TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Референдумот во Каталонија ќе се одржи мошне скоро и ќе биде официјален

Канал5 - 21.09.2014

Претседателот на регионалната Влада на Каталонија, Артус Мас изјави денеска дека следните денови и официјално ќе побара одржување референдум за независност на оваа шпанска покраина.

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Утрински - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Канал5 - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Марго Мекдоналд: Држете ја МИ 5 подалеку од референдумот

Дневник - 21.09.2014

Марго Мекдоналд, некогашна независна членка на шкотскиот парламент, која веруваше дека во Шкотската национална партија (СНП) оперираат тајни агенти, му кажала на шефот на МИ 5, Ендру Паркер, дека ...

Референдумот во Каталонија ќе се одржи скоро и ќе биде официјален

Телеграф - 21.09.2014

Каталонскиот Парламент усвои во петокот закон, со кој на пратениците им се дава право да одржат необврзувачки консултации за независност од Шпанија на 9 ноември Претседателот на регионалната Влада на ...

Референдумот во Каталонија ќе се одржи мошне скоро и ќе биде официјален

+инфо - 21.09.2014

Претседателот на регионалната Влада на Каталонија, Артус Мас изјави денеска дека следните денови и официјално ќе побара одржување референдум за независност на оваа шпанска покраина.

Референдумот во Каталонија ќе се одржи мошне скоро и ќе биде официјален

Сител - 21.09.2014

Претседателот на регионалната Влада на Каталонија, Артус Мас изјави денеска дека следните денови и официјално ќе побара одржување референдум за независност на оваа шпанска покраина.

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Сител - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Видео: Црна дамка на референдумот, “балкански“ дилеми во Шкотска

Нетпрес - 21.09.2014

Ден по неуспехот на историскиот референдум за независност неколку видеа го фрлаат во сенка резулатот. Откако руските набљудувачи се пожалија дека референдумот не бил спроведен во согласност со ...

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Телеграф - 21.09.2014

- Сметам дека ветувањето беше нешто измислено во последните денови на кампањата и сметам дека секој граѓанин на Шкотска сега го сфатил тоа, рече Салмонд Лидерот на шкотските националисти Алекс ...

Црна дамка на референдумот, “балкански“ дилеми во Шкотска

Курир - 21.09.2014

Ден по неуспехот на историскиот референдум за независност неколку видеа го фрлаат во сенка резулатот. Откако руските набљудувачи се пожалија дека референдумот не бил спроведен во согласност со ...

Британец заработил 200.000 фунти на референдумот во Шкотска

Press24 - 21.09.2014

Еден Британец вложил 9.000 фунти во обложувалница дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, со што заработил 200.000 фунти.Според најголемата британска обложувалница, на облози за ...

Балкански манири во спроведувањето на референдумот во Шкотска

Алфа - 21.09.2014

Ден по неуспехот на историскиот референдум за независност на Шкотска, неколку видеа го фрлија резултатот во сенка. Многумина беа изненадени од тоа што референдумот заврши со убедлив резултат против ...

Каталонија официјално бара референдум за отцепување, Шпанија не дава

МКД - 21.09.2014

Претседателот на регионалната влада на Каталонија, Артур Мас, денеска изјавил дека „наредните денови“ и официјално ќе побара референдум за независност на таа шпанска покраина.

Салмонд обвинува дека Шкотите на измама ја отфрлиле независноста

Макфакс - 21.09.2014

Алекс Салмонд, шкотскиот премиер и лидер на шкотските поборници на независноста кои доживеаја неуспех на референдумот од четвртокот, во неделата го обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите ...

„Балкански“ дилеми во Шкотска

Press24 - 21.09.2014

Ден по неуспехот на историскиот референдум за независност неколку видеа го фрлаат во сенка резулатот. Откако руските набљудувачи се пожалија дека референдумот не бил спроведен во согласност со ...

Каталонскиот претседател следната седмица ќе распише гласање за независност

Макфакс - 21.09.2014

Претседателот на најбогатата шпанска покраина Каталонија изјави во неделата дека следните денови и формално ќе распише гласање за независност кое е предвидено за 9-ти ноември.

Референдумот во Каталонија ќе се одржи мошне скоро и ќе биде официјален

А1 On - 21.09.2014

Претседателот на регионалната Влада на Каталонија, Артус Мас изјави денеска дека следните денови и официјално ќе побара одржување референдум за независност на оваа шпанска покраина.

(ВИДЕО) Во Шкотска се местело бетер од Зајас? Британците го наместија референдумот?

Бриф - 21.09.2014

Многумина беа изненадени од тоа што референдумот во Шкотска заврши со убедлив резултат против независноста на оваа земја, но веќе се појавија видео снимки кои можеби даваат објаснување за ваквиот ...

Гордон Браун: Да ги одржиме нашите ветувања кон Шкотска!

Локално - 21.09.2014

Поранешниот премиер на Велика Британија Гордон Браун ги повика британските водачи да го испочитуваат ветувањата и да им обезбедат на Шкотска поголеми овластувања, откако Шкотите гласаа областа на ...

Салмонд: Шкотите без измамени!

Република - 21.09.2014

Алекс Салмонд, шкотскиот премиер и лидер на шкотските поборници на независноста кои доживеаја неуспех на референдумот од четвртокот, во неделата го обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите ...

Каталонија: Референдум за независност наскоро и официјално

Фактор - 21.09.2014

Претседателот на регионалната влада на Каталонија Артур Мас изјави денеска дека „наредните денови“ и официјално ќе побара референдум за независност на таа шпанска покраина.

Шкотите беа заведени, убеден премиерот

Локално - 21.09.2014

Премиерот на Шкотска и лидер на националистите Алекс Салмонд е убеден дека резултатите од спроведениот во четвртокот референдум за независност не ја одразува реално визијата на гласачите за иднината ...

„Балкански“ дилеми во Шкотска

Република - 21.09.2014

Многумина беа изненадени од историскиот референдум во Шкотска, односно од резултат кој се постигна, а неколку видеа кои се појавија во јавноста се поткрепа за тоа.

Видео: Црна дамка на референдумот, „балкански“ дилеми во Шкотска

Денешен - 21.09.2014

Ден по неуспехот на историскиот референдум за независност неколку видеа го фрлаат во сенка резулатот. Откако руските набљудувачи се пожалија дека референдумот не бил спроведен во согласност со ...

Каталонија официјално ќе побара одржување референдум за независност

Н.Македонија - 21.09.2014

Претседателот на регионалната Влада на Каталонија, Артус Мас изјави денеска дека следните денови и официјално ќе побара одржување референдум за независност на оваа шпанска покраина.

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Н.Македонија - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Црна дамка на референдумот, “балкански“ дилеми во Шкотска

Lider - 21.09.2014

Ден по неуспехот на историскиот референдум за независност неколку видеа го фрлаат во сенка резулатот. Откако руските набљудувачи се пожалија дека референдумот не бил спроведен во согласност со ...

Салмонд: Шкотланѓаните беа измамени да гласаат против независноста

Lider - 21.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд ги обвини британскиот премиер Дејвид Камерон и другите лондонски политичари дека со „расфрлањето“ на ветувањата дека ќе и дадат на Шкотска повеќе ...

Каталонија не се откажува – претседателот доби овластувања да распише референдум

Канал5 - 20.09.2014

Само ден по неуспешниот референдум во Шкотска, парламентот во Каталонија го овласти претседателот на регионалната влада Артур Мас да распише референдум за независност.

Во Глазгов се судрија унионистите и приврзаниците за независност на Шкотска

Канал5 - 20.09.2014

Шкотската полиција успеа да спречи поголема ескалација на судирите во Глазгов откако на улиците излегоа унионистите кои ја прославуваа победата на референдумот и приврзаниците на шкотската ...

Зошто на Брисел му олесна по шкотското „не“?

Deutsche Welle - 20.09.2014

По референдумот во Шкотска и изјаснувањето против независност, владее олеснување и во Брисел. Но, зошто? Шкотска покажува како на регионите можат да им се исплаќаат стремежите за независност, смета ...

ВИДЕО: Овој говор влијаеше врз резултатите од референдумот во Шкотска

А1 On - 20.09.2014

Говорот на Гордон Браун на последниот ден од предизборната кампања, со кој ги потсети граѓаните дека сите заедно се бореле за Велика Британија за време на двете светски војни, го разбуди патриотизмот ...

Неуспехот за отцепување на Шкотска го збогати за 200.000 фунти

Таратур - 20.09.2014

Британец вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, со што ...

ВИДЕО: Се појавија снимки како доказ дека референдумот во Шкотска е наместен

А1 On - 20.09.2014

По неуспешниот референдум во Шкотска, почнаа да се појавуваат снимки кои се нудат како доказ дека целиот процес бил нерегуларен и наместен. На првата видео снимка се прикажува жена која ги брои ...

Британец заработил 200.000 фунти на референдумот во Шкотска

А1 On - 20.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Шкотланѓани во Скопје

Курир - 20.09.2014

Беше убаво однадвор, од дистанца да се гледа шкотскиот референдум. Беше убаво да се гледа како демократските земји ја сфаќаат демократијата кога станува збор за нивната кожа.

Шкотска гласаше 'Не': Што ќе се случува сега?

Нова ТВ - 20.09.2014

Засега, тоа значи дека државата ќе продолжи да биде составен дел на Обединетото Кралство - но за Шкотската деволуција, процес на пренесување на надлежности од Вестминстер врз шкотскиот Парламент, ова ...

Тензично во Шкотска, се појавија сомнежи за изборен фалсификат

МРТ - 20.09.2014

Откако руските набљудувачи се пожалија дека референдумот не бил спроведен во согласност со меѓународните стандарди, се појавија и видеа кои ги поткрепуваат овие нивни тврдења...

Каталонија не се откажува од намерата да стане независна

МРТ - 20.09.2014

Каталонија не се откажува од независноста. Претседателот на регионалната влада доби овластување да распише референдум на 9-ти ноември. „По тоа во Шкотска, каталонскиот политички процес продолжува, ...

Единаесет уапсени во Глазгов по безредијата меѓу унионистите и националистите

Макфакс - 20.09.2014

Полицијата во најголемиот шкотски град Глазгов уапсила најмали 11 лица по безредијата кои избувнаа меѓу приврзаниците на унијата со Обединетото Кралство и поборниците на независноста на Шкотска по ...

Неуспешниот референдум во Шкотска му донесе 200.000 фунти

+инфо - 20.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Така гласаа Шкотите

Оn.net - 20.09.2014

Резултатот од референдумот во Шкотска сумиран во аутфитот на еден момак. Тоа е ...

Русија: Референдумот во Шкотска без стандарди и можеби наместен

Локално - 20.09.2014

Русија пбјави дека одржувањето на референдумот во Шкотска “не е во согласност со меѓународните стандарди”, а набљудувачите се пожалиле дека пребројувањето на гласовите се случило во премногу големи ...

Демонстрантите во Глазгов: “Може да зоврие независноста во г …!” (Видео)

Локално - 20.09.2014

Поддржувачи на останувањето на Шкотска во рамките на Велика Британија нацистички се поздравувале, а на моменти на референдумот станало доста проблематично, пишува “Дејли мејл”.

(Фото) И големите грешат: Проблеми со математика на Си-ен-ен

еМагазин - 20.09.2014

Еден од најпознатите телевизиски канали во светот, Си-ен-ен додека известуваше за референдумот во Шкотска, направи голема грешка. Медиумот прикажа табела со погрешни броеви, односно резултатите од ...

Каталонија не се откажува од намерата да стане независна

Вечер Прес - 20.09.2014

Претседателот на регионалната влада доби овластување да распише референдум на 9-ти ноември.Според уставот, за независноста на Каталонија мора да гласа цела Шпанија.

ЕУ, Каталонија, Фландрија, Јужен Тирол…

еМагазин - 20.09.2014

По референдумот за независност во Шкотска многу влади ширум Европа воздивнуваат. Но, и други региони бараат најмалку референдум, анализира Дојче Веле.

Британската кралица повика на единство шо шкотскиот референдум

Либертас - 20.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора ги повика денеска граѓаните на Обединетото кралство на единство, да бидат заедно во духот на взаемно почитување и поддршка, откако вчера Шкотланѓаните гласаа на ...

Кралицата ги повика Британците на единство

Тера - 20.09.2014

Кралицата Елизабета Втора ги повика во петокот Британците на единство по референдумот на кој мнозинството Шкоти се изјаснија за останување во рамките на Обединетото кралство.

(ВИДЕО) Објавени снимки како доказ дека референдумот во Шкотска бил наместен и нерегуларен

Локално - 20.09.2014

По неуспешниот референдум во Шкотска,на интернет се појавувија снимки за кои се тврди дека се доказ дека целиот гласачки процес бил нерегуларен и наместен.

Британец заработил 200.000 фунти на референдумот во Шкотска

Денешен - 20.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Британец заработил 200.000 фунти на референдумот во Шкотска

Република - 20.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Руски набљудувачи: Имаше повеќе гласови ЗА независноста на Шкотска!

Бриф - 20.09.2014

Спрема тоа што ни беше кажано од страна на нашите набљудувачи, повеќе гласови биле “за” независност на Шкотска за време на броењето, истакна Георгиј Фјодоров шеф на Здружението за заштита на ...

На облози за шкотскиот референдум се уплтени околу три милиони фунти

еМагазин - 20.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Руските набљудувачи: Имаше повеќе гласови ЗА независноста на Шкотска!

Локално - 20.09.2014

Спрема тоа што ни беше кажано од страна на нашите набљудувачи, повеќе гласови биле “за” независност на Шкотска за време на броењето, истакна Георгиј Фјодоров шеф на Здружението за заштита на ...

Му олесна ли на Брисел по шкотското НЕ?

Вечер Прес - 20.09.2014

По референдумот во Шкотска и изјаснувањето против независност, владее олеснување и во Брисел. Но, зошто? Шкотска покажува како на регионите можат да им се исплаќаат стремежите за независност, смета ...

Кралството засега обединето

Н.Македонија - 20.09.2014

Резултатите покажуваат дека повеќе од половината од гласачите негативно одговорија на прашањето дали Шкотска треба да биде независна земја. Фокусот сега ќе биде насочен на тоа дали британската влада ...

Британец заработил 200.000 фунти на референдумот во Шкотска

Денар - 20.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Шкотска – Убавина која останува во Велика Британија

Lider - 20.09.2014

Следуваат убавините на Шкотска кои после одржаниот референдум сепак останаа во рамките на Велика Британија: Единбург Единбург не само што е еден од најубавите градови со Европа, тоа е град со ...

Шкотска останувa во Велика Британија (обновено)

Канал5 - 19.09.2014

Последните целосни резултати од сите 33 изборни единици, покажаа дека 55,3 проценти од Шкотите гласале против отцепување наспроти 44, 7-те отсто за осамостојување.

Реакции за референдумот во Шкотска

Телма - 19.09.2014

Лидерската двојка на Европската унија, претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо и првиот човек на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, коментирјаќи го исходот од референдумот за ...

Радост и солзи во Шкотска по одлуката земјата да остане дел од Британија

Канал5 - 19.09.2014

Измешани чувства меѓу жителите на Шкотска по историскиот референдум – радост кај поддржувачите на идејата да се остане дел од Велика Британија и солзи и неверување кај Шкотланѓаните кои чекаа пресврт ...

Баросо и Ромпуј задоволни од референдумот во Шкотска

Алсат-М - 19.09.2014

Лидерската двојка на Европската унија, претседателот на Комисијата, Жозе Мануел Баросо и на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, изразија задоволство што Велика Британија останува обединета во ...

ЕУ, Каталонија, Фландрија, Јужен Тирол...

Deutsche Welle - 19.09.2014

По референдумот за независност во Шкотска многу влади ширум Европа воздивнуваат. Но, и други региони бараат најмалку референдум. Големо олеснување кај оние кои сакаат да ги зачуваат националните ...

Дејвид Камерон преживеа

Утрински - 19.09.2014

Сега тој мора да го имплементира пакетот реформи што вети дека ќе и' го испорача на Шкотска Дејвид Камерон само што преживеа судир со политичка смрт. Како Маргарет Тачер по инвазијата на Фокландите ...

Салмонд се повлекува од функциите по поразот на референдумот

Утрински - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд, попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Шкотскиот премиер Салмонд поднесе оставка

Канал5 - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска Алекс Салмонд по објавувањето на резулатите од референдумот за независност на Шкотска поднесе оставка. Салмонд кој беше лидер на сепарастичкото движење , силно се залагаше ...

Шкотите не прифатија независност на Шкотска

Алсат-М - 19.09.2014

Радост кај мнозинството граѓани на Шкотска. Поголемиот број од народот на референдумот одржан на 18 септември одлучи државата да остане дел од Обединетото кралство.

Пензионерите ја спасија Велика Британија

Дневник - 19.09.2014

Шкотска останува во Обединетото Kралство, објави Би-би-си по пребројувањето на гласовите од историскиот референдум на кој Шкотска решаваше дали сака да стане независна држава или да остане во унијата ...

Независноста е убава, ама не секогаш

Дневник - 19.09.2014

Ирена Радовановиќ Шкотска не стана независна држава. Алекс Салмонд не успеа да ги убеди Шкотите дека ќе им биде подобро ако се осамостојат. Но, она што му успеа е да го сврти вниманието на Европа, па ...

Еден ден по шкотскиот референдум

Дневник - 19.09.2014

Влатко ЃОРЧЕВ Чудни сме ние луѓето. Секогаш нешто треба да биде поинаку. И кога ќе се променат работите, по некое време се бараат нови промени. И тоа е нормално.

Шкотланѓани во Скопје

Дневник - 19.09.2014

Дарко ЈАНЕВСКИ Беше убаво однадвор, од дистанца да се гледа шкотскиот референдум. Беше убаво да се гледа како демократските земји ја сфаќаат демократијата кога станува збор за нивната кожа.

Шкотска одлучи да остане во Велика Британија

Утрински - 19.09.2014

Мнозинството Шкотланѓани е за останување во Обединетото Кралство. На вчерашниот референдум, за останување во Велика Британија се изјасниле 55,42 проценти од избирачите, додека 44,58 проценти се ...

Шкотска останува во Велика Британија

Телма - 19.09.2014

Шкотската комисија која вршеше пребројување на гласовите по референдумот во Шкотска,ги соопшти конечните резултати од вчерашното гласање. Вкупно два милиони луѓе со право на глас се определиле за ...

ФОТО: Конечни резултати: 55,3 отсто Шкотланѓани против независноста

Утрински - 19.09.2014

Шкотската комисија која вршеше пребројување на гласовите по референдумот во Шкотска, ги соопшти конечните резултати од вчерашното гласање. Вкупно два милиони луѓе со право на глас се определиле за ...

Англичанец доби 327 000 евра за резултатот од референдумот

Телма - 19.09.2014

Еден жител на Лондон денеска заработи околу 327.000 евра, бидејќи се обложил дека Шкотите нема да изгласаат независност од Велика Британија. Добитникот ја заработил сумата, откако во јуни вложил ...

Алекс Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот

Утрински - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

Шкотланѓаните рекоа „не“

Deutsche Welle - 19.09.2014

Мнозинството Шкотланѓани е за останување во Обединетото Кралство. На вчерашниот референдум, за останување во Велика Британија се изјасниле 55,42 проценти од избирачите, додека 44,58 проценти се ...

Обновено - Шкотска останува во Велика Британија

Вест - 19.09.2014

Шкотска нема да биде независна држава и ќе остане во состав на Велика Британија. Поддршка за останување на Шкотска во Обединетото кралство, на вчерашниот референдум, дале вкупно 55,3 отсто од ...

Кралството останува обединето

Deutsche Welle - 19.09.2014

Националистите во Шкотска загубија, но земјата и демократијата победија. Европа може да здивне со олеснување, смета Бернд Ригерт во неговиот коментар од Единбург.

Шкотска останува во Велика Британија

Нова ТВ - 19.09.2014

Доцна синоќа беа објавени првичнире резултати од глаасњето на рефередумот за независнот на Шкотска. 54,21% од гласовите се изјаснија за тоа Шкотска да остане во Велика Британија наспроти 45,79% од ...

Шкотска останува во Обединетото Кралство

Р.С.Европа - 19.09.2014

Во нешто повеќе од половината области во Шкотска водат противниците на идејата за отцепување на земјата од Обединетото кралство. Според досегашните резултати во 17 од вкупно 32 области, 56 отсто од ...

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: Шкотска на референдум ја отфрли независноста

Телеграф - 19.09.2014

Потребни се 1.852.828 гласови за победа. Би-Би-Си калкулира дека „не“ кампањата ќе победи со 55% од гласовите, додека 45% ќе се изјаснат за отцепување Шкотска ќе изгласа да остане во Обединетото ...

Шкотска изгласа „не“ за независноста

Р.С.Европа - 19.09.2014

Резултатите од вчерашниот референдум во Шкотска покажуваат дека повеќето граѓани се за останување во Обединетото кралство. На прашањето: „Дали Шкотска треба да биде независна држава“ 54 насто од ...

Шкотска останува во Велика Британија (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2014

Шкотска гласаше да остане во Велика Британија откако гласачите „решително ја отфрлија независноста“, јавува Би-би-си . Откако 30 од 32-те локални области во земјата се изјаснија по вчерашното ...

Дали кралицата ќе ја задржеше улогата во независна Шкотска?

МКД - 19.09.2014

Во пресрет на вчерашното гласање за независност се поставуваа многубројни прашања во какви односи со монархијата ќе биде Шкотска доколку Шкотланѓаните се определеа за независност.

Шкотска се изјасни да остане во рамки на Велика Британија

Нетпрес - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

Премиерот на Шкотска поднесе оставка

Кајгана - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд поднесе во петокот оставка по објавувањето на резултатите за независноста на Шкотска. Салмонд беше лидер на сепаратистичкото движење, силно се залагаше за ...

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство

Макфакс - 19.09.2014

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство, одлучија избирачите на референдум што се одржа в четврток. Над 55 проценти од избирачите гласале против иницијативата Шкотска да добие независност по 307 ...

ОБНОВЕНО: Шкотска одлучи - останува во Обединетото Кралство

+инфо - 19.09.2014

Шкотска на вчерашниот референдум со мнозинство гласови од 55 отсто наспроти 45 отсто одлучи да остане во Обединетото Кралство , јавува Би-Би-Си врз основа на резултатите добиени од локалните шкотски ...

Тенисерот Енди Мари навредуван по изјаснувањето за независна Шкотска

Сител - 19.09.2014

Британскиот тениски рекет број еден,Шкотланѓанецот Енди Мари бил навредуван преку интренет,откако се изјасни за независност на Шкотска,соопшти локалната полиција.

Шкотска рече „НЕ“ за независност

А1 On - 19.09.2014

Мнозинството Шкотланѓани одлучија, сакаат да останат во Обединетото Кралство. На вчера спроведениот референдум, 55,42 проценти од избирачите се изјасниле за останување во Велика Британија , додека ...

Шкотска останува во Велика Британија

Кајгана - 19.09.2014

Според првичните резултати од историскиот референдум за одделување на Шкотска од Велика Британија, повеќето граѓани гласале за останување во рамките на сојузот.

Унионистите водат пред сепаратистите по преброените гласови во 13 шкотски региони

А1 On - 19.09.2014

Првите резултати од пребројувањето на гласовите од референдумот за независност на Шкотска, покажуваат дека унионистите кои сакаат земјата да остане во Велика Британија, се во тесно водство.

Шкотска ја отфрли независноста

Р.С.Европа - 19.09.2014

Резултатите од вчерашниот референдум во Шкотска покажаа дека повеќето граѓани се за останување во Обединетото кралство. На прашањето: „Дали Шкотска треба да биде независна држава“, 55 насто од ...

Шкотска нема да се отцепува

Нетпрес - 19.09.2014

Гласавањето на рефереднумот за независност на Шкотска, заврши синоќа во 22 часот по Гринич, а првичните официјални резултати велат: 53,8 отсто од избирачите гласале против независноста на Шкотска.

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Нетпрес - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Единбург бил против отцепување од Велика Британија

+инфо - 19.09.2014

Граѓаните во главниот град на Шкотска – Единбург, гласале против независност, објавија локалните медиуми. Шеесет и еден отсто од жителите отфрлиле независност, додека 39 отсто гласале „да“.

На Британија и олесна, Камерон вети поголеми овластувања на ентитетите

Нетпрес - 19.09.2014

Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон денеска вети дека, на ентитетите кои живеат во таа земја ќе им даде поголеми овластувања, откако граѓаните на Шкотска се изјаснија дека нема да го ...

Шкотска одлучи: Останува дел од Обединетото кралство

Алфа - 19.09.2014

Шкотска ќе остане дел од Обединетото Кралство откако гласачите на вчерашниот референдум гласаа против предлогот за независност на земјата. Шкотска ќе остане дел од Обединетото Кралство откако ...

Си-Ен-Ен објавиле невозможни бројки за шкотскиот референдум

Нетпрес - 19.09.2014

Американската информативна телевизија Си-Ен-Ен, кусо време по затворањето на избирачките места во Шкотска, на своите гледачи сакала да им презентира резултати од една анкета, но некој во одделот за ...

Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот и на единство

Алфа - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

Останувањето на Шкотска во состав на Велика Британија ја зголеми вредноста на фунтата

Нетпрес - 19.09.2014

Британската фунта утринава порасна на двегодишен максимум спрема еврото, остварувајќи на тој начин скок во вредноста наспрема доларот, бидејќи прелиминарните резултати покажаа дека Шкотска останува ...

Како гласаа славните Шкотланѓани на референдумот?

Таратур - 19.09.2014

Шкотска е татковина на низа славни ликови од уметноста, шоу бизнисот, спортот и филмската индустрија – како тие гласаа на референдумот за отцепување на нивната татковина од Велика Британија? Актерот ...

Соботка: Шкотска е доказ дека светот сè уште не полудел

Макфакс - 19.09.2014

Чешкиот премиер Бохуслав Соботка ја поздравил одлуката на Шкотска на референдумот да останат во составот на Британија и оценил дека оваа одлука е доказ дека светот сè уште потполно не полудел, ...

НАТО ја поздрави одлуката на Шкотланѓаните да останат во Велика Британија

Нова ТВ - 19.09.2014

фото: Ројтерс Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ја поздрави изјавата на британскиот премиер Дејвид Камерон во петокот кој рече Велика Британија ќе остане обединета држава по ...

АРТУС МАС: Ќе продолжи процесот за независност на Каталонија

Телеграф - 19.09.2014

Каталонскиот Парламент, во кој апсолутно мнозинство имаат поддржувачите на независноста, денеска треба да гласаат закон со кој ќе се дозволи изјаснување на 9 ноември Процесот за независност на ...

Економист: И покрај резултатите од референдумот, Британија на апарати за вештачко дишење

МКД - 19.09.2014

Велика Британија преживеа по шкотското „не“ на референдумот, „но остана на апарати за вештачко дишење“, оценува весникот Економист . „Знамето на унијата и понатаму ќе се вее.

На Мартин Шулц му „олесна“ со резултатот на референдумот во Шкотска

А1 On - 19.09.2014

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц изјави дека му „олесна“ по референдумот на Шкотска во разговор за германското радио „Дојччландфунк“, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Се обложил дека Шкотска нема да се отцепи и заработил 200.000 фунти

Press24 - 19.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Шкотска и рече „НЕ“ на независноста!

МРТ - 19.09.2014

Во фантастичната излезност од 86 насто, дури 55,42 процентисе изјасниле против за отцепувањето од Велика Британија. Пресудни беа гласовите на Единбург, во кој унионистите победија...

ЕУ го поздрави резултатот од референдумот во Шкотска

Р.С.Европа - 19.09.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо оцени дека шкотското отфрлање на независноста од Обединетото кралство ќе помогне во градењето на обеденета, отворена и силна Европска унија.

Камерон, Баросо и ван Ромпуј за шкотскиот референдум

Макфакс - 19.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави во петокот дека е пресреќен од резултатот на шкотскиот референдум и нагласи дека прашањето за шкотската независност е „решено за генерацијата“, додека ...

Неуспешниот референдум му донесе 200.000 фунти

Курир - 19.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Артур Мас: Продолжува процесот за независност на Каталонија и покрај одлуката на Шкотска

+инфо - 19.09.2014

Процесот за независност на Каталонија продолжува и покрај резултатот од референдумот во Шкотска, изјави каталонскиот лидер Артур Мас, кој е цврсто решен да организира референдум на 9 ноември и покрај ...

Се обложил во милион евра на референдумот во Шкотска

Макфакс - 19.09.2014

Британски регистриран коцкар вложил речиси 900 илјади британски фунти или повеќе од милион евра во обложувалница верувајќи дека Шкотите нема да изгласаат независност а објавувањето на резултатите од ...

Референдумската топка се префрла од Шкотска во Шпанија

+инфо - 19.09.2014

Шпанскиот премиер Маријано Рахој упати видео порака во која го поздравува резултатот од референдумот во Шкотска истакнувајќи го „доследното почитување на законите“, пренесуваат агенциите.

CNN: Шкотска има 110% граѓани

А1 On - 19.09.2014

Во моментов најактуелна вест од светот е референдумов во Шкотска, а грешки им се случуваат и на најголемите. Телевизиската куќа CNN претстави графика на која Шкотска има 110% на граѓани.

Англичанец добил 327.000 евра бидејќи го погодил резултатот од референдумот

А1 On - 19.09.2014

Еден жител на Лондон денеска заработи околу 327.000 евра, бидејќи се обложил дека Шкотите нема да изгласаат независност од Велика Британија. Добитникот ја заработил сумата, откако во јуни вложил ...

Шкотска одлучи: НЕ за независност

Алфа - 19.09.2014

Шкотланѓаните рекоа НЕ за независноста. 55,3 проценти од гласачите на вчерашниот референдум се изјаснија дека сакаат земјата да остане дел од Обединетото кралство.

Шкотското „не“ за излез од Британија

Окно - 19.09.2014

Според вкупно преброените гласови, повеќе од 55,3 отсто од гласачите гласале против иницијативата Шкотска да добие независност по 307 години. За независност гласале 44,7 отсто.

ЕУ и НАТО задоволни од изборот на Шкотска

Р.С.Европа - 19.09.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо оцени дека шкотското отфрлање на независноста од Обединетото кралство ќе помогне во градењето обеденета, отворена и силна Европска унија.

Каталонскиот процес продолжува без оглед на шкотското ’не’

Макфакс - 19.09.2014

Процесот чија цел е независна Каталонија „продолжува и станува сè посилен“ и покрај победата на унионистите во Шкотска, изјави во петок Артур Мас, претседателот на оваа шпанска покраина, решен ...

Скок на акциите на лондонската берза по отфрлањето на шкотската независност

Сител - 19.09.2014

Вредноста на акциите на берзата во Лондон се зголеми откако гласчите во Шкотска на вчерашниот референдум ги отфрлија независноста и отцепувањето од Велика Британија.

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство

Глас на Америка - 19.09.2014

На историскиот референдум за независност, 55% од гласачите заокружија „против“, а 45% - „за“. Шкотска ќе остане дел од Обединетото Кралство. На историскиот референдум за независност, 55% од шкотските ...

Сеобложил дека Шкотска нема да се отцепи и добил 200.000 фунти

Нетпрес - 19.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

Шкотланѓаните ја избраа политичката и економската сигурност

МРТ - 19.09.2014

Мнозинството Шкоти кажаа “не„, земјата останува дел од Обединетото Кралство. Со 55 насто од гласовите Шкотланѓаните ја избраа политичката и економската сигурност, наспроти националната гордост но и ...

Артур Мас: Продолжува процесот за независност на Каталонија и покрај одлуката на Шкотска

Алфа - 19.09.2014

Процесот за независност на Каталонија продолжува и покрај резултатот од реферндумот во Шкотска, изјави каталонскиот лидер Артур Мас. Процесот за независност на Каталонија продолжува и покрај ...

Шкотска останува дел од Британското семејство

Сител - 19.09.2014

Шкотланганите го рекоа своето. остануваат во Велика Британија. Премиерот камерон им вети дека ке донесе закон за нивна поголема автономија, која ке важи и за другите делови на ...

Обама ја поздрави одлуката на референдумот во Шкотска

Р.С.Европа - 19.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама и честита на Шкотска за нејзиното, како што наведува во неговата изјава, „целосно и енергично изразување на демократијата“ и го поздрави резултатот од ...

Артур Мас: Продолжува процесот за независност на Каталонија и покрај одлуката на Шкотска

А1 On - 19.09.2014

Процесот за независност на Каталонија продолжува и покрај резултатот од реферндумот во Шкотска, изјави каталонскиот лидер Артур Мас, кој е цврсто решен да организира референдум на 9 ноември и покрај ...

Канада им честиташе на Шкотите за референдумиот

Макфакс - 19.09.2014

Канада во петокот изрази задоволство од исходот на референдумот за независнот на Шкотска, а поборници за независност на Квебек, кои будно ја следеа кампањата, го оценија референдумот како ...

Британската кралица повика на единство

+инфо - 19.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора ги повика денеска граѓаните на Обединетото кралство на единство, да бидат заедно во духот на взаемно почитување и поддршка, откако вчера Шкотланѓаните гласаа на ...

Оставка на шкотскиот прв министер Салмонд

Р.С.Европа - 19.09.2014

Алекс Салмонд изјави дека поднесува оставка како лидер на Шкотската национална партија и оти ќе ја напушти функцијата прв министер на земјата откако на вчерашниот референдум не беше изгласана ...

Алекс Салмонд се откажува од својата функција по поразот на референдумот

Нова ТВ - 19.09.2014

Алекс Селмонд се повлекува од функцијата премиер на Шкотска откако населението гласаше против независност соопштува Би-Би-Си . Тој исто така ќе поднесе оставка како лидер на Шкотската национална ...

Премиерот на Шкотска поднесе оставка

Макфакс - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд поднесе во петокот оставка по објавувањето на резултатите за независноста на Шкотска. Салмонд беше лидер на сепаратистичкото движење, силно се залагаше за ...

Се обложил на речиси милион фунти за резултатите за референдумот во Шкотска

Сител - 19.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, ...

По поразот на референдумот премиерот на Шкотска даде оставка

МКД - 19.09.2014

Лидерот на кампањата за независност на Шкотска, Алекс Салмонд, изјави дека поднесува оставка на местото премиер на Шкотска по поразот на референдумот.

Ова беше, и сѐ уште е, најголемата победа во историјата на Шкотска (ВИДЕО)

SportMedia - 19.09.2014

На долгоочекуваниот референдум, Шкотска не изгласа независност од Велика Британија. Шкотланѓаните остануваат во составот на Обединетото Кралство, но ќе добијат уште поголема автономност, која досега ...

Шкотска нема да се отцепи од Велика Британија

Press24 - 19.09.2014

Во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто, се вели дека гаѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија.

Си-ен-ен се избламира за време на шкотскиот референдум (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2014

Угледниот американски медиум Си-ен-ен си дозволи огромна грешка во известувањето за шкотскиот референдум, на кој граѓаните на Шкотска се решија да останат во рамките на Велика Британија.

Шкотскиот премиер си поднесе оставка

Телеграф - 19.09.2014

Соопштувајќи го заминувањето од врвот на шкотската политика, Салмонд рече дека оставката ја поднесува поради поразот на референдумот за независност Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската ...

Кралицата ги повика Британците на единство

Макфакс - 19.09.2014

Кралицата Елизабета Втора ги повика во петокот Британците на единство по референдумот на кој мнозинството Шкоти се изјаснија за останување во рамките на Обединетото кралство.

Тенисерот Енди Мари навредуван по изјаснувањето за независна Шкотска

+инфо - 19.09.2014

Британскиот тениски рекет број еден,Шкотланѓанецот Енди Мари бил навредуван преку интренет,откако се изјасни за независност на Шкотска,соопшти локалната полиција.

Гаф на Си-ен-ен при известување за референдумот во Шкотска (ВИДЕО)

Телеграф - 19.09.2014

Медиумското внимание и денеска е насочено кон гласањето за независност на Шкотска Американската телевизија Си-ен-ен направи невиден пропуст при вчерашното известување за шкотскиот референдум.

Британската кралица повика на единство

А1 On - 19.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора ги повика денеска граѓаните на Обединетото кралство на единство, да бидат заедно во духот на взаемно почитување и поддршка, откако вчера Шкотланѓаните гласаа на ...

ВИДЕО Говорот на Гордон Браун кој го сочува Обединетото Кралство

+инфо - 19.09.2014

Гордон Браун е најзаслужниот човек кој ги убеди Шкотланџаните да не гласаат за отцепување на референдумот за независност на Шкотска и човекот кој му го сочува премиерското место на Дејвид Камерун од ...

Дејвид Камерон: Задолен сум што Велика Британија остана обединета

Сител - 19.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изрази денеска задоволство од резултатот на референдумот за независност во Шкотска,откако стана јасно дека мнозинството гласачи се определија за останување на ...

Дејвид Камерон: Задоволен сум што Велика Британија остана заедно и обединета

А1 On - 19.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изрази денеска задоволство од резултатот на референдумот за независност во Шкотска,откако стана јасно дека мнозинството гласачи се определија за останување на ...

КАМЕРОН: Велика Британија остана обединета

Телеграф - 19.09.2014

Задоволен сум од резултатот на референдумот, со кој ова прашање е средено најмалку за една генерација, но сега е шанса да ја промениме Британија на подобро, рече премиерот Камерон Британскиот премиер ...

Единбург бил против отцепување од Велика Британија

А1 On - 19.09.2014

Граѓаните во главниот град на Шкотска – Единбург, гласале против независност, објавија локалните медиуми. Шеесет и еден отсто од жителите отфрлиле независност, додека 39 отсто гласале „да“.

Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот и на единство

А1 On - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

Конечни резултати од референдумот во Шкотска – 55,3 против независност

А1 On - 19.09.2014

Поддршка за останување во рамки на Велика Британија на вчерашниот референдум во Шкотска дале вкупно 55,3 отсто гласачи додека 44,7 отсто биле за независност.

САЛМОНД: Сите да ја прифатат демократската одлука на Шкотланѓаните

Телеграф - 19.09.2014

Во обраќањето до своите симпатизери и активистите на неговата партија, првиот министер на шкотската влада, Алекс Салмонд, го прифати поразот и призна дека е длабоко разочаран од исходот на ...

Против независнот на Шкотска 55,3 отсто од гласовите

Нетпрес - 19.09.2014

Комисијата која вршеше пребројување на гласовите по референдумот во Шкотска ги соопшти конечните резултати од вчерашното гласање. За останување на земјата во Велика Британија и против отцепувањето се ...

Со 55% против отцепување – Шкотска кажа „Не“!

Таратур - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ: Шкотланѓаните рекоа „не“

Телеграф - 19.09.2014

Врз основа на резултати од 31 од 32 региона, 55,42 отсто граѓаните Шкотска гласале за останување во рамки на Велика Британија додека 44,58 отсто граѓани се изјасниле Шкотска да прекине со ...

Шкотска се изјасни – нема отцепување од Велика Британија

Курир - 19.09.2014

Во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто, се вели дека гаѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија.

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство

А1 On - 19.09.2014

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство, одлучија избирачите на референдум што се одржа в четврток. Над 55 проценти од избирачите гласале против иницијативата Шкотска да добие независност по 307 ...

Камерон: Среќен сум што Велика Британија остана заедно и обеинета

Press24 - 19.09.2014

Дејвид Камерон изрази денеска задоволство од резултатот на референдумот за независност во Шкотска,откако стана јасно дека мнозинството гласачи се определија за останување на нивната земја во Велика ...

Барозо и Ван Ромпуј задоволни што Велика Британија останува обединета во ЕУ

Сител - 19.09.2014

Лидерската двојка на Европската унија, претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо и првиот човек на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, коментирјаќи го исходот од референдумот за ...

Британец се обложил во милион евра на референдумот во Шкотска

Кајгана - 19.09.2014

Британeц вложил речиси 900 илјади британски фунти или повеќе од милион евра во обложувалница верувајќи дека Шкотите нема да изгласаат независност, а објавувањето на резултатите од референдумот му ...

Барозо и Ван Ромпуј задоволни што Велика Британија останува обединета во ЕУ

А1 On - 19.09.2014

Лидерската двојка на Европската унија, претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо и првиот човек на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, коментирјаќи го исходот од референдумот за ...

БАРОСО И ВАН РОМПУЈ: Задоволни што Велика Британија останува обединета во ЕУ

Телеграф - 19.09.2014

Баросо во својот коментар вели дека исходот на референдумот во Шкотска е за доброто на обединета, отворена и посилна Европа, за што се залага и Европската комисија Лидерската двојка на Европската ...

Резултатите од референдумот во Шкотска ја направија Европа посилна, според чешкиот премиер

А1 On - 19.09.2014

Резултатите од гласањето на референдумот во Шкотска, со кои се зачува територијалниот интегритет на Велика Британија, ја направија Европа посилна, изјави денеска чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Шпанија „среќна“ од исходот од референдумот во Шкотска

Нетпрес - 19.09.2014

Шпанија е „мошне среќна“, бидејќи граѓаните на Шкотска се изјаснија дека не сакаат да се отцепат од Велика Британија, изјави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Енди Мареј навредуван по изјаснувањето за независна Шкотска

А1 On - 19.09.2014

Британскиот тениски рекет број еден, Шкотланѓанецот Енди Мареј бил навредуван преку интренет, откако се изјасни за независност на Шкотска, соопшти локалната полиција.

Шпанија среќна поради исходот од референдумот во Шкотска, гласањето немало влијание врз Каталонија

А1 On - 19.09.2014

Шпанија е „мошне среќна“, бидејќи граѓаните на Шкотска се изјаснија дека не сакаат да се отцепат од Велика Британија, изјави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој.

ПО НЕУСПЕШНИОТ РЕФЕРЕНДУМ ВО ШКОТСКА: Скокнаа акциите на лондонската берза

Телеграф - 19.09.2014

Денеска на пладне вредноста на акциите на ФТСЕ 100 пораснаа за 0,74 проценти, предизвикувајќи елиминирање на стравот кај инвеститорите од можниот расцеп на Велика Британија Вредноста на акциите на ...

Скок на акциите на лондонската берза по отфрлањето на шкотската независност

А1 On - 19.09.2014

Вредноста на акциите на берзата во Лондон се зголеми откако гласчите во Шкотска на вчерашниот референдум ги отфрлија независноста и отцепувањето од Велика Британија.

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Алфа - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална ...

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Press24 - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Премиерот на Шкотска поднесе оставка

А1 On - 19.09.2014

Премиерот на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Салмонд си поднесе оставка по поразот на референдумот

МРТ - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд и лидер на сепаратистичката шкотска национална партија (СНП), кој беше предводник на отцепувањето доцна попладневно си поднесе оставка.

Првиот министер на Шкотска, поборникот за независност, поднесе оставка

+инфо - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Се обложил на шкотскиот референдум и заработил 200.000 фунти

Телеграф - 19.09.2014

Според најголемата британска обложувалница, на облози за шкотскиот реферндум се уплтени околу три милиони фунти Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот ...

Референдум во Шкотска: броењето на гласови е во тек

+инфо - 19.09.2014

Гласачките места во Шкотска се затворени пред 1 час а броењето на гласовите за или против независност на Шкотска од Велика Британија е во тек, јавува Би-Би-Си.

Заврши референдумот во Шкотска, иднината на UK неизвесна

Макфакс - 19.09.2014

Шкотите во четвртокот гласаа за тоа дали ќе останат во Обединетото Кралство (UK) или ќе истапат од унијата стара 307 години на многу неизвесниот референдум кој може да има и глобални последици, ...

YouGov предвидува победа на противниците на независноста на Шкотска

Макфакс - 19.09.2014

Меѓународниот центар за истражување на јавното мнение YouGov предвидува дека шкотскиот референдум ќе заврши со победа на поддржувачите на идејата Шкотска да остане во рамките на Обединетото Кралство, ...

Нов кикс на CNN – излезноста на референдумот во Шкотска – 110 отсто

Макфакс - 19.09.2014

Американската телевизиска мрежа CNN сумирајќи го прелиминарните резултати од гласањето на референдумот за независноста на Шкотска, објави дека одѕивот на гласачите изнесува 110 отсто.

Заработил 245.000 евра на шкотското „не“

Денешен - 19.09.2014

Непознат британски бизнисмен се обложил на 900.000 (1.146.109 евра) фунти дека Шкотска ќе остане со Велика Британија, односно дека шкотите ќе кажат „не“ на референдумот.

Шкотска одлучи

Пулс24 - 19.09.2014

Аналитичарите се согласни дека исходот е сосема извесен и дека практично е невозможно Шкотска по вчерашното гласање да стане независна држава. Поразот го призна и шкотскиот премиер Алекс Салмонд, кој ...

Говорот кој ја спаси Британија!

Вечер Прес - 19.09.2014

Човекот кој има најголема заслуга за резултатите од вчерашниот референдум и кој му ја зачува работата на Дејвид Камерон е неговиот претходник Гордон Браун кого Камерон го победи на изборите во 2010 ...

Шкотскиот референдум ја здиве фунтата

Вечер Прес - 19.09.2014

Британската фунта утринава порасна на двегодишниот максимум наспрема еврото, остварувајќи исто така скок и во однос на доларот, откако прелиминарните резултати покажаа дека Шкотска останува во ...

Дејвид Камерон: Задолен сум што Велика Британија остана заедно и обединета

Денешен - 19.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изрази денеска задоволство од резултатот на референдумот за независност во Шкотска,откако стана јасно дека мнозинството гласачи се определија за останување на ...

Задоволен сум што Велика Британија остана заедно и обединета

Вечер Прес - 19.09.2014

Задоволен сум од резултатот на референдумот со кој ова прашање е среденo, најмалку за една генерација, но сега е шанса да ја промениме Британија на подобро, рече во своето прво обраќање до ...

Дејвид Камерон: Задолен сум што Велика Британија остана заедно и обединета

Република - 19.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон изрази денеска задоволство од резултатот на референдумот за независност во Шкотска,откако стана јасно дека мнозинството гласачи се определија за останување на ...

Против независност на Шкотска 55,3 отсто од гласовите

Точка - 19.09.2014

Комисијата која вршеше пребројување на гласовите по референдумот во Шкотска ги соопшти конечните резултати од вчерашното гласање. За останување на земјата во Велика Британија и против отцепувањето се ...

Шкотите рекоа НЕ: Остануваат во Велика Британија, шкотскиот премиер го признава поразот

Точка - 19.09.2014

Сепак за кралицата: врз основа на резултатите од гласањето објавени во 31 од 32 региони, 55,42% од граѓаните на Шкотска изгласале за останување во Кралството, додека 44,58% сакале Шкотска да го ...

Шкотска се изјасни – останува во Велика Британија

Либертас - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

ОСТАВКА: Шкотскиот премиер се повлече по референдумското „НЕ“ за независност

Фактор - 19.09.2014

Шкотскиот премиер Алекс Салмонд, главен промотор на кампањата за независност на Шкотска, попладнево поднесе оставка на сите функции по неуспехот на референдумот за независност.

Фунтата поскапе по првите резултати од референдумот во Шкотска

Бизнис Вести - 19.09.2014

Курсот на британската фунта скокна на светските пазари, достигнувајќи максимални вредности за последните две години. Ова се случува на позадината на првите резултати од гласањето на референдумот за ...

Конечни резултати од референдумот во Шкотска – 55,3 против независност

Либертас - 19.09.2014

Поддршка за останување во рамки на Велика Британија на вчерашниот референдум во Шкотска дале вкупно 55,3 отсто гласачи додека 44,7 отсто биле за независност.

Сакаме заедно, рекоа Шкотите

Вечер Прес - 19.09.2014

Ова „YES“ сепак било „NO“ Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

На Мартин Шулц му „олесна“ со резултатот на референдумот во Шкотска

Либертас - 19.09.2014

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц изјави дека му „олесна“ по референдумот на Шкотска во разговор за германското радио „Дојччландфунк“, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

Алекс Салмонд повика на почитување на резултатот од референдумот и на единство

Либертас - 19.09.2014

Првиот министер на шкотската влада и лидер на сепаратистичката,шкотска национална партија (СНП) Алекс Салмонд ги повика Шкотланѓаните на единство и побара од сите да ги почитуаат резултатите од ...

Шкотска одлучи - останува во Велика Британија

Sky - 19.09.2014

Синожа шкотлаѓаните гласаа одлучно против поделба на Велика Британија и нивно отцепување. Денешните резултати покажуваат дека 4 5,42 отсто граѓаните Шкотска гласале за останување во рамки на Велика ...

Шкотите рекоа НЕ: Остануваат во Велика Британија

МК News - 19.09.2014

Шкотска нема да биде независна држава и ќе остане во состав на Велика Британија. Поддршка за останување на Шкотска во Обединетото кралство, на вчерашниот референдум, дале вкупно 55,3 отсто од ...

Британската кралица повика на единство по референдумот во Шкотска

Фактор - 19.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора ги повика граѓаните на Обединетото кралство на единство, да бидат заедно во духот на заемно почитување и поддршка.

Руски набљудувачи: Повеќе од гласовите беа ЗА независност на Шкотска!

Sky - 19.09.2014

Руските набљудувачи кои го набљудувале референдумот во Шкотска, сметаат дека Вестминстер вршел значаен притисок на Шкотите. „Според она што ни го кажаа нашите набљудувачи, повеќе од гласовите биле ...

Пазарите со задоволство го примија резултатот од шкотскиот референдум

Локално - 19.09.2014

Британските инвеститори зедоа здив на свеж воздух, откако Шкотска гласаше против прогласувањето на независност и стави крај на неделите несигурност. Акциите поскапеа за повеќе од 1% при самото ...

Една реченица можеше да го промени исходот на шкотскиот референдум

Фактор - 19.09.2014

Велика Британија остана во сегашните граници, но Шкотска сепак е победник на вчерашниот референдум за независност – секако ќе добие поголеми овластувања, иако и сегашните не беа мали.

Шкотска, што ќе кажат сега кралицата и Камерон

Локално - 19.09.2014

Доцна синоќа беа објавени првичните резултати од гласањето на рефередумот за независнот на Шкотска. 54,21% од гласовите се изјаснија за тоа Шкотска да остане во Велика Британија наспроти 45,79% од ...

Британската кралица повика на единство

Вечер Прес - 19.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора ги повика денеска граѓаните на Обединетото кралство на единство, да бидат заедно во духот на взаемно почитување и поддршка, откако вчера Шкотланѓаните гласаа на ...

Карел Де Гухт:Отцепувањето на Шкотска ќе значеше “катаклизма” за Европа

Локално - 19.09.2014

Независноста на Шкотска можеше да биде “катастрофална” за Европа, предизвикувајќи сепаратизам и на други места, и создавење на “своеволен” континент на нации, кои се натпреваруваат, рече Карел де ...

По поразот на референдумот, Алекс Селмонд се повлче од премиерската функција

еМагазин - 19.09.2014

Алекс Селмонд се повлекува од функцијата премиер (прв министер) на Шкотска откако граѓаните гласаа против независност соопштува Би-Би-Си . Тој исто така ќе поднесе оставка како лидер на Шкотската ...

Конечни резултати од референдумот во Шкотска – 55,3 проценти против независност

Република - 19.09.2014

Шкотската комисија која вршеше пребројување на гласовите по референдумот во Шкотска,ги соопшти конечните резултати од вчерашното гласање. Вкупно два милиони луѓе со право на глас се определиле за ...

ЕУ и НАТО задоволни од негативниот референдум во Шкотска

Локално - 19.09.2014

По неуспехот се референдум во Шкотска за независност, при што 55% од Шкотите се изјаснија против отцепување на земјата од составот на Велика Британија, не задоцнија и реакциите од Европа.

Салмонд: Признавам пораз, резултатите мора да се почитуваат

Вечер Прес - 19.09.2014

Задоволство од референдумските резултати и задржувањето на целовитоста на Обединетото Кралство изрази и генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, а претседателот на Европскиот парламент, ...

Артур Мас: Продолжува процесот за независност на Каталонија

еМагазин - 19.09.2014

Процесот за независност на Каталонија продолжува и покрај резултатот од референдумот во Шкотска, изјави каталонскиот лидер Артур Мас, кој е цврсто решен да организира референдум на 9 ноември и покрај ...

Шкотска останува дел од Oбединетото Кралство

Бриф - 19.09.2014

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство, одлучија избирачите на референдум што се одржа в четврток. Над 55 проценти од избирачите гласале против иницијативата Шкотска да добие независност по 307 ...

Шкотска се изјасни да остане во рамки на Велика Британија

Точка - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

На Британија и олесна, Камерон вети поголеми овластувања на ентитетите

Точка - 19.09.2014

Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон денеска вети дека, на ентитетите кои живеат во таа земја ќе им даде поголеми овластувања, откако граѓаните на Шкотска се изјаснија дека нема да го ...

Каков гаф: Си-Ен-Ен објавиле невозможни бројки за шкотскиот референдум

Точка - 19.09.2014

Американската информативна телевизија Си-Ен-Ен, кусо време по затворањето на избирачките места во Шкотска, на своите гледачи сакала да им презентира резултати од една анкета, но некој во одделот за ...

„Енди Мареј, ти си шкотско гомно“

Република - 19.09.2014

Енди Мареј преку ноќ стана англиски непријател број 1. Шкотскиот тенисер ја подржа независноста на Шкотска на референдумот. Факт е дека Енди Мареј растел како Британец, целиот живот живеел во Англија ...

Си Ен Ен како Амди Бајрам

Бриф - 19.09.2014

Веднаш по затворањето на избирачките места во Шкотска, американската ТВ мрежа Си Ен Ен на своите гледачи им ја прикажа последната направена анкета, но нешто не беше во ред.

Шпанија "среќна" од исходот од референдумот во Шкотска

Точка - 19.09.2014

Шпанија е "мошне среќна", бидејќи граѓаните на Шкотска се изјаснија дека не сакаат да се отцепат од Велика Британија, изјави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Шпанија среќна поради исходот од референдумот во Шкотска

Република - 19.09.2014

Шпанија е мошне среќна, бидејќи граѓаните на Шкотска се изјаснија дека не сакаат да се отцепат од Велика Британија, изјави денеска шпанскиот премиер Мариано Рахој.

Шкотска гласаше да остане во Велика Британија, ќе добие ли поголема автономија?

еМагазин - 19.09.2014

Шкотска останува во Велика Британија. Против прогласување на независност на Шкотска, според првичните резултати гласаа 55%, а за отцепување 45%. Главното прашање што следи сега е дали Шкотска ќе ...

Скок на акциите на лондонската берза

Вечер Прес - 19.09.2014

Вредноста на акциите на берзата во Лондон се зголеми откако гласчите во Шкотска на вчерашниот референдум ги отфрлија независноста и отцепувањето од Велика Британија.

Каталонскиот процес продолжува без оглед на шкотското ’не’

Тера - 19.09.2014

Процесот чија цел е независна Каталонија „продолжува и станува сè посилен" и покрај победата на унионистите во Шкотска, изјави во петок Артур Мас, претседателот на оваа шпанска покраина, решен ...

(ВИДЕО) Знаете ли што ја чека Шкотска по историското НЕ?

Фактор - 19.09.2014

Мешани реакции во Шкотска по референдумот за независност кој заврши со одлука земјата да остане дел од Велика Британија. Шок и невереување кај приврзаниците на независноста, додека радост и ...

Соботка: Резултатите од референдумот во Шкотска ја направија Европа посилна

Република - 19.09.2014

Резултатите од гласањето на референдумот во Шкотска, со кои се зачува територијалниот интегритет на Велика Британија, ја направија Европа посилна, изјави денеска чешкиот премиер Бохуслав Соботка.

Шпанија среќна поради исходот од референдумот во Шкотска

Денешен - 19.09.2014

Шпанија е „мошне среќна“, бидејќи граѓаните на Шкотска се изјаснија дека не сакаат да се отцепат од Велика Британија, изјави денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Што е, тука е - резултатите од референдумот ќе се почитуваат!

Вечер Прес - 19.09.2014

Алекс Салмонд, првиот министер на Шкотска, по објавувањето на резултатите од референдумот за независност повика на почитување на резултатот и на единство Алекс Салмонд Првиот министер на шкотската ...

Тикет на годината: Ај у 300.000 евра дека Шкотска нема да биде независна

Кумановски м. - 19.09.2014

Жител на Лондон заработи 200.000 фунти (околу 327.00о евра), откако во обложувалницата Вилијам Хил, се обложил дека Шкотите нема да ја изгласаат независноста на Шкотска.

Шкотска се изјасни за останување во рамки на Велика Британија

Денешен - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

Британија изгуби 60% од империјата,Шкотска ќе ја докусуреше

Локално - 19.09.2014

Националистите во Шкотска загубија, но демократијата победи. Шкотска даде пример на цела Европа за тоа како националното чувство не треба да се претвора во деструктивна национализам, тврди Бернд ...

Ден по референдумот...

Вечер Прес - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

Шкотите одлучија

Република - 19.09.2014

Според се уште нецелосните резултати од референдумот за независност во Шкотска, аналитичарите се согласни дека исходот е сосема извесен и дека практично е невозможно Шкотска по вчерашното гласање да ...

Скок на акциите на лондонската берза по отфрлањето на шкотската независност

Република - 19.09.2014

Вредноста на акциите на берзата во Лондон се зголеми откако гласчите во Шкотска на вчерашниот референдум ги отфрлија независноста и отцепувањето од Велика Британија.

ШКОТСКА: Заедно, сепак е подобро!

Фактор - 19.09.2014

Шкотска останува дел од обединетото кралство. Граѓаните на оваа земја се за заедништво. Кампањата „Заедно е подобро“ даде одлични резултати. Резултатите од вчерашниот референдум во Шкотска покажуваат ...

Нов кикс на CNN – излезноста на референдумот во Шкотска – 110 отсто

Тера - 19.09.2014

Американската телевизиска мрежа CNN сумирајќи го прелиминарните резултати од гласањето на референдумот за независноста на Шкотска, објави дека одѕивот на гласачите изнесува 110 отсто.

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Република - 19.09.2014

Алекс Салмонд, првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка. Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Останувањето на Шкотска во состав на Велика Британија ја зголеми вредноста на фунтата

Точка - 19.09.2014

Британската фунта утринава порасна на двегодишен максимум спрема еврото, остварувајќи на тој начин скок во вредноста наспрема доларот, бидејќи прелиминарните резултати покажаа дека Шкотска останува ...

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство

Тера - 19.09.2014

Шкотска останува дел од Обединетото Кралство, одлучија избирачите на референдум што се одржа в четврток. Над 55 проценти од избирачите гласале против иницијативата Шкотска да добие независност по 307 ...

Смртни закани за Енди Мареј

Вечер Прес - 19.09.2014

Единаесеттиот тенисер во светот Енди Мареј, јавно ја поддржа независноста на Шкотска и заради тоа се најде на удар во британската јавност, а поединци на социјалните мрежи му испратија и смртни закани.

Додик порача: После Шкотска нека се подготви Република Србија

Пулс24 - 19.09.2014

Без оглед на тоа каков ќе биде исходот од денешниот референдум во Шкотска, Европската унија нема повеќе право било кому да оспорува употребата на референдум со цел заштита на своите права, ...

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

Н.Македонија - 19.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка на својата функција Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се ...

Артур Мас: Продолжува процесот за независност на Каталонија

Н.Македонија - 19.09.2014

Процесот за независност на Каталонија продолжува и покрај резултатот од референдумот во Шкотска, изјави каталонскиот лидер Артур Мас, кој е цврсто решен да организира референдум на 9 ноември и покрај ...

„Економист“: Британија ја спасија шкотските пензионери, но таа е на апарати за дишење

Н.Македонија - 19.09.2014

„Милион Шкотланѓани гласаа за излегување од Унијата, иако знае дека поради тоа можат да бидат посиромашни. Единствено високата излезност на шкотските пензионери спречи одвојување на Шкотска.

Европа и Вашингтон стравуваат од независна Шкотска

Н.Македонија - 19.09.2014

Повеќе европски земји, како што е Шпанија, се загрижени од прелевање на „сецесионистичкиот вирус“ и во нивните региони, додека Пентагон стравува за ефикасноста на НАТО, во случај Шкотите да изгласаат ...

И официјално: Шкотска останува во Велика Британија

Н.Македонија - 19.09.2014

Гласачите од Шкотска се изјаснија против одвојувањето од Велика Британија.Во 20 округа од вкупно 24 кои досега ги објавија резултатите од вчерашниот референдум за независност сосема е извесно дека ...

Се обложил дека Шкотска нема да биде независна и добил 200.000 фунти

Н.Македонија - 19.09.2014

Британски „комарџија“ вложил 9.000 британски фунти во обложувачница во југозападниот дел на Лондон, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, со што заработил 200.000 фунти, ...

Британската кралица повика на единство

Н.Македонија - 19.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора ги повика денеска граѓаните на Обединетото кралство на единство, да бидат заедно во духот на взаемно почитување и поддршка, откако вчера Шкотланѓаните гласаа на ...

Скокнаа акциите на лондонската берза

Н.Македонија - 19.09.2014

Вредноста на акциите на берзата во Лондон се зголеми откако гласачите во Шкотска на вчерашниот референдум ги отфрлија независноста и отцепувањето од Велика Британија Денеска на пладне вредноста на ...

Како гласаа познатите Шкоти?

365 - 19.09.2014

Шкотска е дом на многу познати „фаци“- како тие гласаа на референдумот? Шкотска е дом на многу познати лица, а некои од нив преку социјалните мрежи го изјавија своето мислење за референдумот.

Шкотска кажа „не“ на референдумот

365 - 19.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон му честиташе лидерот на кампањата против независноста на Шкотска за, како што изјави, добро завршената работа. Тој ја повика Велика Британија „да се обедини” по ...

Шкотското “не“ ја вивна фунтата

Lider - 19.09.2014

Британската фунта утрово скокна на двегодишен максимум спрема еврото, остварувајќи така и скок према вредноста на доларот. Ваквите резултати доаѓаат откако беа објавени прелиминарните резултати кои ...

Шкотска останува во рамките на Велика Британија

Lider - 19.09.2014

Доцна синоќа беа објавени првичните неофицијални резултати од гласањето на рефередумот за независнот на Шкотска. Според нив 54,21% од гласовите се изјаснија за тоа Шкотска да остане во Велика ...

Скок на акциите на лондонската берза по отфрлањето на шкотската независност

Денар - 19.09.2014

Вредноста на акциите на берзата во Лондон се зголеми откако гласчите во Шкотска на вчерашниот референдум ги отфрлија независноста и отцепувањето од Велика Британија.

Конечно – 55,3% Шкоти се против независност

Lider - 19.09.2014

Поддршка за останување во рамки на Велика Британија на вчерашниот референдум во Шкотска дале вкупно 55,3 отсто гласачи додека 44,7 отсто биле за независност.

,,Вил Хил” : Шкотскиот референдум на Британец му донесе 200 илјади фунти

Lider - 19.09.2014

Британец вложил 9.000 британски фунти во обложувалница во југозападниот дел на Лондон, објави обложувалницата „Вил Хил“, верувајќи дека Шкотланѓаните нема да се изјаснат за независност, при што ...

Скок на акциите на лондонската берза по отфрлањето на шкотската независност

Lider - 19.09.2014

Вредноста на акциите на берзата во Лондон се зголеми откако гласчите во Шкотска на вчерашниот референдум ги отфрлија независноста и отцепувањето од Велика Британија.

Шкотска: НЕ за отцепувањето!

Lider - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

Шкотското „НЕ“ ја зајакна фунтата

Денар - 19.09.2014

Британската фунта утринава порасна на двегодишен максимум во однос на еврото, остварувајќи исто така скок и во однос на доларот. Ваквите бројки следеа откако прелиминарните резултати покажаа дека ...

Шкотска рече „НЕ“

Идивиди - 19.09.2014

Единбург, 19 септември 2014 (МИА) – Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

Шкотска останува во рамки на Велика Британија

Денар - 19.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

Ќе стане ли Шкотска независна држава?

Вест - 18.09.2014

ШКОТСКА, 18 септември (АП) - Возбудата и напнатоста вчера беа на високо ниво во Шкотска, на последниот ден од кампањата пред денешното одржувањето на референдумот за независност.

Светот во исчекување, добива ли нова држава?

Канал5 - 18.09.2014

Шкотска ја почна последната битка кон независноста, емотивно враќајќи се во минатото, одбележано со крвави средновековни војни, егзекуции и кралски венчавки, и повторно векови на политичко и ...

Шкотланѓаните одлучуваат ЗА независност на државата

Телма - 18.09.2014

Шкотланѓаните денеска одлучуваат дали и натаму ќе останат дел од Велика Британија или по 307 години , унијата со Англија ќе ја заменат со независна држава.

Аналитичари, референдумот во Шкотска и ефектите врз Балканот

Алсат-М - 18.09.2014

Референдумот за независноста на Шкотска може да има „домино ефект“ во повеќе земји од Европската Унија, но и Балканот, велат дел од поранешните дипломати тука во Скопје.

Во Единбург веќе се слави по пабови, што велат анкетите?

Канал5 - 18.09.2014

Иако резултатот од референдумот во Шкотска ќе биде познат рано наутро, во пабовите во Единбург веќе се слави. Дали Шкотска треба да биде независна држава - е прашањето на кое жителите на Шкотска ...

Шкотланѓаните гласаат на референдум за независност

24 Вести - 18.09.2014

Четири милиони шкотланѓани од утрово гласаат по референдумското прашање дали да останат обединети со Англија, Велс и Ирска или ќе станат независна држава.

Исходот неизвесен до крај, Западот се моли за негов неуспех

Дневник - 18.09.2014

Шкотите вчера гласаа на историскиот референдум за отцепување од Велика Британија, на кој 4,4 милиони луѓе ќе заокружат „да“ или „не“ на ливчето на кое е поставено прашањето: „Дали Шкотска треба да ...

Референдумот ќе поттикне сецесии и на Балканот

Дневник - 18.09.2014

Ако Шкотска изгласа „да“ за независност, тоа значи почеток на комплексни промени и движења, кои и директно ќе се ефектуираат во Македонија. Ова е ставот на македонските професори и аналитичари, чија ...

Шкотланѓаните гласаат за независност на Шкотска

Алсат-М - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

Шкотска денеска одлучува

Утрински - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава или да остане во рамките на Велика Британија.

Британските обложувачници пренатрупани со облози за референдумот во Шкотска

Утрински - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

Шкотланѓаните гласаат на референдум за независност на Шкотска

Канал5 - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава, или да остане во рамките на Велика Британија.

Шкотска: Секој глас е важен

Deutsche Welle - 18.09.2014

Веќе 300 години Шкотска е дел од Обединетото Кралство. Веќе 300 години постојат напори тоа да се промени. Сега дојде денот на одлука за независноста - и важен е секој глас.

Велика Британија пред распад?

Канал5 - 18.09.2014

Последните анкети пред денешното гласање на референдумот за независност во Шкотска само ја потврди неизвесноста пред која е исправена Велика Британија.

Голема или мала Британија?

Deutsche Welle - 18.09.2014

Шкотланѓаните денеска (18.09) одлучуваат за отцепување од Велика Британија. Противниците на самостојноста, како што покажуваат анкетите, се во тесно водство. Изненадувања не се исклучени.

Шкотите на мака: независноста ќе им го уништи вискито (ВИДЕО)

МКД - 18.09.2014

Шкотските извозници на виски вредат дури четири пати повеќе од извозниците на храна и годишно на државата ѝ носат профит од 4,3 милијарди фунти. Производителите се претпазливи кога ќе се спомнат ...

Низ фотографии: Шкотска денеска одлучува дали ќе биде независна (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 18.09.2014

Луѓето во Шкотска денеска гласаат дали земјата ќе стане независна или ќе остане во рамките на Велика Британија. Гласачите ќе одговорат со „да“ или „не“ на референдумското прашање: „Дали Шкотска треба ...

Алекс Фергусон: Да не дозволиме јас и 800.000 Шкотланѓани да станеме странци

+инфо - 18.09.2014

Прославениот фудбалски експерт и долгогодишен тренер на „Манчестер Јунајтед“, Алекс Фергусон во предреферендумските дебати околу иднината на Шкотска беше дел од кампањата „Заедно е подобро“ и против ...

Мртва трка за Шкотска, резултатите се очекуваат утре

МРТ - 18.09.2014

Велика Британсија со доза на страв во очекување на исходот. Британскиот премиер изутрината изјавил- секој кој се грижи за Велика Британија од утрово е нервозен...

Алекс Фергусон: Да не дозволиме јас и 800.000 Шкотланѓани да станеме странци

А1 On - 18.09.2014

Прославениот фудбалски експерт и долгогодишен тренер на „Манчестер Јунајтед“, Алекс Фергусон во предреферендумските дебати околу иднината на Шкотска беше дел од кампањата „Заедно е подобро“ и против ...

Волшебната Шкотска: Без што би можела да остане Велика Британија

А1 On - 18.09.2014

Шкотска денеска би можела да стане независна држава. Доколку Шкотланѓаните на рефрендумот одлучат дека повеќе нема да бидат дел од Обединетото Кралство, тоа ќе остане без извонредните богатства на ...

Во Единбург пабовите веќе слават, улиците се полни со новинари и туристи (ВИДЕО)

МКД - 18.09.2014

Историскиот референдум за отцепување на Шкотска е во тек и резултатите сѐ уште се неизвесни, но сопствениците на хотели, пабови и ресторани веќе слават додека старите улици на Единбург се преполни со ...

Шкотска слави, резултатот не се знае (ВИДЕО)

Телеграф - 18.09.2014

Граѓаните на Шкотска денеска гласаат за независноста и отцепувањето од Обединетото Кралство Улиците, рестораните, кафулињата се преполни, сите слават , а никој сè не го соопштил резултатот.

Заврши гласањето на шкотскиот референдум, резултатот неизвесен

А1 On - 18.09.2014

Гласачките места во Шкотска се затворени. Заврши изјаснувањето на граѓаните за референдумот за независност и отцепување од Велика Британија. Резултатите се очекуваат со голема неизвесност, со оглед ...

Шкотланѓаните гласаат на референдум за независност на Шкотска

А1 On - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

Мареј: И во иднина ќе играм за Британија

Екипа - 18.09.2014

Шкотскиот тенисер Енди Мареј нагласи дека и следната година ќе игра за Дејвис куп репрезентацијата на Велика Британија, без разлика на резултатите од денешниот референдум за независност на Шкотска.

Додик: По Шкотска нека се подготвува Република Српска

Макфакс - 18.09.2014

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик оцени дека без оглед на тоа каков ќе биде исходот од денешниот референдум во Шкотска, Европската унија нема повеќе право било кому да оспорува ...

КАКО ВИЕ БИ ГЛАСАЛЕ: Дали сте за независност на Шкотска?

Телеграф - 18.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска е во центарот на медиумските случувања. Ве прашуваме како вие би се изјасниле? ...

ТВИТЕРЏИИ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: Ако излезе Шкотска од Велика Британија, може ли ние да влеземе?

Телеграф - 18.09.2014

Еве што сподели македонската твитер-заедница на оваа тема: Твитерџиите не останаа имуни ниту на референдумот за независност, што денеска се одржува во Шкотска.

Шкотланѓаните гласаат на референдум за независност на Шкотска

+инфо - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

Шкотланѓаните гласаат на референдум за независност на Шкотска

Алфа - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

ГАЛЕРИЈА: 53% против независност на Шкотска - инциденти на гласачките места

Press24 - 18.09.2014

Над 80% од нешто над4 милионскиот шкотски електорат денеска излезе на гласање во Шкотска каде се одлучува на референдумот за независност. Според првичните анкети, 53% од избирачите гласале за ...

РЕФЕРЕНДУМ: Дојде денот на одлука за независноста на Шкотска

Телеграф - 18.09.2014

Денешното гласање може да значи крај на 307 години старата Унија меѓу Шкотска и Англија, но и растурање на Обединетото Кралство на Велика Британија и на Северна Ирска Шкотланѓаните излегуваат денеска ...

Шкотска меѓу минатото и иднината, Британија на работ на распад

Кајгана - 18.09.2014

Жителите на Шкотска се подготвени да одговорат на најглавното прашање во последните 307 години за својата татковина - дали таа треба да биде независна од Велика Британија.

Шкотланѓаните денеска гласаат за независност

Нетпрес - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

Расцепкувањето на Британија ќе му наштети на НАТО

Press24 - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија,доколку по денешниот референдум,гласачите во Шкотска се определат за независност,пишуваат американските медиуми,повикувајќи се на ...

САД стравуваат дека можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО

Сител - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија,доколку по денешниот референдум,гласачите во Шкотска се определат за независност,пишуваат американските медиуми,повикувајќи се на ...

ФОТО: Како ќе изгледа британското знаме ако Шкотска се отцепи?

Курир - 18.09.2014

Доколку Шкотска се отцепи од Велика Британија не постои посебен закон според кој Велика Британија треба да се откаже од националното знаме, но тоа не ги спречува да се води спор треба ли сината боја ...

САД стравуваат дека можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО

А1 On - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија,доколку по денешниот референдум,гласачите во Шкотска се определат за независност,пишуваат американските медиуми,повикувајќи се на ...

Британските обложувачници пренатрупани со облози за референдумот во Шкотска

Сител - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

Британските обложувачници пренатрупани со облози за референдумот во Шкотска

А1 On - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

САД СТРАВУВААТ: Можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО

Телеграф - 18.09.2014

Најголемите стравувања се поврзани со националната безбедност затоа што се проценува дека заминувањето на Шкотска ќе ја доведе во прашање можноста на НАТО да ѝ се спротивстави на Русија во Источна ...

Како ќе изгледа британското знаме ако Шкотска се отцепи?

Нетпрес - 18.09.2014

Доколку Шкотска се отцепи од Велика Британија не постои посебен закон според кој Велика Британија треба да се откаже од националното знаме, но тоа не ги спречува да се води спор треба ли сината боја ...

САД стравуваат дека можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО

Алфа - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија, доколку по денешниот референдум, гласачите во Шкотска се определат за независност. САД стравуваат од можното расцепкување на Велика ...

РЕФЕРЕНДУМ ВО ШКОТСКА: Обложувачниците пренатрупани со облози

Телеграф - 18.09.2014

Обложувачниците внимателно го следат гласањето, бидејќи доколку победат националистите, ќе треба да платат милионски суми Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на ...

САД: Отцепувањето на Шкотска ќе му наштети на НАТО

Нетпрес - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија, доколку по денешниот референдум, гласачите во Шкотска се определат за независност, пишуваат американските медиуми, повикувајќи се на ...

Шкотска меѓу минатото и иднината, Британија на работ на распад

Макфакс - 18.09.2014

Жителите на Шкотска се подготвени да одговорат на најглавното прашање во последните 307 години за својата татковина - дали таа треба да биде независна од Велика Британија.

Британските обложувачници пренатрупани со облози за референдумот во Шкотска

+инфо - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

Почна референдумот за независност на Шкотска

Р.С.Европа - 18.09.2014

Граѓаните на Шкотска почнаа да гласаат на денешниот референдум на кој единствено прашање е „ Дали Шкотска треба да биде независна држава?“. Неизвесноста на резултатот од гласањето е голема со оглед ...

Шкотска и остатокот на Велика Британија ќе се разделат во март 2016 година ако победат сепаратистите на референдумот

+инфо - 18.09.2014

Шкотска и остатокот на Велика Британија ќе се разделат во март 2016 година,доколку сепаратистите победат на денешниот референдум за независност. Владата на Шкотска,уште при носењето на одлуката за ...

Шкотска решава за својата независност

Р.С.Европа - 18.09.2014

Граѓаните на Шкотска со право на глас на денешниот референдум решаваат дали ќе останат дел од Обединетото кралство или ќе тргнат по патот на независноста.

Отцепувањето на Шкотска хит во британските обложувaлници

Нетпрес - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

Шкотска пред историска шанса за независност

МРТ - 18.09.2014

Голема е неизвесноста на резултатот од гласањето... Граѓаните на Шкотска гласаат на денешниот референдум „Дали Шкотска треба да биде независна држава?“.

Енди Мареј повика да се гласа за независност на Шкотска

А1 On - 18.09.2014

Тенисерот Енди Мареј конечно се изјасни и ја поддржа независноста на Шкотска. -Денеска е големит ден за Шкотска. Негативната кампања против референдумот, влијаеше на мојот став за истиот.

САД стравуваат дека можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО

+инфо - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија, доколку по денешниот референдум, гласачите во Шкотска се определат за независност, пишуваат американските медиуми, повикувајќи се на ...

Шкотланѓаните денес гласаат на референдум за независност на Шкотска

Сител - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

Шкотска независност: Во тек е гласањето на референдумот

Нова ТВ - 18.09.2014

Граѓаните на Шкотска утрово од 7 часот гласаат за тоа дали земјата треба да остане во Велика Британија или да стане независна држава. Гласачите ќе одговорат со „Да" или „Не" на референдумското ...

Шкотска и остатокот на Велика Британија ќе се разделат во март 2016 година ако победат сепаратистите на референдумот

А1 On - 18.09.2014

Шкотска и остатокот на Велика Британија ќе се разделат во март 2016 година,доколку сепаратистите победат на денешниот референдум за независност. Владата на Шкотска,уште при носењето на одлуката за ...

Што велат кладилниците за референдумот во Шкотска

Макфакс - 18.09.2014

Изјаснувањето на референдумот во Шкотска покрај целата светска јавност будно го следат и кладилниците во земјата, бидејќи, како што велат, доколку победат националистите ќе бидат принудени да ...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО ШКОТЛАНЃАНИТЕ: Сетете се на Југославија

Телеграф - 18.09.2014

За процена на референдумот помага погледот кон новата европска историја. Да го поставиме прашањето каква општествена клима остави сецесионизмот во Западен Балкан, вели известувачот за југоисточна ...

Енди Мари на денот на референдумот ја поддржа независноста на Шкотска

Макфакс - 18.09.2014

Најпопуларниот шкотски спортист, тенисерот Енди Мари, на денот на референдумот на кој Шкотите одлучуваат дали да се отцепат од остатокот на Обединетото Кралство, преку својот официјален профил на ...

Обама твитна против шкотската независност

Телеграф - 18.09.2014

Американскиот претседател напиша дека се надева оти Велика Британија ќе остане „силна, робусна и обединета“ Претседателот на САД, Барак Обама, вчера го изрази својот став против шкотската независност.

ФОТО: Како ќе изгледа британското знаме ако Шкотска се отцепи?

Press24 - 18.09.2014

Доколку Шкотска се отцепи од Велика Британија не постои посебен закон според кој Велика Британија треба да се откаже од националното знаме, но тоа не ги спречува да се води спор треба ли сината боја ...

Мареј е за независност на Шкотска

ЗаЗабава - 18.09.2014

Шкотска е денес во центарот на вниманието на светската јавност, поради референдумот за независност, а ова прашање не го заобиколи ниту спортот. Многумина се прашуваат каков е ставот на Енди Мареј, ...

Сите земји што до сега се отцепиле од Британија

Оff.net - 18.09.2014

По 307 години обединетост, денес 4,2 милиони шкотски гласачи излегуваат на референдум за да кажат дали сакаат да продолжат со обединетоста. Англичаните прилично се намачија за да ги убедат Шкотите да ...

На Европа не ѝ требаат нови граници

Окно - 18.09.2014

Некој планира да изгради ѕид - макар во фигуративна смисла. Секако, шкотскиот лидер кој се залага за независност, Алекс Салмонд, не сака да го врати ѕидот на Хадријан и непробојната граница меѓу ...

Неизвесноста расте: Шкотска решава за својата независност!

МРТ - 18.09.2014

Анкетите велат се стега обрачот меѓу гласачите кои треба да одлучат дали земјата да остане или да се оддели од Обединетото Кралство... Историски ден за граѓаните на Шкотска.

Фергусон: Шкотланѓаните добро да размислат пред да ја растурат државата

Нетпрес - 18.09.2014

Прославениот фудбалски експерт и долгогодишен тренер на „Манчестер Јунајтед“, Алекс Фергусон во предреферендумските дебати околу иднината на Шкотска беше дел од кампањата „Заедно е подобро“ и против ...

Шкотска пред историска шанса за независност

Канал 77 - 18.09.2014

Граѓаните на Шкотска гласаат на денешниот референдум „Дали Шкотска треба да биде независна држава?“. Голема е неизвесноста на резултатот од гласањето поради малата разликата меѓу оние што се за или ...

Шкотите пишуваат историја: Вечерва „пука“ Обединетото Кралство?

Sky - 18.09.2014

Шкотите денеска масовно учествуваат на референдум за независност чиј резултат ќе биде априори тесен и за историски удар, кој фасцинира и често ги загрижува 92 отсто од останатите Британци, обични ...

Што ќе се случи со британскиот знаме ако Шкотска се отцепи

Локално - 18.09.2014

Нема посебен законски услов Велика Британија да се откаже од националното знаме ако Шкотска се отцепи од Велика Британија, но тоа не ги спречува да се води спор треба ли сината боја и крстот на св.

Еве без што ќе остане Британија доколку Шкотска се одвои

Точка - 18.09.2014

Доколку Шкотите на денешниот референдум одлучат повеќе да не бидат дел од Велика Британија, таа ќе остане без неверојатни богатства. Ви претставуваме дел од овие убавини.

Граѓаните на Шкотска на референдум за независност

Денешен - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

Како ќе изгледа британското знаме ако Шкотска се отцепи?

Точка - 18.09.2014

Доколку Шкотска се отцепи од Велика Британија не постои посебен закон според кој Велика Британија треба да се откаже од националното знаме, но тоа не ги спречува да се води спор треба ли сината боја ...

САД: Можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО

Република - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија,доколку по денешниот референдум,гласачите во Шкотска се определат за независност,пишуваат американските медиуми,повикувајќи се на ...

Шкотланѓаните гласаа, денес чекаме резултати

Вечер Прес - 18.09.2014

Резултатите од референдумот со нетрпение ги очекуваат и оние „за" и оние „против" независноста на Шкотска, а се пресметуваат предностите и опасностите од овој чекор Шкотланѓаните вчера излегоа на ...

Прелиминарни резултати: 56% се против отцепување на Шкотска

Локално - 18.09.2014

56% од жителите на Велика Британија гласале против отцепувањето на Шкотска на денешниот референдум. Ова го покажуваат прелиминарните резултати, а конечните се очекува да бидат објавени утре во 9.

Референдумот во Шкотска низ фотографиите на странските агенции (фото)

Република - 18.09.2014

Без оглед на резултатот, референдумот во Шкотска за нејзината независност е историски чин. Оттука е јасно присуството на сите големи агенции во Шкотска.

Заврши гласањето на шкотскиот референдум, гласачките ливчиња го кријат одговорот

Фактор - 18.09.2014

Гласачките места во Шкотска се затворени. Заврши изјаснувањето на граѓаните за референдумот за независност и отцепување од Велика Британија. Резултатите се очекуваат со голема неизвесност, со оглед ...

Референдумот во Шкотска актуелен и во обложувалниците

Република - 18.09.2014

Резултатите од референдумот во Шкотска покрај целата светска јавност будно го следат и кладилниците во земјата, бидејќи, како што велат, доколку победат националистите ќе бидат принудени да исплатат ...

Како ќе изгледа знамето на Британија ако се отцепи Шкотска? (фото)

Република - 18.09.2014

Доколку Шкотска се отцепи од Велика Британија, не постои посебен закон според кој Велика Британија треба да се откаже од националното знаме, но тоа не ги спречува да се води спор треба ли сината боја ...

САД: Отцепувањето на Шкотска ќе му наштети на НАТО

Точка - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија, доколку по денешниот референдум, гласачите во Шкотска се определат за независност, пишуваат американските медиуми, повикувајќи се на ...

САД стравуваат дека можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО

Либертас - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија, доколку по денешниот референдум,гласачите во Шкотска се определат за независност,пишуваат американските медиуми, повикувајќи се на ...

Шкотланѓаните денеска гласаат за независност

Точка - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

Британскиот бизнис е против независноста на Шкотска

Бизнис Вести - 18.09.2014

Повеќе од 100 бизнис лидери се изјаснија против независноста на Шкотска. Тие рекоа дека не гледаат никаква економска оправданост за ваквиот потег. Досега тоа е најзначајната позиција на британскиот ...

Што велат обложувалниците за референдумот во Шкотска?

Фактор - 18.09.2014

Денешниот референдум за независност на Шкотска од Велика Британија со огромно внимание го следат и обложувалниците – ако референдумското изјаснување успее и победат шкотските националисти, тие ќе ...

Отцепувањето на Шкотска хит во британските обложувaлници

Точка - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

Денот „Д“ за Шкотска

Пулс24 - 18.09.2014

Денеска е денот „Д“ за Шкотите кои одлучуваат за својата иднина во или надвор од рамките на Велика Британија. Гласачките места во 32 региони се отворени во 7 часот утрото а ќе се затворат во 22 часот.

Шкотскиот референдум актуелен и во обложувалниците

Пулс24 - 18.09.2014

Доколку победат националистите, обложувалниците ќе бидат принудени да исплатат милионски суми, пренесуваат британските медиуми. Обложувалницата „Ледброкс“ соопштила дека во понеделникот низ целата ...

Гласањето во Шкотска дава нови сили на кампањата за независност на Тексас

Локално - 18.09.2014

Референдумот за независност во Шкотска даде нова сила на кампањата за одделување на Тексас од САД. Претседателот на Тексашкото националистичко движење Дејниел Милер од 90-тите години наваму инсистира ...

Што не сте знаеле за Шкотска?

Вечер Прес - 18.09.2014

Денес во Шкотска се гласа на референдум за независност. Исходот е непредвидлив. На оваа тема во последните три години додека траеше дебатата се јавија многу познати политичари и аналитичари со своите ...

Алекс Фергусон: Да не дозволиме јас и 800.000 Шкотланѓани да станеме странци

Денешен - 18.09.2014

Прославениот фудбалски експерт и долгогодишен тренер на „Манчестер Јунајтед“, Алекс Фергусон во предреферендумските дебати околу иднината на Шкотска беше дел од кампањата „Заедно е подобро“ и против ...

САД стравуваат дека можното расцепкување на Велика Британија

Денешен - 18.09.2014

САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија,доколку по денешниот референдум,гласачите во Шкотска се определат за независност,пишуваат американските медиуми,повикувајќи се на ...

Британскиот народен херој ги шокираше Британците: Денес е голем ден, да го направиме тоа!

Точка - 18.09.2014

Инаку, Мареј нема право на глас на референдумот бидејќи живее во Лондон, а за време на кампањата одбил да каже која страна ја поддржува. Најпопуларниот шкотски спортист, тенисерот Енди Мареј, на ...

Фергусон: Шкотланѓаните добро да размислат пред да ја растурат државата

Точка - 18.09.2014

Прославениот фудбалски експерт и долгогодишен тренер на "Манчестер Јунајтед", Алекс Фергусон во предреферендумските дебати околу иднината на Шкотска беше дел од кампањата "Заедно е подобро" и против ...

Речиси 80% од електронските гласачи во Шкотска гласале

Локално - 18.09.2014

Во Шкотска околу 80% од гласачите, регистрирани да учествуваат на референдумот по електронски пат, веќе гласале. Според правилата во предвид ќе бидат земени сите добиени ливчиња до 22 часот по ...

Што ќе се случува по референдумот во Шкотска?

Вечер Прес - 18.09.2014

Шкотите денес одлучуваат за својата судбина. Денес ќе се знае дали ќе се постават темелите на независна држава или нивната судбина ќе продолжи со Велика Британија.

Енди Мареј сака независност на Шкотска

Локално - 18.09.2014

Светскиот рекет број 12, Енди Мареј го поддржи одделувањето на Шкотска од Велика Британија. Тенисерот го стори тоа неколку часа пред почетокот на гласањето на референдумот, користејќи ја социјалната ...

Што ќе се случи ако Шкотска избере „ДА“?

Фактор - 18.09.2014

Поголемиот дел од западноевропските земји се надеваат дека Шкотска денеска ќе му каже „не“ на отцепувањето од Велика Британија. Но резултатите меѓу таборите за и против независност до последните ...

Шкотска и остатокот на Велика Британија ќе се разделат во март 2016?

Денешен - 18.09.2014

Шкотска и остатокот на Велика Британија ќе се разделат во март 2016 година,доколку сепаратистите победат на денешниот референдум за независност. Владата на Шкотска,уште при носењето на одлуката за ...

Шкотска гласа на референдум за независност

Локално - 18.09.2014

Шкотите гласаат на референдум за независност, кој може да с стави крај на тривековниot сојуз со Англија и да ja создаде најновата држава во Европа по распадот на Југославија.

АНАЛИЗА: Колку независноста ќе ја чини Шкотска?

Фактор - 18.09.2014

Да се поделат придобивките и обврските на крајот на една врска ретко е лесeн потфат. А сепак, ако Шкотска се отцепи од Велика Британија, тогаш оваа поделба ќе биде многу посложена отколку кај обичен ...

Шкотите пишуваат историја: Вечерва „пука“ Обединетото Кралство? (Видео)

МК News - 18.09.2014

Историскиот референдум за отцепување на Шкотска привршува, но резултатите уште се неизвесни. Сепак, сопствениците на хотелите, пабовите и рестораните веќе организираат прослави, додека улиците на ...

Егзит пул: Шкотска останува во Велика Британија!

Локално - 18.09.2014

Шкотланѓаните сакаат да бидат дел од Обединетото Кралство. Ова го покажуваат првите податоци од излезните на референдумот во Шкотска . 47% од гласачите на референдумот во Шкотска се за нејзината ...

Шкотска гласа независност, на ред Каталонија, Корзика…

еМагазин - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија.

По Шкотска рефрендум и за Република Српска?

еМагазин - 18.09.2014

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик оцени дека без оглед на тоа каков ќе биде исходот од денешниот референдум во Шкотска, Европската унија нема повеќе право било кому да оспорува ...

Британските обложувачници пренатрупани со облози за референдумот во Шкотска

Денешен - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

Денеска е денот „Д“ за Шкотска

Република - 18.09.2014

Денеска е денот „Д“ за Шкотите кои одлучуваат за својата иднина во или надвор од рамките на Велика Британија. Гласачките места во 32 региони се отворени во 7 часот утрото а ќе се затворат во 22 часот.

Предупредување од Мадрид: Шкотланѓани не брзајте, видете како помина Хрватска!

Република - 18.09.2014

Настојувањата на Шкотска да стане независна, како што своевремено таква идеја постоеше во Каталонија, го поткопува евроспкиот дух, рече шпанскиот премиер Мариано Рахој, еден ден пред референдумот во ...

Шкотска меѓу минатото и иднината, Британија на работ на распад

Тера - 18.09.2014

Жителите на Шкотска се подготвени да одговорат на најглавното прашање во последните 307 години за својата татковина - дали таа треба да биде независна од Велика Британија.

Доколку Шкотска си оди од Британија, нејзината нафта нема!

Вечер Прес - 18.09.2014

Доколку на денешниот референдум Шкотите решат да станат независна држава, тогаш Шетландските Острови би можеле да станат самоуправна територија, изјави државниот секретар на Шкотска и преставник на ...

(ВИДЕО) Во Шкотска се слави, иако резултатот од референдумот никој не го знае

Фактор - 18.09.2014

Историскиот референдум за отцепување на Шкотска привршува, но резултатите уште се неизвесни. Сепак, сопствениците на хотелите, пабовите и рестораните веќе организираат прослави, додека улиците на ...

Отцепувањето на Шкотска – геополитичка катастрофа за Западот

Вечер Прес - 18.09.2014

Отцепувањето на Шкотска би била најголема геополитичка катастрофа за Западот и затоа нема да се случи, вели аналитичарот Мирослав Лазански Мирослав Лазански Отцепувањето на Шкотска би била најголема ...

Ден за одлука во Шкотска: Голема или Мала Британија?

Фактор - 18.09.2014

Од утрово во Шкотска започна гласањето на референдумот за независност, на кој граѓаните треба да одлучат дали сакаат отцепување или да останат во рамките на Велика Британија.

Енди Мареј во битка за независност на Шкотска

Република - 18.09.2014

Веројатно најпознатиот шкотски спортист на денешницата, Енди Мареј, се одлучи за независност на Шкотска и на својот профил на Твитер ја поддржа иницијативата за самостојност и отцепување од Велика ...

Шкотланѓаните денеска гласаат на референдум за независност

Либертас - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава, или да остане во рамките на Велика Британија.

Шкотите на мака, што ќе биде со вискито?

еМагазин - 18.09.2014

Шкотскиот извоз на виски вреди дури четири пати повеќе од извозот на храна и годишно на државата и носат профит од 4,3 милијарди фунти. Произведувачите се внимателни доколку дојде до уставни промени, ...

Ако Шкотска добие независност, принцот Чарлс ќе биде новиот крал

Бизнис Вести - 18.09.2014

Елизабета Втора најверојатно ќе го прифати австралискиот модел и ќе испрати свој претставник да раководи во Шкотска, пишува во “Дејли мејл”. Можно било Чарлс дури да биде крунисан за крал на Шкотска.

ОВОЈ човек сака да ја однесе Шкотска во независност по секоја цена

Фактор - 18.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд речиси целиот свој живот го посвети на денот кога Шкотска ќе стане независна. Ако денеска Шкотите изберат „ДА“, тоа ќе биде остварување на ...

Шкотски препев на Тото Котуњо

Н.Македонија - 18.09.2014

Каков и да биде исходот од денешниот референдум за независност, Шкотска веќе е длабоко поделена. Ако резултатот биде негативен, Британија ќе мора да најде одговор на поделбите и на барањата на ...

Шкотланѓаните гласаат „за“ или „против“ одвојување од Велика Британија

Н.Македонија - 18.09.2014

Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика Британија Денешното гласање може да ...

Референдумот во Шкотска заврши - исходот неизвесен

Н.Македонија - 18.09.2014

Шкотланѓаните денеска гласаа на историскиот референдум за отцепување од Велика Британија, на кој 4,4 милиони луѓе требаше да одговорат со „да“ или „не“ на прашањето: „Дали Шкотска треба да биде ...

Yes Scotland

Н.Македонија - 18.09.2014

„Дали сакате Шкотска да биде независна земја?“. Прашање на кое ќе одговорат Шкотланѓаните, а ќе ги засегне Велика Британија, ЕУ и целиот свет Yes Scotland (Да Шкотска) или Better Together (Заедно е ...

Британските обложувачници даваат мали шанси „независноста“ на Шкотска

Н.Македонија - 18.09.2014

Како што се полнат гласачките места за референдумот за независност на Шкотска, така и обложувачниците со внимание следат гласање бидејќи во случај на победа на националистите, ќе мора да исплатат ...

Мислења и коментари – Шкотска гласа за отцепување од Велика Британија

365 - 18.09.2014

Во Шкотска денес се случува историски референдум на кој жителите на регионот ќе одлучат дали земјата да остане дел од Обединетото Кралство. Шкотите сочинуваат околу 8,3% од вкупното население на ...

Независноста удар за НАТО

Идивиди - 18.09.2014

САД стравуваат дека можното расцепкување на Британија ќе му наштети на НАТО Њујорк,18 септември 2014 (МИА) - САД стравуваат од можното расцепкување на Велика Британија,доколку по денешниот ...

Алекс Фергусон: Да не дозволиме јас и 800.000 Шкотланѓани да станеме странци

Lider - 18.09.2014

Прославениот фудбалски експерт и долгогодишен тренер на „Манчестер Јунајтед“, Алекс Фергусон во предреферендумските дебати околу иднината на Шкотска беше дел од кампањата „Заедно е подобро“ и против ...

Шкотланѓаните гласаат на референдум за независност на Шкотска

Идивиди - 18.09.2014

Единбург,18 септември 2014 (МИА) - Шкотланѓаните излегуваат денеска на гласачките места,за да гласаат на референдум за тоа дали Шкотска да стане независна држава,или да остане во рамките на Велика ...

И Kим Јонг Ун е за независна Шкотска

Дневник - 17.09.2014

Британските медиуми не стивнуваат со бомбардирањата на штета на лидерот Алекс Салмонд и кампањата за независност на Шкотска. По минатонеделната информација објавена во весниците кои се изјаснија дека ...

Ден пред референдумот за независност на Шкотска, поддржувачите на унијата во предност

24 Вести - 17.09.2014

Денеска е последниот ден од кампањата пред референдумот за независност на Шкотска. Според последните три истражувања на јавното мислење подржувачите на Унијата со Велика Британија водат со 4 ...

Референдумот за независност на Шкотска е позитивен знак на Тексас

Алсат-М - 17.09.2014

Претстојниот референдум за независност на Шкотска е позитивен знак на поддржувачите на кампањата за одделување на Тексас од САД. Претседателот на Националното движење на Тексас Даниел Милер, кој се ...

Противниците на шкотската независност имаат мала предност

Алсат-М - 17.09.2014

Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на Шкотска. Последниот ден од кампањата пред Шкотланѓаните да се упатат кон гласачките кутии, почна со ...

Историска шанса за Шкотска

Deutsche Welle - 17.09.2014

Утре (четврток, 18.09.2014) околу четири милиони Шкотланѓани ќе можат да гласаат за независност на земјата. Културната и политичка разноликост на Шкотланѓаните го оправдува експериментот, смета ...

Шкотска пред денот „Д“

24 Вести - 17.09.2014

Уште само еден ден до историската шанса за четири милиони Шкотланѓани кои треба да одлучат за останување во кралството или за својата независност. Атмосферата во Велика Британија се вжештува на само ...

Ако може да се отцепи Шкотска, може и Тексас

Дневник - 17.09.2014

Референдумот кој денеска се одржува во Шкотска во однос на тоа дали таа треба да биде независна и да се оддели од Обединетото Kралство ги разбуди оние што водат кампања за одделување на Тексас од ...

Шкотска одлучува, Обединетото Кралство во исчекување!

МРТ - 17.09.2014

Според истражувањето на јавното мислење подржувачите на Унијата со Велика Британија се во водство за цели четири поени... Последен ден од кампањата пред референдумот за независност на Шкотска.

Дали Шкотска ќе ни се придружи во друштвото на земји кандидати?

Нова ТВ - 17.09.2014

Ќе треба ли Шкотска повторно да преговара членство во ЕУ доколку овој четврток одлучи да тргне по патот на независноста? Дали Шкотска, ако стане независна, ќе ни се придружи во друштвото на земји ...

Рахој: Референдумот во Шкотска ќе биде „торпедо“ за ЕУ

Макфакс - 17.09.2014

Премиерот на Шпанија, Маријано Рахој, рекол дека кампањите за независност како што се оние во Шкотска и Каталонија, претставуваат „торпедо“ за европските интеграции.

АНАЛИЗА: Шкотска – инспирација за босанските Срби

Нетпрес - 17.09.2014

Босанските Срби посакуваат независност и стискаат палци за успех на шкотскиот референдум за отцепување од Обединетото Кралство, а за разлика од нив, муслиманите силно ја поддржуваат целоста на ...

Шкотска: Последните пораки пред референдумот

Макфакс - 17.09.2014

Таборите „за“ и „против“ независноста на Шкотска ги упатија во средата своите последни пораки до избирачите, ден пред одржувањето на референдумот на кој ќе се одлучува дали Шкотите ќе ја напуштат ...

Џон Мејџор: Шкотланѓаните се заведени и измамени од националистите

+инфо - 17.09.2014

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор изјави дека Шкотланѓаните се „заведени и измамени“ од шкотските националисти во врска со независноста на земјата и отцепувањето од Велика Британија.

Рахој: Стремежот кон независност го урива европскиот дух

А1 On - 17.09.2014

Стремежот кон независност на Шкотска, како и на Каталонија го урива европскиот дух, кој е насочен кон интеграција на државите, а не кон поделби, предупреди денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Бил Клинтон до Шкотланѓани: Можно е да се почитуваат меѓусебните разлики и додека се живее и работи заедно

+инфо - 17.09.2014

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ги повика жителите на Шкотска да не дозволат расцеп на Велика Британија и на утрешниот референдум да гласаат против понудената независност за нивната ...

Дали Шкотска ќе може да живее од нафта и виски?!

МРТ - 17.09.2014

Ден пред референдумот кој ќе реши дали нова држава ќе се запише во историјата, измешани чувства во Шкотска, светот следи со молк. Приказната за оваа независност се издвои како најмирна, времето ќе ...

Уште еден ден до шкотскиот референдум

Телеграф - 17.09.2014

Противниците на шкотската независност имаат мала предност, покажуваат резултатите на спроведените анкети Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на ...

Отцепувањето на Шкотска може да биде погубна за шкотското виски

Макфакс - 17.09.2014

Доколку Шкотска на референдумот во четврток изгласа независност, тоа ќе има негативни краткорочни последици врз престижниот шкотски сектор за производство на виски, судејќи според резултатите на ...

Како ќе изгледа Обединетото Кралство без Шкотска?

Факултети - 17.09.2014

Утре (четврток, 18.09.2014) околу четири милиони Шкотланѓани ќе треба да одлучат дали се за останување во кралството или за својата независност. На долниот линк можете да ги погледнете графиконите за ...

Противниците на шкотската независност имаат мала предност

Сител - 17.09.2014

Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на Шкотска. Последниот ден од кампањата пред Шкотланѓаните да се упатат кон гласачките кутии, почна со ...

Дали биткоинот ќе стане официјална валута на Шкотска?

Сител - 17.09.2014

Кога чет тврточниот референдум за независност на Шкотска е на дофат, противниците на независноста на Шкотска го потенцираат недостигот од она што треба да биде сигурна валута.

Референдумот во Шкотска – сѐ што треба да знаете

МКД - 17.09.2014

Гласачите во Шкотска ќе решат утре за тоа дали ќе останат дел од Обединетото кралство или ќе тргнат по патот на независноста. Прашањето на утрешниот референдум гласи: „Дали Шкотска треба да биде ...

Референдумот за независност на Шкотска е позитивен знак на Тексас

Сител - 17.09.2014

Претстојниот референдум за независност на Шкотска е позитивен знак на поддржувачите на кампањата за одделување на Тексас од САД. Претседателот на Националното движење на Тексас Даниел Милер, кој се ...

Рахој: Стремежот кон независност го урива европскиот дух

+инфо - 17.09.2014

Стремежот кон независност на Шкотска, како и на Каталонија го урива европскиот дух, кој е насочен кон интеграција на државите, а не кон поделби, предупреди денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Џон Мејџор: Националистите ги заведуваат Шкотланѓаните

Press24 - 17.09.2014

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор изјави дека Шкотланѓаните се „заведени и измамени“ од шкотските националисти во врска со независноста на земјата и отцепувањето од Велика Британија.

Мејџор: Шкотланѓаните се заведени и измамени од националистите

А1 On - 17.09.2014

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор изјави дека Шкотланѓаните се „заведени и измамени“ од шкотските националисти во врска со независноста на земјата и отцепувањето од Велика Британија.

ЏОН МЕЈЏОР: Шкотска е заведена од националистите

Телеграф - 17.09.2014

Според поранешниот премиер, лажни ветувања им се даваат и кога станува збор за ЕУ и за НАТО, а и кога станува збор за економската иднина на Шкотска Поранешниот британски премиер Џон Мејџор изјави ...

КЛИНТОН: Шкотска да остане со Велика Британија

Телеграф - 17.09.2014

Ова е прва изјава со спротивставување на можното отцепување на Шкотска, од еден висок американски политичар Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ги повика жителите на Шкотска да не ...

Бил Клинтон ги повика Шкотланѓаните да останат во Велика Британија

А1 On - 17.09.2014

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ги повика жителите на Шкотска да не дозволат расцеп на Велика Британија и на утрешниот референдум да гласаат против понудената независност за нивната ...

Референдумот за независност на Шкотска е позитивен знак на Тексас

+инфо - 17.09.2014

Претстојниот референдум за независност на Шкотска е позитивен знак на поддржувачите на кампањата за одделување на Тексас од САД. Претседателот на Националното движење на Тексас Даниел Милер, кој се ...

Референдумот за независност на Шкотска е позитивен знак на Тексас

Алфа - 17.09.2014

Претстојниот референдум за независност на Шкотска е позитивен знак на поддржувачите на кампањата за одделување на Тексас од САД. Претстојниот референдум за независност на Шкотска е позитивен знак на ...

Противниците на шкотската независност имаат мала предност

А1 On - 17.09.2014

Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на Шкотска. Последниот ден од кампањата пред Шкотланѓаните да се упатат кон гласачките кутии, почна со ...

Референдум за независност на Шкотска

Р.С.Европа - 17.09.2014

Жителите на Шкотска денеска ќе гласаат на референдумот за независност на земјата.Според последните три истражувања на јавното мислење подржувачите на Унијата со Велика Британија водат со 4 процентни ...

Шкотскиот референдум како пример за Тексас?

Нетпрес - 17.09.2014

Претстојниот референдум за независност на Шкотска, ги поттикнува поддржувачите на кампањата за отцепување на Тексас од Соединетите американски држави, пишува „Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

Поддршката за независност на Шкотска во пораст

Макфакс - 17.09.2014

Истражувањата на јавното мислење кои ги направил весникот Daily Telegraph, покажале дека поддршката за независност на Шкотска на претстојниот референдум пораснала за еден процент и дека таа денес ...

Мала предност на унионистите пред утрешниот референдум за независност на Шкотска

Press24 - 17.09.2014

Блокот на унионистите кои се противат на отцепувањето на Шкотска од Велика Британија, на еден ден пред референдумот за независност, ја зголемија предноста во однос на сепаратистите.

Референдум за збогум на британскиот спорт

Оff.net - 17.09.2014

Со делењето од Британија, Шкотска со себе ги собира сите спортисти кои до сега настапуваа во име на Обединетото кралство. Еве некои од најголемите британски спортски херои од Шкотска.

Шкотска: Ден пред судбоносното „ДА“

МРТ - 17.09.2014

Најголемата тензија се очекува во петок попладне кога треба да бидат објавени официјалните резултати... Шкотска се подготвува за референдум. Ден пред судбоносното „да“, степенот на безбедност е ...

Што ви е, Шкотланѓани?

А1 On - 17.09.2014

Шкотска ќе одржи референдум по прашањето дали да ја напушти Британија. Анкетите покажуваат пораст на поддршката за независност во последните пет месеци, главно затоа што активистите на кампањата ...

Може ли биткоинот да стане официјална валута на Шкотска?

А1 On - 17.09.2014

Кога четврточниот референдум за независност на Шкотска е на дофат, противниците на независноста на Шкотска го потенцираат недостигот од она што треба да биде сигурна валута.

А оти и Тексас да не биде независен?

Вечер Прес - 17.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска е позитивен знак на Тексас Претстојниот референдум за независност на Шкотска е позитивен знак на поддржувачите на кампањата за одделување на Тексас од САД.

Противниците на шкотската независност имаат мала предност

Денешен - 17.09.2014

Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на Шкотска. Последниот ден од кампањата пред Шкотланѓаните да се упатат кон гласачките кутии, почна со ...

Бил Клинтон ги повика Шкотланѓаните да останат во Велика Британија

Република - 17.09.2014

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ги повика жителите на Шкотска да не дозволат расцеп на Велика Британија и на утрешниот референдум да гласаат против понудената независност за нивната ...

Дали Шкотска ќе може да живее од нафта и виски?!

Вечер Прес - 17.09.2014

Шкотите сметаат дека можат да живеат и од вискито. Тоа им е вториот најголем извоз по енергијата од Северното Море. Алкохолната индустрија не е загрижена поради новите царински бариери, а шкотското ...

Поддршката за независност на Шкотска во пораст

Тера - 17.09.2014

Истражувањата на јавното мислење кои ги направил весникот Daily Telegraph, покажале дека поддршката за независност на Шкотска на претстојниот референдум пораснала за еден процент и дека таа денес ...

ШКОТСКА: Неизвесност на ден пред гласањето!

Фактор - 17.09.2014

Во Шкотска денеска е последниот ден од кампањата за претстојниот референдум за независност. Утре гласачите ќе треба да се изјаснат дали се за отцепување или за останок во рамките на Велика Британија.

Единбург “врие и претекува” часови пред референдумот,Брисел се нервира

Локално - 17.09.2014

Многу малку часови остануваат до почетокот на референдумот кој треба да се одлучи дали Шкотска да стане независна држава или да остане во составот на Велика Британија.

Што треба да знаете за референдумот во Шкотска

Вечер Прес - 17.09.2014

Граѓаните на Шкотска утре ќе одлучуваат дали да останат во Обединетото Кралство или да живеат во независна земја. Што тоа ќе значи за Шкотска, но и за Британија доколку референдумот биде успешен или ...

Без меч и килт на прагот од независноста

Вечер Прес - 17.09.2014

Алекс Салмонд им порача на Шкотите да не дозволат оваа можност што ја добија со референдумот да им побегне од раце. Тој вели дека сторил многу – без меч и без килт, кој ретко го носи Алекс Салмонд ...

Противниците на шкотската независност имаат мала предност

Либертас - 17.09.2014

Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на Шкотска. Последниот ден од кампањата пред Шкотланѓаните да се упатат кон гласачките кутии, почна со ...

Рахој: Стремежот кон независност го урива европскиот дух

Денешен - 17.09.2014

Стремежот кон независност на Шкотска, како и на Каталонија го урива европскиот дух, кој е насочен кон интеграција на државите, а не кон поделби, предупреди денеска шпанскиот премиер Маријано Рахој.

Последна анкета пред референдумот:Шкотска со малку гласови ќе ја отфрли независноста

Локално - 17.09.2014

Шкотска со мал број гласови ќе ја отфрли независноста за време на референдумот што ќе се одржи утре (18 септември). Ова го покажуваат две студии спроведени во последните 48 часа пред историски ...

По Европа, сепаратизмот ќе се шири и во САД?

Канал 77 - 17.09.2014

Претседателот на Националното движење на Тексас, Даниел Милер, кој се залага законодавниот орган на државата да го постави прашањето за одделување на Тексас од Вашингтон на гласање на државен ...

Шкотскиот референдум како пример за Тексас?

Точка - 17.09.2014

Претстојниот референдум за независност на Шкотска, ги поттикнува поддржувачите на кампањата за отцепување на Тексас од Соединетите американски држави, пишува "Ројтерс".

ШКОТСКА НЕЗАВИСНОСТ: Што ќе се случи со нуклеарното оружје на Велика Британија?

Фактор - 17.09.2014

Назависноста на Шкотска претставува причина за загриженост на британските сојузници, бидејќи во Шкотска се наоѓа британскиот нуклеарен арсенал, пишува Ал Џазеира.

Тексас сака да се отцепи од САД

еМагазин - 17.09.2014

Претстојниот референдум за независност на Шкотска е позитивен знак на поддржувачите на кампањата за одделување на Тексас од САД. Претседателот на Националното движење на Тексас Даниел Милер, кој се ...

Дали биткоинот ќе биде официјална валута на Шкотска?

Вечер Прес - 17.09.2014

Кога утрешниот референдум за независност на Шкотска е на дофат, противниците на нејзината независност го потенцираат недостигот од она што треба да биде сигурна валута.

И Шкотите се антички

Panika.be - 17.09.2014

Деновиве е актуелна политичката сцена во Велика Британија, односно желбата на Шкотска да се оддели од Обединетото Кралство. Ваквата вест како гром од ведро небо ги погоди Британците, на кои не им е ...

Бил Клинтон ги повика Шкотланѓаните да останат во Велика Британија

Локално - 17.09.2014

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ги повика жителите на Шкотска да не дозволат расцеп на Велика Британија и на утрешниот референдум да гласаат против понудената независност за нивната ...

Противниците на шкотската независност имаат мала предност

Н.Македонија - 17.09.2014

Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на Шкотска Последниот ден од кампањата пред Шкотланѓаните да се упатат кон гласачките кутии, почна со ...

Бил Клинтон ги повика Шкотланѓаните да останат во Велика Британија

Н.Македонија - 17.09.2014

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон ги повика жителите на Шкотска да не дозволат расцеп на Велика Британија и на утрешниот референдум да гласаат против понудената независност за нивната ...

Што ви е, Шкотланѓани?

Идивиди - 17.09.2014

Шкотска ќе одржи референдум по прашањето дали да ја напушти Британија. Анкетите покажуваат пораст на поддршката за независност во последните пет месеци, главно затоа што активистите на кампањата ...

Шкотска ден пред референдумот: Противниците на независност имаат предност

Lider - 17.09.2014

Атмосферата во Велика Британија е мошне вжештена еден ден пред референдумот за независност на Шкотска. Последниот ден од кампањата пред Шкотланѓаните да се упатат кон гласачките кутии, почна со ...

Може ли биткоинот да стане официјална валута на Шкотска?

Идивиди - 17.09.2014

Кога четврточниот референдум за независност на Шкотска е на дофат, противниците на независноста на Шкотска го потенцираат недостигот од она што треба да биде сигурна валута.

Дали биткоинот ќе стане официјална валута на Шкотска?

Lider - 17.09.2014

Кога четтврточниот референдум за независност на Шкотска е на дофат, противниците на независноста на Шкотска го потенцираат недостигот од она што треба да биде сигурна валута.

Последен апел до Шкотска да не се осамостојува

Утрински - 16.09.2014

Лидерите на трите водечки британски партии, ги оставија на страна меѓусебните разлики, и ветија дека доколку на референдумот за независност во четврток Шкотска гласа со „НЕ“, ќе добие посилен ...

Шкотски вирус - кој се‘ сака да се отцепи и од кого?

Deutsche Welle - 16.09.2014

Шкотскиот референдум би можел да доведе до формирање нова држава во рамките на ЕУ. Кој се‘ во Западна Европа стреми кон самостојност? Во источната половина на Европа распадот на Советскиот сојуз и ...

Внимателно размислете за иднината

Вест - 16.09.2014

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА, 16 септември (АП) - Кралицата Елизабета Втора првпат јавно коментираше за референдумот за независност на Шкотска што ќе се одржи неделава и ги повика Шкотланѓаните многу внимателно ...

Бог да ја чува Англија...

Дневник - 16.09.2014

Ивана Kостовска Британскиот премиер Дејвид Kамерон пред долгоочекуваниот референдум во Шкотска со скиснат лик и сериозен тон кажа дека разводот може да биде болен и ги повика Шкотланѓаните да не го ...

Шкотите поделени меѓу отцепувањето И унионизмот

Телма - 16.09.2014

Гласачите во Шкотска, на референдумот во четврток, треба да одлучат за иднината на нивната земја-дали Шкотланѓаните и понатаму ќе продолжат да живеат во една заедничка држава, заедно со Англичаните, ...

Водечките британски партии ветуваат нови широки овластувања за шкотскиот Парламент

24 Вести - 16.09.2014

Лидерите на трите водечки британски партии, ги оставија на страна меѓусебните разлики и ветија дека ако на референдумот за независност во четврток Шкотска гласа со „НЕ“, ќе добие посилен Парламент, ...

Баварската партија се надева дека ќе профитира од шкотскиот референдум

Макфакс - 16.09.2014

Германската влада во понеделникот ги отфрли тврдењата дека богатиот јужен регион на Баварија би го следел примерот на Шкотска, доколку земјата одлучи да се оддели од Велика Британија подоцна оваа ...

Што треба да знаете за референдумот во Шкотска?

Р.С.Европа - 16.09.2014

На 18 септември граѓаните на Шкотска ќе решат дали да останат во Обединетото кралство или да живеат во независна земја. Што тоа ќе значи за Шкотска, но и за Британија доколку референдумот биде ...

Трите водечки британски партии ветуваат нови широки овластувања за шкотскиот Парламент

А1 On - 16.09.2014

Лидерите на трите водечки британски партии, ги оставија на страна меѓусебните разлики, и ветија дека доколку на референдумот за независност во четврток Шкотска гласа со „НЕ“, ќе добие посилен ...

Ешдаун: Шкотскиот референдум не може да биде преседан за БиХ

+инфо - 16.09.2014

Некогашниот висок претставник на меѓународната заедница во БиХ, Педи Ешдаун смета дека е невозможна споредбата за независност на Шкотска од Велика Британија и плановите за можно отцепување кои ги ...

Шкотланѓаните кои не живеат во Шкотска нема да може да гласаат на референдумот за независност

Press24 - 16.09.2014

Стотици илјади Шкотланѓани кои живеат во странство пропуштаат еден од најважните настани кој ќе и се случи на нивната земја со генерации наназад. Како се чувствуваат тие во врска со ова? Нешто толку ...

ЕУ молчи и стравува поради Шкотска

А1 On - 16.09.2014

Претставниците на Европската унија и НАТО упорно молчат за шкотскиот референдум, но во Брисел провејува страв од последиците на можната сепарација. - Немаме коментар и не би сакале да се мешаме во ...

„Шкотскиот референдум не може да биде преседан за БиХ“

Press24 - 16.09.2014

Некогашниот висок претставник на меѓународната заедница во БиХ, Педи Ешдаун смета дека е невозможна споредбата за независност на Шкотска од Велика Британија и плановите за можно отцепување кои ги ...

Фото: Кампањата за независност на Шкотска

Нова ТВ - 16.09.2014

Поддржувачите на двете страни од дебатата за независност на Шкотска се обидуваат да ги придобијат неопределените гласачи во последниот викенд пред гласањето во четврток.

Ако Шкотска стене независна нема автоматски да биде членка на ЕУ

А1 On - 16.09.2014

Ако на референдумот в четврток шкотските гласачи се изјаснат за отцепување на Шкотска од Велика Британија, тогаш новата држава ќе треба да аплицира за членство во ЕУ, сметаат повеќето европратениици.

Шкотските сепаратисти ја отфрлија декларацијата за поголеми овластувањата на Парламентот во Единбург

Press24 - 16.09.2014

Шкотските сепаратисти собрани околу првиот министер и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд, ја отфрлија денеска декларацијата на трите најголеми британски партии за зголемување ...

Шкотска одлучува, целото Обединето Кралство во исчекување

Глас на Америка - 16.09.2014

Шкотска наредната недела ќе гласа дали ќе остане во рамки на Обединетото Кралство, заедно со Англија, Велс и Северна Ирска, или пак да се отцепи и да стане на независна.

ЕШДАУН: Обидот за отцепување на Република Српска од БиХ ќе наиде на „жесток одговор“

Телеграф - 16.09.2014

Некогашниот висок претставник на меѓународната заедница во БиХ, Педи Ешдаун, смета дека шкотскиот референдум не може да биде преседан за БиХ Некогашниот висок претставник на меѓународната заедница во ...

Ако Шкотска стaне независна автоматски нема да биде во ЕУ

Нетпрес - 16.09.2014

Ако на референдумот в четврток шкотските гласачи се изјаснат за отцепување на Шкотска од Велика Британија, тогаш новата држава ќе треба да аплицира за членство во ЕУ, сметаат повеќето европратениици.

Ако Шкотска стене независна нема автоматски да биде членка на ЕУ

Сител - 16.09.2014

Ако на референдумот в четврток шкотските гласачи се изјаснат за отцепување на Шкотска од Велика Британија, тогаш новата држава ќе треба да аплицира за членство во ЕУ, сметаат повеќето европратениици.

КАМЕРОН МОЛИ: Шкотска да остане во Велика Британија

Телеграф - 16.09.2014

Ако не ви се допаѓам, имајте предвид дека нема да сум вечно на оваа функција. Ако не ви се допаѓа оваа влада, тоа нема да биде вечно. Но ако го напуштите Обединетото Кралство, тоа ќе биде засекогаш, ...

Трите водечки британски партии ветуваат нови широки овластувања за шкотскиот Парламент

+инфо - 16.09.2014

Лидерите на трите водечки британски партии, ги оставија на страна меѓусебните разлики, и ветија дека доколку на референдумот за независност во четврток Шкотска гласа со „НЕ“, ќе добие посилен ...

Шкотланѓаните длабоко поделени меѓу отцепувањето и унионизмот

+инфо - 16.09.2014

Гласачите во Шкотска, на референдумот во четврток, треба да одлучат за иднината на нивната земја-дали Шкотланѓаните и понатаму ќе продолжат да живеат во една заедничка држава, заедно со Англичаните, ...

Неизвесно отцепувањето на Шкотска

Нетпрес - 16.09.2014

Гласачите во Шкотска, на референдумот во четврток, треба да одлучат за иднината на нивната земја-дали Шкотланѓаните и понатаму ќе продолжат да живеат во една заедничка држава, заедно со Англичаните, ...

Шкотланѓаните длабоко поделени меѓу отцепувањето и унионизмот

А1 On - 16.09.2014

Гласачите во Шкотска, на референдумот во четврток, треба да одлучат за иднината на нивната земја-дали Шкотланѓаните и понатаму ќе продолжат да живеат во една заедничка држава, заедно со Англичаните, ...

Водечките британски партии со ветувања за нови широки овластувања на шкотскиот Парламент

Таратур - 16.09.2014

Лидерите на трите водечки британски партии, ги оставија на страна меѓусебните разлики и ветија дека ако на референдумот за независност во четврток Шкотска гласа со „НЕ“, ќе добие посилен Парламент, ...

Шкотската независност: Шкотланѓаните кои можат само од далеку да гледаат

А1 On - 16.09.2014

Стотици илјади Шкотланѓани кои живеат во странство пропуштаат еден од најважните настани кој ќе и се случи на нивната земја со генерации наназад. Како се чувствуваат тие во врска со ова? Нешто толку ...

ДОМИНО-ЕФЕКТ: Шкотскиот референдум ќе ги охрабри сепаратистите на Балканот

Телеграф - 16.09.2014

Преседанот со Косово е веќе направен и сепаратистичките движења повеќе не можат да се сопрат. Тука пред сè мислам на Република Српска. Нејзиниот претседател Додик веќе одамна најавува вакви ...

Британските лидери и ветија поголеми овластувања на Шкотска

Р.С.Европа - 16.09.2014

Лидерите на трите главни партии во Британскиот парламент заеднички и ветија поголеми овластувања и моќ на Шкотска доколку шкотланѓаните на утрешниот референдум гласаат против независност.

Камерон ги предупреди Шкотите: Тоа ќе биде болен развод

А1 On - 16.09.2014

Британскиот премиер, Дејвид Камерон предупреди дека отцепувањето на Шкотска од Обединетото Кралство нема да биде судска разделба, туку болен развод. -Сакаме да останете во составот на Обединетото ...

Британските партии: Поголема моќ за Шкотска доколку се гласа против независност

Нова ТВ - 16.09.2014

Поголеми овластувања и моќ на Шкотска и ветија лидерите на трите главни партии во Британскиот парламент, доколку шкотланѓаните задутре на референдум гласаат против независност.

Шкотска- Обединето Кралство: Мелодрама пред разводот на векот

МРТ - 16.09.2014

Камерон предупреди – ќе се поделат празниците, војската, амбасадите. Шкотска ќе го изгуби членството во Европската унија. Ќе ја изгуби фунтата, каматите на хипотеките, пазарната стабилност...

Шкотите имаат историска шанса! Досега можеа да бидат како Абу Даби

Локално - 16.09.2014

Одделувањето од Англија би било историско-романтичен анахронизам, од кој Шкотланѓаните само ќе изгубат, тврдат противниците на независноста. Но и сојузот со Англија е чист остаток, тврди во своите ...

Британците ветуваат широки овластувања за Шкотска

Вечер Прес - 16.09.2014

- Ако не ви се допаѓам, имајте предвид дека нема да сум вечно на оваа функција. Ако не ви се допаѓа оваа влада - тоа нема да биде вечно. Но, ако го напуштите Обединетото Кралство, тоа ќе биде ...

Велика Британија е на раб на пропаст!

Вечер Прес - 16.09.2014

Референдумското изјаснување се одржува во сенката на 700 годишнината од битката кај Банокбрн, во 1314 година, кога шкотскиот крал Роберт Брус, успеал најпосле да ги порази Англичаните кои подоцна ќе ...

Шкотланѓаните длабоко поделени меѓу отцепувањето и унионизмот

Денешен - 16.09.2014

Гласачите во Шкотска, на референдумот во четврток, треба да одлучат за иднината на нивната земја-дали Шкотланѓаните и понатаму ќе продолжат да живеат во една заедничка држава, заедно со Англичаните, ...

(ВИДЕО) Шкотска вежба независност: Постави пасошка контрола на границата со Англија!

Фактор - 16.09.2014

Возачите кои ја поминувале „границата“ меѓу Шкотска и Англија денеска останале зачудени кога ги пречекала рампа и ознаки на „Шкотска гранична агенција“.

Вивиен Вествуд ја поддржува независноста на Шкотска

Локално - 16.09.2014

Британската модна дизајнерка Вивиен Вествуд ги повика Шкотланѓаните да гласаат за независност на референдумот за независност во четврток. Одговорот е дека според неа се “насочува кон еден подобар ...

Шкотскиот референдум да не ѝ го мати умот на БиХ!

Вечер Прес - 16.09.2014

Распаѓањето на БиХ е можно исклучиво врз основа на внатрешен договор по ова прашање и со согласност од меѓународната заедница, вели Ешдаун Некогашниот висок претставник на меѓународната заедница во ...

Шкотска – уште два дена за одлука!

Фактор - 16.09.2014

Само два дена пред одржувањето на клучниот референдум за независност на Шкотска, лидерите на трите најголеми британски партии потпишаа ветување дека Шкотска ќе добие поголеми овластувања доколку на ...

За 23 години во Европа се создадоа седум нови држави со референдум

Вечер Прес - 16.09.2014

Бранот на промени почна со трите поранешни советски републики, Естонија, Летонија и Литванија, кои имаа успешни референдуми во 1991 година. Референдумот со кој Шкотска бара отцепување од Велика ...

Трите водечки британски партии ветуваат нови широки овластувања за шкотскиот Парламент

Либертас - 16.09.2014

Лидерите на трите водечки британски партии, ги оставија на страна меѓусебните разлики, и ветија дека доколку на референдумот за независност во четврток Шкотска гласа со „НЕ“, ќе добие посилен ...

(Фото) За 23 години во Европа со рефрендум се создадоа седум нови држави: И Македонија меѓу нив

еМагазин - 16.09.2014

Референдумот со кој Шкотска бара отцепување од Велика Британија не е нешто ново за Европа. Во последните 23 години, Европа доби со референдум седум нови држави.

Ешдаун: Шкотскиот референдум не може да биде преседан за БиХ

Локално - 16.09.2014

Некогашниот висок претставник на меѓународната заедница во БиХ, Педи Ешдаун смета дека е невозможна споредбата за независност на Шкотска од Велика Британија и плановите за можно отцепување кои ги ...

Шкотската дијаспора нема право на глас на референдумот

Фактор - 16.09.2014

Атмосферата околу шкотската независност, во пресрет на референдумот што ќе се одржи в четврток, се приближува до точка на вриење. Паралелно со дебатата „за“ и „против“ независноста, се води уште една ...

DW:Шкотски вирус – кој се‘ сака да се отцепи и од кого?

Локално - 16.09.2014

Шкотскиот референдум би можел да доведе до формирање нова држава во рамките на ЕУ. Кој се‘ во Западна Европа стреми кон ...

За 23 години во Европа се создадоа седум нови држави со референдум

Канал 77 - 16.09.2014

За 23 години во Европа се создадоа седум нови држави со референдум. Референдумот со кој Шкотска бара отцепување од Велика Британија не е нешто ново за Европа.

Пуштија импровизиран граничен премин на границата меѓу Шкотска и Англија

Локално - 16.09.2014

На границата меѓу Англија и Шкотска се појави импровизиран контролен пункт, објави “Дејли мејл”. Според неговите творци, така ќе се намалат тензиите околу најавениот референдум за независноста на ...

Неизвесно отцепувањето на Шкотска

Точка - 16.09.2014

Гласачите во Шкотска, на референдумот во четврток, треба да одлучат за иднината на нивната земја-дали Шкотланѓаните и понатаму ќе продолжат да живеат во една заедничка држава, заедно со Англичаните, ...

Ако Шкотска стане независна автоматски нема да биде во ЕУ

Н.Македонија - 16.09.2014

Ако на референдумот в четврток шкотските гласачи се изјаснат за отцепување на Шкотска од Велика Британија, тогаш новата држава ќе треба да аплицира за членство во ЕУ, сметаат повеќето европратеници ...

Шкотска пред референдумот: Граѓаните поделени меѓу отцепувањето и унионизмот

Н.Македонија - 16.09.2014

Гласачите во Шкотска, на референдумот во четврток, треба да одлучат за иднината на нивната земја-дали Шкотланѓаните и понатаму ќе продолжат да живеат во една заедничка држава, заедно со Англичаните, ...

Што ќе се случи ако Шкотска го напушти Обединетото Кралство?

Deutsche Welle - 15.09.2014

На 18 септември може да заврши една ера подолга од 300 години. Тогаш Шкотска гласа за независност од Обединетото Кралство. Во дебатата одамна во фокусот не е само политичкиот статус на земјата.

Британската кралица загрижена за Шкотска

Deutsche Welle - 15.09.2014

На неколку дена пред референдумот за независност на Шкотска, британската кралица Елизабета Втора ги повика Шкотланѓаните добро да размислат за својата иднина, без да зазема јасна политичка позиција.

Вествуд ја промовираше Шкотска, а не облеката на Модната недела во Лондон

Вест - 15.09.2014

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (АП) - Шкотска, а не облеката беше мисла водилка за најновата ревија на Вивиен Вествуд. Ексцентричната 73-годишна дизајнерка, која никогаш не се срами да ги искаже своите политички ...

Алекс Салмонд не верува дека ќе има и втор референдум за независност

Утрински - 15.09.2014

Шкотскиот прв министер и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд, изјави дека не верува оти во Шкотска ќе се организира уште еден референдум, доколку на ...

Kамерон и Салмонд во последна битка за неопределените

Дневник - 15.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд, и британскиот премиер Дејвид Kамерон вчера ја започнаа последната кампања пред референдумот за независност, кој ќе се одржи в четврток.

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно за иднината

24 Вести - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи за шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Среќа што Би-би-си не одлучува во Шкотска

Дневник - 15.09.2014

„И светот се увери. И сега?“ „До кога Би-би-си ќе негира дека известува само во корист на британската влада?“ „С` ќе заврши в четврток: и вестмонструмската Би-би-си и нејзината корумпираност“ Ова се ...

Вивијан Вествуд и Дејвид Бекам со спротивни ставови за судбината на Шкотска

+инфо - 15.09.2014

Познатата британска модна креаторка Вивијан Вествуд изјави денеска дека ја подржува независноста на Шкотска и кампањата што ја водат шкотските сепаратисти.

Што значи да се биде Шкотланѓанец

А1 On - 15.09.2014

Англичаните конечно не сакаат. Таа љубов мора да е поврзана со приближувањето на денот на референдумот и со се поголемата поддршка на кампањата за независност на Шкотска.

Шкотска си бескрајно

Оff.net - 15.09.2014

Како и во регуларна врска, на Англичаните им текна колку многу им значи Шкотска, само кога Шкотска почна да размислува за раскинување. Гледано од тука, аргументите за заминувањето од Обединетото ...

Најточното објаснување на тема независноста на Шкотска

Кајгана - 15.09.2014

Во синоќешното издание на Last Week Tonight, Џон Оливер ја објаснува шкотската битка за независност од Обединетото Кралство. На учтив и комичен начин, јасно и прецизно ја доловува целата ситуација ...

Вивијан Вествуд ја поддржува независноста на Шкотска

Сител - 15.09.2014

Познатата британска модна креаторка Вивијан Вествуд изјави денеска дека ја подржува независноста на Шкотска и кампањата што ја водат шкотските сепаратисти.

Алекс Салмонд не верува дека ќе има и втор референдум за независност

Сител - 15.09.2014

Шкотскиот прв министер и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд изјави дека не верува оти во Шкотска ќе се организира уште еден референдум.

Алекс Салмонд не верува дека ќе има и втор референдум за независност

+инфо - 15.09.2014

Шкотскиот прв министер и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд изјави дека не верува оти во Шкотска ќе се организира уште еден референдум.

Вивијан Вествуд ја поддржува независноста на Шкотска

А1 On - 15.09.2014

Познатата британска модна креаторка Вивијан Вествуд изјави денеска дека ја подржува независноста на Шкотска и кампањата што ја водат шкотските сепаратисти.

Алекс Салмонд не верува дека ќе има и втор референдум за независност

А1 On - 15.09.2014

Шкотскиот прв министер и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд изјави дека не верува оти во Шкотска ќе се организира уште еден референдум.

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно за иднината

А1 On - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно за иднината

Press24 - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно за иднината

Сител - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно за иднината

+инфо - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Поборниците на независноста на Шкотска протестираа против пристрасноста на BBC

Макфакс - 15.09.2014

Неколку илјади приврзаници на независноста на Шкотска протестираа во неделата на улиците на Глазгов пред седиштето на британскиот јавен сервис BBC против неговото известување за референдумот за ...

Кралицата ги предупреди Шкотите: Внимателно разгледајте ја одлуката за независност

Нетпрес - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора се надева дека Шкотска внимателно ќе ја разгледа одлуката дали на претстојниот референдум, кој е закажан за на 18-ти септември, да избере дали да стане независна ...

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Шкотланѓаните внимателно да размислат за иднината

Телеграф - 15.09.2014

Кусата порака на кралицата не содржеше ништо што директно би се поврзало за референдумот, што ќе се одржи в четврток, ниту за тоа како да гласаат Шкотланѓаните Британската кралица Елизабета, првпат ...

Британската кралица смета дека Шкотска ќе донесе правилна одлука

Макфакс - 15.09.2014

Британската краливца, Елизабета II, се надева дека Шкотска „ќе донесе правилна“ одлука и добро ќе размисли дали на престојниот референдум ќе гласа за независност или не, објавуваат британските ...

Што вели Вили од Simpsons за независноста на Шкотска?

Кајгана - 15.09.2014

Легендарниот Вили од Simpsons го сподели својот став за референдумот во кој Шкотите ќе треба да одговорат на прашањето „Треба ли Шкотска да биде независна држава?“ Авторите на анимираната серија ...

Британската кралица им порачала на Шкотланѓаните: Размислете внимателно за иднината

МКД - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора синоќа им порача на Шкотланѓаните, во пресрет на референдумот за независност, „мошне внимателно да размислат за иднината“.

Што значи да се биде Шкотланѓанец

Сител - 15.09.2014

Англичаните конечно не сакаат. Таа љубов мора да е поврзана со приближувањето на денот на референдумот и со се поголемата поддршка на кампањата за независност на Шкотска.

Кралицата Елизабета и порача на Шкотска да размисли добро за иднината!

МРТ - 15.09.2014

Се надевам дека народот добро ќе размисли за својата иднина, порача кралицата Елизабета... Британската кралица Елизабета втора се надева дека Шкотска внимателно ќе ја разгледа одлуката, дали на ...

Камерон во Шкотска

Нетпрес - 15.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја посети Шкотска, што на четири дена пред референдумот за независност ќе биде една од неговите последни посети на оваа земја за да ги предупреди Шкотите ...

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно за иднината

Алфа - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Кралицата Елизабета до Шкотланѓаните: Размислете многу внимателно за иднина

Нова ТВ - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи за шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Камерон во посета на Шкотска

Р.С.Европа - 15.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе престојува во уште една посета на Шкотска пред историскиот референдум за независност што е закажан за 18 овој месец.

Шкотските сепаратисти протестирале поради „пристрасноста“ на Би-би-си (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.09.2014

Околу 2.000 шкотски сепаратисти протестирале во неделата на улиците на Глазгов пред седиштето на Би-би-си поради следењето на сервисот на референдумот за независност на Шкотска, кое го оцениле како ...

Интервју со шкотскиот европратеник Алин Смит: Шкотска сака да остане дел од ЕУ

Нова ТВ - 15.09.2014

„Ако Шкотска се стекне со независност од Велика Британија би требало да остане дел од Европската Унија вели во интервјуто за Дојче Веле шкотскиот европратеник Алин Смит.

Што значи да се биде Шкотланѓанец

Алфа - 15.09.2014

Англичаните конечно не сакаат. Таа љубов мора да е поврзана со приближувањето на денот на референдумот и со се поголемата поддршка на кампањата за независност на Шкотска.

Кралицата Елизабета прв пат се огласи за референдумот во Шкотска

еМагазин - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

Поборниците на независноста на Шкотска протестираа против пристрасноста на BBC

Тера - 15.09.2014

Неколку илјади приврзаници на независноста на Шкотска протестираа во неделата на улиците на Глазгов пред седиштето на британскиот јавен сервис BBC против неговото известување за референдумот за ...

Кралицата ги предупреди Шкотите: Внимателно разгледајте ја одлуката за независност

Точка - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора се надева дека Шкотска внимателно ќе ја разгледа одлуката дали на претстојниот референдум, кој е закажан за на 18-ти септември, да избере дали да стане независна ...

Европа се тресе од страв од “шкотскиот синдром”

Локално - 15.09.2014

Перспективата Шкотска да добие независност ги зголемува стравувањата во Европа дека може да доведе до подем и на други сепаратистички движења во време кога единството на континентот и границите му се ...

Кралицата Елизабета Втора со порака до Шкотите пред референдумот за независност

Република - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета II се надева дека Шкотска „внимателно ќе ја разгледа“ одлуката дали на претстојниот референдум на 18. септември да стане независна држава, објавија британските медиуми.

Камерон во Шкотска

Точка - 15.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе ја посети Шкотска, што на четири дена пред референдумот за независност ќе биде една од неговите последни посети на оваа земја за да ги предупреди Шкотите ...

„Добро размислете пред референдумот во Шкотска“

Фактор - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета Втора, иако најавуваше дека нема да се вмешува во кампањите во пресрет на референдумот за шкотска независност, сепак на крај реши да ги посоветува жителите на Шкотска.

Кралицата Елизабета: Шкотланѓани, внимателно размислете за иднината!

Вечер Прес - 15.09.2014

Кралицата Елизабета Втора Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината".

Домино ефект: Независна Шкотска, па независна Република Српска и нова војна?!

Точка - 15.09.2014

Србите се надеваат дека доколку Шкотска прогласи независност, и на нив ќе им биде овозможено да основаат своја независна држава. Србите во Босна со големо внимание го следат референдумот за ...

Финансиска криза ја чека независна Шкотска

Вечер Прес - 15.09.2014

Дојче Банк предупреди дека Шкотска ќе западне во огромна криза, споредлива со Големата депресија од почетокот на минатиот век, ако на 18 септември референдумот за отцепување од Обединетото Кралство ...

Камерон во посета на Шкотска

Локално - 15.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска ќе престојува во уште една посета на Шкотска пред историскиот референдум за независност што е закажан за 18 овој месец.

Британската кралица смета дека Шкотска ќе донесе правилна одлука

Канал 77 - 15.09.2014

Британската краливца, Елизабета II, се надева дека Шкотска „ќе донесе правилна“ одлука и добро ќе размисли дали на престојниот референдум ќе гласа за независност или не, објавуваат британските ...

Шкотска е подготвена за независност, но нема решение за валутата!

Фактор - 15.09.2014

Шкотските лидери водат кампања за независност пред претстојното референдумско изјаснување закажано за 18 септември, но уште никој од нив нема одговор на едно од најважните прашања – која ќе биде ...

Британската кралица смета дека Шкотска ќе донесе правилна одлука

Тера - 15.09.2014

Британската краливца, Елизабета II, се надева дека Шкотска „ќе донесе правилна" одлука и добро ќе размисли дали на престојниот референдум ќе гласа за независност или не, објавуваат британските ...

Ова е референдумот за Шкотска, друг нема да има

Вечер Прес - 15.09.2014

Алекс Салмонд Шкотскиот прв министер и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд изјави дека не верува оти во Шкотска ќе се организира уште еден референдум.

Елизабета II кон Шкотланѓаните: Многу добро помислете за референдумот

Локално - 15.09.2014

Кралицата Елизабета II ja наруши тишината и го коментира претстојниот референдум за независност на Шкотска, пишува од The Independent. Изданието пишува дека Елизабета II се обратила кон ...

„Ја мразам Англија“ – модна ревија на Вивиен Вествуд за независноста на Шкотска (ФОТО)

Република - 15.09.2014

Неколку дена пред референдумот, англиската модна дизајнерка Вивиен Вествуд синоќа во Лондон одржа модна ревија во знак на поддршка за независноста на Шкотска.

Можно ли е по Шкотска и Велс да побара независност?

Н.Македонија - 15.09.2014

Некои политичари во Велс сметаат дека независноста повеќе не треба да се гледа како недостижен сон. Хауел Вилијамс, пратеник од велшката парија, за „Гардијан“ вели дека членовите од неговата партија ...

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно

Н.Македонија - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.

САД сака силна и обединета Велика Британија

Н.Македонија - 15.09.2014

САД сака „силна и единствена“ Велика Британија, соопшти денеска Белата куќа, три дена пред референдумот за независност на Шкотска „Одлуката им припаѓа на Шкотланѓаните“, изјавил портпаролот на Белата ...

Што значи да се биде Шкотланѓанец

Идивиди - 15.09.2014

Англичаните конечно не сакаат. Таа љубов мора да е поврзана со приближувањето на денот на референдумот и со се поголемата поддршка на кампањата за независност на Шкотска.

Кралицата Елизабета им порача на Шкотланѓаните да размислат внимателно за иднината

Lider - 15.09.2014

Британската кралица Елизабета, првпат се огласи околу шкотскиот референдум за независност, сугерирајќи им на Шкотланѓаните „да размислат многу внимателно за иднината“.