TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога зелената трева ќе се замени со театар

Слободен Печат - 01.12.2019

Глупаво е Артан Груби да се заканува со една група во која очигледно уште како млад се заразил, па оттаму ја покажува својата величина, заканувајќи се, практично, кому? Или може поубаво му е да си игра со идеолошки симболи, без разлика дали бил на ...

Шверцери: Штетата може ја направил и Заев на претходниот настан

Нетпрес - 30.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа ...

Шверцери: Сомнително е пријавувањето на наводната штета три дена по настанот

Press24 - 30.11.2019

Навивачката група „Шверцери” најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа ...

Шверцери: Штетата во МНТ може да ја направил премиерот Заев, тој пред нас имаше настап на Денот на албанската збука

ММС - 30.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ ја демантира тенденциозната пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа тенденциозните известување за ...

„Шверцери“: Штетата може ја направил и Заев на претходниот настан

Курир - 30.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа ...

Шверцери нe признаваат штета три дена по настанот

Република - 30.11.2019

Навивачката група „Шверцери” најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа ...

Шверцери: Ние бевме во театарот да прославиме јубилеј, а не да рушиме, дивееме, вандализираме – „штетата“ можела да ...

Либертас - 30.11.2019

Соопштение од навивачката група „Шверцери“: Навивачката група “Шверцери” најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот ...

„Шверцери“: Ние сме организатори, му благодариме на театарот

Фактор - 30.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ реагира на, како што велат тие, медиумската хајка по одбележувањето на 30-годишнината од своето постоење во Македонскиот народен театар. Во нивното соопштение, тие тврдат дека се организатори на настанот и му ...

НАВИВАЧКА ГРУПА ШВЕРЦЕРИ: Штетата во МНТ може да ја направил премиерот Заев, тој пред нас имаше настап на Денот на ...

Денешен - 30.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ ја демантира тенденциозната пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа тенденциозните известување за ...

„Шверцери“: „Штетата” можела да биде предизвикана и пред, и по нашиот настан во МНТ

24 Вести - 29.11.2019

„Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа тенденциозните известување за наводното демолирање, вандализам и дивеење“- ова е демантот на навивачката група Шверцери една недела по инцидентѕот во МНТ.

Спорт или омраза

Слободен Печат - 29.11.2019

Иако навивачките групи постојат поради љубов кон спортот и клубот, тие многу често се користат за партиски потреби и подгревање етнички тензии. За клуб се навива со љубов, а не со омраза и евтино политичко профитирање.

Ќе му пресуди ли вибер комуникацијата на Груби за дивеењето на Шверцерите?

+инфо - 29.11.2019

Кон записникот, според информации на Плусинфо, има и четири прилози и тоа за утврдената штета во театарот, молба за информација до фирмата одговорна за техничката поддршка за тоа кој го организира вториот настан, и две вибер комуникации помеѓу ...

Шверцери: Тенденциозни се обвинувањата за наводно демолирање, вандализам и дивеење во МНТ

Екипа - 29.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ излезе во јавноста со соопштение за наводното дивеење во МНТ и вели дека се прави тенденциозна пропаганда против нивната прослава по повод 30 години од постоењето. Во соопштението се вели.

Шверцери: Сомнително е пријавувањето на наводната штета три дена по настанот

Локално - 29.11.2019

Навивачката група „Шверцери” најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа ...

Ќе му пресуди ли вибер комуникацијата на Груби за дивеењето на Шверцерите?

24Инфо - 29.11.2019

Вибер комуникација меѓу директорката на МНТ, Симона Угриновска и пратеникот на ДУИ, Артан Груби е во записникот на работната група која треба да ја утврди одговорноста за скандалот со навивачката група „Шверцери“ во МНТ, дознава „Плус Инфо“ .

Шверцери: Снимките ги демантираат наводите за демолирање, вандализам и дивеење

iPortal - 29.11.2019

Навивачката група „Шверцери” најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно нашата снимка половина час по настанот во празната сала, ги демантираа ...

Заев: Штетата предизвикана од прославата во МНТ е 3.965 евра

Телма - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска кажа дека проценетата штетат од минатонеделната прослава на навивачката група „Шверцери“ во МНТ е 3.965 евра. Одговарајќи на пратеничко прашање, тој рече дека веќе е направен записник од работна група за утврдување на ...

Заев: Националниот театар треба сите да го користат, но се знае под кои околности и во какви услови

ТВ21 - 28.11.2019

Надлежната комисија утврдила вкупна материјална штета од 3. 965 евра направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“. „Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

„Шверцери“ направиле штета од речиси 4.000 евра во МНТ

Фокус - 28.11.2019

Дивеењето на навивачите на Шкупи, „Шверцери“ нема да помине неказнето, порача премиерот Зоран Заев. Тој информираш дека навивачите направиле вкупна штета од вкупно 3965 евра за недоличното однесување во МНТ и уништување на дел од инвентарот во овој ...

„Шверцерите” во МНТ направиле штета од 4 000 евра

Канал5 - 28.11.2019

Материјалната штета која ја направиле навивачите Шверцери во Македонскиот народен театар чини 4000 евра. Ова е сумата од записникот, во кој се пресметани искршените столчиња, подните светлики, искинатиот тапацир, завесите и останатиот оштетен ...

Материјалната штета од прославата на „Шверцери“ во МНТ е 4 илјади евра, но духовната штета е поголема, рече Заев

Сакам да кажам - 28.11.2019

Речиси 4 илјади евра е штетата од прославата на навивачката група „Шверцери“ на фудбалскиот клуб Шкупи што се одржа во петокот на Денот на албанската азбука во Македонскиот народен театар (МНТ).

Шверцерите направиле штета од 3.965 евра

Алсат-М - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на пратенички прашања рече дека според записникот што го добил доцна синоќа за прославата во Македонскиот народен театар на која присуствуваше навивачката група Шверцери штетата која ја направиле ...

Познато е колку ќе (нѐ) чини дивеењето на „Шверцери“ во МНТ!

Курир - 28.11.2019

Неодамнешното дивеењето на навивачката група „Шверцери“ при прославата на 30. роденден во Македонскиот народен театар (МНТ) предизвика вистинска бура во јавноста, а деновиве доби и конкретен епилог со одредување на сумата која ќе треба да се потроши ...

Штетата прецизиранa: Познато е колку ќе (нѐ) чини дивеењето на „Шверцери“ во МНТ!

Sport 1 - 28.11.2019

Неодамнешното дивеењето на навивачката група „Шверцери“ при прославата на 30. роденден во Македонскиот народен театар (МНТ) предизвика вистинска бура во јавноста, а деновиве доби и конкретен епилог со одредување на сумата која ќе треба да се потроши ...

Штетата е прецизиранa: Познато е колку ќе (нѐ) чини дивеењето на „Шверцери“ во МНТ!

Sport M - 28.11.2019

Неодамнешното дивеењето на навивачката група „Шверцери“ при прославата на 30. роденден во Македонскиот народен театар (МНТ) предизвика вистинска бура во јавноста, а деновиве доби и конкретен епилог со одредување на сумата која ќе треба да се потроши ...

Откриено колкава штета направиле Шверцери - За Заев поголема е духовната

Press24 - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

Заев: Штетата во МНТ е околу 4.000 евра, но духовната штета е поголема

360 степени - 28.11.2019

Штетата во МНТ направена по прославата на навивачката група „Шверцери“ , изнесува речиси 4.000 евра. Податоците од записникот ги соопшти премиерот на собраниската седница на која се поставуваа пратенички прашања.

Направената штета во МНТ е 3.965 евра, за Заев поголема е духовната

А1 On - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

„Шверцерите” во МНТ направиле штета од 4.000 евра

Нетпрес - 28.11.2019

Материјалната штета која ја направиле навивачите Шверцери во Македонскиот народен театар чини 4000 евра. Ова е сумата од записникот, во кој се пресметани искршените столчиња, подните светлики, искинатиот тапацир, завесите и останатиот оштетен ...

Шверцерите „културно“ го демолираа МНТ за 4.000 евра

+инфо - 28.11.2019

Штетата направена од „Шверцерите“ при прославата во МНТ е речиси 4.000 евра, рече премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања на прашање на пратеничката од ВМРО- ДПМНЕ Магдалена Манаскова.

Шверцерите направиле штета од 3.965 евра

Р.С.Европа - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на пратенички прашања рече дека според записникот што го добил доцна синоќа за прославата во Македонскиот народен театар на која присуствуваше навивачката група Шверцери штетата која ја направиле ...

Штетата предизвикана од прославата во МНТ е 3.965 евра

Нова ТВ - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска кажа дека проценетата штетат од минатонеделната прослава на навивачката група „Шверцери“ во МНТ е 3.965 евра. Одговарајќи на пратеничко прашање, тој рече дека веќе е направен записник од работна група за утврдување на ...

Заев: Вкупната штета во МНТ е 3.965 евра

Слободен Печат - 28.11.2019

Поголема штета од материјалната е духовната штета, бидејќи националниот театар е отворен за сите, но се знае под какви услови. Од духовната штета треба да произнесе одговорноста, рече премиерот Заев на денешните пратенички прашања за направената ...

3.965 евра е штетата што ја направиле „Шверцери“ во МНТ

Факултети - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице што ќе ја плати.

„Шверцери“ во МНТ направиле штета од 3.965 евра

еМагазин - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар (МНТ) од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

Објавен записникот за МНТ: „Шверцери“ направиле вкупна штета од 4.000 евра, имало и дупки од отпушоци

Вечер Прес - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на пратеничко барање во Собранието го прочита записникот од направената штета во Македонскиот народен театар од страна на навивачката група „Шверцери“ при одбележувањето на јубилејот на ФК Шкупи и објави дека вкјупната ...

Објавен записникот за МНТ: „Шверцери“ направиле вкупна штета од 4.000 евра, имало и дупки од отпушоци

Фактор - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на пратеничко барање во Собранието го прочита записникот од направената штета во Македонскиот народен театар од страна на навивачката група „Шверцери“ при одбележувањето на јубилејот на ФК Шкупи и објави дека вкјупната ...

„Шверцерите“ за Ахмети ненамерно направиле штета, додека Заев штетата ја пресмета до евро и бара одговорност

CivilMedia - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање поставено од Магдалена Манаскова од ВМРО-ДПМНЕ за направената штета во МНТ од навивачката група „Шверцери“, изјави дека истата изнесува 3.965 евра и дека кога ќе се утврди одговорноста, тогаш ...

Направената штета во МНТ е 3.965 евра, за Заев поголема е духовната

Опсервер - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

Шверцерска држава

Либертас - 28.11.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Обиди се како драмски автор, на публиката да ѝ прошверцуваш приказна дека навивачка група славела годишнина од постоење во народен театар, нема да ти помине.

„Шверцери“ направиле штета во МНТ во висина од 3.965 евра

Република - 28.11.2019

Дивеењето на навивачите на скопскиот фудбалски клуб Шкупи, „Шверцери“ нема да помине неказнето, изјави премиерот во заминување Зоран Заев. Тој денеска од Собранието информираше дека навивачите направиле вкупна штета од вкупно 3.965 евра за ...

Скршени столици, наслони, откорнат тапацир: Дивеењето на Шверцери ќе чини 4 000 евра

Скопје инфо - 28.11.2019

Неодамнешното дивеењето на навивачката група „Шверцери“ при прославата на 30. роденден во Македонскиот народен театар (МНТ) предизвика вистинска бура во јавноста, а деновиве доби и конкретен епилог со одредување на сумата која ќе треба да се потроши ...

Направената штета во МНТ е 3.965 евра, за Заев поголема е духовната

Бриф - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

Штета од речиси 4.000 евра направиле Шверцери во МНТ

iPortal - 28.11.2019

Речиси 4.000 евра изнесува штетата која навивачката група „Шверцери“ ја направиле во Македонскиот народен театар. Оваа бројка ја изнесе премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничкото прашање на пратеничката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена ...

Заев: Вкупната штета во МНТ е 3.965 евра

24Инфо - 28.11.2019

Поголема штета од материјалната е духовната штета, бидејќи националниот театар е отворен за сите, но се знае под какви услови. Од духовната штета треба да произнесе одговорноста, рече премиерот Заев на денешните пратенички прашања за направената ...

Шверцери направиле штета од речиси 4.000 евра

Локално - 28.11.2019

Речиси 4.000 евра изнесува штетата која навивачката група „Шверцери“ ја направиле во Македонскиот народен театар. Оваа бројка ја изнесе премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничкото прашање на пратеничката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена ...

Штетата во МНТ изнесува речиси четири илјади евра

Н.Македонија - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3.965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

„Шверцерите“ во МНТ направиле штета од 4.000 евра

Expres - 28.11.2019

„Прославата“ на навивачката група „шверцери“ во Македонски народен театар предизвикал штета од 3.965 евра која ќе треба да ја плати организаторот, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање.

За скршен прозор во Центар предмет во СЈО, за „Шверцери“ само надомест на штета од 4.000 евра

MakPress - 28.11.2019

Вкупната материјална штета направена во Македонскиот народен театар од навивачката група „Шверцери“ е 3. 965 евра, утврдила надлежната комисија. Штетата мора да се надомести, а ќе се утврди и одговорното лице кое ќе ја плати.

Близу 4 илјади евра е штетата во МНТ направена од навивачите „Шверцери“

Скопје1 - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска кажа дека проценетата штетат од минатонеделната прослава на навивачката група „Шверцери“ во МНТ е 3.965 евра. Одговарајќи на пратеничко прашање, тој рече дека веќе е направен записник од работна група за утврдување на ...

Шверцерска држава

Призма - 27.11.2019

Твојот обид за шверц ќе заглави на првите инстанци, ако не кај продуцентот, кај режисерот сигурно – ќе ти кажат просто дека идејата е лоша затоа што не е ни елементарно плаузибилна. Такво нешто не може да се случи во реалноста и дајте некоја друга ...

Работна група ќе го расветлува инцидентот во МНТ, опозицијата бара одговорност

Канал5 - 27.11.2019

Владата расправаше за скандалот со дивеењето на навивачите на Шкупи во МНТ, но кој е одговорен не утврди. Таа задача ја довери на комисија составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за ...

За „Комити“ и други навивачки групи во принцип има пријави, за „Шверцери“ работна група

MakPress - 27.11.2019

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е ...

Тричлена работна група доби задолжение од Владата да ја испита прославата на „Шверцери"

Канал5 - 26.11.2019

Работна група ќе треба да го испитаат начинот на кој е спроведена прославата на 30 годишнината од постоењето на навивачката група „Шверцери" во МНТ минатиот петок. Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, ...

На владина седница ќе се бара одговор кој дозволи „шверцери“ да слават во МНТ

Канал5 - 26.11.2019

Се уште не се знае кој ќе понесе одговорност за вандализмот и недоличното однесување на Шверцерите во МНТ. Според премиерот Зоран Заев допрва ќе треба и да се утврдува дали штета е воопшто направена.

Нема организатор, нема одговорност за прославата на „Шверцери“ во МНТ

Телма - 26.11.2019

Петочната приватна прослава на државна сметка и во државен објект на навивачката група „Шверцери“ стигна до седница на Владата. Премиерот Зоран Заев најави дека попладне очекува да добие извештај за тоа што се случувало во петокот по неговото ...

Владата ќе испитува кој ја организирал забавата на „Шверцери“ во МНТ

24 Вести - 26.11.2019

Кој ја организирал роденденската забава за навивачите на фудбалскиот клуб Шкупи во Македонскиот народен театар и дали некој ќе одговара за направената штета? Владата формираше работна група од раководството на Министерството за култура и МНТ и ја ...

Владина работна група ќе го бара одговорниот за прославата на „Шверцери“ во МНТ

Канал5 - 26.11.2019

Организаторот на прославата на „Шверцери“ во МНТ се уште непознат. Се уште не се знае кој ќе понесе одговорност за вандализмот и недоличното однесување на Шверцерите во МНТ. Владата на денешната седница одлучи да се формира работна група којашто ќе ...

Владата состави работна група за да го испита дивеењето во МНТ

Фокус - 26.11.2019

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е ...

Министерот за култура не чувствува одговорност за дивеењето во МНТ

Press24 - 26.11.2019

Министерот за култура Хусни Исмили под чија надлежност е МНТ, не чувствува одговорност за вандалското однесување на на навивачката група „ Шверцери“ кои дивееја во петокот, јавува Сител. Директорката на МНТ Симона Угриновска вели дека дококу се ...

Владата формира работна група: Лазовски, Угриновска и Азири ќе проценуваат за дивеењето во МНТ

А1 On - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар ...

Работна група ќе го расчистува настанот со „шверцерите“ во МНТ

Макфакс - 26.11.2019

На денешната владина седница е донесена одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, ...

Лазовски, Угриновска и Азири ќе проценуваат за дивеењето во МНТ

ММС - 26.11.2019

Владата на денешната седница одлучи да се формира работна група којашто ќе го истражува случајот составена од заменик министерот за култура Владимир Лазовски, државниот секретар во Култура Валмир Азири, како и директорката на МНТ, Симона Угриновска.

Министерот за култура Исмаили не чувствува одговорност за дивеењето во МНТ

Сител - 26.11.2019

Министерот за култура Хусни Исмили под чија надлежност е МНТ, не чувствува одговорност за вандалското однесување на на навивачката група „ Шверцери“, во театарот. За виновници ги посочи организаторите и директорката на театарот.

Тасевски за „настапот“ на „шверцери“ во МНТ: Ајде мапите на маса и ножиците. Натаму оди

Курир - 26.11.2019

Актерот Сашо Тасевски го коментира на Фејсбук дивеењето на навивачката група „шверцери“ во Македонски народен театар. „Имале право да слават и притоа да дивеат низ театарот. Тоа го изјавува министерот Албанец.

Лазовски, Азири и Угриновска задолжени да ја испитаат журката на „Шверцери“ во МНТ

+инфо - 26.11.2019

Ова беше одлучено на денешната владина седница, а тричлената работна група, премиерот Зоран Заев ја задолжи состави извештај за начинот на кој е одобрена и спроведена организацијата на настанот во Националната Установа МНТ.

Ќе се формира работна група за прославата на навивачката група во МНТ

Нова ТВ - 26.11.2019

Владата донесе одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска.

Тричлена работна група ќе ја испитува прославата на „Шверцери” во МНТ

МКД - 26.11.2019

Заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска се членови на Работна група која што треба да го испита начинот на кој е ...

Тричлена работна група ќе ја испитува прославата на „Шверцери”

Слободен Печат - 26.11.2019

Ова беше одлучено на денешната владина седница, а тричлената работна група, премиерот Зоран Заев ја задолжи состави извештај за начинот на кој е одобрена и спроведена организацијата на настанот во Националната Установа МНТ.

Тричлена работна група ќе ја испитува прославата на „Шверцери“

Press24 - 26.11.2019

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е ...

Тричлена работна група ќе ја испитува прославата на „Шверцери“

Курир - 26.11.2019

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е ...

Комити: Имаме закажано прослава на 8 декември, каде да се обратиме за да го изнајмиме МНТ?

ММС - 26.11.2019

Откако чаирчани бурно го прославија својот 30-ти роденден, оштетувајќи го МНТ, а притоа минаа неказнето, црвено-црните фанатици сега прашуваат каде може да се обратат за да го изнајмат истиот простор за нивната прослава закажана за на 8 декември.

Упад во Националната арена Тодор Проевски

Нетпрес - 26.11.2019

Настаните како демолирањето на МНТ ја покажува длабоката поделеност на државата и каде е “стасано” она општество за сите кои го ветуваше Зоран Заев. Воедно, за жал, шансата да видиме дека заложбите за соживот, мултиетничко и мултикултурно општество ...

„Упад во Националната арена Тодор Проевски“

Курир - 26.11.2019

Настаните како демолирањето на МНТ ја покажува длабоката поделеност на државата и каде е “стасано” она општество за сите кои го ветуваше Зоран Заев. Воедно, за жал, шансата да видиме дека заложбите за соживот, мултиетничко и мултикултурно општество ...

Министерот за култура не чувствува одговорност за инцидентот во МНТ

Сител - 26.11.2019

Министерот за култура Хусни Исмаили изјави дека не чувствува одговорнот за инцидентот во МНТ. Тој побара одговорност од организаторите, иако истакна дека не знае кои се организаторите. Овие два дена бил зафатен поради настанот на кој присуствуваше ...

„Шверцерите“ ја почнаа кампањата на ДУИ

Слободен Печат - 26.11.2019

Дали со „претставата“, „Шверцери и „ДУИ“ во МНТ, партијата на Ахмети свечено ја почна изборната кампања? Политичкиот аналитичар Владимир Божиновски за „Слободен печат“ вели дека очекува наредните месеци ваквите тензии да се интензивираат, ДУИ да ...

Министерот за култура Исмаили не чувствува одговорност за дивеењето во МНТ

4NEWS - 26.11.2019

Министерот за култура Хусни Исмили под чија надлежност е МНТ, не чувствува одговорност за вандалското однесување на на навивачката група „ Шверцери“, во театарот. За виновници ги посочи организаторите и директорката на театарот.

Ајде мапите на маса и ножиците. Натаму оди, предупредува актерот Сашо Тасевски по дивеењето на „шверцери“ во МНТ

Република - 26.11.2019

Aктерот Сашо Тасевски го коментира на Фејсбук дивеењето на навивачката група „шверцери“ во Македонски народен театар. Имале право да слават и притоа да дивеат низ театарот. Тоа го изјавува министерот Албанец.

Османи за прославата на „Шверцери“: Не треба од секоја ситуација да се создаваат меѓуетнички тензии

Опсервер - 26.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот по прославата на Денот на албанската азбука, оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да ...

Актерката Спировска: Ајде Мамата више. Кој стигна си направи собир во театар!

Бизнис Вести - 26.11.2019

1. Може зградата на МНТ да ви е одвратна 2. Може да ве потсетува на некои мрачни времиња(мене цела коалиција и политички случувања ме потсетуваат) 3. може да ви е симбол за расипничко трошење народни пари(околу ова се согласуваме) Али… тоа не значи ...

На Заев му е смешно кршењето на „Шверцерите“ во МНТ

PressingTV - 26.11.2019

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прославата на навивачката група на Шкупи, „Шверцери“. На социјалните особено се коментира реакцијата на Заев за тоа како навивачите се нашле во Македонскиот народен театар и оти тоа не било „баш културна ...

Работна група ќе го расчистува настанот со шверцерите во МНТ

Точка - 26.11.2019

На денешната владина седница е донесена одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, ...

Се огласи и актерот Михајловски: Еве што го праша премиерот Заев по скандалот со навивачката група „Шверцери”

Бизнис Вести - 26.11.2019

Македонскиот актер Тони Михајловски, по скандалот со навивачката група „Шверцери” во националниот театар на Фејсбук напиша: – Господине Премиер, вие бевте во МНТ и говоревте таму како гостин.

СО СТУДЕНА ГЛАВА ЗА ПРОСЛАВАТА НА ШВЕРЦЕРИТЕ - навивачката еуфорија да се гледа без етничка диоптрија

Фактор - 26.11.2019

Еден ден по скандалозниот настан во Македонскиот народен театар, каде прослава на навивачка група се претвори во скандирање и уништување на државен инвентар, со студена глава и смирени страсти треба да се разјаснат неколку дилеми.

Тричлена работна група доби задолжение од Владата да ја испита прославата на „Шверцери”

24Инфо - 26.11.2019

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е ...

Тричлена работна група доби задолжение од Владата да ја испита прославата на „Шверцери”

Вечер Прес - 26.11.2019

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е ...

Работна група ќе утврди што се случило во МНТ

Фактор - 26.11.2019

На 167-та седница на Владата е формирана работна група која ќе утврди што се случило во МНТ. Владата донесе одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за ...

Заев ќе бара одговори од Садула Дураки за навивачката прослава во МНТ

Фактор - 26.11.2019

На новинарско прашање дали е утврден кој е организаторот на навивачката прослава на ФК Шкупи во Македонскиот народен театар и согласно со тоа да биде утврдена одговорноста за штетите предизвикани од навивачите, премиерот Зоран Заев рече дека денеска ...

Премиерот во заминување Заев ќе бара одговор од Садула Дураки за дивеењето на „шверцери“ во МНТ

Република - 26.11.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев ќе бара одговор од Садула Дураки за дивеењето на навивачката група „шверцери“ во Македонскиот народен театар (МНТ) во петокот. Премиерот во заминување изјави дека Дураки, како министер за политички систем и односи ...

За премиерот во заминување е смешно дивеењето на „Шверцерите“ во МНТ

Република - 26.11.2019

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прославата на навивачката група на Шкупи, „Шверцери“. На социјалните особено се коментира реакцијата на Заев за тоа како навивачите се нашле во Македонскиот народен театар и оти тоа не било „баш културна ...

Се бара организаторот за прославата на „Шверцери“ во МНТ

Бриф - 26.11.2019

Петочната приватна прослава на државна сметка и во државен објект на навивачката група „Шверцери“ стигна до седница на Владата. Премиерот Зоран Заев најави дека попладне очекува да добие извештај за тоа што се случувало во петокот по неговото ...

Се огласија од Владата за случајот во МНТ: организаторот и иницијатор на настанот да ја надомести направената штета

Бизнис Вести - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за ...

До дирекцијата на МНТ не биле најавени навивачите

Н.Македонија - 26.11.2019

Откако во петокот вечерта во Македонскиот народен театар навивачите на Шкупи дивеејќи прославуваа 30 години постоење, со соопштение излезе Министерството за култура. – Сметаме дека во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите ...

Работна група ќе го расчистува настанот со „шверцерите“ во МНТ

Н.Македонија - 26.11.2019

На денешната владина седница е донесена одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, ...

За Османи, во МНТ немало ништо повеќе од гласно славење?!

Expres - 26.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ја минимизира штетата од „перформансот“ на навивачката група „Шверцери“ во Македонски народен театар. „Мислам дека се крева премногу врева. Можеби не е најсоодветно место за одбележување на таков ...

„Комити“ бараат да слават јубилеј во МНТ на 8 декември

Expres - 26.11.2019

По прославата на 30 годишнината на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар, интерес за изнајмување на МНТ пројави и друга навивачка група: „…Ние за 8-ми Декември имаме најавено прослава на неколку јубилеи (20 години Лојал Фанс, ...

Кој го побарал, одобрил и организирал јубилејот на „Шверцерите“? Јавноста бара одговори, а владата ќе испитува

Скопје1 - 26.11.2019

Дали некој ќе одговара за направената штета во МНТ за време на роденденската забава за навивачите на фудбалскиот клуб Шкупи. Владата формираше работна група од раководството на Министерството за култура и МНТ и ја задолжи да го информира премирот, ...

Ни министерот за култура не чувствува одговорност за „прославата“ во МНТ

Expres - 26.11.2019

Министерот за култура Хусни Исмаили изјави дека не чувствува одговорнот за инцидентот во МНТ, но побара одговорност од организаторите, иако рече дека не знае кои се организаторите. Тој рече дека околу инцидентот во петокот кога навивачката група ...

Османи за МНТ: На снимките нема ништо повеќе од гласно славење

MakPress - 26.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот по прославата на Денот на албанската азбука, оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да ...

Кој ќе одговара за штетите што „Шеврцери“ ги направија во МНТ?

24 Вести - 25.11.2019

Демолирана орнаментика, расклатени седишта, оштетени ѕидови и расфрлани опушоци...Вака изгледа Македонскиот народен театар, по роденденската прослава на навивачите на фудбалскиот клуб „Шку пи“. O ва е остатокот од украсните орнатементи во МНТ.

Реакции за прославата на „Шверцерите“ во Македонскиот народен теетар

Алсат-М - 25.11.2019

Манифестацијата по повод 30-годишнината од основањето на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар е проследена со бројни реакции во јавноста, по објавувањето на видео-оснимките со разни скандирања на навивачите и информациите за ...

Министерство за култура: Присуството на навивачката група во МНТ не било најавено!

Фокус - 25.11.2019

Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери“ во МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку само ...

Министерство за култура: Во МНТ немаше најавено присуство на навивачка група

ТВ21 - 25.11.2019

Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери“ во МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку само ...

Министерство за култура – Во МНТ не беше најавено присуство на навивачка група

Алсат-М - 25.11.2019

Во МНТ во петокот биле најавени два настани, но не било најавено дека ќе присуствува навивачка група, соопштуваат од Министерството за култура. Реакцијата на Министерството уследи по настаните во МНТ кои завршиле со уништен инвентар од страна на дел ...

Влада: Не го организиравме настанот во МНТ

ТВ21 - 25.11.2019

Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во МНТ не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската азбука кој помина во најдобар ...

Владата не беше организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување

Алсат-М - 25.11.2019

Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за ...

Груби: Театарот не е ни вмровски ни сдсмовски, туку граден е со пари од народот!

Фокус - 25.11.2019

Дивеење е упадот, тепањето и скандирањето во Собрание на 27 април, а не прослава на навивачи, каде се очекува скандирање, пеење, но не и вандализам и насилство коешто би го осудил во секој момент, вели пратеникот Артан Груби во однос на родененската ...

Владата не беше организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување, организаторот да преземе одговорност ...

Канал5 - 25.11.2019

Владата го оценува несоодвеното однесување како злоупотреба на гостопримството во Македонскиот народен театар, и истото најостро го осудува. Владата на Република Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на ...

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

24 Вести - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Османи за прославата на „Шверцери“: Не треба од секоја ситуација да се создаваат меѓуетнички тензии

Телма - 25.11.2019

-Не треба од секоја ситуација да создадеме предуслови за некаква си дебата која може да повелече меѓуетнички тензии. Ако навистина немало демолирање како што видовме во извештаите, туку имало само гласно славаење и треба да констатираме дека не било ...

Османи: Според извештаите немало демолирање во МНТ, туку само гласно славење

Фокус - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за инцидентот во Македонскиот народен театар во петокот по прославата на Денот на албанската азбука, оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да повлече ...

Шверцери: Сакаат да не оцрнат – никој не вели директно кој и каква штета направил во театар

ТВ21 - 25.11.2019

Една превртена столица и откачена лајсна. Вака изгледаше денеска салата на МНТ. Според премиерот Заев ова претставува вандалски чин. Директорката на театарот, Симона Спировска, која ја побаравме десет пати но не ни одговори за обвиненијата кои ги ...

Комити: Имаме закажано прослава на 8 декември, каде да се обратиме за да го изнајмиме МНТ?

Фокус - 25.11.2019

По скандалот со дивеењето на навивачката група „Шверцери“ во МНТ, со реакција се јави и навивачката група „Комити“. Тие саркастично прашуваат каде може да го изнајмат МНТ за својата прослава на 8ми декември.

„Шверцери“ дивееја во МНТ

Телма - 25.11.2019

Навивачката група „Шврецери“ на скопскиот фудбалски тим „Шкупи“ во петокот во Македонскиот народен театар го прослави својот 30 годишен јубилеј. На видеата и фотографиите на социјалните мрежи може да се види како „Шверцерите“ во салонот на МНТ во ...

Навивачите на Шкупи на својата прослава го оштетија МНТ, а влегле со дозвола на Артан Груби, вели директорката ...

Сакам да кажам - 25.11.2019

Искинат тапацир на столчињата во Македонскиот народен театар (МНТ) и откорнати орнаменти од ѕидовите е штетата по присуството на навивачката група Шверцери на Фудбалскиот клуб Шкупи, на петочната прослава на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

ВИДЕО: Груби упати честитки, а Николоски побара оставки за роденденската журка на „шверцерите“ во МНТ

Фокус - 25.11.2019

Навивачката група на скопскиот фудбалски клуб Шкупи наречени Шверцери во петокот прослави 30 години од нивното постоење во објектот на Македонски народен театар. На настанот беа присутни и фудбалски имиња кои биле дел од клубот од Чаир, но и високи ...

Груби ми рече дека навивачите само си пеат – вели директорката на МНТ по оштетувањето на театарот

Фокус - 25.11.2019

Се уште ја немаме конечната пресметка на направената штета во МНТ, но факт е дека штета има. Полицијата направи увид, станува збор за исечен тапацир на столиците, откоранти орнаменти и шипки, расклатени столици… Сепак, тоа беше маса на народ, над ...

Цената на „шверцувањето“ во културата

Deutsche Welle - 25.11.2019

Зарем само театарот е скапо платен? Зарем стадионите не се? Зарем не се најскапо платени меѓуетничкиот мир, толеранцијата и соживотот? Но, грижата за таа инвестиција најслабо се штити. Скандал, дивеење, некултурен чин.

„Шверцери“: Кога излегувавме од МНТ не забележавме дека сме направиле штета

Фокус - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ на својот профил на Фејсбук порача дека во петокот навивале коректно во МНТ и не користеле никаков навредлив говор или говор на омраза. „Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за некакво наше „дивеење“ при ...

Навивачите на Шкупи дивееја во МНТ, оштетен инвентарот

Канал5 - 25.11.2019

Јавноста е во шок од вандализмот на навивачите на Шкупи, познати како Шверцери, кои во петокот дивееле во Македонскиот народен тетар.Како воопшто тие се нашле во татарот никој точно не кажува, но сите бараат одговорност.

ТВ21 влезе во МНТ: Навивачката група направила штети врз инвертарот

ТВ21 - 25.11.2019

Екипата на ТВ21 по закажаните зикенд настани во Македонскиот народен театар денеска влезе во просториите каде се одржувале манифестациите. Наидовме на штети врз инвертарот. Од институцијата велат дека се направени при настанот на кој присуствувале и ...

(ВИДЕО) МНТ по славењето на навивачката група „Шверцери“

Фокус - 25.11.2019

Прославата на 30-годишнината на навивачката група „Шверцери“ во текот на денешниот ден е главна тема во Македонија. Славењето на „Шверцери“ не им се допадна на многумина, а ТВ 21 објави видео како излгеда МНТ по прославата на екипата од Чаир.

Хулиганска прослава на државна сметка- за триесет години постоење, „Шверцери“ во МНТ

Телма - 25.11.2019

Триесетина расклатени столчиња кои секој момент може да се откачат, искршени лајсни, демолирани орнаменти и искинат тапацир. Ова е сликата која ја затекнавме три дена по хулиганската прослава на навивачката група „Шверцери“ спонзорирана од државата ...

Груби: 27 април е вандализам, а не „Шверцерите“ во МНТ

+инфо - 25.11.2019

Дивеење е упадот, тепањето и скандирањето во Собрание на 27 април, а не прослава на навивачи, каде што се очекува скандирање, пеење, но не и вандализам, кој што би го осудил во секој момент, изјави за Плусинфо пратеникот на ДУИ Артан Груби за ...

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

Сител - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Директорката на МНТ: Груби ми рече дека „Шверцери" само си пеат

Press24 - 25.11.2019

Сѐ уште ја немаме конечната пресметка на направената штета во МНТ, но факт е дека штета има, направен е увид од полицијата. Ова за Фокус го вели Симона Угриновска, директорка на МНТ, по настанот во петокот, кога навивачката група Шверцери ...

Адеми: Ако нема говор на омраза Шверцери можат да славаат како сакаат

Сител - 25.11.2019

Арбер Адеми, министер од редовите на ДУИ вели дека ако немало говор на омраза, навивачката група "Шверцери" можела да слави како сака. Сепак, рече дека осудува секаков говор на омраза и недолично однесување.

Тони Михајловски: Премиере вие бевте во МНТ, што се случи потоа?

Press24 - 25.11.2019

Македонскиот актер Тони Михајловски, се огласи на Фејсбук по скандалот со навивачката група „Шверцери" во националниот театар. - Господине Премиер, вие бевте во МНТ и говоревте таму како гостин. Што се случи потоа?, праша Актерот.

Заев за хаосот во МНТ: Манифестацијата не била баш културна

Press24 - 25.11.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи по демолирањето на МНТ од страна на „Шверцерите", на прославата во петокот. - „Секој вандалски чин е за осудување, тука нема дилеми. Јас бев информиран дека учествувам во првиот дел на активностите, а тоа е делот на ...

Артан Груби ги „шверцувал“ Шверцери во МНТ, тие испокршиле орнаменти на седиштата!

Sport 1 - 25.11.2019

Фотографиите и видеата кои викендов кружеа по социјалните мрежи од дивеењето на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар (МНТ) при прославата на 30-годишнината од формирањето предизвика голем револт кај обичните граѓани, а дури ...

Груби: Театарот не е вмровски, сдсмовски, тој му припаѓа на народот

Слободен Печат - 25.11.2019

Премерот Зоран Заев го осуди вандалското однесување на „шверцерите“ во МНТ. МНТ е граден е со наши пари, со парите на граѓаните, а не со парите на ВМРО, ниту на фелата, и им припага на граганите, вели за „Фокус“ , Артан Груби, после дивеењето на ...

Груби: Дивеење беше упадот на 27 април, во МНТ беше прослава

Press24 - 25.11.2019

Сметам дека реакциите се абсурдни, лицемерни и преставуваат класична намерна политичка злоупотреба на настан во функција на предизборна пропаганда. Ова го смета Артан Груби по реакциите на јавноста за дивеењето на „Шверцерите“ во МНТ за време на ...

Влада: Организаторот да ја надомести штетата во МНТ и да се извини на граѓаните

+инфо - 25.11.2019

Настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската азбука кој помина во ...

Груби: Дивеење е упадот на 27 април, а не прославата на Шверцери

Сител - 25.11.2019

Дивеење е упадот, тепањето и скандирањето во Собрание на 27 април, а не прослава на навивачи, каде се очекува скандирање, пеење, но не и вандализам и насилство коешто би го осудил во секој момент, вели пратеникот Артан Груби во однос на родененската ...

Двојните аршини на Заев: За скршен прозорец во Центар пред суд одговараат луѓе, а за дивеењето во МНТ само ќе се ...

Курир - 28.11.2019

Јавноста со денови е згрозена од одлуката на властите да не преземе ништо во врска со дивеењето во Македонскиот народен театар во петокот вечерта кога навивачката група „Шверцери“ прославуваше 30 годишнина од своето постоење.

Премиерот Заев си заминал пред да почне дивеењето на Шверцерите!

Sport 1 - 25.11.2019

Прославата на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар (МНТ), која преминала во дивеење и кршење на инвентарот, била своевидно второ полувреме на одбележувањето Денот на албанската азбука, на која присуствувал и премиерот Зоран ...

Владата: „Шверцерите“ го злоупотребиле гостопримството во МНТ

Макфакс - 25.11.2019

Владата информира дека настанот во МНТ, на кој навивачка група несоодветно се однесувала и скокала врз инвертарот, не е во организација на ниедна државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на ...

„Шверцерите“ направиле штета на дел од инвертарот на прославата во МНТ

SportMedia - 25.11.2019

Навивачката група на Шкупи, „Шверцери“ важат за едни од најверните навивачи. Во петокот славеа 30 години од своето постоење, а прославата ја направија во Македонскиот народен театар. Сепак, за време на прославата била направена штета на дел од ...

Влада - Настанот во МНТ на кој имало недолично однесување не е во организација на државна институција

Р.С.Европа - 25.11.2019

Владата не беше организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување, соопштуваат од владината прес-служба. Во соопштението се бара организаторот да преземе одговорност и да ја надомести штетата.

Директорката на МНТ тврди дека настанот со Шверцерите бил најавен како дел од Ден на албанската азбука

+инфо - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Ганиу: На покана на „Шверцерите“ бев во МНТ и јас се зачудив зошто таму

+инфо - 25.11.2019

Чаирскиот градоначалник Висар Ганиу за Плусинфо вели дека тој на прославата на 30 години од постоењето на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар бил на покана токму од навивачката група.

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот, не знаевме дека се повикани фудбалски навивачи

МКД - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука. Угриновска во изјава за МИА, вели дека за одбележувањето биле предвидени серија ...

И тој би се отселил од овде, да не е Артан Груби

Оff.net - 25.11.2019

Артан Груби изјавил дека дивеење е 27-ми април а не „прославата на навивачите“ како што тој го нарекува она што Шверцери го направија во МНТ. Ајде да видиме за што и кого се работи. За сценариото на 27-ми: „Со јасни упатства од Заев и Ахмети, на ...

(ВИДЕО) Новинарите спречени да ја снимаат штета во МНТ!

Курир - 25.11.2019

Новинарските екипи беа спречени од обезбедувањето во МНТ да влезат внатре и да ја снимаат штетата која во петокот ја предизвика навивачката група „Шверцери“ која славеше годишнина во просториите на Македонскиот Народен Театар.

„Шверцери“ негираат дека кршеле и дивееле во МНТ

Р.С.Европа - 25.11.2019

Навивачката група Шверцери на фудбалскиот клуб Шкупи, негира дека кршеле, дивееле и дека упатувале навредливи зборови на прославата на 30 години постоење на навивачката група, што во петокот се одржа во МНТ.

Кршењето и дивеењето се лаги и невистини, велат „шверцери“

Слободен Печат - 25.11.2019

Од навивачката група велат дека и организирано излегле од МНТ и дека пред да излезат провериле да не случајно е направена некоја штета, но не приметиле ништо такво. Навивачката група „шверцери“ се огласи за наводното дивеење во МНТ, тие велат дека ...

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

А1 On - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Влада: Организаторот да ја надомести штетата во МНТ

Нетпрес - 25.11.2019

Настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската азбука кој помина во ...

Заев потврди дека Владата ја дозволила прославата на „Шверцери“ во МНТ

Курир - 25.11.2019

На новинарско прашање во врска со скандалозната прослава на навивачката група Шверцери во Македонскиот народен театар минатиот петок, кој беше дел од прославата по повод Денот на Албанската азбука, премиерот Зоран Заев потврди дека тој настан бил ...

Владата очекува организаторот да плати за штетата во МНТ што ја направија Шверцери

Екипа - 25.11.2019

Владата на Република Македонија се дистанцира од настанот на кој имаше дивеење на навивачите на Шкупи, Шверцери во Македонскиот народен театар. Од владата спорните случувања не треба да бидат поврзувани со прославата на Денот на албанската азбука на ...

Шверцери: Немаше дивеење ниту кршење, тоа се шпекулации

Екипа - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ се огласи по повод случувањата во МНТ, тие велат дека информациите за „дивење“ се невистинити и се шпекулации. „Ние сме навивачи и навивањето е нашиот живот, нема друг начин на навивање од скандирање и пеење песни, тоа и ...

Организаторот да ја надомести штетата направена во Македонскиот народен театар

Академик - 25.11.2019

„Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за ...

Фотографии од демолираниот инвентар во МНТ по дивеењето на навивачката група „Шверцери“

А1 On - 25.11.2019

Откорната ограда, оштетен стиропор, искршени делови од столчиња можат да се видат на фотографиите до кои дојде „А1он“, откако навивачката група „шверцери“ на некогашна Слога, а сега фудбалскиот клуб Шкупи во МНТ во петокот прославувала 30 години од ...

Никој не признава дека дал дозвола на ,,Шверцери‘‘ да слават во МНТ, а театарот ги брои штетите

Сител - 25.11.2019

Уништени орнаменти, расклатени седишта, отпушоци од цигари-вака изгледа МНТ, откако по повеќе часовен молк од надлежните, медиумите добија дозвола да влезат внатре. Освен во салата, штета има и во тоалетите.

Бројни реакции по прославата на „Шверцери“ во МНТ

Радио МОФ - 25.11.2019

Утрово на социјалните медиуми и веб-портали излезе снимка на која се гледа како навивачката група „Шверцери“ во петокот го прославувапе своето 30 годишно постоење во Македонски народен театар, со скандирања и рипања по црвените столчиња.

„Шверцерски“ бал без маски во МНТ

Р.С.Европа - 25.11.2019

Ние сме сведоци дека голем дел од вредностите се еродирани, така да ова е само последица на целокупните активности во оваа држава, ни изјави актерот Сенко Велинов. Сметаме дека во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите за ...

„Шверцери“ негираат дека дивееле во МНТ

Press24 - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери" на фудбалскиот клуб Шкупи, негира дека кршеле, дивееле во петокот во МНТ. Велат дека тие во објектот влегле организирано и го следеле документарниот филм за оваа навивачка група и доделувањето признаници на еминентни ...

Комити: Имаме закажано прослава на 8 декември, каде да се обратиме за да го изнајмиме МНТ?

Sport 1 - 25.11.2019

Навивачите на Вардар, популарните Комити, се јавија со свој став по петочното дивеење на Шверцерите во Македонскиот национален театар. Откако чаирчани бурно го прославија својот 30-ти роденден, оштетувајќи го МНТ, а притоа минаа неказнето, ...

Реакции по прославата на „Шверцери“ во МНТ

Окно - 25.11.2019

По снимката на која се гледа како навивачката група „Шверцери“ во петокот го прославувала своето 30 годишно постоење во МНТ, со скандирања и скокање по столчињата, на социјалните мрежи и од официјалните претставници се осудува дивеењето и штетите.

Во Мики Маус република „шверцерите“ се висока култура

Слободен Печат - 25.11.2019

Доколку се пронајде некој јунак што ќе ја брани оваа одлука, тогаш тој нека се погрижи настапот на „шверцерите“ да влезе во редовниот репертоар на театарот. Како во некој скеч од „Летечкиот циркус на Монти Пајтон“ или една епизода од стрипот „Алан ...

Сите го осудуваат дивеењето во МНТ, никој не презема одговорност

Нетпрес - 25.11.2019

Осуди за однесувањето на навивачката група „Шверцери“ во петокот вечер во Македонскиот народен театар од сите страни, но никој не презема одговорност што групата добила дозвола да го прославува јубилејот во театарот.

Работна група ќе го испитува дивеењето на „Шверцери“ во МНТ

Нетпрес - 25.11.2019

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е ...

Османи за прославата на „Шверцери“: Не треба од секоја ситуација да се создаваат меѓуетнички тензии

+инфо - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот по прославата на Денот на албанската азбука, оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да ...

Шверцери: Ниту дивеевме, ниту кршевме, ние – навивавме!

Sport 1 - 25.11.2019

Навивачката група на чаирски Шкупи, Шверцери посочија со соопштение денеска дека ниту дивееле, ниту кршеле во МНТ на прославата за три децениското постоење на оваа група. Прославата за 30-годишнината од основањето на Шверцери се одржа во МНТ, за кое ...

Николоски за АЛФА: Заев лаже, полицијата била распоредена – знаеле дека ќе има навивачи во МНТ

Курир - 25.11.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на АЛФА ТВ коментирајќи за тоа што навивачката група Шверцери за јубилејот на фубалскиот клуб Шкупи го оштети инвертарот во Македонскиот Народен Театар ...

„Шверцери“ се огласија за скандалот во МНТ: Не уништувавме, пеевме и скандиравме!

Спортски - 25.11.2019

Навивачката група Шкупи се огласи по повод скандалот во МНТ и тие тврдат дека ниту дивееле, ниту кршеле мебел… Јавноста бурно реагираше на однесувањето на „Шверцери“ во МНТ и го осудуваат татково однесување во еден храм на култура.

(ВИДЕО) Новинарите спречени да ја снимаат штета во МНТ!

Нетпрес - 25.11.2019

Новинарските екипи беа спречени од обезбедувањето во МНТ да влезат внатре и да ја снимаат штетата која во петокот ја предизвика навивачката група „Шверцери“ која славеше годишнина во просториите на Македонскиот Народен Театар.

Театарот оштетен, никој не признава вина за дадената дозвола на Шверцери (видео)

Таратур - 25.11.2019

Фактичка состојба е дека во новата зграда на Македонскиот народен театар уништени се орнаменти, расклатени седишта, има отпушоци од цигари. А од надлежните служби и лица само молк и непризнавање на вина за дадената дозвола за скандалозната и ...

Цветанова: Што е следното, МНТ да го пратите да настапува на стадионот во Чаир?

+инфо - 25.11.2019

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова реагира на инцидентот на навивачката група „Шверцери“ во Македонски народен театар. „Да дозволиш собир и дивеење на навивачка група во храм на уметноста е скандалозно само по себе но, од друга ...

Угриновска: Не добивме синопсис за настанот, но им верувавме-не очекувавме вакво нешто

Нова ТВ - 25.11.2019

Скршени даскички од украсните лајсни, исечен тапацир, скокање по столчињата. Ова е штета што според директорката на Македонскиот национален театар Симона Угриновска може да се види по настанот кој се случил во петокот вечерта, на прославата на ...

Османи: Прославата на Шверцери беше на несоодветно избрано место

Курир - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во однос на прославата на навивачката група Шверцери во Македонскиот народен театар изјави дека премногу се дигнало врева околу настанот. Како што вели Османи станува збор само за несоодветно избрано ...

Османи: Прославата на Шверцери беше на несоодветно избрано место, нема потреба да создаваме меѓуетнички тензии

Press24 - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во однос на прославата на навивачката група Шверцери во Македонскиот народен театар изјави дека премногу се дигнало врева околу настанот. Како што вели Османи станува збор само за несоодветно избрано ...

Османи за инцидентот во МНТ: Не треба од секоја ситуација да правиме дебата со меѓуетнички тензии

Слободен Печат - 25.11.2019

Вицепремиерот оценува дека од ситуацијата треба да се научи лекцијата можеби за следниот јубилеј на навивачката група „Шверцери“. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот по ...

Министерот за култура се оградува од штетите во МНТ што ги направиле навивачите „Шврецери“

А1 On - 25.11.2019

По сканадлозната информација дека Македонскиот народен театар во петокот претрпел материјална штета на ентериерот по прославата на 30. годишниот јубилеј на навивачката група „Шверцери“ од Министерството за култура информираат дека во МНТ било ...

Комитите го бараат МНТ за 8 декември

Курир - 25.11.2019

По успешната соработка и партнерство помеѓу Министерството за култура при Владата на Окупирана Македонија, и навивачите на Шкендија – “балистите”, кое резултираше со владина финансиска поддршка и изработка на рекламен спот за придонесот во спортот и ...

Министерство за култура се правда дека навивачите не биле најавени, „Шверцерите“ информирале за настанот (ФОТО)

Курир - 25.11.2019

Најголем дел од јавноста го осуди однесувањето на навивачката група во Македонскиот народен театар откако се појави видео на кое, како што многумина оценија, навивачите дивеат во институцијата од областа на културата.

Османи за прославата на „Шверцери“: Не треба од секоја ситуација да се создаваат меѓуетнички тензии

МКД - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот по прославата на Денот на албанската азбука, оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да ...

Комитите го бараат МНТ за прославата на 8-ми декември

Нетпрес - 25.11.2019

По успешната соработка и партнерство меѓу Министерството за култура при Владата на Окупирана Македонија, и навивачите на Шкендија – “балистите”, кое резултираше со владина финансиска поддршка и изработка на рекламен спот за придонесот во спортот и ...

Османи за прославата на „Шверцери“: Не треба од секоја ситуација да се создаваат меѓуетнички тензии

ММС - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот по прославата на Денот на албанската азбука, оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да ...

Министерството за култура: Не беше најавено дека „Шверцери“ ќе слават во МНТ

Макфакс - 25.11.2019

Министерството за култура соопшти дека до дирекцијата на Македонскиот народен театар во петокот не било пријавено присуство на навивачка група и дека било најавено прослава на Денот на албанската азбука и проекција на филм.

Комитите го бараат МНТ за 8 декември

Press24 - 25.11.2019

По прославата на навивачите на Шкупи, „Шверцери“ во МНТ, навивачката група „Комити“ јавно побара дозвола од власта за прослава во истиот објект. „По успешната соработка и партнерство помеѓу Министерството за култура при Владата на Окупирана ...

Заев знал дека ќе има навивачи во МНТ, затоа била распоредена полиција

Нетпрес - 25.11.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на АЛФА ТВ коментирајќи за тоа што навивачката група Шверцери за јубилејот на фубалскиот клуб Шкупи го оштети инвертарот во Македонскиот народен театар ...

Шверцери: Ниту дивеевме, ниту кршевме, ние – навивавме!

Sport M - 25.11.2019

Целото соопштение на Шверцери интегрално ви го пренесуваме: „Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за некакво наше ‘дивеење’ при прославата на 30 години постоење на навивачката група ‘Шверцери’ мора да истакнеме дека е очигледна ...

Соопштение од Култура: Не беше најавено присуство на навивачка група

Sport M - 25.11.2019

“Сметаме дека во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите за однесување во една институција од областа на културата. Во МНТ во петокот било најавено одржување на два настани, свеченото одбележување на Денот на албанската ...

Тасевски за случувањата во МНТ: Ова никаде го нема, а ти министре да си дадеш оставка

Press24 - 25.11.2019

Актерот Сашо Тасевски гсе огласи на фејсбук на Фејсбук и го искоментира однесувањето на навивачката група „шверцери“ во Македонски народен театар. „Имале право да слават и притоа да дивеат низ театарот. Тоа го изјавува министерот Албанец.

Ни најавија проекција на документарец, а не навивачи. Јас сум згрозена и изиграна, вели Симона Угриновска, директор на ...

Факултети - 25.11.2019

Искршени столчиња, искинати завеси и друг инвентар се последица на беснеењето на навивачката група „Шверцери“ во петокот вечерта во Македонскиот народен театар. Иако било најавено дека ќе има проекција на документарен филм, никој не најавил дека ...

Ако одговорноста е моја, ќе се соочам со неа, вели директорката на МНТ

Слободен Печат - 25.11.2019

Полицијата направи увид, станува збор за исечен тапацир на столиците, откоранти орнаменти и шипки, расклатени столици, вели директорката Угриновска. Сѐ уште ја немаме конечната пресметка на направената штета во МНТ, но факт е дека штета има, вели за ...

Директорката на МНТ по дивеењето на „Шверцерите“ побарала помош од Груби, тој рекол дека навивачите само си пеат

Курир - 25.11.2019

Сѐ уште ја немаме конечната пресметка на направената штета во МНТ, но факт е дека штета има. Полицијата направи увид, станува збор за исечен тапацир на столиците, откоранти орнаменти и шипки, расклатени столици… Сепак, тоа беше маса на народ, над ...

Се огласија од Влада: Не бевме организатор на настанот во МНТ

Press24 - 25.11.2019

Владата информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската ...

Владата го осуди дивеењето на навивачката група „шверцери“

Слободен Печат - 25.11.2019

Очигледно е дека организаторот на овој настан, како и иницијаторот тој да биде одржан во МНТ, не го подготвиле и организирале настанот согласно стандардите и очекувањата за манифестации. Настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на ...

Владата не беше организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување, организаторот да преземе одговорност ...

Сител - 25.11.2019

Владата на Република Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на ...

Владата: Настанот во МНТ на кој се случи несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една ...

А1 On - 25.11.2019

Владата на Република Северна Македонија преку писмено соопштение информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со ...

Министерството за култура не знаело дека „Шверцери“ ќе слават во МНТ

ММС - 25.11.2019

„Сметаме дека во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите за однесување во една институција од областа на културата. Во МНТ во петокот било најавено одржување на два настана – свеченото одбележување на Денот на албанската ...

„Шверцери“ дивееја во националниот театар - Министерство за култура тврди не било најавено присуство

Press24 - 25.11.2019

Навивачката група „Шврецери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30 годишен јубилеј и направила хаос. Толпата навивачи дивеела во театарот и направила значителна материјална штета, а ...

Министерство за култура тврди дека не било најавено присуство на навивачка група во МНТ

Сител - 25.11.2019

Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери“ во МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку само ...

Влада: „Шверцерите“ го злоупотребиле гостопримството во МНТ, организаторите да ја надоместат штетата

МКД - 25.11.2019

Настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската азбука кој помина во ...

Кој ли ги пушти? Шверцери дивееја во скапоплатениот МНТ! (ВИДЕО)

Скопје24 - 25.11.2019

Во петокот вечерта во новата зграда на Македонскиот национален театар, едно од најграндиозните зданија во нашата држава, каде што треба да се промовира културата и уметничките вредности, се случи огромен скандал – се промовираше дивјаштво и ...

(видео)Навивачка „премиера“ во МНТ: „Гала свеченост“ на „Шверцери“ во Театарот вреден 40 милиони евра

ММС - 25.11.2019

Во петокот вечерта во новата зграда на Македонскиот народен театар, здание вредно 40 мииони евра, во кое треба да се промовира културата и уметноста, се промовирал примитивизам. Некој, а би требало да се открие кој, и’ дозволил на навивачката група ...

Навивачката група „Шверцери“ на ФK „Шкупи“ на гала свеченост во МНТ (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2019

Во петокот вечерта во новата зграда на Македонскиот народен театар навивачката група „Шверцери“ на фудбалскиот клуб „Шкупи“ прослави 30 годишен јубилеј. Необично место за прослава на навивачка група, но Министерството за култура очигледно немало ...

„Шверцерите“ имаа културна промоција во МНТ ВИДЕО

+инфо - 25.11.2019

Во институција што е врв на културата во Македонија гледаме врвна некултура и дивјаштво. Колку треба да немате чувство кон институцијата која ја водите да ја издадете на навивачка група, напиша на Фејсбук потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар ...

Николовски бара оставка на директорката на МНТ, поради свеченоста во МНТ на навивачката група „Шверцери“

Слободен Печат - 25.11.2019

За ова е потребна оставка на директорката на МНТ, министерот за култура, како и одговорност од Зоран Заев!- напиша Николвски на Фејсбук. Во петокот вечерта во новата зграда на Македонскиот народен театар навивачката група „Шверцери“ на фудбалскиот ...

Заев: Ние бевме против изградбата на новиот театар, но никој нема право да го уништува

360 степени - 25.11.2019

Премиерот Зоран Заев го осуди однесувањето на навивачката група „Шверцери“ на фудбалскиот клуб „Шкупи“ кои, на прославата по повод 30-годишен јубилеј, го оштетиле инвентарот во Македонскиот народен театар.

Бурна навивачка прослава на „Шверцери“ во театар (ВИДЕО)

Екипа - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ прослави 30 години од постоењето, но церемонијата се одржа во Македонскиот национален театар. Бурното навивање, но и скокање, качување на шипките од оградата, сепак, не се за во театар и на тоа требало да мислат оние кои ...

ВИДЕО: Демолиран МНТ од дивеењето на „Швeрцери“, влегле со знаење на министерот за култура

А1 On - 25.11.2019

Навивачката група „Швeрцери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30-годишен јубилеј и да го проследи документарниот филм снимен по овој повод.

До дирекцијата на МНТ воопшто не било најавено присуството на навивачката група „шверцери“

Слободен Печат - 25.11.2019

Во јавноста имаше реакции откако беа објавени видеа за несоодветно однесување на навивачката група во МНТ. Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери” во МНТ се огласи со ...

Во Министерство за култура не знаеле дека Шверцери ќе влезат во МНТ, мислеле ќе има само документарец

+инфо - 25.11.2019

Откако Шверцерите „културно“ го прославија 30-годишниот јубилеј во Македонскиот народен театар (МНТ), што предизвика бура реакции во јавноста поради однесувањетo на навивачката група од Чаир, од Министерството за култура велат дека воопшто не знаеле ...

(Видео) Жестоко навивање и скандирање на „Шверцери“ во националниот театар

Макфакс - 25.11.2019

Навивачката група „Шврецери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30 годишен јубилеј и да го проследи документарниот филм снимен по овој повод.

„Шверцери“ одбележаа 30 години постоење – славеа во новата зграда на МНТ (видео)

Таратур - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери“, поддржувачи на фудбалскиот клуб „Шкупи“, минатиот петок одбележаа 30 години постоење со свечена прослава која ја одржаа во новиот објект на Македонскиот Народен Театар.

„Шверцери“ го демолираа МНТ и порачаа „Вие немате историја“

Сител - 25.11.2019

Со извиците „Вие немате историја“, дивеење, истакнати транспаренти и недолични скандирања, навивачката група „Шверцери“ го одбележа 30-тиот роденден во петокот вечерта во новата зграда на Македонскиот национален театар.

Министерство за култура - Во МНТ не беше најавено присуство на навивачка група

Р.С.Европа - 25.11.2019

Во МНТ во петокот биле најавени два настани, но не било најавено дека ќе присуствува навивачка груупа, соопштуваат од Министерството за култура. Од Министерството велат дека во МНТ во петокот било најавено свеченото одбележување на Денот на ...

Министерство за култура: Во МНТ не беше најавено присуство на навивачка група

Независен - 25.11.2019

Во МНТ во петокот биле најавени два настани, но не било најавено дека ќе присуствува навивачка група, соопштуваат од Министерството за култура. Од Министерството велат дека во МНТ во петокот било најавено свеченото одбележување на Денот на ...

Салиу: Кој ги пушти во МНТ?

iPortal - 25.11.2019

Кој ги пушти во МНТ? Требаше да се договори нова тепачка на Кале… Комити и Шверцери се тепаат, полицијата гледа сеир, од една страна се појавува Груби, од друга страна Ѓорчев, Министер за внатрешни Чавков Е тоа е вистински театар, само требаше да се ...

Спировска: Да се забрани! Ни партиски собири, ни шверцерски, ништо!

iPortal - 25.11.2019

Ајде вака сега: 1. Може зградата на МНТ да ви е одвратна 2. Може да ве потсетува на некои мрачни времиња(мене цела коалиција и политички случувања ме потсетуваат) 3. може да ви е симбол за расипничко трошење народни пари(околу ова се согласуваме) ...

(ВИДЕО) Жестоко навивање и скандирање на „Шверцери“ во националниот театар

MTM - 25.11.2019

Навивачката група „Шврецери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30 годишен јубилеј и да го проследи документарниот филм снимен по овој повод.

Шверцери: Сакаат да не оцрнат – никој не вели директно кој и каква штета направил во театар

4NEWS - 25.11.2019

Една превртена столица и откачена лајсна. Вака изгледаше денеска салата на МНТ. Според премиерот Заев ова претставува вандалски чин. Директорката на театарот, Симона Спировска, која ја побаравме десет пати но не ни одговори за обвиненијата кои ги ...

Министерство за култура тврди дека не било најавено присуство на навивачка група во МНТ

Либертас - 25.11.2019

– Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери“ во МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку само ...

(Видео) МВР ја утврдува штетата од дивеењето на „Шверцери“ во МНТ

24Инфо - 25.11.2019

Навивачката група „Шврецери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ од Чаир во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30 годишен јубилеј и да го проследи документарниот филм снимен по овој повод.

Министерство за култура тврди дека не било најавено присуство на навивачка група во МНТ

Опсервер - 25.11.2019

Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери“ во МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку само ...

ВИДЕО: Навивачите на Шкупи на својата прослава го оштетија МНТ, а влегле со дозвола на Артан Груби, вели директорката

Либертас - 25.11.2019

Искинат тапацир на столчињата во Македонскиот народен театар (МНТ) и откорнати орнаменти од ѕидовите е штетата по присуството на навивачката група Шверцери на Фудбалскиот клуб Шкупи, на петочната прослава на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

24Инфо - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Влада: „Шверцерите“ го злоупотребиле гостопримството во МНТ

Точка - 25.11.2019

Владата информира дека настанот во МНТ, на кој навивачка група несоодветно се однесува и скока по инвертарот, не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на ...

ВИДЕО: МНТ по прославата на Шверцери

Либертас - 25.11.2019

ТВ 21 објави видео како излгеда МНТ по прославата на екипата од ...

Адеми: Ако нема говор на омраза Шверцери можат да славаат како сакаат

4NEWS - 25.11.2019

Арбер Адеми, министер од редовите на ДУИ вели дека ако немало говор на омраза, навивачката група “Шверцери” можела да слави како сака. Сепак, рече дека осудува секаков говор на омраза и недолично однесување.

Се огласија „Шверцерите“: Пред да излеземе од МНТ проверивме да не има нешто оштетено-немаше ништо

Република - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ преку соопштение на нивната „Фејсбук“ страница се огласија по повод настанот во МНТ каде нивни припадници дивееја и скршија дел од инвентарот во театарот. Тие велат дека написите во медиумите се шпекулации и оти пред да ...

Угриновска за Шверцери во МНТ: Ни беше најавено проекција на документарец

Денешен - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Комитите го бараат МНТ за 8 декември

Денешен - 25.11.2019

По успешната соработка и партнерство помеѓу Министерството за култура при Владата на Окупирана Македонија, и навивачите на Шкендија – “балистите”, кое резултира ше со владина финансиска поддршка и изработка на рекламен спот за придонесот во спортот ...

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

Локално - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Директорката на МНТ: Воопшто не знаевме дека се повикани навивачи на фудбалски клуб

iPortal - 25.11.2019

Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Дo дирекцијата на МНТ воопшто не било најавено присуството на навивачката група „Шверцери“

Локално - 25.11.2019

Во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите за однесување во една институција од областа на културата. Во МНТ во петокот било најавено одржување на два настани, свеченото одбележување на Денот на албанската азбука и проекција ...

Бараат дозвола: „Комитите“ сакаат да прославуваат на 8 декември во МНТ

Република - 25.11.2019

Навивачката група на Вардар јавно преку соопштение побара дозвола од власта за прослава во МНТ. „Комитите“потсетуваат дека на тој датум слават неколку јубилеи па затоа прашуваат каде треба да се обратат за дозвола да прослават во истиот објект каде ...

Османи за прославата на Шверцери: Не треба од секоја ситуација да создаваме меѓуетнички тензии

iPortal - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во однос на прославата на навивачката група Шверцери во Македонскиот народен театар изјави дека премногу се дигнало врева околу настанот. Како што вели Османи станува збор само за несоодветно избрано ...

Навивачката група „Шверцери“ на гала свеченост во МНТ(ВИДЕО)

Вечер Прес - 25.11.2019

Во петокот вечерта во зградата на Македонскиот национален театар, со дозвола од Министерството за култура беа одбележани 30 години од постоењето на навивачите од Чаир и тоа на место што апсолутно нема никаква врска со навивањето.

Министерство за култура: Во МНТ немаше најавено присуство на навивачка група

4NEWS - 25.11.2019

Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери“ во МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку само ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се бара одговорност за вандализмот на „Шверцери“ во МНТ, Пендаровски ја дообјаснуваше својата изјава

Фактор - 25.11.2019

Уште не стивнуваат реакциите за прославата на навивачката група „Шверцери“ во петокот вечерта во новата зграда на Македонскиот народен театар. Станува збор за навивачка група на фудбалскиот клуб „Шкупи“, кој прослави 30 годишен јубилеј.

ГРУБИ СО ШВЕРЦЕРИ: Ќе славиме каде сакаме!

Денешен - 25.11.2019

Македонскиот народен театар е граден со наши пари, со парите на граѓаните, а не со парите на ВМРО, ниту на фелата, и им припаѓа на граѓаните, вели за Фокус пратеникот од ДУИ, Артан Груби, во врска со дивеењето на навивачката група Шверцери во новиот ...

Сквернавење на театарот вреден 40 милиони евра: “Шверцери” прославија 30 години постоење со недолично однесување, ...

Точка - 25.11.2019

Во петокот вечерта, во Македонскиот народен театар по одобрение од Министерството за култура беше одбележан јубилејот на навивачката група “Шверцери”. На социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од прославата на кои се гледа како во зданието ...

Николоски за Шверцерите: Заев знаел за навивачите во МНТ, но молчел и кога скандирале пред него националистички слогани

Република - 25.11.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „Што не е јасно“ на „Алфа“ проговори за дивеењето на навивачката група „Шверцери“ и за однесувањето на Заев. Николоски тврди дека премерот знаел дека ќе има навивачи во МНТ и оти тоа ...

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

Либертас - 25.11.2019

– Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на Денот на албанската азбука.

Ганиу: На покана на „Шверцерите“ бев во МНТ и јас се зачудив зошто таму

Либертас - 25.11.2019

Чаирскиот градоначалник Висар Ганиу за Плусинфо вели дека тој на прославата на 30 години од постоењето на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар бил на покана токму од навивачката група.

МНТ се огласи: Прославата на „Шверцерите“ ја организирал Артан Груби

PressingTV - 25.11.2019

На 22 ноември во Македонскиот народен татар се одржаа два настани. Првиот беше посветен на Денот на албанската азбука, во организација на Министерството за политички систем и истиот помина во најдобар ред.

Цветанова: Што е следно, МНТ да го пратите да настапува на стадионот во Чаир?

Република - 25.11.2019

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова реагира на дивјаштвото на навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар (МНТ) кое се случи во петокот вечерта. Да дозволиш собир и дивеење на навивачка група во храм на уметноста е ...

Владата била организатор на прославата на „Шверцери“ во МНТ: Штетата се пребројува

Скопје инфо - 25.11.2019

Искинат тапацир на столчињата во Македонскиот народен театар (МНТ) и откорнати орнаменти од ѕидовите е штетата по присуството на навивачката група Шверцери на Фудбалскиот клуб Шкупи, на петочната прослава на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Ганиу: На покана на „Шверцерите“ бев во МНТ

24Инфо - 25.11.2019

Владата се огради од вчерашниот инцидент во МНТ во кој навивачката група „Шверцери“ дивееше во татаротЧаирскиот градоначалник Висар Ганиу за Плусинфо вели дека тој на прославата на 30 години од постоењето на навивачката група „Шверцери“ во ...

Ниту една државна институација не била организатор на настанот во МНТ, велат од Владата

Република - 25.11.2019

Владата на Македонија информира дека настанот во Македонскиот народен театар (МНТ) на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан ...

Театарот “нокаутиран”, јавноста шокирана: Шверцери во МНТ пееле, не дивееле!

Вечер Прес - 25.11.2019

Со скокање по столчиња, дивеење и недолични скандирања навивачката група „Шверцери“ во петокот вечерта, во новата зграда на МНТ, го одбележа 30-тиот роденден. И два дена по настанот што ја шокираше јавноста не се знае колкава штета е предизвикана.

МИНИСТЕРСТВО ЗА КУЛТУРА: Во дирекцијата не беше најавено дека во МНТ Шверцери ќе го слават Денот на албанската азбука

Денешен - 25.11.2019

Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за дивеењето на навивачката група Шверцери во новиот објект на МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку ...

„Шверцери“ со реакција: Немаше штета кога излеговме од МНТ

Локално - 25.11.2019

„Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за некакво наше „дивеење“ при прославата на 30 години постоење на навивачката група „Шверцери“ мора да истакнеме дека е очигледна намерата да се оцрни оваа навивачка група со невистинити ...

Министерство за култура тврди дека не било најавено присуство на навивачка група во МНТ

CivilMedia - 25.11.2019

Министерството за култура денеска по повод реакциите во јавноста за однесувањето на навивачката група „шверцери“ во МНТ се огласи со соопштение во кое наведува дека до дирекцијата на Театарот не било најавено присуство на таа група, туку само ...

„Шверцери“: Направивме се да бидеме добри гости на и нашиот театар!

iPortal - 25.11.2019

„Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за некакво наше „дивеење“ при прославата на 30 години постоење на навивачката група „Шверцери“ мора да истакнеме дека е очигледна намерата да се оцрни оваа навивачка група со невистинити ...

Заев со осуда однесувањето на ,,Шверцери” на прославата во МНТ

iPortal - 25.11.2019

Премиерот Зоран Заев ги осуди случувањата во зградата на Македонскиот народен театар, каде навивачката група „Шверцери“ на фудбалскиот клуб „Шкупи“ прослави 30 годишен јубилеј. За наводите во медиумите дека имало оштетувања, Заев рече дека иако и ...

Влада: Организаторот да ја надомести штетата во МНТ и да се извини на граѓаните

Вечер Прес - 25.11.2019

Настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската азбука кој помина во ...

ТВ21 влезе во МНТ: Навивачката група направила штети врз инвертарот

4NEWS - 25.11.2019

Екипата на ТВ21 по закажаните зикенд настани во Македонскиот народен театар денеска влезе во просториите каде се одржувале манифестациите. Наидовме на штети врз инвертарот. Од институцијата велат дека се направени при настанот на кој присуствувале и ...

Координаторот на прославата Груби со поздрав до „Шверцерите“: Честитки, пријатели

Република - 25.11.2019

Честитки пријатели, драго ми е што преживеавме три децении во толку многу проблеми. Вака пратеникот Артан Груби им го честиташе јубилејот од 30 години постоење на навивачката група „Шверцери“.

(Видео) Одговорност за „реновирањето“ на МНТ: „Шверцерите“ го понижија Денот на албанската азбука

еМагазин - 25.11.2019

Лавина реакции има по прославата на Денот на албанската азбука, кој беше искористен да се протне и прослава на 30-годишниот јубилеј на навивачката група „Шверцери“ при што беше уништен инвертарот во новиот објект на Македонскиот театар во Скопје.

„Шверцери“: Кога излегувавме од МНТ не забележавме дека сме направиле штета

Либертас - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ на својот профил на Фејсбук порача дека во петокот навивале коректно во МНТ и не користеле никаков навредлив говор или говор на омраза. „Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за некакво наше „дивеење“ при ...

Владата не беше организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување,

Тера - 25.11.2019

Владата не беше организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување, организаторот да преземе одговорност и да ја надомести штетата, стои во соопштението на Владата. „Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во ...

Заев: Прославата во МНТ и не била баш културна манифестација

Фактор - 25.11.2019

Ако во театарот има штети, тие мора да се платат, вели премиерот Зоран Заев, за настанот во петокот во кој навивачката група Шверцери“ славеше годишнина на фудбалски клуб во Македонскиот народен театар, што се смета за недолично однесување.

Никој не признава дека дал дозвола на ,,Шверцери‘‘ да слават во МНТ, а театарот ги брои штетите

4NEWS - 25.11.2019

Уништени орнаменти, расклатени седишта, отпушоци од цигари-вака изгледа МНТ, откако по повеќе часовен молк од надлежните, медиумите добија дозвола да влезат внатре. Освен во салата, штета има и во тоалетите.

Се јавија „Шверцерите“: Ништо не оштетивме во МНТ-проверивме на излегување ФОТО)

PressingTV - 25.11.2019

Навивачката група „Шверцери“ преку соопштение на нивната „Фејсбук“ страница се огласија по повод настанот во МНТ каде нивни припадници дивееја и скршија дел од инвентарот во театарот. Тие велат дека написите во медиумите се шпекулации и оти пред да ...

Министерство за култура признава дека МНТ не знаеле дека ќе дојдат навивачи на Шкупи

Република - 25.11.2019

Министерство за култура признава дека Дирекцијата на Македонскиот народен театар (МНТ) не знаеле дека ќе дојдат навивачи на „Шкупи“ и ќе го демолираат театарот во петокот. Сметаме дека во институциите треба да има однесување како што налагаат ...

Груби: 27 април е вандализам, а не „Шверцерите“ во МНТ

Република - 25.11.2019

Пратеникот Артан Груби во изјава за „Плусинфо“ негира дека е организатор на прославата на навивачите на Шкупи кои во петокот го демолираа Македонскиот народен театар (МНТ) и за него навивчката група „Шверцери“ не се вандали.

Заев за однесувањето на ,,Шверцери” во МНТ: Секој акт на насилство е за осудување

Локално - 25.11.2019

Премиерот Зоран Заев ги осуди случувањата во зградата на Македонскиот народен театар, каде навивачката група „Шверцери“ на фудбалскиот клуб „Шкупи“ прослави 30 годишен јубилеј. За наводите во медиумите дека имало оштетувања, Заев рече дека иако и ...

Османи: Прославата на Шверцери беше на несоодветно избрано место

Локално - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во однос на прославата на навивачката група Шверцери во Македонскиот народен театар изјави дека премногу се дигнало врева околу настанот. Како што вели Османи станува збор само за несоодветно избрано ...

Заев за дивеењето во МНТ: Вандалскиот чин е за осуда, ова не било баш културно...

Точка - 25.11.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи после вчерашното скандалозно однесување на навивачката група „Шверцери“ која културната манифестација ја претвори во хаос. Премиерот Заев ги повика организаторите на манифестацијата во Македонскиот народен театар да ја ...

„Комитите“ бараат да прославуваат на 8 декември во МНТ

PressingTV - 25.11.2019

Навивачката група на Вардар јавно преку соопштение побара дозвола од власта за прослава во МНТ. „Комитите“потсетуваат дека на тој датум слават неколку јубилеи па затоа прашуваат каде треба да се обратат за дозвола да прослават во истиот објект каде ...

Владата не беше организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување, организаторот да преземе одговорност ...

4NEWS - 25.11.2019

Владата на Република Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на ...

Груби: Дивеење е упадот на 27 април, а не прославата на Шверцери

4NEWS - 25.11.2019

Дивеење е упадот, тепањето и скандирањето во Собрание на 27 април, а не прослава на навивачи, каде се очекува скандирање, пеење, но не и вандализам и насилство коешто би го осудил во секој момент, вели пратеникот Артан Груби во однос на родененската ...

Османи за прославата на Шверцери: Не треба од секоја ситуација да создаваме меѓуетнички тензии

Либертас - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во однос на прославата на навивачката група Шверцери во Македонскиот народен театар изјави дека премногу се дигнало врева околу настанот. Како што вели Османи станува збор само за несоодветно избрано ...

Влада: Злоупотребено гостопримството на МНТ, да се плати надомест за штетата од навивачите

еМагазин - 25.11.2019

Владата информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на албанската ...

НИКОЛОСКИ: За издавањето на МНТ на Шверцери – оставка на директорката, на министерот и одговорност од Зоран Заев

Денешен - 25.11.2019

Оставка на директорката на МНТ, министерот за култура, како и одговорност од Зоран Заев, побара потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски за дивеењето на навивачката група Шверцери во новата зграда на Македонскиот народен театар во Скопје.

(ВИДЕО) Груби ли ги пушти „грубите“ Шверцери во МНТ

Фактор - 25.11.2019

Уште не стивнуваат реакциите за прославата на навивачката група „Шверцери“ в о петокот вечерта во новата зграда на Македонскиот народен театар. Станува збор за навивачка група на фудбалскиот клуб „Шкупи“, кој прослави 30 годишен јубилеј.

Груби: 27 април е вандализам, а не „Шверцерите“ во МНТ

Либертас - 25.11.2019

Дивеење е упадот, тепањето и скандирањето во Собрание на 27 април, а не прослава на навивачи, каде што се очекува скандирање, пеење, но не и вандализам, кој што би го осудил во секој момент, изјави за Плусинфо пратеникот на ДУИ Артан Груби за ...

Влада: Не бевме организатор на настанот во МНТ на кој имало недолично однесување, организаторот да преземе одговорност ...

Либертас - 25.11.2019

Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за ...

МНТ: Настанот со навивачите го најави и го организараше пратеникот Артан Груби

Република - 25.11.2019

На 22 ноември во Македонскиот народен татар се одржаа два настани. Првиот беше посветен на Денот на албанската азбука, во организација на Министерството за политички систем и истиот помина во најдобар ред.

Koj ќе понесе одговорност за дивеењето на „Шверцерите“ во МНТ (ФОТО)

PressingTV - 25.11.2019

Социјалните мрежи вријат откако се објави видеото од дивеењето на навивачката група „Шверцери“ во МНТ. Се бараат оставки и одговорност но засега ништо од тоа. Симона Угриновска и Хусни Исмаили се подеднакво виновни за дивеењето и сквернавењето во ...

Цената на „шверцувањето“ во културата

Либертас - 25.11.2019

Зарем само театарот е скапо платен? Зарем стадионите не се? Зарем не се најскапо платени меѓуетничкиот мир, толеранцијата и соживотот? Но, грижата за таа инвестиција најслабо се штити Скандал, дивеење, некултурен чин.

Османи: МНТ не бил најсреќно решение за прославата на „Шверцери“

24Инфо - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот на прославата од навивачката група „Шверцери“ оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да ...

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ – не е спорно само дивеењето, туку и поздравите од „Шверцери“

Република - 25.11.2019

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ се само дел од скандирањата кои се слушнаа во салата на Македонскиот народен театар, каде со истакнати транспаренти и развиено албанско знаме прославуваше навивачката група „Шверцери“.

Новинарите не смеат да ја снимат штетата во МНТ!

Република - 25.11.2019

Новинарските екипи беа спречени од обезбедувањето на Македонскиот народен театар (МНТ) да влезат внатре и да ја снимаат штетата која во петокот ја предизвика навивачката група „Шверцери“, објави „Лидер“.

Османи за прославата на „Шверцерите“: Имаше гласно навивање во несоодветен простор и ништо повеќе од тоа

Република - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи излезе со коментар на прославата на навивачката група Шверцери во МНТ.Тој смета изјави дека премногу се дигнало врева околу настанот. Според него, станува збор само за несоодветно избрано место за ...

МНТ не биле известени дека „Шверцерите“ ќе присуствуваат на прославата

iPortal - 25.11.2019

Во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите за однесување во една институција од областа на културата. Во МНТ во петокот било најавено одржување на два настани, свеченото одбележување на Денот на албанската азбука и проекција ...

Османи за прославата на „Шверцери”: Не треба од секоја ситуација да се создаваат меѓуетнички тензии

Вечер Прес - 25.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи за наводите за инцидент во Македонскиот народен театар во петокот по прославата на Денот на албанската азбука, оценува дека не треба од секоја ситуација да се создаваат услови за дебата која може да ...

(ФОТО) Сликите доказ дека се дивеело во МНТ, „шверцерите“ негираат дека тие се виновниците

Фактор - 25.11.2019

„Ние сме навивачи и навивањето е нашиот живот, нема друг начин на навивање од скандирање и пеење песни, тоа и го направивме таа вечер, без никакво дивеење, кршење, со ниту еден навредлив збор, а камо ли говор на омраза“.

Влада: „Шверцерите“ го злоупотребиле гостопримството во МНТ

Н.Македонија - 25.11.2019

Владата информира дека настанот во МНТ, на кој навивачка група несоодветно се однесува и скока по инвертарот, не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за одбележување на Денот на ...

Голема штета во МНТ по прославата на ,,Шверцерите“, директорката тврди дека не знаела за оваа прослава

AKO - 25.11.2019

Директорката на МНТ, Симона Угриновска, во изјава за порталот а1он тврди дека не била информирана за карактерот на прославата што се одржала во петокот во новиот објект на МНТ. ,,Беше најавено одржување на манифестација за Денот на албанската ...

„Историја немате“ и „Етничка Албанија“ меѓу пораките од „Шверцерите“ во МНТ (ВИДЕО)

Expres - 25.11.2019

Од снимките што кружат на социјалните мрежи може да се види дека од „балот на ‘Шверцерите’“ во Македонски народен театар се упатени и пораките „Историја немате“, веројатно наменета за Македонците, како и „етничка Албанија“, наспроти „заедништвото“ ...

Новинарите не смеат да ја снимат штетата во МНТ (ВИДЕО)

Expres - 25.11.2019

Новинарските екипи беа спречени од Обезбедувањето во МНТ не им дозволи на новинарски екипи да влезат и да ја снимаат штетата по петочната прослава на групата „Шверцери“. Директорката на МНТ Симона Угриновска денеска се пожали дека Е НАПРАВЕНА ШТЕТА ...

По „балот на шверцерите“, ќе дадат ли оставка директорката на МНТ и министерот за култура?

Expres - 25.11.2019

Директорката на Македонскиот народен театар, пред сè, а потоа и министерот за култура, треба и мора веднаш да сносат одговорност за скандалот што се случи во петокот навечер. Симона Угриновска и Хусни Исмаили се подеднакво виновни за дивеењето и ...

Владата бара организаторот на настанот во МНТ да преземе одговорност и да ја надомести штетата

Скопје1 - 25.11.2019

Владата на Република Северна Македонија информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција и не смее никако да се поврзува со владиниот настан за ...

Груби ги брани „Шверцерите“: 27 април е вандализам, а не прославата на навивачите

Expres - 25.11.2019

Пратеникот Артан Груби за Плусинфо вели дека упадот, тепањето и скандирањето во Собрание на 27 април бил вандализам, а не прослава на навивачи, со скандирање, пеење, но не и вандализам, кој тој би го осудил во секој момент.

Што по „претставата“ од Шверцерите – Груби им честита, Николовски бара оставки, а од министерството се правдаат

Скопје1 - 25.11.2019

Откако Шверцерите си го прославија 30-годишниот јубилеј во Македонскиот народен театар (МНТ), не престануваат негативните коментари и реакции во јавноста поради однесувањетo на навивачката група од Чаир.

„Шверцери“ негираат дека кршеле – на излегување баш провериле да не има некоја штета!

Expres - 25.11.2019

Од навивачката група „Шверцери“ велат дека во петокот во објектот влегле организирано и го следеле документарниот филм и доделувањето признаници на еминентни личности од фудбалската живот но и дека организирано излегле од МНТ и дека пред да излезат ...

Навивачите влегле во МНТ со дозвола од Артан Груби, директорката Угриновска вели „срце ја боли“

Expres - 25.11.2019

„Прославата беше во организација на Владата, и ми беше кажано дека ќе има два настана. За првиот официјален дел, свечената академија, на кој присуствуваше и премиерот Зоран Заев, бев во координација со портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа.

Тасевски за „настапот“ на „шверцери“ во МНТ: Ајде мапите на маса и ножиците. Натаму оди

Expres - 25.11.2019

Актерот Сашо Тасевски го коментира на Фејсбук дивеењето на навивачката група „шверцери“ во Македонски народен театар. „Имале право да слават и притоа да дивеат низ театарот. Тоа го изјавува министерот Албанец.

Груби за Фокус: Театарот му припага на народот, не е вмровски, сдсмовски, дивеење е упадот во собранието а не прослава

Скопје1 - 25.11.2019

Дивеење е упадот, тепањето и скандирањето во Собрание на 27 април, а не прослава на навивачи, каде се очекува скандирање, пеење, но не и вандализам и насилство коешто би го осудил во секој момент, вели пратеникот Артан Груби во однос на родененската ...

Груби дозволил „Шверцери“ да влезат во МНТ вели директорката Угриновска: Адеми: Шверцерите можат да слават каде сакаат

Магазин - 25.11.2019

Директорката на МНТ Симона Угриновска вели дека не била информирана за прославата на Шверцери. „Беше најавено одбележувањето на Денот на албанската азбука а ми рекоа дека ќе има уште еден настан во рамките на тоа но не ме информираа за што станува ...

Се огласија „Шверцерите“ на ФБ: Кога излеговме не забележавме никаква штета во МНТ

Скопје1 - 25.11.2019

По скандалот кој се крена во јавноста по прославата на навивачката група „Шверцери“, се огласија навивачите на својот профил на Фејсбук профил. Тие напишаа: „Во врска со информациите кои се појавија во медиумите за некакво наше „дивеење“ при ...

Николоски: Како власта не знаела дека ќе има навивачи во МНТ а имало распоредено специјални единици

MakPress - 25.11.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на АЛФА ТВ коментирајќи за тоа што навивачката група Шверцери за јубилејот на фубалскиот клуб Шкупи го оштети инвертарот во Македонскиот Народен ...

И „Комити“ го бараат МНТ за да одбележат 20 години Лојал Фанс и 10 години Братство Комити & Војводи

MakPress - 25.11.2019

По скандалот со навивачката група „Шверцери“ во Македонскиот народен театар, на својот фејсубк профил реагираше и навивачката група Комити. Тие, го бараат МНТ за на 8-ми декември оваа година да одбележат одредени јубилеи.

Груби за дивеењето на „Шверцери“:Ќе славиме каде што сакаме

Магазин - 25.11.2019

МНТ е граден е со наши пари, со парите на граѓаните, а не со парите на ВМРО, ниту на фелата, и им припаѓа на граганите, вели за „Фокус“, Артан Груби, после дивеењето на навивачката група „шверцери“ во МНТ.