TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турската полиција го испразни паркот Гези, демонстрантите не се откажуваат

Телма - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Турската полиција го испразни и урна кампот на демонстрантите во паркот Гези, илјадници демонстранти во Анкара

24 Вести - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Полицијата со сила ги избрка демонстрантите во Истанбул

Утрински - 16.06.2013

Полицијата со водени топови ги избрка демонстрантите од паркот Гези. Премиерот Ердоган за денеска најави посета на градот Полицијата синоќа спроведе голема акција расчистувајќи го истанбулскиот ...

Илјадници демонстранти се собираат во Анкара

Алсат-М - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

„Солидарност за Таксим“: Ноќеска во паркот Гези полицијата рани стотици демонтранти

24 Вести - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти изминатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше ...

Турската полиција го испразни Таксим, Ердоган се заблагодари на Македонија, Босна и Косово

Канал5 - 16.06.2013

Со водени топови и солзавец турската полиција синоќа го испразни паркот Гези и плоштадот Таксим од демонстрантите - јавија светските агенции.

Полицијата со сила ги избрка демонстрантите во Истанбул

Deutsche Welle - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул со водени топови ги избрка демонстрантите од паркот Гези. Премиерот Ердоган за денеска (16.06) најави посета на градот. Демонстрантите се огорчени.

Ердоган го расчисти „Таксим“

Вест - 16.06.2013

ИСТАНБУЛ (АП) - Полицијата во Истанбул забрани пристап до плоштадот „ Таксим“ за возила и пешаци, откако ги отстрани демонстрантите коишто окупираа парк како знак на незадоволство од 10-годишното ...

Полицијата во Истанбул го блокира пристапот до плоштадот Таксим

24 Вести - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Валијата на Истанбул: Демонстрантите синоќа сами заминаа од паркот Гези, ситуацијата ескалира, има и ранети

24 Вести - 16.06.2013

Валијата на Истанбул, Хусеин Авни Мутлу, денеска изјави дека повеќето демонстранти во паркот Гези, во Истанбул, доброволно се повлекле од паркот по предупредувањата на полицијата, соопшти сајтот ...

Падна паркот Гези, гневот ги полни улиците на Истанбул!

Канал5 - 16.06.2013

По Таксим, падна и паркот Гези. Бастионот на отпорот од синоќа е празeн, но гневот на демонстрантите сега ги полни улиците на Истанбул.

Драматично деноноќие во турција

Телма - 16.06.2013

Продолжуваат судирите во Tурција меѓу полицијата и антивладините демонстранти. специјалните полициски сили денеска повторно со солзавец и водени топови се справуваат со демонстрантите во истанбул и ...

Полиција насилно ги избрка демонстрантите од паркот „Гези“

Дневник - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот „Гези“ во Истанбул, соопшти групата што ги организира протестните активности, ...

Полицијата во Истанбул употреби прекумерна сила, повредени стотици демонстранти

Inpress - 16.06.2013

Истанбул, 16. јуни 2013 (ИНПРЕС) Стотици антивладини демонстранти изминатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул.

„Акцијата беше злосторство врз човештвото“ - турската полиција со топови повреди стотици демонстранти

Press24 - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти изминатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше ...

Најлоша ноќ во Турција, стотици ранети во акцијата на полицијата

Радио МОФ - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти изминатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше ...

Турската полиција го блокира плоштадот Таксим

Р.С.Европа - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Турската полиција во паркот Гези рани стотици демонтранти

Курир - 16.06.2013

Изминатата ноќ стотици антивладини демонстранти беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше ...

„Солидарност за Таксим“: турската полиција рани стотина лица

Р.С.Европа - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти минатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше ...

Демонстрантите избркани, полицијата го блокира пристапот кон Таксим

Економски - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Авни Мутлу: Повеќето демонстранти доброволно се повлекоа од паркот Гази

Курир - 16.06.2013

Валијата на Истанбул, Хусеин Авни Мутлу, денеска изјави дека повеќето демонстранти во паркот Гези, во Истанбул, доброволно се повлекле од паркот по предупредувањата на полицијата, соопшти сајтот ...

Валијата на Истанбул вели дека повеќето демонстранти синоќа сами си заминале од паркот Гези

А1 On - 16.06.2013

Валијата на Истанбул, Хусеин Авни Мутлу, денеска изјави дека повеќето демонстранти во паркот Гези, во Истанбул, доброволно се повлекле од паркот по предупредувањата на полицијата, соопшти сајтот ...

Валијата на Истанбул вели дека повеќето демонстранти синоќа сами си заминале од паркот Гези

Сител - 16.06.2013

Валијата на Истанбул, Хусеин Авни Мутлу, денеска изјави дека повеќето демонстранти во паркот Гези, во Истанбул, доброволно се повлекле од паркот по предупредувањата на полицијата, соопшти сајтот ...

Турската полиција го испразни и урна кампот на демонстрантите во паркот Гези

Сител - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Полиција ги прегази Гези и Таксим и ги избрка демонстрантите со солзавец и водени топови

МКД - 16.06.2013

Полицијата со солзавец и водени топови вчера ги растера демонстрантите на плоштадот Таксим и паркот Гези во Истанбул. Синоќешната акција е првиот полициски упад во паркот Гези откога активистите ...

Турската полиција го урна кампот на демонстрантите во паркот Гези

Алфа - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

ВИДЕО: Со солзавец и водени топови полицијата ги растера демонстантите од Таксим и Гези

А1 On - 16.06.2013

Турската полиција синоќа повторно влезе во паркот Гази и употреби солзавец за да ги растера демонстрантите. Со специјална опрема за разбивање на протести, со водени топови и солзавец полицијата ги ...

Најголемиот турски синдикат повика на генерален штрајк

Inpress - 16.06.2013

Истанбул, 16. јуни 2013 (ИНПРЕС) Најголемиот турски синдикат „Конфедерацијата на синдикатите на државните службеници“, во кој членуваат 240.000 луѓе, за утре ги повика своите членови на генерален ...

ВИДЕО: Полицијата во Истанбул го блокира пристапот до плоштадот Таксим

А1 On - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Турската полиција го испразни паркот Гези од демонстрантите

Курир - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Големи демонстрации во Анкара и Истанбул по истерувањето на демонстрантите од Гези

Капитал - 16.06.2013

Турската полиција вчеравечер го испразни и паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, откако претходно ги истера демонстрантите од плоштадот Таксим.

Истанбул: 44 демонстранти и двајца полицајци повредени при синоќешните судири

Нетпрес - 16.06.2013

Најмалку 44 демонстранти и двајца полицајци се повредени при синоќешните нереди во Истанбул кога полиција ги растеруваше демонстрантите од плоштадот Таксим и го расчистуваше кампот со шатори во ...

Ердоган се збесна - испразнет и уништен кампот на демонстрантите во паркот Гези

Press24 - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Таксим се расчистува со булдожери и водени топови

Нова ТВ - 16.06.2013

Откако турскиот премиер Ердоган вчера ги предупреди демонстрантите кои го окупираа централниот парк Гези во Истанбул, дека треба да го напуштат пред митингот на владеачката партија, закажан за ...

Еден од главните синдикати во Турција повика на генерален штрајк

Макфакс - 16.06.2013

Еден од најголемите синдикати во Турција, Конфедерацијата на синдикати на државните службеници (КЕSК) повика на генерален штрајк за понеделник 17-ти јуни, јавува Reuters.

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Истанбул

Кајгана - 16.06.2013

Турската полиција со солзавец и водени типови ги растера демонстрантите од малиот истанбулски парк Гези на плоштадот Таксим, неколку часа откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се закани со ...

Таксим блокиран, синдикатите стапуваат во генерален штрајк

Нова ТВ - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокирала пристапот до плоштадот Таксим по акцијата, во која од паркот Гези се избркани сите демонстранти.

Полицијата во Истанбул го блокира пристапот до плоштадот Таксим

Сител - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Насилствата во Турција ескалираат

Алфа - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти беа ранети во синоќешните судири, кога турската полиција со прекумерна сила ги истера демонстрантите од паркот Гези во Истамбул.

Ноќеска во паркот Гези во Истанбул полицијата рани стотици демонтранти

Сител - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти изминатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше ...

Што се случува во Истанбул?

Окно - 16.06.2013

До сите мои пријатели кои живеат надвор од Турција: Ви пишувам за да знаете што се случува последните пет дена во Истанбул.

Ердоган собира приврзаници за демонстрација на сила по ноќта на насилства

Макфакс - 16.06.2013

Повеќе десетици илјади луѓе се собраа во неделата во турскиот мегалополис Истанбул за да го поддржат премиерот Реџеп Тајип Ердоган додека траеја спорадични судири во градот ден по насилната ...

Турската полиција го блокираше Таксим

Курир - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Ердоган: Чистењето на паркот Гези е моја должност (ФОТО)

МКД - 16.06.2013

Илјадници луѓе се собрале во Истанбул во знак на поддршка за турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган додека тој одржувал говор во еден парк недалеку од плоштадот Таксим.

ВИДЕО: Полицијата во Истанбул го блокира пристапот до плоштадот Таксим

Либертас - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Турската полиција го испразни и урна кампот на демонстрантите во паркот Гези

Бриф - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Валијата на Истанбул вели дека повеќето демонстранти синоќа сами си заминале од паркот Гези

Либертас - 16.06.2013

Валијата на Истанбул, Хусеин Авни Мутлу, денеска изјави дека повеќето демонстранти во паркот Гези, во Истанбул, доброволно се повлекле од паркот по предупредувањата на полицијата, соопшти сајтот ...

По вчерашниот "ќотек" на Таксим, утре штрајк на дел од државните службеници!

Локално - 16.06.2013

Еден од најголемите турските синдикати "Конфедерацијата на синдикатите на државните службеници", во кој членуваат 240 000 луѓе, повика на генерален штрајк на 17 јуни.

Насилие на Гези-парк. се е подготвено за контрапротестите на Ердоган

Локално - 16.06.2013

Гези е расчистен, протестите се уште продолжуваат. Во специјална опрема за разбивање на протести, со водени топови и солзавец полицијата ги растера демонстрантите од плоштадот Таксим и паркот Гези.

Видео: Турција на работ на граѓанска војна

Денешен - 16.06.2013

Осум борбени возила со вооружени војници на жандармеријата попладне беа разместени во истанбулскиот кварт Меџидијекој, од каде минува една од улиците за плоштадот Таксим.

Протестите во Турција утре добиваат поголема масовност?

Фактор - 16.06.2013

Како што јавува телевизија НТВ еден од најголемите синдикати во Турција “Конфедерацијата на синдикатите на државните службеници” соопшти дека утре ќе ги повика своите членови на генерален штрајк.

Ноќеска полицијата повреди стотици демонстранти во Истанбул, соопшти движењето „Солидарност за Таксим“

Бриф - 16.06.2013

Стотици антивладини демонстранти изминатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше ...

Ердоган ги исполни заканите: Турската полиција ги „исчисти“ демонстрантите на Таксим

Sky - 16.06.2013

Вечерва повторно неколку групи илјадници демонстранти се собрираа на повеќе места околу централниот плоштад во Истанбул, Таксим, со намера повторно да влезат во Гези паркот, но полициските сили ...

Видео: Турската полиција удри врз демонстрантите

Денешен - 16.06.2013

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Демонстрантите му се враќаат на Ердоган како бумеранг!

Вечер Прес - 16.06.2013

"Секој кој протестира на плоштадот Таксим ќе биде сметан за терорист", изјави во телевизиско интервју турскиот министер за ЕУ, Егемен Багаш Стотици антивладини демонстранти во саботата вечерта беа ...

Полицијата влезе во паркот Гези, синоќа гореше во Турција

Фактор - 16.06.2013

Турските безбедносни сили синоќа го нападнаа плоштадот „Таксим” каде што беа собраните многу антивладини демонстранти. Шаторите во паркот Гези, од каде што започна и народното незадоволство беа ...

Полицијата во Истанбул го блокира пристапот до плоштадот Таксим

Н.Македонија - 16.06.2013

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Женски глави

Вест - 15.06.2013

Патем, сестро, многу убаво ви стои новата униформа... Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган вчера попушти пред демонстрантите на плоштадот Таксим во Истанбул.

Демонстрантите во Истанбул не попуштаат, протестите продолжуваат

Deutsche Welle - 15.06.2013

Граѓаните кои го „окупираа“ истанбулскиот парк Гези, решија да ги продолжат протестите и покрај попуштањето на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Демонстрантите не се откажуваат од протестите на Tаксим

Канал5 - 15.06.2013

Продолжува напнатоста во Истанбул. Демонстрантите кои 18 дена протстираат во паркот Гези, соопштија дека нема да се повлечат и оти нивната битка продолжува, и покрај вчерашните ветувања на премиерот ...

Ердоган пак ги повика демонстрантите да го испразнат паркот Гези, се закани со интервенција

Макфакс - 15.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган ги повика во саботата доцна попладне демонстрантите кои останаа во малиот истанбулски парк Гези и на плоштадот Таксим до недела да ги напуштат тие простори, ...

Турската полиција со солзавец и водени топови ги растерува демонстрантите во Истанбул

Макфакс - 15.06.2013

Турската полиција со солзавец и водени типови ги растера во саботата навечер демонстрантите од малиот истанбулски парк Гези на плоштадот Такси, неколку час откако премиерот Реџеп Тајип Ердоган се ...

ВИДЕО: Бурна ноќ во Истанбул, полицијата влезе во паркот Гези

Нетпрес - 15.06.2013

Турската полиција вечерва повторно влезе во истанбулскиот парк Гази употребуваќи солзавец за да ги растера демонстрантите, јавува АФП.

Демонстрантите во Турција објавија дека продолжуваат со отпорот

Макфакс - 15.06.2013

Членовите на турското граѓанско движење „Платформа за солидарност со Таксим" коишто ги претставуваат интересите и заложбите на демонстрантите во Турција, најавија продолжување на отпорот, пишуваат во ...

Продолжуваат протестите во Турција

Капитал - 15.06.2013

Портпаролот на владеачката Партија на правдата и развојот Хусеин Челик ја критикуваше одлуката на движењето Солидарност за Таксим, од каде соопштија дека ќе продолжат протестите на активистите откако ...

Полицијата го „чисти“ Таксим од демонстрантите

Република - 15.06.2013

Турските безбедносни сили почнаа со расчистување на плоштадот Таксим и паркот гези, откако премиерот Ердоган ги предупреди за насилно расчистување.

ВИДЕО: Водени топови и солзавец – полицијата го „исчисти“ Таксим за митингот на Ердоган

Либертас - 15.06.2013

Започна расчистувањето на плоштадот Таксим и паркот Гези, турските безбедносни сили „се справуваат“ со демонстрантите откако премиерот Ердоган го даде последното предупредување.

ВИДЕО: Гези расчистен, Ердоган влезе во финална битка со демонстрантите!

Фактор - 15.06.2013

Гези е расчистен, протестите се уште продолжуваат. Во специјална опрема за разбивање на протести, со водени топови и солзавец полицијата ги растера демонстрантите од плоштадот Таксим и паркот Гези.

Пијано концерт среде Таксим

24 Вести - 14.06.2013

Напнатоста која веќе две недели постои на плоштадот Таксим во Истанбул барем малку ја разбил германскиот пијанист Давид Мартело кој го донел својот клавир и им оддржа концерт на насобраните ...

Eрдоган вети запирање на реновирањето на Таксим

Телма - 14.06.2013

Целта на најголемите протести против владата последиве децении во Турција е постигната откако владата ноќеска им вети на демонстрантите дека ќе го запре реновирањето на централниот истанбулски ...

Ердоган согласен да се прекине спорниот проект за паркот Гези

24 Вести - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести.

Ердоган се согласи да го прекине спорниот проект за паркот Гези

Вест - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести.

Ердоган согласен да се прекине спорниот проект за паркот Гези

Канал5 - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести.

ВИДЕО „Бела чао“ ечеше на Таксим

+инфо - 14.06.2013

Турските демонстранти ја пееја песната „Бела чао“ (Bella Ciao) на плоштадот Таксим во Истанбул. Пијанистот Дејвид Мартело и Јигит Озаталу во средата донесоа пијано на плоштадот и заедно со ...

Борбената Bella Ciao ечеше на Таксим во пијано придружба

Таратур - 14.06.2013

Напнатоста која веќе две недели постои на плоштадот Таксим во Истанбул барем малку ја разбил германскиот пијанист Давид Мартело кој го донел својот клавир и им оддржа концерт на насобраните ...

ВИДЕО: Илјадници турски демонстранти ја пееја „Бела чао“ на Таксим

Press24 - 14.06.2013

Турските демонстранти ја пееја песната „Бела чао“ (Bella Ciao) на плоштадот Таксим. Илјадници грла во еден глас ја пееја оваа песна. Погледнете...

Тешка ноќ во Истанбул, Ердоган го одложува проектот во паркот Гези

Радио МОФ - 14.06.2013

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган се повлече од идејата за „конечна конфронтација“ со демонстрантите за ставање крај на протестите кои траат повеќе од две недели во Истанбул и поголемите турски ...

Ердоган побара повлекување на демонстрантите од паркот Гези

Press24 - 14.06.2013

Премиерот на Турција Ердоган денеска ги повика огромниот број на демонстранти во паркто Гези во Истанбул да се повлечат откако неговата влада ја прими пораката преку преговорите кои беа направени со ...

ФОТО+ВИДЕО: Го довлечка пијаното на Таксим и им свиреше на демонстрантите

Курир - 14.06.2013

Давид Мартело, 28 – годишниот пијанист по потекло од Италија, во средата го довлечка своето пијано на преполниот плоштад Таксим во Истанбул и одржа повеќечасовен концерт за демонстрантите.

Ердоган се откажува од паркот Гези

+инфо - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се согласи да ги откаже плановите за преуредување на истанбулскиот парк Гези, епицентарот на двонеделните антивладини протести, а демонстрантите го поздравија ...

Ердоган согласен да се прекине спорниот проект за паркот Гези

Сител - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести.

Таркан ќе оди во затвор?

Курир - 14.06.2013

Пејачката ѕвезда во Турција, Таркан можно е да заврши в затвор, откако ги поддржа демонстрантите на истанбулскиот плоштад Таксим.

Ердоган се сретна со демонстрантите во Анкара

Р.С.Европа - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган оствари средба со анти-владините демонстранти во Анкара со цел да се стави крај на двонеделните немири во земјата.

Синдикатите се закануваат со генерален штрајк, ако полицијата ги нападне демонстрантите на Таксим

Нетпрес - 14.06.2013

Конфедерацијата на синдикатите на вработените во јавниот сектор (КЕСК) соопшти дека при евентуална полициска интервенција во паркот Гези на плоштадот Таксим, 240 илјади вработени ќе ја напушти ...

Ердоган со демонстрантите: Паркот без промени до референдум

Нетпрес - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган одржа итен состанок со лидерите на демонстрантите бидејќи тие го одбиле неговото „последно предупредување“ да се повлечат од истанбулскиот парк Гези, епицентар на ...

ВИДЕО: Пијанистот од плоштадот Таксим, со музика наспроти насилство

Нетпрес - 14.06.2013

Протестите во Трција го достигнаа врвот, полициското насилство во последниве денови се зголеми откако премиерот Ердоган се закани дека протестите мора да завршат.

Ердоган согласен да се прекине спорниот проект за паркот Гези

МРТ - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести.

Ердоган засега реши да ги замрзне плановите за Гези Парк

Нова ТВ - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се согласи да стави кочници на плановите за градење трговски центар во паркот Гези во Истанбул засега- ова е компромисот со цел да стави крај на двонеделните ...

Таркан во затвор поради учество на протестите на Таксим?

Локално - 14.06.2013

Таркан може сериозно да настрада, откако ги поддржа демонстрантите на истанбулскиот плоштад "Таксим", пишуваат опозициските медиуми во Турција.

Таркан ќе оди во затвор, учестувал на протестите на „Таксим“?

Република - 14.06.2013

Пејачката ѕвезда во Турција, Таркан можно е да заврши в затвор, откако ги поддржа демонстрантите на истанбулскиот плоштад „Таксим”, пишуваат опозициските медиуми во оваа земја.

Шуќур- Ердоган попушти нема да гради споменици во паркот на Таксим

Локално - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести.

Пијанистот Мартело со својот клавир допре до срцата на демонстрантите

Вечер Прес - 14.06.2013

Една од главните теми во изминатите неколку недели се нередите во турскиот град Истанбул. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган одржа итен состанок со лидерите на демонстрантите бидејќи тие го одбиле ...

Ердоган се согласи да се прекине спорниот проект за паркот Гези

Фактор - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести.

Пијанист засвире на Таксим против насилието на Ердоган

Локално - 14.06.2013

Протестите во Трција го достигнаа врвот, на интелектуалниот отпор на полициското насилство кое во последниве денови се зголеми откако премиерот Ердоган се закани дека протестите мора да завршат.

Ердоган и демонстрантите на средба

Локално - 14.06.2013

Во Анкара беше остварена средба помеѓу турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и анти-владините демонстранти со цел да се стави крај на двонеделните немири во земјата.

Ердоган со демонстрантите: Паркот без промени до референдум

Точка - 14.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган одржа итен состанок со лидерите на демонстрантите бидејќи тие го одбиле неговото „последно предупредување“ да се повлечат од истанбулскиот парк Гези, епицентар на ...

Победа на турскиот народ: Ердоган се откажа од паркот Гези?

Точка - 14.06.2013

Претставници од групата "Солидарност за Таксим" доцна вчера разговарале со турскиот премиер откако претходно го одбиле неговото "последно предупредување" да се повлечат од истанбулскиот парк Гези.

Со музика против насилството: Германски пијанист свиреше на Таксим (видео)

Република - 14.06.2013

Една од главните теми во изминатите неколку денови се нередите во турскиот град Истанбул, па токму затоа, овој необичен настан привлекол огромно внимание како во Турција, така и во светот.

Синдикатите се закануваат со генерален штрајк, ако полицијата ги нападне демонстрантите на Таксим

Точка - 14.06.2013

Конфедерацијата на синдикатите на вработените во јавниот сектор (КЕСК) соопшти дека при евентуална полициска интервенција во паркот Гези на плоштадот Таксим, 240 илјади вработени ќе ја напушти ...

(ВИДЕО) „Бела чао“ ечеше на Таксим

Бриф - 14.06.2013

Две вечери по ред на плоштадот Таксим демонстрантите играат и пеат, а полицијата е пасивен набљудувач. Вчера вечерта познатиот пијанист Давид Мартело пред присутната повторно одржа пијано концерт во ...

Го довлечка пијаното на Таксим и им свиреше на демонстрантите (ВИДЕО)

Вечер Прес - 14.06.2013

Давид Мартело, 28 годишниот пијанист по потекло од Италија, во средата го довлечка своето пијано на преполниот плоштад Таксим во Истамбул и одржа повеќечасовен концерт за демонстрантите.

ВИДЕО: „Бела чао“ ечеше среде Истанбул

Sky - 14.06.2013

Иако во Истанбул веќе со денови се протестира, бурните демонстрации синоќа малку ги ублажи германскиот пијанист Давид Мартело (28) кој заедно со турскиот музичар Јигтом Узаталај на плоштадот Таксим ...

Прва победа на демонстрантите во Турција

Н.Македонија - 14.06.2013

Премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, се откажа од реконструкциите на плоштадот Гези во Истанбул. Ова е прва победа на демонстрантите над неговата влада.

Ердоган предлага референдум за судбината на „Таксим“

Н.Македонија - 14.06.2013

Висок претставник на Партијата на правдата и развојот (АКП) истакна дека би можел да се одржи референдум, но доколку демонстрантите си заминат од улиците во Истанбул, Анкара и во друго турски градови ...

Демонстрантите во Истанбул одбиваат да се повлечат од паркот Гези

Идивиди - 14.06.2013

Истанбул, 13 јуни 2013 (МИА) - Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип ...

Синоќа нови протести во Истанбул

Канал5 - 13.06.2013

Во Турција судирот меѓу полицијата и демонстрантите продолжува. И покрај ветувањето на владејачката партија дека ќе се одржи референдум околу контроверзните планови за изградба во паркот Гези во ...

Референдум за паркот Гези во Истанбул

Телма - 13.06.2013

Турската влада отворено застана зад спроведување референдум за спорниот проект за преуредување на плоштадот Таксим во Истанбул, што стана повод за масовните протести во земјата во последните две ...

Турците во Македонија на страна на Ердоган

Утрински - 13.06.2013

Турските медиуми денеска објавија дека невладини организации со седиште во Македонија, заедно со политичките партии, ќе организираат митинг во знак на поддршка на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, ...

Ердоган со последно предупредување до демонстрантите да се повлечат

24 Вести - 13.06.2013

Бројот на жртви од судирите за време на протестите во Турција се зголеми на пет лица. Почина уште еден демонстрант кој беше повреден во судир со полицијата на 1-ви јуни.

Последно предупредување на Ердоган до демонстрантите

Deutsche Welle - 13.06.2013

Две недели по почетокот на протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, турскиот премиер Ердоган ултимативно побара завршување на собирите. „Трпението ни е на крај.

Ердоган: Ќе го расчистиме Таксим за 24 часа

Алсат-М - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим за 24 часа

24 Вести - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“ за 24 часа

Вест - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Ердоган: плоштадот Таксим ќе биде расчистен за 24 часа

Телма - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Западот „во ракавици“ го критикува Ердоган

Дневник - 13.06.2013

Хаос, воена зона, брутална репресија - се само дел од репортерските описи за случувањата од ноќта меѓу вторникот и средата на плоштадот Таксим во Истанбул, кои се најдоа среде најголемата полициска ...

Гези оди на референдум

Утрински - 13.06.2013

Турската влада ќе спроведе референдум за спорниот проект за преуредување на плоштадот Таксим во Истанбул, што е повод за протестите во земјата Турската влада отворено застана зад спроведување ...

Eрдоган испратил последно предупредување до демонстрантите

МКД - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денес упатил „последно предупредување“ до демонстрантите да го напуштат паркот Гези во центарот на Истанбул, каде што пред две недели почнаа антивладините ...

Ердоган со последно предупредување до демонстрантите да се повлечат

А1 On - 13.06.2013

Бројот на жртви од судирите за време на протестите во Турција се зголеми на пет лица. Почина уште еден демонстрант кој беше повреден во судир со полицијата на 1-ви јуни.

Ердоган - последно предупредување до демонстрантите

Р.С.Европа - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска го испрати последното предупредување до демонстрантите. Тој изјави дека властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим и кампот на Гези Парк од ...

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „прекршителите на законот“

Сител - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „прекршителите на законот“, јави агенцијата БТА.

Демонстрантите во Истанбул одбиваат да се повлечат од паркот Гези

А1 On - 13.06.2013

Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган упатено до нив.

Турција на референдум ќе одлучува за спорниот проект на Таксим

Таратур - 13.06.2013

Турската влада отворено застана зад спроведување референдум за спорниот проект за преуредување на плоштадот Таксим, што стана повод за масовните протести во земјата во последните две недели, изјави ...

Музика за протест

Економски - 13.06.2013

Тензите во Истанбул на плоштадот Таксим беа барем малку намалени кога еден германски пијанист свиреше за народот токму на Таксим.

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“ за 24 часа

А1 On - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“ за 24 часа

Сител - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим за 24 часа

Алфа - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Ердоган упати последно предупредување до демонстрантите

Кајгана - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денес го упати „последното предупредување" веднаш да го напуштат Гези парк во Истанбул каде што започна протестот против уривањето на паркот што се претвори во ...

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“ за 24 часа

МРТ - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Околу 90 уапсени во Истанбул

Курир - 13.06.2013

Околу 90 лица се уапсени во Истанбул за учество во протестите против турската влада, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на агенцијата Анадолија.

Ердоган: Властите во Турција ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“

Курир - 13.06.2013

Властите во Турција ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „прекршителите на законот“, изјави денеска премиерот Реџеп Тајип Ердоган.

Турција: протестите продолжија и покрај најавата за референдум

Р.С.Европа - 13.06.2013

Судирот меѓу полицијата и демонстрантите се чини продолжува во Турција и покрај најавата на владејачката партија дека ќе се одржи референдум околу контроверзните планови за изградба во паркот Гези во ...

Ердоган: Протестите ќе завршат за 24 часа

МКД - 13.06.2013

Турскиот премиер синоќа изјавил дека протестите на плоштадот Таксим и паркот Гези „ќе завршат за 24 часа“. Тој изјавата ја дал неколку часа по средбата со група активисти, во обид да се започне ...

Ердоган ќе ги расчистува демонстрантите

+инфо - 13.06.2013

Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган упатено до нив.

Демонстрантите во Истанбул одбиваат да се повлечат од паркот Гези

Сител - 13.06.2013

Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган упатено до нив.

Демонстрантите остануваат во Паркот Гези

Нова ТВ - 13.06.2013

Демонстрантите во паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлечат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган.

Со Џон Ленон против Ердоган

Оn.net - 13.06.2013

Полицијата со водени топови, гумени куршуми и солзавец тргна да го чисти плоштадот Таксим од демонстранти. Демонстрантите возвратиле со... „Imagine" од Ленон.

Смирување на тензиите во Турција, пијано изведба

Кајгана - 13.06.2013

Вчера изутрина турската полиција со водени топови и гумени куршуми почна да ја расчистува толпата народ на плоштадот Таксим, која две недели протестира против владата на Реџеп Таир Ердоган.

Ердоган со последно предупредување до демонстрантите

Р.С.Европа - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган упати, како што наведе во денешното телевизиско обраќање до нацијата, последно предупредување до демонстрантите да го напуштат паркот Гези во близина на плоштадот ...

Ердоган упати последно предупредување до демонстрантите

Макфакс - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган го упати во четвртокот „последното предупредување" веднаш да го напуштат Гези парк во Истанбул каде што започна протестот против уривањето на паркот што се ...

Ердоган: За 24 часа властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“

Фактор - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Турската влада е за референдум за проектот на Таксим

Република - 13.06.2013

Владата во Анкара отворено застана зад идејата за референдум за спорниот проект за преуредување на плоштадот Таксим во Истанбул.

Ердоган: Таксим ќе биде расчистен за 24 часа

Sky - 13.06.2013

Премиерот на Турција Реџеп Тајип Ердоган информира дека истанбулскиот плоштад Таксим во следните 24 часа ќе биде расчистен од „немирите“.

Уапсени над 90 демонстранти, Ердоган предлага референдум за спорниот проект

Либертас - 13.06.2013

Во изминативе неколку дена 0колу 90 лица се уапсени во Истанбул за учество во протестите против турската влада, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на агенцијата Анадолија.

(ВИДЕО) Човек да се наежи: Пијано концерт среде Таксим полн со демонстранти

Бриф - 13.06.2013

Ноќеска на плоштадот Таксим демонстрантите својот револт го изразија забавувајчи се на Таксим, а полицијата само ја гледаше од страна.

Ердоган: Властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад

Денешен - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „прекршителите на законот“, јави агенцијата БТА.

Демонстрантите остануваат во Паркот Гези на Таксим

Sky - 13.06.2013

Демонстрантите остануваат во паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим. Тие одбија да се повлечат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган.

Демонстрантите во Истанбул одбиваат да се повлечат од паркот Гези

Локално - 13.06.2013

Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган упатено до нив.

Демонстрантите одбиваат да се повлечат од паркот Гези

Бриф - 13.06.2013

Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган упатено до нив.

(ФОТО) Танго за Таксим

Бриф - 13.06.2013

Започнувајќи од синоќа турските демонстранти почнаа да протестираат со танго. На плоштадот Таксим илјадници двојки со маски на лицето ги покажаа своите вештини и, се разбира, со нивната постапка уште ...

Турција: Владата ќе спроведе референдум за проектот на плоштадот Таксим

Sky - 13.06.2013

За спорниот прокет за преуредување на плоштадот Таксим во Истанбул, Владата во Турција ќе спроведе референдум. Проект е повод за протестите во земјата затоа Владата во Турција застана зад ...

Демонстрантие во Турција скептични за предложениот референдум

Фактор - 13.06.2013

Продолжуваат протестите во паркот Гези, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Со својот клавир ја смирил ситуацијата на плоштадот Таксим

Точка - 13.06.2013

Една од главните теми во изминатите неколку денови се нередите во турскиот град Истанбул, па токму затоа, овој необичен настан привлекол огромно внимание како во Турција, така и во светот.

Ердоган: Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“ за 24 часа

Бриф - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Турските демонстранти не се повлекуваат

Денешен - 13.06.2013

Демонстрантите кои го „окупираа“ паркот Гези на истанбулскиот плоштад Таксим, одбија да се повлчеат и покрај „последното предупредување“ на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган упатено до нив.

Ердоган ќе го расчисти Таксим за 24 часа

Н.Македонија - 13.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“ Предупредувањето доаѓа за помалку од еден ден откако ...

Властите ќе го расчистат плоштадот Таксим од „немирите“ за 24 часа

Идивиди - 13.06.2013

Анкара, 13 јуни 2013 (МИА) - Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во следните 24 часа властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од „немирите“.

Турската влада е за референдум за спорниот проект

Идивиди - 13.06.2013

Анкара, 12 јуни 2013 (МИА) - Турската влада отворено застана зад спроведување референдум за спорниот проект за преуредување на плоштадот Таксим во Истанбул, што стана повод за масовните протести во ...

Уапсени над 90 демонстранти во Истанбул

24 Вести - 12.06.2013

Повеќе од 90 лица се уапсени во Истанбул за учество во протестите против турската влада. Припадници на одделот за борба со тероризмот во градската полиција на Истанбул завршиле со распитите на 70 ...

Илјадници антивладини демонстранти повторно на Таксим

Телма - 12.06.2013

Илјадници антивладини демонстранти повторно попладнево се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим, пренесе ДПА. На различни точки околу плоштадот се разместени полицајци.

90 учесници во протестите во Истанбул се уапсени

Канал5 - 12.06.2013

Околу 90 лица се уапсени во Истанбул за учество во протестите против турската влада, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на агенцијата Анадолија.

Полицијата влезе во паркот Гези

Утрински - 12.06.2013

Солзавец, гумени куршуми и водени топови врз демонстрантите и „камперите“ во паркот од каде што се проширија протестите Истанбул - Неколку десетици турски полицајци вчера напладне влегоа во паркот ...

Турција се задушува во солзавец и во тврдоглавост

Дневник - 12.06.2013

Немирите во Турција продолжија и вчера откако рано изутрината демонстрантите на плоштадот Таксим во Истанбул и оние на улицата Тунали Хилми во Анкара повторно беа растерани со солзавец, водни топови ...

Активисти на „Солидарност за Таксим“ одбија да се сретнат со премиерот Ердоган

Канал5 - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Ескалација во Турција

Deutsche Welle - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се закани дека веќе нема да има толеранција, а плоштадот Таксим е насилно испразнет од демонстранти. Улични борби во Истанбул имаше до доцна во ноќта (11/12.06).

Солзавец, ќотек, гумени куршуми и булдожери на Таксим

Канал5 - 12.06.2013

На плоштадот Таксим во Истанбул синоќа повторно дојде до жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата, при што се употребени солзавец, водени топови, но и гумени куршуми.

Турција на референдум ќе одлучува за спорниот проект на Таксим

24 Вести - 12.06.2013

Турската влада отворено застана зад спроведување референдум за спорниот проект за преуредување на плоштадот Таксим, што стана повод за масовните протести во земјата во последните две недели, изјави ...

Нема судири на истанбулскиот плоштад Таксим

Канал5 - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Нема судири на истанбулскиот плоштад Таксим

24 Вести - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Активисти на „Солидарност за Таксим“ одбија средба со Ердоган

24 Вести - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

„Солидарност за Таксим“ одби да се сретне со Ердоган

Утрински - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на Таксим утрово е мирно, но во Анкара судирите се` уште траат Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со ...

Активисти на „Солидарност за Таксим“ одбија да се сретнат со Ердоган

Телма - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Демонстрантите одбија да се сретнат со Ердоган

Алсат-М - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Демонстрантите повторно на Таксим, 26 годишно момче во кома

24 Вести - 12.06.2013

Илјадници антивладини демонстранти повторно попладнево се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим, пренесе ДПА. На различни точки околу плоштадот се разместени полицајци.

Полициското насилство дополнително ги налути - демонстрантите одбија средба со Ердоган

Press24 - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

По синоќешните најкрвави немири во Истанбул утрово на Таксим мирно

Економски - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата во Истанбул, утрово е мирно јавуваат турските медиуми. Во синоќнешните протести кои се сметаат за најкрвави до сега, п олицијата корист ела ...

Нема судири на истанбулскиот плоштад Таксим

МРТ - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Судири на полицијата и демонстрантите во Истанбул

Кајгана - 12.06.2013

Единците на турската полиција за справување со безредија употребија солзавец, водени топови и гумени куршуми против демонстрантите во борбата за ставање под контрола на истанбулскиот плоштад Таксим ...

Активисти на „Солидарност за Таксим“ одбија да се сретнат со премиерот Ердоган

МРТ - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Нема судири на плоштадот во Турција

Press24 - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно. Полицијата ги испука последните гранати со солзавец врз демонстрантите кои се обидуваа ...

Уште една бурна ноќ на Таксим - Полицијата со водени топови и солзавец ги растера демонстрантите

Inpress - 12.06.2013

Истанбул, 12. јуни 2013 (ИНПРЕС) Единиците за борба против масовни нереди на турската полиција, синоќа со водени топови и солзавец се справуваа со неколкуте десетици илјади демонстранти на плоштадот ...

ВИДЕО: Мирно на „Таксим“ по бурната ноќ

Нетпрес - 12.06.2013

По 20 часа на судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот плоштад „Таксим“ во Истанбул во раните часови од денот се бележи мир, јавува „Франс прес“.

Турски протести: Непријатно мирно на Плоштадот Таксим

Нова ТВ - 12.06.2013

Нелагодно мирно е утрово, во центарот на Истанбул, откако ноќеска во судирите, турските полицајци ги растераа анти-владините демонстранти, јавува Би-Би-Си.

Право на град

Окно - 12.06.2013

Таа незгодна 1968 година, свежо пристигнат од жешките улици на Париз, францускиот марксистички филозоф Анри Лефевр ја објавува студијата „Право на град“.

Турската полиција го расчисти плоштадот во Истанбул

Глас на Америка - 12.06.2013

Турската полиција за справување со нереди ги расчисти протестантите од Плоштадот Таксим, по ноќ на судири меѓу двете страни.

Илјадници антивладини демонстранти повторно се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим

Сител - 12.06.2013

Илјадници антивладини демонстранти повторно попладнево се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим, пренесе ДПА. На различни точки околу плоштадот се разместени полицајци.

Анкара: 26-годишно момче во кома

А1 On - 12.06.2013

Илјадници антивладини демонстранти повторно попладнево се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим. На различни точки околу плоштадот се разместени полицајци.

Уапсени околу 90 учесници во протестите во Истанбул

Сител - 12.06.2013

Околу 90 лица се уапсени во Истанбул за учество во протестите против турската влада, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на агенцијата Анадолија.

Мојот крик во Истанбул

Окно - 12.06.2013

Триесет и први мај, шетам по Истиклал, главната улица во Таксим, централната населба на Истанбул, еден од „главните“ градови на светот.

Демонстрантите одбија да се сретнат со Ердоган

+инфо - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Во Истанбул во вечерва владее напнатост

Нова ТВ - 12.06.2013

Во Истанбул во вечерните часови завладеа напнатост. Се повеќе демонстранти доаѓаат на плоштадот Таксим и покрај бројното присуство на полицијата. Поставени се водени топови но нема нереди.

Активисти на „Солидарност за Таксим“ одбија да се сретнат со Ердоган

А1 On - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Мирно на Таксим

Курир - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Нема судири на истанбулскиот плоштад Таксим

А1 On - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Демонстрантите во Турција одбија да се сретнат со Ердоган

Сител - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Турските протестанти одбија да се сретнат со Ердоган

Курир - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Повторно жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите (ВИДЕО)

МКД - 12.06.2013

Илјадници протестанти се обидуваат да се вратат на плоштадот Таксим, кој од вчераутро го контролира полицијата, но безуспешно. Полицијата сега користи солзавец, водени топови, но и „шок-бомби“.

Истанбул - најкрвава ноќ од судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Р.С.Европа - 12.06.2013

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Истанбул продолжија и изминатата ноќ. Полицијата користи солзавец, водени топови и гумени куршуми за да ги растера демонстрантите од плоштадот Таксим и од ...

Нема судири на истанбулскиот плоштад Таксим

Алфа - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Тензичен мир во Истанбул

Р.С.Европа - 12.06.2013

По ноќ на судири меѓу полицијата и антивладините демонстранти денеска во Истанбул владее тензичен мир. Полицијата користеше солзавец, водени топови и гумени куршуми во обид да ги истера ...

Мирно на плоштадот Таксим

Денешен - 12.06.2013

По 20 часа судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот истанбулски плоштад Таксим, денеска е мирно, јавија западни медиуми.

Турција нема мир -уште едно момче убиено

Локално - 12.06.2013

Илјадници антивладини демонстранти повторно попладнево се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим. На различни точки околу плоштадот се разместени полицајци.

Активисти на „Солидарност за Таксим“ одбија средба со Ердоган

Денешен - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Битка за Таксим: Водени топови и солзавец (ГАЛЕРИЈА)

Sky - 12.06.2013

Турската полиција упадна на централниот плоштад во Истанбул, Таксим, да ги растера илјадниците демонстранти, употребувајќи водени топови и солзавец од кој се направи голем облак од чад.

Мирно на "Таксим" по бурната ноќ

Точка - 12.06.2013

По 20 часа на судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот плоштад „Таксим“ во Истанбул во раните часови од денот е мирно, јавува „Франс прес“.

Полицијата го расчисти Таксим

Бриф - 12.06.2013

Полициската операција уследи по речиси две недели на демонстрации на Плоштадот Таксим што започнаа со намерата на протестантите да ги запрат властите од уништување на дел од паркот близу до плоштадот ...

Турција: Мирно на Плоштадот Таксим

Sky - 12.06.2013

Утрово мирно во центарот на Истанбул, откако ноќеска полицијата ги растераа анти-владините демонстранти. Според Би-Би-Си демонстрантите се собраа на плоштадот Таксим, ден после спорадичните судири.

Мирно на „Таксим‛ по бурната ноќ

Точка - 12.06.2013

По 20 часа на судири меѓу демонстрантите и полицијата на централниот плоштад „Таксим“ во Истанбул во раните часови од денот се бележи мир, јавува „Франс прес“.

ВИДЕО: Полицијата со жесток напад го исчисти Таксим, Ердоган се среќава со лажни демонстранти!

Либертас - 12.06.2013

Во центарот на Истанбул утрово, според јавувањето на дописникот на Би-Би-Си, владее непријатна тишина, откако поголем број демонстранти го напуштија плоштадот Таксим, додека мирните протестанти веќе ...

Рецензија: ФОТО+ВИДЕО: „Таксим“ во Центар, на Жерновски му се случува народ

Либертас - 12.06.2013

Причината за рецензирање на овој текст е очекувањето од него да се добијат нови, потврдени и аргументирани сознанија соодветни за актуелна вест во низа.

Демонстрантите се враќаат на Таксим

Бриф - 12.06.2013

Илјадници антивладини демонстранти повторно попладнево се собираат на истанбулскиот плоштад Таксим, пренесе ДПА. На различни точки околу плоштадот се разместени полицајци.

Протестантите не сакаат да го видат Ердоган

Република - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска требаше да оствари средба со организаторите на протестите против реконструкцијата на плоштадот Таксим и уништувањето на паркот Гези во Истанбул.

Ескалација во Турција стотици повредени

Локално - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се закани дека веќе нема да има толеранција, а плоштадот Таксим е насилно испразнет од демонстранти. Улични борби во Истанбул имаше до доцна во ноќта (11/12.06).

Ердоган не попушта, полицијата удри врз демонстрантите

Н.Македонија - 12.06.2013

Турската полицијата вчера повторно употреби солзавец врз демонстрантите, како и гумени куршуми, за да ги натера да се повлечат од плоштадот кон блискиот парк „Гези“, каде што претходно кампуваа Дел ...

ВИДЕО: Турската полиција „удри„ на инвалидизирано лице

Н.Македонија - 12.06.2013

Турската полиција вчера жестоко ги нападна демонстрантите за да ги истера од плоштадот Таксим Во акцијата на полиција со водени топови не беше поштеден ниту еден човек во инвалидска количка.

Ескалација во Турција

Идивиди - 12.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се закани дека веќе нема да има толеранција, а плоштадот Таксим е насилно испразнет од демонстранти. Улични борби во Истанбул имаше до доцна во ноќта (11/12.06).

Демонстрантите се враќаат на плоштадот Таксим

24 Вести - 11.06.2013

Илјадници демонстранти вечерва се враќаат на плоштадот Таксим во Истанбул, а полицијата се повлече на крајот на плоштадот, откако цел ден имаше судири со демонстрантите.

Турската полиција повторно со солзавец го испразни плоштадот Таксим во Истанбул

Канал5 - 11.06.2013

Турската полиција вечерва го испразни плоштадот Таксим во Истанбул, протерувајќи ги со солзавец и водени топови насобраните илјадници демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Тензии на Таксим, во Анкара нови судири меѓу полицијата и демонстрантите

24 Вести - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Полиција навлезе ha Таксим, судири и во Анкара

Телма - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул со употреба на солзавец и водени топови се обидува да ги избрка демонстрантите кои веќе две недели демонстрираат тука, но и ...

(ВИДЕО) Нови судири во Истанбул и Анкара

Утрински - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Турција: повредени на Таксим, повлекување во Анкара

Телма - 11.06.2013

Најмалку две лица се повредени денеска во операцијата на полицијата на истанбулскиот плоштад Таксим. Напнатоста во реонот на плоштадот, на 15-от ден од антивладините протести, продолжува.

Полицијата го опколи плоштадот Таксим - двајца повредени

24 Вести - 11.06.2013

Најмалку двајца повредени во полициска акција во Таксим, демонстрантите го штитат паркот со жив ѕид Полицијата го опколи плоштадот Таксим во Истанбул, средиштето на собирот на демонстрантите во ...

Најмалку двајца повредени во полициската акција на Таксим

Утрински - 11.06.2013

Стотици специјалци со водени топови и солзавец ги растераа демонстрантите во Истанбул, а слична акција ноќеска беше спроведена во Анкара Најмалку две лица се повредени денеска во операцијата на ...

Ердоган го освои Таксим - паркот Гези се уште е на демонстрантите

Канал5 - 11.06.2013

Стотици полициски специјалци упаднаа во бастионот на отпорот, ставајќи крај на 12-дневната сага. Отстранети се сите барикади и транспаренти. Ердоган го освои Таксим, барем привремено.

Ердоган повика за прекин на протестите

Алсат-М - 11.06.2013

Опремени со блиндирани возила, водени топови и солзавец, специјалните сили на турската полиција навлегоа во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул, каде веќе две недели се одржуваат демонстрации ...

Тензично на Таксим - полицијата ги урива барикадите

Канал5 - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Полицијата упадна на плоштадот Таксим

Deutsche Welle - 11.06.2013

Стотици полицајци во раните утрински часови (11.06) упаднаа на плоштадот Таксим во Истанбул. Тие со водени топови и со солзавец ги растураат демонстрантите кои тука се собрани со денови.

Жив ѕид одколу Таксим, повредени демонстранти

Вест - 11.06.2013

Неколкумина се повредени денеска во операцијата на полицијата на истанбулскиот плоштад Таксим, јавуваат агенциите. Напнатоста во реонот на плоштадот, на 15-от ден од антивладините протести, ...

„Солидарсност со Таксим“ ги повика своите приврзаници вечерва на нов протест

24 Вести - 11.06.2013

Еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези во Истанбул, ја осуди денеска бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим и ги ...

Видео: Полицијата го опколи плоштадот Таксим во Истанбул

Кајгана - 11.06.2013

Десетици полицајци за разбивање демонстрации изутринава го обиколија плоштадот Таксим во Истанбул, местото каде веќе дванаесет дена се собираат протестантите против владеењето на Реџеп Таир Ердоган.

Полицијата во Истанбул со водени топови ги растера демонстрантите

+инфо - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези .

Со жив ѕид се штити паркот во Таксим, двајца повредени

Курир - 11.06.2013

Најмалку две лица се повредени денеска во операцијата на полицијата на истанбулскиот плоштад Таксим. Напнатоста во реонот на плоштадот, на 15-от ден од антивладините протести, продолжува.

Турција: Полицијата со гумени куршуми и солзавец по демонстрантите

Нетпрес - 11.06.2013

Стотина припадници на специјалните сили на Турција биле на плоштадот Таксим, каде употребиле водени топови и солзавец за да ги растераат демонстрантите, а слични такви акции биле спроведени и низ ...

Полицијата го освоила плоштадот Таксим (ВИДЕО)

МКД - 11.06.2013

Турската полиција утринава влегла на плоштадот Таксим, на кој веќе речиси две недели се одржуваат големи антивладини протести во кои учествуваат неколку десетици илјади луѓе.

ВИДЕО Двајца повредени во Истанбул, демонстрантите го штитат паркот со жив ѕид

+инфо - 11.06.2013

Најмалку две лица се повредени денеска во операцијата на полицијата на истанбулскиот плоштад Таксим . Напнатоста во реонот на плоштадот, на 15-от ден од антивладините протести, продолжува.

Судир меѓу демонстрантите и полицијата на Таксим

Макфакс - 11.06.2013

Стотици специјалци во вторник утрото се слеаја на плоштадот Таксим во Истанбул со употреба на водени топови и солзавец да ги растераат демонстрантите, откако слична акција спроведоа ноќта на улицата ...

Демонстрантите во Турција го штитат паркот со жив ѕид

Press24 - 11.06.2013

Најмалку две лица се повредени денеска во операцијата на полицијата на истанбулскиот плоштад Таксим. Демонстрантите формираа жив ѕид, за да и попречат на полицијата да влезе во околниот парк Гези.

Нови судири на демонстрантите и полицијата во Истанбул

Курир - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Ердоган: Нема повеќе толеранција кон протестите

МКД - 11.06.2013

Турција повеќе „нема да има толеранција“ кон насилните протести, рекол премиерот Ердоган во турскиот парламентот, пренесува Раша тудеј .

Ердоган: Демонстрантите виновни за поврдените полицајци

Нова ТВ - 11.06.2013

Ердоган денеска пред пратениците ги критикуваше демонстрантите. Премиерот ги обвинил демонстрантите на Таксим за повредување на безбедносните сили, за оштетување јавна сопственост, за нарушување на ...

ВИДЕО: Таксим под полициска опсада, протестите ја зедоа и петтата жртва

Нетпрес - 11.06.2013

Турската полиција околу пладне повторно употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите од истанбулскиот плоштад Таксим, а денеска е забележана и петтата жртва.

Најмалку двајца повредени во полициска акција во Таксим

МРТ - 11.06.2013

Најмалку две лица се повредени денеска во операцијата на полицијата на истанбулскиот плоштад Таксим. Напнатоста во реонот на плоштадот, на 15-от ден од антивладините протести, продолжува.

Би-Би-Си-нападот врз Таксим е намерна претстава за силата на турската полиција

МРТ - 11.06.2013

Турската полиција го нападна истанбулскиот плоштад Таксим и покрај уверувањата дека тоа нема да го стори, демонстрирајќи „намерна претстава за својата сила и моќ“, јавува Би-Би-Си повикајќи се на ...

Повторно судири на Таксим во Истанбул

Р.С.Европа - 11.06.2013

Турската полиција денеска попладне повторно употребила солзавец и водени топови за да ги растури демонстрантите од плоштадот Таксим во Истанбул кои протестираат против владата на премиерот Реџеп Таип ...

Ердоган ги повика демонстрантите да се повлечат

+инфо - 11.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска ги повика демонстрантите да се повлечат од централниот истанбулски парк Гези.

ЖИВО: Борба за Таксим – полицијата против народот

А1 On - 11.06.2013

Полицијата успеа да го заземе турскиот плоштад Таксим, а демонстантите се засолнаа во Гези паркот. Нападот на полицијата следеше по обраќањето на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган дека нема повеќе ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Истанбул

Нетпрес - 11.06.2013

Турската полиција со солзавец им се спротивстави на илјадниците демонстранти, кои повторно се обидоа да го заземат плоштадот Таксим во Истанбул.

Судир на протестантите и турската полиција

Глас на Америка - 11.06.2013

Полицијата настапи со солзавец и водени топови откако премиерот веќе се согласил на средба со протестантите во среда. Турската полиција за справување со нереди употребила солзавец и водени топови врз ...

Таксим прекриен со чад, полицијата жестоко напаѓа

Нова ТВ - 11.06.2013

Чад и солзавец го покрива плоштадот Таксим во Истанбул. Светските медиуми јавуваат за драматичен развој на настаните Полицијата жестоко ги напаѓа демонстрантите со водени топови и солзавец, ...

„Солидарсност со Таксим“ ги повика своите приврзаници вечерва на нов протест

А1 On - 11.06.2013

Еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези во Истанбул, ја осуди денеска бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим и ги ...

„Солидарност со Таксим“ повика на нови протести

Курир - 11.06.2013

Бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим денеска беше осудена од страна на еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези ...

„Солидарност со Таксим“ повика на нови протести

Нова ТВ - 11.06.2013

Еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези во Истанбул, ја осуди денеска бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим и ги ...

Тензии на Таксим, во Анкара нови судири меѓу полицијата и демонстрантите

Алфа - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Демонстрантите вечерва повторно се враќаат на плоштадот Таксим

Курир - 11.06.2013

Илјадници демонстранти вечерва се враќаат на плоштадот Таксим во Истанбул. Инаку откако цел ден имаше судири со демонстрантите, полицијата се повлече на крајот на плоштадот.

ВИДЕО: Напнатост на плоштадот Таксим во Истанбул

А1 On - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Во Анкара нови судири меѓу полицијата и демонстрантите

Сител - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Турската полиција повторно со солзавец го испразни плоштадот Таксим во Истанбул

Сител - 11.06.2013

Турската полиција вечерва го испразни плоштадот Таксим во Истанбул, протерувајќи ги со солзавец и водени топови насобраните илјадници демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Напнатост на плоштадот Таксим во Истанбул

Сител - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Нови судири на демонстрантите и полицијата во Истанбул

Нетпрес - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Тензии на Таксим, во Анкара нови судири меѓу полицијата и демонстрантите

МРТ - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Напнатост на плоштадот Таксим во Истанбул, полицијата не планира интервенција

МРТ - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Турската полиција ги отстранува барикадите во Таксим

Р.С.Европа - 11.06.2013

Стотици турски специјалци изутрината почнале да ги отстрануваат барикадите на истанбулскиот плоштад Таксим кој во изминативе десетина дена е место на протести против владата на премиерот Реџеп Таип ...

Тензично на масовните протести на Таксим - нови судири меѓу полицијата и демонтстрантите

Press24 - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Би-Би-Си: Нападот врз Таксим е намерна претстава за силата на турската полиција

Денешен - 11.06.2013

Турската полиција го нападна истанбулскиот плоштад Таксим и покрај уверувањата дека тоа нема да го стори, демонстрирајќи „намерна претстава за својата сила и моќ“, јавува Би-Би-Си повикајќи се на ...

Ердоган „нема мирен сон“, демонстрантите упорни

Локално - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Нови судири на демонстрантите и полицијата во Истанбул

Точка - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Нови нереди и судири со полицијата во Истанбул

Точка - 11.06.2013

Вечерва турската полиција повторно упаднала на истанбулскиот плоштад Таксим за да ги растера илјадниците демонстранти, а при својата акција таа употребувала водени топови и солзавец.

Илјадници демонстранти вечерва се враќаат на плоштадот Таксим

Денешен - 11.06.2013

Вечерва илјадници демонстранти се враќаат на плоштадот Таксим во Истанбул, а полицијата се повлече на крајот на плоштадот, откако цел ден имаше судири со демонстрантите, пренесоа француските медиуми.

Турската полиција повторно со солзавец го испразни плоштадот Таксим во Истанбул

Бриф - 11.06.2013

Турската полиција вечерва го испразни плоштадот Таксим во Истанбул, протерувајќи ги со солзавец и водени топови насобраните илјадници демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Би Би Си: Нападот на Таксим претставува намерна демонстрација на сила на турската полиција

Либертас - 11.06.2013

Турската полиција го нападна истанбулскиот плоштад Таксим и покрај уверувањата дека тоа нема да го стори, демонстрирајќи „намерна претстава за својата сила и моќ“, јавува Би-Би-Си повикајќи се на ...

Во Анкара нови судири меѓу полицијата и демонстрантите

Вечер Прес - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

Би-Би-Си-нападот врз Таксим е намерна претстава за силата на турската полиција

Бриф - 11.06.2013

Турската полиција го нападна истанбулскиот плоштад Таксим и покрај уверувањата дека тоа нема да го стори, демонстрирајќи „намерна претстава за својата сила и моќ“, јавува Би-Би-Си повикајќи се на ...

Тензично на Таксим

Бриф - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

ВИДЕО: Илјадници демонстранти вечерва пак се собраа на Таксим, повторно растерани со палки и солзавец!

Либертас - 11.06.2013

Турската полиција вечерва го испразни плоштадот Таксим во Истанбул, протерувајќи ги со солзавец и водени топови насобраните илјадници демонстранти, пренесуваат европските медиуми.

ВИДЕО :Таксим во раце на полицијата , 4 жртви

Локално - 11.06.2013

Чад и солзавец го покрива плоштадот Таксим во Истанбул. Постојано полицијата напаѓа и речиси не претстануваат истрелите.

Таксим под полициска опсада, протестите ја зедоа и петтата жртва

Точка - 11.06.2013

Турската полиција околу пладне повторно употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите од истанбулскиот плоштад Таксим, а денеска е забележана и петтата жртва.

Во Анкара нови судири меѓу полицијата и демонстрантите

Денешен - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези.

„Солидарсност со Таксим“ ги повика своите приврзаници вечерва на нов протест

Бриф - 11.06.2013

Еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези во Истанбул, ја осуди денеска бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим и ги ...

Протестите ја зедоа и петтата жртва (ВИДЕО)

Вечер Прес - 11.06.2013

Турската полиција денеска повторно со солзавец и водени топови се обидува да ги растера демонстрантите од истанбулскиот плоштад Таксим, а е забележана и петтата жртва.

Полицијата удри по демонстрантите на Таксим

Бриф - 11.06.2013

Неколку десетици полицајци ја презедоа контролата на плоштадот Таксим растерувајќи ги учесниците на протестите кои што ја тресат Турција веќе 12 дена.

Најмалку двајца повредени во Таксим, демонстрантите го штитат паркот со жив ѕид

Денешен - 11.06.2013

Најмалку две лица се повредени денеска во операцијата на полицијата на истанбулскиот плоштад Таксим. Напнатоста во реонот на плоштадот, на 15-от ден од антивладините протести, продолжува.

„Солидарсност со Таксим“ ги повика своите приврзаници вечерва на нов протест

Локално - 11.06.2013

Еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези во Истанбул, ја осуди денеска бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим и ги ...

Полиција ги отстранува барикадите во Таксим

Sky - 11.06.2013

Утрово голем број специјалци почнале да ги отстрануваат барикадите на истанбулскиот плоштад Таксим. Полицијата употребила водени топови против демонстрантите кои фрлале молотови коктели и петарди.

Полицијата го чисти Таксим ,жестока пресметка

Локално - 11.06.2013

Стотици специјални утрово влегоа во плоштадот Таксим во Истанбул, и со употреба на водени топови и солзавец ги растераат демонстрантите, слична акција беше спроведена синоќа во Анкара.

На Таксим запален блокатор на телефонски сигнал и интернет

Република - 11.06.2013

Во најновите судири меѓу турската полиција на Истанбулскиот плоштад Таксим попладнево настрада блокатор на телефонски сигнал и интернет.

Турската полиција ги протера демонстрантите со солзавец

Денешен - 11.06.2013

Турската полиција вечерва го испразни плоштадот Таксим во Истанбул, протерувајќи ги со солзавец и водени топови насобраните илјадници демонстранти, пренесоа француските медиуми.

Најголем судир на турската полиција со демонстрантите (фото)

Република - 11.06.2013

Турската полиција со водени топови и со солзавец ги растерува демонтрантите од плоштадот Таксим. Според снимките прикажани на меѓународните телевизиски канали за вести на неколку места горат огнови ...

ВИДЕО: Полицијата ја презема контролата на плоштадот Таксим

Н.Македонија - 11.06.2013

Турската полиција, со употреба на водени топови и солзавци ги тргна барикадите и ги растера демонстрантите од плоштадот Таксим во Истанбул Слична акција ноќеска беше спроведена во Анкара.

Илјадници демонстранти вечерва се враќаат на плоштадот Таксим

Н.Македонија - 11.06.2013

Илјадници демонстранти вечерва се враќаат на плоштадот Таксим во Истанбул, а полицијата се повлече на крајот на плоштадот, откако цел ден имаше судири со демонстрантите Силите на редот утринава ја ...

„Солидарсност со Таксим“ повик на нов протест

Н.Македонија - 11.06.2013

Еколошкото движење „Солидарност со Таксим“, кое се бори за спас на паркот Гези во Истанбул, ја осуди денеска бруталната акција на турската полиција за враќање на контролата врз плоштадот Таксим и ги ...

Турската полиција со солзавец го испразни плоштадот Таксим

Н.Македонија - 11.06.2013

Турската полиција вечерва го испразни плоштадот Таксим во Истанбул, протерувајќи ги со солзавец и водени топови насобраните илјадници демонстранти Пред ова, демонстрантите ја повикаа полицијата да се ...

Тензии на Таксим, нови судири во Анкара

Н.Македонија - 11.06.2013

Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк Гези, пренесува МИА Неколку ...

Нападот врз Таксим е намерна претстава

Идивиди - 11.06.2013

Истанбул, 11 јуни 2013 (МИА) - Турската полиција го нападна истанбулскиот плоштад Таксим и покрај уверувањата дека тоа нема да го стори, демонстрирајќи „намерна претстава за својата сила и моќ“, ...

Тензии на Таксим, во Анкара нови судири

Идивиди - 11.06.2013

Истанбул, 11 јуни 2013 (МИА) – Турската полиција навлезе во реонот на плоштадот Таксим во Истанбул каде веќе две недели се одржуваат демонстрации против плановите за реконструкција на околниот парк ...

Полицијата ја презема контролата над плоштадот Таксим

Lider - 11.06.2013

Турската полиција утрово ја презема кнтролата над плоштадот Таксим во турската престолнина Истанбул, седиште на протестите, што ја тресат Турција веќе 12 дена.

Обединети навивачи против Ердоган

Р.С.Европа - 10.06.2013

Не останаа многу коцки на тротоарите во близина на плоштадот Таксим во Истанбул, но неколкумина фудбалски навивачи имаат намера и малкуте преостанати да ги искористат.

Таксират наместо „Таксим“

Н.Македонија - 10.06.2013

Во центарот на ураганот владее мир. Секако, тој не е вистински мир, туку е негов привид, зад кој тлее стравот, но и фрустрациите, незадоволството и гневот кон насилството вградено во системот како ...