TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Даблин го одложил летот

Време - 28.02.2004

Авионот со кој патувале претседателот и членовите на македонската делегација требало да летне во средата попладне, како што пишувало во известувањето на МНР до Мостар, дознава „Време“. Но, летот бил одложен за четврток поради средбата на претседателот Трајковски со премиерот Бранко Црвенковски, ...

Одложена церемонијата за апликација во ЕУ

Вест - 27.02.2004

Ирскиот премиер, Берти Ахерн, по авионската несреќа ја одложи церемонијата за предавање на апликацијата на Македонија за членство во ЕУ, закажана за вчера претпаднето во Даблин. Ирскиот премиер, Берти Ахерн, по авионската несреќа ја одложи церемонијата за предавање на апликацијата на Македонија за ...

Делегацијата во Даблин во шок, апликацијата одложена

Утрински - 27.02.2004

Како стигна веста за загинувањето на Трајковски во ирскиот главен град Од нашиот известувач Слободанка Јовановска ДАБЛИН - Македонската делегација и новинарите во Даблин доживеаја голем шок. Во моментот кога дојде веста за уривањето на авионот на претседателот Борис Трајковски кај Мостар, веќе се ...

Трајковски силно веруваше во подемот на Македонија

Време - 27.02.2004

Берти Ахерн - претседавач на ЕУ Герман Филков, А1-телевизија, специјално за „Време“ Церемонијата на предавање на македонското барање за влегување во Европската Унија утрово ја откажа лично премиерот на Ирска, Берти Ахерн, и му изрази сочувство на македонскиот премиер Бранко Црвенковски: - Последен ...

Се откажа предавањето на апликацијата во Даблин

А1 - 26.02.2004

Македонската делегација го откажа официјалното предавање на апликацијата за членство во ЕУ и веднаш се враќа назад. Новинарите се одделени од другиот дел на делегацијата и нема официјална изјава на премиерот Црвенковски. Се очекува да пристигнеме во Македонија околу 16 часот, јавува дописникот на ...

Славје во Даблин, работа во Скопје

Дневник - 26.02.2004

Коментар - Христо Ивановски Денеска во Даблин Македонија ќе поднесе барање за членство во Европската унија и на тој начин ќе го потврди својот пат зацртан од осамостојувањето. Да зборуваме дека е тоа историски ден немаме никакви основи, но секако дека ќе подвлечеме оти тој чин е очекуван ако се ...

Одиме во Даблин со надеж и со одговорност

Време - 26.02.2004

МАКЕДОНИЈА АПЛИЦИРА ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ Премиерот Бранко Црвенковски со 20-члена делегација вчера замина за Ирска, каде што на шестмесечниот претседавач со ЕУ, ќе го поднесе барањето за апликација за членство на Македонија во ЕУ.

Преку Даблин во Брисел

Вест - 26.02.2004

ПРЕМИЕРОТ ЦРВЕНКОВСКИ ДЕНЕС ЈА ПОДНЕСУВА АПЛИКАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ЗА ЕУ " Во Ирска очекувам добар прием", изјави вчера премиерот Бранко Црвенковски, пред заминувањето за Даблин, Република Ирска каде што денеска ќе го поднесе барањето на Македонија за членство во ЕУ.

Денеска Македонија тропа на портата на ЕУ

Дневник - 26.02.2004

АПЛИКАЦИЈА ЗА ЕУ Премиерот од нацијата побара широка општествена свест, доследност и преданост кон процесот на евроинтегрирање Македонскиот премиер Бранко Црвенковски денеска во Даблин ќе ја предаде апликацијата за членство на Република Македонија во Европската унија.

Македонската делегација денеска ќе поднесе апликација во Даблин

Утрински - 26.02.2004

НАЈАВА Висока македонска делегација, предводена од премиерот Бранко Црвенковски, денеска во Даблин ќе ја поднесе македонската кандидатура за членство во Европската унија, како епилог на неколкумесечните најави за овој чин, кој треба да ја мобилизира нацијата кон остварување на реформите во земјата.

Македонија го направи првиот чекор за прием во Унијата

Утрински - 26.02.2004

Премиерот Бранко Црвенковски вчера ја образложи апликацијата за членство во ЕУ Слободанка Јовановска Со порака дека иднината мора да ни стане поважна од минатото, премиерот Бранко Црвенковски вчера го најави поднесувањето на апликацијата за членство во Европската унија денеска во Даблин, ...

По Даблин нема враќање

Дневник - 26.02.2004

ЕКСКЛУЗИВНО Денеска дестинацијата е одредена, патот е утврден - на Македонија # останува да ги одреди должината и темпото на тоа патување, истакнува Петерсен Денеска е многу важен ден за Македонија. Презентацијата на апликацијата за членство во ЕУ во Даблин би можела да се покаже како пресвртница ...

Mакедонија утре ќе поднесе апликација за членство во ЕУ

А1 - 25.02.2004

Со своите потписи Претседателот и Премиерот демонстрираа единство во одлуката Македонија да аплицира за членство во Европската Унија. Апликацијата е надпартиски и наднационален проект поддржан од сите политички фактори и граѓаните, оцени Трајковски пред лично да го испрати Црвенковски кој отпатува ...

Македонија во Даблин ја бара Европа

Време - 25.02.2004

МАКЕДОНСКА ДРЖАВНА ДЕЛЕГАЦИЈА УТРЕ ЗАМИНУВА ВО ИРСКА Ивана Серафимова Брисел е наклонет да и помогне на Македонија да се подготви за членство во Европската Унија, а поднесувањето барање за членство го смета за внатрешна одлука на Владата.

ЦРВЕНКОВСКИ: ЗАЧЛЕНУВАЊЕТО ВО ЕУ-ПРОЕКТ ЗА ЦЕЛОСНА ПОСВЕТЕНОСТ

Канал5 - 25.02.2004

Македонскиот премиер Бранко Црвенковски како проект од историско значење го оценува чинот на поднесување на барањето за зачленување на Македонија во Европската унија, што ќе се случи утре во ирската престолнина Даблин. "Тоа е без сомнени Македонскиот премиер Бранко Црвенковски како проект од ...

Даблин ја чека Македонија

Дневник - 25.02.2004

СЕ Е ПОДГОТВЕНО ЗА АПЛИКАЦИЈАТА Наш специјален известувач од Даблин Главниот град на Ирска, Даблин, е подготвен за пречек на високата државна делегација од Македонија, која утре, предводена од премиерот Бранко Црвенковски, ќе ја поднесе апликацијата за членство во ЕУ.

Македонија утре во Даблин ќе поднесе апликација за членство во Европска Унија

Канал5 - 25.02.2004

Со своите потписи Претседателот и Премиерот демонстрираа единство во одлуката Македонија да аплицира за членство во Европската Унија. Апликацијата е надпартиски и наднационален проект поддржан од сите политички фактори и граѓаните, оцени Трајковски пре Со своите потписи Претседателот и Премиерот ...

Премиерот ја потпишува апликацијата од лево, претседателот од десно

Утрински - 25.02.2004

консултации Премиерот Бранко Црвенковски денеска попладне, пред заминувањето во Даблин, ќе се сретне со претседателот Борис Трајковски. На оваа средба ќе се одржи церемонија на двострано потпишување на апликацијата во функција на демонстрирање државно единство.