TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стружани на мирни протести против одлуката на ДИК

24 Вести - 14.04.2013

Во Струга за денеска попладне е најавен мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

Управниот суд одби 26 од вкупно 30 тужби на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово

24 Вести - 14.04.2013

Управниот суд досега одби 26, од вкупно 30 тужби што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Државната изборна комисија која не ги прифати приговорите на партијата за гласањето во Куманово.

Паднаа 26 тужби на ВМРО - ДПМНЕ на Управен

24 Вести - 14.04.2013

Управниот суд денеска треба да одлучува по приговорите на ВМРО - ДПМНЕ за Струга и Центар. По одлуката на државната изборна комисија , ВМРО - ДПМНЕ до управниот суд поднеле и осум тужби на одлуките ...

Судот одби 26 приговори на ВМРО - ДПМНЕ за Куманово

МКД - 14.04.2013

Oд 30 тужби што ги поднесе ВМРО- ДПМНЕ на одлуката на Државната изборна комисија која не ги прифати приговорите на партијата за гласањето во Куманово Управниот суд одбил 26.

Одбиени 26 тужби на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, поднесени тужби и за Центар и Струга

Кајгана - 14.04.2013

Управниот суд досега одби 26, од вкупно 30 тужби што ги поднесе ВМРО- ДПМНЕ на одлуката на Државната изборна комисија која не ги прифати приговорите на партијата за гласањето во Куманово.

Стружани ќе протестираат против одлуката на ДИК

Макфакс - 14.04.2013

Во Струга за во недела е најавен мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија - ДИК, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО ДПМНЕ, јавува Ohridnews.

Во Струга најавен протест против одлуката на ДИК

Inpress - 14.04.2013

Струга, 14. април 2013 (ИНПРЕС) Стружани денес на мирен протест ќе го изразат револтот од одлуката на Државната изборна комисија (ДИК), од каде ги одбија најголемиот дел од приговорите поднесени за ...

Одбиени сите тужби на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, ќе се одлучува за Центар и Струга

Макфакс - 14.04.2013

Управниот суд ги одби сите 30 тужби за Куманово што ги поднесе ВМРО- ДПМНЕ на одлуката на Државната изборна комисија којашто не ги прифати приговорите на партијата за гласањето во Куманово.

Одбиени 26 тужби на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, поднесени тужби и за Центар и Струга

Макфакс - 14.04.2013

Управниот суд досега одби 26, од вкупно 30 тужби што ги поднесе ВМРО- ДПМНЕ на одлуката на Државната изборна комисија која не ги прифати приговорите на партијата за гласањето во Куманово.

Стружани ќе протестираат против одлуката на ДИК

Кајгана - 14.04.2013

Во Струга за денеска е најавен мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија - ДИК, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО ДПМНЕ.

Управниот Суд ги одбива жалбите – протести во Струга

Алфа - 14.04.2013

Управниот суд вечерва или утре ќе одлучува за осумте тужби на ВМРО-ДПМНЕ за Струга и 34 за Центар.Претходно судот одби 26 од 30 тужби на владеачката партија за вториот круг од локалните избори во ...

Управниот суд одлучува дали и каде ќе има нов изборен круг

Сител - 14.04.2013

Управниот суд одлучува за тужбите кои ги поднесоа политичките партии, откако ДИК не ги прифати нивните приговори. Досега се одбини 26 од вкупно 30 тужби што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за Куманово.

Стружани ќе протестираат против одлуката на ДИК

Тера - 14.04.2013

Во Струга за во недела е најавен мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија - ДИК, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО ДПМНЕ, јавува Ohridnews.

Стружани ќе протестираат против одлуката на ДИК

Либертас - 14.04.2013

Во Струга најавен е мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија – ДИК, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО ДПМНЕ, пренесе порталот ohridnews.mk.

Одбиени сите тужби на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, ќе се одлучува за Центар и Струга

Тера - 14.04.2013

Управниот суд ги одби сите 30 тужби за Куманово што ги поднесе ВМРО- ДПМНЕ на одлуката на Државната изборна комисија којашто не ги прифати приговорите на партијата за гласањето во Куманово.

Стружани ќе протестираат против одлуката на ДИК

МК News - 14.04.2013

Во Струга за денеска е најавен мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија – ДИК, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО ДПМНЕ.

Протест против ДИК во Струга

Локално - 14.04.2013

Во Струга за денеска е најавен мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија – ДИК, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО ДПМНЕ.

Се чека одлуката на Управен суд за Струга

Република - 14.04.2013

Управниот суд вечерва, најдоцна до утре треба да донесе одлуки по тужбите кои ги поднесоа политичките партии, откако ДИК не ги прифати нивните приговори.

ДИК откри бугарски воз при гласањето за Струга

24 Вести - 13.04.2013

Државната изборна комисија и официјално откри таканаречен бугарски воз при гласањето во Струга, и на виделина изнесе фалсификувани гласачки ливчиња.

Струга ја стресе ДИK

Дневник - 13.04.2013

Два приговора од владејачката ВМРО-ДПМНЕ за избирачки места во Струга, каде што се запишани околу 1.600 избирачи, вчера прифати Државната изборна комисија.

Зијадин Села е градоначалник на Струга

Deutsche Welle - 13.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга, откако вчера (12.04) Државната изборна комисија по жестока расправа прифати само два приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, што не може да влијае врз ...

Управниот суд почна да ги разгледува тужбите на приговорите на ДИК

Канал5 - 13.04.2013

Државната изборна комисија си ја заврши работата. Доцна синоќа ги одби сите 231 приговор на СДСМ но и преостанатите 15-тина на ВМРО-ДПМНЕ за Струга. На ред е Управниот суд.

ДИК ги одби речиси сите приговори за вториот круг

Дневник - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

Зијадин Села останува во Струга

Утрински - 13.04.2013

ДИК одби 15 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ, а прифатените приговори не влијаат на неговата победа за градоначалник Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 ...

Села останува градоначалник на Струга

МКД - 13.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга. Државната изборна комисија одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за вториот круг од локалните избори во оваа општина.

Нема прегласување во Струга - Зијадин Села е нов градоначлник

Press24 - 13.04.2013

Избирачките места во кои се прифатени приговорите бројат помалку од 1500 гласачи што не е доволно за да се достигне раликата од околу 5000 гласа која Села ја направи на изборите на 7 април Зијадин ...

Откриен е „бугарскиот воз“!

Нова ТВ - 13.04.2013

После полноќ пристигнаа гласачките материјали од избирачките места 1882, 1885 и 1911 од општина Струга. При проверка на изборните материјали се утврди дека гласачките ливчиња кои потекнуваат од ...

ДИК го откри „бугарскиот воз“ на изборите

А1 On - 13.04.2013

Зијадин Села од ДПА е градоначалник на Струга. По долга, мачна и жестока расправа, резултат од гласањето во Државната изборна комисија е дека прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ не влијаат на ...

Зијадин Села е нов градоначалник на Струга

+инфо - 13.04.2013

Зијадин Села е новиот градоначалник на Струга, откако вчера Државната изборна комисија ги одби 15-те приговорите за неколку гласачки места, каде бројот на гласовите е 1.500, што не е доволно за да се ...

ДИК ги одби сите приговори на СДСМ

Press24 - 13.04.2013

Со ова, Државната изборна комисија ја заврши работата за овие локални избори. Партиите имаат право на тужба на одлуките на Управниот суд, чија одлука е конечна и стапува на сила ведна Државната ...

ВМРО-ДПМНЕ со 30 тужби до Управниот суд - ДУИ со 4

Press24 - 13.04.2013

ДУИ тужи за Студеничнаи, ВМРО-ДПМНЕ за Куманово ВМРО-ДПМНЕ до сега поднеле 30 тужби до Управниот суд по одбивањето на приговорите од страна на ДИК за текот на гласањето во општина Куманово, дознава ...

Управниот суд ќе одлучува за 34 партиски тужби

+инфо - 13.04.2013

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 30 тужби до Управниот суд, откако Државната изборна комисија (ДИК) ги одби приговорите за текот на гласањето во општина Куманово.

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга

Inpress - 13.04.2013

Скопје, 13. април 2013 (ИНПРЕС) Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга. ДИК одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за оваа општина.

ВМРО-ДПМНЕ со 30 тужби до Управниот суд - ДУИ со 4

Сител - 13.04.2013

ДУИ тужи за Студеничнаи, ВМРО-ДПМНЕ за Куманово. ВМРО-ДПМНЕ до сега поднеле 30 тужби до Управниот суд по одбивањето на приговорите од страна на ДИК за текот на гласањето во општина Куманово, дознава ...

ДИК ги разгледа приговорите, партиите имаат право на тужба до Управниот суд

Алфа - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

ДИК го затвори досието избори – партиите тужат пред Управен

Сител - 13.04.2013

Нема прегласување во Струга. Зијадин Села останува градоначалник. Од вкупно 17 поднесени приговори од ВМРО-ДПМНЕ , ДИК отфрли 15, а прифати само два но тие не влијаат на изборните резултати.

СДСМ со ново штетно однесување за Струга

Курир - 13.04.2013

Преку неподдржување на приговорите поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ за седум клучни избирачки места во Струга, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија повторно им нанесе штета на Струга и стружани ...

Управниот суд одлучува по тужбите на партиите

Макфакс - 13.04.2013

Управниот суд одлучува за тужбите кои ги поднесоа политичките партии откако, Државната изборна комисија не ги прифати нивните приговори.

Струшки градоначалник со бугарски воз

Алфа - 13.04.2013

По жестока дебата, со патриотско, национално етнички и политички примеси, Зијадин Села од ДПА најверојатно ќе стаса до градоначалничката позиција во Струга.

ДИК ги разгледа приговорите, партиите имаат право на тужба до Управниот суд

А1 On - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

Нема прегласување во Струга – прифатени само два приговори

Кајгана - 13.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга, откако Државната изборна комисија прифати само два приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги разгледа приговорите, партиите имаат право на тужба до Управниот суд

Сител - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

ДИК го откри „бугарскиот воз“ на изборите?

Inpress - 13.04.2013

Скопје, 13. април 2013 (ИНПРЕС) Зијадин Села од ДПА е градоначалник на Струга. По долга, мачна и жестока расправа, резултат од гласањето во Државната изборна комисија е дека прифатените приговори од ...

ДИК ги разгледа и ги одби приговорите од СДСМ

Нетпрес - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

Одбиени скоро сите приговори за вториот круг

Р.С.Европа - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

ДИК одби 252 приговори поднесени од СДСМ

Курир - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини, јави МИА.

ДИК ги одби сите приговори на СДСМ

Сител - 13.04.2013

Со ова, Државната изборна комисија ја заврши работата за овие локални избори. Партиите имаат право на тужба на одлуките на Управниот суд, чија одлука е конечна и стапува на сила ведна.

Нема прегласување во Струга – прифатени само два приговори

Тера - 13.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга, откако Државната изборна комисија прифати само два приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК откри: При гласањето во Струга имало бугарски воз

Денешен - 13.04.2013

После полноќ пристигнаа гласачките материјали од избирачките места 1882, 1885 и 1911 од Струга. Како што јави Нова тв при проверка на изборните материјали се утврди дека гласачките ливчиња кои ...

ДИК ја потврди и победата на Зијадин Села во Струга

Либертас - 13.04.2013

Државната изборна комисија одби 13 од 17-те приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Струга, со што Зијадин Села од ДПА и официјално станува градоначалник на оваа општина, бидејќи бројот на гласачи на местата за ...

Управниот Суд одлучува за 34 изборни тужби

Sky - 13.04.2013

Откако Државната изборна комисија ги одби приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, за Куманово, партијата поднесе 30 тужби до Управниот суд.

ДИК ги одби сите приговори за Струга, партиите можат да тужат преку Управниот суд

Бриф - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

ДИК ги разгледа и ги одби приговорите од СДСМ

Точка - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

Скандал: ДИК со доказ за дупли гласачки ливчиња во Струга

Бриф - 13.04.2013

Приговорите на ВМРО ДПМНЕ за две избирачки места 1911 1882 во кои биле најдени гласачки ливчиња од изборното место 1885 доведе до истрага во ДИК која потврди постоење на дупли гласачки ливчиња.

(ВИДЕО) Фалсификат гласачко ливче во ДИК

Бриф - 13.04.2013

По пристигнувањето на избирачкиот материјал од Струга во ДИК, членовите на комисијата ги пребројуваа гласачките ливчиња.

Сведочење во ДИК (ВИДЕО): Ливчето на болен гласач преноќило кај член на Изборната комисија во Струга

Бриф - 13.04.2013

Членови на Општинската изборна комисија во Струга, нешто после полноќ, во просториите на Државната Изборна Комисија сведочеа за „судбината“ на едно гласачко ливче од избирачкото место 1885, општина ...

Откриен е бугарскиот воз при гласањето во Струга – се вжештува во ДИК

МК News - 13.04.2013

После полноќ пристигнаа гласачките материјали од избирачките места 1882, 1885 и 1911 од Струга. Како што јави Нова тв при проверка на изборните материјали се утврди дека гласачките ливчиња кои ...

Управниот суд одлучува по тужбите на партиите

Тера - 13.04.2013

Управниот суд одлучува за тужбите кои ги поднесоа политичките партии откако, Државната изборна комисија не ги прифати нивните приговори.

ВИДЕО: Скандал на изборите – најдено фалсификувано гласачко ливче со кое се гласало во Струга

Либертас - 13.04.2013

Откако доцна синоќа во ДИК пристигна избирачкиот материјал од Струга, и откако беше извршено пребројување на гласачките ливчиња беше констатирано дека на избирачкото место 1885 нема неправилности и ...

ДИК ги разгледа приговорите, партиите имаат право на тужба

Либертас - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

ДИК одби 252 приговори на СДСМ за 15 општини

Република - 13.04.2013

Државната изборна комисија доцна синоќа ги разгледа и ги одби сите 252 приговори поднесени од Социјалдемократскиот сојуз за вториот круг од локалните избори за 15 општини.

Зијадин Села останува градоначалник на Струга

Sky - 13.04.2013

Откако државната изборна комисија прифати два приговори за начинот на гласањето во општина Струга кои не можеа да влијаат врз конечниот исход, Зијадин Села од Демократската партија на Албанците ...

Управниот суд одлучува за 34 партиски тужби за изборите

МК News - 13.04.2013

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 30 тужби до Управниот суд, откако Државната изборна комисија (ДИК) ги одби приговорите за текот на гласањето во општина Куманово.

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга

Локално - 13.04.2013

Нема прегласување, Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга.ДИК одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за оваа општина.

ДУИ и ДПА бараат повторно разгледување на приговорите за Струга

Н.Македонија - 13.04.2013

Државната изборна комисија донесе противзаконска одлука, а членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ гласаа по етничка линија за да покажат кој е поголем патриот, обвини вчера членот на ДИК Бедредин ...

Управниот суд одлучува по тужбите на партиите

Н.Македонија - 13.04.2013

Управниот суд одлучува за тужбите кои ги поднесоа политичките партии откако, Државната изборна комисија не ги прифати нивните приговори Досега до Управниот суд стигнале 30 тужби од ВМРО-ДПМНЕ за ...

Приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Струга ги скара членовите на ДИК

24 Вести - 12.04.2013

Ноќешната кавга за поништување на гласањето во две гласачки места во Струга, се прелеа и на денешната седница на ДИК. Членовите на ДПА и ДУИ побараа прифатените приговори на ВМРО-ДПМНЕ повторно да се ...

ДИК: Ќе се отвора гласачкиот материјал во Струга.

Канал5 - 12.04.2013

Струга ги раскара членовите на ДИК. Тешки зборови во жолчна кавга паднаа на денешната седница на која се одлучуваше по 17-те приговори на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК прифати два приговора за Струга, ги одби сите за Центар

Телма - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

ДИК го проби рокот за приговорите

Утрински - 12.04.2013

Комисијата се очекува да продолжи со разгледувањето на приговорите за Струга Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од ...

Жестока кавга во ДИК за приговорите за Струга

24 Вести - 12.04.2013

Членот на Државната изборна комисија предложен од ДПА Бедредин Ибраими на денешната седница на Комисијата побара по службена должност повторно да бидат разгледани прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ ...

Ибраими бара повторно разгледување на приговорите од ВМРО-ДПМНЕ за Струга

Канал5 - 12.04.2013

Членот на Државната изборна комисија предложен од ДПА Бедредин Ибраими на денешната седница на Комисијата побара по службена должност повторно да бидат разгледани прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ ...

ДИК ги одби сите приговори за Центар

Канал5 - 12.04.2013

Државната изборна комисија по целодневна расправа, доцна ноќеска ги одби сите 66 приговори што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во општина Центар.

ДИК го проби рокот - продолжува со разгледување на приговорите

Дневник - 12.04.2013

Државната изборна комисија и денеска продолжува да ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

До попладнето ДИK ги отфрли сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Дневник - 12.04.2013

Државната изборна комисија (ДИK) во текот на вчерашната седница ги отфрли сите приговори од ВМРО-ДПМНЕ што беа разгледувани до попладнето, а се однесуваа на пет избирачки места во општина Центар.

До попладнето ДИК ги отфрли сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Дневник - 12.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) во текот на денешната седница ги отфрли сите приговори од ВМРО-ДПМНЕ што беа разгледувани до попладнето, а се однесуваа на пет избирачки места во општина Центар.

Приговорите за гласањето во Центар отфрлени - ДИК се уште одлучува за Струга

24 Вести - 12.04.2013

Државната изборна комисија продолжува со разгледувањето на приговорите за гласањето во Струга, откако доцна синоќа разидување по етничка линија предизвика прифаќањето на четири приговори поднесени од ...

Расте тензијата во дик околу приговорите за Струга

Телма - 12.04.2013

Расте тензијата во Државната изборна комисија откако на дневен ред дојдоа приговорите за гласањето во Струга. Членот на Комисијата, Бедрединм Ибраими утрово обвини за етничка поделеност откако доцна ...

Жестока расправија во ДИК за приговорите за Струга

Макфакс - 12.04.2013

По жестока расправија меѓу членот на Државната изборна комисија (ДИК), предложен од ДУИ Субхи Јакупи и Сашо Срцев предложен од ВМРО-ДПМНЕ, прекината е седницата на која што се разгледуваат ...

ДИК се уште ги разгледува приговорите за Струга

А1 On - 12.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата го разгледа приговорот за избирачкото место 1882 во Струга на ВМРО-ДПМНЕ, на кое на гласање излегле 335 лица, а во гласачката кутија ...

ДИК ќе бара „бугарски воз“ во Струга

+инфо - 12.04.2013

Државната изборна комисија ќе отвори гласачки кутии и ќе ги пребројува гласачките ливчиња од едно избирачко место во општина Струга.

Жестока расправија во ДИК за приговорите за Струга

Таратур - 12.04.2013

По жестока расправија меѓу членот на Државната изборна комисија (ДИК), предложен од ДУИ Субхи Јакупи и Сашо Срцев предложен од ВМРО-ДПМНЕ, прекината е седницата на која што се разгледуваат ...

Жестока расправија во ДИК за приговорите за Струга

Кајгана - 12.04.2013

По жестока расправија меѓу членот на Државната изборна комисија (ДИК), предложен од ДУИ Субхи Јакупи и Сашо Срцев предложен од ВМРО-ДПМНЕ, прекината е седницата на која што се разгледуваат ...

Одбиени 10 приговори, два прифатени, на едно место ќе се отвора гласачката кутија

Макфакс - 12.04.2013

Во атмосфера на кавга и расправии продолжува работата на Државната изборна комисија и во петокот попладне, на која сеуште се разгледуваат приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во Струга.

ДИК ќе провери дали поминал „бугарски воз“ преку едно избирачко место во Струга

Капитал - 12.04.2013

Со жестоки конфронтации, овојпат меѓу членовите на Државната изборна комисија предложени од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од една страна, и оние од ДУИ и ДПА, продолжува разгледувањето на приговорите на ...

Продолжи кавгата за Струга, кутиите патуваат на проверка

+инфо - 12.04.2013

Уште за четири избирачки места во Струга, за кои ВМРО-ДПМНЕ поднесе приговори, ќе решава Државната изборна комисија (ДИК).

Во ДИК меѓупартиската премина во меѓуетничка кавга за изборите во Струга

А1 On - 12.04.2013

Тензична атмосфера, кавги, расправии и закани, вака минува расправата во Државната изборна комисија по приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во вториот круг во Струга.

Надвикувања, мафтање со записници и етикетирање во ДИК

+инфо - 12.04.2013

Дури 13 приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за вториот круг избори на градоначалник во општина Струга беа одбиени денеска на седницата на Државната изборна комисија (ДИК).

Нема прегласување во Струга-Зијадин Села останува градоначалник

Алфа - 12.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга.ДИК одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за оваа општина. Два приговори се прифатени но бројот на гласови на овие избирачки места, 1487 не ...

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга

Нова ТВ - 12.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга. ДИК одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за оваа општина. Двата приговори поднесени од ВМРО - ДПМНЕ кои ги прифати ДИК немаат доволен ...

Во Струга нема прегласување - Зиадин Села е градоначалник

Капитал - 12.04.2013

Државната изборна комисија одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Струга, и бидејќи прифатените (приговори) со бројот на гласови од избирачките места на кои се однесуваат, 1487, не може да ...

Нема прегласување во Струга – прифатени само два приговори

Макфакс - 12.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга, откако Државната изборна комисија прифати само два приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК се уште ги разгледува приговорите за Струга

Сител - 12.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата го разгледа приговорот за избирачкото место 1882 во Струга на ВМРО-ДПМНЕ, на кое на гласање излегле 335 лица, а во гласачката кутија ...

Одбиени 10 приговори, два прифатени, на едно место ќе се отвора гласачката кутија

Кајгана - 12.04.2013

Во атмосфера на кавга и расправии продолжува работата на Државната изборна комисија на која се уште се разгледуваат приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во Струга.

Усвоени четири приговори за вториот изборен круг во Струга

Inpress - 12.04.2013

Струга, 12. април 2013 (ИНПРЕС) Државната изборна комисија усвои четири приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности во вториот круг од гласањето во Струга.

ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Кајгана - 12.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите 66 приговори што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во општина Центар. Повеќето од приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар се однесуваа на агитирање и вршење ...

ДИК продолжува со разгледувањето на приговорите за Струга

МРТ - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

Прифатени два и одбиени два приговори за изборите во Струга

Кајгана - 12.04.2013

Државната изборна комисија прифати два приговори поднесени од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ за Струга, и одби два приговори од вкупно 17 поднесени за вториот круг од изборите за градоначалник што ...

ДИК продолжува со разгледувањето на приговорите за Струга

Алфа - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

ДИК ги разгледува приговорите за Струга

Р.С.Европа - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

ДИК продолжува со разгледувањето на приговорите за Струга

Кирилица - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

ДИК продолжува со разгледувањето на приговорите за Струга

Сител - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

Се кршат копјата во ДИК околу Струга

Inpress - 12.04.2013

Скопје, 12. април 2103 (ИНПРЕС) Државната изборна комисија денеска продолжува со работа по приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за вториот круг од локалните избори во Струга.

ДИК усвои четири приговори за Струга, ДУИ и ДПА се заканија со напуштање на седницата

Кирилица - 12.04.2013

Четири од 17-те приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Струга се прифатени од членовите на Државната изборна комисија. Ова ноќеска ја вжешти атмосферата во ДИК.

Ибраими бара повторно разгледување на прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Струга

Кирилица - 12.04.2013

Членот на Државната изборна комисија предложен од ДПА Бедредин Ибраими на денешната седница на Комисијата побара по службена должност повторно да бидат разгледани прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ ...

Албанските членови во ДИК обвинуваат за надгласување по „етнички клуч"

Кајгана - 12.04.2013

Жестоката расправија продолжува во ДИК за поднесените приговори од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во вториот круг од изборите за градоначалник на Општина Струга на 7 април.

Ибраими бара повторно разгледување на прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Струга

Сител - 12.04.2013

Членот на Државната изборна комисија предложен од ДПА Бедредин Ибраими на денешната седница на Комисијата побара по службена должност повторно да бидат разгледани прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ ...

Се бара отворање на сите гласачки кутии за Струга

МКД - 12.04.2013

Влатко Трајковски член на ДИК предложен од ВМРО-ДПМНЕ вели дека ДИК има мнозинство за работење и ги замоли своите колеги-Албанци да не употребуваат одредени квалификации и работата на ДИК да продолжи ...

Одбиени сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Макфакс - 12.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите 66 приговори што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во општина Центар. Повеќето од приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар се однесуваа на агитирање и вршење ...

ДИК усвои четири приговори за Струга

Алфа - 12.04.2013

Државната изборна комисија усвои четири приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности во вториот круг од гласањето во Струга.

Јакупи: Вие не сте патриоти!

А1 On - 12.04.2013

Четири од 17-те приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Струга се прифатени од членовите на Државната изборна комисија. Ова ноќеска ја вжешти атмосферата во ДИК.

Јакупи и Ибраими обвинија за етничко гласање

МКД - 12.04.2013

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 17 приговори за нерегуларности за време на вториот круг локални избори во Струга. Со обвинувања за етничко гласање од страна на Субхи Јакупи од ДУИ и закани дека ќе ја напушти ...

ДИК ги разгледува приговорите за Струга

Нова ТВ - 12.04.2013

На дневен ред на деншеното продолжение на седницата на Државната изборна комисија ќе се разгледуваат 13 приговори поднесени од ВМРО - ДПМНЕ за изборниот процес во Струга.

Победата на Андреј Жерновски е неспорна

МКД - 12.04.2013

Приговорите на ВМРО-ДПМНЕ најмногу се однесуваа на повредата на тајноста на гласањето Државаната изборна комисија ги одби како неосновани сите 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ, поднесени за сите избирачки ...

Прегласување во Струга?

Press24 - 12.04.2013

Според законот, за да има прегласување во спорните избирачки места за кои се прифатени приговорите, вкупниот број на избирачи треба да ја надмине бројката од околу 5000 колку што е разликата меѓу ...

Во Струга ќе се прегласува

+инфо - 12.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе расправа по претставките поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за изборниот процес од вториот круг на локалните избори во Струга.

ДИК ги отфрли сите приговори за Центар, прифатени четири за Струга

Курир - 12.04.2013

Државната изборна комисија усвои четири приговори поднесени од ВМРО- ДПМНЕ за изборни нерегуларности во вториот круг од гласањето во Струга.

Албанските членови во ДИК обвинуваат за надгласување по „етнички клуч"

Макфакс - 12.04.2013

Жестоката расправија во петокот продолжува во Државната изборна комисија (ДИК) за поднесените приговори од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во вториот круг од изборите за градоначалник ...

За прегласување во Струга потребно е прифаќање на приговори што ќе оспорат 5000 гласови

Капитал - 12.04.2013

Државната изборна комисија денеска продолжува со работа по приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за вториот круг од локалните избори во Струга.

ДУИ и ДПА се појавија во ДИК по два часа задоцнување

Press24 - 12.04.2013

До сега, прифатени се 2 приговори за текот на гласањето во Струга и два се одбиени Членовите на Државната изборна комисија од редовите на ДПА и на ДУИ по речи си два часа натегање, конечно влегоа во ...

Ибраими: ДИК манифестира етничката поделеност

Нова ТВ - 12.04.2013

Членот на ДИК од ДПА, Бедредин Ибраими изјави дека вчерашната одлука за прифаќање на двата приговори од ВМРО – ДПМНЕ за гласањето во Струга, била донесени незаконски.

Етничка „битка“ во ДИК за Струга

+инфо - 12.04.2013

Во крајно тензична атмосфера денеска продолжи расправата во ДИК за приговорите за гласањето во Стуга во вториот круг на локалните избори, откако доцна синоќа беше одлучено да има прегласување на две ...

Ибраими бара повторно разгледување на прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Струга

А1 On - 12.04.2013

Членот на Државната изборна комисија предложен од ДПА Бедредин Ибраими на денешната седница на Комисијата побара по службена должност повторно да бидат разгледани прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ ...

Пак ќе се бројат гласовите во Струга?

Press24 - 12.04.2013

Да ги отвориме гласачките кутии и да видиме дали има нерегуларности на гласачките места, побара членот на ДИК од ДУИ, Субхи Јакупи Да се отворат сите гласачки кутии во струга бара Субхи Јакупи, член ...

Јакупи: Не гласајте по етничка основа

Нова ТВ - 12.04.2013

Членот на ДИК од ДПА, Бедредин Ибраими побара повторно да се стават на дневен ред двата приговори од ВМРО – ДПМНЕ за гласањето во Струга, бидејќи биле донесени незаконски.

Ќе се отвораат избирачките кутии во ДИК

Нова ТВ - 12.04.2013

Попладеново во ДИК продолжи расправата по останатите 13 приговори за нерегуларности при гласањето во Струга, поднесени од ВМРО- ДПМНЕ.

ДИК продолжува со разгледувањето на приговорите за Струга

Бриф - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

Албанските членови во ДИК обвинуваат за надгласување по „етнички клуч"

Тера - 12.04.2013

Жестоката расправија во петокот продолжува во Државната изборна комисија (ДИК) за поднесените приговори од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во вториот круг од изборите за градоначалник ...

ДИК ќе бара „бугарски воз“ во Струга

Денешен - 12.04.2013

Државната изборна комисија ќе отвори гласачки кутии и ќе ги пребројува гласачките ливчиња од едно избирачко место во општина Струга.

(ВИДЕО) Поради нелогичности во приговорите на ВМРО ДПМНЕ, се чека избирачки материјал од Струга на увид во комисијата

Бриф - 12.04.2013

Во Државната изборна комисија се чека да биде доставен избирачкиот материјал од избирачкото место 1882 (Струга). Исто така по службена должност е издадена наредба да се достави до ДИК избирачкиот ...

Напнато во ДИК: Одбиени 10 приговори, 2 прифатени – на едно место ќе се отвора гласачката кутија

МК News - 12.04.2013

Во атмосфера на кавга и расправии продолжува работата на Државната изборна комисија и во петокот попладне, на која сеуште се разгледуваат приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во ...

Нема прегласување во Струга – Зијадин Села останува градоначалник

МК News - 12.04.2013

Зијадин Села од ДПА останува градоначалник на Струга. ДИК одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за оваа општина, јави Алфа ...

ДИК (ВИДЕО): Кавга во ДИК за Струга

Бриф - 12.04.2013

Мачна атмосфера во Државната изборна комисија. После усвојувањето на четири приговори поднесени од ВМРО ДПМНЕ, од вкупно седумнаесет за вториот изборен круг на локалните избори во Струга, членот на ...

(ВИДЕО) Членовите на ДИК се надмудруваат, расправата по приговорите уште не почнува

Бриф - 12.04.2013

Државната изборна комисија се уште не почна со разгледувањето на приговорите иако денешната седница беше закажана за 10 часот и 30 минути.

После анархија, доаѓа ѓурултија

Вечер Прес - 12.04.2013

Супхи Јакупи, во ДИК предложен од ДУИ обвини дека се одлучува по етничка основа,посочувајќи дека ако по службена должност не се расправа повторно за две избирачки места во Струга, ќе се повлече од ...

Паднаа приговорите Жерновски е градоначалникот на Центар

Локално - 12.04.2013

Државната изборна комисија ги отфрли сите приговори за вториот круг на локалните избори во Центар. Приговорите главно се однесуваа на нарушување на тајноста на гласањето и агитирање, како и за ...

ДИК прифати 4 приговори за Струга, членовите на ДУИ и на ДПА се заканија со напуштање на седницата

Република - 12.04.2013

Државната изборна комисија усвои четири приговори поднесени од ВМРО- ДПМНЕ за изборни нерегуларности во вториот круг од гласањето во Струга.

Одбиени сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Тера - 12.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите 66 приговори што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во општина Центар. Повеќето од приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар се однесуваа на агитирање и вршење ...

И конечно, нема прегласување во Струга, Села е градоначалник

Република - 12.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) одби 13 од вкупно 17 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Струга, и бидејќи прифатените приговори со бројот на гласови од избирачките места на кои се однесуваат, 1487, не може ...

Кавга во ДИК за приговорите за Струга

Sky - 12.04.2013

На денешната седница на ДИК, Бедредин Ибраими член на ДИК од редовите на ДПА побара Комисијата по службена должност повторно да ги разгледа прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Струга.

(ВИДЕО) Кавги во ДИК по усвојувањето на четири приговори за Струга

Либертас - 12.04.2013

Мачна атмосфера во Државната изборна комисија. После усвојувањето на четири приговори поднесени од ВМРО ДПМНЕ, од вкупно седумнаесет за вториот изборен круг на локалните избори во Струга, членот на ...

ДИК прифати четири приговори за Струга

Sky - 12.04.2013

ДИК усвои 4 приговори на ВМРО- ДПМНЕ во врска со изборни нерегуларности во вториот круг од гласањето во Струга. Бедредин Ибраими, член на ДИК од ДПА, се закани дека ќе ја напушти седницата, додека ...

Прегласување во Струга?

МК News - 12.04.2013

Државната изборна комисија прифати 2 приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за текот на гласањето во општина Струга. Станува збор за избирачки места во кои вкупно има нешто помалку од 2700 гласачи, ...

Ибраими бара повторно разгледување на прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Струга

Либертас - 12.04.2013

Членот на Државната изборна комисија предложен од ДПА Бедредин Ибраими на денешната седница на Комисијата побара по службена должност повторно да бидат разгледани прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ ...

ДИК прифати четири приговори за Струга

Денешен - 12.04.2013

Државната изборна комисија усвои четири приговори поднесени од ВМРО- ДПМНЕ за изборни нерегуларности во вториот круг од гласањето во Струга.

Супхи Јакупи: ДИК не е место за патриотизам

Република - 12.04.2013

Во крајно тензична атмосфера денеска продолжи расправата во ДИК за приговорите за гласањето во Стуга во вториот круг на локалните избори, откако доцна синоќа беше одлучено да има прегласување на две ...

„Се кршат копјата“ во ДИК за избирачките места во Струга

Локално - 12.04.2013

Денеска продолжи расправата во ДИК за приговорите за гласањето во Стуга во вториот круг на локалните избори, откако доцна синоќа беше одлучено да има прегласување на две избирачки места.

По синоќешната кавга, ДИК продолжува со разгледување на приговорите за Струга

Либертас - 12.04.2013

Државната изборна комисија се очекува да го започне продолжението на седницата на која ги разгледува приговорите од политичките партии за гласањето во вториот круг од локалните избори.

ДИК ги отфрли приговорите за Центар

Н.Македонија - 12.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) ги отфрли 66 приговори за пет избирачки места за гласањето во општината Центар, поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ Најмногу од приговорите се однесуваа на нарушување ...

Одбиени приговорите за Центар, за Струга прифатени четири

Н.Македонија - 12.04.2013

Државната изборна комисија ги отфрли сите 66 приговори од ВМРО-ДПМНЕ за вториот круг на локалните избори во Центар Приговорите главно се однесуваа на нарушување на тајноста на гласањето и агитирање, ...

ДИК се уште ги разгледува приговорите за Струга

Н.Македонија - 12.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата го разгледа приговорот за избирачкото место 1882 во Струга на ВМРО-ДПМНЕ, на кое на гласање излегле 335 лица, а во гласачката кутија ...

Бедредин бара повторно гласање за жалбите за Струга

Н.Македонија - 12.04.2013

Членот на Државната изборна комисија предложен од ДПА Бедредин Ибраими на денешната седница на Комисијата побара по службена должност повторно да бидат разгледани прифатените приговори од ВМРО-ДПМНЕ ...

Ќе се прегласува ли во Струга? ДПА бесна...

eReporter - 12.04.2013

Четири приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности во вториот круг од гласањето во Струга, усвои денеска ДИК.

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Утрински - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

Канал5 - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

24 Вести - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места во Центар

Утрински - 11.04.2013

Приговорите главно се однесуваа на нарушување на тајноста на гласањето и агитирање Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за ...

ДИК започна расправа по Приговорите за Центар

Телма - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли пет приговори за пет избирачки места за гласањето во општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

24 Вести - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК ги одби приговорите на ВМРО ДПМНЕ за Куманово

Канал5 - 11.04.2013

ДИК денеска ќе ја продолжи расправата за приговорите поднесени за општина Центар и за Струга. На седницата која се одржа вчера, државната изборна комисија ги одби сите приговори доставени од ...

ДИК ги отвфрли приговорите за општина Центар

Канал5 - 11.04.2013

ДИК ги одби и приговорите за Куманово Жестока кавга околу приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар. За дел од 66 те приговори што беа одбиени, ЗА отфрлање гласаа СДСМ, ДПА и ДУИ, а за дел од нив ...

Вести +: расправа во дик по приговорите за Центар

Телма - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата расправа по приговорите за гласањето во општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Дневник - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата .

Кондарко: ВМРО се жали на работата на полицијата за гласањето во Центар

+инфо - 11.04.2013

Државната изборна комисија ја започна расправата за приговорите поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ, за гласањето во општина Центар.

ДИК го одби првиот приговор на ВМРО - ДПМНЕ за Центар

Капитал - 11.04.2013

Во жестока атмосфера, одбиен е првиот приговор поднесен од ВМРО - ДПМНЕ до Државната изборна комисија за гласањето во вториот изборен круг во општина Центар, кој се однесува на избирачкото место 2844.

ДИК: Одбиени три приговори на ВМРО - ДПМНЕ

Нова ТВ - 11.04.2013

После жестока расправа за приговорите од ВМРО - ДПМНЕ за гласањето во општина Центар, членовите на ДИК одбија три приговори.

ДИК ги отфрли првите два приговора за Општина Центар

Макфакс - 11.04.2013

Под речиси двочасовна жестока дискусија во четвртокот претпладне, Државната изборна комисија (ДИК) отфрли два приговора поднесени од владејачката ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во скопската Општина Центар, ...

Членовите на ДИК од ВМРО не гласаа „за“ по приговор од својата партија

+инфо - 11.04.2013

Членовите на ДИК од ВМРО- ДПМНЕ гласаа воздржано за вториот приговор поднесен за избирачко место во општина Центар, кој беше одбиен со четири гласа против од членовите на ДИК на предлог од ДУИ, ДПА и ...

Зошто членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ гласаат против сопствените приговори?

Капитал - 11.04.2013

Државната изборна комисија не престанува да изненадува - денеска ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето во општина Центар, на број 66 од ВМРО-ДПМНЕ, а членовите на Комсијата од оваа ...

ДИК одлучи да ги отфрли приговорите за Центар

Press24 - 11.04.2013

Денеска Државната изборна комисија одлучи да ги отфрли сите приговори за вториот круг на локалните избори во Центар Приговорите главно се однесуваа на нарушување на тајноста на гласањето и агитирање, ...

ДИК отфрли пет приговори за Центар

Р.С.Европа - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли пет приговори за гласањето во Општина Центар поднесени од ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места во Центар

Курир - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК: Одбиени пет приговори поднесени од ВМРО - ДПМНЕ

Нова ТВ - 11.04.2013

Досега одбиени пет приговори поднесени од ВМРО - ДПМНЕ за гласањето во општина Центар. Државнмата изборна комисија само од општина Центар треба да разгледа уште 61 приговор.

Кавга во ДИК за Центар

Нова ТВ - 11.04.2013

Жестока расправа меѓу членовите на ДИК предизвика приговорот од ВМРО - ДПМНЕ за гласачко место со број 2844 од Центар. Станување од место и напуштање на седницата во момент пред да започне гласањето, ...

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Алфа - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК отфрли приговори за пет места во Центар

МКД - 11.04.2013

Државната изборна комисија, која денеска расправа за забелешките на ВМРО – ДПМНЕ за гласањето во општината Центар, досега отфрли пет приговори од вкупно 66.

Партиски препукувања во ДИК - отфрлени пет приговори

Нова ТВ - 11.04.2013

Дискусијата во ДИК за време на разгледувањето на приговорите од ВМРО – ДПМНЕ за гласањето во Центар доби партиска конотација.

(ВИДЕО) Кондарко: Кој ги носеше лицата од Пустец да гласаат и кој им даде лични карти и адреси

А1 On - 11.04.2013

Досега ДИК разгледа и одби како неосновани 12 приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Општина Центар. Сите приговори се со идентична содржина, ВМРО-ДПМНЕ тврди дека членови на СДСМ ја нарушувале тајноста на ...

ДИК одби 12 приговори на ВМРО-ДПМНЕ како неосновани

+инфо - 11.04.2013

Дванаесет приговори за општина Центар, колку што досега разгледа Државната изборна комисија (ДИК) по предлог на ВМРО-ДПМНЕ, се одбиени како неосновани.

Одбиени уште 12 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Центар

Макфакс - 11.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) во продолжение од работата во четвртокот со мнозинство гласови ги одби уште 12 приговори за гласањето во вториот круг од локалните избори одржан на 7-ми април во ...

ДИК заседава и одбива приговори

Сител - 11.04.2013

Државната изборна комисија втор ден по ред одлучува по приговорите поднесени од политичките партии за изборни нерегуларности. Шест приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Центар до 14 часот беа отфрлени.

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ приговара зошто самите не ја повикале полицијата

А1 On - 11.04.2013

ВМРО-ДПМНЕ со идентични приговори за сите 66 избирачки места во општина Центар се обидува да ја оспори победата на Андреј Жерновски.

ДИК досега ги одби сите приговори

Алфа - 11.04.2013

ДИК досега ги одби сите приговори ДИК не прифати ниту еден од досега разгледаните приговори на политичките партии за вториот круг од локалните избори.Во тек е дебатата за 60 приговори на ВМРО-ДПМНЕ ...

Кондарко: ВМРО-ДПМНЕ манипулира

Нова ТВ - 11.04.2013

Претседателот на ДИК, Борис Кондарко, на вечерашната седница на која се разгледуваат приговорите за Центар од страна на ВМРО-ДПМНЕ, излезе со податок регистриран од службите на ДИК за манипулација на ...

ДИК отфрли 24 приговори за Центар

+инфо - 11.04.2013

Дваесет и четири од приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во општина Центар се отфрлени од страна на Државната изборна комисија (ДИК) како неосновани.

ДИК ги одби сите приговори за Куманово

Нетпрес - 11.04.2013

Државната изборна комисија ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, со што Зоран Дамјановски останува градоначалник на Куманово.

ДИК: Приговорите за Центар од ВМРО-ДПМНЕ со бланко листови со печат

+инфо - 11.04.2013

Повеќето од половина приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за општина Центар се одбиени од страна на Државната изборна комисија (ДИК). До сега комисијата одби 41 приговор од поднесени 66.

ДИК ја потврди победата на Жерновски во Центар

Нова ТВ - 11.04.2013

Државната изборна комисија ги отфрли сите 66 приговори на партијата ВМРО ДПМНЕ. Образложението на приговорите на ВМРО-ДПМНЕ се однесуваше на опозиционата СДСМ за нарушување на приватноста на ...

Жерновски градоначалник на Центар

А1 On - 11.04.2013

Државаната изборна комисија ги одби како неосновани сите 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ, поднесени за сите избирачки места во општина Центар.

ДИК ги отфрли сите приговори за Центар - Жерновски на чекор до конечната победа

+инфо - 11.04.2013

Државната изборна комисија (ДИК) како неосновани ги отфрли сите 66 приговори поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ за изборниот процес во општина Центар.

ДИК расправа за приговорите од ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Р.С.Европа - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК ги разгледува приговорите за општина Центар

Курир - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Капитал - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

Дамјановски останува градоначалник на Куманово - ДИК ги одби сите приговори

Inpress - 11.04.2013

Скопје, 11. април 2013 (ИНПРЕС) ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово со што Зоран Дамјановски останува градоначалник на градот.

ДИК ги отфрли првите два приговори за Општина Центар

Кајгана - 11.04.2013

Под речиси двочасовна жестока дискусија Државната изборна комисија отфрли два приговора поднесени од владејачката ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во Општина Центар, за вториот круг од локалните избори од ...

Ниту членовите на ДИК од ДПМНЕ не гласаа за приговорите на ДПМНЕ

Кирилица - 11.04.2013

ДИК го одби и вториот приговор за општина Центар. Членовите на ДИК предложени од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа да се прифати приговорот од нивната партија и беа воздржани.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

Сител - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

А1 On - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги одби приговорите за Куманово, се разгледуваат приговорите за Центар

Кајгана - 11.04.2013

Државната изборна комисија од вкупно 30 приговори на ВМРО-ДПМНЕ одби 29, а еден приговор е делумно прифатен, со што актуелниот градоначалник на Куманово и кандидат од СДСМ Зоран Дамјановски останува ...

ДИК ги одби приговорите за Куманово, на ред се приговорите за Жерновски

Кирилица - 11.04.2013

На дневен ред денеска, Државната изборна комисија ги има 66-те приговори од ВМРО-ДПМНЕ за изборните нерегуларности во општината Центар.

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

А1 On - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

Кирилица - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

МРТ - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

Потврдено: Андреј Жерновски е новиот градоначалник на Центар

Таратур - 11.04.2013

Државаната изборна комисија ги одби како неосновани сите 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ, поднесени за сите избирачки места во општина Центар.

ДИК ги одби приговорите, Циц е градоначалник на Куманово

А1 On - 11.04.2013

Вечерва , Државната изборна комисија ги отфрли сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово. Со ова останува победата на Зоран Дамјановски во градоначалничката трка за Куманово.

ДИК пресече: Зоран Дамјановски е градоначалник на Куманово!

+инфо - 11.04.2013

Приговорите што ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Државната изборна комисија за Куманово, не успеаја да влијаат на конечниот резултат во оваа општина, по што конечно е дека досегашниот градоначалник Зоран ...

ДИК ги одби сите приговори, Дамјановски е градоначалник на Куманово

Таратур - 11.04.2013

Доцна вчера вечер , Државната изборна комисија ги отфрли сите приговори кои ВМРО-ДПМНЕ ги имаше поднесено за Куманово. Со ова останува победата на Зоран Дамјановски во градоначалничката трка за ...

ДИК ќе ги разгледува приговорите за победата на Жерновски

Нова ТВ - 11.04.2013

Државната изборна комисија на дневен ред денеска ги има 66-те приговори од ВМРО-ДПМНЕ за изборните нерегуларности во општината Центар.

ДИК ги одби сите приговори за Куманово

Курир - 11.04.2013

На синоќешната седница ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, со што Зоран Дамјановски останува градоначалник на Куманово.

ДИК одлучува за приговорите против Жерновски

+инфо - 11.04.2013

Државната изборна комисија на дневен ред денеска ги има приговори од ВМРО-ДПМНЕ за изборните нерегуларности во општината Центар.

Дамјановски останува градоначалник на Куманово - ДИК ги одби сите приговори

Press24 - 11.04.2013

ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово со што Зоран Дамјановски останува градоначалник на градот На седницата која се одржа вчера, Државната изборна комисија ги одби сите приговори ...

ДИК ги одби приговорите за Куманово, на ред се приговорите за Центар

Макфакс - 11.04.2013

Државната изборна комисија од вкупно 30 приговори на ВМРО-ДПМНЕ одби 29, а еден приговор е делумно прифатен, со што актуелниот градоначалник на Куманово и кандидат од СДСМ Зоран Дамјановски останува ...

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Сител - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК ќе ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Press24 - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори Членовите на Комисијата ќе продолжат со разгледување на приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за ...

ДИК ќе решава за 66 приговори за сите 66 избирачки места во Центар

МКД - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе разгледува 66 приговори од ВМРО-ДПМНЕ за изборните нерегуларности во општината Центар.

Жестока расправа во ДИК за приговорите на ВМРО - ДПМНЕ

Нова ТВ - 11.04.2013

Половина час членовите на ДИК расправаат за приговорот од ВМРО - ДПМНЕ за гласачко место уште со број 2844. Овластениот претсваник на ВМРО - ДПМНЕ, Илија Илијоски рече дека на ова место се агитиорало ...

ВИДЕО: Ниту членовите на ДИК од ДПМНЕ не гласаа за приговорите на ДПМНЕ

А1 On - 11.04.2013

ДИК го одби и вториот приговор за општина Центар. Членовите на ДИК предложени од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа да се прифати приговорот од нивната партија и беа воздржани.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

Локално - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Пауза од расправиите, кавгите и кафињата во ДИК

Бриф - 11.04.2013

По повеќечасовната работа на Државната изборна комисија која беше тензична, со кавги и расправии меѓу членовите на комисијата и претставниците на партиите, пауза во ДИК.

ДИК го реши Куманово, утре е на ред Центар

Бриф - 11.04.2013

Државната изборна комисија провати 29 од вкупно 30 приговори на ВМРО ДПМНЕ за вториот круг гласање во Куманово, а нецелосно одби еден.

ДИК ги одби сите приговори за Куманово сега на ред е Центар со 66 приговори

МК News - 11.04.2013

Досега ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово. Останува вечерва да се разгледаат уште 6 за Куманово. ДИК се одлучи само за дисциплинска постапка против еден граѓанин кој агитирал на ...

ДИК ќе ги разгледува приговорите за Центар

Денешен - 11.04.2013

Денеска Државната изборна комисија ќе продолжи со разгледување на приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

ДИК ги отфрли приговорите за Центар

Фактор - 11.04.2013

Денеска Државната изборна комисија одлучи да ги отфрли сите приговори за вториот круг на локалните избори во Центар. Приговорите главно се однесуваа на нарушување на тајноста на гласањето и ...

ДИК отфрли пет приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Бриф - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги одби приговорите за Куманово, на ред се приговорите за Центар

Тера - 11.04.2013

Државната изборна комисија од вкупно 30 приговори на ВМРО-ДПМНЕ одби 29, а еден приговор е делумно прифатен, со што актуелниот градоначалник на Куманово и кандидат од СДСМ Зоран Дамјановски останува ...

ДИК ќе ги разгледува 66-те приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Либертас - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

Кој ги носеше луѓето од ПУСТЕЦ-ДИК до сега одби 12 приговори

Локално - 11.04.2013

Досега ДИК разгледа и одби како неосновани 12 приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Општина Центар. ВМРО ДПМНЕ ја напаѓаше а Кондрако ја бранеше полицијата.Останаа уште 54 приговори за Центар.

ДИК ги одби приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, Дамјановски и понатаму градоначалник на Куманово

Либертас - 11.04.2013

Доцна синоќа Државната изборна комисија ги одби сите приговори кои ВМРО-ДПМНЕ ги достави за гласањето во Куманово, што значи дека сега и официјално Зоран Дамјановски од Сојузот за иднината и понатаму ...

ДИК ќе ги разгледува приговорите за Центар

Sky - 11.04.2013

Денеска Државната изборна комисија ќе ги разгледува 66-те приговори од ВМРО-ДПМНЕ за изборните нерегуларности во општината Центар.

ДИК отфрли пет приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар, остануваат уште 61

Либертас - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги разгледува приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Бриф - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата.

Отфрлени жалбите на ВМРО-ДПМНЕ за изборите во Центар

Република - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК отфрли приговори за пет избирачки места за Центар

Денешен - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ДИК ги одби приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, Дамјановски останува градоначалник

Република - 11.04.2013

Доцна синоќа Државната изборна комисија ги одби сите приговори кои ВМРО-ДПМНЕ ги достави за гласањето во Куманово, што значи дека сега и официјално Зоран Дамјановски од Сојузот за иднината и понатаму ...

(ВИДЕО) „Турски серии“ во ДИК

Бриф - 11.04.2013

Расправата за нерегуларностите во општина Центар, се уште трае во ДИК. Уморот и сериозноста на темата ги совладува членовите на комисијата, но за придонесуваат и помалку неконструктивните приговори ...

(ВИДЕО) ДИК расправа за гласач од Карпош кој приговара во општина Центар?

Бриф - 11.04.2013

ДИК и понатаму продолжува со решавање и разгледување на неправилностите во општина Центар. -Денковски Томислав – ова лице своерачно се потпишало и дало изјава со сомнителна содржина.

ВИДЕО: Кавга во ДИК поради првиот приговор на ВМРО-ДПМНЕ за Центар кој беше одбиен

Либертас - 11.04.2013

ДИК го одби првиот од вкупно 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во општина Центар и тоа после скоро еден ипол час натегање и расправа.

ВИДЕО: Одбиени 12 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар, кавга за гласачите од Пустец

Либертас - 11.04.2013

Досега ДИК разгледа и одби како неосновани 12 приговори од ВМРО-ДПМНЕ за Општина Центар, пренесува А1он. Сите приговори се со идентична содржина, ВМРО-ДПМНЕ тврди дека членови на СДСМ ја нарушувале ...

(ВИДЕО) Кавга во ДИК на расправата за првиот приговор за Центар кој пред малку беше одбиен

Бриф - 11.04.2013

ДИК го одби првиот од вкупно 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за гласањето во општина Центар и тоа после скоро еден ипол час натегање и расправа.

Одбиени сите 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Бриф - 11.04.2013

Сите 66 приговори што ВМРО-ДПМНЕ ги достави до ДИК за Центар , се одбиени а за едно избирачко место ДИК ќе поведе иницијатива за дисциплинска постапка за членовите на избирачкиот одбор.

Одбиени сите 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 11.04.2013

Сите 66 приговори за Центар од страна на ВМРО-ДПМНЕ се одбиени а за едно избирачко место ДИК ќе поведе иницијатива за дисциплинска постапка за членовите на избирачкиот одбор.

Обновено: Паднаа сите приговори за Центар во ДИК, Жерновски седнува на фотелјата на Тодоровиќ!

Фактор - 11.04.2013

Државната изборна комисија ги отфрли сите приговори за вториот круг на локалните избори во Центар. Приговорите главно се однесуваа на нарушување на тајноста на гласањето и агитирање, како и за ...

ДИК отфрли десетици приговори за гласањето во Центар

Вечер Прес - 11.04.2013

ИСТЕЧЕ РОКОТ ЗА ОДЛУЧУВАЊЕ ПО ПРИГОВОРИТЕ ЗА ВТОРИОТ КРУГ До доцна во ноќта членовите одлучуваа по 252 приговори за гласањето во 15 општини поднесени од СДСМ и нивната коалиција До рано утрово ...

ДИК ги одби приговорите, Жерновски градоначалник на Центар

Sky - 11.04.2013

Сите 66 приговори за Центар поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, беа одбиени од Државната изборна комисија, со што се ДИК ја легитимира победата на Андреј Жерновски за градоначалник на Центар.

ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар, потврдена победата на Жерновски

Либертас - 11.04.2013

Државната изборна комисија ги одби како неосновани сите 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ, поднесени за сите избирачки места во општина Центар.

Дик ги одби приговорите – Жерновски градоначалник на Центар

МК News - 11.04.2013

Државаната изборна комисија ги одби како неосновани сите 66 приговори на ВМРО-ДПМНЕ, поднесени за сите избирачки места во општина Центар.

ДИК ги одби сите приговори за Куманово

Точка - 11.04.2013

Државната изборна комисија ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, со што Зоран Дамјановски останува градоначалник на Куманово.

ДИК одби три приговори на ВМРО- ДПМНЕ за општина Центар

Sky - 11.04.2013

Членовите на ДИК одбија три преговори од ВМРО - ДПМНЕ за вториот круг од глсањето во Општина Центар, по жестока расправа.

ДИК решава за Центар и победата на Жерновски

Локално - 11.04.2013

ДИК ја продолжија расправата по приговорите на ВМРО ДПМНЕ. От како вчера беа одбиени сите за Куманово и официјално Зоран Дамјановски опстанува градоначалник на опозицијата денеска, започна расправата ...

ДИК ги одби сите приговори за Куманово сега на ред е Центар со 66 приговори

Локално - 11.04.2013

Досега ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово. Останува вечерва да се разгледаат уште 6 за Куманово. ДИК се одлучи само за дисциплинска постапка з проти еден граќанин кој агитирал на ...

На Циц му олесна – ДИК ги одби приговорите за Куманово

Република - 11.04.2013

Досега ДИК ги одбила сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово. Вечерва треба да се разгледаат уште 6 приговори за Куманово.

ВИДЕО: Дури ни членовите на ВМРО-ДПМНЕ не гласаат за приговорите на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 11.04.2013

ДИК го одби и вториот приговор за општина Центар. Членовите на ДИК предложени од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа да се прифати приговорот од нивната партија и беа воздржани, пренесува А1он.

ДИК ги одби приговорите, Дамјановски е градоначалник на Куманово

Sky - 11.04.2013

Државната изборна комисија вечерва ги отфрли сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово, со што останува победата на Зоран Дамјановски во градоначалничката трка за Куманово, јави А1он.

Отфрлени жалбите на ВМРО-ДПМНЕ за изборите во Центар

Н.Македонија - 11.04.2013

Државната изборна комисија на денешното продолжение на седницата отфрли приговори за пет избирачки места за гласањето во Општина Центар поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ Приговорите главно се ...

ДИК: Завршени изборите во Куманово, на ред е Центар

Н.Македонија - 11.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи да ги разгледува приговорите за вториот круг од гласањето на локалните избори што се одржаа во неделата Членовите на Комисијата ќе продолжат со ...

Остра расправа за жалбите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Н.Македонија - 11.04.2013

Членовите на ДИК расправаат за приговорот од ВМРО - ДПМНЕ за гласачко место со број 2844 во скопската општина Центар, каде во вториот круг од гласањето победа извојува Андреј Жерновски од здружената ...

ДИК отфрли дваесетина приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Центар

Н.Македонија - 11.04.2013

Државната изборна комисија досега одби повеќе од 20 приговори кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за изборниот процес во општина Центар ВМРО-ДПМНЕ поднесе повеќе од 60 приговори за општина ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ доставија 100-тина приговори до ДИК

Дневник - 10.04.2013

Политичките партии до 19 часот, кога истече рокот за поднесување, доставија повеќе приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во ...

Истече рокот за поднесување приговори до ДИК

Утрински - 10.04.2013

Политичките партии синоќа до 19 часот, кога истече рокот за поднесување, доставија повеќе приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се ...

Денеска седница на ДИК за приговорите

Канал5 - 10.04.2013

Синоќа во 19 часот истече законскиот рок во кој партиите доставија приговори за текот на гласањето на вториот круг од локалните избори што се одржаа во неделата на 7 април.

Пристигнале над 240 приговори до ДИК

Press24 - 10.04.2013

Вчера во 19 часот истече рокот за поднесување жалби и приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори Политичките партии вчера до 19 часот до ДИК доставија 240 приговори ...

Итна седница на ДИК, поднесени приговори за Куманово, Центар и Струга

Макфакс - 10.04.2013

Државната изборна комисија(ДИК), за вторник закажа итна седница по барање на општинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен гласачки материјал од три избирачки места од ...

Во Куманово снемало избирачки списоци

МКД - 10.04.2013

Државната изборна комисија денеска ќе одржи итна седница по барање на општинската изборна комисија од Куманово за одземен гласачки материјал од три избирачки места од Куманово.

Поднесени над 200 приговори до ДИК

Нетпрес - 10.04.2013

Во Државната изборна комисија, до законскиот рок синоќа до 19 часот, пристигнале над 200 приговори. Најмногу приговори поднеле СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, над 100, а ДУИ и НДП по 16, додека ДПА четири.

ДИК:ОИК Куманово да дозволи увид со присуство на партиите

Нова ТВ - 10.04.2013

ДИК донесе заклучок Општинската изборна комисија на Куманово да дозволи да се изврши увид но, не и одземање на избирачките материјал.

ДИК досега одби вкупно 11 приговори на ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 10.04.2013

Државната исборна комисија вечерва продолжува со работа и како што се очекуваше најжестока дискусија предизвикаа приговорите на ВМРО ДПМНЕ за вториот круг гласање во Куманово.

ДИК досега одби вкупно 11 приговори на ВМРО ДПМНЕ

+инфо - 10.04.2013

Државната изборна комисија вечерва имаше жестока дискусија околу приговорите на ВМРО ДПМНЕ за вториот круг гласање во Куманово.

ДИК досега ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово

А1 On - 10.04.2013

Досега ДИК ги одби сите приговори на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово. Останува вечерва да се разгледаат уште 6 за Куманово. ДИК се одлучи за дисциплинска постапка за албанец кој агитирал на гласањето.

ДИК: Зоран Дамјановски-Циц останува градоначалник

Нова ТВ - 10.04.2013

Државната изборна комисија од вкупно 30 приговори на ВМРО ДПМНЕ за вториот круг гласање во Куманово одби 29, а еден делумно прифати.

Со 66 приговори ВМРО-ДПМНЕ ја оспорува победата на Жерновски

Таратур - 10.04.2013

Со 66 приговори ВМРО-ДПМНЕ сака да ја оспори победата на Андреј Жерновски во Центар. Имаат поднесено приговори, колку што има гласачки места во Центар.

Поднесени над 240 приговори до ДИК

Курир - 10.04.2013

Политичките партии до 19 часот, кога истече рокот за поднесување, доставија повеќе приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во ...

(ВИДЕО) Со 66 приговори ВМРО-ДПМНЕ сака да ја оспори победата на Жерновски

А1 On - 10.04.2013

Со 66 приговори ВМРО-ДПМНЕ сака да ја оспори победата на Андреј Жерновски во Центар. Имаат поднесено приговори, колку што има гласачки места во Центар.

Итна седница на ДИК, поднесени приговори за Куманово, Центар и Струга

Кајгана - 10.04.2013

Државната изборна комисија закажа итна седница по барање на општинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен гласачки материјал од три избирачки места од Куманово.

Итна седница на ДИК

Алфа - 10.04.2013

Државната изборна комисија, за денеска во десет часот закажа итна седница по барање на општинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен гласачки материјал од три избирачки ...

ДИК: Итна седница за Куманово

Нова ТВ - 10.04.2013

Државната изборна комисија, за денеска во десет часот закажа итна седница по барање на Oпштинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен гласачки материјал од три избирачки ...

Дик заседава , одбиени до сега 11 приговори за Куманово

Локално - 10.04.2013

ДИК и вечерва продолжува со работа и како што се очекуваше најжестока дискусија предизвикаа приговорите на ВМРО ДПМНЕ за вториот круг гласање во Куманово, поради што денеска се оддржаа и протести во ...

Политичките партии поднеле над 240 приговори до ДИК

Sky - 10.04.2013

Рокот за приговори и жалби до Државната изборна комисија истече вчера во 19:00 часот. До ДИК вчера од страна на политичките партии биле доставени 240 приговори за локалните избори.

ДИК со итна седница за Куманово

Денешен - 10.04.2013

Претпладнево Државната изборна комисија треба да одржи седница на која ќе биде разгледано барањето на Општинската изборна комисија-Куманово, а по наредба на истражен судија, за одземање на ...

Итна вонредна седница на ДИК

Локално - 10.04.2013

Државната изборна комисија, со итна седница по барање на општинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен гласачки материјал од три избирачки места од Куманово.

ДИК мора да ги реши приговорите до утре вечер, ВМРО-ДПМНЕ притиска за Центар и Куманово

Бриф - 10.04.2013

По завршување на вонредната седница посветена на случајот Куманово, ДИК треба да ги разгледа пристигнатите приговори од политичките партии за вториот круг од локалните избори.

Поднесени над 200 приговори до ДИК

Точка - 10.04.2013

Во Државната изборна комисија, до законскиот рок синоќа до 19 часот, пристигнале над 200 приговори. Најмногу приговори поднеле СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, над 100, а ДУИ и НДП по 16, додека ДПА четири.

Итна седница на ДИК, поднесени приговори за Куманово, Центар и Струга

Тера - 10.04.2013

Државната изборна комисија(ДИК), за вторник закажа итна седница по барање на општинската изборна комисија од Куманово и претходна пријава за одземен гласачки материјал од три избирачки места од ...

ДИК досега ги одби сите приговори на ВМРО ДПМНЕ

Либертас - 10.04.2013

Државната изборна комисија вечерва продолжува со работа и како што се очекуваше најжестока дискусија предизвикаа приговорите на ВМРО ДПМНЕ за вториот круг гласање во Куманово, јавува Нова .

Вечерва истекува рокот за приговори за вториот круг од изборите

Дневник - 09.04.2013

Вечер истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во неделата на 7 април.

Истекува рокот за приговори за вториот круг од изборите

Канал5 - 09.04.2013

Вечер истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во неделата на 7 април.

Истекува рокот за приговори за вториот круг од изборите

Утрински - 09.04.2013

Вечерва истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во неделата на 7 април.

Истекува рокот за приговори за вториот круг од изборите

24 Вести - 09.04.2013

Вечер истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во неделата на 7 април.

Истече рокот за поднесување приговори до ДИК

Канал5 - 09.04.2013

Политичките партии до 19 часот, кога истече рокот за поднесување, доставија повеќе приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во ...

Истече рокот за поднесување приговори до ДИК

Сител - 09.04.2013

Политичките партии до 19 часот, кога истече рокот за поднесување, доставија повеќе приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во ...

Истекува рокот за поднесување приговори за изборите

Нетпрес - 09.04.2013

Вечерва истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија во врска со вториот круг од локалните избори во Македонија.

Вечерва истекува рокот за приговори до ДИК за вториот круг од изборите

Капитал - 09.04.2013

Вечерва истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори. Приговорите се поднесуваат во рок од 48 часа по завршувањето на гласањето, односно ...

Истекува рокот за приговори за вториот круг од изборите

Сител - 09.04.2013

Вечерва истекува рокот за поднесување приговори до државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори. Партиите вообичаено тактизираат до последен момент, но според представките што до ...

Истекува рокот за приговори до ДИК

Нова ТВ - 09.04.2013

До вечерва истекува рокот за приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија. Секој подносител на листата на кандидати може да поднесе приговор до ДИК во рок ...

Во 19 часот истекува рокот за приговори за вториот изборен круг

+инфо - 09.04.2013

Вечер во 19 часот истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во неделата.

Истече рокот за поднесување приговори до ДИК

А1 On - 09.04.2013

Политичките партии до 19 часот, кога истече рокот за поднесување, доставија повеќе приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во ...

Приговорите на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат отфрлени

Нова ТВ - 09.04.2013

Интервју со Андреј Жерновски, кандидат за градоначалник на здружената опозиција и во исчекување на конститутирање на мандатот: за гласачите од Пустец кои ВМРО-ДПМНЕ се надеваше дека ќе му донесат ...

ВМРО-ДПМНЕ поднела 66 приговори за Центар

+инфо - 09.04.2013

ВМРО-ДПМНЕ поднела 66 приговори до Државната изборна комисија за општина Центар, каде Андреј Жерновски во двата изборни круга ја освои довербата на гласачите.

ВМРО-ДПМНЕ со 66 приговори го напаѓа Центар, се бори и за Куманово

+инфо - 09.04.2013

Шеесет и шест приговори, колку што има избирачки места во општина Центар, поднела денеска владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија откако во неделата заврши вториот круг од ...

Речиси 240 приговори стасале во ДИК

+инфо - 09.04.2013

Политичките партии до 19 часот, кога истече рокот за поднесување, доставија повеќе приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во ...

Истекува рокот за приговори за вториот круг од изборите

А1 On - 09.04.2013

Вечер истекува рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за вториот круг од локалните избори во Македонија, што се одржаа во неделата на 7 април.