TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СПЦ го хиротониса Марко Кимев за епископ Дремвицки

А1 - 07.12.2003

СПЦ денеска хиротониса трет свој претставник за Македонија и за Охридската архиепископија. Српскиот Патријарх Павле во манастирот „Прохор Пчински“ ја служел литургијата при хиротонисувањето на 23-годишниот Марко Кимев во чин на Епископ Дремвицки, во истиот манастир каде е одржано првото заседание ...

Г. Кирил: СПЦ прави нехристијански и неевангелски потег

Утрински - 05.12.2003

Во храмот "Св. Богородица" во Тетово осветен кршталник ТЕТОВО - "Поставување расколници во МПЦ, како што е расчинетиот владика Зоран Вранишковски за епископ на СПЦ во Македонија и на Јоаким Јовчевски за владика и администратор во Полошко-кумановската епархија, претставува валкан напад врз МПЦ и ...

МПЦ во сојуз со непризнаените православни цркви

Дневник - 05.12.2003

ПРЕДЛОГ НА СТРУМИЧКАТА ЕПАРХИЈА Тоа треба да биде одговор на "српските владици" во Македонија, сметаат во Епархијата Струмичката епархија предлага Македонската православна црква да воспостави контакт со непризнаени православни цркви за заедно да дојдат до автокефалност.

Духовна прегратка

Вест - 04.12.2003

ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ Г. Г. СТЕФАН КАЈ ТРАЈКОВСКИ Обидот да се формира паралелен синод од СПЦ е смислен антицрковен и антимакедонски чекор Ракополагањето на српскиот епископ и обидот да се формира паралелен синод од Српската православна црква е директен атак не само врз Македонската православна црква, ...

Трајковски се надева дека официјален Белград не стои зад СПЦ

Утрински - 04.12.2003

Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан кај претседателот Претседателот Борис Трајковски им дава поддршка на ставовите на Светиот синод на МПЦ и неговата цврста решеност да се одбрани единствената автокефална Црква. Најновиот развој на настаните предизвикани од ракополагањето на српски епископ и обидот за ...

СПЦ удри по се македонско

Дневник - 04.12.2003

СРЕДБА г.г. стефан - ТРАЈКОВСКИ Најновиот напад на Српската православна црква не е само атака врз Македонската автокефална црква, туку и директен атака врз сувереноста на Република Македонија и врз националните чувства на македонскиот народ, оценија на вчерашната средба шефот на државата Борис ...

Нападот на СПЦ е напад и врз сувереноста на Македонија

А1 - 03.12.2003

Најновиот напад од страна на СПЦ не е само врз Mакедонската aвтокефална Православна Црква, туку истовремено атак врз сувереноста на Македонија и врз националните чувства на македонскиот народ, оценија денеска на заедничката средба претседателот Трајковски и поглаварот на МПЦ г.г. Стефан.

Патријархот Алексиј не се откажа од посредување

Утрински - 03.12.2003

Руската православна црква внимателно ги следи сите случувања Македонската и Српската црква МОСКВА - Иако Руската православна црква внимателно ги следи сите случувања на Балканот, одлуката на Српската православна црква да го избере Јаоким Јовчески за епископ на Полошко-кумановската епархија, во ...

Руската црква го осудила поставувањето на владика на СПЦ во Македонија

Утрински - 03.12.2003

Не стивнуваат реакциите по назначувањето српски администратор во нашава земја Руската православна црква реагирала до Српската црква зошто не била известена и поканета на хиротонијата на Јоаким Јовчевски за администратор на Полошко-кумановската епархија.

СПЦ сака да не подјарми

Дневник - 03.12.2003

СКОПСКА ЕПАРХИЈА Ако се обидат новите "српски владици" да богослужат во храмовите на Македонската православна црква без дозвола на владика или свештеник, ќе бидат спречени оти таквиот акт е против православието во Македонија, порачаа вчера свештениците од Скопската епархија на МПЦ.

Скопската епархија застанува зад Синодот

А1 - 02.12.2003

Целосно остануваме зад раководството на светиот архиерејски синод на самостојната МПЦ, се вели во резолуција на скопската епархија. Бараме, користејќи ги црковните, канонските и уставните одредби синодот да го заштити и зачува единството, неделивоста, авторитетот и автокефалноста на МПЦ.

Владата стои зад МПЦ во одбрана на нејзиниот идентитет и самостојноста

Утрински - 02.12.2003

Големи реакции во земјава по последните потези на Српската црква Владата на Република Македонија останува на својот порано презентиран став дека стои цврсто во одбрана на интегритетот и идентитетот на државата и на Македонската православна црква, истакна вчера портпаролот Сашо Чолаковски.

Рампа за српските мантии

Дневник - 02.12.2003

ОДГОВОР НА ПРОВОКАЦИИТЕ НА СПЦ Постапката на СПЦ вчера ја осудија повеќе епархии на МПЦ Државната комисија за односи со верските заедници ќе побара МВР да им забрани на "владиците на Охридската архиепископија" именувани од Српската православна црква да влегуваат во Македонија со свештенички мантии.

Владика Кирил: „Овој узурпаторски однос скапо ќе ја чини СПЦ“

А1 - 01.12.2003

Овој узурпаторски и негаторски однос скапо ќе ја чини СПЦ, која дозволи да послуша одметници до гуша заглавени во криминогени дела, реагираше денеска полошко-кумановскиот митрополит по вчерашното хиротонисување на Јоаким Јовчевски за администартот на оваа митрополија од страна на српскиот Владика ...

Тимотеј: Ракоположувањето на Јоаким, неканонски и нецрковен чин

Вест - 01.12.2003

МПЦ ЈА ОБВИНУВА СПЦ ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ХЕГЕМОНИЗМОТ МПЦ смета дека не може да се продолжи дијалогот со црква што продолжува да се однесува хегемонистички Македонската православна црква смета дека ракоположувањето на архимандрит Јоаким во чин епископ велички и администратор на полошко-кумановската ...

Белград испука нов куршум кон МПЦ

Дневник - 01.12.2003

црква Српската православна црква вчера го хиротониса игуменот Јаоким Јовчевски за владика на "автономна Охридска архиепископија" за да создаде паралелна црковна власт во Македонија и да ја уништи Македонската православна црква.

Г. ТИМОТЕЈ:ОДНЕСУВАЊЕТО НА СПЦ ИМА ПОЛИТИЧКА ПОЗАДИНА

Канал5 - 01.12.2003

Најавите за формирање т.н. синод на автономната охридска архиепископија под водство на расколникот Јован се прави со политички цели, а не поради црковни интереси, изјави за Канал 5 портпаролот на МПЦ г. Тимотеј. “Според црковните канони од четвр Најавите за формирање т.н.

СПЦ РАКОПОЛОЖИ ЕПИСКОП ВО МИТРОПОЛИЈА ПОД НАДЛЕЖНОСТ НА МПЦ

Канал5 - 01.12.2003

Српскиот патријах Павле денеска го ракоположи архимандрит Јоаким во чин епископ велички и администратор на полошко-кумановската митрополија на Српската православна црква, јави белградската агенција Танјуг. Литургијата се одржа во Соборната цркв Српскиот патријах Павле денеска го ракоположи ...