TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шарената револуција најави нов протест за утре

Р.С.Европа - 19.06.2016

Демонстрантите од граѓанската иницијатива #Протестирам кои се дел од таканаречената Шарена револуција најавија протест за утре поради неисполнувањето на нивните ултимативни барања. На социјалните мрежи се повикува на масовност под паролата „Ние не ...

Нов протест утре: „Ние не простуваме! Ќе има правда, ќе има мир“

+инфо - 19.06.2016

Во најавата се наведува дека нема да се дозволат преговори за иднината на граѓаните зад затворени врати Граѓанската иницијатива „Протестирам“ која е дел од таканаречената Шарена револуција најави протест за утре поради неисполнувањето на нивните ...

Рушење на власт според модел?

ТВ21 - 19.06.2016

Шарената револуција е гротеска и може да успее само во држави каде што има диктатура, а во Македонија нема, е ставот на директорот на државниот архив Филип Петровски. Според него, агресивноста станува поголема со тоа што моделот на српската фирма ...

Додека ВМРО слави полицијата апси активисти на Шарена револуција

Сакам да кажам - 19.06.2016

Полицијата апси активисти од десната страна на кејот на Вардар додека од другата страна на реката, на иста линија на терсата на Музејот на македонска борба во тек е говорот на поранешниот премиер Никола Груевски по повод 26 годни од постоење на ...

(ВИДЕО) Шарената револуција пред полициска станица: „Апсете го Груевски“

А1 On - 19.06.2016

Стотици активисти на Шарената револуција пристигнуваат пред полициската станица „Пролет“ откако полицијата брутално го уапси Павле Боегоевски, кога сакаше да постави платно на кејот со порака за Никола Груевски, кој пак од другата страна на Вардар ...

ФОТО: ВМРО-ДПМНЕ со плагијат – ја ископира акцијата на #ШаренаРеволуција со факели

Либертас - 19.06.2016

Вечерва за прославата на 26-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ, УМС запали 100 факели на Камениот мост. Ова доаѓа на само 2 дена откако Шарената револуција направи спектакл со факели за завршување на одбројувањето, до поставениот ултиматум.

„Шарените“ и СДСМ во обид да направат инцидент, спречени од полицијата

Курир - 19.06.2016

Не успеа обидот на таканаречените “шарени револуционери“ да исценираат инцидент за време на прославата на 26. роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО. Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти ...

Шарената револуција пред полициска станица: “Апсете го Груевски“

Локално - 19.06.2016

Стотици активисти на Шарената револуција пристигнуваат пред полициската станица “Пролет “ откако полицијата брутално го уапси Павле Боегоевски, кога сакаше да постави платно на кејот со порака за Никола Груевски, кој пак од другата страна на Вардар ...

Рокот помина – за утре се најавуваат масовни протести

Орбис - 19.06.2016

Помина рокот што го добија властите од Шарената револуција. Барањата на „шарените“ не се исполнија, па за утре во 19 часот е најавен масовен собир пред СЈО. Демонстрантите не го откриваат сценариото за утрешниот протест.

„Шарените" сакале да направат инциденти, полицијата ги спречила!

Вечер Прес - 19.06.2016

Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција" во обидот пушти транспарент од Камениот мост и со тоа да исценира инцидент. Не успеа обидот на таканаречените "шарени револуционери" да исценираат инцидент за време на прославата на 26.

Неуспешна герила: СДСМ со смислен инцидент сакаше да го расипе роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 19.06.2016

Не успеа обидот на таканаречените „шарени револуционери“ да исценираат инцидент за време на прославата на роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО. Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти ...

(ВИДЕО) Истекува ултиматумот – Во понеделник масовни протести на #ШаренаРеволуција

Репортер - 19.06.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“, во петок вечерта запалија факели, со цел да ѝ покажат на Владата дека има рок само уште еден ден, до исполнување на нивните барања. Непосредно пред истекот на „ултиматумот“, демонстрантите велат дека не се ...

„Шарените“ и СДСМ спречени од полицијата да направат инцидент

Нетпрес - 19.06.2016

Не успеа обидот на таканаречените “шарени револуционери“ да исценираат инцидент за време на прославата на 26. роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО, пишува „Курир“. Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во ...

Спречен инцидент за време на прославата на ВМРО ДПМНЕ – Уапсен активист на шарените

МК News - 19.06.2016

Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти транспарент од Камениот мост и со тоа да исценира инцидент. Целата случка се одвиваше на другата страна од Вардар, карши музејот на ВМРО каде лидерот на владејачката ...

„Шарените“ и СДСМ ВЕЧЕРВА се обидоа да направат инцидент

Пулс24 - 19.06.2016

Не успеа обидот на таканаречените “шарени револуционери“ да исценираат инцидент за време на прославата на 26. роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО. Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти ...

„Шарените“ и СДСМ во обид да направат инцидент, спречени од полицијата

Сител - 19.06.2016

Не успеа обидот на таканаречените “шарени револуционери“ да исценираат инцидент за време на прославата на 26. роденден на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Музејот на ВМРО. Полицијата спречи еден од активистите на „Шарената револуција“ во обидот пушти ...

70 дена победи и порази на "Шарената револуција"

Телма - 18.06.2016

Оваа одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов ја шокираше јавноста. Ама роди до сега ретко видена улична, граѓанската борба против криминалот. Квечерината го наговести раѓањето на една нова револуција, која подоцна го доби името шарена.

Рокот кој го зададе Шарената револуција истече

Алсат-М - 18.06.2016

Рокот за исполнувањето на барањата на демонстрантите од граѓанската иницијатива #Протестирам кои се дел од таканаречената Шарена револуција.Уставниот суд не ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница в среда.

Рокот кој го зададе Шарената револуција истече

Р.С.Европа - 18.06.2016

Рокот за исполнувањето на барањата на демонстрантите од граѓанската иницијатива #Протестирам кои се дел од таканаречената Шарена револуција.Уставниот суд не ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница в среда.

Парични казни за учесници во Шарената револуција во Прилеп

МКД - 18.06.2016

Четворица учесници на Шарената револуција од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, се казнети со 50 евра во денарска противвредност, објави порталот Револуционер.мк.

Шарената револуција гледана од Водно (ФОТО)

МКД - 18.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција синоќа со факли симболично го исцртаа бројот 1 на булеварот „Климент Охридски“, а власта и Уставниот суд ги предупредија дека им останува уште еден ден до исполнувањето на нивните барања.

Парични казни за учесници во „Шарена револуција“

ТВ21 - 18.06.2016

Четворица учесници на „Шарената револуција“ од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, им се изрекува глоба во висина од 50 евра во денарска противвредност, објави порталот ...

Пaрични казни за демонстранти од Прилеп

Фокус - 18.06.2016

Четворица учесници на Шарената револуција од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, се казнети со 50 евра во денарска противвредност, објави порталот Револуционер.

(ВИДЕО) Бузалковска: Гневот на граѓаните кој секојдневно расте тешко се контролира

Либертас - 18.06.2016

Гневот на граѓаните кој секојдневно расте најтешко се контролира, вели режисерката Зоја Бузалковска, активистка од „Шарената Револуција“. Најавениот масовен протест за в понеделник доаѓа откако Уставниот суд не ја стави на дневен ред иницијативата ...

ВИДЕО: 70 дена #ШаренаРеволуција

Либертас - 18.06.2016

Оваа одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов ја шокираше јавноста. Ама роди до сега ретко видена улична, граѓанската борба против криминалот. Квечерината го наговести раѓањето на една нова револуција, која подоцна го доби името шарена.

ВИДЕО: Истекува ултиматумот – во понеделник масовни протести на #ШаренаРеволуција

Либертас - 18.06.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“, во петок вечерта запалија факели, со цел да ѝ покажат на Владата дека има рок само уште еден ден, до исполнување на нивните барања. Непосредно пред истекот на „ултиматумот“, демонстрантите велат дека не се ...

(ФОТО) Скопје гори, Шарена револуција одбројува

Фокус - 18.06.2016

Вечерва во 21 часот пред Специјалното јавно обвинителство се собраа поддржувачите на Шарената револуција за последното одбројување до крајниот рок за исполнување на нивните барања. Тие со бакли во рацете формираа единица долж булеварот Свети Климент ...

Граѓаните го завршуваат одбројувањето: Уште еден ден!

Окно - 18.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција вчера на булеварот „Климент Охридски“ запалија голем број факели и го исцртаа бројот еден, објавувајќи дека на одбројувањето и рокот за исполнување на барањата му доаѓа крајот.

Парични казни за учесници на Шарената револуција во Прилеп

+инфо - 18.06.2016

Тие согласно Законот за јавна чистота, се казнети со 50 евра во денарска противвредност. Четворица учесници на Шарената револуција од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, ...

[Галерија] Шарената револуција со факели го исцрта бројот 1, истече рокот до ултиматумот

Радио МОФ - 18.06.2016

Голема единица синоќа беше „испишана“ со факели на булеварот „Климент Охридски“, како последна герила акција на Шарената револуција пред истекувањето на рокот до исполнување на нивниот ултиматум.

(ВИДЕО) Орданоски: Шарената револуција е апсолутно неопходна за поддршка за македонската демократија!

Либертас - 18.06.2016

„Имаме еден граѓански сектор којшто на дневно ниво исфрла говорници по митинзи, по протести, по медиуми, по социјални мрежи…. Тоа е свежа крв, тоа се луѓе коишто досега не сме ги гледале на сцената…, луѓе кои имаат автентична енергија во себе, а ...

„КЛИК ПЛУС“ Дебата: Што по ултиматумот на „Шарената Револуција“

ТВ21 - 18.06.2016

Македонија е вратена еден век назад со овој режим, а партијата ќе се растури бидејќи замина Ставрески кој беше столб на ВМРО-ДПМНЕ, е ставот на дел од гостите во синоќешниот магазин Клик плус.

Истекува ултиматумот –  Во понеделник масовни протести

ТВ21 - 18.06.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“, во петок вечерта запалија факели, со цел да ѝ покажат на Владата дека има рок само уште еден ден, до исполнување на нивните барања. Непосредно пред истекот на „ултиматумот“, демонстрантите велат дека не се ...

СТАРИ ФИНТИ-НОВИ ВРЕМИЊА: Заев купува трикови од Сараево од пред десет години (ФОТО)

Телеграф - 18.06.2016

Телеграф.мк веќе пишуваше декасекојдневните протести на т.н. „Шарена револуција“ воопшто не се спонтани граѓански собири Секој потег на овдешните „револуционери“ е добро осмислен и организиран и го има во книгата „Мустра за револуција“ Срѓа Поповиќ ...

Последно предупредување: Со поворка на факели Шарената револуција го одбројува ултиматумот

Точка - 18.06.2016

До 18-ти јуни од "Шарената револуција", побараа првенствено Уставниот суд да се изјасни за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и да престане прогонот на демонстрантите. Со поворка од факели во петокот ноќта во Скопје приврзаниците на ...

Канвас со исто сценарио во Сараево пред една деценија, како и во Скопје

Канал5 - 18.06.2016

Ова видео е снимено во Сараево во септември 2006 година и овие две млади момчиња како и учесниците во македонската „Шарена револуција“ подготвуваат кеси со боја со кои фрлаат по државните институции по 10 години подоцна.

(ВИДЕО) 70 дена победи и порази на “Шарената револуција”

Локално - 18.06.2016

Оваа одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов ја шокираше јавноста. Ама роди до сега ретко видена улична, граѓанската борба против криминалот. Квечерината го наговести раѓањето на една нова револуција, која подоцна го доби името шарена, информира Телма.

(ВИДЕО) Бузалковска: Гневот на граѓаните кој секојдневно расте тешко се контролира

Локално - 18.06.2016

Гневот на граѓаните кој секојдневно расте најтешко се контролира, вели режисерката Зоја Бузалковска, активистка од „Шарената Револуција“. Најавениот масовен протест за в понеделник доаѓа откако Уставниот суд не ја стави на дневен ред иницијативата ...

(ВИДЕО) Орданоски: Шарената револуција е апсолутно неопходна за поддршка за македонската демократија!

Локално - 18.06.2016

Имаме еден граѓански сектор којшто на дневно ниво исфрла говорници по митинзи, по протести, по медиуми, по социјални мрежи…. Тоа е свежа крв, тоа се луѓе коишто досега не сме ги гледале на сцената…, луѓе кои имаат автентична енергија во себе, а ...

(ВИДЕО/ФОТО) Денеска последен ден од ултиматумот на “Шарена Револција”, следи земање на правдата во свои раце

Локално - 18.06.2016

Активистите на „Шарената револуција“ синоќа пред просториите на Специјалното јавно обвинителство со исцртување на римскиот број еден составен од луѓе и факели го испишаа последниот број од крајниот рок кој го дадоа за исполнување на нивните барања.

Парични казни за учесници на „Шарената револуција“ во Прилеп

Локално - 18.06.2016

Четворица учесници на „Шарената револуција“ од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, им се изрекува глоба во висина од 50 евра во денарска противвредност, објави порталот ...

Безидејниот Заев купува 10 години стари сараевски фори

Вечер Прес - 18.06.2016

Срѓа Поповиќ и неговата организација КАНВАС кои преку таканаречени обоени револуции се обидуваат да срушат легитимни и демократско избрани влади, на СДСМ и опозицискиот лидер Зоран Заев им продале 10 години стара сараевска фора.

Парични казни за учесници на „Шарената револуција“ во Прилеп

10без10 - 18.06.2016

Четворица учесници на „Шарената револуција“ од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, им се изрекува глоба во висина од 50 евра во денарска противвредност.

(ВИДЕО) Бузалковска: Гневот на граѓаните кој секојдневно расте тешко се контролира

Репортер - 18.06.2016

Гневот на граѓаните кој секојдневно расте најтешко се контролира, вели режисерката Зоја Бузалковска, активистка од „Шарената Револуција“. Најавениот масовен протест за в понеделник доаѓа откако Уставниот суд не ја стави на дневен ред иницијативата ...

НЕ ЗАПИРА ПРИТИСОКОТ: 50 евра казна за учесници на Шарена револуција од Прилеп

Фактор - 18.06.2016

По 50 евра парична глоба треба да платат четворица учесници на „Шарената револуција“ од Прилеп. Како што пренесе револуционер.мк тие деновиве добиле записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота.

Парични казни за поддржувачи на „Шарена револуција“ од Прилеп

Мета - 18.06.2016

Четворица поддржувачи на „Шарената револуција“ од Прилеп деновиве добиле записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, во согласност со Законот за јавна чистота, се казнети со 50 евра во денарска противвредност, јавува порталот „ ...

(ВИДЕО) 70 дена #ШаренаРеволуција

Репортер - 18.06.2016

Оваа одлука на претседателот Ѓорѓе Иванов ја шокираше јавноста. Ама роди до сега ретко видена улична, граѓанската борба против криминалот. Квечерината го наговести раѓањето на една нова револуција, која подоцна го доби името шарена.

„Шарена револуција“: Дојдете, граѓанки и граѓани, одлуката зависи од сите нас

Стандард - 18.06.2016

Повик за масовно учество во протестот на Шарената револуција упатија денеска на последниот ден од ултиматумот кој активистите и го поставија на власта. „Знаеме дека сме на вистинскиот пат, зашто борбата за правда е чесна борба! Дојдете, граѓанки и ...

„Шарените“ во Прилеп заработија парични казни

Репортер - 18.06.2016

Четворица учесници на „Шарената револуција“ од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, им се изрекува глоба во висина од 50 евра во денарска противвредност, објави порталот ...

(ВИДЕО) Орданоски: Шарената револуција е апсолутно неопходна за поддршка за македонската демократија!

Репортер - 18.06.2016

Имаме еден граѓански сектор којшто на дневно ниво исфрла говорници по митинзи, по протести, по медиуми, по социјални мрежи…. Тоа е свежа крв, тоа се луѓе коишто досега не сме ги гледале на сцената…, луѓе кои имаат автентична енергија во себе, а ...

Со поворка на факели Шарената револуција го одбројува ултиматумот

Макфакс - 18.06.2016

Со поворка од факели во петокот ноќта во Скопје приврзаниците на граѓанското двежење „Протестирам“ и на ткн „Шарената револиција“ го завршија одбројувањето за ултиматумот што го истакнаа претходно седмицава, но според последните информации, ...

Младите  повеќе на протести  отколку на журки по дискотеки!

Фактор - 18.06.2016

Активистите на Шарена револуција која веќе два месеци секојдневно протестира со разни акции, бараат од Уставниот суд да го стави на дневен ред и да се произнесе за уставноста на Специјалното обвинителство, актуелната влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ...

Парични казни за учесници на Шарената револуција во Прилеп

Канал 77 - 18.06.2016

Четворица учесници на Шарената револуција од Прилеп деновиве добија записници за констатиран прекршок и платни налози со кои, согласно Законот за јавна чистота, се казнети со 50 евра во денарска противвредност, објави порталот Револуционер.мк.

(ВИДЕО) Со факели заврши одбројувањето на „Шарената револуција“

еМагазин - 18.06.2016

Со факели во форма на бројот еден, синоќа во Скопје, заврши одбројувањето за ултиматумот кој пред неколку дена го поставија од „Шарената револуција“. До 18 јуни од „Шарената револуција“, побараа Уставниот суд да се изјасни за уставноста на ...

Курир: Безидејниот Заев купува 10 години стари сараевски фори

Сител - 18.06.2016

– Телевизија Хајат, БиХ (2006) - Во рубриката “Ало Централен“ одговорите на прашањето: Што мислите за Шарената револуција? Ја одобрувате ли? Кои средства се дозволени како одговор на општествената криза? Многуммина ќе помислат дека ова прашање се ...

Службата за итна помош негира дека имало местенки за време на блокада

Нова ТВ - 17.06.2016

Возачот Кирил Теновски, кој вчера се расправаше со демонстрантите на Шарената револуција и покрај тоа што тие направија простор да помине возилото, е вработен како возач во Итната медицинска помош, тврдат за НОВА од Службата за итна помош.

Истекува рокот за ултиматумот на Шарената револуција – барањата неисполнети

24 Вести - 17.06.2016

За неполни 24 часа истекува рокот кој активистите од Шарената револуција го поставија за исполнување на нивните барања. Меѓутоа Уставниот суд, одлучи ниту на следната седница да не постапува по иницијативата за оценување на законитоста на ...

Вработени го препознаа и совозачот од Брзата помош

Нова ТВ - 17.06.2016

Вработени во Итната медицинска помош го препознаа и вториот вработен кој со возило на Итната медицинска помош вчера го попречуваше протестот и се расправаше со демонстрантите од Шарената револуција.

„Шарена револуција“, продолжуваме в понеделник

Алсат-М - 17.06.2016

Протестите на Шарената револуција в понеделник на 20 јуни се последица на игнорирањето на владата да им ги исполни барањата на демонстрантите. Од ова движење соопштија дека протестите в понеделник се однесуваат пред се на поддршката за СЈО.

Официјално - возилата на Итна помош оделе на повик, неофицијално - намерно провоцирале

+инфо - 17.06.2016

Двете лица што вчера го попречуваа протестот и се расправаше со демонстрантите од Шарената револуција се членови на ВМРО ДПМНЕ. Шефот на возниот парк и шефот на медицинските техничари се двете лица кои вчера го возела возилото на Итната помош што ...

Со бакли исцртан бројот 1, истекува рокот за исполнување на барањата на шарените

ТВ21 - 17.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција вечерва со бакли симболично го исцртаа бројот 1 на булеварот „Климент Охридски“, а власта и Уставнито суд ги предупредија дека им останува уште еден ден до исполнување на нивните барања, јавува репортерот на ...

Познат и совозачот од Брзата помош, и тој член на ВМРО-ДПМНЕ кој со години не оди на повици

Либертас - 17.06.2016

Вработени во Итната медицинска помош го препознаа и вториот вработен кој со возило на Итната медицинска помош вчера го попречуваше протестот и се расправаше со демонстрантите од Шарената револуција.

ВИДЕО: Многу ни е добар чаталот

А1 On - 17.06.2016

Ново видео со наслов “Многу ни е добар чаталот“,објави Шарената револузија на фајсбук ...

(ВИДЕО) #ШаренаРеволуција: Многу ни е добар чаталот!

Либертас - 17.06.2016

Фејсбук страницата „Шарена револуција“ објави видео од завчерашното гаѓање на Владата со боја со помош на ...

Шарена револуција: Многу ние е добар чаталот (ВИДЕО)

+инфо - 17.06.2016

Нов видео клип од протестите објавен на Фејбук. Нов видео клип со наслов "Многу ни е добар чаталот“, денеска објави Шарената револузија на фајсбук ...

Шарена револуција: Многу ние е добар чаталот

Фокус - 17.06.2016

Шарената револуција денеска објави нов видео клип „Многу ни е добар чаталот“ на кој се прикажува најдобрите фрлања со боја на шарените револуционери со чаталот врз барокната зграда на Владата и Собранието за време на протестите во главниот ...

(ВИДЕО) Со факели завршува одбројувањето на Шарената револуција

А1 On - 17.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција со факели ја означија единицата, како последен ден од одбројувањето до датумот кој тие го дадоа како ултиматум за исполнување на нивните барања. Додека гореа факелите, шарените извикуваа Шутка не ти бега ...

Со бакли исцртан бројот 1, истекува рокот за исполнување на барањата на шарените (ВИДЕО)

+инфо - 17.06.2016

Уставниот суд го доби последното предупредување од Шарената револуција. Демонстрантите на Шарената револуција вечерва со бакли симболично го исцртаа бројот 1 на булеварот „Климент Охридски“, а власта и Уставнито суд ги предупредија дека им останува ...

Лицата на Шарената револуција

Окно - 17.06.2016

Откако на 12 април 2016 беше донесена криминалната аболиција од страна на претседателот Ѓорге Иванов, граѓаните масовно излегоа на протести, најпрво во Скопје, а потоа и во други градови. Иако подоцна аболицијата беше повлечена, граѓаните не ...

Протестирам: Гневот на народот најтешко се контролира

ТВ21 - 17.06.2016

Гневот на граѓаните кој секојдневно расте најтешко се контролира, вели режисерката Зоја Бузалковска, активистка од „Шарената Револуција“. Најавениот масовен протест за в понеделник доаѓа откако Уставниот суд не ја стави на дневен ред иницијативата ...

Шарена герила – единица со факели

Сакам да кажам - 17.06.2016

Активистите на Шарената револуција вечерва пред просториите на Специјалното јавно обвинителство со исцртување на римскиот број еден составен од луѓе и факели го испишаа последниот број од крајниот рок кој го дадоа за исполнување на нивните барања.

(ВИДЕО) Спировска: Протестите ќе се радикализираат на одреден начин

Либертас - 17.06.2016

„Искрено, денеска не очекувам дека ќе има некоја промена. Многу е смешно што власта мисли дека може да не залаже со ситните натегања како што е притворот за Талески, како што е оставката на Ставрески.

Познат и совозачот од Брзата помош – И тој е член на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 17.06.2016

Вработени во Итната медицинска помош го препознаа и вториот вработен кој со возило на Итната медицинска помош вчера го попречуваше протестот и се расправаше со демонстрантите од Шарената револуција.

(ВИДЕО) #ШаренаРеволуција: Многу ни е добар чаталот!

Репортер - 17.06.2016

Фејсбук страницата „Шарена револуција“ објави видео од завчерашното гаѓање на Владата со боја со помош на ...

(ВИДЕО) Додека факелите гореа ечеше ШУТКА НЕ ТИ БЕГА НИКОЛА!

Репортер - 17.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција со факели ја означија единицата, како последен ден од одбројувањето до датумот кој тие го дадоа како ултиматум за исполнување на нивните барања. Додека гореа факелите, шарените извикуваа Шутка не ти бега ...

(ВИДЕО) Спировска: Ќе ги радикализираме протестите на одреден начин

Репортер - 17.06.2016

Искрено, денеска не очекувам дека ќе има некоја промена. Многу е смешно што власта мисли дека може да не залаже со ситните натегања како што е притворот за Талески, како што е оставката на Ставрески.

ГЕРИЛА АКЦИЈА НА ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА: Со бакли упатено последно предупредување до власта

Фактор - 17.06.2016

Со балки вечерва Шарената револуција го означува крајот на одбројувањето и ултиматумот кој граѓаните и го дадоа на власта. Тие со запалени бакли исцртаа единица на булеварот „Климент Охридски“, а на власта и Уставниот суд им пратија порака дека им ...

„Шарената револуција“ со огнен број 1 го заврши одбројувањето

Мета - 17.06.2016

Активистите на „Шарената револуција“ вечерва пред просториите на Специјалното јавно обвинителство со исцртување на римскиот број еден составен од луѓе и факели го испишаа последниот број од крајниот рок кој го дадоа за исполнување на нивните барања.

„Шарена револуција“ со блокади на сообраќајот на три моста во Скопје

24 Вести - 16.06.2016

Напладне „Шарената револуција“ најави блокади на сообраќајот на мостовите „Мајка Тереза“ (кај МАНУ), „Слобода“ и „Гоце Делчев“. Повод за денешните блокади е инертноста на институциите и нивниот молк пред барањата на граѓаните.

Шарената револуција со блокади на три мостови во Скопје

Нова ТВ - 16.06.2016

Учесниците во Шарената револуција за денеска точно во 12 часот најавуваат блокади на три места во Скопје и тоа мостот „Гоце Делчев“, мостот „Слобода“ и мостот „Мајка Тереза“. -Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

Шарена Револуција: Власта прави местенки преку Брзата помош

Нова ТВ - 16.06.2016

Учесниците на Шарената револуција денеска преку писмено соопштение реагираат дека за време на денешната блокада на мостот Гоце Делчев власта наменро пратила две празни возила со Брза помош со цел да се направи тензија.

Шарена револуција: Уште два дена до истекот на ултиматумот

Телма - 16.06.2016

Три моста во Скопје денеска беа блокирани 40-ттина минути од учесниците во Шарената револуција. На мостовите, „Гоце Делчев", „Мајка Тереза" кај МАНУ и мостот „Слобода" кај МНР, уметници го цртаа бројот два, што значи одека останаа само уште два дена ...

Блокади на шарената револуција – Провокации за активистите

24 Вести - 16.06.2016

Бојата на шарените револуционери заврши на три моста во центарот на Скопје. Демонстрантите велат дека се ситнат часовите од нивниот ултиматум до Уставниот суд кој треба да одлучи за уставноста на СЈО.

Шарена револуција одбројува: уште два дена до крај на ултиматумот

Телма - 16.06.2016

Педесетина возила на три моста во Скопје го застанаа центарот на градот. Протестираше шарената револуција. На мостот Гоце Делчев помина возило на итна медицинска помош но без пациент и лекари.

„Шарената револуција“ блокираше мостови во Скопје

Алсат-М - 16.06.2016

Шарената револуција денеска на пладне блокираше 3 мостови во Скопје. Блокадите беа поставени на Мост Гоце Делчев, Мост Слобода и Мост Мајка Тереза. Демонстрантите на мостот Гоце Делчев го испишаа бројот 2, и напишаа ситно броиме.

„Шарената револуција“ блокираше три моста во Скопје

Утрински - 16.06.2016

„Шарената револуција“ денеска ги продолжи активностите со блокирање на трите централни моста во Скопје - „Гоце Делчев", „Мајка Тереза" кај МАНУ и мостот „Слобода" кај МНР. Нивниот ултиматум за оценка на уставноста на Специјалното јавно обвинителство ...

Шарената револуција блокираше мостови

Deutsche Welle - 16.06.2016

Шарената револуција денеска напладне блокираше три моста во Скопје и потсети на рокот којшто го даде за исполнување на клучните барањa - 18 јуни. Во македонскат престолнина беа блокирани три централни мостови: „Гоце Делчев“, „Мајка Тереза“ и мостот ...

Преговорите прекинати, народот на улица

Р.С.Европа - 16.06.2016

Од СДСМ велат дека партиските преговори се прекинати, а Шарената револуција повика на масовен протест во понеделник оти двете ултимативни барања не се исполнети. ВМРО ДПМНЕ пак ќе прославува роденден в недела пред Музејот на македонската борба за ...

Точно на пладне „Шарената револуција“ ќе блокира три скопски мостови

МКД - 16.06.2016

По вчерашниот протест од СЈО до Влада, „Шарената револуција“ денеска од 12 часот најавува блокади на три мостови во Скопје - мостот „Гоце Делчев“, мостот „Слобода“ (меѓу „Холидеј ин“ и МНР) и мостот „Мајка Тереза“ (кај МАНУ).

Шарената револуција: Власта фатенa на дело дека ја злоупотребува брзата помош! (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.06.2016

Би сакале да ја информираме јавноста за злоупотребата и нечовечките методи што ги користи власта да креира лажна слика за нас, велат движењата Шарена револуција/Протестирам. Предмалку, на блокадите на мостот Гоце Делчев, во исто време дојдоа две ...

Почнаа блокадите на мостовите во Скопје (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.06.2016

Шарената револуција денеска ги продолжи активностите со блокирање на трите централни моста во Скопје - „Гоце Делчев", „Мајка Тереза" кај МАНУ и мостот „Слобода" кај МНР. „Шарените“ во најавата за денешната акција велат дека нема да дозволат ...

„Шарената револуција“ порача: Ситно броиме до 18 јуни (ФОТО)

МКД - 16.06.2016

Скопските фрекфентни мостови „Гоце Делчев“, „Слобода“ (кај МНР) и „Мајка Тереза“ (кај МАНУ) денеска точно на пладне беа блокирани од граѓани, активисти и возила со регистрации „Шарена револуција“. Блокадите траеја некаде по 30-45 минути.

На пладне, блокада на сообраќајот на мостовите “Слобода“ , “Гоце Делчев“ и мостот кај МАНУ

А1 On - 16.06.2016

Активисти на Шарената револуција точно на ппладне ќе блокираат три моста, како предупредување за барањата кои треба да се исполнат до 18 јуни. Блокада ќе има на мостот кај МАНУ, кај Министерството за надворешни работи и мостот “Гоце Делчев“ кај ...

„Шарената револуција“ попладнево ќе блокира мостови

ТВ21 - 16.06.2016

Мостовите „Мајка Тереза“ (кај МАНУ), „Слобода“ и „Гоце Делчев“ денеска во 12 часот ќе бидат блокирани за сообраќај од „Шарената револуција“. Поводот за денешните блокади е, како пто велат, инертноста на институциите и нивниот молк пред барањата на ...

Завршија блокадите на трите моста

+инфо - 16.06.2016

Половина час траеја денешните блокади на трите моста по што сообраќајот во центарот на Скопје се нормализираше. По половина час завршија блокадите на Шарената револуција на трите моста „Гоце Делчев“, „Мајка Тереза“ (кај МАНУ) и „Слобода“.

#ШаренаРеволуција ќе блокира мостови во 12 часот

Либертас - 16.06.2016

Ви го пренесуваме повикот на Шарената револуција за денешната блокада на мостови: Граѓанки и граѓани, Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во име на граѓаните и платен со ...

„Шарена револуција“: Власта ја злоупотребува Брзата помош за местенки

ТВ21 - 16.06.2016

„Би сакале да ја информираме јавноста за злоупотребата и нечовечките методи кои ги користи власта да ја креира лажна слика за шарената револуција. Предмалку, на блокадите на мостот ‘Гоце Делчев’, во исто време дојдоа две возила на Брзата помош кои ...

Шарена револуција: Власта ги злоупотребува возилата за Брза Помош за да криера лажна слика

Фокус - 16.06.2016

Шарените револуционери информираат за злоупотребата и нечовечките методи кои ги користи власта да ја креира лажна слика за шарената револуција. Нивното соопштение ви го пренесуваме во целост: Предмалку, на блокадите на мостот Гоце Делчев, во исто ...

#ШаренаРеволуција: Власта прави местенки преку Брзата помош, со очигледна и перфидна манипулација

Либертас - 16.06.2016

Соопштение на Шарената револуција: Би сакале да ја информираме јавноста за злоупотребата и нечовечките методи кои ги користи власта да ја креира лажна слика за шарената револуција. Предмалку, на блокадите на мостот Гоце Делчев, во исто време дојдоа ...

Шарената револуција пропушта Само Брза помош, блокирани три моста во скопје

Сакам да кажам - 16.06.2016

Само возила на Брза помош го поминуваат мостот Гоце Делчев. Шарената револуција го блокираше точно напладне, заедно со мостовите Слобода, кај МНР и Мајка Тереза кај МАНУ. Откако почна блокадата стигнаа две возила на Брза помош за кои веднаш беше ...

Шарена Револуција: Власта прави местенки преку Брзата помош

А1 On - 16.06.2016

Би сакале да ја информираме јавноста за злоупотребата и нечовечките методи кои ги користи власта да ја креира лажна слика за шарената револуција. Предмалку, на блокадите на мостот Гоце Делчев, во исто време дојдоа две возила на брзата помош кои беа ...

Шарена револуција: Пациенти чекаат Брза помош, а власта ја злоупотребува за местенки

+инфо - 16.06.2016

Ги повикуваме нашите поддржувачи на смиреност, а граѓаните на будност во однос на ваквите лажни сценарија кои ги подготвува власта, велат активистите. Соопштение на Шарената револуција во однос на провокациите на денешните блокади во Скопје.

Режимот не бира средства: оцрнување на Шарената револуција преку возила на брза помош без лекари?!

Окно - 16.06.2016

Со провокации започнаа денешните блокади на сообраќајот на мостови од страна на „Шарената револуција“. На блокадата кај мостот Гоце Делчев двапати помина празно возило на брза помош. Демонстрантите првиот пат го пропуштија возилото, пренесува ...

СКАНДАЛ: Празни возила на Брза помош без лекари на блокадите, злоупотребени за оцрнување на #ШаренаРеволуција

Либертас - 16.06.2016

Со проокации започнаа денешните блокади на сообраќајот на мостови од страна на „Шарена револуција“ На блокадата кај мостот Гоце Делчев два пати помина празно возило на брза помош. Демонстрантите првиот пат го пропуштија возилото, пренесе порталот ...

Шарената револуција блокира мостови во Скопје

Кајгана - 16.06.2016

На пладне, како што најавија демонстрантите од Шарената револуција, беа блокирани неколку мостови во Скопје. Блокирани се мостот Мајка Тереза кај МАНУ, мостот „Слобода“ и мостот „Гоце Делчев”.

„Протестирам“ вечерва во Охрид

ТВ21 - 16.06.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ вечерва во Охрид повторно ќе одржи мирни протести. – Соборци и соборки на Шарената револуција! Успеавте заедно со македонските шарени револуионери да ги одложите изборите и да спречите нова изборна кражба на власта; ...

(ВИДЕО) Чавдаров од Гевгелија: Им се случува народ. Ќе ги вратат парите, затвор не им бега!

Либертас - 16.06.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на Драги Чавдаров, член на Извршниот одбор на СДММ од протестот на Шарената револуција во Гевгелија. „Нашата истрајност е се поголема, нашиот мотив е Македонија! Веќе 10 години не одалечуваат од портите на Европа.

Галерија: Шарени блокади низ Скопје

Фокус - 16.06.2016

Шарената револуција денеска блокираше три точки во Скопје – мостот „Гоце Делчев“, мостот „Слобода“ и мостот „Мајка ...

ГАЛЕРИЈА: Шарена револуција денеска низ улиците на Охрид

Либертас - 16.06.2016

Охриѓани денеска се собраа во центарот на градот уште еднаш да го покажат својот револт и да побараат остава од оваа ...

ФОТО: Шарената револуција го блокираше Скопје

Фокус - 16.06.2016

Шарената револуција денеска блокираше три точки во Скопје – мостот „Гоце Делчев“, мостот „Слобода“ и мостот „Мајка Тереза“. Останаа уште 2 дена до рокот кој демонстрантите го поставија до Уставниот суд да се произнесе за иницијативата за уставниста ...

Прилепчани и вечерва со поддршка на Шарената револуција

+инфо - 16.06.2016

Гостин беше Едмонд Адеми. И денес голем број на прилепчани излегоа да дадат подршка на шарената револуција. Гостин беше членот на И.О. на СДСМ, Едмонд ...

Полицајци во цивилка се „грижат“ за безбедноста на протестантите

Фокус - 16.06.2016

И денешните блокади на Шарената револуција низ Скопје, освен новинарските екипити, вообичаено, ги следеја и документираат припадници на Министерството за вантрешни работи. Еден од нив бил забележан токму од новинарите, кои му пристапиле го прашале ...

ФОТО: Празни возила на Брза помош на блокадите на Шарената револуција

А1 On - 16.06.2016

Брзата помош злоупотреби возила со цел да се направи скандал на блокадите на Шарената револуција. Демонстрантите од Шаренара револуција го отворија едното тритре од возилата со цел да видат дали во него има пациент, но тоа беше празно.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: #ШаренаРеволуција блокираше 3 мостови – ситно броиме, уште 2 дена!

Либертас - 16.06.2016

Шарената револуција во 12 часот блокираше 3 мостови во Скопје, – Мост Гоце Делчев, Мост Слобода и Мост Мајка Тереза (кај МАНУ). Демонстрантите на мостот Гоце Делчев го испишаа бројот 2, и напишаа ситно броиме.

ФОТО: ВМРО-ДПМНЕ злоупотребува возила од Брза помош, возачот член на партијата

А1 On - 16.06.2016

Возачот на Брзата помош кој денеска со празно возило се обиде да направи скандал на блокадите на Шарената револуција со цел провладините медиуми да ги оцрнат демонстрантите е Кирил Теновски, шеф на возниот парк во Брзата помош и член на ВМРО-ДПМНЕ ...

[Видео] Блокади на три моста во Скопје, Шарената револуција одбројува ситно

Радио МОФ - 16.06.2016

Со блокада на три моста во центарот на Скопје и испишување на бројката 2, учесниците во Шарената револуција порачаа дека се ближи крајниот рок од ултиматумот на 18 јуни, за исполнување на нивните барања.

(ВИДЕО) Шарената револуција блокираше три моста: Ситно броиме

А1 On - 16.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција точно на пладне ги блокираа мостовите Гоце Делчев, Слобода и мостот Мајка Тереза. На мостовите, тие напишаа двојка, која означува уште два дена до датмуот кој шарените го дадоа како рок за исполнување на нивните ...

Прилепчани и вечерва со поддршка на Шарената револуција ВИДЕО

+инфо - 16.06.2016

Граѓаните бараат правда, демократија и затвор за функционерите од власта за кои постојат докази дека се инволвирани во тежок криминал И денес голем број прилепчани излегоа да дадат поддршка на Шарената револуција.

Шарената револуција громогласно поздравена на протестот во Нови Сад

+инфо - 16.06.2016

Пред илјадниците демонстранти собрани пред зградата на РТВ, новинарите изведоа импровизирана сатирична тв-емисија „Отворено студио“. Активисти на Шарената револуција пред два дена беа дочекани со громогласен аплауз на протестот во Нови Сад „Поддржи ...

Чавдаров: Шарената револуција покажува како вистината ја победува лагата (ВИДЕО)

+инфо - 16.06.2016

Ова е пресвртница на македонскиот народ. Знаеме дека се бориме за нешто што е праведно. Се бориме за нас, за нашите деца, за нашата иднина, рече тој. Нашата истрајност е с ѐ поголема, нашиот мотив е Македонија! Веќе 10 години н ѐ оддалечуваат од ...

„Шарена Револуција“ блокираше булевари и мостови – Уште два дена од ултиматумот

ТВ21 - 16.06.2016

На мостот Гоце Делчев помина возило на итна медицинска помош, но без пациент и лекари. Демонстрантите најнапред го пропуштија возилото, кое потоа 4 пати помина на истото место, по што им стана сомнително на демонстрантите, кои потоа го запреа и ...

Дваесет и седми ден протест на Шарената револуција во Велес

Дума - 16.06.2016

Уште еден ден низ улиците на Велес, Шарената револуција дваесет и седми ден протестира против како што велат фашистичката и режимска власт. Пред велешани вечерва во центарот на градот говореше Аднан Џаферовски од Скопје.

Демонстрантите на СДСМ ја блокираа Итната помош, животот на пациентот доведен во прашање (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 16.06.2016

Возачот на возилото гласно викал да го пуштат, при што морал да заобиколува за да ја помине блокадата Животот на еден пациент беше доведен во прашање откако возило на Итната помош денеска беше блокирано при протестите на „Шарената револуција“.

Ниту Брзата помош не може да помине: „Шарената револуција“ блокира мостови во Скопје

Точка - 16.06.2016

На пладне, како што најавија демонстрантите од „Шарена револуција“, беа блокирани неколку мостови во Скопје. Блокирани се мостот Мајка Тереза кај МАНУ, мостот „Слобода“ и мостот „Гоце Делчев”.

Шарената револуција блокира мостови во Скопје

Алфа - 16.06.2016

На пладне, како што најавија демонстрантите од Шарената револуција, беа блокирани неколку мостови во Скопје. Блокирани се мостот Мајка Тереза кај МАНУ, мостот „Слобода“ и мостот „Гоце Делчев”.

Костов: Шарената револуција сака да управува на политички план

Курир - 16.06.2016

Во Отвореното Студио на ТВ Нова со Љубиша Николовски, гостуваше политичкиот аналитичар и поранешен јавен обвинител Сотир Костов, анализирајќи ја моменталната политичка криза. „Ни се случува Шарена Револуција, ни се случуваат некои интересни групи, ...

Василевски: Стотина платеници ја тероризираат цела држава

Курир - 16.06.2016

Претседателот Иванов е гордост на Република Македонија и така треба да се однесуваме кон секој Претседател на Република Македонија, се додека се подбивате на Претседател, на институции, на знаме, на историја, ќе останете во опозиција, истакна ...

Шарената револуција ќе блокира дел од Центарот на Скопје

Канал5 - 16.06.2016

Активисти на Шарената револуција денеска на пладне ќе блокираат дел од Центарот на Скопје. Според највите ќе биде блокиран сообраќајот на мостот „Гоце Делчев“, мостот „Слобода“ и мостот „Мајка ...

Охриѓани на протест

ТВМ - 16.06.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ вечерва во Охрид повторно ќе се одржат мирни протести. Протестот ќе започне во 18:30 часот од плоштадот „Крушевска република“, кај стариот Чинар.

Демонстрантите на СДСМ ја блокираа Итната помош, животот на пациентот доведен во прашање

Курир - 16.06.2016

Животот на еден пациент беше доведен во прашање откако возило на Итната помош денеска беше блокирано при протестите на таканaречената „Шарена револуција“. Возило на Итната брза помош денеска беше блокирано на раскрсницата кај мостот Гоце Делчев.

И Ванковска им се потсмева на „Шарените револуционери“

Курир - 16.06.2016

Професорката Билјана Ванковска која е силен поддржувач на опозицијата, со потсмев ги коментира постапките на „Шарената револуција“. Откако помпезно одбројуваа до 18-ти јуни, хулиганите кои дивеат низ Скопје, го сменија датумот во кој, како што ...

Возило на Итната медицинска помош заглави на мостот Гоце Делчев поради демонстрантите од Шарената Револуција

Алфа - 16.06.2016

Наместо да стигне навреме онаму каде што била потребна интервенција на тимот медицинари, возило на Итната медицинска помош заглави на мостот Гоце Делчев, поради протестите на Шарената револуција.

Шарената револуција го блокираше Центарот на Скопје

Канал5 - 16.06.2016

Дел од медиумите информираат дека во возилото на брзата помош се наоѓал пациент на кого му била потребна итна медицинска помош, а други пак, пренесуваат дека возилото на брзата помош било празно и дека станувало збор за провокација.

Денеска на пладне Шарената револуција ќе го блокира сообраќајот на 3 мостови во Скопје

Локално - 16.06.2016

Денеска во 12 часот Шарената револуција ќе го блокира сообраќајот на мостовите „Мајка Тереза“ (кај МАНУ), „Слобода“ и „Гоце Делчев“. Поводот за денешните блокади е инертноста на институциите и нивниот молк пред барањата на граѓаните.

“Шарена револуција”: Власта прави местинки преку Брзата помош

Локално - 16.06.2016

Би сакале да ја информираме јавноста за злоупотребата и нечовечките методи кои ги користи власта да ја креира лажна слика за шарената револуција. Предмалку, на блокадите на мостот Гоце Делчев, во исто време дојдоа две возила на брзата помош кои беа ...

Рокот изминува, ситно броиме, порача „Шарената револуција“

Локално - 16.06.2016

Поддржувачите на „Шарена револуција“ остануваат оптимисти дека нивните барања ќе бидат исполнети до крајниот рок – 18 јуни. Тие денеска поставија блокади на три мостови во Скопје – мостот Гоце Делчев, мостот Слобода и мостот Мајка Тереза (кај МАНУ).

(ГАЛЕРИЈА) Шарена револуција денеска низ улиците на Охрид

Локално - 16.06.2016

Охриѓани денеска се собраа во центарот на градот уште еднаш да го покажат својот револт и да побараат остава од оваа ...

(ВИДЕО/ФОТО) Граѓаните почнаа со блокадите на мостовите

Локално - 16.06.2016

И како што најавија од “Шарената револуција” пред малку беа блокирани мостови во Скопје. Блокиран е мостот Мајка Тереза кај МАНУ. Блокиран е и мостот Слобода. Граѓаните почнаа со блокадите #ШаренатаРеволуција #Протестирам #МостСлобода ...

#ШаренаРеволуција ќе блокира мостови во 12 часот

Бриф - 16.06.2016

Ви го преГраѓанки и граѓани, Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во име на граѓаните и платен со пари на граѓаните да се произнесе за Специјалното јавно обвинителство? Или ...

„Протестирам“ и „Шарените“ денеска ќе ги блокираат мостовите “Слобода“, “Гоце Делчев“ и мостот кај МАНУ

Репортер - 16.06.2016

Активисти на Шарената револуција точно на ппладне ќе блокираат три моста, како предупредување за барањата кои треба да се исполнат до 18 јуни. Блокада ќе има на мостот кај МАНУ, кај Министерството за надворешни работи и мостот “Гоце Делчев“ кај ...

Денеска во 12 „шарените револуционери“ ќе блокираат сообраќај на мостови

Стандард - 16.06.2016

Денеска во 12 часот Шарената револуција ќе го блокира сообраќајот на мостовите „Мајка Тереза“ (кај МАНУ), „Слобода“ и „Гоце Делчев“. Поводот за денешните блокади е инертноста на институциите и нивниот молк пред барањата на граѓаните.

НАПЛАДНЕ: Еве кои мостови ќе ги блокира Шарената револуција

Фактор - 16.06.2016

Точно напладне шарената револуција во главниот град ќе блокира три клучни мостови. Доколку планирате да одите во град избегнувајте ги Мостот Гоце Делчев, Мостот Слобода и Мостот Мајка Тереза кај МАНУ.

НОВ ИНЦИДЕНТ: Блокирано возило на Брза помош, „Шарената револуција“ тврди дека било празно

Фактор - 16.06.2016

Откако во дел од медиумите се појави информација дека денеска при блокадата на мостовите, било блокирано и возило на Брза помош со што бил загрозен живот на пациент, од „Шарената револуција“ повикуваат на смиреност.

Шарена Револуција ја посточи власта дека прави местенки преку Брзата помош

Репортер - 16.06.2016

Би сакале да ја информираме јавноста за злоупотребата и нечовечките методи кои ги користи власта да ја креира лажна слика за шарената револуција. Предмалку, на блокадите на мостот Гоце Делчев, во исто време дојдоа две возила на брзата помош кои беа ...

Блокирани неколку мостови во Скопје

Скопје инфо - 16.06.2016

На пладне, како што најавија демонстрантите од Шарената револуција, беа блокирани неколку мостови во Скопје. Блокирани се мостот Мајка Тереза кај МАНУ, мостот „Слобода“ и мостот „Гоце Делчев” Граѓаните од Шарената револуција се одлучија на блокади ...

Демонстрантите на СДСМ ја блокираа Итната помош

Дневник - 16.06.2016

Животот на еден пациент беше доведен во прашање откако возило на Итната помош денеска беше блокирано при протестите на „Шарена револуција", кои прво сакаа да проверат дали во возилото има човек на кого му е потребна медицинска интервенција.

„Шарена револуција“ денеска напладне ќе блокира три моста

Мета - 16.06.2016

„Шарената револуција“ денеска во 12 часот ќе блокира три мостови во Скопје – мостот Гоце Делчев, Мост Слобода и Мост Мајка Тереза (кај МАНУ). „Уставен суд сè уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

Шарената револуција блокира мостови во Скопје

Вечер Прес - 16.06.2016

Граѓаните од Шарената револуција се одлучија на блокади како јавен притсок врз власта за исполнување на нивните барања, за кои тие дадоа ултиматум да се исполнат до 18 јуни. На пладне, како што најавија демонстрантите од Шарената револуција, беа ...

Костов: Шарената револуција сака да управува на политички план

Нетпрес - 16.06.2016

Во Отвореното Студио на ТВ Нова со Љубиша Николовски, гостуваше политичкиот аналитичар и поранешен јавен обвинител Сотир Костов, анализирајќи ја моменталната политичка криза. Ни се случува Шарена Револуција, ни се случуваат некои интересни групи, ...

ВИДЕО: Возило на Итната помош заглави во „Шарената револуција“

За Се - 16.06.2016

Возило на Итната брза помош денеска беше блокирано на раскрсницата кај мостот Гоце Делчев. Медимути пишуваат дека работело за пациент на кого му била потребна итна медицинска помош. Според информациите од терен, возачот на возилото гласно викал за ...

И Ванковска им се потсмева на „Шарените револуционери“

Press24 - 16.06.2016

Професорката Билјана Ванковска која е силен поддржувач на опозицијата, со потсмев ги коментира постапките на „Шарената револуција“. Откако помпезно одбројуваа до 18-ти јуни, хулиганите кои дивеат низ Скопје, го сменија датумот во кој, како што ...

„Шарена револуција“: Празно возило на брза помош два пати сврте да помине низ демонстрантите

Бриф - 16.06.2016

Со проокации започнаа денешните блокади на сообраќајот на мостови од страна на „Шарена револуција“ На блокадата кај мостот Гоце Делчев два пати помина празно возило на брза помош. Демонстрантите првиот пат го пропуштија возилото.

СКАНДАЛ: Празни возила на Брза помош без лекари на блокадите, злоупотребени за оцрнување на #ШаренаРеволуција

Репортер - 16.06.2016

Со провокации започнаа денешните блокади на сообраќајот на мостови од страна на „Шарена револуција“ На блокадата кај мостот Гоце Делчев два пати помина празно возило на брза помош. Демонстрантите првиот пат го пропуштија возилото, пренесе порталот ...

Демонстрантите на СДСМ ја блокираа Итната помош, животот на пациентот доведен во прашање

Вечер Прес - 16.06.2016

Животот на еден пациент беше доведен во прашање откако возило на Итната помош денеска беше блокирано при протестите на таканaречената „Шарена револуција" Возило на Итната брза помош денеска беше блокирано на раскрсницата кај мостот Гоце Делчев.

И професорката Ванковска им се потсмева на „Шарените“

Нетпрес - 16.06.2016

Професорката Билјана Ванковска важи за силен поддржувач на опозицијата, а постапките на „Шарената револуција“ наидоа на потсмев од нејзина страна. Имено, иако претходно „шарените“ помпезно одбројуваа до 18-ти јуни, наеднаш, го сменија датумот во ...

(ВИДЕО) Чавдаров од Гевгелија: Им се случува народ – Ќе ги вратат парите, затвор не им бега!

Репортер - 16.06.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на Драги Чавдаров, член на Извршниот одбор на СДММ од протестот на Шарената револуција во Гевгелија. „Нашата истрајност е се поголема, нашиот мотив е Македонија! Веќе 10 години не одалечуваат од портите на Европа.

(ФОТО+ВИДЕО) Блокада на мостовите на #ШаренаРеволуција – Ситно броиме, уште 2 дена!

Репортер - 16.06.2016

рената револуција во 12 часот блокираше 3 мостови во Скопје, – Мост Гоце Делчев, Мост Слобода и Мост Мајка Тереза (кај МАНУ). Демонстрантите на мостот Гоце Делчев го испишаа бројот 2, и напишаа ситно броиме.

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ злоупотребува возила од Брза помош, возачот член на партијата

Репортер - 16.06.2016

Возачот на Брзата помош кој денеска со празно возило се обиде да направи скандал на блокадите на Шарената револуција со цел провладините медиуми да ги оцрнат демонстрантите е Кирил Теновски, шеф на возниот парк во Брзата помош и член на ВМРО-ДПМНЕ ...

(ВИДЕО) Три моста блокирани од Шарената револуција – Ситно броиме

Репортер - 16.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција точно на пладне ги блокираа мостовите Гоце Делчев, Слобода и мостот Мајка Тереза. На мостовите, тие напишаа двојка, која означува уште два дена до датмуот кој шарените го дадоа како рок за исполнување на нивните ...

Блокиран сообраќајот на најфреквентните места во Скопје

Press24 - 16.06.2016

Шарената револуција денеска направи хаос во сообраќајот на скопските улици. Блокирани се три точки во Скопје кои секогаш се најфреквентни особено во овој период од денот. Блокади има на мостот „Гоце Делчев“, мостот „Слобода“ и мостот „Мајка ...

Кој ги снима демонстрантите од „Шарена револуција“ кај мостот Гоце Делчев? (ФОТО)

Стандард - 16.06.2016

Додека демонстрантите на мостот Гоце Делчев ги повикуваа фоторепортерите да фотографираат дека возилото на Брза помош кое два пати се обиде да помине низ демонстрантите е празно и дека се работи за провокација, од другата страна на улицата беа ...

ФОТО: Шарена револуција почна со блокади-На мета три клучни мостови

Фактор - 16.06.2016

Шарените револуционери точно напладне блокираа три мостови во главниот град. Мостот Слобода, Мостот Гоце Делчев и Мостот Мајка Тереза денеска ќе бидат на удар на шарената револуција. Тие во најавата за денешната акција која е дел од протестите велат ...

Демонстрантите на СДСМ ја блокираа Итната помош - загрозен животот на пациент

Press24 - 16.06.2016

Животот на еден пациент беше доведен во прашање откако возило на Итната помош денеска беше блокирано при протестите на таканaречената „Шарена револуција“ кај мостот Гоце Делчев. Курир пишува дека се работело за пациент на кого му била потребна итна ...

„Шарена револуција“: Празно возило на брза помош два пати сврте да помине низ демонстрантите (ФОТО)

Стандард - 16.06.2016

Со проокации започнаа денешните блокади на сообраќајот на мостови од страна на „Шарена револуција“ На блокадата кај мостот Гоце Делчев два пати помина празно возило на брза помош. Демонстрантите првиот пат го пропуштија возилото.

Шарената револуција блокира мостови во Скопје

Макфакс - 16.06.2016

На пладне, како што најавија демонстрантите од Шарената револуција, беа блокирани неколку мостови во Скопје. Блокирани се мостот Мајка Тереза кај МАНУ, мостот „Слобода“ и мостот „Гоце Делчев” Граѓаните од Шарената револуција се одлучија на блокади ...

Рокот изминува, ситно броиме, порача „Шарената револуција“

Мета - 16.06.2016

Поддржувачите на „Шарена револуција“ остануваат оптимисти дека нивните барања ќе бидат исполнети до крајниот рок – 18 јуни. Тие денеска поставија блокади на три мостови во Скопје – мостот Гоце Делчев, мостот Слобода и мостот Мајка Тереза (кај МАНУ).

Василевски: Стотина платеници  ја тероризират цела држава

Нетпрес - 16.06.2016

Претседателот Иванов е гордост на Република Македонија и така треба да се однесуваме кон секој Претседател на Република Македонија, се додека се подбивате на Претседател, на институции, на знаме, на историја, ќе останете во опозиција, истакна ...

„Шарена револуција“ најави масовен протест: На оваа корумпирана власт ѝ дадовме повеќе од доволно време

Стандард - 16.06.2016

Шарената револуција денеска напладне блокираше три моста во Скопје и потсети на рокот којшто го даде за исполнување на клучните барањa – 18 јуни. Беа блокирани три централни мостови: „Гоце Делчев“, „Мајка Тереза“ и мостот „Слобода“.

„Шарена револуција“: На блокадите злоупотребени празни возила на „Брза помош“

еМагазин - 16.06.2016

„Би сакале да ја информираме јавноста за злоупотребата и нечовечките методи кои ги користи власта да ја креира лажна слика за „Шарената револуција“. На блокадите на мостот Гоце Делчев, во исто време дојдоа две возила на брзата помош кои беа празни, ...

Костов: Шарената револуција со нови притисоци на политички план

Пулс24 - 16.06.2016

Во Отвореното Студио на ТВ Нова со Љубиша Николовски, гостуваше политичкиот аналитичар и поранешен јавен обвинител Сотир Костов, анализирајќи ја моменталната политичка криза. „Ни се случува Шарена Револуција, ни се случуваат некои интересни групи, ...

Сашо Василевски: Стотина платеници ја тероризираат целата држава!

Пулс24 - 16.06.2016

Претседателот Иванов е гордост на Република Македонија и така треба да се однесуваме кон секој Претседател на Република Македонија, се додека се подбивате на Претседател, на институции, на знаме, на историја, ќе останете во опозиција, истакна ...

Демонстрантите на СДСМ повторно загрозија човечки живот со блокирање на Итната помош

Пулс24 - 16.06.2016

Животот на еден пациент беше доведен во прашање откако возило на Итната помош денеска беше блокирано при протестите на таканaречената „Шарена револуција“. Возило на Итната брза помош денеска беше блокирано на раскрсницата кај мостот Гоце Делчев.

Ванковска им се потсмева на „шарените револуционери“

Пулс24 - 16.06.2016

Професорката Билјана Ванковска која е силен поддржувач на опозицијата, со потсмев ги коментира постапките на „Шарената револуција“. Откако помпезно одбројуваа до 18-ти јуни, хулиганите кои дивеат низ Скопје, го сменија датумот во кој, како што ...

Костов: Шарената револуција сака да управува на политички план

Lider - 16.06.2016

Во Отвореното Студио на ТВ Нова со Љубиша Николовски, гостуваше политичкиот аналитичар и поранешен јавен обвинител Сотир Костов, анализирајќи ја моменталната политичка криза. „Ни се случува Шарена Револуција, ни се случуваат некои интересни групи, ...

(ВИДЕО) „Ситно броиме“: Блокади на „Шарената револуција“ низ Скопје

еМагазин - 16.06.2016

Како што беше најавено пред неколку дена, од „Шарена револуција“ денеска поставија блокади на три мостови во Скопје – мостот Гоце Делчев, мостот Слобода и мостот Мајка Тереза (кај МАНУ). На мостот Гоце Делчев демонстрантите го испишаа бројот два и ...

Шарен БЛЕФ: Не знаеме што ќе направиме, ама лошо ќе биде!

Пулс24 - 16.06.2016

Во емисијата Топ тема на Телма, Бранимир Јовановиќ од Левица одговори на прашањето зошто се одбројува до 18 јуни и што ќе се случи тогаш. Шарената револуција со новиот промашен обид да ги заплаши власта и народот наиде на потсмев.

ФОТО: Помалку од 20 СОРОСОИДИ ГО БЛОКИРААТ ЦЕЛО СКОПЈЕ!

Пулс24 - 16.06.2016

Продолжуваат со своето сценарио за хаос во Македонија. Откако стана јасно дека нема ништо граѓанско во т.н. „шарена револуција“, СДСМ и СОРОС соочени со се помалиот број на граѓани кои доаѓаат на нивните протести решија да го сменат планот.

Наслов што поттикнува омраза!

СПФМ - 16.06.2016

Овој напис го има и на: Албански Напис: Видете го Албанецот од Скопје како му удира шлаканица на „вмровецот“ За време на денешната блокада на патот во центарот на Скопје (Главната црква), се случи инцидент во кој „пукнале“ и шлаканици.

Неиздржано пребојување на „шарените“

СПФМ - 16.06.2016

[Рецензија: „Телеграф“: Стратегијата за вандализам „шарените“ ја учат од оваа српска книга, бојата им е увезена идеја (ФОТО)] Текстот што е предмет на рецензија ѝ припишува на „Шарената револуција“ дека наводно стратегијата за нејзиното дејствување ...

Демонстрантите на СДСМ ја блокираа Итната помош, животот на пациентот доведен во прашање

Сител - 16.06.2016

Животот на еден пациент беше доведен во прашање откако возило на Итната помош денеска беше блокирано при протестите на таканaречената „Шарена револуција“. Возило на Итната брза помош денеска беше блокирано на раскрсницата кај мостот Гоце Делчев.

Предупредувачки протест на Шарената револуција

Нова ТВ - 15.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција, штотуку го започнаа антивладиниот протест со цел уште еднаш да ја потсетат власта дека ултиматот поставен кон неа истекува. Со транспаренти „Ние сме лудаци“ со ликот на Зоран Ставревски, демонстрантите ...

Шарената револуција денеска повторно со протест во Скопје

Нова ТВ - 15.06.2016

За денеска е најавен протест во 18 часот пред СЈО од страна на Шарената револуција, а утре напладне ќе бидат блокираат мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза. -Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

Нов протест на „Шарената револуција“ пред СЈО

24 Вести - 15.06.2016

За вечер во 18 часот е најавен нов протест пред СЈО, а за утре напладне се најавуваат блокади на мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза. Уставниот суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

Шарената револуција повторно на протести

24 Вести - 15.06.2016

Демонстрантите на шарената револуција, денеска во 18 часот повторно пред СЈО. Тие се децидни, остануваат до остварување на барањата. Целта на дешниот протест е да се сопре прогонот на борците за правда, уставниот суд да се произнесе за уставноста на ...

Целата улица пред Владата во бои на Шарената револуција

Нова ТВ - 15.06.2016

Досега максимално количество на боја демонстрантите истурија врз улицата пред Владата, јавува репортерката на НОВА. Истовремено, со два чатали, демонстрантите со топки со различни бои ја торпедираа и зградата на Владата.

Шарена револуција: Како се гледате во огледало!

Телма - 15.06.2016

Граѓани вечерва повторно протестираа. Во Скопје протестот почна од пред Специјалното обвинителство и продолжи пред Владата. Владината зграда беше гаѓана со боја, а обоена беше и улицата на која беше испишана бројка 3 како симбол за трите дена кои ...

Шарената револуција одбројува: Остануваат уште само три дена

24 Вести - 15.06.2016

Уште три дена остануваат до истекување на рокот за ултиматумот кој Шарената револуција го постави за исполнување на нивните барања: Уставниот суд да се произнесе по иницијативата за Специјалното обвинителство и да престане прогонот кон граѓаните кои ...

„Шарената револуција“ повторно на протести

Алсат-М - 15.06.2016

Приврзаниците на Шарената револуција денеска попладне повторно протестираа незадоволни што Уставниот суд на денешната седница не ја разгледа уставноста на Специјалното јавно обвинителство.

Протест пред СЈО: Демонстрантите потсетуваат на нивните барања

Р.С.Европа - 15.06.2016

Демонстрантите денеска повторно се собираат на протест пред Специјалното јаво обвинителство да потсетат на нивните барања кои се уште не се исполнети. Во најавата за протестот на „Шарената револуцаијана социјалните мрежи наведуваат дека прогонот кон ...

Улицата пред Владата во знакот на Шарената револуција

Р.С.Европа - 15.06.2016

По подолго време неколку илјади демонстранти повторно излегоа на протест. Под мотото „Правдата е уставна“ демонстрантите стигнаа пред владата на предупредувачки протест, незадоволни што Уставниот суд на денешната сендица не ја разгледа уставноста на ...

Протестирам: Денешниот протест посветен на хомофобичните напади кон нашите ЛГБТИ другари и другарки

МКД - 15.06.2016

Движењето „Протестирам“ и активистите од „Шарената револуција“ за денеска од 18 часот најавуваат нов протест во Скопје. Протестниот марш традиционално ќе започне од „Митрополит Теодосиј Гологанов“, од пред седиштето на Специјалното јавно ...

Шарената револуција порача: „Ваква власт никогаш повеќе“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 15.06.2016

Со порака „Ваква власт никогаш повеќе" и огромна тројка на улицата пред Владата како потсетување дека истекува ултиматумот, „Шарената револуција" го заврши денешниот протест. До крајот на протестот целата улица беше офарбана во боите на „Шарената ...

По протестот „шарените“ запрени од полицајци во цивилки (ВИДЕО)

МКД - 15.06.2016

По завршувањето на вечерашниот протест активистите на Шарената револуција биле запрени од полицајци во цивилка на крстосницата кај Соборен храм, кои сакале да ги легитимираат. Откако активистите почнале да снимаат со мобилните телефони полицајците ...

Шaрената револуција со осуда на хомофобијата тргна кон Влада

Сакам да кажам - 15.06.2016

„Тоа не е кривично, само прекршочно дело“ е пораката која вечерва Шарената револуција ја напиша на големиот транспарент. Демонстрантите се собираа речиси еден час пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и тргнаа кон Влада.

Шарената револуција вечерва со протест – утре со блокади на три локации во Скопје

ТВ21 - 15.06.2016

За вечерва е најавен протест во 18 часот пред СЈО, а утре напладне ќе бидат блокираат мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза. „Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

Шарената револуција денеска на протест: Уште три дена

А1 On - 15.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција денеска ги потсетува власта и институциите дека остануваат уште три дена до исполнување на нивните барања преку протест. „Граѓанки и граѓани, уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на ...

Протест на Шарената револуција во Скопје

А1 On - 11.07.2016

20:35 Демонстрантите извикуваат „Партиска полиција“ и ја потсетуваат полицијата дека народот ја плаќа. 20:26 Демонстрантите се пробија до Министерството за финансии низ гаражите, а во моментов и другите демонстранти се обидуваат да ги пробијат ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Масовен протест на #ШаренаРеволуција, свежа боја за Владата, ишарана улицата пред Владата – уште 3 ...

Либертас - 15.06.2016

И вечерва се одржа масовен протест на Шарената револуција во Скопје и во уште неколку други градови. Од фотографиите и видеата во продолжение погледнете како помина денешниот ден. ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Почна протестот на #ШаренаРеволуција – цитатот на ...

Шарената револуција денеска на голем протест, оставка од цела Влада

Фокус - 15.06.2016

За денеска е најавен протест во 18 часот пред СЈО од страна на Шарената револуција, а утре напладне ќе бидат блокираат мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза. -Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

Шарена револуција: „Ние сме лудаци“ ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО

+инфо - 15.06.2016

Шарените револуционери велат дека уште еднаш ќе ја покажат својата бескомпромисност. Во 18 часот пред СЈО започна новиот протест на Шарената револуција под мотото „Правдата е уставна“. - Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита ...

Според Тодоров, Шарената револуција била револуција на богатите против народот

Либертас - 15.06.2016

Во вчерашната емисија „Јади Бурек“, гостин беше министерот за здравство и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров. Тој, меѓу другото зборуваше и за Шарената револуција кој повеќе од два месеци се случува низ целата Македонија, и во која се вклучени ...

Денес протест, утре блокади на мостови, Шарената револуција не дозволува криминалците да останат неказнети

Сакам да кажам - 15.06.2016

Денес протест, а утре блокада на Скопје најавува Шарената револуција чии активисти ги засилуваат активностите во очекување на 18 јуни, рок кој го дадоа на власта за исполнување на двете клучни барања.

„Од барикадите“ - плакати посветени на Шарената револуција

Окно - 15.06.2016

Шарената револуција продолжува да ги инспирира уметниците и графичките дизајнери. Објавуваме мини серија од три плакати на Лазо Плавевски и С.Н., со наслов „Од барикадите“, како и еден „Морално политички некоректен плакат“.

(ВИДЕО) Боја на Владата

А1 On - 15.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција со нивните препознатливи „Чатали“ повторно ја избоија ...

Протест на #ШаренаРеволуција во Радовиш

Либертас - 15.06.2016

Вечерва протест на Шарената револуција се одржа и во ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Почна протестот на #ШаренаРеволуција – цитатот на Груевски за шамарите на главниот транспарент

Либертас - 15.06.2016

Во 18 часот пред СЈО започна новиот протест на Шарената револуција. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: Масовен протест на #ШаренаРеволуција во Кавадарци

Либертас - 15.06.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете дел од атмосферата на денашниот масовен протест на #ШаренаРеволуција во ...

ФОТО: #ШаренаРеволуција изрази солидарност со Орландо

Либертас - 15.06.2016

Шарената револуција на улицата пред владата им изрази почит на жртвите на терористичкиот напад во геј клубот во Орландо, САД. Фото – ...

Предавството на писателот

Окно - 15.06.2016

Режимот - читај: злосторничкото здружение на власт и неговите платеници, поддржувачи и обожаватели - деноноќно, 24/7 произведува спинови, испраќа мафијашки, смртоносни закани-пораки во вид на „куршум“ (глумицата бара гумени, дописникот вистински), ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна протестниот марш на #ШаренаРеволуција

Либертас - 15.06.2016

Пред малку од пред СЈО започна денешниот протестен марш на Шарената револуција. Денеска демонстрантите одбројуваат уште 3 дена до истекот на рокот за исполнување на клучните барања. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: #ШаренаРеволуција повторно ја бои Владата, и улицата пред неа

Либертас - 15.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција пристигнаа пред Владата, каде во моментов се гаѓа зградата со чаталот, а истовремено се пишува и денешната порака на улицата пред Владата. Фото и видео – ...

„Шарените револуционери“ ја обоија Владата ВИДЕО

+инфо - 15.06.2016

Демонстрантите Од Шарената револуција и денеска фрлија боја врз Владата. Тие се подготвуваат да ја напишат денешната порака. Демонстрантите Од Шарената револуција и денеска фрлија боја врз Владата.

(ФОТО) Исфарбана целата улица пред Влада: Ваква власт никогаш повеќе!

Фокус - 15.06.2016

До крајот на вечерашниот протест на Шарената револуција, целата улица пред Владата беше исфарбана во шаренило. Демонстрантите истурија огромно количество боја и со ваљаци го исшарааа целиот асфалт.

Шарената револуција денеска на протест - „Правдата е уставна“

+инфо - 15.06.2016

Шарените револуционери повикаа на протест во 18 часот пред канцелариите на СЈО, како предупредување за исполнување на барањата, чиј рок е 18 јуни. Шарените револуционери повикаа на протест денеска во 18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно ...

Шарената револуција громогласно поздравена на протестот во Нови Сад

Либертас - 15.06.2016

Активисти на Шарената револуција пред два дена беа дочекани со громогласен аплауз на протестот во Нови Сад „Поддржи го РТВ“ , кој се одржа поради смена на 14 новинари и уредници од информативната програма на јавниот сервис, Радиотелевизијата на ...

Улицата пред Владата во знакот на Шарената револуција

+инфо - 15.06.2016

На само три дена пред истекот на рокот демонстранти потсетија на нивните две клучни барања, за кои крајниот рок е 18 јуни. Улицата пред Владата демонстрантите ја обоија во знакот на Шарената револуција, а со два чатала оставија трага и врз фасадата ...

По завршувањето на протестот, „шарените“ запрени од полицајци во цивилка ВИДЕО

+инфо - 15.06.2016

Откако активистите почнале да снимаат со своите мобилни телефони, полицајците се повлекле. Откако заврши денешниот протест, активистите на Шарената револуција беа запрени на крстосницата кај Соборниот храм од полицајци во цивилка, кои сакале да ги ...

Поддршка за Орландо од Шарената револуција

Фокус - 15.06.2016

Демонстрантите од ‎Шарената Револуција вечерва пред Владата оставија и графит со поддршка за градот Орландо, Флорида и ЛГБТИ заедницата. Во терористичкиот напад кој се случи во геј клуб во градот, загинаа 50 лица и уште толку беа тешко повредени.

Два чатали активирани пред Влада

Фокус - 15.06.2016

На денешниот предупредувачки протест на Шарената револуција, демонстрантите ја посетија Владата и со два катапулти одново ја офарбаа во шаренило белата фасада. Демонстрантите антивладиниот протест го започнаа пред канцелариите на СЈО, со цел уште ...

(ВИДЕО) Полиција во цивилка ги сопре шарените веднаш по протестот

А1 On - 15.06.2016

Полицајци во цивилка ги спореа и се обидеа да ги легитимираат демонстрантите од Шарената револуција на крстосницата кај Соборниот храм. Откако тие почнаа да снимаат со телефоните, полицијата се повлече.

Стеријовска: На 19-ти јуни граѓан(к)ите ќе ја земат правдата во свои раце!

Либертас - 15.06.2016

Шарената револуција го започнува последното одбројување. Во разговор за ЦИВИЛ Медиа , Ирена Стеријовска, една од најшарените револуционерки, која секојдневно со својот активизам придонесува кон ширење на идејата на Шарената револуција, информираше ...

[Галерија] Шарените демонстранти протестираат низ Скопје – од СЈО до Влада

Радио МОФ - 15.06.2016

ОД СЈО кон Владата се упатија денеска учесниците на Шарената револуција кои излегоа на повикот за нов протест во Скопје, во 18 часот. На приодот кон партискиот штаб на ВМРО ДПМНЕ ги дочека кордон од полиција што го обезбедуваше просторот, по што ...

Шарена револуција пред Влада – Остануваат уште три дена од ултиматумот

Радио МОФ - 15.06.2016

Улицата пред Владата беше обоена со боите на Шарената револуција, демонстрантите денеска ги активираа и двата чатали за балоните со боја да стигнат до белата барокна фасада на зградата. Активистите го испишаа бројот три, за да потсетат дека ...

„Шарена револуција“ - “Дечкото со чоколади да се лекува во државното здравство“

Дума - 15.06.2016

Кавадарчани кои ја подржуваат „шарената револуција“ и вечерва протестираа. ГО започнаа протестниот марш од пред катастарот, маршираа по „Илинденска“ и стигнаа до градскиот плоштад, каде пак на „тракторот на револуцијата„ се пуштаа т.н „бомби“ што ...

ТОДОРОВ: „Шарената револуција“ е револуција на богатите против народот

Телеграф - 15.06.2016

Клучно прашање е како тие луѓе 50, 100, 200, 500 успеале да поделат 6 милиони евра со некаква цел да срушат влада, нагласува министерот за здравство Според министерот за здравство, Никола Тодоров, „Шарената револуција“ е водена од активисти на СДСМ ...

“Шарените“ имаат нова тезга- протестираат во Нови Сад

Курир - 15.06.2016

Дел од учесниците на шарената револуција во Скопје деновиве имаат нова „тезга“ – се приклучија на протестите на граѓаните на Нови Сад, кои со денови протестираат против смената на уредниците во Радио-телевизија Војводина.

Шарената револуција денес повторно е на улица за да потсети на барањата кои сè уште не се исполнети

Точка - 15.06.2016

И денес, после неколкудневна пауза, граѓаните од Шарената револуција повторно излегоа на протести во 18 часот пред СЈО. „#Протестирам денес повторно на улица! Излегуваме на протест да потсетиме на барањата кои се уште не се исполнети.

„Шарените” во предупредувачкиот протест ја обоија целата улица пред Владата

Точка - 15.06.2016

Денес во 18 часот пред канцелариите на СЈО започна предупредувачкиот протест на Шарената револуција, со кој демонстрантите сакаат да ја потсетат Владата дека истекува рокот за исполнување на нивните барања.

Тодоров: ”Шарената револуција” е револуција на богатите против народот

Курир - 15.06.2016

Во вчерашната емисија „Јади Бурек“, гостин беше министерот за здравство и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров, кој воглавно зборуваше за наметнатата политичка криза во државата од страна на СДСМ и штета што ја причинија при така наречената ...

(ВИДЕО+ФОТО) Шарената револуција повторно во акција: Ја бојадиса зградата на Владата и потсети – останаа 3 дена

Локално - 15.06.2016

На вечерашниот протест во Скопје, Шарената револуција, повторно ги користи чаталите за да ја обои зградата на Владата. Ново бојадисување на Владата #Протестирам #ШаренаРеволуција pic.twitter.com/Ok7fXg6DRX — META.mk (@meta_agency) June 15, 2016 Исто ...

(ВИДЕО+ФОТО) Шарената револуција маршира: Демонстрантите носат транспаренти со ликот на Ставрески – мото „Тоа не е ...

Локално - 15.06.2016

Демонстрантите од „Шарена рвеолуција“ повторно се на улица. Од пред СЈО почна новиот вечерашен протест, со мотото: “Тоа не е кривично, тоа е прекршочно дело”. Тргна протестниот марш на #ШаренаРеволуција #протестирам pic.twitter.com/atQ3D3jBG5 — ...

(ВИДЕО) По завршувањето на протестот, „шарените“ запрени од полицајци во цивилка

Локално - 15.06.2016

Oткако заврши денешниот протест, активистите на Шарената револуција беа запрени на крстосницата кај Соборниот храм од полицајци во цивилка, кои сакале да ги легитимираат. Откако активистите почнале да снимаат со своите мобилни телефони, полицајците ...

„Шарената револуција“ денеска со протест во 18 часот пред СЈО

Локално - 15.06.2016

„Шарената револуција“ денеска во 18 часот пред зградата на Специјалното јавно обвинителство ќе протестира бидејќи, како што велат, СЈО е под закана, а сè уште трае и прогонот против демонстрантите.

(ГАЛЕРИЈА) Масовен протест на Шарената револуција во Кавадарци

Локално - 15.06.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете дел од атмосферата на денашниот масовен протест на #ШаренаРеволуција во Кавадарци. ...

(ФОТО) #ШаренаРеволуција изрази солидарност со Орландо

Локално - 15.06.2016

Шарената револуција на улицата пред Владата им изрази почит на жртвите на терористичкиот напад во геј клубот во Орландо, САД. Фото – ...

„Шарената револуција“ порача: Сакаме еднаквост, правда и ново сонце на слободата

Локално - 15.06.2016

„Нема да престанеме сè додека оваа власт не падне. Не сакаме силни влади, туку силни институции, судови кои праведно ќе судат, студенти кои ќе добијат добро образование и ќе се вработуваат без да биде важно дали некој е за ВМРО, СДСМ или за некој ...

ВО ЖИВО: Протест на Шарената револуција во Скопје

Репортер - 11.07.2016

19:40 Се поголем број на граѓани се собираат пред СЈО. 19:33 „11 милијарди причини за крај” е мотото на демонстрантите на вечерашниот протест. 19:27 Затворен приодот кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Шарените вечерва протестираат, а утре ќе блокираат три моста

Репортер - 15.06.2016

За вечерва е најавен протест во 18 часот пред СЈО, а утре напладне ќе бидат блокираат мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза. -Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

(ВИДЕО) Полицајци во цивилка ги запреа „Шарените“

Репортер - 15.06.2016

Откако заврши денешниот протест, активистите на Шарената револуција беа запрени на крстосницата кај Соборниот храм од полицајци во цивилка, кои сакале да ги легитимираат. Откако активистите почнале да снимаат со своите мобилни телефони, полицајците ...

„Шарена револуција“ вечер со протест, а утре со блокади

Стандард - 15.06.2016

За вечерва е најавен протест во 18 часот пред СЈО, а утре напладне ќе бидат блокираат мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза. -Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

„Шарените револуционери“ запрени од полицајци во цивилка (ВИДЕО)

Стандард - 15.06.2016

По завршувањето на денешниот протест, активистите на „Шарената револуција“ биле запрени на крстосницата кај Соборниот храм од полицајци во цивилка, кои сакале да ги легитимираат. Откако активистите почнале да снимаат со своите мобилни телефони, ...

За Тодоров „шарената револуција“ е револуција на богатите против народот

Фактор - 15.06.2016

Во синоќешната емисија на „Јади Бурек“ гостуваше актуелниот министер за здравство Никола Тодоров. Тој покрај политичката криза, зборуваше и за протестите на шарената револуција, која ја нарече револуција на богатите против народот.

Тодоров: ”Шарената револуција” е револуција на богатите против народот

Вечер Прес - 15.06.2016

Во вчерашната емисија „Јади Бурек", гостин беше министерот за здравство и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров, кој воглавно зборуваше за наметнатата политичка криза во државата од страна на СДСМ и штета што ја причинија при така наречената ...

Тодоров: „Скапата“ шарена револуција е против народот (ВИДЕО)

Press24 - 15.06.2016

Во вчерашната емисија „Јади Бурек“, гостин беше министерот за здравство и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров, кој воглавно зборуваше за наметнатата политичка криза во државата од страна на СДСМ и штета што ја причинија при така наречената ...

Тодоров: ”Шарената револуција” е револуција на богатите против народот

Нетпрес - 15.06.2016

Министерот за здравство и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, вчера беше гостин во емисијата „Јади Бурек“, каде воглавно зборуваше за наметнатата политичка криза во државата од страна на СДСМ и штетата што ја причинија при така наречената ...

„Шарената револуција“ денеска со протест во 18 часот пред СЈО

Мета - 15.06.2016

„Шарената револуција“ денеска во 18 часот пред зградата на Специјалното јавно обвинителство ќе протестира бидејќи, како што велат, СЈО е под закана, а сè уште трае и прогонот против демонстрантите.

(ФОТО) Радовиш вечерва масовно на протести

Репортер - 15.06.2016

Вечерва протест на Шарената револуција се одржа и во ...

(ФОТО) Кавадарчани излегоа масовно на протести

Репортер - 15.06.2016

Од фотографиите во продолжение погледнете дел од атмосферата на денашниот масовен протест на #ШаренаРеволуција во ...

(ФОТО) #ШаренаРеволуција изрази солидарност со Орландо

Репортер - 15.06.2016

Шарената револуција на улицата пред владата им изрази почит на жртвите на терористичкиот напад во геј клубот во Орландо, САД. Фото – ...

Стеријовска: На 19-ти јуни граѓан(к)ите ќе ја земат правдата во свои раце!

Репортер - 15.06.2016

Шарената револуција го започнува последното одбројување. Во разговор за ЦИВИЛ Медиа , Ирена Стеријовска, една од најшарените револуционерки, која секојдневно со својот активизам придонесува кон ширење на идејата на Шарената револуција, информираше ...

„Шарена револуција“: Тоа не е кривично само прекршочно дело-Груевски

Стандард - 15.06.2016

Демонстрантите денеска повторно се собираа на протест пред Специјалното јаво обвинителство да потсетат на нивните барања кои сé уште не се исполнети. Во најавата за протестот на „Шарената револуцаијана социјалните мрежи стоеше дека прогонот кон ...

„Шарена револуција“ со сочуство за Орландо (ФОТО)

Стандард - 15.06.2016

Демонстрантите на „Шарената револуција“ на денешниот протест изразија поддршка за граѓаните на Орландо. Демонстрантите со боја потсетија дека остануваат само уште три дена до крајниот рок за исполнување на нивните барања.

Демонстрантите протестираат со мото „Тоа не е кривично, тоа е прекршочно дело”

Фактор - 15.06.2016

Демонстрантите од „Шарена рвеолуција“ повторно се пред СЈО за нов протест, а мотото е “Тоа не е кривично, тоа е прекршочно ...

(ВИДЕО) Владата нападната со боја

Репортер - 15.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција со нивните препознатливи „Чатали“ повторно ја избоија Владата. Ново бојадисување на Владата #Протестирам #ШаренаРеволуција pic.twitter.com/Ok7fXg6DRX — META.mk (@meta_agency) June 15, ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Тргна протестниот марш на #ШаренаРеволуција

Репортер - 15.06.2016

СЈО започна со денешниот протестен марш на Шарената револуција. Денеска демонстрантите одбројуваат уште 3 дена до истекот на рокот за исполнување на клучните барања. Тргна протестниот марш на #ШаренаРеволуција #протестирам pic.twitter.com/atQ3D3jBG5 ...

ГАЛЕРИЈА: #ШаренаРеволуција повторно ја бои Владата, и улицата пред неа

Репортер - 15.06.2016

Демонстрантите на Шарената револуција пристигнаа пред Владата, каде во моментов се гаѓа зградата со чаталот, а истовремено се пишува и денешната порака на улицата пред Владата. Шарените го испишаа бројот 3 – деновите кои остануваат до истекот на ...

ПРОТЕСТ ВО 18Ч: Шарена револуција се враќа на улицата

Фактор - 15.06.2016

Шарените револуционери повикаа на протест во 18 часот пред добро познатото стартно место, канцелариите на Спцијалното јавно обвинителство. Организаторите на протестите кои веќе два месеци траат на улиците ширум земјава го прашуваат Уставен суд дали ...

Полицајци во цивилка ги запреа припадниците на „Шарена револуција“

Мета - 15.06.2016

Полицајци во цивилна облека вечерва по протестот ги сопреа припадниците на „Шарена револуција“ кај Соборниот храм и побарале да ги легитимираат. Активистите веднаш ги извадиле своите мобилни телефони и почнале да ги снимат припадниците на МВР.

Шарената револуција со претставник и на протестите во Нови Сад

Дневник - 15.06.2016

Дел од учесниците на шарената револуција во Скопје деновиве имаат нова „тезга“ - се приклучија на протестите на граѓаните на Нови Сад, кои со денови протестираат против смената на уредниците во Радио-телевизија Војводина.

„Шарената револуција“ одбројува: Уште 3 дена! (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 15.06.2016

Неколку илјади граѓани денеска повторно се собраа пред СЈО, од каде почне поворката на „Шарената револуција“. Демонстрантите го нацртаа бројот три на улицата, како потсетник за преостанатите денови од ултиматумот кој и го дадоа на Владата за ...

„Шарената револуција“ порача: Сакаме еднаквост, правда и ново сонце на слободата

Мета - 15.06.2016

„Нема да престанеме сè додека оваа власт не падне. Не сакаме силни влади, туку силни институции, судови кои праведно ќе судат, студенти кои ќе добијат добро образование и ќе се вработуваат без да биде важно дали некој е за ВМРО, СДСМ или за некој ...

Шарена револуција: Протест и нови блокади на мостови во Скопје

Канал 77 - 15.06.2016

Граѓанската „Шарена револуција“ денеска во 18 часот повторно ќе протестира пред зградата на Специјалното јавно обвинителство бидејќи, како што велат, СЈО е под закана, а сè уште трае и прогонот против демонстрантите.

„Шарените револуционери“ со нова тезга: Протестираат во Нови Сад

Пулс24 - 15.06.2016

Дел од учесниците на шарената револуција во Скопје деновиве имаат нова „тезга“ – се приклучија на протестите на граѓаните на Нови Сад, кои со денови протестираат против смената на уредниците во Радио-телевизија Војводина.

Тодоров: Ова е револуција на богатите против народот

Пулс24 - 15.06.2016

Во вчерашната емисија „Јади Бурек“, гостин беше министерот за здравство и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров, кој воглавно зборуваше за наметнатата политичка криза во државата од страна на СДСМ и штета што ја причинија при така наречената ...

Тодоров: ,,Шарената револуција” е револуција на богатите против народот

Сител - 15.06.2016

Шарената револуција е револуција на богатите против народот – порача министерот за здравство и членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров во синожешното издание на емисијата Јади Бурек на Сител 3 телевизија.

„Шарените“ порачуваат: Да се вештачат штетите што ги направи Владата!

Deutsche Welle - 14.06.2016

Врвен апсурд и отворена провокација е одлуката на Владата да побара проценка на штетите предизвикани од „Шарената револуција“, оценуваат учесници во протестите. Додека учесниците во „Шарената револуција“ одбројуваат денови до 18-ти јуни, поставен ...

„Оставка на цела влада, не на еден министер“ Утре нов протест, задутре блокади на мостови

МКД - 14.06.2016

Движењата Протестирам и Шарена револуција ги повикуваат граѓаните на нов протест утре, 15 јуни, во стандардното време и место, 18 часот пред СЈО, а в четврток на блокади на неколку моста во Скопје.

Шарената револуција ќе ја обои македонската партократија?!

МКД - 14.06.2016

Сите им се израдувавме на сликите што ни пристигнаа од Франција, како нивниот протест да го имаше позајмено шаренилото од Скопје, сплотувајќи ја на едно симболично ниво борбата на два народи против економските елити и политиките на власта.

[Фото] Нова акција на „шарените“ со порака дека остануваат 4 дена од ултиматумот

Радио МОФ - 14.06.2016

„Непочитуван Уставен суд (или како и да те нарекуваат), остануваат уште четири денови до рокот што ти го испорачаа граѓаните кои протестираат со Шарена револуција и Протестирам. Насетуваме дека немате намера да се произнесете и дека со тоа можеби ...

Шарена револуција: Утре масовно на протест пред СЈО, задутре ќе блокираме мостови!

+инфо - 14.06.2016

„Нема да дозволиме криминалците да останат неказнети, а демонстрантите да бидат под прогон! Многу сме, моќни сме“, порачуваат од Шарената револуција. Граѓанки и граѓани, Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

„Шарените“ порачуваат: Да се вештачат штетите што ги направи Владата!

Либертас - 14.06.2016

Врвен апсурд и отворена провокација е одлуката на Владата да побара проценка на штетите предизвикани од „Шарената револуција“, оценуваат учесници во протестите, пишува Дојче веле . Додека учесниците во „Шарената револуција“ одбројуваат денови до ...

Шарената револуција добива нов лик

Окно - 14.06.2016

Наместо организирани протести секој ден во 18 часот пред СЈО, герила акции, чиј интензитет ќе варира во зависност од тоа како ќе одговори властa на поставените барања на граѓаните – ова е планот за натамошното дејствување на Шарената револуција.

Попладнево нова блокада на „Шарената револуција“

ТВ21 - 14.06.2016

„Шарената револуција“ повторно се враќа масовно на улиците, најавуваат од движењето. Дали преку протести или пак преку герила акции, демонстрантите секој ден до 18 јуни ќе одбојуваат додека не се исполнат нивните барања.

Шарената револуција продолжува со протести низ градовите

+инфо - 14.06.2016

До 18 јуни, кога е последниот рок што го дадоа демонстрантите за прекинување на прогонот на граѓански активисти и признавање на уставноста на СЈО, не Шарената револуција денеска ќе протестира во Струмица, Штип и Прилеп, а утре во Гевгелија, Кочани, ...

ГАЛЕРИЈА: Шарена револуција најавува блокирање на мостови и протест – Наместо повлекување на пријавите поднесуваат нови

Либертас - 14.06.2016

Соопштение на Шарена револуција: Граѓанки и граѓани, Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во име на граѓаните и пла тен со пари на граѓаните да се произнесе за Специјалното ...

Денеска протести на Шарената револуција во Струмица, Штип и Прилеп

Либертас - 14.06.2016

За денеска (вторник, 14 јуни 2016), протести на Шарената револуција се најавени во Струмица, Штип и Прилеп. Утре ќе се протестира во Гевгелија, Кочани, Тетово, Радовиш, Струга, Кичево и Кавадарци.

Шарена револуција: Утре протест пред СЈО, задутре блокади

Радио МОФ - 14.06.2016

Шарената револуција најави голем протест утре во Скопје, во 18 часот пред СЈО, додека во четврток напладне се планира поставување блокади на мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза (кај МАНУ).

Шарената револуција одбројува: четворка на барокот во исчекување на Пела

Сакам да кажам - 14.06.2016

Шарената револуција и денес продолжи со одбројување. На платно напиша „Уставен за СЈО“ и голема четворка за да потсети дека остануваат четири дена до 18 јуни кога очекуваат да се исполнат две од нивните барања и го закачи на зградата на плоштад ...

ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ: Демонстрантите даваат уште четири дена за исполнување на нивните барања (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 14.06.2016

Демонстрантите пред „Порта Македонија“, со црвена боја го запишаа бројот 4 Поддржувачите и активистите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Демонстрантите ги повторија барањата: Уставниот суд да се ...

„Шарена револуција“: Утре протест, в четврток блокади на три скопски мостови

Локално - 14.06.2016

Граѓанското движење „Шарена револуција“ повика на протест утре, во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство. На настанот организиран на „Фејсбук“, пишува дека СЈО сè уште е под закана, а не е престанат ни прогонот на демонстрантите.

Шарената револуција повторно на улица

Локално - 14.06.2016

„Шарената револуција“ повторно се враќа масовно на улиците, најавуваат од движењето. Дали преку протести или пак преку герила акции, демонстрантите секој ден до 18 јуни ќе одбојуваат додека не се исполнат нивните барања.

Шарената револуција денеска на протест: Уште три дена

Репортер - 14.06.2016

Демонстрантите од Шарената револуција денеска ги потсетува власта и институциите дека остануваат уште три дена до исполнување на нивните барања преку протест. „Граѓанки и граѓани, уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на ...

Утре „Шарената револуција“ на протест пред СЈО, задутре ќе блокираат мостови

Фактор - 14.06.2016

Од „Шарената револуција“ за утре најавија протест пред СЈО во 18 часот, а задутре ќе блокираат мостови. Во четврток во 12 часот во Скопје ќе бидат блокирани мостовите Гоце Делчев, Слобода и Мајка Тереза.

Ултиматумот на „Шарената револуција“ истекува за четири дена

Фактор - 14.06.2016

Поддржувачите на „Шарената револуција“ денеска потсетија дека остануваат уште 4 дена до рокот за исполнување на нивните барања. Пораката ја испишаа на големо платно на зградата зад Порта Македонија на кое пишува „Уставен за СЈО 4″.

„Шарена револуција“: Утре протест, в четврток блокади на три скопски мостови

Мета - 14.06.2016

Граѓанското движење „Шарена револуција“ повика на протест утре, во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство. На настанот организиран на „Фејсбук“, пишува дека СЈО сè уште е под закана, а не е престанат ни прогонот на демонстрантите.

„Шарените“ бараат да се вештачат штетите што ги направи Владата!

Репортер - 14.06.2016

Врвен апсурд и отворена провокација е одлуката на Владата да побара проценка на штетите предизвикани од „Шарената револуција“, оценуваат учесници во протестите, пишува Дојче веле . Додека учесниците во „Шарената револуција“ одбројуваат денови до ...

Шарените денеска со протести во Струмица, Штип и Прилеп

Репортер - 14.06.2016

За денеска (вторник, 14 јуни 2016), протести на Шарената револуција се најавени во Струмица, Штип и Прилеп. Утре ќе се протестира во Гевгелија, Кочани, Тетово, Радовиш, Струга, Кичево и Кавадарци.

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира во три, утре во седум градови

Фактор - 14.06.2016

„Шарената револуција“ повторно активна со протести во помалите градови ширум Македонија. Протести денеска ќе има во Струмица, Штип и Прилеп, а утре во Гевгелија, Кочани, Тетово, Радовиш, Струга, Кичево и Кавадарци.

Моќта на Шарената револуција

Фактор - 14.06.2016

Денови, недели, месеци на улица. Се бојадисуваат фасади, плоштади, згради…Што е постигнато? Одговорот на ова прашање зависи од очекувањата.Или уште поточно, од дефинирањето на нашите очекувања.

„Шарената револуција“: Нов протест во Скопје, од четврток ќе се блокираат мостови

Стандард - 14.06.2016

Активистите на „Шарената револуција“ за утре (среда 15.06) најавија нов голем протест во Скопје, кој стандардно ќе започне од 18 часот пред СЈО. „СЈО се уште е под закана! Демонстрантите се уште се под закана! Затоа, ајде уште еднаш заедно да им ја ...

Порака од „Шарените револуционери“ до Уставен: Уште 4 дена

Стандард - 14.06.2016

„Шарената револуција“ продолжува со одбројувањето, откако денеска постави големо платно на зградата позади Портата Македонија на кое напиша „Уставен за СЈО 4“. Ова е уште една акција преку која „Шарените револуционери“ потсетуваат дека времето ...

„Шарена револуција“: Утре нов протест во Скопје, во четврток блокади

еМагазин - 14.06.2016

Од „Шарена револуција“ за утре најавија нов протест во Скопје, а во четврток блокади на неколку места низ градот. „Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата.

„Шарена револуција“ се враќа масовно: Нови блокади на улиците

Канал 77 - 14.06.2016

Од граѓанската таканаречена „Шарената револуција“ најавуваат масовно враќање на улиците. Иако изминатите денови активистите во Скопје не протестираа, тие ги искажуваа своите барања преку герила акции и блокирање крстосници и улици.

На протест во Нови Сад се појавиле и претставници од македонската „Шарена револуција“

Пулс24 - 14.06.2016

Протестот „НЕ ДАМО РТВ“ го поддржале и претставници од иницијативата „НЕ ДА(ВИ)МО БЕОГРАД“. Пред зградата на РТВ е изведена импровизирана сатирична тв-емисија Отворено студио, во која учевствувале водителот Зоран Кесиќ, новинарот од порталот Њуз нет ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Протест на Шарената револуција во Велес

Нова ТВ - 13.06.2016

Граѓаните во Велес дваесет и шести ден протестираат во боите на Шарената Револуција. Додека демонстрантите се движеа низ центарот на градот извикуваа „Апаши“, „Вратете ги парите“, „Чади баба оставка“, „Поддршка за СЈО“ и „Мафија на робија“.

Шаренa герила пред Уставен суд

Фокус - 13.06.2016

Шарената револуција не мирува и не заборави уште еднаш да ја потсети власта дека рокот за нивните барања истекува. Шарените герилци вчеравечер пред мостот „Око“ кој води кон влезот на Уставен суд, испишаа огромна шестка, одбројувајќи до крајниот рок ...

Битолската полиција продолжува да гони демонстранти

Фокус - 13.06.2016

Од почетокот на месецов до сега, 26-мина битолчани добија кривични пријави за учество на протестите на Шарената револуција, а полицијата продолжува да ги гони сите кои ги „уловила” како фрлаат со балони со боја.

ШТО Е КАНВАС: Организација опасна како Ал Каеда и „Исламска држава“ (ФОТО)

Телеграф - 13.06.2016

Моделот што го продаваат чини од 10 до 50 милиони евра, кои мораат да се уплатат на нивната сметка по „успешно“ завршената акција и насилното менување на власта Организација што стои зад протестите во Македонија и која ги обучува активистите од т.н.

Безидејниот Заев купува 10 години стари сараевски фори (ВИДЕО-ФОТО)

Курир - 18.06.2016

Срѓа Поповиќ и неговата организација КАНВАС кои преку таканаречени обоени револуции се обидуваат да срушат легитимни и демократско избрани влади, на СДСМ и опозицискиот лидер Зоран Заев им продале 10 години стара сараевска фора.

Телеграф: Што е Канвас - организација опасна како Ал Каеда и „Исламска држава“

Канал5 - 13.06.2016

Организацијата којшто стои зад протестите во Македонија и која ги обучува активистите од „Шарената револуција“ во многу држави е на црната листа, тврди „Телеграф.мк“. Порталот наведува дека од пред неколку години „канвас“ во Русија, Иран, обединети ...

Јаболкото, зракот светлина и заспаната генијалност

Дневник - 13.06.2016

Вообичаено не одговарам и не коментирам реакции на колумните што ги пишувам. Изминативе денови прочитав едно писмо објавено во „Дневник“, кое се однесуваше на моите ставови за Че Гевара и дилемата дали тој може да биде инспирација, пример или идол ...

„Курир“: Безидејниот Заев купува 10 години стари сараевски фори (ВИДЕО-ФОТО)

Нетпрес - 18.06.2016

Срѓа Поповиќ и неговата организација КАНВАС кои преку таканаречени обоени револуции се обидуваат да срушат легитимни и демократско избрани влади, на СДСМ и опозицискиот лидер Зоран Заев им продале 10 години стара сараевска фора.

На нас е како ќе се справиме со опасностите од поделба и федерализација

Вечер Прес - 13.06.2016

Имаме една ситуација во која заменик-директорот на ЦИА изјави дека во Македонија нестабилноста е дел од еден поширок процес, дека ќе следи менување на границите не само во Македонија и во Косово и дека оваа нестабилност, всушност, претставува ...

ФОТО:„Шарена револуција“ вечерва во Делчево

Фактор - 13.06.2016

Поддржувачите на „Шарената револуција“ вечерва протестираат во Делчево. Граѓаните продефилираа во централното градско подрачје. Носеа знамиња и транспаренти на кои се испишани пораки за лошото владеење и состојбите во државата.

Заев купува сараевски идеи на старо

Пулс24 - 18.06.2016

Срѓа Поповиќ и неговата организација КАНВАС кои преку таканаречени обоени револуции се обидуваат да срушат легитимни и демократско избрани влади, на СДСМ и опозицискиот лидер Зоран Заев им продале 10 години стара сараевска фора.

Србов: Тероризам е кога граѓани се платени од трети држави со цел да го уриваат системот

Пулс24 - 13.06.2016

Неоспорив факт е дека процесот за дестабилизација и преуредување на Македонија според теркот на САД е дебело платен, бидејќи одново се појавуваат скандали со богатење на водачите на шарената револуција.

ШТО Е КАНВАС: Организација опасна како Ал Каеда и „Исламска држава“

Сител - 13.06.2016

Организација што стои зад протестите во Македонија и која ги обучува активистите од т.н. „Шарена револуција“ во многу држави е на црната листа. Од пред неколку години КАНВАС во Русија, Иран, Обединети Арапски Емирати и во уште неколку земји е во ...