TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нобелова мистерија

Оn.net - 10.10.2010

Роднините сè уште не стапиле во контакт со сопругата на годинашниот добитник на Нобелова награда за мир, заради што не може со сигурност да се каже дали кинеските власти и` дозволиле да се сретне со ...

Нобеловецот Лиу се сретна со сопругата

Форум - 10.10.2010

Сопругата на затворениот кинески дисидент Лиу Ксјаобо успеала во недела да го се види со него, при што му соопштила дека е добитник на Нобеловата награда за мир за 2010-та, објави организацијата за ...

Уапсена сопругата на кинескиот Нобеловец за мир

Форум - 10.10.2010

Иако кинеските власти и’ дозволија на својот сопруг Лиу Ксјаобо да му соопшти дека ја обил Нобеловата награда за мир, неговата сопруга Лиу Ксиу сепак подоцна била задржана во нејзиниот стан Оваа ...

Кинески печат со осуда за доделувањето на нобеловата награда на Ксиаобо

А1 - 09.10.2010

Доделувањето на нобеловата награда за мир на дисидентот Лиу Ксиаобо во кинески печат се дочека со осуда. На корисниците на интернет исто така им е оневозможено да дојдат до било каква информација за ...

Кинеската влада и денеска со протести против нобеловецот

Р.С.Европа - 09.10.2010

Кинеската влада денеска ја продолжува кампањата против доделувањето на нобеловата награда за мир на дисидентот Лиу Ксиаобо.

Свет - Кинески дисидент доби Нобел за мир

Време - 09.10.2010

Кинескиот дисидент Лиу Сјаобо, кој отслужува 11- годишна затворска казна бидејќи барал демократски реформи во Кина, е добитник на Нобелова награда за мир за 2010 година.

Ксиаобо уште не знае дека е Нобеловец

Оn.net - 09.10.2010

Сопругата на годинашниот добитник на Нобелова награда за мир утре ќе може да го посети својот сопруг во затвор и да му ја каже веста за признанието.

Свет - Кинескиот дисидент Љу Сјаобо нобеловец за мир

Вест - 09.10.2010

НОРВЕШКА, 9 октомври (АП) - Затворениот кинески дисидент Љу Сјаобо е добитник на Нобеловата награда за мир за 2010 година бидејќи на ненасилен начин бараше почитување на основните човекови права во ...

Нобелова за мир на кинески дисидент

Утрински - 09.10.2010

ПЕКИНГ - Лиу Ксијаобо затворен во 2009 година на 11 години за субверзија, ја освои наградата за неговата еднодецениска ненасилна борба за човекови права, ставајќи го кинеското досие за човекови права ...

Нобеловата награда за кинескиот дисидент Лиу

Дневник - 09.10.2010

Пекинг жестоко реагираше, оцени дека наградата е навреда за идеалите на Алфред Нобел и се закани дека одлуката ќе ги наруши односите со Норвешка Затворениот кинески дисидент Лиу Сјаобо годинава ја ...

Обама ја повика Кина да го ослободи нобеловецот Ксијабао

Идивиди - 09.10.2010

Вашингтон, 8 октомври 2010 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама денеска ја повика Кина што побрзо да го ослободи годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир Лиу Ксијабао, оценувајќи ...

„Нобел“ за мир за кинески дисидент

Н.Македонија - 09.10.2010

Кинескиот дисидент Лиу Сиабао, кој издржува 11-годишна затворска казна, е добитник на годинешната Нобелова награда за мир за неговата ненасилна борба за подобрување на фундаменталните човекови права ...

Уапсени приврзаници што ја прославувале наградата на Ксјаобо

Форум - 09.10.2010

Уапсени приврзаници што ја прославувале наградата на Сјаобо во Кина Кинескиот печат денеска го осудува доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лију Ксјаобо, пренесува ...

Пекинг апси приврзаници на Нобеловецот Ксијабао

Канал5 - 09.10.2010

Со апсење на поголема група дисиденти, Кина одговори на доделувањето на Нобеловата награда за мир на Лиу Ксијабао. Организациите за заштита на човековите права во Кина, соопштија дека полицијата во ...

Уапсени зошто ја прославувале наградата на Сјаобо во Кина

Нетпрес - 09.10.2010

Кинеската полиција уапси членови на организацијата за заштита на човекови права во Пекинг и во други населени места кои изминатата ноќ го прославуваа доделување на Нобеловата награда за мир на ...

Уапсени приврзаници што ја прославувале наградата на Сјаобо во Кина

Макфакс - 09.10.2010

Кинескиот печат денеска го осудува доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лију Сјаобо, пренесува агенцијата Франс прес.

Лиу Сјаобо е добитник на Нобелова за мир

А1 - 08.10.2010

Нобеловата награда за мир замина кај поранешен затвореник - дисидентот и борец за човекови права Лиу Сјаобо е годинашниов добитник на најпрестижната награда во светот.

Нобеловата награда за мир за кинески дисидент

BBC - 08.10.2010

Нобеловата награда за мир за кинески дисидент Притворениот кинески дисидент Лиу Ксиаобо е добитник на Нобеловата награда за мир.

Контроверзни добитници на Нобеловите награди за мир

Deutsche Welle - 08.10.2010

Нобеловите награди за физика или хемија ретко предизвикуваат контроверзи. Сосема поинаку е со Нобеловата награда за мир.

Нобелова награда за мир за човекот со железна волја

Deutsche Welle - 08.10.2010

Кинескиот дисидент Ли Шиаобо е добитник на Нобеловата награда за мир за 2010 година. Во образложението, Комитетот за доделување на наградите во Осло наведува-изборот е направен поради неговата борба ...

Храбра одлука на Нобеловиот комитет

Deutsche Welle - 08.10.2010

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Шијаобо е сигнал на храброст и непопустливост на Нобеловиот комитет во однос на големиот политички притисок што стигна од Пекинг.

Кина разлутена, светот бара ослободување на Шиаобо

Deutsche Welle - 08.10.2010

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Шиаобо ја разлути Кина. Пекинг ја нарече одлуката срамна. Шиаобо, пак, доби честитки од Германија, Норвешка, ЕУ, Далај Лама ...

Денеска добитникот на Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 08.10.2010

Годинашниот добитник на Нобеловата нагрда за мир денеска ќе биде соопштен во норвешкиот главен град Осло. Според некои очекувања, тоа би требало да биде кинескиот дисидент Лиу Сиаобо.

Нобеловата награда за мир за Лиу Ксиаобо

Р.С.Европа - 08.10.2010

Годинашниот добитник на Нобеловата награда за мир е кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо, соопштено е денеска во норвешкиот главен град Осло.

Свет - Кол фаворит за Нобелова награда

Време - 08.10.2010

Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол е еден од најголемите фаворити за Нобелова награда за мир, која треба да биде доделена денеска, објави норвешката јавна телевизија „НРК“.

Нобелот за мир отиде зад решетки

Оn.net - 08.10.2010

Лиу Ксиаобо, кинески професор по книжевност кој отслужува 11-годишна затворска казна е добитник на Нобеловата награда за мир за 2010-та.

Кина со осуда на Нобеловиот Комитет за наградата за мир за Ксиобао

Р.С.Европа - 08.10.2010

Кина денеска ја осуди одлуката на Нобеловиот Комитет наградата за мир да му биде дадена на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо.

Барања за ослободување на нобеловецот Ксиаобо

Р.С.Европа - 08.10.2010

Повеќе влади во светот, невладини организации, како и тибетскиот духовен лидер Далај Лама ја повикаа Кина да го ослоби дисидентот Лиу Ксиаобо кој денеска ја доби годинашната Нобелова награда за мир.

Нобелот за мир предизвика дипломатска војна

Оn.net - 08.10.2010

Лута на одлуката Нобелот за мир да му се додели на Лиу Ксиаобо, кинеската Влада се закани дека ќе ги расипе односите со Норвешка и им нареди на цензорите да ги блокираат сите вести на интернет ...

Кинескиот дисидент Лиу ксиабао добитни на Нобелова наград за мир

Телма - 08.10.2010

Кинескиот дисидент Лиу Ксиабaо е добитник на годинешната Нобелова награда за мир. Претседателот на Норвешкиот одбор за доделување на Нобеловата награда, Торбјоерн Јагланд истакна дека Лиу „е ...

Ќе се објави добитникот на Нобеловата награда за мир

Алфа - 08.10.2010

Во Осло денеска ќе биде објавен добитникот на Нобеловата награда за мир. Еден од најголемите фаворити за ова признание, годинава е поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, а меѓу можните лауреати ...

Нобеловата награда за мир 2010 доделена на Лиу Ксјаобo

Форум - 08.10.2010

Нобеловата награда за мир за 2010 г. доделена на кинескиот активист за човекови права Лиу Ксјаобо за „долгорочна ненасилна борба за основните човековите права во Кина“, објави во петок во Осло, ...

Кинески дисидент добитник на Нобелова награда за мир

Алфа - 08.10.2010

Нобеловата награда за мир, оваа година ја доби кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо, кој отслужува 11-годишна затворска казна. Лиу беше осуден во 2009-та година за уривање на власта во Кина.

Нобеловата награда за мир во рацете на кинескиот дисидент Лиу Ксиабао

Алсат-М - 08.10.2010

Кинескиот дисидент Лиу Ксиабао е добитник на годинешната Нобелова награда за мир. Претседателот на Норвешкиот одбор за доделување на Нобеловата награда, Торбјоерн Јагланд истакна дека Лиу „е ...

Кинески десидент доби Нобелова награда за мир

Mnogoo - 08.10.2010

Кинескиот десидент Лиу Ксијаобо, кој отслужува затворска казна од 11 години за неговиот обид да ја симне власта во Кина, е добитник на годинешната Нобелова награда за мир, соопшти „ Тудеј онлајн “.

Кинескиот дисидент Ксиабaо добитник на Нобеловата награда за мир

Идивиди - 08.10.2010

Осло, 8 октомври 2010 (МИА) - Кинескиот дисидент Лиу Ксиабaо е добитник на годинешната Нобелова награда за мир. Претседателот на Норвешкиот одбор за доделување на Нобеловата награда, Торбјоерн ...

Кина го осуди доделувањето на Нобелова награда за мир

Форум - 08.10.2010

Кина остро го осуди доделувањето на Нобелова награда за мир која денеска му беше доделена на кинескиот дисидент, Лиу Ксјаобо, оценувајќи дека тоа е во спротивност со целите на наградата, ...

Обама бара брзо ослободување на кинескиот нобеловец

Форум - 08.10.2010

Претседателот на САД, Барак Обама, ја повика Кина што е можно побргу да го ослободи од затвор годинешниов добитник на Нобеловата награда за мир, Лиу Ксjаобо „Во текот на последниве 30 години Кина ...

Ќе се објави добитникот на Нобеловата награда за мир

МРТ - 08.10.2010

Во Осло денеска ќе биде објавен добитникот на Нобеловата награда за мир. Еден од најголемите фаворити за ова признание, годинава е поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, а меѓу можните лауреати ...

Добитник на Нобеловата награда за мир е кинескиот дисидент Лиу Ксиабао

Сител - 08.10.2010

Кинескиот дисидент Лиу Ксиабао е добитник на годинешната Нобелова награда за мир. Претседателот на Норвешкиот одбор за доделување на Нобеловата награда, Торбјоерн Јагланд истакна дека Лиу „е ...

Обама ја повика Кина да го ослободи нобеловецот Ксијабао

Сител - 08.10.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска ја повика Кина што побрзо да го ослободи годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир Лиу Ксијабао, оценувајќи дека станува збор за „гласен и ...

Кинескиот дисидент Лиу Сиаобо ја доби Нобеловата награда за мир

eReporter - 08.10.2010

Кинескиот продемократски активист Лиу Сиаобо е добитник на годинешната Нобелова награда за мир, објави денеска Норвешкиот комитет за доделување на наградата.

Нобеловата награда за мир ја доби кинескиот затвореник Лиу Сиаобо

Курир - 08.10.2010

Добитник на овогодинешната Нобелова награда за мир е кинескиот десидент Лиу Сиаобо. Се претпоставува дека доделувањето на наградата може да го разбесни официјален Пекинг, кој го предупреди Нобеловиот ...

Нобелови промашувања

Окно - 08.10.2010

И покрај нивниот статус и углед некои од најголемите писатели никогаш не доживеаја да ја добијат Нобеловата награда. Меѓу кои се Хенри Ибзен, Греам Грин, Томас Харди и Винстон Хју Одн.

Лиу Сиаобо добитник на Нобел за мир

Нетпрес - 08.10.2010

Кинескиот дисидент и борец за човекови права Лиу Сиаобо е годинашниов добитник на Нобеловата награда за мир. “Правото да го кажуваме нашето мислење и да ја критикуваме и да ја критикуваме владата ...

Кина: Доделувањето на Нобеловата награда за мир на дисидент претставува „цинизам“

Курир - 08.10.2010

Портпарол на кинеското МНР изјави дека одлуката на Нобеловиот комитет може негативно да се одрази врз односите меѓу Кина и Норвешка.

Ќе се објави добитникот на Нобеловата награда за мир

Макфакс - 08.10.2010

Во Осло денеска ќе биде објавен добитникот на Нобеловата награда за мир. Еден од најголемите фаворити за ова признание, годинава е поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, а меѓу можните лауреати ...

Лиу Ксиаобо ја доби Нобеловата Награда за мир

Макфакс - 08.10.2010

Затворениот кинески дисидент, Лиу Ксиаобо, кој отслужува 11-годишна затворска казна, е добитникот на Нобеловата награда за мир за 2010 година, пренесува BBC.

Живко Поповски и понатаму ќе ја шири пораката за мир

Макфакс - 08.10.2010

Живко Поповски- Цветин и годинава по вторпат беше македонски кандидат за Нобелова награда за мир кој до Нобеловиот комитет беше предложен од Македонскиот центар за култура и развој, национална ...

Кина го осуди доделувањето на Нобелова награда за мир

Макфакс - 08.10.2010

Кина остро го осуди доделувањето на Нобелова награда за мир која денеска му беше доделена на кинескиот дисидент, Лиу Ксиаобо, оценувајќи дека тоа е во спротивност со целите на наградата, ...

Обама бара брзо ослободување на кинескиот нобеловец

Макфакс - 08.10.2010

Претседателот на САД, Барак Обама, ја повика Кина што е можно побргу да го ослободи од затвор годинешниов добитник на Нобеловата награда за мир, Лиу Ксиаобо, пренесувга Асошиејтед прес „Во текот на ...

Нобеловата награда за мир за кинескиот дисидент Ли Џиаобо

Inpress - 08.10.2010

Стокхолм, 8. октомври 2010 (ИНПРЕС) Кинескиот дисидент Ли Џиаобо е добитник на Нобеловата награда за мир за 2010. година.

Хелмут Кол најголем кандидат за Нобелова награда за мир

А1 - 07.10.2010

Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол е еден од најголемите фаворити за добивање на Нобелова награда за мир, објави норвешката јавна телевизија НРК.

Фудбалери да, генијалци не

Оn.net - 07.10.2010

Група нобеловци од Британија отворено го осудија новиот владин план за контрола на емиграцијата, по кој е полесно да влезеш на Островот како фудбалер отколку како научник.

Нобелова за физика за пронаоѓање на најцврста материја

Утрински - 07.10.2010

Графен е најцврстата и најтенката материја што постои, а нејзиното откривање пред шест години им ја донесе Нобеловата награда за физика за 2010 година на професорите Андреј Гејм и Константин ...

По Обама, на ред е анонимец

Дневник - 07.10.2010

ВО ОСЛО УТРЕ ЌЕ БИДЕ ОБЈАВЕН ДОБИТНИКОТ НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА 2010 ГОДИНА Не верувам дека годинава ќе се повтори ризичниот потег од лани - оцени Кристијан Берг Харпвикен, директор на ...

Сунѓербоб Панталоновски

Дневник - 07.10.2010

Телефонскиот повик од Осло утре нека го добијат пожарникарите, кои од пламен извлекуваа новороденчиња . Нека им се јават на 33-та затрупани рудари од Чиле, над кои се сплоти светската солидарност за ...

Хелмут Кол најголем кандидат за Нобелова награда за мир

Алфа - 07.10.2010

Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол е еден од најголемите фаворити за добивање на Нобелова награда за мир, објави норвешката јавна телевизија НРК.

Хелмут Кол најголем кандидат за Нобелова награда за мир

Форум - 07.10.2010

Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол е еден од најголемите фаворити за добивање на Нобелова награда за мир, објави норвешката јавна телевизија NRK Хелмут Кол беше германски канцелар од 1982 до ...

Прогласување на добитникот на нобеловата награда за книжевност

МРТ - 07.10.2010

Овогодишниот добитник на Нобеловата награда за книжевност ќе биде објавен денеска во Стокхолм во 13 часот во средноевропско време.

Хелмут Кол најголем кандидат за Нобелова награда за мир

МРТ - 07.10.2010

Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол е еден од најголемите фаворити за добивање на Нобелова награда за мир, објави норвешката јавна телевизија НРК.

Хелмут Кол фаворит за Нобелова награда за мир

Нетпрес - 07.10.2010

Најголем кандидат за добивање на Нобеловата награда за мир е Хелмут Кол поранешен канцелар на Германија, јавила норвешката јавна телевизија НРК.

Прогласување на добитникот на нобеловата награда за книжевност

Макфакс - 07.10.2010

Овогодишниот добитник на Нобеловата награда за книжевност ќе биде објавен денеска во Стокхолм во 13 часот во средноевропско време.

Хелмут Кол најголем кандидат за Нобелова награда за мир

Макфакс - 07.10.2010

Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол е еден од најголемите фаворити за добивање на Нобелова награда за мир, објави норвешката јавна телевизија НРК.

Доделена Нобеловата награда за хемија

Р.С.Европа - 07.10.2015

Швеѓанецот Томас Линдал, Американецот Пол Модрич и Американецот со турско потекло Азис Санчар се добитници на Нобеловата награда за хемија за 2015 година, за нивните студии за тоа како човечките клетки можат да возобноват оштетена ДНК.

Свет - Двајца руски научници нобеловци за физика

Вест - 06.10.2010

Андре Геим и Константин Новоселов покажаа какви својства има графенот со дебелина од еден атом, откритие кое има примена во области од квантна физика до електронски уреди за широка потрошувачка ...

Дали Нобеловата награда за литература ќе ја добие поет?

Утрински - 06.10.2010

Комитетот за доделување на Нобеловата награда за литература, конечно, одлучи. Во четврток на 7 октомври кога Франкфуртскиот саем ќе ја достигне својата кулминација, во Стокхолм ќе биде објавено името ...

Нобел за графенот

Дневник - 06.10.2010

Андре Геим и Константин Новоселов, научници што работат на универзитетот во Манчестер, Британија, се годинашни добитници на Нобеловата награда за физика, за откритие на графенот.

Руски физичари добија „нобел“ за графинот

Н.Македонија - 06.10.2010

Научниците со руско потекло Андре Геим и Константин Новоселов се годинашни добитници на Нобеловата награда за физика, поради своите револуционерни достигнувања со графинот, кој се нарекува материјал ...

Двоен добитник на Нобелова награда за физика

Mnogoo - 06.10.2010

Комитетот за Нобелова награда ги објави имињата на добитниците на Нобелова награда за физика за 2010. Честа му припадна на научниците со руско потекло Андре Гејм и Константин Новоселов за ...

Руски научници ја добија Нобеловата награда за физика за 2010

Inpress - 06.10.2010

Стокхолм, 6. октомври 2010 (ИНПРЕС) Истражувањето на Андре Геим и Константин Новоселов е признаено заради работата на графен, вид на јаглерод што е транспарентен и само еден атом густ.

Вупи Голдберг сака Нобелова награда за мир

А1 - 05.10.2010

Вупи Голдберг има големи амбиции во борбата за светскиот мир, таа сака да ја додаде и Нобеловата награда за мир во нејзината колекција со признанија и награди.

Нобеловата за физика за експертиментите со графен

Deutsche Welle - 05.10.2010

Научниците со руско потекло Андре Гејм и Константин Новоселов се добитници на годинешната Нобелова награда за физика, за револуционерните експерименти со една форма на јаглен, соопшти Шведската ...

Нобелова награда за физика

Р.С.Европа - 05.10.2010

Денеска ќе се доделува Нобеловата награда за физика во Стокхолм. Нобеловата награда за медицина вчера ја доби британскиот психолог Роверт Едвардс поради своите трудови кои довеле до „првиот тест за ...

Руси добија Нобелова за физика

Оn.net - 05.10.2010

Андре Геим и Константин Новоселов од Универзитетот во Манчестер се годинашните добитници на Нобеловата награда за физика, што се должи на нивните револуционерните експерименти поврзани со ...

Добитници на Нобеловата награда за физика

Р.С.Европа - 05.10.2010

Добитници на Нобеловата награда за физика се Андре Геим и Константин Новоселов, објави денеска во Стокхолм шведската Кралска академија на науките.

Вупи Голдберг сака Нобелова награда за мир

Алфа - 05.10.2010

Вупи Голдберг има големи амбиции во борбата за светскиот мир, таа сака да ја додаде и Нобеловата награда за мир во нејзината колекција со признанија и награди.

Вупи Голдберг сака Нобелова награда за мир

Форум - 05.10.2010

Вупи Голдберг има големи амбиции во борбата за светскиот мир, таа сака да ја додаде и Нобеловата награда за мир во нејзината колекција со признанија и награди Актерката, која е дел од филмската елита ...

Нобеловата награда за физика за откритието на графинот

Алсат-М - 05.10.2010

Андре Геим и Константин Новоселов од Велика Британија се годинашни добитници на Нобеловата награда за физика, беше соопштено денеска на прес-конференција во Стокхолм.

Нобеловата награда за физика за откритието на графинот

Алфа - 05.10.2010

Андре Геим и Константин Новоселов од Велика Британија се годинашни добитници на Нобеловата награда за физика, беше соопштено денеска на прес-конференција во Стокхолм.

Вупи Голдберг сака Нобелова награда за мир

МРТ - 05.10.2010

Вупи Голдберг има големи амбиции во борбата за светскиот мир, таа сака да ја додаде и Нобеловата награда за мир во нејзината колекција со признанија и награди.

Вупи Голдберг сака Нобелова награда за мир

Точка - 05.10.2010

Вупи Голдберг има големи амбиции во борбата за светскиот мир, таа сака да ја додаде и Нобеловата награда за мир во нејзината колекција со признанија и награди.

Иноваторите на графинот добитници на Нобеловата награда за физика

Курир - 05.10.2010

За откритието на графинот, Андре Геим и Константин Новоселов од Велика Британија се годинашни добитници на Нобеловата награда за физика, беше соопштено денеска на прес-конференција во Стокхолм.

Геим и Новоселов добитници на Нобеловата награда за физика

Нетпрес - 05.10.2010

Годинашни добитници на Нобеловата награда за физика се Андре Геим од Холанидија и Британецот со руско потекло Константин Новоселов за револуционерните експерименти на дводимензионален материјал ...

Вупи Голдберг сака Нобелова награда за мир

Макфакс - 05.10.2010

Вупи Голдберг има големи амбиции во борбата за светскиот мир, таа сака да ја додаде и Нобеловата награда за мир во нејзината колекција со признанија и награди.

Прогласување на Нобеловецот за медицина

Р.С.Европа - 04.10.2010

Во Стокхолм денеска ќе се одржи прогласување на добитниците на Нобелова награда за медицина и физиологија за 2010 година. Признанието за медицина ќе биде доделено денеска.

Алфред Нобел - тргoвец со смртта и филантроп

Окно - 04.10.2010

Две случајности – еден мал оглас и погрешен некролог, го поттикнале Алфред Нобел, пронаоѓачот на динамитот, да ја основа познатата награда која го носи неговото име.