TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kако правилно се читаат писмата?

Дневник - 06.10.2012

Млаката и бавна реакција од македонската страна на писмото-Предлог-меморандумот на шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос остава простор да се мисли дека таа или е затечена (не знаела дека ...

Тројански коњ, а не подарок

Дневник - 06.10.2012

Атина се води единствено од тајмингот т.е. како пред објавување на извештајот на Европската комисија да изведе вешта дипломатска акробација: да го избегне притисокот од Брисел залажувајќи дека работи ...

Сменете го името, потоа ќе бидеме пријатели

Н.Македонија - 06.10.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во реакцијата на меморандумот наведе дека добрите соседи треба да го почитуваат владеењето на правото и дома и надвор ГРЧКО-МАКЕДОНСКА ЕЛЕКТРОНСКА ...

Атина го очекува одговорот од Македонија

Утрински - 05.10.2012

Од грчка страна велат дека меморандумот нема цел да отвори нови паралелни преговори Од нашиот дописник Атина - Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, предлага потпишување ...

Атина испрати „мировен предлог“ до Скопје

Утрински - 05.10.2012

Повеќе меморандум или повеќе ултиматум - е дилемата околу „мировниот предлог“ на Атина со кој решението се префрла пак од правен на политички терен Меморандумот на грчкиот шеф на дипломатијата, ...

Атина го ископа црвениот ров

Утрински - 05.10.2012

Љупчо Поповски Објавувањето на предлог-меморандумот на грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос за решавање на проблемот со името вчера беше толку спектакуларно, што во истиот ...

Клучни ставови напишани на дипломатски дневник на интернет

24 Вести - 05.10.2012

Преку својот дипломатски дневник, на интернет страницата на министерството за надворешни работи, шефот на македонската дипломатија Никола Поповски одговори на вчерашната предлог рамка за решавање на ...

Попоски во дневник го запиша одговорот за Аврамопулос

24 Вести - 05.10.2012

Преку својот дипломатски дневник, на интернет страницата на Министерството за надворешни работи, шефот на македонската дипломатија Никола Поповски одговори на вчерашната предлог рамка за решавање на ...

Грчкиот предлог за меморандум се најде во дипломатскиот дневник на Поповски

Канал5 - 05.10.2012

Сакаме европски односи со европски соседи - пишува Поповски.Во пет точки Попоски наведува дека добрите соседи работат на намалување на чувството на загрозеност, заемно го почитуваат суверенитетот и ...

Грчките медиуми не очекуваат позитивна реакција од македонските власти на писмото на Аврамопулос

Канал5 - 05.10.2012

Потег со поглед кон декемвриските НАТО и ЕУ самити, потег за кој нема оптимизам дека Скопје ќе одговори позитивно - дел од грчките медиуми со толкување и прогнози за предложениот меморандум за ...

Меморандум за двојна употреба

Утрински - 05.10.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, го поздрави Меморандумот но ги навести и македонските забелешки Некоректен, наменет за меѓународна публика и со цел да и' купи време на Грција - вака ...

Извештајот на ЕК в среда, Македонија останува добар сосед

Канал5 - 05.10.2012

Грција не успеа во обидот да испровоцира негативен став кон грчкиот меморандум. Во извештајот на Европската комисија кој ќе биде и официјално презентиран в среда, еврокомесарот Фуле ќе ја пофали ...

Попоски: Сакаме европски односи со европски соседи

Дневник - 05.10.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во својот Дипломатски дневник објави белешки во врска со писмото-меморандум што му го прати неговиот грчки голема Дмитрис Аврамопулос.

Мачката и глушецот

Дневник - 05.10.2012

Минатиот месец грчкиот весник „Пондики“ објави дека САД барале од грчкиот премиер Андонис Самарас да испрати писмо преку кое ќе даде поддршка за интеграцијата на Македонија, но и да повика што ...

Грчка замка или чекор напред?

Дневник - 05.10.2012

Писмото е обид на Атина да покаже дека не е пасивна, но и доказ дека се раздвижува процесот за името Ивана Kостовска Македонската Влада треба да одговори позитивно, но и да даде свои предлози за ...

Македонија јасно да ги постави своите црвени линии

Р.С.Европа - 05.10.2012

Грчкиот меморандум од Аврамополус до Поповски е можен политички маневар, коментираат извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ. Извори блиски на ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи го вчерашниот меморандум од Аврамополус до ...

Попоски: Не радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле

А1 On - 05.10.2012

Македонските власти го поздравија предложувањето на Меморандум за разбирање од Грција. Првата реакција на Министерството за надворешни работи пристигна во форма на извадок од Дипломатскиот дневник на ...

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Курир - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Ѕирнете во дневникот на Никола Попоски - еве што мисли тој за писмото на Аврамопулос

Press24 - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Аврамопулос пишува писма, Поповски води дневник

+инфо - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Нетпрес - 05.10.2012

“Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку њорлд њиде њеб. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Сител - 05.10.2012

Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку интернет. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Попоски: Сакаме евроски односи со евроски сосед

Сител - 05.10.2012

Владата се уште го разгледува грчкиот меморандум, но министерот за надворешни најде време во својот дипломатски дневник да го поздрави гестот на Атина.

Попоски - Сакаме европски односи со европски соседи

Inpress - 05.10.2012

Скопје, 5. октомври 2012 (ИНПРЕС) Нe радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле. За поздравување...

МНР се радува на одговорот на Аврамопулос

Алфа - 05.10.2012

„Не радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле. За поздравување,“ - пишува Никола Попоски во дипломатскиот дневник на интернет страницата на МНР.

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

МРТ - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Меморандум од Атина

А1 On - 05.10.2012

Доколку Владата стави потпис на ваков Меморандум и ваква содржина,преговорите за името ќе добијаат само техничка форма. Името веќе ќе биде сменето и де факто и де јуре ,така да по него ќе можат да ...

Попоски: Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле

Макфакс - 05.10.2012

Македонските власти го поздравија предложувањето на Меморандум за разбирање од Грција. Првата реакција на Министерството за надворешни работи пристигна во форма на извадок од Дипломатскиот дневник на ...

Македонија во свој меморандум да ги постави нашите црвени линии!

Вечер Прес - 05.10.2012

Македонија брзо да одговори на меморандумот од Аврамопулос со свој меморандум во кој ќе бидат претставени македонските црвени линии во однос на решението за спорот со името, вели претседателот на ...

Аврамопулос со поздрави за иницијативата на Попоски

Денешен - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Име за севкупна употреба - услов за преговори!

Н.Македонија - 05.10.2012

Предлог-меморандумот што до македонскиот министер за надворешни работи го испрати неговиот грчки колега содржи повеќе нејасни делови што може да отворат дополнителни прашања АВРАМОПУЛОС ПРЕДЛОЖИ ...

Попоски одговара на писмото од Аврамопулос

Н.Македонија - 05.10.2012

„Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле. За поздравување“, запишал министерот за надворешни работи Никола Попоски во својот дипломатски дневник за писмото од неговиот ...

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Идивиди - 05.10.2012

Скопје, 5 октомври 2012 (МИА) - „Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web.

Грција предлага договарање рамка за преговорите за името

Deutsche Welle - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос предлага потпишување на меморандум за разбирање во кој е посочена рамката во која се движат преговорите со цел побрзо постигнување на ...

Аврамопулос покажа интерес да се надмине спорот околу името

Дневник - 04.10.2012

Писмо со кое покажува интерес за надминување на спорот околу името испратил грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Аврамопулос на Попоски му испрати меморандум за разбирање

Телма - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Аврамопулос до Попоски со меморандум за разбирање и предлози за името

24 Вести - 04.10.2012

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Аврамопулос денеска му испрати писмо на својот колега Никола Попоски со рамка на, како што се вели, грчките напори за подобрување на билатералните ...

Аврамопулос му пиша писмо на Попоски – едно име за севкупна употреба

Канал5 - 04.10.2012

Грчкиот министерот за надворешни работи Аврамопулос му прати писмо на неговиот македонски колега Попоски. Повикувајќи се на одредбите од Обединетите Нации, а со цел да се подобрат добрососедските ...

МНР сеуште нема коментар за предлогот на Аврамопулос

24 Вести - 04.10.2012

Од македонското МНР, кое е во фаза на селидба во нова зграда, па работи со лимитирани капацитети, се уште нема официјален одговор или првични коментари на предлогот од Аврамопулос.

Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

24 Вести - 04.10.2012

Предлог меморандумот на грчките власти стигнал до македонската Влада - ќе се разгледува допрва, изјави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Аврамопулос предлага меморандум за договарање на рамката на преговорите

Утрински - 04.10.2012

Целта на меморандумот е да се најдат заеднички точки со цел преговорите квалитатативно да помогнат за продолжување на преговорите Атина - Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос ...

Експертите за предлогот на Аврамопулос

24 Вести - 04.10.2012

Предлогот на Аврамопулос стигна на Илинденска. Од Владата потврдуваат дека го добиле меморандумот за добрососедство кој шефот на грчката дипломатија предлага да го потпишат двете страни.

Анализа: Зошто Грција предложи меморандум?

Канал5 - 04.10.2012

Две недели откако медиумите во Грција објавија дека Самарас одбива средба со премиерот Груевски и седум дена откако грчкиот министер за надворешни работи остро ја нападна Македонија дека преку ...

Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Утрински - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Делавекурас:Меморандумот ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија

Press24 - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Делавекурас: потпишувањето на меморандумот ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија

Сител - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Грција останува на црвените линии во предлог меморандумот за разбирање

МРТ - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија Аврамопулос во предлог меморандум за разбирање испратен до македонскиот колега Попоски ја реафирмираше грчката црвена линија - сложено име со географска одредница за ...

Далавекурас: Меморандумот ќе ги придвижи билатералните односи

+инфо - 04.10.2012

Портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас, денеска изјави дека потпишувањето на меморандумот ќе им даде нова динамика на евро-атланските амбиции и ќе ги придвижи билатералните односи меѓу ...

Делавекурас: Потпишувањето на меморандумот ќе им даде динамика на преговорите

Р.С.Европа - 04.10.2012

Портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас изјави денеска дека потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на ...

Делавекурас: Меморандумот не е замена за Времената спогодба

Макфакс - 04.10.2012

Предложениот Меморандум за соработка од Грција до Македонија не е замена за Времената спогодба, вели портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Грција предлага соработка, но и ерга омнес за идното име

Сител - 04.10.2012

Во неколку точки, Грција и понуди на Македонија продлабоување на меѓусебната соработка и краток пат до решение на спорот за името.

Грција останува на црвените линии во предлог меморандумот за разбирање

Нетпрес - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија Аврамопулос во предлог меморандум за разбирање испратен до македонскиот колега Попоски ја реафирмираше грчката црвена линија - сложено име со географска одредница за ...

“Непристоен“ предлог од Грција!

Алфа - 04.10.2012

,,Име со географска одредница кое ќе биде за севкупна употреба,, - ова е главната поента од нацрт-меморандумот за разбирање кој Грција и го предлага на Македонија за напредок во преговорите.

Грција и понуди на Македонија Меморандум за разбирање

Inpress - 04.10.2012

Атина, 4. октомври 2012 (ИНПРЕС) Грчкиот шеф на дипломатијата Димитрис Аврамопулос испратил писмо до својот македонски колега Никола Попоски со предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и ...

Грција бара рамка за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 04.10.2012

Грција и испрати меморандум на Македонија, во кој се посочува рамка за побрзо постигнување на решение за името. Меморандумот од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот ...

Грција со Меморандум за разбирање со Македонија

Press24 - 04.10.2012

Атина предлага Грција и Македонија да се согласат дека конечното решение на спорот со името ќе содржи одредница што јасно ќе ја одвои територијата на Република Македонија од регионот Македонија.

Грција понуди Меморандум за разбирање со Македонија

Кајгана - 04.10.2012

Предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција преку писмо до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, понуди неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Владата ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Курир - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Аврамопулос на Попоски му испрати предлог меморандум за разбирање

Нетпрес - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Грција понуди Меморандум за разбирање со Македонија

А1 On - 04.10.2012

Предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција преку писмо до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски понуди неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Ѓорѓиев: Владата го доби и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Макфакс - 04.10.2012

Владата го добила и ќе го разгледа писмото на шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до неговиот македонски колега Никола Попоски, информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Писмо од Аврамопулос до Попоски: Грција бара потврда од Македонија дека нема територијални претензии

Кирилица - 04.10.2012

Во предлог-меморандумот се содржани генералните принципи за кои Македонија и Грција треба да се согласат во меѓусебните односи, меѓу кои се потврдување на заедничките граници, меѓусебно почитување на ...

На владата и треба време за да го разгледа писмото од Аврамопулос

Алфа - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

“Меморандумот ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија“

МРТ - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Грција понуди Меморандум за разбирање со Македонија

Макфакс - 04.10.2012

Предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција преку писмо до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски понуди неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос на Попоски му испрати предлог меморандум за разбирање

Сител - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Грција и понуди на Македонија меморандум за разбирање

+инфо - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулус, преку писмо му понудил на македонскиот министер за надворешени работи, Никола Попоски, предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција.

Делавекурас: Меморандумот ќе даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија

Курир - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Аврамопулос со предлог меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција

Р.С.Европа - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос преку писмо до министерот за надворешни работи Никола Попоски понуди предлог меморандум со генералните принципи за кои Македонија и Грција треба да ...

Делавекурас: Меморандумот не е замена за Времената спогодба

А1 On - 04.10.2012

Целта на предлогот, според Делавекурас, е да даде нов моментум во разговорите за името, чија крајна цел би било изнаоѓање взаемно прифатливо решение. Очекува позитивен одговор од македонска страна.

Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија

Алфа - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во која ги поставува основните ...

Аврамопулос испрати писмо до Попоски како рамка за идните преговори

Капитал - 04.10.2012

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, прими писмо со предлог-меморандум за разбирање од грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое се поставени основните ...

Аврамопулос: Грција сака зајакнување на добрососедските односи со Македонија

Курир - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Aврамопулос од Попоски бара разбирање и географска одредница за името Македонија

МКД - 04.10.2012

Мора да најдеме заеднички точки со цел преговорите квалитатативно да помогнат за продолжување на преговорите, му пишува Димитрис Аврамопулос, шефот на грчката дипломатија на неговиот македонски ...

Владата ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Капитал - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Меморандумот не е замена за Времената спогодба

Кајгана - 04.10.2012

Предложениот Меморандум за соработка од Грција до Македонија не е замена за Времената спогодба, вели портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас.

Ѓорѓиев: Владата го доби и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

А1 On - 04.10.2012

Владата го добила и ќе го разгледа писмото на шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до неговиот македонски колега Никола Попоски, информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Писмото од Аврамопулос сериозно ќе се разгледува

+инфо - 04.10.2012

Владниот порпарол, Александар Ѓорѓиев, денеска потврди дека го примиле писмото од шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулос упатено до министерот за надворешени работи, Никола Поповски, кое ...

Делавекурас: Меморандумот ќе ги забрза македонските евро-интеграции

Денешен - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Меморандум за разбирање и понуди Грција на Македонија

Sky - 04.10.2012

Писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски му испрати Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос.

Далавекурас: Меморандумот ќе им даде нова динамика на евро-атланските амбиции

Sky - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе им даде нова динамика на евро-атланските амбиции и ќе ги придвижи билатералните односи меѓу двете земји, изјави денеска портпаролот на грчкото МНР, Григорис ...

Ѓорѓиев: Владата го доби и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Пулс24 - 04.10.2012

„Можам да потврдам дека писмото од страна на грчкиот министер Аврамопулос е добиено од македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

Грците бараат нивното да стане заедничко, а нашето нивно!

Вечер Прес - 04.10.2012

Меморандумот подразбира дека решението за името ќе биде со географска одредница за севкупна употреба и дека двете страни ќе ја потврдат постоечката заедничка граница како трајна и неповредлива ...

Аврамопулос на Попоски му испрати предлог меморандум за разбирање за можно прифатливо решение за името

Точка - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Попоски му ги прати условите за решение на спорот на Аврамопулос

Денешен - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Писмото на Аврамопулос ќе се разгледа со „внимание“

Н.Македонија - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Попоски: Со Грција да градиме заедничка иднина

Н.Македонија - 02.10.2012

Македонија сака да биде во НАТО и во Европската Унија, а таму е и Грција и сакаме да градиме заедничка иднина, е пораката што шефот на македонската дипломатија Никола Попоски ја упатил до грчкиот ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

24 Вести - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Тоа е пораката што министерот за надворешни работи Никола Попоски ја упатил до шефот ...

Поповски: интеграцијата во ЕУ е најдобар лек за билатералните спорови

Канал5 - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Мислам дека тоа беше многу јасна порака и така и треба да биде сфатена", вели ...

Попоски- Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Утрински - 01.10.2012

Mинистерот за надворешни работи по средбата со шефот на грчката дипломатија Аврамопулос на маргините од Генералното собрание во Њујорк Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е ...

Попоски до Аврамопулос: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Вест - 01.10.2012

Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Тоа е пораката што министерот за надворешни работи Никола Попоски ја упатил до шефот на ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина

Нетпрес - 01.10.2012

Разменивме повеќе аргументи, какви се, какви можат да бидат односите меѓу нашите две земји. Тоа што го упативме како порака е дека Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Сител - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Тоа е пораката што министерот за надворешни работи Никола Попоски ја упатил до шефот ...

Поповски: Ова е вистинското време Македонија да влезе во ЕУ

+инфо - 01.10.2012

Македонија никогаш не била поподготвена за влез во ЕУ во изминативе 20 години од почетокот на преговорите, посочи министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за Гласот на Америка на ...

Попоски: Црвена линија значи немање желба за преговори

Сител - 01.10.2012

И по средбите на Претседателот Иванов и шефот на дипломатијата Попоски со Бан Ким Мун, Димитрис Аврамопулос и Метју Нимиц, пред инволвираните страни се испречува една црвена линија, која не дозволува ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

МРТ - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Тоа е пораката што министерот за надворешни работи Никола Попоски ја упатил до шефот ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Алфа - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Тоа е пораката што министерот за надворешни работи Никола Попоски ја упатил до шефот ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и во ЕУ

Капитал - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Оваа порака министерот за надворешни работи, Никола Попоски, ја упатил до шефот на грчката ...

Попоски: Градењето заедничка иднина наш приоритет

Курир - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина е пораката што треба да биде сфатена по средбата на министрите за надворешни работи ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Press24 - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина,порачува министерот Попоски на шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Попоски - Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Inpress - 01.10.2012

Скопје, 1. октомври 2012 (ИНПРЕС) Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина.

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина

Макфакс - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина е пораката што треба да биде сфатена по средбата на министрите за надворешни работи ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина

Точка - 01.10.2012

Разменивме повеќе аргументи, какви се, какви можат да бидат односите меѓу нашите две земји. Тоа што го упативме како порака е дека Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е ...

Попоски: Во интерес ќе биде да градиме заедничка иднина

Sky - 01.10.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата со грчкиот колега Димитрис Аврамопулос, вели дека на средбата биле разменети повеќе аргументи, какви се, какви можат да бидат односите меѓу ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Тоа е пораката што министерот за надворешни работи Никола Попоски ја упатил до шефот ...

Попоски: Македонија е подготвена за ЕУ

Либертас - 01.10.2012

Македонија никогаш не била поподготвена за влез во ЕУ во изминативе 20 години од почетокот на преговорите, посочи министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за Гласот на Америка на ...

Попоски: Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Денешен - 01.10.2012

Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина. Тоа е пораката што министерот за надворешни работи Никола Попоски ја упатил до шефот ...

Сакаме да градиме заедничка иднина во НАТО и ЕУ

Идивиди - 01.10.2012

Вашингтон, 1 октомври 2012 (МИА) - Република Македонија сака да биде во НАТО и во ЕУ, а таму е Република Грција и сакаме да градиме заедничка иднина.