TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Итен состанок на советот за безбедност за судирите во Израел

Канал5 - 23.07.2017

Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе се состане утре за да разговара за порастот на насилството помеѓу Израелците и Палестинците. Шведска, Франција и Египет побараа итен состанок на советот за безбедност на Обединетите Нации по конфликтот ...

Тел Авив размислува за отстранување на безбедносните детектори од Брдото на храмот во Ерусалим

А1 On - 23.07.2017

Израелските власти ја испитуваат можноста за алтернативно решение за нивната одлука да се постават детектори за метал, на најрелигиозната локација во Ерусалим, изјави израелскиот генерал Јоав Мордекаи.

Арапска лига го предупреди Израел: Си играте со оган

Курир - 23.07.2017

Арапската лига денеска го обвини Израел дека си „игра со оган“, со воведувањето камери како нова мерка за безбедност пред големите светилишта на Ридот на храмот, што го посетуваат и Евреите и муслиманите во Ерусалим. „Ерусалим е црвената линија.

Арапска лига го предупреди Израел: Си играте со оган

А1 On - 23.07.2017

Арапската лига денеска го обвини Израел дека си „игра со оган“, со воведувањето камери како нова мерка за безбедност пред големите светилишта на Ридот на храмот, што го посетуваат и Евреите и муслиманите во Ерусалим. „Ерусалим е црвената линија.

Арапска лига го предупреди Израел: „Си играте со оган“

Макфакс - 23.07.2017

Арапската лига денеска го обвини Израел дека си „игра со оган“, со воведувањето камери како нова мерка за безбедност пред големите светилишта на Ридот на храмот, што го посетуваат и Евреите и муслиманите во Ерусалим. „Ерусалим е црвената линија.

Папата Франциско повика на дијалог и умереност по насилствата во Ерусалим

Курир - 23.07.2017

Папата Франциско изјави дека е загрижен од новите акти на насилство во Ерусалим и повика на дијалог и умереност за во него да се врати мирот, пренесоа британските медиуми. -Со треперење ги следам големите тензии и насилство во Ерусалим во текот на ...

Папата Франциско повика на дијалог и умереност по насилствата во Ерусалим

А1 On - 23.07.2017

Папата Франциско изјави дека е загрижен од новите акти на насилство во Ерусалим и повика на дијалог и умереност за во него да се врати мирот, пренесоа британските медиуми. -Со треперење ги следам големите тензии и насилство во Ерусалим во текот на ...

Папата Франциско повика на дијалог и умереност по насилствата во Ерусалим

Сител - 23.07.2017

Папата Франциско изјави дека е загрижен од новите акти на насилство во Ерусалим и повика на дијалог и умереност за во него да се врати мирот, пренесоа британските медиуми. -Со треперење ги следам големите тензии и насилство во Ерусалим во текот на ...

Папата Франциско повика на дијалог и умереност по насилствата во Ерусалим

Макфакс - 23.07.2017

Папата Франциско повика на дијалог и умереност, изразувајќи загриженоста од новите акти на насилство во Ерусалим. -Со треперење ги следам големите тензии и насилство во Ерусалим во текот на последните денови.

Во понеделник итна седница на Советот за безбедност на ОН поради судирите во Ерусалим, нови жртви

Нетпрес - 23.07.2017

Седницата на Советот за безбедност би требало да биде можност за разгледување на можностите за смирување на тензиите, објави шведскиот амбасадор при светската организација Карл Скау Советот за безбедност при Обединетите нации ќе се сретне на итно ...

Тел Авив размислува за отстранување на безбедносните детектори од Брдото на храмот во Ерусалим

Сител - 23.07.2017

Израелските власти ја испитуваат можноста за алтернативно решение за нивната одлука да се постават детектори за метал, на најрелигиозната локација во Ерусалим, изјави израелскиот генерал Јоав Мордекаи.

ОН ќе одржи вонредна средба во врска со Израел и палестинската автономија

Стандард - 23.07.2017

Советот за безбедност на ОН ќе одржи во понеделник, 24 јули вонредна средба, на која ќе се разговара за неодамнешното насилството меѓу Израелците и Палестинците најкрваво во последните години, пренесоа Voice of America.

Еден палестинец загина по судири со израелски војници во Ерусалим

Стандард - 23.07.2017

Палестинец загина од повредите здобиени при судир со израелските војници во предградието на Ерусалим, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на податоци на Министерството за здравство на палестинската автономија.

Арапска лига го предупреди Израел: Си играте со оган

Сител - 23.07.2017

Арапската лига денеска го обвини Израел дека си „игра со оган“, со воведувањето камери како нова мерка за безбедност пред големите светилишта на Ридот на храмот, што го посетуваат и Евреите и муслиманите во Ерусалим. „Ерусалим е црвената линија.

Папата повика за дијалог по насилството во Ерусалим

Стандард - 23.07.2017

Папата Францис изјави дека е загрижен од новите насилствa во Ерусалим и повика на дијалог и умереност, за да се врати мирот, пренесе АП. „Ги следам со трепет тензиите и насилството во Ерусалим во последните денови.

Двајца Палестинци загинаа во судирите во окупираниот Западен Брег

Сител - 23.07.2017

Двајца Палестинци загинаа во судирите со израелските безбедносни сили во окупираниот Западен Брег. Израелската полиција постави софистицирани камери за надзор на Лавјата Порта на влезот на Ридот на храмовите во Стариот град на Ерусалим, со кои може ...

Тел Авив размислува за отстранување на безбедносните детектори од Брдото на храмот во Ерусалим

Курир - 23.07.2017

Израелските власти ја испитуваат можноста за алтернативно решение за нивната одлука да се постават детектори за метал, на најрелигиозната локација во Ерусалим, изјави израелскиот генерал Јоав Мордекаи.

Инцидент во израелската амбасада: Една убиен и еден повреден

Макфакс - 23.07.2017

Еден државјанин на Јордан е убиен а еден Израелец сериозно повреден во инцидент што се случи во амбасада на Изрел во Аман, соопшуваат безбедносните сили. „Јорданецот е убиен а Израелецот се стекнал со сериозни повреди во инцидентот што се случил во ...

Напад во израелската амбасада во Јордан, едно лице убиено

Нетпрес - 23.07.2017

Едно лице е убиено а уште едно е рането во нападот во израелската амбасада во јорданската престолнина Аман, објавија во јордански безбедносни извори. Според првичните информации на локалните медиуми убиен е еден јордански државјанин, а ранет е еден ...

Јорданец убиен, Израелец ранет кај израелската амбасада во Аман (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2017

Еден Јорданец е убиен, а еден Израелец ранет во инцидент кој вечерва се случи во близина на израелската амбасада во Аман, главниот град на Јордан, соопштија јордански безбедносни извори. Интернет страницата Хала акбар, поврзана со јорданската ...

Тел Авив размислува за отстранување на безбедносните детектори од Брдото на храмот во Ерусалим

Либертас - 23.07.2017

Израелските власти ја испитуваат можноста за алтернативно решение за нивната одлука да се постават детектори за метал, на најрелигиозната локација во Ерусалим, изјави израелскиот генерал Јоав Мордекаи.

Папата повика на дијалог поради насилство во Ерусалим

Мета - 23.07.2017

Папата Франциск изјави дека е вознемирен поради неодамнешните насилства во Ерусалим и повика на дијалог и умереност со цел воспоставување на мир. -Вознемирен ги следам тешките тензии и насилството во последните денови во Ерусалим.

Арапска лига со предупредување: Израел да не си игра со оган

Фактор - 23.07.2017

Земјите кои ја сочинуваат Арапската лига го предупредија Израел да не си игра со оган откако дојде до силни судири со муслиманското население во Ерусалим, а воведени се и посебни мерки на безбедност пред пред големите светилишта на Ридот на храмот, ...

Свикана итна седница на ОН поради немирите во Ерусалим

Локално - 23.07.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се состане утре на итна седница, на барање на Франција, Шведска и Египет, поради насилствата во Ерусалим, објавија дипломатите во сабота, додека палестински извори јавуваат за две нови жртви на Западниот ...

Папата повика на дијалог поради насилство во Ерусалим

Локално - 23.07.2017

Папата Франциск изјави дека е вознемирен поради неодамнешните насилства во Ерусалим и повика на дијалог и на умереност за да се воспостави мир. – Вознемирен ги следам тешките тензии и насилството во последните денови во Ерусалим.

Арапска лига го предупреди Израел: Си играте со оган

Република - 23.07.2017

Арапската лига денеска го обвини Израел дека си „игра со оган“, со воведувањето камери како нова мерка за безбедност пред големите светилишта на Ридот на храмот, што го посетуваат и Евреите и муслиманите во Ерусалим. „Ерусалим е црвената линија.

Утре состанок на Советот за безбедност на ОН поради конфликтот во Ерусалим

Мета - 23.07.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се состане во понеделник за да разговара за порастот на насилството помеѓу Израелците и Пакистанците. Шведска, Франција и Египет побараа итен состанок на Советот за безбедност на ОН по конфликтот помеѓу ...

Тел Авив размислува за отстранување на безбедносните детектори од Брдото на храмот

Вечер Прес - 23.07.2017

Израелските власти ја испитуваат можноста за алтернативно решение за нивната одлука да се постават детектори за метал, на најрелигиозната локација во Ерусалим, изјави израелскиот генерал Јоав Мордекаи Израелските власти ја испитуваат можноста за ...

Папата Франциско повика на дијалог и умереност по насилствата во Ерусалим ...

Н.Македонија - 23.07.2017

Папата Франциско повика на дијалог и умереност по насилствата во Ерусалим Папата Франциско изјави дека е загрижен од новите акти на насилство во Ерусалим и повика на дијалог и умереност за во него да се врати мирот, пренесоа британските медиуми, ...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

ТВ21 - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим.

Абас ги суспендираше сите врски со Израел

Канал5 - 22.07.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги суспендираше сите официјални контакти со Израел додека не бидат укинати безбедносните мерки во светилиштето во Ерусалим. Палестинците со денови се судираат со израелските сили пред светилиштето, а вчера ...

Палестинците ги прекинаа контактите со Израел

Deutsche Welle - 22.07.2017

Заострените безбедносни контроли на Ридот на храмовите во Ерусалим ги разбеснеа Палестинските автономни власти. Тие ги замрзнаа контактите со Израел. Претседателот на Палестинците, Махмуд Абас, по кризната седница на владата изјави дека прекинот на ...

Шест лица загинаа во судири меѓу Израелци и Палестинци во Ерусалим

Канал5 - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, ги замрзна сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на ридот на храмот во Ерусалим.

Шест мртви и десетици повредени во насилствата во Ерусалим

Сител - 22.07.2017

Шест лица се убиени, а десетици се повредени вчера во насилствата, во Ерусалим предизвикани од новите израелски безбедносни мерки .Тројца Израелци беа убиени со нож во еврејска населба во палестинската енклава Западен брег.

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за судирите во Ерусалем

Макфакс - 22.07.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации, ќе се состане во понеделник со цел да се разгледа зголемувањето на насилството меѓу Израел и Палестина, најавуваат дипломатите. Шведска, Франција, и Египет побарале денеска итен состанок на Советот за ...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

Алфа - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим.

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

Курир - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим.

Седум мртви во најтешкото израелско-палестинско насилство последните години (ВИДЕО)

Нетпрес - 22.07.2017

Над 300 Палестинци се убиени од израелските сили од октомври 2015 година кога започна бранот улични палестински напади со возила, како и со студено и огнено оружје Седум лица се убиени во петокот во најкрвавото израелско-палестинско насислтво ...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

Сител - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим.

Палестинците ги прекинаа сите односи со Израел

Нова ТВ - 22.07.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел се додека не бидат укинати безбедносните мерки во светото место во Ерусалим. -Прогласувам прекин на сите врски со израелската страна на сите нивоа се додека Израел не се обврзе ...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

А1 On - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим.

Абаз ги прекина сите врски со Израел

Макфакс - 22.07.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги суспендираше сите официјални контакти со Израел додека не бидат укинати безбедносните мерки во светилиштето во Ерусалим. Палестинците со денови се судираат со израелските сили пред светилиштето, а вчера ...

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

Либертас - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим.

Палестинците ги прекинаа сите односи со Израел

Тера - 22.07.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел се додека не бидат укинати безбедносните мерки во светото место во Ерусалим. -Прогласувам прекин на сите врски со израелската страна на сите нивоа се додека Израел не се обврзе ...

Абаз ги прекина сите врски со Израел

Точка - 22.07.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги суспендираше сите официјални контакти со Израел додека не бидат укинати безбедносните мерки во светилиштето во Ерусалим. Палестинците со денови се судираат со израелските сили пред светилиштето, а вчера ...

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

Канал 77 - 22.07.2017

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим.

Абас ги суспендираше сите врски со Израел

Локално - 22.07.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги суспендираше сите официјални контакти со Израел додека не бидат укинати безбедносните мерки во светилиштето во Ерусалим. Палестинците со денови се судираат со израелските сили пред светилиштето, а вчера ...

Хаос во Ерусалим: Тројца Палестинци загинаа, а 400 се повредени при судири со израелската полиција

Канал5 - 21.07.2017

Тројца Палестинци ги загубија животите, а 400 се повредени при судири со израелската полиција во Ерусалим и Западниот брег по контроверзните безбедносни мерки воведени од израелска страна на Храмот на ридот.

Израелските власти им забранија влез на помладите мажи во Стариот град на Ерусалим

Сител - 21.07.2017

Израелската полиција денеска им забрани на муслиманските мажи под 50 години да влегуваат во Стариот град на Ерусалим за време големата петочна молитва. Забраната е поради силните тензии за Храмот на ридот (Плоштадот на џамиите во Стариот град на ...

Израелските власти им забранија влез на помладите мажи во Стариот град на Ерусалим

А1 On - 21.07.2017

Израелската полиција денеска им забрани на муслиманските мажи под 50 години да влегуваат во Стариот град на Ерусалим за време големата петочна молитва. Забраната е поради силните тензии за Храмот на ридот (Плоштадот на џамиите во Стариот град на ...

Тројца Палестинци загинаа, а 400 се повредени при судири со израелската полиција

А1 On - 21.07.2017

Тројца Палестинци ги загубија животите, а 400 се повредени при судири со израелската полиција во Ерусалим и Западниот брег по контроверзните безбедносни мерки воведени од израелска страна на Храмот на ридот.

Тројца Палестинци загинаа, а 400 се повредени при судири со израелската полиција

Алфа - 21.07.2017

Тројца Палестинци ги загубија животите, а 400 се повредени при судири со израелската полиција во Ерусалим и Западниот брег по контроверзните безбедносни мерки воведени од израелска страна на Храмот на ридот.

Израел им забрани влез на мажи помлади од 50 години во Стариот град на Ерусалим

+инфо - 21.07.2017

Забраната е поради силните тензии за Храмот на ридот (Плоштадот на џамиите во Стариот град на Ерусалим). Израелската полиција денеска им забрани на муслиманските мажи под 50 години да влегуваат во Стариот град на Ерусалим за време големата петочна ...

Израелската полиција се судри со палестинските демонстранти во Ерусалим (ВИДЕО)

МКД - 21.07.2017

Во Ерусалим избија судири меѓу Палестинците и израелската полиција. Ова е последен во серијата немири поттикнати од израелската одлука да се постават метални детектори на Ридот на храмовите, место што е свето и за Евреите и за муслиманите.

Протест на Палестинците поради детекторите за метал во Ерусалим

Нова ТВ - 21.07.2017

Еден од муслиманските имами Мухамед Хусеин ги предводи стотината верници кои протестираат на улиците во близина на влезот во Храмова гора во стариот дел на Ерусалим, од кои побара да не влегуваат се додека Израел не ги тргне детекторите за метал.

Израелски доселеник уби палестински тинејџер во протестите што беснеат во Ерусалим (ВИДЕО)

МКД - 21.07.2017

Израелски доселеник смртно застрелал палестински тинејџер во масовните протести во Ерусалим, објавија палестинската агенција Маан и израелскиот медиум Хаарец. Стотици луѓе се повредени во судирите.

Судири меѓу израелската полиција и Палестинците во Ерусалим

Макфакс - 21.07.2017

Израелската полиција денеска се судри со Палестинците во Ерусалим, кои во знак на протест организираа муслиманска молитва пред големото светилиште на Храмовата Гора, верска локација која е еднакво света и за Евреите и за муслиманите.

Крв низ Ерусалим - убиен Палестинец пред џамија

Press24 - 21.07.2017

Израелски иселеник убил палестински тинејџер за време на масовните демонстрации вон џамијата Ал Акса. По неговата смрт многу палестински активисти пријавиле дека Израелци неселктивно пукале на нив.

Тројца Палестинци се убиени по судирите околу џамијата Ал-Акса

Стандард - 21.07.2017

Претседателот на Палестина, Махмуд Абас изјави дека ќе ги замрзне сите контакти со Израел, по крвавите судири кои избувнаа во околината на џамијата Ал-Акса, пренесоа Al Jazeera. Најмалку тројца Палестинци се убиени, а уште стотици се повредени во ...

Тројца Палестинци убиени, повеќе од 190 ранети во судир со Израелците

Макфакс - 21.07.2017

Тројца Палестинци се убиени во судир со израелските сили поради безбедносните мерки и детектори на храмот во Ерусалим, јавуваат светските агенции. Судирите со илјадници Пакистанци се уште траат, иако завршија традиционалните муслимански молитви кои ...

Хаос во Ерусалим: Се судрија Израелците и Палестинците, има и загинати

Точка - 21.07.2017

Палестинците синоќа се судрија со израелските безбедносни сили во близина на спорното ерусалимско светилиште - Ридот на храмовите каде што бројни верници се собрале поради молитва. Израелската полиција уапси најмалку 10 истакнати палестински ...

Помлади муслимани не смеат да одат во Стариот град на Ерусалим

Вечер Прес - 21.07.2017

Влегувањето во Стариот град и во Храмот на ридот ќе биде забрането за мажите под 50 години. Додека влезот на жените ќе им биде дозволен, се посочува во полициското соопштение Израелската полиција им забрани на муслиманските мажи под 50 години да ...

Тројца Палестинци загинаа, а 400 се повредени при судири со израелската полиција...

Н.Македонија - 21.07.2017

Тројца Палестинци загинаа, а 400 се повредени при судири со израелската полиција Тројца Палестинци ги загубија животите, а 400 се повредени при судири со израелската полиција во Ерусалим и Западниот брег по контроверзните безбедносни мерки воведени ...

Редефинирање на Палестина ...

Н.Македонија - 20.07.2017

Повеќедецениските неуспешни преговори ги оставија Палестинците без очекувања дека некогаш воопшто ќе имаат сопствена држава и предизвикаа голема недоверба во нивните институции и во раководството.

Палестински јазол...

Н.Македонија - 20.07.2017

И покрај многуте одлуки на ОН за целосно повлекување на ИДФ од Западниот Брег, израелските населби продолжуваат да се градат што не оди во прилог на решавањето на оваа ситуација. Според Муашер, ваквото „инфантилно“ однесување на Израел како и ...

Најмалку 50 Палестинци повредени во судири кај Ридот на храмот во Ерусалим

А1 On - 18.07.2017

Околу 50 Палестинци се повредени во текот на изминатата ноќ во судири со израелската полиција во близина на заедничкото светилиште на евреите и муслиманите во Ерусалим, Ридот на храмот, јави ДПА.

Најмалку 50 Палестинци повредени во судири кај Ридот на храмот во Ерусалим

+инфо - 18.07.2017

Како реакција на судирите партијата на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Фатах за утре најави „Ден на гневот“. Околу 50 Палестинци се повредени во текот на изминатата ноќ во судири со израелската полиција во близина на заедничкото светилиште на ...

Во судири со израелската полиција повредени најмалку 50 Палестинци (ВИДЕО)

МКД - 18.07.2017

Партијата Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас повика денес на „ден на гнев“ откако 50 Палестинци беа повредени во судири со израелската полиција во близина на спорното светилиште во источен Ерусалим, соопшти Црвениот крст.

Убиен Палестинецот што повреди двајца израелски полицајци

Макфакс - 18.07.2017

Најмалку двајца израелски полицајци се полесно повредени во нападот што се случи недалеку од Хеброн. Нападот што се случи денеска на Западниот Брег го направи Палестинец кој веднаш потоа го ликвидираа израелски војници.

Најмалку 50 Палестинци повредени во судири кај Ридот на храмот во Ерусалим

Либертас - 18.07.2017

Околу 50 Палестинци се повредени во текот на изминатата ноќ во судири со израелската полиција во близина на заедничкото светилиште на евреите и муслиманите во Ерусалим, Ридот на храмот, јави ДПА.

Двајца израелски полицајци се повредени во напад кај Хеброн

Мета - 18.07.2017

Најмалку двајца израелски полицајци се полесно повредени во напад кој во близина на Хеброн, на Западниот брег го изведе Палестинец. Како соопштија израелските власти, нападот се случил на влезот на Беит Еинун и оти израелската војска го убила ...