TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија без економски казни за Македонија

А1 - 12.10.2008

Премиерот на Србија Мирко Цветковиќ изјави дека владата и покрај погрешните потези на Црна Гора и Македонија да го признаат Косово, ќе ја продолжи економската, како и другите облици на соработка со овие држави. Цветковиќ рече дека српската влада повлекла потези од „арсеналот на дипломатските мерки”, донесувајќи одлуки да им го ускрати гостопримството на амбасадорите на Црна Гора и Македонија во ...

ЦВЕТКОВИЌ - ЌЕ ЈА ПРОДОЛЖИМЕ СОРАБОТКАТА СО МАКЕДОНИЈА

Телма - 12.10.2008

ЦВЕТКОВИЌ - ЌЕ ЈА ПРОДОЛЖИМЕ СОРАБОТКАТА СО МАКЕДОНИЈА Премиерот на Србија Мирко Цветковиќ изјави дека владата и покрај погрешните потези на Црна Гора и Македонија да го признаат Косово, ќе ја продолжи економската, како и другите облици на соработка со овие држави.

АДЕМИ - ДО СРЕДА ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО КОСОВО

Телма - 12.10.2008

АДЕМИ - ДО СРЕДА ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО КОСОВО Македонија и Косово следната седмица се очекува да воспостават целосни дипломатски односи, порача македонскиот вицепремиер Абдилаќим Адеми . Вицепремиерот Абдулаќим Адеми синоќа во Дебар изјави дека во вторник или среда се очекува владата да воспостави дипломатски односи со Косово.

Србија без економски казни

Алсат-М - 12.10.2008

Премиерот на Србија Мирко Цветковиќ изјави дека владата и покрај погрешните потези на Црна Гора и Македонија да го признаат Косово, ќе ја продолжи економската, како и другите облици на соработка со овие држави Цветковиќ рече дека српската влада повлекла потези од „арсеналот на дипломатските мерки”, донесувајќи одлуки да им го ускрати гостопримството на амбасадорите на Црна Гора и ...

Косово подготвува одбрана за легитимитетот на независноста

Алсат-М - 12.10.2008

Косово е при крај со подготовката на плановите за одбрана на легитимитетот на прогласената независност пред Меѓународниот суд на правдата. Ова го соопшти косовскиот заменик министер за надворешни работи, Вљора Читаку. „Подготвени сме и за оваа ситуација.

Адеми - Македонија и Косово до среда воспоставуваат дипломатски односи

Алсат-М - 12.10.2008

Македонија и Косово следната седмица се очекува да воспостават целосни дипломатски односи, порача македонскиот вицепремиер Абдилаќим Адеми. Вицепремиерот Адеми синоќа во Дебар подвлече дека во вторник или среда се очекува владата да воспостави дипломатски односи со Косово, јави дописникот на Макфакс.

Признавањето на Косово е резултат на влијанието на САД

Алсат-М - 12.10.2008

Признавањето на независноста на Косово не е заслуга на албанските политички партии во државата, туку тоа доаѓа од притисокот на САД Ова, особено по посетата на американскиот секретар за одбрана во Македонија, Роберт Гејтс, оценува аналитичарот Ветон Латифи, според кого голем придонес во ова насока има и американскиот амбасадор во Скопје Филип Рикер.

АДЕМИ - ДО СРЕДИНАТА НЕДЕЛАВА ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО КОСОВО

Сител - 12.10.2008

АДЕМИ - ДО СРЕДИНАТА НЕДЕЛАВА ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ СО КОСОВО Македонија и Косово до средината на неделава ќе воспостават дипломатски односи и ќе биде одредено кој ќе биде дипломатски претставник на Македонија во Косово, најави македонскиот вицепремиер Абдулаќим Адеми, при посетата на Дебар. - Македонската Влада сеуште нема одредено кој ќе биде нејзин амбасадор во Приштина.

Адеми: До среда Македонија и Косово ќе воспостават дипломатски односи

Канал5 - 12.10.2008

До среда Македонија и Косово ќе воспостават дипломатски односи - ова го најави вицепремиерот Абдулаќим Адеми од Дебар. Останува официјалната владина одлука за признавање на независноста да се предаде на властите во Приштина за да може да се потпише договорот за меѓусебно признавање и воспоставување дипломатски релации на ниво на амбасадори.

Независност

Вечер - 12.10.2008

Македонија ја призна независноста, државноста на Косово. Иако две третини од Македонците во државава беа против тоа, сепак се случи. Собранието расправаше и гласаше, а Владата одлуката ја спроведе. Ќе остане запаметено, и запишано, дека против признавањето независно Косово гласаше само еден пратеник: Иван Стојиљковиќ. И никој друг. Во ист ден кога косовската држава ја призна и Црна Гора.

Мило и друштвото на црна листа?!

Вечер - 12.10.2008

На листата е политичкиот врв на Црна Гора на чело со Милан Ѓукановиќ и неговата фамилија, како и бизнисмени и луѓе од подземјето, кои според "Пресс", не би смееле да влезат во Србија Владата на Србија, наводно, подготвила пакет-мерки против владата на Црна Гора, кои претседателот на Србија Борис Тадиќ треба само да ги одобри со ставање на својот потпис.

Македонија и Косово неделава ќе воспостават дипломатски односи

Вечер - 12.10.2008

Македонија и Косово неделава ќе воспостават дипломатски односи Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот Договор, Абдулаким Адеми вчера во Дебар најави дека Македонија и Косово неделава ќе воспостават целосни дипломатски односи. -Во вторник или среда се очекува Владата да воспостави дипломатски односи со Косово.

Протести ширум Црна Гора

Вечер - 12.10.2008

Во Црна Гора и вчера продолжија спонтаните протести против одлуката на владата да го признае Косово, а опозицијата за денеска најавува голем протест пред зградата на собранието во Подгорица. Помошник началникот на Министерството за внатрешни работи Тихомир Гачевиќ, се состана со претставниците на опозициските партии кои се организатори на најавениот денешен протест.

Црна листа за црногорски политичари и бизнисмени

Нетпрес - 12.10.2008

Владата на Србија спремила пакет на мерки против режимот во Црна Гора кои претседателот на Србија Мирослав Тадиќ треба да ги одобри денеска. Како што дознава српскиот “Пресс“ Владата на Србија начелно го прифатила предлогот на Министерството за надворешни работи да го примени американскиот модел на црните листи.

Цветковиќ: Без прекин на соработката со Македонија и Црна Гора

Нетпрес - 12.10.2008

Премиерот на Србија, Мирко Цветковиќ изјавил дека Владата на Србија ќе ја продолжи економската, како и друг облик на соработка со Македонија и Црна Гора. Цветковиќ рекол дека владата на Србија повлекла потег од “арсеналот на дипломатските мерки“ кога донела одлука да го скрати гостопримството на амбасадорите на Македонија и Црна Гора во Белград.

Србија без економски казни

Макфакс - 12.10.2008

Премиерот на Србија Мирко Цветковиќ изјави дека владата и покрај погрешните потези на Црна Гора и Македонија да го признаат Косово, ќе ја продолжи економската, како и другите облици на соработка со овие држави. Цветковиќ рече дека српската влада повлекла потези од „арсеналот на дипломатските мерки”, донесувајќи одлуки да им го ускрати гостопримството на амбасадорите на Црна Гора и Македонија во ...

Адеми - Македонија и Косово до среда воспоставуваат дипломатски односи

Макфакс - 12.10.2008

Адеми - Македонија и Косово до среда воспоставуваат дипломатски односи Дебар /12/10/ 12:59 Македонија и Косово следната седмица се очекува да воспостават целосни дипломатски односи, порача македонскиот вицепремиер Абдилаќим Адеми . Вицепремиерот Адеми синоќа во Дебар подвлече дека во вторник или среда се очекува владата да воспостави дипломатски односи со Косово, јави дописникот на Макфакс.

Косово подготвува одбрана за легитимитетот на независноста

Макфакс - 12.10.2008

Косово е при крај со подготовката на плановите за одбрана на легитимитетот на прогласената независност пред Меѓународниот суд на правдата. Ова го соопшти косовскиот заменик министер за надворешни работи, Вљора Читаку. „Подготвени сме и за оваа ситуација.

Србија разгледува поостри мерки

А1 - 11.10.2008

Српската Влада во наредните денови ќе ја разгледа можноста од воведување уште поостри мерки против Македонија и Црна Гора, поради признавањето на Косово.

Македонија го призна Косово

Вест - 11.10.2008

Македонија стана 50-тата земја која го признала Косово, откако Владата завчера доцна вечерта донесе одлука за воспоставување дипломатски односи со најмладата држава на Балканот.

Не би требало да има економска блокада сметаат во Скопје

Утрински - 11.10.2008

Првиот ден по признавањето, на граничните премини нема никакви поблеми при транспортот на стоки Соња Маџовска Не смее да има загрозување или намалување на економската соработка меѓу Македонија и Србија, откако нашата држава завчера го призна Косово.

Признавањето на Косово беше мачна одлука

Утрински - 11.10.2008

Мразот за признавањето го проби Собранието во тешка седница Оливера Војновска Македонија завчера доцна вечерата го призна Косово, а три часа претходно тоа го стори Црна Гора. Ваквиот координиран потег на македонските и на црногорските власти, очекувано, ја налути Србија.

Потегот на Скопје и на Подгорица е успех за Приштина

Утрински - 11.10.2008

Во Лондон се тврди дека двете признавања на Косово се голем удар за Србија Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Признавањето на Косово како независна држава од неговите соседи Македонија и Црна Гора претставува значаен психолошки момент за Приштина, кој во исто време носи и практична ...

Реалноста Косово

Утрински - 11.10.2008

Нервозниот потег на Белград, кој вчера точно напладне го прогласи за персона нон грата македонскиот амбасадор Василевски, е многу добар доказ за отсуство на политички сенс на северниот сосед во односите со балканските држави.

Косово слави, Србија бесна

Утрински - 11.10.2008

Амбасадорката на Црна Гора Анка Војводиќ пред Министерството за надворешни работи на Србија: фото Б92 Белград ги протера македонскиот и црногорскиот амбасадор Александар Василевски и Анка Војводиќ Тамара Грнчароска Белград вчера му го откажа гостопримството на македонскиот амбасадор во Србија, ...

ПООСТРИ МЕРКИ ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА?

Телма - 11.10.2008

ПООСТРИ МЕРКИ ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА? Српската Влада во наредните денови ќе ја разгледа можноста од воведување уште поостри мерки против Макеоднија и Црна Гора, поради признавањето на Косово.

Србија разгледува поостри мерки против Македонија и Црна Гора

Алсат-М - 11.10.2008

Српската Влада во наредните денови ќе ја разгледа можноста од воведување уште поостри мерки против Македонија и Црна Гора, поради признавањето на Косово.

Благодарност од Косово, протест од Србија

Н.Македонија - 11.10.2008

Власта во Косово е благодарна, власта на Србија остро реагира. Политичките аналитичари имаат поделени мислења за тоа дали Македонија избрза или задоцни со признавањето на независноста на Косово. Македонската влада и понатаму тврди дека се води од националните интереси.

Приватниот бизнис отпорен на економски блокади од Србија

Н.Македонија - 11.10.2008

Економската соработка меѓу Македонија и Србија по македонското признавање на Косово вчера се одвиваше без проблеми. Од официјален Белград немаше никаква најава за преземање „економски“ мерки против домашните компании што соработуваат со српските фирми.

Црна Гора очекува разбирање од Србија

Форум - 11.10.2008

И Црна Гора е на листата земји коишто ја признаа независноста на Косово. Шефот на црногорската дипломатија Милан Рочен објасни зошто Подогорица се реши на ваков чекор. Дел од опозицијата најави протести.

Србија ни го протера амбасадорот

Дневник - 11.10.2008

Амбасадорот Василевски за 48 часа треба да ја напушти Србија: претседателот Тадиќ (лево) ги прима акредитивите од македоскиот дипломат Србија го прогласи амбасадорот на Република Македонија во Белград Александар Василевски за персона нон грата и му наложи во најкраток рок да ја напушти земјата.

Трговско ембарго би било штетно за сите

Дневник - 11.10.2008

Евентуално трговско ембарго од Србија, поради македонското признавање на косовската независност, силно ќе им наштети на меѓусебните економски односи. Токму затоа, ниту стопанствениците од Македонија, а ниту од Косово и од Србија не посакуваат економската соработка да прекине од политички причини.

Признавањето - нож в грб

Дневник - 11.10.2008

Веста дека Скопје и Подгорица ја признале независноста на Косово ја скисели атмосферата во Србија, токму на денот кога се славеше дипломатската победа во Генералното собрание на Обединетите нации. Реакциите на електронските форуми се исполнети со гнев, особено за потегот на Црна Гора.

Запад фали, Русија предупредува, Косово благодарно

Дневник - 11.10.2008

Запад фали, Русија предупредува, Косово благодарно Признавањето ќе ја продлабочи регионалната соработка, што ќе биде од корист на цела Југоисточна Европа, е ставот на Стејт департментот, додека Москва предупреди дека одлуката е донесена под силен притисок Собранието на Косово вчера им се ...

Промашен момент

Дневник - 11.10.2008

Македонската влада го избра најлошиот момент, а притоа и најлошиот начин да ја донесе одлуката за признавање на Косово. Остана впечатокот дека тоа е направено под политички притисок, а не како автентичен интерес на Македонија Една од најважните работи во политиката е вештината да се одреди ...

Косово беше успешен тест за Балканот

Форум - 11.10.2008

Осамостојувањето на Косово не го запали балканскиот фитил. Но, останаа многу нејаснотии: ќе профункционира ли ЕУЛЕКС? Ова беа дел од темите на конференцијата во Берлин, за постигнатото по косовската независност. "Независноста на Косово е неповратна.

Бесими: Србија не може да ни воведе економски санкции

Алсат-М - 11.10.2008

Србија како член на ЦЕФТА не ќе може да воведе санкции против Македонија, бидејќи како членка на оваа организација, треба да ги почитува одредбите за слободна трговија.

Косовското признавање нема да влијае на економските односи со Србија

Алсат-М - 11.10.2008

Признавањето на независноста на Косово од страна на Македонија не се очекува да влијае во економските односи помеѓу Македонија и Србија и спротивно.

Црна Гора нема да преземе негативни мерки против Србија

Кирилица - 11.10.2008

Црногорскиот министер за надворешни работи Милан Роќен изјави денеска дека Црна Гора отсекогаш била дел од решението на проблемите на Балканот и повтори дека без разлика на реакцијата на Србија, за која изрази надеж дека е од краток карактер, Подгорица нема да преземе какви било мерки, кои би ...

САЛИ БЕРИША ГИ ПОЗДРАВИ ПОСЛЕДИТЕ ПРИЗНАВАЊА НА КОСОВО

Сител - 11.10.2008

Премиерот, како што соопштуваат од неговиот кабинет, последните признавања ги оценува како силна подршка и огромен придонес за Косово и неговте граѓани на патот на развој и интеграција. Во истовреме Бериша овие активности ги смета за непроценлив придонес за мирот и стабилноста во регионот.

Груевски е свесен дека признавањето на Косово предизвикало негативни емоции кај дел од граѓаните

Канал5 - 11.10.2008

Премиерот Груевски е свесен дека признавањето на Косово предизвикало негативни емоции кај дел од македонските граѓани, но вели дека тоа бил потег од државен интерес.   „Признавањето на Косово е државен интерес на Република Македонија во овој момент и ние затоа го направивме тој чекор.

Јеремиќ: Не очекувам понатамошни признавања на Косово

Нетпрес - 11.10.2008

Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ во интервју за “Пресс“ рекол дека, признавањето на Косово од страна на Подгорица било однапред смислено да се случи само еден ден после победата на Србија во ООН.

Во Црна Гора продолжуваат спонтаните протести поради Косово

Нетпрес - 11.10.2008

Во Црна Гора и денеска продолжуваат спонтаните протести против одлуката на владата да го признае Косово, а опозицијата за во понеделник најавува голем протест пред зградата на собранието во Подгорица.

Рохан: Сите соседи на Косово освен Србија ја признаа новата реалност

Нетпрес - 11.10.2008

Признавањето на независноста на Косово од страна на Црна Гора и Македонија знаци дека сите соседни земји освен Србија ја признаваат новата реалност рекол поранешниот заменик на бившиот специјален пратеник на ООН за статусот на Косово Алберт Рохан.

Црна Гора годинава од туризмот заработила 471 мил. Евра

Макфакс - 11.10.2008

Црна Гора оваа година од туризмот заработила околу 471 милиони евра, што е за 8,6 отсто повеќе во однос на минатата година.

Србија ги враќа амбасадорите

А1 - 10.10.2008

Српската Влада донесе одлука со која сите амбасадори на Србија кои беа повикани на консултации во Белград се враќаат во државите кои ја имаат признато независноста на Косово.

Тачи благодарен, Тадиќ - направена e голема штета

А1 - 10.10.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска изрази благодарност до владите на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на Косово.

Благодарност од Косово за Македонија

А1 - 10.10.2008

Едно големо благодарам од Косово до Македонија. Косоварите среќни што ги призна нивниот прв сосед. Властите веруваат дека сега нема ниту едно отворено прашање меѓу двете земји. „Ова е уште еден сигнал за Србија да има рационален пристап во натамошното чекорење.

Tешка, но реална одлуката за признавање на Косово

А1 - 10.10.2008

САД го поздравија признавањето на независноста на Косово од страна на Македонија и на Црна Гора. Одлуката е во корист на целиот регион.

Црногорската опозиција подготвува протест

А1 - 10.10.2008

Ден после признавањето на Косово, во Црна Гора е мирно. Аналитичарите со кои разговаравме велат дека е нејасно зошто Црна Гора токму сега го направи тоа, дали имало притисоци од западот и дали ќе има награда за тоа.

Македонија го призна Косово

BBC - 10.10.2008

Македонија доцна синоќа ја призна независноста на Косово. Неколку часа претходно македонскиот парламент ја усвои резолуцијата за признавање на Косово.

Реакции на признавањата од Србија

BBC - 10.10.2008

Во својата реакција по црногорското признавање на Косово, српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ рече дека владата се решила на остар чекор против Црна Гора, чиј амбасадор од Белград го протера, откако Подгорица гласала за резолуцијата на Обединетите нации за правно преиспитување на ...

Реакции од Македонија

BBC - 10.10.2008

Во Скопје, признавањето на Косово предизвика различни реакции. „Македонија не е признаена, а не Косово." „Толку многу нерешени проблеми има Македонија како држава. Не сум за признавањето на Косово." „Мислам дека не е добро што го признаа. Косово е срце на Србија.

Хронологија на осамостојувањето

Време - 10.10.2008

1974 година - Со промената на Уставот на тогашната СФРЈ, Косово и Војводина добиваат ингеренции што речиси ги израмнуваат со останатите републики на федерацијата. 1987 година - На власт во Србија доаѓа Слободан Милошевиќ. 1989 година - На Косово е воведена вонредна состојба.

Соседите и ја загорчија победата на Србија

Време - 10.10.2008

Владата на Црна Гора на вчерашната седница требаше да донесе одлука за признавање на независноста на Косово. Според црногорските медиуми, кои се повикуваат на извори блиски до Владата, одлуката за признавање на Косово може да биде одложена само поради процедурални причини, но дека „се е подготвено ...

Косово со задршка

Време - 10.10.2008

Од ова исто место, онаму во февруари, напишавме дека Македонија треба да ја признае независноста на Косово и дека не може вечно да биде неопределена за тоа важно и тешко регионално прашање.

Приштина: Косово со благодарност до Македонија и Црна Гора за признавањето

Р.С.Европа - 10.10.2008

Косовскиот Премиер Хашим Тачи денеска им се заблагодари на владите на Србија и Македонија за вчерашното признавање на независноста на Косово. Според Тачи, овие одлуки се во функција на мирот, стабилноста и регионалната соработка.

АМБАСАДОРОТ НА ЦРНА ГОРА НЕ Е ПОЖЕЛЕН ВО БЕЛГРАД

Телма - 10.10.2008

АМБАСАДОРОТ НА ЦРНА ГОРА НЕ Е ПОЖЕЛЕН ВО БЕЛГРАД Владата на Србија донесе одлука да ја извести Подгорица дека присуството на нејзиниот официјален претставник во Белград повеќе не е пожелно.

САД ГО ПОЗДРАВИ ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД СТРАНА НА МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА

Телма - 10.10.2008

САД ГО ПОЗДРАВИ ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД СТРАНА НА МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА САД го поздрави признавањето на независноста на Косово од страна на Македонија и на Црна Гора, наведувајќи дека таквата одлука е во корист на целиот регион.

БЕЛГРАД ЌЕ ГО МЕНУВА АКЦИОНИОТ ПЛАН ЗА КОСОВО

Телма - 10.10.2008

Владата на Србија донела одлука да ги врати амбасадорите на Србија во сите држави од кои се повикани на консултации во Белград, со цел да се продолжи дипломатската активност заради зачувување на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, соопшти владината прес-служба во Белград.

ТАДИЌ: "СКОПЈЕ И ПОДГОРИЦА НАПРАВИЈА ГОЛЕМА ГРЕШКА"

Телма - 10.10.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ, денеска изјави дека одлуките на владите на Црна Гора и на Македонија да ја признаат независноста на Косово се „многу погрешни, спротивни на меѓународното право и не придонесуваат за регионалната стабилност и добрососедските односи за кои се залага ...

ФУЕРЕ: "ОДЛУКИТЕ ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО СЕ СУВЕРЕНО ПРАВО НА ДРЖАВИТЕ"

Телма - 10.10.2008

Признавањето на Косово е суверена одлука на секоја држава независно дали е членка на ЕУ или не, изјави евросмабасадорот Ерван Фуере по денешната средба со градоначалниците на скопските општини.

МИЛИБАНД; "ПРИЗНАВАЊАТА НА КОСОВО ПОЗИТИВЕН СИГНАЛ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА БАЛКАНОТ"

Телма - 10.10.2008

Признавањето на Косово од страна на Македонија и Црна Гора е добредојдено и значајно. Како соседи, нивните одлуки да прават нови релации со независно Косово, истовремено одржувајќи ги веќе постоечките со Србија, се сигнали за чекор напред за регионот, се наведува во денешната писмена изјава на ...

БЛАГОДАРНОСТ ОД КОСОВО

Телма - 10.10.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска во името на институциите и граѓаните на Косово им се заблагодари на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на неговата држава, истакнувајќи дека со овие одлуки ќе се засили регионалната соработка.

Скопје и Подгорица зеднички го признаа Косово

Форум - 10.10.2008

Владата на Република Македонија доцна навечер во четвртокот, пред и официјално преку министерот за надворешни работи Антонио Милошоски да ја соопшти одлуката за признавање на Косово, преку информативната агенција МИА го лиферуваше текстот на заедничката декалрација со владата на Црна Гора, којашто ...

САД го поздравија признавањето на Косово од Македонија и Црна Гора

Алсат-М - 10.10.2008

Вашингтон го поздрави признавањето на независноста на Косово од страна на Македонија и на Црна Гора, наведувајќи дека таквата одлука е во корист на целиот регион.

Лутовац: Црна Гора се меша во внатрешните работи на Србија

Алсат-М - 10.10.2008

Одлуката на Црна Гора да ја признае независноста на Косово е мешање во внатрешните работи на Србија и удар врз нејзиниот територијален интегритет и суверенитет, оцени синоќа српскиот амбасадор во Подгорица Зоран Лутовац Лутовац изјави дека ваквата одлука беше очекувана, но дена без разлика на тоа, ...

Србија ги враќа амбасадорите

Алсат-М - 10.10.2008

Српската влада донесе одлука со која сите амбасадори на Србија кои беа повикани на консултации во Белград се враќаат во државите кои ја имаат признато независноста на Косово.

Србија: Правите грешка со признавање на Косово

Форум - 10.10.2008

Македонија ќе направи голема грешка ако го признае Косово и набргу ќе се соочи со ист проблем каков што има Србија, тврди министерот за Косово и Метохија, Горан Богдановиќ во изјава дадена за forum.com.mk пред вчерашното признавање на Косово од страна на Македонија.

Белград ја прогласи за непожелна Црногорската амбасад

Форум - 10.10.2008

Американскиот Стејт департмент, ја поздрави одлуката на Македонија и Црна Гора, за признавање на независноста на Косово.

Поделба на Косово е поделба и на Македонија

Форум - 10.10.2008

Односите со Белград ќе беа подобрени и Приштина ќе имаше многу поголем маневарски простор. Косово нема независност на хартија. Тоа што до сега независноста ја признаа 47 земји не значи дека процесот на признавања ќе продолжи. Тоа е едно половично решение кое не е добро за никого, а ќе трае долго.

Тадиќ: Црна Гора и Македонија донесоа погрешни одлуки

Алсат-М - 10.10.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска оцени дека одлуките на владите на Црна Гора и Македонија за признавање на независноста на Косово се погрешни и спротивни на меѓународното право. Тој посочи дека признавањата не придонесуваат кон регионалната стабилност и добрососедските односи.

Тачи им се заблагодари на Македонија и на Црна Гора

Алсат-М - 10.10.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска изрази благодарност до владите на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на Косово.

САД и ЕУ го поздравија признавањето на Косово

Форум - 10.10.2008

Црногорското а потоа и македонското признавање на независноста на Косово, е поздравено од водечките земји во меѓународната заедница.

Косово среќно што Македонија го призна

Форум - 10.10.2008

Косовските граѓани денес се многу среќни дека Македонија го призна Косово. Велат дека овој момент го очекуваа веќе извесно време и дека признавањето значи развој на двете земји како најблиски соседи. Задоволството не можеше да го сокрие и познатиот боксер Азис Салиу.

Црна Гора и Македонија близу до признавање на независноста на Косово

SETimes - 10.10.2008

Црна Гора и Македонија близу до признавање на независноста на Косово 09/10/2008 ПОДГОРИЦА, Црна Гора -- Црна Гора и Македонија, наводно, се решени да ја признаат независноста на Косово.

Албанија ја поздрави одлуката на Македонија и на Црна Гора за признавање на Косово

Алсат-М - 10.10.2008

Албанското МНР ја поздрави одлуката на Македонија и на Црна Гора за признавање на Косово, оценувајќи ја како значаен и одговорен чекор направен во потребното време и правец.

САД, ЕУ и Велика Британија го поздравија признавањето на Косово

Алсат-М - 10.10.2008

Соединетите Американски Држави, Европската Унија и Велика Британија ја поздравија одлуката на Македонија и на Црна Гора за признавање на независноста на Косово.

Косовските лидери се заблагодарија на Македонија и Црна Гора

Алсат-М - 10.10.2008

Косовските институции им се заблагодарија на владите во Подгорица и Скопје, кои синоќа ја признаа независноста на Косово. Косовскиот премиер, Хашим Тачи одлуките на соседните земји ги смета за одговорни и во хармонија со волјата на косовскиот народ.

Србија: Радикалите и партијата на Коштуница бараат поостри мерки против Македонија и Црна Гора

Алсат-М - 10.10.2008

Српската Влада најавува дека ќе продолжи со остри мерки против земјите кои го признале Косово. Министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави дека причина за острите мерки е оценката дека во периодот кога се очекува одлуката на Меѓународниот суд на правдата нема никаква причина за признавање на ...

Милошоски: Македонија го призна Косово

Кирилица - 10.10.2008

Владата на денешната седница расправаше за усвоената Резолуција во Собранието за односите на Република Македонија со Косово и донесе одлука да ја признае самостојноста и сувереноста на Косово, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД СТРАНА НА ЦРНА ГОРА Е МЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА СРБИЈА

Сител - 10.10.2008

ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД СТРАНА НА ЦРНА ГОРА Е МЕШАЊЕ ВО ВНАТРЕШНИТЕ РАБОТИ НА СРБИЈА Одлуката на Црна Гора да ја признае независноста на Косово е мешање во внатрешните работи на Србија и удар врз нејзиниот територијален интегритет и суверенитет, оцени синоќа српскиот амбасадор во Подгорица Зоран ...

СРБИЈА ГИ ВРАЌА АМБАСАДОРИТЕ ВО СИТЕ ДРЖАВИ

Сител - 10.10.2008

Владата на Србија донела одлука да ги врати амбасадорите на Србија во сите држави од кои се повикани на консултации во Белград, со цел да се продолжи дипломатската активност заради зачувување на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, соопшти владината прес-служба во Белград.

БИЗНИС СРЕДБА МЕЃУ РАБОТОДАВАЧИ ОД МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА

Сител - 10.10.2008

БИЗНИС СРЕДБА МЕЃУ РАБОТОДАВАЧИ ОД МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА Конфедерацијата на работодавачи на Република Македонија и Унијата на работодавачи од Црна Гора денеска во Скопје организираат бизнис средби со претпријатија од областа на туризмот, градежништвото и нафтената индустрија.

Црногорската Влада со едногласна одлука вчера го призна Косово

Кирилица - 10.10.2008

Црногорската Влада вечерва едногласно донесе одлука за признавање на Косово, изјави црногорскиот министер за надворешни работи Милан Роќен.

Црногорскиот амбасадор во Белград не е пожелен

Кирилица - 10.10.2008

Таквата одлука уследи по признавањето на Црна Гора на едностраната независност на Косово и Метохија, изјави вечерва српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ. - Оваа е чекор предвиден со Акциониот план на Владата на Србија.

ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА Е ЗНАЧАЕН ПСИХОЛОШКИ МОМЕНТ ЗА ПРИШТИНА

Сител - 10.10.2008

ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА Е ЗНАЧАЕН ПСИХОЛОШКИ МОМЕНТ ЗА ПРИШТИНА Признавањето на Косово како независна држава од неговите соседи Македонија и Црна Гора претставува значаен психолошки момент за Приштина, кое во исто време носи и практична корист за новата држава на ...

Македонија го призна Косово

Канал5 - 10.10.2008

Скопје, 9 октомври (МИА) - Владата на Република Македонија вечерва донесе одлука за признавање на Косово. Одлуката е донесена во координација со Владата на Црна Гора, која претходно соопшти дека го признава Косово како независна држава.

ОДЛУКАТА НА ПОДГОРИЦА И НА СКОПЈЕ НЕ ПРИДОНЕСУВА ЗА СТАБИЛНОСТА НА РЕГИОНОТ

Сител - 10.10.2008

ОДЛУКАТА НА ПОДГОРИЦА И НА СКОПЈЕ НЕ ПРИДОНЕСУВА ЗА СТАБИЛНОСТА НА РЕГИОНОТ Српскиот претседател Борис Тадиќ, денеска изјави дека одлуките на владите на Црна Гора и на Македонија да ја признаат независноста на Косово се „многу погрешни, спротивни на меѓународното право и не придонесуваат за ...

ХАШИМ ТАЧИ ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ЦРНА ГОРА И НА МАКЕДОНИЈА ЗА ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО

Сител - 10.10.2008

ХАШИМ ТАЧИ ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ЦРНА ГОРА И НА МАКЕДОНИЈА ЗА ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска во името на институциите и граѓаните на Косово им се заблагодари на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на неговата држава, истакнувајќи дека со овие ...

Тадиќ: Одлуките на Скопје и Подгорица за признавање на Косово се многу погрешни и спротивни на меѓународното право

Кирилица - 10.10.2008

Српскиот претседател Борис Тадиќ, денеска изјави дека одлуките на владите на Црна Гора и на Македонија да ја признаат независноста на Косово се „многу погрешни, спротивни на меѓународното право и не придонесуваат за регионалната стабилност и добрососедските односи за кои се залага ...

Српските амбасадори ќе се вратат на своите места

Кирилица - 10.10.2008

Владата на Србија донела одлука да ги врати амбасадорите на Србија во сите држави од кои се повикани на консултации во Белград, со цел да се продолжи дипломатската активност заради зачувување на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, соопшти владината прес-служба во Белград.

Хашим Тачи им се заблагодари на Црна Гора и на Македонија за признавањето на Косово

Канал5 - 10.10.2008

Приштина, 10 октомври (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска во името на институциите и граѓаните на Косово им се заблагодари на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на неговата држава, истакнувајќи дека со овие одлуки ќе се засили регионалната соработка.

Вашингтон го поздрави признавањето на Косово од страна на Македонија и на Црна Гора

Канал5 - 10.10.2008

Вашингтон, 10 октомври (МИА) - САД го поздрави признавањето на независноста на Косово од страна на акедонија и на Црна Гора, наведувајќи дека таквата одлука е во корист на целиот регион.

Изјава на британскиот секретар за надворешни работи, Дејвид Милибанд, за признавањето на Косово од страна на Македонија ...

Кирилица - 10.10.2008

Од прогласувањето на независно Косово, на 17 февруари 2008, до денес, 50 земји го признаа Косово како независна, суверена држава (Македонија и Црна Гора се 49 -та и 50 -та ), вклучувајќи 22 земји од ЕУ (последна беше Португалија 7 октомври), сите земји од Г-7 и пет други земји од регионот ...

Хашим Тачи им се заблагодари на Црна Гора и на Македонија за признавањето на Косово

Кирилица - 10.10.2008

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска во името на институциите и граѓаните на Косово им се заблагодари на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на неговата држава, истакнувајќи дека со овие одлуки ќе се засили регионалната соработка.

ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО Е СУВЕРЕНА ОДЛУКА НА СЕКОЈА ЗЕМЈА

Сител - 10.10.2008

ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО Е СУВЕРЕНА ОДЛУКА НА СЕКОЈА ЗЕМЈА Признавањето на Косово е суверена одлука на секоја држава независно дали е членка на ЕУ или не, изјави евросмабасадорот Ерван Фуере по денешната средба со градоначалниците на скопските општини.

МИЛИБАНД - ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА ВАЖЕН ЧЕКОР ЗА ЕВРОПСКА ИДНИНА

Сител - 10.10.2008

МИЛИБАНД - ПРИЗНАВАЊЕТО НА КОСОВО ОД МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА ВАЖЕН ЧЕКОР ЗА ЕВРОПСКА ИДНИНА Признавањето на Косово од страна на Македонија и Црна Гора е добредојдено и значајно.

Дејвид Милибанд: Признавањето на Косово од Македонија и Црна Гора важен чекор за европска иднина

Канал5 - 10.10.2008

Лондон, 10 октомври (МИА) - Признавањето на Косово од страна на Македонија и Црна Гора е добредојдено и значајно. Како соседи, нивните одлуки да прават нови релации со независно Косово, истовремено одржувајќи ги веќе постоечките со Србија, се сигнали за чекор напред за регионот, се наведува во ...

Фуере: Признавањето на Косово е суверена одлука на секоја земја

Канал5 - 10.10.2008

Скопје, 10 октомври (МИА) - Признавањето на Косово е суверена одлука на секоја држава независно дали е членка на ЕУ или не, изјави евросмабасадорот Ерван Фуере по денешната средба со градоначалниците на скопските општини.

Признавањето на Косово е суверена одлука на секоја земја

Кирилица - 10.10.2008

Признавањето на Косово е суверена одлука на секоја држава независно дали е членка на ЕУ или не, изјави евросмабасадорот Ерван Фуере по денешната средба со градоначалниците на скопските општини.

Косовската влада и официјално известена за признавањето

Канал5 - 10.10.2008

Стојан Карајанов, шеф на канцеларијата за врски во Приштина. Косовските власти изразија благодарност до Владата во Скопје. Премиерот Хашим Тачи одлуката на македонските власти ја оцени како потврда на евро-атланските аспирации на Македонија и на Косово.

Србија со остри реакции на македонското признавање на Косово

Канал5 - 10.10.2008

Одлуките на владите на Македонија и Црна Гора да го признаат Косово се многу погрешни, спротивни на меѓународното право и не придонесуваат за регионалната стабилност и добрососедските односи - не постоеше ниту една добра причина соседските земји кои досега покажуваа воздржаност набрзина да ја ...

Не се очекува блокада на трговските односи меѓу Македонија и Србија

Канал5 - 10.10.2008

Димитар Ристовски од Европска бизнис асоцијација. Србија е еден од најголемите трговски партнери на Македонија. Земјава лани таму извезла стока во вкупна вредност од 465 милиони евра, а вкупниот увоз е 324 милиони евра.

ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИ ТРГОВИЈАТА СО КОСОВО - ОД СРБИЈА ЕМБАРГО?

Сител - 10.10.2008

ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИ ТРГОВИЈАТА СО КОСОВО - ОД СРБИЈА ЕМБАРГО? Признавањето на покраината ќе ја зајакне економската соработка на Македонија со Косово. Експертите очекуваат дека Македонија на трговското конто со Косово ќе продолжи да бележи плусеви, како што беше и во изминативе неколку години.

Западните лидери ја поздравуваат одлуката на Македонија

Вечер - 10.10.2008

Западните земји ја поздравија одлуката на Македонија, како и на Црна Гора, за признавање на независноста на Косово. Тие очекуваат во следните месеци да има уште признавања за новата балканска држава.

САД ја поздравија одлуката на Македонија и Црна Гора за признавање на Косово

Нетпрес - 10.10.2008

Соединетите американски држави денеска ја поздравија одлуката на Македонија и на Црна Гора да ја признаат независноста на Косово и изразиле очекување дека во “следните месеци ќе има уште признавања“ за новата балканска држава.

Антонина Желјазкова: Македонија и Црна Гора немаа друг избор

Нетпрес - 10.10.2008

Не се очекува да има потреси на регионалната стабилност на Балканот по признавањето на независноста на Косово од страна на Македонија и Црна Гора, изјавила за агенцијата “Фокус“, претседателката на Меѓународниот центар за истражување на малцинствата и меѓукултурното дејствување, Антонина Желјазкова.

“Де Стандард“: Црна Гора и Македонија и нанесоа тежок удар на Србија

Нетпрес - 10.10.2008

Црна Гора и Македонија и' нанесоа тежок удар на СрбијаЦрна Гора и Македонија ја принзаа независноста на Косово, кое Србија го смета за свој федерален дел и намерава да го заштити преку меѓународното право, објавува на својата интернет страница белгискиот весник “Де Стандард“.

Лутовац: Одлуката на Црна Гора е мешање во внатрешните работи на Србија

Нетпрес - 10.10.2008

Одлуката на Црна Гора да ја признае независноста на Косово е мешање во внатрешните работи на Србија и удар на нејзиниот територијален интегритет и суверенитет, оценил српскиот амбасадор во Подгорица Зоран Лутовац.

Косовските Срби разочарани од одлуката на Македонија и Црна Гора

Нетпрес - 10.10.2008

Косовските Срби разочарани од одлуката на Македонија и Црна Гора Претставниците на косовските Срби се разочарани од одлуката на властите во Скопје и Подгорица кои ја признаа независноста на Косово.

Тадиќ: Погрешна одлука на владите на Македонија и Црна Гора

Нетпрес - 10.10.2008

Претседателот на Србија Борис Тадиќ оценил дека одлуките на владите на Македонија и Црна Гора да ја признаат независноста на Косово е многу погрешна, спротивна на меѓународното право и дека не допринесува за регионална стабилност и добрососедски односи за кои се заложува Србија.

Приштинските медиуми и се заблагодарија на Црна Гора

Нетпрес - 10.10.2008

Приштинскиот весник “Експрес“ денеска и се заблагодари на Црна Гора така што на насловната страна на српски јазик објавила “Благодарам многу, Црна Горо“. “Слободан Милошевиќ еднаш рекол дека Србија и Црна Гора се како две очи на една глава. Од вчера Србија остана без едно око.

Милибанд ја поздрави одлуката на Македонија и Црна Гора за признавање на Косово

Нетпрес - 10.10.2008

Шефот на британската дипломатија, Дејвид Милибанд, ја поздрави одлуката на Македонија и Црна Гора за признавање на независноста на Косово.

Хашим Тачи им се заблагодари на Македонија и на Црна Гора

Нетпрес - 10.10.2008

Косовскиот премиер, Хашим Тачи, денеска во името на граѓаните и на институциите на Косово им се заблагодари на владите на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на Косово, истакнувајќи дека со тие одлуки ќе се засили регионалната стабилност.

Македонскиот амбасадор итно повикан во српското МНР

Нетпрес - 10.10.2008

Македонскиот амбасадор во Србија, Александар Василевски, се наоѓа во српското министерство за надворешни работи во Белград, објави агенцијата “Бета“. “Владата на Македонија вчера донесе одлука за признавање на независноста на Косово.

Признавањето од соседите ја продлабочува регионалната соработка

Нетпрес - 10.10.2008

Признавањето на независноста на Косово од страна на двете соседни држави, Црна Гора и Македонија, е важен акт, што ќе ја продлабочи соработката со овие две соседни земји, соопштил претседателот на Косово, Фатмир Сејдиу.

Македонија го призна Косово

Макфакс - 10.10.2008

Македонската Влада доцна вечерва донесе одлука да ја признае независноста на Косово. Одлуката за признавањето на независноста на Косово од страна на Македонија, на прес конференција доцна вечерва, ја соопшти шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски.

Албанските медиуми за признавањето на Косово од Македонија

Макфакс - 10.10.2008

Албанските електронски и печатени медиуми денеска во ударните термини и на насловните страници ја пренесуваат веста за признавањето на независноста на Косово од страна на Македонија.

Тадиќ: Погрешни одлуки на владите на Црна Гора и Македонија

Макфакс - 10.10.2008

Одлуките на владите на Црна Гора и Македонија да ја признаат независноста на Косово се многу погрешни, смета српскиот претседател Борис Тадиќ.

Тачи им се заблагодари на Македонија и на Црна Гора

Макфакс - 10.10.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска изрази благодарност до владите на Македонија и на Црна Гора за признавањето на независноста на Косово.

Милибанд – признавањето на Косово важен чекор за стабилен Балкан

Макфакс - 10.10.2008

Милибанд – признавањето на Косово важен чекор за стабилен Балкан Скопје/Лондон /10/10/ 12:16 Британија денеска ја поздрави одлуката на Македонија за признавање на независно Косово, оценувајќи ја важен чекор за стабилноста на регионот и неговата европска иднина.

Српската опозиција бара контра мерки против Македонија и Црна Гора

Макфакс - 10.10.2008

Српската опозиција бара контра мерки против Македонија и Црна Гора Белград /10/10/ 12:44 Српската опозиција денеска побара вонредна собраниска седница на која Владата ќе информира што ќе преземе против Македонија и Црна Гора поради признавањето на Косово.

Деловна средба на работодавачите од Македонија и Црна Гора

Макфакс - 10.10.2008

Дводневна деловна средба помеѓу претставници на конфедерацијата на работодавачи на Македонија и Унијата на работодавачи од Црна Гора ќе започне денеска во Охрид.

Реакции од светот откако Скопје и Подгорица го признаа Косово

Макфакс - 10.10.2008

Соединетите Американски Држави ја поздравија синоќешната одлука на Македонија и Црна Гора за признавање на Косово и очекуваат во наредните месеци и други земји да ја признаат косовската независност.

Србија ги враќа амбасадорите

Макфакс - 10.10.2008

Српската влада донесе одлука со која сите амбасадори на Србија кои беа повикани на консултации во Белград се враќаат во државите кои ја имаат признато независноста на Косово.

Србија разгледува заострување на мерките против Македонија и Црна Гора

Макфакс - 11.10.2008

Србија разгледува заострување на мерките против Македонија и Црна Гора Белград /11/10/ 10:27 Српската Влада во наредните денови ќе ја разгледа можноста од воведување уште поостри мерки против Макеоднија и Црна Гора, поради признавањето на Косово.

Романија и Словачка ги признаа косовските пасоши

А1 - 09.10.2008

Романија и Словачка доставија официјална потврда до косовските власти дека ги признаваат новите косовски пасоши соопшти вицепремиерот на Косово, Хајредин Кучи.

Косово очекува признавање од Македонија

А1 - 09.10.2008

Официјална Приштина очекува разгледувањето на Резолуцијата за признавање на Косово во македонскиот парламент да резултира со признавање на независноста.

Црна Гора го призна Косово

А1 - 09.10.2008

Црногорската Влада вечерва едногласно донесе одлука за признавање на Косово, изјави црногорскиот министер за надворешни работи Милан Роѓен.

Македонија го призна Косово

А1 - 09.10.2008

Владата на Република Македонија вечерва донесе одлука за признавање на Косово. Одлуката е донесена во координација со Владата на Црна Гора, која претходно соопшти дека го признава Косово како независна држава.

Лондон: Јеремиќ се надева дека Македонија и Црна Гора нема да го признаат Косово

Р.С.Европа - 09.10.2008

Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ во интервју за Би Би Си изразил надеж дека Македонија и Црна Гора нема да го признаат Косово, бидејќи тоа би ги влошило политичките односи во регионот.

Скопје: Македонија и Црна Гора го признаа Косово

Р.С.Европа - 09.10.2008

ладата на Република Македонија вечерва донесе одлука за признавање на Косово. Одлуката е донесена во координација со Владата на Црна Гора, која претходно соопшти дека го признава Косово како независна држава.

МАКЕДОНИЈА ГО ПРИЗНА КОСОВО

Телма - 09.10.2008

Владата на Република Македонија вечерва донесе одлука за признавање на Косово. Одлуката е донесена во координација со Владата на Црна Гора, која претходно соопшти дека го признава Косово како независна држава.

Романија и Словачка ги признаа косовските пасоши

Алсат-М - 09.10.2008

Романија и Словачка доставија официјална потврда до косовските власти дека ги признаваат новите косовски пасоши соопшти вицепремиерот на Косово, Хајредин Кучи.

Србија економски и дипломатски ќе не’ блокира?!

Форум - 09.10.2008

Србија ќе ги прекине дипломатските односи со Македонија и ќе го стопира увозот на македонски производи доколку државата го признае Косово. Ова е првата реакција до која дојде forum.com.

Црна Гора денеска може да го признае Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Црногорската Влада, најверојатно, на денешната седница ќе донесе одлука за признавање на независноста на Косово. Ова за подгоричкиот весник „Вијести“ го потврдија повеќе извори блиски до државниот врв.

Португалија ја призна независноста на Косово, Црна Гора можеби се колеба

SETimes - 09.10.2008

Португалија ја призна независноста на Косово, Црна Гора можеби се колеба 08/10/2008 ПРИШТИНА, Косово -- Португалската влада во вторникот (7-ми октомври) објави дека ја признава независноста на Косово.

Унгарија и Летонија ги признаа пасошите на Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Унгарија и Летонија ги признаа пасошите на Косово, соопшти денеска косовското Министерство за внатрешни работи. “Косовското МВР верува дека признавањето на пасошите на Косово ќе продолжи со ист интензитет за да им се овозможи на граѓаните на Република Косово да патуваат во сите држави во кои ...

Црна Гора ја призна независноста на Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Црна Гора вечерва ја призна независноста на Косово соопшти црногорскиот министер за надворешни работи Милан Рочен по завршувањето на владината седница.

Црногорската амбасадорка протерана од Србија

Алсат-М - 09.10.2008

Српската Влада одлучи да и го откаже гостопримството на црногорската амбасадорка во земјата Анка Војводиќ веднаш откако Црна Гора ја призна независноста на Косово. Војводиќ била повика во српското министерство за надворешни работи и и било укажано дека треба да ја напушти земјата.

Црна Гора го призна Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Црногорската Влада вечерва едногласно донесе одлука за признавање на Косово, изјави црногорскиот министер за надворешни работи Милан Рочен.

Црна Гора го призна Косово, Србија со против мерки

Форум - 09.10.2008

Црногорската влада го призна Косово во четвртокот навчер. Срногорскиот министер за надворешни работи Милан Рочен изјави дека двете држави наскоро ќе воспостават дипломатски односи Власта во Црна Гора смета дека независноста на Косово е реалност и дека таа „нема право“ да ги затвора ...

Македонија го призна Косово

Алсат-М - 09.10.2008

Македонската Влада синоќа донесе одлука да ја признае независноста на Косово, а одлуката ја соопшти шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски.

Независноста на Косово е неповратна работа

Кирилица - 09.10.2008

Сејдиу нагласи дека независноста на Косово е неповратна, додавајќи оти Косово е признаено од поголемиот број на земји-членки на Европската унија, на НАТО и од сите земји-членки на Г7.

Подгорица се подготвува да воспостави целосни дипломатски односи со Приштина

Кирилица - 09.10.2008

Владата на Црна Гора, на денешната седница, веројатно ќе ја донесе одлуката за признавање на независноста на Косово, пишуваат подгоричкиот весник „Вијести“.

ЦРНА ГОРА ВЕРОЈАТНО УШТЕ ДЕНЕСКА ЌЕ ГО ПРИЗНАЕ КОСОВО

Сител - 09.10.2008

ЦРНА ГОРА ВЕРОЈАТНО УШТЕ ДЕНЕСКА ЌЕ ГО ПРИЗНАЕ КОСОВО Владата на Црна Гора, на денешната седница, веројатно ќе ја донесе одлуката за признавање на независноста на Косово, пишуваат подгоричкиот весник „Вијести“.

ЦРНА ГОРА ГО ПРИЗНА КОСОВО

Сител - 09.10.2008

Владата на Мило Ѓукановиќ ова одлука ја донесе само еден ден откако Генералното собрание на Обединетите нации вчера го усвои предлогот на Србија, Меѓународниот суд на правдата да даде оценка за легалноста на независноста на Косово.

ВЛАДАТА НА СРБИЈА ГИ ВРАЌА НАЗАД АМБАСАДОРИТЕ ВО ДРЖАВИТЕ КОИ ЈА ПРИЗНАА НЕЗАВИСНОСТА НА КОСОВО

Сител - 09.10.2008

ВЛАДАТА НА СРБИЈА ГИ ВРАЌА НАЗАД АМБАСАДОРИТЕ ВО ДРЖАВИТЕ КОИ ЈА ПРИЗНАА НЕЗАВИСНОСТА НА КОСОВО Владата на Србија денеска донесе решение со кое ги враќа амбасадорите на Република Србија во сите држави од кои беа повлечени за консултации во Белград, откако тие држави ја признаа независноста на ...

ЗАЕДНИЧКА ИЗЈАВА НА ВЛАДИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО

Сител - 09.10.2008

ЗАЕДНИЧКА ИЗЈАВА НА ВЛАДИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И ЦРНА ГОРА ЗА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО Владата на Македонија и Владата на Црна Гора, како непосредни соседи на Србија и на Косово и како земји со јасна европска и евроатлантска ориентација, се договорија да ја дадат следната заедничка изјава во контекст на ...

ВЕЧЕР: Срам ми е што Скопје ќе го признае Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Иван Стоиљковиќ, претседател на Демократската паритија на Србите во Македонија и пратеник во македонскиот Парламент, во интервју за белградска "Правда" тврди дека Македонија трпи големи притисоци од надворешни, но и албански фактори за да ја признае независноста на Косово.

Јеремиќ: Сега ќе биде тешко да се оправда признавањето на Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјавил дека земјите кои досега не го признале Косово а ќе се одлучат да го сторат тоа сега ќе биде многу тешко да го оправдаат тој потег се додека се чека мислење од Меѓународниот суд на правдата за легалноста на прогласената независност.

Хашим Тачи:Словачка и Романија ќе ги признаат косовските пасоши

Нетпрес - 09.10.2008

Претседателот на владата на Косово Хасим Тачи изјавил дека добил ветување од Словачка и Романија дека ќе ги признаат пасошите на државата Косово. На седница на косовската влада, Тачи позитивно ја оценил одлуката Португалија да ја признае независноста на Косово.

Јеремиќ: Влошување на односите во регионот, доколку се признае Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ во интервју за БиБиСи изразил надеж дека Македонија и Црна Гора нема да го признаат Косово бидејќи тоа би ги влошило политичките односи во регионот.

Вијести: Црна Гора денеска ја признава независноста на Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Владата на Црна Гора денеска најверојатно ќе ја признае независноста на Косово, пишува денеска црногорскиот весник “Вјести“, повикувајќи се на извори блиски до државното раководтсво.

Германски експерт предлага Унија на Србија и Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Германскиот аналитичар за Балканот Франц Лотар Алтман изјавил дека усвојувањето на резолуцијата на Обединетите нации со која од Меѓународниот суд на правдата се бара оцена на легалноста на прогласувањето на независностa на Косово претставува многу добар потег на владата на Србија, пред се на ...

Романија и Словачка ги признаа косовските пасоши

Нетпрес - 09.10.2008

Владата на Косово добила официјална потврда од Романија и Словачка дека ги признаваат косовските пасоши. Ова го изјавил косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи, пренесе агенцијата Косовапрес.

АФП: Србија ќе се фокусира на ЕУ, додека го чека судското решение за Косово

Нетпрес - 09.10.2008

АФП: Србија ќе се фокусира на ЕУ, додека го чека судското решение за Косово Србија веројатно ќе го фокусира своето внимание кон евроинтеграцијата, откако доби зелено светло да ја обжали независноста на косово пред меѓународниот суд, коментира АФП.

Конузин: Македонија под притисок да го признае Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Рускиот амбасадор во Белград, Александар Конузин денес изјавил дека Македонија и Црна Гора се под силен надворешен притисок да ја признаат независноста на Косово.

Српската влада ги повлекува амбасадорите од Подгорица и Скопје

Нетпрес - 09.10.2008

Српската влада денеска одлучи да ги повлече своите амбасадори од Подгорица и Скопје, поради тоа што ќе ја признаат независноста на Косово.

Црнa Гора го призна Косово

Нетпрес - 09.10.2008

Владата на Црна Гора денес одлучи да ја признае независноста на Косово и Метохија и со Приштина да воспостави целосни дипломатски односи, соопштил министерот за надворешни работи Милан Рочен.

Црна Гора денеска го признава Косово ?

Макфакс - 09.10.2008

Црногорската Влада, најверојатно, на денешната седница ќе донесе одлука за признавање на независноста на Косово. Ова за подгоричкиот весник „Вијести“ го потврдија повеќе извори блиски до државниот врв.

Косово очекува признавање од Македонија

Макфакс - 09.10.2008

Официјална Приштина очекува разгледувањето на Резолуцијата за признавање на Косово во македонскиот парламент да резултира со признавање на независноста.

Унгарија и Летонија ги признаа пасошите на Косово

Макфакс - 09.10.2008

Унгарија и Летонија ги признаа пасошите на Косово, соопшти денеска косовското Министерство за внатрешни работи. “Косовското МВР верува дека признавањето на пасошите на Косово ќе продолжи со ист интензитет за да им се овозможи на граѓаните на Република Косово да патуваат во сите држави во кои ...

Црна Гора го призна Косово

Макфакс - 09.10.2008

Владата на Црна Гора вечерва донесе едногласна одлука за признавање на независноста на Косово. Ова, како што пренесува Макфакс, вечерва официјално го соопшти црногорскиот шеф на дипломатијата Милан Роќен.

Романија и Словачка ги признаа косовските пасоши

Макфакс - 09.10.2008

Романија и Словачка доставија официјална потврда до косовските власти дека ги признаваат новите косовски пасоши соопшти вицепремиерот на Косово, Хајредин Кучи.

Португалија го призна Косово

А1 - 08.10.2008

Владата на Португалија донесе одлука за официјално признавање на независноста на Косово, соопшти шефот на португалската дипломатија Луис Амадо. Со ова Португалија стана 22 земја членка на Европската унија, односно 48-ма во светот, која ја призна независноста на Косово.

Црна гора со поддршка за Србија во ОН

А1 - 08.10.2008

Министерството за надворешни работи на Црна Гора му даде инструкции на својот претставник на Генералното собрание на ОН, да ја поддржи иницијативата на Србија во ОН за правното толкување на Меѓународниот суд на правдата на прогласената независност на Косово.

Црна Гора на суд ако го признае Косово

Време - 08.10.2008

Лидерот на Демократската партија на Србија, Воислав Коштуница, изјави дека Србија треба да ја тужи Црна Гора доколку таа ја признае независноста на Косово, пренесуваат српските медиуми.

Португалија го призна Косово

Алсат-М - 08.10.2008

Владата на Португалија донесе одлука за официјално признавање на независноста на Косово, соопшти шефот на португалската дипломатија Луис Амадо. Со ова Португалија стана 22 земја членка на Европската унија, односно 48 во светот, која ја призна независноста на Косово.

Србија ќе ја тужи Црна Гора ако го признае Косово?

Н.Македонија - 08.10.2008

Лидерот на Демократската странка на Србија (ДСС) и поранешен српски премиер Воислав Коштуница изјавил дека Србија треба да ја тужи Црна Гора доколку таа ја признае независноста на Косово, јави МИА.

Португалија го призна Косово

Форум - 08.10.2008

Владата на Португалија донесе одлука за официјално признавање на независноста на Косово, соопшти шефот на португалската дипломатија Луис Амадо. Со ова Португалија стана 22 земја членка на Европската унија, односно 48 во светот, која ја призна независноста на Косово.

Србија ја предупреди Црна Гора за евентуалното признавање на Косово

SETimes - 08.10.2008

Србија ја предупреди Црна Гора за евентуалното признавање на Косово 07/10/2008 БЕЛГРАД, Србија -- Министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ, во понеделникот (6-ти октомври) ја предупреди соседна Црна Гора да не ја признава независноста на Косово, велејќи дека Србија ќе одговори со ...

Тачи: Иницијативите на Белград не можат да ја уништат независноста на Косово

Алсат-М - 08.10.2008

Србија може да предложи што сака во Генералната Собрание на ООН, но независноста на Косово е завршено прашање и овој чин може да го уништи само некоја натприродна сила.

Сејдиу: Независноста на Косово е неповратна работа

Алсат-М - 08.10.2008

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу вечерва изрази жалење поради одлуката на Генералното собрание на ОН да го усвои српското барање Меѓународниот суд на правдата да се изјасни за легалноста на прогласувањето на косовската независност.

Срам ми е што Скопје ќе го признае Косово

Вечер - 08.10.2008

Иван Стоиљковиќ, претседател на Демократската паритија на Србите во Македонија и пратеник во македонскиот Парламент, во интервју за белградска "Правда" тврди дека Македонија трпи големи притисоци од надворешни, но и албански фактори за да ја признае независноста на Косово.

Португалија го призна Косово

Нетпрес - 08.10.2008

Португалската влада и официјално ја призна независноста на Косово и така стана 22 земја на ЕУ која се одлучила за таков чекор, соопштил шефот на дипломатијата Луис Амадо. Сега само пет членки на ЕУ одбиваат да го признаат Косово а меѓу нив се Шпанија, Грција, Кипар, Романија и Словачка.

Тачи: Независноста на Косово може да ја одврати само некоја натприродна сила

Нетпрес - 08.10.2008

Премиерот на Косово Хашим Тачи оценил дека иницијативата на Србија во Генералното собрание на ООН никако не може да влијае врз процесот на независноста на Косово, бидејќи се работи за прашање кое е завршено и кое не може да се врати назад.

Португалија го призна Косово

Макфакс - 08.10.2008

Владата на Португалија донесе одлука за официјално признавање на независноста на Косово, соопшти шефот на португалската дипломатија Луис Амадо. Со ова Португалија стана 22 земја членка на Европската унија, односно 48 во светот, која ја призна независноста на Косово.

Србија да ја тужи Црна Гора ако го признае Косово

А1 - 07.10.2008

Лидерот на Демократската партија на Србија Воислав Коштуница изјави дека Србија треба да ја тужи Црна Гора доколку таа ја признае независноста на Косово, јави Танјуг.

Поделбата на Косово не е српски предлог

Време - 07.10.2008

Шефот на српската дипломатија, Вук Јеремиќ, категорично ја отфрли идејата за поделба на Косово и тврди дека поделбата не е и никогаш нема да биде српски предлог.

Коштуница: Треба да ја тужиме Црна Гора доколку го признае Косово

Алсат-М - 07.10.2008

Лидерот на Демократската партија на Србија Воислав Коштуница изјави дека Србија треба да ја тужи Црна Гора доколку таа ја признае независноста на Косово.

Сејдиу: Македонија и Црна Гора наскоро ќе не признаат

Алсат-М - 07.10.2008

По средбата со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс, косовскиот претседател Фатмир Сејдиу очекува овие дена да се заокружи циклусот на признавање од земјите на регионот. Според него, Македонија и Црна Гора наскоро ќе преземат таков чекор.

Црна Гора близу до признавање на Косово

SETimes - 07.10.2008

ПОДГОРИЦА, Црна Гора -- Парламентот во петокот (3-ти октомври) ја одобри предлог-резолуцијата на владејачката коалиција, чија цел е да се забрза европската и евроатланската интеграција на земјата.

Тачи вели дека ќе следи нов бран признавање

SETimes - 07.10.2008

ПРИШТИНА, Косово -- Премиерот Хашим Тачи во четвртокот (2-ри октомври) рече дека новиот бран држави што се решиле да ја признаат независноста на Косово ќе ги изненади властите во Белград. „Бројот на земји ...

Премиерот го одбива предлогот на претседателот

Дневник - 07.10.2008

Премиерот го одбива предлогот на претседателот (Повод: „Денеска вечера, утре крштевка“, „Дневник“, 7 октомври) Во врска со написот што се однесува на лидерска средбата во пресрет на средбата на двајцата преговарачи со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк, ви го испраќаме следниов демант: Изненадува, ...

КОШТУНИЦА- СРБИЈА ТРЕБА ДА ЈА ТУЖИ ЦРНА ГОРА ДОКОЛКУ ГО ПРИЗНАЕ КОСОВО

Сител - 07.10.2008

КОШТУНИЦА- СРБИЈА ТРЕБА ДА ЈА ТУЖИ ЦРНА ГОРА ДОКОЛКУ ГО ПРИЗНАЕ КОСОВО Лидерот на Демократската партија на Србија Воислав Коштуница изјави дека Србија треба да ја тужи Црна Гора доколку таа ја признае независноста на Косово, јави Танјуг.

Србија треба да ја тужи Црна Гора

Вечер - 07.10.2008

Лидерот на Демократската партија на Србија, Воислав Коштуница, вчера изјави дека Србија треба да ја тужи Црна Гора доколку ја признае независноста на Косово, јави Танјуг.

Коштуница: Тужба за Црна Гора доколку го признае Косово

Нетпрес - 07.10.2008

Лидерот на Демократската партија на Србија, Воислав Коштуница изјавил дека Србија треба да ја тужи Црна Гора доколку таа ја признае независноста на Косово.

Јеремиќ - расте притисокот за признавање на Косово

А1 - 06.10.2008

Растат притисоците врз членките на ОН да се откажат од поддршката на Србија и да го признаат Косово како суверена држава.

Признавање

Дневник - 06.10.2008

Нашата битка со името не се добива во Приштина, туку на друг мегдан за кој ни е потребна поддршката на тие што учествуваа во градењето на независноста на Косово.

Протести и референдум во Црна Гора доколку држава ја признае независноста на Косово

Нетпрес - 06.10.2008

Ако црногорската власт го признае независно Косово, народот ќе излезе на улица, а не е исклучено ни распишување на референдум на кој граѓаните би се изјаснувале дали се со “за“ признавање на Косово. Тоа во изјавите за српскиот “Курир“ го потврдиле лидерите на опозициските партии во Црна Гора.

Јеремиќ: Признавањето на Косово би било забодување нож во грб

Нетпрес - 06.10.2008

Министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ денес изјавил дека црногорското признавање на еднострано признатата независност на Косово и Метохија во овој момент би претставувале “забивање нож во грб“ на Србија.

Србија: Црногорското признавање на Косово би било „нож в грб“

Макфакс - 06.10.2008

Евентуалната одлука на Подгорица да го признае Косово, Белград би ја доживеал како „нож в грб“, изјави денеска шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ.