TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТОГРАФИИ): Македонците во Пјаченца - Италија го прославија Божик!

Falanga - 09.01.2015

Македонците во Италија го прославија Божик на достоинствен начин. Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија при Епархијата на Европската црковна општина Свети Прохор Пчински во Пјаченца Италија го одбележа празникот на Христовото ...

Божиќна честитка од Обама до православните христијани

Глас на Америка - 08.01.2015

Желба за „благословен и весел“ празник, но и навод дека некои православни заедници искусуваат тешки времиња и неизвесна иднина Американскиот претседател Барак Обама во свое име и во име на сопругата Мишел синоќа упати божиќна честитка до ...

Христовото раѓање го слават и Македонците во Албанија

Дневник - 08.01.2015

Во духот на македонската традиција, големиот православен празник, Христовото раѓање - Божик беше прославен и од Македнците во Албанија. Според старите обичаи, разменувајќи си желби за здравје, среќа, мир и благосостојба, голем број Македонци ...

Обама го честиташе Божик на православните

+инфо - 08.01.2015

Американскиот претседател Барак Обама во свое име и во име на сопругата Мишел синоќа упати божиќна честитка до православните христијани во САД и светот, посакувајќи им „благословен и весел“ празник, јави Гласот на Америка .

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на верниците

Макфакс - 08.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божик. „Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Прослава на Божик меѓу Македонците во Албанија

Утрински - 07.01.2015

Големиот православен празник, Христовото раѓање - Божик го слават и Македнците во Албанија. Во духот на македонските обичаи и традиции, разменувајќи си желби за здравје, среќа, мир и благосостојба голем број Македонци присуствуваа на свечените ...

Православните христијани го прославуваат Божиќ

Кајгана - 07.01.2015

„Христос се роди“ и „Вистина се роди“, се зборовите со кои денеска се поздравуваат православните христијани, одбележувајќи го денот на христовото раѓање, Божик. Рожденството Христово на 7 јануари според Јулијанскиот календар, го слават верниците во ...

Музика, празник и детство: Најубавата честитка за Божиќ

365 - 07.01.2015

Зарем има нешто поубаво од оваа детска музичка честитка на ваков голем ден? Уживајте и Христос се роди. Нека ни е за многу ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на православните христијани во Македонија

Локално - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. – Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Христос се роди – Божик е !

Локално - 07.01.2015

Божик е ден кога христијаните го одбележуваат раѓањето на Спасителот – синот Божји Исус Христос. Денеска е Божик за христијаните кои се придржуваат на Јулијанскиот календар, а тоа се Македонската православна црква, Српската, Руската, Грузиската, ...

Христос се роди! Вистина се роди! Празник на љубов и единство

Факултети - 07.01.2015

Христово рождество е исполнување на сите човечки копнежи, пророштва и очекувања, реализирање на севкупната и неуништлива жед на човекот кон доброто. „Христос се роди!“ - „Навистина се роди!“ Со овие зборови православните верници денес си го ...

Божик е во суштината, не само во симболиката на празнувањето

Алфа - 07.01.2016

Денот на раѓањето на спасителот, ден кога со рожбата се означува доаѓањето на синот Божји за да им покаже на луѓето како со скромност да го вратат изгубеното достоинство и чест да им ги објасни последиците од гревот.

Христос се роди-Вистина се роди

Тера - 07.01.2015

„Христос се роди" и „Вистина се роди", се зборовите со кои денеска се поздравуваат православните христијани, одбележувајќи го денот на христовото раѓање, Божик. Рожденството Христово на 7 јануари според Јулијанскиот календар, го слават верниците во ...

Македонците во Австралија го слават Божик

А1 On - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на православните христијани во Македонија

А1 On - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Честитка од ДОМ до православнте христијани по повод Божик

А1 On - 07.01.2015

ДОМ упати честитка по повод Божик до сите православни христијани во Македонија со желби за спокој на душата и мир во срцето, за радост со најблиските и добрина кон несреќните. - Честит Божиќ, Христос се роди! Добро здравје, среќа и бериќет, се вели ...

Честитка за Божик од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана

Канал5 - 07.01.2015

Mакедонското друштво „Илинден“ од Тирана од името на сите Македонци во Албанија по повод празникот Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија г.г. Стефан и до сите православни верници.

Денеска е Рожденство Христово – Божик

Бриф - 07.01.2015

Христос се роди“ и „Вистина се роди“, се зборовите со кои денеска се поздравуваат православните христијани, одбележувајќи го денот на христовото раѓање, Божик. Рожденството Христово на 7 јануари според Јулијанскиот календар, го слават верниците во ...

Македонците во Австралија го слават Божик

Канал5 - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

Денеска е Рожденство Христово – Божик

+инфо - 07.01.2015

Денеска за христијаните кои се придржуваат на Јулијанскиот календар е Рожденство Христово – Божик. На Божик, православните христијани во Македонија се поздравуваат со зборовите „Христос се роди“, на што одговараат „Вистина се роди“.

Денес е Божик – голем празник на христијанските верници

Кумановски м. - 07.01.2015

Божик — ден на Христовото раѓање според христијанската традиција. Божик е втор најголем празник во христијанството, по Велигден. Црквите кои го користат грегоријанскиот календар, вклучувајќи ги сите католички, протестантски и повеќето православни ...

Премиерот Груевски им го честита Божик на верниците

Sky - 07.01.2015

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, упати честитка до поглаварот на МПЦ-ОА и до сите православни верници по повод големиот христијански празник Божик. „Христовото раѓање и симболиката на Божик е една од најсилните поткрепи на секој ...

Вељаноски им го честита Божик на верниците

Sky - 07.01.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска упати честитка до г.г. Стефан и до православните верниците по повод големиот христијански празник Божик. – Со особена чест и задоволство, од свое лично име и од името на пратениците во ...

Божик на 40 степени – Македонците слават во Австралија

Република - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

Заев упати честитка по повод Бадник и Божик

Sky - 07.01.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големите христијански празници Бадник и Рождество Христово, Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – ...

Македонците во Австралија слават Божиќ на +40

Press24 - 07.01.2015

Големиот христијански празник Божиќ денес го прославуваат и Македонците кои живеат во Австралија. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

ФОТО: Македонците во Австралија го слават Божик

Нетпрес - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби, пренесува МИА. Во храмот „Св.

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на православните христијани во Македонија

Press24 - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Македонците во Австралија го слават Божик

Сител - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

Честитка од ДОМ до православнте христијани по повод Божик

Сител - 07.01.2015

ДОМ упати честитка по повод Божик до сите православни христијани во Македонија со желби за спокој на душата и мир во срцето, за радост со најблиските и добрина кон несреќните. - Честит Божиќ, Христос се роди! Добро здравје, среќа и бериќет, се вели ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на православните христијани во Македонија

Сител - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Честитка за Божик од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана

Нетпрес - 07.01.2015

Mакедонското друштво „Илинден“ од Тирана упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија г.г. Стефан и до сите православни верници по повод празникот Божик.

Честитка од ДОМ до православнте христијани по повод Божик

Press24 - 07.01.2015

ДОМ упати честитка по повод Божик до сите православни христијани во Македонија со желби за спокој на душата и мир во срцето, за радост со најблиските и добрина кон несреќните. - Честит Божиќ, Христос се роди! Добро здравје, среќа и бериќет, се вели ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на православните христијани во Македонија

Република - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Честитка за Божик од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана

Сител - 07.01.2015

Mакедонското друштво „Илинден“ од Тирана од името на сите Македонци во Албанија по повод празникот Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија г.г. Стефан и до сите православни верници.

Семејството на Џон Антонио ужива во славењето на католичкиот и на православниот Божик

Република - 07.01.2015

Во топ­ли­от и уба­во укра­сен дом на се­мејс­тво­то Џон ужи­вав­ме во раз­го­вор во кој тие ни рас­ка­жаа за сла­ве­ње­то на ка­то­лич­ки­от и на пра­вос­ла­вен Бо­жик, за оби­ча­и­те, за хра­на­та ко­ја се слу­жи на тр­пе­за­та.

Православните христијани го слават Рождеството Христово-Божик

МРТ - 07.01.2017

Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје... Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на верниците

Fox.mk - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божик. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Христос се роди! Навистина се роди! Денеска се празнува Рожденството Христово

Шеталиште - 07.01.2015

„Христос се роди!“ – „Навистина се роди!“ Со овие зборови православните верници денес си го честитаат празникот Божиќ, раѓањето на синот божји, Исус Христос. Христово рождество е исполнување на сите човечки копнежи, пророштва и очекувања, ...

Големиот христијански празник Божиќ денес го прославуваат и Македонците кои живеат во Австралија

Пулс24 - 07.01.2015

Големиот христијански празник Божиќ, денес го прославуваат и Македонците кои живеат во Австралија. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божиќ на православните христијани

Пулс24 - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Честитка до верниците од ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Македонците во Австралија слават Божиќ на +40

Курир - 07.01.2015

Големиот христијански празник Божиќ денес го прославуваат и Македонците кои живеат во Австралија. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка за Божиќ

Курир - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Македонците во Австралија го слават Божик

Денешен - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

Честитка за Божик од Македонското друштво „Илинден" од Тирана

Вечер - 07.01.2015

Mакедонското друштво „Илинден" од Тирана од името на сите Македонци во Албанија по повод празникот Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија г.г. Стефан и до сите православни верници.

Христос се роди, честит Божиќ!

Скопје инфо - 07.01.2019

На Божик се сеќаваме на Христовото раѓање. Го славиме Господа Исуса Христа. Го славиме Неговиот роденден. Бог постанал човек. Бог дошол на земјава. Христос е Син Божји Којшто е роден како човек од Дева Марија.

Македонците во Австралија го слават Божик

Вечер - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква се одржаа свети литургии. Во храмот „Св.

Христос се роди!

Вечер - 07.01.2015

Божик се честита со зборовите „Мир божји, Христос се роди", на што се одговара „Вистина се роди". Честит именден на Христо, Христина, Божин, Божана, Ристо, Ристан, Кристина, Крстана... Денеска е голем ден за сите православни христијани.

Македонците во Австралија слават Божиќ на +40

Maxim - 07.01.2015

Големиот христијански празник Божиќ денес го прославуваат и Македонците кои живеат во Австралија. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

Македонците во Австралија го слават Божик

Lider - 07.01.2015

Македонците кои живеат во Австралија денеска го слават големиот христијански празник Божик. По тој повод, во сите православни храмови на Македонската православна црква (МПЦ) се одржаа свети богослужби. Во храмот „Св.

ВМРО-ДПМНЕ им го честита Божик на православните христијани во Македонија

Maxim - 07.01.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите православни христијани во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ. - Нека светоста на овој празник го исполни секој дом со спокој, меѓусебно разбирање и толеранција, а нашите срца ...

Честитка од ДОМ до православнте христијани по повод Божик

Maxim - 07.01.2015

ДОМ упати честитка по повод Божик до сите православни христијани во Македонија со желби за спокој на душата и мир во срцето, за радост со најблиските и добрина кон несреќните. - Честит Божиќ, Христос се роди! Добро здравје, среќа и бериќет, се вели ...

Денеска е Рождество Христово – Божик

Lider - 07.01.2015

Денеска е Рождество Христово – Божик. Името Христос е превод на еврејското Месија, што значи Помазаник. Овој Помазаник, овој Христос, на луѓето им беше ветен уште од времето на Адам. За него пророкуваа многу еврејски пророци, а неговата појава во ...

Премиерот Груевски упати честитка до Евангелско-Методистичката Црква во Република Македонија

Falanga - 07.01.2015

ХРИСТОС СЕ РОДИ – НАВИСТИНА СЕ РОДИ!. Претседател г. Емил Заев Почитуван господин Заев, Во овие моменти на празнување и радост дозволете ми Вам лично, на Вашето свештенство, како и на сите верници од Евангелско-Методистичката Црква во Република ...

ДЕНЕС Е БОЖИЌ! - Христос се роди!

Falanga - 07.01.2015

„Христос се роди!“ - „Навистина се роди!“. Христово рождество е исполнување на сите човечки копнежи, пророштва и очекувања, реализирање на севкупната и неуништлива жед на човекот кон доброто.

Честитка од државниот врв за Божик

Утрински - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упатија честитки до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите православни христијани, по повод големиот ...

Честитка од лидерот на СДСМ по повод божикните празници

Утрински - 06.01.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод христијански празници Бадник и Рождество Христово Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска ...

Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

Идивиди - 06.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во календарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда.

ИВАНОВ: Божиќ е празник на мирот, на слогата и на единството

Телеграф - 06.01.2015

На овој величествен ден чувствуваме радост и благодарност кон блиските, потсетувајќи се дека најголемата среќа е во едноставните работи, во топлината на домот и миговите поминати со семејството и ближните, се наведува во честитката Претседателот на ...

Честитки за Божиќ од државниот врв до МПЦ-ОА и верниците

Локално - 06.01.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и на државата Ѓорѓе Иванов денеска упатија честитка по повод христовото раѓање – Божик до неговото блаженство архиепископот г.г. Стефан и верниците на Македонската православна црква – Охридска ...

ЗАЕВ: Да дадеме придонес во солидарноста и толеранцијата, чесноста, слободата, заложбите за вистината и правдата за ...

Локално - 06.01.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големите христијански празници Бадник и Рождество Христово Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска ...

Честитка од Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква по повод Божик

Телеграф - 06.01.2015

Божик претставува најрадосниот празник меѓу христијаните, денот кога најмногу треба да бидеме со мислите и чувствата со Бога и да се радуваме на Неговите дела, се наведува во честитката Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола ...

Иванов: На Божик се потсетуваме дека среќата е во едноставните работи

Тера - 06.01.2015

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов упати еститка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божик. „На овој величествен ден чувствуваме радост и благодарност кон ...

Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

+инфо - 06.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда.

Божиќна честитка на претседателот Иванов

Точка - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ.

Честитка од претседателот Иванов по повод Божик

А1 On - 25.12.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар. – Ми претставува особено задоволство во овие празнични денови, на сите верници на ...

Иванов: Божиќ е празник на мирот

+инфо - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ.

Честитка од Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква по повод Божик

Канал5 - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски по повод Раѓањето Христово - Божик упати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква, Емил Заев и до сите верници на таа црква.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Божик

Канал5 - 06.01.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка поповод христовото раѓање - Божик до неговото блаженство архиепископот г.г. Стефан и верниците на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.

Честитка од Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква по повод Божик

А1 On - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски по повод Раѓањето Христово – Божик упати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква, Емил Заев и до сите верници на таа црква.

Честитка од премиерот Груевски до православните верници по повод Божик

Канал5 - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Честитка од Заев по повод големите христијански празници Бадник и Рождество Христово Божик

А1 On - 06.01.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големите христијански празници Бадник и Рождество Христово Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска ...

Груевски: нека Бог донесе мир и љубов во сечие срце

Н.Македонија - 06.01.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Градоначалникот Бакрачески со честитка по повод божиќните празници

OhridNews - 06.01.2015

Градоначалникот Никола Бакрачески, по повод големиот христијански празник Божиќ, упатува честитка до граѓаните од православна вероисповед посакувајќи многу здравје,среќа, бериќет и семејна хармонија.

ГАЛЕРИЈА Холивудски ѕвезди кои го слават православниот Божик

+инфо - 06.01.2015

Верувале или не, некои од најпознатите холивудски ѕвезди го слават православниот Божик. Додека едни се родени во православни семејства, други во православие преминале поради партнерите. Како и да е, прочитајте кои се ѕвездите кои ќе го прослават ...

Заев: Празниците нека внесат мир во секое срце

+инфо - 06.01.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големите христијански празници Бадник и Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, ...

Честитка од претседателот Иванов по повод Божик

Канал5 - 06.01.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето ...

Честитки до верниците за Христовото раѓање

OhridNews - 06.01.2015

СДСМ Охрид на сите православни верници им го честита големиот христијански празник Раѓањето Христово - Божик и им посакува празничните денови да ги поминат во добро здравје, радост и среќа. - Во секој наш дом нека се вгнезди божја љубов и милосрдие.

Дали христијаните ќе го слават Божик во ист ден?

А1 On - 06.01.2015

На Сеправославниот собор кој треба да се одржи догодина во Истанбул се очекува да биде отворено прашањето за редифинирање на Јулијанскиот календар. Според информациите кои кружат во црковните кругови, веќе има предлози да не се прифати ...

Груевски: Нека Бог донесе мир и љубов во сечие срце!

Press24 - 06.01.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Претседателот Иванов им го честита Божиќ на верниците и на г.г. Стефан

Sky - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ.

Честитка од претседателот Иванов по повод Божиќ

Сител - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божик.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Божик

Република - 06.01.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка поповод христовото раѓање – Божик до неговото блаженство архиепископот г.г. Стефан и верниците на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Честитка од претседателот Иванов по повод Божик

МРТ - 06.01.2015

Божик е празник на мирот, празник на слогата и на единството... Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето ...

Честитка од Иванов до г.г. Стефан по повод Божиќ

Press24 - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божик.

Груевски со честитка по повод големиот христијански празник Божик

Нетпрес - 06.01.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Заев: Празниците нека внесат мир и љубов во секое срце

Либертас - 06.01.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големите христијански празници Бадник и Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, ...

Честитка од Вељановски до г.г. Стефан по повод Божиќ

Press24 - 06.01.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божик. Со особена чест и задоволство, од свое лично име и од името на ...

Божикна честитка на претседателот Иванов

Нетпрес - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Божик

Сител - 06.01.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка поповод христовото раѓање - Божик до неговото блаженство архиепископот г.г. Стефан и верниците на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.

Честитка од СДСМ по повод Бадник и Божик

Република - 06.01.2015

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големите христијански празници Бадник и Рождество Христово Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска ...

Иванов: Најголемата среќа е во едноставните работи

Република - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик.

Премиерот Груевски им го честита Божик на православните верници

Република - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Околу половина милион Македонци во САД слават Божик

МРТ - 06.01.2015

Околу половина милион Македонци во Соединетите Американски Држави го слават Божик во храмовите на Македонската Православна црква. Православните христијани во Америка за Божик посакаа мир во светот...

Вељаноски со честитка за Бадник и Божик

Нетпрес - 06.01.2015

ДО МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА НЕГОВОТО БЛАЖЕНСТВО АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ Г. Г. СТЕФАН Ваше Блаженство, Со особена чест и задоволство, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република ...

Честитка од Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква по повод Божик

Сител - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски по повод Раѓањето Христово - Божик упати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква, Емил Заев и до сите верници на таа црква.

Честитка од премиерот Груевски до православните верници по повод Божик

Сител - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

ГРУЕВСКИ: Христовото раѓање е една од најсилните поткрепи за секој верник

Fox.mk - 06.01.2015

Премиерот Никола Груевски на поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан и на сите православни верници и дијаспората од име на Владата им го честитам големиот христијански ...

ИВАНОВ: На Божик се потсетуваме дека среќата е во едноставните работи

Fox.mk - 06.01.2015

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов упати еститка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик. - На овој величествен ден чувствуваме радост и благодарност кон ...

ВЕЉАНОСКИ: Радоста на Божик нека ни даде поттик да градиме христијански вредности

Fox.mk - 06.01.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски упати честитка до архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан и сите православни христијани од свое лично име и од името на пратениците во Собранието по повод големиот христијански празник Раѓањето ...

Премиерот им го честита Божик на православните верници

Пулс24 - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Честитка од Иванов по повод Божиќ

Вечер - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ.

Oвој празник нека не поттикне да имаме вистински христијански вредности

Вечер - 06.01.2015

Само така можеме заеднички да продолжиме по патот на изградбата на модерна држава и просперитет за сите граѓани во Република Македонија, се вели во честитката од собранискиот спикер Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упати честитка до ...

Божиќна честитка од Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква

Пулс24 - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод Раѓањето Христово - Божиќ, упати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква Емил Заев и до сите верници на таа црква.

Честитка од Иванов до г.г. Стефан по повод Божиќ

Курир - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божиќ.

Честитка од Груевски до православните верници по повод Божик

Курир - 06.01.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Честитка од претседателот Иванов по повод Божик

Денешен - 06.01.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, до членовите на Светиот архиjерејски синод и до целото свештенство и монаштво, како и до сите христијани, по повод големиот ...

Божикна честитка од Груевски до верниците на Евангелско-методистичката црква

Курир - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод Раѓањето Христово - Божик, упати честитка до претседателот на Евангелско-методистичката црква Емил Заев и до сите верници на таа црква.

Честитка од Иванов до г.г. Стефан по повод Божиќ

Lider - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ.

Честитка од Иванов до г.г. Стефан по повод Божиќ

Maxim - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божик.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Божик

Lider - 06.01.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка поповод христовото раѓање – Божик до неговото блаженство архиепископот г.г. Стефан и верниците на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Честитка од премиерот Груевски до православните верници по повод Божик

Lider - 06.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г.

Честитка од Вељановски до г.г. Стефан по повод Божиќ

Maxim - 06.01.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето Христово - Божик. Со особена чест и задоволство, од свое лично име и од името на ...

Премиерот Груевски упати честитка до Поглаварот на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија

Falanga - 06.01.2015

Нека Бог донесе мир и љубов во сечие срце !. Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан Ваше Блаженство, На овој значаен ден, со голема радост од мое лично име и од име на Владата на Република Македонија, Вам, на членовите на Синодот, на ценетото ...

Божикна честитка на претседателот Иванов

Falanga - 06.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани, по повод големиот празник раѓањето ...

Зоран Заев упати честитка по повод Божиќ

Falanga - 06.01.2015

Раѓањето Христово Божик е поттик за надеж и верба во подобро утре.. Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, по повод големите христијански празници Бадник и Рождество Христово Божик, во свое име и во име на СДСМ, упати ...

Божиќна честитка од Градоначалникот на Охрид - Никола Бакрачески!

Falanga - 06.01.2015

Градоначалникот Никола Бакрачески, по повод големиот христијански празник – Божиќ, упати честитка до граѓаните.. Градоначалникот Никола Бакрачески, по повод големиот христијански празник – Божиќ, упати честитка до граѓаните од православна ...

Зошто го славиме Божиќ на 7 јануари?

Телеграф - 05.01.2015

Архимандритот Кристофер Калин, декан на Руската православна катедрала „Света девица заштитничка“, објаснува зошто толку христијански цркви го слават Божиќ подоцна од повеќето други луѓе Додека многумина во САД веруваат дека Божиќ дошол и поминал, ...

Зошто православната црква го слави Божиќ на 7 јануари?

Н.Македонија - 05.01.2015

Архимандритот Кристофер Калин, декан на Руската православна катедрала Света Девица заштитничка, објаснува зошто некои христијански цркви го слават Божиќ подоцна од повеќето други Додека многумина во САД веруваат дека Божиќ дошол и поминал, големо ...

Празниците се слава за Бог, а не за гозба

Н.Македонија - 05.01.2015

Христовото раѓање е само еден од трите празници во кои Православната црква го одбележува раѓањето. Заедно со раѓањето на спасителот Исус, црквата како празник го установила и раѓањето на неговата мајка Богородица, како и денот на раѓањето на свети ...

Зошто православните христијани го слават Божиќ на 7 јануари?

Попара - 05.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда.

Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

А1 On - 05.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда.

Децата - предвесници на Христовото раѓање

Орбис - 05.01.2015

Со песна и молитва низ битолските улици, децата го наговестија христовото раѓање, Божиќ, како што доликува по сите православни обичаи. Потоа Митрополитот Петар во храмот Св. Великомаченик Димитриј ги даруваше со подароци и истакна дека Битола ...

Честитка од Комисијата за верски заедници до МПЦ-ОА по повод Божик

Канал5 - 05.01.2015

Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи упати честитка по повод божикните празници до Македонската православна црква - Охридска архиепископија и нејзините верници. - Божик е најрадосниот празник меѓу христијаните, денот кога секој ...

Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

Сител - 05.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда.

Зошто православната црква го слави Божиќ на 7 јануари?

Press24 - 05.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда.

Честитка од Комисијата за верски заедници до МПЦ-ОА по повод Божик

Сител - 05.01.2015

Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи упати честитка по повод божикните празници до Македонската православна црква - Охридска архиепископија и нејзините верници. - Божик е најрадосниот празник меѓу христијаните, денот кога секој ...

Божиќен ручек

Шеталиште - 05.01.2015

Не сметајќи го Велигден, кој се издвојува како празник над празниците од аспект на црквата, петнаесет празници се на повисок ранг од останатите, па поради тоа и се нарекуваат „велики“ празници. Меѓу нив Божик е најважниот.

Разлика во календари: Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

еМагазин - 05.01.2015

Пренесено од Кришчан пост-Вашингтон Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в четврток Заради разликите во календарите, 6 јануари за многу православни цркви е ...

Зошто православната црква го слави Божик на 7 јануари?

Вечер - 05.01.2015

Православното почитување на Божик значајно се разликува од западните обичаи. Иако православните христијани исто имаат период на пост кој според грегоријанскиот календар е од 15 ноември до 24 декември, тоа е време на постење и правење добротворство ...

Зошто православната црква го слави Божиќ на 7-ми јануари?

Пулс24 - 05.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го слави светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се слави в среда.

Божиќна честитка од градоначалникот Ратко Димитровски

Пулс24 - 05.01.2015

Во прилог ви ја пренесуваме Божиќната честитка, која градоначалникот на општина Кочани им ја упати на граѓаните. На сите граѓани од православна вероисповед им упатувам искрени честитки по повод големиот христијански празник Божик, со желба да го ...

Зошто православната црква го слави Божиќ на 7 јануари?

Maxim - 05.01.2015

Додека многумина во САД веруваат дека Божик дошол и поминал, големо христијанско население во светот ќе го светиот ден в среда. Заради разликите во каледнарите, 6 јануари за многу православни цркви е Бадник, а Божик се в среда.

Зошто православните го слават Божик на 7 јануари, а не на 25 декември?

Falanga - 05.01.2015

Многу луѓе веруваат дека 40-те дена кои воведуваат во Божик е начин да ја обноват својата вера и односот кон Бога, а божиките празници траат три дена и вклучуваат разни гозби и служби за верниците..