TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што се крие зад бришењето на македонскиот јазик во ООН?

Дневник - 20.11.2010

ПОПРАВЕНА „ГРЕШКА“ Својата моќ да наметнува барања и услови, Грција ја користи отворено преку ЕУ, но да и' се дозволи да се поигрува и со ООН и со Република Македонија преку вакви чинови е навистина ...

Грчко прегорено масло

Утрински - 19.11.2010

" Нашата единствена татковина е јазикот ". Грчкото прегорено масло замириса лошо низ палатите на ЕУ во Брисел. Канцерогената реа што ги штипе очите уште посилно се сети на Ист Ривер во импозантното ...

Обид за бришење една нација

Форум - 19.11.2010

Едиторијал Тоа што ОН го избришаа македонскиот јазик од регистарот целосно ги негира тезите дека разговорите во спорот за името се однесуваат само на името на земјата, додека за идентитетските ...

Македонските граѓани со петиција до ОН бараат недискриминација

Inpress - 18.11.2010

Скопје, 18. ноември 2010 (ИНПРЕС) Петиција од македонски граѓани од различно етничко, верско и етничко потекло испратија петиција до генералната директорка на УНЕСКО Ирина Бокова.

ОН се поправи за јазикот, и тоа двапати

Утрински - 17.11.2010

Обединетите нации се премислија и ни го вратија јазикот во регистарот, и тоа не еднаш, туку двапати за помалку од 24 часа.

Македонија - ОН ја врати придавката за јазикот

Време - 17.11.2010

Придавката „македонски“ завчера вечерта се врати во личната карта на Македонија во Обединетите нации. По реакцијата на македонските власти и на македонската јавност за исчезнувањето на зборот ...

Македонскиот се врати во ОН

Дневник - 17.11.2010

Обединетите нации ја исправија грешката и завчера вечер го вратија македонскиот јазик во личната карта на Македонија во регистарот на ОН.

СДУ: Бришењето на придавката „ македонски јазик” во ОН е национален пораз

Курир - 17.11.2010

По повод скандалот во ОН со бришење на придавката “македонски јазик” Социјалдемократската унија (СДУ) излезе со прес – конференција на која го изнесе своите гледишта.

„Македонски“ се врати во ООН

Н.Македонија - 17.11.2010

Во формуларот на ООН во графата каде што го пишува името на јазикот кој се зборува во Македонија, повторно стои „македонски“ Откако во понеделникот попладне, по будните реакции од Македонија, на ...

Милошоски:Идентитетот доби потврда!

Канал5 - 16.11.2010

- Факт е дека дипломати на една земја се обидоа на субверзивен начин да му наштетат на македонскиот идентитет и неовластено да извршат бришење на македонски во графата на нашата земја.

„Дипломатска помош за Македонија“

Deutsche Welle - 16.11.2010

Терминот „македонски“ за именување на јазикот што се говори во Македонија повторно е впишан во регистарот на ОН. Министерот Антонио Милошоски оцени дека враќањето на терминот е дополнителна ...

Милошоски:Јазикот и идентитетот доби дополнителна потврда во ООН

Алсат-М - 16.11.2010

Македонскиот јазик се врати во личната карта на земјава објавена на интернет сервисот на ООН – унтерм. Прво синоќа беше вратен како macedonian со додавката за поранешната југословенска република ...

Македонскиот јазик вратен во регистерот на оон

Телма - 16.11.2010

Македонскиот јазик од синоќа повторно е вратен во личната карта за Македонија во регистарот на ОН. Во графата за јазик повторно е впишан терминот Macedonian, кој минатата недела поради неовластено ...

Петиција против бришењето на македонскиот јазик

Телма - 16.11.2010

Петицијата против бришењето на македонскиот јазик, што од денеска ја организира Демократската обнова на Македонија - ДОМ, почна во Скопје, кај споменикот на Мајка Тереза.

Македонскиот јазик вратен во регистарот на ОН

Алсат-М - 16.11.2010

Во графата за јазик повторно е впишан терминот Macedonian, кој минатата недела поради неовластено интервенирање исчезна од личната карта на земјава.

Нова промена во регистарот на ОН, овојпат впишано „македонски“ јазик

Deutsche Welle - 16.11.2010

Терминот „македонски“ за именување на јазикот што се говори во Македонија ноќеска повторно е впишан во регистарот на Обединетите Нации, јавува Mакфакс.

Ексклузивно: Терминот „македонски“ вратен во графата за јазик во формуларот на ООН

Канал5 - 16.11.2010

Формуларот на ООН повторно со измени во графата каде што го пишува името на јазикот кој се зборува во Македонија. Откако вчера попладнето на местото за јазик пишуваше –„ македонски“, со додавка во ...

Македонскиот се топи на сите страни

Утрински - 16.11.2010

Додека ја води битката за името Македонија, по се' изгледа, ја изгуби битката за јазикот и за народот во сите релевантни меѓународни организации.

Македонија - ОН во најскоро можно време ќе го врати "македонски"

Вест - 16.11.2010

Министерството за надворешни работи вчера соопшти дека ги презело сите дипломатски активности и испратиле ургенција до Кабинетот на генералниот секретар Бан Ки-мун и до Секретаријатот на ОН откако во ...

Кој брише и пишува во формуларот на ООН за Македонија

Канал5 - 16.11.2010

Македонски, стои денеска во графата за јазикот во Македонија на страницата на Обединетите Нации.Ова следеше откако синоќа, на празното место, Организацијата напиша дека во земјава се зборува ...

Што знае дете што е македонски

Шпиц - 16.11.2010

Експертите велат дека ситуацијата е најмалку наивна како што сакаат да ја прикаже власта и е последица на несериозна, неука и на аматерска надворешна политика, која ги урнисува нашите меѓународни ...

Петиција на ДОМ против бришење на македонскиот јазик

МРТ - 16.11.2010

ДОМ денеска организира петиција против бришење на македонскиот јазик. Собирањето потписи од граѓаните ќе почне во 12 часот на улицата „Македонија“, кај споменикот на Мајка Тереза, и ќе трае цел ден.

Македонскиот јазик вратен во регистарот на ОН

Сител - 16.11.2010

Македонскиот јазик од синоќа повторно е вратен во личната карта за Македонија во регистарот на ОН. Во графата за јазик повторно е впишан терминот Macedonian, кој минатата недела поради неовластено ...

ДОМ со петиција против бришењето на македонскиот јазик

Inpress - 16.11.2010

Скопје, 16. ноември 2010 (ИНПРЕС) Политичката партија Демократска обнова на Македонија - ДОМ спроведува петиција против бришењето на македонскиот јазик.

Поповска: Бараме трајна заштита на македонскиот јазик

Курир - 16.11.2010

Преседателката на ДОМ Лилјана Поповска денес изјави дека поднесуваат барање до Унеско, да се спречи бришењето на Македонскиот јазик и идентитет.

Почна петицијата на ДОМ против бришењето на македонскиот јазик

Сител - 16.11.2010

Петицијата против бришењето на македонскиот јазик, што од денеска ја организира Демократската обнова на Македонија - ДОМ, почна во Скопје, кај споменикот на Мајка Тереза.

ДОМ собира потписи за бришењето на македонски јазик

Нетпрес - 16.11.2010

“Бараме да се спречи дискриминација против македонскиот народ и македонскиот јазик. Бараме трајна заштита на македонскиот јазик и македонскиот идентитет и култура, затоа што исчезнувањето на било кој ...

СДУ - Бришењето на придавката „македонски јазик” е нов национален пораз

Inpress - 16.11.2010

Скопје, 16. ноември 2010 (ИНПРЕС) Малите држави уште повеќе од големите треба да ја познаваат надворешната политика дека за разлика од вторите кои се борат за влијание и моќ малите се борат за ...

Почна петицијата на ДОМ против бришењето на македонскиот јазик

МРТ - 16.11.2010

Петицијата против бришењето на македонскиот јазик, што од денеска ја организира Демократската обнова на Македонија - ДОМ, почна во Скопје, кај споменикот на Мајка Тереза.

ДОМ поднесува петиција до УНЕСКО против бришењето на македонскиот јазик

Макфакс - 16.11.2010

Политичката партија „Демократска обнова на Македонија“ денеска на улица „Македонија“ собираше потписи за петицијата со кој од УНЕСКО бара да се спр..

Македонскиот јазик вратен во регистарот на ОН

Алфа - 16.11.2010

Македонскиот јазик од синоќа повторно е вратен во личната карта за Македонија во регистарот на ОН. Во графата за јазик повторно е впишан терминот Macedonian, кој минатата недела поради неовластено ...

Нова промена во регистарот на ОН, овој пат впишано „македонски“ јазик

Макфакс - 16.11.2010

Терминот „македонски“ за именување на јазикот што се говори во земјава ноќеска повторно е впишан во регистарот на Обединетите Нации. Ов..

ДОМ поднесува петиција до УНЕСКО против бришењето на македонскиот јазик

Форум - 16.11.2010

Политичката партија „Демократска обнова на Македонија“ денеска на улица „Македонија“ собираше потписи за петицијата со кој од УНЕСКО бара да се спречи „дискриминацијата што му се прави на ...

Милошоски: Дипломати од една земја ни го избришаа „македонски“ од личната карта во ОН

Р.С.Европа - 16.11.2010

Факт е дека во последниве два-три дена дипломати на една земја членка на ОН се обидуваа на субверзивен начин да му наштетат на македонскиот национален идентитет и неовластено да го избришат термнинот ...

Милошоски: Македонскиот јазик добива дополнителна потврда во рамки на ОН

Макфакс - 16.11.2010

Враќањето на македонскиот јазик во регистарот на Обединетите Нации претставува добар успех на една координирана дипломатска акција, изјави денеска ..

ОН - Вратен терминот македонски, отстранета и додавката ФИРОМ

Inpress - 16.11.2010

Њујорк, 16. ноември 2010 (ИНПРЕС) ОН го врати терминот македонски во графата за јазик, првично со додавка во заграда дека се работи за јазикот на ФИРОМ.

Милошоски: Македонскиот јазик добива дополнителна потврда во рамки на ОН

Форум - 16.11.2010

Враќањето на македонскиот јазик во регистарот на Обединетите нации претставува добар успех на една координирана дипломатска акција, изјави денеска во Брисел шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, ...

Милошоски: Субверзивен начин да се наштети на идентитетот

Сител - 16.11.2010

Јазикот беше тема за конфронтација и на конференцијата во Брисел насловена како „Балканот во срцето на Европа“, на која учествуваат премиерот Груевски и министерот Милошоски.

Македонскиот јазик е неизбришлив, постоел и ќе постои

МРТ - 16.11.2010

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски очекува сите меѓународни организации со должно достоинство да се однесуваат кон Македонија и македонскиот народ и да не се случуваат настани како ...

ДОМ со петиција против бришењето на македонски јазик

Нетпрес - 16.11.2010

Петицијата против бришење на македонскиот јазик во регистерот на Обединетите Нации денес организира партијата Демократска обнова на Македонија.

Придавката „македонски“ повторно на страницата на ОН

Курир - 16.11.2010

Во графата каде што се пишува јазикот, на официјалната страница на Обединетите Нации, повдорно се врати придавката „македонски“.

Придавката “македонски“ се врати во регистарот на ОН

Нетпрес - 16.11.2010

Придавката “македонски“ за официјалниот јазикот на народот во Репиблика Македонија од синоќа повторно се наоѓа во графата на регистарот на Обединетите Нации.

Македонскиот јазик вратен во регистарот на ОН

Р.С.Европа - 16.11.2010

Македонскиот јазик од синоќа повторно е вратен во личната карта за Македонија во регистарот на Обединетите нации. Терминот македонски во минатата недела исчезна од графата по што реагираше ...

Уште една промена во регистарот на ОН, сега впишано „македонски“ јазик

Форум - 16.11.2010

Терминот „македонски“ за именување на јазикот што се говори во земјава ноќеска повторно е впишан во регистарот на Обединетите Нации Ова е втора промена во повеќејазичната терминолошка база на ...

ДОМ организира петиција против бришењето на македонскиот јазик

Курир - 16.11.2010

Денес во Скопје, ДОМ организира петиција против бришењето на македонскиот јазик. Собирањето потписи од граѓаните ќе почне во 12 часот на улицата „Македонија“, кај споменикот на Мајка Тереза, и ќе ...

Македонскиот јазик вратен во регистарот на ОН

МРТ - 16.11.2010

Македонскиот јазик од синоќа повторно е вратен во личната карта за Македонија во регистарот на ОН. Во графата за јазик повторно е впишан терминот Macedonian, кој минатата недела поради неовластено ...

Петиција за заштита на македонскиот јазик

Канал 77 - 16.11.2010

Обединетите нации ја поправија грешката. Во графата за јазикот најпрвин се појави придавката македонски со објаснување дека се работи за јазикот на граѓаните од Поранешна Југословенска Република ...

Со потписи за заштита на македонскиот јазик

Вечер Прес - 16.11.2010

Петицијата против бришењето на македонскиот јазик, што од вчера ја организира Демократската обнова на Македонија - ДОМ, почна во Скопје, кај споменикот на Мајка Тереза.

Наумовски: Македонскиот јазик е неизбришлив

Канал 77 - 16.11.2010

“Македонскиот јазик е неизбришлив. Тој постоел, постои и ќе постои се додека постои и последниот Македонец кој ќе зборува македонски“, вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски исчезнувањето на ...

Македонскиот јазик вратен во регистарот на ОН

Идивиди - 16.11.2010

Њујорк/Скопје, 16 ноември 2010 (МИА) - Македонскиот јазик од синоќа повторно е вратен во личната карта за Македонија во регистарот на ОН.

Наумовски: Постоењето на македонскиот јазик не се менува

А1 - 15.11.2010

Со гол патриотизам власта настојува да го прикрие срамниот пораз на македонската дипломатија во Обединетите Нации и во Европската Унија.

ОН ја исправија грешката

А1 - 15.11.2010

Во графата каде што се дефинира јазикот е вратена придавката македонски. Обединети Нации ја исправија грешката. “Мacedonian“ - македонски со дообјаснување (на поранешната југословенска Република ...

Јазикот назад во ООН, експерти бараат одговорност

Алсат-М - 15.11.2010

Директно од генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун е добиено уверување дека во најскоро време терминот македонски јазик ќе се врати во графата од личната карта на земјава при Светската организација, ...

„Македонски“ се врати во ООН, но со додавка

Алсат-М - 15.11.2010

На страницата на ООН пред малку повторно се врати придавката „македонски“ (Macedonian) во графата каде што се запишува јазикот.

Ексклузивно: ОН го врати терминот македонски во графата за јазик, со додавка во заграда дека се работи за јазикот на ...

Канал5 - 15.11.2010

Попладнево во формуларот на ООН достапен на интернет,во графата за јазикот на земјата вратен е терминот македонски,со додавка во заграда дека се работи за јазикот на ФИРОМ.Ова е нова ...

Од ОН уверувале дека ќе се коригираат за јазикот

Утрински - 15.11.2010

„Во врска со случајот во ОН, преземени се сите дипломатски активности за корекција на грчката саботажа во именикот на ОН.

ОН се уште не ја корегираше грешката

Канал5 - 15.11.2010

МНР и официјално извести дека добиле уверување од Кабинетот на Бан Ки Мун за враќање на неовластеното бришење на именувањето на јазикот како македонски во формуларот на ОН.

Македонија - Грчката саботажа македонска бламажа

Време - 15.11.2010

Игор Чавески Бришењето на македонскиот јазик од графите на официјалниот веб-сајт на Обединетите нации е резултат на отсуството на владина политика за одбрана на националните интереси во спорот за ...

„Македонски“ со дообјаснување во заграда осамна во регистарот на ОН

Форум - 15.11.2010

„Македонски (на поранешната југословенска Република Македонија) е формулацијата што вечерва осамна во регистарот на Обединетите Нации во графата за именување на јазикот што се говори во Македонија ...

Наумовски: Службеници од една држава се обидуваат да ни нанесат штета

Форум - 15.11.2010

Македонскиот јазик е неизбришлив. Вака накратко вицепремиерот задолжен за европски прашања, Васко Наумовски го прокоментира бришењето на македонскиот јазик од регистарот на Обединетите Нации ...

Васко Наумовски: Македонскиот јазик е неизбришлив

Курир - 15.11.2010

Вицепремиерот за евроинтеграции, Васко Наумовски, денеска негираше некои тврдења дека Македонија се повлекува од преговорите со Грција.

Наумовски:Службеници на една држава се обидуваат да ни наштетат

Р.С.Европа - 15.11.2010

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски изјави дека Македонија ќе продолжи во напорите да се дојде до решение за спорот со името.

Наумовски: Македонскиот јазик е неизбришлив, постоел и ќе постои

Кирилица - 15.11.2010

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски очекува сите меѓународни организации со должно достоинство да се однесуваат кон Македонија и македонскиот народ и да не се случуваат настани како ...

Господе, прости им, го изгубија македонски

Шпиц - 15.11.2010

Во мандатот на сите влади досега, од Кљусев до Бучковски преку Георгиевски, Македонија имаше право да ја користи придавката македонски за својот народ и за својот јазик, потсети професор Љубомир ...

Наумовски: Не можат да ја променат реалностa на постоење на македонски јазик

Нетпрес - 15.11.2010

Колку и да се обидуваат, реалноста на постоењето на македонскиот јазик не можат да ја променат, вели вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски коментирајќи ги последните случувањата ...

Наумовски: Службеници од една држава се обидуваат да ни нанесат штета

Макфакс - 15.11.2010

Македонскиот јазик е неизбришлив. Вака накратко вицепремиерот задолжен за европски прашања, Васко Наумовски го прокоментира бришењето на македонски..

Наумовски: Македонскиот јазик е неизбришлив, постоел и ќе постои

Сител - 15.11.2010

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски очекува сите меѓународни организации со должно достоинство да се однесуваат кон Македонија и македонскиот народ и да не се случуваат настани како ...

„Македонски“ со дообјаснување во заграда осамна во регистарот на ОН

Макфакс - 15.11.2010

„Македонски (на поранешната југословенска Република Македонија)“ е формулацијата што вечерва осамна во регистарот на Обединетите Нации во графата з..

Се враќа придавката "македонски" во ОН

Вечер Прес - 15.11.2010

Македонската мисија во Њујорк доби уверување дека ОН останува на своите принципи и почитување на воспоставената пракса во однос на употребата и именувањето на македонскиот јазик, при што беше ...

ОН го увериле МНР дека ќе се врати македонскиот јазик

Н.Македонија - 15.11.2010

По исчезнувањето на македонскиот јазик од личната карта на земјата во регистарот на земјите-членки на Обединетите нации, македонското министерство за надворешни работи со официјална реакција до ...

Тие нé бришат, ние не се даваме!

Н.Македонија - 15.11.2010

На Македонија во последно време почна почесто да и се случуваат исчезнувања на терминот „македонски“ кога станува збор за јазикот, идентитетот...

ДОМ -Петиција против бришење на македонскиот јазик

eReporter - 15.11.2010

ДОМ ги повикува сите правдољубиви граѓани на Република Македонија да ја потпишат Петицијата против бришење на македонскиот јазик, која ќе биде поднесена до УНЕСКО.

ОН со нова формулација - Македонски јазик на Фиром

eReporter - 15.11.2010

ОН употреби нова формулација во личната карта на Македонија во делот за јазикот, враќајќи го терминот македонски,но со дообјаснување дека станува збор за јазикот на Фиром.