TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kој се плаши од отворените листи за избор на пратеници?

Дневник - 07.12.2013

Неделава во хотелот „Стоун бриџ“, Алијансата за позитивна Македонија ја имаше својата прва трибина на која се расправаше за измените на Изборниот законик, но и за можноста да се модификува ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе се договорат за донациите, спорот за инвестиции ќе остане

Дневник - 06.12.2013

Мариела Трајковска Лепа Ѓоргиевска Умерен оптимизам по последната средба меѓу партиите и претставниците на Министерството за правда, ОБСЕ/ОДИХР и ДИK за измените на Изборниот законик дека е можно ...

Со добар Изборен законик - сите се добитници

Deutsche Welle - 05.12.2013

Со предложените решенија не треба се калкулира низ визурата на сегашните позиции на политичките субјекти во Македонија, бидејќи тоа се менува - денеска си власт, утре опозиција, велат експерти.

ГРОМ е за постојниот изборен модел

МКД - 05.12.2013

Пропорционалниот модел со шест изборни единици треба да остане како изборен модел во Република Македонија, вели партијата Граѓанска опција на Македонија-ГРОМ во соопштението до медиумите.

Една изборна единица со отворени листи на кандидати

Н.Македонија - 05.12.2013

Актуелниот изборен систем фаворизира двопартизам, а со една изборна единица Македонија ќе добие поквалитетен парламент, тврдат учесниците во дебатата Изборниот систем треба да стане подемократски ...

ГРОМ е за постојниот изборен модел

А1 On - 05.12.2013

Пропорциналниот модел со шест изборни единици треба да остане како изборен модел во Република Македонија е ставот на Граѓанската опција на Македонија-ГРОМ.

ГРОМ не сака да се менува изборниот модел

+инфо - 05.12.2013

Пропорциналниот модел со шест изборни единици треба да остане како изборен модел во Република Македонија, смета Граѓанската опција на Македонија (ГРОМ).

ОДИХР ЗА ИЗБОРНИТЕ ПРАВИЛА: Препораките да се спроведат

Телеграф - 05.12.2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ засега не можат да се договорат за измените на Изборниот законик, министерот за правда се надева дека истите ќе бидат донесени со консензус Се надеваме дека приоритетните препораки ...

Економијата да запре пред секои избори

Дневник - 04.12.2013

Лепа Ѓоргиевска Mариела Tраjковска Дали најголемите политички партии ќе постигнат консензус за измените на Изборниот законик ќе зависи од тоа дали ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, од една страна, и опозицискиот ...

Дебата: Треба ли да се промени изборниот модел?

Капитал - 04.12.2013

Македонија да биде една изборна единица на парламентарни избори и и да се создаде можност за воведување отворени листи на кандидати за пратеници, консензуално се заложија политичките партии што ...

Беџети оптимист за Изборниот законик

Сител - 04.12.2013

Беџети е оптимист дека партиите ќе ги усогласат ставовите околу изборниот законик. Откако СДСМ не се сложи со ставовите на власта за новите измени и предложи свои, денеска повторно ќе дебатираат на ...

Гласачите да се одбележуваат со видливо мастило

Дневник - 03.12.2013

Лепа Ѓоргиевска Да се одвои државната од партиската функција, да се воспостави механизам за таа да се спроведе и да се утврди фиксен максимален износ на донации од правни лица се двете точки од ...

ВМРО-ДПМНЕ бара начин да си избере претседател без Албанците

+инфо - 03.12.2013

Предвремени парламентарни избори сепак ќе има и тие ќе се одржат заедно со вториот круг на претседателските. Во оваа одлука на ВМРО-ДПМНЕ се крие и нивниот план за тоа како да го изберат за ...

Една или повеќе изборни единици – дежурна тема пред избори

Република - 03.12.2013

Дел од условно малите партии се препознаа во иејата за промена на моделот од шест изборни единици во една, која во колумна неодмна на маса ја врати Владо Бучковски од Алијанса за позитивна Македонија.

Усогласувања за измените на Изборниот законик

Р.С.Европа - 02.12.2013

Денеска продолжи средбата меѓу претставници на Државната изборна комисија, ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ОБСЕ за измените и дополнувањата на Изборниот законик.

Изборниот законик тапка во место

Телма - 02.12.2013

Предлогот на СДСМ, од денот на распишување на избори,на носителите на јавните функции во државната и локалната власт, без оглед на тоа дали се кандидати или не, да им се забрани пуштање во употреба и ...

Големи разлики за тоа што се нарекува одвојување на партијата од државата

Алфа - 02.12.2013

Со 13 конкретни предлози опозицијата ќе се обиде кај власта да издејствува промена на новите изборни правила. Три, според нив, се најважни - рамномерното медиумско претставување, определување на ...

ДИК, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ОБСЕ за Изборниот законик

Н.Македонија - 02.12.2013

На покана на Министерството за правда денеска се одржува продолжение на средбата меѓу претставници на институциите, Државната изборна комисија, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ОБСЕ за измените и ...

Продолжуваат усогласувањата за измените на Изборниот законик

А1 On - 02.12.2013

На покана на Министерството за правда денеска се одржува продолжение на средбата меѓу претставници на институциите, Државната изборна комисија, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ОБСЕ за измените и ...

ВИДЕО: СДСМ достави предлози за измени на изборниот законик

А1 On - 02.12.2013

„Денеска Социјалдемократскиот сојуз на Македонија до работната група достави свои предлози за измени на изборниот законик во кој се содржани 13 конкретно формулирани барања кои се насочени за ...

ВИДЕО СДСМ бара стоп за изборните лопати, власта ни да чуе

+инфо - 02.12.2013

Владејачките партии силно се противат да се стави мораториум на сите изградби кои се финансирани со пари од Буџетот додека трае изборниот процес, велат од опозицијата по денешната средба на ...

Власта и опозицијата на спротивни страни за новиот изглед на изборниот законик

Канал5 - 02.12.2013

Социјалдемократите со нови 13 предлози. СДСМ тврди дека кај ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ нема расположение да ги прифатат. Владејачката коалиција смета дека со нив ќе се наруши функционалноста на државата и ...

(ВИДЕО)Продолжуваат средбите за измените на Изборниот законик-и натаму никој не попушта

Локално - 02.12.2013

Денеска продолжи средбата меѓу претставници на Државната изборна комисија, ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ОБСЕ за измените на Изборниот законик. СДСМ денеска ги достави своите видувања во 13 точки, а како ...

СДСМ достави нови предлози за изборниот закони, ВМРО - ДПМНЕ ќе ги коментира откако ќе ги разгледа

Сител - 02.12.2013

Да запрат сите капитални инвестиции на државата, да се трошат помалку пари за кампања, да им се наложи на приватните телевизии посебен режим за политчко рекламирање.

СДСМ со 13 предлози за измени во Изборниот законик

МРТ - 02.12.2013

Камен на сопнување меѓу власта и опозицијата барањето на СДСМ во изборниот процес да се забрани пуштање во употреба или започнување инфраструктурни објекти со државни пари,вонредна исплата на плати и ...

СДСМ сака да ги замрзне капиталните проекти

Вечер - 02.12.2013

Спротивставени ставови меѓу власта и опозицијата за измените на Изборниот законик. Опозицијата вчера на вториот состанок излезе со нов пакет-измени за изборното законодавство, што според нив, ќе ја ...

ИЗБОРЕН ЗАКОНИК: Како партијата да се оддели од државата

Телеграф - 02.12.2013

СДСМ смета дека во време на избори треба да се стави граница меѓу партиските и државните функции, додека од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овој предлог ќе ја блокира државата На покана од Министерството за ...

(ВИДЕО) Дескоска: Понудивме решение за вистинските проблеми кои ја мачат Република Македонија во текот на изборите

Бриф - 02.12.2013

Денеска Социјалдемократскиот сојуз на Македонија до работната група достави свои предлози за измени на изборниот законик во кој се содржани 13 конкретно формулирани барања кои се насочени за ...

Власта и опозицијата никако да се договорат за изборниот законик

Тера - 02.12.2013

Власта и опозицијата никако да најдат заедничко решение по однос на измените на изборниот законик. Предлогот на СДСМ со кој се предвидува од денот на распишување на избори,на носителите на јавните ...

Продолжуваат усогласувањата за измените на Изборниот законик

Press24 - 02.12.2013

На покана на Министерството за правда денеска се одржува продолжение на средбата меѓу претставници на институциите, Државната изборна комисија, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ОБСЕ за измените и ...

СДСМ даде 13 предлози за измени на Изборниот законик

Нетпрес - 02.12.2013

СДСМ до работната група достави свои предлози за измени на изборниот законик во кој се содржани 13 конкретно формулирани барања кои се насочени за подобрување на изборната рамка, рече денеска Рената ...

Власта и опозицијата никако да се договорат за изборниот законик

Portal - 02.12.2013

Власта и опозицијата никако да најдат заедничко решение по однос на измените на изборниот законик. Предлогот на СДСМ со кој се предвидува од денот на распишување на избори,на носителите на јавните ...

СДСМ понуди 13 предлози за измени на Изборниот законик

Фама - 02.12.2013

Денеска Социјалдемократскиот сојуз на Македонија до работната група достави свои предлози за измени на изборниот законик во кој се содржани 13 конкретно формулирани барања кои се насочени за ...

ВИДЕО: СДСМ достави предлози за измени на изборниот законик

Sky - 02.12.2013

„Денеска Социјалдемократскиот сојуз на Македонија до работната група достави свои предлози за измени на изборниот законик во кој се содржани 13 конкретно формулирани барања кои се насочени за ...

Власта и опозицијата никако да се договорат за изборниот законик

Макфакс - 02.12.2013

Власта и опозицијата никако да најдат заедничко решение по однос на измените на изборниот законик. Предлогот на СДСМ со кој се предвидува од денот на распишување на избори,на носителите на јавните ...

Продолжуваат усогласувањата за измените на Изборниот законик

Денешен - 02.12.2013

На покана на Министерството за правда денеска се одржува продолжение на средбата меѓу претставници на институциите, Државната изборна комисија, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ОБСЕ за измените и ...