TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиите ги договорија сите детали од законите

Телма - 08.11.2015

Партиските преговарачки тимови ги усогласиле сите детали од пакетот закони за спроведување на договорот од Пржино – изборниот, новиот закон за влада, за заштита на приватноста и на укажувачите, како и деталите околу анкетна комисија за ...

На ред е парламентот

Утрински - 08.11.2015

И во ВМРО-ДПМНЕ и во СДСМ се воздржани околу тоа како ќе се развива понатаму политичката ситуација и дали постигнатиот договор ќе значи дека процесот на решавање на политичката криза ќе се одвива без поголеми сопки Татјана Поповска Четворицата ...

Досега се договараа, од утре започнува спроведувањето на Договорот од Пржино

Локално - 08.11.2015

По неколку недели преговарања, политичките партии потписники на Договорот од Пржино во петокот во раните утрински часови постигнаа договор по сите точки од договорот од 2 јуни/15 јули, кој треба да почне да се применува од утре.

Досега се договараа, од утре започнува спроведувањето на Договорот од Пржино

Репортер - 08.11.2015

По неколку недели преговарања, политичките партии потписники на Договорот од Пржино во петокот во раните утрински часови постигнаа договор по сите точки од договорот од 2 јуни/15 јули, кој треба да почне да се применува од утре.

Досега се договараа, од утре започнува спроведувањето на Договорот од Пржино

Бриф - 08.11.2015

По неколку недели преговарања, политичките партии потписники на Договорот од Пржино во петокот во раните утрински часови постигнаа договор по сите точки од договорот од 2 јуни/15 јули, кој треба да почне да се применува од утре.

Последна средба во Клубот на пратеници

Алсат-М - 07.11.2015

Политичките партии вчера се состанаа за последен пат во Клубот на пратеници каде ги подготвиле законскиот пакет кој произлегува од договорот од Пржино. Како што дознава Алсат М, страните ги дефинирале само законските финеси за во Собранието.

Уште што треба да се реши до изборите во април?

Фактор - 07.11.2015

Четирите политички партии вчера едвај постигнаа компромис околу спорните прашања од договорот од Пржино. Политичките лидери се договорија за законот за Влада и законот за „бомбите” и свиркачите.

Сите актери се задоволни, останува да се исполни договореното

Глас на Америка - 06.11.2015

Изборите ќе се одржат на 24 април 2016, а премиерот Груевски ќе поднесе оставка не подоцна од 100 дена пред нивното одржување. СКОПЈЕ— „Минатата ноќ е постигнат е значителен напредок во исполнувањето на Договорот од Пржино и во придвижувањето на ...

Ахмети: Нема победници ниту губитници

Телма - 06.11.2015

Кабинетот на Претседателот на Демократската Унија за Интеграција известува дека по неколку недели интензивни разговори, четирите најголеми политички партии во Македонија успеаја да ги надминат преостанатите тешкотии од договорот на 2 јуни и ...

ДУИ: Нема победници, ниту губитници

Нова ТВ - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници. Затворањето на отворените прашања претставува добар развој и за државата и за народот, е ставот на ДУИ по вчерашното завршување на меѓупартиските преговори за решавање на политичката криза во земјава.

Договорот преживеа - Македонија доби преодна влада

Нова ТВ - 06.11.2015

Партиите потписнички на Договорот од 2 јуни познат како договорот од Пржино по долги и мачни преговори рано утринава успеаја да се договорат за законоте за влада, законот за дојавувачи на корупција, како и законот за заштита на приватноста кој што ...

Спасовски најавува непартиски третман на МВР

Нова ТВ - 06.11.2015

-Наша цел е да бидеме дел од контролните механизми на власта, а не да владееме со нив. Ова е ставот на новиот кандидат за министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, за кој партиите потписнички на Договорот од 2.

Спасен Договорот, Спасовски во МВР, спасена ли е препораката?

Deutsche Welle - 06.11.2015

Партиската четворка постигна решение за сите заостанати обврски од Договорот од Пржино. По нивното правно формализирање, се очекува законите в понеделник да влезат во собраниска процедура Се испразни Клубот на пратениците.

Лидерите најдоа компромис, спасен договорот од Пржино

24 Вести - 06.11.2015

По четиринаесет часа преговори и натегања, лидерите на политичките партии рано утрово постигнаа договор за спорните прашања кои го блокираа спроведувањето на договорот од Пржино. Задоволство од постигнатиот договор искажаа и другите лидери на ...

ДУИ: Од договорот нема победници, ниту губитници

Утрински - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од договорот од Пржино, а тоа претставува и добар развој и за државата и за народот, оценил лидерот на ДУИ Али ...

Финализиран договорот: Спасовски за внатрешни, Ременски за труд и социјала и избори на 24 април

Утрински - 06.11.2015

Лидерската средба помеѓу ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех. Избори ќе има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, Изборниот законик, Законот за „свиркачите“, Законот за заштита на ...

Заев: Задоволен сум од договореното

Утрински - 06.11.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев изјави дека е задоволен од договореното на лидерската средба бидејќи тоа, според него, е основна гаранција за имплементирање на договорот од Пржино. По завршувањето на лидерската средба, Заев наведе дека е постигнат ...

ДУИ-Договорот гаранција за слободни и фер избори

Р.С.Европа - 06.11.2015

Од ДУИ денеска соопштија дека нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од Договорот од Пржино.

Конкретизација на договорот од Пржино

Р.С.Европа - 06.11.2015

Партиските работни групи денеска треба да ги конкретизираат деталите откако на повеќечасовната лидерска средба во Скопје за договорот од Пржино беше постигнат договор за законите за влада, за таканаречени свиркачи и за заштитата на приватноста што ...

Што договорија Груевски и Заев за ингеренциите на новите министри и заменици-министри?

Капитал - 06.11.2015

Прашањето околу кое беа главните несогласувања меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, што беше најголема пречка за постигнување договор за законот за Владата, беа ингеренциите на министрите и на замениците-министри по влегувањето на опозициската партија во Владата.

Постигнат договор – направен е клучниот чекор за избори според гаранциите од Пржино

Капитал - 06.11.2015

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, е нов министер за внатрешни работи, а потпретседателката на опозициската партија, Фросина Ременски, ќе го преземе ресорот труд и социјална политика во Владата.

Останува уште оставката на Груевски

Вест - 06.11.2015

Политичките партии го затворија договорот од Пржино. Раководството на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, дефинитивно, се усогласија за изборот и за надлежностите на министрите и на заменици-министрите.

Новите министри ќе можат да менуваат раководни кадри

Р.С.Европа - 06.11.2015

Замениците министри ќе имаат право на вето само за прашањата поврзани со изборите, а изборен период ќе се смета од денот на распишување на изборите, велат во СДСМ. 1. Ингеренции на министрите и замениците министри Новиот министер во Министерството ...

Пржино, прва клапа, трета епизода!

Призма - 06.11.2015

На 6 ноември, при трезни анестезиолози (не знам дали и трезвени), во операција на отворено срце, „Пржино“ е административно бајпасирано, но срцето на овој договор и натаму не рефлектира дека левата и десната преткомора му работат усогласено ...

ДУИ: Недовербата меѓу двете македонски партии доведоа до длабока политичка криза

МКД - 06.11.2015

Вчера е договорена контрола и меѓусебна поделба на власта да има само меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ поради судири и недоверба меѓу двете македонски партии, кои доведоа до подлабока политичка криза во земјата, се вели во соопштението на ДУИ по лидерската ...

Заев: Постигнавме договор во интерес на граѓаните на Македонија

МКД - 06.11.2015

Вечерва победи Македонија, ова вечерва е нов почеток за Македонија и за сите нејзини граѓани, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев, рано утрово по завршување на средбата во Клубот на пратениците за спроведување на дговорот од Пржино.

Министрите Чавков и Спасов ќе станат заменици во истите министерства

МКД - 06.11.2015

Министрите Митко Чавков и Диме Спасов ќе останат во министерствата за внатрешни работи и за труд и социјала, ама како заменици министри. Mитко Чавков По вчерашното усогласување на обврските од договорот во Пржино, заменици министри од ВМРО-ДПМНЕ ќе ...

Договореното во Клубот на пратениците во седум точки

МКД - 06.11.2015

По речиси осум часа преговори синоќа во Клубот на пратениците во Скопје партиските лидери конечно го финализираа договорот од Пржино, со цел излез од кризата. Еве накратко што договорија. 1.

Постигнат договор

Тера - 06.11.2015

Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, е нов министер за внатрешни работи, а потпретседателката на опозициската партија, Фросина Ременски, ќе го преземе ресорот труд и социјална политика во Владата.

ДУИ: Постигнатиот договор во интерес на државата и на народот

Алфа - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од Договорот од Пржино, а тоа претставува и добар развој и за државата и за народот, оценил лидерот на ДУИ Али ...

Финализиран Договорот од Пржино

Популарно - 06.11.2015

Лидерската средба помеѓу ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех. Избори ќе има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, закон за заштита на ...

Финализиран Договорот од Пржино

Алфа - 06.11.2015

Договорено е избори да има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, закон за заштита на приватноста, а договорени се и новите министри и заменици од редовите на опозицијата.

Заев: Задоволен сум од договореното

Популарно - 06.11.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е задоволен од договореното на лидерската средба бидејќи тоа, според него, е основна гаранција за имплементирање на договорот од Пржино. По завршувањето на лидерската средба, Заев изјави дека е постигнат договор за ...

ДУИ: Проширувањето на Бадентер е уште една придобивка од договорот

Фокус - 06.11.2015

„Албанските позиции во извршната власт останаа недопрени, додека според договорот, промени, контрола и меѓусебна поделба на власта, ќе има само меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.“ -Друга карактеристика на овие преговори, од Законот за специјалното ...

ДУИ: Постигнатиот договор во интерес на државата и на народот

А1 On - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од Договорот од Пржино, а тоа претставува и добар развој и за државата и за народот, оценил лидерот на ДУИ Али ...

Заев: Ова вечерва е нов почеток за граѓаните и за Македонија!

МК News - 06.11.2015

Вечерва победи Македонија, ова вечерва е нов почеток за Македонија и за сите нејзини граѓани. Постигнат е договор којшто утре треба да биде само правно, легално формализиран, преку преточување во Закон за Влада, во којшто се дефинираат надлежностите ...

Заев: Ќе ја подобриме нашата Македонија со демократизација на институциите

+инфо - 06.11.2015

Датумот на избори останува 24 април наредната година, владата очекувам да биде комплетирана пред да биде објавен извештајот за напредокот на земјава рече лидерот на СДСМ по завршувањето на лидерската средба на која беа договорени законските измени ...

Заев: Ова вечерва е нов почеток за граѓаните и за Македонија (ВИДЕО)

+инфо - 06.11.2015

Вечерва победи Македонија, ова вечерва е нов почеток за Македонија и за сите нејзини граѓани, порача ноќеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев откако претходно беше постигнат договор за привремената влада.

Финализиран Договорот од Пржино: Спасовски министер во МВР, Ременски во труд и социјала

Идивиди - 06.11.2015

Скопје, 6 ноември 2015 (МИА) - Лидерската средба помеѓу ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех. Избори ќе има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, изборниот закон, законот за ...

Заев: Задоволен сум од договореното

Алфа - 06.11.2015

Заев е задоволен од договореното на лидерската средба бидејќи тоа, според него, е основна гаранција за имплементирање на договорот од Пржино. Лидерот на СДСМ Зоран Заев е задоволен од договореното на лидерската средба бидејќи тоа, според него, е ...

Чавков и Спасов остануваат во министерствата како заменици

МК News - 06.11.2015

Митко Чавков и Диме Спасов остануваат во Министерството а внатрешни работи, односно Министерството за труд и социјала, како заменик министри, потврдуваат партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија решила да не прави кадровски промени.

Чавков и Спасов остануваат во министерствата како заменици

+инфо - 06.11.2015

Митко Чавков и Диме Спасов остануваат во Министерството а внатрешни работи, односно Министерството за труд и социјала, како заменик министри, потврдуваат партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ. Владејачката партија решила да не прави кадровски промени.

Ахмети: Придобивка од преговорите е и „проширувањето“ на Бадентер

+инфо - 06.11.2015

Постигнатиот договор на лидерската средба, според кабинетот на Али Ахмети, значи продолжување на структурните реформи во согласност со препораките на ЕУ, враќање на политичката стабилност и безбедност во земјата, но и претставува гаранција за ...

Правото на вето ќе важи само за изборни прашања

+инфо - 06.11.2015

Со Законот за влада што го договориле политичките партии, правото на вето на заменик-министрите ќе важи само за правни, финансиски и кадровски прашања поврзани со изборите, а сите други надлежности министрите од опозицијата ќе може да ги остваруваат ...

ДУИ: Постигнатиот договор во интерес на државата и на народот

Канал5 - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од Договорот од Пржино, а тоа претставува и добар развој и за државата и за народот, оценил лидерот на ДУИ Али ...

ДУИ: Со договорот нема победници и губитници

Телеграф - 06.11.2015

Според оваа партија, со договорот албанските позиции во извршната власт останале недопрени Нема победници ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од договорот од ...

ДУИ: Постигнатиот договор во интерес на државата и на народот

Сител - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од Договорот од Пржино, а тоа претставува и добар развој и за државата и за народот, оценил лидерот на ДУИ Али ...

Заев: Постигнатиот договор е гарант за фер и демократски избори

Точка - 06.11.2015

Во петок се очекува, доколку конечно бидат потврдени предложените нови министри и заменици министри од страна на СДСМ, тие законски решенија и таа одлука да стигнат во парламентот, а претседателот на Собранието, да ги закаже овие точки на дневен ...

Финализиран Договорот од Пржино

Сител - 06.11.2015

Лидерската средба помеѓу ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех. Избори ќе има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, закон за заштита на ...

Заев: Задоволен сум од договореното

Канал5 - 06.11.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е задоволен од договореното на лидерската средба бидејќи тоа, според него, е основна гаранција за имплементирање на договорот од Пржино. По завршувањето на лидерската средба, Заев изјави дека е постигнат договор за ...

ЗАЕВ: Договореното е нов почеток за Македонија

Телеграф - 06.11.2015

На средбата вчера беше договорено нов министер за внатрешни работи да биде Оливер Спасовски, за министерка за труд и социјална политика е избрана Фросина Ременски. Заменик министер за финансии ќе биде Кире Наумов.

Ахмети: Нема победници ниту губитници, ова е за доброто на државата и граѓаните

Точка - 06.11.2015

Од кабинетот на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, известуваат дека по повеќенеделни интензивни разговори, четирите најголеми политички партии во Македонија успеаја да ги надминат тешкотиите од договорот од 2-ри ...

ПРЖИНО СЕ СПАСИ: Кои се и како ќе функционираат новите министри и заменици?

Фактор - 06.11.2015

Официјално пржинскиот договор преживеа, а лидерите задоволни го напуштија Клубот на пратеници. Политичарите успеаја да се договорат после синоќешните маратонски преговори за преодна влада и најтешкото прашање како да функционираат министрите од ...

ШТО Е ДОГОВОРЕНО: Новите министри нема да работат како што им се сака

Телеграф - 06.11.2015

Откако лидерите во голема мера ги договорија обврските од договорот од Пржино, може да се очекува дека тоа позитивно ќе влијае и на Извештајот за напредокот на Македонија, кој ќе биде објавен во вторник.

Се е договорено, остануваат медиумите и оставката на Премиерот

Фактор - 06.11.2015

Лидерите на четирите политички партии конечно се договорија за спорните прашања од договорот од Пржино. Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, ќе биде новиот министер за внатрешни работи, а актуелниот Митко Чавков ќе биде негов заменик.

ДУИ: Договорот нема победници, но ниту губитници

Локално - 06.11.2015

Кабинетот на Претседателот на Демократската Унија за Интеграција известува дека по неколку недели интензивни разговори, четирите најголеми политички партии во Македонија успеаја да ги надминат преостанатите тешкотии од договорот на 2 јуни и ...

Сите одговори на Заев по ноќешниот договор за преодна Влада

Локално - 06.11.2015

Вечерва победи Македонија, ова вечерва е нов почеток за Македонија и за сите нејзини граѓани. Постигнат е договор којшто утре треба да биде само правно, легално формализиран, преку преточување во Закон за Влада, во којшто се дефинираат надлежностите ...

DW:Спасен Договорот, Спасовски во МВР, спасена ли е препораката?

Локално - 06.11.2015

Партиската четворка постигна решение за сите заостанати обврски од Договорот од Пржино. По нивното правно формализирање, се очекува законите в понеделник да влезат во собраниска процедура, пишува Дојче Веле Се испразни Клубот на пратениците.

Конечно договорот од Пржино прејде на преодната влада- нови министри!

Локално - 06.11.2015

Лидерите на партиите ја минаа најкомплицираната фаза- договорот за преодна влада и ингиренциите на министрите и бомбите и стигнаа до фазата на тргањето на Никола Груевски. По речиси осум часа директни преговори на партиските лидери, конечно, ...

ДУИ: Постигнатиот договор во интерес на државата и на народот

Курир - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од Договорот од Пржино, а тоа претставува и добар развој и за државата и за народот, оценил лидерот на ДУИ Али ...

Спасовски: Полицијата ќе го заштитува народот, ќе му служи на народот и нема да биде партиска

Репортер - 06.11.2015

Досегашниот генерален секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, кој ќе биде министер за внатрешни работи во преодната влада за која се согласија четирите партии – потписнички на Договорот од Пржино, на својот Фејсбук профил ги упати првите пораки.

ДУИ: Постигнатиот договор во интерес на државата и на народот

Репортер - 06.11.2015

Нема победници, ниту губитници по вчерашните преговори на четирите најголеми политички партии на кои беа затворени преостанатите прашања од Договорот од Пржино, а тоа претставува и добар развој и за државата и за народот, оценил лидерот на ДУИ Али ...

Финализиран Договорот од Пржино

Нетпрес - 06.11.2015

Финализиран Договорот од Пржино , избори ќе има на 24-ти април. Лидерската средба помеѓу четирите најголеми политички партии, ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех.

Заев: Постигнатиот договор е гарант за фер и демократски избори

Макфакс - 06.11.2015

Институциите ќе се демократизираат кога оваа власт ќе замине, тогаш ќе се демократизираат институциите, а сега заедно со власта, СДСМ се гарантори на фер, демократски и регуларни избори, онолку колку што сме застапени во власта, но сепак тоа е силна ...

Заев: Задоволен сум од договореното

МРТ - 06.11.2015

По завршувањето на лидерската средба, Заев изјави дека е постигнат договор за надлежностите на замениците министри, за Изборниот законик, за Законот за свиркачите и за Законот за заштита на приватноста, кој стапува на сила веднаш, а ќе се применува ...

Според договореното: Избори во април, оставка на Груевски, нови министри и заменици

Кумановски м. - 06.11.2015

Ако утре бидат конечно потврдени, а не чувствуваме никаква причина да не бидат, целта е да имаме воедначени решенија сите партиципиенти во преговорите, да нема некакви дилеми, изјави Зоран Заев по конечно постигнатиот договор за спроведување на ...

Ахмети: Нема победници ниту губитници, ова е за доброто на државата

Вечер Прес - 06.11.2015

Од ДУИ додаваат дека исто така се потврдило нивното барање предвремените парламентарни избори да се одржат на 24-ти април 2016 година и дека ќе нема одложување на изборите, а претходно заврши и комплетирањето на тимот на Специјалниот обвинител Од ...

Финализиран Договорот од Пржино

Курир - 06.11.2015

Лидерската средба помеѓу ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех. Избори ќе има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, закон за заштита на ...

Падна договор: Оливер Спасовски е нов министер на МВР (видео)

Кумановски м. - 06.11.2015

Вечерва победи Македонија, ова вечерва е нов почеток за Македонија и за сите нејзини граѓани. После осумчасовни преговори, претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес конференција доцна синоќа со овие зборови најави дека е постигнат договор којшто ...

Заев: Задоволен сум од договореното

Репортер - 06.11.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е задоволен од договореното на лидерската средба бидејќи тоа, според него, е основна гаранција за имплементирање на договорот од Пржино. По завршувањето на лидерската средба, Заев изјави дека е постигнат договор за ...

Ахмети: Нема победници ниту губитници, ова е за доброто на државата и граѓаните

Макфакс - 06.11.2015

Од кабинетот на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, известуваат дека по повеќенеделни интензивни разговори, четирите најголеми политички партии во Македонија успеаја да ги надминат тешкотиите од договорот од 2-ри ...

DW: Спасен Договорот, Спасовски во МВР, спасена ли е препораката?

Репортер - 06.11.2015

Партиската четворка постигна решение за сите заостанати обврски од Договорот од Пржино. По нивното правно формализирање, се очекува законите в понеделник да влезат во собраниска процедура Се испразни Клубот на пратениците.

Политичките лидери ги договорија сите детали

МРТ - 06.11.2015

Договорено е изборите да се одржат на 24 април идната година... Еден час по полноќ политичките лидери на ВМРО- ДПМНЕ, СДСМ и на ДУИ, како и претставниците на ДПА ги договорија деталите за спроведување на Договорот од Пржино.

Финализиран Договорот од Пржино

Денешен - 06.11.2015

Лидерската средба помеѓу ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех. Избори ќе има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, закон за заштита на ...

(ВИДЕО) Заев: Ова вечерва е нов почеток за граѓаните и за Македонија!

Бриф - 06.11.2015

Изјава Зоран Заев, претседател на СДСМ Вечерва победи Македонија, ова вечерва е нов почеток за Македонија и за сите нејзини граѓани. Постигнат е договор којшто утре треба да биде само правно, легално формализиран, преку преточување во Закон за ...

Финализиран Договорот од Пржино

Lider - 06.11.2015

Лидерската средба помеѓу ВМРО -ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ И ДПА, која почна вчера попладне за Договорот од Пржино заврши со успех. Избори ќе има на 24 април, усогласен е Законот за Влада, изборниот закон, законот за „свиркачите“, закон за заштита на ...

Партиите закажаа лидерска средба во 16.30

Телма - 05.11.2015

Во 16.30 треба да почне лидерска средба за финализација за обврските од договорот од Пржино. Ова е заедничка средба по пауза од десеттина дена, а оптимизмот порасна по кпомплетирањето на тимот на специјалната обвинителка.

Нова работна средба за договорот од Пржино

Нова ТВ - 05.11.2015

Работните групи на политичките партии денеска ќе одржат состанок во Клубот на пратеници, но за каков било договор потребна е согласност од сите четири партии. Отворени се уште неколку прашања откако вчера заврши изборот на уште петмина јавни ...

Почна нова лидерска средба

24 Вести - 05.11.2015

Во 16.30 почна лидерска средба за финализација за обврските од договорот од Пржино. Ова е заедничка средба по пауза од десеттина дена, а оптимизмот порасна по кпомплетирањето на тимот на специјалната обвинителка.

Лидерска средба: Нови натегања го забавија дијалогот за Пржино

Утрински - 05.11.2015

Утринскиот оптимизам кој владееше денеска во јавноста, дека за кратко време претставниците на четирите најголеми политички партии ќе ги доближат ставовите и ќе ги усогласат разликите околу договорот од Пржино, сe повеќе се урива.

Почна средбата меѓу партиите за договорот од Пржино

Р.С.Европа - 05.11.2015

Почна средбата на работните групи за договорот во Пржино во Клубот на пратеници во Скопје. На состанокот присуствуваат Никола Тодоров, Силвана Бонева, Билјана Бришковска Бошовски и Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Спасовски, Фросина Ременски и ...

Што е спорно околу „Пржино“

Р.С.Европа - 05.11.2015

„Каков било договор треба да биде поддржан од сите четири партии. Во спротивно, ќе нема договор“. Ова е изјавата на посредникот во преговорите меѓу политичките партии за спроведување на договорот од Пржино Питер Ванхауте пред денешниот групен ...

Денеска и лидерска средба за договорот од Пржино

МКД - 05.11.2015

По денешниот повеќечасовен маратон на работната група , попладнево треба да почне и лидерската средба за спроведување на обврските од договорот во Пржино. Ова би требало да значи и финализирање на обврските кои произлегуваат од договорот од Пржино.

Сите за неделава очекуваат разврска за договорот од Пржино

МКД - 05.11.2015

По вчерашните билатерални средби на претставниците на четирите политички партии бил постигнат одреден напредок во однос на сите отворени прашања од обврските во дговорот од Пржино. Денеска во Клубот на пратениците ќе продолжат разговорите Вчера се ...

Членовите на работната група повеќе од 4 часа разговараат за договорот од Пржино

МКД - 05.11.2015

Повеќе од четири часа траат разговорите на претставниците на четирите политички партии, потписници на договорот од Пржино, за отворените прашања кои произлегоа од обврските на овој договор.

Алтхаузер:Договорот од Пржино постои, јас нема да шпекулирам

Тера - 05.11.2015

Денеска на новинарско прашање, дали челнството на Македонија ќе биде оспорено, амбасадорот на Гермнаија во РМ, д-р Кристине Алтхаузер рече дека нема да шпекулира по ова прашање и дека договорот во Пржино постои за кој се надева дека ќе се прифати а ...

Членовите на работната група повеќе од 4 часа разговараат за договорот од Пржино

МК News - 05.11.2015

Четири часа по почетокот на средбата на работната група за спроведување на договоренот во Пржино, единствените информации се дека сé уште се разговара за законот за влада. На состанокот присуствуваат Никола Тодоров, Силвана Бонева, Билјана ...

Доцна вечерва ќе падне политички договор?!

Алфа - 05.11.2015

Доцна вечерва најверојатно ќе падне политички договор. Средбата на работните групи прерасна во лидерска. Доцна вечерва најверојатно ќе падне политички договор. Средбата на работните групи прерасна во лидерска.

Партиските лидери на средба, возможен е конечен договор

А1 On - 05.11.2015

Претседателите на политичките партии денеска ќе се сретнат во Клуб на пратеници по разговорите на работните групи кои ги договараат финесите од имплементација на договорот во Пржино. Партиските лидери треба да се сретнат во 16:30 часот, поради што ...

Маратонски средби за спас на Договорот од Пржино

+инфо - 05.11.2015

Во Клубот на пратениците денеска во 11 часот почнуваат средбите на работна група, која во различен состав во текот на целиот ден ќе се обиде да ги затвори сите отворени прашања поврзани со Законот за влада, Анкетната комисија, законот за бомби како ...

Работната група разговара за законот за влада

Точка - 05.11.2015

Четири часа по почетокот на средбата на работната група за спроведување на договоренот во Пржино, единствените информации се дека сé уште се разговара за законот за влада. На состанокот присуствуваат Никола Тодоров, Силвана Бонева, Билјана ...

РЕШЕНИЕТО ДАЛЕКУ: Нови натегања го забавија дијалогот за Пржино

Телеграф - 05.11.2015

Претпладневниот оптимизам дека лидерите на политичките партии за кратко време вечерва ќе си подадат рака и ќе постигнат согласност за реализација на договорот од Пржино веќе е намален, а според најавите мали се шансите дека до крајот на денот ќе има ...

Почна лидерската средба

Локално - 31.08.2016

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран заев, на ДУИ Али Ахмет и на ДПА Мендух Тачи, попладнево во Клубот на пратениците во Скопје ја почнаа средбата на која, согласно политичкиот договор постигнат на 20 јули годинава, треба да оценат ...

За во 16.30 е закажана лидерска средба

Локално - 05.11.2015

За во 16.30 е закажана лидерската средба за финализирање на обврските кои произлегуваат од договорот од Пржино. Ако лидерите вечерва успеат да постигнат целосен договор, сите договорени закони, уште утре може да влезат во собраниска процедура.

Вечерва лидерска средба во Клубот на пратеници?

Локално - 05.11.2015

Во тек е средбата на претставниците на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници. Неофицијално се дознава дека по денешните разговори, лидерите на четирите политички партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, вечерва ...

Возможен е конечен договор- лидерите на средба

Репортер - 05.11.2015

Претседателите на политичките партии денеска ќе се сретнат во Клуб на пратеници по разговорите на работните групи кои ги договараат финесите од имплементација на договорот во Пржино. Партиските лидери треба да се сретнат во 16:30 часот, поради што ...

Почна средбата за договорот од Пржино

Вечер Прес - 05.11.2015

Почна средбата на работните групи за договорот во Пржино во Клубот на пратеници во Скопје На состанокот присуствуваат Никола Тодоров, Силвана Бонева, Билјана Бришковска Бошовски и Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Спасовски, Фросина Ременски и ...

Работната група разговара за законот за влада

Макфакс - 05.11.2015

Четири часа по почетокот на средбата на работната група за спроведување на договоренот во Пржино, единствените информации се дека сé уште се разговара за законот за влада. На состанокот присуствуваат Никола Тодоров, Силвана Бонева, Билјана ...

Преговорите финишираат, договорот извесен!

Вечер Прес - 05.11.2015

Разговорите помеѓу политичките тимови на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА од почетокот на летово неколку пати запнуваа кај измените на изборниот законик. Камен на сопнување подолг период беше и гласањето на дијаспората.

Заев- има позитивно придвижување во преговорите

Телма - 04.11.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред малку рече дека има сериозно придвижување во позитивна насока во партиските преговори. Тој очекува овие денови да се постигне целосен ...

Заев-Има сериозно придвижување во разговорите

Алсат-М - 04.11.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави денеска дека има сериозно придвижување во разговорите и очекува денеска или утре да биде постигнат договор меѓу политичките партии. Тој по средбата со европратеници во седиштетото на партијата нагласи и дека како ...

Заев: Очекувам деновиве конечно да се заокружи договорот

Вест - 04.11.2015

Зоран Заев вели дека има сериозно придвижување на разговорите и очекува деновиве да се заокружат преговорите за Договорот од Пржино и да се постигне договор. „Има сериозно придвижување на разговорите.

Заев - Сериозен напредок во преговорите

Р.С.Европа - 04.11.2015

Има сериозно придвижување на преговоритеи се надевам наскоро ќе има договор рече денеска лидерот на опозиццијата Зоран Заев пред средбата со европските социјалисти.Заев изјави дека постои сериозна загриженост од поради прекршувањето на роковите од ...

Заев-Има сериозно придвижување во разговорите

Р.С.Европа - 04.11.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави денеска дека има сериозно придвижување во разговорите и очекува денеска или утре да биде постигнат договор меѓу политичките партии. Тој по средбата со европратеници во седиштетото на партијата нагласи и дека како ...

Заев очекува деновиве заокружување на преговорите

Утрински - 04.11.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев очекува деновиве да се зокружат преговорите за Договорот од Пржино и да се постигне договор. - Има сериозно придвижување на разговорите. Работните групи ги одржуваат состаноците, помошта е добредојдена и се уште е водечка ...

Можно одложување на предвремените избори

Алсат-М - 04.11.2015

Прекршувањето на речиси сите рокови на договорот од Пржино значи дека мора да се одложат и изборите на 24-ти април, проценуваат во СДСМ. Според оваа партија, изборите треба да бидат одложени онолку колку што се одложувале и другите точки од ...

Извештајот за Македонија пак ќе се одложи, ќе биде позитивен, ама со услов – Пржино

МКД - 04.11.2015

Утре требаше да се објави извештајот за напредокот на Македонија во евроинтегративните процеси со позитивна или негативна препорака за продолжување на преговорите за членство во ЕУ. Според информации од Брисел, очигледно е дека овој извешатј нема да ...

Заев очекува работните групи да се договорат деновиве

Кајгана - 04.11.2015

„Има серизоно придвижување на работите во однос на преговорите за спроведување на договореното во Пржино за излез на Македонија од политичката криза“, посочи лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, кој деновиве очекува заокружување на договореното.

Маричиќ: Договорот од Пржино нема да биде единствен услов во препораката

+инфо - 04.11.2015

Одложувањето на објавување на годинешниот извештај за напредокот на земјава на Европската комисја (ЕК) е поврзано со она што се случува пошироко во регионот, а препораката ќе биде условена со повеќе работи не само со Договорот од Пржино, смета Бојан ...

Партиите блиску до договор?

+инфо - 04.11.2015

Преговорите се водат под превезот на тајноста, но според неофицијалните информации, партиите постигнале договор за некои точки од Законот за влада кои се однесуваат на надлежностите на министрите и заменик министрите, при што клучно е да се најде ...

Заев очекува работните групи да се договорат деновиве

Точка - 04.11.2015

Серизоно придвижување на работите има во однос на преговорите за спроведување на договореното во Пржино за излез на Македонија од политичката криза, посочи во среда, лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, кој деновиве очекува заокружување на ...

Европратениците го опоменаа ВМРО-ДПМНЕ за непочитување на договорот

Фактор - 04.11.2015

Делегација на парламентарци од групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент, дојдоа во Скопје да му дадат поддршка на СДСМ и уште еднаш да побараат од премиерот Груевски и владејачката ВМРО-ДПМНЕ да ги исполнат сите обврски од ...

ЗАЕВ: Има придвижување во преговорите, очекувам деновиве да има договор

Телеграф - 04.11.2015

Има сериозно придвижување на разговорите. Работните групи ги одржуваат состаноците, помошта е добредојдена и сè уште е водечка од Европската унија и САД. Нормално, овде помагаат и другите амбасади, како и Питер Ванхауте.

(ВИДЕО) Заев објави напредок во преговорите

Локално - 04.11.2015

Има сериозно приближување на ставовите на двете политички партии во преговорите за спроведување на Договорот од Пржино, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред средбата со европратениците од сестринските партии.

Заев очекува работните групи да се договорат деновиве

Макфакс - 04.11.2015

Серизоно придвижување на работите има во однос на преговорите за спроведување на договореното во Пржино за излез на Македонија од политичката криза, посочи во среда, лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, кој деновиве очекува заокружување на ...

Нови билатерални средби и најави дека ќе има договор

24 Вести - 03.11.2015

И покрај притисокот од меѓународниот фактор, партиите никако да мрднат од мртва точка и да се договорат за спорните прашања кои го закочија имплементирањето на договорот од Пржино. Билатералните средби продолжуваат, но нема најави за заедничка ...

И понатаму се бара излез од блокирањето на преговорите

Алсат-М - 03.11.2015

Наспроти најавите, сѐ уште не е одреден тајминг за средба на работната група или на партиските лидери за отвореното прашање за ингеренциите на министрите и замениците-министри и за Специјалното обвинителство.

Договорот умре, да живее Пржино!

Фактор - 03.11.2015

Иако официјално никој не го прогласи договорот за мртов, јасно е дека пржинските преговори веќе го немаат значението што требаше да го имаат. Воедно јасно е дека, засега најмногу од ова губи опозицијата, затоа што владејачката партија доби доволно ...

Морков или стап? Нема договор нема извештај од ЕУ за Македонија !

Локално - 03.11.2015

Сè поизвесно е дека извештајот за напредокот на Македонија нема да биде објавен и оваа недела , велат извори од Европската комисија. Прекинот на преговорите поврзани со Договорот од Пржино, е главната причина за објавувањето на извештаите и ...

Партиите денеска на нова средба за Договорот од Пржино

Вечер Прес - 03.11.2015

Дел од медиумите објавија дека денеска се очекува конкретен договор за дел од прашањата Работната група на четирите политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА наскоро треба да започне, информираат дел од партиите.

Роковите пробиени, сите очи вперени во Брисел и Вашингтон

Глас на Америка - 02.11.2015

Македонските медиуми се почесто потенцираат дека „Договорот од Пржино“ е мртов Иако ниту еден политички субјект од Македонија, ниту претставник на меѓународната заедница, официјално не признава, македонските медиуми се почесто потенцираат дека ...

Топ Тема: Брисел нема да се откаже од договорот од Пржино

Телма - 02.11.2015

Брисел нема да се откаже од договорот од Пржино, ниту од неговото спроведување, оценуваат дел од аналитичарите кои вечерва беа во Топ Тема. Притисокот ќе се врши со условување на препораката за почеток на преговриеве ги нивните ...

Четирите партии денеска на нова средба за Договорот од Пржино

Алсат-М - 02.11.2015

Работната група на четирите политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА наскоро треба да започне, информираат дел од партиите. Ќе се прават последни обиди да се дојде до финален договор за деблокирање на спроведувањето на Договорот од Пржино.

Препораката за ЕУ нема да се објави ниту неделава

Призма - 02.11.2015

Прекинот на преговорите поврзани со Договорот од Пржино, бегалската криза, како и изборите во Турција се главните причини поради кои сè уште се чека на објавувањето на извештаите. Меѓународната заедница е загрижена во однос на (не)спроведувањето на ...

Од Брисел ништо ново, партиите тапкаат во место

+инфо - 02.11.2015

Преговорите за излез од политичката криза ќе продолжат и оваа недела, барем на билатерално ниво, а партиите се во исчекување на пораката што од Брисел треба да ја донесе белгискиот посредник Питер Ван Хауте, кој денеска се враќа во земјава.

Работните групи во нов обид за финализирање на договорот од Пржино

Сител - 02.11.2015

Продолжуваат преговорите меѓу политичките партии. Преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ попладнево во Клубот на пратениците разговараат за Законот за „свиркачите“ и за Законот за забарана за злоупотреба на нелегално прислушуваните материјали.

Партиите денеска на нова средба за Договорот од Пржино

Локално - 02.11.2015

Работната група на четирите политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА наскоро треба да започне, информираат дел од партиите. Ќе се прават последни обиди да се дојде до финален договор за деблокирање на спроведувањето на Договорот од Пржино.

Извештајот за ЕУ нема да се објави ниту неделава?!

Локално - 02.11.2015

Сè поизвесно е дека извештајот за напредокот на Македонија и на останатите земји од Балканот и Турција нема да биде објавен неделава, потврдуваат за БИРН извори од Европската комисија. Прекинот на преговорите поврзани со Договорот од Пржино, ...

Извештајот за Македонија нема да биде објавен ниту неделава!

Репортер - 02.11.2015

Прекинот на преговорите поврзани со Договорот од Пржино, бегалската криза, како и изборите во Турција се главните причини поради кои сè уште се чека на објавувањето на извештаите, извор бирн Сè поизвесно е дека извештајот за напредокот на Македонија ...