TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градоначалникот на Охрид го осуди оштетувањето на споменикот за загинатите бугарски туристи

24 Вести - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски го осуди оштетувањето на споменикот за загинатите бугарски туристи пред 11 години во овој град во несреќата со бродот „Илинден“. Тој бара граѓаните да покажат повисока свест.

Обновен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Фокус - 28.11.2020

Во текот на вчерашниот ден беше уништен, а таквиот чин го осудија и манедонското Министерство за надворшени работи и градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски. Градоначалникот денеска информираше дека по налог на Општина Охрид, службите на ЈП ...

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден“

24 Вести - 28.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

Поставена нова спомен плоча по вандалскиот чин со кој беше оштетен споменикот „Солза на розата“

24 Вести - 28.11.2020

Откако претходно на вандалски начин беше искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид од денеска општината повторно го возобнови споменикот а и остро го осуди сквернавењето на „Солза на Роза" кој беше поставен годинава по повод ...

Во Охрид оштетен споменик поставен во чест на удавените 15 бугарски туристи во 2009 година

Алсат-М - 28.11.2020

Засега сè уште непознати сторители ја оштетиле спомен плочата која во Охрид беше поставена во чест на петнаесетте бугарски туристи кои се удавија во 2009 година. Станува збор за трагедијата кога потона туристичкиот брод Илинден на 5 септември пред ...

Искршена спомен-плочата на бугарските жртви од несреќата на бродот „Илинден“ во Охрид, општината стави нова

Сакам да кажам - 28.11.2020

Непознати сторители деновиве ја искршиле спомен-плочата „Солзата на Роза“ во Охрид, поставена во сеќавање на жртвите од бродската несреќа во 2009 година, кога 15 бугарски туристи загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ во водите на Охридското ...

Охрид експресно го возобнови споменикот на загинатите бугарски туристи

Канал5 - 28.11.2020

Утрово целосно е обновен споменикот на брегот на Охридското езеро за загинатите бугарски туристи, што беше урнат од непознати сторители, јави бугарската агенција БГ НЕС. Скварнавењето на споменикот претходно го осудија охридскиот градоначалник и ...

Обновен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Сител - 28.11.2020

Поставена нова плоча со натпис на споменикот посветен на бродската несреќа откако беше сквернавена од страна на несовесни граѓани.Новиот споменик беше откриен по повод единаесет годишнината од несреќата во која загинаа 15 бугарски туристи.Инцидентот ...

Обновен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

360 степени - 28.11.2020

Споменикот на загинатите бугарски туристи кој вчера беше вандализиран, утринава е целосно обновен. Споменикот на брегот на Охридското езеро е паметник во чест на бугарските туристи кои животот го загубија во 2009 година кога потона бродот „Илинден“.

И градоначалникот на Охрид го осуди оштетувањето на споменикот за загинатите бугарски туристи

360 степени - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски го осуди оштетувањето на споменикот за загинатите бугарски туристи пред 11 години во овој град во несреќата со бродот „Илинден“. Тој бара граѓаните да покажат повисока свест.

Охрид се срами и го осудува оштетувањето на обележјето за жртвите од несреќата на бродот „Илинден“

Независен - 28.11.2020

Несовесни граѓани деновиве ја оштетиле плочата од споменикот „Солзата на Роза“ посветен на на жртвите од несреќата на бродот „Илинден“, сите бугарски државјани, кој беше откриен на 5 септември годинава, во близина на полициската станица и армискиот ...

Охрид се срами и го осудува оштетувањето на обележјето за жртвите од несреќата на бродот „Илинден“

Нова ТВ - 28.11.2020

Несовесни граѓани деновиве ја оштетиле плочата од споменикот „Солзата на Роза“ посветен на на жртвите од несреќата на бродот „Илинден“, сите бугарски државјани, кој беше откриен на 5 септември годинава, во близина на полициската станица и армискиот ...

Обновен споменикот „Солза на Роза“

+инфо - 28.11.2020

Утринава целосно е обновен споменикота загинатите бугарски туристи кој вчера беше уништен од вандали. Споменикот е подигнат во чест на бугарските туристи кои животот го загубија во 2009 година кога потона бродот „Илинден“.

Градот Охрид експресно ја обнови плочата со натписот на спомен обележјето на жртвите од потонувањето на „Илинден“

OhridNews - 28.11.2020

По налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ денеска поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“, којa беше отстранета деновиве од страна на непознат сторител.

Обновен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Нова ТВ - 28.11.2020

Службите на ЈП „Градски гробишта“ по налог на Општина Огрид поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“, кој е подигнат во чест на загинувањето на бугарските туристи во бродската несреќа, откако истата беше вандализирана од непознат ...

Охридскиот градоначалник го осуди оштетувањето на споменикот на загинатите бугарски туристи

+инфо - 28.11.2020

Тој апелира граѓаните да се воздржат од вандалско однесување и да покажат повисока свест за чување на јавните површини, споменици и објекти. Охридскиот градоначалник Константин Георгиески јавно го осуди оштетувањето на споменикот на бугарските ...

Охрид веднаш го обнови вандализираниот споменик на загинатите бугарски туристи

Слободен Печат - 28.11.2020

Утринава е целосно возобновен споменикот на загинатите бугарски туристи, кој вчера беше вандализиран. За овој чин осуда стигна од македонското МНР и од градоначалникот на градот. Градоначалникот денеска информираше дека по налог на Општина Охрид, ...

Осуда на вандалите кои го оштетија споменикот на бугарските туристи

МКД - 28.11.2020

Деновиве беше оштетена плочата од споменикот подигнат во спомен на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа што се случи во Охридското Езеро пред 11 години. Несовесни граѓани деновиве ја оштетиле плочата од споменикот „Солзата на Роза" ...

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Макфакс - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро.

Градоначалникот на Охрид го осуди оштетувањето на споменикот на загинатите бугарски туристи

Слободен Печат - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески јавно го осуди оштетувањето на споменикот на бугарските туристи кои загинаа во потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро. Бродот „Илинден“ потона на 200 метри од брегот, на 5 септември во ...

Бугарија е огорчена: Софија бара да бидат најдени и казнети вандалите во Охрид!

Во Центар - 28.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Бугарија изразува длабока огорченост во врска со богохулното дело на сквернавење на споменикот на жртвите од бродот „Илинден“ во Охрид, соопшти прес-центарот на Министерството за надворешни работи.

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

MTM - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро.

Поставена нова плоча на оштетениот споменик за бугарските туристи кои загинаа во Охрид

Либертас - 28.11.2020

По налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“. Ова спомен обележје продолжува да биде симбол на сочувството и почитта за 15-те бугарски туристи кои трагично загинаа во ...

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР со осуда

Скопје инфо - 28.11.2020

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“, јави бугарската новинска агенција, БГНЕС.

Oбновeн вандализираниот споменик на загинатите бугарски туристи во Охрид

CivilMedia - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски, информираше дека е обновен споменикот на загинатите бугарски туристи, кој вчера беше вандализиран. По налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ поставија нова плоча со натпис на ...

Поставена нова плоча во Охрид за загинатите бугарски туристи, откако старата беше вандализирана

Денешен - 28.11.2020

Во Охрид поставена е нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“, кој е подигнат како спомен на загинувањето на бугарските туристи во бродската несреќа, откако истата беше вандализирана од непознат сторител.

По вандализацијата на споменикот за загинатите бугарски туристи, Општина Охрид постави нова плоча

Локално - 28.11.2020

По налог на Општина Охрид, службите на ЈП „Градски гробишта“ поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“. Ова спомен обележје продолжува да биде симбол на сочувството и почитта за 15-те бугарски туристи кои трагично загинаа во ...

Охрид постави нова плоча, по вандализацијата на споменикот за загинатите бугарски туристи

Фактор - 28.11.2020

Службите на ЈП „Градски гробишта“ по налог на Општина Огрид поставија нова плоча со натпис на споменикот „Солза на Роза“, кој е подигнат во чест на загинувањето на бугарските туристи во бродската несреќа, откако истата беше вандализирана од непознат ...

Општина Охрид го обнови споменикот во чест на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа

еМагазин - 28.11.2020

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески информираше дека по вандализмот од несовесни граѓани е обновен споменикот во чест на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа пред 11 години.

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Опсервер - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро.

Георгиевски го осуди сквернавењето на споменикот во чест на загинатите на бродот „Илинден“

Локално - 28.11.2020

Константин Георгиески, градоначлникот на Охрид, преку социјалните мрежи го осуди оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“.

Градоначалникот на Охрид го осуди оштетувањето на споменикот за загинатите бугарски туристи

Либертас - 28.11.2020

Фејсбук статус на градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески: 💬Во мое лично име и во името на Општина Охрид упатувам јавна осуда до несовесните граѓани кои во текот на претходните денови извршиле оштетување на споменикот „Солза на ...

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Точка - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро.

Оштетен споменикот на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа, осуда од МНР и градоначалникот на Охрид

еМагазин - 28.11.2020

Несовесните граѓани во Охрид го оштетиле споменикот „Солза на Роза“, кој беше поставен годинава по повод одбележувањето на единаесет годишнината од несреќата на бродот „Илинден“ во која загинаа 15 бугарски туристи.

Охридскиот градоначалник го осуди сквернавењето на споменикот на бугарските туристи

Фактор - 28.11.2020

Охридскиот градоначалник Константин Георгиевски го осуди сквернавењето на паметникот за бугарските туристи кои загинаа во бродската несреќа во Охридското езеро, откако бугарските медиуми јавија за инцидентот.

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Н.Македонија - 28.11.2020

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“, јави бугарската новинска агенција, БГНЕС.

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Н.Македонија - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден“

Frontline - 28.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

Искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Магазин - 28.11.2020

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ е срушен, јавува БГНЕС. Како што јавува бугарската новинска агенција во последните три дена многу медиуми ...

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Вечер - 28.11.2020

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро.

Обновен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Frontline - 28.11.2020

Споменикот на загинатите бугарски туристи кој вчера беше уништен од вандали, утринава е целосно обновен. Споменикот на брегот на Охридското езеро е паметник во чест на бугарските туристи кои животот го загубија во 2009 година кога потона бродот ...

(ФОТО) Обновена плочата од споменикот подигнат во спомен на бугарските туристи

Скопје1 - 28.11.2020

Во текот на ноќта ЈП Градски гробишта кое беше задолжено за поставување на споменикот за бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ , веднаш ја санира штетата на споменикот. Уште сношти поставена е нова.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден"

Канал5 - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 година.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата со бродот „Илинден“

ТВ21 - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 05 септември ...

Македонското МНР, по вест на БГНЕС, осуди сквернавење на споменикот за бугарските туристи во Охрид

360 степени - 27.11.2020

Мицкоски, заедно со група бивши комунистички фигури, како Црвенковски и најблискиот до политиките на Груевски – Иванов , се водечки фигури во новата кампања против Бугарија, во која учествуваат повеќе медиуми, пишува бугарската агенција во веста за ...

Искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Сител - 27.11.2020

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ е срушен, јавува БГНЕС. Како што јавува бугарската новинска агенција во последните три дена многу медиуми ...

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР со осуда

Макфакс - 27.11.2020

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“, јави бугарската новинска агенција, БГНЕС.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден”

ММС - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот „Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 година.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен Печат - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на сквернавење на споменикот на жртвите од трагичната несреќа со бродот „Илинден” на 5 септември во 2009 година во која настрадаа бугарски ...

МНР го осуди скрнавењето на споменикот за жртвите од потонувањето на бродот “Илинден”

Независен - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Македонија најостро го осуди вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид посветен на жртвите од трагичната несреќа со бродот “Илинден” во 2009 година, во која настрадаа бугарски туристи.

Искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во бродската несреќа во Охрид

Press24 - 27.11.2020

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше откриен во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ е срушен, јавува БГНес. Како што јавува бугарската новинска агенција во последните три дена многу медиуми ...

Оштетен споменикот на жртвите на трагичната несреќа со бродот „Илинден” во Охрид, МНР со остра осуда

+инфо - 27.11.2020

Од МНР додаваат дека надлежните служби се информирани и во најскоро време ќе го отклонат ова злодело на неодговорни и злонамерни поединци, за да можеме достоинствено да ја паметиме ова трагедија.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден“

Press24 - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

Охрид се срами и го осудува вандалскиот чин на оштетување на обележјето на жртвите од несреќата на бродот „Илинден“ ...

OhridNews - 27.11.2020

Несовесни граѓани деновиве ја оштетиле плочата од споменикот „Солзата на Роза“ посветен на на жртвите од несреќата на бродот „Илинден“, сите бугарски државјани, кој беше откриен на 5 септември годинава, во близина на полициската станица и армискиот ...

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден“

iPortal - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден”

24Инфо - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден“

Либертас - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР со осуда

Опсервер - 27.11.2020

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“, јави бугарската новинска агенција, БГНЕС.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден“

Опсервер - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР го осуди вандалскиот акт

Локално - 27.11.2020

Искршен е споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“, објави бугарската новинска агенција БГНЕС. Министерството за надворешни работи на С.

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден“

Вечер Прес - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 ...

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид, МНР со осуда

Вечер - 27.11.2020

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на бродот „Илинден“, јави бугарската новинска агенција, БГНЕС.

Бугарија тврди дека е осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Expres - 27.11.2020

Бугарските медиуми јавуваат дека во Охрид е осквернавено спомен обележјето на бугарските туристи кои се удавија во несреќата на бродот Илинден во 2009 година. Според бугарски извори споменикот наречен „Солзата на Роза“, бил разрушен а симболот на ...

Искршен споменикот во Охрид од бродската несреќа, МНР со осуда на ваквиот чин

Скопје1 - 27.11.2020

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ е срушен, јавува БГНЕС. Како што јавува бугарската новинска агенција во последните три дена многу медиуми ...

МНР со осуда за сквернавењето на споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

MakPress - 27.11.2020

Министерството за надворешни работи на Република Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 година.

По „дешавките“ со Бугарија, во Охрид искршен споменикот на загинатите бугарски туристи

MakPress - 27.11.2020

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои загинаа при потонувањето на бродот „Илинден“ е срушен, јавува БГНЕС. Како што јавува бугарската новинска агенција во последните три дена многу медиуми ...