерални активности би можеле да се ...

САД: Стапи на сила финансиска блокада

Фактор - 01.10.2013

Без заедничко решение заврши повеќе часовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот.

САД во буџетска блокада

+инфо - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаја да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на ...

Америка блокирана-прекинато финансирањето на федералната влада

Либертас - 01.10.2013

Во САД дојде до прекин на финансирањето на активностите на федералната влада. Проценките се дека на принуден одмор ќе бидат меѓу 852 илјади и два милиона буџетски корисници.

Америка под финансиска блокада

Локално - 01.10.2013

Во САД дојде до прекин на финансирањето на активностите на федералната влада. Проценките се дека на принуден одмор ќе бидат меѓу 852 илјади и два милиона буџетски корисници.

Америка под финансиска блокада

Канал5 - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Сенатот ќе го отфрли последниот предлог на Претставничкиот дом

МРТ - 01.10.2013

Сенатот на САД денеска планира да ја прекине седницата до 9 часот и 30 минути по локално време, објави лидерот на демократското мнозинство во Сенатот Хари Рид.

Во САД стапи на сила финансиска блокада

Сител - 01.10.2013

Повеќечасовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот, не заврши со заедничко решение.

Во САД стапи на сила финансиска блокада

МРТ - 01.10.2013

Повеќечасовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот, не заврши со заедничко решение.

Американската Влада под финансиска блокада

МРТ - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Финансиско затварање во САД – 800.000 административци на улица

Сител - 01.10.2013

За првпат во 17 години американската влада прогласи делумно финансиско затварање откако двата дома на конгресот не успеаја да се договорат за единствен закон за трошоци, со кој ќе се подигне горната ...

Америка парализирана, Владата остана без пари

Вечер - 01.10.2013

Сенатот и Конгресот не го усвоија Законот за здравствено осигурување Американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе стори се Конгресот да ја деблокира повторно владата во Вашингтон, што поскоро, ...

Во САД стапи на сила финансиска блокада

Бриф - 01.10.2013

Повеќечасовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот, не заврши со заедничко решение.

САД во финансиска блокада

Телеграф - 01.10.2013

Блокадата на Владата ќе влијае и на низа државни активности – од работата на судовите до финансирањето на армијата, полицијата и сите федерални институции Повеќечасовната тензична политичка ситуација ...

САД: Финансиската блокада стапи на сила

Точка - 01.10.2013

Повеќечасовна политичка драма се одиграла во Сентатот и Конгресот на САД, кои наизменично го усвојувале предлог буџети, кои се разликувале во само една точка-прифаќање да се финансира законот за ...

Како дојде до фискална блокада на САД?

Точка - 01.10.2013

Синоќа на полноќ, сојузната влада на САД првпат во изминативе 17 години западна во фискална блокада. Петнаесет минути порано, Белата куќа ја обелодени оваа вест, а Канцеларијата за буџет и управување ...

На владата на САД ѝ се заканува финансиска блокада

Таратур - 01.10.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

САД: Финансиската блокада стапи на сила

Нетпрес - 01.10.2013

Повеќечасовна политичка драма се одиграла во Сентатот и Конгресот на САД, кои наизменично го усвојувале предлог буџети, кои се разликувале во само една точка- прифаќање да се финансира законот за ...

САД во „стечај“ – Обама се извинува на цивилите во армијата

Република - 01.10.2013

За прв пат во 17 години, американската влада затвори во минута по полноќ во вторникот, откако Претставничкиот дом и Сенатот не се согласија за трошeњата на владата.

Финансиска блокада стапи на сила во САД

Курир - 01.10.2013

Повеќечасовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот, не заврши со заедничко решение.

По неуспешниот договор: САД влегува во буџетска блокада

Популарно - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Американската Влада под финансиска блокада

еВести - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Финансиска блокада во САД, минус 300 милиони долари дневно

Фама - 01.10.2013

САД се наоѓаат во финансиска блокада откако без договор е завршена повеќечасовната политичка драма во Сенатот и Конгресот. Причина е таканаречениот „Обамакер“.

Блокада на милион луѓе во американската администрација

Хајд Парк - 01.10.2013

Од њујоршкиот остров Либерти до националниот парк Денали на Аласка, американската влада ги затвори вратите по судирот за буџетот кој стотици илјади сојузни службеници ги остави без плати и привремено ...

Блокада на милион луѓе во американската администрација

Portal - 01.10.2013

Од њујоршкиот остров Либерти до националниот парк Денали на Аласка, американската влада ги затвори вратите по судирот за буџетот кој стотици илјади сојузни службеници ги остави без плати и привремено ...

Како дојде до фискална блокада на САД?

Нетпрес - 01.10.2013

Синоќе на полноќ, сојузната влада на САД првпат во изминативе 17 години западна во фискална блокада. Петнаесет минути порано, Белата куќа ја обелодени оваа вест, а Канцеларијата за буџет и управување ...

Како дојде до фискална блокада на САД?

InfoSpot - 01.10.2013

Синоќе на полноќ, сојузната влада на САД првпат во изминативе 17 години западна во фискална блокада.Петнаесет минути порано, Белата куќа ја обелодени оваа вест, а Канцеларијата за буџет и управување ...

Во САД блокада на владините служби

Макфакс - 01.10.2013

Американскиот Конгрес, во кој мнозинството го имаат републиканците, ноќта кон вторникот го одобри новиот предлог законот за привремено финансирање на владата, кој го одби Сенатот во кој мнозинството ...

Блокада на милион луѓе во американската администрација

Макфакс - 01.10.2013

Од њујоршкиот остров Либерти до националниот парк Денали на Аласка, американската влада ги затвори вратите по судирот за буџетот кој стотици илјади сојузни службеници ги остави без плати и привремено ...

Американската Влада под финансиска блокада

Lider - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

САД: Стапи на сила финансиска блокада

Денешен - 01.10.2013

Повеќечасовната тензична политичка ситуација во Сенатот и Конгресот на САД, кои наизменично усвојуваа предлози за буџетот, не заврши со заедничко решение.

САД во буџетска блокада

Економски - 01.10.2013

По целодневно гласање и прегласување во двата дома на американскиот Конгрес, Претставничкиот дом и Сенатот не успеаа да постигнат договор за буџетската резолуција со која финансирањето на централната ...

Во САД густо, републикански сенатор ги повика сопартијците на компромис

Lider - 01.10.2013

Републиканскиот сенатор Ренд Пол ги повика денеска своите партиски колеги во Конгресот да ја усвојат привремената резолуција, со која средствата од буџетот за федерални активности би можеле да се ...

Од полноќ можна финансиска блокада на американската Влада

24 Вести - 30.09.2013

Американската Влада е пред сериозна закана за финансиска блокада почнувајќи од 1 октомври, поради неможноста двата поделени дома на Конгресот да постигнат компромис за уасвојување на буџетот.

И се заканува финансиска блокада на Владата на САД

24 Вести - 30.09.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

Американската влада пред делумно затворање

Р.С.Европа - 30.09.2013

На полноќ, американската влада се соочува со делумно затворање, бидејќи републиканците и демократите во Конгресот не можат да постигнат согласност за привремено финансирање на федералните агенции.

Сенатот ги воведува САД во финансиска блокада

Телма - 30.09.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

Конгресот усвои привремен буџет, здравствените реформи на Обама одложени

Н.Македонија - 30.09.2013

Претставничкиот дом на американскиот конгрес го усвои проект-законот за привремено финансирање, кој демократите претходно го опишаа како неприфатлив Републиканското мнозинство во Конгресот одобри ...

Можна е финансиска блокада на американската влада?

Капитал - 30.09.2013

САД се подготвуваат за престанување на финансисрањето низа федерални активности при што повеќе од третина вработени од државните институции ќе бидат испратени на принуден одмор ако републиканците и ...

САД се подготвуваат за престанување на финансисрањето низа федерални активности

А1 On - 30.09.2013

САД се подготвуваат за престанување на финансисрањето низа федерални активности при што повеќе од третина вработени од државните институции ќе бидат испратени на принуден одмор ако републиканците и ...

Од полноќ можна финансиска блокада на американската Влада

А1 On - 30.09.2013

Американската Влада е пред сериозна закана за финансиска блокада почнувајќи од 1 октомври, поради неможноста двата поделени дома на Конгресот да постигнат компромис за уасвојување на буџетот.

Од полноќ можна финансиска блокада на американската Влада

Н.Македонија - 30.09.2013

Американската Влада е пред сериозна закана за финансиска блокада почнувајќи од 1 октомври, поради неможноста двата поделени дома на Конгресот да постигнат компромис за усвојување на буџетот, ...

Ќе има ли финансиска блокада на Владата на САД

Н.Македонија - 30.09.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

Американски медиуми: Можна е финансиска блокада на владата

Фактор - 30.09.2013

Стопирање на финансирањето на низа федерални активности планира САД, при што повеќе од третина вработени од државните институции ќе бидат испратени на принуден одмор ако републиканците и демократите ...

Moжна е финансиска блокада на Владата на САД

Локално - 30.09.2013

Стопирање на финансирањето на низа федерални активности планира САД, при што повеќе од третина вработени од државните институции ќе бидат испратени на принуден одмор ако републиканците и демократите ...

САД ќе престанат со финансисрање на федерални активности

МРТ - 30.09.2013

САД се подготвуваат за престанување на финансисрањето низа федерални активности при што повеќе од третина вработени од државните институции ќе бидат испратени на принуден одмор ако републиканците и ...

Сенатот го одби предлогот на Претставничкиот дом, се заканува финансиска блокада на Владата на САД

Канал5 - 30.09.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

САД пред буџетски колапс

Точка - 30.09.2013

САД се подготвуваат за запирање на финансирањето на низа федерални активности, при што повеќе од една третина од вработените во државните институции ќе бидат испратени на принуден одмор, доколку ...

Сенатот го одби предлогот на Претставничкиот дом, се заканува финансиска блокада на Владата на САД

Бриф - 30.09.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

Можна е финансиска блокада на САД

Телеграф - 30.09.2013

Рокот за усвојување на буџетот за следната фискална година во САД истекува вечерва на полноќ по источноамериканско време Американскиот Сенат , каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска ...

САД пред буџетски колапс

Нетпрес - 30.09.2013

САД се подготвуваат за запирање на финансирањето на низа федерални активности, при што повеќе од една третина од вработените во државните институции ќе бидат испратени на принуден одмор, доколку ...

Третина од врботените на принуден одмор доколку не се изгласа буџетот во САД

Press24 - 30.09.2013

САД се подготвуваат за престанување на финансисрањето на низа федерални активности. Доколку републиканците и демократите до полноќ не се договорат за усвојување на буџетот за новата фискална година ...

Од полноќ можна финансиска блокада на американската Влада

Курир - 30.09.2013

Американската Влада е пред сериозна закана за финансиска блокада почнувајќи од 1 октомври, поради неможноста двата поделени дома на Конгресот да постигнат компромис за уасвојување на буџетот, јави ...

Владата на САД под финанскиска блокада

Република - 30.09.2013

Владата на САД е под закана за финансиска блокада која почнува од утре 1 октомври. Ова поради фактот што двата дома на конгресот неможат да постигнат компромис за усвојување на буџетот, јавува МИА.

Финансиска блокада на САД: Сенатот го одби предлогот на Конгресот

Нетпрес - 30.09.2013

Сенатот на САД денеска го одби предлог буџетот кој претходно беше изгласан во Конгресот, каде републиканците имаат мнозинство, а според кој во следната една година ќе биде одложена примената на ...

На САД им се заканува блокада на финансирањето

Lider - 30.09.2013

Доколку до ноќеска на полноќ не биде усвоен предлогот за новиот буџет и финансирање на законот на Обама за здравственото осигурување, следи блокада на финансирање на владата на САД.

На американската влада и се заканува делумно затворање?

Економски - 30.09.2013

Ако до полноќ не биде усвоен предлогот за новиот буџет и финансирање на федералните агенции, следи блокада на финансирање на владата на САД. Тоа, меѓу другото, ќе значи дека најмалку 800 илјади ...

Од полноќ можна финансиска блокада на американската Влада

Економски - 30.09.2013

Американската Влада е пред сериозна закана за финансиска блокада почнувајќи од 1 октомври, поради неможноста двата поделени дома на Конгресот да постигнат компромис за уасвојување на буџетот, јави ...

Од полноќ можна финансиска блокада на американската Влада

Денешен - 30.09.2013

Американската Влада е пред сериозна закана за финансиска блокада почнувајќи од 1 октомври, поради неможноста двата поделени дома на Конгресот да постигнат компромис за уасвојување на буџетот.

Од полноќ можна финансиска блокада на американската Влада

Lider - 30.09.2013

Американската Влада е пред сериозна закана за финансиска блокада почнувајќи од 1 октомври, поради неможноста двата поделени дома на Конгресот да постигнат компромис за уасвојување на буџетот, јави ...

Владата на САД пред финансиска блокада

Lider - 30.09.2013

Американскиот Сенат, каде демократите имаат мнозинство, го одби денеска попладне предлогот на Претставничкиот дом, со кој се одобрува финансирање на сите институции, но се бара пакетот здравствени ...

САД: Ако не се усвои буџетот, третина од вработените ќе бидат испратени на принуден одмор

Maxim - 30.09.2013

САД се подготвуваат за престанување на финансисрањето на низа федерални активности. Доколку републиканците и демократите до полноќ не се договорат за усвојување на буџетот за новата фискална година ...