TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никој од персоналот на Ифективна клиника не заразен со коронавирус

Канал5 - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Комисијата утре ќе расправа за комбинацијата на лек против маларија и сумамед за лекување на коронавирусот

Фокус - 22.03.2020

Стручниот колегиум на Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе го разгледува протоколот на некои земји за комбинација на лек против маларија и антибиотик кој покажал добри резултати во лекување на ковид-19, по што ќе се заземе став и ...

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

Канал5 - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

ТВ21 - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Министерот Филипче детално информираше за клиничката слика на починатата пациентка од коронавирус

ТВ21 - 22.03.2020

„На почетокот сакам да изразам сочувство до семејството на починатата. Податоците ги добив од болницата во Куманово и од Службата за епидемиологија од Центарот за јавно здравје. Првиот преглед на пациентката е направен на 16 март.

Прв смртен случај од коронавирусот во Македонија

24 Вести - 22.03.2020

Прв смртен случај од корона вирусот во Македонија. Педесет и седум годишна жена од Куманово откако починала лекарите утврдиле дека била заразена од КОВИД-19. Здравствените власти тврдат дека и биле направени и претходно два тестови, но тие биле ...

Филипче: Се испитува персоналот кој бил во контакт со пациентката почината од ковид-19

Алсат-М - 22.03.2020

На здравствените работници кои биле во контакт со пациентката којашто почина од ковид-19 им се прави епидемиолошка анкета, рече на вечерашната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Починатата пациентка од Куманово не била во странство, Филипче објасни како била лекувана

Фокус - 22.03.2020

По првиот потврден смртен случај кај 57 годишна жена од Куманово, направена е контрола на процесот на лекување и третирање на пациентката, рече министерот за здравство Венко Филипче. -Првиот преглед е направен на 16 март, жената имала температура, ...

„По епидемиолошката анкета, ќе одлучиме што ќе правиме со персоналот кој имал контакт со починатата пациентка“, вели ...

ТВ21 - 22.03.2020

По констатираната смрт веднаш започнат е процес на епидемиолошка анкета со сите медицински лица кои претходно неколку недели имале контакт со починатата пациентка, позитивна на коронавирус.

Филипче: Починатата пациентка од Куманово и нејзиниот син негирале контакт со заболен или патување во странство

Канал5 - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана и како почината 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

Жената која почина од коронавирус изјавила дека не патувала и немала контакт со некој кој бил во странство, рече ...

Сакам да кажам - 22.03.2020

Педесет и седумгодишната жена од Куманово која почина од коронавирус имала прв преглед на 16 март во болницата во Куманово, кажа министерот за здравство Венко Филипче на дополнителната прес-конференција за денеска, откако попладнево објави за првиот ...

Филипче за случајот со починатата пациентка: Тестот никаде во светот не е 100% сензитивен

24 Вести - 22.03.2020

Министерот Венко Филипче на вечерашната прес-конференција одговараше на новинарски прашања, и со конкретни детали за првиот смртен случај од коронавирус во земјата. Филпче рече дека прегледот и бил направен на 16 март кога се пријавила во ...

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

Фокус - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Ниту еден вработен на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус

Курир - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Филипче: Починатата пациентка од Куманово и нејзиниот син негирале контакт со заболен или патување во странство

Press24 - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана и како почината 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

На Инфективна клиника никој од персоналот не е заболен од коронавирус

Слободен Печат - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

По првиот смртен случај од Ковид 19, се воведуваат нови мерки за ризичните групи

Нова ТВ - 22.03.2020

Прв смртен случај од коронавирус во државата. Почина жена на возраст од 57 години на која била хоспитализиарана во болницата во Куманово. На неа и биле земени два бриса и тие се покажале негативни.

Филипче: Жена од Куманово прва жртва од коронавирусот во Македонија, хоспитализиран нејзиниот син

Слободен Печат - 22.03.2020

-Во текот на вчерашниот ден присгинаа над 150 прашања, одговориме на голем дел од нив, бидејќи имаше реакција денес ќе одговорам на сите прашања ои се стигнати до сега. Најавувам нова прес-конференција во 19 часот за останатите прашања.

Филипче: Прва жртва на коронавирусот во Македонија- почина жена во Куманово

Press24 - 22.03.2020

Филипче најави прес конференција и за 19 часот. -Во текот на вчерашниот ден пристигна повеќе од 150 прашаља па се обидовме да ги одговоривме, но не успеавме, па затоа денес ќе се обидам да одговорам на сите и со оглед на тоа дека има многу ќе имам ...

Филипче го потврди првиот смртен случај од коронавирус, почина 57-годишна жена од Куманово

Нетпрес - 22.03.2020

Жена на возраст од 57 години од Куманово е првиот смртен случај од корона вирус во Македонија, што е утврдено по два негативни бриса, добиен е позитивен брис дури по смртта, соопшти вио неделата министерот за здравство, Венко Филипче на редовната ...

Филипче: Просечната возраст на заболените кај нас е 45 – 46 години, новите пациенти се во врска со лицата вратени ...

+инфо - 22.03.2020

Просечната возраст на заболените кај нас е 45 – 46 години, а децата малку ја намалуваат границата. Очекуван е порастот е бројот на заболени од коронавирусот, но кривата е се уште блага. Нема потреба од паника ниту во Штип, ниту во други места – ...

Прв смртен случај од коронавирус во земјава, вкупниот број заразени се искачи на 114 пациенти

Радио МОФ - 22.03.2020

Прв смртен случај од коронавирусот е регистриран во државава, а се работи за жена од Куманово која имала 57 години чии резултати биле посмртно позитивни, соопшти министерот за здравство Венко Филипче .

Филипче за „Детектор“:Тестот кај починатата пациентка од Куманови бил направен двапати, но резултатите биле негативни

Press24 - 22.03.2020

Денеска во Детектор на „Сител“ гостин е министерот Венко Филипче. Тој изрази жалење за починатата пациентката во Куманови и рече дека биле направени два теста за коронавирусот, но двапати покажал негативни резултати.

Никој од персоналот на Инфективна клиника не е заразен со коронавирус

А1 On - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Нема заразени со коронавирусот меѓу персоналот на Инфективната клиника во Скопје

Нетпрес - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус, на прес-конференција во неделата соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот кога ...

Филипче објасни како била лечена и тестирана жената што почина од корона вирус

Независен - 22.03.2020

Според податоците од болницата во Куманово и од Институтот за јавно здравје, министерот за здравство, Венко Филипче, ја појасни ситуацијата околу првата жртва на корона вирус кај нас, 57-годишната жена од Куманово.

Филипче соопшти детали за случајот во Куманово – пациентката тврдела дека не била во странство

Макфакс - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција изнесе детали во однос на 57-годишната пациентка од Куманово која е првата жртва на коронавирусот. Податоците што тој ги добил од болницата во Куманово и од Институтот за јавно ...

Филипче: Кај починатата пациентка два теста беа негативни, дури по смртта се потврди заразата од коронавирус

МКД - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче го образложи вечерва случајот со починатата жена од Куманово, кај која дури после смртта е утврдено дека била заразена од коронавирусот. Првиот преглед на жената бил на 16 март, кога според лекарите од ...

Кај починатата пациентка два теста биле негативни, дури по смртта потврдена заразата со коронавирус

Нетпрес - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на почетокот од вечерниот брифинг за новинарите на далечина во неделатам, појасни дека починатата жена од Куманово, првата жртва на заразата во земјата, дури по смртта е утврдено дека била заразена од ...

(ВИДЕО) Филипче за починатата пациентка: Тестот за коронавирус не е секаде 100 процентно сензитивен

А1 On - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција изнесе детали во однос на 57-годишната пациентка од Куманово која е првата жртва на коронавирусот. Податоците што тој ги добил од болницата во Куманово и од Институтот за јавно ...

Сензитивноста на тестовите не е стопроцентна – објаснување за тоа зошто дури посмртниот тест на починатата пациентка ...

+инфо - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција објави повеќе детаљи за текот на иследувањето и лечењето на првата почината пациентка во нашата земја. Пациентката од Куманово на прв преглед се јавила на 16 март, била со висока ...

Жена од Куманово е прва жртва на коронавирусот во Македонија: Познато е на кој начин била лекувана, негирала контакт со ...

Курир - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана и како починала 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

Починатата пациентка рекла дека ниту контактирала со заразен или странец ниту патувала во странство

360 степени - 22.03.2020

Министерот Венко Филипче на вечерашната прес-конференција вечерва излезе со детали за првата почината пациентка од коронавирус со земјата. Тој рече дека прегледот на неа и бил направен на 16 март кога се пријавила во кумановската болница само со ...

Пациентката од Куманово починала по 6 дена боледување, Филипче откри детали за нејзиното лекување

Слободен Печат - 22.03.2020

На 21 март состојбата се влошува, направени се обиди за реанимација, меѓутоа, за жал, тие се без успех по што пациетката починала, рече Филипче. Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била ...

Починатата пациентка од Куманово не била во странство, Филипче објасни како била лекувана

Скопје24 - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објасни подетално за пациентката од Куманово. Првите два теста биле негативни. Тој вели дека тие никаде во светот не се сто отсто сензитивни. „Првиот преглед на пациентката од Куманово е направен на 16 март, таа ...

Филипче: Ниту еден тест не е 100 посто сензитивен, тоа се покажа кај починатата

Нова ТВ - 22.03.2020

Ниту еден тест не е 100 посто сензитивен, рече вечерва министерот за здравство Венко Филипче. Тој објасни што се случувало со жената кај која после смртта беше докажан коронавирусот. Она што го кажа го темели на исказите од болницата и Центарот за ...

Прва жртва во Македонија од корона вирусот – откриле дека има корона по третиот направен тест!

Струмица Денес - 22.03.2020

Во Македонија е евидентиран прв смртен случај со коронавирус. Станува збор за 57-годишна жена од Куманово, истакна на денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. – Имаме прв смртен случај кој доцна синоќа беше дијагностициран ...

Никој од персоналот на Ифективна клиника не заразен со коронавирус

Сител - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Утре Комисијата за заразни болести ќе расправа за комбинацијата на лек против маларија и антибиотик за лечење на ...

360 степени - 22.03.2020

Стручниот колегиум на Комисијата за заразни болести на утрешниот утрински состанок ќе го разгледува протоколот на некои земји за комбинација на лек против маларија и антибиотик кој покажал добри резултати во лекување на ковид-19, по што ќе се заземе ...

Венко Филипче: Верувам во позитивно сценарио за коронавирусот

Слободен Печат - 22.03.2020

Филипче додаде дека искрено верува во позитивно сценарио за коронавирусот, бидејќи позитивни примери има во Вухан, но за тоа, ќе треба сите граѓани да ги почитуваат мерките за самоизолација и за избегнување на социјалните контакти.

Филипче: На тестирање или изолација здравствените работници од Куманово

ММС - 22.03.2020

На почетокот на втората прес конференција Министерот за здравство Венко Филипче ги дообјасни недоразбирањата околу смртта на жената од Куманово, која се смета за прва жртва на Коронавирусот кај нас.

Прва жртва на коронавирусот во Македонија, пикот за еден месец

Р.С.Европа - 22.03.2020

Педесет и седум годишна кумановска е прва жртва на коронавирусот во Македонија. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека таа била тестирана два пати за коронавирусот, а тестот бил негативен.

Венко Филипче: Лекот за маларија може да помогне против Коронавирусот

ММС - 22.03.2020

Минстерот Венко Филипче на вечерашната прес конференција одговори и на новинарско прашање дали лекот против маларија може да помогне во лечењето против Коронависурост и каква е состојбата кај нас.

Нови 29 заболени со корона вирус кај нас, бројот се искачи на 114

Frontline - 22.03.2020

Нови 29 тестирани позитивни на корона вирус кај нас, бројката достигна 114. Во последниве 24 часа во Република Северна Македонија има нови 29 заболени со корона вирус. Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче е најавена за денес, ...

Сите детали: Како била лекувана жената од Куманово, која е првата жртва на коронавирусот

еМагазин - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана почината 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

Министерот Филипче со повеќе детали за првиот смртен случај од Ковид-19

CivilMedia - 22.03.2020

„Прегледот на почитаната пациентка е направен на 16 март, таа била само со температура без други симптоми. Биле поставени прашања од епидемиолошка анкета, дадена и е терапија и пуштена на домашно лекување.

Никој од персоналот на Инфективна клиника не заразен со коронавирус

Локално - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Шест заболени ќе прават контролен тест утре за да се види дали сѐ уште се позитивни на коронавирусот

Локално - 22.03.2020

Нема заболени вработени на Инфективната клиника, посочи на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој посочи дека сите дијагностицирани до сега биле во контакт со заболени или допатувале во странство изминатиот период.

Министерот Филипче го појасни начинот на лекување на првата пациентка која почина од коронавирус

Локално - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана и како почината 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

Прва жртва од корона вирусот, почина 57-годишна кумановка, вкупно 114 заразени во целата земја

Мета - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека 57-годишна жена од Куманово е првата жртва од корона вирусот во Македонија. Докторите од Општата болница во Куманово постапиле според протоколот и направиле два ...

Никој од персоналот на Ифективна клиника не заразен со коронавирус

Опсервер - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Одделението за психијатрија во Кавадарци под карантин, нема пациент кој е во ризик

Локално - 22.03.2020

Нема пациенти кои биле во ризик на одделението за психијатрија во Кавадарци, каде што работи заболената лекарка, вели министерот за здравство, Венко Филипче. „Во текот на денот се очекуваат сите резултати кои беа земени во текот на минатиот ден, во ...

Филипче соопшти детали за првиот смртен случај од коронавирус во земјава

Точка - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција изнесе детали во однос на 57-годишната пациентка од Куманово која е првата жртва на коронавирусот. Податоците што тој ги добил од болницата во Куманово и од Институтот за јавно ...

Филипче со детали за жената која почина од коронавирусот

iPortal - 22.03.2020

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, на вечерашната прес-конференција изјави дека жената која синоќа почина од коронавирус, првпат дошла во болницата во Куманово на 16 март (понеделник) со температура без кашлица, одговорила дека не патувала ...

Филипче: Починатата пациентка од Куманово и нејзиниот син негирале контакт со заболен или патување во странство

Вечер Прес - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана и како почината 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

Никој од персоналот на Инфективна клиника не заразен со коронавирус

Вечер Прес - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

(ВИДЕО) Филипче со детали за жената која почина од коронавирус – првпат дошла во болница во понеделникот со ...

Либертас - 22.03.2020

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, на вечерашната прес-конференција соопшти дека жената која синоќа почина од коронавирус, првпат дошла во болницата во Куманово на 16 март (понеделник) со температура без кашлица, одговорила дека не патувала ...

ФИЛИПЧЕ ЗА ПОЧИНАТАТА ЖЕНА: Тестот никаде не е 100 отсто сензитивен! Не кажа каде е тоа документирано!

Денешен - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана и како починала 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

Филипче со детали за починатата пациентка од Куманово

Frontline - 22.03.2020

„Прегледот на почитаната пациентка е направен на 16 март, таа била само со температура без други симптоми. Биле поставени прашања од епидемиолошка анкета, дадена и е терапија и пуштена на домашно лекување.

Ниту еден вработен на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус

Пулс24 - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Филипче: Кај починатата пациентка два теста беа негативни, по смртта се потврди заразата од коронавирус

Скопје инфо - 22.03.2020

Венко Филиче, министерот за здравство на вечерашната прес-конфренциијата ја објасни ситуацијата околу првата жртва на коронавирус во Македонија. Станува збор за 57-годишна жена од Куманово.

„По епидемиолошката анкета, ќе одлучиме што ќе правиме со персоналот кој имал контакт со починатата пациентка“, вели ...

4NEWS - 22.03.2020

По констатираната смрт веднаш започнат е процес на епидемиолошка анкета со сите медицински лица кои претходно неколку недели имале контакт со починатата пациентка, позитивна на коронавирус.

Филипче: Тестовите никаде во светот не се 100 отсто сензитивни, првите два кај пациентката од Куманово биле негативни

Фактор - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објасни подетално за пациентката од Куманово. Првите два теста биле негативни. Тој вели дека тие никаде во светот не се сто отсто сензитивни. „Првиот преглед на пациентката од Куманово е направен на 16 март, таа ...

(ВО ЖИВО) Филипче: Не е познато како починатата пациентка се заразила со коронавирус

Бриф - 22.03.2020

Министерот за здравство на вечерашната прес конференција информираше дека се уште не е познато како починатата пациентка од Куманово се заразила со корона вирус. -Според изјавите направени за време на лечењето на пациентката и нејзиниот син, тие ...

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

Локално - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Филипче: Кај починатата пациентка два теста беа негативни, по смртта се потврди заразата од коронавирус

Република - 22.03.2020

Венко Филиче, министерот за здравство на вечерашната прес-конфренциијата ја објасни ситуацијата околу првата жртва на коронавирус во Македонија. Станува збор за 57-годишна жена од Куманово.

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

Либертас - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Никој од персоналот на Ифективна клиника не е заразен со коронавирус

24Инфо - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Никој од персоналот на Ифективна клиника не e заразен со коронавирус

Република - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Филипче детално за жената од Куманово која почина од коронавирусот

24Инфо - 22.03.2020

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, на вечерашната прес-конференција соопшти дека жената која синоќа почина од коронавирус. 16 март прв преглед, со температура, без други симптоми. Не патувала во странство и немала други контакти со заблени.

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

24Инфо - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Лекови против маларија кои се добри за лечење на коронавирусот немаме, се прават напори земјава да ги обезбеди

Фактор - 22.03.2020

Лекови против маларија во потребната форма сега немаме во земјава, се прават напори тие да се обезбедат. Последните податици за комбинацијата на лековите против маларија и еден антибиотик во светот покажуваат дека даваат резултат.

Никој од персоналот на Ифективна клиника не e заразен со коронавирус

CivilMedia - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

iPortal - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Филипче со детали за првата жртва од корона вирусот

Мета - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната втора прес-конференција го образложи случајот со првата жртва на корона вирусот во земјава. Тој посочи дека 57-годишната жена не патувала во странство, ниту пак била во контакт со лица од ризичните ...

Ниту еден од персоналот на Ифективна клиника не е заразен со коронавирус

Либертас - 22.03.2020

– Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

Опсервер - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Филипче: Доволен е бројот на тестови за коронавирус

Вечер Прес - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Kовид-19 се шири со неверојатна брзина:Бројот на заболени од корона вирус во Македонија прејде 100

Вечер Прес - 22.03.2020

Вкупната бројка до 12 часот, недела - 22 март во земја достигна 114 заболени со ковид-19. Во последното деноноќие според Министерството за здравство се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата.

ФИЛИПЧЕ НЕ ОДГОВОРИ: Кој, каде и кога утврдил дека тестовите за Ковид 19 можат да лажат? Дали низ МК шетаат 800 со ...

Денешен - 22.03.2020

На вечерашната прес конференција, Венко Филипче по повод починатата жена од Куманово изјави дека ниту еден тест не бил 100 отсто сензитивен и тоа било документирано. Дополнително кажа дека за ова се консултирале со експерти.

Филипче соопшти детали за случајот во Куманово - пациентката тврдела дека не била во странство

MTM - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција изнесе детали во однос на 57-годишната пациентка од Куманово која е првата жртва на коронавирусот. Податоците што тој ги добил од болницата во Куманово и од Институтот за јавно ...

Филипче објави детали за тоа што се случувало со починатата жена од коронавирус пред да и биде дијагностициран вирусот

Centar - 22.03.2020

На почетокот сакам да изразам сочувство до семејството на починатата. Податоците ги добив од болницата во Куманово и од Службата за епидемиологија од Центарот за јавно здравје. Првиот преглед на пациентката е направен на 16 март.

Никој од персоналот на Ифективна клиника не заразен со корона вирус

Frontline - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со корона вирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Досега заболени 136 лица, двајца починати од корона вирус во Македонија

Вечер Прес - 22.03.2020

Македонија е веќе на црната листа на земјите кои имаат починати лица. По 57-годишната жена од Куманово, втора жртва на коронавирус во земјава е 63-годишен маж од Дебар. Министерството за здравство истовремено информира дека до 12 часот вчера се ...

Филипче со детали за лекувањето на жената што почина од коронавирус

Kumanovo News - 22.03.2020

Пациентката на преглед дошла на 16 март, со температура и без други симптоми и кашлица, по што и била дадена терапија и пуштена дома. Според кажувањето на лекарите од Кумановската болница таа и нејзиниот син тврделе дека не патувала во странство ...

Денеска прва жртва од КОРОНА ВИРУСОТ, се очекува влошување на состојбата

Пулс24 - 22.03.2020

Ова беше втора прес конференција на Министерот и заменикот. Намерата била да се одговори на сите прашања кои денеска биле поставени од медиумите. Министерот за здравство Венко Филипче вечерва рече дека првата жртва од коронавирусот во Македонија, ...

Починатата пациентка тврдела дека не била во странство

Н.Македонија - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција изнесе детали во однос на 57-годишната пациентка од Куманово, која е првата жртва на коронавирусот. Податоците што тој ги добил од болницата во Куманово и од Институтот за јавно ...

Во моментов Македонија има 1.400 тестови за коронавирус, ИЈЗ почнал постапка за набавка за нови

MakPress - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва на прес-конференција информира дека е направен список на лекари кои се обучени, подготвени да работат со пациенти на интензивна нега. – Се работи за анестезиолози и медицински сестри кои работат во ...

Нејасно е како починатата пациентка се заразила со коронавирусот, негирала контакт со заболен, вели Филипче

MakPress - 22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес-конференција го појасни начинот како била лекувана и како почината 57-годишна жена во Куманово, која е прв смртен случај од коронавирусот.

Прв смртен случај од коронавирусот,почина жена од Куманово.

Магазин - 22.03.2020

Во текот на вчерашниот ден пристигна повеќе од 150 прашања па се обидовме да ги одговоривме, но не успеавме, па затоа денес ќе се обидам да одговорам на сите и со оглед на тоа дека има многу ќе имам уште една прес конференција во 19 часот, рече ...

Министерот Филипче ја објави историјата на болеста на починатата жена од Куманово

AKO - 22.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, ги објави податоците што ги добил од болницата во Куманово и од Службата за епидемиологија од Центарот за јавно здравје, а во врска со првата жртва од КОВИД 19 во Куманово.

Состојбата на жената која почина во Куманово од коронавирус низ деновите

Скопје1 - 22.03.2020

Последна прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче: Прегледот прв е на 16 март, дошла со температура и без други симтоми. Според кажувањата, веднаш била направена епидемиолошка анкета и таа одговорила дека немала контакт со ...

Нема заразен персонал од коронавирус на Инфективната клиника

MakPress - 22.03.2020

Досега ниту еден од персоналот на Инфективната клиника во Скопје не е заразен со коронавирус. Ова на денешната прес-конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање, Филипче рече дека ист е пристапот ...

Спремивме 500 болнички кревети, но не верувам дека ќе има потреба од сали, тврди Филипче

Фокус - 21.03.2020

Ќе се обезбедат повеќе од 500 болнички кревети во периодот кој следи, откако бројката на заболени достигна 85 заразени лица, истакна министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали се размислува да се подготват спортски ...

Спремивме 500 болнички кревети, но верувам дека со заострување на мерките нема да има потреба да пренаменуваме спортски ...

Сакам да кажам - 21.03.2020

Ќе се обезбедат повеќе од 500 болнички кревети во периодот кој следи, со оглед на порастот на бројката на заболени од коронавирус, која до 12 часот денес во земјава е 85 лица. Министерот за здравство Венко Филипче на новинарско прашање дали се ...

85 лица заразени со Ковид-19 во Македонија

24 Вести - 21.03.2020

Расте бројот на заболени од корона вирус во земјава. Девет нови случаи се откриени во текот на ноќта. Вкупно 85 лица се заболени досега. Вирусот е регистриран во 6 градови: Скопје, Дебар, Штип, Кавадарци, Гостивар и Охрид.

Филипче: Ќе обезбедиме лекови против маларија, се покажа дека делуваат против коронавирусот

Фокус - 21.03.2020

Сакаме да набавиме одредена количина лекови против маларија, кои покажаа добри резултати кога станува збор за лекување пациенти заразени од коронавирусот, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

ТВ21 - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Канал5 - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Бројот на заразени од коронавирусот очекувано расте, Филипче најави поостри мерки

Скопје24 - 21.03.2020

Бројот на заразени од коронавирусот е очекувано во пораст, а сите досега дијагностицирани се во некаква корелација со веќе познати случаи. Во текот на ноќта се потврдени уште 9 нови случаи, со што вкупниот број на заразени од коронавирусот е 85 лица ...

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Независен - 21.03.2020

Фото: Б. Грданоски Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Филипче: Ќе обезбедиме лекови против маларија, се покажа дека делуваат против коронавирусот

Скопје24 - 21.03.2020

Сакаме да набавиме одредена количина лекови против маларија, кои покажаа добри резултати кога станува збор за лекување пациенти заразени од коронавирусот, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

ММС - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

Слободен Печат - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

+инфо - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Сител - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Вкупно 85 македонски граѓани се заразени со коронавирус, позната е нивната здравствена состојба

Курир - 21.03.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Македонија е во пораст, информира министерот за здравство Венко Филипче. Сите досега дијагностицирани пациенти се во корелација. -Во текот на ноќта се потврдени уште 9 нови случаи.

Бројот на заразени од коронавирусот очекувано расте, Филипче најави поостри мерки

МКД - 21.03.2020

Бројот на заразени од коронавирусот е очекувано во пораст, а сите досега дијагностицирани се во некаква корелација. Во текот на ноќта се потврдени уште 9 нови случаи, со што вкупниот број на заразени од коронавирусот е 85 лица во државата, изјави ...

Филипче: Ќе набавиме лекови против маларија, бидејќи делуваат и против коронавирусот

+инфо - 21.03.2020

Покажавме интерес да набавиме соодветна количина лекови против маларија, кои покажаа добри резултати кога станува збор за лекување пациенти заразени од коронавирусот, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Против коронавирусот Македонија ќе го користи и лекот за маларија, но прво треба да го увезе

360 степени - 21.03.2020

Министерот Венко Филипче рече дека побарале земјава да довие од лековите кои се користат како терапија против маларијата за да може да се користат во лекувањето на заразените од коронавирус.

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

ММС - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Филипче: Се одлучивме за уште поригорозни мерки поради групните собирања

Нова ТВ - 21.03.2020

Со оглед на тоа што не се почитуваат мерките министерот Филипче вечерва на Влада ќе предложи порогорозни мерки, како затворање на паркови и други места Девет нови случаи на коронавирус во земјата се регистрирани во текот на ноќта со што бројката на ...

Во Македонија има 76 лица со коронавирус: Од кои градови се и како се заразиле?

Курир - 21.03.2020

Министерството за здравство информира дека вчера попладне се дијагностицирани шест лица позитивни на коронавирус. Со ова вкупната бројка на регистрирани пациенти позитивни на коронавирус во земјата е 76.

Филипче: Ќе разгледаме да ги затвориме сите паркови, следат поригорозни мерки!

Слободен Печат - 21.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција на која информираше за состојбата со коронавирусот во Македонија, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека владата ќе ја разгледа мерката да се затворат сите паркови, како и ...

Против коронавирусот Македонија ќе го користи и лекот за маларија, но прво треба да го увезе

Нетпрес - 21.03.2020

Министерот Венко Филипче рече дека побарале земјава да довие од лековите кои се користат како терапија против маларијата за да може да се користат во лекувањето на заразените од коронавирус.

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

Сител - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Проф. Грозданова: Ги следиме светските искуства, ќе го воведеме лекот против маларија за болните од КОВИД-19

360 степени - 21.03.2020

Професорката на Фармацевтскиот факултет при УКИМ, Александра Грозданова, која е и претседателка на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство, во изјава за „360 степени“ објаснува зошто државата се ангажира да набави лек против ...

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Слободен Печат - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Девет новозарзени од коронавирусот, вкупно 85

Нетпрес - 21.03.2020

Бројот на случаи со коронавирус во Македонија е во пораст, информира министерот за здравство Венко Филипче. Сите досега дијагностицирани пациенти се во корелација. „Во текот на ноќта се потврдени уште 9 нови случаи.

Против коронавирусот Македонија ќе го користи и лекот за маларија, но прво треба да го увезе

Курир - 21.03.2020

Министерот Венко Филипче рече дека побарале земјава да довие од лековите кои се користат како терапија против маларијата за да може да се користат во лекувањето на заразените од коронавирус.

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

Вечер Прес - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Frontline - 21.03.2020

Прашан за апелот што се шири на социјалните мрежи за идентитетот на лицата со корона вирусот, Филипче истакна дека разговарале да се ограничат информациите во однос на идентитетот и додаде оти во еден момент интересот бил навистина голем.

Тројца од пациентите со коронаврус се со пневмонија, најголемиот број заболени се со лесна клиничка слика

Локално - 21.03.2020

Во текот на ноќта се потврдени 9 нови случаи, со ова до 12 часот имаме 85 лица. Регистрирани се случаи во Скопје, Дебар, Гостивар, Кавадарци, Штип и Охрид, информираше министерот за здравство, Венко Филипче.

Ќе се порачаат лекови против маларија за лекување на коронавирусот

Фактор - 21.03.2020

Министерот Венко Филипче најавува дека земјава ќе порача одреден контингент на лекови од групацијата кинини против маларија, кои, како што рече, во комбинација со одредени антибиотици можат да дадат успех во лекувањето од коронавирусот.

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

Опсервер - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

Frontline - 21.03.2020

Одговорајќи на новинарски прашања на денешната прес-конференција, министерот информира дека веќе е одржан состанок со директори во ГОБ „8 Септември“ околу адаптирањето на дел од болницата за преземање пациенти.

Ќе се порачаат лекови против маларија за лекување на коронавирусот

Либертас - 21.03.2020

„Вчера бевме контактирани од меѓународното претставништво на една компанија во Европа, покажавме интерес да добиеме соодветна количина на лекови. Следната недела очекуваме одговор од ова претставниптво на таа компанија“, рече ...

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

Либертас - 21.03.2020

– Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

24Инфо - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Тројца од пациентите со коронавирус се со пневмонија, најголемиот број заболени се со лесна клиничка слика

Либертас - 21.03.2020

Во текот на ноќта се потврдени 9 нови случаи, со ова до 12 часот имаме 85 лица. Регистрирани се случаи во Скопје, Дебар, Гостивар, Кавадарци, Штип и Охрид, информираше министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

4NEWS - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Внимателно со акциите за помош, порачува Филипче

CivilMedia - 21.03.2020

На прашањето на ЦИВИЛ Медиа поставено на денешната прес конференција до министерот за здравство Венко Филипче, околу понудената помош од студентите по медицина, дел од политичките партии и невладиниот сектор, тој одговори дека мора да се биде ...

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Опсервер - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Филипче: Ќе обезбедиме лекови против маларија, се покажа дека делуваат против коронавирусот

Република - 21.03.2020

Сакаме да набавиме одредена количина лекови против маларија, кои покажаа добри резултати кога станува збор за лекување пациенти заразени од коронавирусот, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

4NEWS - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Денешен - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Матичните лекари ќе можат да издаваат потврди за лицата со хронични болести

Вечер Прес - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Филипче: Ќе набавиме лекови против маларија, бидејќи делуваат и против коронавирусот

iPortal - 21.03.2020

Покажавме интерес да набавиме соодветна количина лекови против маларија, кои покажаа добри резултати кога станува збор за лекување пациенти заразени од коронавирусот, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција.

Лицата со хронични болести наместо кај специјалисти ќе ги подигаат потврдите од матичните лекари

CivilMedia - 21.03.2020

Потврдите за лицата со хронични болести кои досега ги издаваа лекарите специјалисти и со кои тие беа задолжени да седат дома, сега со промената на начинот на издавање на овие потврди можат да ги издаваат и матичните лекари.

Нови 9 лица дијагностицирани: Бројот на пациенти со коронавирус се искачи на 85

Женски магазин - 21.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на фејсбук објави нови информации за состојбата со коронавирусот: „Регистрирани 9 нови случаи на коронавирус во земјата. Со ова бројката на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува ...

Расте бројот на новозаразени

Н.Македонија - 21.03.2020

Седумдесет лица во земјава до вчера попладне беа заразени со коронавирус, објави министерот за здравство Венко Филипче. Откако утрото беше објавено дека се позитивни 67 лица, во текот на денот беа потврдени резултатите уште за три лица.

Побарани се лекови кои се аплцираат за маларија, публикации покажале дека се корисни за коронавирусот

MakPress - 21.03.2020

Прашан за терапијата за маларија која сега се покажуава како успешна за лекување на коронавирусот, Филипче рече дека веројатно се мисли на терапија со кинин. – Веќе има некои публикации во коишто хидрохлор кининот се користи во комбинација со ...

Филипче: Хуманитарни акции само за хронично болните кои не се ризични

MakPress - 21.03.2020

Сите што сакаат да бидат хумани и да помогнат во спречувањето на коронавирусот, да се тргнат настрана, да ги остават стручните и надлежните да си ја вршат задачата. Работа на докторите е да даваат третман, да прават анализа, да ги интервјуираат ...

Земени се материјали од здравствени работници од Кавадарци за испитувања за коронавирус

MakPress - 21.03.2020

На новинарско прашање како заболеле сопружниците од Кавадраци од коронавирус и дали еден од нив е доктор, Филипче рече дека сите коишто се идентификувани како пациенти се или хоспитализирани или на домашно лекување. -Сите контакти се анализирани.

Благ пораст на случаи со коронавирус, надлежните смируваат-засега добро се справуваме со ситуацијата

24 Вести - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче:Три нови случаи со коронавирус, вкупно во државава се 70, една пациентка во критична состојба

Канал5 - 20.03.2020

Вкупно тестирани на коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се со стабилна клиничка слика, лесна до средна.

Вкупно 48 лица во земјава се со коронавирус

24 Вести - 20.03.2020

Вкупно 48 лица во Македонија се со коронавиорус, соопшти синоќа, Министерот за здравство Венко Филипче. Синоќа обелодени нови шест случаи на заболени од коронавирус во зeмјава. Најмладиот пациент има четири години – девојче од Штип кое заболело во ...

Нови три случаи на коронавирус во Македонија, сега бројката е 70

ТВ21 - 20.03.2020

Министерот Венко Филипче попладнево информираше дека има нови позитивни три случаи на коронавирус. „Денеска се направени вкупно 43 тестирања, од кои позитивни се три, и сега вкупниот број на дијагностицирани се 70.

Во земјава има 70 лица позитивни на коронавирус, Пациентката од Дебар е во критична состојба, рече Филипче

Сакам да кажам - 20.03.2020

Седумдесет лица во земјава се заразени со коронавирус, објави министерот за здравство Венко Филипче. Откако утрово беше објавено дека се позитивни 67 лица, сега нови потврдени се уште три лица.

Тројца новозаболени, вкупно 70 во Македонија

Алсат-М - 20.03.2020

Три новодијагностицирани лица на ковид-19, со што вкупниот број на заболени во земјава достигна 70. Информацијата ја сподели до јавноста министерот за здравство, Венко Филипче, на неговата денешна прес конференција.

70 заболени, пациентката од Дебар во критична состојба

Телма - 20.03.2020

Бројот на заболени од КОВИД 19 се зголеми на 70. Жената од Дебар која е меѓу првите забоолени се наоѓа во критична состојба на инфективната клиника,и ставена е веќе подолго време на респираторна машина.

Пациентката на респираторна машина влезе во многу критична фаза

ТВ21 - 20.03.2020

Министерот Венко Филипче ја истакна состојбата на заболените, и рече дека пациентката која се наоѓа на респираторна машина ноќеска влегла во критична фаза. „Сите пациенти се релативна стабилна слика, лесна до средна.

Има пациенти позитивни на корона вирус кои се лекуваат дома, тврди Филипче

Фокус - 20.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека има пациенти кои се позитивни на корона вирусот, но кои одлучиле дома да се лекуваат. „Ние правиме проценка.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

ТВ21 - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Од 888 тестирани во земјава, до сега има 70 позитивни на Ковид19

Телма - 20.03.2020

Вкупно 70 потврдени случаи позитивни на корона вирусот се регистрирани во земјава и тоа од пет градови, Скопје, Дебар, Гостивар, Штип и Охрид. За сите се знае дека биле во комуникација со некој од претходно заболените, потврди министерот за ...

Скопје нов епицентар на коронавирусот – вкупно 70 лица, пациентката од Дебар во критична состојба

ТВ21 - 20.03.2020

Од 43 направени тестирања денеска во Македонија, три се позитивни на коронавирус. Вкупниот број на дијагностицирани случаеви е 70. „Од трите новодијагностицирани една пациентка патувала во Србија, бабата на девојчето од Штип, кое што вчера најавивме ...

22 нови случаи на коронавирус во Македонија, пораст од 45% за еден ден

Сакам да кажам - 20.03.2020

Македонија го забележа најголемиот еднодневен пораст на бројот на заразени со коронавирусот досега. Министерот за здравство Венко Филипче прво објави дека има 19 новозаразени, а потоа беа потврдени уште три нови случаи, што сѐ заедно претставува ...

Три нови случаи со коронавирус, вкупно во државава се 70, една пациентка во критична состојба

24 Вести - 20.03.2020

Вкупно тестирани на коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се со стабилна клиничка слика, лесна до средна.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Канал5 - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Се зголеми бројот на заразени во коронавирус во Македонија - надлежните смируваат- добро се справуваме со ситуацијата

Press24 - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Благ пораст на случаи со коронавирус, надлежните смируваат-засега добро се справуваме со ситуацијата

А1 On - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Нови тројца заразени со коронавирус во државата, бројот достигна 70

Макфакс - 20.03.2020

Вкупниот број на дијагностицирани пациенти од коронавирус се искачи на 70 откако се дијагностицирани тројца нови заболени, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од тројцата новодијагностицирани, една пациентка патувала во Србија, друга ...

Уште тројца заразени со корона вирус во Македонија - вкупно 70 случаи во земјава

Сител - 20.03.2020

Во Македонија денеска се направени 43 тестирања за коронавирусот. Од нив три се позитивни. Со ова бројот на заразени во нашата земја се искачи на 70. -Од трите новодијагностицирани, една пациентка била во Србија, понатаму е бабата на девојчето од ...

Во критична состојба е првозаболената пациентка од Дебар

Макфакс - 20.03.2020

Првата заболена пациентка од Дебар, која беше дијагностицирана од коронавирусот е во критична состојба, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Таа беше ставена на респираторна машина пред неколку дена, поради потешкотии во дишењето.

Филипче: Нови 19 случаи со коронавирусот, вкупно 67 заболени

Радио МОФ - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку својот Твитер профил соопшти дека во текот вчерашниот ден се регистрирале уште 19 нови случаи на заболени со коронавирусот Ковид-19, со што бројката на заболени во С.

Бројот на заразени од корона вирус се искачи на 67, регистриран прв случај во Охрид

OhridNews - 20.03.2020

Бројот на дијагностицирани пациенти во земјата од коронавирус се искачи на 67 лица, објави пред малку министерот за здравство Венко Филипче. Министерството за здравство информира дека вчера попладне и во текот на ноќта преку Институтот за јавно ...

Филипче: Нови 19 случаи со коронавирусот, вкупно 67 заболени

Скопје24 - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку својот Твитер профил соопшти дека во текот вчерашниот ден се регистрирале уште 19 нови случаи на заболени со коронавирусот Ковид-19, со што бројката на заболени во С.

Има пациенти позитивни на корона вирус кои се лекуваат дома, тврди Филипче

Скопје24 - 20.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека има пациенти кои се позитивни на корона вирусот, но кои одлучиле дома да се лекуваат. „Ние правиме проценка.

Досега 70 случаи на коронавирус во земјава, уште тројца се позитивни

360 степени - 20.03.2020

Бројката на заразени од коронавирусот во земјава достигна 70. Денеска се регистрирани уште тројца пациенти кои се позитивни на тестовите, како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

А1 On - 20.03.2020

Запрашан дали сите заболени биле претходно биле во контакт со болни или кај некои постои нејасна слика како се заразиле, министерот за здравство Венко Филипче појасни дека сите пациенти кои се заболени биле во контакт со претходно заболен или ...

Во Македонија има 70 заразени со коронавирус, еден пациент е во критична фаза

Курир - 20.03.2020

Денес во Македонија се направени 43 тестирања за коронавирусот. Од нив три се позитивни. Со ова бројот на заразени во нашата земја се искачи на 70. -Од трите новодијагностицирани, една пациентка била во Србија, понатаму е бабата на девојчето од Штип ...

Филипче: Уште три нови случаи – вкупно 70 заболени

Независен - 20.03.2020

Фото: Б. Грданоски Три нови случаи на заболени од корона вирус се регистрирани денеска во државава, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој појасни дека една пациентка е од Скоје која патувала во Србија, бабата на четиригодишното девојче од ...

Бројот на случаи заразени со коронавирус во благ пораст

+инфо - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Тројца нови пациенти со коронавирус во Македонија, до сега вкупно 70

Р.С.Европа - 20.03.2020

Регистрирани се уште три новозаразени пациенти, со што Македонија сега брои 70 заразени од коронавирус, соопшти Венко Филипче на попладневната прес-конференција. „Денеска се направени вкупно 43 тестирања, од кои позитивни се три, и сега вкупниот ...

Три нови случаи на коронавирус, една пациентка во критична состојба

ММС - 20.03.2020

Уште тројца новозаболени од коронавирус се дијагностицирани денеска, со што бројката на заболени во државава сега е 70, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. Од новозаболените, една е пациентка која патувала во Србија, позитивна е и ...

Тројца нови заразени од коронавирусот, бројката на заболени во земјава е 70

А1 On - 20.03.2020

Вкупниот број на дијагностицирани пациенти од коронавирус се искачи на 70 откако се дијагностицирани тројца нови заболени, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од тројцата новодијагностицирани, една пациентка патувала во Србија, друга ...

Филипче: Критична е состојбата на првата заболена пациентка од Дебар

А1 On - 20.03.2020

Првата заболена пациентка од Дебар, која беше дијагностицирана од коронавирусот е во критична состојба, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Таа беше ставена на респираторна машина пред неколку дена, поради потешкотии во дишењето.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Press24 - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

ММС - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Филипче: Уште денеска ќе предложам заострување на мерките

+инфо - 20.03.2020

Вкупниот број извршени тестирања за коронавирусот денеска е 43, а од нив тројца се позитивни, па тоа значи дека вкупниот број на заразени со Ковид-19 во земјава сега изнесува 70, соопшти министерот за здравство Венко Филипче, на денешната ...

Сите пациенти во Македонија се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Курир - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Тројца новозаразени со коронавирус во Македонија, вкупно 70 заболени, еден е критичен

Факултети - 20.03.2020

Во првите три месеци од вирусот се заразиле околу 100.000 луѓе во светот, а само во последните 12 дена евидентирани се уште 100.000 нови случаи Тројца нови позитивни граѓани на коронавирусот се регистрирани во Македонија.

Нови три случаи на коронавирус во земјава-во моментов има 70 заболени лица

OhridNews - 20.03.2020

Вкупниот број на заболени од коронавирус во земјава во моментов е 70 лица, изјави на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. По потврдените два случаи утрово, во Охрид и Скопје, министерот информира за уште три пациенти-една ...

Филипче: Бројот на случаи со коронавирус ќе расте, ќе предложам построги мерки (ВИДЕО)

360 степени - 20.03.2020

Трендот на развој на коронвирусот во земјава укажува на тоа дека ќе расте бројот на нови случаи, поради што министерот за здравство Венко Филипче најави дека на денешната седница на владата ќе предложи построги мерки за справување со ситуација.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Сител - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Филипче: Сите нови пациенти биле во контакт со претходно заболени

Макфакс - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, кажа дека сите пациенти кои се заболени од коронавирус во земјава биле во контакт со претходно заболен или носител на вирусот во инкубација. „Засега сите информации што ги имаме за сите пациенти укажуваат дека ...

Благ пораст на случаи со коронавирус, надлежните смируваат-засега добро се справуваме со ситуацијата

Сител - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче: Нови 19 случаи со коронавирусот, вкупно 67 заболени

Убавина и Здравје - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку својот Твитер профил соопшти дека во текот вчерашниот ден се регистрирале уште 19 нови случаи на заболени со коронавирусот Ковид-19, со што бројката на заболени во Македонија се искачи на вкупно 67 лица.

Во Македонија има 70 заразени со коронавирус, еден пациент е во критична фаза

Нетпрес - 20.03.2020

Денес во Македонија се направени 43 тестирања за коронавирусот. Од нив три се позитивни. Со ова бројот на заразени во нашата земја се искачи на 70. -Од трите новодијагностицирани, една пациентка била во Србија, понатаму е бабата на девојчето од Штип ...

Бројот на заболени од коронавирус во земјата се искачи на 76!

OhridNews - 20.03.2020

Попладнево се дијагностицирани 6 лица позитивни на коронавирус. Со ова, вкупната бројка на регистрирани пациенти позитивни на коронавирус во земјата е 76, информира вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Критична е состојбата на жената која е на респиратор

Република - 20.03.2020

Во Македонија досега има 70 заболени од коронавирус, а состојбата на пациентката која е на респираторна машина е критична, информираше министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Филипче: Дел од пациентите со лесна клиничка слика, СО ДОЗВОЛА НА ЛЕКАР, може да се лекуваат дома

Либертас - 20.03.2020

-Направена е домашна визита на сите кои се на домашно лекување и се очекува денеска да се заврши и на останатите. Има пациенти кои избираат да се лекуваат дома.Ако, според алгоритмите нивната состојба тоа го дозволува тие потоа се посетувани од ...

70 заболени, пациентката од Дебар во критична состојба

Скопје инфо - 20.03.2020

Бројот на заболени од КОВИД 19 се зголеми на 70. Жената од Дебар која е меѓу првите забоолени се наоѓа во критична состојба на инфективната клиника,и ставена е веќе подолго време на респираторна машина.

Надлежните смируваат-засега добро се справуваме со корона вирусот

Вечер Прес - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

(ВИДЕО) Филипче: Да повторам, имаме доволно респираторни машини

Бриф - 20.03.2020

Вкупно тестирани на коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се со стабилна клиничка слика, лесна до средна.

Благ пораст на случаи со коронавирус, надлежните смируваат-засега добро се справуваме со ситуацијата

Frontline - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Либертас - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Вечер Прес - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Заболената од Дебар е во критична состојба, вкупната бројка на заразени се искачи на 70

Пулс24 - 20.03.2020

Заболената од Дебар е во критична состојба, вкупната бројка на заразени се искачи на 70. Жената од Дебар која е меѓу првите забоолени се наоѓа во критична состојба на инфективната клиника,и ставена е веќе подолго време на респираторна машина.

20 март, вонредна состојба, ден 2: Вкупно 70 заболени од корона вирус, последен чекор на влезот во НАТО, ДИК продолжува ...

CivilMedia - 20.03.2020

Шпанскиот амбасадор во САД, Сантиаго Кабанас, синоќа во Стејт департментот се сретна со заменик државниот секретар Филип Рикер и го предаде оригиналниот документ на ратификација од Пристапниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО.

Благ пораст на случаи со коронавирус, надлежните смируваат-засега добро се справуваме со ситуацијата

Опсервер - 20.03.2020

– Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Се зголеми бројот на заразени со корона во Македонија - надлежните смируваат

Скопје инфо - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

24Инфо - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Бројот на заразени со корона вирус кај нас се зголеми на 76

Frontline - 20.03.2020

Попладнево се дијагностицирани 6 лица позитивни на корона вирус. Со ова, вкупната бројка на регистрирани пациенти позитивни на коронавирус во земјата е 76. Министерот за здравство, Д-р Венко Филипче само што објави на својот Фејсбук профил дека од ...

17 нови пациенти позитивни на корона вирус

Бизнис Вести - 20.03.2020

Вкупно 48 лица во Македонија се со коронавирус, соопшти синоќа, Министерот за здравство Венко Филипче. Синоќа обелодени нови шест случаи на заболени од коронавирус во зeмјава. На клиниката „Жан Митрев“ денес се тестирани и позитивни на вирусот уште ...

Ново дијагностицирани 6 лица: Бројката на пациенти со коронавирус се искачи на 76

Женски магазин - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче со нови информации за бројот на пациенти со коронавирус. Ново дијагностицирани попладнево има 6 лица, со овие пациенти, вкупниот број на дијагностицирани со Ковид-19 се искачи на 76 лица.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

CivilMedia - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

iPortal - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Скопје го надмина Дебар по бројот на заболени од коронавирусот

Република - 20.03.2020

Во Скопје има 34 пациенти, а во Дебар 30 кои се заболени од коронавирус во Македонија, покажува картата на која се впишани сите пациенти заразени со КОВИД-19. До денеска до 10 часот беа пријавени 67 пациенти.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Опсервер - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Три нови случаи со коронавирус, вкупно во државава се 70, една пациентка во критична состојба

Опсервер - 20.03.2020

Вкупно тестирани на коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се со стабилна клиничка слика, лесна до средна.

Филипче: Сите пациенти се заразени по контакт со заболен од коронавирусот или носител

Скопје инфо - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Во критична состојба е пациентката од Дебар: Коронавирусот ја достигна бројката од 70 заболени

Женски магазин - 20.03.2020

Жената од Дебар која е меѓу првите забоолени се наоѓа во критична состојба на инфективната клиника и ставена е веќе подолго време на респираторна машина. Сите останати пациенти се во добра состојба а некои од нив одбираат да ја поминат болеста дома ...

Благ пораст на случаи со коронавирус, надлежните смируваат-засега добро се справуваме со ситуацијата

CivilMedia - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче: Сите нови пациенти биле во контакт со претходно заболени

MTM - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, кажа дека сите пациенти кои се заболени од коронавирус во земјава биле во контакт со претходно заболен или носител на вирусот во инкубација. „Засега сите информации што ги имаме за сите пациенти укажуваат дека ...

Филипче: Денеска нови три заболени, вкупно 70

Либертас - 20.03.2020

-Вкупниот број на тестирања денеска се 43 од кои три се позитивни. Вкупниот број на дијагностицирание пациенти е 70 (една жена патувала од Србија, бабата на девојчето од Штип и пациент од Скопје) Градови во кои има се заболени се Скопје, Дебар, ...

Филипче: Двајца пациенти во инфективната клиника се во фаза на оздравување

Либертас - 20.03.2020

-Двајца пациенти од Инфективната клиника се во фаза на оздравување – одговори министерот Филипче на денешната прес конференција ако договор на новинарско ...

ФИЛИПЧЕ: Добро го амортизираме првиот удар од коронавирусот, во пораст е бројот на заразени, но кривата е блага

Денешен - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во пораст, а надлежните смируваат дека засега добро се справуваат со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти кривата е ...

Благ пораст на случаи со коронавирус, надлежните смируваат-засега добро се справуваме со ситуацијата

iPortal - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче: Во Македонија има 70 заразени со коронавирус, еден пациент е во критична фаза

Точка - 20.03.2020

Денес во Македонија се направени 43 тестирања за коронавирусот. Од нив три се позитивни. Со ова бројот на заразени во нашата земја се искачи на 70. - Од трите новодијагностицирани, една пациентка била во Србија, понатаму е бабата на девојчето од ...

Филипче: Три нови случаи позитивни на корона вирусот, вкупно 70 заболени во државата

CivilMedia - 20.03.2020

Вкупно тестирани на коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се со стабилна клиничка слика, лесна до средна.

(ВО ЖИВО) Филипче: Од сите пациенти, двајца се во фаза на оздравување, една критична

Бриф - 20.03.2020

Министерот на денешната прес конференција во одговор на новинарско прашање рече дека двајца од сите пациенти се во фаза на оздравување, а една е во критична состојба. Тој исто така рече дека од досега познатото сите заболени се заразени преку ...

Вкупно 70 заразени од корона вирусот: Жената од Дебар е во критична состојба

еМагазин - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека од 43 тестирани уште тројца се позитивни, и со тоа вкупната бројка се зголеми на 70 лица. Сите заболени пациенти се во добра состојба, освен првата пациентка од Дебар која е на апарат ...

Филипче: Три нови случаи со коронавирус, вкупно во државава се 70, една пациентка во критична состојба

iPortal - 20.03.2020

Вкупно тестирани на коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се со стабилна клиничка слика, лесна до средна.

Надлежните смируваат: Бројката на нови случаи позитивни на корона е во благ пораст

Локално - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче: Сите пациенти се заразени преку контакт со заболен или носител на корона вирусот

Frontline - 20.03.2020

Заболените пациенти од корона вирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција, а има и поддршка на останатите органи и системи.

Филипче: Пациентката од Дебар која е на респираторна машина доцна синоќа навлезе во критична фаза

Либертас - 20.03.2020

-Пациентката која е на респираторна машина од доцна синоќа навлезе во критична фаза. Се прават сите напори да се сузбие ваквата ситуација – изјави министерот Филипче на денешната ...

Бројот на лица со коронавирус се искачи на 70, заразена и бабата на девојчето од Штип

Локално - 20.03.2020

Решивме да се обединат капацитетите на двете лаборатори, онаа на Институтот за јавно здравје и на клиниката Жан Митрев, посочи министерот за здравство, Венко Филипче. Фото: Борче Поповски „Вкупниот број на тестирања се 43, а три се позитивни, со што ...

Пациентката со коронавирус од Дебар влегла во многу критична фаза

Локално - 20.03.2020

Сите пациенти се со релативно стабилна, лесна до средна клиничка слика, освен пациентката која е на респираторна машина, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. „Пациентката која е на респираторна машина од касните часови навлезе во ...

Филипче: Сите нови пациенти биле во контакт со претходно заболени

Н.Македонија - 20.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, кажа дека сите пациенти кои се заболени од коронавирус во Македонија биле во контакт со претходно заболен или носител на вирусот во инкубација. – Засега сите информации што ги имаме за сите пациенти укажуваат ...

Првозаболената пациентка од Дебар е во критична состојба

Н.Македонија - 20.03.2020

Првата заболена пациентка од Дебар, која беше дијагностицирана од коронавирусот е во критична состојба, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Таа беше ставена на респираторна машина пред неколку дена, поради потешкотии во дишењето.

Нови тројца заразени со коронавирус во Македонија

Н.Македонија - 20.03.2020

Вкупниот број на дијагностицирани пациенти од коронавирус се искачи на 70 откако се дијагностицирани тројца нови заболени, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од тројцата новодијагностицирани, една пациентка патувала во Србија, друга ...

Фармацевтскиот факултет анализира каков ефект имаат лековите против маларија врз коронавирост

MakPress - 20.03.2020

Заболените пациенти од коронавирусот кои се лекуваат на Инфективната клинка се третираат симптоматски, со антибиотска терапија тогаш кога ќе се процени ризикот од бактериска суперинфекција.

Двајца од заболените пациенти се во фаза на заздравување

MakPress - 20.03.2020

Oсвен првата пациентка која е пуштена дома има уште двајца пациенти кои се во фаза на заздравување. – Од вкупниот број пациенти кои се лекуваат на Инфективната клиника двајца веќе се во фаза на подобрување на состојбата, рече министерот.

Пациентката од Дебар во критична состојба

MakPress - 20.03.2020

Пациентката која е на механичка вентилација на Клиниката за инфективни болести е во критична фаза, истакна на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче. Посочи дека од тројцата потврдени случаи денеска, една пациентка ...

Првата заболена пациентка со корона вирус од Дебар во критична состојба

Скопје1 - 20.03.2020

Првата заболена пациентка од Дебар, кај која беше дијагностицирана од коронавирусот е во критична состојба, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Таа беше ставена на респираторна машина пред неколку дена, поради потешкотии во дишењето.

Уште 3 нови, вкупно 70 потврдени заразени; Пациенката на респираторна машина е во многу критична фаза

365 - 20.03.2020

Вкупниот број на заболени од коронавирус во светот се искачи на околу 250.000, а Светската здравствена организација посочи на брзо ширење на вирусот. Само во последните 12 дена бројот на заболени е зголемен за 100.000.

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст

MakPress - 20.03.2020

Бројката нови случаи заразени со коронавирусот во земјава е во благ пораст. Надлежните смируваат дека засега државата добро се справува со ситуацијата. Министерот за здравство Венко Филипче вчера рече дека бројот на пациенти е во пораст, но оти ...

Филипче: Вкупниот број на дијагностицирани пациенти од коронавирус се искачи на 70

Скопје1 - 20.03.2020

Вкупниот број на дијагностицирани пациенти од коронавирус се искачи на 70 откако се дијагностицирани тројца нови заболени, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од тројцата новодијагностицирани, една пациентка патувала во Србија, друга ...

Три нови случаи со коронавирус, вкупно во државава се 70, една пациентка во критична состојба

Денар - 20.03.2020

-Вкупно тестирани на коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се со стабилна клиничка слика, лесна до средна.

Скопје го надмина Дебар по број на заболени, регистрирани случаи и во Гостивар, Штип и Охрид

MakPress - 20.03.2020

Вкупно тестирани за коронавирусот денеска се 43 лица, од кои три се позитивни, што значи вкупниот број заболени во државава е 70. Бројот на пациенти ќе расте. Сите пациенти се во релативно стабилна клиничка слика, лесна до средна.

Пациенти со коронавирус ќе се тестираат и примаат и во Болницата „8 Септември“

Сакам да кажам - 19.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека е направен план и Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје да почне да прима пациенти кои ќе бидат сомнителни и позитивни на коронавирус.

Се тестираат родителите и бабата на детето заразено со корона вирус

Фокус - 19.03.2020

Земени се брисеви и се тестираат родителите и бабата на четиригодишното дете кое е заразено со корона вирусот. Ова на прес конференција го соопшти министерот Венко Филипче. Детето кое се заразило во градника во Англија, по пристигнувањето во ...

Шест нови случаи на коронавирус, први во Штип и Гостивар

Deutsche Welle - 19.03.2020

Во изминатото деноноќие евидентирани се шест нови случаи на лица заразени со Ковид-19, информира вечерва министерот за здравство Венко Филипче. Вкупниот број на заразени достигна 48 лица. Четиригодишно девојче од Штип е најмладиот пациент досега ...

Доколку се исполни капацитетот на Инфективна, заболените од корона ќе се сместуваат во 8 Септември

Фокус - 19.03.2020

Пациентите заразени со корона вирусот се сместуваат на Клиниката за инфективни болести и досега се исполнети 25 отсто од капацитетите. Доколку капацитетот се исполни целосно, тогаш заразените ќе се сместуваат во болницата 8 Септември, рече ...

Филипче : И во ГОБ „8 Септември" ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

Канал5 - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември" за случаи што се сомнителни или се ...

И во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

ТВ21 - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: Заразените со коронавирус ќе се лекуваат и во болницата „8-ми Септември“

24 Вести - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: Се надевам дека кривата на пораст на заразени ќе продолжи да биде вака блага

Фокус - 19.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес конференција рече дека бројот на заразени со корна вирусот во Македонија е во пораст, но дека растот е благ и се надева дека тоа така ќе остане.

Шест нови случаи на коронавирус, заразено четиригодишно девојче

Глас на Америка - 19.03.2020

Први случаи во Штип и Гостивар. Во моментов се тестираат 35 граѓани а резултатите се оечкуваат вечерва. Вкупната бројка на заболени е 48 лица. Во Дебар се испраќа дополнителен медицински кадар.Околу 2.500 граѓани се во самоизолација.МВР со кривични ...

Шест нови случаи во Македонија - меѓу нив и 4 годишно дете

Сител - 19.03.2020

Четиригодишно девојче од Штип е меѓу заразените од Ковид-19. Според епидемиолошката анкета, се заразило во градинка во Англија. Девојчето во моментот е на инфективното одделеление во штипската болница. Меѓу новозаразените три лица се од Дебар.

Филипче: И во ГОБ „8 Септември” ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

ММС - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември” за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: Девојче од Штип е најмалиот пациент заразен со коронавирус

+инфо - 19.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција до 16 часот се регистрини 6 нови случаи со што бројката на заболени е 48 лица. – За прв пат во земјата е забележано заболување на 4 годишно дете, кое е вратено од Англија, а се претпоставува ...

Болницата „8 Септември“ ќе прифаќа пациенти со Ковид-19 на кои им треба и друг третман

Независен - 19.03.2020

Фото: Б. Грданоски Во болницата „Септември“ денеска се направени услови да се примаат пациенти кои се заболени од корона вирус, но имаат потреба и од други интервенции, како хируршки на пример, соопшти министерот Венко Филипче на попладневната ...

Филипче: Заразените со коронавирус ќе се лекуваат и во болницата „8-ми Септември“ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.03.2020

Направивме план и за ставање на овие пациенти со коронавирус во Болницата „8-ми Септември“, го утврдиме текот на движење на пацинетите при прием. Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за новозаболените шест ...

Филипче: Бројот на пациентите заразени со коронавирус е во пораст, вкупно 48 заболени

Press24 - 19.03.2020

Денеска до 16 часот се регистрирани 6 нови случаи заразени со коронавирус, што значи дека вкупната бројка сега во земјава е 48. Во Штип за првпат во земјава е дијагностициран вирусот на 4-годишно девојче коешто се инфицирало во градинка во Англија.

Филипче: Во пораст е бројот на пациенти заразени со коронавирус, но здравствениот систем засега е добро менаџиран ...

Слободен Печат - 19.03.2020

На Клинички се работи на подобрување на инфраструктиурата, на подобрување на пристапот на Инфективна Клиника. Веќе се работи планот на посебни пунктови во рамките на здравстевниот дом во Скопје, за што ќе известам следните денови, рече министерот за ...

Филипче: Меѓу новите случаи еден во Штип, еден во Гостивар, се чекаат резултатите од нови 35 теста

МКД - 19.03.2020

Бројот на пациентите од ковид-19 во земјата е во благ пораст, се надевам дека кривата ќе продолжи да биде вака релативно рамна. Сметам дека здравствениот систем засега е добро менаџиран. Исклучително е добро тоа што пациентите се откриваат во рана ...

Филипче: И во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со корона

Р.С.Европа - 19.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. Тој рече дека и пациентката што е на машина нема знаци на влошување.

Во Скопје локално се пренесува коронавирусот, се подготвуваат пунктови за тестирање

А1 On - 19.03.2020

Епидемиолозите сметаат дека коронавирусот веќе се пренесува преку локална трансмисија во Скопје, односно од заболени на други граѓани. Министерот Венко Филипче ова го кажа на последната прес-коференција, кога соопшти и дека се работат посебни ...

Во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со коронавирус ако имаат потреба од други интервенции

Курир - 19.03.2020

Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се со дијгностицирана корона, а им е потребна друг тип интервенција, соопшти вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: И во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

Press24 - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: Заразените или сомнителните пациенти кои имаат потреба и од друга интервенција ќе се носат во болницата „8-ми ...

360 степени - 19.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција предмалку соопшти дека сомнителни или заразени пациенти со коронавирус ќе се сместуваат и во градската болница „8-ми септември“ во Скопје.

Филипче: Бројот на заразени пациенти со коронавирус е во пораст, вкупно 48 заболени

Нетпрес - 19.03.2020

Денеска до 16 часот се регистрирани 6 нови случаи заразени со коронавирус, што значи дека вкупната бројка сега во земјава е 48. Во Штип за првпат во земјава е дијагностициран вирусот на 4-годишно девојче коешто се инфицирало во градинка во Англија.

Четиригодишното девојче заболено од коронавирус, се заразило во градинка во Англија

А1 On - 19.03.2020

Четиригодишното девојче од Штип кое е заразено од коронавирусот е на Инфективната клиника со неговата мајка, а според кажувањата на епидемиолозите, семејството било во изолација откако се вратиле од Англија на 14 март, со оглед на тоа што во ...

Филипче: Бројот на заболени се зголемува, се става во функција болницата „8 Септември“

Нова ТВ - 19.03.2020

Шест нови пациенти заболени со коронавирус се дијагностицирани до 16 часот и со ова бројот на заболени се зголеми на 48. Во Штип за првапат во земјава е откриен коронавирус на 4 годишно девојче ке одело во градинка во Англија, се вратиле на 14 март ...

(Видео) Филипче: Добро е тоа што пациентите се откриваат во рана фаза

Макфакс - 19.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека сите 48 пациенти со коронавирус се стабилни, со непроменета клиничка слика, како на Клиниката за инфективни болести во Скопје, така и во Дебар.

Филипче: Сите пациенти се стабилни, во моментов се тестираат 35 лица

360 степени - 19.03.2020

Во овој момент се тестираат дополнителни 35 лица, а резултатите ќе бидат споделени во јавноста веднаш по нивното добивање, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата во Владата.

Шест нови случаи на коронавирус, вкупната бројка на заразени се искачи на 48 пациенти

Радио МОФ - 19.03.2020

Денеска до 16 часот регистрирани се шест нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што бројката на заразени се искачи на 48 пациенти, соопшти министерот за здравство Венко Филипче .

Заразените со коронавирус кои имаат и други болести ќе се оперираат во „8 Септември“

А1 On - 19.03.2020

Болницата „8 Септември“ е обезбедена за лекување на лица кои имаат потреба од здравствен третман, но постои сомнение или се дијагностицирани дека имаат коронавирус. Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека е направен алгоритам за работа, ...

Филипче: И во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

Сител - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: И во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

Опсервер - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Се тестираат родителите и бабата на детето од Штип

Фактор - 19.03.2020

Се тестираат родителите и бабата на детето од Штип кое е заразено со коронавирус. „Земени се брисеви и се тестираат родителите и бабата на четиригодишното дете кое е заразено со коронавирусот“, вели министерот за здравство, Венко Филипче.

Во Македонија 70 лица имаат корона вирус, над 888 тестирани од Ковид 19, а 1.000 изолирани

Вечер Прес - 19.03.2020

Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче, поголемиот број од пациентите се во добра здравствена состојба, двајца се во процес на заздравување, а има влошување на здравствената состојба кај пациентката која е приклучена на апарат за ...

Филипче: Нови 6 случаи на коронавирус – вкупно 48

24Инфо - 19.03.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на вечерашната прес-конференција информираше дека денеска до 16:00 часот во нашата земја се дијагностицирани 6 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка изнесува 48.

Филипче: Болницата „8-ми септември“ се става на располагање за лекување на заболените од Корона

Скопје инфо - 19.03.2020

Болницата „8-ми септември“ се става на располагање за лечење на лицата кои се позитивни на Корона вирусот. Ова прес конференција пред неколку минути го соопшти Министерот за здравје. Имајќи предвид дека лекувањето на болните бара посебни услови, а ...

Во болницата „8 септември“ ќе се лечат лица со коронавирус, кои имаат потреба од други интервенции

Локално - 19.03.2020

Дел од болницата „8 септември“ станува центар во кој ќе се лечат лица кои имаат коронавирус или пак се сомнителни на вирусот, а имаат потреба од друга интервенција, посочи министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: „Во Македонија има 6 нови случаи на коронавирус, а моментално се тестираат уште 35 лица“

Точка - 19.03.2020

На прес-конференцијата која што министерот за здравство Венко Филипче ја одржа во 18.00 часот, информираше дека во Република Македонија има нови 6 случаи на коронавирус. „Дијагностицирани се шест нови случаи на коронавирус, а со тоа бројката на ...

Во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

Frontline - 19.03.2020

Филипче информира и дека во Дебар, каде состојбата е засега најалармантна, од утре ќе се упатат уште еден пулмолог и еден педијатар. Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба.

Во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со коронавирус ако имаат потреба од други интервенции

Пулс24 - 19.03.2020

Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се со дијгностицирана корона, а им е потребна друг тип интервенција, соопшти вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Сите пациенти се со стабилна состојба, ќе се стави во функција и дел од болницата „8 Септември“

CivilMedia - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: И во ГОБ „8 Септември” ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

Вечер Прес - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември” за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: Добро е тоа што пациентите се откриваат во рана фаза

MTM - 19.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека сите 48 пациенти со коронавирус се стабилни, со непроменета клиничка слика, како на Клиниката за инфективни болести во Скопје, така и во Дебар.

Уште 35 нови лица се тестираат за коронавирусот

Локално - 19.03.2020

Три од новите случаи позитивни на коронавирусот се од Дебар, кои биле дел од поширокиот скрининг. Во скопје има едно лице ко е е новозаболено, а пациентот кажал дека имал контакт со претходно заболено лице.

Филипче: Болницата „8 Септември“ се става во функција за потребите за згрижување на пациенти со корона вирусот

еМагазин - 19.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека и дел од болницата „8 Септември“ се става во функција за потребите за третман на заболени од корона вирусот. На тој начин, како што рече тој, се обезбедува можност доколку има потреба за ...

Филипче предмалку: Се тестираат нови 35 лица – од почетокот на пандемијата вкупно има најмалку 48 заразени низ ...

Centar - 19.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче предмалку на прес конференција соопшти дека се заразени нови 6 лица, од кои и четиригодишно девојче. Според информациите се тестираат нови 35 лица,а резултатите ќе се знаат покасно.

Филипче: Пациентите ги откриваме во рана фаза, многу земји колабираа зошто ги откриваа во подоцнежна фаза

Локално - 19.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес конференција посочи дека олеснителна околност е што пациентите со коронавирус досега се откриваат во рана фаза. Фото: Борче Поповски „Пациентите во нашата земја се во пораст.

Филипче: И во ГОБ „8 Септември“ ќе се хоспитализираат пациенти со корона ако имаат потреба од други интервенции

Република - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: Бројката на заразени пациенти е во пораст, но граѓаните мора да бидат присебни

Скопје инфо - 19.03.2020

Бројката на пациенти кои се заразени со корона вирусот е во постојан пораст, но добро е што ти се детектираат и откриваат во раната фаза од болеста. Ова на денешната прес конференција го нагласи Министерот за здравство.

Бројот на заболени е 48 лица, се подготвува план и за болницата „8 Септември“

Мета - 19.03.2020

До 16 часот денеска во нашата земја се регистрирани шест нови случаи на пациенти со корона вирус, со што вкупната бројка сега е 48 заболени лица, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: И во „8 Септември“ ќе се лекуваат пациенти со корона

Н.Македонија - 19.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека сите 48 пациенти со коронавирус се стабилни, со непроменета клиничка слика, како на Клиниката за инфективни болести во Скопје, така и во Дебар.

Филипче: Добро е тоа што пациентите се откриваат во рана фаза

Денар - 19.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека сите 48 пациенти со коронавирус се стабилни, со непроменета клиничка слика, како на Клиниката за инфективни болести во Скопје, така и во Дебар.

Се шири коронавирусот во Скопје преку контакти со веќе заболени

Скопје1 - 19.03.2020

Епидемиолозите сметаат дека коронавирусот веќе се пренесува преку локална трансмисија во Скопје, односно од заболени на други граѓани. Министерот Венко Филипче ова го кажа на последната прес-коференција, а воедно соопшти и дека се работат посебни ...

Филипче: Се надевам дека нема да дојде до нагло зголемување на бројот на заболени

MakPress - 19.03.2020

Сите пациенти со коронавирус во земјава, вкупно 48, се во стабилна состојба. И пациентката што е на машина нема знаци на влошување. Денеска е направен план за ставање во функција и на дел од болницата „8 Септември“ за случаи што се сомнителни или се ...

Филипче: 30 лица се тестираат на ковид-19

Алсат-М - 18.03.2020

Нови 30 лица во земјава моментално се тестираат на вирусот ковид-19, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, станува збор за лица од Куманово, Скопје и Дебар.

Филипче: Бројката на заразени е 35, во моментов се тестираат 30 лица, повеќето од Дебар

ТВ21 - 18.03.2020

Венко Филипче денеска ја одржа првата прес-конференција на која информираше за новата ситуација околу коронавирусот во нашата земја. „До сега 35 е бројката на лица кои имаат коронавирус, доцна синоќа беа обработени уште четири лица и сите се ...

Се тестираат 30 лица за коронавирус, најмногу од Дебар

Сакам да кажам - 18.03.2020

Во моментов се тестираат 30 лица за коронавирус, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за едно лице од Куманово, две од Скопје и 17 од Дебар и околината. Лицата од Дебар немаат симптоми, но можно е да биле во контакт со веќе ...

Филипче: Стабилна состојбата на сите пациенти, се прават анализи на 30 лица, негативни тестовите на 12 патници кои ...

Телма - 18.03.2020

Бројот на заболени од коронавирус во земјава е 35. Сите дијагностицирани се со лесна клиничка слика. Стабилна е состојбата на сите пациенти на Клиниката за инфективни болести, на пациентите во Дебар, како и на пациентката која е на респираторна ...

Четири нови случаи на заболени од коронавирус, вкупно 35 во земјава

Телма - 18.03.2020

Резултатите на четворица испитани се позитивни на корона вирусот. Тие не биле во ризична земја туку во контакт со брачниот пар кој се вратил од Бугарија, а кој од вчера се на инфективна клиника.

Бројот на заболени од коронавирус се искачи на 35, најголем дел од заразените се од Дебар и од Скопје

ТВ21 - 18.03.2020

Уште 4 нови потврдени случаи денеска со коронавирус, а вкупниот број во Македонија достигна 35. Од 35 заразени, 24 се од Дебар и 11 од Скопје. Министерот за здравство, Венко Филипче извести дека 4 нови случаи се од Скопје, а состојбата на сите ...