TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Видео:Тајландските деца им се заблагодарија на своите спасители

Канал5 - 15.07.2018

Дванаесетте деца фудбалери кои заедно со својот тренер поминаа дури 17 дена заглавени во пештера во Тајланд. По спасувањето тие беа одведени во болница од каде испратија трогателна порака.

„Ветуваме дека ќе бидеме добри момци“ – децата спасени од пештерите тагуваат по загинатиот нуркач

Сакам да кажам - 15.07.2018

Дванаесеттемина млади фудбалери, кои беа извадени од тајландските пештери по две недели, тагуваат по поранешниот маринец, кој го загуби животот во големата меѓународна спасувачка операција.

Првото видео од тајландските момчиња по спасувањето: Погледнете како им се заблагодарија на спасувачите

Факултети - 15.07.2018

Дванаесетте момчиња кои после 17 дена поминати во пештера во Тајланд, беа спасени и одведени во болница, ја испратија првата видео-порака. Момчињата во пораката им заблагодарија на сите што учествуваа во спасувачката мисија и ја известија јавноста ...

(ВИДЕО) Ова е трогателната видео порака на децата спасени во Тајланд

Фактор - 15.07.2018

Момчињата од Тајланд кои беа спасени од пештера во видео пораката им се заблагодаруваат на сите кои учествуваа во нивното спасување и воедно информираат за своето здравје. По спасувањето тие се однесени во болница од каде испратија трогателна порака.

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

24 Вести - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

12-те деца и тренерот следната недела излегуваат од болница

Канал5 - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство во земјата. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ментално, и ќе бидат ...

Добра вест! Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Факултети - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

А1 On - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Либертас - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд во четврток излегуваат од болница

Макфакс - 14.07.2018

Дванаестте деца спасени од поплавената пештера на северот Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, потвдило тамошното министерство за здравство. Младите фудбалери и нивниот тренер се опоравуваат физички и ментално и на 19 јули ќе бидат ...

Тајландските момчиња се во добра состојба, наскоро излегуваат од болница

+инфо - 14.07.2018

Децата и нивниот тренер беа спасени од поплавената пештера Там Луанг после 17 дена поминати во неа, откако на 23 јуни влегле да ја истражуваат. Спасувачката акција траеше три дена. Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе ...

Најдобрите фотографии од изминатата недела (7.7.2018 - 14.7.2018)

Кајгана - 14.07.2018

Неделата која ја оставаме зад нас ни донесе многу важни вести од целиот свет. Иако главната тема беше спасувањето на тајландските момчиња кои беа заглавени во пештерата, посетата на Доналд Трамп на Велика Британија и Светското првенство не беа ...

Позната здравствената состојба на момчињата спасени од пештерата во Тајланд

Press24 - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Н.Македонија - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Лекарот што им помагаше на децата да преживеат во пештерата

Н.Македонија - 14.07.2018

Целиот свет со недели нетрпеливо го очекуваше епилогот од неверојатната приказна за спасувањето на 12-те деца и тренерот од пештерата во Тајланд. За среќниот крај, заслуги има целата армија тивки херои што учествуваа во извлекувањето на младиот ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Вечер - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Бриф - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Кога момчињата од Тајланд ќе се вратат на нормалниот живот?

Фактор - 14.07.2018

12-те деца кои беа спасени од поплавената пештера во Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток. Ова го најави денеска министерот за здравство, Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Независен - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Добри вести: Позната здравствената состојба на момчињата спасени од пештерата во Тајланд

Курир - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд во четврток излегуваат од болница

Точка - 14.07.2018

Дванаестте деца спасени од поплавената пештера на северот Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, потвдило тамошното министерство за здравство. Младите фудбалери и нивниот тренер се опоравуваат физички и ментално и на 19 јули ќе бидат ...

Тајландските момчиња во четврток излегуваат од болница

Локално - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Позната здравствената состојба на момчињата спасени од пештерата во Тајланд

Пулс24 - 14.07.2018

Сите 12 деца спасени од поплавената пештера во северен Тајланд ќе бидат пуштени од болница во четврток, изјави денеска министерот за здравство Пијасакол Саколсатајадом. Тој рече дека младите фудбалери и нивниот тренер заздравуваат физички и ...

Спасените момчиња во Тајланд одбија да се сретнат со Трамп во Белата куќа – попрво ќе се вратиме во пештерата, велат ...

Либертас - 13.07.2018

Момчињата кои беа спасени од поплавената пештера во Тајланд ја одбиле поканата на американскиот претседател Доналд Трамп за посета и средба во Белата куќа. Наместо тоа, како што пренесуваат локалните медиуми, момчињата едногласно рекле дека попрво ...

Запознајте ги хероите кои ги спасија децата од пештерата во Тајланд

Кајгана - 13.07.2018

Група нуркачи од целиот свет ги спасија 12-те деца заглавени во пештерата Там Луанг и нивниот тренер, во соработка со тајландската морнарица. Момчињата првично ги најдоа британски нуркачи, но акцијата имаше меѓународен карактер.

Холивуд ќе снима филм за спасувањето на тајландските момчиња

Н.Македонија - 13.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, додека беше во тек акцијата за спасување на момчињата што беа заробени во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата „Пјур-Фликс“ веќе разговарале за можен филмски ...

ВИДЕО: Испливаа нови снимки - откриено како биле извлечени децата што не знаеле да пливаат

Press24 - 13.07.2018

Испливаа нови снимки од спасувачката акција на Тајланд, каде 12 млади фудбалери и нивниот тренер беа заробени цели две недели во пештера. Откриено е дека децата кои не знаеле да пливаат биле спроведувани низ тесните тунели под дејство на лекови со ...

Нуркачот херој загина за други да живеат

Н.Македонија - 13.07.2018

Светот со големо олеснување и радост го слави успешното спасување на 12 момчиња и нивниот тренер, кои повеќе од две недели поминаа заробени во поплавена пештера во Тајланд. Но спасувачката операција однесе и една жртва – поранешен припадник на ...

Нови снимки ги покажуваат ужасните лавиринти во пештерата во Тајланд, погледнете како спасувачите ги извлекуваа ...

Точка - 13.07.2018

Веќе поминаа два дена откако на Тајланд се спасени децата од пештерата. Тие заедно со својот тренер, се опоравуваат во болница, а во меѓувреме се појави уште една снимка која покажува колку напорно и тешко било спасувањето.

Спасените момчиња во Тајланд одбија да се сретнат со Трамп во Белата куќа – попрво ќе се вратиме во пештерата, велат ...

1tv - 13.07.2018

Момчињата кои беа спасени од поплавената пештера во Тајланд ја одбиле поканата на американскиот претседател Доналд Трамп за посета и средба во Белата куќа. Наместо тоа, како што пренесуваат локалните медиуми, момчињата едногласно рекле дека попрво ...

Тајланд: Пештерата во која беа заробени 12-те деца станува музеј

Точка - 13.07.2018

Засега се уште не е познато дали музејот ќе биде оперативен во текот на целата година со оглед на честите поплави во Тајланд, особено во периодот од јуни до октомври. Пештерата на северот од Тајланд, во која повеќе од две недели беше заробена група ...

И Македонија има пештерски нуркачи ама не ги вреднува

Независен - 13.07.2018

Ризично е да си пештерски нуркач. Уште потешко е ако државата не те препознава како важна алка во системот за заштита и спасување. „Ние вадиме давеници од вештачки езера, каде што нуркачите на отворени води не влегуваат, оти по 9-10 метри длабочина ...

Холивудски продуцентски куќи водат битка за тоа кој ќе сними филм за спасувањето на Тајланд

Fashionel - 13.07.2018

Уште додека акцијата за спасување на Тајлад сè уште беше неизвесна, продуценти од Холивуд го препознаа потенцијалот за одлично филмско остварување. Мајкл Скот од продуцентската куќа „Пјур Фликс“ која најчесто се занимава со религиозни теми, се ...

Тајланд како благодарност, му ја продолжи работната виза на Србинот кој учествуваше во спасување на децата од пештерата

еМагазин - 13.07.2018

Данскиот државјанин, со српско потекло Иван Караџиќ, кој учествуваше во спасувачката мисија со децата од пештерата во Тајланд, како благодарност доби продолжување на визата за работа една година.

Јунакот на тајландската пештера: бегалец од Мјанмар единствен можел да комуницира со нуркачите (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2018

Момче од Мјанмар било единственото кое можело да комуницира со британските нуркачи за време на мисијата за спасување од тајландската пештера. Медиумите момчето го нарекуваат јунак на операцијата за спасување на тренерот и дванаесетте момчиња, кои ...

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење: Спасувач дозна за семејната трагедија

Сител - 12.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

Еден од хероите: Ова дете имало важна улога во спасувањето- со една важна вештина им помогнало на своите другари

Сител - 12.07.2018

Приказната за 12-те деца кои заедно со својот фудбалски тренер 18 дена беа заробени во пештера на Тајланд ја дозна целиот свет. Сега сите се на безбедно и се лекуваат во болница. Во меѓувреме, се собираат впечатоци и се откриваат помалку познати ...

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

Либертас - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адун Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Нуркачите откриваат детали околу успешната спасувачка мисија во Тајланд (Видео)

Либертас - 12.07.2018

По успешната спасувачка мисија во Тајландската пештера, нуркачите ги откриваат деталите. Сите 12 момчина и нивниот тренер закрепнуваат во болница. -Всушност тие спиеја, но беа свесни затоа што докторите константно ги проверуваа нивната состојба, ...

Испраќање на тајландскиот херој: Загина помагајќи им на заробените дечиња, последните пораки на татко му и сопругата го ...

Сител - 12.07.2018

Телото на тајландскиот нуркач кој загина на 6-ти јуни додека доставуваше кислород на дечињата на заробени во пештерата во Тајланд, ќе биде вратено во неговиот роден град и погребано со најголеми почести.

Младиот херој на Тајланд е бегалец од Мјанмар

+инфо - 12.07.2018

Адун говори четири странски јазици, а неговото познавање на англискиот било клучно при операцијата за спасување. Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата ...

Фотографии што ги покажуваат борбата и решителноста на тајландските спасувачи

Макфакс - 12.07.2018

Светот и натаму ги слави хероите што со натчовечки напори ги спасија 12-те млади фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера на Тајланд. Низ какви сè маки поминаа за да успеат во својата намера видете во галеријата ...

Oпасните болести што демнат во пештерите

Факултети - 12.07.2018

Докторите ги ставија во карантин момчињата што беа извлечени од тајландската пештера поради заразните организми со кои можеби се сретнале под земја. На кои болести би можеле да бидат изложени и колку се тие сериозни? Засега момчињата се наоѓаат во ...

Пештерата на Тајланд ќе стане музеј, а ќе се снима и филм за спасувањето на момчињата

Макфакс - 12.07.2018

Пештерата на северот на Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

Го изгубил семејството на 10 години: Факти за тренерот на момчињата кои беа заглавени во пештера во Тајланд

Црнобело - 12.07.2018

Веќе неколку недели вниманието на светот беше свртено кон 12-те момчиња и нивниот тренер, кои беа заглавени во пештера во Тајланд. Конечно, мисијата за спасување заврши успешно и сите 12 фудбалери и тренерот се извадени живи од пештерата.

Пештерите во кои беа заглавени тајландските деца ќе станат музеј

Сакам да кажам - 12.07.2018

Пештерскиот комплекс во северен Тајланд, кадешто 12-мина млади фудбалери и нивниот тренер беа заглавени повеќе од две недели, ќе биде претворен во музеј. Властите кажаа дека музејот ќе прикажува како се одвивала спасувачката операција, предвидувајќи ...

Извлекувањето во Тајланд за малку ќе имало трагичен крај, тврдат спасувачите

Макфакс - 12.07.2018

Акцијата за спасување на 12 момчиња и нивниот тренер во Тајланд за малку не завршила трагично, откриле некои од спасувачите за британски „Гардијан“, истакнувајќи дека пумпите за вода неколку часа по извлекувањето на последното дете нагло престанале ...

Нуркачите објавија детали од спасувањето од пештерата„Не сме ние хероите“

Канал5 - 12.07.2018

Водачот на акцијата за спасување на децата фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера во Тајланд контраадмиралот Апракон Јуконгкаев за ББЦ зборување за неверојатната акција. 12-те деца и нивниот тренер во пештерата поплавена од монсунските ...

Последните моменти во пештерата во Тајланд: За малку ќе имаше трагедија

Кајгана - 12.07.2018

Акцијата за спасување на 12 деца и нивниот тренер за малку ќе завршеше трагично, открија спасувачите за „Guardian“, истакнувајќи дека пумпите за вода, неколку часа по извлекувањето на последното момче, наеднаш престанале да работат.

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

А1 On - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адун Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Како се извлечени децата кои не знаеле да пливаат ВИДЕО

+инфо - 12.07.2018

Се појавија нови смимки од спасувачката мисија на 12-те млади фудбалери кои беа заробени во пештера во Тајланд и првпат се дозна дека за да биде успешна мисијата и децата да бидат спроведени низ тесните тунели, тие биле под лекови.

Што ќе се случува понатаму со „проколнатата“ пештера во Тајланд?

Кајгана - 12.07.2018

Пештерата Там Луанг, во која 12 деца од Тајланд и нивниот фудбалски тренер останаа заглавени 18 дена, ќе добие сосема поинаква намена. Имено, комплексната пештера Там Луанг, која се наоѓа на границата помеѓу Тајланд и Мјанмар, ќе стане музеј, каде ...

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

Н.Македонија - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адул Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Испраќање на тајландскиот херој: Загина помагајќи им на заробените дечиња, последните пораки на татко му и сопругата го ...

Press24 - 12.07.2018

Телото на тајландскиот нуркач кој загина на 6-ти јуни додека доставуваше кислород на дечињата на заробени во пештерата во Тајланд, ќе биде вратено во неговиот роден град и погребано со најголеми почести.

Тајландските власти донесоа итна одлука - што ќе се случи со мистериозната пештера

Press24 - 12.07.2018

Пештерата во Тајланд во која 12 момчиња и нивниот тренер беа заробени повеќе од 2 недели ќе биде претворена во музеј. Според првичните информации во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала акцијата за спасување на момчињата, властите ...

Нови снимки од спасувачката мисија: Децата во полусвесна состојба на носилки низ пештерата (видео)

Press24 - 12.07.2018

Поминаа веќе два дена откако беа спасени децата и нивниот тренер откако беа заробени внатре пшовеќе од две недели. Тие со својот тренер сега се во болница и сеуште се опоравуваат а во межуврме се појавија нови смимкиод спасувачката мисија.

Кои се британските херои што први стигнаа до заглавените момчиња?

Н.Македонија - 12.07.2018

Целиот свет со недели нетрпеливо го очекуваше епилогот од неверојатната приказна за спасувањето на 12-те деца и тренерот од пештерата во Тајланд. За среќниот крај, заслуги има целата армија тивки херои што учествуваа во извлекувањето на младиот ...

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење: Спасувач дозна за семејната трагедија

Курир - 12.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

Шок! Оваа судбина ја чека пештерата која за малку ќе ги проголтала децата: Тајландските власти донеле итна одлука

Точка - 12.07.2018

Пештерата на северот на Тајланд во која 12-те деца и нивниот тренер биле заробени повеќе од две недели, ќе биде претворена во музеј. Според првите информации, во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала спасувачката акција, а ...

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење – веднаш дозна за трагедијата

МК News - 12.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

Херојот на Тајланд е бегалец од Мјанмар

Локално - 12.07.2018

Британските нуркачи, кои ги пронајдоа 12-те момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера Там Луанг, имаа помош од едно од момчињата Адун Сам-Он, чие познавање на англискиот јазик било клучно во текот на комплицираната операција за спасување.

Откриени детали од пештерата во која беа заглавени тајландските момчиња и тренерот

Таратур - 12.07.2018

Во изјава за ВВС, првиот човек на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата на Тајланд, Арпакон Јуконгкаев, зборуваше за начинот и препреките на неколкудневната спасувачка акција, а откри и детали од тоа што се случувало во ...

Што ќе се случи со пештерата во која беа заробени момчињата?

Република - 12.07.2018

Пештерата во северен Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

ВИДЕО: Први снимки од децата од Тајланд – во карантин и никој не смее да им се доближи

МК News - 12.07.2018

Децата и нивниот тренер кои повеќе од 2 недели беа заробени во пештера на Тајланд успешно се опоравуваат во болница. Тајландските власти објавиле први снимки од младиот фудбалски тим од болницата.

Нуркачите откриваат детали околу успешната спасувачка мисија во Тајланд (Видео)

1tv - 12.07.2018

По успешната спасувачка мисија во Тајландската пештера, нуркачите ги откриваат деталите. Сите 12 момчина и нивниот тренер закрепнуваат во болница. -Всушност тие спиеја, но беа свесни затоа што докторите константно ги проверуваа нивната состојба, ...

ЌЕ ПРАВИ ЛИ ПАРИ ТАЈЛАНД: Познати деталите што ќе се случи со мистериозната пештера

Фактор - 12.07.2018

Пештерата на северот од Тајланд во која 12 момчиња и нивниот тренер биле заробени повеќе од две недели ќе биде претворена во музеј. Според првите информации во музејот ќе биде претставен начинот на кој се одвивала акцијата за спасување на момчињата, ...

Страшни поројни дождови и спасување во кал, кога ќе ги погледнете овие фотографии ќе сфатите низ што поминувале ...

Точка - 12.07.2018

Светот и понатаму слави за хероите кои со надчовечки сили и напори ги спасија 12 млади фудбалери и нивниот тренер од потпопената пештера во Тајланд. На социјалните мрежи кружат фотографии кои покажуваат низ каква мака поминувале спасувачите и каков ...

Испраќање на тајландскиот херој: Загина помагајќи им на заробените дечиња, последните пораки на татко му и сопругата го ...

Курир - 12.07.2018

Телото на тајландскиот нуркач кој загина на 6-ти јуни додека доставуваше кислород на дечињата на заробени во пештерата во Тајланд, ќе биде вратено во неговиот роден град и погребано со најголеми почести.

Спасувачите објавија шокантни детали од пештерата: "Ние не сме херои, овој човек е!"

Точка - 12.07.2018

Водичот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата во Тајланд, контраадмиралот Арпакон Јуконгкаев говореше за неверојатната повеќедневна акција. Тренерот и 12 деца поминаа 17 дена без храна и светлина во пештерата која беше ...

(ФОТО и ВИДЕО) Операција „Невозможна мисија -Тајланд“: Ова се нуркачите кои ги извлекоа децата

Бриф - 12.07.2018

Група состаена од тим од цел свет ги спаси момчиња заробени во пештерата, во соработка со Тајландската поморница. Дванаесетте дечиња и нивниот фудбалски тренер најпрвин се пронајдени од британски нуркачи кои ги открија во пештерата.

Што ќе се случи со пештерата во која беа заробени момчињата?

Скопје24 - 12.07.2018

Пештерата во северен Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници. Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за ...

Што ќе се случува понатаму со „проколнатата“ пештера во Тајланд?

24Инфо - 12.07.2018

Пештерата во која 12 деца од Тајланд и нивниот фудбалски тренер останаа заглавени 18 дена, ќе добие сосема поинаква намена. Имено, комплексната пештера која се наоѓа на границата помеѓу Тајланд и Мјанмар, ќе стане музеј, каде ќе се прикажува на кој ...

Тајланд се простува од нуркачот кој загина спасувајќи ги децата во пештерата

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Телото на нуркачот кој загина доставувајќи боци со кислород на затобениот тајландски фудбалски тим ќе биде вратено во неговиот роден град каде ќе биде погребан со најголеми почести.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабени, но во добра состојба

Нова ТВ - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Телма - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

24 Вести - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле, но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Потег за почит, Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

24 Вести - 11.07.2018

Францускиот фудбалски репрезентативец Пол Погба влезот во финалето на Мундијалот во Русија им го посвети на 12. дечиња кои дваесетина дена беа заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Татко 18 дена чекал пред влезот на пештерата: Не си одам додека не излезат сите!

24 Вести - 11.07.2018

Таткото на малиот Акарат (14), едно од 12-те деца кои со денови беа заробени во пештерата во Тајланд, Адисак Вонгсукчан емотивно пред камерите, изјави дека цели 18 дена поминал пред влезот на пештерата чекајќи неговиот син повторно да ја види ...

СП: Погба победата во полуфиналето ја посвети на децата од Тајланд

Нова ТВ - 11.07.2018

Францускиот фудбалер Пол Погба, победата над Белгија (1:0) во полуфиналето на Светското првенство ја посвети на децата кои беа спасени од пештерата во Tајланд. – Оваа победа е за хероите на денот, секоја чест момчиња, толку сте силни, напиша Погба ...

(ФОТО) Спасените деца испратија фото порака на победа

Нова ТВ - 11.07.2018

Владата на Тајланд појави во јавност прва фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека, при што едно од нив позира со знакот за победа.

Пумпите за вода откажале веднаш штом излегло последното момче, се слушале вресоци и трчање (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Во првиот објавен детален извештај за мисијата, спасувачите велат дека слушнале врескање и трчање во потрага по суво тло. Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде ...

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето од тајландската пештера (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата, пишува Си-ен-ен. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд денес од ...

БИ-БИ-СИ: Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Популарно - 11.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Либертас - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле по 2 кг., но се во добра состојба

+инфо - 11.07.2018

Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за три дена, добро се грижеле за себе. Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

А1 On - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Што ќе се случи со пештерата Там Луанг?

Сител - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

Татко 18 дена поминал пред влезот на пештерата во Тајланд чекајќи го синот да излезе

Либертас - 11.07.2018

Таткото на малиот Акарат (14), едно од 12-те момчиња кои беа заробени во пештерата ТАм Луанг во Тајланд, Адисак Вонгсукчан емотивно изјави дека цели 18 дена поминал пред влезот на пештерата чекајќи го синот повторно да ја види светлоста на денот.

Спас во последен час: Откако го извлекле и последното момче откажале пумпите за вода

+инфо - 11.07.2018

Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде катастрофа, откриваат нуркачите, бидејќи пумпите за вода што ја сушеле областа откажале само неколку часа откако последното ...

Со знакот за победа објавена фотографија од момчињата спасени од пештерата Там Луанг

Либертас - 11.07.2018

Со знакот на победа, во јавноста се појави фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека.

Прва фотографија од децата во болницата

+инфо - 11.07.2018

Моментно се во болница и во карантин, но се неизмерно среќни што завршила нивната голгота. Сите 12 млади тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на Тајланд се добро.

Тајланд ќе ја промовира озлогласената пештера Там Луанг како туристичка атракција

+инфо - 11.07.2018

Тајланд планира да ја промовира пештерата како туристичка атракција, откако ќе биде обезбедена. Осветлување и знаци ќе бидат поставени во пештерата Там Луанг во Тајланд каде што беа заробени 12-те деца и нивниот фудбалски тренер, со цел да се ...

Холивуд веќе подготвува филм за тајландската драма?

Канал5 - 11.07.2018

Холивуд на местото на смртоносната пештера во Тајланд. По среќниот крај двајца американски продуценти веќе започнаа и преговори околу евентуално снимање на филм, кој ќе се базира на патешествието на децата и нивниот тренер во тајландската пештера.

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Сител - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Татко 18 дена поминал пред влезот на пештерата во Тајланд чекајќи го синот да излезе

+инфо - 11.07.2018

Таткото на малиот Акарат (14), едно од 12-те момчиња кои беа заробени во пештерата ТАм Луанг во Тајланд, Адисак Вонгсукчан емотивно изјави дека цели 18 дена поминал пред влезот на пештерата.

Пол Погба ја посвети победата на спасените дечиња во Тајланд (ФОТО)

Екипа - 11.07.2018

Францускиот репрезентативец Пол Погба пласманот во финалето на Светското првенство во Русија го посвети на спасените дечиња кои речиси три недели без заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Тајландските нуркачи го прославија излегувањето и на последниот спасувач од пештерата (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2018

- Сите 4 Фоки од морнарицата излегоа безбедно - напишаа тие во друг пост и додадоа „Хоја, хоја, хоја“. Тајландските нуркачи го прославија успешното завршување на мисијата за спасување на 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа заробени во ...

Последици со кои ќе се соочат момчињата од Тајланд

Факултети - 11.07.2018

Членовите на младинскиот фудбалски тим поминаа низ пекол. Повеќе од две недели беа заглавени во темната пештера на далечните северни долини на тропскиот Тајланд. Во пештерата немало ниту зрак светлина, момчињата биле гладни, а дишеле воздух кој бил ...

Холивуд веќе подготвува филм за тајландската драма?

Кајгана - 11.07.2018

Откако акцијата за спасување на заглавените деца во тајландската пештера Там Луанг доби среќен крај, од Холивуд веќе почнаа да кројат планови за екранизација на оваа драма. Двајца американски продуценти веќе стигнаа на местото на несреќата, а како ...

Момчињата од поплавената пештера ослабеле по два килограма, но здравјето им е добро

Макфакс - 11.07.2018

Момчињата кои по две недели беа спасени од поплавената пештера во Тајланд во просек ослабеле по два килограми, но нивната здравствена состојба е добра, соопштија надлежните институции. Според нив, 12-те млади фудбалери и нивниот тренер „добро се ...

Пештера крие грозоморна тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва? ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две ...

Емотивната изјава на таткото кој 18 дена пред пештерата во Тајланд го чекал својот син

Црнобело - 11.07.2018

За среќа 12-те момчиња и тренерот, кои беа заробени речиси 3 седмици во поплавената пештера во Тајланд , сега се на на безбедно. Но, за време на овој период, кога не се знаеше дали ќе се пронајде начин како да бидат спасени, нивните родители минаа ...

Децата се спасени, но сега се во опасност од заразни болести!?

Канал5 - 11.07.2018

Драмата со пронаоѓање и спасување на 12 деца фудбалери и нивниот тренер од пештерата во Тајланд на задоволство и радост на светската јавноста имаше среќен крај. Сите деца се спасени и извлечени од лавиринтите на поплавената пештера, а сега започнува ...

Тајландските момчиња во пештерата останале смирени преку техники за медитација што ги научиле од својот тренер

Макфакс - 11.07.2018

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британските нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале. „Тие мирно седеа во пештерата чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен.

„Надежта стана реалност“ – кои се нуркачите што учествуваа во спасувањето на децата од пештерите

Сакам да кажам - 11.07.2018

Заповедникот на тајландските маринци изјави дека „надежта стана реалност“, откако сите 12-мина момчиња и нивниот фудбалски тренер беа извадени од пештерите по тридневна спасувачка операција, во која учествуваше меѓународен тим нуркачи.

Објавена првата фотографија од спасените тајландски момчиња во болница

Факултети - 11.07.2018

Се појави првата фотографија од болницата каде се сместени тајландските момчиња, кои минаа повеќе од две недели во пештера и успешно беа извадени по тридневна мисија. На фотографијата може да се видат неколку момчиња со маски на лицето и болнички ...

Објавени првите фотографии од децата од болницата (фото)

Канал5 - 11.07.2018

Објавени првите снимки од децата од болницата во која се лекуваат после драматичното спасување од поплавената пештера во Тајланд. На снимката се гледаат децата во болнички кревети со маски на лицата.

Трагедија на херојот спасувач: Помогна во спасување на децата, а доби страшен повик веднаш по излегувањето од пештерата

+инфо - 11.07.2018

Д-р Харис требаше да биде на одмор, но тој одговори на повикот од тајландските власти за помош, откако беше именуван од британскиот нуркачки тим како најдобар во таа работа. Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за ...

„Хује!“ – како извикот на тајландските маринци стана глобален симбол на триумфот и посветеноста

Сакам да кажам - 11.07.2018

Кога тајландските маринци конечно ги напуштија пештерите Там Луанг по спасувањето на преостанатите четири деца и на нивниот тренер, тие беа пречекани од кордон луѓе, кои им аплаудираа и извикуваа „Хује“ (Hooyah).

Објавени првите фотографии и видео од момчињата на Тајланд по спасувачката акција

Макфакс - 11.07.2018

Објавени се првите фотографии на момчињата од Тајланд, по драматичната спасувачка акција од поплавената пештера. Децата лежат во болнички кревети со маски на лицата, а едното од нив со прстите покажува знак на победа.

Мурињо одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Sport 1 - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

„Среќна 13-ка“: Светските насловни за успешното спасување на децата од пештерата во Тајланд

Радио МОФ - 11.07.2018

Приказна која го собра вниманието на светската јавност. 12 момчиња и нивниот млад фудбалски тренер заробени повеќе од две недели во темна, поплавена пештера, неколку километри далеку од помош и храна.

Вистинските херои се во Тајланд, не на Мундијалот во Русија

Кајгана - 11.07.2018

Иако очите на јавноста овие денови се вперени во Русија, односно во Светското првенство во фудбал кое таму се одигрува, вистинските шампиони сепак треба да се побараат во Тајланд. За потсетување, вчера заврши операцијата за спасување на 12 деца од ...

Медитација – како преживеале момчињата од Тајланд

Smartportal - 11.07.2018

Кој би помислил дека простиот чин на длабоко дишење и следење на здивот ќе биде главното „оружје“ за спасување на тајландските момчиња кои беа заробени во пештера повеќе од 14 дена? Како што пишуваат медиуми низ светот, токму медитацијата била ...

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Тера - 11.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде веќе заврши акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Н.Македонија - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Тајландската пештера крие мрачна тајна: За ослободување на децата била неопходна човечка жртва

Press24 - 11.07.2018

Тајландска легенда оживеа овие денови во покраината Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и намирници и ...

Неверојатна приказна за момчето од пештерата: Пораснал во племе, опкружен со дрога

Press24 - 11.07.2018

Приказната за 12-те момчиња кои заедно со својот фудбалски тренер беа заробени во пештерата на Тајланд, го потресе светот. Сега сите се на безбедно и се опоравуваат во болница. Во меѓувеме, се собираат впечатоци и се откриваат и омалку познати ...

Последен ја напушти пештерата во Тајланд, но немаше време за славење - веднаш дозна за трагедијата

Press24 - 11.07.2018

Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за спасувањето на младата тајландска фудбалска екипа починал веднаш откако беше завршена операцијата за спасување на децата, јавува Newshub.

„Се слушаа вресоци и крици“:Спасувачите откриваат драматични моменти за последниот ден од акцијата

Press24 - 11.07.2018

Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде катастрофа, откриваат нуркачите, бидејќи пумпите за вода што ја сушеле областа откажале само неколку часа откако последното ...

Целиот свет се загрижи за децата заробени во пештерата, а ова е нивната здравствена состојба во мометов

Press24 - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд, во просек изгубиле по два килограми, после 17 дена поминати таму, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјавил инспекторот на тајландското министерство.

Тајланд ќе ги чува туристите од озлогласената пештера Там Луанг

Н.Македонија - 11.07.2018

Осветлување и знаци ќе бидат поставени во пештерата Там Луанг во Тајланд каде што беа заробени 12-те деца и нивниот фудбалски тренер, со цел да се спречат љубопитните туристи од влегување, односно губење во пештерскиот комплекс, посочи премиерот на ...

Мурињо: Децата од пештерата се фудбалските херои, а не тие на Мундијалот

SportMedia - 11.07.2018

„Трогнат сум од тоа што се случи на Тајланд. Хероите се таму, а не на Светското првенство“, рече тренерот на Манчестер Јунајтед во анализата дадена за тоа што се случуваше во изминативе 20-тина дена Португалскиот стратег Жозе Мурињо во анализата за ...

Родителите на дечињата од Тајланд за првпат по спасувањето ги видоа одблиску

365 - 11.07.2018

Со солзи радосници беше проследена средбата оддалеку меѓу момчињата од фудбалскиот тим од Тајланд и нивните родители. Сите деца се наоѓаат во карантин, бидејќи нивното здравје мора да биде следено од лекари.

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето

Тера - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд од болничките кревети им мафтаа на ...

Спасени се сите деца од пештерата

Н.Македонија - 11.07.2018

Се тркаа со времето, се бореа за живот и на крајот победија. Сите 12 млади фудбалери и нивниот тренер се спасени од поплавената пештера во неверојатната операција во Тајланд. Нуркачите вчера ги извлекоа преостанатите четири момчиња и нивниот тренер, ...

Целиот свет се грижеше за децата заробени во Тајланд, а ова е нивната здравствена состојба во мометов

Скопје24 - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд, во просек изгубиле по два килограми, после 17 дена поминати таму, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјавил инспекторот на тајландското министерство.

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Бриф - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Независен - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

iPortal - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Стандард - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Скопје24 - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

(ФОТО+ВИДЕО) Tајландската пештера крие морничава тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка ...

iPortal - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и ...

Тајландските момчиња во пештерата медитирале – така останале смирени

Република - 11.07.2018

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британски нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале. -Тие мирно седеа во пештерата, чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен.

Мурињо му одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на мундијалот во Русија

Курир - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаја 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Децата се спасени, но сега им се закануваат заразни болести

Република - 11.07.2018

Откако среќно заврши драмата за пронаоѓање и спасување на 12-те тајландски деца и нивниот тренер, почнува проценката за нивната психичка и физичка состојба. Потсетуваме, последните четири деца и нивниот тренер се извлечени од поплавената пештера на ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

Вечер - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Децата спасени од пештерата се видоа со родителите

Вечер - 11.07.2018

Родителите пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето oд пештерата во Тајланд им беше дозволено да ги видат децата. Децата поминаа две недели заробени во пештерата во Тајланд.

Пештерата Там Луанг ќе добие потполно нова намена

Вечер - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

(ВИДЕО) Пештерата криела грозоморна тајна: За ослободување на заробените била неопходна човечка жртва?

Бриф - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера 18 дена. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и намирници и ...

(ВИДЕО) ДЕТЕ ХЕРОЈ: Со своето знаење помогна за спасување од пештерата во Тајланд

Фактор - 11.07.2018

Од 12 деца на возраст од 11 до 17 години, заглавени во пештерата во Тајланд, еден од нив, 14 годишниот Адул Сам-Он имал доста важна улога во спасувањето. Адул имал тешко детство затоа што е роден во племе во Мјанмар кое е познато по трговија со ...

Тајландските момчиња во пештерата останале смирени преку техники за медитација кои ги научиле од својот тренер

Точка - 11.07.2018

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британските нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале. „Тие мирно седеа во пештерата, чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен.

Потег за почит, Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

Република - 11.07.2018

Францускиот фудбалски репрезентативец Пол Погба влезот во финалето на Мундијалот во Русија им го посвети на 12. дечиња кои дваесетина дена беа заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Победата ја посветувам на децата од Тајланд

Вечер - 11.07.2018

Францускиот фудбалер Пол Погба, победата над Белгија (1:0) во полуфиналето на Светското првенство ја посвети на децата од пештерата во Тајланд. Оваа победа е за хероите на денот, секоја чест момчиња, толку сте силни, напиша Погба на Твитер.

Објавена првата фотографија од спасените деца од Тајланд

Женски магазин - 11.07.2018

Владата на Тајланд ja објави првата фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека, при што едно од нив позира со знакот за победа.

Целиот свет се грижи за децата: Еве во каква здравствена состојба се спасени тајландските фудбалерчиња

Курир - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд во просек изгубија по 2 килограми за 17 дена, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјави инспекторот од тајландското министерство за здравство, Тонгчај ...

Погба ја посвети победата на спасените деца во Тајланд

Стандард - 11.07.2018

Францускиот играч од средниот ред, Пол Погба, ја посвети победата над Белгија на спасените деца во пештерата во Тајланд. „Оваа победа е за хероите на денот, браво, момци, вие сте толку силни“, напиша играчот од средниот ред на Твитер.

Ова е херојот кој го даде животот за спас на децата од пештерата

Република - 11.07.2018

Саман Кунан, поранешен припадник на тајландските морнарички специјалци, елитниот одред “Seal” каков што има американската морнарица, не бил повеќе на служба, но загинал на задача. Кога децата и нивниот фудбалски тренер биле пронајдени живи во ...

(ГАЛЕРИЈА) Честитки пристигнуваат од секаде: Тајланд го слави животот

Женски магазин - 11.07.2018

Вчера официјално беа извлечени сите 12 деца и тренерот заглавени во пештерата во Тајланд. Овој случај буквално привлече внимание во светски рамки, па медиумите постојано пренесуваа нови информации за текот на спасувачката мисија.

Со знакот за победа објавена фотографија од момчињата спасени од пештерата Там Луанг

Локално - 11.07.2018

Со знакот на победа, во јавноста се појави фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека.

Први снимки од децата кои се спасија од пештерата во болница

Бриф - 11.07.2018

Сите 12 млади тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на Тајланд се добро. Моментално се уште се во болница и во карантин, но неизмерно среќни што завршила нивната голгота.

Децата се спасени, но сега им се закануваат заразни болести

Точка - 11.07.2018

Откако среќно заврши драмата за пронаоѓање и спасување на 12-те тајландски деца и нивниот тренер, почнува проценката за нивната психичка и физичка состојба. Потсетуваме, последните четири деца и нивниот тренер се извлечени од поплавената пештера на ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

1tv - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Се слушнале крици од пештерата во која биле заробени децата: Спасувачите откриваат драматични настани од последниот ден ...

Точка - 11.07.2018

Последниот ден од спасувачката акција на Тајланд бил многу драматичен, а само среќата ги спасила нуркачите да не настрадаат. Имено, откако ги извлекле сите деца и тренерот, главната пумпа која ја испумпувала водата од пештерата престанала да работа, ...

Лекарот-херој од Тајланд го дочека семејна трагедија по излегувањето од пештерата

Слободен Печат - 11.07.2018

Само неколку мига по успешно завршената мисија, тој добил телефонски повик во кој го известиле за смртта на неговиот татко. Австралискиот лекар кој беше назначен како најдобар од страна на спасувачкиот тим во Тајланд, веднаш по завршувањето на ...

(ВИДЕО) ПАДНАА СОЛЗИ РАДОСНИЦИ: Децата спасени од пештерата се видоа со родителите

Фактор - 11.07.2018

Родителите пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето oд пештерата во Тајланд им беше дозволено да ги видат децата. Децата поминаа две недели заробени во пештерата во Тајланд.

Што ќе се случи со пештерата Там Луанг?

Курир - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

(ВИДЕО) ТАЈЛАНДСКАТА ПЕШТЕРА КРИЕ ТАЈНА: За ослободување на момчињата била потребна човечка жртва

Фактор - 11.07.2018

Страшна легенда оживеа овие денови во тајланската покраина Чиуанг Раи, каде 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер повеќе од две недели беа заглавени во подземна пештера. На влезот во пештерата бројни Талански граѓани оставале во прилог накит и ...

Први снимки од болницата: Децата од Тајланд се одлично расположени и имаат една посебна порака за сите

Точка - 11.07.2018

Младите тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на земјата, им се заблагодариле на сите кои им помогнале да излезат на површината со традиционален тајландски поздрав - со споени дланки.

Тајландската пештера крие морничава тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва?

Точка - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и ...

Еден од хероите: Ова дете имало важна улога во спасувањето- со една важна вештина им помогнало на своите другари ...

Курир - 11.07.2018

Приказната за 12-те деца кои заедно со својот фудбалски тренер 18 дена беа заробени во пештера на Тајланд ја дозна целиот свет. Сега сите се на безбедно и се лекуваат во болница. Во меѓувреме, се собираат впечатоци и се откриваат помалку познати ...

Пештера со мамут ја запре изградбата на новиот автопат „Таврида” на Крим

Руска реч - 11.07.2018

Во текот на изградбата на автопатот „Таврида” е откриена голема варовничка пештера во која се пронајдени остатоци од мамут. Пронајдената пештера е најголемата на Крим. „Работите на оваа делница привремено се запрени додека не се завршат ...

Спасувачите објавија детали од пештерата: Ние не сме херои

Курир - 11.07.2018

Водачот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата на Тајланд, Арпакон Јуконгкаев за Би-Би-Си зборуваше за повеќедневната акција. Тренерот и 12. деца поминаа 18 дена без храна и светлина во пештерата која беше поплавена од ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

еМагазин - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Еве во каква здравствена состојба се спасени тајландските фудбалерчиња

Пулс24 - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд во просек изгубија по 2 килограми за 17 дена, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјави инспекторот од тајландското министерство за здравство, Тонгчај ...

ВИДЕО Тајланд: Аплаузи и извици на радост-децата и тренерот се спасени

Нова ТВ - 10.07.2018

Сите деца и нивниот тренер се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

Продолжува спасувачката акција во Тајланд, во пештерата останаа тренерот и уште четири деца

Фокус - 10.07.2018

Продолжува операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

(ВИДЕО) Операцијата во Тајланд пред крај – 11 деца се спасени

Нова ТВ - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Холивуд подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Фокус - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Почна третата фаза од спасувачката операција во пештера во Tајланд

24 Вести - 10.07.2018

Oбновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во третиот ден од операцијата ќе бидат извлечени останатите четири момчиња и нивниот фудбалски тренер изјави шефот на спасувачката ...

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

24 Вести - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето во моментов е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Продолжува операцијата во пештерата во Тајланд

Алсат-М - 10.07.2018

Продолжува операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во пештерата во Тајланд. До сега се извлечени осум деца кои се во добра состојба, но со знаци на инфекција и во следните седум дена ќе бидат под посебен лекарски ...

Остана уште едно дете за евакуација од пештерата во Тајланд

Алсат-М - 10.07.2018

Од пештерата Там Луанг во Тајланд изнесено е и претпоследното од 12 те момчиња заробени во нејзината внатрешност. Тој е најмалиот меѓу неговите пријатели од јуниорскиот фудбалски тим, кои беа заглавени во пештерата од 23 јуни.

Сите момчиња и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Алсат-М - 10.07.2018

По тридневна спасувачка акција, од пештерата Там Луанг во Тајланд извлечени се сите 12 момчиња и нивниот тренер. Тие останаа заглавени во пештерскиот систем откако големите врнежи предизвикаа поплави што го блокираа излезот од ...

Сите 12 деца и тренерот се извадени од пештерата во Тајланд

24 Вести - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Спасувачката операција трае три дена, и секој ден досега беа извлекувани по четири ...

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

24 Вести - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Почна акцијата за спасување на преостанатите четири момчиња од пештерата (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Утринава почна третата фаза од операцијата за спасување на преостанатите четири момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера на северот на Тајланд. Властите најавија дека сите ќе бидат извлечени во текот на денот.

Тајланд: Финална мисија за извлекување на преостанатите петмина

Нова ТВ - 10.07.2018

Нуркачите кои утрово влегоа во поплавената пештера во северен Тајланд Там Луанг планираат денеска да ги спасат преостанатите четири момчиња и нивниот тренер, во третата и последна спасувачка мисија, соопшти раководителот на спасувачката операција.

Еден од спасувачите на децата од пештерата: „Ниедно дете во историјата никогаш не нуркало вака“ (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Иван Караџиќ, еден од спасувачите од меѓунеродниот тим нуркачи кои им помагаат на тајландските власти во акцијата за спасување на момчињата од пештерата, за Би-би-си објасни зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата.

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

Телма - 10.07.2018

Две деца се извлечени од пештерата во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција која досега трае седум часа. Властите очекуваат ова да биде последниот спасувачки ден и до вечер да заврши голготата за сите заглавени во пештера Там ...

Изваден е и тренерот, заврши драмата во тајландската пештера (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Сите 12 деца и нивниот тренер сега се на безбедно, извлечени од пештерата во која беа заробени 18 дена. Се чека да излезат уште нуркачите и лекарот што им даваше медицинска помош на младите „вепри“.

Тајланд: Надежта за среќен крај сега е огромна

Deutsche Welle - 10.07.2018

Во Тајланд е во тек најверојатно последниот дел од спасувачката акција во пештерата, во која заглавија момчињата од фудбалскиот тим и нивниот тренер. Почна најверојатно последниот дел од спасувачката акција во Тајланд.

Манчестер јунајтед ги покани тајландските момчиња на Олд Трафорд

МКД - 10.07.2018

Манчестер јунајтед ги покани на Олд Трафорд 12-те тајландски момчиња од фудбалскиот тим Диви вепри и нивниот тренер, кои две недели беа заглавени во пештера во Тајланд. „На Манчестер јунајтед му олесна кога дозна дека 12-те фудбалери и нивниот ...

Неверојатната операција низ фотографии

МКД - 10.07.2018

Сите 12 момчиња и нивниот тренер заглавени во пештера во Тајланд денеска беа спасени. Во операцијата, кон која беа свртени очите на целиот свет, учествуваа 90 нуркачи, 50 странски и 40 тајландски.

Спасувачите-волонтери играат и пеат од радост по спасувањето на момчињата (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Спасувачите-волонтери што изминативе три дена со натчовечки напори успешно спроведоа спасувачка операција и ги извлекоа 12-те момчиња и нивниот тренер од тајландската пештера, во која беа заглавени цели 18 дена, беа прикажани на тајландската ...

Сите момчиња извадени од пештерата, приведен странски новинар (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Дванаесеттото и последно момче е извадено од пештерата и се носи кон хеликоптерот што ќе го превезе во болница, објави Ројтерс. Во пештерата се наоѓа уште само тренерот, чие спасување е во тек.

Извлечени сите момчиња од пештерата во Тајланд, една недела ќе комуницираат преку стакло со семејствата

Телма - 10.07.2018

Момчињата и нивниот тренер се надвор од пештерата по една од најделикатните спасувачки акции во поновата историја. Спасувањето заврши успешно иако екипите стравуваа дека поројните монсунски дождови во секој момент можат да ги вратат на почеток.

Успешно заврши спасувачката мисија во Тајланд

24 Вести - 10.07.2018

Светот има нови херои. Меѓународниот тим на нуркачи го доби овој епитет по неверојатно тешката и опасна тридневна мисија во која успешно ги извлече сите момчиња, членови на фудбалскиот тим „Диви свињи“ и нивниот 25-годишен тренер.

На улиците на Тајланд солзи и еуфорија поради спасувањето на момчињата, цела земја слави (ВИДЕО)

МКД - 10.07.2018

Со звуци на автомобилски сирени и музика бројни жители на северниот тајландски град Чианг Раи и околните помали места денес го прославуваат спасувањето на дванаесетте момчиња и нивниот тренер од пештерата во која беа заробени повеќе од две недели.

Првиот оброк по 2 недели во пештерата, еве што посакаа изгладнетите децата да јадат

Сител - 10.07.2018

Пад крапов е тајландски специјалитет кој подразбира листови од босилек со месо и ориз, е првиот оброк за децата спасени во недела, соопштил шефот од тајландската спасувачка мисија Наронгсак Осотанакор.

Се ближи ли крај на голготата: Уште едно дете остана за спасување, со него во пештерата е тренерот и други четири лица

Сител - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

Либертас - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Среќен крај: Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Кајгана - 10.07.2018

Бангкок, 10 јули 2018 (МИА) - Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега сѐ уште се еден лекар и тројца припадници на ...

Би-би-си: Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Либертас - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

Либертас - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Цел свет чека да се извлечат последните 4 момчиња од пештерата во Тајланд

+инфо - 10.07.2018

- Во третиот ден од операцијата ќе бидат извлечени останатите четири момчиња и нивниот тренер по фудбал - изјави шефот на спасувачката операција Наронгсак Осатанакор. Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани ...

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Успешна мисија: Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Либертас - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

И десеттото дете спасено од пештерата во Тајланд

Либертас - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

Спасувачот Караџиќ проговоре за децата од пештерата: Ниедно дете во историјата никогаш не нуркало вака

Сител - 10.07.2018

Иван Караџиќ, еден од спасувачите од меѓународниот тим нуркачи кои им помагаа на тајландските власти во акцијата за спасување на момчињата од пештерата, за Би-Би-Си објасни зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата.

ВО ЖИВО: Почната третата фаза од спасувачката операција, денеска треба да излезат четирите деца и тренерот

Сител - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Светот здивна! Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

+инфо - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг.

Драматично финале: Уште две деца и тренерот чекаат во пештерата во Тајланд

Кајгана - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

Спасувачка мисија во Тајланд, заглавени уште две деца и нивниот тренер

ТВ21 - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Со тоа, во пештерата остануваат последните две и нивниот тренер. Во тек е третиот ден од спасувачката операција за 12-те ...

Би-би-си: Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

+инфо - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек ...

Обновена спасувачката операција во пештера во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Децата и тренерот не се единствените кои чекаат спас: Еве уште кои се со денови со нив во пештерата

Сител - 10.07.2018

Ако се оди според планот, до крајот на денот ниту еден член на младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата, меѓутоа четирите деца и тренерот не се единствени кои денеска ќе ја напуштат пештерата.

Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

И десеттото дете спасено од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

Спасено единаесеттото момче од пештерата, остана уште едно и тренерот

Макфакс - 10.07.2018

Спасено е единаесеттото момче од пештерата во Тајланд, потврди „Гардијан“. Тоа значи дека во пештерата останаа заробени само уште едно од децата и нивниот тренер. Претходно денеска, светските медиуми јавија за спасувањето на две деца.

Среќен крај на драматичното спасување:Успешно помина мисијата на векот, спасени сите деца и тренерот, светот им се ...

Сител - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот пренер од пештерата во која ...

Во пештерата во Тајланд остана само уште едно дете за спасување

+инфо - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг.

Ни недостасува домот, велат децата извлечени од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Осумте момчиња кои беа спасени од пештерата во северен Тајланд, меѓу првите нешта кои ги кажаа во болницата беше дека им недостасува нивниот дом. „Ни недостасува домот“, рекоа момчињата кои истакнаа дека се среќни, пренесе Би-Би-Си.

Спасените момчиња се добро, две од нив имаат проблем со белите дробови

А1 On - 10.07.2018

Осумината момчиња кои беа спасени од пештерата во Тајланд се во добра ментална и физичка здравствена состојба, соопштија владини претставници. Тие биле подложени на медицински прегледи и две момчиња се лекувани поради проблеми со белите дробови.

Холивуд подготвува филм за спасувачката акција, продуцентите пристигнаа во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде во тек е спасувачката акција на децата кои со недели беа заглавени во пештера. Би-Би-Си пренесе дека продуцентите веќе разговараат за можен филмски проект.

„Ал Џезира“: Последното дете и тренерот го поминаа најтешкиот дел од патот

А1 On - 10.07.2018

На спасувачката акција и се наѕира крајот. Репортерот на „Ал Џезира“ јавува дека последното момче и тренерот стигнале до пештерата број три, што значи дека го минале најтешкиот дел од патот.

ВИДЕО: Ракоплескање и славење пред пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Со ракоплескање и овации собраните пред пештерата во Тајланд го прославија крајот на успешната мисија за спасување на 12-те момчиња и нивниот тренер кои од 23 јуни беа заглавени во пештерата во Тајланд.

Ни недостига домот, велат децата извлечени од пештерата на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

Осумте момчиња што беа спасени од пештерата на северот на Тајланд меѓу првите нешта што ги кажаа во болницата беше дека им недостига домот. „Ни недостига домот“, рекоа момчињата, кои истакнаа дека се среќни, пренесе Би-би-си.

ВИДЕО: Меси повторно воодушеви со потегот за заробените 12 дечиња во Тајланд

Спортклуб - 10.07.2018

Во полн еке е спасувачката акција на Тајланд каде што 12 млади фудбалери на возраст од 11 до 16 години останаа заробени во пештера поради обилни поплави. Поддршка за дечињата доаѓа од цел свет, а меѓу последните е и онаа која што пристигна од Меси.

Спасените момчиња се добро, две од нив имаат проблем со белите дробови

Макфакс - 10.07.2018

Осумината момчиња кои беа спасени од пештерата во Тајланд се во добра ментална и физичка здравствена состојба, соопштија владини претставници. Тие биле подложени на медицински прегледи и две момчиња се лекувани поради проблеми со белите дробови.

Oд пештерата во Тајланд извлечени сите 12 деца

Канал5 - 10.07.2018

Последната трета фаза од спасувањето на преостанатите 4 деца и нивниот тренер од пештерата во Тајланд започна утринава , по 10 часот по локално време. Светските медиуми пренесуваат дека денеска во последната фаза од спасувањето на децата заглавени ...

Извлечено деветтото момче од пештерата на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извлечено од пештерата на Тајланд, јавија светските медиуми. Со тоа спасени се девет момчиња, а во пештерата остануваат уште три деца и нивниот тренер. Утрово започна третата фаза од спасувачката операција.

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

А1 On - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

За неколку минути излезе и десеттото дете од пештерата во Тајланд

+инфо - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

Холивуд подготвува филм за спасувачката акција, продуцентите пристигнаа на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде што во тек е спасувачката акција на децата што со недели беа заглавени во пештерата. Би-би-си пренесе дека продуцентите веќе разговараат за можен филмски проект.

Спасено уште едно момче од пештерата во Тајланд, остануваат уште две и тренерот

Р.С.Европа - 10.07.2018

Уште едно момче од заробените во пештерата во Тајланд денес е извлечено, остануваат уште две деца и нивниот тренер, јави Ројтерс. Денес е третиот ден од спасувачката операција за 12-те момчиња и нивниот тренер кои пред повеќе од две недели останаа ...

„Ројтерс“: Спасено уште едно момче од пештерата на Тајланд, остануваат уште две и тренерот

Макфакс - 10.07.2018

Извлечено е уште едно момче во спасувачката акција на Тајланд, јави „Ројтерс“. Информацијата ја потврди и „Гардијан“. Со тоа денеска се спасени две момчиња, а во пештерата остануваат последните две и нивниот тренер.

(Фото) Претпоследното момче извлечено од пештерата било најмалото во групата

Макфакс - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека претпоследното, единаесетто момче кое беше извлечено од пештерата е 11-годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Тој е најмалиот меѓу неговите пријатели од јуниорскиот фудбалски тим, кои беа заглавени во пештерата од 23 ...

Снимката од извлекувањето на децата ќе ви ја заледи крвта: Вака нуркачите ги спасија заробените деца - напнато до ...

Сител - 10.07.2018

Тајланската телевизија објави снимка која покажува колкав напор вложуваат спасувачите и во кои услови тоа го прават. Секое момче има нуркачка опрема и за него се грижат двајца спасувачи, од кој еден носи боца со кислород.

12-те деца и нивниот тренер спасени од пештерата на Тајланд

Макфакс - 10.07.2018

12-те деца се извлечени од пештерата на Тајланд, објавија светските медиуми. Според информациите на „Ројтерс“, последен бил извлечен нивниот тренер. Трите момчиња што претходно беа спасени за време на денешната акција со хеликоптер се пренесени во ...

Заедно можеме се: Славниот Меси ги охрабри заробените дечиња (ВИДЕО)

Хитпортал - 10.07.2018

Лаонел Меси, еден од најславните светски фудбалери со видео порака ги охрабри дечињата кои заедно со нивниот тренер скоро три недели останаа зарбени во поплавена пештера на Тајланд. “Заедно можеме се”- изјави Меси во краткото видео со кое ги поддржа ...

„Ал Џезира“: Последното дете и тренерот го поминаа најтешкиот дел од патот

Макфакс - 10.07.2018

На спасувачката акција и се наѕира крајот. Репортерот на „Ал Џезира“ јавува дека последното момче и тренерот стигнале до пештерата број три, што значи дека го минале најтешкиот дел од патот.

Спасувачите сè побрзи, извадени уште две деца од пештерите

Сакам да кажам - 10.07.2018

Уште две деца се извадени од поплавените тајландски пештери, откако утрово почна третиот ден од високоризичната спасувачка операција, што ги зголеми надежите дека сите 13-темина ќе бидат спасени до вечерните часови по локално време.

Спасени се сите 12 момчиња со нивниот тренер од поплавената пештера во Тајланд

Радио МОФ - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд заедно со нивниот тренер, објавија светските медиуми. Таму беа заробени од 23 јуни. ПОследен од групата беше извлечен нивниот тренер, јавуваат медиумите.

Целиот свет очекува среќен крај

Факултети - 10.07.2018

Денеска почна третиот дел од извлекувањето на децата од пештерата во Тајланд, каде што останаа уште четири момчиња и нивниот фудбалски тренер, а според шефот на спасувачите, сите би требало да бидат извлечени со овој последен дел од спасувачката ...

(Видео) Ракоплескање пред пештерата на Тајланд, бесплатни јаболка за новинарите

Макфакс - 10.07.2018

Со ракоплескање и овации собраните пред пештерата на Тајланд го прославија крајот на успешната мисија за спасување на 12-те момчиња и нивниот тренер , кои од 23 јуни беа заглавени во пештерата на Тајланд.

Среќен крај! Сите 12 момчиња и тренерот се извлечени од пештерата

Факултети - 10.07.2018

Сите 12 момчиња, кои повеќе од две недели беа заглавени во тајландската пештера Там Лунаг, се извадени на безбедно. Во пештерата останаа само четирите „жаби“ - тоа се лекар и тројца припадници на морнарските „Фоки“ кои ги поддржуваа момчињата.

Холивуд не губи време: Тајланските деца и нивниот тренер се уште преживуваат драма, а веќе се подготвува филм за ...

Сител - 10.07.2018

Во Холивуд не губат време, тоа го потврдува и доаѓањето на двајцата америкски филмски продуценти во Тајланд, каде се случуваше акцијата на извлекуваење на децата од пештерата. Мајкл Скот и Адам Смит од филмската компанија "PureFlix" дошле во Тајланд ...

Спасени сите деца и тренерот од пештерата во Тајланд

Р.С.Европа - 10.07.2018

Сите 12 деца и нивниот тренер се извлечени и спасени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени повеќе од две недели, објави новинската агенција Ројтерс. Последен бил извлечен тренерот на момчињата, а трите деца кои беа спасени пред него биле итно ...

„Манчестер јунајтед“ ги повика момчињата од пештерата и спасувачите: „Дојдете на нашиот стадион“

Макфакс - 10.07.2018

Англискиот фудбалски великан „Манчестер јунајтед“ ги повика младите фудбалери годинава да дојдат на нивниот стадион. – Ни олесна кога слушнавме дека 12-те фудбалери и нивниот тренер, кои беа заробени во пештера на Тајланд, сега се наоѓаат на ...

[Галерија] Илустрации на надеж за спасувачката акција на 12-те деца од пештерата во Тајланд

Радио МОФ - 10.07.2018

Спасувачката акција за извлекување на 12-те деца и нивниот фудбалски тренер кои се заробени во пештера во Тајланд создаде неверојатни илустрации на надеж кои се споделуваат на социјалните мрежи.

Спасени се сите 12 момчиња и тренерот кои беа заглавени во пештера во Тајланд

Црнобело - 10.07.2018

Во последниов период, целиот свет беше загрижен за ситуацијата во Тајланд и 12-те момчиња кои беа заглавени во пештера заедно со нивниот тренер по фудбал. Иако ризикот беше голем, веќе три дена екипите се обидуваа да ги извадат, а денес конечно ...

Холивуд на губи време – ќе се снима филм за спасувањето на децата од пештерата во Тајланд

Канал5 - 10.07.2018

Продуцентите веќе стигнаа во Тајланд за да почнат подготовките за играниот филм за спасувачката акција на 12 – те момчиња и нивниот тренер. Продуцентите Мајкл Скот и Адам Смит се веќе во Тајланд од компанијата PureFlix се во Там Луанг за да ...

Крај на спасувачката операција во тајланд, извадени сите деца и тренерот

Сакам да кажам - 10.07.2018

Тајландските власти објавија крај на спасувачката мисија во поплавените пештери, откако сите 12-мина момчиња и нивниот тренер беа извадени на безбедно. „Дванаесеттемина диви мечки и нивниот тренер се надвор од пештерите.

Холивудски продуценти веќе подготвуваат филм за тајландските деца

Факултети - 10.07.2018

„Ова ќе биде одличен филм еден ден“. Ова е чувство кое преовладуваше во светот додека милиони луѓе го чекаа спасувањето на 12-те тајландски момчиња и нивниот тренер, кои повеќе од две недели беа заглавени во пештерата Там Луанг.

Честитки од светските лидери по успешната мисија во тајландската пештера

Макфакс - 10.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, германската канцеларка Ангела Меркел и британската премиерка Тереза Меј се меѓу долгата листа на светски лидери кои упатија честитки по успешната спасувачка мисија на 12-те момчиња и нивниот тренер, кои од 23.

Среќна завршница на драмата со момчињата во Тајланд

Глас на Америка - 10.07.2018

По повеќе од две недели, спасeни се сите 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер од пештерата во Тајланд, соопштија локалните власти. На две од момчињата им е дијагностицирана инфекција на белите дробови, но генерално се во добра здравствена состојба.

Сите 12 деца и фудбалскиот тренер извлечени од пештерата во Тајланд

Канал5 - 10.07.2018

Тајланд слави .Она што до пред три дена се чинеше невозможна мисија, пред малку стана реалност.. Сите 12 деца и нивниот фудбалски тренер попладневно безбедно се извлечени од смртоносната пештера, во која минаа безмалку три недели.

Манчестер Јунајтед со прекрасен гест, заробените момчиња од Тајланд ќе дојдат на „Олд Трафорд“ (Фото)

СуперСпорт - 10.07.2018

Во текот на денешниот ден успешно заврши спасувачката акција на момчињата, дел од фудбалскиот клуб Вајлд Боарс кои 17 дена беа заробени во пештера во Тајланд. Искусни спасувачки екипи од Тајланд предводени од тајландските фоки, како и други ...

Тајландските нуркачи: „Не сме сигурни дали е чудо, наука или нешто друго“

Факултети - 10.07.2018

Тајландските нуркачи го прославија успешното спасување на 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа заробени во поплавената пештера. -Не сме сигурни дали е чудо, наука или нешто друго - напишаа на „Фејсбук“ каде ја известуваат јавноста за ...

Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Н.Македонија - 10.07.2018

Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Сите досега извлечени момчиња со хеликоптер се пренесени во болница во блискиот град Чианг Раи.

Продолжува спасувачката операција во пештерата во Тајланд

Н.Македонија - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Продолжува спасувачката мисија во Тајланд

365 - 10.07.2018

Уште четири момчиња и нивниот тренер чекаат на денешната етапа од спасувачката мисија, која продолжува по подготовките и обновувањето на ресурсите на спасувачите. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и ...

Спасено претпоследното дете од пештерата во Тајланд

Н.Македонија - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едно дете, тренерот и уште четири лица.

ВИДЕО: Пресврт во акцијата за спасување - се стравува дека две деца се преслаби за извлекување

Press24 - 10.07.2018

Третата фаза од спасувањето на преостанатите четири деца и нивниот тренер од пештерата на северот на Тајланд почна утрово, а официјалните лица најавуваат дека сите пет лица ќе бидат извадени во текот на денот.

ВО ЖИВО: Почна третата фаза на спасување - 4 деца и тренерот излегуваат денеска

Press24 - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Сите 12 деца и тренерот се извадени од пештерата во Тајланд

Тера - 10.07.2018

Сите 12 момчиња, кои повеќе од две недели беа заглавени во тајландската пештера Там Лунаг, се извадени на безбедно. Во пештерата останаа само четирите „жаби“ – тоа се лекар и тројца припадници на морнарските „Фоки“ кои ги поддржуваа момчињата.

Покрај децата и тренерот, уште 4 лица чекаат спас од пештерата

365 - 10.07.2018

Тројца нуркачи и еден лекар се наоѓаат во пештерата заедно со четирите деца и нивниот тренер. Денешната спасувачка мисија се очекува да биде подеднакво напорна и неизвесна како и претходните, но спасувачките тимови се уверени дека до крајот на ...

Момчињата и тренерот не се единствени кои чекаат спас - уште некој со денови е со нив во пештерата

Press24 - 10.07.2018

Ако сѐ оди по по планот, до крајот на денов ниту еден член од младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата, меѓутоа 4 момчиња и тренерот не се единствените кои денеска ја напуштаат пештерата.

ВО ЖИВО: И десеттото дете е на слобода - уште две деца и тренерот чекаат во пештерата

Press24 - 10.07.2018

Нуркачите денеска трет ден влегоа во пештерата за да ги извлечат последните четири члена на тимот и нивниот тренер. Првите осум момчиња, спасени вчера и завчера, закрепнуваат во болницата во блискиот град, Чианг Раи.

Деноноќното херојство на сите расположливи сили во Тајланд

Н.Македонија - 10.07.2018

Сите расположиви сили се вклучени во акцијата за спасување на децата од пештерата Там Луанг во Тајланд, работејќи деноноќно за нејзин успех. На теренот се околу 1.000 лица, вклучувајќи ги припадниците на тајландската армија и полиција, спасувачките ...

Холивуд не губи време: Веќе се спрема филм за драмата во тајландската пештера

365 - 10.07.2018

Продуцентите Мајкл Скот и Адам Смит веќе пристигнале во Тајланд за одблизу да ја следат целата спасувачка акција за децата од фудбалскиот тим кои беа заглавени во пештерата. Според Би-би-си, продуцентите разговараат за филмски проект поврзан со ...

Холивуд не губи време, подготвува филм за спасувањето на тајландските деца

Н.Македонија - 10.07.2018

Во Холивуд не губат време, за што доказ е доаѓањето на двајца американски продуценти на Тајланд, каде што е во тек акцијата за спасување на деца од потопената пештера, пишува денеска Би-Би-Си.

ВИДЕО: Снимка од извлекувањето на децата која ја замрзнува крвта - напнато до последна секунда

Press24 - 10.07.2018

Тајландската полиција објавила снимка која го покажува целиот напор на спасувачите и условите во кои работат. На снимката се гледа како нуркачите на нсилка ги провлекуваат момчињата низ тесните тунели, внимавајќи на нивната безбедност.

ВО ЖИВО: Среќен крај на драматичното спасување - сите деца и тренерот се на слобода

Press24 - 10.07.2018

Сите 12 деца и нивниот тренер се спасени од пештерата на северот од Тајланд каде биле заробени од 23. јуни. Свтските медиуми пренесуваат дека сите 12 деца и нивниот тренер се спасени. Би-Би-Си јавува дека уште едно возило на итна помош ја напуштило ...

Крај на драмата во Тајланд, спасени се сите 12 момчиња и нивниот тренер!

AKO - 10.07.2018

Светските медиуми јавуваат дека се извлечени од пештерата сите 12 момчиња и нивниот тренер. Последната фаза од извлекувањето низ пештерските тунели преполни со вода, започна утрината, а среќно се извлечени сите 12 момчиња и нивниот тренер, кои беа ...

Спасено најмалото и најситното момче: Има само 11 одини, а ова била негова желба кога ќе излезе од пештерата

Press24 - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека единаесеттото момче кое е извлечено од пештерата е 11-годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Како шо е наведено, тој е наммлад и најситен од сите момчиња кои биле заробени во пештерата од 23. јуни.

Ќе изостанат очекуваните прегратки за спасените деца

Н.Македонија - 10.07.2018

Спасените деца ги очекуваат големи предизвици и по излегувањето од мрачната пештера Там Луанг, за да се вратат во секојдневниот живот, пишува британски „Гардијан“. Здравствените ризици ја одложија средбата на момчињата со нивните родители, бидејќи ...

Заврши најтешката мисија на модерното време, спасени сите 12 деца и тренерот

365 - 10.07.2018

Драма со среќен епилог – вака светските медиуми ја опишуваат тридневната спасувачка мисија за извлекување на момчињата од фудбалскиот тим и нивниот тренер од поплавената пештера, каде останаа повеќе од две недели.

„Дивите свињи“ ја напуштија пештерата: Сите 12 момчиња се на безбедно!

365 - 10.07.2018

Сите членови на најпознатиот младински фудбалски тим во моментов се на безбедно. 12-те момчиња конечно се спасени, откако поминаа две недели заробени во пештера во северен Тајланд. Денес, на третиот ден од големата меѓународна спасувачка акција, ...

Среќен крај на пештерската голгота?

Н.Македонија - 10.07.2018

Уште четири момчиња вчера беа спасени во ризичната и сложена повеќечасовна операција за извлекување на децата од поплавената пештера во Тајланд, во која останаа заглавени повеќе од две недели.

Да не ги мислите, и последните четворица нуркачи излегоа од пештерата (фото)

365 - 10.07.2018

Не дека се правиме светци, ама малку нé загрижи повикот на Фејсбук страната на тајландските морнарички „Фоки“ од пред неколку часа, додека сé уште ги чекаа последните тројца нуркачи и докторот да излезат од пештерата.

Тренерот од Тајланд пораснал како сирак и сакал да биде монах

Слободен Печат - 10.07.2018

Според официјалните информации, тој е меѓу најслабите во групата затоа што на момчињата им ја дели целата храна. Тој ги учел децата како да медитираат и да ја зачуваат својата енергија додека не ги пронајдат.

Последен ден од спасувачката акција, заробени уште едно дете и тренерот

Република - 10.07.2018

Акцијата за спасување на младите тајландски фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера на северот на земјата продолжи и денеска. Во текот на вчерашниот ден извлечени се четири момчиња, односно осум во изминатите два дена, едно беше извлечено ...

Децата кои се спасени во Тајланд еве што побараа да јадат

Женски магазин - 10.07.2018

Пад крапов е јадење со листови од босилек со месо и ориз, и ова е првиот оброк за децата спасени од пештерата во Тајланд, соопштил шефот од тајландската спасувачка мисија Наронгсак Осотанакор.

Светот здивна! Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

МК News - 10.07.2018

Сите 12 деца и тренерот се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Сите досега извлечени момчиња со хеликоптер се пренесени во болница во блискиот град Чианг Раи.

Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Независен - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

И тренерот спасен од пештерата во Тајланд

Стандард - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

Обновена спасувачката операција во пештера во Тајланд

Вечер - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Обновена спасувачката операција во пештера во Тајланд

Независен - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

Локално - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Денеска продолжува спасувачката акција во Тајланд

Слободен Печат - 10.07.2018

Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, соопштија властите. Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска ...

Се ближи крајот на драмата: Сите 12 деца спасени од пештерата

Бриф - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште тренерот, еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

1tv - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Се ближи ли крај на голготата: Уште едно дете остана за спасување, со него во пештерата е тренерот и други четири лица

Курир - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Успешна мисија: Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

1tv - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

И десеттото дете спасено од пештерата во Тајланд

1tv - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

Спасено единаесеттото момче од пештерата, остана уште едно и тренерот

Точка - 10.07.2018

Спасено е единаесеттото момче од пештерата во Тајланд, потврди „Гардијан“. Тоа значи дека во пештерата останаа заробени само уште едно од децата и нивниот тренер. Претходно денеска, светските медиуми јавија за спасувањето на две деца.

Приказната за децата херои ќе ја дознае целиот свет: Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските ...

Курир - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Завршена мисијата на векот: Целиот тим и тренерот се спасени од пештерата на стравот во Тајланд!

Република - 10.07.2018

Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот пренер од пештерата во која беа заробени од 23 јуни. Сите се надвор и на безбедно Cheers, applause, relief at the volunteer site #ThamLuangCave ...

Најдлабок поклон: Светот ги слави херојските нуркачи кои ги спасија децата од пештерата

Република - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот тренер од пештерата во која ...

Децата и тренерот не се единствените: Уште 4 лица денеска ќе чекаат да бидат извлечени од пештерата

Република - 10.07.2018

Ако се оди според планот, до крајот на денот ниту еден член на младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата, меѓутоа четирите деца и тренерот не се единствени кои денеска според планот треба да ја напуштат пештерата.

Видео од спасувањето на децата во Тајланд

Радар - 10.07.2018

На снимката се гледа како нуркачите на носилка ги провлекуваат момчињата низ тесните тунели, внимавајќи на нивната безбедност. Секое момче има нуркачка маска и за неа се грижат двајца спасувачи, од кои едниот му ја носи боцата со кислород.

Спасените момчиња се добро, две од нив имаат проблем со белите дробови

Република - 10.07.2018

Осумината момчиња кои беа спасени од пештерата во Тајланд се во добра ментална и физичка здравствена состојба, соопштија владини претставници. Тие биле подложени на медицински третмани, две момчиња се лекувани поради проблеми со белите дробови.

Холивуд подготвува филм за спасувачката акција, продуцентите пристигнаа во Тајланд

Таратур - 10.07.2018

Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде во тек е спасувачката акција на децата кои со недели беа заглавени во пештера. Би-Би-Си пренесе дека продуцентите веќе разговараат за можен филмски проект.

И тренерот спасен од пештерата во Тајланд

CivilMedia - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Спасувачката операција трае три дена, и секој ден досега беа извлекувани по четири момчиња.

(ВИДЕО) Србинот кој ги спасуваше децата во Тајланд раскажа што се случило

Фактор - 10.07.2018

Eден од спасувачите од меѓународниот тим нуркачи, Иван Караџиќ, за Би-Би-Си раскажа зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата во Тајланд. Вели дека тоа се многу силни деца штом две недели издржале во пештерата без да ги видат ...

Нуркачите од Тајланд со моќна порака која сите ја споделуваат: Денешниот ден ќе биде подолг од другите, но ќе славиме ...

Република - 10.07.2018

Нуркачите од Тајланд пред почетокот на денешната акција објавија статус на Фејсбук, кој за многумина е мотивирачки. -Денеска е 10 јули 2018 година. Ќе биде подолг од сите претходни. Ќе славиме заедно! Шефот на спасувачката мисија на Тајланд соопшти ...

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

Вечер - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Ќе ви се заледи крвта: Снимки од извлекувањето на децата, напнато до последна секунда (ВИДЕА)

Курир - 10.07.2018

Тајландската полиција објавила снимка која го покажува целиот напор на спасувачите и условите во кои работат. На снимката се гледа како нуркачите на носилка ги провлекуваат момчињата низ тесните тунели, внимавајќи на нивната безбедност.

Ни недостасува домот, велат децата извлечени од пештерата во Тајланд

Република - 10.07.2018

Осумте момчиња кои беа спасени од пештерата во северен Тајланд, меѓу првите нешта кои ги кажаа во болницата беше дека им недостасува нивниот дом. „Ни недостасува домот“, рекоа момчињата кои истакнаа дека се среќни, пренесе Би-Би-Си.

Спасените момчиња се добро, две од нив имаат проблем со белите дробови

Точка - 10.07.2018

Осумте момчиња кои беа спасени од пештерата во Тајланд се во добра ментална и физичка здравствена состојба, соопштија владини претставници. Тие биле подложени на медицински прегледи и две момчиња се лекувани поради проблеми со белите дробови.

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

Вечер - 10.07.2018

– Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Холивуд по филмот за чилеанските рудари, ќе снима и за тајландските момчиња

Фактор - 10.07.2018

Холивудските продуценти Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде во тек е спасувачката акција на децата кои со недели беа заглавени во пештера. Се верува дека ќе се снима уште еден филм за спасувачка сага, по оној за чилеанските рудари кои ...

Успешно завршена мисија: Сите деца и тренерот извадени од пештерата во Тајланд

Шеталиште - 10.07.2018

Сите 12 момчиња, кои повеќе од две недели беа заглавени во тајландската пештера Там Лунаг, се извадени на безбедно. Во пештерата останаа само четирите „жаби“ – тоа се лекар и тројца припадници на морнарските „Фоки“ кои ги поддржуваа момчињата.

(ВИДЕО) Ракоплескања, поздравувања, солзи: И тренерот извлечен од пештерата во Тајланд

Бриф - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Цели 18 дена траеше нивната голгота која заврши со среќен крај.

Би-би-си: Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

1tv - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Спасувачот Караџиќ проговоре за децата од пештерата: Ниедно дете во историјата никогаш не нуркало вака (ВИДЕО)

Курир - 10.07.2018

Иван Караџиќ, еден од спасувачите од меѓународниот тим нуркачи кои им помагаа на тајландските власти во акцијата за спасување на момчињата од пештерата, за Би-Би-Си објасни зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата.

Последен ден измачување: Денеска ќе бидат извлечени последните 4 заробени деца и тренерот (видео)

Република - 10.07.2018

Третата фаза од спасувањето на преостанатите четири деца и нивниот тренер од пештерата на северот на Тајланд почна утрово, а официјалните лица најавуваат дека сите пет лица ќе бидат извадени во текот на денот.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СРЕЌЕН КРАЈ : Спасени сите момчиња од пештерата во Тајланд

Женски магазин - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека последното, единаесетто момче кое е извлечено од пештерата е 11 годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Тој е најмалото и најмладо момче кое беше заробено во пештерата од 23 јуни.

Момчињата и тренерот не се единствени кои чекаат спас – уште некој со денови е со нив во пештерата

Скопје24 - 10.07.2018

Ако сѐ оди по по планот, до крајот на денов ниту еден член од младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата, меѓутоа 4 момчиња и тренерот не се единствените кои денеска ја напуштаат пештерата.

Децата и тренерот не се единствени кои чекаат спас: Еве кои уште со денови биле со нив во пештерата

Курир - 10.07.2018

Ако се оди според планот, до крајот на денот ниту еден член на младиот фудбалски тим нема да биде заробен во внатрешноста на пештерата во Тајланд, меѓутоа четирите деца и тренерот не се единствени кои денеска ќе ја напуштат пештерата.

Сите 12 деца се спасени од пештерата во Тајланд

Вечер - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште тренерот, еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

Холивуд не губи време, подготвува филм за спасувањето на тајландските деца

Република - 10.07.2018

Во Холивуд не губат време, за што доказ е доаѓањето на двајца американски продуценти на Тајланд, каде што е во тек акцијата за спасување на деца од потопената пештера, пишува денеска Би-Би-Си.

Ќе ви се заледи крвта: Снимка од извлекувањето на децата, напнато до последна секунда (Видео)

Република - 10.07.2018

Тајландската полиција објавила снимка која го покажува целиот напор на спасувачите и условите во кои работат. На снимката се гледа како нуркачите на нсилка ги провлекуваат момчињата низ тесните тунели, внимавајќи на нивната безбедност.

Спасено уште едно дете од пештерата во Тајланд

Стандард - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментлано е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Уште две момчиња спасени од пештерата во Тајланд

Стандард - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку минути, а се очекува секој момент да ...

Спасените момчиња од Тајланд пиеле вода која капела

Вечер - 10.07.2018

Момчињата кои се спасени во Тајланд, потребно е да се рехабилитираат откако 17 дена поминаа заглавени во пештерата. „Првите четворица пациенти беа на возраст од 14-16 години. Имаа ниска телесна температура.

Ројтерс: Спасено уште едно момче од пештерата во Тајланд, остануваат уште две

Точка - 10.07.2018

Извлечено е уште едно момче во спасувачката акција во Тајланд, јави „Ројтерс“. Информацијата ја потврди и „Гардијан“. Со тоа, денеска се спасени две момчиња, а во пештерата остануваат последните две и нивниот тренер.

Сите 12 деца и нивниот тренер спасени од пештерата во Тајланд

iPortal - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд, објавија светските медиуми. Според информациите на „Ројтерс“, последен бил извлечен нивниот тренер. Трите момчиња кои претходно беа спасени за време на денешната акција, со хеликоптер се пренесени ...

(ФОТО) Ова е херојот кој го дал животот за спас на децата од пештерата

iPortal - 10.07.2018

Веселбата поради среќниот резултат од спасувањето на 12-те деца и нивниот тренер од поплавената пештера на Тајланд ќе биде помешана со доза на тага, но и благодарност и почит кон херојот кој го дал својот живот за оваа мисија.

Сите деца се спасени, заврши спасувачката мисија во Тајланд

Радар - 10.07.2018

Тајландските власти објавија крај на спасувачката мисија во поплавените пештери, откако сите 12-мина момчиња и нивниот тренер беа извадени на безбедно. „Дванаесеттемина диви мечки и нивниот тренер се надвор од пештерите.

И тренерот спасен од пештерата во Тајланд

Независен - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Спасувачката операција трае три дена, и секој ден досега беа извлекувани по четири ...

Светските лидери чeститаа за спасувањето на децата во Тајланд

Фактор - 10.07.2018

Aмериканскиот претседател, Доналд Трамп, германската канцеларка, Ангела Меркел, и британската премиерка, Тереза Меј, се само неколку од светските лидери што упатија честитки по успешната спасувачка мисија на 12-те момчиња и нивниот тренер, кои од 23 ...

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Стандард - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Конечно спасени: Сите 12 момчиња и тренерот извлечени од пештерата во Тајланд

Таратур - 10.07.2018

После осумнаесетдневна голгота на 12-те момчиња и нивниот тренер заглавени во пештерскиот комплекс во Тајланд, нивните маки завршија со среќен крај. Сите се спасени и извлечени на безбедно.

Ниедно дете во историјата никогаш не нуркало вака – проговори еден од спасувачите на децата од пештерата

Република - 10.07.2018

Иван Караџиќ, еден од спасувачите од меѓунеродниот тим нуркачи кои им помагаат на тајландските власти во акцијата за спасување на момчињата од пештерата, за Би-Би-Си објасни зошто им се восхитува на момчињата кои заглавија во пештерата.

Обновена спасувачката операција во пештера во Тајланд

Локално - 10.07.2018

Обновена е операцијата за спасување на последните четири деца и тренерот блокирани во тајландска пештера од 23 јуни. Во првите два дена од операцијата, беа извлечени осум деца кои се во добра физичка и психичка состојба, но се со знаци на инфекции, ...

(ВИДЕО) ПОЧНА ТРЕТА ФАЗА ОД ОПЕРАЦИЈАТА: Од пештерата излегуваат останатите момчиња

Фактор - 10.07.2018

Третата фаза од операцијата на спасување на преостанатите деца заглавени во пештерата во Тајланд почнала рано утринава , а претставници најавуваат дека момчињата и нивниот тренер ќе бидат извлечени во текот на денот.

Продолжува операцијата за спасување на децата во Тајланд: Се стравува дека две дечиња се преслаби за извлекување ...

Курир - 10.07.2018

Третата фаза од спасувањето на преостанатите четири деца и нивниот тренер од пештерата на северот на Тајланд почна утрово, а официјалните лица најавуваат дека сите пет лица ќе бидат извадени во текот на денот.

Нуркачите од Тајланд објавија моќна порака која сите ја споделуваат: Денешниот ден ќе биде подолг од другите, но ќе ...

Курир - 10.07.2018

Нуркачите од Тајланд пред почетокот на денешната акција објавија статус на Фејсбук, кој за многумина е мотивирачки. -Денеска е 10 јули 2018 година. Ќе биде подолг од сите претходни. Ќе славиме заедно! Шефот на спасувачката мисија на Тајланд соопшти ...

Извлечено и десетото момче, тренерот и уште две дечиња се следните

Република - 10.07.2018

Десетото момче е извлечено од пештерата, уште две момчиња и тренерот се останати внатре во пештерата. Денеска се очекува да бидат спасени ...

Спасени уште две деца

Бриф - 10.07.2018

Уште две момчиња денеска се извадени од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Сведоците од лице место за Ројтерс изјавиле дека се видени уште две лица кои од пештерата се изнесени со ќебиња и веднаш се ...

Нуркачите од Тајланд објавија моќна порака: "Денес денот ќе биде најдолг, ќе славиме сите!"

Точка - 10.07.2018

Нуркачите од Тајланд пред почетокот на денешната акција споделиле статус на Фејсбук кој ги мотивираше многумина. "Денес е 10 јули 2018 година. Ќе биде најдолг од сите претходни. Ќе славиме заедно!" Шефот на спасувачката акција на Тајланд соопшти ...

Единаесеттото момче надвор од кобната пештера

Бриф - 10.07.2018

И единаесеттото дете е спасено од пештерата во Тајланд со неге веќе денеска се извадени три момчиња, а внатре останува уште едно, заедно со тренерот на тимот. Деветтото и десеттото дете заедно со нуркачите излегоа од пештерата во рок од неколку ...

Деветтото момче изведено од пештерата во Тајланд

Република - 10.07.2018

Уште едно момче e изведено од пештерата во северен Тајланд денеска, третиот ден од спасувачките операции. На момчето му е укажана медицинска помош. Девет од 12 момчиња сега се спасени. Три момчиња и нивниот тренер остануваат во пештерата.

Единаесет момчиња се спасени од пештерата во Тајланд

Република - 10.07.2018

Единаесет момчиња се извлечени од пештерата во Тајланд. Остануваат да се спасат уште едно момче и ...

Спасено и 10-тото момче од пештерата, остануваат тренерот и две момчињаа

Локално - 10.07.2018

Од пештерата на Тајланд спасени се десет момчиња, а тренерот и две други момчиња останаа во пештерата Там Луанг. Потсетуваме дека нуркачите и спасувачите тргнаа денеска во трета спасувачка акција кој може да биде конечен обид за извлекување на ...

Неверојатен подвиг: Сите деца и тренерот се спасени од пештерата

Вечер - 10.07.2018

На третиот ден од акцијата за спасување сите 12 деца заедно со нивниот тренер се извлечени од пештерата во која беа заглавени две недели. Сите се одведени во болница на испитувања, но се чувствуваат ...

Драмата во Тајланд продолжува: Започна третата фаза од спасувачката операција на момчињата и тренерите од пештерата

Денар - 10.07.2018

Започна третата фаза од спасувачката операција на момчињата и тренерите од пештерата во северен Тајланд, а официјални лица објавија дека сите ќе бидат извлечени во текот на денот. Деветтото и десеттото момче беа спасени од пештерата во северниот дел ...

СРЕЌЕН КРАЈ: Мисијата на векот заврши- сите деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Курир - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот пренер од пештерата во која ...

Трка со времето: Започна акцијата за спасување на преостанатите 4 деца и нивниот тренер

Бриф - 10.07.2018

Третата фаза од спасувачката операција на останатите четири момчиња и нивниот тренер од поплавената пештера во северен Тајланд започна рано утринава според локално време. Официјалните лица најавуваат дека сите четири деца заедно со нивниот тренер ...

Спас чекаат и лекарот и нуркачите кои беа со децата во пештерата

Слободен Печат - 10.07.2018

Првиот ден мисијата траеше 11 часа, вториот девет, а за денеска спасувачите се надеваат дека ќе можат да го завршат целиот процес за исто време или барем нешто пократко. Доколку сè оди по планот, тогаш во текот на денешниот ден би требало да бидат ...

СРЕЌЕН КРАЈ: Мисијата на векот заврши – сите деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Скопје24 - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот тренер од пештерата во која ...

Претпоследното дете спасено од пештерата во Тајланд

1tv - 10.07.2018

Вкупно 11 деца досега се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега останува едено дете, тренерот и уште четири лица.

Тие се и повеќе од светски прваци: ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Курир - 10.07.2018

Моментално најпознатиот младински фудбалски тим на светот, дечињата кои се заробени во пештера во Тајланд, повикани се на финалето од Светското првенство во фудбал. ФИФА упати повик до дечињата кои имаат меѓу 11 и 16 години и нивниот тренер, да ...

Спасен најмалиот член на екипата заглавена во пештерата, 11 годишно дете Чанин Вибинрунгруенг

Бриф - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека единаесеттото момче кое беше извлечено од пештерата е 11-годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Тој е најмалиот меѓу неговите пријатели од јуниорскиот фудбалски тим, кои беа заглавени во пештерата од 23 јуни.

Спасувач за децата од фудбалскиот тим: Неверојатно силни деца

Бриф - 10.07.2018

Спасувачот Иван Караџиќ од интенационалниот тим кој деновие активно работи на мисијата да се извлечат децата од пештерата, за Би-Би-Си изјави дека им се восхитува на децата кои се во оваа тешка ситуација и како одговориле на тешкиот предизвик.

Се чека од пештерата во Тајланд да се спасат последните две момчиња и тренерот

Мета - 10.07.2018

Од пештерскиот систем Там Луанг во Тајланд, во кој беа долго заглавени, денеска се извлечени уште две момчиња, и сега внатре се уште две и нивниот тренер, јавија светските агенции. Денеска е третиот ден од спасувачката операција за 12-те момчиња, ...

Извлечени уште две деца од пештерата, се стравува дека другите две можеби се преслаби

Слободен Печат - 10.07.2018

На деветтото момче му е укажана лекарска помош веднаш по излегувањето од пештерата, соопштуваат тајландските власти за светските медиуми. Третата фаза од спасувачката акција во Тајланд резултираше со спасување на уште две од децата, со што ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СРЕЌЕН КРАЈ НА ДРАМАТИЧНОТО СПАСУВАЊЕ: Извлечени сите момчиња од пештерата во Тајланд

Фактор - 10.07.2018

Тајландската телевизија пренесе дека последното, единаесетто момче кое е извлечено од пештерата е 11 годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Тој е најмалото и најмладо момче кое беше заробено во пештерата од 23 јуни.

Излезе и 11-то момче од пештерата, волонтери ги подготвуваат омилените јадења на децата

Слободен Печат - 10.07.2018

Голем број волонтери се приклучени во оваа акција и чекаат пред влезот на пештерата, каде подготвуваат дел од омилените оброци на децата. Уште едно дете и тренерот чекаат да бидат спасени по повеќе од две недели престој во пештерата, без никаков ...

Уште четири деца и тренерот се заробени во пештерата: Денес започнува третата спасувачка акција, спасувачите во трка со ...

Точка - 10.07.2018

Спасувачите денес продолжуваат со подготовките за третата операција за спасување во коплексот на пештери во Тајланд, каде останале уште четири деца и нивниот фудбалски тренер. Уште четири деца беа извлечени во понеделникот од пештерата Там Луанг ...

Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

Локално - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

Од пештерата во Тајланд спасени и последното момче и тренерот

Мета - 10.07.2018

Специјалците „фоки“ од тајландската Воена морнарица предмалку соопштија дека од пештерскиот систем, каде беа заглавени од 23 јуни годинава, се спасени и последното момче и тренерот. Излегувањето од отворот на пештерите Там Луанг на нуркачите и на ...

Заврши мисијата на векот: Целиот тим и тренерот извлечени од пештерата на стравот, крај на незапаметената агонија на ...

Точка - 10.07.2018

Сите членови на фудбалскиот тим и нивниот тренер се на слобода. Завршена е третата фаза од операцијата за спасување на преостанатите четири деца и нивниот тренер од пештерата на северот на Тајланд, која почнала утрово.

Спасени сите деца и тренерот, среќен крај на тридневната акција за нивно извлекување

Слободен Печат - 10.07.2018

„The Darjeeling Chronicle“ го опишува овој настан како чудо на модерното време. Според нивните пишувања, тренерот веќе е во безбедната трета комора, од каде може да се движи со пешачење кон излезот.

Колку луѓе учествуваа во спасувачката акција во Тајланд?

Фактор - 10.07.2018

Во операцијата во Тајланд за спасување на деца учествуваа 90 нуркачи, 50 странски и 40 тајландски. Неверојатната операција многумина ја опишаа како чудо, но таа не помина без трагедија: во пештерата загина поранешен тајландски маринец.

Какви желби имаат момчињата кои се спасија од пештерата во Тајланд?

Фактор - 10.07.2018

Момчињата кои се спасени во Тајланд, потребно е да се рехабилитираат откако 17 дена поминаа заглавени во пештерата. „ Првите четворица пациенти беа на возраст од 14-16 години. Имаа ниска телесна температура.

Ова е херојот кој го дал животот за спас на децата од пештерата

Точка - 10.07.2018

Веселбата поради среќниот резултат од спасувањето на 12-те деца и нивниот тренер од поплавената пештера на Тајланд ќе биде помешана со доза на тага, но и благодарност и почит кон херојот кој го дал својот живот за оваа мисија.

Среќен крај: Сите 12 деца и тренерот се спасени од пештерата во Тајланд

24Инфо - 10.07.2018

Спасувачите го извлекоа и тренерот од пештерата во Тајланд. Тренерот и 12 деца беа заглавени во пештерата од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега сѐ уште се еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи.

Убава вест: Сите 12 деца извлечени од поплавената пештера во Тајланд

еМагазин - 10.07.2018

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд каде беа заглавени од 23 јуни кога влегле во неа после тренинг. Во пештерата засега се уште тренерот, еден лекар и тројца припадници на морнаричките нуркачи „Фоки“.

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Пулс24 - 10.07.2018

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит од компанијата Пјур-Фликс веќе разговарале за можен филмски ...

Спасено уште едно дете од поплавената пештера во Тајланд

еМагазин - 10.07.2018

Уште едно момче денеска е извадено од пештерскиот комплекс во северен Тајланд, на третиот ден од спасувачката операција. Момчето моментално е во медицинска установа на лице место, соопшти официјален претставник на тајландската морнарица, кој ...

Сите деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Пулс24 - 10.07.2018

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот пренер од пештерата во која ...

Нуркачите од Тајланд со моќна порака: Денешниот ден ќе биде подолг од другите, но ќе славиме заедно

Пулс24 - 10.07.2018

Нуркачите од Тајланд пред почетокот на денешната акција објавија статус на Фејсбук, кој за многумина е мотивирачки. -Денеска е 10 јули 2018 година. Ќе биде подолг од сите претходни. Ќе славиме заедно! Шефот на спасувачката мисија на Тајланд соопшти ...

ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Пулс24 - 10.07.2018

Моментално најпознатиот младински фудбалски тим на светот, дечињата кои се заробени во пештера во Тајланд, повикани се на финалето од Светското првенство во фудбал. ФИФА упати повик до дечињата кои имаат меѓу 11 и 16 години и нивниот тренер, да ...

(Фото) Кои се хероите кои ги спасија децата од пештерата: Помеѓу нив и Србин кој ја раскажа операцијата

еМагазин - 10.07.2018

Србинот Иван Караџиќ кој живее на Тајланд од 2007 година учествуваше во спасувањето на децата заробени во пештерата. Тој за српски „Новости“, раскажа дека откако ги пронашле целта било да ги сочуваат живи и да ги однесат на сигурно.

ВО ЖИВО: Среќен крај на драматичното спасување – сите деца и тренерот се на слобода

Маркукуле - 10.07.2018

Сите 12 деца и нивниот тренер се спасени од пештерата на северот од Тајланд каде биле заробени од 23. јуни. Свтските медиуми пренесуваат дека сите 12 деца и нивниот тренер се спасени. Би-Би-Си јавува дека уште едно возило на итна помош ја напуштило ...

„Одржа 12 деца во живот не заборавајте го“

Кумановски м. - 10.07.2018

loading... Акопол Чантавонг, 25-годишниот фудбалски тренер од Тајланд кој со себе поведе 12 деца од својот клуб во пештерата, за некои е главен виновник за оваа несреќа. Меѓутоа, на социјалните мрежи многу корисници од Тајланд и од останатите делови ...

Четири момчиња и тренерот се уште чекаат во пештерата

Кумановски м. - 10.07.2018

loading... Здравјето на заробените момчиња и тренерот во поплавената пештера на Тајлнд и натаму е добро, рекол лидерот на акцијата за спасување, гувернерот Наронгсак Осотанакорн и најави дека акцијата за спасување ќе продолжи во раните утрински ...

Акцијата за спасување на децата од пештера во Тајланд прекината

24 Вести - 09.07.2018

Поради обилни врнежи од дожд прекината е акцијата за спасување на момчињата кои две недели се заглавени во пештера во Тајланд. Вчера нуркачи од Велика Британија, Кина, Австралија, Јапонија, Лаос и Мјанмарм ја започнаа акцијата за извлекување на ...

Мисија Тајланд: Нуркачите се вратија во пештерата во битка со времето

Нова ТВ - 09.07.2018

Нуркачите денеска ја продолжија спасувачката операција со висок ризик за извлекување на преостанатите осум момчиња членови на фудбалски клуб и нивниот тренер од пештерата во Тајланд од која вчера беа извлечени 4 деца.

Почна денешната операција на спасување на останатите момчиња во Тајланд (ВИДЕО)

МКД - 09.07.2018

Почна денешната операција на спасување на останатите 8 момчиња и тренерот во Тајланд. Министерството за внатрешни работи рече дека истите нуркачи што вчера влегоа во пештерата и извадија четири момчиња, влегле и денес.

Почна денешната операција на спасување на останатите момчиња во Тајланд

24 Вести - 09.07.2018

Почна денешната операција на спасување на останатите 8 момчиња и тренерот во Тајланд. Министерството за внатрешни работи рече дека истите нуркачи што вчера влегоа во пештерата и извадија четири момчиња, влегле и денес.

Продолжи операцијата за спасување на останатите деца заробени во поплавената пештера

Телма - 09.07.2018

Откако вчера беа спасени четирите момчиња кои беа дел од заробените во пештерата во Тајланд, денеска продолжува операцијата за спасување на останатите 8 деца и нивниот тренер. Во пештерата веќе влегле истите нуркачи кои учествуваа во вчерашната ...

Петто момче извадено на носилка од пештерата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 09.07.2018

Спасувачите денеска извлекле уште најмалку едно момче од пештерскиот систем, рекол за Си-ен-ен сведок пред пештерата во северен Тајланд. Тој ќе им се придружи во болница на четирите момчиња што беа спасени вчера од длабочината на пештерата.

СИ-ЕН-ЕН: Петто момче извадено од пештерата во Тајланд

Телма - 09.07.2018

Спасувачите денеска извлекле уште најмалку едно момче од пештерскиот систем, јавува американската телевизија Си-Ен-Ен, повикувајќи се на сведок пред пештерата во северен Тајланд. Тој ќе им се придружи во болница на четирите момчиња што беа спасени ...

Драмата во Тајланд и потрагата по сочувство

Deutsche Welle - 09.07.2018

Целиот свет го следи спасувањето на 12 момчиња од пештерата во Тајланд. Оваа состојба говори многу за времето во кое живееме, кое се заканува да се задуши во цинизам, смета Инес Пол. Што е толку специјално кај овие 12 момчиња и нивниот фудбалски ...

Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата во Тајланд

24 Вести - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Нова надеж на Тајланд: Шест деца досега се извадени од пештерата

Нова ТВ - 09.07.2018

Дописникот на весникот Гардијан од Азија Мајкл Сафи на Твитер објави дека и шестото од вкупно 12 деца што повеќе од 10 дена се заробени во пештерата Там Луанг во Тајланд е спасено. Неколку часа претходно, извор од спасувачката операција и очевидци ...

Извлечено и шесто момче, излезе снимка од водењето на децата низ пештерските ходници (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 09.07.2018

Шесто момче од заробените 12 со нивниот тренер во тајландската пештера е спасено, потврдил за Гардијан извор од спасувачкиот тим. Во меѓувреме, петтото спасено момче пристигна во болницата во Чианг Раи, каде што ќе им се приклучи на своите соиграчи ...

(ВИДЕО) Извлечени уште четири момчиња од пештерата во Тајланд

Алсат-М - 09.07.2018

По две недели мрак, денеска светлината на денот ја видоа уште две момчиња, заглавени во поплавената пештера во Тајланд. Првите четири деца беа извлечени вчера, по осумчасовни обиди спасувачките екипи и се наоѓаат во стабилна состојба.

Тајланд: Осум деца се извлечени од пештерата, остануваат уште четири

Нова ТВ - 09.07.2018

Четири деца денеска се извлечени од пештерата во Тајланд, со што вкупниот број на спасени изнесува осум, објави Си Ен Ен повикувајќи се на очевидец кој е дел од спасувачките операции стационирани на влезот во пештерата.

Тајланд: Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата

Телма - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата во Тајланд

24 Вести - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Спасени уште четири момчиња, толку за денеска (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 09.07.2018

Операциите за спасување на момчињата и нивниот тренер од пештерата во северен Тајланд завршија за денеска, рекол за Си-ен-ен очевидец што е дел од спасувачките операции стациониран на влезот во пештерата.

Извлечени уште четворица заглавени од тајландската пештера, останатите ќе бидат спасувани утре

Телма - 09.07.2018

Заврши страдањето на четири момчиња кои се извлечени од пештерата во Тајланд денес, а уште четири заедно со својот тренер ќе почекаат на спасувачите најрано за десет часа да дојдат по нив.

Тајланд: Спасувањето продолжува, секоја грешка може да е кобна

Deutsche Welle - 09.07.2018

Акцијата на спасување на фудбалскиот тим од пештерата во Тајланд досега се одвива успешно, но опасноста ни оддалеку не е надмината. Се работи за акција од висок ризик. Болницата во Чаинграи не е убав објект.

Светот се обедини во спасувачката мисија на Тајланд

24 Вести - 09.07.2018

Очите на светот вперени кон Тајланд. Трагедијата која ги снајде дванаесетте млади фудбалери и нивниот тренер го обедини луѓето. Медиумите со голем интерес го пренесуваат целиот настан. Многумина се погодени од писмата кои децата ги испратија до ...

Од Ќосето со камата толку се можело!

Фокус - 09.07.2018

Пишува: Ана ПАНОВСКА Леле!!! Што направивме!?! А, знаете ли, драги мои, што направивме. Успеавме, како народ од дома седење, со овде-онде блага фолклористика и патетика, конечно да го доработиме она што со крв и огромни жртви го спечаливме во ...

Акцијата за спасување на децата од пештера во Тајланд прекината

Канал5 - 09.07.2018

Поради обилни врнежи од дожд прекината е акцијата за спасување на момчињата кои две недели се заглавени во пештера во Тајланд. Вчера нуркачи од Велика Британија, Кина, Австралија, Јапонија, Лаос и Мјанмарм ја започнаа акцијата во за извлекување на ...

Тајланд: Нуркачите се подготвуваат да продолжат со акцијата за спасување на децата

Сител - 09.07.2018

Нуркачите во Тајланд се подготвуваат денес да продолжат со ризичната акција за спасување на останатите осум деца и нивниот фудбалски тренер од поплавената пештера на северот од Тајланд. Момчињата и тренерот се наоѓаат во пештерата од 12 јуни, а ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

А1 On - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Излезе видео од спасувањето на децата од подводните пештери во Тајланд, акцијата продолжи утрово

Сакам да кажам - 09.07.2018

По десетина часа пауза, спасувачките екипи утрово ја продолжиле високоризичната операција на извлекување на тајландските момчиња и на нивниот тренер од поплавените пештери во Тајланд. Во првата фаза од акцијата, вчера на сигурно беа извадени четири ...

Уште едно момче ќе биде извлечено за четири часа, тврдат тајландските власти

Макфакс - 09.07.2018

Во тек е спасувачка операција за извлекување на преостанатите осум момчиња и нивниот тренер од пештерата, потврдија официјални лица, а пренесе „Гардијан“. Според информациите, нуркачите влегле во пештерата, а се очекува следното момче да го извлечат ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

+инфо - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели.

Уште едно момче ќе биде извлечено за четири часа, тврдат тајландските власти

А1 On - 09.07.2018

Во тек е спасувачка операција за извлекување на преостанатите осум момчиња и нивниот тренер од пештерата, потврдија официјални лица, а пренесе „Гардијан“. Според информациите, нуркачите влегле во пештерата, а се очекува следното момче да го извлечат ...

Тажната судбина на тренерот: Пораснал како сираче, сакал да биде монах, а потоа им се посветил на децата

Сител - 09.07.2018

Главниот тренер на тајланскиот фудбалски тим, Нопард Кантавонг го помина тоа утро на 23. јуни, подготвувајќи го својот млад асистент Eкапол Чантравонг за важна задача: да води грижа за децата.

(Од минута на минута) Последен ден од спасувачката акција, заробени уште две деца и тренерот

Макфакс - 09.07.2018

Акцијата за спасување на младите тајландски фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера на северот на земјата продолжи и денеска. Во текот на вчерашниот ден извлечени се четири момчиња, односно осум во изминатите два дена, едно беше извлечено ...

Извлечено уште едно дете од пештерата на Тајланд, тврдат очевидци

Макфакс - 09.07.2018

Си-ен-ен објави дека е извлечено уште едно, петто дете, од пештерата на Тајланд. Телевизијата објави дека член на спасувачкиот тим рекол дека едно момче било видено на носилка пред влезот на пештерата во 16.27 часот по локално време.

Извлечено уште едно дете од пештерата во Тајланд, тврдат очевидци

А1 On - 09.07.2018

Си-ен-ен објави дека е извлечено уште едно, петто по ред, дете од пештерата во Тајланд. Телевизијата објави дека член на спасувачкиот тим рекол дека едно момче било видено на носилка пред влезот на пештерата во 16.27 часот по локално време.

Продолжува спасувачката мисија во Тајланд, извлечени четири деца

ТВ21 - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Видео: Извлечено петтото дете, акцијата за спасување на децата од пештера во Тајланд продолжува

Канал5 - 09.07.2018

Извлечено и петтото дете од поплавената пештера во Тајланд, изјави официјален претставник на тајландската морнарица. Нуркачите денеска ја продолжија спасувачката операција со висок ризик за извлекување на преостанатите осум момчиња членови на ...

Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата (ВИДЕО)

Либертас - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата

+инфо - 09.07.2018

Спасувачите во провинцијата Чианг Раи на северот на Тајланд влегуваат во пештерата со шишиња кислород и маски за децата, кои потоа ги извлекуваат со помош на јаже Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со ...

[Видео] Спасувачката операција за извлекување на децата заробени во пештера во Тајланд

Радио МОФ - 09.07.2018

Спасувачките екипи утрово продолжуваат со акцијата за извлекување на тајландските момчиња и на нивниот тренер од поплавените пештери во Тајланд, а според последните информации извлечено е уште едно момче.

Тајланд: Спасено петтото дете, уште седум чекаат во пештерата

Кајгана - 09.07.2018

Чианг Раи, 9 јули 2018 (МИА) - Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот фудбалски тренер се заглавија во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Погледнете низ што мораат да минат спасувачите за да ги спасат децата

Факултети - 09.07.2018

Службеник на тајландската морнарица потврди дека уште едно дете е извадено од пештерата Там Луанг, со што бројот на спасени деца се искачи на пет. Седум деца и нивниот тренер сѐ уште се заробени во пештерата, каде што беа пронајдени пред една недела.

Во живо: Спасено и петтото дете од пештерата во Тајланд, се чека извлекувањето на уште 5 момчиња и тренерот

Сител - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Видео: Извлечени осум деца, акцијата за спасување на децата од пештера во Тајланд продолжува

Канал5 - 09.07.2018

Уште четири момчиња ја видоа светлината на денот по две недели мрак во длабоката пештера во Тајланд. Со хеликоптер се пренесени во болница каде се останатите другарчиња кои вчера беа изнесени од пештерата.

ВИДЕО: Од тајландската пештера извлечени осум деца

А1 On - 09.07.2018

Од пештерата во Тајланд, денеска се извлечени уште четири деца, со што бројката на спасени изнесува осуммина, заедно со четворицата нивни другари кои беа евакуирани во текот на вчерашниот ден.

Спасените тајландски деца побарале свинско со ориз и босилек

+инфо - 09.07.2018

Децата кои беа спасени вчера, откако се прегледани и е констатирано дека се во добра здравствена состојба, побарале да јадат пад крапов, тајландски специјалитет со месо, ориз и листови од босилек.

Тајланд: Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата

Кајгана - 09.07.2018

Чианг Раи, 9 јули 2018 (МИА) - Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Тајланд: Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата

Либертас - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Спасувачката операција за денес заврши, во пештерата останаа уште четири деца и тренерот

Факултети - 09.07.2018

Спасувачките напори за извлекување на момчињата и нивниот тренер од пештерата во северен Тајланд за денес се завршени, истакна еден сведок кој учествува во спасувачката операција. Вкупниот број на момчиња извлечени од пештерата за денес е четири.

Снимена одблиску: Спасувачката мисија за извлекување на момчињата од пештерата во Тајланд

Црнобело - 09.07.2018

Периодов целиот свет ја следи драма во тајландската пештера, каде монсунските дождови на 23-ти јуни заробија 12 деца и нивниот фудбалски тренер. И покрај неизвесноста изгледа драматичната ситуација ќе има среќна завршница.

Уште три деца се извлечени од поплавената пештера во Тајланд

Убавина и Здравје - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца, кои заедно со својот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Снимено одблиску: Како изгледа спасувачка мисија од типот на онаа во пештерата во Тајланд?

Црнобело - 09.07.2018

Периодов целиот свет ја следи драмата во тајландската пештера, каде монсунските дождови на 23-ти јуни заробија 12 деца и нивниот фудбалски тренер. И покрај неизвесноста изгледа драматичната ситуација ќе има среќна завршница.

Осмо момче спасено од пештерата во Тајланд

Глас на Америка - 09.07.2018

На семејствата не им било кажано кои момчиња се спасени Спасувачките екипи денеска ја обновија операцијата за извлекување на преостанатите момчиња и нивниот тренер кои се заглавени во тајландската пештера.

(Видео) Спасувачите на децата од Тајланд во текот на операцијата премостуваат неверојатни пречки

Макфакс - 09.07.2018

Спасувачите кои вршат евакуација на младите фудбалери заробени во пештера на Тајланд се соочуваат со големи предизвици – тесни и мрачни тунели низ кои мора да се пробијат само за да дојдат до момчињата заробени внатре.

Уште четири деца извадени од тајландските пештери на вториот ден од спасувачката операција

Сакам да кажам - 09.07.2018

Уште четири деца се извадени од подводните пештери во Тајланд, на вториот ден од големата и високоризична спасувачка операција, која со големо внимание се следи низ целиот свет. Ова го потврдија тајландските маринци на својот профил на Твитер, ...

Последните четири деца и тренерот од пештерата ќе се спасуваат утре

+инфо - 09.07.2018

Акцијата на спасувачките екипи за извлекување на децата и нивниот тренер, кои повеќе од две недели се заглавени во една поплавена пештера во Тајланд, е завршена за денеска и таа ќе продолжи утре, јави Си-Ен-Ен.

[Обновено] Спасувачка операција за извлекување на децата заробени во пештера во Тајланд

Радио МОФ - 09.07.2018

Спасувачките екипи утрово продолжија со акцијата за извлекување на тајландските момчиња од поплавените пештери, а според последните информации денеска се извлечени уште четири момчиња. Ова беше потврдено од тајландските маринци на својот профил на ...

ВИДЕО: Акцијата за извлекување на децата од пештерата во Тајланд прекината за денеска

А1 On - 09.07.2018

Акцијата на спасувачките екипи за извлекување на децата и нивниот тренер, кои повеќе од две недели се заглавени во една поплавена пештера во Тајланд, е завршена за денеска и таа ќе продолжи утре, јави Си-Ен-Ен.

Спасени уште четири момчиња од пештерата во Тајланд

Р.С.Европа - 09.07.2018

Четири момчиња се спасени од поплавената пештера, со што вкупниот број на спасени сега е осум, изјави денеска тајландскиот официјален претставник Наронгсак Осотанакорн, кој ја надгледува мисијата за спасување, во вториот ден од опасната операција за ...

Тренерот им испрати писмо на родителите на заробените деца, а тие веднаш му одговорија (фото)

Канал5 - 09.07.2018

Акапол Чантавонг, 25 годишниот фудбалски тренер од Тајланд, кој повел 12 деца од својот клуб во истражување на пештера, според мислењето на многумина е главниот виновник за оваа несреќа. Но на социјалните мрежи многу од корисниците од Тајланд и ...

Тренерот од Тајланд со писмо се извинил на родителите, еве што напишал тој…

Хитпортал - 09.07.2018

Акапол Чантавонг, 25 годишниот фудбалски тренер од Тајланд, кој повел 12 деца од својот клуб во истражување на пештера, според мислењето на многумина е главниот виновник за оваа несреќа. Но на социјалните мрежи многу од корисниците од Тајланд и ...

Тајланд: Тренерот кој ги однесе децата во пештерата напиша писмо до нивните родители

Кајгана - 09.07.2018

Дваесет и петгодишниот фудбалски тренер од Тајланд кој ги одведе 12-те деца на од неговиот клуб на истражување на пештерата, за многумина е главниот виновник за оваа несреќа. Но многумина застанаа и во негова одбрана, оправдувајќи ја неговата улога ...

Првиот оброк по 2 недели во пештерата- еве што посакаа децата да јадат

Сител - 09.07.2018

Пад крапов е тајландски специјалитет кој подразбира листови од босилек со месо и ориз, е првиот оброк за децата спасени во недела, соопштил шефот од тајландската спасувачка мисија Наронгсак Осотанакор.

4 e среќен број! Дали тренерот ќе остане сам во пештерата?

Факултети - 09.07.2018

Четири момчиња и тренерот останаа заробени во тајландската пештера, а главните лица на операцијата велат дека планот е дизајниран за спасување на четворица на ден. Во последниве два дена, осум момчиња беа спасени од тајландската пештера во ...

Тренерот од Тајланд пораснал како сирак и сакал да биде монах

+инфо - 09.07.2018

Според официјалните информации, тој е меѓу најслабите во групата затоа што на момчињата им ја дели целата храна. Тој ги учел децата како да медитираат и да ја зачуваат својата енергија додека не ги пронајдат.

Видео: Седум момчиња и тренерот и понатаму чекаат - дождот ја стопираше акцијата

Press24 - 09.07.2018

Спасувачките екипи досега извлекоа четири од 12-те деца, кои заедно со нивниот тренер две недели се заглавени во една пештера во Тајланд, соопшти попладнево шефот на спасувачката операција, гувернерот на провинцијата Чианг Рај. Наронгсак Осатанакорн.

Нукрачите се вратија во пештерат да ги спасат преостанатите деца и тренерот

Тера - 09.07.2018

Нуркачите денеска ја продолжија спасувачката операција со висок ризик за извлекување на преостанатите осум момчиња членови на фудбалски клуб и нивниот тренер од пештерата во Тајланд од која вчера беа извлечени 4 деца.

ГАЛЕРИЈА: Погледнете како четирите деца од пештерата без извлечени на слобода

Press24 - 09.07.2018

Властите во Тајланд соопштија дека за завршувањето на акцијата за спасување на преостанатите осум деца и нивниот фудбалски тренер од пештерата на северот на Тајланд ќе бидат потребни уште четири дена.

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

Н.Македонија - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

ФОТО: Прва фотографија од момчињата на носилки - од пештерата директно во болница

Press24 - 09.07.2018

Шефот на тајландската спасувачка мисија Наронгсак Осотанакорн рекол дека се разгледува опцијата на родителите да им се дозволи да ги видат спасените момчиња од пештерата во Тајланд. Преостанаа уште 7 момчиња и тренерот за спасување , а мисијата е ...

Почна извлекувањето на тајландските момчиња од пештерата

Н.Македонија - 09.07.2018

Спасувачките екипи почнаа со операцијата за извлекување на 12-те тајландски момчиња и нивниот тренер, кои се заробени во пештерски комплекс уште од 23 јуни. Во операцијата учествуваат 23 нуркачи и спасувачи, кои е планирано да ги извлекуваат ...

Најново од Тајланд: Спасено е уште најмалку едно дете, тврдат сведоци

365 - 09.07.2018

Спасувачите изнеле барем едно момче од системот пештери, тврди сведок кој бил во близина на пештерата во северен Тајланд. Ако информацијата е точна, момчето е првото што е спасено денес (понеделник) и ќе им се приклучи на останатите четири момчиња ...

Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата

Н.Македонија - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Што посакаа да јадат изгладнетите деца: Ова е првиот оброк кој ги чека децата по 2 недели во пештера

Press24 - 09.07.2018

Пад крапов е тајландски специјалитет кој подразбира листови од босилек со месо и ориз, е првиот оброк за децата спасени во недела, соопштил шефот од тајландската спасувачка мисија Наронгсак Осотанакор.

Спасувачката акција во Тајланд напредува: Остануваат уште шест (видео)

365 - 09.07.2018

Спасено е и шестото од вкупно 12-те момчиња кои заедно со нивниот тренер останаа заробени во тајландската пештера, потврдува за The Guardian извор од спасувачкиот тим. Паралелно, петтото момче веќе е пристигнато во болницата во Чианг Раи, каде што ...

Тајланд: Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата

Н.Македонија - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Одлично темпо на спасувачката акција во Тајланд: Остануваат уште четири!

365 - 09.07.2018

Спасувачката акција во Тајланд засега напредува одлично. Додека светските медиуми известуваа за пристигнувањето на петтото спасено момче во болницата, стигнаа вести дека се извлечени уште две.

Осум деца се извлечени од пештерата

Тера - 09.07.2018

Четири деца денеска се извлечени од пештерата во Тајланд, со што вкупниот број на спасени изнесува осум, објави Си Ен Ен повикувајќи се на очевидец кој е дел од спасувачките операции стационирани на влезот во пештерата.

Тажна судбина на тренерот од Тајланд: Пораснал како сирак, сакал да биде монах, но им се посветил на децата

Н.Македонија - 09.07.2018

Главниот тренер на тајландскиот фудбалски тим, утрото на 23 јуни го поминал подготвувајќи го својот помлад асистент за важната задача, сам да се грижи за децата. Нопарат Кантавонг, 37- годишниот тренер на фудбалскиот клуб „Му-Па“-диви свињи, имал ...

Извлечени уште четворица заглавени од тајландската пештера

Тера - 09.07.2018

Заврши страдањето на четири момчиња кои се извлечени од пештерата во Тајланд денес, а уште четири заедно со својот тренер ќе почекаат на спасувачите најрано за десет часа да дојдат по нив.

Осум дечиња на слобода, уште четири и тренерот мораат да чекаат во пештерата

Press24 - 09.07.2018

Здравјето на заробените деца и тренерот во поплавената пештера во Тајланд се уште е добро, изјави водачот на спасувачката акција, гувернерот Наронгсак Осотанакорн. Тој најави дека акцијата за спасување ќе биде продолжена утре.

Несудениот монах пратен од небото да стане помошник тренер и да ги чува децата во пештерата

365 - 09.07.2018

Кога првпат се расчу за веста за заглавените деца во пештерата во Тајланд, на многумина првата мисла им беше во рамките на „па што мајка барал тренерот да ги носи децата во пештера во сезона на монсуни!“… Тој став и во моментов го делат многу од ...

Тренерот им испрати писмо на родителите на заробените деца, а тие веднаш му одговорија (фото)

Press24 - 09.07.2018

Акапол Чантавонг, 25 годишниот фудбалски тренер од Тајланд, кој повел 12 деца од својот клуб во истражување на пештера, според мислењето на многумина е главниот виновник за оваа несреќа. Но на социјалните мрежи многу од корисниците од Тајланд и ...

Драматичната акција за спасување во Тајланд низ фотографии: Погледнете како четирите деца дојдоа до слобода (ФОТО ...

Курир - 09.07.2018

Властите во Тајланд соопштија дека за завршувањето на акцијата за спасување на преостанатите осум деца и нивниот фудбалски тренер од пештерата на северот на Тајланд ќе бидат потребни уште четири дена.

Тајланд: Нуркачите се подготвуваат да продолжат со акцијата за спасување на децата

Курир - 09.07.2018

Нуркачите во Тајланд се подготвуваат денес да продолжат со ризичната акција за спасување на останатите осум деца и нивниот фудбалски тренер од поплавената пештера на северот од Тајланд. Момчињата и тренерот се наоѓаат во пештерата од 12 јуни, а ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) АКЦИЈАТА ЗА СПАСУВАЊЕ НА ДЕЦАТА ВО ПЕШТЕРАТА ПРОДОЛЖУВА: Трката со времето трае

Фактор - 09.07.2018

Акцијата на спасување на момчињата и нивниот тренер на Тајланд е продолжена утринава, бидејќи силните дождови ја запреа вчерашната операција во која се спасени 4 момчиња. Најмалку пет возила на итната помош се вратиле кај влезот на пештерата, ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

1tv - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

Стандард - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

Курир - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

Вечер - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд, момчињата добија покана за Финале на СП 2018

Бриф - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски и странски нуркачи усепшно извлекоа четири деца ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

CivilMedia - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Нуркачите се вратија во пештератa да ги спасат преостанатите деца и тренерот

Република - 09.07.2018

Нуркачите денеска ја продолжија спасувачката операција со висок ризик за извлекување на преостанатите осум момчиња членови на фудбалски клуб и нивниот тренер од пештерата во Тајланд од која вчера беа извлечени 4 деца.

Уште едно момче ќе биде извлечено за четири часа, тврдат тајландските власти

Точка - 09.07.2018

Во тек е спасувачка операција за извлекување на преостанатите осум момчиња и нивниот тренер од пештерата во Тајланд, потврдија официјални лица, а пренесе „Гардијан“. Според информациите, нуркачите влегле во пештерата, а се очекува следното момче да ...

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

Локално - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

(ВИДЕО) Продолжува спасувачката акција на Тајланд

Независен - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

Нуркачите се вратија во пештерата, повторно започна акцијата за спасување на децата во Тајланд

Точка - 09.07.2018

Специјалните нуркачи подготвени го започнаа второто продолжување за спасување на опасната операција за извлекување на останатите 8 деца и нивниот тренер од потопената пештера на северот во Тајланд.

Тажна судбина на тренерот од Тајланд: Пораснал како сирак, сакал да биде монах, но им се посветил на децата

Точка - 09.07.2018

Израснал како сирак, сакал да биде монах, па потоа се посветил на децата. Господ го испратил со децата во пештерата. Главниот тренер на тајландскиот фудбалски тим, утрото на 23 јуни го поминал подготвувајќи го својот помлад асистент да се грижи за ...

Спасено 5 дете од пештерата во Тајланд

Курир - 09.07.2018

Утринава во Тајланд е продолжена спасувачката акција за младите фдбалери и нивниот тренер кои од 23 јуни се заробени во пештера. Вчера спасени беа четири деца, додека денес доколку акцијата биле спроведена по планот, светлото на денот треба да видат ...

Еве како децата преживеале 9 дена во пештера: Тренерот ги учел да медитираат и им ја дал целата своја храна (ФОТО)

Курир - 09.07.2018

Спасувачите кои ги пронашле децата и тренерот соопштиле дека Екапол Чантавонг, 25 годишниот тренер бил меѓу најслабите, затоа што целата храна им ја давал на децата и така им помогнал да преживеат, како и дека ги учел да медитираат.

Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата

Вечер - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Уште осум деца заглавени во пештерата чекаат да бидат спасени – продолжува акција за Тајланд

Слободен Печат - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели.

Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата

Стандард - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Извлечено уште едно дете од пештерата во Тајланд, тврдат очевидци

Точка - 09.07.2018

Си-ен-ен објави дека е извлечено уште едно, петто по ред, дете од пештерата во Тајланд. Телевизијата објави дека член на спасувачкиот тим рекол дека едно момче било видено на носилка пред влезот на пештерата во 16.27 часот по локално време.

Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата (Видео)

1tv - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

(ВИДЕО) Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата

Независен - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

Тајланд: Спасено уште едно дете, вкупно пет се надвор од пештерата

Шеталиште - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

(Видео) Снимката од преминот во тајландската пештера тешко е дури и да се гледа

Шеталиште - 09.07.2018

Четири деца вчера беа извлечени од пештерата во Тајланд, однесени се во болница, но се уште не се знае во каква состојба се. Гувернерот на провинцијата Чијанг Рај Наронгсак Осатанакорн, надлежен за акцијата за спасување, изјави дека операцијата тече ...

Тажна судбина на тренерот од Тајланд: Пораснал како сирак, сакал да биде монах, но им се посветил на децата

Локално - 09.07.2018

Израснал како сирак, сакал да биде монах, па потоа се посветил на децата. Господ го испратил со децата во пештерата. Главниот тренер на тајландскиот фудбалски тим, утрото на 23 јуни го поминал подготвувајќи го својот помлад асистент да се грижи за ...

Неофицијално, спасено уште едно дете од пештерата, уште седум и тренерот чекаат

Слободен Печат - 09.07.2018

Акцијата се спроведувала на релативно суво време, но потоа на небото се појавиле дождовни облаци, токму над пештерата. Продолжи акцијата за спасување на децата од пештерата во Тајланд, а според најновите информации од светските медиуми, извлечено е ...

(ВИДЕО) Тајланд: Спасени уште две деца?!

Бриф - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште едно од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на пет.

(Видео) Момче од пештерата однесено со хеликоптер во болница

Слободен Печат - 09.07.2018

Медиумите од Тајланд емитувале снимки од амбулантно возило, со кое се верува дека се пренесувало петтото по ред спасено момче. Акцијата за спасување на децата и нивниот тренер од Тајланд продолжена е и утрово, а според најновите информации спасено е ...

Спасени уште четири деца, засега осум се надвор од пештерата, спасувањето продолжува утре

Вечер - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд извадија уште четири од 12-те деца кои заедно со нивниот инструктор по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Тајланд: Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата

Стандард - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Спасени четири, уште четири деца и тренерот остануваат во тајландската пештера

1tv - 09.07.2018

Четири деца се извлечени денеска, уште четири и 25-годишниот тренер остануваат во пештерата во Тајланд. Операцијата е завршена за денеска, ќе продолжи утре, соопштија светските медиуми. И вчера беа извлечени четири момчиња кои се веќе пренесени во ...

Тајланд: Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата

Локално - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Осум деца на слобода, се поголеми шансите да се спасат и останатите: Акцијата готова за денеска, уште четири деца и ...

Курир - 09.07.2018

Акцијата за спасување на децата и нивниот тренер во Тајланд е продолжена утринава, а според најновите информации спасено е и уште три деца, со што вкупниот број на спасени досега е осум. Некаде после 13 часот беше потврдено дека спасено е шестото ...

Шестото и седмото дете испратени со хелихоптер до болница во Чианг Раи, вкупно седум од 12 деца спасени

Бриф - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на седу, а во тек е спасувањето и на осмото дете.

Спасени уште две деца од пештерата во Тајланд

Слободен Печат - 09.07.2018

Децата кои беа спасени вчера, откако се прегледани и е констатирано дека се во добра здравствена состојба, побарале да јадат пад крапов, тајландски специјалитет со месо, ориз и листови од босилек.

Спасени уште три деца, вкупно осум се надвор од пештерата

CivilMedia - 09.07.2018

Спасувачките екипи во Тајланд денеска извадија уште три од 12-те деца кои заедно со нивниот тренер по фудбал беа заглавени во поплавена пештера. Со ова, бројот на деца спасени од пештерата се искачи на осум.

Животна приказна од Тајланд: Тренерот е сирак и поранешен монах, а децата ги сака повеќе од себеси

Вечер - 09.07.2018

Главниот тренер на тајландскиот фудбалски тим тоа утро на 23 јуни го поминал подготвувајќи го својот млад помошник за важна задача: сам да води сметка за момчињата. Нопарат Кантавонг, 37-годишниот тренер на фудбалскиот тим Му Па (Диви вепри), тоа ...

Уште четири надвор: Засега осум тајландски момчиња извлечени од пештерата

Таратур - 09.07.2018

Во рамки на денешниот обид за извлекување од операциите за спасување на заглавените тајландски момчиња и нивниот тренер од пештерата во северен Тајланд на сигурно се извлечени уште четири момчиња.

Уште четири деца спасени од пештерите во Тајланд

Фактор - 09.07.2018

Уште четири деца се извадени од подводните пештери во Тајланд, на вториот ден од големата и високоризична спасувачка операција, потврдија тајландските маринци на својот профил на Твитер. Тие се превезени со воен хеликоптер во болницата во Чијанг Раи ...

Акцијата за извлекување на децата од пештерата во Тајланд прекината за денеска

Курир - 09.07.2018

Акцијата на спасувачките екипи за извлекување на децата и нивниот тренер, кои повеќе од две недели се заглавени во една поплавена пештера во Тајланд, е завршена за денеска и таа ќе продолжи утре, јавува Си-Ен-Ен.

Осум момчиња спасени од тајландската пештера

Бриф - 09.07.2018

Акцијата за спасување на заробените момчиња за денес е завшена. Според планот за секој ден се планирани по 4 момчиња, а тренерот ќе остане последен, објавија од тајландската морнарица. Од пештерта веќе успешно се евакуирани 8 момчиња, од кои 4 беа ...

Акцијата за извлекување на децата од пештерата во Тајланд прекината за денеска

Стандард - 09.07.2018

Акцијата на спасувачките екипи за извлекување на децата и нивниот тренер, кои повеќе од две недели се заглавени во една поплавена пештера во Тајланд, е завршена за денеска и таа ќе продолжи утре, јави Си-Ен-Ен.

Акцијата за извлекување на децата од пештерата во Тајланд прекината за денеска

1tv - 09.07.2018

Акцијата на спасувачките екипи за извлекување на децата и нивниот тренер, кои повеќе од две недели се заглавени во една поплавена пештера во Тајланд, е завршена за денеска и таа ќе продолжи утре, јави Си-Ен-Ен.

Денеска спасени уште четири момчиња (видео)

Република - 09.07.2018

Уште четири момчиња се спасени од пештерата во северен Тајланд и со тоа спасувачките операции за денеска се завршени, изјавил за „Си-ен-ен“ очевидец. Вчера беа извлечени четири момчиња, а уште толку и нивниот тренер се во пештерата.

Осум момчиња извлечени, расте надежта дека сите ќе бидат спасени

Слободен Печат - 09.07.2018

Акцијата за спасување за денеска е готова, а спасувачките екипи се подготвуваат за следниот чекор, односно извлекување на останатите четири деца и тренерот. Уште четири момчиња и нивниот тренер останаа во пештерата, во исчекување што побрзо да бидат ...

Снимка од сиот ужас низ кој минуваат спасувачите на Тајланд- погледнете колку е оваа акција опасна (ВИДЕО)

Курир - 09.07.2018

Спасувачите на Тајланд имаат многу тешка задача пред себе, тесни и мрачни тунели низ кои мора да се провлечат, само за да стигнат до децата заробени во пештерата. Враќањето е уште потешко.

Четири деца и тренерот ќе мораат уште да чекаат во пештерата

Курир - 09.07.2018

Здравјето на заробените деца и тренерот во поплавената пештера во Тајланд се уште е добро, изјави водачот на спасувачката акција, гувернерот Наронгсак Осотанакорн. Тој најави дека акцијата за спасување ќе биде продолжена утре.

Едни го сметаат за виновник за несреќата во Тајланд, а други му оддаваат почит

Фактор - 09.07.2018

Акапол Чантавонг, фудбалскиот тренер од Тајланд, кој однел 12 деца од својот клуб во истражување на пештера, е човекот кон кого се вперува прстот за несреќата која се случи. Но, на социјалните мрежи многу од корисниците од Тајланд и остатокот од ...

Утре продолжува акцијата за извлекување на децата од пештерата во Тајланд

Слободен Печат - 09.07.2018

Во текот на вчерашниот и денешниот ден спасувачите успеаја да извлечат вкупно осум деца, па сега во пештерата во провинцијата Чианг Рај на северот на Тајланд останаа уште четири момчиња и тренерот.

Првиот оброк по 2 недели во пештерата- еве што посакаа децата да јадат

Курир - 09.07.2018

Пад крапов е тајландски специјалитет кој подразбира листови од босилек со месо и ориз, е првиот оброк за децата спасени во недела, соопштил шефот од тајландската спасувачка мисија Наронгсак Осотанакор.

(ФОТО) Тажна судбина на тренерот од Тајланд: Пораснал како сирак, сакал да биде монах, но им се посветил на децата

iPortal - 09.07.2018

Главниот тренер на тајландскиот фудбалски тим, утрото на 23 јуни го поминал подготвувајќи го својот помлад асистент да се грижи за децата. Нопарат Кантавонг, 37-годишниот тренер на фудбалскиот тим „Му Па“ -диви свињи, утрото имал состанок.

„Не го заборавајте, одржа 12 деца во живот“

Курир - 09.07.2018

Акапол Чантавонг, 25-годишниот фудбалски тренер од Тајланд кој ги поведе 12-те деца од својот клуб во пештерата, за некои е главен виновник за оваа несреќа. Меѓутоа, на социјалните мрежи многу корисници од Тајланд, но и од остатокот на светот ...

Оваа снимка го покажува целиот ужас низ кој поминуваат спасителите на децата во Тајланд

МК News - 09.07.2018

Спасителите на Тајланд имаат тешка задача пред себе, тесните и мрачни тунели низ кои мора да се провлечат за да стигнат до момчињата заробени во пештерата. Враќањето е уште потешко. Не само што мораат повторно сами да се провлекуваат низ матната ...

Тажната судбина на тренерот: Како мал останал без родители, сакал да стане монах, но се посветил на децата

Курир - 09.07.2018

Главниот тренер на тајландскиот фудбалски тим го поминал утрото на 23 јуни припремајќи го својот млад асистент за важна задача: сам да води сметка за децата. Нопарат Кантавонг, 37- годишен тренер на фубалскиот тим Му Па имал закажано состанок тоа ...

Драматична акција во Тајланд: Погледнете како четирите деца дојдоа до слобода

Пулс24 - 09.07.2018

Властите во Тајланд соопштија дека за завршувањето на акцијата за спасување на преостанатите осум деца и нивниот фудбалски тренер од пештерата на северот на Тајланд ќе бидат потребни уште четири дена.

Продолжи спасувачката акција на Тајланд

еМагазин - 09.07.2018

На Тајланд денеска продолжи операцијата за спасување на децата од пештерата, каде се заглавени веќе две недели. Во пештерата има уште осум деца и нивниот тренер. Во пештерата Там Луанг има и девет членови на спасувачкиот тим, откако вчера тајландски ...

(ВИДЕО) Извлечени уште четири момчиња од пештерата во Тајланд

еМагазин - 09.07.2018

Спасувачките екипи денеска извлекоа уште четири момчиња од поплавената пештера во Тајланд, со што вкупниот број на спасени сега е осум. Дванаесет момчиња на возраст од 11 до 16 години, заедно со нивниот тренер на 23 јуни ја истражуваа пештерата, но ...

Акцијата на Тајланд продолжува денеска: Спасувањето би можело да трае четири дена

Кумановски м. - 09.07.2018

loading... Тајландските власти соопштија дека за спасување на преостанатите осум момчиња и нивниот фудбалски тренед од пештерата на северот на Тајланд ќе бидат потребни и до четири дена. Нуркачите претходно успешно спасија четири од 12 момчиња, а ...

За некои трагичар, за други херој: Кој е тренерот на тајландските момчиња кои се заробени во пештерата?

Кумановски м. - 09.07.2018

loading... Тренерот на младинскиот фудбалски тим од Тајланд кој веќе 15 дена е заробен во пештера на северот на државата е 25-годишниот Екапол Чантавонг, познат и под прекарот Аке. Додека едни го сметаат за главен виновник што момчињата се заробени ...

Осум деца извлечени од пештерата во Тајланд (ВИДЕО)

Кумановски м. - 09.07.2018

loading... Акцијата за спасување на младите тајландски фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера на северот на земјата се приближува кон крајот. Денес се извлечени уште четири деца, откако исто толку беа спасени вчера.