TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во нови судири во Бангкок тешко ранети двајца демонстранти

А1 - 16.05.2010

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата се регистрирани денеска во Бангкок. Двајца антивладини демонстранти се тешко ранети по судир на „црвените кошули“ и тајландски војници во центарот на ...

Надеж за прекин на судирите?!

Deutsche Welle - 16.05.2010

Владата на Тајланд ја проширува вонредната состојба со цел немирите да не се прошират во други делови на земјата. Таа го отфрли и повикот на демонстрантите за преговори за запирање на судирите со ...

Продолжуваат протестите во Банкок, властите ќе воведат полициски час

Р.С.Европа - 16.05.2010

Илјадници демонстранти и денеска се на улиците на главниот град на Тајланд. Во немирите во Банкок во изминативе три дена загинаа 25 лица.

Полицијата застрелала двајца демонстранти во Банкок

Р.С.Европа - 16.05.2010

Тајландските вооружени сили застрелале двајца демонстранти во Банкок денеска, јавија медиумите. Во изминативе неколку дена 25 лица загинаа во судирите меѓу демонстрантите облечени во црвени маици и ...

Последни опомени пред полицискиот час во Банкок

Р.С.Европа - 16.05.2010

Тајландските власти апелираа до жените, децата и повозрасните лица кои протестираат во импровизираниот камп на „црвените кошули“ во центарот на Банкок да се повлечат пред почетокот на полицискиот час.

Нови судири во банкок

Телма - 16.05.2010

Триесет луѓе се убиени и 232 се ранети во судирите на владини сили и демонстранти во изминатите четири дена во централниот дел на Бангкок, соопшти тајландскиот Центар за вонредни ситуации Ераван. Во..

Полициски час во Бангкок

Алсат-М - 16.05.2010

Тајландскиот премиер предупреди дека во главниот град на Бангкок насилството е во пораст и истакна дека таму би можело да се воведе полициски час со цел да се спречи понатамошна ескалација на ...

Се воведува полициски час во делови од Бангкок

Алфа - 16.05.2010

Тајландските власти ќе воведат полициски час во одделни квартови и на неколку патни артерии во Бангкок откако таму од четвртокот до саботата во судири меѓу „црвените кошули“ и силите на редот загинаа ...

Нови судири во Бангкок со ранети

Форум - 16.05.2010

Во недела наутро во тајландската престолнина продолжуват судирите меѓу демонстранти и полициските сили, прнесесуваат агенциите Два демонстранта од редовите на опозициските „црвенокошулаши“ се тешко ...

Нема преговори меѓу владата и демонстрантите во Банкок

Алфа - 16.05.2010

Тајландската Влада го отфрли предлогот на антивладините демонстранти, за почнување преговори со посредство на Обединетите нации, за запирање на тридневните крвави судири меѓу демонстрантите и ...

Ни полициски час не го смири Бангкок

Дневник - 16.05.2010

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата избувнаа вчера во централното подрачје на Бангкок, при што тешко се ранети двајца антивладини демонстранти, кои се судрија со тајландските војници.

Се воведува полициски час во делови од Бангкок

Сител - 16.05.2010

Тајландските власти ќе воведат полициски час во одделни квартови и на неколку патни артерии во Бангкок откако таму од четвртокот до саботата во судири меѓу „црвените кошули“ и силите на редот загинаа ...

Се воведува полициски час во Бангкок

Кирилица - 16.05.2010

Тајландските власти, оваа одлука ја донесоа откако од четвртокот до саботата во судири меѓу „црвените кошули“ и силите на редот загинаа 25 луѓе и над 200 се повредени Откако премиерот Абхисит ...

Триесет загинати и 232 повредени во немирите на Тајланд

Сител - 16.05.2010

Триесет луѓе се убиени и 232 се ранети во судирите на владини сили и демонстранти во изминатите четири дена во централниот дел на Бангкок, соопшти тајландскиот Центар за вонредни ситуации Ераван.

Продолжуваат нередите во Бангкок

Нетпрес - 16.05.2010

На Тајланд му се заканува граѓанска војна, откако Владата најавила воведување на полициски час. Најмалку 24 мртви и 187 луѓе ранети бил билансот од тридневните судири меѓу војската и протестантите.

Ескалираат судирите на Тајланд, за последните три дена убиени 25 лица

Макфакс - 16.05.2010

Најмалку 25 лица загинаа во тридневните судири меѓу демонстрантите и војската во Бангкок, главниот град на Тајланд. Целиот град е покриен со црн чад откако демонстрантите ги запалија гумите што ...

Дозволен пристап на хуманитарци во центарот на Бангкок

Макфакс - 16.05.2010

Тајландските власти одобриле на екипите на Црвениот крст и други независни хуманитарни организации да влезат во централниот дел на Бангкок, каде што има судири меѓу војската и демонстрантите.

Војската во Тајланд најави полициски час

Макфакс - 16.05.2010

Тајландските власти најавија дека ќе воведат полициски час во деловите на Бангкок во кои изминативе денови протестираа т.н “црвени кошули“.

Во Тајланд 25 мртви, се воведува полициски час

Inpress - 16.05.2010

Банкок, 16. мај (ИНПРЕС) Премиерот на Тајланд предупреди денеска дека во главниот град Банкок се зголемува насилството на улиците и најави воведување на полициски час за да се спречи ескалацијата на ...

16 загинати во судирите во Бангкок

А1 - 15.05.2010

Најмалку три лица се убиени изутрината во судирите меѓу поддржувачите на опозицијата и војската во Бангкок во квартот контролиран од бунтовниците, кој е прогласен за “зона на истрели“.

Уличната војна во Бангкок зема се’ повеќе жртви

Deutsche Welle - 15.05.2010

Бројот на загинати во уличните судири во Бангкок во последниве два дена се искачи на 22, сите цивили. Обединетите нации ги повикаа владата и демонстрантите во Тајланд да го сопрат насилството.

Во денешните насилства во Банкок има три жртви

Р.С.Европа - 15.05.2010

Во Бангкок денеска продолжија насилствата. Како што се јавува, полицијата отворила оган врз анти-владините демонстранти. Во денешните насилства има најмалку 3 жртви, а во четвртокот загинаа 16 лица.

Свет - Војна на улиците на Бангкок

Време - 15.05.2010

Две лица се убиени, а дваесетина се ранети во крвавите судири што избувнаа завчера меѓу тајландската војска и „црвените кошули“, кои веќе пет недели протестираат во кампот, кој го поставија во еден ...

Центарот на Банкок прогласен за зона на пукање

Р.С.Европа - 15.05.2010

Армијата на Тајланд го прогласи центарот на Банкок за зона на пукање. Новинските агенции јавуваат дека ова е предупредување за демонстрантите дека вооружените лица ќе пукаат во нив.

Тајландскиот премиер сака да ги смири протестите со „минимално крвопролевање“

Р.С.Европа - 15.05.2010

Тајландскиот премиер Абхисит Вејајива изјави дека се обидува „да ги смири нередите во Тајланд со минимално крвопролевање“.

Тајландските војници се судрија со црвенокошулашите

Утрински - 15.05.2010

БАНГКОК - Тајландските војници вчера се судрија со антивладини демонстранти во центарот на Бангкок, во обид да го изолираат нивниот привремен камп откако обидот за атентат на генерал-предавник ...

Банкок станува воено поприште

Телма - 15.05.2010

Шеснаесет луѓе загинаа, а речиси 160 се повредени во судирите кои веќе трет ден се водат во Бангкок меѓу војската и опозициските демонстранти, кои бараат распуштање на парламентот и распишување ...

Во Тајланд во два дена 16 загинати и 141 ранет

Форум - 15.05.2010

Во уличните судири во тајландската престолнина последните денови животите ги загубија 16 луѓе а 141 се ранети. Безредијата земаат замав а Обединетите нации повикуваат на запирање на насилствата ...

Продолжуваат судирите во Бангкок, најмалку 16 загинати

Алфа - 15.05.2010

Шеснаесет луѓе загинаа, а речиси 160 се повредени во судирите кои веќе трет ден се водат во Бангкок меѓу војската и опозициските демонстранти, кои бараат распуштање на парламентот и распишување ...

Продолжуваат судирите во Бангкок, најмалку 16 загинати

Алсат-М - 15.05.2010

Шеснаесет луѓе загинаа, а речиси 160 се повредени во судирите кои веќе трет ден се водат во Бангкок меѓу војската и опозициските демонстранти, кои бараат распуштање на парламентот и распишување ...

Продолжуваат судирите во Бангкок, најмалку 16 загинати

Идивиди - 15.05.2010

Бангкок, 15 мај 2010 (МИА) - Шеснаесет луѓе загинаа, а речиси 160 се повредени во судирите кои веќе трет ден се водат во Бангкок меѓу војската и опозициските демонстранти, кои бараат распуштање на ...

САД евакуираат дел од дипломатскиот персонал во Бангкок

Форум - 15.05.2010

САД во сабота соопштија дека започнале да евакуираат дел од персоналот на американската амбасада во Бангкок поради зголеменото политичко насилство во Тајланд Претходно, Стејт департментот им порача ...

Расте бројката убиени и ранети во Бангкок

Форум - 15.05.2010

Според најновите податоци на болнички извори во Бангкок, во судирите во сабота меѓу демонстрантие од опозицијата и безбедносните сили загинале осум лица, а околу педесетина се повредени Со тоа ...

16 загинати во судир во Бангкок

Кирилица - 15.05.2010

Најмалку шеснаесет луѓе загинаа, а 160 се повредени во судирите кои веќе трет ден се водат меѓу војската и опозициските демонстранти Во центарот на тајландскиот главен град војниците пукаат врз ...

Продолжуваат судирите во Бангкок, најмалку 16 загинати

Сител - 15.05.2010

Шеснаесет луѓе загинаа, а речиси 160 се повредени во судирите кои веќе трет ден се водат во Бангкок меѓу војската и опозициските демонстранти, кои бараат распуштање на парламентот и распишување ...

САД евакуираат дел од дипломатскиот персонал во Бангкок

Сител - 15.05.2010

САД денеска соопштија дека започнале да евакуираат дел од персоналот на американската амбасада во Бангкок поради зголеменото политичко насилство во Тајланд.

Бангкок: Нови судири најмалку тројца мртви

Нетпрес - 15.05.2010

Во новите инциденти во Бангкок помеѓу војската и протестантите утрово биле убиени најмалку тројца, пренесува АФП. Од почетокот на нередите во петокот досега смртно настрадале најмалку 16 луѓе, додека ...

Нередите во Бангкок продолжуваат, уште најмалку три жртви

Макфакс - 15.05.2010

Најмалку три лица се убиени во судирите помеѓу поддржувачите на опозицијата и војската кои утрово се случија во Бангкок, јави Франс прес.

Ескалира состојбата во Бангкок

А1 - 14.05.2010

Експлозии на бомби, рафални стрелби, оклопни возила, запалени автомобили, солзавец и војници по улиците - луксузниот кварт на Бангкок ноќеска изгледаше како воена зона.

Горат улиците на Банкок

Deutsche Welle - 14.05.2010

Ситуацијата на улиците во главниот град Банкок не се смирува. Владините трупи употребуваат гумени куршуми и солзавец против демонстрантите, противници на владата, по крвавата ноќ на судири во кои ...

Тајланд тоне во хаос

Deutsche Welle - 14.05.2010

Центарот на Банкок денеска наликува се’ повеќе на боиште. Наспроти уверувањата на владини претставници дека армијата користи исклучиво гумени куршуми, сведоци јавуваат за нови жртви и повредени, меѓу ...

Бангкок во хаос

Р.С.Европа - 14.05.2010

Пет лица загинале, додека 70 други биле повредени, меѓу нив и двајца новинари, кога тајландските војници денеска отвориле оган и употребиле солзавец против антивладините демонстранти во центарот на ...

Хаос во Бангкок

Идивиди - 14.05.2010

Бангкок, 14 мај 2010 (МИА) - Антивладините демонстранти во Тајланд запалија возила на безбедносните сили во центарот на Бангкок, со цел да ги спречат воените единици да ги протераат од поставените ...

Во Бангкок запалени воени возила, се слушаат и истрели

Алфа - 14.05.2010

Антивладините демонстранти во Тајланд запалија возила на безбедносните сили во центарот на Бангкок, со цел да ги спречат воените единици да ги протераат од поставените шатори во елитниот кварт.

Растат тензиите во Бангкок

Форум - 14.05.2010

Тајландските сили за безбедност во петокот стрелаа со солзавец и гумени куршуми врз антивладините демонстранти, по ноќта исполнета со нереди, во кои загина едно лице, а најмалку 11 се повредени , ...

Ескалација на конфликтите во Тајланд

Алсат-М - 14.05.2010

Мртов демонстрант и запален полициски автобус се последица од новите ескалации на конфликтите во главниот град на Тајланд, Банкок, кои од почетокот на протестите на „црвените кошули“ кои бараат ...

Војската отвори оган кон демонстрантите во Бангкок

Алфа - 14.05.2010

Тајландската војска денеска отвори оган и рани неколку лица за време на судирите со антивладините демонстранти во центарот на Бангкок, обидувајќи да ги растера приврзаниците на Црвените кошули, кои ...

Едно лице загина, 12 се ранети во новите судири во Бангкок

Идивиди - 14.05.2010

Бангкок, 14 мај 2010 (МИА) - Едно лице е убиено денеска, а 12 се ранети во новите судирите во тајландскиот главен град Бангкок меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Тројца новинари ранети во Бангкок

Форум - 14.05.2010

Три новинара меѓу кои е и канадски новинар се ранети во петок во тајландската престолнина додека известувале за судирите мешу демоснтрантите и полицијата Тројцата новианри биле погодени во нозете и ...

Најмалку шест лица загинаа во Бангкок

Форум - 14.05.2010

Во судирите во тајландската престолнина загинале најмалку шест лица а 46 се раенти пренесуваат светските агенции Последниот бран насилство го зафати Бангкок во четврток откако десетдневните преговори ...

Војската отвори оган врз демонстрантите во Бангкок

Дневник - 14.05.2010

Демонстрантите запалија возила на безбедносните сили, со цел да ги спречат воените единици да ги протераат од поставените шатори во елитниот кварт Тајландската војска вчера отвори оган и рани неколку ...

Во центарот на Бангкок запалени воени возила, се слушаат и истрели

Сител - 14.05.2010

Антивладините демонстранти во Тајланд запалија возила на безбедносните сили во центарот на Бангкок, со цел да ги спречат воените единици да ги протераат од поставените шатори во елитниот кварт.

Тешко повреден водачот на демонстрантите во Тајланд

МРТ - 14.05.2010

Водачот на демонстрантите во Тајланд Катија Савасдипол, познат како „Црвениот командант“, бил тешко повреден во денеска во Бангкок, а некои медиуми јавија дека загинал.

Нови судири во центарот на Бангкок

МРТ - 14.05.2010

Пукотници се слушаат денеска во центарот на Бангкок, откако војската најави дека насила ќе ги протера демонстрантите од една од авениите.

Истрели и запалени возила во центарот на Бангкок

Кирилица - 14.05.2010

Антивладините демонстранти во Тајланд запалија возила на безбедносните сили во центарот на Бангкок, со цел да ги спречат воените единици да ги протераат од поставените шатори во елитниот кварт Во ...

Едно лице загина, 12 се ранети во новите судири во Бангкок

Сител - 14.05.2010

Едно лице е убиено денеска, а 12 се ранети во новите судирите во тајландскиот главен град Бангкок меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Војската отвори оган врз демонстрантите во Бангкок

Кирилица - 14.05.2010

Тајландската војска денеска отвори оган и рани неколку лица за време на судирите со антивладините демонстранти во центарот на Бангкок, обидувајќи да ги растера приврзаниците на Црвените кошули, кои ...

Најмалку шест лица загинаа, а 46 се повредени во насилствата во Бангкок

Сител - 14.05.2010

Во судирите во тајландската престолнина Бангкок загинаа најмалку шест лица, а 46 се повредени, според најновите информации. Претходно беше соопштено за тројца убиени, и 23 повредени.

ВИДЕО: Пукотници во центарот на Банкок

Нетпрес - 14.05.2010

Пукотници од огнено оружје имало утринава во центарот на главниот град на Тајланд, Банкок, во реон кој го завзеле антивладини демонстранти, непосредно по најавите на армијата дека со сила ќе ја ...

Нови судири во центарот на Бангкок

Макфакс - 14.05.2010

Пукотници се слушаат денеска во центарот на Бангкок, откако војската најави дека насила ќе ги протера демонстрантите од една од авениите.

Во Бангкок повреден новинар на телевизијата Франс 24

Макфакс - 14.05.2010

Новинар на француската ТВ станица Франс 24 погоден е со куршум во нога за време на нередите помеѓу антивладините демонстранти и безбедносните сили во Бангкок.

Намалку двајца загинати во судирите во Тајланд

Макфакс - 14.05.2010

Најмалку две лица загинаа, а 18 се повредени во денешните судири на антивладните демонстранти и тајландските сили за безбедност во Бангкок.

Најмалку петмина загинати во судирите во Бангкок

Макфакс - 14.05.2010

Најмалку пет лица загинаа, а над 80 се повредени во денешните судири на демонстрантите и силите за безбедност во центарот на Бангкок, откако тајландската војска со оружје се обиде да ги растера ...

Убиен тајландски генерал од Црвените кошули

Inpress - 14.05.2010

Вашингтон, 14. мај (ИНПРЕС) Тајландски генерал од анти-владините демонстранти Црвени кошули е застрелан, во време кога безбедносните сили го опколија центарот на Банкок.

Тајландската криза далеку од разрешница

А1 - 13.05.2010

Тајландската криза е се уште далеку од разрешница. Владата ги суспендираше плановите да им ги пресече водата, храната и струјата на антивладините демонстранти барикадирани во кварт во Бангкок на ...

Застрелан подржувач на демонстрантите во Тајланд

Р.С.Европа - 13.05.2010

Тајландски генерал бил застрелан денеска во Банкок по истекувањето на рокот за растурање на кампот на демонстрантите. Катија Звазадипол моментално се наоѓа во болница и е во тешка здравствена ...

Тајланд - Веџаџива ја повлече понудата за предвремени избори

Алсат-М - 13.05.2010

Во политичката борба меѓу владата и опозицијата во Тајланд пропадна веќе постигнатиот компромис за предвремени избори. Премиерот Абхисит Веџаџива ја повлече понудата за нивно одржување бидејќи ...

Тешко повреден водачот на демонстрантите во Тајланд

Макфакс - 13.05.2010

Водачот на демонстрантите во Тајланд Катија Савасдипол, познат како „Црвениот командант“, бил тешко повреден во денеска во Бангкок, а некои медиуми јавија дека загинал.

Тајландската Влада го прекинува дотокот на храна и вода до демонстрантите

А1 - 12.05.2010

Тајландските власти ќе ги изгладнат и ожеднат антивладините демонстранти. Вечерва на полноќ ќе бидат запрени струјата, водата и телефонските врски во квартот каде што се забарикадираа црвените кошули.

Тајландската армија се закани дека ќе употреби сила против демонстрантите

Сител - 12.05.2010

Армијата на Тајланд се закани дека ќе употреби сила со цел да ги растера илјадниците антивладини демонстранти од центарот на Бангкок.

Тајландската влада го прекинува дотокот на храна и вода до демонстрантите

МРТ - 12.05.2010

Властите на Тајланд денеска соопштија дека ќе преземат нови мерки да ги изолираат демонстрантите кои се забарикадирани веќе два месеци во еден кварт во центарот на Бангкок.

Тајландската влада го прекинува дотокот на храна и вода до демонстрантите

Макфакс - 12.05.2010

Властите на Тајланд денеска соопштија дека ќе преземат нови мерки да ги изолираат демонстрантите кои се забарикадирани веќе два месеци во еден кварт во центарот на Бангкок.

Mandarin Oriental, Бангкок

Здраво - 10.05.2010

Share Хотелот “Mandarin Oriental“ во Бангкок, главниот град на Тајланд, првпат е отворен уште во далечната 1879 година. Од тогаш па се’ до денес, веќе 130 години, ја има репутацијата на еден од ...