TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амнестија

Дневник - 17.03.2002

КОЛУМНА Тоа е доброволно решение да ја култивирам благородната свест во себе; амнестија е решение во ова време на етичка и политичка конфузија да демонстрирам практика во која другите ќе видат надеж за подобра иднина Сега, откако е изгласан законот за амнестија, време е за дискусија на прашањето ...

Семејствата на масакрираните кај Вејце побараа толкување на Законот за амнестија

Вест - 16.03.2002

Семејствата на убиените припадници на мешаната полициско воена патрола која што подмолно беше убиена од страна на албанските терористи кај Вејце вчера поднесоа барање до Републичкото собрание за автентично толкување на Законот за амнестија.

Бивша Македонија

Вест - 16.03.2002

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Колку килограми сапун ќе ве исперат, дами и господа? 1 Нема правдина во тоа што странците ги посоветувале Албанците од бившата ОНА да не ја прослават годишнината од почетокот на тероризирањето на Тетово со дефиле низ градот.

Роднините на масакрираните кај Вејце бараат толкување на законот за амнестија

А1 - 15.03.2002

Роднините на масакрираните полицајци и војници во Вејце од страна на албанските терористи денеска до законодавно - правната комисија на собранието поднесоа барање за автентично толкување на законот за амнестија. „Бараме собранието и пратениците да ни објаснат кои граѓани на Република Македонија се ...

Изборите ќе донесат спас од корумпираната власт

Утрински - 15.03.2002

Во Македонија исклучоците стануваат правила, а правилата и правните принципи се минимизираат до степен на исклучоци Манчо Митевски За кратко време на Македонија и се случија две работи значајни за натамошниот тек на одвивање на настаните во земјата.

Али Ахмети, па Иџет Мемети

Дневник - 15.03.2002

Коментар - Натали Н. Сотировска Законот за амнестија докажа дека законодавната власт во Македонија е само продолжена рака, толку колку да стаса до зеленото копче во собраниските клупи и да го притисне кога треба. Таа ја доби "достојната" задача да ги реализира налозите на факторите во земјава и ...

Целото судство жртва на Законот за амнестија

Дневник - 15.03.2002

ПРАВНИЦИТЕ РЕВОЛТИРАНИ ОД МИНИСТЕРОТ ИЏЕТ МЕМЕТИ Министерот за правда и го одзема правото на третата власт самостојно да донесува одлуки, тврдат правниците Наместо да го штити правосудството, министерот за правда дава политички изјави со кои навлегува во независноста на третата власт и ги коментира ...

Амнестирани Ахмети, Велиу и Шаќири

А1 - 14.03.2002

Судиите на Основниот суд Скопје 2 денеска ги потпишаа решенијата за амнестија и на политичкиот водач на поранешната ОНА, Али Ахмети и на неговиот вујко, водачот на кичевските бомбаши и организаторот на повеќето бомбашки напади на полициските станици во Македонија, Фазли Велиу.

За злосторниците е надлежен Хаг, а не Скопје

Вест - 14.03.2002

ИЏЕТ МЕМЕТИ ГИ ОБВИНУВА СУДОВИТЕ ЗА КРШЕЊЕ НА ЗАКОНОТ Министерот за правда смета дека решение за неамнестирање на осомничени воени злосторници може да издаде само Хашкиот трибунал, зашто македонското судство е изземено. До Апелациониот суд во Скопје вчера не Кривичниот совет на Апелациониот суд во ...

Поздравено донесувањето на законите за локална самоуправа и за амнестија

Утрински - 14.03.2002

Совет на Европа Стразбур - Мониторинг-комитетот на Парламентарното собрание на Советот на Европа усвои декларација со која се поздравува донесувањето на законите за локална самоуправа и за амнестија од страна на македонското Собрание, соопшти Комитетот.

Обвинети за "хашки дела" се жалат зашто не биле амнестирани

Дневник - 14.03.2002

ПРОБЛЕМИ ПРИ ПРИМЕНАТА НА ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА Министерот Иџет Мемети го оцени како "класично непочитување на законот" негативното решение на Основниот суд 2 во Скопје во однос на амнестирањето на 19 лица Деветнаесет лица обвинети за случајот "Требош" од 11 ноември лани, кога беа убиени тројца ...

Законот за амнестија ќе ги релаксира односите во Македонија

А1 - 13.03.2002

Законот за амнестија ќе ги релаксира односите во Македонија, особено по неговото дополнително објаснување од министерството за правда до владата, оценува меѓународната заедница, додавајќи дека ова ќе придонесе за брзо враќање на полицијата и раселените лица во кризните региони.

Адвокатите бараат целосна амнестија за осудените

Вест - 13.03.2002

ПО ИЗРЕКУВАЊЕ НА ЗАТВОРСКИТЕ КАЗНИ ПРОТИВ ОБВИНЕТИ ЗА ПОСЕДУВАЊЕ НА ЕКСПЛОЗИВ, ВО ОСНОВНИОТ СУД ВО ШТИП На судењето, Владо Соколов (40), Миро Николовски(41) Тони Ивановски(29), Маријан Бошков и Васил Наумов, тврдеа дека имале намера експлозивот да го искористат за ловење риба во реките Вардар и ...

Македонија ќе ја направиме втора Швајцарија

Вест - 13.03.2002

ПОРАНЕШНАТА ОНА СО ПУШКИ ГИ СЛАВИ АМНЕСТИЈАТА И УКИНУВАЊЕТО НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ВО ТЕТОВО Во Македонија нема повеќе да се зборува со јазикот на оружјето, нема да има никаква пролетна офанзива, ниту екцеси. Луѓето може да се вратат во своите домови, порачува поранешниот командант Ваљони По цела една ...

Мемети бара слобода и за осомничените за малтретирањето на петтемина градежници!

Утрински - 13.03.2002

Реакција на министерот за правда на спроведувањето на амнестијата Неослободувањето од притвор на двајца од осомничените за мачењето и изживувањето врз петтемина работници на ГП "Маврово", вчера предизвика бурна реакција на министерот за правда, Иџет Мемети.Тој во изјавата за "Утрински весник" овој ...

Директорот на "Идризово" демантира дека има затворски бунт

Утрински - 13.03.2002

По шпекулациите дека во нашиот најголем затвор имало незадоволство поради Законот за амнестија ТОМИСЛАВ КЕЖАРОВСКИ Установата функционира нормално, и затворениците и затворските чувари и Управата. Згора на тоа нема ниту какви било индиции за кревање бунт, ни изјави директорот на КПУ ?Идризово", ...

Албанците ја прославија амнестијата со истрели и светлечки ракети

Утрински - 13.03.2002

По донесувањето на Законот за амнестија, раздвиженост во Тетово и Тетовско Гојко Ефтоски ТЕТОВО - Ноќта спроти вторникот се прославуваше речиси во целиот Тетовски регион за што зборуваат и податоците добиени од Центарот за медиумска активност на Координативното тело за справување со кризи, според ...

Амнестирани команданти од ОНА сакаат да работат во државната безбедност

Дневник - 13.03.2002

ПО СПРОВЕДУВАЊЕТО НА ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА Поранешните команданти на Ослободителна национална армија (ОНА), која официјално се расформира на 26 септември лани, по завчерашното стапување во сила на Законот за амнестија, веќе се гледаат себеси како идни политичари, новинари или полицајци.

Али Ахмети се уште чека одлука за амнестија

Дневник - 13.03.2002

ОСУДЕНИ И ПРИТВОРЕНИ УЧКИ ПУШТЕНИ НА СЛОБОДА Предметот против Али Ахмети и другите 10 лидери на ОНА, осомничени за воени злосторства, уште е во фаза на истрага Девет лица, меѓу кои и тетовецот Семи Хебиби, завчера биле пуштени од притвор откако двата основни суда во Скопје донеле решенија за нивна ...

Досега ослободени 18 припадници на ОНА

А1 - 12.03.2002

Вкупно 18 лица, осуммина што издржуваа затворски казни и десетмина кои беа притворени под обвиненија дека извршиле кривични дела во врска со минатогодишниот конфликт во Македонија, беа ослободени синоќа до полноќ од скопските затвори.

Голем број пукотници или „славеничка атмосфера“

А1 - 12.03.2002

Со околу 130 поединечни и 30-тина рафални истрели, како и со испукувања на околу 80 светлечки ракети во регионот на Тетово и Тетовско синоќа се прослави реализацијата на законот за амнестија. Најголем број од истрелите доаѓале од селото Шемшево и од приградската населба Горна Чаршија, но сите ...

Кичевските бомбаши амнестирани први

Вест - 12.03.2002

ВЧЕРА СУДОВИТЕ И ЗАТВОРИТЕ СО ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА Законот за амнестија мораше да се спроведе до ноќеска на полноќ, а први на слобода излегуваат осумтемина кичевски бомбаши До ноќеска на полноќ, требаше да се донесат решенија за амнестирање на сите осудени, притворени, обвинети и осомничени Албанци, ...

Експресно ослободени бившите војници на ОНА

Утрински - 12.03.2002

Вчера почна и заврши примената на контроверзниот закон ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Околу 300 бивши војници на ОНА од вчера се пуштени на слобода и тие ќе бидат реинтегрирани во македонското општество. Овие лица кои директно беа вклучени или учествуваа во подготовките на воените настани од минатата година, ...

Против амнестирањето на виновниците за масакрите

Утрински - 12.03.2002

Прес на Социјалистичката партија на Македонија Социјалистичката партија на Македонија нема ништо против донесувањето на Законот за амнестија, но се противи на начинот на кој тој е донесен и на неговата содржина, изјави на вчерашната прес-конференција портпаролот на партијата, Зоран Витанов.

Кој нема за пет минути да амнестира учки, ќе биде гонет!

Дневник - 12.03.2002

МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА ИЏЕТ МЕМЕТИ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА СУДИИТЕ И НА ОБВИНИТЕЛИТЕ Додека првите осум припадници на ОНА вчера беа пуштени на слобода, Иџет Мемети останува непоколеблив - законот мора да се изврши веднаш, а за тоа се потребни само пет минути Не е можно за еден ден да бидат донесени сите ...

Околу 300 припадници на ОНА од денеска слободни граѓани

А1 - 11.03.2002

До полноќ судовите ќе донесат решенија за ослободување од затвор и од притвор за сите поранешни припадници на ОНА. Во затворите се наогаат 10 лица кои издржуваат казна затвор и 18 против кои се води кривични постапки поврзани со конфликтот.

Пофалби од САД до Македонија за Законот за амнестија

Утрински - 11.03.2002

ИЗЈАВА ?На 7 март политичките лидери на Македонија усвоија Закон за амнестија. Испраќаме пофалба во врска со тој чин, изјави Ричард Баучер, портпарол на Стејт департментот. Тоа е значаен чекор во исполнувањето на Охридскиот договор и клучен елемент за мир и помирување во Македонија.

Од денеска 300 припадници на ОНА на слобода

Утрински - 11.03.2002

Во "Службен весник" во петокот е објавен законот за амнестија по што може да почне неговата примена ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Законот за амнестија со кој државата демонстрираше милост спрема бившите припадници на ОНА, уште во петокот е објавен во "Службен весник", а денеска треба да бидат ослободени од ...