TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екстрадицијата на Шиповиќ може да потрае два месеци

Утрински - 27.10.2013

Министерството за правда очекува екстрадицијата на претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, да се реализира во многу скоро време.

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ е конструктивна опозиција во Центар

Утрински - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Советот на општина Центар покажа дека е конструктивна опозиција. Советниците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на трите детски градинки ...

ВМРО ДПМНЕ: Во општина Центар ние сме конструктивна опозиција

Канал5 - 26.10.2013

СДСМ воден од дневна политика два дена го одложуваше донесувањето на одлуката за програмите на три градинки и основно училиште во општина Центар. Советниците од ВМРО ДПМНЕ покажаа конструктивност и ...

СДСМ: Советниците од ВМРО ДПМНЕ да покажат конструктивност за Шиповиќ

Канал5 - 26.10.2013

Реакција на изјавата на советничката група на ВМРО ДПМНЕ од СДСМ. Советниците од ВМРО ДПМНЕ ќе имаат можност да докажат дека се конструктивни во наредниот период.

ВМРО-ДПМНЕ: „во Центар сме конструктивна опозиција“

Телма - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар е конструктивна опозиција, велат нејзините советници. Пример за тоа е нивната поддршка на програмите за градинките и за едно училиште.

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар е конструктивна опозиција

24 Вести - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Советот на општина Центар покажа дека е конструктивна опозиција. Советниците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на трите детски градинки ...

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар е конструктивна опозиција

Сител - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Советот на општина Центар покажа дека е конструктивна опозиција. Советниците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на трите детски градинки ...

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар е конструктивна опозиција

А1 On - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Советот на општина Центар покажа дека е конструктивна опозиција. Советниците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на трите детски градинки ...

СДСМ: Колку се конструктивнни советниците на ДПМНЕ покажаа кога ги повикуваа насилниците да ја уриваат општинската ...

А1 On - 26.10.2013

„Колку се конструктивни советниците на ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да покажат во изминатите седници на Совет на Општина Центар, особено во јуни, кога ги повикуваа насилниците да ја уриваат општинската ...

Вмровските советници во Центар се пофалија дека биле конструктивни

+инфо - 26.10.2013

На вчерашната седница на Советот во Општина Центар, со учество на советниците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, беа изгласани предлог програмите за работа на три детски градински и едно ...

СДСМ: Ако демонстрираат конструктивност, нека бараат Шиповиќ да се брани од слобода

Нетпрес - 26.10.2013

Доколку советниците на ВМРО ДПМНЕ сакаат да демонстираат конструктивност нека побараат и тие претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ да се брани од слобода, велат од СДСМ во ...

СДСМ: Вмровските советници беа „конструктивни“ и кога се напаѓаше бараката во Центар

+инфо - 26.10.2013

Опозициската партија СДСМ, реагира на прес-конференцијата која претходно ја одржаа советниците од ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, кои се пофалија дека биле конструктивни на последната седница.

СДСМ: Ќе се покаже колку се конструктивни советниците на ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф - 26.10.2013

Социјалдемократите реагираат на изјавата на координаторот на советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар Томислав Лазаров Колку се конструктивни советниците на ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да покажат ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат на барањето Шиповиќ да се брани од слобода

Макфакс - 26.10.2013

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ да се се приклучат на барањето на советниците од редовите на Сојузот на иднината, во кое се бара претседавачот на Совет на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, да се брани од ...

Лазаров:СДСМ ја блокира работата во Центар, ние сме конструктивна опозиција

Курир - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е конструктивна опозиција во Општина Центар. На вчерашната седница на Советот, советниците од редовите на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на трите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во Центар сме конструктивна опозиција

Телеграф - 26.10.2013

Покажавме дека секојпат ќе ги поддржуваме одлуките на Советот, кога се работи за проекти и работи во интерес на граѓаните, истакна Томислав Лазаров ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Советот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се грижи само за своите функционери

+инфо - 26.10.2013

За СДСМ ниту еден друг случај и ниту еден друг од вкупно дваесетината од осомничени во истиот случај во кој што е и Шиповиќ осомничен не е важен. Нив ги интересира само Шиповиќ бидејќи тој е нивен ...

Лазаров: ВМРО ДПМНЕ покажа дека конттруктива опозиција во Центар

Нетпрес - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е конструктивна опозиција во Општина Центар. На вчерашната седница на Советот, советниците од редовите на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на трите ...

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е конструктивна опозиција во Центар

Макфакс - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е конструктивна опозиција во Општина Центар откако на вчерашната седница на Советот, советниците од редовите на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на ...

Советниците од ВМРО ДПМНЕ да се приклучат на барањето Шиповиќ да се брани од слобода

Бриф - 26.10.2013

Колку се конструктивни советниците на ВМРО-ДПМНЕ имаа можност да покажат во изминатите седници на Советот на Општина Центар, особено во јуни, кога ги повикуваа насилниците да ја рушат општинската ...

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар е конструктивна опозиција

Бриф - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница на Советот на општина Центар покажа дека е конструктивна опозиција. Советниците од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за програмите на трите детски градинки ...

ВМРО-ДПМНЕ: Покажавме дека сме конструктивна опозиција во Центар

Либертас - 26.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ вели дека покажала дека е конструктивна опозиција во општина Центар со вчерашната поддршка за програмите на трите детски градинки и едно основно училиште во Центар.

ВМРО ДПМНЕ покажа дека е конструктивна опозиција во Центар

Република - 26.10.2013

Координаторот на советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар Томислав Лазаров соопшти дека советниците на партијата гласале за програмите на трите детски градинки и едното основно училиште во ...

Жерновски – Сценариото на ВМРО-ДПМНЕ е да има предвремени избори и во Општина Центар

24 Вести - 25.10.2013

Предвремени избори во општина Центар заедно со претседателските во март и предвремените парламентарни. Ова е целта на власта и на советниците од ВМРО-ДПМНЕ вели градоначалникот на општина Центар ...

Советниците во Центар едногласни за работата на градинките

Телеграф - 25.10.2013

Градинките ќе можат да работат според предвидените програми, со цел подобрување на условите на децата во општината Советниците од Општина Центар денеска ги усвоија одлуките за работа на трите ...

И охридските советници ќе бојкотираат во знак на поддршка за Шиповиќ

МКД - 25.10.2013

Охридските советници од Сојузот за иднината ќе ја бојкотираат закажаната седница на советот на општината Охрид за 29 октомври ако до вторник не биде укината мерката притвор за претседателот на ОО на ...

Тунтев: Да му се дозволи на Шиповиќ да се брани од слобода

А1 On - 25.10.2013

Доколку до моментот на одржување на наредната седница на Советот на Општина Охрид не му се дозволи на колегата Мирослав Шиповиќ да се брани од слобода и доколку власта не престане со притисок врз ...

Во знак на солидарност со Шиповиќ Сојузот за иднината во Охрид ќе ја бојкотира седницата во вторник?

OhridNews - 25.10.2013

Доколку до вторник не се исполнат барањата на Сојузот за иднината за укинување на мерката притвор за Претседателот на ОО на СДСМ Центар и Претседавач на Советот на Општината, Мирослав Шиповиќ, постои ...

Советниците во Центар едногласно работат и без Шиповиќ

+инфо - 25.10.2013

Програмите за работа на три градинки и едно основно училиште денеска едногласно беа усвоени од Советот на Општина Центар, кој по притворањето на претседавачот, Мирослав Шиповиќ, брои 22 члена.

Советниците во Центар едногласни за градинките

А1 On - 25.10.2013

Советниците од општина Центар денеска ги усвоија одлуките за работа на трите градинки на територија на општина Центар: “13 Ноември“,“Раде Јовчевски Корчагин“ и “Кочо Рацин“.

Советниците во Центар едногласни за работата на градинките

Либертас - 25.10.2013

Советниците од општина Центар денеска ги усвоија одлуките за работа на трите градинки „13 Ноември“, „Раде Јовчевски-Корчагин“ и „Кочо Рацин“. За одлуките гласаа советниците од СДСМ и од ВМРО–ДПМНЕ.

Советниците на Центар едногласни за работата на градинките

Вечер Прес - 25.10.2013

Програмите за работа на три градинки и едно основно училиште на вчерашната седница во Советот на општина Центар беа едногласно усвоени од советниците на ВМРО и СДСМ и покрај отсуството на ...

Советниците на СДСМ во Гази Баба ја напуштија седница

Канал5 - 24.10.2013

И Советот на општина Гази Баба денеска одржа седница без советниците од СДСМ , кои исто така ја напуштија седницата во знак на протест за притворениот претседател на советот на општина Центар ...

СДСМ ја бојкотираше седницата на советот на Центар

Канал5 - 24.10.2013

Советниците на ВМРО ДПМНЕ од општина Центар реагираат на нивните колеги од СДСМ кои утринава ја напуштија седницата на советот во поддршка на нивниот колега Шиповиќ.

Советниците од „Сојуз за иднината“ бараа слобода за Шиповиќ

Утрински - 24.10.2013

Во знак на солидарност кон претседавачот на Советот на Општина Центар советниците ја напуштија денешната седница Со бели маици со натпис „Слобода за Шиповиќ“ советниците од коалицијата „Сојуз за ...

Социјалдемократите не тврделе, туку верувале оти Шиповиќ е невин

Дневник - 24.10.2013

Сопартијците на с` уште актуелниот претседавач со Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и покрај цврстите ставови зад кои с` уште стојат дека тој е невин и неправедно уапсен во Виена , немаат ...

Солидарност со Шиповиќ - прекината седницата на Советот на Центар

Телма - 24.10.2013

Советниците на коалицијата на СДСМ, заедно со градоначалникот Андреј Жерновски, денеска ја напуштија седницата на Советот на општина Центар во знак на солидарност со претседавачот Мирослав Шиповиќ, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Советниците на СДСМ од Гази Баба работат против интересите на граѓаните

Курир - 24.10.2013

Советниците на СДСМ ја напуштија седницата на Советот на Општина Гази Баба во знак на солидарност и заштита на Претседателот на Советот На Општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Заради слобода за Шиповиќ советниците и Жерновски ја напуштија седницата

МКД - 24.10.2013

„Слобода за Шиповиќ" пишуваше на маиците во кои беа облечени советниците од коалицијата на СДСМ заедно со градоначалникот Андреј Жерновски. Тие денеска ја напуштија седницата на Советот на општината ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со прекин на работата СДСМ сам се бојкотира во Центар

Нова ТВ - 24.10.2013

Денешната седница на Советот во Центар покажа дека за СДСМ е поважно политиканството, наместо интересите на граѓаните, обвинија советниците во општина Центар од редовите на ВМРО - ДПМНЕ, по денешното ...

СДСМ: Нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ со насилство да ја преземе власта во Центар

МКД - 24.10.2013

СДСМ нема да дозволи Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со институционално насилство да ја преземат контролата врз општината Центар, изјави Игор Алаџајков, координатор на советничката група на Сојузот за ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ прават театар и сами се блокираат, а ние работиме за граѓаните

МКД - 24.10.2013

СДСМ самите себе се блокираат во Општина Центар на штета на граѓаните, оценува Томислав Лазаров, координатор на советничката група на ВМРО – ДПМНЕ. „Денешната седница на Советот во Центар покажа дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сам закажува седница и ја бојкотира

+инфо - 24.10.2013

Денешната седница на Советот во Центар покажа дека за СДСМ е поважно политиканството, наместо интересите на граѓаните. Излегувањето на советниците на СДСМ од седницата на Советот која сами ја свикаа, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сам закажува седница и ја бојкотира

А1 On - 24.10.2013

Денешната седница на Советот во Центар покажа дека за СДСМ е поважно политиканството, наместо интересите на граѓаните. Излегувањето на советниците на СДСМ од седницата на Советот која сами ја свикаа, ...

Советниците на СДСМ ја напуштија седницата, ВМРО ДПМНЕ вели СДСМ сами се блокираат во Центар

Нетпрес - 24.10.2013

Советниците од коалицијата „Сојуз на иднината“ ја напуштија денешната седница на Советот на општина Центар како поддршка за нивниот колега и претседавач на Советот, Мирослав Шиповиќ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ самите себе се блокираат на штета на граѓаните на Центар

Курир - 24.10.2013

Денешната седница на Советот во Центар покажа дека за СДСМ е поважно политиканството наместо интересите на граѓаните, изјавија од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, откако советниците од СДСМ ја ...

ГАЛЕРИЈА Седницата во Центар е презакажана за утре

+инфо - 24.10.2013

Закажаната седница на Советот во Општина Центар денеска не се одржа затоа што советниците од коалицијата предводена од СДСМ ја напуштија просторијата во знак на протест против притворањето на ...

ВИДЕО: Советниците од коалицијата „Сојуз за иднината“ во гевгелискиот Совет ја напуштија седницата со подршка за ...

А1 On - 24.10.2013

„СДСМ и коалициските партнери нема да дозволат Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со институционално насилство да ја преземат контролата врз Општина Центар“.

ВИДЕО: „Сојузот за иднината“ ја напушти седницата на Советот на Центар

А1 On - 24.10.2013

Во знак на солидарност кон уапсениот Мирослав Шиповиќ, советниците од редовите на коалицијата „Сојузот за иднината“, облечени во бели маици на кои пишува „Слобода за Шипо“ ја напуштија седницата на ...

Опозицијата во гевгелискиот Совет ја напушти седницата како поддршка за Шиповиќ

+инфо - 24.10.2013

СДСМ и коалициските партнери нема да дозволат Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со институционално насилство да ја преземат контролата врз Општина Центар. Со овие зборови денеска советниците од ...

Децата во градинките ќе почекаат, СДСМ е зафатен со притворот на Шиповиќ

Сител - 24.10.2013

Советниците од редовите на СДСМ го напуштија општинскиот совет на Центар. По полчасовно доцнење, веднаш по влегувањето во салата со маички Слобода за Шиповиќ, тие демонстративно излегоа надвор, иако ...

Социјалдемократите без правно објаснување за „Машинопромет“

Курир - 24.10.2013

Сопартијците на с` уште актуелниот претседавач со Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и покрај цврстите ставови зад кои с` уште стојат дека тој е невин и неправедно уапсен во Виена, немаат ...

Советниците на СДСМ од Центар ја блокираа работата на Советот

Нова ТВ - 24.10.2013

Советниците на СДСМ во знак на солидарност и подршка за претседавачот Мирослав Шиповиќ, кој се наоѓа во екстрадиционене притвор во Виена, ја напуштија денешната седница на Советот на Град Скопје.

Опозициските советници од општина Центар ја напуштија седницата

+инфо - 24.10.2013

Советниците од СДСМ и опозицијата денеска ја напуштија седницата на Советот на Општина Центар, во знак на протест против апсењето на Мирослав Шиповиќ, претседавачот на Советот на општина, за кое ...

Социјалдемократите без правно објаснување за „Машинопромет“

Нетпрес - 24.10.2013

Сопартијците на се' уште актуелниот претседавач со Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и покрај цврстите ставови зад кои сж уште стојат дека тој е невин и неправедно уапсен во Виена, немаат ...

ВИДЕО: Советниците од „Сојуз за иднината“ во гевгелискиот Совет ја напуштија седницата со поддршка за Шиповиќ

Sky - 24.10.2013

„СДСМ и коалициските партнери нема да дозволат Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со институционално насилство да ја преземат контролата врз Општина Центар“ .

Рецензија: Селективна солидарност: Опозициските советници блокираат поради Центар, а таму закажуваат седница

СПФМ - 24.10.2013

Уште еден текст во низата „Државата vs. Општина Центар“ во кој повторно улогата на тупаница за разрешување на дисфункционалната, растурена, истошувачка, а на моменти и насилна врска централна – ...

Советниците на СДСМ ја напуштија седницата во Општина Центар

Sky - 24.10.2013

Советниците на СДСМ во Советот на Општина Центар во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и колегите од општина Центар, нема да присуствуваат на ...

ВИДЕО: СДСМ и Жерновски ја напуштија седницата на Советот на општина Центар и побараа слобода за Шиповиќ

Либертас - 24.10.2013

Во знак на солидарност кон уапсениот Мирослав Шиповиќ, советниците од редовите на СДСМ, облечени во бели маици на кои пишува „Слобода за Шипо“ ја напуштија седницата на Советот на Центар, пренесе ...

Советниците на СДСМ свикуваат седница, па сами се бојкотираат

Вечер Прес - 24.10.2013

Седницата на Советот во Центар покажа дека за СДСМ е поважно политикантството, наместо интересите на граѓаните, обвинија вчера советниците на ВМРО. Реакцијата следуваше откако на вчерашната седница ...

Советниците од “Сојузот за иднината“ со бојкот на Советот на Општина Центар

Локално - 24.10.2013

Советниците на коалицијата “Сојуз за иднината” во Советот на општина Центар, во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ ја напуштија седница на Советот на ...

Социјалдемократите без правно објаснување за „Машинопромет“

Денешен - 24.10.2013

Сопартијците на с` уште актуелниот претседавач со Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и покрај цврстите ставови зад кои с` уште стојат дека тој е невин и неправедно уапсен во Виена, немаат ...

Сојузот за иднината не присуствува на седницата на Советот на Центар во знак на солидарност со Шиповиќ

Бриф - 24.10.2013

Советниците на Сојузот за иднината во Советот на Општина Центар во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, нема да присуствуваат на денешната седница на ...

(ВИДЕО)Во знак на солидарност со Шиповиќ,СДСМ ја напушти седницата на Советот на Центар

Локално - 24.10.2013

Почитувани, Советниците на СДСМ во Советот на Општина Центар во знак на солидарност со Претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ, и колегите од општина Центар, нема да ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Жерновски сами се блокираат

Н.Македонија - 24.10.2013

Денешната седница на Советот во Центар покажа дека за СДСМ е поважно политиканството, наместо интересите на граѓаните, обвинија советниците во општина Центар од редовите на ВМРО - ДПМНЕ, по денешното ...

СДСМ ја напушти седницата, а советниците на снс отидоа во ГРОМ

Телма - 22.10.2013

Советницити на СДСМ во општина Карпош ја напуштија денешната редовна седница во знак на револт заради приведувањето на претседавачот на Советотот во општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

Селективна солидарност: Опозициските советници блокираат поради Центар, а таму закажуваат седница

Курир - 22.10.2013

Опозициските советници станаа селективни и во солидарноста која сакаат да ја искажат. Тие ја блокираат работа на совети на општини, а токму во Центар, самите закажуваат седници, со свој дневен ред.

Утре ќе продолжи седницата за советнички прашања

Kumanovo News - 21.10.2013

Утре ќе се одржи десетата седница на Советот на Општината, на која ќе се поставуваат советнички прашања. Оваа седница беше прекината во четврток, откако советниците од коалицијата на СДСМ, ...