TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Безбедноста - главна тема на состанокот со Премиерот

А1 - 23.07.2005

Безбедносната состојба е главната тема од интерес меѓу понудените за разговор на понеделничната средба со премиерот Бучковски. Сите поканети ќе одат, освен ДПА, кои засега велат дека се воздржани. Не велат не, но многу се мали шансите да учествуваат.

Стружани му прават парастос на Бучковски

Време - 23.07.2005

ЕДНА ГОДИНА ОД СТРУШКИОТ ОТПОР Катерина Нешкова Со палење свеќи пред зградата на локалната организација на СДСМ, стружани синоќа одбележаа една година од настаните во Струга кога премиерот Владо Бучковски, тогаш министер за одбрана, дојде во градот за да ја оправда новата територијална поделба.

Одделни разговори за уставните измени и за безбедноста

Време - 23.07.2005

БУЧКОВСКИ ПАК ГИ КАНИ ПАРТИИТЕ ОД ОПОЗИЦИЈА Диана Младеновска Премиерот Владо Бучковски повторно ги покани лидерите на најголемите опозициски партии на одделни консултации за безбедносната состојба во земјава и за предложените уставни измени што се во собраниска процедура.

Бучковски ќе има лидерски средби за безбедноста

Утрински - 23.07.2005

Од понеделник отворен дијалог меѓу власта и парламентарната опозиција за серија стратегиски прашања Премиерот Владо Бучковски, по негова иницијатива, почнувајќи од понеделник, ќе има одвоени средби со лидерите на парламентарната опозиција за серија стратегиски прашања од интерес за Република ...

ВМРО-ДПМНЕ и Бучковски сега се обвинуваат за блеферство

Утрински - 23.07.2005

По неколкудневните препукувања и најави за тужби Премиерот Владо Бучковски сў уште не ја поднел најавената кривична пријава за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски. Приватниот адвокат на Бучковски сў уште ги собира изјавите на претставниците на опозициската партија, ...

Бучковски по поддршка од Груевски

Вечер Прес - 23.07.2005

Премиерот на македонската Влада, Владо Бучковски, во понеделник ќе се сретне со Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Со оваа средба Бучковски ќе ја почне новата рунда консултации со парламентарните опозициони партии заради обезбедување двотретинско мнозинство за изгласување на уставните ...

Бучковски бара двотретинско мнозинство за уставните промени

А1 - 22.07.2005

Премиерот Бучковски од понеделник почнува со нова рунда преговори со опозициските партии, во обид да обезбеди двотретинско мнозинство во собранието за неговиот концепт за уставни измени, што се однесуваат на судството, но и за законите за парнична постапка и законот за прислушкување.

Бучковски не стравува од стари документи

Утрински - 22.07.2005

РЕАКЦИЈА >†Премиерот Владо Бучковски изразува задоволство што ВМРО-ДПМНЕ, конечно, изнела конкренти документи за наводната негова вмешаност во проневери со незаконски набавки на оружје во времето кога беше министер за одбранааи, соопшти Кабинетот на премиерот.

Има ли ВМРО докази за нелегално работење на Бучковски?!

Канал5 - 22.07.2005

ВМРО ДПМНЕ тврди дека ги има документите со кој се докажува злоупотребата на Владо Бучковски за време на неговото министерување со одбраната. Тие ќе побараат Собранието да формира посебна анкетна комисија која ќе ги разгледа документите.

ВМРО-ДПМНЕ ја спречува акцијата во Кондово, обвинува СДСМ

Утрински - 22.07.2005

СДСМ со нови контраобвинувања до опозицискиот противник СДСМ бара од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, јавно да им се извини на државните безбедносни органи кои ги нарекол „болни умови и идиоти": од вчерашниот прес во СДСМ Владејачкиот СДСМ вчера ја обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека ја ...

ВМРО ДПМНЕ мафта со документи за оружјето на Бучковски

Вест - 22.07.2005

ПАРТИЈАТА НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ ПОДГОТВЕНО ЈА ЧЕКА НАЈАВЕНАТА ТУЖБА ОД ПРЕМИЕРОТ Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски вчера покажа дел од документите со потпис на Бучковски, во кои, наводно имало докази за криминална продажба на полуавтоматски и автоматски пушки, како и за незаконска ...

СДСМ: Доставете ги доказите до Обвинителот

Вест - 22.07.2005

СДСМ вчера уште едаш побара ВМРО - ДПМНЕ да ги предаде доказите за обвинувањата против премиерот Владо Бучковски или ако ги немаат јавно да се извинат. " Бараме да ги достават сите докази, во спротивно ќе сметаме дека ваквите наводи се чисти инсинуации", рече Емилијан Станковиќ потпретседател на ...

Бичиклиски се сликаше со доказите против Бучковски

Време - 22.07.2005

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ПРОДОЛЖУВА ВОЈНАТА Еве ги доказите за воено профитерство на премиерот Владо Бучковски, покажа вчера на прес-конференцијата Александар Бичиклиски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, најавувајќи дека документацијата ќе ја достави до посебна анкетна комисија која Собранието допрва би требало да ...

ВМРО-ДПМНЕ подготви досие за зделките на Бучковски

Дневник - 22.07.2005

ОПОЗИЦИЈАТА и отвори работа на АНКЕТНАта КОМИСИЈА ВМРО-ДПМНЕ до собраниската акетна комисија ќе достави документи што ги потврдуваат злоупотребите и профитерството на премиерот Владо Бучковски додека бил министер за одбрана, најави вчера Александар Бичиклиски, партиски портпарол.

Препукувањата за Кондово го зафатија и Земунскиот клан

Утрински - 22.07.2005

ВМРО-ДПМНЕ инсистира собраниска комисија да ги испитува наводите против премиерот Бучковски Легија и неговите следбеници учествувале во тренингот на „лавовите“ во 2001 во договор со тогашниот министер Бошкоски. Во ВМРО-ДПМНЕ не ја негираат оваа информација, но тврдат дека Груевски нема никаква ...

Груевски ја попречува акцијата на МВР во Кондово

Време - 22.07.2005

СДСМ МУ ОДГОВАРА НА ЛИДЕРОТ НА ВМРО-ДПМНЕ Со своите изјави Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ја попречува акцијата на МВР во Кондово, рече вчера Емилијан Станковиќ, потпретседателот на градската организација на СДСМ.

Црвенковски ќе ја отвори Куќата на Конески, а Бучковски ќе оди во Пелинце

Утрински - 22.07.2005

Одбележување на 2 Август Владата на Република Македонија ја усвои програмата за одбележување на 102-годишнината од Илинденското востание и 61 година од одржувањето на АСНОМ. На 1 август, претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски, свечено ќе ја отвори куќата на академик Блаже Конески ...

ВМРО-ДПМНЕ: Имаме докази против Бучковски

Утрински - 22.07.2005

ОБВИНУВАЊА ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека премиерот Владо Бучковски склучувал договори со фирми зад кои стои Земунскиот клан, соопшти на вчерашната прес-конференција портпаролот Александар Бичиклиски. †Ова се само дел од документите со договорите и фактурите зад кои стои потписот на тогашниот ...

Докази има, но ќе ги добие комисијата!

Вечер Прес - 22.07.2005

"Еурокомпозит" од Прилеп е фирмата преку која премиерот Владо Бучковски наводно препродавал оружје на фирми од Хрватска во периодот додека беше министер за одбрана, дознава "Вечер". Портпаролот на ВМРО -ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, против кого Бучковски најави кривична пријава за клевета, вчера ...

Груевски си игра со безбедноста

Вечер Прес - 22.07.2005

Никола Груевски е во паника и подготвува сценарио за остварување на својата амбиција да дојде до власта, загрозувајќи ги стратешките интереси на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ со своите лажни конструкции ја попречува акцијата на полицијата за решавање на случајот поврзани со безбедносната ...

Владата не интервенира, само шпекулира, обвинува Груевски

Утрински - 21.07.2005

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги повтори нападите >†Владата не интервенира, само шпекулира. Приказните во најголем дел излегуваат од владините редови и работите се сосема јасниии, изјави вчера Никола Груевски, говорејќи за ситуацијата во државата по безбедносните инциденти, повторувајќи ги нападите против ...

СДСМ бара Груевски да му се извини на Бучковски или да презентира докази

Утрински - 21.07.2005

Владејачката партија во одбрана на премиерот од нападите Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, треба да се извини или да презентира докази за наводите што ги изнесоа на завчерашната прес-конференција против претседателот на СДСМ и премиер Владо Бучковски-побараа вчера од партискиот штаб на ...

Кривична пријава за клевета од Бучковски против Бичиклиски

Утрински - 21.07.2005

СУДИР Премиерот Бучковски вчера поднесе кривична пријава против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, поради обвинувањата за негова инволвираност во криминални зделки. Кабинетот на Бучковски вчера јави дека кривичната пријава е против "изнесените груби невистини, лаги и конструкции на ...

Прв роденден на "фалсификатот"

Дневник - 21.07.2005

Случајот со илјадници телефонски гласања од Министерството за одбрана во емисијата "Чуму" на А1-телевизија, посветена на новата територијална поделба, ни по една година нема разврска. Во емисијата учествуваа тогашниот премиер Хари Костов, министрите за одбрана и за труд Владо Бучковски и Јован ...

Груевски: „Болните умови“ седат до Бучковски

Време - 21.07.2005

ПРЕМИЕРОТ И ОПОЗИЦИЈАТА СЕ РАСФРЛААТ СО ТЕШКИ ЗБОРОВИ Емил Зафировски Информациите за врската меѓу премиерот Владо Бучковски и вооружените групи во Кондово ни ги дадоа негови луѓе на функција во МВР, кои се згрозени од однесувањето на премиерот, изјави вчера Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Бучковски и ВМРО-ДПМНЕ си пукаат од сите оружја

Дневник - 21.07.2005

ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА РАЗМЕНУВААТ ОБВИНЕНИЈА Премиерот Владо Бучковски поднесол кривична пријава за клевета против Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, поради "изнесените груби невистини, лаги и конструкции". Бичиклиски завчера го обвини премиерот дека "преговара со криминалните банди во ...

Бичиклиски доби кривична пријава за клевета

Вечер Прес - 21.07.2005

Премиерот Владо Бучковски поднесе кривична пријава за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, поради изнесените груби невистини, лаги и конструкции, соопштија вчера од кабинетот на Бучковски. Сите набавки извршени во Министерството за одбрана, додека со него раководеше ...

ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО Народна си најдоа партнери од власта

А1 - 20.07.2005

Двете најголеми опозициски партии со предзнак ВМРО, си најдоа партнери во власта. Груевски го избра Црвенковски, Георгиевски - Бучковски. Делувањето, но и ставовите на 2-те опозициски партии по некои од клучните прашања во државата, недвосмислено водат кон тој заклучок.

Бучковски во кафе-ресторан ги прими лицата со посебни потреби

А1 - 20.07.2005

Премиерот Бучковски се симна од својот кабинет во кафе-ресторанот, да ги прими лицата со посебни потреби. Тие успеаја да ги поминат рампите на Владата и лично да ја презентираат иницијативата за регулирање на правата и достоинството во посебен закон. Иницијативата ќе биде граѓанска.

Груевски го обвини Бучковски за инцидентите во Македонија

Време - 20.07.2005

ВМРО-ДПМНЕ ГО ПРОЗВА ПРЕМИЕРОТ Воените разузнавачи се среќаваат со Агим Красниќи, а безбедносната состојба во земјава свесно се држи под тензија заради прикривање на финансиските дубиози на премиерот Владо Бучковски, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ.

Бучковски да каже дали продавал автомати во 2004 година

Вест - 20.07.2005

ВМРО-ДПМНЕ ГО ОБВИНИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВЛАДАТА ЗА ВОЕНО ПРОФИТЕРСТВО ВМРО-ДПМНЕ вчера го обвини премиерот Владо Бучковски за воено профитерство, поврзувајќи го со аферата за купување на менувачи за тенкови. Од партијата бараат Бучковски јавно да одговори дали и под кои услови, кога беше министер за ...

Болни умови

Дневник - 20.07.2005

ПРЕМИЕРОТ ОДГОВАРА Тоа се идиотски конструкции и лаги, кои може само да ги смислат болни умови, одговорија вчера од кабинетот на премиерот Владо Бучковски на обвинувањата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ - Се прашуваме која е таа голема причина за толку гласни лаги.

Кривична пријава за Бичиклиски за клевета

Канал5 - 20.07.2005

Владо Бучковски поднесе приватна кривична пријава против Александар Бичиклиски за клевета. Бучковски го тужи портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ за вчерашната изјава во која тој го обвини премиерот за финансиски малверзации направени со српската фирма „Миле Драгиќ“ во времето додека беше министер за одбрана.

ВМРО-ДПМНЕ: Бучковски шпекулира, профитира и преговара со Красниќи

Дневник - 20.07.2005

наЈголемата опозициска партиЈа го обвини премиерот Владата не само што не сака да ги апси Агим Красниќи и неговата криминална банда туку одржува контакти со него преку военото разузнавање, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ. Александар Бичиклиски, портпарол на партијата, на вчерашната прес-конференција изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Бучковски за воено профитерство

Утрински - 20.07.2005

опозиција Кабинетот на Бучковски ги отфрла обвинувањата Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на извори од МВР, го обвини премиерот Владо Бучковски за воено профитерство. Партијата тврди дека откако Бучковски станал премиер, безбедносната состојба во државата се држи во постојана тензија само за ...

Бучковски ќе ја поправи четворката

Вечер Прес - 20.07.2005

Односите меѓу претседателот и премиерот се одлични. Меѓу нив нема, ниту ќе има, ниту пак има потреба од какви и да е недоразбирања. Вака во прексиноќешното интервју на телевизија Канал 5 ги оцени меѓусебните релации со Владо Бучковски, шефот на државата Бранко Црвенковски.

ВМРО ДПМНЕ обвинува: Власта создавајќи тензија ги прикрива финансиските малверзации

Канал5 - 19.07.2005

ВМРО ДПМНЕ го обвини премиерот Владо Бучковски дека безбедносната состојба во Македонија ја држи во тензија за да ги прикрие своите финансиски малверзации. Портпаролот на оваа партија Александар Бичиклиски, повикувајќи се на извори во Министерството за внатрешни работи, денеска изјави дека Владата ...