TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Панкот не е мртов“ награден на фестивалот во Карлови Вари

Deutsche Welle - 10.07.2011

Македонскиот филм „Панкот не е мртов“ во режија на Владимир Блажевски е избран за најдобар во конкуренцијата на филмови „Источно од Запад“ на 46-от меѓународен филмски фестивал во Карлови Вари.

Филмот „Панкот не е мртов“ награден на фестивалот во Карлови Вари

Р.С.Европа - 10.07.2011

Филмот „Панкот не е мртов'' по сценарио и режија на Владимир Блажевски доби награда на 46. Филмски фестивал во Карлови Вари во Чешка за најдобар филм во програмата „Исток на Западот“,во која се ...

„Панкот не е мртов“ награден на „Карлови Вари“

Кајгана - 10.07.2011

Македонскиот филм „Панкот не е мртов“ во режија на Владимир Блажевски е награден за најдобар филм во конкуренцијата на филмови „Источно од Запад“ на 46-от меѓународен филмски фестивал во Карлови Вари.

„Панкот не е мртов“ награден во Карлови Вари

Алфа - 10.07.2011

Филмот „Панкот не е мртов'' (Punk's Not Dead) по сценарио и режија на Владимир Блажевски доби награда на 46. Филмски фестивал во Карлови Вари во Чешка за најдобар филм во програмата „Исток на ...

„Панкот не е мртов“ победи во Карлови Вари

БркајРабота - 10.07.2011

Филмот „Панкот не е мртов'' (Punk's Not Dead) по сценарио и режија на Владимир Блажевски доби награда на 46. Филмски фестивал во Карлови Вари во Чешка за најдобар филм во програмата „Исток на ...

„Панкот не е мртов“ победник во програмата „Исток на западот“ во Карлови Вари

+инфо - 10.07.2011

Филмот „Панкот не е мртов“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски е прогласен за најдобар фво програмата „Исток на Западот“ во која се натпреваруваа уште 11 филмски остварувања, на 46.

„Панкот не е мртов“ победи во програмата „Исток на Западот“ во Карлови Вари

МРТ - 10.07.2011

Филмот „Панкот не е мртов'' (Punk's Not Dead) по сценарио и режија на Владимир Блажевски доби награда на 46. Филмски фестивал во Карлови Вари во Чешка за најдобар филм во програмата „Исток на ...

Израелскиот филм „Реставратор“ е победник на Филмскиот фестивал во Карлови Вари

МРТ - 10.07.2011

Победник на 46. Меѓународен филмски фестивал во чешкиот град, Карлови Вари е израелскиот филм „Реставратор“, јави дописникот на МИА од Прага.

Победа на македонскиот филм во Карлови Вари

Вечер - 10.07.2011

Македонија по подолго време доби значајна награда која ќе остане запишана во историјата на нашата кинематографија. Филмот "Панкот не е мртов" во режија на Владимир Блажевски победи на 46 Филмски ...

„Панкот не е мртов“ победи во Карлови Вари

Курир - 10.07.2011

Филмот „Панкот не е мртов'' (Punk's Not Dead) по сценарио и режија на Владимир Блажевски доби награда на 46. Филмски фестивал во Карлови Вари во Чешка за најдобар филм во програмата „Исток на ...

“Панкот не е мртов“ доби награда за најдобар филм во Карлови Вари

Нетпрес - 10.07.2011

Филмот “Панкот не е мртов“ на режисерот Владимир Блажевски е добитник на наградата за најдобар филм во конкуренцијата на филмови “Источно од запад“ на 46-от Меѓународен филмски фестивал во Карлови ...

„Панкот не е мртов“ победи во програмата „Исток на Западот“ во Карлови Вари

Inpress - 10.07.2011

Карлови Вари, 10. јули 2011 (ИНПРЕС) Филмот „Панкот не е мртов“, работен по сценарио и режија на Владимир Блажевски доби награда на 46. Филмски фестивал во Карлови Вари во Чешка.

„Панкот не е мртов“ победи во Чешка

Македонија24 - 10.07.2011

Македонија - Македониjа 24, , „Панкот не е мртов“ победи во Чешка, "По сценарио и режија на Владимир Блажевски, филмот „Панкот не е мртов“ доби прва награда на 46-от Филмски фестивал кои се одржа во ...

„Панкот не е мртов“ победи во програмата „Исток на Западот“ во Карлови Вари

Дневник - 09.07.2011

Филмот „Панкот не е мртов“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски доби награда на 46. Филмски фестивал во Карлови Вари во Чешка за најдобар филм во програмата „Исток на Западот“ во која се ...

„Панкот…“ меѓу првите пет според гласовите на публиката

Утрински - 08.07.2011

Од нашиот известувач КАРЛОВИ ВАРИ - „Панкот не е мртов“ успеа да ја освои публиката во Карлови Вари и да влезе во компетиција за најдобар филм според нивните гласови.

Џон Малкович наместо филм претстави модна колекција

Н.Македонија - 08.07.2011

Американскиот актер, продуцент и режисер, Џон Малкович во Чешка ја промовира својата модна линија Колекцијата што актерот сам ја дизајнирал, ја претставил пред чешките глумци во Карлови Вари.

Македонците велат - Панкот не е мртов!

Вечер - 08.07.2011

Режисерот Владимир Блажевски филмски "воскресна" на најдобар можен начин. Изненадувачки, младешки, енергично и полетно! Режисерски умешно, стилски доследно, од почеток до крај.

Ни треба Кадифена револуција

Утрински - 07.07.2011

Дали треба да ни се случи Прашка пролет или Кадифена револуција зада се смени, конечно, нашиот код на однесување. Што треба да и' се случи Македонија и за да може и кај нас да се организира филмски ...

Џон Малкович во Карлови Вари наместо филм претстави модна колекција

+инфо - 07.07.2011

Американскиот актер, продуцент и режисер, Џон Малкович пристигна во чешкиот град, Карлови Вари каде се одржува 46. Меѓународен филмски фестивал, јави дописникот на МИА од Прага.

Џон Малкович ќе игра чесен криминалец

Дневник - 06.07.2011

Актерот Џон Малкович ќе игра во филмот "Сибирско образование". Во најновото остварување на италијанскиот режисер Габриел Салваторе.

Култура - Македонска филмска екипа во Карлови Вари

Вест - 05.07.2011

Режисерот на филмот "Панкот не е мртов" Владимир Блажевски, актерите Јордан Симонов и Камка Тоциновски, како и продуцентот Дарко Попов завчера ја поздравија полната сала во театарот "Карлови Вари", ...

Аплаузи и извици за „Панкот...“ во Карлови Вари

Утрински - 05.07.2011

КАРЛОВИ ВАРИ - Прексиноќа на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, Чешка, македонскиот филм „Панкот не е мртов“ ја имаше својата светска премиера. „Ова е филм кој го направив по цели 17 години.

Аплаузи за „Панкот...“ во Карлови Вари

Дневник - 05.07.2011

Со одличен прием на „Панкот не е мртов“ на фестивалот во Карлови Вари се фали екипата која завчеравечер присуствуваше на проекцијата во театарот „Карлови Вари“.

„Панкот...“ пред полна сала во Карлови Вари

Н.Македонија - 05.07.2011

Премиера на македонскиот филм „Панкот не е мртов“ во режија на Владимир Блажевски се одржа во неделата на 46. Интернационален филмски фестивал во Карлови Вари Пред полната сала во „Карлови Вари ...

„Балканот не е мртов“ презентиран во Карлови Вари

+инфо - 05.07.2011

Во рамките на Филмскиот фестивал во Карлови Вари во Work in Progress селекцијата вчера беше презентиран филмот „Балканот не е мртов“ чие снимање заврши неодамна.

"Панкот не е мртов" ги наполни киносалите во Карлови Вари!

Вечер - 05.07.2011

Домаќините на фестивалот ни рекоа дека има невообичаено многу останати гости за "Прашања и одговори". Главно беа млади луѓе кои се интересираа како режисерот Блажевски го направил кастингот, како ние ...

Бреговиќ добитник на специјална награда во Карлови вари

Дневник - 04.07.2011

Српскиот композитор на филмска музика, Горан Бреговиќ, синоќа на 46. Интернационален филмски фестивал кој се одржува во чешкиот град Карлови вари ја прими Специјалната награда на претседателот на ...

Бреговиќ се закити со специјална награда во Карлови Вари

+инфо - 04.07.2011

Српскиот композитор на филмска музика, Горан Бреговиќ синоќа на 46. Интернационален филмски фестивал кој се одржува во чешкиот град, Карлови вари ја прими Специјалната награда на претседателот на ...

Бреговиќ, добитник на Специјалната награда на претседателот на Филмскиот фестивал во Карлови вари

Сител - 04.07.2011

Српскиот композитор на филмска музика, Горан Бреговиќ синоќа на 46. Интернационален филмски фестивал кој се одржува во чешкиот град, Карлови вари ја прими Специјалната награда на претседателот на ...

Бреговиќ, добитник на Специјалната награда на претседателот на Филмскиот фестивал во Карлови вари

МРТ - 04.07.2011

Српскиот композитор на филмска музика, Горан Бреговиќ синоќа на 46. Интернационален филмски фестивал кој се одржува во чешкиот град, Карлови вари ја прими Специјалната награда на претседателот на ...

Бура од аплаузи за македонскиот филм!

Вечер - 04.07.2011

Публиката реагираше одлично. Дури, ми се чини, аплаузот беше пофренетичен отколку тој по премиерата во Скопје. Сите ги правиме филмовите за да им се допаднат на луѓето, па некако сум горд на себе ...

Бреговиќ, добитник на Специјалната награда во Карлови вари

Радио Фортуна - 04.07.2011

Српскиот композитор на филмска музика, Горан Бреговиќ синоќа на 46. Интернационален филмски фестивал кој се одржува во чешкиот град, Карлови вари ја прими Специјалната награда на претседателот на ...

Премиера на “Панкот не е мртов“ во Карлови Вари

Нетпрес - 04.07.2011

На 46 – от Интернационален филмски фестивал Карлови Вари се случи премиерата на македонскиот филм “Панкот не е мртов“ во режија на Владимир Блажевски.

Бреговиќ ја доби Специјалната награда на претседателот на Филмскиот фестивал во Карлови Вари

Курир - 04.07.2011

На синоќешниот 46. Интернационален филмски фестивал кој се одржува во чешкиот град, Карлови вари, Специјалната награда на претседателот на фестивалот ја прими српскиот композитор на филмска музика, ...