TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Има шанса за позитивен извештај од ЕК

Алсат-М - 26.07.2009

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека судејќи по оценките на еврокомесарот за проширување Оли Рен, од она што е ...

Груевски: има шанси за позитивен одговор од Брисел

Телма - 26.07.2009

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека судејќи по оценките на еврокомесарот за проширување Оли Рен, од она што е ...

Рен: Црна Гора треба да го измени членот 98 од спогодбата со САД

Канал5 - 26.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен изјави дека Црна Гора мора да ја усогласи својата правна рамка со правото на Европската ...

Судејќи по оценката на Рен и по сработеното има шанса за позитивен извештај од ЕК

Сител - 26.07.2009

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека судејќи по оценките на еврокомесарот за проширување Оли Рен, од она што е ...

Груевски:Максимално вложување за добивање датум за преговори со ЕУ

Форум - 26.07.2009

Премиерот Никола Груевски оптимист, а во своето излегување денеска звучеше како реалист во врска со извештаите кои Македонија ...

Рен ја повика БиХ да ги спроведе уставните реформи

А1 - 25.07.2009

Во Босна И Херцеговина мора да се спроведат уставните реформи и да се затвори Канцеларијата на високиот претставник пред да ...

Европско лето

Време - 25.07.2009

Македонија ја има најголемата можност, конечно, да се ослободи од статусот на земја „вечен“ кандидат за членство во ЕУ.

Реформите во трка со времето

Време - 25.07.2009

Изјавите на еврокомесарот Оли Рен се досега најсилна порака упатена од претставници на Европската унија до Владата дека ...

Позитивното европско ехо како мотивација

Deutsche Welle - 25.07.2009

Македонската политичка сцена е мобилизирана по најавите на Оли Рен дека има реални шанси за добивање датум за пристапните ...

Добро е што власта и опозицијата реагираа брзо по охрабрувачката посета на Оли Рен

Канал5 - 25.07.2009

Добро е што власта и опозицијата реагираа брзо по охрабрувачката посета на еврокомесарот Оли Рен кој побара довршување на ...

Оли Рен ја повика Босна и Херцеговина да ги спроведе уставните реформи

Канал5 - 25.07.2009

Во Босна И Херцеговина мора да се спроведат уставните реформи и да се затвори Канцеларијата на високиот претставник пред да ...

Лидерите го послушаа Оли Рен

Дневник - 25.07.2009

По барање на Црвенковски било договорено пред усвојувањето на Законот за Собрание, пратениците со заклучок да се обврзат де ка ...

Ветар в грб

Утрински - 25.07.2009

Македонија имаше среќа со комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен. Гостинот од Финска допатува во Скопје во добра здравствена ...

Оли Рен ја повика Босна И Херцеговина да ги спроведе уставните реформи

Сител - 25.07.2009

Во Босна И Херцеговина мора да се спроведат уставните реформи и да се затвори Канцеларијата на високиот претставник пред да ...

Оли Рен ја повика Босна и Херцеговина да ги спроведе уставните реформи

МРТ - 25.07.2009

Во Босна и Херцеговина мора да се спроведат уставните реформи и да се затвори Канцеларијата на високиот претставник пред да ...

Наумовски: Реалните шанси за добивање датум за преговори

МРТ - 25.07.2009

Оценките на еврокомесарот Оли Рен дека Македонија има реални шански годинава да добие датум за преговори се темелат на ...

Оли Рен ја повика Босна и Херцеговина да ги спроведе уставните реформи

Алфа - 25.07.2009

Во Босна И Херцеговина мора да се спроведат уставните реформи и да се затвори Канцеларијата на високиот претставник пред да ...

По резултатите следи датум за преговори

Вечер Прес - 25.07.2009

Оценките на еврокомесарот Оли Рен дека Македонија има реални шанси годинава да добие датум за преговори се темелат на ...

До есен ќе ги испорачаме резултатите за почнување преговори

Н.Македонија - 25.07.2009

Македонија ќе ги испорача резултатите за добивање на датумот за преговори во есенскиот извештај на Европската комисија, изјави ...

Договор за усвојување на одредниците

BBC - 24.07.2009

Најголемите политички партии во Македонија ги усогласија ставовите за клучните закони од кои зависи дали земјата во есенскиот ...

Рен поради здравствени проблеми ги одложи средбите во Сараево

А1 - 24.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска нема да се сретне со претставниците на властите на Босна и Херцеговина.

Оптимизам во Парламентот по изјавите на Рен

А1 - 24.07.2009

Периодот е краток, но време има. Доколку власта и опозицијата имаат волја, клучните закони за препораката од Европската ...

Воздржан оптимизам

Deutsche Welle - 24.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен при престојот во Скопје истакна дека оценката на ЕК не треба да зависи од спорот со Грција.

Ќе играме фер, исполнете ги условите

Вест - 24.07.2009

Комесарот за проширување Оли Рен рече оти Владата е способна во кусиот рок од помалку од два месеца до заклучување на ...

Усогласено кон ЕУ

Телма - 24.07.2009

Претседателите на најголемите партии во Македонија успеаја да се договорат за неколку закони, кои Европската унија ги испорача ...

Откажани средбите на Оли Рен со претставниците на властите во Сараево

Алсат-М - 24.07.2009

За денеска најавените средби на еврокоесарот за проширување Оли Рен со претставниците на властите на Босна и Херцеговина се ...

Балканот го разболе Оли Рен

Алсат-М - 24.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен по вчерашната посета на Македонија се разболе и ги одложи ги одложи сите средби со ...

Лидерска средба за евроатлантските интеграции

Deutsche Welle - 24.07.2009

Лидерите на најголемите парламентарни политички партии разговараат за прашањата важни за интеграцијата на Македонија во ЕУ и во ...

Откажани средбите на Оли Рен со претставниците на властите во Сараево

Канал5 - 24.07.2009

За денеска најавените средби на еврокоесарот за проширување Оли Рен со претставниците на властите на Босна и Херцеговина се ...

Датумот не зависи од името

Дневник - 24.07.2009

Македонија има два месеца да ги исполни обврските содржани во одредниците што ги доби од ЕУ пред една и пол година ако сака да ...

На Македонија и' треба реформски спринт за датум

Утрински - 24.07.2009

Со оптимизам дека во Македонија има политичка волја и способност да се исполнат преостанатите реформи и во есенскиот извештај ...

Здравствените проблеми на Оли Рен ги откажаa средбите со челниците на БиХ

Нетпрес - 24.07.2009

Средбите на еврокомесарот за проширување, Оли Рен, кои денеска требаше тој да ги одржи со раководството на Босна и Херцеговина ...

Откажани средбите на Оли Рен во БиХ

МРТ - 24.07.2009

Средбите на еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска во Сараево се откажани поради негови здравствени проблеми.

Рен: Македонија има два месеца да ги исполни условите за ЕУ

МРТ - 24.07.2009

Европската унија порача дека Македонија има уште два месеца да ги заврши преостанатите обврски, со цел да го добие датумот за ...

Шансите за добивање датум за преговори зависат од напредокот во исполнувањето на одредниците

Кирилица - 24.07.2009

Оценките на еврокомесарот Оли Рен дека Македонија има реални шански годинава да добие датум за преговори се темелат на ...

Рен: Има реални шанси Македонија наесен да добие датум за преговори со ЕУ

Кирилица - 24.07.2009

Постојат реални шанси да се исполнат бенчмарковите и Македонија наесен да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Откажани средбите на Оли Рен во БиХ

Макфакс - 24.07.2009

Средбите на еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска во Сараево се откажани поради негови здравствени проблеми.

Откажани средбите на Оли Рен со претставниците на властите во Сараево

Сител - 24.07.2009

За денеска најавените средби на еврокоесарот за проширување Оли Рен со претставниците на властите на Босна и Херцеговина се ...

Македонија “спринтерски“ ќе трча до 15 септември

Сител - 24.07.2009

За 50 дена Македонија ќе треба да создаде независно и ефикасно судство, професионална и непартизирана јавна администрација и да ...

Оли Рен, поради здравстени проблеми, ги откажа активностите во БИХ

Р.С.Европа - 24.07.2009

Евро-комесарот за проширување Оли Рен, поради здравствени проблеми, ги откажа сите активности што беа предвидени за денеска во ...

Македонија: Договор за напредок кон ЕУ

Макфакс - 24.07.2009

Претседателите на најголемите партии во Македонија успеаја да се договорат за неколку закони, кои Европската унија ги испорача ...

Власта и опозицијата бараат консензус?

Алфа - 24.07.2009

Во трка со времето за да се исполнат обврските за добивање на датум за преговори за членство во ЕУ, Никола Груевски, ден по ...

Рен, Шефер или Билт на местото на Солана?!

Вечер Прес - 24.07.2009

Се шпекулира дека на местото на Комесарот за проширување Оли Рен, кој деновиве е во проштална посета на Балканот, ќе дојде ...

Оли Рен на заминување импресиониран од Македонија

Вечер Прес - 24.07.2009

Импресиониран сум од брзината и квалитетот со кој се спроведуваа реформите со цел да се добие препораката за укинување на ...

Рен: Шанса за датум постои, времето е кратко, завршете ги критериумите!

Н.Македонија - 24.07.2009

Финскиот дипломат, познат по анегдотите, овој пат со јасна порака - ако за два месеца се завршат реформите, наесен може да се ...

Четврток, 23 јули

BBC - 23.07.2009

Во пресрет на посетата на евро-комесарот за проширување Оли Рен во Македонија, ДНЕВНИК пишува за потребните реформи и ...

Оли Рен побара исполнување на одредниците

BBC - 23.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен на властите во Скопје им испрати јасна порака: има уште два месеца рок за да се исполнат ...

Реални шанси за датум за преговори

А1 - 23.07.2009

Веројатно на политичарот од Финска му е неиздржливо жешко денеска во Скопје, па во многу набиена агенда, од само неколку ...

Пратениците пред Рен како на час по испрашување

А1 - 23.07.2009

Да се види со Премиерот, па од Влада да оди испие кафе на улица „Македонија“ и да поразговара со граѓаните, а потоа во Собрание ...

Рен: Два месеци за исполнување на одредниците

Алсат-М - 23.07.2009

Постојат реални шанси да се исполнат бенчмарковите и Македонија наесен да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Би-Би-Си: Србија има уште обврски за исполнување пред укинувањето на шенгенските визи

Канал5 - 23.07.2009

Србија се уште има услови и обврски за завршување пред либерализацијата на визниот режим со ЕУ и укинувањето на сегашните ...

Оли Рен: Ова може да биде најважна година за Македонија

Алсат-М - 23.07.2009

Ова може навистина да биде најважна година за вас. Очекуваме да употребите исто таква политичка волја, како за реформите за ...

Рен во Македонија за ЕУ критериумите

Алсат-М - 23.07.2009

Времето до објавувањето на извештајот за напредокот на Македонија во евроинтеграциите и исполнувањето на осумте критериуми е ...

Балканските земји ја живеат оваа недела во европски дух

Канал5 - 23.07.2009

Во европски дух ја живеат балканските земји оваа недела. Посетите на високи комесари од Европската Унија донесе оптимизам кај ...

Ќе нема нови одредници, а името не е предуслов за евроинтеграцијата, порача Рен од Скопје

Канал5 - 23.07.2009

Постојат реални шанси за да се исполнат одредниците на Европската Комисија и Македонија наесен да добие датум за преговори.

Има шанси за датум за преговори

Телма - 23.07.2009

Дарко ЧЕКЕРОВСКИ Ако Македонската влада ја покаже истата волја за исполнување на осумте критериуми за датум за преговори како ...

Постои реална можност Македонија до крајот на годинава да добие датум за преговори

Канал5 - 23.07.2009

Како никогаш претходно еврокомесарот за проширување Оли Рен со голема доза на оптимизам за македонските преговори за членство ...

Оли Рен со оценка - македонските институции покажаа капацитет за реформи

Канал5 - 23.07.2009

Македонските институции покажаа капацитет да испорачаат реформи со исполнувањето на критериумите за визна либерализација.

Оли Рен доаѓа со список со незавршени задачи

Дневник - 23.07.2009

Комесарот за проширување, Оли Рен, во текот на својата последна посета на Македонија на таа функција ќе потсети дека реформите ...

Црна Гора направи нов важен чекор напред кон членството во ЕУ, изјави Рен

Канал5 - 23.07.2009

Црна Гора направи нов важен чекор напред кон своето членство во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Оли Рен, ...

Реформите стојат, времето тече

Време - 23.07.2009

Македонија нема уште многу време за да ги доврши реформите доколку се надева претстојниот извештај на Европската комисија во ...

Времето е кусо, да се забрзаат реформите

Вест - 23.07.2009

Оли Рен последен пат во Македонија беше во март 2008 кога ги испорача осумте критериуми Со порака за забрзување на реформите ...

Оли Рен на разговори во Скопје

Deutsche Welle - 23.07.2009

Еврокомесарот Оли Рен престојува во Македонија. Со државниот врв разговара за напредокот на земјата во исполнувањето на ...

Еврокомесарот Оли Рен во Македонија

МРТ - 23.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска престојува во еднодневна посета на Република Македонија.

Еврокомесарот Оли Рен во Македонија

Алфа - 23.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ќе престојува во еднодневна посета на Република Македонија.

Рен порача: исполнете ги бечмароквите, ние ќе играме фер

Нетпрес - 23.07.2009

Европскиот комесар за проширување Оли Рен по денешната средба со Груевски изјави дека е многу среќен што може на македонските ...

Рен - има реални шанси Македонија наесен да добие датум за преговори со ЕУ

Сител - 23.07.2009

Постојат реални шанси да се исполнат бенчмарковите и Македонија наесен да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, но тоа ...

Средба помеѓу Иванов и Оли Рен

Нетпрес - 23.07.2009

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денес го прими комесарот на Европската Унија, Оли Рен.

Рен ја поздрави апликацијата на Исланд

Р.С.Европа - 23.07.2009

Еврокомесарот Оли Рен денеска во Скопје ја поздрави апликацијата за членство во ЕУ на Исланд.

Оли Рен – Имате уште два месеца за завршување на бенчмарковите

Алфа - 23.07.2009

,,Ви преостануваат уште само два месеца за завршување на обрските наведени во 8-те бенчмаркови,, - е предупредувањето на Оли ...

Црна Гора направи нов важен чекор напред кон членството во ЕУ, изјави Рен

Алфа - 23.07.2009

Црна Гора направи нов важен чекор напред кон своето членство во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Оли Рен, ...

Еврокомесарот Оли Рен во посета на Македонија

Нетпрес - 23.07.2009

Комесарот за проширување при Европската комисија Оли Рен денеска доаѓа во официјална посета на Македонија.

СМК денес со мирен протест

Нетпрес - 23.07.2009

Светскиот Македонски конгрес, денес ќе организира мирен протест пред зградата на иселеници на Македонија, по повод посетата на ...

Еврокомесарот Оли Рен во Македонија

Кирилица - 23.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ќе престојува во еднодневна посета на Република Македонија.

Црна Гора направи нов важен чекор напред кон членството во ЕУ, изјави Рен

Сител - 23.07.2009

Црна Гора направи нов важен чекор напред кон своето членство во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Оли Рен, ...

Рен му го врачи Прашалникот на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ

Р.С.Европа - 23.07.2009

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Оли Рен, синоќа, на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ му го врачи Прашалникот на ...

Оли Рен во Македонија

Р.С.Европа - 23.07.2009

Освен добрите вести за визната либерализација, се очекува еврокомесарот Оли Рен да ги охрабри македонските власти да продолжат ...

Средба на Иванов со Рен

Нетпрес - 23.07.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска ќе го прими Оли Рен комесар за проширување при Европската комисија, информираат ...

Рен: Европска перспектива за Србија

МРТ - 23.07.2009

Европската комисија (ЕК) е посветена на европската перспектива на Србија. Ова денеска го изјави еврокомесарот за проширување ...

Рен - Реални шанси за датум за преговори

Р.С.Европа - 23.07.2009

Еврокомесарот Оли Рен порача дека има реални шанси за добивање на датум за преговори за полноправно членство во ЕУ, но тоа ...

СМК организира мирен протест пред Владата за време на посетата на Оли Рен

Сител - 23.07.2009

Членови на Светскиот македонски конгрес денеска од 13 до 15 часот, во време кога еврокомесарот Оли Рен ќе биде на разговори со ...

СМК протестира пред Оли Рен и владата за промената на името

Форум - 23.07.2009

Мирен протест на Светскиот македонски конгрес. Светскиот македонски конгрес денес пред владата од 13 до 15 часот ќе одржи мирен ...

Рен во Македонија за ЕУ критериумите

МРТ - 23.07.2009

Времето до објавувањето на извештајот за напредокот на Македонија во евроинтеграциите и исполнувањето на осумте критериуми е ...

Црна Гора доби прашалник за членство во ЕУ

Макфакс - 23.07.2009

Европскиот комесар за проширување Оли Рен на црногорските власти синоќа им го предаде прашалникот на Европската комисија за ...

Би-Би-Си: Србија има уште обврски за исполнување пред укинувањето на шенгенските визи

Кирилица - 23.07.2009

Србија се уште има услови и обврски за завршување пред либерализацијата на визниот режим со ЕУ и укинувањето на сегашните ...

Црна Гора доби прашалник за членство во ЕУ

МРТ - 23.07.2009

Европскиот комесар за проширување Оли Рен на црногорските власти синоќа им го предаде прашалникот на Европската комисија за ...

СМК со мирен протест против Рен и со порака дека нема референдум без фалангата на Александар Македонски

Нетпрес - 23.07.2009

Светскиот македонски конгрес денеска од 13 до 15 часот мирно ќе протестира пред Владата во знак на револт од посетата на ...

Рен: Македонија има два месеца да ги исполни условите за ЕУ

Макфакс - 23.07.2009

Европската унија порача дека Македонија ќе биде реално оценета во октомврискиот извештај во врска со напредокот што се бара од ...

Холандија и натаму ја блокира Србија

Н.Македонија - 23.07.2009

Рен не го израдува официјален Белград со веста дека Холандија го сменила ставот за евроинтеграциите на Србија Еврокомесарот за ...

Рен го носи во Подгорица Прашалникот на ЕУ

А1 - 22.07.2009

Црна Гора денеска ќе го добие Прашалникот на ЕУ Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ќе престојува во Подгорица, каде ...

Црна Гора денес ќе го добие Прашалникот на ЕУ

Вест - 22.07.2009

ПОДГОРИЦА, 22 јули - Еврокомесарот за проширување Оли Рен денес ќе престојува во Подгорица, каде на црногорскиот премиер Мило ...

Црна Гора денеска ќе го добие Прашалникот на ЕУ

Канал5 - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ќе престојува во Подгорица, каде на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ свечено ќе ...

Црна Гора денеска го добива Прашалникот на ЕУ

Алфа - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ќе престојува во Подгорица, каде на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ свечено ќе ...

Оли Рен во посета на Балканот

МРТ - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ја почнува турнејата по балканските држави, во рамките на која в четврток ќе ја ...

Оли Рен во посета на Балканот

Макфакс - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ја почнува турнејата по балканските држави, во рамките на која в четврток ќе ја ...

Оли Рен во Подгорица

Р.С.Европа - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен, по посетата на Белград ќе престојува во Подгорица, каде на црногорскиот премиер Мило ...

Рен и’ носи прашалник на Црна Гора за членство во ЕУ

Нетпрес - 22.07.2009

Европскиот комесар за проширување, Оли Рен, денеска на свечена церемонија во Подгорица, на премиерот на Црна Гора, Мило ...

Оли Рен денеска во Белград

Нетпрес - 22.07.2009

Комесарот на Европската унија за проширување, Оли Рен, денеска ја започнава повеќедневната посета на регионот, со пристигањето ...

Рен во Македонија за ЕУ критериумите

Макфакс - 23.07.2009

Времето до објавувањето на извештајот за напредокот на Македонија во евроинтеграциите и исполнувањето на осумте критериуми е ...

Macedonia/In/EU: Рен ќе потсети на исполнување на критериумите

Макфакс - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен во четврток во Скопје ќе потсeти дека времето до објавувањето на есенскиот извешатај е ...

Рен: Европска перспектива за Србија

Макфакс - 22.07.2009

Европската комисија (ЕК) е посветена на европската перспектива на Србија. Ова денеска го изјави еврокомесарот за проширување ...

Иванов и Вељановски некако влегоа на агендата на Оли Рен

Алфа - 22.07.2009

Шефот на државата Иванов и собранискиот спикер Вељановски во последен момент успеаја да влезат на агендата на еврокомесарот за ...

Оли Рен на проштална турнеја по балканските земји

Сител - 22.07.2009

Со официјален Белград разговараше за продолжување на евроинтеграциите, на Црна Гора ќе и го предаде прашалникот за добивање ...

Црна Гора денеска ќе го добие Прашалникот на ЕУ

Кирилица - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ќе престојува во Подгорица, каде на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ свечено ќе ...

Macedonia/In/EU: Рен ќе потсети на исполнување на критериумите

МРТ - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен во четврток во Скопје ќе потсeти дека времето до објавувањето на есенскиот извешатај е ...

Оли Рен ќе ни удри воспитна

Време - 21.07.2009

Игор Чавески Комесарот за проширување Оли Рен в четврток ќе пристигне во Скопје за да & порача на Владата дека не & останува ...

Црна Гора денеска ќе го добие Прашалникот на ЕУ

Сител - 22.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен денеска ќе престојува во Подгорица, каде на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ свечено ќе ...

Црна Гора утре ќе го добие Прашалникот на ЕУ

Р.С.Европа - 21.07.2009

Еврокомесарот за проширување Оли Рен утре ќе престојува во Подгорица, каде на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ свечено ќе му ...

Парламентарна дебата за односите меѓу Македонија и ЕУ

Deutsche Welle - 20.07.2009

Оли Рен доаѓа во Македонија со документите за визната либерализција, но, и во проверка, колку се исполнети условите за добивање ...