TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети: Прашањето за интеграција не тангира само еден етникум

Алсат-М - 31.10.2010

Македонија не може да се интегрира во НАТО поделена или пак само Албанците да бидат дел од НАТО и ЕУ. Токму заради ова ние не сакаме да бидеме фактор што ќе ги предизвикува граѓаните и ќе создава јаз ...

ЕУ гледа развој во преговорите, Ахмети бара странска помош за името

Канал5 - 31.10.2010

Иако седум средби завршија без конкретен напредок, за ЕУ постои позитивен развој со самото тоа што Груевски и Папандреу имаат желба да се сретнат. Ставот го пренесе Ерван Фуере.

Интервју на лидерот на ДУИ Али Ахмети за Радио Слободна Европа

Сител - 31.10.2010

Македонија не може да се интегрира во НАТО поделена или пак само Албанците да бидат дел од НАТО и ЕУ. Токму заради ова ние не сакаме да бидеме фактор што ќе ги предизвикува граѓаните и ќе создава јаз ...

Ахмети: Поделена Македонија не може да се интегрира во НАТО

Нетпрес - 31.10.2010

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека Македонија не може да се интегрира во НАТО поделена или пак само Албанците да бидат дел од алијансата и Европската унија.

Али Ахмети: Само со единствена Македонија во ЕУ и НАТО

Курир - 31.10.2010

Македонија не може да се интегрира во НАТО поделена или пак само Албанците да бидат дел од НАТО и ЕУ. - Мислам дека нема ниту еден граѓанин на оваа земја кој не сака да си ја види својата држава ...

Црвенковски: Лустрацијата излезе од контрола!

Шпиц - 31.10.2010

Откако процесот на лустрација предизвика политички земјотрес во албанскиот политички блок, вчера се огласи и лидерот на најголемата опозициската партија СДСМ, Бранко Црвенковски, кој посочи дека ...

ДПА: Ибар и Вујко се џелатите на Албанците во Македонија

Шпиц - 31.10.2010

Процесот на лустрација доби улична димензија и засега тој стана инструмент за разнишување на ДУИ од ДПА, кое индиректно го потпомагаат и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кои не сакаат интегративците да имаат ...

Ахмети: Македонија не може поделена во НАТО и ЕУ

Форум - 31.10.2010

Македонија не може да се интегрира во НАТО поделена или, пак, само Албанците да бидат дел од НАТО и ЕУ. Токму затоа не сакаме да бидеме фактор што ќе создава јаз меѓу двата најголеми ентитета во ...

Подобра земја од нашата татковина нема!

Вечер Прес - 31.10.2010

Македонија не може да се интегрира во НАТО поделена или пак само Албанците да бидат дел од НАТО и ЕУ. Токму заради ова ние не сакаме да бидеме фактор што ќе ги предизвикува граѓаните и ќе создава јаз ...

„Чистењето на кодошите“ и натаму актуелно

Deutsche Welle - 30.10.2010

Лустрацијата и натаму останува една од најжешките теми во Македонија. Интересот на јавноста особено се зголеми по наводните информации дека Али Ахмети бил шпион на УДБА.

Косово влезе во македонската лустрација

Дневник - 30.10.2010

Опозициската ДПА вчера жестоко реагираше на одговорот на УБК до Комисијата за лустрација дека досиејата со псевдоними „Мама“ и „Вујко“ се фалсификати-плагијат, а првпат за процесот на лустрација се ...

Македонија - Ќе паѓаат глави во лустрацијата!

Време - 30.10.2010

Процесот на лустрација се одвива според катаклизмично сценарио, надвор од контрола на институциите и надвор од законските рамки, што може да ескалира со вооружени пресметки и паѓање глави затоа што ...

Македонија - „Дворските досиеја“ ќе завршат в корпа

Време - 30.10.2010

Тони Ангеловски Комисијата за лустрација на седницата в недела, најверојатно, ќе ги отфрли двете досиеја „Вујко“ и „Мама“ во кои се препознаа кадрите на ДУИ, министерот Муса Џафери и пратеникот Фазли ...

Лустрацијата бега од контрола

Утрински - 30.10.2010

„Сведоци сме на улична лустрација и поради квалификациите што ги содржат досиејата што се појавија, работите можат да ескалираат до невидени размери“, смета лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Нема да се дознае дали „Ибар“ е фалсификат

Утрински - 30.10.2010

„Ибар“, „Вујко“, „Мама“, „Стрелец“ заедно со досиејата што се во најава, во јавноста ќе се прераскажуваат како загадочен кодошки трилер.

Може ли и „Ибар“ да падне во вода?

Н.Македонија - 30.10.2010

Можно е и за досието „Ибар“ да се утврди дека е фабрикувано, бидејќи во него се повторуваат многу документи, како во „Мама“ и „Вујко“, за кои Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) утврди ...

Комисија за лустрација: Досиеjата се фалсификати?

А1 - 29.10.2010

Во македонските безбедносни служби и во Архивот на Македонија не постојат досиеја Мама, Вујко и Ибар во оригинал, па затоа не може да се утврди веродостојноста на копиите што ги доставија граѓаните.

Ибарска магистрала

Утрински - 29.10.2010

Во некои други времиња најавата на Жозе Баросо дека ќе има позитивен извештај на Европската комисија, за Македонија би била вест на неделата. Сега тоа не може да биде ни вест за половина ден.

„Вујко“ и „Мама“ се фабрикувани и плагијат

Дневник - 29.10.2010

Документите од досиејата „Вујко“ и „Мама“ што беа доставени од професор Шпенд Љуши до Комисијата за лустрација се „фабрикувани-плагијат“.

„Мама“ и „Вујко“ фалсификат - бошоски не им верува на лустраторите

Телма - 29.10.2010

Со потврда од само една институција, Комисијата за верификација на факти утврди дека досијеата со псевдоним „Мајка“ и „Вујко“ биле фалсификат.

Лустрацијата вон контрола - „Надеж“ и законски и етички e чист

Телма - 29.10.2010

Словенечките консултанти биле ангажирани со цел да ги приближат ставовите на претседателот на државата во однос на клучни прашања за државата до граѓаните затоа што во тој период имал серизни ...

Македонија - За Ахмети досиејата се безвредни памфлети

Време - 29.10.2010

Институциите на државата треба да се загрижат за „безвредните памфлети“ што и се делат на јавноста, реагира лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за „Радио Слободна Европа“, а во врска со четирите ...

Црвенковски: Досиејата можат да предизвикаат конфликти

Алсат-М - 29.10.2010

Процесот на лустрација, тврди Црвенковски, излегол од законските рамки и можел да предизвика политичка нестабилност во земјава.

ДПА и ДУИ ја заоструваат реториката за досиејата

Алсат-М - 29.10.2010

Еден ден откако Комисијата за верификување на фактите соопшти дека две од трите доставени досиеја за високите функционери на ДУИ се плагијат, денеска реагираше ДПА.

Тачи во напад на косовски лидери и македонските лустратори

Телма - 29.10.2010

Опозициската ДПА ги отфрла тврдењата на Комисијата за лустрација дека досиејата „Вујко“ и „Мама“ се фасификат и и порачува дека работи политички и оти заштитува одредени личности.

Македонија - Досието „Ибар“ не ги исполнува стандардите

Време - 29.10.2010

Тони Ангеловски Материјалот што неодамна беше објавен како досие „Ибар“, во кое јавноста го препозна лидерот на ДУИ, Али Ахмети, не ги исполнува стандардите и неговата веродостојност допрва ќе треба ...

Ахмети: „Ибар“ е безвреден памфлет!

Утрински - 29.10.2010

Три дена по објавувањето на досието под псевдоним „Ибар“, кое води до кормилото на ДУИ, преку интервју за Радио Слободна Европа се огласи партискиот лидер Али Ахмети и го оквалификува како памфлет.

Црвенковски: Ова е уличарска лустрација

Нетпрес - 29.10.2010

Процесот на лустрација можеше да биде целисходен и општествено корисен само ако се спроведуваше врз основа на објективност, проверени факти, без политичка селективност во рамките на институциите и со ...

Црвенковски: Да се врати процесот на лустрација под контрола

Форум - 29.10.2010

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска го повика премиерот Никола Груевски и Владата јавно да соопштат дали има политичка волја и институционален капацитет за, како што рече, да го вратат ...

Црвенкоски - лустрациониот процес излегува од контрола

Inpress - 29.10.2010

Скопје, 29. октомври 2010 (ИНПРЕС) Лидерот на СДСМ и на опозицијата Бранко Црвенкоски, денеска на прес конференција се огласи околу текот на лустрацискиот процес.

Црвенковски: Да се врати процесот на лустрација под контрола

Макфакс - 29.10.2010

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска го повика премиерот Никола Груевски и Владата јавно да соопштат дали има политичка волја и институционален капацитет за, како што рече, да го вратат ...

Црвенковски проговори за лустрацијата

Курир - 29.10.2010

Претседателот на СДСМ на денешната прес конференција ја обвини Владата на Груевски, дека е директен виновник што процесот на лустрација е осуден на пропаст.

Институциите и експертите да ја обелоденат вистината

МРТ - 29.10.2010

Безвредни памфлети за кои треба да се загрижат институциите на државата, ги оценува лидерот на ДУИ Али Ахмети тајните досијеа кои во излегоа во јавноста последно време.

Македонската лустрација – жртва на косовските избори

Алфа - 29.10.2010

Лустрацијата во Македонија заигра и на Косово. Откако партијата на косовскиот премиер Хашим Тачи, преку одредени македонски медиуми влезе во кампања за одбрана на личностите чии имиња беа ...

Црвенковски: Лустрацијата да се врати под контрола

Алфа - 29.10.2010

Лустрацијата во Македонија отиде целосно во погрешен правец и е спроведувана од улицата, а не од институцииите. Опозициската СДСМ и нејзиниот лидер Бранко Црвенковски, првпат јавно проговорија на ...

Ахмети бара институциите да ја откријат вистината за досиејата

Н.Македонија - 29.10.2010

Ова е прва реакција на лидерот на ДУИ по објавувањето на „Мама“, „Стрелец“, „Вујко“ и на „Ибар“ Безвредни памфлети - вака лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ги оцени четирите досиеја што излегоа во ...

Црвенковски: Процесот на лустрација е надвор од контрола

eReporter - 29.10.2010

Повод за денешнава Прес конференција е начинот на кој се одвива процесот на лустрацијата во Република Македонија. Овој процес имаше смисла, можеше да биде целисходен и општествено корисен само ако се ...

Ахмети: Институциите да ја обелоденат вистината

А1 - 28.10.2010

Безвредни памфлети за кои треба да се загрижат институциите на државата, ги оценува лидерот на ДУИ Али Ахмети тајните досиеја кои во излегоа во јавноста последно време.

Лустрацијата во Србија - пуст сон?

Deutsche Welle - 28.10.2010

Лигата на социјалдемократите од Војводина започна кампања во Србија за конечно да почне да се спроведува Законот за одговорност за кршење на човековите права, познат како Закон за лустрација, донесен ...

Ахмети: Досиејата се безвредни памфлети

Алсат-М - 28.10.2010

Безвредни памфлети за кои треба да се загрижат институциите на државата, ги оценува лидерот на ДУИ Али Ахмети тајните досиеја кои во последно време излегоа во јавноста.

Се расчистуваат дилемите за 2001

Дневник - 28.10.2010

ИНТЕРВЈУ: ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ, ПОРАНЕШЕН ПРЕМИЕР Не можам да се соземам од шокот од веројатноста дека досието „Ибар“ може да биде вистина, вели поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-НП, ...

„Ибар“ стаса кај лустраторите

Дневник - 28.10.2010

Министерството за внатрешни работи треба итно да ја утврди вистинитоста на четирите досиеја што се појавија во јавноста, а кои се однесуваат на четворица високи припадници на ОНА, за да спречи ...

Љупчо: Ме собориле од власт со воен удар

Утрински - 28.10.2010

Експремиерот Љупчо Георгиевски се фрапирал кога ја видел информацијата за досието под псевдоним „Ибар“, кое води до врвот на ДУИ и „мозокот“ на битката за човекови права и воениот конфликт во 2001 ...

ДУИ обвинува за лудило

Утрински - 28.10.2010

Вицепремиерот и потпретседател на ДУИ, Абдулаким Адеми, вчера изјави дека објавувањето на досието „Ибар“ има цел да ја дискредитира личноста на партискиот лидер, Али Ахмети.

Али Ахмети:Институциите да се загрижат за безвредните памфлети!

Канал5 - 28.10.2010

Мислам дека цела оваа историја и хистерија што се случува ќе има крај. Мислам дека институциите на државата треба да се загрижат за овие безвредни памфлети кои и се делат на јавноста, изјави лидерот ...

Македонија - Кодошките приказни канцерогени за ДУИ

Време - 28.10.2010

Ана Анастасовска Целта на „кодошките“ досиеја за функционери на ДУИ е да се фрли сомнеж кај нејзиниот електорат дека високи раководители на оваа партија биле соработници на тајните служби и со тоа да ...

Ахмети: Безвредни памфлети

Р.С.Европа - 28.10.2010

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во врска со објавените досиеа ги повикува граѓаните да останат умерени и ладнокрвни, но додава дека тоа треба да ги загрижи институциите.

Ахмети: Институциите и експертите да ја обелоденат вистината

Алфа - 28.10.2010

Безвредни памфлети за кои треба да се загрижат институциите на државата, ги оценува лидерот на ДУИ Али Ахмети тајните досијеа кои во излегоа во јавноста последно време.

Ахмети: Институциите треба да се загрижат поради безвредните памфлети

Нетпрес - 28.10.2010

Мислам дека цела оваа историја и хистерија што се случува ќе има крај. Мислам дека институциите на државата треба да се загрижат за овие безвредни памфлети кои и се делат на јавноста, изјави лидерот ...

Ахмети: Институциите и експертите да ја обелоденат вистината

Сител - 28.10.2010

Безвредни памфлети за кои треба да се загрижат институциите на државата, ги оценува лидерот на ДУИ Али Ахмети тајните досијеа кои во излегоа во јавноста последно време.

Аман, кој ни прави вака со досиејава?

Шпиц - 28.10.2010

На дело е отворен обид за „ликвидација“ на партијата на Али Ахмети, а најсилниот удар го зададе „Дневник“ со досието „Ибар“.

За Али Ахмети досиејата зе безвредни памфлети

Форум - 28.10.2010

Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, во врска со објавените досиеја смета дека станува збор за „хистерија на која набрзо ќе и додје крајот“ повикувајќи го граѓаните да останат ладнокрвни, но ...

Ахмети: Оваа историја и хистерија ќе има крај

Макфакс - 28.10.2010

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Радио Слободна Европа ги повикува институциите на државата како што рече „да се загрижат за безвредните памфлети кои се делат во јавноста“ и очекува и ...

Ахмети: Институциите треба да се загрижат за досиејата

Курир - 28.10.2010

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, тајните досијеа кои излегоа во јавноста ги оценува како безвредни памфлети за кои треба да се загрижат институциите на државата.

„Мама“ и „Вујко“ се фалсификат и плагијат!

Алфа - 28.10.2010

„Мама“ и „Вујко“ биле фалсификувани. Информацијата ја потврди претседателот на Комисијата за лустрација. Томе Аџиев за АЛФА вели дека така утврдила Управата за безбедност и контраразузнавање од која ...

Ахмети: Институциите и експертите да ја обелоденат вистината

Кирилица - 28.10.2010

Безвредни памфлети за кои треба да се загрижат институциите на државата, ги оценува лидерот на ДУИ Али Ахмети тајните досијеа кои во излегоа во јавноста последно време - Мислам дека цела оваа ...

Ахмети за досието "Ибар": Тоа се безвредни памфлети

Вечер Прес - 28.10.2010

Комисијата за лустрација е пред одлука за трите досиеја - Мама, Стрелец и Вујко кои до нив ги достави тетовскиот професор Шпенд Љуши.

Досиејата за Ахмети се "безвредни памфлети"

eReporter - 28.10.2010

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во првата реакција за “Ибар“ и другите објавени тајни досиеја рече дека се “безвредни памфлети“ и ги повика надлежните државни институции да ја обелоденат вистината.

Аџиев:"Мама" и "Вујко" биле лажни

eReporter - 28.10.2010

Претседателот на Комисијата за лустрација Томе Аџиев изјави вечерва дека досиејата „Мама“ и „Вујко“ биле фалсификувани. Аџиев вечерва во изјава за тв Алфа навел дека така утврдила Управата за ...

Адеми: Целта на „Ибар“ е дискредитација на лидерот на ДУИ

А1 - 27.10.2010

Потпретседателот на ДУИ Абдулаќим Адеми за објавувањето на новото досие „Ибар“, денеска изјави дека тоа има за цел дискредитирање на личноста на лидерот на партијата Али Ахмети.

ДУИ - „Ибар“ е дело на нездрави луѓе за да се дискредитира Ахмети

Телма - 27.10.2010

Потпртседателот на ДУИ Абдилаќим Адеми за објавувањето на новото досие „Ибар“, денеска изјави дека тоа има за цел дискредитирање на личноста на лидерот на партијата Али Ахмети.

Мораториум

Дневник - 27.10.2010

Успех на лустрацијата во Македонија би бил еднаков на освојување тврдина. Не само метафорично, туку и реално. Тврдина под земја е второто име на Институтот за безбедност на МВР на Србија, во кој, ако ...

ДУИ: Правдата ќе ги стигне дистрибутерите на досиејата

Дневник - 27.10.2010

Албанскиот народ нема да дозволи шверцерите и отпадоците на антиалбанската политика да ги омаловажат гордоста и светоста на праведните албански борби, реагира вчера ДУИ, откако „Дневник“ го објави ...

Викиликс ја тресе Македонија

Утрински - 27.10.2010

Демократската унија за интеграција многу лесно ги избриша наводите во Википедија за политичкото минато и за здравствената состојба на нивниот лидер Али Ахмети.

„Ибар“ може да ја поплави Владата

Утрински - 27.10.2010

Кога пред четири години се правеа срамежливите чекори за лустрацијата, се претпоставуваше дека процесот ќе отвори длабоки рани во кревкото македонско општество, но, само малкумина можеа да ...

Адеми: Целта на „Ибар“ е дискредитација на лидерот на ДУИ

Алсат-М - 27.10.2010

Потпретседателот на ДУИ Абдилаќим Адеми за објавувањето на новото досие „Ибар“, денеска изјави дека тоа има за цел дискредитирање на личноста на лидерот на партијата Али Ахмети.

Досието „Ибар“предадено во Комисијата за лустрација

Канал5 - 27.10.2010

Во комисијата за лустрација денеска е предадено досието Ибар во кое стои дека актуелен македонски политичар роден во кичевско Зајас учествувал во формирањето на УЧК и за тоа ја известувал тајната ...

Досието „Ибар“ пристигна кај надлежните - ДУИ остро реагира

Телма - 27.10.2010

Претседателот на Комисијата за верификација на факти, Томе Аџиев потврди дека досието со псевдоним Ибар кое вчера беше објавено во дневниот весник Дневник попладнево било предадено на комисијата.

Адеми: Дискредитирање на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, е целта на „Ибар“

Курир - 27.10.2010

Во врска со објавувањето на новото досие „Ибар“, потпретседателот на ДУИ Абдилаќим Адеми, изјави дека тоа има за цел дискредитирање на личноста на лидерот на партијата Али Ахмети.

Адеми: Целта на „Ибар“ е дискредитација на лидерот на ДУИ

Сител - 27.10.2010

ДУИ го препозна кодошот од Зајас во сопствените редови. Ибар, главниот лик од насловните страници, бил лидерот на партијата Али Ахмети.

Божидар Спасиќ - човекот кој бил на врска со „ИБАР“

Алфа - 27.10.2010

Поранешниот шеф на специјалниот тим на Југословенска Служба за државна безбедност одговорен за албанската емиграција тврди дека меѓу агентите кои работеле за тајната полиција имало лица со псевдоними ...

“Ибар“ е напад врз Ахмети

Алфа - 27.10.2010

Ова е директна војна за да се дискредитира делото и личноста на основачот на ОВК и на ОНА, успесите на двете албански војски воопшто и светлата историја на албанскиот народ и успесите на нашиот лидер ...

Адеми: Треба да си ментален за да го обвиниш првиот човек на ОНА

Кирилица - 27.10.2010

Потпретседателот на ДУИ смета дека „Ова е директна војна за да се дискредитира делото и личноста на основачот на ОВК и ОНА, Али Ахмети, како и успесите на двете албански војски Да се обвини еден од ...

ДУИ: ДПА се расколници на албанскиот народ

Форум - 27.10.2010

Во контекст на објавувањето досиеја кои наводно се однесуваат за личности од врвот на ДУИ и поранешната ОНА, се огласи и владејачката партија, откако претпладнево вицепремиерот Абдулаќим Адем оцени ...

Адеми: Целта на „Ибар“ е дскредитација на лидерот на ДУИ

Алфа - 27.10.2010

Потпртседателот на ДУИ Абдилаќим Адеми за објавувањето на новото досие „Ибар“, денеска изјави дека тоа има за цел дискредитирање на личноста на лидерот на партијата Али Ахмети.

Адеми: Објавувањето на досието “Ибар“ е за да се дискредитира Ахмети

Нетпрес - 27.10.2010

Досието “Ибар“ е фалсификат што го растураат ментално болни луѓе со цел да им се оддолжат на тајните служби во регионот, тврди потпретседателот на ДУИ и вицепремиер задолжен за спроведување на ...

Адеми: Се води војна против основачот на ОНА и на ДУИ

Форум - 27.10.2010

Потпретседателот на ДУИ, Абдулаким Адеми во врска со вчерашниот напис на „Дневник“ изјави дека со ова се дискредитира личноста на основачот на ОВК и ОНА, односно лидерот на партијата Али Ахмети „Ова ...

Со Ибар сакаат да го дискредитираат Ахмети

Вечер Прес - 27.10.2010

Досието "Ибар" вчера стигна во комисијата за верификација на фактите. Засега непознато лице го доставило до лустраторите.

Адеми – На ДУИ и е објавена војна

eReporter - 27.10.2010

Објавувањето на досието „Ибар“ е „директна војна“ против претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети и е дело на болни луѓе или должници кон странски тајни служби, порача ...

Од македонскиот печат, 26.10

BBC - 26.10.2010

Весниците денеска меѓу другите теми пишуваат и за процесот на лустрација. Според НОВА МАКЕДОНИЈА, Владата бара начин како да ги врати досиејата на тајните служби од Белград.

Основачите на ОНА соработници на српските тајни служби?

А1 - 26.10.2010

Досиеја освен по дворови, почнаа да стасуваат и во поштенски сандачиња на весниците. По Мама, Стрелец и Вујко, се појави и внукот, под псевдоним Ибар.

Што содржи досието под псевдонимот „ИБАР“ ?

Телма - 26.10.2010

Комисијата за лустрација сеуште не ја утврдила веродостојноста на трите досијеа за можни соработници на тајните служби кои доновиве им ги достави универзитетскиот професор Шпенд Луши.

Македонија - Белград ќе ги одбира македонските кодоши

Време - 26.10.2010

Тони Ангеловски Дури и српските служби да дозволат увид во досиејата што се чуваат во Белград, тие податоци ќе бидат селективни, а постои можност и од фабрикување нови досиеја, велат упатените.

ОНА формирана во Белград

Дневник - 26.10.2010

ЕКСКЛУЗИВНО: ГО ОБЈАВУВАМЕ соработниЧкото ДОСИЕ НА ИБАР ОД ЗАЈАС Формирањето на штабот на Оружените сили на Косово или на Оружената војска на Косово (ОВК) и раководењето на нејзиното воено крило било ...

Чие е досието “Ибар“?

Алфа - 26.10.2010

Молк во ДУИ по објавувањето на досието “Ибар“ кое упатува дека уште еден висок функционер на владејачката албанска партија соработувал со УДБА.

Почна првото судење за лустрација

Алфа - 26.10.2010

Лустраторите се нестручни, еклатантно субјективни а доказите што се вметнати во досието на Ивановски се фабрикувани. Вака правниот тим на уставниот судија ја образложи тужбата против Комисијата за ...

Борци за права или за слава - УЧК е формирана од Белград

Сител - 26.10.2010

Ново шпионско досие пред очите на јавноста. Овој пат, наместо преку дворот на тетовскиот професор Љуши, директно на насловната на Дневник.

Наредбодавците невидливи во досиејата

Н.Македонија - 26.10.2010

Владата бара начин како да ги врати досиејата од Белград. Можно е сукцесијата да отпадне од игра, бидејќи процесот е долг и не зависи само од Македонија.

Меѓудржавен договор со Србија за досиејата за кодошите?!

Вечер Прес - 25.10.2010

Висок владин извор на вчерашниот брифинг со новинарите потенцира дека процесот на сукцесија е долготраен и дека Македонија треба поскоро да ги добие досиејата од Србија затоа што процесот на ...

Наредбодавци беа сите министри на полицијата од 1991 до 1998 година

Н.Македонија - 25.10.2010

Според важечките прописи, треба и тогашните први луѓе на МВР и главните раководители на службите да добијат соодветни казни бидејќи го кршеа новиот Устав на РМ, вели директорот на Архивот Нема точна ...