TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Резервистите си заминаа, Албанците ја тргнаа блокадата

Дневник - 21.09.2001

АРМИЈАТА СЕ РАСПОРЕДИ КАЈ РАТАЕ И ЖИЛЧЕ Жителите од Шемшево, Жилче и Ратае завчера се согласиле на местото на досегашните полициски резервисти да дојдат единици на АРМ Воени единици и активни полицајци вчера ги заменија полициските резервисти на позициите кај тетовските села Жилче и Ратае, откако ...

Тетово и тетовско се враќа во нормала

А1 - 20.09.2001

Во тетовските села Жилче и Ратае по дводневен отпор на месното население синоќа беше извршена замена на резервниот со редовен полициски состав, потврдија полициски извори. Во овие тетовски села, населени со Македонци, претходно пристигнаа и припадници на македонската армија, согласно сугестиите на ...

Барикадите отстранети, Волците на местото на Лавовите

Вест - 20.09.2001

ВО ШЕМШОВО ЗАБАРИКАДИРАНИ АЛБАНЦИТЕ, ВО ЖИЛЧЕ И РАТАЕ МАКЕДОНЦИТЕ Барикади на патиштата имаше се до 14 часот, а, по заедничкиот состанок на НАТО и КФОР со претставници на селата и на македонските безбедносни сили, тие беа тргнати, а почна и замената на полициските со армиски Во базата на КФОР и ...

Селаните го "заробија"полицискиот конвој

Дневник - 20.09.2001

НЕИЗВЕСНОСТ И СТРАВ КАЈ МАКЕДОНЦИТЕ ВО РАТАЕ И ЖИЛЧЕ Околу 600 терористи кај Шемшево, најсовремено вооружени, целосно го контролираат единствениот пат што води до Ратае и Жилче >Македонците од Жилче и од Ратае вчера го "заробија" конвојот од полициски возила што дојде да ги однесе полицајците од ...

Смена на полицијата во Ратае и Жилче

А1 - 19.09.2001

Во тетовските села Ратае и Жилче во тек е смената на полициските со армиски сили, сугестија што беше неодамна поддржана на состанокот на националниот Совет за безбедност. Според полициски извори, населението од овие тетовски села, стравувајќи за сопствената безбедност, не се согласува со ...

Во Жилче пристигна армиската замена за полицијата

Вест - 19.09.2001

НАПНАТОСТА ВО СЕЛАТА ВО ОПШТИНА ЈЕГУНОВЦЕ ПОПУШТА Македонците, жители на Жилче и на Ратае, не дозволуваат да биде повлчена полицијата и најавуваат поставување барикади Вчера, нешто по 13 часот, во Жилче пристигна поголем конвој на АРМ, составен од повеќе оклопни транспортери, камиони и друга ...

Ако се усвои општа амнестија, ОНА за девет дена нема да постои

Дневник - 19.09.2001

НАТО ЌЕ ОТВОРИ НОВ ПУНКТ ЗА "ЖЕТВА" До крајот на неделава силите на НАТО ќе бидат подготвени да отворат нов пункт за собирање на доброволно предаденото оружје од ОНА, но под услов припадниците на таа формација да бидат подготвени за тоа, изјави на вчерашната прес-конференција портпаролот на НАТО во ...

Ако замине полицијата, заминуваме и ние!

Дневник - 19.09.2001

на ЖИТЕЛИТЕ НА РАТАЕ И НА ЖИЛЧЕ им се заканува етниЧко Чистење Додека Албанците од соседното Шемшево се вооружуваат, Македонците од двете речиси опколени села со барикади се обидуваат да ги задржат своите бранители Жителите на Жилче и на Ратае вчера со трактори, комбајни и возила го блокираа ...

Блокирањето на тетовските патишта продолжува

А1 - 18.09.2001

Барикадите поставени од страна на албанските терористи кај Шемшево, на патот што води кон селата Ратае и Жилче, денеска беа отстранети. Блокади на патот имало и во Сиричино, односно на мостот на реката Вардар, исто така што води до Шемшево.

За девет дена ОНА нема да постои

А1 - 18.09.2001

НАТО е подготвен веднаш да започне со третата фаза од „Жетвата“, штом се создадат добри услови. За девет дена, како што изјави денеска портпаролот Марк Лејти, т.н. ОНА треба да престане да постои, а потоа да започне градењето на доверба во кризните региони, за што многу важен фактор е и амнестијата.

Жестоки напади врз Ратае и Жилче

Вест - 18.09.2001

НЕМИРНА НОЌ ВО ТЕТОВСКИОТ КРИЗЕН РЕОН Екстремистите отвориле вкрстен оган врз пунктовите на македонската полиција во Ратае и Жилче, само два часа откако од Тетово заминал министерот за одбрана Владо Бучковски, кој претходно во Тераце го опипува "Униформираните припадници на т.н.

НАТО: Инцидентите ги предизвика македонската полиција

Вест - 18.09.2001

Портпаролот на НАТО, Марк Лејти, вели дека македонските безбедносни сили се одговорни за претрелките во тетовските села Ратае и Жилче. Тој се повика на информации добиени од тимовите за врски на наменските сили "Жетва" стационирани во тетовскиот кризен регион, според кои животите на НАТО-војниците ...

Македонските сили и населението во Жилче и во Ратае во обрач на терористите

Дневник - 18.09.2001

СЕ ВЖЕШТУВА СОСТОЈБАТА ВО ПОЛОГ Околу 500 бандити кај Шемшово го блокирале и го минирале единствениот пат кон најистурените позиции на МВР и АРМ Жителите на тетовските села Ратае и Жилче и припадниците на македонската војска и полиција што се распоредени во реонот на тие села, од вчераутро се ...

АРМ ќе ја замени полицијата на позициите околу Ратае и Жилче

Дневник - 18.09.2001

АРМ ќе ги заземе позициите на одбраната во селата Ратае и Жилче и ќе ја преземе врз себе улогата на одбрана, на местото на резервниот полициски состав, изјави вчера Никола Димитров. Овој потег се презема со цел активно да се одговори на обвинувањата на сметка на резервниот состав на полицијата на ...

Ратае и Жилче отсечени - престрелките редовна појава

А1 - 17.09.2001

Албанските терористичките формации синоќа од селото Шемшево со минофрлачи и автоматско оружје ги нападнале позициите на македонските безбедносни сили во селото Жилче. Престрелките меѓу македонските сили за безбедност и албанските терористи траеле 3 часа, речиси до полноќ.

Бранителите разбија неколку терористички гнезда

Дневник - 17.09.2001

ЖЕСТОКА НОЌ ВО ТЕТОВСКО РАТАЕ Новинарите имаа можност да се уверат дека ОНА секоја вечер ги напаѓа безбедносните сили Единиците на МВР и на АРМ стационирани во тетовското село Ратае во саботата попладне разбиле неколку терористички гнезда откако албанските екстремисти во 18 часот ја нападнале ...