TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државниот врв разговараше за името, Косово и НАТО

А1 - 16.02.2008

На денот кога пред 13 години Грција воведе економско ембарго и ја затвори границата со Македонија државниот врв на консултации. На состанокот меѓу Претседателот, Премиерот, министерот за надворешни работи и преговарачот Димитров претежно се разговарало за проблемот со името, но и за независноста на ...

Сега се' е во рацете на Метју Нимиц

Утрински - 16.02.2008

Дора Бакојани се изјасни дека „не е ниту оптимист ниту песимист“ по средбата со Кондолиза Рајс во Вашингтон „Катимерини“ споменува име Нова Република Македонија, а Сител Демократска Република Македонија Димитар Чулев Сега се' е во рацете на Метју Нимиц, порачуваат американските и грчките дипломати, ...

Грција посакува „Нова Република Македонија“ за сите

Дневник - 16.02.2008

Приоритет на САД не е придонес за пронаоѓање заемно прифатливо решение за името, туку продолжување на процесот на проширување на алијансата, пишуваат грчките медиуми „Нова Република Македонија“ за употреба во сите меѓународни организации и притисок врз САД да го смени ставот и, наместо под ...

Македонија е подготвена за обврските во НАТО

Дневник - 16.02.2008

, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ПРОЕКТОТ ДЕМОКРАТИИ ВОТРАНЗИЦИЈА Грција и Македонија ги преувеличија значењето на прашањето за името и неможноста за компромис , но ниту една друга држава не верува дека двете земји не се целосно кадарни да постигнат договор, а тоа да не им наштети на нивниот суверенитет и ...

Решение за името е визата за НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 16.02.2008

Таа изјави оти не е "ниту оптимист, ниту песимист" во однос на решевањето на спорот и нагласи оти се уште во тек се консултациите Патот на Македонија до НАТО и Европската унија минува низ заеднички прифатливо решение, изјави шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани, доцна завчеравечер,по средбите ...

„Та неа“: Се заоструваат грчко-американските односи

А1 - 15.02.2008

Грчко-американските односи се наоѓаат во фаза на заострување, откако Вашингтон изврши силен притисок врз Грција да не става вето врз членството на Скопје во НАТО, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“. Според весникот, на вчерашната средба во Вашингтон меѓу грчкиот министер за надворешни работи ...

„Катимерини“: Вашингтон предлага Нова Република Македонија

А1 - 15.02.2008

Нова Република Македонија е предлогот што американскиот државен Секретар и го предложила на својата грчка колешка Бакојани, тврди грчкиот печат. Според дипломатските извори на „Катимерини“, официјален Вашингтон предлага оваа варијанта да се користи во меѓународните организации, а Грција ...

Трајно сложено име со Македонија место ФИРОМ

Вест - 15.02.2008

НИМИЦ НА ПРЕГОВОРИТЕ ВО АТИНА НОСИ "РАЗУМЕН" ПРЕДЛОГ Уставното име Република Македонија останува за дома и за тие земји кои го признале, а привременото Бивша Југословенска Република Македонија во ОН треба да се смени со трајно сложено име кое ќе го содржи зборот Македонија Специјално од Брисел: ...

Бакојани: Нема иднина со иредентистички идеи

Време - 15.02.2008

СЕ ЗГОЛЕМУВА НЕРВОЗАТА ВО АТИНА ПРЕД ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО Грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, пред средбата со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, испрати нова серија критики и прекриени закани кон Македонија.

Зачленувањето во НАТО поважно од името

Дневник - 15.02.2008

НАТО не е место на кое ќе се решава овој спор и затоа мора да биде тргнато од дневен ред пред испраќање на поканите за зачленување, велат европски дипломати Зачленувањето во НАТО е поважно од името на една земја, порача вчера од името на повеќе европски држави, министерот за надворешни работи на ...

Денови на искушенија

Утрински - 15.02.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Димитар Чулев Само дипломатски „булдожер“ од типот на Ричард Холбрук со ковертиран „волшебен предлог“ може да ја раздвижи пат-позицијата во која се најдоа Атина и Скопје околу спорот со името. Заедничко прифатливо решение нема и тоа е единственото нешто околу кое, отворено или не, можат ...

Порака од ЕУ_ Членството во НАТО е поважно од името

Утрински - 15.02.2008

Колегата на Милошоски потсети дека и Македонија и Луксембург се мали земји, но имаат големи имиња, асоцирајќи на фактот дека ако името не е проблем за соседите на Луксембург, тогаш тоа не треба да биде проблем и за Грција Ваква порака на Милошоски вчера му пренесе шефот на дипломатијата на ...

Бакојани најавува блокада за НАТО

Утрински - 15.02.2008

Атина нуди сложено име за решавање на спорот со употреба на зборот Македонија Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома Сити - Шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, пред синоќешната средба со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, од Вашингтон упати серија закани до ...

Аселборн: Членството во НАТО е поважно од името на една земја

Вест - 15.02.2008

СРЕДБА НА ЛУКСЕМБУРШКИОТ И МАКЕДОНСКИОТ ШЕФ НА ДИПЛОМАТИЈАТА Од Луксембург: Дарко Дуридански Министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселборн вчера, по средбата со неговиот македонски колега Антонио Милошоски, порача дека членството во НАТО е поважно од името на една земја.

Предлогот е - Демократска Република Македонија?!

Вечер Прес - 15.02.2008

Во игра биле уште три имиња: Суверена Република Македонија, Независна Република Македонија и Republic of Makedonija. Одлуката паднала за ДР Македонија, бидејќи американските дипломати процениле дека единствено тој предлог може да биде прифатлив за Македонија Демократска Република Македонија ќе биде ...

Вашингтон пост: Обвиненијата на Грција се неосновани

Вечер Прес - 15.02.2008

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), организација на Македонците во САД, вчера објави оглас за поддршка на Македонија во изданието "Експрес", кое излегува како прилог на весникот "Вашингтон пост". ОМД информираше дека целта на огласот е да се едуцира американската јавност за грешните и ...

Аселборн: НАТО е поважен од името

А1 - 14.02.2008

Два различни става во Луксембург за членството на Македонија во НАТО, доби денеска шефот на македонската дипломатија Антонио Милошoски. Неговиот колега Жан Аселборн за А1 изјави: „Членството во НАТО е поважно отколку името на земјата, во името на сите европски земји, сметам дека би требало да се ...

Бакојани: Скопје да прифати име што и одговара на Грција

А1 - 14.02.2008

„Пријатели и иредентисти“, вака грчката Министерка за надворешни работи ги нарече своите македонски соседи пред средбата со државниот секретар на САД Кондолиза Рајс. Нема алтернатива за начинот на кој Македонија би влегла во НАТО.

ОМД објави оглас за поддршка на Македонија

А1 - 14.02.2008

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), организација на Македонците во САД, во пресрет на средбата на Бакојани со Рајс, објави оглас за поддршка на Македонија во денешното издание на „Експрес“, кое излегува како прилог на весникот „Вашингтон пост“.

Името се решава во ОН, не во НАТО

Вест - 14.02.2008

СРЕДБАТА НА МИЛОШОСКИ СО КОНДОЛИЗА РАЈС ЈА ПОТВРДИ ПОЗИЦИЈАТА НА САД Ние ја охрабривме Македонија, како што ќе ја охрабриме и Грција на утрешната средба (н.з. денешна средба) на грчката министерка за надворешни работи со државниот секретар целосно да учествуваат во процесот ко Спорот за името ...

Бакојани пред средбата со Рајс – во НАТО само со решение за името

Канал5 - 14.02.2008

На турнејата по Америка, Дора Бакојани повторно ја претставува Грција како страната во спорот која направила многу. Во настапот пред влијателниот вашингтонски центар за стратегиски и меѓународни студии, Бакојани не покажа знаци на попуштање.

Американката Рајс ги притиска и Милошоски и Бакојани

Време - 14.02.2008

АМЕРИКАНЦИТЕ ГИ ЗАСИЛУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО Соединетите Американски Држави тврдат дека немаат нов конкретен предлог за името, но притисокот што го добива Македонија за да биде целосно посветена на преговорите, ќе биде насочен и кон Грција.

САД бараат Атина и Скопје да соработуваат со Нимиц

Дневник - 14.02.2008

Вашингтон планира да претстави варијанта на двојната формула како решение за спорот за името помеѓу Атина и Скопје, односно сложено име што би се користело во меѓународните организации и во односите со Грција, и уставното име за комуникација со трети земји, пишува грчка „Та неа“ Македонија целосно ...

Македонија во НАТО, името е билатерално прашање, став на Луксембург

Канал5 - 14.02.2008

Иако официјално треба да ве нарекувам ПЈРМ јас ќе ви се обраќам со името Македонија, истакна министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселборн по денешната средба со шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, јави известувачот на МИА.

Бакојани во Вашингтон на средба со Кодолиза Рајс

Канал5 - 14.02.2008

Два дена по шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, на разговори со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс во Вашингтон денеска доаѓа грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Грчката државна телевизија ЕРТ, оценувајќи ја средбата како исклучително важна, јави дека ...

Членството во НАТО е поважно од името на една земја

Канал5 - 14.02.2008

Членството во НАТО е поважно од името, порача денеска министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн по неговата средба со Антонио Милошоски. Во име на Европа, Аселборн побара спорот да се реши до самитот на Алијансата на втори април, за Македонија да може да биде поканета без дилеми и ...

Рајс не сугерирала предлози за името

Утрински - 14.02.2008

Вашингтон бара Скопје и Атина активно да преговараат преку Нимиц Јавно не се соопштуваат никакви изјави дека Рајс и Милошовски разговарале за нови предлози за името, но за тоа ќе се дознае по неколку дена Од нашиот известувач Борис Георгиевски Оклахома сити - САД немаат намера да бидат медијатори ...

Атина не е среќна со новиот предлог на Нимиц

Вечер Прес - 14.02.2008

Соединетите Американски Држави планираат да претстават варијанта на двојната формула како решение за спорот за името меѓу Атина и Скопје, пишува грчкиот весник "Та неа". Според дипломатски извори на кои се повикува весникот, предлогот е така изготвен, за да може да се претстави како успех и во ...

САД ја притиснаа Македонија, ќе ја притиснат и Грција

А1 - 13.02.2008

САД врши притисок Македонија да биде конструктивна во разговорите за името со Грција, но ист таков притисок ќе биде насочен и кон грчката министерка за надворешни работи Бакојани, која утре ќе се сретне со државниот секретар Рајс.

Американците подготвуваат последен предлог за името

Време - 13.02.2008

ПРЕД САМИТОТ НА НАТО ВО БУКУРЕШТ Американскиот Стејт департмент во координација со медијаторот Метју Нимиц го подготвува најновиот и веројатно последен предлог за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, дознава „Време“ од високи дипломатски извори.

И Македонија и Грција да партиципираат сериозно во разговорите

Канал5 - 13.02.2008

Стејт Департментот потврди дека последна надеж за избегнување грчко вето за НАТО гледа во предлогот кој медијаторот Нимиц ќе го понуди за неколку дена. Затоа американската администрација инсистира на конструктивност од двете страни за извесната понуда на Нимиц.

НАТО чека решение од Њујорк

Утрински - 13.02.2008

Сега не е во прашање само поканата за Македонија туку, и онаа за Албанија Сите чекаат да видат каков ќе биде новиот предлог на Нимиц Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - НАТО бара од Македонија и од Грција да го забрзаат уште повеќе наоѓањето решение за спорот околу името, но и натаму ...

Вашингтон порачува - Грција е „ризичен фактор“ за НАТО

Утрински - 13.02.2008

Милошоски вчера во Вашингтон разговараше со Кондолиза Рајс Димитар Чулев Вашингтон - Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера во Вашингтон доби порака од државниот секретар на САД Кондолиз Рајс дека поканата за членство во НАТО влегува во ризична фаза поради спорот со името со Грција.

Покана за НАТО со зачуван национален идентитет

Вест - 13.02.2008

НА СРЕДБАТА НА МИЛОШОСКИ СО РАЈС МАКЕДОНИЈА ПОБАРА Желбата на Македонија е да добие покана за влез во НАТО без да бидат повредени нашите национални интереси и националниот идентитет, изјави вчера во Вашингтон министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, по средбата со државниот секретар ...

„Александар Велики“ прва жртва за НАТО?

Дневник - 13.02.2008

На Милошоски во Вашингтон требало да му биде упатено барање за итна промена на името на аеродромот, најдоцна до преговарачката рунда со посредникот Метју Нимиц закажана за во наредната недела во Атина Нема друга земја од НАТО како САД што има толкава желба и ни ја дава целата своја поддршка за ...

САД ја сакаат Македонија во НАТО

Вечер Прес - 13.02.2008

Нимиц во вторник ќе излезе со конечен предлог кој нема да биде благопријатен за Атина, пишуваат грчките медиуми Единствениот ризичен фактор кој може да се одрази кој може да има одредено непосакувано влијание кон нашата заедничка цел, а тоа е покана за членство во НАТО на Самитот во Букурешт е ...

Милошоски: Очекуваме разумно однесување од Атина

А1 - 12.02.2008

„Македонија, Хрватска и Албанија во НАТО ќе значат успех и за НАТО и за регионот и за Грција во секој случај и очекуваме разумно однесување од страна на Атина“, изјави во интервјуто за А1 Антонио Милошоски, министер за надворешни работи на Македонија.

Рајс: Имате целосна поддршка од САД

А1 - 12.02.2008

Македонија ја има целосната и недвосмислена поддршка од САД, заедно со целата Јадранската група да влезе во НАТО. Вакво уверување денеска во Вашингтон добил Министерот за надворешни работи на средбата со американскиот државниот секретар Рајс.

Грција не била известена за средбата Рајс-Милошоски

А1 - 12.02.2008

Грција претходно не била известена за денешната средба на американскиот секретар Кондолиза Рајс со шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, што е потврда дека САД и Македонија работат заедно. Ова денеска го пишува грчкиот весник „Елефтерос типос“, наведувајќи дека при изготвување на ...

Спорот за името ќе биде топ-тема

Време - 12.02.2008

БАКОЈАНИ ВО ВАШИНГТОН Прашањето за името ќе биде топ-тема на средбата на шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс на 14 февруари во Вашингтон. Ден претходно Рајс ќе разговара и со македонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, ...

Грција ја губи солидарноста на НАТО - партнерите

Канал5 - 12.02.2008

Пред новата преговарачка рунда за името која треба да се одржи наредната недела во Атина, посредникот Метју Нимиц решил целосно да се затвори за јавноста. Го овластил својот кабинет да информира дека нема да дава никакви изјави.

Милошоски во Вашингтон на средба со Кондолиза Рајс

Вест - 12.02.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Вашингтон ќе се сретне со државниот секретар на Соединетите Американски Држави Кондолиза Рајс. Оваа посета на Милошоски е во рамките на неговата турнеја во Северна Америка.

САД бараат од Македонија конструктивност за предлогот на Нимиц

Канал5 - 12.02.2008

САД бараат од Македонија суштински да продолжи да се ангажира во разговорите за името и да се постави конструктивно кон новиот предлог што ќе го претстави медијаторот Нимиц. Шефицата на Стејт Департментот Кондолиза Рајс на вонредно закажаната средба со македонскиот министер за надворешни работи ...

Милошоски денес се среќава со Рајс

Утрински - 12.02.2008

Во рамките на посетата на САД и на Канада, министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, денеска во Вашингтон ќе се сретне со државниот секретар Кондолиза Рајс. Се очекува централна тема на разговорите да бидат можностите за натамошно унапредување на билатералните односи меѓу Македонија и ...

Милошоски ќе разговара со Кондолиза Рајс за интеграцијата на Македонија во НАТО и за името

Канал5 - 12.02.2008

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс. Отава, 12 февраури (МИА) - Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.

Атина со „Нова Република Македонија“

Дневник - 12.02.2008

Дипломати проценуваат дека Бакојани в четврток ќе се обиде да го искористи и личното пријателство со Кондолиза Рајс за да го наметне грчкиот план, а министерот Милошоски во мисија да го спречи „Република Нова Македонија“ на англиски јазик е предлогот за името на Република Македонија што го форсира ...

И Милошоски и Бакојани бараат поддршка од Рајс

Вечер Прес - 12.02.2008

Клучно од средбите е дали Вашингтон ќе влијае врз Скопје да го смени непопустливиот став за името Македонскиот шеф на дипломатијата Антонио Милошоски денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, потврди вчера Министертвото за надворешни работи.

Милошоски утре ќе се сретне со Рајс

А1 - 11.02.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски утре во Вашингтон ќе има средба со државниот секретар на САД Кондолиза Рајс, ден пред доаѓањето на грчката министерка Дора Бакојани во Вашингтон. Централна тема на разговорите е поддршката на САД за интеграција на Република Македонија во Алијансата ...

Разговорите за името во финална фаза пред одлуката на НАТО

Канал5 - 11.02.2008

Критична недела за прашањето за името и за влезот на Македонија во НАТО. Американската администрација ги прави последните напори за решение за разликата за името пред самитот во Букурешт. Без претходни најави, целосно неочекувано, во Вашингтон е повикан шефот на македонската дипломатија Антонио ...