TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар по прва, Работнички по 12-та титула

Време - 14.05.2005

ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈОФ Влеговме во финалето за да ви ја земеме титулата, им порача на кошаркарите на Фершпед Работнички Мирослав Котевски, претседателот на Вардар Осигурување, пред денешниот прв меч (19.30 часот, „Градски парк“) од финалната серија во плејофот од УФА Медиа првата лига. Работнички Ф.

Котевски: Дојдовме во финалето за да ви ја одземеме титулата

Утрински - 14.05.2005

Попладнево Работнички Ф. и Вардар О. го започнуваат финалето во машкото првенство На титулата атакуваа и други екипи изминатите години, но на сите ви е познато во чии витрини завршуваше, е пораката на Веселиновски до противникот. Ве интересира како ќе ве спречиме во намерите да ја освоите титулата.

Вардар Осигурување по тронот на Фершпед Работнички

Вест - 14.05.2005

КОШАРКА- ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈОФ Вечерва во салата "Градски Парк" (19.30) Фершпед Работнички ќе го пречека Вардар Осигурување во првиот натпревар од финалето на плејофот во кошаркарското првенство. Бранителот на титулата Фершпед Работнички ќе стартува со предност од една победа поради подобриот меѓусебен ...

Вардар нов предизвик за Работнички

Дневник - 14.05.2005

КОШАРКА - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ФИНАЛЕТО НА ПЛЕЈОФОТ Фершпед Работнички како фаворит влегува во финалето на плејофот во кошаркарското првенство на Македонија, против Вардар Осигурување, што почнува денеска (19.30 часот). Вардар О. првпат во клупската историја игра финале на плејоф, а Ф.

Фершпед Работнички и Вардар осигурување се пласираа во финалето

Утрински - 12.05.2005

Завршија полуфиналните дуели од разигрувањето за титулата во макбаскет - лигата Тимовите кои во домашното кошаркарско првенство годинава прикажаа најмногу Вардар Осигурување и актуелниот шампион Фершпед Работнички ќе се сретнат во големото финале откако двете екипи славеа со истоветни 3:1 во ...

Агенцијата за приватизација отишла предалеку за "Фершпед"

Утрински - 12.05.2005

Министерот за финансии за спорната приватизација И министерот Поповски вчера се огласи во јавноста околу ,,случајот ,Фершпед'", кој деновиве е актуелен во јавноста. Имено, за оваа компанија неодамна Агенцијата за приватизација испрати допис до Управата за јавни приходи, да ја прекине ревизијата на ...

Агенцијата за приватизација не може да и наредува на УЈП

Дневник - 12.05.2005

НИКОЛА ПОПОВСКИ Агенцијата за приватизација од први април годинава не е правно лице и нема право да ја прогласи Управата за јавни приходи за ненадлежна за ревизија на приватизацијата во "Фершпед", изјави вчера министерот за финансии Никола Поповски.

Вардар Осигурување и Фершпед Работнички во финале

Вест - 12.05.2005

КОШАРКА - УФА МЕДИЈА ПЛЕЈОФ ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ - МЗТ СКОПЈЕ 72:71 (14:12, 24:22, 22:17, 12:20) Скопје.- Сала "Кале". Гледачи: 700. Судии: Стојовски и Митровски Вардар О.: Ѓуровски 2, Ѓорѓиевски, Соколов 18, Наумовски, Кралевски 9, Грнчаров 9, Мираковски 16, Гоцевски 4, Стојанов, Даскаловски, ...

Око Соколово за прво финале на Вардар

Време - 12.05.2005

КОШАРКА УФА МЕДИА ПРВА ЛИГА, ПЛЕЈОФ Самоил Петрески Дарко Соколов постигна пет коша во последните 13 секунди, со кои му донесе триумф на Вардар Осигурување со 72-71 против МЗТ Скопје и пласман во финалето на плејофот од УФА Медиа првата кошаркарска лига.

Вардар на крилјата на Соколов

Дневник - 12.05.2005

КОШАРКА - ПОЛУФИНАЛЕ НА ПЛЕЈОФ Финалистите од Купот на Македонија, Фершпед Работнички и Вардар Осигурување, ќе играат и во финалето на плејофот во кошаркарското првенство што стартува в сабота, во салата "Градски парк" во Скопје. Финалето се игра до четири победи, а актуелниот првак Ф.

Агенцијата нема право да ја запира контролата

Време - 12.05.2005

ПОПОВСКИ ЗА СЛУЧАЈОТ „ФЕРШПЕД“ Агенцијата за приватизација немала право да дава какви било решенија на Управата за јавни приходи, призна вчера Никола Поповски, министер за финансии на прашање дали агенцијата имала право да ја оспорува надлежноста на УЈП да прави контроли во скопски „Фершпед“.

Ревизијата во Фершпед ги скара моќниците во СДСМ

А1 - 11.05.2005

Случајот Фершпед ќе се турка до конечен епилог. Даночните инспектори нема да бидат повлечени се додека не завршат со контрола што треба да покаже дали во 95 тата сегашните директори на Фершпед незаконски го доприватизирале. Ова е ставот на министерот за финансии, под чија капа е Управата за јавни ...

Вардар Осигурување е првиот финалист во кошаркарскиот плеј оф

А1 - 10.05.2005

Екипата на Вардар Осигурување е првиот финалист во кошаркарскиот плеј оф од нашето првенство. Второпласираната екипа од регуларниот дел пред малку до решавачкиот втор триумф во третиот дуел го совлада МЗТ Скопје со 72:71 и со 3:1 вкупно во победи во големото финале го очекува најверојатно Фершпед ...

Хаос околу контролата во „Фершпед“

Време - 10.05.2005

НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ БЕЗ ЈАСЕН СТАВ Александра К. Мишовска Контролата во скопски „Фершпед“ се уште трае, ја чекаме одлуката на Јавното правобранителство, е последната вчерашна изјава од Управата за јавни приходи. Петра Митева, директорка на УЈП, во петокот изјави дека контролорите се повлечени од ...

Бошко Стефановски немал право да ја стопира ревизијата на Фершпед

Канал5 - 10.05.2005

Агенцијата за приватизација нема надлежност да бара стопирање или да прогласува некомпетенција на Управата за јавни приходи во однос на ревизија на приватизацијата на некое друштво. Вака накусо објаснуваат експерти од Правниот факултет за последниот допи Агенцијата за приватизација нема надлежност ...

Во финалето старите ривали, Студент и Работнички

Вест - 10.05.2005

ОДБОЈКА - ПОЛУФИНАЛЕ НА ПЛЕЈ-ОФ, ЖЕНИ Екипата на Студент му се придружи на Работнички Фершпед во финалето на одбојкарскиот плеј-оф од 13-тото првенство на Македонија. Студентките откако во првиот полуфинален меч славеа над Борец со 3:0, немаа шанса своите квалитети да ги покажат и во вториот ...

За 1.000 денари не се одигра мечот во Велес

Утрински - 10.05.2005

Студент службено го доби вториот меч од плејофот против Борец и се пласираше во финалето Работнички Фершпед и Студент ќе се сретнат во финалната плеј-оф серија за шампионската титула во женското одбојкарско првенство на Македонија. Работнички Ф.

Вардар О. Фершпед Р. пред пласман во финалето

Вест - 10.05.2005

КОШАРКА - УФА МЕДИЈА ПЛЕЈОФ Вардар Осигурување и Фершпед Работнички се наоѓаат пред пласман во големото финале во македонското кошаркарско првенство. Вардар О. вечерва во "Кале" (17 часот) го пречекува МЗТ Скопје против кого веќе има водство од 2-1 во победи, а серијата се игра до три добиени.

Агенцијата за приватизација во одбрана на „Фершпед“

А1 - 09.05.2005

Агенцијата за приватизација застана во одбрана на скопски „Фершпед“. Директорот Стефановски во последен момент, буквално пред заминување од оваа позиција, се обидува да го спаси „Фершпед“ од ревизија на приватизацијата. Официјално од Агенцијата тврдат дека не постои документ, со кој на Управата за ...

Владини институции против ревизија за приватизацијата на Фершпед

Канал5 - 09.05.2005

Директорот на агенцијата за приватизација Бошко Стефановски негира дека пратил било каков допис до УЈП,каде што ја прогласува Управата за ненадлежна да врши ревизија за приватизацијата на Фершпед. Единствено што направила Агенцијата ,врз основа на зак Директорот на агенцијата за приватизација Бошко ...

МЗТ Скопје намали на 2:1, а "шпедитерите" се провлекоа во Струга

Утрински - 09.05.2005

Продолжуваат неизвесностите во полуфиналето од кошаркарскиот плејоф Веќе утре продолжуваат полуфиналните возбудувања во кошаркарскиот плејоф, откако изминатиот викенд им донесе две победи на лутите градски ривали МЗТ Скопје и Фершпед Работнички во дуелите со Вардар Осигурување и Фон од Струга.

МЗТ Скопје осигура уште еден, рибрејк на првакот

Дневник - 09.05.2005

КОШАРКА - УФА МЕДИА ЛИГА, ПЛЕЈОФ, ПОЛУФИНАЛЕ МЗТ Скопје намали на 1-2 против Вардар Осигрување, а Фершпед Работнички стигна до предност од 2-1 во дуелот против ФОН, во полуфиналните серии на плејофот на кошаркарската лига на Македонија.

Работнички Фершпед влезе во финалето

Дневник - 09.05.2005

ОДБОЈКА, ПЛЕЈОФ ЖЕНИ Актуелниот шампион во одбојка жени, Работнички Фершпед, е првиот финалист на плејофот во првенството на Македонија. Одбојкарките на Работнички Фершпед во Тетово го совладаа противникот од полуфиналето, Бамикор, во вториот натпревар, со 3-1 (25-18, 25-16, 23-25, 25-11), во ...

МЗТ не дозволи подолг одмор за Вардар пред финалето

Вест - 09.05.2005

КОШАРКА - ПОЛУФИНАЛЕ НА ПЛЕЈ-ОФ, МАЖИ МЗТ СКОПЈЕ - ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ 81:71 (18:17, 24:19, 13:20, 26:15) Скопје. - Сала "Јане Сандански". Гледачи: 700. Судии: Златевски и Денковски. МЗТ СКОПЈЕ: Караџовски 14, Пенов, Петровски 5, Миленковиќ, Караколев, Совковски 3, Гаштарски 17, Деспотовиќ 4, ...

Шампионот ја „исправи“ грешката, МЗТ ја намали негативата

Време - 09.05.2005

УФА МЕДИА ПРВА ЛИГА, ПЛЕЈОФ Димче Гаштарски забележа 14 поени, осум скока и пет асистенции за победа на МЗТ Скопје со 81-71 над Вардар Осигурување во вториот полуфинален меч од плејофот во УФА Медиа првата кошаркарска лига. Со триумфот, МЗТ ја намали негативата на 1-2 во серијата „подобар од пет“, ...