TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алаѓозовски со неговото непознавање на културата предизвика реакции на социјалните мрежи

Нетпрес - 11.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски на социјалните мрежи во петокот објави фотографија за која напиша дека пристигнува во Прилеп, Градот-херој, градот на Цепенков, на Чернодрински…Следуваа лавина коментари во кои новиот министер беше прашуван ...

Непознавањето на културата од страна на Алаѓозовски предизвика лавина реакции на социјалните мрежи

Курир - 11.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски на социјалните мрежи во петокот објави фотографија за која напиша дека пристигнува во Прилеп, Градот-херој, градот на Цепенков, на Чернодрински…Следуваа лавина коментари во кои новиот министер беше прашуван ...

„Војдан Чернодрински“ по 52.пат

Нова ТВ - 11.06.2017

Со изведбата на претставата “Венецијанскиот трговец” од Вилијам Шекспир, а во изведба на Драмски театар од Скопје, синоќа, во Прилеп започна 52 издание на театарскиот фестивал “Водан Чернодрински”.

Непознавањето на културата од страна на Алаѓозовски предизвика реакции на социјалните мрежи

Пулс24 - 11.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски на социјалните мрежи во петокот објави фотографија за која напиша дека пристигнува во Прилеп, Градот-херој, градот на Цепенков, на Чернодрински…Следуваа лавина коментари во кои новиот министер беше прашуван ...

Растафаријанската култура ја владее, но македонската јок: Алаѓозовски падна на првиот колоквиум (ФОТО)

Република - 11.06.2017

Растафаријанската култура ја владее, но македонската послабо. Министерот со суканиците падна на првиот колоквиум. Сакајќи да најави каде патува и на која културна манифестација ќе присуствува Роберт Алаѓозовски ги измеша брзините.

Награда за животно дело за академик Маџунков

Канал5 - 10.06.2017

Ансамблот на Драмски со претставата „Венецијански трговец“ синоќа во Прилеп го отвори годинашново 52 фестивалско издание на Македонскиот театар Војдан Чернодрински. На свеченото отворање беше доделена и наградата за животно дело на академик Митко ...

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Канал5 - 10.06.2017

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќе свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена ...

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Телеграф - 10.06.2017

На големата сцена од домот на културата во Прилеп, Драмски театар од Скопје ја изведе првата од 12-те претстави во официјалната конкуренција за награди. Публиката ја виде претставата „Венецијанскиот трговец“ од Шекспир во режија на Наташа Поплавска ...

Свечено отворен 52-то издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Нетпрес - 10.06.2017

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп во петокот вечерта свечено беше отворено 52-то издание на Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик ...

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

А1 On - 10.06.2017

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќе свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена ...

Кумановскиот театар со „Хај-Фај“ ќе учествува на фестивалот „Војдан Чернодрински“

А1 On - 10.06.2017

Кумановскиот театар со претставата „Хај Фај“ ќе настапи на 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп кој се одржува од 9-ти до 16 јуни. Кумановскиот театар со драмата од Горан Стефановски, а во режија на Јани ...

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Курир - 10.06.2017

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќе свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена ...

Во Прилеп почна театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“

Сител - 10.06.2017

Со изведбата на претставата “Венецијанскиот трговец” од Вилијам Шекспир, а во изведба на Драмски театар од Скопје, синоќа, во Прилеп по 52-ри пат се дигнаа завесите на МТФ “Водан Чернодрински”.

Прилеп: Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Макфакс - 10.06.2017

Ни треба театар што нема да се гуши во лажни помпензности, туку модерен, слободен, гласен, европски, истакна министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп вчеравечер свечено е отворен 52.

Во Прилеп отворен театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“

+инфо - 10.06.2017

На годинашниот фестивал ќе бидат прикажани вкупно 20 претстави од кои 12 се во официјалната конкуренција за награди. Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќе свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Започна театарскиот фестивал “Војдан Чернодрински”

Алфа - 10.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир во изведба на Драмски театар Скопје се отвори 52-риот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа свечено беше отворен 52.

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Канал 77 - 10.06.2017

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена ...

Кумановскиот театар со „Хај-Фај“ ќе учествува на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Либертас - 10.06.2017

Кумановскиот театар со претставата „Хај Фај“ ќе настапи на 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп кој се одржува од 9-ти до 16 јуни. Кумановскиот театар со драмата од Горан Стефановски, а во режија на Јани ...

Свечено отворен 52. МТФ „Војдан Чернодрински“

Либертас - 10.06.2017

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќе свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена ...

Кумановскиот театар со „Хај-Фај“ ќе учествува на фестивалот „Војдан Чернодрински“...

Н.Македонија - 10.06.2017

Кумановскиот театар со „Хај-Фај“ ќе учествува на фестивалот „Војдан Чернодрински“ Кумановскиот театар со претставата „Хај Фај“ ќе настапи на 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп кој се одржува од 9-ти до 16 ...

Вечерва настапува Прилепскиот театар со „Фугурае венерис хисториа“...

Н.Македонија - 10.06.2017

Вечерва настапува Прилепскиот театар со „Фугурае венерис хисториа“ Театарската завеса се крена и синоќа започна 52-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. На сцената први настапија актерите од Драмскиот театар со претставата „Венецијанскиот ...

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

ТВ21 - 09.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир во изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Вечерва почнува МТФ ,,Војдан Чернодрински“

Канал5 - 09.06.2017

Вечер во Прилеп започнува 52 фестивал на македонскиот театар Војдан Чернодрински. На сцените од домот на културата Марко Цепенкови и од театар според фестивалскиот совет ќе бидат изведени 20 престави. 12 во официјална конкуренција и 8 придружни.

Искра Гешоска: Какви промени се потребни во културата

Нова ТВ - 09.06.2017

Искра Гешоска, културолог, излегува со став- како треба да изгледаат културните политики со новиот министер Роберт Алаѓозовски. Отворањето на култните театарски игри Војдан Чернодрински се повод- да ги соопшти своите гледишта за неопходноста од ...

Уште еден фестивал „Војдан Чернодрински“ во руиниран театар

Р.С.Европа - 09.06.2017

Половина од претставите ќе се играат на сцената од центарот за култура „Марко Цепенков“, а останатите шест претстави на старата, руинирана сцена во театарот „Војдан Чернодрински“. „Венецијански трговец“ од Шекспир, во режија на Наташа Поплавска, а ...

Алаѓозовски на отворање на „Војдан Чернодрински“

Нетпрес - 09.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вечер ќе присуствува на отворањето на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Како што соопшти Министерството за култура, Алаѓозовски денеска ќе ги посети и културните установи во ...

Алаѓозовски во посета на културните установи во Прилеп и на отворање на „Војдан Чернодрински“

Сител - 09.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вечер ќе присуствува на отворањето на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Како што соопшти Министерството за култура, Алаѓозовски денеска ќе ги посети и културните установи во ...

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Курир - 09.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир вво изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Алаѓозовски во посета на културните установи во Прилеп и на отворање на „Војдан Чернодрински“

Репортер - 09.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вечер ќе присуствува на отворањето на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Како што соопшти Министерството за култура, Алаѓозовски денеска ќе ги посети и културните установи во ...

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Сител - 09.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир вво изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

А1 On - 09.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир вво изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Алаѓозовски во посета на културните установи во Прилеп и на отворање на „Војдан Чернодрински“

А1 On - 09.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вечер ќе присуствува на отворањето на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Како што соопшти Министерството за култура, Алаѓозовски денеска ќе ги посети и културните установи во ...

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Радио МОФ - 09.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир во изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Алаѓозовски на отворање на „Војдан Чернодрински“

Точка - 09.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вечер ќе присуствува на отворањето на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Како што соопшти Министерството за култура, Алаѓозовски денеска ќе ги посети и културните установи во ...

Со „Венецијанскиот трговец" стартува 52. фестивал „Војдан Чернодрински"

Вечер Прес - 09.06.2017

Пред свеченото отворање на Фестивалот, во 19.30 часот во ликовната галерија на Домот на културата „Марко Цепенков" ќе биде отворена изложбата „Пејзажи на душата" од Стефан Хаџиниколов, а во изложбениот салон на Домот на културата ќе се отвори и ...

Алаѓозовски во посета на културните установи во Прилеп и на отворање на „Војдан Чернодрински“

Либертас - 09.06.2017

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вечер ќе присуствува на отворањето на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Како што соопшти Министерството за култура, Алаѓозовски денеска ќе ги посети и културните установи во ...

Почнува „Војдан Чернодрински“- 12 претстави во официјална конкуренција

Канал 77 - 09.06.2017

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва почнува 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Од 19.30 часот во ликовната галерија ќе биде отворена изложбата „Пејзажи на душата“ од Стефан Хаџи Николов, а ...

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Локално - 09.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир вво изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Почнува „Чернодрински“, распродадени влезниците...

Н.Македонија - 09.06.2017

Почнува „Чернодрински“, распродадени влезниците Вечерва во Прилеп почнува 52. издание на МТФ ,,Војдан Чернодрински“. Во 19.30 часот, во ликовната галерија ќе биде отворена изложбата „Пејзажи на душата“ од Стефан Хаџи Николов, а потоа и на дела од ...

Почнува 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“

Вистина.мк - 09.06.2017

Со претставата „Венецијанскиот трговец“ на Шекспир вво изведба на Драмски театар-Скопје, вечер во 20 часот во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Почнува „Војдан Чернодрински“- 12 претстави во официјална конкуренција

Макфакс - 08.06.2017

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, утревечер почнува 52. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Од 19.30 часот во ликовната галерија ќе биде отворена изложбата „Пејзажи на душата“ од Стефан Хаџи Николов, а ...

Со „Венецијанскиот трговец“ почнува фестивалот „Војдан Чернодрински“

МРТ - 08.06.2017

Утревечер во Прилеп се крева завесата на македоснкиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. По 52-ри пат, богатата фестивалска програма ќе понуди 20 претстави, од кои 12 се во конкуренцијата за најпрестижната фестивалска награда- најдобрата ...

Започнува 52. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“...

Н.Македонија - 08.06.2017

Започнува 52 издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ Утревечер во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп започнува 52 издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

„Фенер“ - исчекор напред во културната понуда за детската публика

Fashionel - 07.06.2017

Меѓународниот фестивал за детски театар „Фенер", под мотото „Децата се важни" годинава ќе се одржи по четврти пат, од 16-18 јуни во Скопје, со примарна цел да се креираат вистински културни вредности кај публиката од најмала возраст.

Струмичкиот театар на фестивал во Шпанија

Вечер Прес - 06.06.2017

Гостувањето во Шпанија е во рамките на Меѓународниот театарски фестивал "Минат" во градот Дениа, кој е со натпреварувачки карактер и се одржува од 1 до 10 јуни. Тимот на НТ "Антон Панов" Струмица ќе ја претставува Република Македонија на театарските ...

Прилеп се подготвува за театарско уживање

МРТ - 05.06.2017

Јуни е месец на македонскиот театар. Епитетот го засужува по повеќе од пет децении. Во Прилеп сѐ е подготвено за 52 издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој ќе донесе 20 претстави, од кои 12 се во трката за најдобра ...

Театарот „Антон Панов“ од Струмица на фестивал во Шпанија

Макфакс - 05.06.2017

Театарската претстава „Каминот“ од Маргарит Минков, а во режија на Васил Михаил, е поканета да гостува на Меѓународниот театарски фестивал „Minat“ во градот Дениа, Шпанија, кој е со натпреварувачки карактер и се одржува од 1-ви до 10-ти јуни.