TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција го избира својот шести претседател

А1 - 06.05.2007

Франција денеска го избира својот шести претседател. Главната битка за претседателскиот трон ќе се води меѓу лидерот на десницата Никола Саркози и кандидатот на социјалистите Сеголен Роајал. Избирачките места ширум земјата се отворени во 8 часот.

Саркози победи на претседателските избори во Франција

А1 - 06.05.2007

Кандидатот на умерената десница Никола Саркози победи на изборите за претседател на Франција, според резултатите од неколку излезни анкети објавени вечерва по затворањето на гласачките места. Според тие проекции, кандидатот на десницата победи со околу 6% повеќе гласови од кандидатот на левицата ...

Голем одѕив на избирачите во Франција на вториот круг претседателски избори

Канал5 - 06.05.2007

Одѕивот на гласачите до 12 часот во вториот круг претседателски избори во Франција изнесува 34,11 отсто, што е за три проценти повеќе отколку во првиот круг во истиот временски период. Париз, 6 мај (МИА) - Одѕивот на гласачите до 12 часот во вториот круг претседателски избори во Франција изнесува ...

Голем одзив на претседателските избори во Франција

Макфакс - 06.05.2007

Париз Одзивот на вториот круг од претседателските избори во Франција достигна 34,11 проценти до пладне. Ова според министерството за внатрешни работи е за близу 3% повеќе отколку на во истото време од првиот круг на 22 април. На првиот одзивот изнесуваше 84%, највисок од 1974 г.

Саркози официјално ја презема должноста од Ширак

Макфакс - 06.05.2007

Париз Новоизбраниот француски претседател Никола Саркози денеска на свеченост во Елисејската палата ја презема должноста од Жак Ширак, кој 12 години беше на чело на Франција. Ширак, по 12 години на чело на земјата, синоќа преку соопштение емитувано преку електронските медиуми, формално се прости од ...

Франција избира претседател

Макфакс - 06.05.2007

Париз Франција денеска избира претседател меѓу кандидатот на десницата Никола Саркози и кандидатот на левицата Сеголен Роајал. Последните анкети спроти овој втор круг од претседателските избори покажуваа дека Саркози има стабилна предност пред Роајал, од околу десет отсто.

Саркози од Ширак ја презема претседателската должност

Макфакс - 06.05.2007

Париз Новоизбраниот француски претседател Никола Саркози денеска ја презема должноста од Жак Ширак, кој 12 години беше на чело на Франција. Церемонијата на промена на претседателот ќе биде одржана по утврдениот протокол во Свечената сала на Елисејската палата со која ќе раководи претседателот на ...

Ројал: Хаос ако победи Саркози

Вест - 05.05.2007

На последниот ден пред предизборниот молк, анкетите на јавното мислење покажаа дека Саркози има водство над Ројал, која го обвини некогашниот министер за внатрешни работи дека ја лаже и поларизира Франција ПАРИЗ, 5 мај (Ројтерс) - Франција ризикува да се изложи на насилство и бруталност ако ...

Гетата се престроија пред гласачките места

Дневник - 05.05.2007

Младите од Клиши се решени и в недела масовно да излезат да гласаат , исто како што лани масовно протестираа поради чувството дека се исфрлени на маргините од општеството На првиот круг од претседателските избори во Франција, Лоранс Рибокур не можела да се соземе од големото изненадување.

Франција со истата политика кон Македонија и со новиот претседател

Утрински - 05.05.2007

Македонија загуби дел од симпатиите во Париз откако стана поблиска во односите со Вашингтон Од нашиот дописник ТОНИ ГЛАМЧЕВСКИ Нанси - Што може да очекува Македонија во случај на победа на Никола Саркози или на Сеголен Ројал.

Изборот на Саркози нема да ја промени политиката кон Македонија

Макфакс - 05.05.2007

Охрид Изборот на Никола Саркози за претседател нема да ја промени надворешната политика на Франција кон Република Македонија, на која местото и е во ЕУ и НАТО. Ова, како што јавува дописникот на Макфакс, денеска во Охрид го изјави францускиот амбасадор во Македонија Бернар Валеро.

Саркози - фаворит

Вечер Прес - 05.05.2007

Вчера заврши предизборната кампања за двајцата кандидати за претседател на Франција, за кои во недела ќе гласаат француските граѓани. Конзервативецот Никола Саркози, според последните анкети, токму пред вториот изборен круг, ја зголеми својата предност пред социјалистката Сеголен Роајал.

„Јутарњи лист“: Што значи за ЕУ победата на Роајал или Саркози?

А1 - 04.05.2007

Резултатите од претседателските избори во Франција, чиј втор круг се одржува в недела, во голем дел ќе влијаат на проектот за спасување на Уставот на ЕУ, а Европската комисија, Германија и Велика Британија се надеваат на победа на конзервативниот кандидат, пишува загрепскиот весник „Јутарњи лист“, ...

Саркози ги избегна стрелите на Роајал

Дневник - 04.05.2007

Рејтингот на Никола Саркози по дебатата бил 53,5 отсто, а на Сеголен Роајал 46,5 отсто Телевизиска дебата меѓу двајцата кандидати за претседател на Франција била остра и жестока, но ниту Никола Саркози ниту Сеголен Роајал не му задале завршен удар на својот противник, оценија вчера француските ...

Остар дуел на Саркози и Ројал

Време - 04.05.2007

ИЗБОРИ ВО ФРАНЦИЈА Предизборната дебата на претседателските кандидати во Франција Сеголен Ројал и Никола Саркози мина во жестоки меѓусебни обвинувања и докажување околу тоа кој ќе биде подобар наследник на претседателот Жак Ширак.

Саркози води по ТВ дебатата со Ројал

Вест - 04.05.2007

Социјалистите ја нападнаа анкетата што "Опинионвеј" ја спроведе за дневниот весник "Фигаро", но повеќето медиуми за завчерашната дебата рекоа дека завршила нерешено. ПАРИЗ, 4 мај (Ројтерс) - Францускиот конзервативец Никола Саркози ја намина својата ривалка од социјалистите Сеголен Ројал на ...

Телевизиската битка меѓу Саркози и Ројал без победник

Утрински - 04.05.2007

Кандидатот на левицата, изненадувачки, покажа голема борбеност во телевизиската дебата Од нашиот дописник ТОНИ ГЛАМЧЕВСКИ Нанси - Дваесетте милиони Французи кои во средата вечерта поминаа два часа и четириесет минути со Сеголен Ројал и Никола Саркози нема за што да жалат.

Саркози наскоро ќе ја посети Полска

Макфакс - 04.05.2007

Варшава Францускиот претседател Никола Саркози планира во скоро време да ја посети Полска, јавуваат денеска полските медиуми. „Во понеделникот полското претседателство имаше консултации со советниците на францускиот претседател Жан-Давид Леви и Мишел Барние со цел подготовка на средбата меѓу ...

Анкета предвидува победа на Саркози на претседателските избори

Макфакс - 04.05.2007

Париз Кандидатот на десницата на претседателските избори во Франција Никола Саркози треба да освои 54,5 отсто од гласовите на вториот круг од изборите, додека неговата противничка, социјалистичкиот кандидат Сеголен Роајал би добила 45,5 отсто од гласовите.

Роајал "збеснува", Саркози "неморален"

Вечер Прес - 04.05.2007

Оваа единствена дебата во кампањата ја гледале повеќе од 20 милиони луѓе, но бидејќи и двајцата кандидати биле подеднакво успешни, останува неизвесен исходот од вториот изборен круг на 6 мај Конзервативецот Никола Саркози и социјалистката Сеголен Роајал, двајцата кандидати кои на 6 мај ќе ...

Остар ТВ-дуел Роајал - Саркози

А1 - 03.05.2007

Во студиото на француската ТВ-станица „France 2“ синоќа два и пол часа траеше долго најавуваната дебата меѓу Никола Саркози и Сеголен Роајал, двајцата кандидати кои на 6 мај ќе учествуваат во вториот круг на претседателските избори.

Саркози пред вториот круг води во анкетите за јавното мислење

Утрински - 03.05.2007

ПАРИЗ - Двајцата кандидати кои се натпреваруваат за претседателската функција на Франција вчера требаше директно да се соочат на мошне очекуваната телевизиска дебата. Предвидено е директното соочување меѓу конзервативецот Николас Саркози и социјалистката Сеголен Ројал да го видат до 20 милиони луѓе.

Дебата Саркози - Роајал: Остро и енергично

Канал5 - 03.05.2007

Во студиото на француската ТВ-станица France 2 синоќа два и пол часа траеше долго најавуваната дебата меѓу Никола Саркози и Сеголен Роајал, двајцата кандидати кои на 6 мај ќе учествуваат во вториот круг на претседателските избори.

Саркози во посета на Белгија и ЕУ

Макфакс - 03.05.2007

Брисел Францускиот претседател Никола Саркози денеска во Брисел ќе се сретне со белгискиот премиер Ги Ферховшад, јавуваат француските медиуми. Претседателот Саркози кој неодмана стапи на функција, како што е најавено, ќе има работна вечера со претседателот на Европската комисија(ЕК) Жозе Баросо.

Остар тв- дуел Роајал - Саркози

Макфакс - 03.05.2007

Париз Телевизиското соочување на двајцата кандидати за претседател на Франција, пред вториот круг гласање во недела, мина во полемична дебата и без победник. Поделени се мислењата околу тоа кој беше поуспешен во синоќешната дебатата меѓу кандидатката на социјалистите Сеголен Роајал и претставникот ...

Бајро нема да гласа за Саркози

Макфакс - 03.05.2007

Париз Третопласираниот на претседателските избори во Франција и лидер на центарот Франкоис Бајро изјави дека во вториот круг нема да гласа за кандидатот на десницата Никола Саркози, јавуваат француските медиуми. Изјавата, ден по телевизискиот дуел Сеголен Ројал-Саркози, се очекуваше со голем ...

Според анкетите, Саркози ќе победи во вториот круг

А1 - 02.05.2007

52% од француските избирачи имаат намера да гласаат за кандидатот на конзервативците Никола Саркози на вториот круг од претседателските избори на 6 мај, а социјалистката Сеголен Роајал ќе добие 48%. Ова се резултатите од социолошкото истражување на агенцијата Бе Ве А, објавени пред вечерашната ...

Анкета: Саркози во блага предност пред Ројал

Макфакс - 02.05.2007

Париз Кандидатот за претседател на Франција Никола Саркози, во пресрет на вториот круг гласање, има предност пред социјалистката Сеголен Ројал, покажуваат најновите анкети. Според резултатите на истражувањето спроведено од страна на Институтот БВА, објавени денеска, разликата меѓу двата кандидати е ...

Бернар Валеро: Ние и помагаме на Македонија за приближување до ЕУ

А1 - 01.05.2007

„Сите активности што ги водиме ние, во соработка со нашите европски партнери и помагаат на Македонија за побрзо приближување до ЕУ“, изјави во интервјуто за А1 Бернар Валеро, амбасадор на Франција во Македонија. Ова прашање се однесува на тесниот резултат Саркози-Роајал, дали тоа значи дека ...

Саркози и Меркел ќе се сретнат на 16 мај

Макфакс - 01.05.2007

Берлин Новиот француски претседател Никола Саркози на 16 мај ќе се сретне со германскиот канцелар Ангела Меркел, откако официјално ќе стапи на должност, соопшти портпаролот на германската влада. „Тоа е исклучителен знак на француско-германското пријателство“, коментира портпаролот, дополнувајќи ...

Саркози и Роајал се обидуваат да ги придобијат центристите

А1 - 30.04.2007

Кандидатите за претседател на Франција, Никола Саркози и Сеголен Роајал вчера најавија отстапки во своите политички програми, со цел за вториот круг од изборите, закажан за в недела, да придобијат дел од седумте милиони Французи кои во првиот круг гласаа за центристот Франсоа Бајру.