TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Половина од македонските граѓани нема да излезат на избори

Сител - 29.03.2009

Речиси половина од македонските граѓани изјавиле дека нема да гласаат во вториот круг на претседателските избори. Ова го покажува најновата анкета спроведена од Институтот за демократија.

Извештајот по вториот круг да биде попозитивен од првиот

Вечер - 29.03.2009

Демократските избори содржат многу различни компоненти во себе, а недостигот од насилство е една од важните компоненти. Но да имате тивка, мирна атмосфера е само еден аспект од едни фер и демократски избори, ...

Ајкер: Демократските избори содржат многу различни компоненти во себе

Нетпрес - 29.03.2009

“Демократските избори содржат многу различни компоненти во себе, а недостигот од насилство е една од важните компоненти. Но да имате тивка, мирна атмосфера е само еден аспект од едни фер и демократски избори“, ...

Вториот круг - момент на вистината

Време - 28.03.2009

у Каква е вашата оцена за првиот круг од претседателските и од локалните избори? - Општата оцена е дека беа мирни и демократски. Но, имаше некои проблеми и тие мора да се решат.

ОБСЕ-ОДИХР: Насилни избори треба да станат минато

Утрински - 28.03.2009

„Кога властите сакаат мирни избори и имаат политичка волја, можат да го направат тоа. Земјата има капацитет да одржи слободни избори кога партиите имаат волја за тоа.

Оценките за изборите исти, резилот

Дневник - 28.03.2009

нов Македонија организираше мирни и демократски, ама не и совршени избори. Тоа не смее да не' залаже, зашто има уште многу регистрирани недостатоци, кои треба да се отстранат заради самите нас, а не поради ...

Ајхер: Македонија има капацитет да спроведе фер избори

МРТ - 27.03.2009

Македонија има капацитет и политичка волја да спроведе демократски избори. Ова денеска во Скопје го изјави шефот на ОДИХР/ОБСЕ Питер Ајхер, на јавната трибина “Изборите како критериум за влез на Македонија во ...

Изборите, нов критериум за влез во еу

Сител - 27.03.2009

Кога власта и политичките партии сакаат да одржат мирни избори и кога има политичка волја за тоа, тоа може да се случи токму на овие избори, а тоа и се докажа.

Ајхер: Македонија има капацитет да спроведе фер избори

Макфакс - 27.03.2009

Македонија има капацитет и политичка волја да спроведе демократски избори. Ова денеска во Скопје го изјави шефот на ОДИХР/ОБСЕ Питер Ајхер, на јавната трибина “Изборите како критериум за влез на Македонија во ...

Не се очекуваат инциденти ни во вториот круг

Н.Македонија - 26.03.2009

Полицијата нема да го зголеми бројот на полицајци на избирачките места во вториот круг доколку за тоа не се укаже потреба на петти април, денот на изборите.

ЕУ ги поздрави мирните избори

Време - 25.03.2009

Чешкото претседателство на Советот на Европската унија го поздрави начинот на кој вчера беа спроведени локалните и претседателските избори во Македонија, напоменувајќи оти изборите се одржаа во мирна атмосфера ...

Македонците заслужија пофалби

Време - 25.03.2009

Соединетите Американски Држави и честитаа на Македонија и на нејзините граѓани за успешно спроведениот прв круг од претседателските и локалните избори.

Честитки од САД за мирните избори

Утрински - 25.03.2009

Соединетите Американски Држави (САД) им честитаа на Македонија и на нејзините граѓани за првиот круг на претседателските и локалните избори одржани на 22 март.

Вашингтон испрати честитки за првиот изборен круг

Дневник - 25.03.2009

САД и' честитаа на Македонија и на нејзините граѓани на првиот круг на претседателските и локалните избори одржани на 22 март.

На половина пат

Дневник - 25.03.2009

Пред изборите, еден од кандидатите го знаевме како Ѓорѓи Иванов. Потоа гласачите сфатија дека не се викал Ѓорѓи, ниту Џоле, туку Ѓорге.

Изборите чекор напред во демократијата

Време - 24.03.2009

Локалните и претседателските избори во Македонија ги исполнија повеќето меѓународни стандарди, иако некои предизвици остануваат да бидат решени, констатира мисијата на ОБСЕ/ОДХР во својот првичен извештај во ...

Странските екипи си заминаа без приказни

Време - 24.03.2009

Странските медиуми и агенции што го следеа завчерашниот изборен процес, генерално, оценуваат дека Македонија го положила клучниот тест за аспирациите за ЕУ и за НАТО.

Стандардите исполнети, но остануваат одредени предизвици

Вест - 24.03.2009

Главната забелешка е ставена на процесот на пребројување на гласовите, како и на атмосферата на недоверба и одредено заплашување на гласачите и притисоци, посебно врз луѓето вработени во администрацијата ...

Рикер: Добрите избори се заслуга на граѓаните

Утрински - 24.03.2009

„Овие избори, пред се', поминаа добро“, изјави вчера американскиот амбасадор во земјава, Филип Рикер, според кого кампањата беше спроведена во позитивна атмосфера и оти многу проблеми од минатиот јуни се ...

ОДИХР: Изборите се чекор напред за Македонија

Утрински - 24.03.2009

Изборите ги исполнија повеќето меѓународни стандарди за одржување демократски избори, е прелиминарниот заклучок од меѓународните набљудувачи на ОДИХР за изборите, иако остануваат некои предизвици и елементи ...

Рикер: Вниманието да се насочи на вториот круг

Дневник - 24.03.2009

Овие избори се' на се' минаа добро. Кампањата беше спроведена во позитивна атмосфера. Многу проблеми од минатиот јуни се надминати .

Изборите регуларни, со мали неправилности

Дневник - 24.03.2009

Претставниците на меѓународните организации како проблем го посочуваат притисокот врз службениците во јавната администрација , но и пушењето на некои гласачки места Првиот круг на претседателските и локалните ...

Изборите ги исполнија меѓународните стандарди

Н.Македонија - 24.03.2009

Првиот круг на изборите ги исполни меѓународните стандарди и очекувања, а македонската влада ја научи лекцијата од минатите парламентарни избори е оценката што вчера ја даде набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР.

Американската Влада и честита на Македонија за мирните избори

Алсат-М - 24.03.2009

Соединетите Американски Држави и честитаа на Македонија и на нејзините граѓани за успешно спроведениот прв круг претседателски и локални избори одржани во текот на вчерашниот ден Мериен Тусон, претставник за ...

Американската Влада и честита на Македонија за мирните избори

МРТ - 24.03.2009

Соединетите Американски Држави и честитаа на Македонија и на нејзините граѓани за успешно спроведениот прв круг претседателски и локални избори одржани во текот на вчерашниот ден.

Изборите беа фер и демократски, оценува СПМ

Сител - 24.03.2009

Изборите беа исклучителни демократски, законити, без инциденти и беспрекорно организирани. Граѓаните ја отворија вратата кон НАТО и ЕУ - ова е оценката на Социјалистичката партија за текот на изборниот ден.

СМК: Граѓаните на Македонија одржаа фер и демократски избори

Вечер - 24.03.2009

Светскиот македонски конгрес (СМК) првиот круг на локалните и претседателските избори ги оценува како мирни, фер и демократски, без насилство, без нарушување на јавниот ред и мир и без изборни неправилности.

Американската влада и честиташе на Македонија за мирните избори

Нетпрес - 24.03.2009

Стејт департментот на првиот круг гледа како на значително подобрување од порано, побара на ист начин да се изведе и вториот круг на гласање.

СМК: Граѓаните одржаа фер и демократски избори

Нетпрес - 24.03.2009

Светскиот македонски конгрес првиот круг на локалните и претседателските избори ги оценува за мирни, фер и демократски, без насилство,без нарушување на јавниот ред и мир и без изборни неправилности.

САД и честитаа на Македонија за мирните избори

Макфакс - 24.03.2009

Соединетите Американски Држави (САД) и` честитаа на Македонија и на нејзините граѓани на првиот круг на претседателските и локални избори одржани на 22-ри март.

Светските медиуми со позитивни оценки за изборите

А1 - 23.03.2009

Претседателските избори во Македонија кои се клучен тест за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО, поминаа мирно и без насилство, е генералната оценка на странските медиуми за вчерашниот изборен ...

ОДИХР: Избори според меѓународни стандарди

А1 - 23.03.2009

Првиот круг од претседателските и локалните избори во Република Македонија ги исполни повеќето од заложбите на ОБСЕ, Советот на Европа и други меѓународни стандарди за демократски избори, е прелиминарната ...

Демократијата на дело во Македонија

Време - 23.03.2009

Македонија направи мирни и фер избори и ја спроведе демократијата на дело, оценија странските амбасадори. Евроамбасадорот Ерван Фуере, кој вчера обиколи неколку избирачки места во општина Зајас и во ...

Прекрасно здодевно

Време - 23.03.2009

Странските новинарски агенции и телевизии, кои ги следеа македонските претседателски и локални избори, вчера немаа многу работа.

Изборите во Македонија мирни и без инциденти, оценка на светските медиуми

Вест - 23.03.2009

Лондон, 23 март - Претседателските избори во Македонија кои се клучен тест за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО, поминаа мирно и без насилство, е генералната оценка на странските медиуми за ...

Денеска прелиминарна оценка од меѓународните набљудувачи

Вест - 23.03.2009

Меѓународните набљудувачи кои ги следеа вчерашните претседателски и локални избори во Македонија, првичните согледувања за текот на изборниот процес ќе ги презентираат денеска на прес-конференција во Скопје, ...

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите ги исполнија меѓународните стандарди

Вест - 23.03.2009

Скопје, 23 март - Првиот круг од претседателските и локалните избори во Македонија ги исполни повеќето од заложбите на ОБСЕ, Советот на Европа и други меѓународни стандарди за демократски избори, е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите фер и демократски

Утрински - 23.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ ги оцени вчерашните претседателски и локални избори како фер и демократски. „Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

Изборите поттик за демократијата во Македонија

Утрински - 23.03.2009

Државниот врв и сите седуммина кандидати за претседателската функција, најчесто во придружба на своите потесни семејства, во разни делови од Скопје и од земјата и во различно време, вчера излегоа да го дадат ...

Помина првиот круг

Утрински - 23.03.2009

Помина првиот круг од претседателските и локалните избори што се одржаа овој изборен циклус истовремено. Иако прогнозерите, и оние политичките и оние метеоролошките, предвидуваа лоши временски и политички ...

Обсе-одихр: "исполнети повеќето меѓународни стандарди"

Телма - 23.03.2009

Македонија во првиот круг на претседателски и локални избори ги исполни повеќето меѓународни стандарди, иако и натаму остануваат некои предизвици.

Сад - граѓаните на Македонија заслужуваат пофалба

Телма - 23.03.2009

Соединетите Американски Држави и честитаа на Македонија и на нејзините граѓани за успешно спроведениот прв круг претседателски и локални избори одржани во текот на вчерашниот ден.

Иванов: Избори како што прилега

Дневник - 23.03.2009

Очекувам овие избори да бидат фер и демократски, како што прилега, бидејќи од нив зависи европската иднина на Македонија, изјави откако гласаше претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов.

Иванов: Спроведовме избори без пропусти

Алсат-М - 23.03.2009

Македонија покажа дека има капацитет за фер и демократски избори спроведени без никаков пропуст и забелешка. Ова вечерва од изборниот штаб го изјави претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов кој ...

Меѓународните набљудувачи ќе ги презентираат прелиминарните согледувања за изборите

Н.Македонија - 23.03.2009

Скопје, 23 март (МИА) - Меѓународните набљудувачи кои ги следеа претседателските и локални избори во Македонија, првичните согледувања за текот на изборниот процес ќе ги презентираат денеска на ...

Денеска извештај на ОБСЕ/ОДИХР

Алсат-М - 23.03.2009

Меѓународните набљудувачи кои ги следеа претседателските и локални избори во Македонија, првичните согледувања за текот на изборниот процес ќе ги презентираат денеска на прес-конференција во Скопје.

Медиуми:Изборите „момент на вистината“ за Македонија

Алсат-М - 23.03.2009

Претседателските и локалните избори во Македонија се најдоа на страниците на голем број медиуми од светот и од регионот, а за следење на изборите беа акредитирани триесетина странски екипи.

Изјави

Н.Македонија - 23.03.2009

Мируше Хоџа: Мора да се потрудиме сите изборите да поминат во фер и демократска атмосфера. Мојата партија не забележа нерегуларности во гласањето и досега нема сознанија за такво нешто.

Изборите во Македонија мирни и без инциденти, генерална оценка на светските медиуми

Н.Македонија - 23.03.2009

Лондон, 23 март (МИА) - Претседателските избори во Македонија кои се клучен тест за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО, поминаа мирно и без насилство, е генералната оценка на странските медиуми за ...

ОДИХР:Изборите според меѓународните стандарди

Алсат-М - 23.03.2009

Првиот круг од претстедателските и локалните избори одржани во Македонија се во согласност со повеќето меѓународни стандарди иако некои предизвици и натаму остануваат да бидат решени.

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите ги исполнија меѓународните стандарди

Н.Македонија - 23.03.2009

Скопје, 23 март (МИА) - Првиот круг од претседателските и локалните избори во Република Македонија ги исполни повеќето од заложбите на ОБСЕ, Советот на Европа и други меѓународни стандарди за демократски ...

Рикер: Изборите минаа добро и во позитивна атмосфера

Алсат-М - 23.03.2009

Овие избори се на се минаа добро. Кампањата беше спроведена во позитивна атмосфера. Многу проблеми од минатиот јуни се надминати.

Рикер: Изборите минаа добро и во позитивна атмосфера

Н.Македонија - 23.03.2009

Скопје, 23 март (МИА) - Овие избори се на се минаа добро. Кампањата беше спроведена во позитивна атмосфера. Многу проблеми од минатиот јуни се надминати.

Македонија го положи тестот на зрелоста и направи голем исчекор кон ЕУ

Сител - 23.03.2009

Македонија покажа дека има капацитет за фер и демократски избори. Не само што спроведовме такви избори туку тие беа без никаков пропуст и забалешка.

Првична оценка за изборите од меѓународните набљудувачи

МРТ - 23.03.2009

Меѓународните набљудувачи на изборите денеска попладне ќе ги презентираат заклучоците на прес конференција во Скопје. Во заедничката набљудувачката мисија се вклучени Канцеларијата за Демократски Институции и ...

Меѓународните набљудувачи ќе ги презентираат прелиминарните согледувања за изборите

Сител - 23.03.2009

Меѓународните набљудувачи кои ги следеа претседателските и локални избори во Македонија, првичните согледувања за текот на изборниот процес ќе ги презентираат денеска на прес-конференција во Скопје.

Изборите во Македонија мирни И без инциденти

Сител - 23.03.2009

Претседателските избори во Македонија кои се клучен тест за аспирациите на земјата за членство во ЕУ и НАТО, поминаа мирно и без насилство, е генералната оценка на странските медиуми за вчерашниот изборен ...

Изборите ги исполнија меѓународните стандарди

Сител - 23.03.2009

Првиот круг од претседателските и локалните избори во Република Македонија ги исполни повеќето од заложбите на ОБСЕ, Советот на Европа и други меѓународни стандарди за демократски избори, е прелиминарната ...

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите ги исполнија меѓународните стандарди

МРТ - 23.03.2009

Првиот круг од претседателските и локалните избори во Република Македонија ги исполни повеќето од заложбите на ОБСЕ, Советот на Европа и другите меѓународни стандарди за демократски избори, е прелиминарната ...

Македонија ги наполни гласачките кутии со демократија

Вечер - 24.03.2009

Заменикот помошник државен секретар на САД, Стјуарт Џонс на Милошоски му посочи дека "полнењето на гласачките кутии со демократија" е најдобрата вест во моментов што и е потребна на Македонија во рамките на ...

Американската влада и честита на Македонија за мирните избори

Сител - 23.03.2009

Соединетите Американски Држави и честитаа на Македонија и на нејзините граѓани за успешно спроведениот прв круг претседателски и локални избори одржани во текот на вчерашниот ден.

Македонија спроведе мирни избори важни за ЕУ и НАТО интеграциите

Вечер - 23.03.2009

Македонија гласаше на претседателски избори, важни за нејзините стремежи за членство во Европската унија, кои минаа мирно и под будното око на меѓународната јавност, по насилствата на парламентарните избори во ...

Ги исполнивме изборните стандарди

Вечер - 23.03.2009

Меѓународните набљудувачи со позитивна оценка за првиот круг од гласањето на претседателски и локални избори. - Исполнети се повеќето меѓународни стандарди на првиот круг од гласањето.

Македонија гласаше за Иванов, за да го избере Груевски

Нетпрес - 23.03.2009

Премиерот на Македонија, Никола Груевски, со бајрак на национализам и антихеленизам, постигна две цели - да понесе водство во првиот круг од парламентарните избори за својот кандидат Ѓорге Иванов, и да нема ...

Светските медиуми за изборите во Македонија

Нетпрес - 23.03.2009

Македонија гласаше на претседателски избори, важни за нејзините стремежи за членство во Европската Унија, кои минаа мирно и под будното око на меѓународната јавност, по насилствата на парламентарните избори во ...

Странски набљудувачи: Македонија се врати на патот на демократијата

Нетпрес - 23.03.2009

Странските набљудувачи оценија дека првиот круг од претседателските и локалните избори во Македонија ги исполни повеќето меѓународни стандарди, иако некои предизвици остануваат да бидат решени.

“Дојче Веле“: Голем ден за европска Македонија

Нетпрес - 23.03.2009

Ѓорге Иванов, кандидатот на владејачката национал-конзервативна партија ВМРО-ДПМНЕ, освои најмногу гласови во првиот круг од претседатеслките избори во Македонија.

Првична оценка за изборите од меѓународните набљудувачи

Макфакс - 23.03.2009

Меѓународните набљудувачи на изборите денеска попладне ќе ги презентираат заклучоците на прес конференција во Скопје. Во заедничката набљудувачката мисија се вклучени Канцеларијата за Демократски Институции и ...

Медиумите за изборите во Македонија

Макфакс - 23.03.2009

Претседателските и локалните избори во Македонија се најдоа на страниците на голем број медиуми од светот и од регионот, а за следење на изборите беа акредитирани триесетина странски екипи.

Исполнети повеќето меѓународни стандарди

Макфакс - 23.03.2009

Македонија во првиот круг на претседателски и локални избори ги исполни повеќето меѓународни стандарди, иако и натаму остануваат некои предизвици.