TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либија го слави крајот на ерата на Гадафи

Deutsche Welle - 23.10.2011

Преодниот премиер на Либија, Махмуд Џибрил, изрази жалење што Гадафи не бил фатен жив и изведен пред суд. Во меѓувреме е завршена и анализата на резултатите од аутопсијата, постои сомневање дека ...

Новите либиски власти не дозволуваат обдукција на телото на Гадафи

Канал5 - 23.10.2011

Водачот на воениот одбор на Националниот преоден совет во Либија соопшти дека нема да се прави обдукција на телото на убиениот поранешен либиски диктатор Моамер Гадафи.

Во Бенгази церемонија на прогласување „слободна Либија“

Телма - 23.10.2011

Во либискиот град Бенгази почна церемонијата на која претседателот на Преодниот национален совет Мустафа Абдул Џалил треба да објави дека Либија е целосно слободна.

Клинтон се изјасни оон да ја испитаат смртта на Гадафи

Телма - 23.10.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека ги поддржува барањата на Обединетите нации за независна истрага на смртта на долгогодишниот либиски водач Моамер Гадафи.

Либија прогласи ослободување- ново раководство ќе се бира за 8 месеци

Канал5 - 23.10.2011

Првиот човек на Националниот преоден Совет Мустафа Абдул Џалил му се заблагодари на народот – од бунтовниците, преку бизнисмените до новинарите, па потоа и на Алах за слободата, додека десетици ...

Во либискиот град Бенгази почна церемонија на која ќе се објави дека државата е целосно слободна

Сител - 23.10.2011

Во либискиот град Бенгази почна церемонијата на која претседателот на Преодниот национален совет Мустафа Абдул Џалил треба да објави дека Либија е целосно слободна.

Во либискиот град Бенгази денес ќе се објави дека државата е целосно слободна

МРТ - 23.10.2011

Во либискиот град Бенгази почна церемонијата на која претседателот на Преодниот национален совет Мустафа Абдул Џалил треба да објави дека Либија е целосно слободна.

Клинтон поддржува истрага за смртта на Гадафи

+инфо - 23.10.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон поддржа барање за истрага за околностите во кои загина поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи како дел од транзицијата на таа држава од диктатура во ...

Либија ќе прогласи крај на војната

Р.С.Европа - 23.10.2011

Новите власти во Либија денеска се очекува да го прогласат крајот на 8 месечната граѓанска војна и дека земјата е конечно ослободена од режимот на убиениот диктатор Моамер Гадафи.

Шокантно: Гадафи силуван пред да биде убиен (видео)

Курир - 23.10.2011

Либиските бунтовници го силувале полковникот Гадафи пред да го убијат, покажува шокантната снимка која вчера се појави на Интернет.

Внукот на Гадафи живее во Словачка

Курир - 23.10.2011

Мухамед А. Башир, внук на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, кој живее во Словачка, не може да поверува дека неговиот вујко е мртов, ја пренесуваат чешките весници веста од словачките медиуми.

Извршена обдукција на телото на Гадафи

Нетпрес - 23.10.2011

Иако првично беше соопштено дека нема да биде, сепак, вчера беше извршена обдукција на телото на убиениот поранешен либиски лидер Моамер Гадафи.

Џибрил: Би сакал Гадафи да не беше убиен

Сител - 23.10.2011

Претседателот на преодната либиска Влада, Махмуд Џибрил изјави дека би сакал поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи да не е убиен туку да му се суди за неговите злосторства.

Телото на Гадафи ќе биде предадено на роднините

Inpress - 23.10.2011

Мисрата, 23. октомври 2011 (ИНПРЕС) Новата власт во Либија донесе одлука телото на загинатиот поранешен лидер на земјата Моамер Гадафи да биде предадено на неговите роднини.

Џибрил: Би сакал Гадафи да преживееше, за да му судиме

Нетпрес - 23.10.2011

Претседателот на преодната либиска влада, Махмуд Џибрил, изјавил дека би сакал Моамер Гадафи да не е убиен, туку да му се суди за неговите злосторства. “Да бидам искрен, би сакал да е жив.

Извршена обдукција на телото на Гадафи

Сител - 23.10.2011

Иако првично беше соопштено дека нема да биде, сепак, вчера беше извршена обдукција на телото на убиениот поранешен либиски лидер Моамер Гадафи.

Џибрил жали што Гадафи не бил фатен жив

Р.С.Европа - 23.10.2011

Либискиот привремен премиер Махмуд Џибрил денеска изрази жалење што Моамер Гадафи не бил фатен жив и изведен пред суд. Тој во интервју за Би Би Си изјави дека ќе беше подобро ако Гадафи беше фатен ...

Диктаторски snuff филм

Окно - 23.10.2011

Диктаторот е мртов. Либијците слават. Народот покажа дека има право да одлучува за својата судбина, додаваат коментаторите.

Либија слави

Р.С.Европа - 23.10.2011

Десетици илјади луѓе во Бенгази денеска го слават ослободувањето на Либија по 42 години владеење на еден човек. Новите либиски власти ветија дека наскоро ќе изготват нов устав, за еден месец ќе ...

Џибрил: Би сакал Гадафи да не беше убиен

МРТ - 23.10.2011

Претседателот на преодната либиска Влада, Махмуд Џибрил изјави дека би сакал поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи да не е убиен туку да му се суди за неговите злосторства.

Џибрил: Би сакал Гадафи да останеше жив

Курир - 23.10.2011

Претседателот на преодната либиска Влада, Махмуд Џибрил изјави дека би сакал поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи да не е убиен туку да му се суди за неговите злосторства.

ПНС објави дека Либија е целосно слободна држава

Сител - 23.10.2011

Либискиот Преоден национален совет објави дека Либија е целосно слободна, по смртта на Моамер Гадафи кој 42 гоидни беше на власт - Објавуваме пред целиот свет, дека ја ослободивме државата, ...

Расмунсен: Голема победа на либискиот народ

Сител - 23.10.2011

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмунсен изјави дека прогласувањето Либија за слободна држава е голема победа за либискиот народ.

Џибрил: Би сакал Гадафи да не беше убиен

Алфа - 23.10.2011

Претседателот на преодната либиска Влада, Махмуд Џибрил изјави дека би сакал поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи да не е убиен туку да му се суди за неговите злосторства.

Клинтон поддржува истрага за смртта на Гадафи

Сител - 23.10.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон поддржа барање за истрага за околностите во кои загина поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи како дел од транзицијата на таа држава од диктатура во ...

Видео: Гадафи силуван пред неговото убиство??!

Sky - 23.10.2011

Деновиве на интернет кружат безброј видеа во кој главен лик е Моамер Гадафи. На едно од нив Либиските бунтовници го силувале полковникот Гадафи пред да го убијат Станува збор за шокирачки ...

Џибрил: Би сакал Гадафи да не беше убиен, за да му судиме

Sky - 23.10.2011

Претседателот на новата преодна либиска влада, Махмуд Џибрил, изјави дека би сакал Гадафи да преживееже, за да му се суди за неговите злосторства. “Да бидам искрен, би сакал да е жив.

Крај на војната во Либија

Sky - 23.10.2011

Крај на 8 месечната граѓанска војна во Либија. Новата власт во Либија денеска се очекува да го прогласи крајот војната. Земјата е конечно ослободена од режимот на убиениот диктатор Моамер Гадафи.

ВИДЕО: Извршена обдукција на телото на Гадафи

Точка - 23.10.2011

Иако првично беше соопштено дека нема да биде, сепак, вчера беше извршена обдукција на телото на убиениот поранешен либиски лидер Моамер Гадафи.

Џибрил: Би сакал Гадафи да преживееше, за да му судиме

Точка - 23.10.2011

Претседателот на преодната либиска влада, Махмуд Џибрил, изјавил дека би сакал Моамер Гадафи да не е убиен, туку да му се суди за неговите злосторства. “Да бидам искрен, би сакал да е жив.

Пред убиството Гадафи бил силуван со дрвен стап!

Точка - 23.10.2011

Либиските патолози, кои извршиле обдукција на телото на Муамер Гадафи, кој бил убиен минатата недела, тврдат дека либискиот лидер умрел од последица на огнено оружје испукано во неговата глава.

Клинтон поддржа истрага за околностите за смртта на Гадафи

Sky - 23.10.2011

Државниот секретар на Америка, Хилари Клинтон поддржа барање за истрага за околностите за смртта на Моамер Гадафи. Во интервју за Ен-Би-Си таа рече дека поддржува предлог ОН да извршат истрага за ...

Синот на Гадафи ги негира обвиненија

24 Вести - 22.10.2011

Синот на Гадафи, Сади демантираше обвиненија за корупција и заплашување и рече дека распишувањето потерница од Интерпол за него е резултат на политичка одлука.

Повеќе од 80 проценти од градот Сирт под контрола на силите на либискиот Преоден национален совет

24 Вести - 22.10.2011

Улиците на Сирт, едно од последните упоришта на силите лојални на Моамер Гадафи, изутринава се релативно мирни, по вчерашните жестоки судири и извештаи за апсење на синот на соборениот либиски лидер, ...

Мртвото тело на Гадафи е во ладилник во трговски центар во Мисрата

Вест - 22.10.2011

Крвавиот труп на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, кој беше убиен во Сирт, се наоѓа во комора ладилник во трговски центар во градот Мисрата.

Гадафи - ексцентрик и брутален диктатор

Deutsche Welle - 22.10.2011

Смртта на диктаторот Моамер ел-Гадафи симболизира почеток на нова епоха во Либија. Но, предизвиците се огромни, смета Рајнер Золих во коментарот по овој повод.

НАТО кампањата во Либија треба да заврши на 31 октомври

Телма - 22.10.2011

Седуммесечната воена операција на НАТО во Либија е при крај и партнерите во Алијансата донесоа прелиминарна одлука оваа кампања да заврши до 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО Андерс ...

Гадафи тајно извадил 200 милијарди долари од Либија

Канал5 - 22.10.2011

Убиениот либиски водач Моамер Гадафи тајно инвестирал во странство повеќе од 200 милијарди долари, два пати повеќе од што порано проценуваа владите од западните земји, пишува Лос Анџелес Тајмс.

Телото на Гадафи изложено во ладилник

Канал5 - 22.10.2011

Мртвото тело на диктаторот Моамер Гадафи е изложено на душек во ладилник во трговски центар во градот Мисрата. Луѓе во редица граѓани чекаат за да го видат телото на поранешниот водач.

Семејството ги бара телата на Моамер Гадафи и синовите

Телма - 22.10.2011

Во изјава емитувана на сириска телевизија семејството на убиениот долгогодишен либиски водач Моамер Гадафи, неговото семејство го бара телото на Гадафи, како и на синот Мутасим и на другите, ...

Млад Либиец тврди дека намерно го егзекутирал Гадафи

Канал5 - 22.10.2011

Го убив Гадафи со два истрела - во градите и во главата, тврди 22 - годишниот Санад ал Садек ал Уреиби, како што вели, гневен, поради одлуката на неговите соборци полковникот да биде одведен во ...

Балканот жали за Гадафи- објавени некролози со сочувство во српски и црногорски весници

Канал5 - 22.10.2011

Во два весника, црногорски Вијесник и српски Вечерње новости се појавија некролози со последен поздрав за полковникот. „Во нашите срца секогаш ќе останеш брат - водач и крал над кралевите“, му ...

Внук на Гадафи живее во Словачка

Дневник - 22.10.2011

Мухамед А. Башир, внук на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, кој живее во Словачка, не може да поверува дека неговиот вујко е мртов, пренесуваат словачките медиуми.

Гадафи изнел над 200 милијарди долари од Либија

Утрински - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнесол од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

ФОТО: Некролог за Гадафи објавен во црногорскиот весник „Вијести“

Дневник - 22.10.2011

Во подгоричкиот дневен весник „Вијести“ денеска е објавен некролог поради смртта на либискиот лидер Моамер Гадафи, насловен како „Последен поздрав за полковникот“.

Некролог за Гадафи објавен во подгоричкиот весник „Вијести“

Вест - 22.10.2011

Во подгоричкиот дневен весник „Вијести“ денеска е објавен некролог поради смртта на либискиот лидер Моамер Гадафи, насловен како „Последен поздрав за полковникот“.

Некролог во побједа: „почивај лидеру Гадафи во мир“

Телма - 22.10.2011

Во подгоричкиот дневен весник „Вијести“ денеска е објавен некролог поради смртта на либискиот лидер Моамер Гадафи, насловен како „Последен поздрав за полковникот“.

Од утре официјално ќе падне стариот режим во Либија

Дневник - 22.10.2011

Претставници на Преодниот национален совет соопштија дека утре во Бенгази и официјално ќе биде прогласено Ослободување на Либија. - Одлуката е донесена.

Убиен синот на Гадафи, во Сирт грабежи

24 Вести - 22.10.2011

Синот на соборениот либиски лидер и командант на елитната воена бригада Хамис Гадафи загинал во борбите југоисточно од Триполи уште на 29 август, пренесе денеска телевизијата „Араи Оруби“ со седиште ...

Новите либиски власти официјално потврдија дека Гадафи е мртов

24 Вести - 22.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен денеска во реонот на неговиот роден град Сирт, соопшти портпаролот на либискиот Преоден национален совет, Абдул Хафиз Гога.

Моамер Гадафи - полковникот кој сакаше да го викаат крал

24 Вести - 22.10.2011

Преодниот национален совет на Либија потврди дека поранешниот лидер на оваа земја полковникот Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на денешното апсење во близина на Сирт, додека ...

НАТО ќе заседава за операцијата во Либија

24 Вести - 22.10.2011

Северноатлантскиот совет на НАТО ќе заседава денеска во штабот на НАТО во Брисел, за да го разгледа прашањето за операцијата на Алијансата во Либија, соопштија дипломати.

Џибрил:Гадафи починал од куршум во главата при престрелка меѓу револуционери и негови приврзаници

24 Вести - 22.10.2011

Премиерот на Либија, Махмуд Џибрил изјави синоќа дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови ...

Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето, тврди либиски лeкaр

24 Вести - 22.10.2011

Моамер Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето, изјави за Ал Арабија либиски лекар кој го прегледал телото на поранешниот либиски лидер.

ОН побараа истрага за смртта на Гадафи

24 Вести - 22.10.2011

- Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денеска побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. - Не е сосема јасно како тој починал.

Погребот на Гадафи одложен за неколку дена

24 Вести - 22.10.2011

Погребот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи се одлага за неколку денови, изјави министерот за нафта во времената либиска влада Али Тархуни.

Ослободувањето на Либија ќе биде објавено утре во Бенгази

Дневник - 22.10.2011

Либискиот Преоден национален совет синоќа соопшти дека конечното ослободување на Либија ќе биде прогласено утре попладне во Бенгази, откако првично беше најавено тоа да се направи вчера, а потоа и ...

ФОТО: Гадафи заврши во ладилник за храна

Дневник - 22.10.2011

Мртвото тело на деценискиот либиски лидер Моамер Гадафи се наоѓа во комора ладилник во трговски центар во градот Мисрата, на околу 200 километри источно од престолнината Триполи, пренесуваат ...

НАТО призна - Со авиони го гаѓале конвојот на Гадафи

Дневник - 22.10.2011

Од седиштето на НАТО од Брисел денеска пристигна и официјално соопштение во кое се вели дека нивни авиони вчера ја нападнале колоната блиндирани возила, во која поранешниот либиски лидер Моамер ...

Гадафиеви како Романови

Утрински - 22.10.2011

Слободанка Јовановска Историјата се повторува во нејзината најужасна верзија. Иако демократската јавност во светот посакуваше либискиот лидер Моамер ел-Гадафи да падне, жив или мртов, сликите што беа ...

Кој го повлече чкрапалото

Утрински - 22.10.2011

Гадафи беше жив кога го заробија, најголема мистерија во моментов е кој го егзекутира. Телото на убиениот либиски лидер е во мртовечница во Мисурата, градот кој што најсилно се бореше против него ...

Тешкиот пат на Арапската пролет

Утрински - 22.10.2011

ТУНИС – Како бегството на тунискиот диктатор или судењето на египетскиот, заробувањето на полковник Момаер ел-Гадафи во четвртокот попладне го освои арапскиот свет, создавајќи обновено чувство на моќ ...

Гадафи бил брутално егзекутиран

Дневник - 22.10.2011

Потресните снимки од последните моменти од животот на Моамер Гадафи се сведоштво дека соборениот либиски лидер бил брутално убиен со истрел во главата откако бил заробен во канал за отпадни води ...

Арапската пролет почнува во Либија

Дневник - 22.10.2011

Со рафали и со песни Либија го слави крајот на големиот диктатор, човекот со многу имиња, неброено многу шарени костуми и едно чудо табиети и лица. Гадафи е мртов, свирепо ликвидиран кај родниот Сирт.

Нигер нема да и го предаде на Либија Саади Гадафи и покрај наредбата на Интерпол

24 Вести - 22.10.2011

Нигер нема да го предаде синот на Моамер Гадафи, 38-годишниот Саади Гадафи, на новите власти во Либија и покрај наредбата на Интерпол за негово апсење, изјави вчера нигерискиот премиер Брижи Рафини, ...

Мртвото тело на Гадафи на излог

Алфа - 22.10.2011

Замрзнатото, раскрвавено тело на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер во шопинг-центар во Мисрата, а на Запад се погласно станува прашањето дали медиумите отидоа предалеку во прикажувањето на ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Телото на Гадафи изложено во фрижидер во шопинг-центар

Нетпрес - 22.10.2011

Замрзнатото и крваво тело на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер во шопинг-центар во Мисрата, а на Западот се’ погласно е прашањето дали медиумите отидоа предалеку во прикажувањето на смртта ...

Либија утре прогласува ослободување

Курир - 22.10.2011

Либискиот Преоден национален совет синоќа соопшти дека конечното ослободување на Либија ќе биде прогласено утре попладне во Бенгази, откако првично беше најавено тоа да се направи вчера, а потоа и ...

Шокантни фотографии: Телото на Гадафи на излог како атракција

Курир - 22.10.2011

Замрзнатото и искрвавено тело на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер шопинг-центар во Мисрата, додека на Запад се погласни се прашањата дали медиумите отидоа предалеку во прикажувањето на ...

Видео: Исповед на убиецот на Гадафи

Курир - 22.10.2011

Санад ал Садек Уреиби, 22 – годишен припадник на либиските бунтовници тврди дека тој е човекот кој во четвртокот го убил либискиот лидер Моамер Гадафи.

Операциите на НАТО во Либија ќе завршат до 31 октомври

МРТ - 22.10.2011

Седуммесечната воена операција на НАТО во Либија е при крај и партнерите во Алијансата донесоа прелиминарна одлука оваа кампања да заврши до 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО Андерс ...

Некролог за Гадафи во подгоричкиот весник „Вијести”

+инфо - 22.10.2011

Во подгоричкиот дневен весник „Вијести” денеска е објавен некролог поради смртта на либискиот лидер Моамер Гадафи, насловен како „Последен поздрав за полковникот”.

Последните зборови на полковникот Гадафи

Курир - 22.10.2011

-Дали знаете дека вие го кршите исламскиот закон! Дали разликувате што е добро, а што лошо? - со овие зборови Моамер Гадафи им се обратил на неговите егзекутори.

Млад Либиец тврди: Јас го убив Гадафи

Нетпрес - 22.10.2011

Санад ал Садек ал Уреиби, 22-годишен припадник на бунтовничките сили во Либија, тврди дека токму тој во четвртокот го уби поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи.

Конвојот на Гадафи бил гаѓан од авионите на НАТО

Курир - 22.10.2011

Авионите на НАТО вчера го гаѓаа и погодија конвојот со блиндирани автомобили, со кои поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи се обидувал да побегне од градот Сирт, но тогаш не знаеле дека полковникот ...

Операциите на НАТО во Либија ќе завршат до 31 октомври

+инфо - 22.10.2011

Седуммесечната воена операција на НАТО во Либија е при крај и партнерите во Алијансата донесоа прелиминарна одлука оваа кампања да заврши до 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО Андерс ...

Ново шокантно видео од самото убиство на Гадафи!

Курир - 22.10.2011

Последните моменти од животот на Моамер Гадафи е понатаму се главна енигма за светските медиуми, а британскиот „Дејли Меил“ објави снимка за која тврди дека докажува оти поранешниот либиски водач е ...

Гадафи изнесол повеќе од 200 милијарди долари од Либија

МРТ - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнесол од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

Мртвото тело на Гадафи на излог

МРТ - 22.10.2011

Замрзнатото, раскрвавено тело на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер во шопинг-центар во Мисрата, а на Запад се погласно станува прашањето дали медиумите отидоа предалеку во прикажувањето на ...

Либиец тврди: Јас го убив Гадафи! (ВИДЕО)

+инфо - 22.10.2011

Го убив Моамер Гадафи со два истрела - во градите и во главата, тврди 22-годишниот Либиец Санад ал Садек ал Уреиби. Тој вели дека е гневен поради одлуката на неговите соборци полковникот да биде ...

Дел од Западот критикува за начинот на кој е убиен Гадафи

Р.С.Европа - 22.10.2011

Финските власти денеска упатија критики за насилната смрт на соборениот лидер Моамер Гадафи и предупредија дека начинот на кој е извршено убиството не му служи никому, најмалку на правдата.

Прогласувањето на ослободувањето на Либија ќе биде објавено утре во Бенгази

МРТ - 22.10.2011

Либискиот Преоден национален совет синоќа соопшти дека конечното ослободување на Либија ќе биде прогласено утре попладне во Бенгази, откако првично беше најавено тоа да се направи вчера, а потоа и ...

Телото на Гадафи изложено во фрижидер во Мисрата

Алфа - 22.10.2011

Додека новите либиски власти се договорат-телото на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер во шопинг центар во Мисрата, каде луѓе се собираа да го видат со свои очи убиениот диктатор.

Внук на Гадафи: Вујко ми го убија кукавички стаорци

+инфо - 22.10.2011

Мухамед А. Башир, внук на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, кој веќе осум години живее во Словачка, не може да поверува дека неговиот вујко е мртов, јавија словачките медиуми.

Извршена обдукција на телото на Гадафи

Курир - 22.10.2011

Обдукција на телото на Моамер Гадафи е извршена денеска во Мисрата, изјави за Би-Би-Си еден од официјалните лица на новата либиска власт и додаде дека телото на поранешниот либиски лидер ќе биде ...

Садистички триумфализам на Западот над Либија

Сител - 22.10.2011

Додека посмртните останки на Гадафи стојат во ладилник на пазарот во Mисрата, светските лидери веќе прават пресметки за иднината на Либија.

Гадафи - ексцентрик и брутален диктатор

Inpress - 22.10.2011

Берлин, 22. октомври 2011 (ИНПРЕС) Смртта на диктаторот Моамер ел-Гадафи симболизира почеток на нова епоха во Либија. Но, предизвиците се огромни, пишува DW.

Некролог за Гадафи објавен во подгоричкиот весник „Вијести“

МРТ - 22.10.2011

Во подгоричкиот дневен весник „Вијести“ денеска е објавен некролог поради смртта на либискиот лидер Моамер Гадафи, насловен како „Последен поздрав за полковникот“.

Гадафи изнел над 200 милијарди долари од Либија

+инфо - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнел од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

ФОТО: Некролог за Гадафи во црногорски „Вијести“

Курир - 22.10.2011

Во подгоричкиот дневен весник „Вијести“ денеска е објавен некролог поради смртта на либискиот лидер Моамер Гадафи, насловен како „Последен поздрав за полковникот“.

Операциите на НАТО во Либија ќе завршат до 31 октомври

Сител - 22.10.2011

Седуммесечната воена операција на НАТО во Либија е при крај и партнерите во Алијансата донесоа прелиминарна одлука оваа кампања да заврши до 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО Андерс ...

Мртвото тело на Гадафи изложено во шопинг центар

Кирилица - 22.10.2011

Замрзнатото, раскрвавено тело на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер во шопинг-центар во Мисрата, а на Запад се погласно станува прашањето дали медиумите отидоа предалеку во прикажувањето на ...

Гадафи изнесол од Либија 200 милијарди долари

Кирилица - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнесол од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

Гадафи изнел повеќе од 200 милијарди долари од Либија

Нетпрес - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер, Моамер Гадафи, тајно изнел од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

НАТО останува во Либија до 31 октомври

Курир - 22.10.2011

При крај е седуммесечната воена операција на НАТО во Либија, со што партнерите во Алијансата донесоа одлука оваа кампања да заврши до 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог ...

Родот на Гадафи го бара неговото тело

Inpress - 22.10.2011

Триполи, 22. октомври 2011 (ИНПРЕС) Кланот на Моамер Гадафи побара да му биде дадена можност да го закопа неговото тело, што е изложено во комора за ладење по неговата смрт, пренесе Ројтерс.

Сеуште не се знае што со телото на Гадафи

Р.С.Европа - 22.10.2011

Телото на убиениот поранешен лидер на Либија Моамер Гадафи е поставено во фрижидер во еден комерцијален центар во градот Мисрата, а новите либијските власти сеуште не решиле што со него.

Семејството на Гадафи го бара неговото тело

Алфа - 22.10.2011

Телевизискиот канал „Араи“ со седиште во Сирија, која го поддржуваше Гадафи за време на вооружениот конфликт, објави соопштение на семејството на соборениот и убиен лидер на Либија, Моамер Гадафи во ...

Лавров: Русија има многу прашања околу смртта на Гадафи

Кајгана - 22.10.2011

Смртта на поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи поттикнува во Москва „многу прашања", како за законитоста на нападите на НАТО на неговиот конвој, изјави денеска рускиот министер за надворешни ...

Гадафи изнесол повеќе од 200 милијарди долари од Либија

Алфа - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнесол од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

Гадафи изнесол повеќе од 200 милијарди долари од Либија

Сител - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнесол од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

Крај на мисијата на НАТО во Либија

Р.С.Европа - 22.10.2011

Русија го повика Советот за Безбедност на Обединетите Нации да ја укине зоната за збранети летови над Либија, бидејки веќе е мртов Моамер Гадафи.

Семејството на Гадафи го бара неговото тело

Нетпрес - 22.10.2011

Телевизијата “Араи“ со седиште во Сирија, која го поддржуваше Моамер Гадафи во текот на вооружениот конфликт во Либија, објави соопштение на семејството на убиениот поранешен либиски лидер во кое се ...

Последните зборови на Гадафи

Оn.net - 22.10.2011

"Го кршите исламскиот закон! Разликувате ли вие добро од лошо?", со овие зборови Моамер Гадафи им се обратил на заробувачите, додека безмилосно го влечкале низ ...

Мртвото тело на Гадафи на излог

Кајгана - 22.10.2011

Замрзнатото, раскрвавено тело на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер во шопинг-центар во Мисрата, а на Запад се погласно станува прашањето дали медиумите отидоа предалеку во прикажувањето на ...

НАТО ќе ја заврши операцијата во Либија на 31 октомври

Нетпрес - 22.10.2011

Седуммесечната воена операција на НАТО во Либија е на својот крај и Алијансата донесе прелиминарна одлука конечниот крај на операцијата да биде на 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО, ...

Гадафи изнел од Либија неверојатни 200 милијарди евра

Курир - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнесол од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

Семејството на Гадафи го бара неговото тело

Кајгана - 22.10.2011

Телевизискиот канал „Араи" со седиште во Сирија, која го поддржуваше Гадафи за време на вооружениот конфликт, објави соопштение на семејството на соборениот и убиен лидер на Либија, Моамер Гадафи во ...

Млад Либиец тврди: Јас го убив Гадафи

Точка - 22.10.2011

Санад ал Садек ал Уреиби, 22-годишен припадник на бунтовничките сили во Либија, тврди дека токму тој во четвртокот го уби поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Телото на Гадафи изложено во фрижидер во шопинг-центар

Точка - 22.10.2011

Замрзнатото и крваво тело на Моамер Гадафи јавно е изложено во фрижидер во шопинг-центар во Мисрата, а на Западот се’ погласно е прашањето дали медиумите отидоа предалеку во прикажувањето на смртта ...

Гадафи - поука за модерните диктатори

Sky - 22.10.2011

Како, еден лидер од личност со голем авторитет, почит и доверба од граѓаните за само неколку месеци, дојде да биде убиен од сопствениот народ на мизерен начин.

Објавен некролог за Гадафи во црногорскиот весник „Вијести„

Sky - 22.10.2011

Во црногорскиот весник Вијести објавен е некролог за смртта на Гадафи со наслов „Последен поздрав за полковникот“. - Во нашите срца секогаш ќе останеш брат-лидер и крал.

Внук на Гадафи осум години живее во Словачка

Sky - 22.10.2011

Мухамед А. Башир, внук на бившиот либиски водач Моамер Гадафи, не може да поверува дека неговиот вујко е мртов. Според него, Гадафи бил омилен кај либискиот народ, а бунтовниците кои го убиле ги ...

Семејството го бара телото на Гадафи

Sky - 22.10.2011

Во изјава за „Араи Тв" семејството на Гадафи го побара неговото тело, неговиот син Мутасим и телата на други убиени во четвртокот од борците, кои го презедоа Сирт.

Извршена обдукција на телото на Гадафи

Sky - 22.10.2011

Денеска во Мисрати извршена е обдукција на телото на Моамер Гадафи, рече за Би-Би-Си , потпарол на новите власти и додаде дека телото на Гадафи ќе биде предадено на неговото семејство.

НАТО си оди од Либија на 31 октомври

Sky - 22.10.2011

Седуммесечната воена операција на НАТО во Либија е на својот крај и Алијансата донесе прелиминарна одлука конечниот крај на операцијата да биде на 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО, ...

Семејството го бара мртвото тело на Моамер Гадафи и синот Мутасим

Sky - 22.10.2011

Сириската телевизија емитуваше изјава во која семејството на убиениот долгогодишен либиски водач Моамер Гадафи ги бара телата на Гадафи, синот Мутасим како и на другите синови, доколку се убиени.

Гадафи во странство имал 200 милијарди долари

Sky - 22.10.2011

И додека при контролата на средствата на Гадафи, Германија, Франција Англија и Италија дошле до сума од 30 милијарди евра инвестирани пари во странство на што кога би му се додале оние 37 милијарди ...

Семејството на Гадафи го бара неговото тело

Точка - 22.10.2011

Телевизијата “Араи“ со седиште во Сирија, која го поддржуваше Моамер Гадафи во текот на вооружениот конфликт во Либија, објави соопштение на семејството на убиениот поранешен либиски лидер во кое се ...

Преведени последните зборови на Гадафи

Sky - 22.10.2011

Преводот на Скај Њуз на видеото од извлекувањето на диктаторот од возилото, ги откриваат финалните хаотични моменти од животот на Моамер.

НАТО ќе ја заврши операцијата во Либија на 31 октомври

Точка - 22.10.2011

Седуммесечната воена операција на НАТО во Либија е на својот крај и Алијансата донесе прелиминарна одлука конечниот крај на операцијата да биде на 31 октомври, изјави генералниот секретар на НАТО, ...

Гадафи изнел повеќе од 200 милијарди долари од Либија

Точка - 22.10.2011

Убиениот либиски лидер, Моамер Гадафи, тајно изнел од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно проценувале западните земји, пишува ...

Видео: "Јас го убив Гадафи" тврди 22- годишно момче

Sky - 22.10.2011

Видео снимаката што денеска го обиколи светот, доживеа голема популарност. На неа 22 годишен либиец тврди дека го убил Моамер Гадафи.

Либија нема време за славење

Н.Македонија - 22.10.2011

Новите владетели на Либија мора што побрзо да најдат решение за историските, етничките, племенските и регионалните поделби, кои може многу лесно да ја турнат државата во уште побрутална граѓанска ...

Семејството бара да го погреба Гадафи по исламските обичаи

eReporter - 22.10.2011

Семејството на убиениот поранешен лидер на Либија, Моамер Гадафи го бара неговото тело, телото на неговиот син како и на другите кои се убиени при заземањето на Сирт.

Телото на Гадафи изложено во ладилник во Мисрата

eReporter - 22.10.2011

Крвавото мртво тело на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи е изложено во замзнувач во трговски центар, односно во ладилник на некогашна кланица во Мисрата, додека новите либиски власти расправаат ...

Колку пари изнесол Гадафи од Либија

Идивиди - 22.10.2011

Лос Анџелес, 22 октомври 2011 (МИА) - Убиениот либиски лидер Моамер Гадафи тајно изнесол од Либија и во странство инвестирал повеќе од 200 милијарди долари, што е двапати повеќе отколку што претходно ...

НАТО утре ќе расправа за прекин на операцијата во Либија

Дневник - 21.10.2011

Амбасадорите на 28-те земји-членки на НАТО утре ќе одржат вонредна седница во Брисел на која ќе го разгледаат прашањето за прекин на воената операција во Либија.

Расмусен бара бунтовниците да бидат воздржани кон приврзаниците на Гадафи

Дневник - 21.10.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен го повика Преодниот национален совет во Либија да го спречи натамошното несогласување меѓу цивилното население, како и да покаже воздржаност кон ...

Гадафи бил застрелан во главата

Дневник - 21.10.2011

Моамер Гадафи вчера беше смртно ранет во главата при напад врз конвојот со кој поранешниот либиски лидер бегал од родниот град Сирт, кој падна под контрола на новите либиски сили.

Ексцентрик со полковнички чин

Дневник - 21.10.2011

Моамер Гадафи, полковникот со 39 различни транскрипции на името, повеќе од четири децении ја водеше Либија, а со своите ексцентрични идеи, постапки, изјави, па и моден стил постојано го привлекуваше ...

ВИДЕО: Гадафи пред да биде убиен

Дневник - 21.10.2011

Ова е видео-снимка (со вознемирувачка содржина) од Моамер Гадафи пред да биде ...

Нов почеток за Либија по смртта на Гадафи

Deutsche Welle - 21.10.2011

Само неколку часа по убиството на екс-диктаторот Моамер ел Гадафи во Либија започнаа подготовките за формирање нова влада. Гадафи набргу треба да биде погребан на непозната локација.

Веста за апсењето на Гадафи ја изненади и Клинтон

Канал5 - 21.10.2011

Веста за апсењето на поранешниот либиски водач Моамер Гадафи го изненади дури и државниот секретар на САД, Хилари Клинтон.

Гадафи го нема, што сега?

Deutsche Welle - 21.10.2011

Смртта на долгогодишниот либиски властодржец Моамер ел Гадафи предизвика задоволство не само кај многу Либијци, туку и кај многу светски државници.

Жипе: Операцијата на НАТО во Либија заврши

Вест - 21.10.2011

Франција оценува дека воената операција на НАТО во Либија е завршена по смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, изјави шефот на француската дипломатија Ален Жипе.

Чавез: Не ја славам смртта на Гадафи!

Канал5 - 21.10.2011

Либиската привремена влада соопшти дека немало наредба за негово убивање и дека во тоа не се вмешани меѓународните челници.

Последните денови на Гадафи: Сведоштво на шефот на безбедноста на полковникот

Канал5 - 21.10.2011

Кога обрачот околу нас почна да се стега Гадафи реши да се обидеме да се пробиеме и да побараме засолниште во пустината – вели Дао.

Обама, Медведев, Бан Ки Мун за Либија без Гадафи

Канал5 - 21.10.2011

Ова е крај на едно болно и долго поглавје за либискиот народ, оценија синоќа повеќето светски лидери, по убиството на Моамер Гадафи. Порачаа дека Либија треба да стане модерна и демократска земја.

Одложен погребот на Гадафи

Канал5 - 21.10.2011

Официјални либиски претставници велат дека погребот на Гадафи е одложен се додека неговата смрт не биде испитана од Меѓународниот Криминален Суд - јави Си Би Ес.

Крајот на диктаторот - кој беше Моамер ел-Гадафи?

Deutsche Welle - 21.10.2011

Повеќе од 40 години Моамер ел-Гадафи владееше со Либија. Кој беше тој човек, на кого Западот прво му се додворуваше, а по избивањето на побуната многу бргу го отфрли? Неговиот народ, сите го сакаат - ...

Утре ќе биде прогласено ослободување на Либија

Канал5 - 21.10.2011

Лидерот на преодниот национален совет Мустафа Абдул Џалил утре формално ќе објави ослободување на Либија во Бенгази, градот каде револуцијата против владеењето на Гадафи почна пред 8 месеци.

Кој го уби Моамер Гадафи

Канал5 - 21.10.2011

Денешните сведочења на очевидците одат до таму, што велат дека првиот истрел Гадафи го заработил од главниот боди гард, кој сакал да го спаси својот лидер да не биде фатен жив.

ОН побараа истрага за смртта на Гадафи

Утрински - 21.10.2011

Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денеска побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи . - Не е сосема јасно како тој починал.

Повеќе верзии за смртта на Гадафи - телото ќе заврши во море?

Телма - 21.10.2011

Новите либиски власти планираат таен погреб на Mоамер Gадафи, кој вчера беше заробен и набргу потоа егзекутиран. Се спомнува и можноста тој да биде фрлен во море, исто како и Осама бин Ладен.

Реакции за смртта на Гадафи

Дневник - 21.10.2011

Високиот претставник за заедничка надворешна политика и безбедност на ЕУ, Кетрин Ештон оцени дека смртта на Гадафи значи „крај на трагичниот период во животите на многу Либијци“.

Мутасим Гадафи е најден мртов во Сирт

Дневник - 21.10.2011

Мутасим Гадафи, еден од синовите на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, бил најден мртов во Сирт, каде денеска беше убиен и неговиот татко, соопшти Мохамед Лејт, командант на силите на новиот ...

ВИДЕО+ФОТО: Гадафи бил фатен жив, па убиен

Дневник - 21.10.2011

Премиерот на Либија Махмуд Џибрил изјави дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови ...

НАТО заседава за операцијата во Либија

Телма - 21.10.2011

Северноатлантскиот совет на НАТО ќе заседава денеска во штабот на НАТО во Брисел, за да го разгледа прашањето за операцијата на Алијансата во Либија, соопштија дипломати.

Чавес: убиството на Гадафи е срамота

Телма - 21.10.2011

Претстедателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена.

Гадафи починал од куршум во главата при престрелка меѓу револуционери и негови приврзаници

Вест - 21.10.2011

Премиерот на Либија, Махмуд Џибрил изјави синоќа дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје.

Либиските власти ќе го погребаат Гадафи на тајно место

Вест - 21.10.2011

Либиските власти ќе го погребаат Моамер Гадафи на тајно место, соопшти телевизијата „Ал Арабија“. Претставник на Преодниот национален совет (ПНС) рече дека поранешниот либиски лидер бил убиен при ...

Чавес е бесен поради убиството на Гадафи

Вест - 21.10.2011

Претстедателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена.

Џибрил - Гадафи починал од куршум при престрелка

Утрински - 21.10.2011

Премиерот на Либија, Махмуд Џибрил изјави синоќа дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови ...

Чавес - Убиството на Гадафи е срамота

Утрински - 21.10.2011

Претстедателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена.

ОН побараа истрага за смртта на Гадафи

Дневник - 21.10.2011

Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денеска побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. - Не е сосема јасно како тој починал.

Гадафи е мртов, бунтовниците слават

Утрински - 21.10.2011

Полковникот бил убиен во завршните битки за Сирт, неговото родно место ТРИПОЛИ – Полковникот Моамер Гадафи, поранешниот либиски лидер што замина во бегство откако бунтовниците го соборија неговиот ...

Обама: Заврши долгиот и болен период за либискиот народ

Дневник - 21.10.2011

Со смртта на Моамер Гадафи завршува долгиот и болен период за народот на Либија, изјави американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа.

НАТО ќе заседава за операцијата во Либија

Алфа - 21.10.2011

Северноатлантскиот совет на НАТО ќе заседава денеска во штабот на НАТО во Брисел, за да го разгледа прашањето за операцијата на Алијансата во Либија, соопштија дипломати.

Гадафи ќе биде погребан на тајна локација

Алфа - 21.10.2011

Либиските власти ќе го погребаат Моамер Гадафи на тајно место, соопшти телевизијата „Ал Арабија“. Претставник на Преодниот национален совет (ПНС) рече дека поранешниот либиски лидер бил убиен при ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Гадафи починал од куршум во главата

Нетпрес - 21.10.2011

Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови приврзаници, изјавил синоќа премиерот на Либија, Махмуд Џибрил по извршената ...

Чавес - Убиството на Гадафи е срамота!

Inpress - 21.10.2011

Каракас, 21. октомври 2011 (ИНПРЕС) Претстедателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство за срамота.

Жипе: Операцијата на НАТО во Либија заврши

Сител - 21.10.2011

Франција оценува дека воената операција на НАТО во Либија е завршена по смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, изјави шефот на француската дипломатија Ален Жипе.

Либиските власти ќе го погребаат Гадафи на тајно место

Сител - 21.10.2011

Либиските власти ќе го погребаат Моамер Гадафи на тајно место, соопшти телевизијата „Ал Арабија“. Претставник на Преодниот национален совет (ПНС) рече дека поранешниот либиски лидер бил убиен при ...

Чавес: Убиството на Гадафи е срамота

МРТ - 21.10.2011

Претстедателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена.

Обама: Заврши долгиот и болен период за либискиот народ

Капитал - 21.10.2011

Со смртта на Моамер Гадафи завршува долгиот и болен период за народот на Либија, изјави американскиот претседател Барак Обама во Белата куќа.Тој ги повика новите либиски власти да изградат ...

Жипе: Операцијата на НАТО во Либија заврши

МРТ - 21.10.2011

Франција оценува дека воената операција на НАТО во Либија е завршена по смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, изјави шефот на француската дипломатија Ален Жипе.

Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето

Курир - 21.10.2011

Моамер Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето, изјави за Ал Арабија либиски лекар кој го прегледал телото. Тој го прегледал телото на поранешниот либиски лидер и според него, Гадафи бил ...

Убиството на Гадафи е срамота

Кирилица - 21.10.2011

Претседателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота "За жал смртта на Гадафи е потврдена. Тие го убија.

Амбасадорите на земјите во НАТО утре ќе разговараат за прекин на воената операција во Либија

Капитал - 21.10.2011

Амбасадорите на 28-те земји членки на НАТО утре ќе одржат вонредна седница во Брисел, на која ќе го разгледаат прашањето за прекин на воената операција во Либија.Седницата ќе започне попладне, а е ...

Видео: Клинтон се радува на убиството на Гадафи

Курир - 21.10.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, со очигледна возбуда ја прими веста за убиството на Моамер Гадафи. Според неа, смртта на Моамер Гадафи го означува почетокот на новата ера за Либијците ...

Хилари Клинтон: Смртта на Гадафи е почеток на новата ера за Либијците

+инфо - 21.10.2011

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска изјави дека смртта на Моамер Гадафи го означува почетокот на новата ера за Либијците и дека САД ќе помогнат во изградбата на демократијата во ...

ОН: Не е сосема јасно како Гадафи починал

Курир - 21.10.2011

Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денес побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. - Не е сосема јасно како тој починал.

ОН побараа истрага за смртта на Гадафи

Сител - 21.10.2011

Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денеска побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. - Не е сосема јасно како тој починал.

ОН побараа истрага за смртта на Гадафи

+инфо - 21.10.2011

Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денеска побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. - Не е сосема јасно како тој починал.

Чавес бесен поради убиството на Гадафи

Курир - 21.10.2011

Претседателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство како срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена.

НАТО ќе заседава за операцијата во Либија

Сител - 21.10.2011

Северноатлантскиот совет на НАТО ќе заседава денеска во штабот на НАТО во Брисел, за да го разгледа прашањето за операцијата на Алијансата во Либија, соопштија дипломати.

Либијците слават, светот ја поздравува смртта на Гадафи

Р.С.Европа - 21.10.2011

Либијцитe во главниот град Триполи и на други места во северно- африканска земја слават по убиството на долгогодишниот владетел Моамер Гадафи.

Џибрил: Гадафи починал од куршум во главата

Сител - 21.10.2011

Премиерот на Либија, Махмуд Џибрил изјави синоќа дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови ...

Синот на Гадафи најден мртов во Сирт

Кајгана - 21.10.2011

Претставници на Националниот преоден совет (NTC) на Либија соопштија дека во Сирт е пронајден мртов синот на Моамер ел-Гадафи, Муатасем, пренесува AFP по потврдата од командант на силите на Советот, ...

Гадафи починал од куршум во главата во престрелка

+инфо - 21.10.2011

Премиерот на Либија, Махмуд Џибрил изјави синоќа дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови ...

Гадафи бил застрелан од 18-годишен бунтовник

Кајгана - 21.10.2011

Претставник на опозициската партија на режимот на Гадафи „Национален фронт за спас на Либија", изјави дека според непотврдени извештаи, поранешниот лидер на Либија бил застрелан од 18-годишен борец, ...

Клинтон: Смртта на Гадафи е почеток на новата ера за Либијците

МРТ - 21.10.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека смртта на Моамер Гадафи го означува почетокот на новата ера за Либијците и оти САД ќе помогнат во изградбата на демократијата во ...

Гадафи ќе биде погребан на тајно место

Курир - 21.10.2011

Tелевизијата „Ал Арабија“ соопшти дека либиските власти ќе го погребаат Моамер Гадафи на тајно место. Претставник на Преодниот национален совет (ПНС) рече дека поранешниот либиски лидер бил убиен при ...

Гадафи загина, ама како?

Оn.net - 21.10.2011

Сè уште не е јасно дали Гадафи го докрајчиле луѓето кои го заробиле, дали бил смртно застрелан во престрелка, убиен во воздушен напад на НАТО или искрварил на смрт во амбулантна ...

Чавес: Убиството на Гадафи е срамота

Сител - 21.10.2011

Претстедателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена.

Не е јасно кој го погоди конвојот возила на Гадафи кај Сирт

МРТ - 21.10.2011

Беспилотен авион на САД учествувал во воздушните напади вчера во Либија, но не е утврдено дали конвојот возила на Моамер Гадафи бил погоден од американски или француски авион, изјави синоќа извор на ...

Тука се криел Гадафи пред неговата смрт

Сител - 21.10.2011

Борците од Националниот преоден совет покажале две одводни цевки под автопат во близина на градот Сирта. Во една од тие цевки се криел и поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, откако НАТО силите го ...

Клинтон - Смртта на Гадафи е почеток на една нова ерa

Inpress - 21.10.2011

Вашингтон, 21. октомври 2011 (ИНПРЕС) Државниот секретар на САД Хилари Клинтон изјави дека смртта на Моамер Гадафи одбележува почеток на нова ера за Либија и вети дека САД ќе се вклучат во изградбата ...

Хилари Клинтон со Wow! реагира на веста за смртта на Гадафи! (Видео)

Inpress - 21.10.2011

Вашингтон, 21. октомври 2011 (ИНПРЕС) Државниот секретар на САД Хилари Клинтон била видно изненадена од веста за смртта на Моамер Гадафи.

Либиските власти ќе го погребаат Гадафи на тајно место

+инфо - 21.10.2011

Либиските власти ќе го погребаат Моамер Гадафи на тајно место, соопшти телевизијата Ал Арабија. Претставник на Преодниот национален совет (ПНС) рече дека поранешниот либиски лидер бил убиен во ...

Вознемирувачка снимка од мачењето на Гадафи

Курир - 21.10.2011

На снимката на телевизијата Араб ТВ се глаеда дека Муамер Гадафи е заробен. Тој во тие моменти е жив и на себе има крвава мајица, крв има и врз неговото лице.

Чавез: Убиството на Гадафи е срамота

Нетпрес - 21.10.2011

Претседателот на Венцуела Хуго Чавез го изразил својот бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, нарекувајќи го неговото убиство-срамота. “За жал смртта на Гадафи е потврдена.

По 42 години диктатура, Гадафи заврши во водоводна цевка

Алфа - 21.10.2011

Мачните и вознемирувачки снимки на Гадафи како, сиот облеан во крв, го влечат бесните борци на Националниот преоден совет (НТЦ), бргу го обиколија светот ипредизвикаа низа контроверзи за тоа као го ...

Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето, тврди либиски лeкaр

МРТ - 21.10.2011

Моамер Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето, изјави за Ал Арабија либиски лекар кој го прегледал телото на поранешниот либиски лидер.

Погребот на Гадафи одложен за неколку дена

МРТ - 21.10.2011

Погребот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи се одлага за неколку денови, изјави министерот за нафта во времената либиска влада Али Тархуни.

Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето

Сител - 21.10.2011

Моамер Гадафи бил егзекутиран кусо време по апсењето, изјави за Ал Арабија либиски лекар кој го прегледал телото на поранешниот либиски лдиер.

Клинтон: Смртта на Гадафи е почеток на новата ера за Либијците

Сител - 21.10.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека смртта на Моамер Гадафи го означува почетокот на новата ера за Либијците и оти САД ќе помогнат во изградбата на демократијата во ...

Шокантно видео: Крвав крај на Гадафи! Погледнете како е убиен! (16+)

Таратур - 21.10.2011

И покрај тоа што новите либиски власти се обидуваат да го релативизираат начинот на кој е убиен Гадафи, се појави видео во кое прво Гадафи жив го симнуваат од возило, а потоа се гледа безживотното ...

Гадафи бил егзекутиран набрзо по апсењето, тврди либиски лекар

+инфо - 21.10.2011

Моамер Гадафи бил егзекутиран набрзо по апсењето, изјави за Ал Арабија либиски лекар кој го прегледал телото на поранешниот либиски лдиер.

ФОТО+ВИДЕО: Златен пиштол за Либиецот кој го пронајде Гадафи

Курир - 21.10.2011

Со неговата детска насмевка, капа и маица не изгледа како херој, но сепак Мохамед ал-Биби го има врвниот воен сувенир за да го докаже тоа.

Се планира таен закоп на Гадафи

Кајгана - 21.10.2011

Либиските власти од Националниот преоден совет (NTC) во следните неколку часа планираат во тајност да го закопаат убиениот поранешен водач на Либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, ...

Крајот на полковникот

Р.С.Европа - 21.10.2011

Либијците слават по убиството на Муамер Гадафи, а меѓународната заедница ги повтори повиците дека нивната иднина треба да ја градат спротивно на бруталноста на диктаторскиот режим.

ОН побараа истрага за смртта на Гадафи

МРТ - 21.10.2011

Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денеска побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. - Не е сосема јасно како тој починал.

Чавес: Убиството на Гадафи е срамота

Алфа - 21.10.2011

Претстедателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена.

НАТО ќе решава за мисијата во Либија

Р.С.Европа - 21.10.2011

НАТО на денешната седница на раководното тело треба да реши за завршување на шестмесечната кампања во Либија по вчерaшното загинување на Моамер Гадафи.

Либија ја слави судбината на дикататорот

Алфа - 21.10.2011

Либијците денеска го слават крајот на осум месечната граѓанска војна, која заврши со смртта на лидерот Моамер Гадафи. Се очекува во текот на денот официјално да се прогласи целосното ослободување на ...

Нема решение каде ќе биде погребан Гадафи, погребот за неколку дена

Inpress - 21.10.2011

Триполи, 21. октомври 2011 (ИНПРЕС) Погребот на поранешниот либиски лидер Муамер Гадафи е одложен за неколку дена, додека е завршат подготовките за погребување, соопшти членот на привремената влада ...

Жипе: Гадафи одби добри услови за да се предаде

Сител - 21.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи одби добри услови, кои му ги предложија либиските бунтовници за да се предаде, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе.

ОН бараат истрага за смртта на Гадафи

Р.С.Европа - 21.10.2011

Потребна е целосна истрага за смртта на поранешниот либијски лидер Моамер Гадафи. Ова денеска во Женева го изјави Руперт Колвил, портпарол на Високиот комесар за човекови права.

Гадафи убиен додека молел за милост!

Сител - 21.10.2011

Полковникот Гадафи е егзекутиран од страна на разулавените бунтовници, додека ги молел: Не пукајте, не пукајте!. Последното понижување за човекот кој брутално владееше со Либија 42 години се случи ...

Погребот на Гадафи одложен за неколку денови

+инфо - 21.10.2011

Погребот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи се одлага за неколку денови, изјави министерот за нафта во привремената либиска влада Али Тархуни.

Погребот на Гадафи одложен за неколку дена

Курир - 21.10.2011

Погребот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи се одлага за неколку денови, изјави министерот за нафта во времената либиска влада Али Тархуни.

Гадафи е застрелан во главата, откако е уапсен жив

Курир - 21.10.2011

Моамер Гадафи според обдукцијата починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови приврзаници, изјави синоќа премиерот на Либија, Махмуд ...

НАТО ќе заседава за операцијата во Либија

МРТ - 21.10.2011

Северноатлантскиот совет на НАТО ќе заседава денеска во штабот на НАТО во Брисел, за да го разгледа прашањето за операцијата на Алијансата во Либија, соопштија дипломати.

Џибрил:Гадафи починал од куршум во главата

МРТ - 21.10.2011

Премиерот на Либија, Махмуд Џибрил изјави синоќа дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци од привремената влада и негови ...

ЕУ: Смртта на Гадафи значи крај на деспотизмот

Нетпрес - 21.10.2011

Челниците на Европската унија оценија дека смртта на поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, претставува крај на деспотизмот и репресијата што либискиот народ предолго ги трпел.

Светските челници за смртта на Гадафи

Нетпрес - 21.10.2011

Светските челници и влади се огласија по повод вчерашното убиство на поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, со општа оценка дека злосторствата на диктоторот не може да останат неказнети и дека ...

ВИДЕО: Тука се криел Гадафи пред неговата смрт

Нетпрес - 21.10.2011

Борците од Националниот преоден совет покажале две одводни цевки под автопат во близина на градот Сирта. Во една од тие цевки се криел и поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, откако НАТО силите го ...

Подемот и падот на Моамер ел Гадафи

Окно - 21.10.2011

Арапскиот лидер со најдолг диктаторски стаж, Моамер ел Гадафи (69), кој беше убиен близу родниот град Сирт, над 41 година беше неприкосновен владетел, издржувајќи ја повеќегодишната меѓународна ...

Смрта на Гадафи ги мотивира сиријците

Р.С.Европа - 21.10.2011

На улиците на сириските градови по петочната милитва во џамиите повторно излегоа бројни демонстранти против режимот на Башар ал Асад.

Одложен погребот на Гадафи

Нетпрес - 21.10.2011

Погребот на убиениот либиски лидер Моамер Гадафи ќе биде одложен додека неговата смрт не ја испита Меѓународниот кривичен суд, изјавил претседателот на Националниот преоден совет Мохамед Сајех.

Либиските власти ќе го погребаат Гадафи на тајно место

МРТ - 21.10.2011

Либиските власти ќе го погребаат Моамер Гадафи на тајно место, соопшти телевизијата „Ал Арабија“. Претставник на Преодниот национален совет (ПНС) рече дека поранешниот либиски лидер бил убиен при ...

Видео: Пародија од 80-тите ја предвиде смртта на Гадафи

Курир - 21.10.2011

За разлика од денешниот пророк кој никако да погоди кога точно ќе дојде крај на светот, некој уште во 80-тите години знаел дека Гадафи ќе умре оваа година.

Нови шокантни фотографии од мртвиот Гадафи

Курир - 21.10.2011

АФП објави нови вознемирувачки фотографии од мртвото тело на Моамер Гадафи. Гадафи најпрво бил уапсен, а потоа бил убиен.

Сириските демонстранти го поздравуваат загинувањето на Гадафи

МРТ - 21.10.2011

Ден по загинувањето на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи продемократското движење во Сирија го поздрави успехот на либискиот народ во борбата и повика за нови демонстрации против режимот на ...

Светот реагира на смртта на Гадафи

Глас на Америка - 21.10.2011

Светските лидери велат дека се отвора ново поглавје за ...

Жипе: Гадафи одби добри услови за да се предаде

Курир - 21.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи одби добри услови, кои му ги предложија либиските бунтовници за да се предаде, изјави денес францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе.

Ослободувањето на Либија ќе биде објавено официјално утре во Бенгази

+инфо - 21.10.2011

Ослободувањето на Либија ќе биде прогласено официјално утре во Бенгази, соопштија претставници на Преодниот национален совет. Тоа беше објавено од претседателот на ПНС Мустафа Абдул Џалил.

Препорака за крај на мисијата на НАТО во Либија

Р.С.Европа - 21.10.2011

Командантот на НАТО адмирал Џејмс Ставридис пред денешниот состанок на Североатлантскиот совет најави дека ќе препорача крај на мисијата на Алијансата во Либија.

ФОТО: Последните мигови од животот на Мутасим, синот на Гадафи

Курир - 21.10.2011

Објавени се шоканти фотографии од синот на Гадафи кои се снимени пред неговата егзекуција, на кои тој ја зема последната голтка вода и ја пуши последната цигара пред да биде ликвидиран.

Чавез: Убиството на Гадафи е срамота

+инфо - 21.10.2011

Претседателот на Венецуела Хуго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи и го оцени неговото убиство - срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена. Тие го убија.

НАТО ќе заседава за операцијата во Либија

+инфо - 21.10.2011

Северноатлантскиот совет ќе заседава денеска во штабот на НАТО во Брисел, за да го разгледа прашањето за операцијата на Алијансата во Либија, соопштија дипломати.

Одложен погребот на Гадафи

Точка - 21.10.2011

Погребот на убиениот либиски лидер Моамер Гадафи ќе биде одложен додека неговата смрт не ја испита Меѓународниот кривичен суд, изјавил претседателот на Националниот преоден совет Мохамед Сајех.

Хуго Чавез: Убиството на Гадафи е срамота

Sky - 21.10.2011

Претседателот на Венецуела Хуго Чавез за убиството на Гадафи рече дека е срамота. - За жал смртта на Гадафи е потврдена. Тие го убија. Тоа е уште една срамота - рече Чавез.

Чавез со негодување до Либијците за убиството на Гадафи

Sky - 21.10.2011

Хуго Чавез, претседателот на Венецуела изрази бес и негодување поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи. Ситацијата со Гадафи и неговото убиство го оценки како - срамота.

Од утре официјално започнува новата ера во Либија

Sky - 21.10.2011

- Одлуката е донесена. Ослободувањето на Либија ќе биде прогласено во Бенгази, а не во Триполи - изјавија извори на новите либиски власти.

ВИДЕО: Последните зборови на Гадафи: Што сакате?!

Точка - 21.10.2011

Конвој со 80 возила се обиделе да избегаат, но француската авијација ги запрела. Поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи бил уапсен и ранет, а потоа починал по заробувањето.

НАТО призна: Го бомбардирале конвојот на Гадафи

Sky - 21.10.2011

Денеска од генерал штабот на НАТО излезе соопштение со кое се признава дека тие авионски ѓи гаѓале возилата а во кое едно од нив бил и сега починатиот поранешен лидер на Либија - Гадафи.

ЕУ: Смртта на Гадафи значи крај на деспотизмот

Точка - 21.10.2011

Челниците на Европската унија оценија дека смртта на поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, претставува крај на деспотизмот и репресијата што либискиот народ предолго ги трпел.

ВИДЕО: Пародија од осумдесетите ја предвидела смртта на диктаторот

Точка - 21.10.2011

За разлика од денешните пророци кои никако не можат да погодат кога точно ќе се случи крајот на светот, некој од осумдесетите точно знаел кога ќе почине Гадафи оваа година.

Вознемирувачки фотографии: Гадафи е убиен со два куршума - во главата и градите

Точка - 21.10.2011

АФП ги објавиле фотографиите од апсењето на Моамер Гадафи на кои се гледа либискиот лидер прелиен во крв. Моамер Гадафи починал откако бил уапсен.

Гадафи се чува во ладилник за храна

Sky - 21.10.2011

Мртвото тело на убиениот Либиски претседател Муамер Гадафи се држи во ладилник за храна во трговски центар во градот Мисрата, на околу 200 километри источно од престолнината Триполи, пренесуваат ...

Видео +16: Последните моменти од животот на Гадафи.

Sky - 21.10.2011

Последните моменти од животот на Гадафи. Ова видео содржи вознемирувачки и насилни материјали! ...

Немало наредба да биде убиен - Гадафи загинал случајно?

Вечер Прес - 21.10.2011

Моамер Гадафи умрел како последица од ранување при неговото апсење во Сирт и тој не бил егзекутиран, тврди либискиот преоден совет Воен претставник на либискиот Преоден национален совет соопшти дека ...

Балкан виа Арабија

Вечер Прес - 21.10.2011

Пишува: Драган П. ЛАТАС Падна Либија. Гадафи е убиен. Со ова, веројатно, би требало да заврши серијата насилства во арапскиот свет. Почна во јануари, со протестите во Тунис.

ФОТО: Светските челници за смртта на Гадафи

Точка - 21.10.2011

Светските челници и влади се огласија по повод вчерашното убиство на поранешниот либиски лидер, Моамер Гадафи, со општа оценка дека злосторствата на диктоторот не може да останат неказнети и дека ...

Моамер Гадафи прво фатен жив па застрелан во главата

Sky - 21.10.2011

При обдукцијата извршена врз телото на Моамер Гадафи, се утврди дека починал од куршум. Гадафи се здобил со рани во главата од огнено оружје, престрелка меѓу борци од привремената влада и негови ...

Чавез: Убиството на Гадафи е срамота

Точка - 21.10.2011

Претседателот на Венцуела Хуго Чавез го изразил својот бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, нарекувајќи го неговото убиство-срамота. “За жал смртта на Гадафи е потврдена.

ВИДЕО: Погледнете како реагирала Клинтон кога го уапсиле Гадафи

Точка - 21.10.2011

Хилари Клинтон била прилично изненадена кога дознала дека Гадафи е уапсен. Клинтон за уапсувањето на Гадафи дознала кога била во Авганистан и се подготвувала да дава интервју.

ВИДЕО: Тука се криел Гадафи пред неговата смрт

Точка - 21.10.2011

Борците од Националниот преоден совет покажале две одводни цевки под автопат во близина на градот Сирт. Во една од тие цевки се криел и поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, откако НАТО силите го ...

Го чуваа жени, го собори народот, го убија револуционерите

Н.Македонија - 21.10.2011

Ќе заврши како Хитлер на крајот на Втората светска војна. Вака поранешниот министер за правосудство на Либија, Мустафа Абдилџелал, го предвиде пролетва сé поизвесниот крај на либискиот братски водач ...

Гадафи убиен, нова ера за Либија

Н.Македонија - 21.10.2011

Светот го обиколи видеоснимка на која се гледа како борци на новите либиски власти го влечат по улица полуголото раскрвавено тело на Гадафи.

Гадафи починал од куршум во главата

Идивиди - 21.10.2011

Триполи, 21 октомври 2011 (MИА) - Премиерот на Либија, Махмуд Џибрил изјави синоќа дека според обдукцијата, Моамер Гадафи починал од рани во главата од огнено оружје за време на престрелка меѓу борци ...

Убиството на Гадафи е срамота

Идивиди - 21.10.2011

Каракас, 21 октомври 2011 (МИА) - Претседателот на Венецуела Уго Чавез изрази бес поради смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, оценувајќи го неговото убиство - срамота.

Каде ќе го погребат Гадафи? (вознемирувачки фотографии)

Идивиди - 21.10.2011

Триполи, 21 октомври 2011 (МИА) - Либиските власти ќе го погребаат на тајно место, соопшти телевизијата „Ал Арабија“. Претставник на Преодниот национален совет (ПНС) рече дека поранешниот либиски ...

Операцијата на НАТО во Либија заврши

Идивиди - 21.10.2011

Париз, 21 октомври 2011 (МИА) - Франција оценува дека воената операција на НАТО во Либија е завршена по смртта на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, изјави шефот на француската дипломатија Ален ...

ОН побараа истрага за смртта на Гадафи

Идивиди - 21.10.2011

Женева, 21 октомври 2011 (МИА) - Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права денеска побара спроведување целосна истрага за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Гадафи уапсен во Сирт

Deutsche Welle - 20.10.2011

Арапската ТВ станица, повикувајќи се на претставник на Преодниот совет, јавува дека поранешниот властодржец Моамер ел Гадафи им паднал во рацете на новите либиски власти.

Моамер Гадафи починал од раните?

Дневник - 20.10.2011

Момаер Гадафи починал од раните што ги здобил денеска во борбите за неговиот роден град Сирт, кој денеска речиси во целост падна во рацете на новите либиски власти.

Противречни информации околу апсењето на Гадафи

Deutsche Welle - 20.10.2011

Арапската ТВ станица, повикувајќи се на претставник на Преодниот совет, јавува дека поранешниот властодржев Моамер ел Гадафи им паднал во рацете на востаничките сили.

Медиумите тврдат: Гадафи е убиен при бегство!

Deutsche Welle - 20.10.2011

Според непотврдени извештаи на повеќе теливизиски станици, либискиот екс-властодржец Моамер Гадафи бил убиен при обид за бегство од неговиот роден град Сирт, кој падна во рацете на новите либиски ...

(ОБНОВЕНО) Моамер Гадафи е убиен!

Утрински - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на неговото денешно апсење во близината на Сирт, соопшти висок претставник на Преодниот национален совет.

Доскорешниот либиски министер за одбрана убиен во Сирт

Утрински - 20.10.2011

Поранешниот либиски министер за одбрана во соборениот режим на Моамер Гадафи, Џабер Абу Бакр Јунис, денеска е убиен во Сирт, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на изјава на лекар.

ФОТО + ВИДЕО: Моамер Гадафи убиен

Дневник - 20.10.2011

Светските агенции ги објавија овие фотографии на кои се гледа убиениот Моамер Гадафи. Телевизијата Ал Џазира објави ексклузивни снимки од убиениот ...

АФП објави фотографија од Гадафи облиен во крв

Канал5 - 20.10.2011

Агенцијата Франс Прес објави фотографија од апсењето на Моамер Гадафи на која се гледа доскорешниот либиски водач облиен во крв.

Контроверзни информации за либискиот лидер - Гадафи убиен или уапсен?

Канал5 - 20.10.2011

Моамер Гадафи е мртов, соопшти Ројтерс повикувајќи се на член на Националниот преоден совет. Според изворот на Ројтерс, поранешниот либиски лидер починал од повредите што ги добил во борбите за ...

ЕУ - Смртта на Гадафи означува крај на ерата на тиранија

Утрински - 20.10.2011

- Либија денеска отвори нова страница во својата историја и тргна кон својата демократска иднина, се наведува во соопштението .

Реакции по веста за смртта на Гадафи

Канал5 - 20.10.2011

Пристигаат првите реакции од светските лидери по веста за смртта на Моамер Гадафи. Херман ван Ромпуј, претседател на Европски Совет „Веста за смртта на Моамер Гадафи одбележува крај на ера на ...

ФОТО И ВИДЕО: Убиен Гадафи

Вест - 20.10.2011

СИРТЕ (Ројтерс) - Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи почина од раните добиени кога борците кои ја привршуваа осуммесечната битка против неговото владеење го прегазија неговиот роден град Сирте, ...

Факти за Моамер Гадафи - од револуционер до диктатор

Канал5 - 20.10.2011

По воениот удар со кој доаѓа на власт пред 42 години бил нарекуван брат или водач на револуцијата и заземаше речиси татковска улога во 6 милионската Либија.

„Крај на тиранијата и диктатурата“

Deutsche Welle - 20.10.2011

Либискиот премиер Махмуд Џибрил денеска (20.10.) потврди дека Моамер ел-Гадафи загинал. И портпарол на Преодниот совет во Бенгази порача дека тој загинал „од рацете на револуцијата“.

Вознемирувачко видео: Ал Џезаира објави снимка од мртвиот Гадафи

Канал5 - 20.10.2011

Објавуваме пред светот дека Моамер Гадафи е убиен од рацете на револуционерите“ изјави претставник на преодниот совет на прес конференција во Бенгази.

Гадафи е мртов – потврди премиерот на Либија

Канал5 - 20.10.2011

Либискиот премиер Махмуд Џибрил ја потврди смртта на поранешниот лидер Моамер Гадафи кој беше на власт 42 години и изјави дека дошол моментот кога Либијците ќе создадат нова, обединета Либија, на ...

Махмуд Џибрил потврди дека Моамер Гадафи е мртов

Дневник - 21.10.2011

Вториот човек во Преодниот национален совет и фактички премиер на Либија Махмуд Џибрил потврди дека Моамер Гадафи загина, откако бил заробен во Сирт, пренесоа светските агенции.

ЕУ: Смртта на Гадафи крај на ерата на деспотизам и тиранија

Дневник - 21.10.2011

Информациите за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи означуваат крај на ерата на деспотизам и тиранија од кои Либијците страдаа долго време, се наведува во заедничката писмена изјава на ...

Во Сирт убиени седум борци од новите либиски сили

Вест - 20.10.2011

Седум борци од Националниот преоден совет беа убиени и 95 се ранети во судири во Сирт кога силите на новите власти извршија удари врз последното упориште на Моамер Гадафи.

Либиските бунтовници велат Гадафи е убиен, САД и НАТО не потврдуваат

Вест - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен, соопшти високо позициониран претставник на Преодниот национален совет, цитиран од британските агенции.

САД и НАТО немаат потврда за смртта на Гадафи

Утрински - 20.10.2011

Американцкиот Стејт департмент соопшти дека засега не може да ги потврди информациите за заробувањето или смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи .

САД и НАТО уште не ја потврдуваат смртта на Гадафи

Дневник - 20.10.2011

Американскиот Стејт департмент соопшти дека засега не може да ги потврди информациите за заробувањето или смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Новите либиски власти официјално потврдија дека Гадафи е мртов

Утрински - 20.10.2011

- Му објавуваме на светот дека Гадафи е убиен. Ова е историски момент. Ова е крај на тиранијата и диктатурата. Гадафи си го доби заслуженото, потенцира Гога .

Моамер Гадафи - полковникот кој сакаше да го викаат крал

Утрински - 20.10.2011

Седумдесет годишниот Моамер Мухамед Абу Миниар ал-Гадафи, познат како полковникот Гадафи, беше на власт повеќе од 42 години .

Убиен Моамер Гадафи - телото фрлено на улица

Телма - 20.10.2011

Програмата на англиски јазик на арапската телевизија „Ал Џазира“ емитуваше „ексклузивна“ снимка на која се гледа разголено тело на маж кој личи на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи фрлено на ...

Бунтовниците го зазедоа и родниот град на Гадафи?

Канал5 - 20.10.2011

Либиската преодна власт го зазеде Сирт, последното упориште на силите лојални на Гадафи, тврдат очевидци за Би Би Си. Репортерот на Би Би Си кој е во близина на Сирт не може да потврди дека градот ...

Фатен Моамер Гадафи

Вест - 20.10.2011

Донеодамнешниот лидер на Либија Моамер Гадафи денеска е уапсен, изјави претставник на Националниот преоден совет Абдел Маџид. - Тој е уапсен. Ранет е во обете нозе.

Фатен e Моамер Гадафи?

Дневник - 20.10.2011

Момаер Гадафи бил фатен во борбите за неговиот роден град Сирт, кој денеска речиси во целост падна во рацете на новите либиски власти. Веста уште не е целосно потврдена.

Махмуд Џибрил потврди дека Моамер Гадафи е мртов

МРТ - 20.10.2011

Вториот човек во Преодниот национален совет и фактички премиер на Либија Махмуд Џибрил потврди дека Моамер Гадафи загина, откако бил заробен во Сирт, пренесоа светските агенции.

Моамер Гадафи е убиен

Сител - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен, соопшти високо позициониран претставник на Преодниот национален совет, цитиран од британските агенции.

Во Сирт убиени седум борци од новите либиски сили

МРТ - 20.10.2011

Седум борци од Националниот преоден совет беа убиени и 95 се ранети во судири во Сирт кога силите на новите власти извршија удари врз последното упориште на Моамер Гадафи.

Вознемирувачка фотографија од мртвиот Гадафи

Курир - 20.10.2011

Франс Прес објави фотографија од мртвиот Гадафи. Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на неговото денешно апсење во близината на Сирт, соопшти висок ...

Остана уште едно предградие под контрола на Гадафи

Курир - 20.10.2011

Седум борци од Националниот преоден совет беа убиени и 95 се ранети во судири во Сирт кога силите на новите власти извршија удари врз последното упориште на Моамер Гадафи.

Убиен доскорешниот либиски министер за одбрана верен на Гадафи

Курир - 20.10.2011

Џабер Абу Бакр Јунис, поранешниот либиски министер за одбрана во соборениот режим на Моамер Гадафи денеска е убиен во Сирт, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на изјава на лекар.

САД неможат да потврдат дека Гадафи е мртов

Курир - 20.10.2011

Американцкиот Стејт департмент соопшти дека засега не може да ги потврди информациите за заробувањето или смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Гадафи се обидува да собере војници од останатите африкански земји

МРТ - 20.10.2011

Вршителот на должност премиер на Либија вчера изјави дека соборениот лидер Моамер Гадафи се обидува да собере борци од другите африкански земји и оти се подготвува за бунт со цел да ја врати власта ...

Гадафи се обидува да собере војници од останатите африкански земји

Алфа - 20.10.2011

Вршителот на должност премиер на Либија вчера изјави дека соборениот лидер Моамер Гадафи се обидува да собере борци од другите африкански земји и оти се подготвува за бунт со цел да ја врати власта ...

Нова офанзива за освојување на последното упориште на Гадафи

Р.С.Европа - 20.10.2011

Арапските медиуми јавуваат дека силите на новите либијски власти започнале нова офанзива против приврзаниците на Гадафи во нивното последно упориште Сирте.

Седум војници на новите либиски власти загинаа во Сирт

Кајгана - 20.10.2011

Најмалку седум војници на Преодниот национален совет се убиени, а 95 се повредени во борбите во Сирт, каде што силите на новите власти вршат офанзива врз последното упориште на Моамер Гадафи.

Уапсен Моамер Гадафи

МРТ - 20.10.2011

Донеодамнешниот лидер на Либија Моамер Гадафи денеска е уапсен, изјави претставник на Националниот преоден совет Абдел Маџид. - Тој е уапсен. Ранет е во обете нозе.

Бунтовниците го освоија Сирт

Р.С.Европа - 20.10.2011

Борците на либиската привремена влада го постaвија националното знаме во центарот на Сирт откако ја преземаа целосно контролата врз градот, јавуваат новинските агенции.

Фатен Гадафи

Р.С.Европа - 20.10.2011

СНН ја цитира Либиската телевија дека соборениот лидер Моамер Гадафи е заробен во Сирт. Ни ББС ни СНН се уште не ја потврдиле информацијата.

Либиските бунтовници тврдат дека го заробиле Гадафи

Сител - 20.10.2011

Муамер Гадафи е заробен од страна на бунтовниците, јавија светските агенции. Гадафи и неговото семејство се во бегство од средината на август кога НАТО силите и либиските бунтовници го стегнаа ...

САД и НАТО немаат потврда за смртта на Гадафи

Press24 - 20.10.2011

Портпаролот на Стејт департментот, Викторија Нуланд изјави дека америкамската Администрација и Пентагон ги проверуваат информациите дека Гадафи им подлегнал на повреди здобиени за време на неговото ...

Светски медиуми: Уапсен е Гадафи!

Нетпрес - 20.10.2011

Либиската телевизија објави дека либискиот лидер Моамер Гадафи бил заробен од силите на националниот преоден совет, јавува “Ал Џезеира“.

Новата либиска власт го зазеде и родниот град на Гадафи

+инфо - 20.10.2011

Силите на либискиот Национален совет соопштија дека ги зазеле и последните позиции на лојалистите на Моамер Гадафи во неговиот роден град Сирт и сега го имаат под контрола целиот град.

Гадафи е убиен,Стејт Департмент се уште не потврдува

Р.С.Европа - 20.10.2011

Новинските агенции јавуваат дека соборениот лидер Моамер Гадафи е уапсен и ранет во двете нозе. Ал Џезеира јаува дека Гадафи бил уапсен во конвојот кој се обидувал да го напушти градот Сирт, што беше ...

Доскорешниот либиски министер за одбрана, верен на Гадафи, убиен во Сирт

МРТ - 20.10.2011

Поранешниот либиски министер за одбрана во соборениот режим на Моамер Гадафи, Џабер Абу Бакр Јунис, денеска е убиен во Сирт, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на изјава на лекар.

Уапсен Моамер Гадафи

+инфо - 20.10.2011

Соборениот лидер на Либија Моамер Гадафи денеска е уапсен, изјави претставникот на Националниот преоден совет Абдел Маџид. - Гадафи е уапсен. Ранет е во обете нозе.

Моамер Гадафи е убиен, потврди претставник на Преодниот национален совет

МРТ - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен, соопшти високо позициониран претставник на Преодниот национален совет, цитиран од британските агенции.

САД и НАТО немаат потврда за смртта на Гадафи

МРТ - 20.10.2011

Американцкиот Стејт департмент соопшти дека засега не може да ги потврди информациите за заробувањето или смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Падна Сирт

Кајгана - 20.10.2011

Силите на либискиот Национален преоден совет (NTC)соопштија дека во четвртокот го освоиле Сирт, родниот град на соборениот водач на либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, и по два месеца ...

Во Сирт уапсен ранетиот Гадафи

Кајгана - 20.10.2011

Националниот преоден совет (NTC) на Либија потврди дека во неговиот роден град Сирт е уапсен ранетиот соборен водач на либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, пренесува новинската ...

САД и НАТО немаат потврда за смртта на Гадафи

+инфо - 20.10.2011

Стејт департментот соопшти дека засега не може да ги потврди информациите за заробувањето или смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Гадафи е убиен?!

Курир - 20.10.2011

Ројтерс и Си-Ен-Ен пренесуваат дека Моамер Гадафи починал откако им подлегнал на повредите со кои се здобил во обид да избега во конвој. Информацијата засега не е потврдена.

Гадафи мртов

Алфа - 20.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи е мртов, соопштуваат светските агенции, повикувајќи се на изјави на команданти на Преодниот Национален Совет.

Гадафи е мртов (дополнето)

Кајгана - 20.10.2011

Соборениот водач на либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи им подлегнал на повредите, откако беше уапсен ранет кога силите на Националниот преоден совет (NTC) го зазедоа неговиот главен ...

САД одбиваат да го потврдат апсењето на Гадафи

Inpress - 20.10.2011

Вашингтон, 20. октомври 2011 (ИНПРЕС) Американскиот Стејт департмент не може да го потврди апсењето на либискиот лидер Муамар Гадафи, пренесоа агенциите.

Гадафи е убиен

Press24 - 20.10.2011

Иако претходно беше соопштено дека поранешниот лидер е заробен и ранет во двете нозе, високи претставници на Преодниот национален совет велат дека тој е мртов Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е ...

Моамер Гадафи - полковникот кој сакаше да го викаат крал

Сител - 20.10.2011

Преодниот национален совет на Либија потврди дека поранешниот лидер на оваа земја полковникот Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на денешното апсење во близина на Сирт, додека ...

Уапсен Моамер Гадафи!

Press24 - 20.10.2011

Донеодамнешниот лидер на Либија Моамер Гадафи денеска е уапсен, изјави претставник на Националниот преоден совет Абдел Маџид. - Тој е уапсен. Ранет е во обете нозе.

ФОТО: Гадафи е мртов

Нетпрес - 20.10.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, почина како последица на повредите со кои се здоби во приликата на неговото апсење во Сирта, пренесуваат “Ал Џезеира“ и “Ројтерс“, повикувајќи се на извори од ...

Либија слави по веста за апсењето и смртта на Гадафи

Inpress - 20.10.2011

Триполи, 20. октомври 2011 (ИНПРЕС) Во Либија се слави по веста за апсењето и смртта на поранешниот лидер Муамар Гадафи, пренесе Би-Би-Си.

Гадафи е мртов

Кирилица - 20.10.2011

Соборениот водач на либиската Џамахирија, полковникот Моамнер ел-Гадафи им подлегнал на повредите, откако беше уапсен ранет кога силите на Националниот предоен совет (NTC) го зазедоа неговиот главен ...

Моамер Гадафи - полковникот што сакаше да го викаат крал

+инфо - 20.10.2011

Преодниот национален совет на Либија потврди дека поранешниот лидер на оваа земја полковникот Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на денешното апсење во близина на Сирт, додека ...

Нови напади на борците на ПНС во Либија за заземање на Сирт

МРТ - 20.10.2011

Силите на Преодниот национален совет на Либија ги обновија денеска борбите за заземање на последните упоришта на сили лојални на Моамер Гадафи во градот Сирт, јави Ал Џазира.

Портпарол на либиската власт: Моамер Гадафи е мртов! (видео)

+инфо - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен и неговото тело е пренесено во градот Мисурата, изјави за Скај портпаролот на Преодниот национален совет на Либија Абдула Берасали .

Обновено: Гадафи бил погоден и во главата, по што починал

Курир - 20.10.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи починал откако им подлегнал на повредите со кои се здобил во обид да избега во конвој од неговиот роден град Сирт, изјавил високо позициониран претставник на ...

САД и НАТО немаат потврда за смртта на Гадафи

Сител - 20.10.2011

Американцкиот Стејт департмент соопшти дека засега не може да ги потврди информациите за заробувањето или смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Моамер Гадафи - полковникот кој сакаше да биде „крал на кралевите“

Курир - 20.10.2011

Преодниот национален совет на Либија потврди дека поранешниот лидер на оваа земја полковникот Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на денешното апсење во близина на Сирт, додека ...

Гадафи тешко ранет и уапсен!

Курир - 20.10.2011

Донеодамнешниот лидер на Либија Моамер Гадафи денеска е уапсен, изјави претставник на Националниот преоден совет Абдел Маџид. - Тој е уапсен. Ранет е во обете нозе.

Новата либиска власт официјално потврди дека Гадафи е мртов

+инфо - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи беше убиен денеска во реонот на неговиот роден град Сирт, соопшти портпаролот на либискиот Преоден национален совет, Абдул Хафиз Гога.

ФОТО: Првата фотографија од убиениот Гадафи

Press24 - 20.10.2011

Со оваа фотографија Преодниот национален совет ја докажува смртта на Моамер Гадафи ФОТО: ...

Гадафи е мртов

Оn.net - 20.10.2011

Поранешниот либиски лидер Гадафи, кој беше во бегство откако бунтовниците се кренаа против неговиот режим пред два месеци, е убиен, соопштиле членови на привремената либиска влада.

Моамер Гадафи - полковникот кој сакаше да го викаат крал

МРТ - 20.10.2011

Преодниот национален совет на Либија потврди дека поранешниот лидер на оваа земја полковникот Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на денешното апсење во близина на Сирт, додека ...

Новите либиски власти официјално потврдија дека Гадафи е мртов

МРТ - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен денеска во реонот на неговиот роден град Сирт, соопшти портпаролот на либискиот Преоден национален совет, Абдул Хафиз Гога.

Покрај Гадафи загина и неговиот син

Р.С.Европа - 20.10.2011

Либискиот министер за инфомации Махмуд Шаман денеска потврди дека Моамер Гадафи е убиен додека се обидувал да побегне од родниот град Сирт.

ПНС потврди, Гадафи е мртов

Курир - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен денес во реонот на неговиот роден град Сирт, соопшти портпаролот на либискиот Преоден национален совет, Абдул Хафиз Гога.

Новите либиски власти официјално потврдија дека Гадафи е мртов

Капитал - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен денеска во реонот на неговиот роден град Сирт, соопшти портпаролот на либискиот Преоден национален совет, Абдул Хафиз Гога.

ЕУ: Смртта на Гадафи означува крај на ерата на деспотизам и тиранија

+инфо - 20.10.2011

Информациите за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи означуваат крај на ерата на деспотизам и тиранија од кои Либијците страдаа долго време, се наведува во заедничката писмена изјава на ...

Ал Арабија: Телото на Гадафи пристигна во Мисурата

+инфо - 20.10.2011

Телевизијата Ал Арабија попладнево јави дека телото на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи наводно стигнало во Мисурата и дека ќе ѝ биде дозволено да го сними, пренесоа британските медиуми.

ЕУ: Смртта на Гадафи означува крај на ерата на тиранијата

Курир - 20.10.2011

Информациите за смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи означуваат крај на ерата на деспотизам и тиранија од кои Либијците страдаа долго време, се наведува во заедничката писмена изјава на ...

Ал Арабија: Мртвото телото на Гадафи пристигна во Мисрата

Курир - 20.10.2011

Телевизијата Ал Арабија попладнево јави дека телото на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи наводно стигнало во Мисрата и дека ќе и биде дозволено да го сними, пренесоа британските медиуми.

Убиен поранешен либиски лидер Муамер Гадафи!

Inpress - 20.10.2011

Триполи, 20. октомври 2011 (ИНПРЕС) Поранешниот либиски лидер Муамар Гадафи почина од повредите, откако денеска беше уапсен во градот Сирт.

Гадафи е мртов, крај на војната во Либија

Алфа - 20.10.2011

Крај на граѓанската војна во Либија. Полковникот Моамер ел Гадафи е мртов – ова е соопштено од претставниците на Преодниот национален совет.

Мутасим Гадафи најден мртов во Сирт

+инфо - 20.10.2011

Мутасим Гадафи, еден од синовите на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, бил најден мртов во Сирт, каде денеска беше убиен и неговиот татко, соопшти Мохамед Лејт, командант на силите на новиот ...

Бунтовник со свои очи го видел убиството на Гадафи

Курир - 20.10.2011

Имад Мустаф, војник во бунтовничките сили, изјави дека со свои очи го видел заробувањето и погубувањето на Моамер Гадафи во четвртокот во градот Сирт.

Уапсен Моамер Гадафи

Капитал - 20.10.2011

Донеодамнешниот лидер на Либија Моамер Гадафи денеска е уапсен, изјави претставник на Националниот преоден совет Абдел Маџид. Тој е уапсен. Ранет е во обете нозе.

Моамер Гадафи е мртов

Р.С.Европа - 20.10.2011

Силите на новите либијски власти соопштија дека денеска во градот Сирт бил убиен Моамер Гадафи. Либискиот привремен премиер Махуд Џибрил изјави дека Моамер Гадафи денеска е убиен од либиските борци и ...

Гадафи хронологија

Оn.net - 20.10.2011

Полковникот Гадафи владееше со Либија повеќе од 40 години. Во 1986-та Роналд Реган го нарече лудо куче, а во 2011-та за неговите сограѓани заврши како стаорец.

Гадафи не ја преживеa „арапската пролет“

Алфа - 20.10.2011

Граѓанската војна во Либија, по повеќе од осум месеци крвави борби, е завршена, откако долгогодишниот либиски лидер Моамер ел Гадафи е убиен под се уште неразјаснети околности.

Со Гадафи умре и тиранијата во Либија

Р.С.Европа - 20.10.2011

Либискиот привремен премиер Махуд Џибрил изјави дека Моамер Гадафи денеска е убиен од либиските борци и дека ова е историски ден за Либија што народот го чекал многу време.

Реакции на смртта на Моамер Гадафи

Сител - 20.10.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека смртта на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи ветува подобра иднина за либискиот народ, пренесоа британските медиуми.

Гадафи убиен во напад во Сирт

Глас на Америка - 20.10.2011

Наводно најпрвин бил тешко ранет во обидот да избега од ...

Последните мигови на полковник Моамер Гадафи

Алфа - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер, полковник Моамер ел Гадафи е мртов, потврдија новите либиски власти. Под неразјаснети околности им подлегнал на повредите кои ги добил во битката за својот роден град Сирт.

Шокантно видео од убиениот Гадафи

Курир - 20.10.2011

Програмата на англиски јазик на арапската телевизија „Ал Џазира“ емитуваше „ексклузивна“ снимка на која се гледа разголено тело на маж кој личи на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи фрлено на ...

Мутасим Гадафи е најден мртов во Сирт

Курир - 20.10.2011

Мутасим Гадафи, еден од синовите на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, бил најден мртов во Сирт, каде денеска беше убиен и неговиот татко, соопшти Мохамед Лејт, командант на силите на новиот ...

Мутасим Гадафи е најден мртов во Сирт

Сител - 20.10.2011

Мутасим Гадафи, еден од синовите на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, бил најден мртов во Сирт, каде денеска беше убиен и неговиот татко, соопшти Мохамед Лејт, командант на силите на новиот ...

Мртвото тело на Гадафи фрлено на улица

Кирилица - 20.10.2011

Новите либиски власти официјално потврдија дека Гадафи е мртов "Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен денеска во реонот на неговиот роден град Сирт", соопшти портпаролот на либискиот Преоден ...

Видео: Го убија Гадафи!

Таратур - 20.10.2011

Откако го зазедоа родниот град на Гадафи, Сирт, новите либиски власти објавија и дека е фатен поранешниот диктатор. Ројтерс јавува дека Гадафи умрел откако при заработувањето, бил ранет в нозе.

Во Сирт уапсен Гадафи кој е тешко ранет

Кирилица - 20.10.2011

Националниот преоден совет (NTC) на Либија потврди дека во неговиот роден град Сирт е уапсен ранетиот соборен водач на либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи Според агенцијата Синхуа, ...

ВИДЕО/ФОТО: Гадафи е мртов

Точка - 20.10.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, почина како последица на повредите со кои се здоби во приликата на неговото апсење во Сирта, пренесуваат светските медиуми, повикувајќи се на извори од Преодниот ...

Слика од мртвиот Гадафи

Sky - 20.10.2011

Пристигна и првата слика од мртвиот Гадафи. Со ова се става крај на шпекулациите и официјално Гадафи настрадал во борбите и е ...

Муамер Гадафи фатен жив!

Sky - 20.10.2011

Соборениот лидер на Либија Моамер Гадафи денеска е уапсен, изјави претставникот на Националниот преоден совет Абдел Маџид. - Гадафи е уапсен. Ранет е во обете нозе.

Непотврдено- Муамер Гадафи е мртов!

Sky - 20.10.2011

Според најновите неофицијални информации кои се добиваат Муамер Гадафи, симнатиот лидер на Либија им подлегнал на раните кои ги здобил во битката на својот роден град Сирт.

Реакции за смрта на Гадафи од страна на светските лидери

Sky - 20.10.2011

Смрта на Моамер Гадафи беше причина многу светски лидери да го искоментираат неговото одесување и неговата долгогодишна политика.

Убиен Моамер Гадафи

Канал 77 - 20.10.2011

Високи функционери на либиската привремена влада, Националниот преоден совет (НТЦ) потврдија дека срушениот либиски лидер Моамер Гадафи е мртов и дека им подлегнал на раните добиени при заробувањето, ...

Моамер Гадафи е уапсен!

Sky - 20.10.2011

Моамер Гадафи е заробен во Сирт, Си-Ен-Ен ја цитираше Либиската телевизија, но сеуште ни Би-Би-Си, ни Си-Ен-Ен не ја потврдија информацијата.

Гадафи е мртов!

Вечер Прес - 20.10.2011

ВОСТАНИЦИТЕ ВО ТРИПОЛИ ГО СЛАВАТ ПАДОТ НА ДИКТАТОРОТ По осуммесечни борби, Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на неговото апсење во близината на Сирт, изјави претставник на ...

Вознемирувачко видео: Објавена снимка од телото на Гадафи!

Точка - 20.10.2011

Објавени се снимките каде што либискиот лидер е целосно прекриен во крв. Тој починал откако го раниле и уапсиле. НАТО сеуште немаат ништо потврдено или демантирано.

ВИДЕО: Гадафи убиен, телото фрлено на улица

Sky - 20.10.2011

„Ал Џазира“ емитуваше „ексклузивна“ снимка на која се гледа тело на маж кој личи на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи фрлено на улица.

Светски медиуми: Уапсен е Гадафи!

Точка - 20.10.2011

Либиската телевизија објави дека либискиот лидер Моамер Гадафи бил заробен од силите на националниот преоден совет, јавува “Ал Џезеира“.

Либија и официјално ја потврди смртта на Гадафи

eReporter - 20.10.2011

Либискиот премиер Џибрил попладнево и официјално потврди дека либискиот водач Моамар Гадафи е убиен откако бил откриен во дупка во центарот на родениот град Сирт.

Моамер Гадафи - полковникот кој сакаше да го викаат крал

Идивиди - 20.10.2011

Сирт, 20 октомври 2011 (МИА) - Преодниот национален совет на Либија потврди дека поранешниот лидер на оваа земја полковникот Моамер Гадафи им подлегна на повредите здобиени за време на денешното ...

ФОТО - Гадафи е мртов

eReporter - 20.10.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи денеска во Сирт им подлегнал на повредите, здобиени за време на неговото апсење. Веста повикувајќи се на извори во Националниот преоден совет ја објавија ...

Гадафи мртов, Сирт ослободен?

eReporter - 20.10.2011

ТРИПОЛИ – Либискиот водач Моамар Гадафи е убиен во престрелка при обид да избега од својот роден град, а Сирт е ослободен и бунтовниците ја слават победата и крајот на повеќемесечните борби со силите ...

Во близина на Сирт уапсен Муамер Гадафи кој е тешко ранет!

Идивиди - 20.10.2011

Поранешниот либиски лидер Муамар Гадафи е упасен денеска во градот Сирт. Од Преодниот Национален совет на Либија соопштуваат дека Гадафи бил тешко ранет во акцијата на апсењето. - Тој е фатен.

Официјално потврдено - Моамер Гадафи е убиен

Идивиди - 20.10.2011

Бенгази, 20 октомври 2011 (МИА) - Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи е убиен денеска во реонот на неговиот роден град Сирт, соопшти портпаролот на либискиот Преоден национален совет, Абдул Хафиз ...

Либиските сили го уапсиле Гадафи, ранет е во нозете

eReporter - 20.10.2011

Командантите на Либиските транзициски сили соопштија дека го уапсиле поранешниот лидер Муамер Гадафи. Информацијата доаѓа откако новата власт соопшти дека го освоила Сирт, родниот град на полковникот.

Гадафи ќе го судат , па ќе го стрелаат

eReporter - 20.10.2011

Преодниот национален советна Либија во август соопшти дека акоМоамер Гадафи биде уапсен, ќе му се суди на отворен процес за извршените злосторства против човештвото, по што ќе биде стрелан.

Во Сирт убиени седум борци од новите либиски сили

Идивиди - 20.10.2011

Сирт, 20 октомври 2011 (МИА) - Седум борци од Националниот преоден совет беа убиени и 95 се ранети во судири во Сирт кога силите на новите власти извршија удари врз последното упориште на Моамер ...

Клинтон во Триполи, силите на Гадафи во контранапад

Утрински - 19.10.2011

ТРИПОЛИ/СИРТ – Американската државна секретарка Хилари Клинтон вчера пристигна во Либија за да се сретне со новото раководство на кое Вашингтон му помогна да дојде на власт, но упорните сили, лојални ...

САД ja сакаат главата на Гадафи

Дневник - 19.10.2011

Без вообичаениoт дипломатски јазик, државниот секретар на САД Хилари Клинтон во Триполи изјави дека САД сакаат соборениот либиски лидер Моамер Гадафи да биде убиен или брзо заробен, пренесоа ...

Клинтон: Гадафи треба да биде убиен !

Нетпрес - 19.10.2011

Американската државна секретарка, Хилари Клинтон, изјави дека САД сакаат поранешниот лидер на Либија, Моамер Гадафи, да биде или убиен или фатен.

Клинтон: Гадафи треба да биде убиен!

Курир - 19.10.2011

САД сакаат поранешниот лидер на Либија, Моамер Гадафи, да биде или убиен или фатен, изјави американската државна секретарка, Хилари Клинтон.

Клинтон: Гадафи треба да биде убиен!

Точка - 19.10.2011

Американската државна секретарка, Хилари Клинтон, изјави дека САД сакаат поранешниот лидер на Либија, Моамер Гадафи, да биде или убиен или фатен.

Гадафи да биде убиен

Идивиди - 19.10.2011

Триполи, 18 октомври 2011 (МИА) - Државниот секретар на САД Хилари Клинтон невообичаено нетактички денеска во Триполи изјави дека САД сакаат соборениот либиски лидер Моамер Гадафи да биде убиен или ...

Либиските бунтовници го освоија градот Бани Валид

Deutsche Welle - 18.10.2011

Борците на либискиот Национален привремен совет синоќа го освоија целосно пустинскиот град Бани Валид, едно од последните упоришта на силите лојални на соборениот либиски властродржец Моамер ел ...

Клинтон во Триполи гласно посака Гадафи да биде мртов

Телма - 18.10.2011

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон пристигна денеска во ненадејна посета на Триполи. Таа слета во либиската престолнина со американски воен авион, кој полетал од Малта.

Либија: НТЦ го освои и градот Бани Валид

Кајгана - 18.10.2011

Борците на либискиот Национален привремен совет (НТЦ) синоќа го освоија пустинскиот град и нафтен терминал Бени Валид, кое беше едно од последните упоришта на силите лојални на Гадафи.

Велика Британија ја предупреди Африка да не крие бегалци од Либија

Inpress - 18.10.2011

Триполи, 18. октомври 2011 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Велика Британија Вилијам Хаг ги предупреди земјите кои граничат со Либија да не го прикриваат Муамер Гадафи или членови на ...

Жестоки судири за освојување на либискиот град Сирт

МРТ - 18.10.2011

Околу илјада борци на новите либиски власти се упатија денеска во конечна пресметка со силите лојални на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи во Сирт единственото преостанато упориште на негови ...

САД сакаат Гадафи да биде убиен или заробен

+инфо - 18.10.2011

Државната секретарка на САД Хилари Клинтон нетактички денеска во Триполи изјави дека САД сакаат соборениот либиски лидер Моамер Гадафи да биде убиен или заробен.

Либиските бунтовници ја презедоа контролата во Бани Валид

Р.С.Европа - 18.10.2011

Либиските бунтовници го поставија знамето на новата влада во Бани Валид и се надеваат дека ќе ја преземат контролата и во другите места кои се уште се под водство на соборениот лидер Моамер Гадафи.

Падна уште едно упориште на Гадафи: Освоен градот Бани Валид

Нетпрес - 18.10.2011

Борците на либискиот Национален преоден совет го прославиле освојувањето на градот Бани Валид, едно од последните упоришта на силите лојални на симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи во Либија.

Британија со предупредување до соседите на Либија

Р.С.Европа - 18.10.2011

Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хаг ги предупреди соседните земји на Либија да не му овозможат засолниште на либискиот лидер Моамер Гадафи или на членовите на неговиот режим, кои се ...

Падна уште едно упориште на Гадафи: Освоен градот Бани Валид

Точка - 18.10.2011

Борците на либискиот Национален преоден совет го прославиле освојувањето на градот Бани Валид, едно од последните упоришта на силите лојални на симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи во Либија.

Востаниците истакнаа знаме во Бани Валид

Телма - 17.10.2011

Силите на либискиот Преоден национален совет (ПНС) влегоа во градот Бани Валид и го подигнаа новото либискот знаме во центарот на градот.

Убиен синот на Гадафи, во Сирт грабежи

Утрински - 17.10.2011

Синот на соборениот либиски лидер и командант на елитната воена бригада Хамис Гадафи загинал во борбите југоисточно од Триполи уште на 29 август, пренесе денеска телевизијата „Араи Оруби“ со седиште ...

Убиен синот на Гадафи, во Сирт грабежи

Вест - 17.10.2011

Синот на соборениот либиски лидер и командант на елитната воена бригада Хамис Гадафи загинал во борбите југоисточно од Триполи уште на 29 август.

Сириска телевизија потврди дека е убиен Камис Гадафи

Канал5 - 17.10.2011

Сириската телевизија Араи која го поддржува Моамер Гадафи потврди дека неговиот син Камис е убиен во борбите близу главниот град Триполи на 29 август.

Пекол во либиската пустина – Гадафи го изгуби и Бани Валид

Алфа - 17.10.2011

Додека багерите на новите власти го уриваат познатиот комплекс Баб Азизи, пресметувајќи се со последните сведоштва за режимот на Гадафи, нивните воени команданти објавија дека го зазеле Бани Валид.

Гадафи целосно го изгуби Бани Валид

Курир - 17.10.2011

Борци на новите либиски власти го зазедоа денеска целосно градот Бани Валид, на 170 км. југоисточно од Триполи. Засега Сирт, кој е на 360 км.

Целосно ослободен либискиот град Бани Валид

+инфо - 17.10.2011

Борци на новите либиски власти го зазедоа денеска целосно градот Бани Валид, на 170 километри југоисточно од Триполи. Засега Сирт, кој е на 360 километри источно од Триполи е единствениот град кој е ...

Убиен синот на Гадафи

Курир - 17.10.2011

Синот на Гадафи и командант на елитната воена бригада Хамис Гадафи загинал во борбите југоисточно од Триполи уште на 29 август, пренесе денеска телевизијата „Араи Оруби“ со седиште во Дамаск.

Либиските бунтовници стигнаа до Бани Валид

Р.С.Европа - 17.10.2011

Силите на Либискиот преоден совет наводно го пробиле патот до Бани Валид, еден од малкуте градови што е под контрола на силите на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи.

Потврдена смртта на Камис Гадафи

Нетпрес - 17.10.2011

Телевизиската станица “Араи“ со седиште во Сирија, која го поддржува симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи, потврди дека неговиот син Камис е убиен на 29 август, југоисточно од главниот град Триполи.

ВИДЕО: Булдожери го рушат комплексот на Гадафи

Нетпрес - 17.10.2011

Два булдожери, под заштита на вооружени луѓе, започнаа со рушење на ѕидовите околу поранешната резиденција на симнатиот либиски лидер, Моамер Гадафи, во либиската престолнина Триполи.

Потврдена смртта на синот на Гадафи – Камис

Алфа - 17.10.2011

Сириската Тлевизија Араи која го поддржува соборениот либиски лидер, потврди дека синот на Моамер Гадафи, Камис е убиен југоисточно од Триполи.

Силите на ПНС го навлегоа во Бани Валид

МРТ - 17.10.2011

Силите на либискиот Преоден национален совет (ПНС) синоќа влегоа во градот Бани Валид и го подигнаа новото либискот знаме во центарот на градот.

Потврдено- убиен најмалиот син на Гадафи

Press24 - 17.10.2011

Сириската телевизија Араи која го поддржува Моамер Гадафи потврди дека неговиот син Камис е убиен во борбите близу главниот град Триполи на 29 август.

Убиен синот на Гадафи, во Сирт грабежи

Алфа - 17.10.2011

Синот на соборениот либиски лидер и командант на елитната воена бригада Хамис Гадафи загинал во борбите југоисточно од Триполи уште на 29 август, пренесе денеска телевизијата „Араи Оруби“ со седиште ...

Потврдена смртта на најмладиот син на Гадафи

Р.С.Европа - 17.10.2011

ТВ станицата Араи со седиште во Сирија која го подржува Моамер Гадафи потврди дека најмладиот син на остранетиот либиски лидер, Камис бил убиен за време на борбите јужно од Триполи на 29 Август.

Бунтовниците влегоа во центарот на Бани Валид

Нетпрес - 17.10.2011

Силите на новите либиски власти денеска стигнале до центарот на Бани Валид, едно од последните упоришта на приврзаниците на симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи, изјавиле претставници на ...

Убиен синот на Гадафи, во Сирт грабежи

МРТ - 17.10.2011

Синот на соборениот либиски лидер и командант на елитната воена бригада Хамис Гадафи загинал во борбите југоисточно од Триполи уште на 29 август, пренесе денеска телевизијата „Араи Оруби“ со седиште ...

Бунтовниците влегоа во центарот на Бани Валид

Точка - 17.10.2011

Силите на новите либиски власти денеска стигнале до центарот на Бани Валид, едно од последните упоришта на приврзаниците на симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи, изјавиле претставници на ...

ВИДЕО: Булдожери го рушат комплексот на Гадафи

Точка - 17.10.2011

Два булдожери, под заштита на вооружени луѓе, започнаа со рушење на ѕидовите околу поранешната резиденција на симнатиот либиски лидер, Моамер Гадафи, во либиската престолнина Триполи.

Потврдена смртта на Камис Гадафи

Точка - 17.10.2011

Телевизиската станица “Араи“ со седиште во Сирија, која го поддржува симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи, потврди дека неговиот син Камис е убиен на 29 август, југоисточно од главниот град Триполи.

Падна и Бани Валид едно од последните упоришта на Гадафи

Sky - 17.10.2011

По долго месечни борби освоен е Бани Валид едно од последните упоришта на веќе поранешниот претседател на Либија Муамер- Гадафи Бани Валид е целосно ослободен и патот сега е отворен на исток кон ...

Се урива раскошната Баб ал-Азизија

Вечер Прес - 17.10.2011

Во либиската престолнина Триполи започна уривањето на Баб ал-Азизија, поранешната резиденција на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи и неговото семејство.

Потврдена смртта на Камис Гадафи

Идивиди - 17.10.2011

Телевизиската станица “Араи“ со седиште во Сирија, која го поддржува симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи, потврди дека неговиот син Камис е убиен на 29 август, југоисточно од главниот град Триполи.