TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓупартиски пресметки поради образованието

А1 - 13.09.2009

Партизација, политизација и нееднаков третман на учениците Албанци - Нова демократија обвинува дека погрешниот концепт на Владата придонел во образовниот ...

Рушити: Да се решат проблемите со деполитизацијата на образованието

Алсат-М - 13.09.2009

Нова демократија денеска побара итно решевање на проблемите кои го означија почетокот на учебната година.

Министерот ќе казнува градоначалници

Време - 12.09.2009

Министерот за образование Никола Тодоров вчера јавно побара од градоначалниците и од директорите на основните училишта да ги спроведат решенијата на Државниот ...

Синдикатот обвинува: Спогодбата меѓу СОНК и Владата е обична фарса

Утрински - 12.09.2009

Министерот за образование, Никола Тодоров, се крие зад Спогодбата што ја склучи пред крајот на минатата година со Синдикатот за образование, наука и култура, ...

Протест на избрканите професори од Пробиштип

А1 - 11.09.2009

Седумнаесет наставници од Пробиштип, на кои не им беше продолжен договорот за работа на 1-ви септември, денес мирно протестираа пред зградата на Локалната ...

ССМ: Правата на наставниците не се заштитени

А1 - 11.09.2009

Сојузот на синдикатите на Македонија обвинува дека спогодбата што ја потпишаа СОНК и Министерството за образование не ги штити правата на наставниците и ...

Сите наставници се враќаат на работа

Време - 11.09.2009

Тони Ангеловски Сите 276 наставници со договор на дело, кои добија откази на почетокот на учебната година, треба да се вратат на работа до крајот на денот, ...

Политика во дворови

Утрински - 11.09.2009

„Не е лошо да има политика и во образованието, но проблем е кога таа таму се води на ниво на училишни дворови“.

Тодоров: "давам се од себе"

Телма - 11.09.2009

Министерот за образование и наука Никола Тодоров најави дека викендов ќе има средба со градоначалници посветена на проблемот со наставниците на кои не им се ...

Ќе се вратат на работа просветниците што незаконски добија откази

Н.Македонија - 11.09.2009

Неколку десетици професори и наставници на кои не им беа продолжени договорите ќе бидат вратени на работа, соопшти министерот за образование Никола Тодоров Ова ...

Политизацијата тешко се искоренува оти државата е најголем работодавец

Н.Македонија - 11.09.2009

Има законски одредби со кои ќе се избегне политизацијата, само тие треба да се спроведуваат, за секој избор да има конкурс, смета поранешниот министер за ...

Неизвесна судбината на професорите кои останаа на улица

Алфа - 12.09.2009

Отпуштени наставници од 7 градови од источна Македонија формираа координативно тело за сами да си ги бараат загубените работна места.

Тодоров на средба со градоначалниците за отпуштените наставници

Кирилица - 11.09.2009

- Не станува збор за мал број наставници и не треба да го премолчиме овој проблем Министерот за образование и наука Никола Тодоров најави дека викендов ќе има ...

Тодоров - договорите за работа не треба да бидат црна дамка во образованието

Сител - 11.09.2009

Министерот за образование и наука Никола Тодоров најави дека викендов ќе има средба со градоначалници посветена на проблемот со наставниците на кои не им се ...

Тодоров вети средба со градоначалниците за проблемот со наставниците

Канал5 - 11.09.2009

Министерот за образование и наука Никола Тодоров најави дека викендов ќе има средба со градоначалници посветена на проблемот со наставниците на кои не им се ...

ССМ го обвинува СОНК за неефективна спогодба

Кирилица - 11.09.2009

Спогодбата ниту во декември ги реши прашањата, ниту сега вработените ќе имаат некоја правна основа да си ги засноваат нивните работни односи Мултиетничкиот ...

Пејачот и отпуштен наставник по биологија ги испразни училниците во О.У. „Јоаким Крчовски“

Канал5 - 11.09.2009

Отказот за пејачот и наставник по биологија Горан Тодоровски предизвика револт кај учениците и родителите во скопското село Волково.

Во Пробиштип протестираа отпуштените наставници

Канал5 - 11.09.2009

Со мирен предупредувачки протест пред зградата на локалната самоуправа денеска 17 наставници од Пробиштип го искажаа своето незадоволство поради нивните ...

Наставници од Пробиштип протестираат пред општината

Сител - 11.09.2009

Шеснаесет наставници од Пробиштип денес на протести пред зградaта на општината. Тие бараат повторно да бидат вратени на работните места, зошто ги имаат ...

Тодоров во одбрана на наставниците

Вечер - 11.09.2009

Министерот за образование и наука Никола Тодоров најави дека викендов ќе има средба со градоначалници посветена на проблемот со наставниците на кои не им се ...

Не важат решенијата за враќање на избрканите наставници?

А1 - 10.09.2009

За дел од градоначалниците и директорите на училиштата не важат решенијата од Државниот просветен инспекторат за враќање на избрканите наставници на работните ...

Арсов ги избрка наставниците

Време - 10.09.2009

Десетина наставници со работен стаж поголем од пет години вчера биле избркани од Државниот просветен инспекторат откако побарале средба со директорот на оваа ...

Декларација за деполитизација на образованието

Утрински - 10.09.2009

Дистанцирање на образованието од политиката и политичките текови во општеството, континуирано унапредување на образовниот процес преку имплементација на ...

Избрканите наставници ќе протестираат пред Владата

Н.Македонија - 10.09.2009

Ако до 1 октомври не се вратат на работа наставниците што беа отпуштени од работа, ќе протестираме пред Владата, најавија од Мултиетничкиот синдикат за ...

Наставниците кои останаа без работа формираат координативно тело

Алфа - 10.09.2009

Наставниците кои останаа без работа кренаа раце од СОНК и министерството за образование. Ќе формираат самостојно координативно тело.

Потпишана декларација за деполитизирање на образованието

А1 - 09.09.2009

Масовните отпуштања на наставниците и професорите предизвикаа реакција и кај претставниците на меѓународните организации кај нас.

ССМ штрајкува, СОНК преговара

Време - 09.09.2009

Советот на Синдикатот за образование и наука вчера на вонредна седница донесе одлука низ разговори со Министерството за образование и наука и со ...

Поништени вработувањата на 60 наставници

Вест - 09.09.2009

Инспекторите направиле контрола на околу 40% од школите и откриле дека 60 наставници биле вработени без соодветно образование Државниот просветен инспекторат ...

СОНК и министерот контра 1.000 отпуштени наставници

Утрински - 09.09.2009

Власта сака да ги минимизира сопствените партиски чистки во образованието и бројката од околу 1.000 наставници кои својата неприпадност кон владејачката ...

Потпишување декларација за деполитизација на образованието, мултиетничката толеранција и ненасилна комуникација

Алфа - 09.09.2009

Министерот за образование и наука Никола Тодоров и претставници на граѓанските организации денеска во Скопје, ќе потпишат Декларација за деполитизација на ...

Потпишана декларација за деполитизација во образованието

Форум - 09.09.2009

Потпишана нова декарација за немешање на политиката во образованието. Во свечената сала на Клубот на пратеници денес свечено беше портпишана „Декларацијата за ...

Дистанцирање на образованието од политиката

Алсат-М - 09.09.2009

Декларација за деполитизација на образованието, мултиетничка толеранција и ненасилна комуникација, потпишаа денеска првиот човек на образование, Никола ...

Отпуштените наставници започнаа дипломатска мисија

Алфа - 09.09.2009

Наместо да предаваат на ученици во своите градови, отпуштените наставници од земјава започнаа дипломатска мисија.

За да се деплитизира образованието, потребна е добра воља

Канал5 - 09.09.2009

Излезот од безизлезната ситуација во која се најдоа наставниците што останаа без работа го побарале и од мисијата на ОБСЕ во Македонија.

Декларација против деполитизација во образованието

Сител - 09.09.2009

Политиката во образованието зазема се поголеми размери. Протестот на учениците од средното медицинско голем дел од партиите го искористија во своја полза.

Потпишана декларација за деполитизација во образованието

МРТ - 09.09.2009

Декларацијата за деполитизација на образованието, мултиетничка толеранција и ненасилна комуникација потпишана е денеска во Скопје.

Декларација за деполитизација на образованието, мултиетничка толеранција и ненасилна комуникација

Нетпрес - 09.09.2009

Министерот за образование и наука Никола Тодоров и претставници на граѓанските организации денеска ќе потпишат “Декларација за деполитизација на образованието, ...

Дистанцирање на образованието од политиката

Нетпрес - 09.09.2009

Декларација за деполитизација на образованието, мултиетничка толеранција и ненасилна комуникација, потпишаа денеска првиот човек на образование, Никола ...

Тодоров во општините каде што имаше најмногу отпуштања

Нетпрес - 09.09.2009

Министерот за образование и наука Никола Тодоров најави дека деновиве ќе ги посети градоначалниците во општините каде што имаше најмногу отпуштања во ...

Потпишана декларација за деполитизација во образованието

Макфакс - 09.09.2009

Декларацијата за деполитизација на образованието, мултиетничка толеранција и ненасилна комуникација потпишана е денеска во Скопје.

Тодоров ќе врати дел од отпуштените наставници на работа

Алсат-М - 08.09.2009

Еден дел од отпуштените од работа во образованието повторно ќе бидат вратени на нивните работни места.

Министерот Тодоров не ги отпочнал средбите со градоначалниците

Алфа - 08.09.2009

Министерот за образование сеуште не ги отпочнал средбите со градоначалниците во чии општини имаше најголеми отпуштања на наставници.

Извисиле 274 наставници

Вест - 07.09.2009

На вонредната седница, СОНК вчера заклучи дека 274 наставници ги исполниле условите за продолжување на работниот однос, но, сепак, на нивно место биле донесени ...

СОНК вели дека 274 наставници биле избркани

Утрински - 07.09.2009

Синдикатот за образование, наука и култура вчера одржа вонредна седница на која беше разгледана реализацијата на Спогодбата меѓу СОНК и трите министерства, ...

ССМ и месо бараат одговорност од Тодоров

Телма - 07.09.2009

Сања Јовановиќ Дамјановска Зад целата ситуација со смените на наставниците не стојат општините туку министерството за образование- обвинуваат од сојузот на ...

Градоначалниците бесправно отпуштиле наставници

Н.Македонија - 07.09.2009

За 274 просветни работници не е испочитувана трансформацијата на работниот однос, заклучено е на вонредната седница на СОНК, одржана вчера - Трансформацијата ...

Синдикатите реагираат на отпуштањата на наставниците

Алсат-М - 07.09.2009

Мултиетничкиот синдикат за образование и Сојузот на синдикати денеска реагираа на вчерашните, според нив, невистинити податоци од Синдикатот на образованието, ...

ССМ контра СОНК најавува протести за отпуштените наставници

Алфа - 07.09.2009

Меѓуетничкиот синдикат на наставниците од ССМ контра СОНК на Дојчин Цветановски- ќе излезеле на протести ако владата до крајот на месецот не ги врати на работа ...

Кај 274 просветни работници не е испочитувана трансформацијата на работниот однос

Кирилица - 07.09.2009

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) вчера одржа вонредна седница на која беше разгледана реализацијата на Спогодбата меѓу СОНК и трите ресорни ...

Отпуштени наставници во над 30 општини

Сител - 07.09.2009

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) и Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) негираат дека само во пет општини има отпуштање на наставници од ...

Трансформацијата на работниот однос не е почитувана за 274 лица

МК-Фондови - 07.09.2009

Трансформацијата на работниот однос не е почитувана за 274 лица Македонија - Економија Понеделник, 07 Септември 2009 09:30 Вонредна седница на СОНК Синдикатот ...