TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД спречи осуда на ОН за убиството на лидерот на Хамас

Вест - 27.03.2004

ГАЗА, 27 март, (Ројтерс) - Палестинците вчера ги обвинија САД дека на Израел му дале дозвола за убиство со тоа што ставија вето на осудата на ОН за убиството на лидерот на Хамас, Шеик Ахмед Јасин. САД завчера во Обеди ГАЗА, 27 март, (Ројтерс) - Палестинците вчера ги обвинија САД дека на Израел му ...

САД ставија вето на резолуцијата на ОН против Израел

Утрински - 27.03.2004

Американците повторно се ставија во заштита на Израелците Британија, Германија и Романија се воздржаа откако Алжир, кој преговараше за арапските земји, го отфрли амандманот за осудување на "злосторствата" против Израелците Њујорк - Соединетите Американски Држави во четвртокот ставија вето на ...

Убиени двајца нуркачи-терористи

Дневник - 27.03.2004

ХАМАС СМИСЛУВА НОВИ НАПАДИ Израелски војници завчера убиле двајца палестински терористи во нуркачка опрема, кои отвориле оган врз еврејската доселеничка населба Тел Катифа во Газа, јави Ројтерс. Двајцата припадници на военото крило на Хамас - Бригадите Из ел Дин ал Касам, со нуркање се приближиле ...

Грција се отпиша од книгата на жалост за шеик Јасин

Време - 26.03.2004

САУДИСКА АРАБИЈА Грчкиот амбасадор во Саудиска Арабија вчера побарал да му го избришат името од книгата на жалост за убиениот шеик Ахмед Јасин, духовен лидер на милитантното движење Хамас. Грчки дипломат во вторникот ја посетил палестинската амбасада во Ријад и се потпишал во книгата на жалост за ...

Хамас им се закани на сите Израелци со смрт

Утрински - 26.03.2004

Откако израелските сили го убија основачот на групата ДАМАСК - Политичкиот лидер на Хамас, Калед Мешал, ги предупреди сите Израелци, од премиерот Ариел Шарон, па сў до обичниот граѓанин, дека нема да бидат безбедни, откако израелските сили го убија основачот на групата, шеикот Ахмед Јасин.

Поопасен мртов отколку жив

Дневник - 26.03.2004

РЕАКЦИИ ПО АТЕНТАТОТ ВРЗ ЛИДЕРОТ НА ХАМАС По бришењето на Јасин од црниот список, цел на Израел веројатно ќе биде новиот лидер на Хамас, Халед Машаал, кого Мосад еднаш веќе го уби, па го врати во живот Израел со ракета во вторникот му ја откина главата на својот најголем непријател Хамас, но ...

Турскиот премиер го обвини Израел за државен тероризам

Дневник - 26.03.2004

АНКАРА Реџеп Тајип Ердоган, премиерот на Турција со исламистичко политичко потекло, вчера го обвини Израел за државен тероризам поради убиството на палестинскиот свештеник и лидер на терористичката група Хамас, шеикот Ахмед Јасин, јави Ројтерс.

Палестинскиот Осама

Дневник - 26.03.2004

Ахмед Јасин речиси целиот свој живот бил парализиран и врзан за инвалидска количка, но важеше за главен противник на Израел. Тој неодамна го доби прекарот палестински Осама бин Ладен затоа што не убил никого, но режирал смрт на илјадници луѓе.

Израелски тенкови повторно навлегоа во Појасот Газа

А1 - 25.03.2004

Израелски тенкови синоќа повторно навлегоа во бегалскиот камп Хан Јунис во јужниот дел на појасот Газа, соопштија палестинските сили за безбедност. Според истиот извор, колона од 12 израелски тенкови и два булдожери навлегле 250 метри во автономниот палестински реон.

Хамас сака да го убие Шарон

Вест - 25.03.2004

ГАЗА, 25 МАРТ, (АП) - Хамас сака да го убие израелскиот премиер Ариел Шарон за да го одмазди убиството на својот духовен лидер Шеик Ахмед Јасин, соопшти новиот лидер на исламистичката милитантна група во едно интервју што вчера беше пуштено на Интернет.

Буш: Израел има право да се бори против терористите

Време - 25.03.2004

ПО УБИСТВОТО НА ОСНОВАЧОТ НА ХАМАС Израел има право да се брани од тероризмот, изјавил американскиот претседател Џорџ В. Буш за убиството на шеикот Ахмед Јасин, духовниот водач на палестинската терористичка организација Хамас.

Новиот шеф на Хамас најави убиство на Шарон

Дневник - 25.03.2004

ПО УБИСТВОТО НА АХМЕД ЈАСИН Новиот врховен шеф на палестинската милитантна група Хамас најави атентат врз израелскиот премиер Ариел Шарон како одмазда за убиството на духовниот палестински лидер, шеикот Ахмед Јасин, јави Ројтерс.

Хамас го посочи Шарон како идна цел за нападите

А1 - 24.03.2004

Калед Машал, шефот на Политбирото на Хамас, чие седиште е во Дамаск и кој сега се смета за лидер на оваа екстремистичка палестинска организација, денеска изјави дека израелскиот премиер Ариел Шарон претставува мета на нивните напади по убиството на шеикот Ахмед Јасин.

Исламските земји го осудија убиството на Јасин

А1 - 24.03.2004

Исламските земји денеска, на седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ООН), го осудија Израел поради убиството на духовниот лидер на Хамас шеикот Ахмед Јасин, а израелскиот амбасадор ја обвини Светската организација за хипокризија бидејќи никогаш не ги обвинила Палестинците поради ...

Израел се спрема да го протера Арафат

А1 - 24.03.2004

Шефот на израелската дипломатија Силван Шалом денеска ја потврди намерата на Израел за прогонување на палестинскиот лидер Јасер Арафат, кој веќе две години е речиси затворен во седиштето на палестинската автономна управа во Рамалах.

Израелски тенкови навлегоа во Појасот Газа

А1 - 24.03.2004

Израелски тенкови изутринава навлегоа во палестински бегалски камп во близина на местото Кан Јуниш на југот на Појасот Газа. Анонимен претставник на израелската армија изјави дека се работи за ограничена воена операција чија цел е „чистење на областа“ која милитантните палестински групи ја користат ...

Израел ќе ги убие сите милитантни лидери

Вест - 24.03.2004

ЕРУСАЛИМ, 24 март, (Ројтерс) - Еден ден по убиството на лидерот на Хамас Шеик Ахмед Јасин, што предизвика закани за одмазда од Палестинците, израелската власт вчера изјави дека сите лидери на палестинските милит ЕРУСАЛИМ, 24 март, (Ројтерс) - Еден ден по убиството на лидерот на Хамас Шеик Ахмед ...

Израел ја зголеми безбедноста поради можни одмазднички напади

Утрински - 24.03.2004

По атентатот врз шеикот Ахмед Јасин, основач на милитантната група Хамас Израелските безбедносни служби го зголемија степенот на безбедност поради одмаздничките напади по атентатот врз шеикот Ахмед Јасин, основач на милитантната група Хамас.

Израел ги има на нишан сите милитантни лидери

Дневник - 24.03.2004

ПО АТЕНТАТОТ ВРЗ АХМЕД ЈАСИН Израел вчера го оправдуваше како чин на самоодбрана убиството на парализираниот палестински шеик Ахмед Јасин, водачот на Хамас, и порача дека ги има на нишан сите палестински милитантни лидери, јави Ројтерс.

Убиството на Јасин го разедини Советот за безбедност

А1 - 23.03.2004

Советот за безбедност на ОН синоќа не успеа да постигне единствена позиција по прашањето за убиството на лидерот на Хамас шеикот Ахмед Јасин. Во текстот на документот во кој се изразува осуда за убиството, предложено е зборот „осуда“ да се замени со „решително се спротивставува“, а во пасусот за ...

Израелците го убија духовниот водач на Хамас

Време - 23.03.2004

РАКЕТЕН НАПАД ВО ГАЗА Израелската армија со хеликоптерски напад завчера го уби шеик Ахмед Јасин, еден од основачите и духовен водач на палестинската терористичка организација Хамас, одговорна за безброј самоубиствени бомбашки напади по израелските градови.

Израел го уби Ахмед Јасин, духовниот лидер на Хамас

Вест - 23.03.2004

ГАЗА, 23 март , (Ројтерс) - Израел вчера го уби духовниот лидер на Хамас Шеик Ахмед Јасин пред една џамија во Газа, со што го зададе најтешкиот удар против милитантната група која извршила над десетици самоубист ГАЗА, 23 март , (Ројтерс) - Израел вчера го уби духовниот лидер на Хамас Шеик Ахмед ...

Израелците го убија лидерот на Хамас, шеикот Јасин

Утрински - 23.03.2004

Убиството на шеикот Ахмед Јасин го наредил лично израелскиот премиер Ариел Шарон Парализираниот свештеник бил убиен додека со количката излегувал од една џамија во Газа ГАЗА - Во напад со израелски хеликоптери вчера изутрина беше убиен лидерот на Хамас, шеикот Ахмед Јасин, додека тој ја напушташе ...

Многу лоша вест за мировниот процес

Утрински - 23.03.2004

Европа го осуди убиството на шеикот Ахмед Јасин БРИСЕЛ - Велика Британија и Франција вчера го осудија убиството на лидерот на палестинското движење Хамас, Шеик Ахмед Јасин, од страна на Израел и додадоа дека тоа само ќе го поттикне насилството.

Парализираниот свештеник беше осуден на смрт

Утрински - 23.03.2004

Зошто израелскиот премиер Шарон лично наредил да се убие Јасин ГАЗА - Шеикот Ахмед Јасин, шепотејќи зборуваше од неговата инвалидска количка, но духовниот лидер на Хамас го водеше најсилното палестинско движење против Израел пред да биде убиен вчера во израелски напад.

Израел го уби лидерот на Хамас

Дневник - 23.03.2004

СО ТРИ РАКЕТИ ПРЕД ЏАМИЈА ВО ГАЗА Израелските сили со хеликоптерски ракети вчера во Газа го разнесоа Шеих Ахмед Јасин, лидерот на нивниот најголем противник - палестинската милитантна група Хамас, јави Ројтерс. Премиерот Ариел Шарон лично го наредил и го надгледувал хеликоптерскиот атентат врз ...

ШАУЛ МОФАЗ: ИЗРАЕЛ ЌЕ ПРОДОЛЖИ СО ЛИКВИДИРАЊЕ НА ТЕРОРИСТИТЕ

Канал5 - 23.03.2004

Израел ќе продолжи со политиката на “ликвидирање на терористи”, изјави синоќа израелскиот министер за одбрана Шаул Мофаз коментирајќи го вчерашното убиство на духовниот лидер на Хамас шеикот Ахмед Јасин при воздушниот напад во Газа.

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН РАЗЕДИНЕТ ОКОЛУ УБИСТВОТО НА ЛИДЕРОТ НА ХАМАС

Канал5 - 23.03.2004

Советот за безбедност на ОН синоќа не успеа да постигне единствена позиција по прашањето за убиството на лидерот на Хамас шеикот Ахмед Јасин. Во текстот на документот во кој се изразува осуда за убиството, предложено е зборот “осуда” да се замен Советот за безбедност на ОН синоќа не успеа да ...

Убиен духовниот лидер на Хамас

А1 - 22.03.2004

Повеќе десетици илјади луѓе денеска на улиците на Газа се придружија на погребната процесија на закопот на духовниот лидер на екстремното палестинско движење Хамас шеикот Ахмед Јасин, кој изутрината беше убиен во Газа, од стана на израелската војска, додека Израел прогласи највисок степен на ...

Шарон го поздрави, Анан го осуди убиството на Јасин

А1 - 22.03.2004

Израелскиот премиер Ариел Шарон изјави дека војната против тероризмот ќе продолжи и по денешното убиство на основачот и духовниот лидер на Хамас, шеикот Ахмад Јасин. „Утрово Израел го уби најистакнатиот лидер на палестинските терористи“, изјави Шарон во својата прва официјална реакција по ...

Хезболах ракетираше израелски цели

А1 - 22.03.2004

Проиранското движење Хезболах денеска ракетираше израелски цели, распоредени во областа Шеба Фармс во јужен Либан. „Единицата на маченикот Шеик Ахмед Јасин го изведе ракетниот напад кон израелските позиции и им зададе директен удар“, изјави претставник на Хезболах.

5 мртви Палестинци-вовед во седница на израелската влада за повлекување од Газа

Вест - 22.03.2004

ЕРУСАЛИМ, 22 март, (Ројтерс) - Израелските војници вчера убиле петмина Палестинци во акцијата против милитантите во Газа неколку часа пред премиерот Ариел Шарон да ги свика министрите од кабинетот за да побар ЕРУСАЛИМ, 22 март, (Ројтерс) - Израелските војници вчера убиле петмина Палестинци во ...