TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ на договор за идните чекори на опозицијата

24 Вести - 13.10.2013

Како социјалдемократите ќе делуваат на денот на апсењето на претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ најавено за в вторник и како ќе се однесуваат понатаму? Овие две одлуки според ...

Мерките на СДСМ

24 Вести - 13.10.2013

Градоначалниците на СДСМ да го напуштат ЗЕЛС,претставниците на опозицијата да го прекинат учеството во рабоната група во собранието што треба да ги спроведе препораките од 24 декември , а советниците ...

СДСМ одлучи како ќе протестира

Нова ТВ - 13.10.2013

СДСМ ќе го дочека Мирослав Шиповиќ кој најави враќање во Македонија во вторник. Во Македонија го чека и полицијата поради потерницата распишана за него за случајот Претседавач.

Koи контра - мерки кон власта ќе ги утврди вечерва СДСМ?

Телма - 13.10.2013

Партискиот врв на Социјалдемократскиот сојуз вечерва се состана да го утврди натамошното дејствување на партијата по последните настани. Како што претходно најавија членовите на раководството на ...

Кои ќе бидат следните чекори на СДСМ?

А1 On - 13.10.2013

Партискиот врв на СДСМ заедно со сите функционери денеска попладне на заеднички состанок ќе го утврдуваат натамошното дејствување на партијата по најновите настани.

СДСМ со контра мерки за политичките хајки

А1 On - 13.10.2013

Врвот на СДСМ во проширен состав вечерва расправаше за новонастаната состојба по одредувањето на мерка притвор за претседателот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ.

СДСМ со вонредни мерки против акцијата „Претседавач“

Н.Македонија - 13.10.2013

Градоначалниците на СДСМ да го напуштат ЗЕЛС, претставниците на опозицијата да го прекинат учеството во работната група во собранието што треба да ги спроведе препораките од 24 декември , а ...

СДСМ се плаши од советникот на Љубчо Георгиевски

Дневник - 13.10.2013

По мерката притвор за претседавачот на Советот на Центар Мирослав Шиповиќ за случајот „Машинопромет“, од СДСМ се сомневаат дека владејачката партија ќе изврши притисок врз следниот од листата на ...

Прво членска од СДСМ, па кради

Дневник - 13.10.2013

Kатерина НЕШКОВА Зоран Заев најави - СДСМ ќе го напушти собраниското меѓупартиското тело со ВМРО-ДПМНЕ кое треба да ги усогласи прописите во врска со настаните на 24 декември како револт за ...

СДСМ договара идни активности

+инфо - 13.10.2013

СДСМ денеска попладне ќе го утврдува натамошното дејствување по најновите настани. На состaнокот покрај партискиот врв ќе присуствуваат и сите функционери - објави А1 он.

Шиповиќ во вторник ќе биде пречекан со полиција, но и со масовни протести

+инфо - 13.10.2013

Во вторник, кога се очекува претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ да се врати во Македонија и да биде приведен, СДСМ најверојатно ќе организира протести.

СДСМ договара идни активности

Локално - 13.10.2013

СДСМ денеска попладне ќе го утврдува натамошното дејствување по најновите настани. На состaнокот покрај партискиот врв ќе присуствуваат и сите функционери – објави А1 он.

Сеопшт предупредувачки бојкот и протести на СДСМ

Локално - 13.10.2013

Градоначалниците на СДСМ да го напуштат ЗЕЛС,претставниците на опозицијата да го прекинат учеството во работната група во собранието што треба да ги спроведе препораките од 24 декември , а ...

СДСМ на протести за Шиповиќ

Либертас - 13.10.2013

СДСМ ќе го дочека Мирослав Шиповиќ кој најави враќање во Македонија во вторник, јави новатв. Во Македонија го чека и полицијата поради потерницата распишана за него за случајот Претседавач.

Бојкот на првата наредна седница на советите во сите општини

Тера - 13.10.2013

Градоначалниците на СДСМ да го напуштат ЗЕЛС,претставниците на опозицијата да го прекинат учеството во рабоната група во собранието што треба да ги спроведе препораките од 24 декември , а советниците ...

Шиповиќ: Се враќам задутре – чекам да ме уапсат

Република - 13.10.2013

Во телефонскиот разговор за НОВА, претседателот на Советот на општина Центар зборува за причината за неговото заминување во САД, и изјави дека во Македонија се враќа на 15 октомври.

СДСМ жестоко контра ДПМНЕ: Бојкот на парламентот и протести, по апсењата на невини опозиционери?

Sky - 13.10.2013

На вондредниот и проширен состанок кој се одржува на Бихаќќа како мерки се предлагаат градоначалниците на СДСМ да го напуштат ЗЕЛС, претставниците на опозицијата да го прекинат учеството во работната ...

СДСМ повторно на улица?

Press24 - 13.10.2013

Градоначалниците на СДСМ да го напуштат ЗЕЛС,претставниците на опозицијата да го прекинат учеството во рабоната група во собранието што треба да ги спроведе препораките од 24 декември , а советниците ...

Во вторник Шиповиќ ќе се чека со протести

Press24 - 13.10.2013

Со протести во вторник СДСМ ќе го дочека Мирослав Шиповиќ кој најави враќање во Македонија каде полицијата го бара за случајот Претседавач. Ваков договор паднал на вечершната седница на највисоките ...

1.000 специјалци ќе го апсат Шиповиќ!?

Sky - 13.10.2013

Повеќе од 1000 специјалци, неофицијално дознаваме, ќе бидат ангажирани за акцијата апсење на Шиповиќ, кој е опозициски функционер, а доаѓа специјално од САД за да стане политички затвореник на ...

Опозиција на протест: СДСМ ќе го пречека Шиповиќ – полицијата ќе го апси

Република - 13.10.2013

СДСМ ќе го дочека Мирослав Шиповиќ кој најави враќање во Македонија во вторник, јави Нова ТВ. Во Македонија го чека и полицијата поради потерницата распишана за него за случајот Претседавач.

Манчевски: Сигналот за узбуна на Илинденска бр.2 е вклучен

Нова ТВ - 12.10.2013

„Генијалците во раководството на МВР тврдат дека постои функција „престедавач“ на Управен одбор, не претседател туку претседавач...веројатно според овие „генијалци“ постои и претседавач на синдикат, ...

Паника – На чело на ДПМНЕ е последниот транзициски политичар во Македонија

А1 On - 12.10.2013

Денес од „генијалците“ во раководството на Министерството за внатрешни работи рабрав дека постоела функција претседавач на Управен одбор. Значи не било претседател, туку претседавач.

Манчевски: „Генијалците“ во МВР не известија за функција претседавач

+инфо - 12.10.2013

Од „генијалците“ во раководството на Министерството за внатрешни работи рабрав дека постоела функција претседавач на Управен одбор. Значи не било претседател, туку претседавач.

Паника

Либертас - 12.10.2013

Денес од „генијалците“ во раководството на Министерството за внатрешни работи рабрав дека постоела функција претседавач на Управен одбор. Значи не било претседател, туку претседавач.

Паника

Бриф - 12.10.2013

Денес од „генијалците“ во раководството на Министерството за внатрешни работи рабрав дека постоела функција претседавач на Управен одбор. Значи не било претседател, туку претседавач.

Манчевски: „Генијалците“ од МВР ни објаснија што значи „Претседавач“

Sky - 12.10.2013

Колумна на потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски за sdsm.org.mk Денес од „генијалците“ во раководството на Министерството за внатрешни работи разбрав дека постоела функција претседавач на ...

(ВИДЕО) Шеќеринска:Власта се плаши од документите за криминалот во Центар

А1 On - 11.10.2013

Заменик претседателот на СДСМ Радмила Шеќеринска денеска од Прилеп порача дека реакциите на ВМРО-ДПМНЕ околу апсењето на претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ покажале дека биле ...

Шекеринска (ВИДЕО): Не успеаја со „Пустец“, сега се обидуваат со полициска акција

Бриф - 11.10.2013

Целиот случај „Шиповиќ“ е воден од една и единствена цел, да се преземе мнозинството во советот на Општина Центар, ВМРО ДПМНЕ да си го преземе советот под своја контрола.

ВИДЕО Шеќеринска:Власта се плаши од документите за криминалот во Центар

Sky - 11.10.2013

Заменик претседателот на СДСМ Радмила Шеќеринска денеска од Прилеп порача дека реакциите на ВМРО-ДПМНЕ околу апсењето на претседателот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ покажале дека биле ...

СДСМ обвинува за насилно превземање на Општината Центар, ВМРО – ДПМНЕ негира и бара оставка од Шиповиќ

24 Вести - 10.10.2013

Со именувањето на полициската акција „Претседавач“ се докажува дека Мирослав Шиповиќ како претседател на советот на Општината Центар бил цел, а крајниот резултат треба да биде насилно превземање на ...

Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Нова ТВ - 10.10.2013

„Обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ пред за тоа да се произнесат надлежните органи претставува преседан и е неоправдано. Очигледно дека институциите на системот располагаат со информации ...

СДСМ ги брифира амбасадорите за состојбите во општина Центар

Нова ТВ - 10.10.2013

Во просториите на СДСМ денеска се одржа брифинг на потпретседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска со претставници на амбасадите во земјава, на тема новите состојби во општина Центар.

Шеќеринска:Преку апсењето на Шиповиќ власта ја сака Центар

Нова ТВ - 10.10.2013

СДСМ смета дека преку апсењето на Мирослав Шиповиќ власта сака да го прекрои советот на општина Центар и да ја земе власта која граѓаните им ја одземаа.

Апсења, ребаланс и вработувања, интересни за медиумите

Р.С.Европа - 10.10.2013

МВР е мошне ефикасен, почна битката за новиот буџет, електронска акција за вработување, се топ темите за кои изместуваа медиумите. МВР е мошне ефикасен.

ВМРО-ДПМНЕ: Шиповиќ да поднесе оставка од морални причини

МКД - 10.10.2013

Мирослав Шиповиќ е централна фигура во аферата во која сомневањата се дека тој како претседател на Управниот одбор на „Машинопромет“ преку претходно организирана група проневериле околу еден милион ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Утрински - 10.10.2013

Од владеачката партија велат дека мора да се почитува презумпцијата на невиност, како што бара опозицијата, но и законот кој важи еднакво за сите ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ треба на Шиповиќ да му наложи да поднесе оставка

Телма - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ.

Шекеринска: еден по еден да не` апсите - нема да молчиме за „Скопје 2014“

Телма - 10.10.2013

-Пробаа да ја освојат општина Центар со Пустец. Не успеаjа. Пробаа да ја заземат со лажни протести и каменување на зградата. Не успеаjа. Пробаа да ја преземат општина Центар со петмесечна опсада и ...

(ВИДЕО) Лазаров: Ниту една партиска говорница не може да амнестира

А1 On - 10.10.2013

„Обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ пред за тоа да се произнесат надлежните органи претставува преседан и е неоправдано. Очигледно дека институциите на системот располагаат со информации ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Н.Македонија - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ, пренесува МИА - Обидот на СДСМ да ...

Дипломатскиот кор во СДСМ за состојбата во Центар

А1 On - 10.10.2013

Земеникот претседател на СДСМ Радмила Шекеринска и градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски денеска го информираа дипломатскиот кор за состојбите во општина Центар.

Шекеринска: Преку Шиповиќ власта сака да го прекрои советот во Центар

А1 On - 10.10.2013

СДСМ обвинува дека власта, преку налогот за апсење на претседавачот на советот на Центар Мирослав Шиповиќ, јасно покажува дека на тој начин сака да го прекрои мнозинството во општинскиот совет.

ВМРО-ДПМНЕ: Шекеринска и Жерновски се плачковци и кодоши

А1 On - 10.10.2013

Радмила Шекеринска и Андреј Жерновски, според ВМРО-ДПМНЕ, плачат пред меѓународната заедница и ја кодожат својата земја. Реакцијата на владејачката партија следи по средбите на ...

Апсењето на Шиповиќ е притисок кон Жерновски

+инфо - 10.10.2013

Месеци наназад, владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзините неколкумина советници во Советот на општина Центар се обидуваат со сите расположливи средства да му наштетат не само на новото раководство на оваа ...

Потерата по Шиповиќ го одзема одлучувачкиот глас против барокот во Центар

+инфо - 10.10.2013

Неизвесно е како ќе продолжи да работи Советот на Општина Центар со кој претседаваше Мирослав Шиповиќ, кого МВР го бара за наводна злоупотреба на службена должност, положба и овластување во скопската ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Шиповиќ да поднесе оставка од морални причини

+инфо - 10.10.2013

Аргументот на Жерновски и на СДСМ дека на овој начин се сака да се добие мнозинство во Советот на Општина Центар е неодржлив и неоснован, велат од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Центар по ...

Шекеринска и Жерновски со амбасадорите на тема - општина Центар

+инфо - 10.10.2013

Земеник претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска во седиштето на СДСМ остварија средба со дипломатскиот кор во земјава.

СДСМ побара Шиповиќ да се брани од слобода

+инфо - 10.10.2013

Она што вчера го најавивме, денеска со своите изјави го потврди токму ВМРО-ДПМНЕ - дека спектакуларните најави за апсење и хајката кон претседавачот на Советот на Општина Центар се со една и ...

Шекеринска: Во Македонија секој е виновен ако така каже полицијата

+инфо - 10.10.2013

Исчезнаа уставните начела дека секој е невин додека не се докаже спротивното, кај сите сме виновни ако тоа го објави полицијата, порача заменик-претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска попладнево, ...

Жерновски: Уапсете и други наши советници и ќе имате мнозинство!

Локално - 10.10.2013

Откако денеска во полициска акција беше уапсен братот на претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ, а полицијата распишала меѓународна потерница и по него, своја реакција имаше ...

Без Шиповиќ се блокира работата на Советот на Општина Центар

Локално - 10.10.2013

Неизвесно е како ќе продолжи да работи Советот на Општина Центар со кој претседаваше Мирослав Шиповиќ, кого МВР го бара за наводна злоупотреба на службена должност, положба и овластување во скопската ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Сител - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ.

Нема меѓународна потерница по Шиповиќ

Сител - 10.10.2013

Се уште нема меѓународна потерница за првоосмничениот во случјот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ. Полицијата како што информираше пред малку порптпаролот Иво Котевски, по него трага со интерна потрага.

ВМРО-ДПМНЕ: Oд морални причини,Шиповиќ да поднесе оставка

Локално - 10.10.2013

Мирослав Шиповиќ е централна фигура во аферата во која сомневањата се дека тој како претседател на Управниот одбор на „Машинопромет“ преку претходно организирана група проневериле околу еден милион ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шиповиќ веднаш од морални причини да си поднесе оставка

Либертас - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ.

Дипломатите информирани за случувањата во Центар

Либертас - 10.10.2013

Заменик-претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска и градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски денеска ги информираа претставниците на дипломатскиот кор акредитирани во Скопје за состојбите ...

Општина Центар ги седна на иста маса Шеќеринска, Жерновски со дипломатскиот кор

Локално - 10.10.2013

Земеник претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска во седиштето на СДСМ остварија средба со дипломатскиот кор во земјава.

(ВИДЕО) Шеќеринска: Преку Шиповиќ власта сака да го прекрои советот во Центар

Либертас - 10.10.2013

СДСМ обвинува дека власта, преку налогот за апсење на претседавачот на советот на Центар Мирослав Шиповиќ, јасно покажува дека на тој начин сака да го прекрои мнозинството во општинскиот совет.

Шеќеринска: Еден по еден да нė апсите – нема да нė замолчите

МК News - 10.10.2013

Радмила Шеќеринска се огласи по повод апсењето и акцијата „Претседавач“ – еве ја интегралната изјава Почитувани, Граѓаните во една скопска општина и кажаа НЕ на ВМРО-ДПМНЕ пред неколку месеци, но ...

Оставка од Шиповиќ или одмазда против претседавачот - партиски реакции

Канал5 - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Шиповиќ, СДСМ вели дека ќе открие корупција на претходната власт во Центар. Советниците од ВМРО-ДПМНЕ од Центар побараа Мирослав Шиповиќ да си поднесе оставка од функцијата ...

За ВМРО-ДПМНЕ Шеќеринска и Жерновски се плачковци и кодоши

Либертас - 10.10.2013

Шеќеринска и Жерновски, според ВМРО-ДПМНЕ, плачат пред меѓународната заедница и ја кодожат својата земја. Реакцијата на владејачката партија следи по средбите на заменик-претседателката на СДСМ и ...

Шеќеринска: Преку Шиповиќ власта сака да го прекрои советот во Центар

Локално - 10.10.2013

СДСМ обвинува дека власта, преку налогот за апсење на претседавачот на советот на Центар Мирослав Шиповиќ, јасно покажува дека на тој начин сака да го прекрои мнозинството во општинскиот совет.

Шекеринска: Во Македонија секој е виновен ако така каже полицијата

Локално - 10.10.2013

Исчезнаа уставните начела дека секој е невин додека не се докаже спротивното, кај сите сме виновни ако тоа го објави полицијата, порача заменик-претседателот на СДСМ, Радмила Шекеринска попладнево, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шеќеринска, Жерновски и СДСМ плачат и ја кодошат сопствената држава

Локално - 10.10.2013

„Основен принцип и правило во работењето на Радмила Шекеринска, Андреј Жерновски и на СДСМ е да плачат пред странците и да ја кодошат сопствената држава.

МВР: Нема меѓународна потерница за Шиповиќ

Бриф - 10.10.2013

Нема меѓународна потерница за првоосомничениот во случaјот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ, велат од МВР демантирајќи дел од медиумите кои објавија дека веќе е распишана меѓународна потерница за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Телеграф - 10.10.2013

Според ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, како негова матична партија, треба да му наложи на Шиповиќ веднаш да си поднесе оставка од морални причини ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите бидејќи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Бриф - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво, и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ.

Шекеринска: Нема да нè спречите да го објавиме криминалот направен со Скопје 2014

Бриф - 10.10.2013

-Еден по еден можете да ги апсите нашите советници – еден по еден може да нè апсите сите нас, но нема да го спречите објавувањето на еден по еден од документите кои го покажуваат криминалот и ...

Шекеринска тврди дека ВМРО ДПМНЕ апси за да го прикрие сопствениот криминал

Бриф - 10.10.2013

Во своите одговори на новинарските прашања, поставени на денешнета прес – конференција до заменик – претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, таа изјави дека целта на акцијата што ја спороведува ...

СДСМ им повтори на ВМРО ДПМНЕ дека се криминалци и насилници

Бриф - 10.10.2013

Откако денеска заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска на прес – конференцијата рече дека ВМРО – ДПМНЕ сака да ја земе Општина Центар за да спречи да се објават документите за криминалот ...

Без Шиповиќ, СДСМ нема власт во општина Центар

Република - 10.10.2013

Доколку Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ кого полицијата го бара за аферата Машинопромет не се врати од САД, СДСМ не може да ја ефектуира власта во општина Центар.

СДСМ: “Акцијата „Претседавач“ е политичка и одмаздничка, а не правна“

Популарно - 10.10.2013

За опозицискиот СДСМ акцијата „Претседавач“ е политичка и одмаздничка, а не правна. Според опозициската партија, со акцијата била започната хајка против претседавачот на Советот на општина Центар ...

Лазаров: Ниту една партиска функија не смее да го амнестира Шиповиќ

Нетпрес - 10.10.2013

Ниту една партиска функција и ниту една партиска говорница не смее и неможе да го амнестира преседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ или било кој друг политичар од вина за учество ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не смее да се става над законите (видео)

Република - 10.10.2013

Обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ пред за тоа да се произнесат надлежните органи претставува преседан и е неоправдано. Очигледно дека институциите на системот располагаат со информации ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Курир - 10.10.2013

СДСМ не смее да се става над законите. Тие важат за сите подеднакво, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Томислав Лазаров, координатор на ...

Нема меѓународна потерница по Шиповиќ

Press24 - 10.10.2013

Се уште нема меѓународна потерница за првоосмничениот во случјот „Претседавач“ Мирослав Шиповиќ. Полицијата како што информираше пред малку порптпаролот Иво Котевски, по него трага со интерна потрага.

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

еВести - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ.

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту една партиска говорница не може да го амнестира Шиповиќ

Portal - 10.10.2013

Ниту една партиска функција и ниту една партиска говорница не смее и неможе да го амнестира претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ или било кој друг политичар од вина за учество ...

Шекеринска: И сите еден по еден да не уапсите нема да го спречите објавувањето на криминалот за СК2014

Sky - 10.10.2013

- Граѓаните во една скопска општина и кажаа НЕ на ВМРО-ДПМНЕ пред неколку месеци, но власта е глува. Пробаа да ја освојат општина Центар со Пустец. Не успеаа.

ВМРО-ДПМНЕ:Радмила Шеќеринска, Андреј Жерновски и СДСМ плачат пред странците и ја кодошат сопствената држава

Нетпрес - 10.10.2013

„Основен принцип и правило во работењето на Радмила Шекеринска, Андреј Жерновски и на СДСМ е да плачат пред странците и да ја кодошат сопствената држава.

СДСМ: Власта со полиција сака да ја преземе Центар

Portal - 10.10.2013

Тоа што не им успеа со Пустец, власта сега сака да го спроведе со полиција, да ја преземат општина Центар и да ја погазат волјата на нејзините граѓаните, изјави заменик претседателот на СДСМ, Радмила ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту една партиска говорница не може да го амнестира Шиповиќ

Макфакс - 10.10.2013

Ниту една партиска функција и ниту една партиска говорница не смее и неможе да го амнестира претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ или било кој друг политичар од вина за учество ...

СДСМ: Власта со полиција сака да ја преземе Центар

Макфакс - 10.10.2013

Тоа што не им успеа со Пустец, власта сега сака да го спроведе со полиција, да ја преземат општина Центар и да ја погазат волјата на нејзините граѓаните, изјави заменик претседателот на СДСМ, Радмила ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ да го амнестира Шиповиќ е преседан

Lider - 10.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ не смее да се става над законите, бидејќи тие важат за сите подеднакво и оти е неоправдан обидот на СДСМ да го амнестира Мирослав Шиповиќ.

МВР трагало по Шиповиќ, а тој не бил во бегство!?

Р.С.Европа - 09.10.2013

Мирослав Шиповиќ е осомничен дека бил дел од група што наводно направила финансиски и економски криминал во Машинопромет. Според СДСМ, ВМРО ДПМНЕ не може да се помири со поразот во општина Центар ...

Шиповиќ за НОВА: Не бегам, се враќам за пет дена

Нова ТВ - 09.10.2013

Во телефонскиот разговор за НОВА, претседателот на Советот на општина Центар зборува за причината за неговото заминување во САД, и изјави дека во Македонија се враќа на 15 октомври.

СДСМ: Хајката против Шиповиќ е срамна

Нова ТВ - 09.10.2013

Хајката која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Шиповиќ покажува дека ова е политичка и одмаздничка, а не правна акција, соопштува потпретседателот на СДСМ Дамјан ...

Манчевски: И советниците на ДПМНЕ знаат каде е Шиповиќ

Нова ТВ - 09.10.2013

- Срамота е да се тврди дека Шиповиќ е во бегство, кога и советниците од ДПМНЕ од Центар знаат дека тој е повеќе од три недели во странство поради здравствени причини на член на неговото најтесно ...

СДСМ: Шиповиќ не во бегство, акцијата е политичка

Утрински - 09.10.2013

Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ денеска изјави дека хајката, како што рече, која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ покажува дека е политичка и ...

Шиповиќ oд САД: мотивот на полицијата е политички

Телма - 09.10.2013

Претседачот со Советот на Скопје Мирослав Шиповиќ во телефонски разговор за Телма вели дека веќе 17 дена е во САД. По веста дека МВР трага по него, најави дека ќе го скрати планираниот престој...

СДСМ: хајката против Шиповиќ е со цел да ја блокира општина Центар

Телма - 09.10.2013

Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ денеска изјави дека хајката, како што рече, која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ покажува дека е политичка и ...

Жерновски до власта: „уапсете уште некој советник и ќе имате мнозинство“

Телма - 09.10.2013

Можете да ги уапсите и другите наши советници. Така ќе бидете на добар пат да имате мнозинство во Советот на општина Центар и да ја фалсификувате вољата на граѓаните, и` порача на власта ...

СДСМ: Мирослав Шиповиќ не е во бегство

А1 On - 09.10.2013

Начинот на кој Министерството за внатрешни работи соопштува дека Мирослав Шиповиќ е во бегство, а тој е повеќе од 3 недели во странство заради здравствени причини на член на неговото семејство, уште ...

Жерновски: Дали е случајна хајката и прогонот кон Претседателот на Советот на општина Центар?

А1 On - 09.10.2013

Тешко е поверува дека во распишувањето меѓународна потерница за Претседателот на Советот на општина Центар и Претседател на ОО СДСМ – Центар нема намерна и смислена тенденција.

Шиповиќ: Се враќам на 15 октомври во Македонија

А1 On - 09.10.2013

Претседателот на советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ за А1 он изјави дека на 22. септември во Америка дошол поради операција на колено на неговиот син.

СДСМ: Шиповиќ е во странство кај роднини

Кајгана - 09.10.2013

Претседателот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ е во странство повеќе од три недели заради здравствени причини на член на неговото семејство, соопштуваат од СДСМ.

Манчевски: Акцијата на МВР е политичка, а не правна

А1 On - 09.10.2013

Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ денеска изјави дека хајката, како што рече, која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ покажува дека е политичка и ...

Жерновски: Уапсете и други наши советници и ќе имате мнозинство!

А1 On - 09.10.2013

Откако денеска во полициска акција беше уапсен братот на претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ, а полицијата распишала меѓународна потерница и по него, своја реакција имаже ...

СДСМ: МВР соопштува дека апси човек што пред три недели легално отпатувал

+инфо - 09.10.2013

„Начинот на кој Министерството за внатрешни работи соопштува дека Мирослав Шиповиќ е во бегство, а тој е повеќе од три недели во странство заради здравствени причини на член на неговото семејство, ...

Жерновски: Дали полициската потерница се распишува процедурално или партиски?

+инфо - 09.10.2013

„Тешко е поверува дека во распишувањето меѓународна потерница за pретседателот на Советот на општина Центар и pретседател на ОО СДСМ – Центар нема намерна и смислена тенденција.

Манчевски: Власта почна одмаздничка акција!

+инфо - 09.10.2013

„Хајката која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Шиповиќ покажува дека ова е политичка и одмаздничка, а не правна акција.

Жерновски на Фејсбук: Уапсете и други наши советници- и ќе имате мнозинство!

+инфо - 09.10.2013

„Можете да ги уапсите и другите наши советници. Така ќе бидете на добар пат да имате мнозинство во Советот на општина Центар и да ја фалсификувате вољата на граѓаните“, напиша на фејсбук, ...

Следен за апсење Мирослав Шиповиќ – претседателот на Советот на општина Центар?!

Либертас - 09.10.2013

Либертас од свои извори дознава дека МВР наводно му подготвува апсење на претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ. Нашите извори велат дека Шиповиќ е на пат во САД, а полицијата ...

СДСМ: Не е во бегство човек што легално отпатувал во странство

Либертас - 09.10.2013

Начинот на кој Министерството за внатрешни работи соопштува дека Мирослав Шиповиќ е во бегство, а тој е повеќе од три недели во странство заради здравствени причини на член на неговото семејство, ...

Прес 24: Ако Шиповиќ не се врати од САД – паѓа власта на СДСМ во Центар

Либертас - 09.10.2013

Доколку претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ кого полицијата го бара за аферата „Машинопромет“ не се врати од САД, СДСМ не може да ја ефектуира власта во општина Центар, ...

Жерновски: Дали зад потерницата се крие желба за елиминација на мнозинството на СДСМ?

Либертас - 09.10.2013

„Тешко е поверува дека во распишувањето меѓународна потерница за претседателот на Советот на општина Центар и претседател на ОО на СДСМ во Центар, нема тенденција.

Шиповиќ: Не бегам,заминав за САД поради операција на мојот син,се враќам на 15 Октомври

Локално - 09.10.2013

Претседателот на советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ за А1 он изјавил дека на 22. септември во Америка дошол поради операција на колено на неговиот син.

Жерновски и СДСМ-власта не може да се помири со губењето на општината

Локално - 09.10.2013

По полициската акција “Претседавач” во која првоосомничен и Претседателот на Советот на О. Центар Мирослав Шиповиќ,реагираа од СДСМ. Според подпретседателот на партијата Дамјан Манчевски,хајката која ...

МВР трага по Шиповиќ, претседател на Советот на општина Центар

Сител - 09.10.2013

Претседатседавачот на Советот ан општина Центар Мирослав Шиповиќ е првоосомничен за криминал тежок еден милион евра. Полицијата трага по него но сеуште е недостапен за да одговара заедно со ...

СДСМ: Акцијата е политичка и одмаздничка

Канал5 - 09.10.2013

За опозицискиот СДСМ акцијата „Претседавач“ е политичка и одмаздничка, а не правна. Според опозициската партија, со акцијата била започната хајка против претседавачот на Советот на општина Центар ...

Жерновски на Фејсбук: Уапсете и други наши советници- и ќе имате мнозинство!

Либертас - 09.10.2013

„Можете да ги уапсите и другите наши советници. Така ќе бидете на добар пат да имате мнозинство во Советот на општина Центар и да ја фалсификувате вољата на граѓаните“, напиша на фејсбук, ...

Жерновски на Фејсбук: Уапсете и други наши советници- и ќе имате мнозинство (Фото)

МК News - 09.10.2013

„Можете да ги уапсите и другите наши советници. Така ќе бидете на добар пат да имате мнозинство во Советот на општина Центар и да ја фалсификувате вољата на граѓаните“, напиша на фејсбук, ...

СДСМ: Шиповиќ не е во бегство

Телеграф - 09.10.2013

Денешната акција е доказ дека ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со поразот во Општина Центар Социјалдемократскиот сојуз, чиј член е Мирослав Шиповиќ, претседателот на Советот на Општина Центар, преку ...

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ апси поради поразот во Општина Центар

Бриф - 09.10.2013

Начинот на кој Министерството за внатрешни работи соопштува дека Мирослав Шиповиќ е во бегство, а тој е повеќе од 3 недели во странство заради здравствени причини на член на неговото семејство, уште ...

Жерновски обвини дека ВМРО ДПМНЕ апси тенденциозно, сака да го добие мнозинството советници во Општина Центар

Бриф - 09.10.2013

-Како што е познато, во Советот на општина Центар мнозинството со 1 советник го има коалицијата предводена од СДСМ. Поддржувајќи ги сите законски потези на државата и ненавлегувајќи во работата на ...

СДСМ: Шиповиќ не е во бегство

Хајд Парк - 09.10.2013

ВМРО – ДПМНЕ не може да се помири со поразот во Општина Центар и на секој можен начин продолжува да ја гази волјата на граѓаните, се вели во реакцијата на опозициската СДСМ по објавата за денешните ...

Реакција на СДСМ во врска со полициската акција во која се трага по Шиповиќ

Sky - 09.10.2013

- Начинот на кој Министерството за внатрешни работи соопштува дека Мирослав Шиповиќ е во бегство, а тој е повеќе од 3 недели во странство заради здравствени причини на член на неговото семејство, ...

Доколку Шиповиќ не се врати од САД - паѓа власта на СДСМ во Центар

Press24 - 09.10.2013

Доколку Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ кого полицијата го бара за аферата Машинопромет не се врати од САД, СДСМ не може да ја ефектуира власта во општина Центар.

СДСМ: Шиповиќ е во странство

Portal - 09.10.2013

Претседателот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ е во странство повеќе од три недели заради здравствени причини на член на неговото семејство, соопштуваат од СДСМ.

Општина Центар: Дали апсењето на Шиповиќ е политичка хајка?

Press24 - 09.10.2013

Тешко е да се поверува дека во распишувањето меѓународна потерница за Претседателот на Советот на општина Центар и Претседател на ОО СДСМ – Центар нема намерна и смислена тенденција.

Шиповиќ: Јас сум во САД поради операција на син ми – на 15 Октомври сум во Скопје

Хајд Парк - 09.10.2013

Поради шокантната вест за апсењата јас преземам мерки да се вратам побрзо во Македонија и најверојатно на 15 Октомври сум во Скопје, напиша Шиповиќ на својот Фејсбук профил.

Пресс24: Доколку Шиповиќ не се врати од САД – паѓа власта на СДСМ во Центар

Хајд Парк - 09.10.2013

Порталот Пресс24.мк направи анализа на случувањата на политички план, а кое се однесува на работата на Општина Центар по информацијата дека претседателот на Советот Мирослав Шиповиќ е осомничен за ...

Шиповиќ: Се враќам на 15 октомври во Македонија

Sky - 09.10.2013

Претседателот на советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ за А1он изјавил дека на 22. септември во Америка дошол поради операција на колено на неговиот син.

СДСМ: МВР води политичко - одмазничка хајка против Шиповиќ!

Sky - 09.10.2013

- Хајката која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Шиповиќ покажува дека ова е политичка и одмаздничка, а не правна акција, реагираше денеска Дамјан Манчевски, ...

Шиповиќ се јави: Во Скопје сум на 15 октомври

Press24 - 09.10.2013

Претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ кого полицијата госмета за првосомничен во акцијата „Претседавач“ најави дека за помалку од една недела ќе биде во Скопје.

Шиповиќ: Заминав во САД поради операција на син ми, се враќам на 15 октомври

Република - 09.10.2013

Мирослав Шиповиќ, претседателот на советот на Општина Центар Мирослав Шиповиќ изјави дека заминал во САД кај синот, кој имал операција на коленото и ќе се врати на 15 октомври.

Манчевски: Шиповиќ не е во бегство, тој е странство со семејството поради здравствени причини

Нетпрес - 09.10.2013

Хајката која МВР ја започна против претседавачот на Советот на општина Центар Шиповиќ покажува дека ова е политичка и одмаздничка, а не правна акција, вели Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ ...

Жерновски до власта: Уапсете уште некој советник за да имате мнозинство!

Sky - 09.10.2013

- Можете да ги уапсите и другите наши советници. Така ќе бидете на добар пат да имате мнозинство во Советот на општина Центар и да ја фалсификувате волјата на граѓаните, и` порача на власта ...

СДСМ: Шиповиќ е во странство

Макфакс - 09.10.2013

Претседателот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ е во странство повеќе од три недели заради здравствени причини на член на неговото семејство, соопштуваат од СДСМ.

СДСМ со отсуството на Шипковиќ ја губи власта во Центар

Maxim - 09.10.2013

Доколку Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ кого полицијата го бара за аферата Машинопромет не се врати од САД, СДСМ не може да ја ефектуира власта во општина Центар.

Шиповиќ се јави: Во Скопје сум на 15 октомври

Maxim - 09.10.2013

Претседавачот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ кого полицијата госмета за првосомничен во акцијата „Претседавач“ најави дека за помалку од една недела ќе биде во Скопје.