TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери го учи Љубчо како да останат на власт

Вест - 15.06.2002

ВМРО- ДПМНЕ И ДПА ЗА ИЗБОРИТЕ ПОДГОТВУВААТ ЗАЕДНИЧКА СТРАТЕГИЈА Главен стратег и идеолог на настапот на владејачките партии ќе биде лидерот на ДПА Арбен Џафери, кој ги убедил своите сопартијци и премиерот Љубчо Георгиевски дека ако го слушаат него нема да биде се изгубено Владејачките партии ...

СДСМ ја повика ВМРО-ДПМНЕ да се огради од политичкиот ангажман на Лека и Ваљони

Утрински - 14.06.2002

По приклучувањето на раководители на ОНА во ДПА Социјалдемократите вчера ја прозваа владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер Љупчо Георгиевски јавно да се произнесат и да се оградат од политичкиот ангажман на бившите команданти на ОНА, Лека и Ваљони, сега на високи партиски функции кај нивниот ...

Џафери со Лека ги збуни и странците

Вест - 14.06.2002

ОЗЛОГЛАСЕНИОТ КОМАНДАНТ НА ПОРАНЕШНА ОНА УШТЕ ЈА БРАНУВА ЈАВНОСТА Поради претходната реторика на ВМРО-ДПМНЕ, дури и дипломатите очекувале раскин на коалицијата, со ДПА откако Џафери во својата партија прибра злогласни команданти на поранешната ОНА Не е јасно што сака Џафери да направи со ...

ДПА во "длабински" поход

Дневник - 13.06.2002

Коментар - Иван Блажевски На еден партиски собир на ДПА пред две - две и пол години, претседателот Арбен Џафери жестоко говореше за некои неправди што државата им ги нанесувала на Албанците во тоа време. Откако кажа што сакаше да каже, на заминување неколку присутни го прашаа зошто неговата ...

Џафери најавува нов радикализам

Дневник - 12.06.2002

ДПА НЕМА ДА СЕ ЗАДОВОЛИ СО ОХРИДСКИОТ ДОГОВОР Крајна цел на Албанците во Македонија не е охридскиот договор, туку "длабинска трансформација на Македонија", изјави Арбен Џафери по завчерашниот состанок на централното претседателство на Демократската партија на Албанците во Тетово.

Лека, кодошот на Тачи, чистач на политичките противници на изборите

Вест - 12.06.2002

КАКВА Е УЛОГАТА НА ЗЛОГЛАСНИОТ КОМАНДАНТ НА ОНА ВО КАДРОВСКАТА ОБНОВА НА ПАРТИЈАТА НА ЏАФЕРИ? Командант Лека, чие име се поврзува со најгнасните случувања во Тетовско минатата година, како што се уривањето на Лешочкиот манастир и киднапирањето на цивили, според безбедносни извори, ќе има задача да ...

Командантите на ОНА, Лека и Ваљони, во највисоките органи на ДПА

Утрински - 12.06.2002

Партијата на Арбен Џафери ги промовира новите функционери од редовите на амнестираните терористи ГОЈКО ЕВТОСКИ ТЕТОВО - Командантите на распуштената ОНА влегоа во највисоките органи на ДПА. Покрај постојните Мендух Тачи и Илми Халими, за нов потпретседател на партијата е избран и Зуди Џелили од ...

Поранешни команданти на ОНА се качија на врвот на ДПА

Дневник - 11.06.2002

ТАЧИ КАДРОВСКИ ЈА ЗАСИЛУВА ПАРТИЈАТА Даут Реџепи, поранешниот командант од регионот на тетовското село Порој, познат како командант Лека, е новиот претседател на тетовскиот разгранок на Демократската партија на Албанците (ДПА).

Георгиевски преку ДПА се здружува со екс командантите на ОНА

А1 - 10.06.2002

Командантите на ОНА преку партијата ДПА стануваат политички партнери во владата на Георгиевски. На денешното централно претседателство на владеачката партија на Албанците, беа промовирани и примени во раководството поранешните команданти на т.н.

Екскомандантот Лека, претседател на огранокот на ДПА во Тетово

Вест - 10.06.2002

Изминатата сабота попладнето во Тетово беше одржано изборното собрание на тетовскиот огранок на ДПА на кое беше обелоденето преминувањето во оваа партија на неколку поранешни команданти на трансформираната ОНА од тетовскиот регион, кои беа во најблиското опкружување на Али Ахмети.