TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителството констатира криминал во растурањето на "Македонија табак"

Утрински - 18.10.2003

Се размотува клопчето околу грабежот на имотот на најголемата тутунска куќа во државава Јавното обвинителство на Република Македонија поднесе барање за заштита на законитоста од највисоката судска инстанца во држава в -а Врховниот суд на Македонија - во врска со случајот на еден од најкриминалните ...

Лево десно

Вест - 18.10.2003

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Не е проблем што половина од дуќанџиите не издаваат фискални сметки, ама може да биде голем проблем што кај тие што издаваат нема и ставка за државната телевизија 1 Премиерот Бранко Црвенковски во Москва изјави дека за Македонија односите со Русија се од највисок ...

"Тетово табак" - бизнис центар на Фадил Сулејмани

Вест - 16.10.2003

СТУДЕНТИТЕ ОД МАЛОРЕЧАНСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ОБВИНУВААТ: Студентското движење "Студентски март" на тетовскиот универзитет од Сулејмани сака да слушне колку ќе плаќаат студентите за користење незаконски узурпирани објекти кои се приватна сопственост и зошто влегува Студентското движење "Студентски март" ...

Сулејмани и Самиу се секираат за џебовите, а не за студентите

Дневник - 16.10.2003

ЕУ, ОБСЕ и НАТО за мала реЧица Група луѓе, меѓу кои се Фадил Сулејмани и Изаир Самиу, кои се спротивставуваат на европските принципи заради свои лични интереси, ги манипулираат студентите од тетовскиот универзитет, беше речено на вчерашната прес-конференција на НАТО, ОБСЕ и "Конкордија".

Узурпаторите влегоа и во административната зграда на "Тетово-табак"

Утрински - 16.10.2003

СЛУЧАЈ ТЕТОВО - Посебно издвоениот објект во комплексот Монопол во Тетово, кој порано беше административна зграда на "Тетово-табак", од вчера е во рацете на оние што ги узурпираа и зазедоа и другите објекти. Во неа се сместени административно-управните работници на тетовскиот универзитет.

Меѓународната заедница го осудува селењето на тетовскиот универзитет

Утрински - 16.10.2003

По последните случувања околу тетовското тутунско претпријатие "Тетово Табак" Изаир Самиу, познат како командант Баци, се наоѓа на црната листа на САД и сите поврзани со него се оддалечуваат од европските донатори, изјави вчера портпаролката на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Изабел де Рут, која ...

ЕУ: Заземањето на „Тетово табак“ е незаконско

А1 - 15.10.2003

Полицијата превзема мерки за решавање на спорот околу сопственоста на „Тетово-табак“, но судот е надлежниот орган кој треба да пресуди чија е зградата во која диво се всели се уште нелегализираниот тетовски универзитет, велат во информативната служба на МВР.

Ахмети ќе го премислува Сулејмани

Дневник - 15.10.2003

ПО ПРЕСЕЛБАТА НА ТЕТОВСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ Во ДУИ сметаат дека преселбата ќе го поткопа признавањето на дел од универзитетот Лидерот на ДУИ деновиве ќе го убедува раководството на тетовскиот универзитет да се откажат од преселбата во просториите на "Тетово табак".

Студентите на тетовскиот универзитет веќе студираат во Монополот

Утрински - 15.10.2003

Во објектите на "Тетово-табак" се сместија професорите и студентите на тетовскиот универзитет Гојко Ефтоски ТЕТОВО - Во објектите на "Тетово-табак" веќе втор ден се сместени професорите и студентите на тетовскиот универзитет, за кој во земјата е отворена постапка за негово официјализирање и ...

Сулејмани држи монопол

Дневник - 15.10.2003

Коментар - Боби Христов Во предвечерието на формалното легализирање на универзитетот во Мала Речица, поранешниот ректор Фадил Сулејмани завчера на власта и приреди уште еден горчлив жур. Доследен на својата радикална непредвидливост, тој го втурна тетовскиот универзитет во уште една нелегална ...

Пресс на ОБСЕ, ЕУ и КФОР во врска со „Тетово Табак и парауниверзитетот“

Канал5 - 15.10.2003

Владата прави напори да го легализира тетовскиот парауниверзитет, но окупацијата на просториите на ,,Тетово Табак,, е незаконска активност која е против интересите на студентите, изјавија претставниците на меѓународната заедница во Македонија.

Коалициските партнери ја осудија преселбата на студентите

Утрински - 15.10.2003

Партиите што партиципираат во Владата со остри критики за узурпацијата на тутунскиот комбинат Вселувањето на студентите во зградата на ?Тетово-табак" во политичка смисла може да го забави процесот на легализација на тетовскиот универзитет и да предизвика политички тензии, сметаат коалициските ...

Тетовскиот универзитет започна со настава во „Тетово табак“

Канал5 - 14.10.2003

Студентите од четирите факултети од правниот, економскиот, педагошкиот и филозофскиот од утрово наставата ја одржуваат во просториите на „Тетово табак". Студентите велат дека дошле по наредба од Управата на универзитетот. Ректорот Неџбедин Беади Студентите од четирите факултети од правниот, ...

Тетовскиот универзитет си ја пресече гранката

Дневник - 14.10.2003

ОБСЕ И ДУИ ПРЕДУПРЕДУВААТ Преселувањето на дел од тетовскиот универзитет во зградата на "Тетово табак" ќе ја загрози почнатата постапка за негово признавање, предупредија ОБСЕ и ДУИ. Таа оцена дојде откако вчера пет од постојните единаесет факултети - економскиот, правниот, педагошкиот и ...

Студентите од тетовскиот универзитет вчера влегоа во "Тетово-табак"

Утрински - 14.10.2003

И покрај укажувањата на Владата и на меѓународната заедница Гојко Ефтоски ТЕТОВО - Студентите на тетовскиот универзитет вчера влегоа во објектот на "Тетово-табак". Тие дојдоа до Монополот со такси-возила, автомобили со странски регистарски таблички и пеш.

Фадил Сулејмани го окупира "Тетово табак"

Вест - 14.10.2003

ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ НА КАУБОЈСКИ НАЧИН Ние не сме високопроблематични личности туку интелектуалци, демократи и хуманисти, му одговори Фадил Сулејмани на амбасадорот на ОБСЕ Крег Џенес, кој завчера него и Изаир Самиу, алијас командант Баци ги по Вчера претпладне студентите од правниот, економскиот, ...

Тетовскиот универзитет започна со настава во „Тетово табак“

А1 - 13.10.2003

Студентите од четирите факултети од правниот, економскиот, педагошкиот и филозофскиот од утрово наставата ја одржуваат во просториите на „Тетово табак". Студентите велат дека дошле по наредба од Управата на универзитетот. Ректорот Неџбедин Беадими и претседателот на сенатот Фадил Сулејмани утрово ...

Можно загрозување на легализацијата на Универзитетот во Тетово

А1 - 13.10.2003

Денешното вселување на студентите од тетовскиот Универзитет во зградата на „Тетово табак“ може да го загрози процесот на негова легализација, изјави портпаролот на владата Сашо Чолаковски. „Просториите на „Тетово табак“ не се вградени како дел од просторот кој треба да биде вклучен во работата на ...

ОБСЕ: Вселувањето во „Тетово табак“ нелегално

А1 - 13.10.2003

Денешното вселување во зградата на „Тетово табак“ е нелегален чин и студентите имаат 2 опции: да ги почитувааат законите и препораките на Владата и на меѓународната заедница и да се иселат или да останат во зградата и да ризикуваат да студираат во непризнаен универзитет- изјави за А1 портпаролот на ...

Сенатот одлучи тетовскиот универзитет да се сели во Тетово табак

Вест - 13.10.2003

МАЛОРЕЧАНСКИТЕ СТУДЕНТИ СЕ СПРЕМААТ ЗА ГОЛЕМА ПРЕСЕЛБА Студентската организација на универзитетот се спротистави на оваа одлука на сенатот и бара да се почитува ставот на Министерството за образование, за да не се испушти историската шанса за официјализирање Сенатот на се уште непризнатиот тетовски ...