TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест против дивата џамија во Горна Белица

Дневник - 16.05.2010

Над стотина сопственици на викенд-куќи вчера излегоа на мирен протест против дивото градење на џамија во струшкото село Горна Белица.

Протест против изградбата на џамија во Горна Белица

Канал5 - 16.05.2010

Државните органи и локалната власт треба да го запрат дивото градење на џамија во струшкото село Горна Белица, што се наоѓа близу македонско- албанската граница.

Собирот ги подели муслиманите

Утрински - 15.05.2010

Читањето делови од Куранот и клањањето на сред скопскиот плоштад, ги подели овдешните муслимани. Додека Исламската верска заедница се огради од собирот наречен „Сведоштва за Бурмали“, појаснувајќи ...

Протести против џамија во Горна Белица

Н.Македонија - 15.05.2010

Жителите од Струшко ќе протестираат против изградба на џамијата во Горна Белица, за да и покажат на јавноста за незаконската процедура, како и за узурпацијата на државното земјиште.

Македонија - Со молитва побарана обнова на Бурмали-џамија

Време - 14.05.2010

Неколку стотини верници вчера, и покрај повикот за бојкот од страна на Исламската верска заедница, присуствуваа на манифестацијата „Доказ за Бурмали“, организирана од Координативниот совет за ...

Судир на верско ниво за изградба на „Бурмали-џамија“

Н.Македонија - 14.05.2010

Од координативното тело за обнова на „Бурмали-џамија“ велат дека ќе достават пријави и досиеја кај соодветните институции, како и кон меѓународните институции што функционираат во земјата, зашто ...

Бачев: Бурмали џамија никогаш не постоела

Форум - 14.05.2010

Тврдењата на албанското малцинство дека во строгиот центар на Скопје некогаш постоела Бурмали џамија и нивното барање за обновување на непостоечка џамија претставува само изговор за да ги оправдаат ...

Мирен протест и молитва за изградба на Бурмали џамија

МРТ - 14.05.2010

Околу 300 луѓе се собраа денеска на плоштадот Македонија, на мултикултурна манифестација што имаше за цел изразување поддршка за изградба на Бурмали џамија.

Јанко Бачев: Бурмали џамијата никогаш не постоела

Сител - 14.05.2010

Бурмали џамијата никогаш не постоела, а овие документи, со печат на ИВЗ го докажуваат тоа, тврди Јанко Бачев, престедател на Народното движење за Македонија.

НДМ: На плоштадот немало Бурмали џамија

Нетпрес - 14.05.2010

Тврдењата на албанското малцинство во Македонија, дека во строгиот центар на Скопје некогаш постоела наводната Бурмали џамија, се всушност една голема измислица, па затоа, нивното барање за ...

Бачев: Бурмали џамија никогаш не постоела

Макфакс - 14.05.2010

Tврдењата на албанското малцинство во Македонија, дека во строгиот центар на Скопје некогаш постоела наводната Бурмали џамија, и нивното барање за обновување на непостоечка џамија претставува само ...

Молитва за изградба на Бурмали џамијата

А1 - 13.05.2010

И покрај најавите дека нема да има обреди и верски ритуали, сепак на плоштадот Македонија се слушна молитва на исламските верници кои бараат да се изгради Бурмали џамија.

Македонија - ИВЗ против клањањето

Време - 13.05.2010

Исламската Верска Заедница остро се спротивстави на клањањето на плоштадот, кое за денеска го најави Координативниот одбор за изградба на Бурмали-џамија и ги повика верниците да не наседнуваат на ...

Мултикултурна манифестација на плоштадот Македонија

Р.С.Европа - 13.05.2010

Координативниот совет за изградба на Бурмали џамијата денеска организираше мултикултурна манифестација на местото на плоштадот „Македонија“ во Скопје, каде во минатото се наоѓала џамијата.

Без верски обреди на отворено

Утрински - 13.05.2010

Исламската верска заедница(ИВЗ) е против одржување верски содржини на отворено место од страна на лица кои немаат овластување од регистрирана верска заедница.

Песни и рецитали за обнова на бурмали џамија

Телма - 13.05.2010

Со пеење верски песни, читање делови од куранот и извадоци од историски книги, над 500 граѓани, организирани од 80тина невладини организации побараа возобновување на бурмали џамијата.

Со песни и со ритуали за обновување на Бурмали-џамија

Утрински - 13.05.2010

Симболично со читање и со пеење извадоци од Куранот и со ритуал како еден вид благослов, но не молитва, околу илјада верници-муслимани вчера на скопскиот плоштад го изразија незадоволството зошто ...

Културна манифестација за изградба на Бурмали џамијата на плоштадот Македонија

Алфа - 13.05.2010

Координативниот совет за изградба на Бурмали џамијата, денеска во 15 часот ќе организира масовна мултикултурна манифестација на местото каде со векови се наоѓаше Бурмали џамијата на плоштадот ...

Културна манифестација за изградба на Бурмали џамија

Форум - 13.05.2010

Координативниот совет за изградба на Бурмали џамијата, денеска во 15 часот ќе организира масовна мултикултурна манифестација на местото каде со векови се наоѓала Бурмали џамијата на плоштадот ...

ИВЗ и Рамадани со различни ставови за „Бурмали-џамија“

Н.Македонија - 13.05.2010

Не дозволувајте да станете заложници на самонаречените тела, какво што е координативниот одбор за обнова на „Бурмали-џамијата“, зашто тоа може да и наштети на процедурата што ја води ИВЗ за ...

Собир на муслиманите за Бурмали џамија

Алфа - 13.05.2010

Верници муслимани излегоа на скопскиот плоштад – бараат од власта возобновување на Бурмали џамијата. Собирот се случуваше под силно полициско обезбедување - бојкотиран од Исламската верска заедница.

На скопскиот плоштад одржана манифестацијата „Доказ за Бурмали“

Алсат-М - 13.05.2010

По многу години на скопскиот плоштад, од местото каде некогаш постоела Бурмали џамијата, се слушна повикот за муслиманска молитва.

ИВЗ против изведување на верски содржини на отворено

МРТ - 13.05.2010

Исламската верска заедница(ИВЗ) е против одржување на верски содржини на отворено место од страна на лица кои немаат овластување од регистрирана верска заедница.

Културна манифестација за изградба на Бурмали џамијата во плоштадот Македонија

МРТ - 13.05.2010

Координативниот совет за изградба на Бурмали џамијата, денеска во 15 часот ќе организира масовна мултикултурна манифестација на местото каде со векови се наоѓаше Бурмали џамијата на плоштадот ...

Двесте граѓани побараа возобновување на Бурмали џамија

Канал5 - 13.05.2010

Околу двесте граѓани денеска на плоштадот „Македонија“ на местото каде некогаш била Бурмали џамијата уште еднаш побараа старата џамија да се возобнови.

Културна манифестација за изградба на Бурмали џамијата

eReporter - 13.05.2010

Културна манифестација ќе се одржи денеска попладне на местото каде се наоѓала Бурмали џамијата на плоштадот Македонија во Скопје.

Културна манифестација за изградба на Бурмали џамијата во плоштадот Македонија

Канал 77 - 13.05.2010

Координативниот совет за изградба на Бурмали џамијата, денеска во 15 часот ќе организира масовна мултикултурна манифестација на местото каде со векови се наоѓаше Бурмали џамијата на плоштадот ...

Културна манифестација за изградба на Бурмали џамијата во плоштадот Македонија

Макфакс - 13.05.2010

Координативниот совет за изградба на Бурмали џамијата, денеска во 15 часот ќе организира масовна мултикултурна манифестација на местото каде со векови се наоѓаше Бурмали џамијата на плоштадот ...

Мирен протест и молитва за изградба на Бурмали џамија

Макфакс - 13.05.2010

Околу 300 луѓе се собраа денеска на плоштадот Македонија, на мултикултурна манифестација што имаше за цел изразување поддршка за изградба на Бурмали џамија.

Пет години меѓуетничка напнатост во с.Лажец

А1 - 12.05.2010

Пет години во битолското село Лажец владее напнатост меѓу жителите, откако некои политичари ветиле изградба на џамија сред село, на што се спротивставија Македонците.

Ивз не дозволува друг да се грижи за обнова на Бурмали џамијата

Телма - 12.05.2010

Активистите за обнова на Бурмали џамијата на скопскиот плоштад утре организираат шпротести. Собирот на вернициповеќе е замислен како јавно читање од верските книги.

„Чарши-џамија“ беше споменик, а што ќе биде - не се знае

Н.Македонија - 12.05.2010

Ќе има или не верски обреди во опожарената прилепска џамија по нејзиното обновување, во моментов никој не може да каже. ИВЗ инсистира на џамија како верски објект, Управата за заштита на културното ...

Протести за изградба на Бурмали џамијата

Алфа - 12.05.2010

Верниците муслимани излегуваат на скопскиот плоштад за да бараат изградба на Бурмали џамијата. Културната манифестација како што ја нарекуваат организаторите е поддржана од седумдесет и шест ...

Сведоштва или молитви за Бурмали

Дневник - 12.05.2010

Масовен културен настан под мотото „Сведоштва за Бурмали“ ќе се одржи денеска во 15 часот на плоштадот Македонија, на местото на некогашната Бурмали џамија, веднаш до споменикот на Даме Груев .

И покрај забраната - џамија во Горна Белица

Дневник - 12.05.2010

И покрај судската забрана за привремено запирање на работите, вчера во струшкото село Горна Белица, струшкото муфтиство на Исламската верска заедница постави камен-темелник на нова џамија.

ИВЗ против утрешните верски ритуали за „Бурмали Џамијата“

Канал5 - 12.05.2010

Не со молитви, туку со културно уметничка програма Координативното тело утре повторно ќе побара возобновување на Бурмали Џамијата.

Араста џамијата продолжува на диво да се гради

Сител - 12.05.2010

Араста џамијата на Битпазар продолжува активно да се гради и покрај предупредувањата од општина Чаир дека ИВЗ нелегално ја обновува џамијата.

ИВЗ истрајна во настојувањата за возобновување на Бурмали Џамијата

Сител - 12.05.2010

Исламската верска заедница на Република Македонија денеска соопшти дека е истрајна во настојувањата за возобновување на Бурмали Џамијата на плоштадот во центарот на Скопје на нејзината вековна ...

ИВЗ против изведување на верски содржини на отворено

Макфакс - 12.05.2010

Исламската верска заедница(ИВЗ) е против одржување на верски содржини на отворено место од страна на лица кои немаат овластување од регистрирана верска заедница.

ИВЗ ги осудува верските ритуали на плоштадот Македонија

Inpress - 12.05.2010

Скопје, 12. мај (ИНПРЕС) Исламската верска заедница ги осудува верските ритуали кои ги треба да ги организира Координативното тело за обнова на Бурмали Џамијата, утре на плоштадот Македонија на ...

В четврток манифестација „Доказ за Бурмали“

Алсат-М - 11.05.2010

Во четврток токму на ова место каде некогаш постоела Бурмали џамијата, координативниот совет за нејзина повторна изградба ќе ја одржи манифестацијата “Доказ за Бурмали“.

Поента - Без нови пожари за изгорената џамија

Време - 10.05.2010

Ана Анастасовска По девет години, конечно, илјадниците муслимани од Прилеп слушнаа убава вест. Ќе почне реставрацијата на познатата Чарши-џамија.

Македонија - Бурмали во трка со црквата

Време - 10.05.2010

Ана Анастасовска Исламската верска заедница викендов порача дека во моментот кога Македонската православна црква - Охридска архиепископија ќе ги удрела темелите на црквата на плоштадот во Скопје, ќе ...

Денеска во Лажец не се бараше локација за џамијата

Форум - 10.05.2010

Во понеделник изостанаа најавената разрешница на долгогодишниот неспоразум во Лажец, каде изградбата на џамија ги раскара жителите од двете националности од Оливера Михајловска , ТВ Тера Битола На ...

Тајност за џамијата во Лажец

Дневник - 10.05.2010

Во тајност се чува посетата на претставниците на верските заедници и власта на битолското село Лажец. И покрај настојувањата, медиумите не добија информација кога ќе се одржи обиколката на селото за ...

Во Лажец и денеска не се бараше локација за џамијата

Макфакс - 10.05.2010

Понеделник дојде ама со него не и најавените институции кои сакаа да го подобрат соживотот во Лажец. Во петокот се најави разрешница на долгогодишните несогласувања во Лажец, каде изградбата на ...