TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Да се укине притворот за учесниците во упадот во Собранието

Алсат-М - 14.01.2018

ВМРО – ДПМНЕ и денеска побара да се укине притворот за сите осомничени за крвавиот упад во Собранието. Опозицијата обвинува дека судиите станеле партиски послушнци, а доколку имале интегритет ќе ги ослободеле притворениците.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на судот да ги продолжи притворите за 27 април е политичка конструкција

Фокус - 13.01.2018

Скандалозна е одлуката на Апелацискиот суд за продолжување на притворите на лицата поврзани со настаните во Собранието на 27 април, оценува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ за продолжените притвори

24 Вести - 13.01.2018

Скандалозна е одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите за луѓето во врска со настаните во собранието на 27 април, оценува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото.

ВМРО-ДПМНЕ - Скандалозна е одлуката за продолжување на притворите

Р.С.Европа - 13.01.2018

Скандалозна е одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите во луѓето во врска со настаните во Собранието на 27 април, оценува опозициската ВМРО-ДПМЕН во соопштение. „Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите на лицата од настаните од 27 април е скандалозна

Стандард - 13.01.2018

„Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото. Судот со одлуката да ги отфрли жалбите за ослободување од притвор на патриотите кои ја бранеа оваа држава уште еднаш потврди дека ги подржува катастрофалните политики кои водат кон се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозна е одлуката на Апелацискиот суд за продолжување на притворите

МКД - 13.01.2018

Одлуката на Апелацискиот суд да се продолжи притворот на лицата осомничени за настаните од 27 април е скандалозна , сметаат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека уметниците, пратениците, полициските службеници и останатите притворени не се ...

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Локално - 13.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници, соопшти дека се одбиени жалбите на обвинетите Оливер ...

Aпелација одлучи - притворените за 27 април остануваат во Шутка

Канал5 - 12.01.2018

Скопска Апелација ги одби барањата на адвокатите на притворените . Сите остануваат во затворот во Шутка. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како ...

Апелација ги одби жалбите, 11 обвинети остануваат во притвор

ТВ21 - 12.01.2018

Скопска Апелсација, по одржаните јавни и нејавни седници на ден во средата и вчера, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје за продолжување на притворот во Шутка на ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

24 Вести - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Алсат-М - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Пратеникот Василевски ќе бара укинување на притворот на јавна седница

Телма - 12.01.2018

Денеска на јавна седница во скопскиот апелациски суд одбраната на пратеникот Сашо Василевски ќе побара укинување на притворот. Седницата е закажана во 12:30, и се очекува Василевски да биде спшроведен од Шутка бидејќи одбраната побарала и тој да ...

Во Апелација јавна седница и за пратеникот Сашо Василевски

24 Вести - 12.01.2018

Во Апелациониот суд за денеска во 12.30 часот е закажана уште една јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Василевски е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил вратите во ...

На Василески не можело да му биде одземен имунитетот оти не го прашале дали се повикува на него, тврди адвокатот на ...

Сакам да кажам - 12.01.2018

Притворениот пратеник од ВМРО ДПМНЕ Сашо Василески од Охрид, иако побара пред новинари да ја образложи жалбата во Скопска апелација против продолжениот притвор, сепак, не беше спроведен од затворот Шутка.

Василевски не сакал да дојде на јавната седница во Апелација

24 Вести - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не беше спроведен од притворското одделение во затворот Шутооризари до Апелациониот суд на јавната седница на која се разгледуваше неговата жалба за продолжувањето на притворот поради настаните во Собранието на 27 април.

Шекеринска: На крајот на месецов ќе ги споделам информациите за 27 април

Алсат-М - 12.01.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го напушти Собранието.

Апелација одлучува по жалбата на Сашо Василевски, тој не дојде на седницата

Алсат-М - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски, кој е еден од осомничените за настаните во македонското Собрание од 27 април, денеска не се појави на јавната седница во Апелацискиот суд каде се разгледува неговата жалба за притворот.

Пратеникот Сашо Василевски не сакал да присуствуа на јавната седница во Апелација

Фокус - 12.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, одбил да присуствува на денешната јавна седница во Апелациониот суд, каде што се расправаше по однос на неговата жалба за продолжување на мерката притвор.

Шеќеринска: Зошто излеговме со крвави глави, ако сите не спасувале на 27 април?

Фокус - 12.01.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сакаше да го коментира вчерашното тврдење на еден од обвинените за натаните во собранието на 27 април, Мунир Пепиќ, кој во своја одбрана истакна дека и помогнал на Шеќеринска да го напушти Собранието.

Апелација ги одби жалбите, Чавков, Дурловски, Јовановски....остануваат во притвор

24 Вести - 12.01.2018

Апелациониот суд донесе 11 одлуки со коишто ги одби жалбите за притворите на осомничените за нередите во Собранието што се случија на 27 април. Тоа значи дека поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, организаторите на протестите „За ...

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Алсат-М - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на ...

Владо Јовановски, Чавков, Бетмен, Дурловски и шефот на обезбедувањето на Трајко Вељаноски остануваат во притвор

Сакам да кажам - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден во средата и вчера, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје за продолжување на притворот во ...

Апелација ги потврди сите притвори

24 Вести - 12.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во Шутка. Апелациониот суд не ја прифати неговата жалба тој да биде пуштен од притвор. Одбиени се жалбите и на уште десет осомничени за насилствата во Собранието од 27 април.

Апелација „пресече“ – Чавков, Дурловски, Илиевски и Јовановски остануваат во притвор

ТВ21 - 12.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни Митко Чавков останува во притвор во Шутка, одлучи Апелација. Иако пред судиите тврдеше дека дал насоки за најбезбедно извлекување на пратениците на 27 април, Судот ја одби неговата жалба за укинување на притворот.

Чавков, Јовановски, Дурловски и „Бетмен“ остануваат во притвор

Телма - 12.01.2018

Екс министерот за внатрешни Митко Чавков останува во притвор одлучи Апелација која ги одби и неговата жалба, но и на уште 10-мина други осомничени за „Крвавиот четврток“. Во Шутка остануваат и организаторите на протестите Игор Дурловски и Богдан ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Канал5 - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

ТВ21 - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Апелација одлучува по жалбата на Сашо Василевски, тој не дојде на седницата

Канал5 - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски, кој е еден од осомничените за настаните во македонското Собрание од 27 април, денеска не се појави на јавната седница во Апелацискиот суд каде се разгледува неговата жалба за притворот.

Апелација одлучува по жалбата на Сашо Василевски, тој не дојде на седницата

ТВ21 - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во скопска Апелација. Денеска во судницата се појави само адвокатот на обвинетиот, Александар Новакоски. Тој е обвинет за настаните од 27 април во ...

Апелација ги одби жалбите, Јовановски, Чавков, Дурловски и Бетмен остануваат во притвор

Фокус - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на осомничените за тероризам и уставно загрозување, по однос на настаните од 27-ми парил. Со тоа Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, меѓу ...

Апелација ги одби жалбите на дел од осомничените за собраниските настани

МРТ - 12.01.2018

Екс- министерот Митко Чавков, оперскиот пејач Игор Дурловски и актерот Владо Јовановски остануваат во притвор. По одржаните седници повисокиот суд ги одби и жалбите на останатите осуммина осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и ...

Судот ги одби жалбите за притворот на 11 осомничени за настаните од 27 април

Р.С.Европа - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Судот по одржаните седници вчера и денеска соопшти дека се одбиени жалбите на обвинетите ...

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите за настаните во Собранието

Академик - 12.01.2018

„Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.1.2018 година и 11.1.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки ...

Апелација ги одби жалбите на Чавков, Јовановски, Дурловски и Илиевски

Слободен Печат - 12.01.2018

Апелацискиот суд ги одби жалбите на единаесетмина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, актерот Владо Јовановски, поранешниот директор на Македонската опера и балет ...

Новаковски: Со притворот на Василевски, притворени се 60.000 лица кои гласале за него

Слободен Печат - 12.01.2018

Одбраната на притворениот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски на јавната седница во Апелацискиот суд побара укинување на притворот и одредување на друга мерка или предметот да се врати на повторно одлучување во Кривичниот суд.

Пратеникот Сашо Василевски на јавна седница ќе бара укинување на притворот

Сител - 12.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, на јавна седница во апелациониот суд преку неговиот адвокат денеска ќе побара укинување на мерката притвор за крвавиот четврток. Судот му определи притвор, мерка, за која обвинителството пред празниците ...

Пратеникот Сашо Василевски на јавна седница ќе бара укинување на притворот

OhridNews - 12.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, на јавна седница во Апелациониот суд преку неговиот адвокат денеска ќе побара укинување на мерката притвор за крвавиот четврток. Судот му определи притвор, мерка за која обвинителството пред празниците ...

Сашо Василевски не дојде на седницата за притворот

А1 On - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во Апелациониот суд на која ќе се расправа дали да му биде укинат притворот. Во судницата дојде само неговиот адвокат Александар Новакоски, кој барал и тој да дојде на седницата, но ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Press24 - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера жалбите беа разгледани, но одлуките не се сеуште донесени.

Пратеникот Сашо Василевски на јавна седница ќе бара укинување на притворот

Макфакс - 12.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, на јавна седница во апелациониот суд преку неговиот адвокат денеска ќе побара укинување на мерката притвор за крвавиот четврток. Судот му определи притвор, мерка, за која обвинителството пред празниците ...

Новакоски: Со притворот на Василевски, притворени се 60 илјади граѓани кои го избрале

А1 On - 12.01.2018

Ние имаме 60 илјади граѓани против одлуката за притвор за Сашо Василевски, бидејќи толку граѓани гласале за него, рече адвокатот Александар Новакоски на денешната јавна седница во Апелациониот суд.

Во Апелација јавна седница за пратеникот Сашо Василевски

Press24 - 12.01.2018

Апелација за денеска во 12 часот и 30 минути закажа јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Тој е осомничен за настаните од 27. април во Собранието.

Жалбата на пратеникот Василевски денес на јавна седница

МКД - 12.01.2018

На јавна седница во Апелацискиот суд во Скопје денес ќе се разгледува жалбата поднесена на одлуката за притвор на пратеникот Сашо Василевски. Според Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Василевски заедно со неколкумина ...

Во Апелација ќе се расправа за притворот на пратеникот Василевски

+инфо - 12.01.2018

Тој е еден од осомничените за насилствата што се случија на 27 април лани во Собранието. На јавна седница во Апелациониот суд денеска ќе се разгледува жалбата за притвор на пратеникот Сашо Василевски кој е еден од осомничените за насилството на 27 ...

Апелација ќе расправа за жалбата на пратеникот Сашо Василевски

МРТ - 12.01.2018

Тој е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил вратите во Собранието на 27-ми април, кога се случи упадот во законодавниот дом и беа нападнати пратеници и новинари. Во Апелациониот суд за денеска е најавена уште една јавна седница на која ...

Сашо Василевски не дојде на седницата за притворот

Макфакс - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во Апелациониот суд на која ќе се расправа дали да му биде укинат притворот. Во судницата дојде само неговиот адвокат Александар Новакоски.

Василевски не дојде на седницата на Апелација за притворот

Press24 - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во скопска Апелација. Денеска во судницата се појави само адвокатот на обвинетиот, Александар Новакоски. Тој е обвинет за настаните од 27.

Со притворот на Василевски, притворени се 60 илјади граѓани кои го избрале, рече адвокатот

Макфакс - 12.01.2018

Ние имаме 60 илјади граѓани против одлуката за притвор за Сашо Василевски, бидејќи толку граѓани гласале за него, рече адвокатот Александар Новакоски на денешната јавна седница во Апелациониот суд.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените за „крвавиот четврток“

Стандард - 12.01.2018

Апелацискиот суд во Скопје се очекува денеска да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27. април во Собранието. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Нова ТВ - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Фото Макфакс Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Курир - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Шекеринска: Испадна дека сите не спасувале, а ние излеговме со крвави глави

+инфо - 12.01.2018

Министерката за одбрана рече дека на крајот на месецов ќе ги сподели информациите за „крвавиот четврток“. Шекеринска: На крајот на месецов ќе ги споделам информациите за 27 април Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира ...

Василевски не дојде на седницата на која се разгледуваше неговата жалба

МРТ - 12.01.2018

Притворениот пратеник Сашо Василевски не дојде во скопска Апелација на јавната седница на која се разгледуваше неговата жалба за продолжување на притворот. Одбраната тврдеше дека Василевски можел да избега ако сакал, но се вратил кога дознал за ...

Шеќеринска: Сите не спасувале, а ние излеговме со крвави глави

Нова ТВ - 12.01.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го напушти Собранието.

Апелација: Чавков, Дурловски, Илиевски остануваат во притвор

А1 On - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки ...

Шекеринска: Испадна дека на 27 април сите не спасувале, а излеговме со крвави глави

МКД - 12.01.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сакаше да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го напушти Собранието.

Чавков, Дурловски и Илиевски остануваат во притвор – одлучи Апелација

Макфакс - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на 10.1.2018 година и 11.1.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамките на ...

Пратеникот Сашо Василевски на јавна седница ќе бара укинување на притворот

А1 On - 12.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, на јавна седница во апелациониот суд преку неговиот адвокат денеска ќе побара укинување на мерката притвор за крвавиот четврток. Судот му определи притвор, мерка, за која обвинителството пред празниците ...

Чавков, Дурловски, Илиевски остануваат во притвор – одлучи Апелација

Кајгана - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите во врска со настаните во Собранието на 27 април 2017 година.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените

Нетпрес - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Апелација одлучи: Чавков, Јовановски и Дурловски остануваат во притвор

Press24 - 12.01.2018

Апелација по одржаните јавни седници донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите за настаните од 27 април во Собранието, пренесе Макфакс. Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир ...

Апелација ги отфрли сите жалби за притворите за 27 април

Сител - 12.01.2018

Сите лица притворени поради настаните во македонското Собрание на 27 април остануваат во притвор. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди ...

Апелација пресече, 11 осомничени остануваат во притвор во Шутка

Алфа - 12.01.2018

Одбраната на осомничените пред Апелација на јавните седници истакна дека нивните клиенти немаат намера да бегаат затоа што немаат никаква вина. Апелациониот суд ги отфрли жалбите на 11 осомничени за 27 април и го прифати барањето на Вишото Јавно ...

Чавков и уште 10 осомничени за 27 април остануваат во притвор

МКД - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје донесе одлука со која ги одби жалбите на осомничените и им го продолжи притворот на 11 осомничени. Меѓу нив е и поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, актерот Владо Јавоновски, оперскиот пејач Игор Дурловски и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Апелацискиот суд за продолжување на притворите е скандалозна

МКД - 12.01.2018

Судот со денешната одлука влезе во сценариото на поддршка на катастрофалните политики кои водат во натамошно продлабочување на кризата и конфликтите во земјата, а отфрлањето на жалбите на одбраната и решението патриотите да останат во притвор е ...

Апелација ги отфрли жалбите на 11 лица за притворите за 27-ми април

Макфакс - 12.01.2018

Лицата притворени поради настаните во Собранието на 27-ми април остануваат во притвор. Ова го потврди Апелациониот суд и ги одби како неосновани жалбите на обвинетите. Во решението на Апелација стои дека осомничените Владо Јовановски, Митко Чавков, ...

Чавков, Јовановски и Дурловски остануваат во притвор

Курир - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на предметите ...

Апелација: Обвинетите за „крвавиот четврток“ остануваат во притвор

Нова ТВ - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите на осомничените за тероризам и уставно загрозување, по однос на настаните од 27-ми парил. Со тоа Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, меѓу другите, остануваат во ...

Апелација ги одби жалбите – 11 обвинети остануваат во притвор

Стандард - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки ...

Чавков, Јовановски, Дурловски, Бетмен и уште седуммина остануваат во притвор

+инфо - 12.01.2018

Се очекува Апелација да ги соопшти одлуките за жалбите на уште седум обвинети кои се жалеа за изречената мерка притвор. Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството ...

Чавков, Јовановски, Дурловски остануваат во притвор

Нетпрес - 12.01.2018

Апелациониот суд донесе 11 одлуки со коишто ги одби жалбите за притворите на осомничените за нередите во Собранието што се случија на 27 април. Одлуката да останат во притвор важи за Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, ...

Чавков, Дурловски, Илиевски остануваат во притвор – одлучи Апелација

Правдико - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на 10.1.2018 година и 11.1.2018 година донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на ...

Јавна седница во Апелацискиот суд за пратеникот Василевски

Нетпрес - 12.01.2018

Во Апелацискиот во 12,30 часот е закажана, по вчерашните, е закажана уште една јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Пратеникот е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил ...

Апелација ќе ја разгледува жалбата на Василевски за притворот за 27 април

Локално - 12.01.2018

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје денеска ќе ја разгледува жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

Чавков, Дурловски, Илиевски остануваат во притвор – одлучи Апелација

Точка - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на 10.1.2018 година и 11.1.2018 ...

Сашо Василевски не дојде на седницата за притворот

Вечер Прес - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во Апелациониот суд на која ќе се расправа дали да му биде укинат притворот. Во судницата дојде само неговиот адвокат Александар Новакоски, кој барал и тој да дојде на седницата, но ...

Апелација ги одби жалбите: 11 обвинети за насилствата во Собрание остануваат во притвор

еМагазин - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на ...

Во Апелација јавна седница и за пратеникот Сашо Василевски

Либертас - 12.01.2018

Во Апелациониот суд за денеска во 12.30 часот е закажана уште една јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Василевски е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил вратите во ...

Апелација ги одби жалбите на Чавков, Јовановски, Дурловски и Илиевски

Мета - 12.01.2018

Апелацискиот суд ги одби жалбите на единаесетмина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, актерот Владо Јовановски, поранешниот директор на Македонската опера и балет ...

Шекеринска: Излезе дека сите не спасувале, а ние излеговме со крвави глави

Локално - 12.01.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го напушти Собранието.

Пратеникот Сашо Василевски на јавна седница ќе бара укинување на притворот

Точка - 12.01.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски, на јавна седница во Апелациониот суд преку неговиот адвокат денеска ќе побара укинување на мерката притвор за крвавиот четврток. Судот му определи притвор, мерка за која обвинителството пред празниците ...

Новаковски: Со притворот на Василевски, притворени се 60.000 лица кои гласале за него

Мета - 12.01.2018

Одбраната на притворениот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски на јавната седница во Апелацискиот суд побара укинување на притворот и одредување на друга мерка или предметот да се врати на повторно одлучување во Кривичниот суд.

Новаковски: Со притворот на Василевски, притворени се 60.000 лица кои гласале за него

Либертас - 12.01.2018

Одбраната на притворениот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски на јавната седница во Апелацискиот суд побара укинување на притворот и одредување на друга мерка или предметот да се врати на повторно одлучување во Кривичниот суд.

Шекеринска: Излезе дека сите не спасувале, а ние излеговме со крвави глави

Либертас - 12.01.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го напушти Собранието.

Сашо Василевски не дојде на седницата за притворот

Точка - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во Апелациониот суд на која ќе се расправа дали да му биде укинат притворот. Во судницата дојде само неговиот адвокат Александар Новакоски, кој барал и тој да дојде на седницата, но ...

Сашо Василевски не дојде на седницата за притворот

Локално - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во Апелациониот суд на која ќе се расправа дали да му биде укинат притворот. Во судницата дојде само неговиот адвокат Александар Новакоски, кој барал и тој да дојде на седницата, но ...

Апелација ги одби жалбите, Јовановски, Чавков, Дурловски и Бетмен остануваат во притвор

Вечер Прес - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на осомничените за тероризам и уставно загрозување, по однос на настаните од 27-ми парил. Со тоа Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, меѓу ...

Апелација под притисок на власта повторно одлучи: Обвинетите за 27 април остануваат во притвор

Република - 12.01.2018

Под силен притисок на власта, Апелација одлучи – Сите лица притворени поради настаните во македонското Собрание на 27 април остануваат во притвор. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници донесе одлуки со кои ги одби како ...

Со притворот на Василевски, притворени се 60 илјади граѓани кои го избрале, рече адвокатот

Вечер Прес - 12.01.2018

Ние имаме 60 илјади граѓани против одлуката за притвор за Сашо Василевски, бидејќи толку граѓани гласале за него, рече адвокатот Александар Новакоски на денешната јавна седница во Апелациониот суд.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Република - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Апелација одлучи: Обвинетите за 27 април остануваат во притвор

Вечер Прес - 12.01.2018

Апелација одлучи – Сите лица притворени поради настаните во македонското Собрание на 27 април остануваат во притвор. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ...

Апелација ги отфрли жалбите на 11 лица за притворите за 27-ми април

Вечер Прес - 12.01.2018

Лицата притворени поради настаните во Собранието на 27-ми април остануваат во притвор. Ова го потврди Апелациониот суд и ги одби како неосновани жалбите на обвинетите. Во решението на Апелација стои дека осомничените Владо Јовановски, Митко Чавков, ...

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Бриф - 12.01.2018

Поранешниот директор на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски остануваат во Шутка. Апелацискиот суд ги одби нивните жалби и не прифати укинување на мерката притвор или замена со поблага мерка.

Чавков, Јовановски, Дурловски, Бетмен и уште седуммина остануваат во притвор

МК News - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на ...

Шекеринска: Испадна дека сите не спасувале, а ние излеговме со крвави глави

МК News - 12.01.2018

Шекеринска: На крајот на месецов ќе ги споделам информациите за 27 април Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го ...

Со притворот на Василевски, притворени се 60 илјади граѓани кои го избрале, рече адвокатот

Sky - 12.01.2018

Ние имаме 60 илјади граѓани против одлуката за притвор за Сашо Василевски бидејќи толку граѓани гласале за него, рече адвокатот Александар Новакоски на денешната јавна седница во Апелациониот суд.

Сашо Василевски не дојде на седницата за притворот

Sky - 12.01.2018

Пратеникот Сашо Василевски не се појави на јавната седница во Апелациониот суд на која ќе се расправа дали да му биде укинат притворот. Во судницата дојде само неговиот адвокат Александар Новакоски, кој барал и тој да дојде на седницата, но ...

Со притворот на Василевски, притворени се 60 илјади граѓани кои го избрале

Република - 12.01.2018

Ние имаме 60 илјади граѓани против одлуката за притвор за Сашо Василевски, бидејќи толку граѓани гласале за него, рече адвокатот Александар Новакоски на денешната јавна седница во Апелациониот суд.

Апелација: Чавков, Дурловски, Илиевски остануваат во притвор

Локално - 12.01.2018

Апелација одлучи обвинетите Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Раудлов, Богдан Илиевски и Илија Славевски да останат во притвор.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Вечер Прес - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Шеќеринска: Зошто излеговме со крвави глави, ако сите не спасувале на 27 април?

iPortal - 12.01.2018

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сакаше да го коментира вчерашното тврдење на еден од обвинените за натаните во собранието на 27 април, Мунир Пепиќ, кој во своја одбрана истакна дека и помогнал на Шеќеринска да го напушти Собранието.

Чавков, Дурловски, Јовановски и другите остануваат во притвор

iPortal - 12.01.2018

Апелациониот суд донесе 11 одлуки со коишто ги одби жалбите за притворите на осомничените за нередите во Собранието што се случија на 27 април. Тоа значи дека поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, организаторите на протестите „За ...

Апелација ги одби жалбите, Јовановски, Чавков, Дурловски и Бетмен остануваат во притвор

Либертас - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на осомничените за тероризам и уставно загрозување, по однос на настаните од 27-ми парил. Со тоа Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, меѓу ...

Апелација ќе ја разгледува жалбата на Василевски за притворот за 27 април

Мета - 12.01.2018

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје денеска ќе ја разгледува жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Либертас - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Апелација ги одби жалбите - единаесет обвинети остануваат во притвор...

Н.Македонија - 12.01.2018

Апелација ги одби жалбите - единаесет обвинети остануваат во притвор Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април...

Н.Македонија - 12.01.2018

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија.

Василевски не дојде на сослушувањето во Апелација...

Н.Македонија - 12.01.2018

Василевски не дојде на сослушувањето во Апелација Пратеникот Сашо Василевски, кој е еден од осомничените за настаните во македонското Собрание од 27 април, денеска не се појави на јавната седница во Апелациониот суд каде се разгледува неговата жалба ...

Дурловски, Чавков, Јовановски и другите остануваат во притвор

AKO - 12.01.2018

Поранешниот директор на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и оперскиот пејач, Игор Дурловски , поранешниот началникот во Шестата управа во МВР, Оливер Поповски, шефот на обезбедувањето на екс спикерот Трајко Вељаноски, Горан Ѓошевски, како и ...

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Алсат-М - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

Мунир Пепиќ: Јас не сум терорист, секогаш сум работел за интересите на Македонија

24 Вести - 11.01.2018

Јас не сум терорист секогаш сум работел за интересите на Република Македонија, рече Мунир Пепиќ на јавната седница во Апелација на која се разгледува жалбата за продолжениот притвор за вработениот во Агенцијата за разузнавање.

Чавков со лисици на рацете во Апелација

24 Вести - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков со лисици на рацете попладнево беше спроведен во Апелациониот суд каде што на јавна седница ќе се разгледува неговата жалба за продолжување на притворот.

Пепиќ: Не сум терорист, и облеков докторски мантил на Шекеринска за да ја извлечам од Собранието

Фокус - 11.01.2018

Мунир Пепиќ , вработен во Агенцијата за разузнавање и осомничен за насилството во Собранието што се случи на 27 април, на денешната јавна седница на која се разгледуваше жалбата за притворот, истакна дека тој не е терорист и секогаш работел за ...

Придонесов за спасување на животите на пратениците на 27 април, се брани Чавков

Сакам да кажам - 11.01.2018

Митко Чавков, ексдиректор на Бирото за јавна безбедност во МВР и главен осомничен за реализација на организираниот напад на Собранието на 27 април, денеска побара од Апелациониот суд Скопје да му биде укината мерката притвор.

Чавков: Највнимателно дадов насоки за безбедно извлекување на сите пратеници на „крвавиот четврток“

24 Вести - 11.01.2018

Највнимателно дадов насоки за безбедно извлекување на сите пратеници, изјави поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков на јавна седница на Апелација. „Во една специфична ситуација која ескалираше за секунда ќе видите дека веднаш се ...

Чавков: Дадов насоки за безбедно извлекување на сите пратеници!

Фокус - 11.01.2018

„Највнимателно дадов насоки за безбедно извлекување на сите пратеници“, изјави поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков на денешната јавна седница на Апелација, на која бара да му се укине притворот, кој го доби како осомничен за ...

Адвокатот на Дурловски побара да биде пуштен од притвор оти е татко на три деца

Сакам да кажам - 11.01.2018

Ставре Џиков, адвокатот на Игор Дурловски, денеска од Апелациониот суд побара неговиот клиент да биде пуштен од притвор со образложение дека станува збор за татко три деца и национален уметник, кој ја претставува земјата во странство и поради тоа ...

Во Апелација седници за жалбите на четворица осомничени за настаните од 27 април

Канал5 - 11.01.2018

Почнаа јавните седници на кои Апелацискиот суд расправа по поднесените жалби на четворица осомничени за настаните во македонското Собрание од 27 април. Судиите во Апелацискиот суд треба да одлучат дали е оправдан продолжениот притвор на поранешниот ...

Чавков и Дурловски побараа укинување на притворот

Алсат-М - 11.01.2018

Митко Чавков и Игор Дурловски денеска беа донесени во Апелацискиот суд. Двајцата се обвинети за крвавиот упад во Собранието на 27 Април. Поранешниот директор на бирото за јавна безбедност рече дека дента ги презел сите неопходни мерки за спасување ...

Јавна седница за притворите на обвинетите од „Крвавиот четврток“

24 Вести - 11.01.2018

Целото мое постапување, 30 години во структурите на МВР и на самиот ден, 27 април е најчесно, насовесно и најпрофесионално. Јас раководев со операцијата целосно одговорно и со избегнување на жртви.

Дурловски го нуди пасошот за да излезе од притвор

Фокус - 11.01.2018

И Игор Дурловски и неговата одбрана денеска пред Апелациониот суд побараа укинување на мерката притвор и нејзино заменување со некоја поблага мерка. Според неговиот адвокат Ставре Џиков, и куќниот притвор во случајот би бил престрог и додаде дека ...

Апелацискиот суд треба да одлучи по жалбите за притвор, меѓу кои и за Чавков

Канал5 - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје на јавна седница расправаше за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. Митко Чавков со лисици на рацете беше донесен на јавната седница во скопска Апелација.

Апелација ќе расправа и за жалбите на Чавков и Дурловски

24 Вести - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. Освен за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање, Душко Лазаров, началник ...

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Канал5 - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

Апелацискиот суд денеска одлучува за притворите за Мунир Пепиќ и Душко Лазаров, за крвавиот четврток

Фокус - 11.01.2018

Апелацискиот суд во Скопје на две јавни седници ќе расправа дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор – Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник во МВР за специјални ...

Јавни седници во Апелација за уште двајца осомничени за „крвавиот четврток“

24 Вести - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници треба да расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осомничени од настаните во собранието од 27 април минатата година кои се во притвор.

Жалбите за притворот на Чавков и Дурловски денеска ќе се разгледуваат во Апелација

Фокус - 11.01.2018

Жалбите за притворот кои ги поднеле екс министерот Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски, како осомничени за насилството во Собранието што се случи на 27 април, денеска ќе се разгледуваат на јавна седница во Апелациониот суд.

Чавков со лисици на рацете донесен во судот

Макфакс - 11.01.2018

Порашениот министер за внатрешни работи, Митко Чавков денеска беше донесен со лисици на рацете во Апелациониот суд, каде судиите на јавна седница ќе расправаат дали да му го укинат притворот.

Дурловски, Лазаров и Пепиќ на јавна седница побараа укинување на притворoт

МКД - 11.01.2018

Во Апелацискиот суд денес од Истражниот затвор во Шутка освен поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков на јавна седница беа спроведени и оперскиот пејач Игор Дурловски, поранешниот началник во МВР, Душко Лазаров и полицискиот службеник ...

ФОТО: Чавков со лисици на рацете донесен во Апелациониот суд

А1 On - 11.01.2018

Порашениот министер за внатрешни работи, Митко Чавков денеска беше донесен со лисици на рацете во Апелациониот суд, каде судиите на јавна седница ќе расправаат дали да му го укинат притворот.

Одбраната на Дурловски, Чавков, Лазаров и Пепиќ на јавната седница побараа укинување на притворoт

Нетпрес - 11.01.2018

Жалби на Решението за продолжување на мерката притвор со барање таа да биде укината вложија во четвртокот на јавната седница во Апелацискиот суд бараа адвокатите на поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков на јавна седница беа ...

За Чавков случајот против него за насилството во Собранието е апсурден

Р.С.Европа - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков пред тричлениот Судски совет на Апелацискиот суд изјави денеска дека од материјалните докази ќе се види оти дал клучен придонес за спасување на животите ...

Седници во Апелација за поднесените жалби на притворите за Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров

МРТ - 11.01.2018

Јавни седници во Апелација за поднесените жалби од Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров, осомничени за собраниските настани од 27-ми април. Одбраната побара затворскиот притвор да им биде заменет со поблага мерка...

Пепиќ: Моја беше идејата да ја облечеме Шекеринска како медицинска сестра

Press24 - 11.01.2018

На 27 април мојот клиент Мунир Пепиќ, вработен во Агенцијата за разузнување во Собранието на Македонија не бил како дел од толпата, туку службено, по наредба на неговите претпоставени. За ова доказ е обезбеден од обвинителството, изјави денеска ...

Чавков и Дурловски во Апелација по поднесените жалби за притвор

Алфа - 11.01.2018

Вишото јавно обвинителство остана на ставот дека постои опасност Чавков да избега, па затоа побара да остане во притвор. Дека има опасност од бегство, обвинителството се изјасни и за Игор Дурловски.

Мунир Пепиќ: Шекеринска ја облеков во медицински мантил за да ја евакуираат!

Таратур - 11.01.2018

Денес во судот дојде и полицискиот службеник Мунир Пепиќ. Тој изјави дека за време на „крвавиот четврток“ односно на настаните во Собранието на 27 април ѝ облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Пепиќ тврди дека ја спасувал Шеќеринска во Собранието

Нова ТВ - 11.01.2018

Полицискиот службеник Мунир Пепиќ денеска во судот изјави дека за време на настаните во Собранието на 27 април ѝ облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Ќе застане ли Апелација на страната на аргументите или ќе продолжи да чекори по линија на помал отпор?

Курир - 11.01.2018

На денешната јавна седница на Апелациониот суд, на која судот одлучуваше по жалбите на обвинетите за притворите во апсурдната кривична постапка за тероризам во која се обвинети десетици македонски граѓани кои мирно протестираа против донесувањето на ...

Дурловски го нуди пасошот за да излезе од притвор

Press24 - 11.01.2018

Игор Дурловски и неговата одбрана денеска пред Апелација побараа укинување на мерката притвор и нејзино заменување со некоја поблага мерка. Неговиот адвокат Ставре Џиков изјави дека се подготвени да го дадат и пасошот во суд.

Чавков: Им ги спасував животите на пратениците!

Таратур - 11.01.2018

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, изјави дека со материјални докази ќе потврди дека раководел со акцијата за смирување на состојбата во Собранието по насилствата на 27 април минатата година и дал клучен придонес.

Апелација втор ден одлуќува по жалбите на притворените од случајот „27 април“

Сител - 11.01.2018

Апелацискиот суд одржа јавни седници на кои се расправаше за жалбите за продолжениот притвор на Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ и Дуко Лазаров. Четворицата се притворени поради настаните во македонското Собрание од 27 април.

Им ги спасував животите на пратениците, рече Чавков пред судиите

Макфакс - 11.01.2018

„Целиот работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“, рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Чавков попладнево спроведен во Апелациониот суд

Press24 - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков со лисици на рацете попладнево беше спроведен во Апелациониот суд каде што на јавна седница ќе се разгледува неговата жалба за продолжување на притворот.

Чавков: Ги спасував животите на пратениците

А1 On - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“ рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Чавков: Највнимателно дадов насоки за безбедно извлекување на сите пратеници

Press24 - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“ рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите.

Митко Чавков: Ги спасував животите на пратениците!

Таратур - 11.01.2018

Денес во судот се сослушани дел од обвинетите за „крвавиот четврток“, а меѓу нив е и поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков. „Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите.

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски

А1 On - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот. Адвокатот, Еленко Миланов, рече дека осомничениот не повикувал на насилство во ...

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски

Press24 - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде што на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот- пишува Макфакс Адвокатот Еленко Миланов рече дека осомничениот не повикувал на ...

Започнаа јавните седници за жалбите на четворица обвинети во настаните на 27. април

Press24 - 11.01.2018

Почнаа јавните седници на кои Апелацискиот суд расправа по поднесените жалби на четворица осомничени за настаните во македонското Собрание од 27 април. Судиите во Апелацискиот суд треба да одлучат дали е оправдан продолжениот притвор на поранешниот ...

Во Апелација седници за жалбите на четворица осомничени за настаните од 27 април

Сител - 11.01.2018

Почнаа јавните седници на кои Апелацискиот суд расправа по поднесените жалби на четворица осомничени за настаните во македонското Собрание од 27 април. Судиите во Апелацискиот суд треба да одлучат дали е оправдан продолжениот притвор на поранешниот ...

Да се укине притворот за Дурловски – бара неговиот адвокат

Курир - 11.01.2018

Адвокатот Еленко Миланов рече дека осомничениот не повикувал на насилство во Собранието и не ги упатувал присутните во салата. Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде што на јавна седница се расправаше за жалбата на ...

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски

Правдико - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде што на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот. Адвокатот Еленко Миланов рече дека осомничениот не повикувал на насилство во ...

Чавков: Материјалните докази ќе покажат дека раководев со акцијата за смирувањето на состојбата во Собранието на 27 ...

Слободен Печат - 11.01.2018

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, тврди дека со материјални докази ќе потврди дека раководел со акцијата за смирување на состојбата во Собранието по насилствата на 27 април минатата година и дал клучен придонес.

Адвокатите на Дурловски побараа укинување на притворот и негова замена со куќен притвор

Слободен Печат - 11.01.2018

На денешното рочиште во Апелацискиот суд, адвокатите на оперскиот пејач Игор Дурловски, побараа укинување на притворот и негова замена со куќен притвор или друга поблага алтернативна мерка за неговото учество во насилството во Собранието на 27 април ...

Чавков: Им ги спасував животите на пратениците!

Курир - 11.01.2018

-Јас знам што сум правел. Целиот процес е документиран. Има еден метар документација за тој ден, ги има сите мои наредби од тој ден. Тие наредби биле експлицитни, да се спроведе акција, рече пред тричлениот судиски совет, поранешниот министер за ...

Пепиќ вели дека во Собранието бил на задача, а потоа помогнал во евакуацијата на Шекеринска

Слободен Печат - 11.01.2018

Мунир Пепиќ, полицискиот службеник осомничен поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледува неговата жалба за новиот притвор, рече дека во Собранието бил на задача оти ...

Судиите ќе расправаат дали да им биде укинат притворот на Мунир Пепиќ и Душко Лазаров

А1 On - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници ќе расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор во Шуто Оризари. Станува збор за Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник ...

Апелација одлучува за притворите на вработени во безбедносните служби

Нова ТВ - 11.01.2018

Апелацискиот суд во Скопје на две јавни седници ќе расправа дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор во Шуто Оризари – Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник во МВР ...

Судиите ќе расправаат дали да им биде укинат притворот на Мунир Пепиќ и Душко Лазаров

Макфакс - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници ќе расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор во Шуто Оризари. Станува збор за Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник ...

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

А1 On - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продлжување на притворот пред новогодишните празници.

Расправа во Апелација за притворите на Чавков, Дурловски и Пепиќ

+инфо - 11.01.2018

Апелацискиот суд и вчера на јавна седница ги разгледуваше жалбите Владо Јовановски, Гораш Ѓошевски и Оливер Поповски. Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со ...

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

Макфакс - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продлжување на притворот пред новогодишните празници.

Жалбата за притворот на Чавков ќе се разгледува денес на јавна седница

МКД - 11.01.2018

За денес во Апелацискиот суд во Скопје е закажана јавна седница на која апелациските судии ќе ја разгледуваат жалбата поднесена на првостепеното решение за притворот на поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков.

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Алфа - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот ...

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Press24 - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

И жалбата за притворот на Дурловски денес на јавна седница

МКД - 11.01.2018

Апелацискиот суд денес на јавна седница ќе ја разгледува и жалбата на оперскиот пејач Игор Дурловски, кој бара да му се укине притворот определен како мерка за обезбедување на присуство во текот на истрагата за настаните од 27 април.

Апелација ќе расправа за четири жалби на притворените за собраниските настани

МРТ - 11.01.2018

Ќе се разгледуваат четири жалби, меѓу кои и оние на поранешниот министер Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски. Во Апелацискиот суд се закажани јавните седници на коишто се одлучува за притворите на дел од осомничените кои според ...

Ја облеков Шекеринска во докторски мантил за да ја евакуираат, рече Мунир Пепиќ

Макфакс - 11.01.2018

Полицискиот службеник, Мунир Пепиќ, денеска во судот изјави дека за време на настаните во Собранието на 27-ми април и облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ, Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков и Дурловски

Курир - 11.01.2018

Адвокатите на Чавков поднеле жалба по одлуката на Кривичниот суд да му го продолжи притворот за нови 30 дена пред новогодишните празници. Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица ...

Пепиќ: Моја беше идејата да ја облечеме шекеринска како медицинска сестра

+инфо - 11.01.2018

Тој во своето обраќање рече дека во Собранието на Македонија бил бидејќи по наредба следел „едно лице“. На 27 април мојот клиент Мунир Пепиќ, вработен во Агенцијата за разузнување во Собранието на Македонија не бил како дел од толпата, туку ...

Судиите ќе расправаат за притворот на Пепиќ и Лазаров од „крвавиот четврток“

Кајгана - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници ќе расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор во Шуто Оризари. Станува збор за Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник ...

Апелациониот суд се очекува денес да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор

Press24 - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници ќе расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од настаните во Собранието, кои се во притвор во Шуто Оризари. Станува збор за Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, ...

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Стандард - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

Апелациja ќе расправа за притворот на Чавков и Дурловски

Нетпрес - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Сител - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

Мунир Пепиќ тврди дека ја спасувал Шекеринска на 27.април

Стандард - 11.01.2018

Полицискиот службеник Мунир Пепиќ, осомничен поради насилствата во Собранието на 27. април 2017. година, во Апелацискиот суд денеска, каде се разгледува жалбата за новиот притвор, изјави дека во Собранието бил на задача, оти следел едно лице, а ...

Чавков: Не сум виновен, имам еден метар документација за сите мои наредби од 27 април

МКД - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков на денешната јавна седница во Апелацискиот суд на која се разгледуваше жалбата за притворот, тврдеше дека не е виновен и дека цел работен век во МВР го минал работејќи чесно, совесно и ...

Апелација расправа за жалбите за притворените за собраниските настани

МРТ - 11.01.2018

Се разгледуваат четири жалби, меѓу кои и оние на поранешниот министер Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски. Во Апелацискиот суд Скопје почнаа јавните седници на кои се одлучува за притворите на дел од осомничените кои според обвинителството ...

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски

Макфакс - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот. Адвокатот, Еленко Миланов, рече дека осомничениот не повикувал на насилство во ...

Чавков: Дадов клучен придонос во спасувањето на пратениците на 27 април

+инфо - 11.01.2018

Претставникот на Вишото јавно обвинителатво бара да се одбие жалбата бидејќи притворот е непходен за обезбедување на присуство на Чавков. Одбраната на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков денеска од скопска Апелација побара тој да ...

Чавков тврди дека ја смирувал состојбата, бара да се брани од слобода

Нова ТВ - 11.01.2018

Одбраната на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков денеска на јавната седница во скопска Апелација на која се расправа по жалбата за притворот, побара тој да биде пуштен да се брани од слобода или притворот да му се замени со поблаги ...

Мунир Пепиќ: Ја облеков Шекеринска во докторски мантил за да ја евакуираат

А1 On - 11.01.2018

Полицискиот службеник Мунир Пепиќ денеска во судот изјави дека за време на настаните во Собранието на 27 април ѝ облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Судиите ќе расправаат дали да им биде укинат притворот на Мунир Пепиќ и Душко Лазаров

Точка - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници ќе расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор во Шуто Оризари. Станува збор за Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник ...

Чавков со лисици на рацете донесен во судот

Точка - 11.01.2018

Порашениот министер за внатрешни работи, Митко Чавков денеска беше донесен со лисици на рацете во Апелациониот суд, каде судиите на јавна седница ќе расправаат дали да му го укинат притворот.

Апелација ќе решава за притворите на Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров за 27 април

Мета - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје покрај жалбите на Мунир Пепиќ, од Агенцијата за разузнавање и на Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, денеска на јавна седница ќе расправа и за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни ...

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

Sky - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продолжување на притворот пред новогодишните празници.

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

Вечер Прес - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продлжување на притворот пред новогодишните празници.

Ја обелков Шекеринска во докторски мантил за да ја евакуираат, рече Мунир Пепиќ

Вечер Прес - 11.01.2018

Полицискиот службеник, Мунир Пепиќ, денеска во судот изјави дека за време на настаните во Собранието на 27-ми април и облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ, Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Судиите ќе расправаат дали да им биде укинат притворот на Мунир Пепиќ и Душко Лазаров

Вечер Прес - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници ќе расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор во Шуто Оризари. Станува збор за Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник ...

Судиите ќе расправаат дали да му го укинат притворот на Чавков

Точка - 11.01.2018

Апелационите судии на јавна седница денеска ќе расправаат дали да му го укинат притворот на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Неговите адвокати поднеле жалба на одлуката за продолжување на притворот пред новогодишните празници.

Ги спасував животите на пратениците, рече Чавков пред судиите

Локално - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“, рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски

Вечер Прес - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде што на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот. Адвокатот Еленко Миланов рече дека осомничениот не повикувал на насилство во ...

Чавков со лисици на рацете

Вечер Прес - 11.01.2018

Порашениот министер за внатрешни работи, Митко Чавков денеска беше донесен со лисици на рацете во Апелациониот суд, каде судиите на јавна седница ќе расправаат дали да му го укинат притворот.

Пепиќ вели дека во Собранието бил службено, а по негова идеја ја евакуирале Шекеринска

Мета - 11.01.2018

Мунир Пепиќ, полицискиот службеник осомничен поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледува неговата жалба за новиот притвор, рече дека во Собранието бил на задача оти ...

Чавков: Дадов насоки за безбедно извлекување на сите пратеници!

Либертас - 11.01.2018

„Највнимателно дадов насоки за безбедно извлекување на сите пратеници“, изјави поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков на денешната јавна седница на Апелација, на која бара да му се укине притворот, кој го доби како осомничен за ...

Ги спасував животите на пратениците, рече Чавков пред судиите

Точка - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“ рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Апелација ќе решава за притворите на Чавков, Пепиќ и Лазаров за 27 април

Либертас - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје покрај жалбите на Мунир Пепиќ, од Агенцијата за разузнавање и на Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР, денеска на јавна седница ќе расправа и за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни ...

Ги спасував животите на пратениците, рече Чавков пред судиите

Вечер Прес - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“ рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Адвокатите на Дурловски сметаат дека и куќниот притвор е престрога мерка

Либертас - 11.01.2018

На денешното рочиште во Апелацискиот суд, адвокатите на оперскиот пејач Игор Дурловски, побараа укинување на притворот и негова замена со куќен притвор или друга поблага алтернативна мерка за неговото учество во насилството во Собранието на 27 април ...

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски

Точка - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде што на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот. Адвокатот Еленко Миланов рече дека осомничениот не повикувал на насилство во ...

Адвокатите на Дурловски сметаат дека и куќниот притвор е престрога мерка

Локално - 11.01.2018

На денешното рочиште во Апелацискиот суд, адвокатите на оперскиот пејач Игор Дурловски, побараа укинување на притворот и негова замена со куќен притвор или друга поблага алтернативна мерка за неговото учество во насилството во Собранието на 27 април ...

(ГАЛЕРИЈА) Се бара Дурловски да биде пуштен од притвор

Фактор - 11.01.2018

Во Апелацискиот суд денеска на рочиште адвокатите на оперскиот пејач, Игор Дурловски, побараа укинување на притворот и негова замена со куќен притвор или друга поблага алтернативна мерка за неговото учество во насилството во Собранието на 27 април ...

Мунир Пепиќ: Ја облеков Шекеринска во докторски мантил за да ја евакуираат

Точка - 11.01.2018

Полицискиот службеник Мунир Пепиќ денеска во судот изјави дека за време на настаните во Собранието на 27 април ѝ облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков

Канал 77 - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

ЧАВКОВ ТВРДИ ДЕКА Е НЕВИН: Дадов придонес да се спасат животите на пратениците

Фактор - 11.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите изјави денеска дека цел работен век го поминал во МВР, и дека чесно, совесно и професионално си ги извршувал задачите. Рече дека предметот против него е апсурден.

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски (фото)

Sky - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде што на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот. Адвокатот Еленко Миланов рече дека осомничениот не повикувал на насилство во ...

Ги спасував животите на пратениците, рече Чавков пред судиите

Sky - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“, рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Чавков: Ова е апсурден процес што е дамка на македонското правосудство

Мета - 11.01.2018

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, тврди дека со материјални докази ќе потврди дека раководел со акцијата за смирување на состојбата во Собранието по насилствата на 27 април минатата година и дал клучен придонес.

Адвокатите на Дурловски сметаат дека и куќниот притвор е престрога мерка

Мета - 11.01.2018

На денешното рочиште во Апелацискиот суд, адвокатите на оперскиот пејач Игор Дурловски, побараа укинување на притворот и негова замена со куќен притвор или друга поблага алтернативна мерка за неговото учество во насилството во Собранието на 27 април ...

Чавков со лисици на рацете донесен во судот

Sky - 11.01.2018

Порашениот министер за внатрешни работи, Митко Чавков денеска беше донесен со лисици на рацете во Апелациониот суд, каде судиите на јавна седница ќе расправаат дали да му го укинат притворот.

Ја облеков Шекеринска во докторски мантил за да ја евакуираат, рече Мунир Пепиќ

Sky - 11.01.2018

Полицискиот службеник Мунир Пепиќ денеска во судот изјави дека за време на настаните во Собранието на 27 април ѝ облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Пепиќ вели дека во Собранието бил службено, а по негова идеја ја евакуирале Шекеринска

Локално - 11.01.2018

Мунир Пепиќ, полицискиот службеник осомничен поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледува неговата жалба за новиот притвор, рече дека во Собранието бил на задача оти ...

Во Апелација седници за жалбите на четворица осомничени за настаните од 27 април

Локално - 11.01.2018

Почнаа јавните седници на кои Апелацискиот суд расправа по поднесените жалби на четворица осомничени за настаните во македонското Собрание од 27 април. Судиите во Апелацискиот суд треба да одлучат дали е оправдан продолжениот притвор на поранешниот ...

Пепиќ: Моја идеја беше Шекеринска да ја маскираме и така да ја спасиме

Бриф - 11.01.2018

На 27 април мојот клиент Мунир Пепиќ, вработен во Агенцијата за разузнување во Собранието на Македонија не бил како дел од толпата, туку службено, по наредба на неговите претпоставени. За ова доказ е обезбеден од обвинителството, изјави денеска ...

Адвокатите бараат куќен притвор за Дурловски

Република - 11.01.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски денеска се појави во Апелациониот суд каде што на јавна седница се расправаше за жалбата на неговата одбрана да му се укине притворот. Адвокатот Еленко Миланов рече дека осомничениот не повикувал на насилство во ...

Апелацискиот суд ќе расправа за уште жалби за притвори, меѓу кои и за Чавков и Дурловски

Република - 11.01.2018

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април. На јавната седница ќе се расправа за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за ...

Апелација ќе расправа за укинување на притворот на Мунир Пепиќ и Душко Лазаров

Република - 11.01.2018

Апелационите судии на две јавни седници ќе расправаат дали е оправдан продолжениот притвор за двајца осмничени од крвавиот четврток кои се во притвор во Шуто Оризари. Станува збор за Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник ...

Чавков: Ги спасував животите на пратениците

Република - 11.01.2018

„Цел работен век го поминав во МВР. Чесно, совесно и професионално сум ги извршувал задачите. Предметот е апсурден“ рече поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков пред судиите. „Директно раководев со акцијата на 27 април.

Пепиќ вели дека во Собранието бил службено, а по негова идеја ја евакуирале Шекеринска

Либертас - 11.01.2018

Мунир Пепиќ, полицискиот службеник осомничен поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледува неговата жалба за новиот притвор, рече дека во Собранието бил на задача оти ...

ФОТО: Чавков со лисици на рацете донесен во Апелациониот суд

Поглед - 11.01.2018

ФОТО: А1он Порашениот министер за внатрешни работи, Митко Чавков денеска беше донесен со лисици на рацете во Апелациониот суд, каде судиите на јавна седница ќе расправаат дали да му го укинат притворот.

Пепиќ: Моја беше идејата да ја облечеме Шекеринска како медицинска сестра

Вечер Прес - 11.01.2018

Обвинетиот агент на Агенцијата за разузнавање за учество во „крвавиот четврток“ денеска изјави дека во еден момент се нашол во просторијата во Собранието на Македонија каде биле повредените пратеници и дека учествувал во евакуацијата на Шекеринска, ...

Пепиќ: Ја маскирав Шекеринска во медицинска сестра за да ја спасиме

Република - 11.01.2018

Полицискиот службеник Мунир Пепиќ денеска во судот изјави дека за време на настаните во Собранието на 27 април и облекол докторски мантил на пратеничката од СДСМ Радмила Шекеринска за да ја евакуираат.

Чавков, Дурловски, Пепиќ и Лазаров побараа укинување на притворот

еМагазин - 11.01.2018

Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, тврди дека со материјални докази ќе потврди дека раководел со акцијата за смирување на состојбата во Собранието по насилствата на 27.

Дурловски го нуди пасошот за да излезе од притвор

Локално - 11.01.2018

И Игор Дурловски и неговата одбрана денеска пред Апелациониот суд побараа укинување на мерката притвор и нејзино заменување со некоја поблага мерка. Според неговиот адвокат Ставре Џиков, и куќниот притвор во случајот би бил престрог и додаде дека ...

Жалбите за притворите на Чавков и Дурловски на дневен ред во Апелација...

Н.Македонија - 11.01.2018

Жалбите за притворите на Чавков и Дурловски на дневен ред во Апелација Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница ќе расправа за жалбите за притворот на уште четири лица приведени во врска со настаните во Собранието на 27 април.

Обвинителството бара домашен притвор за Владо Јовановски

24 Вести - 10.01.2018

Од притворското одделение во Шутка, актерот Владо Јовановски да биде префрлен во домашен притвор или да му се одреди поблага мерка, побара вишиот јавен обвинител Јово Цветановски. За разлика од обвинителството за организиран криминал, вишото ...

Апелацискиот суд се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор

Алсат-М - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените ...

Апелацискиот суд се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор

Канал5 - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените ...

Јавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието

ТВ21 - 10.01.2018

За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од Апелациониот суд во Скопје.

Прва јавна седница за жалбите за притворите за „крвавиот четврток“

24 Вести - 10.01.2018

Вчера доцна попладне до Апелација стигнале одговори од Вишто јавно обвинителство на жалбите против продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. Како што информираат од Апелација, денеска во 14 часот е ...

Апелација денес ќе ги разгледува жалбите за притворот на дел од осомничените за крвавиот четврток

Фокус - 10.01.2018

Денеска на јавна седница во Апелација, која е закажана за 14 часот, ќе се разгледуваат жалбите на притворените кои се осомничени за насилните протести во Собранието на 27 април. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски , Горан ...

Јавна седница по жалбите за притворите за крвавиот четврток

Алсат-М - 10.01.2018

Денеска во Апелациониот суд во 14 часот ќе се одржи првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите за притворите за настаните од 27 април во Собранието. До Апелациониот суд се пристигнати вкупно 16 жалби.

Закажана првата јавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието

Канал5 - 10.01.2018

За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од Апелациониот суд во Скопје.

Мукоски, Василески и Арнаудов не побарале пред новинари да се расправа за нивните жалби за притворot

Сакам да кажам - 10.01.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски, Сашо Василески и Љубен Арнаудов, поднеле жалби против продолжената мерка притвор на 27 декември, но не побарале Скопска апелација јавно да расправа за нив.

Обвинителството бара куќен притвор за актерот Владо Јовановски

Алсат-М - 10.01.2018

Актерот Владо Јовановски да излезе од притвор во Шутка и да му се изрече поблага мерка, побара обвинителот Јован Цветановски од Вишото јавно обвинителство. На јавна седница обвинителството побара Апелацискиот суд да ја уважи жалбата на адвокатите на ...

Обвинителство бара укинување на притворот за Владо Јовановски

Фокус - 10.01.2018

Обвинителот Јован Цветановски од Вишото јавно обвинителство побара од судскиот совет во Апелациски суд – Скопје да се преиначи одлуката на Кривичниот суд и на актерот Владо Јовановски, осомничени за тероризам и уставно загрозување за неговото ...

Денес јавна седница за жалбите за притворите за 27 април

МКД - 10.01.2018

Апелацискиот суд вчера ги доби одговорите од Вишто јавно обвинителство на жалбите против продолжувањето на притворот на осомничените за минатогодишните настани во Собранието од 27 април. Денеска во 14 часот во второстепениот суд е закажана првата ...

Прва јавна седница по жалбите за притворите за собраниските протести

Нова ТВ - 10.01.2018

Денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените, осомничени за насилните протести во Собранието на 27. април. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените Горан ...

Апелацискиот суд се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор

Press24 - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените ...

Горан само професионално го штител Вељаноски, рече адвокатката на Горан Ѓошевски

А1 On - 10.01.2018

„Началникот на личното обезбедување на тогашниот претседавач на Собранието, Горан Ѓошевски само професионално си ја вршел задачата“, рече неговата адвокатка Наталија Тасевска. Според неа, не постои ниту еден доказ од кој се гледа дека го сторил ...

Прва јавна седница по жалбите за притворите за настаните во Собранието

Press24 - 10.01.2018

Во 14 часот е закажана првата јавна седница за притворите за настаните од 27. април во Собранието. Ќе бидат разгледани жалбите на јавната седница која ја побараа актерот Владо Јовановски, осомничените Горан Ѓошевски, Мунир Пепиќ и Оливер Поповски.

Апелација ќе ги разгледува жалбите за притворот на дел од осомничените за собраниските настани

МРТ - 10.01.2018

Повисокиот суд чекаше Вишото јавно обвинителство да одговори на жалбите за да може да закаже седница. Апелација денеска ќе одлучува за притворот на Оливер Поповски, актерот Владо Јовановски и Горан Ѓошевски.

Јавна седница во Апелација за притворите за 27 април

Слободен Печат - 10.01.2018

Во 14 часот во Апелациониот суд е закажана првата јавна седница на којашто ќе се разгледуваат жалбите за притворените за настаните во Собрание на 27 април. До Апелациониот суд се пристигнати вкупно 16 жалби.

Апелација се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор

Стандард - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените ...

Апелацискиот суд се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор

Сител - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените ...

Обвинителството бара укинување на притвор за актерот Јовановски

Press24 - 10.01.2018

Обвинителството побара Апелација да го преиначи решението на Кривичниот суд и на актерот Владо Јовановски, кој е еден од притворените за настаните од Собранието на 27. април, да му се определи поблага мерка.

Јавна седница по жалбите за притворите за учесниците во „крвавиот четврток“

Стандард - 10.01.2018

Денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените, осомничени за насилните протести во Собранието на 27. април. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените Горан ...

Jавна седница по жалбите за притворите за собраниските протести

Нетпрес - 10.01.2018

Денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените, осомничени за насилните протести во Собранието на 27. април. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените Горан ...

Обвинителството побара да се укине притворот на Јовановски

Стандард - 10.01.2018

Јован Цветановски од Вишото Јавно Обвинителство побара Владо Јовановски да биде пуштен од притвор и да му се изрече поблага мерка – обезбедување присуство. Апелацискиот суд – Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот поради ...

Јавна седница за жалбите на притворените за собраниските настани

МРТ - 10.01.2018

Апелација на јавни седници за притворот за дел од осомничените за собраниските настани. Обвинителството предлага поблага мерка за актерот Владо Јовановски. За уште двајца се бара да се потврди одлуката на кривичниот совет...

Јавна седница на Апелација за притворите на обвинетите за 27 април

Нова ТВ - 10.01.2018

За во 14 часот во Апелацискиот суд се закажани јавните седници на коишто се одлучува за притворите на осомничените кои според обвинителството учествувале во настаните од 27 април. Во притвор се 23-ца, но до второстепениот суд се пристигнати 16 жалби ...

Обвинителство бара укинување на притворот на Владо Јовановски

Р.С.Европа - 10.01.2018

Обвинитството побара поблага мерка за актерот Влада Јовановски кој е во притвор за насилствата во Собранието на 27 април минатата година. На денешната седница на Советот во Алепацискиот суд на која се разгледуваше жалбата за притворот на Јовановски, ...

Обвинителството бара да се укине притворот за актерот Јовановски

МКД - 10.01.2018

Обвинитството денеска побара поблага мерка за обезбедување присуство за актерот Влада Јовановски кој е во притвор за насилствата во Собранието на 27 април минатата година. Претставникот на Вишото јавно обвинителство, Јован Цветановски на јавната ...

Побарано укинување на притворот за Владо Јовановски

Курир - 10.01.2018

Обвинителство побара укинување на мерката притвор за актерот Владо Јовановски, кој е осомничен за поврзаност со настаните од 27 април. Првата јавна седница на која се разгледуваат жалбите на притворените за настаните од 27 април во Собранието, се ...

Во Апелација јавни седници за притворите на осомничените од крвавиот четврток

Кајгана - 10.01.2018

Судиите од Апелациониот суд во Скопје денеска на јавни седници ќе почнат да расправаат за жалбите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на мерката притвор. Пред празниците, скопска Апелација ги испратила на одговор жалбите на ...

Јавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието

Сител - 10.01.2018

За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од Апелациониот суд во Скопје.

Горан само професионално го штител Вељаноски, рече адвокатката на осомничениот Ѓошевски

Макфакс - 10.01.2018

„Началникот на личното обезбедување на тогашниот претседавач на Собранието, Горан Ѓошевски, само професионално си ја вршел задачата“, рече неговата адвокатка Наталија Тасевска. Според неа, не постои ниту еден доказ од кој се гледа дека осомничениот ...

Обвинителство бара укинување на притворот за Владо Јовановски

Нетпрес - 10.01.2018

Обвинителство побара укинување на мерката притвор за актерот Владо Јовановски, кој е осомничен за поврзаност со настаните од 27 април. Првата јавна седница на која се разгледуваат жалбите на притворените за настаните од 27 април во Собранието, се ...

Обвинителството побара домашен притвор за актерот Владо Јовановски

Нова ТВ - 10.01.2018

Обвинителот од Вишото јавно обвинителство Јован Цветановски до Советот кој во Апелациски суд во Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот Владо Јовановски поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, побара ...

Обвинителството бара да се укине притворот на актерот Владо Јовановски

Слободен Печат - 10.01.2018

Претставникот на Вишото јавно обвинителство, Јован Цветановски до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот Владо Јовановски поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, побара ...

Апелацискиот суд утре ќе соопшти кој останува во притвор

+инфо - 10.01.2018

До Апелацискиот суд пристигнале 18 жалби против продложување на притворите на осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок. Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за крвавите настани ...

Апелација се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор

Курир - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените ...

Апелација денеска ќе одржи јавни седници за жалбите на притворените за 27 април

Мета - 10.01.2018

Апелацискиот суд за денеска ги закажа јавните сендици на кои ќе се разгледуваат жалбите на дел од притворените за насилствата во Собранието од 27, април, минатата година. Првата седница, како што информираат од Апелација, е закажана во 14 часот, ...

Горан само професионално го штител Велјаноски, рече адвокатката на Горан Ѓошевски

Вечер Прес - 10.01.2018

„Началникот на личното обезбедување на тогашниот претседавач на Собранието, Горан Ѓошевски само професионално си ја вршел задачата“, рече неговата адвокатка Наталија Тасевска. Не постои ниту еден доказ од кој се гледа дека го сторил кривичното дело ...

Денеска ќе се знае кој останува во притвор кој ќе си оди дома

Локално - 10.01.2018

До Апелацискиот суд пристигнале 18 жалби против продложување на притворите на осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок. Апелацискиот суд вчера на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за крвавите настани ...

Горан само професионално го штител Велјаноски, рече адвокатката на Горан Ѓошевски

Точка - 10.01.2018

„Началникот на личното обезбедување на тогашниот претседавач на Собранието, Горан Ѓошевски само професионално си ја вршел задачата“, рече неговата адвокатка Наталија Тасевска. Според неа, не постои ниту еден доказ од кој се гледа дека го сторил ...

Ќе добие ли актерот Јовановски поблага мерка наместо притвор?

Фактор - 10.01.2018

Обвинителството побара Апелација да го преиначи решението на Кривичниот суд и на актерот Владо Јовановски, кој е еден од притворените за „крвавиот четврток“, да му се определи поблага мерка.

Прва јавна седница по жалбите за притворите за настаните во Собранието

Бриф - 10.01.2018

Во 14 часот е закажана првата јавна седница за притворите за настаните од 27. април во Собранието. Ќе бидат разгледани жалбите на јавната седница која ја побараа актерот Владо Јовановски, осомничените Горан Ѓошевски, Мунир Пепиќ и Оливер Поповски.

Јавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието

CivilMedia - 10.01.2018

За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од Апелациониот суд во Скопје.

Се чека одлука од Апелација за жалбите по притворот на Владо Јовановски и други осомничени од крвавиот четврток

Фактор - 10.01.2018

Уште два часа до јавниот седници на кои Апелацискиот суд ќе одлучува за притворот на дел од осомничените во собраниските инциденти. Повисокиот суд ќе одлучува по жалбите на одлуката на Кривичниот совет за продолжување на притворите на Оливер ...

Обвинителството бара да се укине притворот на актерот Владо Јовановски

еМагазин - 10.01.2018

Претставникот на Вишото јавно обвинителство, Јован Цветановски до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот Владо Јовановски поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, побара ...

Обвинителството бара да се укине притворот на актерот Владо Јовановски

Локално - 10.01.2018

Претставникот на Вишото јавно обвинителство, Јован Цветановски до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот Владо Јовановски поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, побара ...

Обвинителството бара да се укине притворот на актерот Владо Јовановски

Мета - 10.01.2018

Претставникот на Вишото јавно обвинителство, Јован Цветановски до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот Владо Јовановски поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, побара ...

Прва јавна седница по жалбите за притворите за настаните во Собранието

Република - 10.01.2018

Во 14 часот е закажана првата јавна седница за притворите за настаните од 27 април во Собранието. Ќе бидат разгледани жалбите на јавната седница која ја побараа актерот Владо Јовановски, осомничените Горан Ѓошевски, Мунир Пепиќ и Оливер Поповски.

Обвинителството бара да се укине притворот на актерот Владо Јовановски

iPortal - 10.01.2018

Претставникот на Вишото јавно обвинителство, Јован Цветановски до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледуваше жалбата за притворот за актерот Владо Јовановски поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, побара ...

Апелација денеска ќе одржи јавни седници за жалбите на притворените за 27 април

Либертас - 10.01.2018

Апелацискиот суд за денеска ги закажа јавните сендици на кои ќе се разгледуваат жалбите на дел од притворените за насилствата во Собранието од 27, април, минатата година. Првата седница, како што информираат од Апелација, е закажана во 14 часот, ...

Јавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието

Либертас - 10.01.2018

За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од Апелациониот суд во Скопје.

Горан само професионално го штител Велјаноски, рече адвокатката на Горан Ѓошевски

Sky - 10.01.2018

„Началникот на личното обезбедување на тогашниот претседавач на Собранието, Горан Ѓошевски само професионално си ја вршел задачата“, рече неговата адвокатка Наталија Тасевска. Според неа, не постои ниту еден доказ од кој се гледа дека го сторил ...

Апелацискиот суд утре ќе соопшти кој останува во притвор

Вечер Прес - 10.01.2018

До Апелацискиот суд пристигнале 18 жалби против продложување на притворите на осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок. Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за крвавите настани ...

Апелација денес ќе ги разгледува жалбите за притворот на дел од осомничените за крвавиот четврток

iPortal - 10.01.2018

Денеска на јавна седница во Апелација, која е закажана за 14 часот, ќе се разгледуваат жалбите на притворените кои се осомничени за насилните протести во Собранието на 27 април. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски, Горан ...

Апелацискиот суд се очекува утре да ги соопшти одлуките за трите жалби за притвор

Либертас - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и осомничените ...

Побарано укинување на притворот за Владо Јовановски

Република - 10.01.2018

Обвинителство побара укинување на мерката притвор за актерот Владо Јовановски, кој е осомничен за поврзаност со настаните од 27 април. Првата јавна седница на која се разгледуваат жалбите на притворените за настаните од 27 април во Собранието, се ...

Апелацискиот суд утре ќе соопшти кој останува во притвор

МК News - 10.01.2018

Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за крвавите настани на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во Скопје. Расправа на јавна седница побараа актерот Владо Јовановски и ...

Апелацискиот суд се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор...

Н.Македонија - 10.01.2018

Апелацискиот суд се очекува утре да ги соопшти одлуките за три жалби за притвор Апелацискиот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше жалбите на дел од притворените за настаните на 27 април во Собранието, информираат од Апелацискиот суд во ...

Закажана првата јавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието...

Н.Македонија - 10.01.2018

Закажана првата јавна седница за жалбите на притворените за насилството во Собранието За денеска во 14 часот е закажана првата јавна седница на која ќе се разгледуваат жалбите на притворените за настантие од 27 април во Собранието, информираат од ...

Поднесени вкупно 16 жалби за притворите за „крвавиот четврток“

24 Вести - 09.01.2018

Вкупно 16 жалби на продолжениот притвор се пристигнати во Апелација и се дадни на мислење во вишото јавно обвинителство за настаните што се случија во Собранието за „крвавиот четврток“. Дел од жалбите беа пратени на мислење уште минатата недела, но ...

Апелација не закажа јавни седници за притворите на осомничените за 27 април

Press24 - 09.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ниту за денеска не ги закажа јавните седници на кои треба да се разгледуваат жалбите за продолжените притвори за настаните од 27. април во македонското Собрание. Како што велат за „Мета“ од судот, сè уште се чекале одговорите ...

Апелација ниту денеска не одлучуваше за продолжување на притворите

Алфа - 09.01.2018

Не се знае кога Апелациониот суд ќе одлучува по поднесените жалби за продолжувањето на притворот на дел од осомничените за 27 април, лани. Не се знае кога Апелациониот суд ќе одлучува по поднесените жалби за продолжувањето на притворот на дел од ...

Поднесени вкупно 16 жалби за притворите за „крвавиот четврток“

Либертас - 09.01.2018

Вкупно 16 жалби на продолжениот притвор се пристигнати во Апелација и се дадни на мислење во вишото јавно обвинителство за настаните што се случија во Собранието за „крвавиот четврток“. Дел од жалбите беа пратени на мислење уште минатата недела, но ...

Денеска нема јавна седница на Апелација за притворите на осомничените за 27 април

Либертас - 09.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ниту за денеска не ги закажа јавните седници на кои треба да се разгледуваат жалбите за продолжувањето на притворите за дел од осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

И денеска нема јавна седница на Апелација за притворите на осомничените за 27 април

Мета - 09.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ниту за денеска не ги закажа јавните седници на кои треба да се разгледуваат жалбите за продолжувањето на притворите за дел од осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

Скопска Апелација неделава ќе одлучува дали се оправдани притворите на осомничените за крвавиот четврток

А1 On - 08.01.2018

Неделава судиите од Апелациониот суд во Скопје на јавни седници треба да расправаат за жалбите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на мерката притвор. Пред празниците, скопска Апелација ги испратила на одговор жалбите на ...

Скопска Апелација неделава ќе одлучува дали се оправдани притворите на осомничените за крвавиот четврток

Макфакс - 08.01.2018

Неделава судиите од Апелациониот суд во Скопје на јавни седници треба да расправаат за жалбите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на мерката притвор. Пред празниците, скопска Апелација ги испратила на одговор жалбите на ...

Скопска Апелација неделава ќе одлучува дали се оправдани притворите на осомничените за крвавиот четврток

Sky - 08.01.2018

Неделава судиите од Апелациониот суд во Скопје на јавни седници треба да расправаат за жалбите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на мерката притвор. Пред празниците, скопска Апелација ги испратила на одговор жалбите на ...

Во Апелација јавни седници за притворите на осомничените од крвавиот четврток

Точка - 08.01.2018

Судиите од Апелациониот суд во Скопје денеска на јавни седници ќе почнат да расправаат за жалбите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на мерката притвор. Пред празниците, скопска Апелација ги испратила на одговор жалбите на ...

Горан Ѓошевски само професионално го штител Вељаноски

Локално - 10.01.2018

„Началникот на личното обезбедување на тогашниот претседавач на Собранието, Горан Ѓошевски само професионално си ја вршел задачата“, рече неговата адвокатка Наталија Тасевска. Според неа, не постои ниту еден доказ од кој се гледа дека го сторил ...

Скопска Апелација неделава ќе одлучува дали се оправдани притворите на осомничените за крвавиот четврток

Вечер Прес - 08.01.2018

Неделава судиите од Апелациониот суд во Скопје на јавни седници треба да расправаат за жалбите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на мерката притвор. Пред празниците, скопска Апелација ги испратила на одговор жалбите на ...

Скопска Апелација неделава ќе одлучува дали се оправдани притворите на осомничените за крвавиот четврток

Тера - 08.01.2018

Неделава судиите од Апелациониот суд во Скопје на јавни седници треба да расправаат за жалбите на осомничените за крвавиот четврток за продолжувањето на мерката притвор. Пред празниците, скопска Апелација ги испратила на одговор жалбите на ...