TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претепан член на ДПА-ПДП од активисти на ДУИ

А1 - 20.03.2005

Претседателот на изборниот штаб на ДПА-ПДП во скопско Моране, Рамадани Емини, се опоравува во Градската болница, откако синоќа бил претепан во селото од, како што тврдат во коалицијата, двајца активисти на ДУИ. Според полицијата, Рамадани се здобил со повреди на главата по куса расправија со ...

ДПА-ПДП продолжија со протестите во Чаир

А1 - 20.03.2005

Го омекнува ли ДПА ставот за бојкотирање на вториот круг од изборите. Можно е претставници од оваа партија да се појават на средбата кај Бучковски, но со свои условувања. Тие денеска во Чаир ги продолжија уличните демонстрации во знак на протест против нерегуларностите за време на изборите.

Битката во вториот круг во Охрид меѓу Трендафилов и Петрески

А1 - 20.03.2005

Математички операции, предвидувања, официјални поддршки, но и неофицијални дилови. Ваков е амбиентот по првиот круг од локалните избори во Охрид. И двајцата кандидати за градоначалник, што од првичните 8 влегоа во вториот круг, Кирил Трендафилов Нанче, од топ менаџментот на Телеком на ВМРО НП, и ...

Протест на коалицијата ДПА-ПДП во Струга

А1 - 19.03.2005

Протестите на коалицијата ДПА-ПДП, што бара прегласување на првиот круг од локалните избори во местата каде што гласаше албанскиот електорат, денеска продолжија во Струга. Со пароли во стилот „ДУИ, Албанците сакаат да гласаат“, „Глас освоен со масло, брашно и шеќер го потценува дигнитетот на ...

Гласови крадеа македонски функционери и пратеници од Косово

Дневник - 19.03.2005

ПРОТЕСТ НА ДПА-ПДП ВО ГОСТИВАР Коалицијата ДПА-ПДП вчера во Гостивар продолжи со протестите на кои бараат да се поништат изборите во општините каде што гласаа Албанците, зашто смета дека имало масовна кражба на гласови од страна на владејачката ДУИ.

Вмровците ги здружуваат силите на локално ниво

Време - 19.03.2005

ТАКТИКИ ЗА ВТОРИОТ КРУГ Договори за меѓусебна поддршка на кандидатите за градоначалници од опозициските партии, вклучително и од ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-НП, на локалното ниво, во основа веќе се постигнати, со исклучок на Гази Баба, каде што двете партии влегоа во директен конфликт.

Во Гостивар продолжија протестите на ДПА-ПДП

А1 - 18.03.2005

Во Гостивар денеска продолжија протестите на опозицијата ДПА-ПДП. Низ улиците на градот продефилираа над илјада Албанци, заедно со партиските врвови на ДПА и ПДП. И покрај вчерашните претпоставки на Бучковски дека опозицијата во албанскиот електорат ќе ги прекине протестите и нема да ги бојкотира ...

Груевски и Георгиевски ќе ги здружат силите во вториот круг

А1 - 18.03.2005

Груевски и Георгиевски ќе ги здружат силите во вториот круг. Тоа нема да го сторат со коалиционен договор на централно ниво, туку со инструкции до локалните комитети сами меѓу себе да ги прават договорите во местата каде како противкандидати се луѓето од владеачките партии.

ДУИ и ДПА полнеа кутии во Брвеница

Време - 18.03.2005

КАНДИДАТОТ НА „ЗАЕДНО“ ОБВИНУВА Членови на ДУИ и ДПА ги наполниле кутиите на шест избирачки места во Брвеница, по што кандидатите на тие партии влегоа во вториот круг на сметка на кандидатот на коалицијата „За Македонија заедно“, тврдат од изборниот штаб на коалицијата.

Поддршка за сите опозициски кандидати

Дневник - 18.03.2005

ВМРО-ДПМНЕ ВО ВТОРИОТ КРУГ ВМРО-ДПМНЕ ги повика своите членови и симпатизери да гласаат за друг опозициски кандидат во сите општини каде што партијата не влегла во вториот круг. Така партијата на Никола Груевски одговори на ултиматумот на ВМРО-народна дека ако понудената рака за соработка не биде ...

„Подобро ДУИ да победи отколку да има крвопролевање“

Време - 18.03.2005

ПРОТЕСТИ НА ДПА И НА ПДП ВО ТЕТОВО Повеќе илјади Албанци од Тетово вчера попладне масовно излегоа на тетовските улици за да бараат поништување на првиот круг од локалните избори. Протестите ги организираа опозициските ДПА и ПДП, кои порачаа дека ќе ги бојкотираат изборите ако Државната изборна ...

Груевски и Георгиевски, сепак, ќе соработуваат во вториот круг

Утрински - 18.03.2005

Опозицискиот блок се мобилизира пред одржувањето на локалните избори за градоначалник на 27 март Георгиевски уште во почетокот од изборната кампања, а потоа и во неколку наврати и понуди рака за соработка на ВМРО-ДПМНЕ, со единствена цел да ги "столчат" социјалдемократите КАТИЦА ЧАНГОВА Груевски и ...

ДПА и ПДП најавуваат бојкот на вториот круг

Утрински - 18.03.2005

ПРОТЕСТИ ТЕТОВО - "Почнуваме со Тетово, а ќе продолжиме уште во неколку града. Со овие протести сакаме да дадеме до знаење на јавноста и на меѓународната заедница дека локалните избори во првиот круг поминаа во насилно полнење гласачки кутии во атмосфера на страв, безвластие и несигурност на ...

ВМРО-ДПМНЕ ја прифати понудата на ВМРО-НП

Време - 18.03.2005

ОПОЗИЦИЈАТА ОБЕДИНЕТА ВО ВТОРИОТ КРУГ ВМРО-ДПМНЕ вчера ги повика своите гласачи гласот да го дадат за кандидатите за градоначалници од другите опозициски партии и за независните кандидати, секаде каде што партијата нема свои кандидати за вториот круг од локалните избори.

Да гласаме, а не да се убиваме

Дневник - 18.03.2005

ДПА И ПДП ПРОТЕСТИРАА ВО ТЕТОВО Опозициските албански партии бараат да се поништат изборите во сите општини во кои има албански гласачи и да се казнат фалсификаторите Да се поништат изборите во сите општини каде што гласаа Албанци и да се казнат сите што беа вклучени во фалсификувањето на ...

ДПА ќе го бојкотира вториот круг

Вест - 18.03.2005

Вчера попладне, опозиционата коалиција ДПА - ПДП протестираше од Градскиот плоштад низ улиците до зградата на Општина Тетово, каде раководствата на двете партии формираа своевиден жив бедем со изразена симболика дека нема да им дозволат на ДУИ да ја освојат градоначалничката позиција во градот под ...

ДПА-ПДП со протести бараат повторување на првиот круг

А1 - 17.03.2005

Со протест низ централните градски улици и пред зградата на локалната самоуправа во Тетово коалицијатата ДПА-ПДП ги започна активностите со кои го изразува својот револт поради, според нив, нерегуларниот прв круг од локалните избори.

Петрески и Трендафилов во втор круг за градоначалник на Охрид

А1 - 17.03.2005

Во вториот изборен круг за градоначалник на Охрид ќе се натпреваруваат кандидатот од коалицијата „За Македонија заедно“ Александар Петрески и од ВМРО-Народна Кирил Трендафилов. На денешната прес-конференција, Трендафилов истакна дека на 27 март ја очекува поддршката на здружената опозиција, иако за ...

ДПМНЕ ги повика симпатизерите да гласаат за опозицијата

А1 - 17.03.2005

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика своите членови во вториот круг од изборите да гласаат за кандидатите на опозиционите партии. Иако Ѓорчев ниту еднаш не ги спомена ВМРО-Народна или ДПА во партијата на Груевски велат дека ќе се поддржат и кандидатите кои се предложени од Георгиевски и Џафери.

Протестен марш на ДПА и ПДП

Дневник - 17.03.2005

ДЕНЕСКА ВО ТЕТОВО Коалицијата ДПА и ПДП бара да се поништат изборните резултати во сите општини во кои имаат свои кандидати за градоначалници и за советници. Во спротивно, двете партии ќе го бојкотираат вториот круг на локалните избори.

ДПА - ПДП најавија протести во Скопје, Тетово, Гостивар и Струга

Утрински - 17.03.2005

Адвокатите на ексминистерот ќе поднесат приговор на обвинението од Трибуналот ТЕТОВО - "Во сите општини во Македонија, каде што има политички партии на Албанците, бараме да се повторат изборите од првиот круг. Ако не биде исполнето ова наше барање, ќе ги бојкотираме локалните избори во вториот ...

Масовни протести на ДПА против изборниот фалсификат

Време - 17.03.2005

ДЕНЕСКА ВО ТЕТОВО Демократската партија на Албанците денеска во Тетово ќе организира масовни протести за поништување на првиот изборен круг на локалните избори. ДПА најавува и бојкот на вториот изборен круг доколку Државната изборна комисија не го поништи гласањето во првиот круг.

Албанските партии целосно ја освоија власта во Струга

Утрински - 17.03.2005

Првиот круг во Општина Струга заврши катастрофално за партиите од македонскиот блок Партиите од албанскиот блок добија 20 советнички места, македонските седум, а за градоначалник ќе се борат кандидатите на ДУИ и на ДПА-ПДП Симон Илиевски СТРУГА - Во новата Општина Струга Албанците ја добија ...

Втор круг за градоначалник ќе се одржи во 66 општини

Утрински - 17.03.2005

Државната изборна комисија прексиноќа ги објави вкупните официјални резултати од изборите за нова локална власт КАТИЦА ЧАНГОВА Во првиот круг од гласањето на локалните избори 2005 се избрани 17 градоначалници од вкупно 84 општини.

Во Скопје нема втор круг

Дневник - 17.03.2005

ВМРО-ДПМНЕ Нема да има втор круг на гласање за избор на градоначалник на Скопје, изјави вчера Александар Бичиклиски, портпарол на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тој не сакаше да одговори дали тоа значи дека Здружената опозиција ќе повика на бојкот на изборите или тоа ќе произлезе од одлуките на ...

Големите шанси за победа ги зближуваат вмровците

Време - 17.03.2005

ПРВИОТ КРУГ ЈА МЕНУВА ПОЛИТИЧКАТА КАРТА ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи кандидатот за градоначалник на ВМРО-НП во Охрид, а за возврат да добие поддршка за свој кандидат за таа функција во Битола. Ако падне договор за тие два града, не е исклучено тој да биде применет и во другите четириесетина општини во ...

Груевски одбива коалиција со ВМРО-Народна?

Вечер Прес - 17.03.2005

Кај раководството на ВМРО-ДПМНЕ постои отпор за коалицирање со ВМРО-Народна во вториот круг на гласање во општините каде опозицијата ќе се натпреварува со кандидатите на владеачката коалиција, дознаваме од извори на опозициониот блок партии. "Во ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да коалицираат во вториот круг.

ДПА-ПДП најавуваат бојкот на изборите во вториот круг

А1 - 16.03.2005

Опозициската коалиција ДПА-ПДП најавува бојкот на изборите во вториот круг. Причина за ваквата одлука, како што велат во коалицијата, бил стравот од повторување на сликата од првиот круг - вооружени лица на ДУИ на изборните места, бројни нерегуларности, полнење на кутиите.

ДУИ и ДПА во вториот круг

Време - 16.03.2005

ВО ПОСТИЗБОРНА СТРУГА БЕЗ ИЗНЕНАДУВАЊА Рамиз Мерко од ДУИ и Гарип Каба од коалицијата ДПА-ПДП очекувано ја продолжуваат трката за градоначалник на Струга. Според официјалните резултати на ОИК, од вкупно запишаните 52.663 гласачи на гласање излегле 29.055 или 55,17 проценти.

За Шуто Оризари не се знае ништо

Дневник - 16.03.2005

ДРЖАВНА ИЗБОРНА КОМИСИЈА Втор круг градоначалнички избори ќе има во Гостивар, Кичево, Кочани, Куманово, Тетово, Брвеница, Врапчиште, Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода и во Центар. За Шуто Оризари се уште не се знае бидејќи гласањето е поништено на две гласачки места, соопшти Државната изборна ...

Се преговара за меѓусебна поддршка во втор круг?

Време - 16.03.2005

ИЗБОРИТЕ ГИ ЗБЛИЖИЈА ГРУЕВСКИ И ГЕОРГИЕВСКИ Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ВМРО-НП деновиве интензивно, но се уште неформално преговараат за меѓусебна поддршка во втор изборен круг, дознава „Време“ од свои извори. Во партиските штабови засега ниту ги потврдуваат ниту ги демантираат овие ...

ДУИ нема став дали ќе го поддржи Пенов

Утрински - 16.03.2005

Изјава на Ермира Мехмети ТЕТОВО - ДУИ сў уште нема решено дали ќе му даде поддршка на Ристо Пенов во Скопје во вториот круг. Портпаролот Ермира Мехмети пред тетовските новинари рече: "Сў уште немаме став. Претседателството наскоро ќе се определува по ова прашање, но имаме информации дека за ...

Неславен дебарски изборен рекорд

Утрински - 16.03.2005

Во Дебар излегоа најмал процент избирачи ДЕБАР - Одѕивот на гласачите во Дебар е многу низок, можеби најнизок во државата, иако се очекуваше повеќе дебарчани да излезат да гласаат на локалните избори. Од вкупно 16.854 избирачи излегле само 38,91 отсто.

ДПА ќе организира масовни протести за да ја врати демократијата

Време - 16.03.2005

АКО НЕ БИДАТ ПОНИШТЕНИ ИЗБОРИТЕ Ако не бидат поништени изборите во сите места каде што гласаа Албанците, ние ќе организираме масовни протести за да ја вратиме демократијата во изборниот процес, изјави Арбен Џафери, вчера, на прес-конференција во Тетово.

Резултатите ќе беа многу подобри да не беше поделена опозицијата

Време - 16.03.2005

СИЛВАНА БОНЕВА, ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ИШ НА ВМРО-ДПМНЕ - Колкав, според Вас, е бројот на гласовите на здружената опозиција по првиот круг од локалните избори? - Добивме силна поддршка од граѓаните. Во првиот круг освоивме едно градоначалничко место во Градско, а во 42 општини нашите кандидати за ...

Партиите на Албанците со спротивни оценки за изборите

А1 - 15.03.2005

Политичките партии на Албанците денеска констатираа дека на изминатите локални избори во Македонија биле забележани поголем број на нерегуларности. Во владеачката ДУИ сметаат дека неправилностите немаат поголемо влијание на изборните резултати.

Од 71 општина избрани 16 градоначалници во првиот круг

Вест - 15.03.2005

Во првиот круг на локалните избори избрани се 16 градоначлници, а според обработените резултати од 71 општина, на гласање излегле 872.681 граѓанин со право на глас, односно 57,96 отсто од електоратот, соопшти вчера портапаролот на ДИК Зоран Таневски.

Скопските изборни комисии тактизираа цел ден

Утрински - 15.03.2005

ДИК не ги соопшти резултатите за Скопје. Првични нецелосни податоци само за 71 од вкупно 84 општини На изборите излегле 872.681 гласач или 57,96 проценти. Најголем одѕив е евидентиран во Општина Демир Капија - 87,11 проценти, додека најнизок во Центар Жупа - 37,72 отсто КАТИЦА ЧАНГОВА Државната ...

Во втор круг кандидатите на СДСМ и на ПДП-ДПА

Утрински - 15.03.2005

Куманово КУМАНОВО - Кандидатот за градоначалник на Куманово од СДСМ и коалицијата "За° Зоран Дамјановски-Циц на завчерашните избори во најголемата општина во државава доби 12.231 глас, а кандидатот на коалицијата ПДП-ДПА Шенаси Џељадини 7.057 гласа.

СДСМ: За Скопје ќе има втор круг

Вест - 15.03.2005

Според коалицијата "За македонија заедно" Костовски освоил 104. 903 гласови што е недоволно за победа во првиот круг Коалиција " За" тврдат дека се победници во првиот круг н а изборите бидејќи осволиле 14 градоначалници во првиот круг наспроти еден на здружената опозиција.

Во ДУИ незадоволни, ДПА и ПДП очекуваат победа во вториот круг

Утрински - 15.03.2005

Меѓусебни обвинувања за полнење на гласачките кутии во албанскиот политички блок Интегративците се незадоволни што не победиле уште во првиот круг во Струга, Чаир и Тетово Албанските политички партии и од власта и од опозицијата се делумно задоволни од резултатите остварени по првиот круг од ...

Победа славеа и ДУИ и ДПА-ПДП

Утрински - 15.03.2005

Тетово ТЕТОВО - Карактеристика на изборите во Тетовско е релативно малиот одѕив на електоратот, кој во сите општини е помал од 50 отсто. Според аналитичари, никогаш порано не се памети дека интересирањето за изборите бил олку низок.

Власта со 492 советници, опозицијата со 467

Време - 15.03.2005

СПОРЕД АНАЛИТИКАТА НА СДСМ Според првичните информации од СДСМ, градоначалничките кандидати на коалицијата „Заедно“ во првиот изборен круг освоиле вкупно 279.293 гласа, додека за кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и на ВМРО-НП гласале 263.827 избирачи.

Обединувањето на опозицијата може да биде решавачко

Утрински - 15.03.2005

Охрид ОХРИД - Резултатите од гласањата на локалните избори за Општина Охрид ја потврдија процената на аналитичарите дека во вториот изборен круг ќе се борат кандидатот на коалицијата "За Македонија заедноои, Александар Петревски, и еден од кандидатите на опозицијата, Кирил Трендафилов-Нанче од ...

Неофицијални резултати на државната изборна комисија

Утрински - 15.03.2005

БЕРОВО Венко ПаШалиски (СДСМ+) Миле ПаЧемски (ВМРО-ДПМНЕ+) БИТОЛА Златко ВрШковски (СДСМ+) Талески Владимир (ВМРО-ДПМНЕ+) БОГДАНЦИ ПетруШев Ѓорге (СДСМ+) Матх Патрик (ВМРО-ДПМНЕ+) ВАЛАНДОВО Васил Зајков (СДСМ+) НиколЧе Чурлиновски (ВМРО-ДПМНЕ+) ВИНИЦА Марјан Костадинов (СДСМ+) Горан Ангелов ...

Во Скопје ќе има втор круг

Вечер Прес - 15.03.2005

Република Македонија спроведе фер, регуларни и демократски избори и коалицијата "За Македонија заедно" освои победа над здружената опозиција, а за градоначалник на Град Скопје ќе има втор круг на гласање, е оценката на заедничкиот изборен штаб на СДСМ и ЛДП.

Јаневска: „Граѓаните задоволни од владеењето на СДСМ“

А1 - 14.03.2005

Претседателот на ВМРО-Народна партија Весна Јаневска вечерва му ја честита победата на Трифун Костовски за градоначалник на град Скопје, која се уште официјално не е потврдена од Државната изборна комисија. Според Јаневска, овие избори укажуваат дека граѓаните на Република Македонија се задоволни ...

Тетово не го доби својот нов градоначалник во првиот круг

А1 - 14.03.2005

Тетово не го доби својот нов градоначалник во првиот круг. Според изборниот штаб на ДУИ, нивниот кандидат Хазби Лика води со 3.000 гласови пред Веби Беџети од ДПА-ПДП. Од спротивниот табор пак коментираат, тесна е победата на Лика, само 650 гласови, и тоа благодарејќи што ДУИ ги украла гласови на ...

И власта и опозицијата прогласија победа на изборите

А1 - 14.03.2005

Ден по локалните избори, власта излезе со оценка дека е победник по првиот круг од гласањето. Во штабот на коалицијата „За Македонија заедно“ пресметале дека тие освоиле 14 градоначалнички места во првиот круг и водат во 31 од вкупно 42-те општини во кои ќе се натпреваруваат во вториот круг.

Според ДИК, во првиот круг избрани 16 градоначалници

А1 - 14.03.2005

Државната изборна комисија од 84 општини плус градот Скопје обработи податоци само од 71 општина. Засега се знае дека во првиот изборен круг избрани се вкупно 16 градоначалници. Коалицијата „За Македонија заедно“ победи во 10 општини, Здружената опозиција во една, ДУИ во 3 и коалицијата ДПА-ПДП во ...

ДУИ задоволна од првиот круг на изборите

А1 - 14.03.2005

ДУИ генерално е задоволна како се одвивал изборниот процес, но жали што и овој пат имало низа неправилности како полнење кутии забележано во Кондово, Сарај, Бојане, Порој и на улица Цетинска во Тетово, изјави доцна вечерва портпаролот на партијата Ермира Мехмети.

ДИК ги објави првичните резултати од локалните избори

А1 - 14.03.2005

Според првичните резултати што доцна синоќа ги објави Државната изборна комисија, по обработени вкупно 28 општини, во првиот круг од локалните избори, избрани се градоначлници во девет општини - Осломеј, Карбинци, Ресен, Зајас, Боговиње, Дебарца, Вранештица, Демир Хисар и Росоман.

Груевски: „СДСМ да се подготви за пораз во втор круг“

А1 - 14.03.2005

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва изрази задоволство од резултатите што ги постигна Здружената опозиција на денешните локални избори. „Денеска завршивме добра работа, пред нас е вториот круг во кој ќе го поразиме СДСМ“, рече Груевски.

ВМРО НП се смета за единствен победник на изборите

А1 - 14.03.2005

ВМРО НП е единствениот и вистински победник на вчерашните локални избори, а граѓаните покажале сенс за тоа која е вистинската опозиција, вели в.д претседателката Весна Јаневска. Од таму се сигурни дека на наредните избори партијата ќе ја добие целосната поддршка на граѓаните.