TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Третпат 3,5 поени против аутсајдер

Утрински - 17.10.2003

Лесна победа на македонските шахисти и против Ирска во 5. коло на 14. ЕП во Бугарија РОберт Димитриевски Машката шаховска репрезентација на Македонија (15-та според просечниот рејтинг) во петтото коло лесно дојде и до третата победа од 3,5-0,5 на 14.

Мал, но решавачки кусок и против бранителот на титулата

Утрински - 16.10.2003

Македонските шахисти загубија од Холандија со 1,5-2,5 во 4. коло на 14. ЕП во Бугарија РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ По минималниот пораз од Германија во второто коло, машката шаховска репрезентација на Македонија (15-та според просечниот рејтинг) и во четвртата рунда на 14.

Експресно враќање во топ 10

Утрински - 15.10.2003

Аутсајдерот Велс лесен плен за македонските шахисти во третото коло на 14. ЕП РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Лесната и убедлива победа над аутсајдерот Велс од 3,5-0,5 во третото коло на 14. Европско екипно првенство во шах што од 11 до 20 октомври се одржува во Пловдив, Бугарија, повторно ја врати машката ...

Блескава победа на Секуловска

Утрински - 14.10.2003

Македонските шахистки ја совладаа Чешка во второто коло на 14. ЕП во Бугарија РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Благодарејќи на извонредната игра на ФИДЕ-мајсторот Весна Секуловска, женската шаховска репрезентација на Македонија (според рејтингот 29-та од 31 селекција) се надмина себеси, совладувајќи ја ...

Убедлив почеток на четата на Кочовски

Утрински - 13.10.2003

Македонија ја декласира Турција со 3,5-0,5 во стартот на 14. Екипно ЕП во шах во Пловдив РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Машката шаховска репрезентација на Македонија успешно го почна походот кон својот најдобар пласман на европските првенства, препуштајќи и на Турција само пола поен во меѓусебниот дуел од ...