TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжување на зимскиот распуст поради епидемијата од морбили?

CivilMedia - 13.01.2019

Шест нови случаи на заболени од морбили биле регистрирани во текот на вчерашниот ден, откако биле хоспитализирани на инфективната клиника. Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 деца и двајца возрасни, соопшти Министерството за здравство.

Вакцината не може да биде услов за во училиште, основното по Устав е задолжително

Вечер Прес - 13.01.2019

Вакциналните картони како доказ за редовна имунизација да бидат задолжителни при уписот во училиште – Министерството за здравство деновиве ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во ...

Вакцините се во ред, невакцинираните деца не се примаат во градинките

ТВ21 - 12.01.2019

Рокот на вакцините воопшто не е спорен. Според министерот за здравство, Венко Филипче, единствениот проблем во овој случај се налепниците со погрешен рок, залепени од страна на компанијата која ги дистрибуира вакцините.

Сите вакцини се од оригиналниот производител Глаксо Смит Клајн

Фокус - 12.01.2019

Сите вакцини на кои имаше декларации со истечен рок се од нивниот оригинален производител – фирмата Глаксо Смит Клајн. Тоа го потврдија самите претставници на оваа компанија на средбата во Министерството за здравство без да кажат дали има повеќе од ...

Вакцините се оригинален производ на „Глаксо Смит Клајн“

Алсат-М - 12.01.2019

Сите вакцини на кои имаше декларации со истечен рок се од нивниот оригинален производител – фирмата Глаксо Смит Клајн. Тоа го потврдија самите претставници на оваа компанија на средбата во Министерството за здравство без да кажат дали има повеќе од ...

Дури 635 кутии од МРП-вакцината со декларации со истечен рок

Независен - 12.01.2019

Вкупно 635 кутии од МРП-вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации, биле пронајдени деновиве при направена внатрешна контрола во сите здравствени домови, во вакциналните пунктови, соопштуваат од Министерството за здравство.

Гасете светло, Филипче ја вакцинира внуката со игла со капаче

Република - 12.01.2019

„Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов. Утрово, во амбулантата Млин Балкан ја вакциниравме мојата внука Илина.

(Видео) Филипче за 1ТВ: Илина е премала за МРП – Сакав да докажам дека имунизацијата е безбедна и важна

Либертас - 12.01.2019

Епидемијата на морбили расте со алармантна брзина. Шест нови случаи биле регистрирани денеска, откако биле хоспитализирани на инфективната клиника. Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 деца и двајца возрасни, соопшти денеска Министерството ...

Сите вакцини се од оригиналниот производител Глаксо Смит Клајн

Вечер Прес - 12.01.2019

Сите вакцини на кои имаше декларации со истечен рок се од нивниот оригинален производител – фирмата Глаксо Смит Клајн. Тоа го потврдија самите претставници на оваа компанија на средбата во Министерството за здравство без да кажат дали има повеќе од ...

Вакцините се во ред, невакцинираните деца не се примаат во градинките

4NEWS - 12.01.2019

Рокот на вакцините воопшто не е спорен. Според министерот за здравство, Венко Филипче, единствениот проблем во овој случај се налепниците со погрешен рок, залепени од страна на компанијата која ги дистрибуира вакцините.

Филипче не ја вакцинирал својата внука?!?

Пулс24 - 12.01.2019

Обвинувањата испратени на адреса на министерот за здравство Венко Филипче кој според граѓаните не ја вакцинирал својата внука туку тоа било само обид за собирање на политички поени и во функција на кампањата за вакцинација на децата стануваат се ...

(Видео) Филипче за 1ТВ: Илина е премала за МРП – Сакав да докажам дека имунизацијата е безбедна и важна

1tv - 12.01.2019

Епидемијата на морбили расте со алармантна брзина. Шест нови случаи биле регистрирани денеска, откако биле хоспитализирани на инфективната клиника. Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 деца и двајца возрасни, соопшти денеска Министерството ...

Во Охрид, Струга, Вевчани … вакцини со погрешни декларации

Скопје1 - 12.01.2019

По изврешента внатрешната контрола, со сите здравствени домови во државата, пронајдени се 635 кутии од МРП вакцината, со залепена погрешна декларации. Вакви вакцини има во здравствените домови во Охрид, Струга, Вевчани, Крушево, Велес, Демир Хисар, ...

Откриени нови 130 пакети вакцини со истечен рок

Канал5 - 11.01.2019

Нов скандал поврзан со МРП вакцините. Нови 400-тини вакцини каде на декларацијата пишува дека рокот на употреба на вакцината е поминат. Скандалот се случува само ден пред најавената посета од страна на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ по ...

Декларации со поминат рок на повеќе од 600 пакувања МРП вакцини

Алсат-М - 11.01.2019

Инспекциската контрола во вакциналните пунктови денеска откри повеќе од 600 пакувања од вакцини на кои имало декларации со поминат рок на траење. Станува збор за вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки.

Министерството за здравство демантира: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Канал5 - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија, реагираат од Министерството за здравство.

Дали децата примиле вакцини со поминат рок допрва ќе проверуваат властите

Телма - 11.01.2019

Расте бројот на вакцини со спорни декларации кои неофицијално биле на располагање во десетина пунктови. 635 кутии од МРП вакцината на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ со декларации со поминат рок на траење ги нашле инспекторите при ...

635 вакцини со изминат рок, Министерството за здравство демантира

Канал5 - 11.01.2019

Продолжува скандалот со декларациите на МРП вакцината. Внатрешната контрола потврдила 635 кутии со погрешно залепени декларации каде рокот на вакцината истекол во октомври 2018 година. По оваа информација и Министерството за здравство излезе со ...

Вкупно 635 кутии со МРП вакцина со погрешни декларации

24 Вести - 11.01.2019

Повеќе од 600 МРП вакцини со декларации со погрешен рок на употреба биле најдени во здравствените пунктови во повеќе градови ширум земјава. Колку од овие вакцини се потрошени и аплицирани на деца, одговор нема.

Пронајдени нови вакцини со истечен рок

Фокус - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград, објави „ Независен “.

Министерство за здравство: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

ТВ21 - 11.01.2019

После појавување на информации за пронаоѓање на нови вакцини со декларации со изминат рок, се јавија со соопштение од Министерството за здравство во кое укажуваат дека сите вакцини се со важечки рок и со проверен квалитет.

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Фокус - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Канал5 - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Над 14.000 хронично болни примиле вакцина за сезонски грип

Сакам да кажам - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Скоро исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ги ...

Откриени нови вакцини со декларација со погрешен рок

Телма - 11.01.2019

Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Агенцијата за лекови треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот погрешни декларации на вакцините

24 Вести - 11.01.2019

Агенцијата за лекови денеска треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот со лепењето на погрешни декларации на МРП вакцините. Здравствените власти денеска ќе се сретнат со претставници на фирмата од Белгија која ги произведува ...

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

ТВ21 - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Скопје24 - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Независен - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица

МКД - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Курир - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Околу 500 МРП вакцини со погрешна декларација на македонски се најдени во вакциналните пунктови

Сител - 11.01.2019

Според информации на весникот „Независен “ новите вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од ...

Откриени нови вакцини со изминат рок

Нетпрес - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „Независен“ . Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

А1 On - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Скандал: Повлечени 500 вакцини МРП

Курир - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Декларации со поминат рок биле залепени на повеќе од 600 МРП вакцини, а не на 67

Слободен Печат - 11.01.2019

Во сите вакцинални пунктови во земјава се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок, а не 67 како што првично рече министерот Венко Филипче.

Најдени уште вакцини со декларации со изминат рок, од „Глаксо“ денеска во Скопје

Нова ТВ - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград, објави Независен весник .

Дали сите деца се вакцинираат со исти вакцини!?

Курир - 11.01.2019

Од 16 декември до вчера, вкупно 22 лица со симптоми на морбили се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје. Од нив, 13 лица сè уште се таму, а девет се веќе пуштени на домашно лекување.

Одложена средбата со производителот на вакцините

Независен - 11.01.2019

Состанокот на министерот за здравство Венко Филипче, закажан за денеска попладне со одговорните претставници на белгиската компанија производител на вакцината „Глаксо Смит Клајн“ од Белград, се одложува.

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

А1 On - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

Откриени 635 кутии од вакцините со погрешен датум

Макфакс - 11.01.2019

Вкупно 635 кутии од МРП-вакцината со погрешни датуми на декларациите открила внатрешната контрола во сите здравствени домови. Вонредната контрола во здравствените домови е по налог на Министерството за здравство откако на социјалните мрежи беше ...

Нови случаи на морбили, пронајдени над 500 нови вакцини МРП со декларации со изминат рок

Сител - 11.01.2019

Се уште нема разрешница за скандалот со декларациите со поминат рок на МРП вакцините. Од министерството за здравство соопштија дека не е завршена контролата на инспекторите на МАЛМЕД во Компанијата увозник “Македонија лек” и Здравствените домови ...

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Сител - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

МЗ: Пронајдени се 635 МРП вакцини со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Интегрално соопштение од Министерството за здравство, за извршената внатрешна контрола во сите здравствени домови за МРП вакцините со погрешни декларации: „Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски ...

Избројани 635 кутии од МРП вакцината, по распустот ќе се вакцинира и во училиштата

+инфо - 11.01.2019

Апелираме, сите деца кои не се вакцинирани, тоа да го направат пред да почне училишната година. Штом ќе заврши училишниот распуст, ќе има и теренска вакцинација по училиштата - најавуваат од Министерството Ве информираме дека деновиве е направена ...

Граѓаните реагираат: Внуката на Филипче се вакцинира со игла со капаче

А1 On - 11.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче на неговиот Фејсбук профил објави фотографија со својата внука на која што таа прима вакцина. Филипче сакаше со фотогрфијата да покаже дека вакцините се безбедни, по скандалот со залепените налепници со ...

Најдени 635 кутии МРП со погрешни декларации, а МЗ убедува дека вакцините се со важечки рок: Детални информации за ...

Курир - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија. Има 2 сертификати, за квалитет од производителот и од контролна ...

Министерство за здравство: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Press24 - 11.01.2019

После појавување на информации за пронаоѓање на нови вакцини со декларации со изминат рок, се јавија со соопштение од Министерството за здравство во кое укажуваат дека сите вакцини се со важечки рок и со проверен квалитет.

МЗ: 635 кутии имаат погрешни декларации, МРП вакцините се со важечки рок

Нова ТВ - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Слободен Печат - 11.01.2019

Најголем број заболени, 73, се пријавени од подрачјето на Подрачната единица Гостивар каде се регистрирана и највисока инциденца. Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани ...

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Независен - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Откриени нови вакцини со декларации со поминат рок - надлежните уште ја проверуваат документацијата

Press24 - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Скандалозно: Откриени вакцини со истечен рок

Курир - 11.01.2019

Според информации на весникот „Независен “ новите вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од ...

Над 14.000 хронично болни се вакцинирале за сезонски грип

Нетпрес - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Речиси исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ...

Добрата намера на Филипче, нападната од гневните родители

Скопје инфо - 11.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче вчера на својот профил на Фејсбук објави дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Нема доволен интерес за вкацинирање на кучињата во Куманово

Кумановски м. - 11.01.2019

Нема доволен интерес за вакцинирање на кучињата во Куманово, вели Димитар Венев, лекар по ветеринарна медицина од Ветеринарен центар „Тодор Велков“, кој потсетува дека сепак за да се исполни законската обврска за чипување на милениците, истите ...

Се спремаат законски измени вакцините да станат услов за упис на училиште

Мета - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“, во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Република - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Скандалот со погрешно залепените декларации продолжува:Епидемијата на морбили може да го одложи стартот на второто ...

Вечер Прес - 11.01.2019

Епидемијата на морбили може да го одложи стартот на второто полугодие, бидејќи расте бројот на дечињата кои се заразени од мали сипаници, но и бројот на хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести.

Се спремаат законски измени вакцините да станат услов за упис на училиште

Либертас - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“, во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Пронајдени нови вакцини со декларации со изминат рок

Фактор - 11.01.2019

Во здравствените домови, односно пунктови за имунизација низ Македонија пронајдени се уште вакцини со погрешна декларација за изминат рок, тврди директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, Ќахил Ибраими, за „Независен весник“.

Потрошени само 70 проценти од вакцините против сезонски грип

24Инфо - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип од 5 ноември 2018 година до првата недела од јануари против сезонски грип се вакцинирале 19.942 лица, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини, информираат од Институтот за јавно ...

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

4NEWS - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Точка - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Скопје инфо - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Повлечени 500 МРП вакцини, дали е на повидок нов скандал?

Пулс24 - 11.01.2019

Не 67 вакцини, колку што беше првично објавената бројка, туку 500 вакцини МРП со погрешни декларации се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди Агенција за лекови и помошни медицински средства на Р.Македонија-МАЛМЕД , се ...

ГСК: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Скопје инфо - 11.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Откриени се нови вакцини со декларации со поминат рок

Фактор - 11.01.2019

Во вакциналните пунктови во Македонија се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок. Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор во ...

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Вечер Прес - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

ГСК: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Локално - 11.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МРП вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

MTM - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Повлечени 500 вакцини против морбили од 11 пункта во земјава, биле со погрешни декларации

Либертас - 11.01.2019

Не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврдија за Плусинфо од МАЛМЕД – Агенција за ...

Откриени нови вакцини со истечен рок

Скопје инфо - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Министерството за здравство: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Локално - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија, реагираат од Министерството за здравство.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Локално - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Вакцините со закон ќе станат задолжителни за упис во градинка и училиште?

Република - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште објави „Мета“. Во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Откриени 635 кутии од вакцините со погрешен датум

Точка - 11.01.2019

Вкупно 635 кутии од МРП-вакцината со погрешни датуми на декларациите открила внатрешната контрола во сите здравствени домови. Вонредната контрола во здравствените домови е по налог на Министерството за здравство откако на социјалните мрежи беше ...

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

MTM - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

24Инфо - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Вечер Прес - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Опсервер - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Либертас - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Република - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Опсервер - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Либертас - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Скопје инфо - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

Законски измени: Вакцините да станат услов за упис на училиште

Скопје инфо - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“ , во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

На 635 кутии има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок

Н.Македонија - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

МЗ: На 635 кутии од МРП вакцината има погрешно залепени декларации, вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

1tv - 11.01.2019

Извршена е внатрешна контрола во сите здравствени домови, при што е утврдено дека во вакциналните пунктови се пронајдени 635 кутии од МРП вакцината, на кои стојат погрешно залепени декларации.

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

1tv - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

(ФОТО) Министерот Филипче ја вакцинира својата внука со игла со капаче

Скопје1 - 11.01.2019

Веќе одреден период Министерството за здравство преку прес-конференции и кампањи на социјалните мрежи повикува родителите да ги вакцинираат своите деца со вакцината МРП. Министерот за здравство, Венко Филипче пред неколку дена на Фејсбук објави дека ...

При инспекциите најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

365 - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „ Независен “. Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Вкупно 635 кутии со МРП вакцините биле со погрешна декларација

1tv - 11.01.2019

Инспекциските надзори низ здравствените домови во земјава откриле вкупно 635 кутии со МРП вакцини на кои биле залепени декларации со поминат рок, а не 67 како што првично информираше министерот Филипче.

Вкупно 635 кутии со МРП вакцина со погрешни декларации, сите вакцини се апсолутно безбедни

365 - 11.01.2019

“Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија. Има 2 сертификати, за квалитет од производителот и од контролна ...

Министерство за здравство: Сите вакцини се апсолутно безбедни и со важечки рок до мај 2019

Скопје1 - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија. Има 2 сертификати, за квалитет од производителот и од контролна ...

Нови вакцини со истечен рок, ќе има санкции за увозникот

Скопје1 - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград, пишува Независен .

Министерот Филипче ја вакцинираше својата внука

Фокус - 10.01.2019

По техничката грешка со вакцините на „Македонија Лек“, јавноста жестоко реагираше на ваквиот пропуст, а министерот за здравство, Венко Филипче вети дека проблемот ќе биде решен. Тој на социјалните мрежи објави дека ја вакцинирал својата внука, ...

ГлаксоСмитКлајн : Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Канал5 - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Филипче ја вакцинираше внуката (ФОТО)

Слободен Печат - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче денеска го покажа на дело она што веќе неколку денови го зборува за важноста за вакцинирањето и безбедноста на вакцините. „Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро ...

Филипче ја вакцинираше внуката Илина

Скопје24 - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Министерот Филипче ја вакцинираше својата внука

МКД - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина, во обид да ја охрабри македонската јавност, а особено скептиците и заговорниците против имунизацијата.

Министерот Филипче ја вакцинираше внуката

Нетпрес - 10.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, на Фејсбук објави фотографија како ја вакцинираат неговата внука. „Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов.

ГлаксоСмитКлајн: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Слободен Печат - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

ГлаксоСмитКлајн: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Press24 - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

ГлаксоСмитКлајн за МИА: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Сител - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

(ВИДЕО+ФОТО) Емотивна исповед на др. Слаѓана Велков: Најлоша работа во историјата на медицината е вакцинирањето на ...

Екран - 10.01.2019

„Побарајте од лекарот кој на детето му дава вакцина да потпише изјава дека прифаќа казнена и материјална договорност за сите негативни последици на вакцинирањето. Ќе видите, од лекарот до министерството, никој нема да смее да ја потпише изјавата.

Производителот од Белгија ќе ги испитува вакцините во Македонија

Независен - 10.01.2019

Инспекторите на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД ја чешлаат целата документација на компанијата „Македонија лек“, која е увозник и дистрибутер на вакцината МРП до здравствените домови.

Филипче ја вакцинираше внуката (ФОТО)

+инфо - 10.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави фотографија покажувајќи како ја вакцинираат неговата внука, која сѐ уште е бебе. „Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, ...

ФОТО: Министерот Филипче ја вакцинираше внуката

Press24 - 10.01.2019

По скандалот со вакцините за морбили, денеска министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук објави фотографија дека ја вакцинирал внуката Илина. - „Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, ...

Филипче ја вакцинираше внуката Илина

Вечер Прес - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Филипче ја однесе внуката на вакцина во „Млин Балкан“

Република - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче, како дел од кампањата за вакцинирање на децата, денеска во поликлиниката „Идадија“ ја вакцинираше внуката Илина и објави на социјалните мрежи. „Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е ...

Белгиската компанија ГлаксоСмитКлајн за МИА: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

еМагазин - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Венко Филипче ја вакцинираше својата внука Илина

Опсервер - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче ја вакцинираше својата внука Илина. Тој на својот фејсбук профил постави слика од чинот на вакцинирањето, а воедно и порача до граѓаните на Македонија дека: Единствено добро што родителите можат да направат за ...

(ФОТО) Филипче ја вакцинираше внуката Илина

Либертас - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Министерот за здравство ја вакцинираше внуката Илина

Скопје инфо - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Филипче: Утрово, во амбулантата Млин Балкан ја вакциниравме мојата внука Илина

Бриф - 10.01.2019

Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов. Утрово, во амбулантата Млин Балкан ја вакциниравме мојата внука Илина.

(фото) Министерот Филипче ја вакцинираше својата внука

24Инфо - 10.01.2019

Министерот Филипче ја вакцинираше својата внука Министерот за здравство Венко Филипче денеска го покажа на дело она што веќе неколку денови го зборува за важноста за вакцинирањето и безбедноста на вакцините.

Министерот Филипче ја вакцинираше внуката

Точка - 10.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, на Фејсбук објави фотографија како ја вакцинираат неговата внука. „Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов.

(ФОТО) Филипче ја вакцинираше внуката Илина

Фактор - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

(ФОТО) Министерот Филипче ја вакцинираше внуката Илина

Женски магазин - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинирал внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против ...

(Фото) За да докаже дека се безбедни, Филипче лично ја однесе внуката на вакцинирање

еМагазин - 10.01.2019

Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов, напиша министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил.

Почна вакцинација против беснило за домашни миленици, во Куманово недоволен интерес кај сопствениците

MTM - 10.01.2019

Почна вакцинацијата против беснило за домашните миленици, но интересот за вакцинирање не е на задоволително ниво, информираа денеска, надлежните од ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ од Куманово.

(ФОТО) Филипче ја вакцинираше внуката Илина

Локално - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

(ФОТО) Филипче ја вакцинираше внуката Илина

iPortal - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Почна вакцинација против беснило за домашни миленици, во Куманово недоволен интерес кај сопствениците

Либертас - 10.01.2019

Почна вакцинацијата против беснило за домашните миленици, но интересот за вакцинирање не е на задоволително ниво, информираа денеска, надлежните од ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ од Куманово.

Вакцинирани од одговорност

Н.Македонија - 10.01.2019

Информациите за генералната недоверба дури и во етаблираните медиумски и институционални извори, јакнењето на свеста за бескрупулозната трка по профит на мултинационалните компании, пред сѐ од енергетскиот, фармацевтскиот и од банкарскиот сектор, сѐ ...

Министерот Филипче ја вакцинираше својата внука од сипаници

AKO - 10.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, со личен пример сака да ги убеди неодлучните родители да ги донесат своите деца на вакцинирање од морбили. Тој ја држеше својата внука додека медицинско лице ѝ ставаше вакцина: ,,Единствено добро што ...

ФОТО: Министерот Филипче ја вакцинираше својата внука

Скопје1 - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина, во обид да ја охрабри македонската јавност, а особено скептиците и заговорниците против имунизацијата.

Министерот Филипче ја вакцинираше својата внука (ФОТО)

365 - 10.01.2019

„Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов“, порача министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил, откако утрово во амбулантата Млин Балкан ја вакцинираше ...

ГлаксоСмитКлајн: Сите вакцини испратени во Македонија се исправни

1tv - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија соопшти дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Претставници и од белгискиот „Глаксосмитклајн“ ќе ги проверат нивните вакцини во Македонија

ТВ21 - 09.01.2019

Откако Министерството за здравство ја доби информацијата преку секторот за информирање, од фотографиите низ социјалните мрежи, дека еден отсто од вкупното количество вакцини имаат декларации со прикажан истечен рок, проверка се прави и во останатите ...

Белгијците во контрола на нивните вакцини во Македонија

Телма - 09.01.2019

Белгиjците од „Глаксосмитклајн“ ќе доаѓаат во Македонија за да проверат како се случил скандалот со нивните вакцини кои имале рок на траење, но им биле залепени декларации со поминат рок. Инспекторатот проверува како здравствените домови примиле ...

Контрола и во здравствените установи - кој ги примил вакцините со погрешни декларации?

24 Вести - 09.01.2019

Претставници од белгиската фирма која ги произведува МРП вакцините ќе дојдат во Македонија за да видат како се случил пропустот со лепењето на погрешни декларации на дел од вакцините. Агенцијата за лекови освен во фирмата увозник - Македонија лек, ...

Шутка и Топаана попаметни од Центар?

Слободен Печат - 09.01.2019

Како што покажува статистиката, најголемите експерти за борба против државниот заговор работно насловен „вакциНАЦИја“ не живеат во Шутка и Топаана, а ни во Царев Двор или Виница, туку во најцентралните, најурбаните градски подрачја на Скопје.

Вкупно 61 вакцина со погрешнa декларациja

Скопје24 - 09.01.2019

Во екот на епидемијата на морбили, информацијата за нови заболени во Скопје и кампањата за вакцинација од страна на здравствените власти за да не се прошири заразата, на социјалните мрежи беше споделена кутија од вакцината МРП со декларација на која ...

Филипче: Контролите за вакцината МРП со погрешни декларации ќе завршат денеска

Независен - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

Уште две деца заразени од мали сипаници

Р.С.Европа - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили. Тие се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

По скандалот со рокот на траење: Белгијците доаѓаат да прават контрола на нивните вакцини во Македонија

Курир - 09.01.2019

Белгиjците од „Глаксосмитклајн“ ќе доаѓаат во Македонија за да проверат како се случил скандалот со нивните вакцини кои имале рок на траење, но им биле залепени декларации со поминат рок. Инспекторатот проверува како здравствените домови примиле ...

Нови два случаи на морбили: Невакцинирани дечиња од Радишани и Лисиче хоспитализирани на Инфективна

Курир - 09.01.2019

До крајот на денот се очекуваат првичните резултати од контролите на инспектори од Агенцијата за лекови во “Македонија лек” и Здравствените домови по обелоденувањето на скандалот дека на дел од МРП вакцините биле залепени декларации со рок на траење ...

Вкупно 61 вакцина со погрешни декларации

Независен - 09.01.2019

Во екот на епидемијата на морбили, информацијата за нови заболени во Скопје и кампањата за вакцинација од страна на здравствените власти за да не се прошири заразата, на социјалните мрежи беше споделена кутија од вакцината МРП со декларација на која ...

Со виски и цигари се решава проблемот со вакцините во Здравствениот дом

Нетпрес - 09.01.2019

На социјалната мрежата Твитер се појави слика на која можат да се видат Злате Мехмедовиќ директорот на Здравствен дом Скопје, дел од вработените во оваа здравствена установа како и Градоначалникот на Гази Баба, Борче Георгиевски како прават дружба ...

Д-р Анте Попоски: „Вакцинација –  за почетници„

Panacea.mk - 09.01.2019

Децениското деградирањето на здравствениот систем пратено со наменско уништување на довербата кон белиот мантил беа „одлична„ подлога за сомнително сработени превентивни проекти, несмасни кампањи и присила на пациентот како алтернатива на квалитетно ...

По пропустот со декларациите на вакцините доаѓаат и од „Глаксо Смит Клајн“

+инфо - 09.01.2019

Контролите за вакцините МРП со погрешни декларации ќе завршат до крајот на денот, а за тоа кој го направил пропустот ќе каже истрагата. Важно е што по овој случај не се намали имунизирањето на децата против мали сипаници – досега се вакцинирани ...

Две деца со морбили хоспиталирани на Инфективна

Нетпрес - 09.01.2019

До крајот на денот се очекуваат првичните резултати од контролите на инспектори од Агенцијата за лекови во “Македонија лек” и Здравствените домови по обелоденувањето на скандалот дека на дел од МРП вакцините биле залепени декларации со рок на траење ...

По грешката со декларациите, белгиските производите на МРП вакцините ќе дојдат во Скопје

Независен - 09.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче денеска потврди дека наскоро кај нас ќе пристигнат претставници и од белгискиот „Глаксо Смит Клајн“, компанија производител на МРП вакцините. Нивната посета во Македонија следува по скандалот со деклрациите со ...

Нови два случаи на морбили- се чекаат резултатите од инспекциските контороли за скандалот со МРП вакцините

Сител - 09.01.2019

До крајот на денот се очекуваат првичните резултати од контролите на инспектори од Агенцијата за лекови во “Македонија лек” и Здравствените домови по обелоденувањето на скандалот дека на дел од МРП вакцините биле залепени декларации со рок на траење ...

Истрагата за вакцините со спорен рок е во тек, уште два нови случаи на морбили

Алфа - 09.01.2019

Здравствените власти сè уште истражуваат како, во ек на епидемија, се случи пропустот со деклариите на вакцините со поминат рок. Истрагата, уверува министерот Филипле, ќе покаже како здравствените домови примиле вакцини со стари декларации и кој е ...

Шутка и Топаана попаметни од Центар?

+инфо - 09.01.2019

Во модерните држави на 21 век би требало да е општо место прашањето на правото на државата – односно, нејзината должност – да го регулира елементарното јавно здравје на граѓаните, во што спаѓаат и вакцинациите на децата од сипаници.

Уште две деца заразени од мала сипаница

iPortal - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

По пропустот со декларациите на вакцините доаѓаат и од „Глаксо Смит Клајн“

Либертас - 09.01.2019

Контролите за вакцините МРП со погрешни декларации ќе завршат до крајот на денот, а за тоа кој го направил пропустот ќе каже истрагата. Важно е што по овој случај не се намали имунизирањето на децата против мали сипаници – од почетокот на ...

Шутка и Топаана попаметни од Центар?

iPortal - 09.01.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: -Во модерните држави на 21 век би требало да е општо место прашањето на правото на државата – односно, нејзината должност – да го регулира елементарното јавно здравје на граѓаните, во ...

Претставници и од белгискиот „Глаксосмитклајн“ ќе ги проверат нивните вакцини во Македонија

4NEWS - 09.01.2019

Откако Министерството за здравство ја доби информацијата преку секторот за информирање, од фотографиите низ социјалните мрежи, дека еден отсто од вкупното количество вакцини имаат декларации со прикажан истечен рок, проверка се прави и во останатите ...

Уште две деца заразени од мала сипаница, белгиската „Глаксо Смит Клајн“ ќе ги проверуваат нејзините вакцини во ...

еМагазин - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

Филипче: Уште две деца заразени од мала сипаница, контролите за вакцината МРП со погрешни декларации ќе заврши денеска

Вечер Прес - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Вакцинален скандал, жешко пред и во Собрание, пратеничка оставка

Фактор - 09.01.2019

Скандал врз скандал во здравството. Кој ги примил вакцините во здравствените институции ќе се дознае од истрагата. Вака барем убедуваат надлежните а министерот за здравство убедува дека одговорност ќе има.

67 вакцини со погрешни декларации, “Македонијалек” ќе плати казна од 25.000 до 50.000 евра

Скопје инфо - 09.01.2019

Одземање на дозволата за работа на „Македонија лек”, раскинување на сите договори со компанијата или парична казна од 25 до 50.000 евра. Според министерот за здравство ова се можните санкции за увозникот на МРП-вакцините ако се покаже дека пропустот ...

Белгијците во контрола на нивните вакцини во Македонија

Бриф - 09.01.2019

Белгиjците од „Глаксосмитклајн“ ќе доаѓаат во Македонија за да проверат како се случил скандалот со нивните вакцини кои имале рок на траење, но им биле залепени декларации со поминат рок. Инспекторатот проверува како здравствените домови примиле ...

Шутка и Топаана попаметни од Центар?

CivilMedia - 09.01.2019

пишува: Тоа не ја спречува потребата од жестока дебата за квалитетот или за цената на вакцините, или за стручната и политичката одговорност за ефикасната организација на тие масовни кампањи.

Филипче: Уште две деца заразени од мала сипаница, контролите за вакцината МРП со погрешни декларации ќе заврши денеска

MTM - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

Шутка и Топаана попаметни од Центар?

Либертас - 09.01.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Во модерните држави на 21 век би требало да е општо место прашањето на правото на државата – односно, нејзината должност – да го регулира елементарното јавно здравје на граѓаните, во ...

Кога од софра се решава вакцинирањето

CivilMedia - 09.01.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија која се кометираше во контекст на аферата со вакцините и како здравството се грижи и одлучува за здравјето на луѓето. На фотографијата се директорот на ЈЗУ Здравствен дом – Скопје и градоначалникот на ...

„Македонијалек“ под лупа – вонредна контрола за вакцините, Филипче смирува тие се исправни и квалитетни

Локално - 09.01.2019

На „Македонијалек“ и се заканува клуч на врата. Министерот за здравство Венко Филипче ја разгледува опцијата на фармацевтската куќа да и ја одземе дозволата за увоз на лекови, бидејќи на вакцините имало погрешни декларации, односно постар датум, ако ...

По скандалот со рокот на траење: Белгијците доаѓаат да направат контрола на нивните вакцини во Македонија

Република - 09.01.2019

Белгиjците од „Глаксосмитклајн“ ќе доjдат во Македонија за да проверат како се случил скандалот со нивните вакцини кои имале рок на траење, но им биле залепени декларации со поминат рок. Инспекторатот проверува како здравствените домови примиле ...

Се огласи Филипче: Еве што изјави за МРП вакцините

Бизнис Вести - 09.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче и директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), Ќахил Ибраими на денешната прес-конференција информираа за актуелната состојба со морбили во Скопје и за наодите од извршениот инспекциски ...

Фото: Едни пушат, други пијат - вака се гради јавното здравство во Македонија!

Скопје инфо - 09.01.2019

Во период на зголемен отпор против вакцинација, афера со поминат рок на вакцини, тензија и дилеми во јавноста за квалитетот на јавното здравство, на социјалните мрежи утрово се појави фотографија на која Директорот на ЈЗУ Здравствен дом во друштво ...

Уште две деца заразени од мала сипаница

1tv - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

„Македонијалек": Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

Канал5 - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix", кои ги дистрибуира „Македонијалек" се со важечки рок и сигурни за користење, соопштуваат од „Македонијалек". На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, ...

„Македонијалек“ се извини за техничкиот пропуст, потврди дека МРП вакцините се безбедни и со важечки рок на траење

Сакам да кажам - 08.01.2019

Компанијата „Македонијалек“, која е увозник на вакцините МРП (морбили, рубеола, паротит) соопшти дека по информациите во јавноста оти вакцините кои ги увезува се со поминат рок направила внатрешна контрола, која утврдила дека сите вакцини се со ...

Задолжителната вакцинација на владина седница

Канал5 - 08.01.2019

Задолжителната вакцинација ќе се најде денеска на владината седница. Министерството за здравство задолжителната имунизација ја стави во дваесетина предлог програми за престојната година. И денеска невкацинираните деца со МРП вакцината не беа во ...

Филипче за случајот со вакцините: Ќе се справиме со ова и ќе докажеме дека сме сериозна власт

Фокус - 08.01.2019

Минситерот за здравство, Венко Филипче денеска одржа прес-конференција за грешката на „Македонија лек“, кај која се пронајдени вакцини со постар датум за користење. Тоа наиде на бурни коментари кај македонската јавност, а министерот апелираше на ...

Филипче: Нема да дозволиме ништо да ја урне довербата во здравството, одговараме за квалитетот на вакцините

ТВ21 - 08.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска одржа нова прес конференција на која се зборуваше за актуелната тема за вакцините. Вчера Министерството за здравство информираше дека настанал технички пропуст од страна на „Македонијалек“ за ...

Четири нови случаи на морбили во Скопје

Канал5 - 08.01.2019

Четири нови случаи на морбили во Скопје, две деца од 18 месеци и 4 годишна возраст и двајца возрасни од 28 и 30 години. Двете деца не се вакцинирани едното е од општина Аеродром и Чаир. Двајцата возрасни едниот е со една доза вакциниран другиот не.

Одземање лиценца за работа и раскинување на договорите со „Македонијалек“ најави Филипче, вакцините за мали сипаници се ...

Сакам да кажам - 08.01.2019

Контролите на вакцините МРП (морбили, рубеола, партотит) дистрибуирани во вакциналните пунктови и кај увозникот продолжува денес и утре, откако при вонредниот надзор што викендов го направи Министерството за здравство со Државниот санитарен и ...

И Белгија ќе разбере за грешката на кирилица со вакцините за морбили – уште две деца се болни од мали сипаници

Телма - 08.01.2019

Две невакцинирани деца се новите заболени од морбили, а двајца возрасни пак имаат симптоми, но допрва им се прават анализи. Четири деца денеска се пуштени од болница, а како новите случаи ќе влијаат врз должината на веќе прогласената епидемија ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ како опозиција водеше кампања против вакцините, а сега бараат граѓаните да им веруваат

ТВ21 - 08.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче кој истакна дека нема потреба од паника за вакцините, и грешката околу декларациите. Опозицијата реагира дека во ек на епидемија во 2011 година, СДСМ водеше ...

„Македонијалек“: Вработените направиле техничка грешка при аплицирање на декларациите

24 Вести - 08.01.2019

Како МРП вакцините биле дистрибуирани со погрешна декларација, како овие вакцини се нашле во вакциналните пунктови и кој ќе понесе одговорност за овој случај, ќе утврдува Агенцијата за лекови.

Филипче: Раскинување на договорите и одземање на лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцините

Канал5 - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. ,,Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Македонијалек: Граѓаните да бидат спокојни, сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

ТВ21 - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола за да ги провери овие наводи.

„Македонија лек“ се извинува за грешката и смирува: Сите вакцини се безбедни

Фокус - 08.01.2019

Од компанијата „Македонија лек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, ја информираат јавноста дека по информациите кои се појавиле за можно присуство на вакцини со истечен рок, извршиле внатрешна контрола за да ги проверат наводите.

Македонијалек: Граѓаните да бидат спокојни, вакцините со врвен квалитет

Телма - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, компанија „Mакедонија Лек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола.

Македонијалек: Сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

Нетпрес - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола за да ги провери овие наводи.

Увозникот ставил погрешни декларации на вакцините за морбили

Press24 - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите

Независен - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Македонијалек: Граѓаните да бидат спокојни, вакцините се со врвен квалитет

Скопје24 - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, компанија „Mакедонија Лек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола.

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

Алфа - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Филипче за вакцините: Ќе се справиме со ова и ќе докажеме дека сме сериозна власт

Press24 - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска одржа прес-конференција за грешката на „Македонија лек“. -„Ја контактиравме компанијата и тие спровеле внатрешна истрага. Нема да дозволиме ништо да го покрива угледот на нашиот здравствен систем.

„Македонијалек“ се извинува за грешката со стари декларации на вакцините и тврди дека тие се со важечки рок

Макфакс - 08.01.2019

Од компанијата „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, ја информираат јавноста дека по информациите кои се појавиле за можно присуство на вакцини со истечен рок, извршиле внатрешна контрола за да ги проверат наводите.

67 вакцини со погрешни декларации завршиле во Скопје, Велес, Свети Николе, Демир Хисар, следи казна од 25.000 до 50.000 ...

+инфо - 08.01.2019

Дистрибутерот „Македонијалек“ може да биде казнет парично од 25.000 до 50.000 евра, но може да му биде одземена и лиценцата за работа и да се раскине договорот Вкупно 67 вакцини МРП со погрешни декларации биле испорачани во здравствените домови во ...

„Македонијалек“: Вработените направиле техничка грешка при аплицирање на декларациите

+инфо - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола за да ги провери овие наводи.

Македонија лек: Декларациите се погрешни, вакцините се со важечки рок

Нова ТВ - 08.01.2019

Компанијата „Македонија лек“ денеска преку соопштение го појасни случајот со МПР вакцините кои беа пронајдени на вакциналните пунктови на чија декларација со рок до октомври 2018 година. Откако во јавноста се појавија информации за можно присуство ...

„Македонијалек“ се извини: Имавме технички грешки, вакцините се безбедни

Алфа - 08.01.2019

По објавените фотографии на социјалните мрежи на кои се прикажани вакцини со поминат рок, од компанијата „Македонија лек“ , која е увозник и дистрибутер на вакцините, се извинија за пропустите.

Филипче: Ќе го раскинеме договорот со увозникот ако има пропусти кај вакцините

Нетпрес - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

СТАВ: Институционалниот хаос ја доуништува довербата на граѓаните за вакцините

Нова ТВ - 08.01.2019

Технички пропуст на веледрогеријата „Македонија лек“, која е увозник на вакцините против морбили фрли дамка врз процесот на имунизација, во вака чувствителен момент во државата. Вонредниот инспекциски надзор од Комисијата формирана токму за таа цел ...

Филипче: Раскинување на договорите и одземање на лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцини

Нова ТВ - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Филипче: Одземање на лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцините

МКД - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Филипче: Погрешно се декларирани еден отсто од МРП вакцините

Слободен Печат - 08.01.2019

Еден отсто од вкупната количина на вакцини се со погрешни декларации, а тие биле најдени во здравствениот домови „ Железничар“ во Скопје, како и домовите во Демир Хисар, Велес и во Свети Николе.

(Видео) Филипче: „Македонијалек“ може да остане без дозвола за работа поради вакцините со погрешни декларации

Макфакс - 08.01.2019

Министерството за здравство ја разгледува можноста за одземање на дозволата за увоз на лекови на „Македонијалек“ за раскинување на веќе потпишаните договори со оваа фирма или, пак, можноста да ѝ се изрече забрана за увоз доколу се утврди дека ...

(ВИДЕО) Филипче: Можно е одземање на дозволата на „Македонија лек“ поради погрешните датуми на вакцините

А1 On - 08.01.2019

Министерството за здравство ја разгледува можноста за одземање на дозволата за увоз на лекови на „Македонија лек“, за раскинување на веќе потпишаните договори со оваа фирма, или пак можноста да и се изрече забрана за увоз доколу се утврди дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со вакцинирањето настана поради кампањата на Филипче и Заев

Макфакс - 08.01.2019

Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев дека ако граѓаните ја поддржат промената на името и со влезот во Европската унија ќе има квалитетни вакцини, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Филипче: Одземање на лиценцата на компанијата ако има пропуст за вакцините

Независен - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Од опозиција во 2011 година СДСМ водеше кампања против вакцинирањето во ек на епидемија

А1 On - 08.01.2019

„Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев дека ако граѓаните ја поддржат промената на името и со влезот во Европската унија ќе има квалитетни вакцини.

„Македонијалек“: Сите вакцини се со важечки рок, направена беше грешка при аплицирање на дел од декларациите

А1 On - 08.01.2019

Од компанијата „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, ја информираат јавноста дека по информациите кои се појавиле за можно присуство на вакцини со истечен рок, извршиле внатрешна контрола за да ги проверат наводите.

Филипче: Допрва ќе се утврдува како дошло до пропуст со декларациите на вакцините

Алфа - 08.01.2019

Еден процент од вакцините, дистрибуирани до здравствениот дом „Железничар“ во Скопје, како и до болниците до Демир Хисар, Велес и во Свети Николе се со стари декларации, но не се со поминат рок, вели министерот за здравство Венко Филипче.

Македонијалек: Граѓаните да бидат спокојни, сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

Слободен Печат - 08.01.2019

При контролата, откриена е помала техничка грешка која вработените ја направиле при аплицирање на декларациите. Имено, кај мал дел од пакувањата се аплицирани старите декларации со датумот од претходниот увоз, односно октомври 2018.

Филипче: Раскинување на договорот и одземање на лиценцата на Македонија лек ако се утврди пропуст

Сител - 08.01.2019

Одземање на дозволата за работа на “Македонијалек”, раскинување на сите договори со компанијата или парична казна од 25-50.000 евра. Според министерот за здравство ова се можните санкции за увозникот на МРП вакцините ако се покаже дека пропустот ...

Македонијалек: Сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

Курир - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола за да ги провери овие наводи.

„Македонијалек“: Сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

МКД - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, од компанијата „Македонијалек", соопштија дека вакцините се безбедни и дека станува збор за технички пропуст.

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

Сител - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

„МакедонијаЛек“: Сите МРП вакцини се со важечки рок и сигурни за користење

Радио МОФ - 08.01.2019

„МакедонијаЛек“, увозник и дистрибутер на МРП вакцините, соопшти дека извршило внатрешна контрола да ги провери наводите што се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок.

Македонијалек: Граѓаните да бидат спокојни, сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

4NEWS - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола за да ги провери овие наводи.

Филипче: Пропустот со вакцините може да ги чини „Македонија лек“ дозвола за работа

24Инфо - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Филипче: Раскинување на договорите и одземање на лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцините

Бриф - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Филипче: Погрешно се декларирани еден отсто од МРП вакцините

Тера - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат.

Филипче даде детали колкав процент од вакцините имале проблеми со декларации

Фактор - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека кај 1% на вакцини имало проблеми со декларации. Вели дека вакви вакцини се најдени во Велес, Свети Николе и други градови.

67 вакцини со погрешни декларации. “Македонијалек” ќе плати казна од 25.000 до 50.000 евра

Либертас - 08.01.2019

Вкупно 67 вакцини МРП со погрешни декларации биле испорачани во здравствените домови во Скопје, Велес, Свети Николе и Демир Хисар, а дистрибутерот „Македонијалек“ може да биде казнет парично од 25.000 до 50.000 евра, но може да му биде одземена и ...

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

Локално - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Поделени мислењата за ММР вакцината: Медицината вели дека не предизвикува аутизам, сведоштва од родители во Србија го ...

Точка - 08.01.2019

Во текот на 2015 година, 134.200 лица во светот починале од морбили, 367 лица во просек умираат секој ден, односно 15 на секој час. Доколку едно невакцинирано дете заболи од мали сипаници, тоа може да го изгуби слухот и да добие воспаление на белите ...

Филипче: Раскинување на договорите и одземање на лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцините

Вечер Прес - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Филипче: За пропустот со вакцините, може да го раскинеме договорот со „Македонија лек“

Мета - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат.

Можно е да се одземе дозволата за увоз на „Македонијалек“ поради вакцините со погрешен датум

Република - 08.01.2019

Министерството за здравство ја разгледува можноста за одземање на дозволата за увоз на лекови на „Македонијалек“ за раскинување на веќе потпишаните договори со оваа фирма или, пак, можноста да ѝ се изрече забрана за увоз доколу се утврди дека ...

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

Бриф - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Филипче: Нема да дозволиме ништо да ја урне довербата во здравството, одговараме за квалитетот на вакцините

4NEWS - 08.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска одржа нова прес конференција на која се зборуваше за актуелната тема за вакцините. Вчера Министерството за здравство информираше дека настанал технички пропуст од страна на „Македонијалек“ за ...

Филипче: Раскинување на договорите и одземање на лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцините

MTM - 08.01.2019

Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со компанијата увозник и дистрибутер на МРП вакцините и за одземање на дозволата за работа, истакна на ...

Филипче: Раскинување на договорите и одземање на лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцините

Опсервер - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ како опозиција водеше кампања против вакцините, а сега бараат граѓаните да им веруваат

4NEWS - 08.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче кој истакна дека нема потреба од паника за вакцините, и грешката околу декларациите. Опозицијата реагира дека во ек на епидемија во 2011 година, СДСМ водеше ...

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев

MTM - 08.01.2019

Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев дека ако граѓаните ја поддржат промената на името и со влезот во Европската унија ќе има квалитетни вакцини.

Информирани родители и сигурни вакцини за успешен процес – Разговор со Бајрамовска Мустафа во Студио 1

Либертас - 08.01.2019

Од аспект на здравјето на детето, а за мерката на Министерството за забрана невакцинираните деца да се примаат во градинка или идејата да се одвојат од вакцинираните, заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска Мустафа објаснува дека родителот ...

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

Опсервер - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Сите дози од МРП вакцината се со добар квалитет и од реномиран европски производител

iPortal - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче и директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), Ќахил Ибраими на денешната прес-конференција информираа за актуелната состојба со морбили во Скопје и за наодите од извршениот инспекциски ...

„Македонијалек“ под лупа – вонредна контрола за вакцините, Филипче смирува тие се исправни и квалитетни

Либертас - 08.01.2019

На „Македонијалек“ и се заканува клуч на врата. Министерот за здравство Венко Филипче ја разгледува опцијата на фармацевтската куќа да и ја одземе дозволата за увоз на лекови, бидејќи на вакцините имало погрешни декларации, односно постар датум, ако ...

Градинката „Ташко Караџа“ во Радишани од утре повторно прима деца, но само вакцинирани со МРП

24Инфо - 08.01.2019

Градинката „Ташко Караџа“ во Радишани, која поради епидемија на морбили беше затворена на 15 дена на 19 декември лани, од утре почнува со редовна работа. Останува само забраната за приме на деца кои не се вакцинирани со МРП вакцина.

ВМРО-ДПМНЕ:Хаосот со вакцинирањето настана поради кампањата на Филипче и Заев

Точка - 08.01.2019

Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев дека ако граѓаните ја поддржат промената на името и со влезот во Европската унија ќе има квалитетни вакцини, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со вакцинирањето настана поради кампањата на Филипче и Заев

24Инфо - 08.01.2019

Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев дека ако граѓаните ја поддржат промената на името, со влезот во Европската Унија ќе има квалитетни вакцини, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев

Вечер Прес - 08.01.2019

Хаосот во врска со вакцинирањето на децата настана токму поради кампањата на Филипче и Заев дека ако граѓаните ја поддржат промената на името и со влезот во Европската унија ќе има квалитетни вакцини.

Сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

Пулс24 - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола за да ги провери овие наводи.

„Македонијалек“ се извинува за грешката со стари декларации на вакцините и тврди дека тие се со важечки рок

Точка - 08.01.2019

Од компанијата „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП-вакцините, ја информираат јавноста дека по информациите што се појавиле за можно присуство на вакцини со истечен рок, извршиле внатрешна контрола за да ги проверат наводите.

МЗ: Сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

Скопје инфо - 08.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Македонијалек: Граѓаните да бидат спокојни, вакцините со врвен квалитет

Либертас - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, компанија „Mакедонија Лек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола.

„Македонијалек“ ги уверува граѓаните да бидат спокојни, сите вакцини биле безбедни за употреба

Република - 08.01.2019

„Македонијалиек“ ги уверува граѓаните да бидат спокојни, сите вакцини биле безбедни за употреба. „По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и ...

„Македонијалек": Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

MTM - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix", кои ги дистрибуира „Македонијалек" се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Нема нови случаи на заболени од морбили, „Македонија лек“ се извинува за грешката

CivilMedia - 08.01.2019

Компанијата „Македонија лек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, ја информира јавноста дека по информациите кои се појавиле за можно присуство на вакцини со истечен рок, извршиле внатрешна контрола за да ги проверат наводите.

„Македонијалек“ се извинува за грешката со стари декларации на вакцините и тврди дека тие се со важечки рок

Скопје инфо - 08.01.2019

Од компанијата „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, ја информираат јавноста дека по информациите кои се појавиле за можно присуство на вакцини со истечен рок, извршиле внатрешна контрола за да ги проверат наводите.

Филипче: За пропустот со вакцините, може да го раскинеме договорот со „Македонија лек“

Локално - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат.

Против МРП вчера вакцинирани 23 деца, бројката стаса до 1.102

Мета - 08.01.2019

Министерството за здравство информира дека вчера до 13 часот вакцинирани биле 23 деца со МРП (морбили, рубеола, паротитис – или ситна сипаница, крупна сипаница и заушки). Со тоа, до вчера вакцинирани биле вкупно 1.102 деца.

„Македонијалек“: Граѓаните да бидат спокојни, сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

еМагазин - 08.01.2019

По информациите кои се појавија во јавноста за можно присуство на вакцини со истечен рок, нашата компанија „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП вакцините, изврши внатрешна контрола за да ги провери овие наводи.

Филипче: За пропустот со вакцините, може да го раскинеме договорот со „Македонија лек“

Либертас - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат.

Продолжува вакцинацијата против морбили, досега се вакцинирани 1.102 деца

4NEWS - 08.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска МРП вакцина примиле 23 деца. Досега вкупно се вакцинирани 1.102 деца. Од Министерството за здравство, информираат дека во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили.

Филипче:„Македонијалек“ може да остане без дозвола за работа поради вакцините со погрешни декларации

Точка - 08.01.2019

Министерството за здравство ја разгледува можноста за одземање на дозволата за увоз на лекови на „Македонијалек“ за раскинување на веќе потпишаните договори со оваа фирма или, пак, можноста да ѝ се изрече забрана за увоз доколу се утврди дека ...

Филипче: За пропустот со вакцините, може да го раскинеме договорот со „Македонија лек“

iPortal - 08.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат.

„Македонијалек“ се извинува за грешката со стари декларации на вакцините и тврди дека тие се со важечки рок

24Инфо - 08.01.2019

Од компанијата „Македонијалек“, која е увозник и дистрибутер на МРП-вакцините, ја информираат јавноста дека по информациите што се појавиле за можно присуство на вакцини со истечен рок, извршиле внатрешна контрола за да ги проверат наводите.

Филипче: Одземање на лиценцата на компанијата ако има пропуст за вакцините

Н.Македонија - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Синот не е повеќе со нас заради вакцината, раскажува мајка на детенце кое починало на 5 годишна воздаст

Скопје1 - 08.01.2019

Јас сум Ленче Данилова, мајка на дете кое “благодарение” на вакцината ММР лани почина. Имаше само 5 години, објави zdravjesoiglanevleguva.com. Веста е објавена на 19. 05.2015 год, но деновиве поради актуелноста забрзано се шири по социјалните мрежи.

Казни и можно одземање на лиценцата на ,,Македонијалек“

AKO - 08.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека е можно одземање на лиценцата за работа на компанијата „Македонијалек“, која е увозник на вакцините од европскиот производител „Глаксо Смит Клајн“ и раскинување на сите договори со оваа компанија, ...

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

Денар - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Увозникот и дистрибутер на вакцините – „Македонијалек“ се извини: Имавме технички грешки, вакцините се безбедни

Скопје1 - 08.01.2019

По фотографиите кои вртат на социјалните мрежи дека на деќњата им се ставаат вакцини со помина рок, Македонијалек се правда дека се работело за техничка грешка, што ја забележале по извршената внатрешна контрола за проверка на наводите за можно ...

„Македонијалек“: Вакцините се безбедни и со важечки рок, старите датуми биле залепени по грешка

365 - 08.01.2019

Вонредниот инспекциски надзор извршен од комисијата формирана по барање на министерот за здравство – Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата против мали сипаници се со важечки рок и целосно безбедни, информираа од ...

„Македонијалек“ под лупа – вонредна контрола за вакцините, Филипче смирува тие се исправни и квалитетни

1tv - 08.01.2019

На „Македонијалек“ и се заканува клуч на врата. Министерот за здравство Венко Филипче ја разгледува опцијата на фармацевтската куќа да и ја одземе дозволата за увоз на лекови, бидејќи на вакцините имало погрешни декларации, односно постар датум, ако ...

„Македонијалек“: Утврдена помала техничка грешка при аплицирање на декларациите, МРП вакцините се со врвен квалитет

1tv - 08.01.2019

Сите МРП вакцини од марката „Priorix“, кои ги дистрибуира „Македонијалек“ се со важечки рок и сигурни за користење. На вакциналните пунктови се дистрибуирани вакцини од две серии, едната со важност до мај 2019 година, а другата до јули 2019, ...

Со декларации со истечен датум биле „само“ 1% од вакцините, „Македонијалек“ може да ја изгуби дозволата

365 - 08.01.2019

Министерот за здравство – Венко Филипче, на денешниот прес уште еднаш потенцира дека не се најдени вакцини со изминат рок. Односно, најдени се само мал процент на вакцини со погрешни декларации кои покажуваат изминат рок.

Информирани родители и сигурни вакцини за успешен процес – Разговор со Бајрамовска Мустафа во Студио 1

1tv - 08.01.2019

Од аспект на здравјето на детето, а за мерката на Министерството за забрана невакцинираните деца да се примаат во градинка или идејата да се одвојат од вакцинираните, заменик народниот правобранител Васка Бајрамовска Мустафа објаснува дека родителот ...

Филипче: Ќе ги раскинеме договорите и ќе ја одземеме лиценцата на компанијата ако се утврди пропуст за МРП вакцините

1tv - 08.01.2019

Како Министерство за здравство одговараме за квалитетот на МРП вакцините и критериумите за нивна набавка. Ќе преземеме се што е во рамки на нашето делување и ако се покаже пропуст ќе се разгледа можноста за раскинување на сите договори со ...

Време без вакцина

Призма - 07.01.2019

Постојат, се разбира, повеќе, ама овие три дилеми се основните прашања што, за Божик, на последната година од втората деценија од 21 век, ги мачат Македонците, светот и целиот универзум. Првото е она традиционалното, секојдневно и катавековно: како ...

Инспекцискиот надзор утврдил дека увозникот по грешка залепил стари декларации кај дел од МРП вакцините

Фокус - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Вакцините се безбедни и со важечки рок на траење, покажа Вонредниот надзор на Министерството за здравство

Сакам да кажам - 07.01.2019

Вонредниот инспекциски надзор покажа дека вакцините за МРП (морбили, рубеола и паротит) се со важечки рок и целосно се безбедни, соопшти Министерството за здравство. „Вонредниот надзор кој беше направен изминативе два дена го изврши комисија ...

Продолжува вакцинацијата против морбили, досега се вакцинирани 1.102 деца

ТВ21 - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска МРП вакцина примиле 23 деца. Досега вкупно се вакцинирани 1.102 деца. Од Министерството за здравство, информираат дека во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили.

Нема нови случаи на заразени од сипаница

Алсат-М - 07.01.2019

Во вкупно три центри за вакцинација на територијата на Град Скопје, денеска беа вакцинирани 23 деца против мали сипаници. Нема информации за нови случаи на заразени, додека осумте хоспитализирани лица се во добра состојба и се очекува наскоро да ...

МЗ: Досега 1.102 деца примиле МРП вакцина

Канал5 - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и ...

Вонредниот инспекциски надзор за МРП вакцините

ТВ21 - 07.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче побарал формирање на комисија за вонреден надзор врз МРП вакцините со кои се имунизираат децата. Во изминатите два дена била спроведена проверка по што било констактирано дека вакцините се со важечки рок и ...

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

24 Вести - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Канал5 - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Вонреден инспекциски надзор – сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

Канал5 - 07.01.2019

Сите МРП вакцини се со важност до мај 2019 година, односно јули 2019 година. Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко ...

Вонредниот инспекциски надзор потврди дека сите МРП вакцини се со важечки рок

Нетпрес - 07.01.2019

Вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го изврши комисијата формирана по барање на министерот за здравство, Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со важечки рок и целосно безбедни.

МЗ: Вонреден инспекциски надзор – сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

Сител - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Министерство за здравство: Вакцините се безбедни

+инфо - 07.01.2019

При надзорот, како што се посочува, била извршена контрола во повеќе вакцинални пунктови и биле детално исконтролирани фабричките рокови втиснати на сите кутии и на внатрешните пакувања од страна на производителот.

Вонреден инспекциски надзор – сите МРП вакцини имаат важечки рок

Press24 - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Нетпрес - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.102 деца примиле МРП вакцина

Независен - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и ...

Вакциналните пунктови од утре ќе работат во две смени

Нетпрес - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и ...

МЗ: Досега 1.102 деца примиле МРП вакцина

А1 On - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и ...

МЗ: Сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

Независен - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Вакцинирани 1.079 деца, нема нови заболени од сипаници

+инфо - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

МКД - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

А1 On - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.102 деца примиле МРП вакцина

Сител - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и ...

МЗ: Вонредниот инспекциски надзор потврди дека сите МРП вакцини се со важечки рок

А1 On - 07.01.2019

„Вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го изврши комисијата формирана по барање на министерот за здравство, Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со важечки рок и целосно безбедни.

Министерство за здравство: Увозникот по грешка залепил стари декларации, МРП вакцините се со важечки рок

Макфакс - 07.01.2019

Вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го изврши комисијата формирана по барање на министерот за здравство, Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата против мали сипаници се со важечки рок и целосно ...

Вонредна инспекција: На МРП вакцините залепени погрешни декларации

Нова ТВ - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

МЗ: Вакцините се со важечки рок, на дел имало стари декларации

Слободен Печат - 07.01.2019

Надзорот констатирал дека од страна на увозникот, компанијата „Македонија лек“ бил направен технички пропуст, и на некои од пакувањата со вакцини била залепени стари декларации. Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор ...

Вакцинирани над 1.100 деца досега против сипаници

Р.С.Европа - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), информираат од Министерството и ...

МЗ: Увозникот по грешка залепил стари декларации, МРП вакцините се со важечки рок

МКД - 07.01.2019

Вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го изврши комисијата формирана по барање на министерот за здравство, Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата против мали сипаници се со важечки рок и целосно ...

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Курир - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Независен - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Сител - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

Децата се вакцинираат и за празниците - каква е состојбата со морбили

Press24 - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

ВИДЕО: Од 1 јануари се вакцинирани 1079 деца со МРП вакцината

Либертас - 07.01.2019

Во првите седум денови од годината 1079 деца ја примиле МРП вакцината. Во дежурните пунктови за вакцинација во поликлиниките „Јане Сандански“, „Букурешт“ и „Бит Пазар“ вакцинирани е полно откако беше прогласена епидемија.

Нема новозаболени: Расте бројот на вацинирани деца

Фактор - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Точка - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

Досега 1.102 деца примиле МРП вакцина

24Инфо - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и ...

МЗ: Увозникот по грешка залепил стари декларации на дел од пакувањата, МРП вакцините се со важечки рок и безбедни

Либертас - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Вонредниот инспекциски надзор за МРП вакцините

4NEWS - 07.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче побарал формирање на комисија за вонреден надзор врз МРП вакцините со кои се имунизираат децата. Во изминатите два дена била спроведена проверка по што било констактирано дека вакцините се со важечки рок и ...

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

24Инфо - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

Вонреден инспекциски надзор, сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

Локално - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Увозникот ставил погрешни декларации на вакцините за морбили

Република - 07.01.2019

Вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го изврши комисијата формирана по барање на министерот за здравство, Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со важечки рок и целосно безбедни, соопштија од ...

Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Локално - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Република - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни, утврди Министерството за здравство со вонредна инспекција

Вечер Прес - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Време без вакцина

Бриф - 07.01.2019

Постојат, се разбира, повеќе, ама овие три дилеми се основните прашања што, за Божик, на последната година од втората деценија од 21 век, ги мачат Македонците, светот и целиот универзум. Првото е она традиционалното, секојдневно и катавековно: како ...

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина, пунктовите денеска ќе работат до 13 часот

Либертас - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Вонреден инспекциски надзор – сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

Опсервер - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

МЗ: Досега 1.102 деца примиле МРП вакцина

Опсервер - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот МРП вакцина примиле 23 деца. Досега се вакцинирани 1.102 деца. Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), инфомираат од Министерството и ...

На прв ден Божик се вакцинирале 23 деца со МРП вакцина

Република - 07.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска (07 Јануари 2019 година) до 13:00 часот вакцинирани се 23 деца со МРП вакцина. Или досега, вакцинирани се вкупно 1,102 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили ...

Вонредна инспекција на МЗ: Сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

24Инфо - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Вонреден инспекциски надзор покажал дека сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

еМагазин - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Имунизација и на Божик, досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Вечер Прес - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

Пунктовите за вакцинација работат и денес

Скопје инфо - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

МЗ: Досега 1.079 деца примиле МРП вакцина

Опсервер - 07.01.2019

МРП вакцина вчера до 19 часот примило 21 дете. Досега се вакцинирани 1.079 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти синоќа Министерството за здравство.

Време без вакцина

iPortal - 07.01.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: -Постојат, се разбира, повеќе, ама овие три дилеми се основните прашања што, за Божик, на последната година од втората деценија од 21 век, ги мачат Македонците, светот и целиот ...

МЗ: Досега 1.069 деца примиле МРП вакцина

Опсервер - 07.01.2019

Во текот на денешниот ден, до 13 часот вакцинирани се 11 деца со МРП вакцина. Досега вакцинирани се 1.069 деца. До овој момент, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), соопшти Министерството за здравство.

Време без вакцина

Либертас - 07.01.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Постојат, се разбира, повеќе, ама овие три дилеми се основните прашања што, за Божик, на последната година од втората деценија од 21 век, ги мачат Македонците, светот и целиот ...

МЗ: Вонреден инспекциски надзор – сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

MTM - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

(ВИДЕО) ОД 1 јануари до Божиќ се вакцинирани 1079 деца со МРП вакцината

1tv - 07.01.2019

Во првите седум денови од годината 1079 деца ја примиле МРП вакцината. Во дежурните пунктови за вакцинација во поликлиниките „Јане Сандански“, „Букурешт“ и „Бит Пазар“ вакцинирани е полно откако беше прогласена епидемија.

Министерство за здравство: Компанијата Македонија лек залепила стари декларации на вакцините

Скопје1 - 07.01.2019

Вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го изврши комисијата формирана по барање на министерот за здравство, Венко Филипче, покажа дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со важечки рок и целосно безбедни.

МЗ: Вонреден инспекциски надзор покажал дека сите МРП вакцини имаат важечки рок и се целосно безбедни

1tv - 07.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека вонредниот инспекциски надзор кој во изминатите два дена го извршила комисијата формирана по барање на ресорниот министер Венко Филипче покажала дека сите МРП вакцини со кои се имунизираат децата се со ...

Вакцинирани вкупно 1102 деца, нема нови случаи на заболени од морбили

Скопје1 - 07.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска (07 Јануари 2019 година) до 13:00 часот вакцинирани се 23 деца со МРП вакцина. Или досега, вакцинирани се вкупно 1,102 деца. Во моментов, нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили ...