TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џелили: Ќе дојдат 5-те минути на Албанците

А1 - 04.04.2004

5-те минути на Албанците ќе дојдат. Рамноправност на Албанците во Македонија и одбрана на идентитетот. Тоа ќе го стори ДПА, порача на денешниот митинг во Сарај Зуди Џелили. „Ние имаме јасен патоказ да излеземе од оваа криза, Македонија да стане мултиетничка, како што е предвидено во Уставот.

Џелили: „Не признаваме да бидеме граѓани од втор ред“

А1 - 03.04.2004

Неосвоиви тврдини вака претседателскиот кандидат на ДПА Зуди Џелили ги нарече кумановско Слупчане и скопско Арачиново кои денеска беа дел од неговата изборна кампања. На овие избори порача Џелили ДПА дава јасен патоказ како Албанците да станат рамноправни, наспроти оние кои го опструираат ...

Во Охрид Џелили се претстави со мотото „По јасни патеки“

А1 - 03.04.2004

Во Македонија работите почнаа да стануваат нејасни, нам и на Албанскиот народ не ни е јасно зошто не се имплементира Охридскиот договор, затоа нашето изборно мото е „По јасни патеки“, со кое покрај примена на Охридскиот договор бараме да се средат економските состојбите, да се намалат корупцијата и ...

Зуди Џелили бара и парламентарни избори

Дневник - 03.04.2004

ДПА ВО ТЕТОВО И ВО ГОСТИВАРСКО На овие избори одиме со мотото "За јасни патеки", зашто во Македонија многу работи се нејасни, рече претседателскиот кандидат на ДПА, Зуди Џелили на завчерашната средба со тетовци. Тој се сретна и со жителите на гостиварското село Вруток и им порача дека ДПА нема да ...

Стопанството ќе здивне со постегнат буџет

Дневник - 03.04.2004

ЗУДИ ЏЕЛИЛИ, КАНДИДАТ НА ДПА Економската состојба во земјава е загрижувачка и ако вака продолжи, Македонија може да заигра аргентинско танго, оценува Зуди Џелили, претседателски кандидат на ДПА. Тој вели дека катастрофалната состојба е последица од минатогодишниот раст на трговскиот дефицит од 650 ...

Зиди Џелили во Велешта и во Охрид

Утрински - 03.04.2004

Кампања на кандидатот на Демократската партија на Албанците ОХРИД - Кандидатот за претседател на ДПА, Зиди Џелили, во рамките на неговата претседателска кампања вчера доцна попладне имаше средба со жителите во Велешта кај Струга, а потоа со граѓаните од Охрид.

Џелили за рамноправност на Албанците

Дневник - 02.04.2004

дпа Заокружувајќи го бројот еден, ја заокружувате опцијата на ДПА, која нуди безбедност и благосостојба за сите граѓани, пред се за Албанците во Македонија. Тоа го знаат и нашите опоненти, но и меѓународната заедница, им порача на завчерашната средба претседателскиот кандидат на ДПА, Зуди Џелили, ...

Џелили: Ние сме свои Албанци на своите простори

А1 - 01.04.2004

Под мотото „За јасни патеки“ претседателскиот кандидат на ДПА Зуди Џелили на предизборен митинг во Вруток истакна дека се гордее со многу албански патриоти од овој крај кои секогаш се мобилизирале да ги заштитат интересите на албанскиот народ.

ДПА ќе води по јасни патеки

Дневник - 01.04.2004

КОНВЕНЦИЈА НА ЗуДИ ЏЕЛИЛИ ВО СКОПЈЕ Да ја демаскираме антиалбанската политика и да го избегнеме ќор-сокакот, порача Зуди Џелили Не сум жртва, туку сум привилегиран да се борам против тие што газат по Албанците. Да ја демаскираме антиалбанската политика и преку јасни патеки да го избегнеме ...

ДПА тврди дека власта води антиалбанска политика

Утрински - 01.04.2004

Демократската партија на Албанците атакува на највисоката државна функција со кандидатот Зуди Џелили КАТИЦА ЧАНГОВА Демократската партија тврди дека ќе ја ?демаскира антиалбанската политика што ја води владејачката гарнитура, дека ќе го врати загубеното достоинство на Албанците и нема да толерира ...

ДПА со "јасни патеки" за претседател на државата

Вест - 01.04.2004

Демократската партија на Албанците со слоганот "За јасни патеки" завчера ја почна изборната кампања за претседател на државата од Скопје, претставувајќи го својот фаворит Зуди Џелили. Во Универзална сала каде што се одржуваше промоцијата на опозициската партија од албанскиот блок, присуствуваа ...

„За јасни патеки“ со Зиди Џелили

Време - 01.04.2004

ДПА ЈА ПОЧНА ПРЕДИЗБОРНАТА КАМПАЊА Да се спроведе рамковниот договор, да се решат економските и социјалните проблеми на граѓаните, да се демаскира антиалбанската политика на власта, се пораките со кои Зиди Џелили, претседателски кандидат на ДПА, ја почна предизборната трка, завчера, од ...

ДПА го промовира Џелили без македонски симболи

Утрински - 31.03.2004

Партијата на Џафери ја почна изборната кампања вчера од Скопје Демократската партија на Албанците со слоганот ?За јасни патеки" вчера ја почна изборната кампања за претседател на државата од Скопје, претставувајќи го својот фаворит, Зиди Џелили.

Почна кампањата на Зиди Џелили

Време - 31.03.2004

ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА НА АЛБАНЦИТЕ Од Универзалната сала во Скопје вчера доцна попладне требаше да почне предизборната кампања на Зиди Џелили, кандидат за претседател од Демократската партија на Албанците (ДПА). Кампањата ќе заврши на 12 април во Тетово.

Зиди Џелили "За јасни патеки"

Дневник - 31.03.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛСКА КАМПАЊА НА ДПА Клучот е целосната рамноправност меѓу Албанците и Македонците Само со решавање на политичкото прашање за целосна рамноправност на албанскиот со македонскиот народ може да се реши и тешката економска состојба во земјава.

ДПА први ја започнаа претседателската кампања

А1 - 30.03.2004

ДПА ќе ги реши сите барања на Албанците беше речено на денешната конвенција на оваа партија, што се одржа во универзалната сала во Скопје. Главната поента на речиси сите говорници на конвенцијата беше дека демократската партија ќе ја демаскира антиалбанската политика на владината коалиција.

ДПА кани оперска певица од Париз

Вест - 30.03.2004

Демократската партија на Албанците и изборниот штаб на претседателскиот кандидат Џелили упатија покана до реномираната оперска пеачка со потекло од Република Албанија Инва Муља, која живее и настапува во Париз, да учествува на предизборните митинзи и настапи на Џелили.

ДПА ја почнува претседателската трка без македонска химна и знаме

Време - 30.03.2004

ДЕНЕСКА ВО УНИВЕРЗАЛНА САЛА Перверзно е ако кој било помисли дека ќе ја употребуваме македонската химна и македонското знаме во претстојната претседателска кампања, изјави Мендух Тачи, потпретседател на ДПА, на вчерашната прес-конференција.

ДПА ја изнесе платформата за она што ќе се фокусира на изборите

А1 - 29.03.2004

Платформата на партијата на Џафери ќе биде фокусирани, на идентитетот, името, јазикот, економските и на меѓуетничките односи. Од тоа како ќе бидат решени овие проблеми ќе зависи егзистенцијата на државата е ставот на ДПА за иднината на Македонија.