TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Deutsche Welle - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

Литванија петта, Словенија седма

Оn.net - 18.09.2011

Домаќинот на Европското првенство, Литванија во натпревар за петото место ја порази Грција со ...

Шпанија и Франција за титулата

Оn.net - 18.09.2011

Европското првенство во Литванија е при крај и остана да се види кој ќе ја освои ...

Литванците со победа им се заблагодарија на своите навивачи

Спорт Денес - 18.09.2011

Со победата над Грција од 73:69, кошаркарите на Литванија им се оддолжија на своите верни навивачи. Во последниот натпревар за 5.

Литванија навива за Македонија

БркајРабота - 18.09.2011

Бројни литвански фанови поминуваа во близина на автобусот, упатувајќи се кон трибините за средбата Словенија – Србија. Кога нашите кошаркари почнаа да излегуваат од автобусот, сите литвански фанови, ...

Поддршка и од Сандро Бенкардино, кондицискиот тренер на нашата репрезентација

БркајРабота - 18.09.2011

Поради клупски обврски, Бенкардино мораше да се врати во Италија пред заминувањето на репрезентацијата на Евробаскетот. Одработи беспрекорни подготовки со сите наши кошаркари, но не беше во можност ...

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Идивиди - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Алфа - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

Македонија е четврта во Европа!

Кајгана - 18.09.2011

Главата горе, вие сте нашите херои. Со ова скандирање неколкуте стотини македонски навивачи ги испратија кошаркарските репрезентативци на Македонија по поразот од Русија (68-72) во битката за ...

Македонија четврта кошаркарска сила во Европа

+инфо - 18.09.2011

Македонските кошаркари го освоија четвртото место на Европското првенство во Литванија. Во малото финале и битката за бронзениот медал „црвено-жолтите” со 68-72 загубија од Русија.

Кошаркарите плачат, Македонија го слави успехот (фото)

+инфо - 18.09.2011

Македонските кошаркари не ги криеја солзите по завршувањето на средбата со Русија и поразот од 68-72 во битката за бронзениот медал на Европското првенство во Литванија.

Литванија петта, Словенија седма

Кирилица - 18.09.2011

Во натпреварот за петтото место, домаќинот Литванија ја победи Грција со 73:69 Литванија и Грција се изборија за квалификацискиот турнир за Олимписките игри 2012 во Лондон и станаа директни учесници ...

Домашната публика ќе навива за Македонија

Кирилица - 18.09.2011

"Браво, браво, секоја чест“, "Со среќа утре, навиваме за вас“, "Македонија, Македонија“, скандираа литванските навивачи кога ги здогледаа македонските кошаркари пре салата во Каунас При излегувањето ...

Спортска треска пред натпреварот со Зборнаја

Канал5 - 18.09.2011

Пред нашите кошаркари е историската шанса за медал во Литванија. Бронзата за нашите момчиња има иста вредност како да освоиле злато.

Од аутсајдери до борци за медал – кои се 12-те херои?!

Канал5 - 18.09.2011

Шпанците го имаат Пол Гасол, Французите Тони Паркер, Русите Андреј Кириленко. Македонија го има целиот свој тим. Фаворитите и големите кошаркарски имиња, се соочија со анонимни момци.

Македонија ми го скрши срцето

Кирилица - 18.09.2011

Литванците никако да го прежалат поразот од Македонија во четвртфиналето на Евробаскетот, па дури и отпечатија маички дека сме им го скршиле срцето Во литванските продавници се појавија маички со ...

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Сител - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

Вие сте нашите херои, главата горе!!!

МРТ - 18.09.2011

Главата горе, вие сте нашите херои. Со ова скандирање неколкуте стотини македонски навивачи ги испратија кошаркарските репрезентативци на Македонија по поразот од Русија (68-72) во битката за ...

Чуда

Вечер - 18.09.2011

Чудата не постојат. И кога мислиш дека се случуваат, тоа се настани кои се логична и физичка последица на претходни дејствија. Дејствија кои не си ги видел, а сепак претходно, и патем, се случуваат.

Бронзата на дофат на македонските кошаркари

Точка - 18.09.2011

Избраниците на македонскиот селектор Марин Докузовски денеска ќе се борат за трето место на европското првенство во Литванија.

Бронзата на дофат на македонските кошаркари

Нетпрес - 18.09.2011

Избраниците на македонскиот селектор Марин Докузовски денеска ќе се борат за трето место на европското првенство во Литванија.

Литванските фанови скандираа „Македонија, Македонија“

Курир - 18.09.2011

При излегувањето од тимскиот автобус, на влезот на „Жалгирис“ арената пред вчерашниот тренинг, репрезентацијата на Македонија наиде на пријатен пречек.

Поддршка од Сандро Бенкардино

Курир - 18.09.2011

Кондицискиот тренер на македонската репрезентација, кој одлично физички ги подготвуваше нашите кошаркари, допатува во Каунас за последниот меч.

Црвенковски: Браво момци – Вие сте нашата гордост!

Press24 - 18.09.2011

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски вечерва испрати честитка до селекторот на Македонската кошаркарска репрезентација, Марин Докузовски и до целиот победнички кошаркарски тим на Македонија ...

Црвенковски: Браво момци - Вие сте нашата гордост!

Sky - 18.09.2011

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски денес испрати честитка до селекторот на Македонската кошаркарска репрезентација, Марин Докузовски и до целиот победнички кошаркарски тим на Македонија со ...

Македонија-„Пепелашка“ во кошарката!

Deutsche Welle - 17.09.2011

Македонците се изненадување на Евробаскетот во Литванија, остануваат коментарите во германските медиуми и по поразот од Шпанија.

Познати осум учесници за ОИ во Лондон

Оn.net - 17.09.2011

По полуфиналните натпревари на Европското првенство во Литванија познати се осум од 12 учесници на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Лондон во следната ...

Денови на среќа и гордост

Утрински - 17.09.2011

Одамна не гледам кошарка на телевизија. Всушност, одамна ги прескокнувам спортските ТВ-канали, иако своевремено одработував солидна спортска минутажа пред телевизорот и имав пристојни познавања за ...

Јеловац: Слушнав, Македонија прави чуда во Литванија?!

Утрински - 17.09.2011

Одамна се немавме слушнато со еден од најдобрите ексјугословенски кошаркари, Винко Јеловац, кој со своите 240 настапи во дресот на СФР Југославија е веднаш зад рекордерот, легендарниот Крешимир Ќосиќ.

Владата испрати навивачи во Литванија

Утрински - 17.09.2011

Владата, во соработка со кошаркарската репрезентација на Македонија и неколку успешни компании, на 405 граѓани им овозможи да присуствуваат на преостанатите натпревари на нашите кошаркари во ...

ФОТО: Кошаркарите и навивачите прегрнати по мечот

Дневник - 17.09.2011

По натпреварот со Шпанија, нашите кошаркари заминаа на дружење со бројните македонски навивачи кои вечерва се во Литванија. Ексклузивно ви пренесуваме фотографии од нивната заедничка вечер.

Успесите во Литванија ни носат суперкошаркарска иднина

Дневник - 17.09.2011

Остваривме извонреден биланс на спортски план, а ползата од брилијантната презентација на државата Македонија ќе се мери допрва Историска битка за медал од врвно натпреварување во екипен спорт, ...

Литванската одисеја ја следам со радост и солзи

Дневник - 17.09.2011

Николовски, кој не отпатува во Литванија поради здравствени проблеми, се радува на победите на своите другари, а во исто време не може да прежали што не е со нив Кошаркарот Кирил Николовски е човекот ...

Познати осум учесници на Олимписките игри

БркајРабота - 17.09.2011

По полуфиналните натпревари на Европското првенство во Литванија, познати се осум од дванаесет учесници на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Лондон, идната година.

Шпанија и Франција ќе играат во финалето на Евробаскетот

БркајРабота - 17.09.2011

Во финалето на Европското првенство во Литванија ќе играат бранителот на титулата Шпанија и селекцијата на Франција. Шпанците, освен „киксот“ со Турција, ги победија сите ривали на патот до третото ...

Колку ќе ве чини средбата за медал ако отидете во Литванија

Mnogoo - 17.09.2011

Ако сте Македонец сигурно посакувате да можете да навивате за нашата кошаркарска репрезентација од трибините на арената каде нашите лавови ќе ја бијат битката за медал.

Квиз за ЕП 2011 во Литванија

Факултети - 17.09.2011

Проверете колку добро ја следевте македонската кошаркарска репрезентација на патот кон нејзиниот најголем успех. Квизот има 10 прашања кои се временски ограничени, секој точен одговор носи 10 поени а ...

Литванците навиваат за Македонија

Дневник - 17.09.2011

Со скандирање „Македонија, Македонија“, Литванците денеска ја поздравија нашата репрезентација кога нашиот автобус пристигна пред арената на својот редовен тренинг во Каунас , пренесува порталот на ...

Аплаузи на отворена сцена од литванските навивачи

Факултети - 17.09.2011

При излегувањето од тимскиот автобус, на влезот на „Жалгирис“ арената пред денешниот тренинг, репрезентацијата на Македонија наиде на пријатен пречек.

Навивачите добија карти за Литванија, ама се сместија на час ипол од салата

+инфо - 17.09.2011

Извисени се навивачите кои на лотарија добија карти, хотелско сместување и авионски превоз до Литванија во пресрет на утрешната борба на македонската репрезентација за третото место на европското ...

Поранешна југословенска кошаркарска велесила Македонија

МРТ - 17.09.2011

Македонија во моментов е убедливо најдобрата кошаркарска нација од просторот на поранешна СФР Југославија, која во времето на своето постоење важеше за една од најголемите велесили во светот на ...

Кошаркарите и навивачите на заедничко славење во Литванија

Сител - 17.09.2011

И по поразот со Шпанија, македонските навивачи не ја заборавија македонската репрезентација. Со песна ги дочекаа своите јунаци.

Посакуваме бронза која ќе сјае како злато

Вечер - 17.09.2011

Прекрасно е чувството кога од над триста грла во Каунас ќе се чуе Излези момче право на тераса. Ја знаат и литванците. Подготвени сме за спортска одмазда.

ЕвроБаскет: Македонија е најголемата кошаркарска сензација во историјата на Европа

Press24 - 17.09.2011

Победата на Македонија против Литванија во четврт-финалниот дуел најверојатно ќе биде запишано како најголемата сензација во историјата на кошарката.

Илиевски: "Најдобриот шут во мојата кариера, во мојот живот!"

Спорт - 16.09.2011

"Тоа беше најдобриот шут во мојата кариера. Најдобриот шут во мојот живот. Ова е голема победа за нас, ја остваривме сите заедно како тим", вели еден од македонските јунаци во Каунас, во Литванија Го ...

Грција пропушти нова балканска сензација

Спорт - 16.09.2011

Репрезентацијата на Франција ја совлада Грција со 64:56 во третиот четвртфинален натпревар од Европското првенство во Литванија и обезбеди пласман меѓу најдобрите четири на "Стариот континент" Иако ...

Одиме до крај!

Оn.net - 16.09.2011

Денес македонската кошаркарска репрезентација ќе го одигра историскиот натпревар од полуфиналето на Евробаскетот во Литванија против актуелниот шампион, репрезентацијата на ...

Спорт - Македонското шоу продолжува!

Вест - 16.09.2011

Македонските кошаркари ја кренаа цела Македонија на нозе! На македонските ѓграѓани им го донесоа најубавиот подарок за 20 годишнината од независноста - историски пласман во полуфиналето на ...

Спорт - Мекејлеб: Не се плашиме од никого!

Вест - 16.09.2011

Македонија ја започнува битката за медали на Евробаскетот. Во полуфиналето денеска во "Жалгирис Арена" (16.30) ќе излезе на мегдан со актуелниот европски првак Шпанија во обид да направи нова ...

Ќе навиваме како 17.000 Македонци во Литванија

Утрински - 16.09.2011

дир. на „Хипо Алпе Адрија лизинг“ и поранешен кошаркарски репрезентативец Гордо, многу гордо! Навистина, на мене, како поранешен кошаркарски репрезентативец на Македонија, ми е многу потешко да ...

Литвански билет до вечноста

Утрински - 16.09.2011

Антологиска ноќ во Каунас. Ништо нема да биде исто во нашите глави, барем во контекст на спортската амбиција по историската победа во четвртфиналето над домаќинот на Евробаскетот Литванија (67:65).

Изјави

Утрински - 16.09.2011

Ние дванаесетмина буквално сме како браќа. Растоварени сме, не не' оптоваруваат признанија, награди и премии. Играме за нашата земја, за нашиот народ, чиешто срце сега е полно, како и нашето по ...

Рато Тврдиќ: Заслуживте медал

Утрински - 16.09.2011

„Пријателе, па вие сега сте европска кошаркарска сила“, беа првите зборови на мојот стар познајник Рато Тврдиќ, некогашен ас на сплитска Југопластика и еден од најдобрите играчи на поранешната ...

Претседателот и премиерот им честитаа на кошаркарите

Утрински - 16.09.2011

Премиерот Никола Груевски вчера телефонски разговарал со селекторот Марин Докузовски и му го честитал успехот што го постигна македонската кошаркарска репрезентација.

Незадржлива македонска фаланга

Утрински - 16.09.2011

„Откако ги освоија Алитус и Вилнус, потомците на Александар Македонски тргнаа на немилосрден поход кон кошаркарската престолнина на Литванија - Каунас.

Гранитна одбрана за „црвената фурија“

Дневник - 16.09.2011

Потежок противник од актуелниот шампион Шпанија не можевме да добиеме, но македонските воини се покажаа во брилијантно издание во досегашниот тек од првенството и победија многу фаворити Македонија ...

Македонија забревтана, Литванија шокирана

Дневник - 16.09.2011

В о земјата-домаќин речиси прогласија ден на жалост, а во остатокот на Европа медиумите пишуваат за нас спн; Во 100-от официјален натпревар македонската репрезентација ја забележа најважната победа ...

Македонија експлодира од радост

Дневник - 16.09.2011

По победата на црвено-жолтите над Литванија во Македонија си честитаа познати и непознати, илјадници луѓе облечени во црвено или со знамиња, дресови и шалови пееја патриотски песни, се пукаа петарди, ...

Литванија до квалификациски билет за ОИ

Идивиди - 16.09.2011

СЛОВЕНИЈА - ЛИТВАНИЈА 77:80 Литванија се избори за позицијата која води во квалификациите за Олимписките игри во Лондон следната година откако вчера со 77:80 славеше над Словенија, во првата битка од ...

Два авиони со навивачи тргнуваат за Литванија

Кајгана - 16.09.2011

Сто граѓани кои вчера беа избрани по пат на лотарија денес ќе патуваат во Литванија на полуфиналниот натпревар меѓу Македонија и Шпанија на Европското првенство во кошарка.

Илиевски: Шпанија е фаворит за злато, но ние ќе си ја играме нашата игра

Спорт Денес - 16.09.2011

Херојот од четвртфиналето со Литванија, Владо Илиевски најавува уште една добра партија против фаворитизраната Шпанија, за сите тие се фаворити за златото, но такви беа и Литванците и сите останати.

ФФМ: Продолжете со победите велемајстори

Н.Македонија - 16.09.2011

Фудбалската федерација на Македонија упати честитка, потпишана од претседателот на ФФМ Хари Хаџиристески, која ви ја пренесуваме во целост „Големиот успех на македонската кошарка на ЕП во Литванија е ...

Кошаркарски освојувачи

Н.Македонија - 16.09.2011

Кошаркарите со игрите во Литванија освоија многу Еден од медалите за најдобрите на ЕП 2011 Прво нашите и срцата на многу Европејци кои досега не знаеја каде е Македонија.

Споменик на кошарката

Н.Македонија - 16.09.2011

Успехот на македонскиот спорт, пред сé, кошарката би требало да биде преточен во споменик пред салата „Борис Трајковски“, како потсетник за идните генерации за големиот успех на македонската кошарка ...

„Македонското сонце не заоѓа на Балтикот“

Н.Македонија - 16.09.2011

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ Завчерашната историска победа на македонската кошаркарска репрезентација одекна силно и во светските медиуми.

Додека ние пишуваме историја, другите учат географија

Н.Македонија - 16.09.2011

Македонија победи и ќе биде нашиот противник во полуфиналето. Тие се многу опасен тим, како и што покажуваат на ЕП, напиша Пау Гасол на Твитер, најголемата ѕвезда во таборот на Шпанците Шпанска ...

Докузовски: Заслужено сме во самиот европски врв

Н.Македонија - 16.09.2011

Знаевме дека ако ја одржиме резултатската неизвесност во првите три четвртини, во последната ќе ја добиеме нашата шанса за победа, затоа што притисокот ќе падне врз домаќинот, рече селекторот ...

Македонија со срце ја расплака Литванија

Н.Македонија - 16.09.2011

Со победата над Литванија со 67-65 и со пласманот во полуфиналето, постигнат е најголемиот успех на македонската кошарка и на македонскиот репре­зентативен спорт Радост на репрезентативците покрај ...

БЛАГОДАРИМЕ! Шоуто продолжува, на ред е медал

Н.Македонија - 16.09.2011

Македонската кошаркарска селекција денеска од 16.30 часот игра против Шпанија во полуфиналето на Европското првенство Не се плашиме од никого Македонската кошаркарска репрезентација денеска попладне ...

Браво Македонски јунаци

Н.Македонија - 16.09.2011

Интелектуалната јавност и експертите велат дека по ваквиот колективен транс, сé е возможно ако се сака, па влезот во Европската Унија и во НАТО, постигнувањето на национален консензус за спорот со ...

Србија остана и без Олимписки игри

Дневник - 16.09.2011

Кошаркарите на Србија не обезбедија учество ниту на квалификациите за Летните олимписки игри во Лондон 2012 година. Во натпреварот за пласман од 5. до 8.

Прв шут на Илиевски - тројка

Дневник - 16.09.2011

Во првиот напад на нашата репрезентација против Шпанија, Илиевски постигна три ...

Македонија без страв против Шпанија

+инфо - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денес (16,30 ч.) е соочена со нов историски предизвик на Европското првенство во Литванија, полуфиналната пресметка со бранителот на титулата Шпанија.

Нов предизвик за македонските кошаркари – полуфинале со европскиот шампион

Канал5 - 16.09.2011

Денеска се игра полуфиналето на Европското првенство во кошарка во Литванија. Македонската репрезентација, навивачките каравани кои со авиони претпладнево ќе се упатат во Литванија и оние кои ...

Македонската кошаркарска репрезентација ќе ја бодрат 405 навивачи

МРТ - 16.09.2011

На вкупно 405 граѓани на Република Македонија ќе им се овозможи да присуствуваат на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија.

405 граѓани отпатуваа во Литванија - детална информација од владата

Канал5 - 16.09.2011

405 граќани отпатуваа во Литванија на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на ЕП во кошарка. Владата детално информира за организацијата и целокупниот аранжман.

Македонската кошаркарска репрезентација ќе ја бодрат 405 навивачи од Македонија

Сител - 16.09.2011

На вкупно 405 граѓани на Република Македонија ќе им се овозможи да присуствуваат на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија.

Засилена фалангата на Македонија

Кирилица - 16.09.2011

Организирани се 3 чартер лета кои што денеска одат за Литванија. Нивното враќање е планирано за во недела, после последниот натпревар на кошаркарската репрезентација на Македонија Ви го пренесуваме ...

Вкупно 405 навивачи во еден глас - ние сме со вас

Вечер - 16.09.2011

Вкупно 405 навивачи од Македонија, со три чартер летови заминаа за Литванија во пресрет на мечот со Шпанија да ги бодрат Македонците на патот до медал.

Илиевски: Шпанија е фаворит за злато, но ние ќе си ја играме нашата игра

Точка - 16.09.2011

Херојот од четвртфиналето со Литванија, Владо Илиевски најавува уште една добра партија против фаворитизраната Шпанија, за сите тие се фаворити за златото, но такви беа и Литванците и сите останати.

Околу 400 навивачи вечер ќе ја бодрат Македонија

Точка - 16.09.2011

Потпретседателот на Владата на РМ Мартин Мартиноски денес извести за целокупниот аранжман со кој на околу 400 граѓани им беше овозможено да присуствуваат на преостанатите натпревари на нашата ...

Владата организираше лотарија – сто граѓани бесплатно ќе патуваат за Литванија

Press24 - 16.09.2011

Во соработка со повеќе компании, Владата организира аранжман за граѓаните за поддршка на нашата кошаркарска репрезентација во Литванија која утре во полуфиналето ќе игра со Шпанија Аранжманот ...

ВИДЕО: Македонија ги полуде и американските коментатори

Курир - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е хит на Европското првенство во Литванија, но и во светот. Погледнете како само ги зафати „македонската кошаркарска треска“ и американските коментатори.

Да ги поддржиме македонските кошаркари

Курир - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денес се наоѓа пред уште еден предизвик на Евробаскетот во Литванија . Додека другите се надеваат, ние се бориме, додека другите играат, ние победуваме, додека ...

Околу 400 навивачи денеска ќе ја бодрат Македонија

Нетпрес - 16.09.2011

Портпаролот на Владата, Мартин Мартиноски денес извести за целокупниот аранжман со кој на околу 400 граѓани им беше овозможено да присуствуваат на преостанатите натпревари на нашата репрезентација.

Над 400 навивачи ќе ги бодрат кошаркарите

Курир - 16.09.2011

На вкупно 405 граѓани на Република Македонија ќе им се овозможи да присуствуваат на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија.

Како Американците го коментираа мечот Македонија – Литванија

Македонија24 - 16.09.2011

Без коментар - Македониjа 24, , Како Американците го коментираа мечот Македонија – Литванија, Погледнете како американските коментатори го коментираа четвртфиналниот меч помеѓу Македонија и ...

Владата организираше престој во Литванија за над 400 граѓани

Македонија24 - 16.09.2011

Македонија - Македониjа 24, , Владата организираше престој во Литванија за над 400 граѓани, "Над 400 граѓани ќе присуствуваат на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска ...

Македонија во полуфинале на Европското првенство

Deutsche Welle - 15.09.2011

Скопје мина низ луда ноќ, радосна, еуфорична. Се славеа македонските кошаркари, јунаците кои надвишија исклучително тешка бариера и извојуваа уште една херојска победа за влез во битките за медал на ...

Илиевски: Тоа беше шут на мојот живот

Спортнет - 15.09.2011

Шест пати Владо Илиевски шутираше за три поени на четвртфиналниот меч од Евробаскетот против Литванија, немаше премногу успех бидејќи погоди само две тројки, но тоа што е најважно е дека на 11 ...

Цела Македонија слави - борба за медал во Литванија

Спорт - 15.09.2011

Македонија слави!!! Сите се на улица... Се пее, се скандира, се слават хероите коишто во Литванија го направија она во кое ретко кој можеше и да поверува.

Тројка на кариерата

Оn.net - 15.09.2011

Шест пати Владо Илиевски шутираше за три поени на четвртфиналниот меч со Литванците и немаше многу успех бидејќи погоди само два пати, но она што е најважно беше што погоди на 11 секунди пред крај за ...

Самарџиски: Ние дванаесетмина сме буквално како браќа

Спортнет - 15.09.2011

Пласманот во полуфиналето на Евробаскетот не е само најголем успех на кошаркарската репрезентација, тоа е најголем успех на македонскиот спорт воопшто, стои на официјалниот веб сајт на Македонската ...

Кошаркарите не обединија

Р.С.Европа - 15.09.2011

Она што го направија македонските кошаркари, досега не му успеало на ниту еден политичар. Национално единство, радост и среќа по синоќешната победа. Леле што направивме...

Ги расплакавме Литванците

Оn.net - 15.09.2011

Македонските кошаркари донесоа огромна радост во нашата земја, но и невидена тага во ...

На Литванците не им е јасно како загубија

Спортнет - 15.09.2011

На репрезентативците на Литванија не им е беше јасно на кој начин успеаа да го загубат четвртфиналниот дуел против Македонија на Евробаскетот кој се организира во нивната земја.

Литванците планираа полуфинале

Спортнет - 15.09.2011

На самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, пишуваше дека се очекува настап на домаќинот. Влезниците се пуштени уште пред натпреварот помеѓу Македонија и Литванија во Каунас, а ...

ФФМ со честитки за кошаркарите

Спортнет - 15.09.2011

Претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи Ристевски им честиташе на кошаркарите за остварениот успех: "Големиот успех на македонската кошарка на ЕП во Литванија е голем ден и за нашиот спорт а воопшто и ...

Литванците очекуваа полуфинале

Оn.net - 15.09.2011

На самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, пишуваше дека се очекува настап на ...

Нема умор кога сме на терен

Оn.net - 15.09.2011

Број еден сензацијата на годинешниот Евробаскет во Литванија, нашите кошаркарски јунаци полека ги сумираат впечатоците од синоќешниот триумф над домашната ...

Литванија ја порази Словенија

Оn.net - 15.09.2011

Домаќинот на Европското првенство Литванија најде утеха од вчерашниот пораз од Македонија со победа од 80:77 над Словенија во разигрувањето за пласман од 5. до 8.

Трнлив пат до Олимписките игри

Утрински - 15.09.2011

Македонските кошаркари имаат шанса да станат првата наша репрезентација во кој било спорт што ќе учествува на Олимписките игри, во случајов во Лондон наредната година.

Владо Илиевски: најдобриот шут во мојот живот

Телма - 15.09.2011

По триумфот над домаќинот Литванија (67:65), во четврфиналето на Евробаскетот во Каунас, македонските кошаркари со голема еуфорија и нескриено задоволство го доживеаа овој историски успех за ...

Македонија и с` е можно

Дневник - 15.09.2011

Според аналитичарите, ако за нашиот тим може да се каже дека најпријатно изненади на Евробаскетот во Литванија, тогаш Турција и Хрватска се прогласени за најголеми разочарувања Македонија е една од ...

ВИДЕО: Моменти на паметење за македонската кошарка

Дневник - 15.09.2011

Многубројни видео-материјали за успесите на нашите кошаркари на Европското првенство во Литванија се појавија деновиве на домашни и странски интернет портали.

Македонските херои се во полуфиналето!

Дневник - 15.09.2011

Македонија е полуфиналист на Европското првенство во Литванија! Во трилер-натпревар го совладавме домаќинот со 67:65. Славјето може да почне! Наскоро прочитајте повеќе на порталот на ...

Во Белград се навивало како да игра Србија

Дневник - 15.09.2011

Победата на Македонија против Литванија се гледала и во белградските кафулиња, а белграѓани навивале како да игра Србија, известува српскиот портал Б92.

Атмосферата на плоштадот Македонија по историскиот натпревар со Литванија

БркајРабота - 15.09.2011

Следува мини-галерија со која ќе се обидеме да доловиме само дел од спектакуларната атмосфера на плоштадот Македонија во Скопје по завршувањето на феноменалниот натпревар Македонија - ...

Изјави на нашите кошаркари по победата над Литванија (видео)

Здраво - 15.09.2011

Возбудени, уморни, но и презадоволни! Македонските кошаркари дадоа изјави по победата над Литванија и веќе сигурното место меѓу четирите најдобри во Европа.

Најдобрата странска анализа за победата на Македонија

БркајРабота - 15.09.2011

Текстот што веднаш по пласманот на Македонија на полуфиналето на Европското првенство во кошарка во Литванија осамна на хрватскиот спортски сајт Sportnet, покрај солидната кошаркарска експертиза, во ...

Македонија во полуфинале на ЕП

Алфа - 15.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ќе игра во полуфиналето на Европското првенство во Литванија. Серијата неверојатни успеси на нашите кошаркари продолжи синоќа со четвртфинална победа против ...

Новицки замина од репрезентацијата

Идивиди - 15.09.2011

Најдобриот германски кошаркар на сите времиња Дирк Новицки дефинитивно и кажа збогум на својата репрезентација, само неколку дена по елиминацијата од Европското првенство во Литванија.

Илиевски: Ова беше најдобриот шут во мојата кариера

Спорт Денес - 15.09.2011

Македонскиот плеј, Владо Илиевски ја донесе најголемата победа во историјата на македонскиот клубски спорт, да не бидеме погрешно сфатени, Мекејлеб, Војдан и сите други останати на теренот можеби беа ...

Леле што напраивме

Идивиди - 15.09.2011

Неверојатно. Дванаесетте македонски херои и нивниот мудар предводник успеаја да ја покорат Литванија и со тоа да создадат еуфорија која ќе го држи нашиот народ уште долго.

Докузовски: Голема тимска победа за нас и за државата

Дневник - 15.09.2011

Цел час по историскиот триумф над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во "Жалгирис" арената во Каунас, каде шto заедно со македонските навивачи кои ...

Македонските кошаркари заедно со навивачите во Каунас ја славеа историската победа

Алфа - 15.09.2011

Цел час по историскиот триумф над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во „Жалгирис“ арената во Каунас каде заедно со македонските навивачи кои и ...

Леле, леле шо направивме!!!! Браво МАКЕДОНИЈА!!!!

Факултети - 15.09.2011

Неверојатно. Дванаесетте македонски херои и нивниот мудар предводник успеаја да ја покорат Литванија и со тоа да создадат еуфорија која ќе го држи нашиот народ уште долго.

Како влијателните странски медиуми го коментираа македонското чудо?

Кајгана - 15.09.2011

Победата на Македонија против Литванија не остана нетретирана и од светските влијателни медиуми. Ви пренесуваме како ја коментираа.

Влијателните странски медиуми не го одминаа македонското чудо

Алфа - 15.09.2011

Американскиот играч од Њу Орлеанс и помага на малата балканска нација да го растресе традиционалниот ред во европската кошарка, пишува Асошиејтед Прес за македонскиот репрезентативец Бо Мекелејб, по ...

Еве што изјавија нашите херои после пласманот во полуфиналето

Спортски - 15.09.2011

Македонските кошаркари со победата од 67-65 над Литванија се пласираа во полуфиналето на Европското првенство кое се одржува токму во Литаванија и го постигнаа најголемиот успех во репрезентативниот ...

Кошаркарите и навивачите ја славеа историската победа

Идивиди - 15.09.2011

Цел час по над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во „Жалгирис“ арената во Каунас каде заедно со македонските навивачи кои и даваа поддршка ја ...

Илиевски: „Оваа победа беше за Гечевски“

Mnogoo - 15.09.2011

Херој на Македонија вчера беше Владо Илиевски, кој со тројката на 11 секунди до крајот, а потоа и со едното слободно фрлање, успеа да ја однесе Македонија во полуфиналето на Евробаскетот.

Соблекувалната на кошаркарите веднаш по победата

БркајРабота - 15.09.2011

Еве како изгледаше соблекувалната на нашите кошаркари вчера по победата на Литванија. Излези момче, право на тераса... А еве како изгледаше онаа на ...

Како странските медиуми ја видоа победата против Литванија

Mnogoo - 15.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е хит во странските медиуми. Победата на Македонија против Литванија во четвртфиналето на Европското првенство одекна силно ширум целиот свет.

Видео: Додека гостите славеа, домаќините плачеа

Спорт Денес - 15.09.2011

Литванските кошаркарски фанатици, особено литванките, мораа со солзи да ги напуштат плоштадите во Литванија после поразот на нивните миленици од страна на Македонската кошаркарска фаланга во ...

"Излези момче право на тераса..." ечи од соблекувална

Факултети - 15.09.2011

Пласманот во полуфиналето на Евробаскетот не е само најголем успех на кошаркарската репрезентација, тоа е најголем успех на македонскиот спорт воопшто, стои на официјалниот веб сајт на Македонската ...

Кошаркарите - инспирација и за видеокомпилација

Н.Македонија - 15.09.2011

Успесите на македонската репрезентација предизвикаа многу награди, стипендии и пофалби од светски кошаркарски стручњаци, но сето тоа беше и инспирација за двеминутно видео што од завчера се врти на ...

Докузовски: Заслужено сме во европскиот врв

Кајгана - 15.09.2011

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Марин Докузовски изјави дека со победата над Литванија во четвртфиналето на Европското првенство, Македонија докажа дека заслужено е во самиот ...

Во соблекувалната на нашите кошаркари по победата над Литванија! (видео)

Здраво - 15.09.2011

На радоста и нема крај! Погледнете како нашите херои се радуваат и слават во соблекувалната, веднаш по победата над ...

Цела Македонија славеше (фото)

ЗаЗабава - 15.09.2011

Неколку десеттици илјади Македонци синоќа ја славеше победата над Литванците во Европското првенство во кошарка, што е нашиот најголем досегашен успех во овој спорт.

Радоста на Влатко и славењето во соблекувалната

Идивиди - 15.09.2011

По победата над Литванија на среќата на Влатко и немаше крај Погледнете ја радоста на нашите херои во соблекувалната по натпреварот со ...

Светот со суперлативи за подвигот на Македонците

Дневник - 15.09.2011

Ако имате срце и малку спортска среќа и дрскост можете многу. Токму тоа го прикажаа кошаркарите на репрезентацијата на Македонија, пишува српскиот портал "Мондо" и дополнува дека Предраг Самарџиски ...

Балканот за нас: Непобедлива македонска фаланга!

Backstage - 15.09.2011

Еуфоријата за победата на Македонија над Литванија со 67:65, и елиминирањето на домашен терен на литванците во полуфиналето сеуште е присутна и кај навивачите и во македонски медиуми кои пишуваат за ...

Видео: Тажните лица на литванските навивачи

Mnogoo - 15.09.2011

Кошарката во Литванија е религија, па затоа поразот од Македонија во четвртфиналето на Евробаскетот и тоа на домашен терен го доживеаја како вистинска катастрофа.

Соблекувалната на нашите херои по натпреварот со Литванија! (Видео)

Сваштарник - 15.09.2011

Погледнете како изгледаше радоста на нашите кошаркари во соблекувалната по наптреварот со фаворизираните Литванци. Честитки момци...

Странските медиуми ја величат македонската непобедлива фаланга

Идивиди - 15.09.2011

Хрватскиот популарен спортски сајт „Спортнет ХР“ посвети текст за нашите херои насловен „Непобедлива македонска фаланга“.

Македонија им ги уништи соништата на Литванците

iLike - 15.09.2011

Сеуште под импресии од синоќешната победа, ќе се обидеме да го резимираме најважното. Пресвртницата на натпреварот, која ја однесе Македонија во полуфинале, е заслуга на Владо Илиевски кој постигна ...

На еврошампионатот во Литванија денеска три натпревари

Идивиди - 15.09.2011

На кошаркарското Европско првенство кое се одржува во Литванија, денеска на програмата се три натпревари. Словенија - Литванија е двојката која ќе игра од 14 часот и 30 минути за пласман од 5-8 место.

Францускиот печат не им верува на очите

Идивиди - 15.09.2011

Неверојатно, но вистинито, Литванија не се најде во последната четворка на „нејзиното“ Евро 2011. Литванците беа изненадени од Македонија, пишува Спорт.фр.

Дали променетиот термин ќе ни донесе среќа?

Дневник - 15.09.2011

Ако и се верува на традицијата, судејќи според презакажаниот почеток на натпреварот (16.30 ч), Македонија треба да слави утре попладне против Шпанија, во полуфиналето на Евробаскетот во Литванија.

Се надеваа на полуфинале, испечатија билети, но играа против Македонија

БркајРабота - 15.09.2011

Влезниците се пуштени уште пред натпреварот помеѓу Македонија и Литванија во Каунас, а организаторот се чувствуваше слободен да напише на самата влезница дека Литванија веројатно ќе се пласира меѓу ...

ФОТО: Како се славеше синоќа низ улиците на Скопје

Mnogoo - 15.09.2011

Веднаш по завршувањето на кошаркарскиот натпревар помеѓу Македонија и Литванија цела држава излезе на улиците да ја прослави победата и пласманот во полуфиналето на Евробаскетот.

Литванците прво не отпишаа, а сега го сменија и терминот

Спортски - 15.09.2011

Организаторите на Евробаскетот во Литванија направија огромен пропуст и предвреме не отпишаа од настап во полуфиналето, па дури на самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, го ...

За да се биде херој треба да имаш срце!

БркајРабота - 15.09.2011

Херојот на натпреварот помеѓу Македонија и Литванија, Владо Илиевски, изјави дека нашата репрезентација ќе се бори за медал на Европското првенство во Литванија.

Сабонис остана замислен. Што се случи?

Капитал - 15.09.2011

КАУНАС, Литванија Арвидас Сабонис, светски познатата литванска кошаркарска ѕвезда, замислен после поразот на Литванија од Македонија со резултат од ...

Што напишаа медиумите за победата на Македонија над Литванија

БркајРабота - 15.09.2011

Победата на Македонија над Литванија предизвика огромен интерес на странските медиуми. Ви пренесуваме како медиумите од регионот ја прокоментираа нашата победа.

Литванија се утеши со победа против Словенија

Дневник - 15.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Литванија избори пласман на предолимпискиот турнир во Лондон 2012 година, откако во првиот натпревар во борбата за пласман од 5. до 8.

Дефинитивно им го расипавме Евробаскетот на Литванците

Mnogoo - 15.09.2011

Литванија беше толку сигурна во својот пласман во полуфиналето на Евробаскетот што предвереме испечати билети за петочниот натпревар.

Колку пари чинеше Евробаскетот во Литванија?

Mnogoo - 15.09.2011

Во моментов Македонија е понесена од екстазата наречена полуфинале ! Европското кошаркарско првенство кое се одржува во Литванија ни донесе толку многу радост, среќа и сплотување што едноставно нема ...

Еве како кошаркарите го прокоментираа пласманот во полуфиналето на ЕП

+инфо - 15.09.2011

Македонските кошаркари со победата од 67-65 над Литванија се пласираа во полуфиналето на Европското првенство во Литаванија и го постигнаа најголемиот успех во репрезентативниот спорт на нашата земја.

Погледнете ја радоста во македонските градови (фото + видео)

+инфо - 15.09.2011

Победата на Македонија од 67-65 над Литванија и пласманот во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство предизвика ерупција од радост низ целата држава.

Како навивачите и кошаркарите во Литванија ја прославија победата (видео)

+инфо - 15.09.2011

Македонија синоќа со 67-65 ја совлада Литванија и се пласира во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство. Последните три минути беа најстресниот дел од натпреварот.

Литванците си направија дупли малер!

+инфо - 15.09.2011

Домаќинот на Европското кошаркарско првенство, Литванија со неколку потези си ја открија својата самобендисаност и нескромноста пред четвртфиналниот дуел со Македонија кој што ќе го паметат уште ...

Фото: Како слават нашите кошаркари во Литванија

Сител - 15.09.2011

Неизмерна радост може да се забележи на лицата на македонските кошаркари по завршување на натпреварот против Литванија. Победата од 67 - 65 е историска за ...

Црвените лавови доаѓаат по Црвената фурија

Кирилица - 15.09.2011

Со фантастична победа од 67-65 против Литванија пред гласни 15.000 гледачи во Каунас, Македонската кошаркарска репрезентација испиша нова страница од историјата Литванија водеше во текот на целата ...

Оваа победа е за Тодор Гечевски, Ова е шутот на мојот живот, ...

Кирилица - 15.09.2011

Пласманот во полуфиналето на Евробаскетот не е само најголем успех на кошаркарската репрезентација, тоа е најголем успех на македонскиот спорт воопшто, велат во еден глас македонските херои Марин ...

Македонските кошаркари заедно со навивачите во Каунас ја славеа историската победа

Сител - 15.09.2011

Цел час по историскиот триумф над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во „Жалгирис“ арената во Каунас каде заедно со македонските навивачи кои и ...

Македонските кошаркари и навивачите во Каунас ја славеа историската победа

МРТ - 15.09.2011

Цел час по историскиот триумф над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во „Жалгирис“ арената во Каунас каде заедно со македонските навивачи кои и ...

Секоја чест за Македонците - коментари по натпреварот

Канал5 - 15.09.2011

15 илјади навивачи на Литванија занемеа кога натпреварот заврши 67 - 65 за Македонија, коментираше BBC. Александар сигурно ги надгледува од некој хеленисточки рај и со насмевка им дофрла „така ве ...

На еврошампионатот во Литванија денеска три натпревари

МРТ - 15.09.2011

На кошаркарското Европско првенство кое се одржува во Литванија, денеска на програмата се три натпревари. Словенија - Литванија е двојката која ќе игра од 14 часот и 30 минути за пласман од 5-8 место.

Самарџиски: Ние дванаесетмина сме буквално како браќа

Сител - 15.09.2011

Пласманот во полуфиналето на Евробаскетот не е само најголем успех на кошаркарската репрезентација, тоа е најголем успех на македонскиот спорт воопшто, стои на официјалниот веб сајт на Македонската ...

Победата се славеше до доцна во ноќта

Канал5 - 15.09.2011

Улиците преполни со автомобили, сите со развеани знамиња се упатија на плоштадот Македонија каде сите се соединија со победата на феноменалните момци од македонската кошаркарска репрезентација ...

Победата на Македонија главна вест во сите медиуми

Сител - 15.09.2011

Македонските кошаркари се на насловните страници речиси на сите спортски медиуми во светот. „Шок за Литванија“, „Сензацијата продолжува“, „Македонија слави“ се само дел од насловите во светските ...

Како нашите кошаркари ја прославија победата во соблекувална

Канал5 - 15.09.2011

Веднаш по победата над Литванија во соблекувалната тие ја покажаа радоста што ја доведоа својата држава до огромниот успех, сите заедно прославија со песна.

Македонските кошаркари топ тема во балканските и светските медиуми

МРТ - 15.09.2011

Непобедливата македонска фаланга, Македонија помоќна од Литванија, секоја чест за Македонците за секоја остварена победа беа само мал дел од насловите кои одекнаа низ светски и балканските наслови за ...

Променет терминот за натпреварот Македонија – Шпанија во полуфиналето

МРТ - 15.09.2011

Организаторот на Европското првенство во кошарка го промени терминот за одигрување на полуфиналниот натпревар помеѓу Македонија и Шпанија, кој на програмата е закажан за утре.

Францускиот печат не им верува на очите по победата на Македонија

Сител - 15.09.2011

Неверојатно, но вистинито, Литванија не се најде во последната четворка на „нејзиното“ Евро 2011. Литванците беа изненадени од Македонија, пишува Спорт.фр.

Македонија меѓу четирите најдобри кошаркарски репрезентации во Европа

МРТ - 15.09.2011

Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го постигна најголемиот успех во нејзината ...

Упссссс... картите не важат!

Кирилица - 15.09.2011

На самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, уште пред натпреварот меѓу Македонија и Литванија, домаќините си дозволиле да напишат дека ќе настапат во полуфиналето (фото: МКФ) ...

За Македонија навиваат и во соседните држави

МРТ - 15.09.2011

Големата борбеност, тимската игра и јуначкото срце на македонските кошаркари на Евробаскетот ги освоија симпатиите на жителите на поранешните југословенски републики, кои бурно го поздравија ...

Литванија обезбеди квалификации за ОИ, ја порази Словенија

МРТ - 15.09.2011

Со 80-77,кошаркарската репрезентација на Литванија избори пласман на предолимпискиот турнир во Лондон 2012 година. Во првиот натпревар во борбата за пласман од 5. до 8.

Владата организира патување за македонски граѓани на ЕП во кошарка во Литванија

Сител - 15.09.2011

Владата на Република Македонија во соработка со повеќе компании организира аранжман за македонските граѓани за поддршка на нашата кошаркарска репрезентација во Литванија која утре во полуфиналето ќе ...

Апел на Канал 5 за поддршка на македонската репрезентација

Канал5 - 15.09.2011

Да ги поддржиме македонските кошаркари да влезат во големото европско финале. Да им помогнеме на нашите кошаркари во Литванија! Канал 5 телевизија ги повикува сите граѓани утре, 16.

Ќе падне и Шпанија

Вечер - 15.09.2011

Апетитите на македонската јавност пораснаа до максимум откако нашите најдобри кошаркари стигнаа до полуфиналето на ЕП. Во анкетата за ВЕЧЕР навивачите изразија задоволство од досегашниот успех, а ...

Македонското сонце не заоѓа на Балтикот

Вечер - 15.09.2011

"Македонското сонце не заоѓа на Балтикот", српскиот весник "Данас" пишува за спектакуларната победа на македонските кошаркари во Каунас против Литванија Иако во текот на целиот шампионат имаа улога ...

Леле, што направивме, Македонијо слави, ќе играме во 1/2-финале

Вечер - 15.09.2011

Со тројката на Илиевски на 11 секунди пред крајот и неговото едно реализирано слободно фрлање на 0,5 секунди до крајот "црвено-жолтите" ја совладаа Литванија со 67:65 и ќе играат во полуфиналето, што ...

Одлични односи базирани на верување во исти вредности

Вечер - 15.09.2011

Премиерот Никола Груевски и новоименуваниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс на првата средба што ја имаа завчера попладне, ги афирмирале одличните односи кои владеат помеѓу двете ...

За Литванија сме ноќна мора. Следна е Шпанија!

Точка - 15.09.2011

Не е лесно да си македонец, секој ден треба да славиш. Уште еден триумф на нашата кошаркарска репрезентација над домакинот Литванија.

Илиевски: Ова беше најдобриот шут во мојата кариера

Точка - 15.09.2011

Македонскиот плеј, Владо Илиевски ја донесе најголемата победа во историјата на македонскиот клубски спорт, да не бидеме погрешно сфатени, Мекејлеб, Војдан и сите други останати на теренот можеби беа ...

ВИДЕО: Додека гостите славеа, домаќините плачеа

Точка - 15.09.2011

Литванските кошаркарски фанатици, особено литванките, мораа со солзи да ги напуштат плоштадите во Литванија после поразот на нивните миленици од страна на Македонската кошаркарска фаланга во ...

ФОТО: Илиевски ги расплака Литванките

Курир - 15.09.2011

Со тројката на Владо Илиевски на 11 секунди пред крајот на натпреварот, Македонија го совлада домаќинот на Евробаскетот Литванија, по што 14- те илјади навивачи во арената во Каунас со солзи на очите ...

Илиевски: Тоа беше мојот животен шут

Курир - 15.09.2011

Владо Илиевски со тројка на 11 секунди пред крајот на мечот со Литванија и донесе победата на Македонија и историски пласман во полуфиналето на Евробаскетот.

Македонија против Шпанија за влез во финале

Канал 77 - 15.09.2011

Со фантастична победа од 67-65 против Литванија пред гласни 15.000 гледачи во Каунас, Македонската кошаркарска репрезентација испиша нова страница од историјата .

Македонија меѓу четирите најдобри кошаркарски репрезентации во Европа

Канал 77 - 15.09.2011

Во „Жалгирис арена“ во Каунас вечерва избраниците на селекторот Марин Докузовски беа подобри од домашната селекција на Литванија и победија со резултат 67:65.Голема борбеност и пожртвуваност во ...

Маcedonia has balls – велат светските медиуми

Курир - 15.09.2011

Историскиот успех на нашите кошаркари го привлече вниманието на светските медиумски брендови кои ја потенцираат извонредната кошарка која ја промовира Македонија, не само на последниот дуел со ...

Еве што изјавија нашите херои после пласманот во полуфиналето

Таратур - 15.09.2011

Македонските кошаркари со победата од 67-65 над Литванија се пласираа во полуфиналето на Европското првенство кое се одржува токму во Литаванија и го постигнаа најголемиот успех во репрезентативниот ...

ФОТО: Македонија „топ вест“ во светот

Курир - 15.09.2011

Македонските кошаркари се на насловните страници речиси на сите спортски медиуми во светот. „Шок за Литванија“, „Сензацијата продолжува“, „Македонија слави“ се само дел од насловите во светските ...

Илиевски: Тоа беше најдобриот шут во мојата кариера!

Press24 - 15.09.2011

Селекторот Докузовски истакна дека победата над Литванија е голема тимска победа за нив и за Македнија, како и дека е презадоволен од настапт на сите кошаркари Цел час по историскиот триумф над ...

Фото: Победата на Македонија главна вест во сите медиуми

Press24 - 15.09.2011

Македонските кошаркари се на насловните страници речиси на сите спортски медиуми во светот. „Шок за Литванија“, „Сензацијата продолжува“, „Македонија слави“ се само дел од насловите во светските ...

Како светските медиуми го коментираа македонското изненадување?

Press24 - 15.09.2011

Вчерашната победа на Македонија над Литванија на Европското првенство во кошарка ја коментираа речиси сите странски медиуми Пренесуваме дел од натписите за големото изненадување на ова првенство: ...

Непобедливата македонска фаланга

Курир - 15.09.2011

Македонските кошаркари го изненадија светот, а ги восхитија нашите соседи. Новинарите од поранешните Југословенски републики ја величат Македонија и македонските кошаркари.

ФОТО: Македонските кошаркари во видео игра

Курир - 15.09.2011

По историскиот триумф на Македонија на Евробаскетот во Литванија, на социјалните мрежи се појави фотографија во која македонската кошаркарка репрезентација е претставена во видео игра.

Со Шпанците играме од 16:30, наместо од 20 часот

Курир - 15.09.2011

Организаторите на Европското првенство во кошарка кое се одржува во Литванија го променија терминот на одигрување на полуфиналниот дуел помеѓу Шпанија и Македонија.

Светот ги величеше македонските херои

Курир - 15.09.2011

Под наслов „Македонското сонце не заоѓа на Балтикот“ српскиот весник „Данас“ пишува за спектакуларната победа на македонската кошаркарска репрезентација во Каунас- Литванија.

Натпреварот со Шпанија во 16:30 наместо во 20 часот

Press24 - 15.09.2011

Организаторите на Европското првенство во кошарка кое се одржува во Литванија го променија терминот на одигрување на полуфиналниот дуел помеѓу Шпанија и Македонија.

Eurosport.fr: „Македонија ја расплака Литванија“

Курир - 15.09.2011

Неверојатно, но вистинито, Литванија не се најде во последната четворка на „нејзиното“ Евро 2011. Литванците беа изненадени од Македонија, пишува Спорт.фр.

ФОТО: Го расипавме планот на Литванците

Курир - 15.09.2011

На самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, пишуваше дека се очекува настап на домаќинот. Влезниците се пуштени уште пред натпреварот помеѓу Македонија и Литванија во Каунас, а ...

Литванците прво не отпишаа, а сега го сменија и терминот

Таратур - 15.09.2011

Организаторите на Евробаскетот во Литванија направија огромен пропуст и предвреме не отпишаа од настап во полуфиналето, па дури на самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, го ...

Литванија ќе игра за петто место

Курир - 15.09.2011

Селекцијата на домаќинот на Европското првенство предмалку ја совлада Словенија со 80:77 во разигрувањето од петто до осмо место.

ВИДЕО: „Едно име имаме“ - кошаркарите слават со навивачите по крајот на мечот

Press24 - 15.09.2011

Дел од атмосферата по крајот на мечот и големата победа на Македонија над ...

ВИДЕО: Молчат 15.000 Литванци - ечи Македонија

Press24 - 15.09.2011

По кошот на Илиевски и крајот на мечот, над 15.000 литвански навивачи практично занемеа. Тогаш ечеше песната на 150те македонски ...

Фалангата со песна низ Литванија!

Таратур - 15.09.2011

Македонските херои по епската победа над фаворизираниот домаќин пејат во автобус низ Литванија. Кренете раце, високо горе...

Македонија ја фрли цела Литванија на колена

Македонија24 - 15.09.2011

Спорт - Македониjа 24, , Македонија ја фрли цела Литванија на колена, "Откако го покорија Балканот во првата фаза по групите на Европското првенство, македонската кошаркарска репрезентација ја фрли ...

Соблекувалната на Македонија по мечот со Литванија

Македонија24 - 15.09.2011

Без коментар - Македониjа 24, , Соблекувалната на Македонија по мечот со Литванија, Македонија славеше по мечот со Литванија, а славеа о кошаркарите.

Новицки се повлекува од репрезентацијата

Inpress - 15.09.2011

Берлин, 15. септември 2011 (ИНПРЕС) Дирк Новицки, најдобриот германски кошаркар на сите времиња, објави дека се повлекува од репрезентацијата на „панцирите“ кои не успеаа да обезбедат место во ...

Новицки и кажа збогум на репрезентацијата

Оn.net - 14.09.2011

Дирк Новицки, најдобриот германски кошаркар на сите времиња, објави дека се повлекува од репрезентацијата на ...

Само финалистите директно во Лондон

Спорт - 14.09.2011

Патот до учество на олимпискиот турнир во кошарка е трнлив и воопшто нема да им биде лесно на селекциите што претендираат на место во Лондон.

Оптимизам пред четвртфиналето со Литванија

Р.С.Европа - 14.09.2011

Македонските кошаркари вечерва го играат најзначајниот натпревар - против домаќинот Литванија ќе се борат за влез во полуфиналето.

По изненадување и против домаќинот

Оn.net - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е аутсајдер на денешниот натпревар против Литванија. Но, аутсајдери бевме и против Хрватска, Грција, Словенија...

Вечерва со Литванија за полуфинале!

VOX - 14.09.2011

На Европското првенство во кошарка во Литванија денеска започнува 1/4-финалната расврска. Македонија која е хит на собирот за место во полуфиналето ќе игра со домаќинот Литванија додека Шпанија ќе ги ...

Докузовски: Максимално сме мотивирани да го дадеме максимумот

Спортнет - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација утринава го одработи последниот тренинг пред четвртфиналниот дуел кој вечерва е закажан за 20 часот во Каунас.

Ракот прогнозираше победа за Литванија

Оn.net - 14.09.2011

Го имавме октоподот Пол, по него следеа папагали, кучиња, свињи... а Литванците имаат рак кој типува натпревари. Тој прогнозираше дека вечер Литванија ќе ја победи ...

Историско полуфинале за Македонија

Р.С.Европа - 14.09.2011

Со тројка на Влатко Илиевски на 11 секунди до крајот Македонија го победи домаќинот и обезбеди историски пласман во полуфиналето на ЕП во Литванија.

Кошаркарска велесила!

Спортнет - 14.09.2011

Бајката и понатаму трае, македонските кошаркарго елиминираа домакинот Литванија со триумф од 67:65 и се пласираа во полуфиналето на Европското првенство.

Полуфинале! Македонија слави

VOX - 14.09.2011

Неверојатна победа за Македонија во уште еден “инфаркт“ меч, овој пат против домаќинот Литванија со 67: 65 (20:18, 14:12, 18:19, 13:18)!! Одиме во историско полуфинале на Евробаскетот!! Херои!! ...

Спорт - Не дојдовме до тука да се предадеме

Вест - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Каунас (20 ч.) ќе му биде "домаќин" на домаќинот Литванија во вториот четвртфинален натпревар на Евробаскетот.

Иво Данеу: Македонија ме воодушеви

Утрински - 14.09.2011

Постарите љубители на кошарката во Македонија сигурно се' уште се сеќаваат на некогашната југословенска легенда под кошовите, Словенецот Иво Данеу, кој 209 пати го облекуваше дресот на СФР ...

Преку Литванија до вечноста

Утрински - 14.09.2011

Миг за историја. Момент за книгите. Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Каунас против домаќинот Литванија ќе игра за пласман во полуфиналето на Евробаскетот! Во ваква ситуација на ...

Еп : МАКЕДОНИЈА ја совлада ЛИТВАНИЈА и ќе игра во полуфиналето !

Телма - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Литванја со 67:65 во драматичен натпревар на кој Илиевски со тројката на 11 сет секунди пред крајот и донесе победа на нашата селекција која во ...

Македонија полуфиналист - Македонија ја победи Литванија

Телма - 14.09.2011

Македонија ја победи Литванија и стана полуфиналист на Европското првенство во Литванија. Во тежок натпревар, при водство на Литванија во најголемиот дел од натпреварот, во последната минута ...

Со големо срце против домашната артилерија

Дневник - 14.09.2011

„Црвено-жолтите“ против Литванија вечерва ќе го играат најзначајниот меч во нашата кошаркарска историја Моќниот литвански напад и домашниот терен или цврстата одбрана и големото македонско срце ќе ...

Македонија нема што да загуби против Литванија

Дневник - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва (20 ч.) против домаќинот на Европското првенство Литванија ќе се бори за пласман меѓу четирите најдобри селекции на Стариот континент.

Македонија сака победа! Милион срца, една молитва!

Mnogoo - 14.09.2011

По изборениот историски пласман меѓу осумте најдобри на Стариот континент, македонските кошаркари вечерва го играат најзначајниот натпревар, не само во нивните кариери, туку и во спортската историја ...

Докузовски: Ние не сме тука за да се предадеме

Н.Македонија - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација, вечерва (20 ч.) игра четврт-финале на ЕП, против домаќинот Литванија, со што по големите победи досега, следи напад на медалите на овој Евробаскет Кој ќе биде ...

Против 12 на терен и 15.000 во публика. Македонија - Литванија за влез во полуфинале

Спорт Денес - 14.09.2011

Македонската кошаркарска гордост вечерва во Каунас ќе дебитира во елиминационата фаза на едно Европско првенство, момците на Марин Докузовски ќе имаат тешка задача да ги сопрат 12.

Фото: Македонските навивачи тргнаа на пат кон Литванија

Факултети - 14.09.2011

Во пресрет на уште еден значаен натпревар за нашата репрезентација на Европското првенство во кошарка, македонските навивачи го фатија првиот лет за Литванија...

Фото: Македонските навивачи тргнаа на пат кон Литванија

БркајРабота - 14.09.2011

Во пресрет на уште еден значаен натпревар за нашата репрезентација на Европското првенство во кошарка, македонските навивачи го фатија првиот лет за Литванија...

Mакедонските кошаркари исправени пред предизвикот!

Сваштарник - 14.09.2011

На Европското првенство во кошарка во Литванија денеска започнува 1/4-финалната расврска.Македонија која е хит на собирот за место во полуфиналето ќе игра со домаќинот Литванија додека Шпанија ќе ги ...

Од срце за Македонија!

БркајРабота - 14.09.2011

Вечерва со почеток во 20 часот нашите најдобри кошаркари го играат најзначајниот натпревар во своето постоење - во рамките од четвртфиналето од Евробаскет 2011 за противник ја имаме селекцијата на ...

Последен тренинг пред дуелот со Литванија

БркајРабота - 14.09.2011

Последниот тренинг на македонската кошаркарска репрезентација беше одработен утринава. Да им покажеме на нашите момци дека нашите срца се со нив во Литванија! 1.

Македонија навива за вас! (фото)

Здраво - 14.09.2011

Сите со нетрпение го очекуваме кошаркарскиот дуел меѓу Македонија и Литванија. Стискаме палци и навиваме за момците кои и до сега покажаа огромен успех и почит.

Македонија е во ПОЛУФИНАЛЕ!!!

БркајРабота - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е во полуфиналето. Со резултат од 67-65 ја совладавме репрезентацијата на домаќинот Литванија.

Македонија во полуфинале, падна и Литванија

Cooltura - 14.09.2011

Фантастично, неверојатно! Во драма натпревар, одлучен во последните секунди, Македонија го елиминираше домаќинот Литванија! Повторно најефикасен МекКејлеб со 23 поени, но овој пат најважната карика ...

Македонија ја сруши Литванија!!! Црвено-жолтата гордост е ПОЛУФИНАЛИСТ!!!

Спорт Денес - 14.09.2011

Националната македонска гордост, кошаркарската репрезентација избори место во големото полуфинале на Европското баскет првенство кое се одржува во Литванија.

Сензација! Го совладавме и домаќинот!

Спортски - 14.09.2011

Сензација, делириум, величествена победа на македонските лавови против домаќинот Литванија! Македонското срце најголемо беше пресудно во мечот против фаворизираниот домаќин.

Македонските херои во полуфиналето на Евробаскетот

Сваштарник - 14.09.2011

Македонија ја победи Литванија со 67-65 и се пласираше меѓу четирите најдобри репрезентации на Европското првенство во кошарка во Литванија.

Синови македонски фала ви!

Backstage - 14.09.2011

Среќа е мал збор за да се опише она што секој македонец го почуствува на крајот на натпреварот со Литванија. Еуфорија е малуку да се каже за на што моментално се случува низ улиците на Скопје.

Македонија во историско полуфинале

Алфа - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва ја испиша историјата, победувајќи ја Литванија на нејзин терен, со што обезбеди пласман во полуфиналето и борба за медал.

Македонија меѓу четирите најдобри кошаркарски репрезентации во Европа

Идивиди - 14.09.2011

Каунас, 14 септември 2011 (МИА) - Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го ...

Македонија гордо „гази“ во Литванија!

Црнобело - 14.09.2011

Одамна не се сеќаваме на ваква спортска радост. Им благодариме на нашите кошаркари што ни овозможуваат да се сплотиме сите заедно... ..

Коментари во медиумите: Има ли крај на сензациите на Македонците?!

Здраво - 14.09.2011

По најновата феноменална победа на кошаркарите на Македонија на Европското првенство, тие се главната вест. Има ли крај на сензациите на Македонците? Го исфрлија домаќинот Литванија од четвртфиналето ...

Еве каков резултат посакуваат Литванците против Македонија (фото)

+инфо - 14.09.2011

Македонските кошаркари вчера допатуваа во Вилнус каде ќе се одигра последната, нокаут-фаза, на Европското првенсто во Литванија.

Антиќ: Шансите се 50-50

+инфо - 14.09.2011

Репрезентацијата на Македонија во одлична атмосфера и со голем мотив го очекува мечот со Литванија (20 часот). За „црвено-жолтите” повеќе не се зборува како за изненадување на турнирот и аутсајдер, ...

Јасикевичиус: Македонија е тежок противник

+инфо - 14.09.2011

Искусниот репрезентативец на Литванија, Шарунас Јасикевичиус истакна дека Македонија игра фантастична одбрана и очекува тежок дуел во вечерашното (20 часот) четвртфинале.

Литванските медиуми: Не ја потценувајте Македонија

+инфо - 14.09.2011

Пораката на јавноста до кошаркарите на Литванија е јасна, а таа гласи: ”Чувајте се од аутсајдерот”. Македонија е најпријатното изненадување на турнирот, но никогаш досега не стигнала до ...

Радувај се Македонијо: Кошаркарите се полуфиналисти на ЕП

+инфо - 14.09.2011

Македонија со 67-65 ја совлада Литванија и се пласира во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство. „Црвено-жолтите“ со паметна игра во одбраната и голема пожртвуваност успеаја да ги надминат ...

Литванските медиуми: Не ја потценувајте Македонија

Сител - 14.09.2011

Пораката на јавноста до кошаркарите на Литванија е јасна, а таа гласи: ”Чувајте се од аутсајдерот”. Македонија е најпријатното изненадување на турнирот, но никогаш досега не стигнала до ...

Македонските кошаркари ќе играат против домаќинот Литванија

МРТ - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечевра со почеток од 20 часот за првпат во својата историја ќе игра четвртфинале на едно Европско првенство.

Докузовски и играчите едногласни: Знаеме како да ги победиме!

Кирилица - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација утринава го одработи последниот тренинг пред четвртфиналниот дуел кој вечерва е закажан за 20 часот во Каунас Тимот на Марин Докузовски во добра атмосфера го ...

Кошаркарите влегуваат во големата пресметка за полуфинале

Канал5 - 14.09.2011

Историјата е испишана. Се повеќе од ова е бонус, за нацијата, за гордоста, за спортот, за кошарката. Македонската кошаркарска репрезентација вечерва стои пред големиот предизвик, четврт финале на ...

Историски натпревар за нашите кошаркари. Вечерва со Литванија за полуфинале!

МРТ - 14.09.2011

Вечерва со почеток во 20 часот нашите најдобри кошаркари го играат најзначајниот натпревар во своето постоење - во рамките од четвртфиналето од Евробаскет 2011 година.

91% веруваат дека ќе победи Македонија

Кирилица - 14.09.2011

Резултатите од анкетата што ја спроведовме денес меѓу посетителите на Кирилица велат дека огромното мнозинство од 91 процент очекуваат победа на нашите кошаркари, додека само 9 од сто не веруваат во ...

Македонија во полуфинале, домаќинот во солзи

Кирилица - 14.09.2011

Ден на жалост во Литванија - Македонија го порази домаќинот со 67:65 и избори историско полуфинале Се исполнија очекувањата на цела Македонија, се оствари верувањето дека нашите кошаркари можат да ја ...

Македонија во полуфинале, Литванија на колена

Сител - 14.09.2011

Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го постигна најголемиот успех во нејзината ...

Македонија ја декласираше Литванија и влезе во полуфиналето

МРТ - 14.09.2011

Со тројка на Влатко Илиевски на 11 секунди до крајот Македонија го победи домаќинот и обезбеди историски пласман во полуфиналето на ЕП во Литванија.

Историски триумф – Македонија во полуфиналето на Евробаскетот во Литванија

Канал5 - 14.09.2011

Историски триумф – Македонија во полуфиналето на Евробаскетот во Литванија Македонската кошаркарска репрезентација е полуфиналист на Европското првенство во Литванија.

Жалам што никој не ме спречи кога првпат се повредив

Вечер - 14.09.2011

За мене ова е историски момент исто како и за мојата земја. Во неа живеат 3 милиони луѓе и сите тие сто отсто живеат за кошарката, нагласува Сабонис Во Литванија каде кошарката е појадок и вечера, ...

Историски натпревар за нашите кошаркари

Точка - 14.09.2011

Пораката до домаќините на Евробаскетот е јасна. Пазете се од Македонија. На почетокот од ова Европско првенство нашата репрезентација важеше за тотален аутсајдер.

ФОТО: Нашите кошаркари ја замолкнаа Литванија

Точка - 14.09.2011

Неверојатната серија на Македонските кошаркари продолжува по победата над Литванија и пласманот во полуфиналето на Евробаскетот.

Не ја потценувајте Македонија

Канал 77 - 14.09.2011

Македонија е најпријатното изненадување на турнирот, но никогаш досега не стигнала до елиминациската фаза. Искуството и домашниот терен се на страната на Литванија, но фаворитската улога не смее да ...

Видео: Сите македонски срца чукаат за нашите кошаркари

Курир - 14.09.2011

Вечерва со почеток во 20 часот нашите најдобри кошаркари го играат најзначајниот натпревар во своето постоење - во рамките од четвртфиналето од Евробаскет 2011 за противник ја имаме селекцијата на ...

Литванија: Не ја потценувајте Македонија, таа е најпријатното изненадување

eReporter - 14.09.2011

„Чувајте се од аутсајдерот Македонија. Таа е најпријатното изненадување на турнирот“, порачуваат литванските медиуми во пресрет на вечерашниот натпревар меѓу домаќинот и фаворитот Литванија и ...

Најверојатно без воинот Гечевски против Литванија

Курир - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација утринава го одработи последниот тренинг пред четвртфиналниот дуел кој вечерва е закажан за 20 часот во Каунас.

ФОТО: Кошаркарите во објективот на фоторепортерите

Курир - 14.09.2011

Македонските кошаркари се хит на првенството во Литванија, па затоа се и интересни за фоторепортерите и новинарите. Еве дел од фотографиите направени за време на мечевите на македонската ...

Фото: Навивачите загреани во авион кон Литванија

Press24 - 14.09.2011

Во пресрет на уште еден значаен натпревар за нашата репрезентација на Европското првенство во кошарка, македонските навивачи го фатија првиот лет за ...

Македонија во солзи радосници!!!

Курир - 14.09.2011

Ја победивме Литванија, Македонија е во полуфиналето. Македонските лавовски срца ...

Македонија ја порази Литванија !

Нетпрес - 14.09.2011

Македонија вечерва ја слави победата на македонската кошаркарска репрезентација и влезот во полуфиналето на Европското првенство во Литванија.

Неверојатно! И домаќинот на колена пред македонската фаланга!

Таратур - 14.09.2011

Сензација, делириум, величествена победа на македонските лавови против домаќинот Литванија! Македонското срце најголемо беше пресудно во мечот против фаворизираниот домаќин.

Македонија во полуфинале!!!

eReporter - 14.09.2011

Репрезентацијата на Македонија вечерва во борбена игра го совлада домаќинот Литванија кој го загуби мечот и покај фаворизираната позиција.

Радувај се Македонијо, го заслужуваш тоа!

Курир - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е во полуфиналето. Со резултат од 67-65 ја совладавме репрезентацијата на домаќинот Литванија.

Историско полуфинале за Македонија

Радио Фортуна - 14.09.2011

Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го постигна најголемиот успех во нејзината ...

Македонија ја прегази Литванија

Sky - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва ја испиша историјата, победувајќи ја Литванија на нејзин терен, со што обезбеди пласман во полуфиналето и борба за медал.

Напред момци!!!

Македонија24 - 14.09.2011

Спорт - Македониjа 24, , Напред момци!!!, "Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во 20 часот го игра дуелот против домаќинот Литванија во четвртфиналето од Европското првенство.

Сабонис: "Се препознаваме во вас"

Спорт - 13.09.2011

"Паметам дека ние, Литванците, во далечната 1992 година, исто така тргнавме на Олимпијадата во Барселона, со сето свое срце со еден неверојатен ентузијазам.

Монија спречи нова радост на Македонија!

Спорт - 13.09.2011

Сергеј Монија е човекот кој не ни даде да се радуваме на уште една голема победа. Русите "пикнати" во "дупка", на две и пол секунди пред крајот го бараа спасот. ЕКСКЛУЗИВНИ ИЗЈАВИ ВО ВИДЕО-ГАЛЕРИЈАТА.

Литванија е фаворит, но не се предаваме

Оn.net - 13.09.2011

По несреќниот пораз во последната секунда на натпреварот со Русија, Македонија за противник во четврфиналето ја доби домашната репрезентација на Литванија.

Антиќ: Јасикевичиус е мозокот на Литванците

Оn.net - 13.09.2011

Капитенот на македонската репрезентација, Перо Антиќ по натпреварот со Русија беше разочаран од поразот во последната секунда, но истакна дека тимот ќе продолжи да се бори понатаму и очекува интерес ...

Спорт - Литванија го испрати Новицки во пензија

Вест - 13.09.2011

Не успеа да ја однесе Германија на Олимпијада.- Дирк Новицки фото: АП Литванија ја совлада Германија со 84:75 во третиот круг од втората фаза во групата "Е" и во четвртфиналето ќе стартува како ...

Спорт - Сабонис: Македонија игра скоро перфектно

Вест - 13.09.2011

Славниот литвански кошаркар и еден од најголемите играчи во светската кошарка, Арвидас Сабонис и се восхитува на играта на македонската репрезентација на Евробаскетот.

Сабонис: Македонија може да победи секого

Утрински - 13.09.2011

Без разлика на епилогот од вчерашниот натпревар со Русија, македонската кошаркарска репрезентација е дел од осумте најдобри на стариот континент.

Србија или Литванија - нема да биде лесно

Дневник - 13.09.2011

КОШАРКА - МАТЕМАТИКИ ЗА МАКЕДОНИЈА ПРЕД ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕТО Северниот сосед би ни бил релативно полесна пречка од домаќинот во следната фаза, но како и да е, пред „црвено-жолтите“ се уште три тешки ...

Сабонис: Македонија може да победи секого

Спортски - 13.09.2011

Легендарниот кошаркар на Литванија, Арвидас Сабонис, во една кратка изјава успеа одлично да ја објасни ситуацијата со македонската сензација на ова Европско првенство и да потенцира дека ако продолжи ...

Уште три победи за медал на ЕП

Н.Македонија - 13.09.2011

Изјавата на селекторот Докузовски пред заминување на Евробаскетот „Македонија нема да биде топовско месо“ сега може слободно да гласи „Македонија е страв за сите“ Македонската кошаркарска ...

Анкета: Македонија е фаворит против Литванија

Mnogoo - 13.09.2011

На официјалната фан-страница на ФИБА Европа на „Фејсбук“ стои анкета за која репрезентација ќе оди во полуфиналето, Македонија или Литванија? Интересно е тоа што многу поголем дел од фановите сметаат ...

Литванците од пусти страв не победија пред време!?

Mnogoo - 13.09.2011

Македонските кошаркари со своите брилијантни игри на европското првенство во Литванија, очигледно и влеаја страв во коски и на домашната репрезентација, со која што ќе се сретнат во 1/4 финалето од ...

Без страв со Литванија, проблем е домашниот терен

+инфо - 13.09.2011

Македонија во утрешното четвртфинале (20 часот) на Европското кошаркарско првенство ќе се сретне со домаќинот Литванија.

Пуста желба: Литванија - Македонија 110:102

Кирилица - 13.09.2011

Литванците за утеха симулираат победа на семафорот во салата, но секако додека да влезат господарите на паркетот - кошаркарите на Македонија Додека организаторот на Евробаскетот се уште се подготвува ...

Сабонис: Македонија може да победи секого

Таратур - 13.09.2011

Легендарниот кошаркар на Литванија, Арвидас Сабонис, во една кратка изјава успеа одлично да ја објасни ситуацијата со македонската сензација на ова Европско првенство и да потенцира дека ако продолжи ...

Јасикевичиус: Нé очекува големо искушение против Македонија

Курир - 13.09.2011

Еден од најдобрите литвански кошаркари Шарунас Јасикевичиус, со пофални зборови се изразува за Македонија во пресрет на четвртфиналниот дуел на Евробаскет 2011.

Видео: Додека другите немаат што, ние имаме македонско срце!

Курир - 13.09.2011

Македонските кошаркари се тие кои во последниов период го прават секој Македонец да се наежи, да се почувствува горд и да му затрепери срцето.

Нема штедење, нема попуштање, Македонија гази сe пред себе!

Спорт - 12.09.2011

Македонија испрати уште една честитка до Европа. Ако на денот на независноста, против Грузија, беше наменета за "влез" во четвртфиналето, два дена подоцна Македонија испрати уште една порака - ...

Србија се провлече во четвртфиналето

Спорт - 12.09.2011

Србија вчера попладнето го доби можеби најважниот натпревар за неа во досегашниот тек на Европското првенство во Литванија, со кој се избори за пласман во четвртфиналето Нашиот сосед со минимални ...

Вечерва Македонија против Русија за првото место во Групата Ф

VOX - 12.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во 20 часот против Русија ќе го одигра решавачкиот натпревар за првото место во групата „Ф“ во втората фаза од ЕП во Литванија.

Македонија може да победи секого

Оn.net - 12.09.2011

Легендарниот литвански поранешен кошаркар Арцвидас Сабонис со пофалби за настапите на македонската репрезентација на Европското ...

Словенија обезбеди четвртфинале

Оn.net - 12.09.2011

Со триумфот над Финска од 67:60 во 3.коло од втората фаза во групата Ф, кошаркарите на Словенија обезбедија четвртфинале на Евробаскетот во ...

Вечерашниот дуел во кошарка одлучува - Србија или Литванија

Р.С.Европа - 12.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во 20 часот ќе игра против Русија. Овој натпревар е решавачкиот за првото место во групата „Ф“ во втората фаза од ЕП во Литванија.

Четвртфинале: Македонија - Литванија

Р.С.Европа - 12.09.2011

Македонските кошаркари со тројка во последната секунда загубија од Русија на ЕП во Литванија. Во четвртфиналето што се игра во среда, Македонија ќе се соочи со домаќинот, Литванија.

Евробаскет математики: Литванија или Србија?

Спорт Денес - 12.09.2011

Пред нас е последниот ден од втората фаза на Европското кошаркарско првенство кое се оддржува во Литванија, последниот кошаркарски ден во Вилнус каде што со почеток од 20:00 нашата кошаркарска ...

Србија со поен разлика се избори за четвртфинале

Кајгана - 12.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Србија избори настап во четвртфиналето на Европското првенство во Литванија, откако во директниот дуел во последното 3-то коло од Групата Е во Вилнус во драматичен меч ...

Литванија преку Германија до четвртфиналето

БркајРабота - 12.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Литванија се пласираше во четвртфиналето на Европското првенство. Литванците на последниот натпревар од групата Е во Вилнус ја совладаа Германија со 84-75.

Вечерва Македонија игра против моќната Русија

Кантар - 12.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во 20.00 часот го игра последниот натпревар од втората фаза. Македонија овојпат ќе игра против Русија.

Победа против Русија, за да се избегне домаќинот

Спортски - 12.09.2011

Македонските кошаркари вечерва во 20 часот против Русија ќе го играат решавачкиот натпревар за првото место во групата Ф.

Дали Русија ќе тактизира вечерва?

Дневник - 12.09.2011

Двата најжешки тима, како што ги нарекува порталот на Евробаскетот 2011, Русија и Македонија, ќе се сретнат вечерва во Вилнус арената (20 ч.), во решавачки натпревар за првото место во Групата Ф.

со русија за прво место во групата Ф

Н.Македонија - 12.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација во последниот натпревар од втората рунда против селекцијата на Русија, најверојатно, ќе настапи ослабена со неиграњето на ветеранот Тодор Гечевски, кој на ...

Битка за тронот и избегнување на Литванија

Спорт Денес - 12.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва со почеток од 20:00 часот ќе го одигра последниот натпревар од втората фаза на Европското првенство во Литванија, во 3.

Сабонис: Македонија потсетува на Литванија

Дневник - 12.09.2011

Македонија ме потсетува на Литванија од Олиписките игри во 1992 година, изјавил легендарниот Арвидас Сабонис, објаснувајќи ја ситуацијата со македонскиот феномен на ЕП.

Сабонис: Македонија ме потсетува на Литванија од ОИ 1992

+инфо - 12.09.2011

Легендарниот литвански кошаркар, Арвидас Сабонис знае што е причината за успехот на кошаркарите на Македонија. Членот на кошаркарската Куќа на славните тврди дека екипата на Литванија, која го освои ...

Да се избегне домаќинот Литванија и пристрасните судии

+инфо - 12.09.2011

Македонските кошаркари вечерва во 20 часот против Русија ќе го играат решавачкиот меч за првото место во групата Ф. „Црвено-жолтите” ќе се обидат да ја поразат, досега, единствената екипа на ...

Кириленко ја посакува Литванија во четвртфиналето

+инфо - 12.09.2011

Најдобриот кошаркар на Русија и НБА-ѕвезда, Андриј Кириленко за противник во четвртфиналето ја посака Литванија. Според него поубаво е да се игра пред 15.000 гледачи отколку пред празни трибини.

Словенија последен четвртфиналист

+инфо - 12.09.2011

Во 3.коло од втората фаза во групата Ф, Словенија со 67-60 ја совлада Финска и обезбеди настап во четвртфиналето на Европското кошаркарско првенство во Литванија.

Сабонис: Македонија може да го победи секој противник

Кирилица - 12.09.2011

Легендата на литванската кошарка Арвидас Сабонис го споредува македонскиот тим со некогашната репрезентација на Литванија и смета дека со ваква тимска игра нема противник кој може да не сопре ...

Во четврт финалето против Србија или Литванија

Канал5 - 12.09.2011

Со победа денеска над Русија би завршиле на првото место во нашата група и би играле четврт финале против Србија, во спротивно ќе бидеме втори и ќе вкрстиме со домаќинот Литванија.

Македонија загуби од Русија и во четвртфиналето ќе игра против Литванија

МРТ - 12.09.2011

Македонските кошаркари со тројка во последната секунда загубија од Русија на ЕП во Литванија. Во четвртфиналето што се игра во среда, Македонија ќе се соочи со домаќинот, Литванија.

Каква клупа, сакам да играм

Вечер - 12.09.2011

Со скршеница на зглобот на левата рака и пукнатина на лакотот на десната, нашиот најискусен кошаркар не сака ниту да слушне да не игра во завршницата на ЕП На натпреварот против Словенија во финишот ...

Евробаскет математики: Литванија или Србија?

Точка - 12.09.2011

Пред нас е последниот ден од втората фаза на Европското кошаркарско првенство кое се оддржува во Литванија, последниот кошаркарски ден во Вилнус каде што со почеток од 20:00 нашата кошаркарска ...

Литванија трета, Германија дома

Точка - 12.09.2011

Селекцијата на Литванија си обезбеди пласман помеѓу најдобрите осум селекции откако во третото коло ја совлада селекцијата на Германија со 84:75, германците со овој пораз ги пакуваат куферите и се ...

Битка за тронот и избегнување на Литванија

Точка - 12.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва со почеток од 20:00 часот ќе го одигра последниот натпревар од втората фаза на Европското првенство во Литванија, во 3.

Разговаравме со нашите навивачи во Литванија

Точка - 12.09.2011

Нашата редакција успеа да стапи во контакт со нашите навивачи во Литванија, кои според муабетот, се задоволни од успехот на нашите кошаркари, но не и од организацијата.

Сабонис: Македонија може да победи секого!

Курир - 12.09.2011

Легендарниот литвански кошаркар и од најголемите имиња во историјата на европската кошарка, Арвидас Сабонис е восхитен од играта на македонската репрезентација во Литванија.

Победа против Русија, за да се избегне домаќинот

Таратур - 12.09.2011

Македонските кошаркари вечерва во 20 часот против Русија ќе го играат решавачкиот натпревар за првото место во групата Ф.

Кириленко ја посакува Литванија, ќе тактизираат ли Русите?

Курир - 12.09.2011

-Нам ни одговара офанзивната игра без цврста одбрана на домаќинот на турнирот, за разлика од тврдата игра и битката за секој поен на Србите – изјави најдобриот руски кошаркар Андреј Кириленко во ...

Против Литванија за влез меѓу четирите најдобри во Европа

Press24 - 12.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа пораз од Русија по тројката во последната секунда Македонија поразена од Русија со кош во последната секунда.

Германците не обезбедија пласман во 1/4 финалето на ЕП

Inpress - 12.09.2011

Вилнус, 12. септември 2011 (ИНПРЕС) Кошаркарите на Србија во драматична завршница успеаа да ја совладаат Турција со 68:67 и да се пласираат во четвртфиналето на ЕП.