TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест во Париз против Доналд Трамп

ТВ21 - 20.11.2016

Повеќе стотици луѓе вчера протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, како и правата на жените и на малцинствата.

Протест во Париз против Доналд Трамп

24 Вести - 20.11.2016

Повеќе стотици луѓе протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, како и правата на жените и на малцинствата.

Јас сум жена, муслинманка и имигрантка. И гласав за Трамп!

Вест - 20.11.2016

Азра К. Номани е поранешна репортерка на „Вол стрит зурнал“ и еден од основачите на движењето на муслиманските реформи кои во својот текст за „Вашингтон Пост“ ја разбранува американската јавност.

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на производите на Пепси

ТВ21 - 20.11.2016

Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси поради коментарите кои пристигнаа од компанијата по победата на републиканскиот кандидат.

Билборд со ликовите на Трамп и Путин осамна во Црна Гора

Канал5 - 20.11.2016

Билборд со ликовите на Путин и Трамп осамна во црногорскиот град Даниловград.. Да го направиме светот повторно голем - заедно, пишува на билбордот под ликовите на двајцата лидери. Билбордот се појави на прометен пат во градот Даниловград.

Кој е стратегот на Трамп?

Телма - 20.11.2016

Темнината е добра работа. Не, овој пат не го цитираме Дарт Вејдер, туку контроверзниот стратег и архитект на претседателската победа на Доналд Трамп, Стив Бенон. Дарт Вејдер, Дик Чејни, Сатаната, е тоа е моќ, вели советникот на најмоќниот човек на ...

Генерал Џонсон: 2017- тата клучна за идните американско – македонски односи

Канал5 - 20.11.2016

Победата на Доналд Трамп се поклопува со изборите во Македонија, каде се очекува Никола Груевски да биде реизбран за премиер. Развојот на политичките настани во двете земји ја означуваат 2017- тата како клучна за идните американско – македонски ...

Кралицата Елизабета ќе го повика Трамп во посета на Британија

Канал5 - 20.11.2016

Кралицата Елизабета ќе го повика новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во посета на Велика Британија следната година за да се „зацементираат“ блиските врски на двете земји, јави денеска Сандеј тајмс.

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на производите на Пепси

А1 On - 20.11.2016

Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси поради коментарите кои пристигнаа од компанијата по победата на републиканскиот кандидат.

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на производите на Пепси

Сител - 20.11.2016

Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси поради коментарите кои пристигнаа од компанијата по победата на републиканскиот кандидат.

Роналд Џонсон: Победата на Груевски, услов за поблиска соработка со Трамп и САД

Нетпрес - 20.11.2016

Победата на Доналд Трамп се совпаѓа со предвремените парламентарни избори во Македонија, каде што се очекува Никола Груевски да биде реизбран за премиер на државата. Политичките случувања во двете земји во пресрет на 2017 се критични за односите ...

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на производите на Пепси

+инфо - 20.11.2016

Директорката на Пепси, Индра Нуји изјави дека победата на Трамп ги уплашила работниците и оти голем број од нив плачеле. Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси поради коментарите ...

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на производите на Пепси

Алфа - 20.11.2016

Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси поради коментарите кои пристигнаа од компанијата по победата на републиканскиот кандидат.

АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ: Победата на Груевски значи соработка со Трамп и САД

Телеграф - 20.11.2016

Македонија е мала копнена држава, која што е главен транзит во патот на бегалците од Сирија кои сакаат да стигнат до Европа Победата на Доналд Трамп се совпаѓа со предвремените парламентарни избори во Македонија, каде што се очекува Никола Груевски ...

Оваа жена од сенка ќе владее со Америка: Ова не сте го знаеле за миленичката на Трамп

Репортер - 20.11.2016

Иванка е ќерката на Доналд Трамп, која владее од сенка. Сигурно не сте ги знаеле овие нешта за неа. Таа е порасната во центарот на медиумското внимание. Иванка Мери Трамп родена е 1981. година и имала само 10 години кога нејзините родители се ...

Ѕидот на Трамп - Како би изгледала границата на Америка со Мексико?

Факултети - 20.11.2016

Централниот залог на претседателската кампања на Донлад Трамп во суштина е расистички сон кој никогаш нема да биде реализиран. „Ќе изградам голем ѕид - а никој не гради ѕидови подобро од мене, верувајте ми- и ќе ги изградам доста евтино.

Протест во Париз против Доналд Трамп

Телеграф - 20.11.2016

Меѓу демонстрантите имаше и голем број Американци кои живеат во Франција Повеќе стотици луѓе вчера протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, ...

Американски генерал предвидува: Победата на Груевски во декември, услов за поблиска соработка со Трамп и САД

Курир - 20.11.2016

Победата на Доналд Трамп се совпаѓа со предвремените парламентарни избори во Македонија, каде што се очекува Никола Груевски да биде реизбран за премиер на државата. Политичките случувања во двете земји во пресрет на 2017 се критични за односите ...

Како би изгледал автомобилот на Трамп, ако беше ист како неговиот дом?

Црнобело - 20.11.2016

Нил Блумкамп реши да ни покаже како би изгледал претседателскиот автомобил, ако можеше да го уреди како неговиот ...

(ВИДЕО) МУСЛИМАНКА СУМ И ГО САКАМ ТРАМП! – Текст кој ја дигна Америка на нозе а Клинтон во кал

Репортер - 20.11.2016

Азра К. Номани е поранешна репортерка на „Vol strit zurnal“ и еден од основачите на движењето на муслиманските реформи кои во својот текст за „Вашингтон Пост“ пред недела дена ја возбуди јавноста во Америка.

Путин и Трамп се појавија заедно на билборд во Црна Гора

Стандард - 20.11.2016

„Да го направиме светот повторно голем – заедно!“. Ова го пишува на билборд на кој се ставени на слика новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и на рускиот Владимир Путин. Билбордот се појави на прометен пат во градот Даниловград, Црна ...

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на Пепси

Телеграф - 20.11.2016

Директорката на Пепси, Индра Нуји изјави дека победата на Трамп ги уплашила работниците и оти голем број од нив плачеле. Таа додаде дека сега секој во САД треба да биде убеден дека е безбеден Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд ...

Критичарот на Трамп, Мит Ромни може да стане нов државен секретар

Стандард - 20.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се сретна со својот поранешен ривал и еден од неговите најголеми критичари во Републиканската партија за време на предизборната кампања Мит Ромни, пренесе Ројтерс.

Оваа жена од сенка ќе владее со Америка: Ова не сте го знаеле за миленичката на Трамп

Press24 - 20.11.2016

Иванка е ќерката на Доналд Трамп, која владее од сенка. Сигурно не сте ги знаеле овие нешта за неа. Таа е порасната во центарот на медиумското внимание. Иванка Мери Трамп родена е 1981. година и имала само 10 години кога нејзините родители се ...

Париз се крена на протест против Доналд Трамп

+инфо - 20.11.2016

Меѓу демонстрантите имаше и голем број Американци кои живеат во Франција. Повеќе стотици луѓе вчера протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, ...

Дизајнерка се откажа да ја облекува Меланија Трамп

Стандард - 20.11.2016

Дизајнерката Софи Тале, која постојано ја облекува првата дама на САД Мишел Обама, изјави во отворено писмо на Твитер дека нема да ја облекува Мелани Трамп. Таа ги повикува и други дизајнери да го сторат истото.

Медиуми: Британската кралица го кани Трамп

Макфакс - 20.11.2016

Британската кралица Елизабета Втора ќе го покани новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во државна посета на Велика Британија следната година, со што ќе се обиде да ги зацврсти односите меѓу двете земји, објави во неделата весникот The ...

Трамп за челник на Пентагон ќе именува генерал на маринците

Макфакс - 20.11.2016

(Reuters/ Mike Segar) Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го именувал поранешниот генерал на Маринскиот корпус, генералот Џемјс Матис за функцијата министер за одбрана, пренесе телевизијата ABC News.

Кралицата Елизабета го покани Трамп во Велика Британија

Press24 - 20.11.2016

Кралицата Елизабета ќе го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ја посети Велика Британија, откако официјално ќе застане на чело на САД. По победата на претседателските избори, Трамп ја поканил британската премиерка Тереза Меј да ...

Иванка, моќна жена зад сцената: Шест работи што не сте ги знаеле за миленичката на Трамп

+инфо - 20.11.2016

Иванка е ќерката на Доналд Трамп, која владее од сенка. Сигурно не сте ги знаеле овие нешта за неа. Русокосата убавица и ќерката на првиот човек на Америка, Иванка е најпознатоте дете на Доналд Трамп. 1.

САД сто години го предводеа светот, време е за Европа

А1 On - 20.11.2016

Шпигл – Берлин САД цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, па време е Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина.

Американски Генерал предвидува: Победата на Груевски во декември, услов за поблиска соработка со Трамп и САД

Сител - 20.11.2016

Неодамнешната претседателска победа на Доналд Трамп се совпаѓа со изборите во Македонија, каде се очекува Никола Груевски повторно да биде избран за премиер. Политичките состојби во двете земји ја одбележаа 2017-та година како клучен период за ...

Кралицата Елизабета го кани Трамп на средба во Велика Британија

Нова ТВ - 20.11.2016

Британската кралица Елизабета Втора следната година за гостин во Британија го планира новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп со цел да се зацврстат односите меѓу двете земји, објавија американски медиуми.

Протест во Париз против Доналд Трамп

А1 On - 20.11.2016

Повеќе стотици луѓе вчера протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, како и правата на жените и на малцинствата.

Меланија и Барон Трамп нема да се преселат во Белата куќа?

Кајгана - 20.11.2016

Идната прва дама на САД и синот Барон нема да се преселат во Белата куќа по инаугурацијата на Доналд Трамп во јануари, идната година, пишува New York Post. Весникот се повикува на извори блиски до семејството Трамп, според кои 46-годишната Меланија ...

Популизмот на Трамп би можел да значи крај за Европската Унија

МКД - 20.11.2016

На брзиот (и страшен) подем на радикалната десница во Европа наскоро би можел да влијае и изборот на Доналд Трамп за американски претседател. Умерениот центар од двете страни на Атлантикот би требало да биде внимателен, пишува Дејвид А.

Џејмс Метис фаворит за „државен секретар на САД“ во кабинетот на Трамп

Нова ТВ - 20.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, огласувајќи се преку Твитер најави дека пензионираниот генерал на маринците, Џејмс Метис, е во сериозна конкуренција да стане дел од неговиот кабинет и да биде назначен за државен секретар за одбрана.

Протест во Париз против Доналд Трамп

Сител - 20.11.2016

Повеќе стотици луѓе вчера протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, како и правата на жените и на малцинствата.

Кисинџер со совет до Трамп за политиката спрема Русија

Руска реч - 20.11.2016

Американскиот политичар и експерт во областа на меѓународните односи Хенри Кисинџер изјави дека администрацијата на Обама дозволувала „попустлив тон“ во односот спрема рускиот претседател Владимир Путин, затоа новоизбраниот претседател на САД Доналд ...

ИЗНЕНАДУВАЊЕ: Мелани нема да живее во Белата Куќа

Репортер - 20.11.2016

Сопругата на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, Мелани и нивниот син Барон, веројатно по инаугарацијата на Трамп и преселувањето во Белата куќа ќе остане во Њујорк, наговести тимот на новоизбраниот американски претседател.

САД сто години го предводеа светот, време е за Европа

еМагазин - 20.11.2016

Пренесено од Шпигл – Берлин САД цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, па време е Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина.

Роберт де Ниро подготвен да емигрира во селото на дедовците

Локално - 20.11.2016

Во Ферацано во Јужна Италија е најубавиот мал театар . Италијанската село Ферацано го чека со отворени раце землјакот Роберт де Ниро. Апели да се врати во родната земја на по изборот на Доналд Трамп за претседател упати градоначалникот на општината ...

Протест во Париз против Доналд Трамп

Локално - 20.11.2016

Повеќе стотици луѓе вчера протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, како и правата на жените и на малцинствата.

За потсмев ли? Дизајнерката на Мишел Обама, одбила да ја облекува Мелани Трамп!

Локално - 20.11.2016

Благодарам. Твоите тимови се одвратни.. Корисници на социјалните мрежи се подиграа со креаторката Софи Телле кој објави отворено писмо во кое објави дека нема да ја облекува следната прва лејди Мелани Трамп поради реториката за расизмот, сексизма и ...

Кралицата Елизабета ќе го покани Трамп да ја посети Велика Британија

Мета - 20.11.2016

Кралицата Елизабета ќе го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да ја посети Велика Британија следната година, за да ги потврдат блиските врски меѓу двете земји, јавуваат светските медиуми.

Американски генерал предвидува: Победата на Груевски во декември, услов за поблиска соработка со Трамп и САД

Пулс24 - 20.11.2016

Победата на Доналд Трамп се совпаѓа со предвремените парламентарни избори во Македонија, каде што се очекува Никола Груевски да биде реизбран за премиер на државата. Политичките случувања во двете земји во пресрет на 2017 се критични за односите ...

Трамп со понуди на пензионираните генерали за местото шеф на Пентагон

Локално - 20.11.2016

За функцијата се споменува Џејмс Матис или Дејвид Петреус, но категорично решение сеуште нема Избран за претседател на САД Доналд Трамп се сретна со генералот од маринците во оставка Џејмс Матис.

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на производите на Пепси

Локално - 20.11.2016

Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси поради коментарите кои пристигнаа од компанијата по победата на републиканскиот кандидат.

Големите противници Трамп и Ромни договараат соработка?

Вечер Прес - 20.11.2016

Додека заминувал од теренот за голф на Трамп во Бедминстер во Њу Џерси, Ромни не одговорил на прашањето дали би прифатил работно место во неговиот кабинет и би станал државен секретар Мит Ромни Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ...

Кралицата Елизабета ќе го покани Доналд Трамп на средба

Локално - 20.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе биде поканет да се сретне со британската кралица Елизабета, пренесува весникот “The Sunday Times”. Потегот се дефинира како “тајно оружје” на владата да ги зајакне блиски односи со новиот ...

Трамп плаќа милиони на луѓето кои ги измамил

Тера - 20.11.2016

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп ќе плати обештетување од 25 милиони долари. Парите ќе ги добијат студентите измамени од веќе затворениот универзитет „Трамп”. Новиот претседател на САД се согласи да склучи вонсудско решение за две дела против ...

Му било судено! Жена му на Никсон предвиде уште пред 30 години дека Трамп ќе стане претседател

Локално - 20.11.2016

Патриша Никсон, сопруга на експретседателот на САД Ричард Никсон, има пророкувано уште во 1987 дека Доналд Трамп ќе стане претседател на САД, ако одлучи да се кандидира за оваа позиција. За тоа сведочи писмо на Никсон до Трамп испратено пред 30 ...

Трамп плаќа милиони на луѓето кои ги измамил

Фактор - 20.11.2016

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп ќе плати обештетување од 25 милиони долари. Парите ќе ги добијат студентите измамени од веќе затворениот универзитет „Трамп". Новиот претседател на САД се согласи да склучи вонсудско решение за две дела против ...

Тајна биографија: Меланија Трамп лажела дека има завршено факултет

Република - 20.11.2016

Меланија Трамп, новата прва дама на САД, ја променила својата биографија на официјалната веб страна на својот сопруг, каде сега стои дека студиите ги ставила на пауза за да се посвети на манекенската кариера, иако во минатот тврдела дека завршила ...

Протест во Париз против Доналд Трамп

Либертас - 20.11.2016

Повеќе стотици луѓе вчера протестираа против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во Париз, изразувајќи загриженост дека тој нема да ги почитува човековите права, како и правата на жените и на малцинствата.

Иванка, моќна жена – работи кои не се ги знаеле за миленичката на Трамп

Република - 20.11.2016

Иванка е ќерката на Доналд Трамп, која владее од сенка. Сигурно не сте ги знаеле овие нешта за неа. Таа е порасната во центарот на медиумското внимание. Иванка Мери Трамп родена е 1981. година и имала само 10 години кога нејзините родители се ...

Медиуми: Британската кралица го кани Трамп

Тера - 20.11.2016

Британската кралица Елизабета Втора ќе го покани новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во државна посета на Велика Британија следната година, со што ќе се обиде да ги зацврсти односите меѓу двете земји, објави во неделата весникот The ...

WP: Украинците се плашат дека се главните губитници по изборите во САД

Локално - 20.11.2016

Според експерти, изборот на Клинтон немаше да ја промени ситуацијата во земјата. Украинците се убедени дека токму тие се главните губитници од изборите во САД, пишува The Washington Post. Причината е дека за време на предизборната кампања Доналд ...

Путиновиот “блицкриг”: Руската империја низ Сирија до нов СССР

Локално - 20.11.2016

Рускиот “блицкриг” во Алепо, во исто време со победата на Доналд Трамп во САД, на Владимир Путин му ја отвори вратата на регионот и ја врати во Москва во центарот на меѓународни настани. Пристигнувањето на Доналд Трамп на чело на Америка може да ...

Баба Милка од Скопје до домот на Доналд Трамп!

Вечер Прес - 20.11.2016

Пред да замине во Америка живеела во Скопје, во населбата Тетовска Трошарина, во близина на Француските гробишта. Тука била 15 години и 2 пати се омажила. Во целиот период работела како медицинска сестра во Воената болница.

Меланија и Барон Трамп нема да се преселат во Белата куќа

Фактор - 20.11.2016

Потесното семејство на Доналд Трамп најверојатно нема да ја испочитува долгогодишната традиција и нема да се пресели да живее во Белата куќа, туку ќе продолжи да живее во резиденцијата на Трамп кулата.

Американски генерал: Победа на Груевски во декември, услов за поблиска соработка со Трамп и САД

Република - 20.11.2016

Победата на Доналд Трамп се совпаѓа со предвремените парламентарни избори во Македонија, каде што се очекува Никола Груевски да биде реизбран за премиер на државата. Политичките случувања во двете земји во пресрет на 2017 се критични за односите ...

Приврзаниците на Трамп апелираат за бојкот на производите на Пепси

МК News - 20.11.2016

Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси поради коментарите кои пристигнаа од компанијата по победата на републиканскиот кандидат.

Односите меѓу Македонија и САД достигнаа критична фаза

Вечер Прес - 20.11.2016

Неодамнешната претседателска победа на Доналд Трамп се совпаѓа со изборите во Македонија, каде се очекува Никола Груевски повторно да биде избран за премиер. Политичките состојби во двете земји ја одбележаа 2017 како клучен период за понатамошно ...

Џејмс Метис фаворит за „државен секретар на САД“ во кабинетот на Трамп...

Н.Македонија - 20.11.2016

Џејмс Метис фаворит за „државен секретар на САД“ во кабинетот на Трамп Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, преку Твитер најави дека пензионираниот генерал на маринците, Џејмс Метис, е во сериозна конкуренција да биде назначен за државен ...

Џонсон: Македонија и Груевски дејствуваат како пријател и неопходен сојузник на САД

Lider - 20.11.2016

Неодамнешните претседателски избори на Доналд Трамп во САД се совпаднаа со изборите во Македонија, каде се очекува Никола Груевски повторно да биде избран за премиер, вака поранешниот генерал и професор Роналд Џонсон кој своевремено работел како ...

Трампови се осветуваат на Пепси: Време е за Кока Кола

Lider - 20.11.2016

Приврзаниците на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп се залагаат за бојкот на производите на Пепси, поради коментарите кои пристигнаа од компанијата по победата на републиканскиот кандидат.

САД сто години го предводеа светот, време е за Европа

Lider - 20.11.2016

САД цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, па време е Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина. Во јануари, кога Доналд Трамп ќе положи заклетва како 45-ти ...

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

ТВ21 - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Ова го тврдат извори блиски на транзицискиот процес за весникот ...

Трамп би можел да го победи Путин во сопствената игра

Deutsche Welle - 19.11.2016

Што значи изборот на Трамп за американско-руските односи? За многумина, соочувањето со фактот дека Доналд Трамп ќе влезе во Белата Куќа е како минување низ пет фази на жалење. Првата фаза е одбивањето, потоа спогодбата, депресијата и конечно ...

Трамп ќе плати 25 милиони долари за да избегне судење за измама

Канал5 - 19.11.2016

Серијата предавања за недвижнините на универзитетот Трамп за 25 милиони долари, соопштија неговите адвокати. Со спогодувањето би завршил спорот кој го следеше Доналд Трамп во текот на целата кампања, и доведе до еден од најконтроверзните моменти во ...

Сите луѓе на претседателот Трамп

Телма - 19.11.2016

Полека се исцртува физиономијата на идната администрација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. И не е од најубавите. Тројца јастреби на американската политика се првите имиња кои излегоа во јавноста.

Трамп избра тврдокорни конзервативци на клучните позиции

Сакам да кажам - 19.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп именуваше уште тврдокорни конзервативци на клучни позиции со номинирањето на сенаторот од Алабама Џеф Сешнс за јавен обвинител. Сешнс, поранешен јавен обвинител, беше одбиен за федерален судија во 1986 ...

НАЈСМЕШНИТЕ ГИФОВИ НА ТРАМП: Овој претседател на САД е најразличен од досегашните (ГИФ)

Телеграф - 19.11.2016

Граѓаните на САД, но и воопшто светот досега не беа навикнати да ги гледаат претседателите на оваа велесила во вакво светло како што може да го видиме Трамп. Речиси сите настапи каде што тие се прикажани во кежуал варијанта е голема ПР-кампања ...

Трамп се согласи да се спогоди околу тужбите за предавањата за недвижнини

Макфакс - 19.11.2016

(AFP 2016/ Jim Watson) Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп се согласи да се спогоди околу тужбите за наводни измами за серијата предавања за недвижнините на Универзитетот Трамп за 25 милиони долари, изјавија извори запознаени со ...

Советник на Трамп сака да го екстрадира Ѓулен

Р.С.Европа - 19.11.2016

Изборот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за национален советник за безбедност Мајкл Флин смета дека Вашингтон треба да ги подобри своите односи со Турција преку екстрадирање на свештеникот Фетула Ѓулен кого Анкара го обвини дека ...

Дизајнерката којашто ја облекуваше Мишел Обама одби да соработува со Меланија Трамп! ФОТО

+инфо - 19.11.2016

Модната дизајнерка Софи Теалет рекла дека нема да ја облекува првата дама Меланија Трамп и ги повикала останатите колеги да го направат истото. Модната дизајнерка Софи Теалет рекла дека нема да ја облекува првата дама Меланија Трамп и ги повикала ...

Туск и Трамп разговарале за Украина

Нова ТВ - 19.11.2016

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека во разговор со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп нагласил колку е неопходната трансатланстката соработка во врска со Украина, соопшти неименуван извор од ЕУ, пренесоа француските ...

Амал Клуни: Трамп ги нарушува меѓународните човекови права

Стандард - 19.11.2016

Меѓународниот адвокат за човекови права и сопруга на актерот и активист Џорџ Клуни, изрази загриженост за политиката на новоизбраниот претседател Доналд Трамп, но го пофали неговиот ангажман да се бори со „Исламска држава“ на конференција за жените ...

САД сто години го предводеа светот, време е за Европа

Сител - 19.11.2016

САД цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, па време е Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина. Во јануари, кога Доналд Трамп ќе положи заклетва како 45-ти ...

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

А1 On - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Ова го тврдат извори блиски на транзицискиот процес за весникот ...

ВИДЕО сторија: Што планира Трамп да стори во светот

Нова ТВ - 19.11.2016

Сите планови на идниот претседател на САД Доналд Трамп за надворешната политика: Дали ќе го смени ставот од кампањата се уште е рано да се направи проценка. НОВА ви ги презентира неговите ставови на ...

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

Алфа - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го ...

САД сто години го предводеа светот, време е за Европа

Press24 - 19.11.2016

Шпигл – Берлин САД цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, па време е Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина.

Трамп смени плоча: НАТО-алијансата има „трајно значење“

МКД - 19.11.2016

Во ненајавен телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Доналд Трамп рекол дека воената алијанса сè уште има „трајно значење“. Иако овој коментар може да дојде како олеснување за некои европски лидери, тој е спротивен на неговите изјави во ...

Латвија подготвена сама да се брани од Русија по победата на Трамп

Руска реч - 19.11.2016

„Вашингтон Пост“ пишува дека Латвија се подготвува да се брани сама од можна руска инвазија по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Министерството за одбрана на Латвија по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во ...

(ВИДЕО) „ЧОВЕКОТ ОД СЕНКА“ ГО ДОНЕСЕ ТРАМП НА ВЛАСТ – Доналд дал 14 милиони за да победи, еве како издоминира

Репортер - 19.11.2016

Доналд Трамп во својата предизборна кампања ја искористил сета своја сила на интернет и социјалните мрежи, што, меѓу останатотот, доведе до победа, а најзаслужен за тоа е маркетиншкиот и интернет експертот Бред Парскал.

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

Сител - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Ова го тврдат извори блиски на транзицискиот процес за весникот ...

Македонија меѓу Трамп и Путин

Р.С.Европа - 19.11.2016

По првичното изненадување од победата на Доналд Трамп, сега светските лидери и јавноста се во исчекување на неговите први потези. Веќе се анализира што ќе донесат неговите предизборни ветувања, ако се реализираат.

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

Курир - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Ова го тврдат извори блиски на транзицискиот процес за весникот ...

Трамп плати 25 милиони долари за да избегне судење за измама

Стандард - 19.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, кој постојано тврдеше дека никогаш не се договарал вонсудски за решение (иако има многу слични случаи) се согласи да плати 25 милиони долари за да избегне започнувањето на судењето против него за измама.

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

Република - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Ова го тврдат извори блиски на транзицискиот процес за весникот ...

Дизајнерката којашто ја облекуваше Мишел Обама одби да соработува со Меланија Трамп

МК News - 19.11.2016

Модната дизајнерка Софи Теалет рекла дека нема да ја облекува првата дама Меланија Трамп и ги повикала останатите колеги креатори да го направат истото. Во искрениот имејл што го испратила во четвртокт вечер до медиумите, француската дизајнерка, ...

Зад триумфот на Трамп на изборите стои “човекот од сенка”: Како новиот претседател победи на Фејсбук

Локално - 19.11.2016

Доналд Трамп во својата изборна кампања ја искористи целосната моќ на интернетот и социјалните мрежи, кои, меѓу другото, го доведоа до победа. Медиумите информираат дека најодговорен за маркетинг успехот е експертот за интернет Бред Парскал.

Поддржувачите на Трамп не пијат Пепси, им го навредиле претседателот

Фактор - 19.11.2016

Се поголем број на поддржувачи на Доналд Трамп повикуваат на бојкот на пијалоците на Пепси откако Индра Нуји, генералниот директор на компанијата, по изборите посочи дека вработените биле шокирани и морала да ги утеши за нивната безбедност, ...

САД сто години го предводеа светот, време е за Европа

Локално - 19.11.2016

САД цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, Америка доброволно се откажа од таа улога, па време е Европа и Ангела Меркел да ја пополнат таа празнина. Во јануари, кога Доналд Трамп ќе положи заклетва како 45-ти ...

НАТО може да здивне по разговорот на Столтенгберг и Трамп

Фактор - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, телефонски разговарале и се согласиле околу „трајната важност“ на Северноатлантскиот воено-политички сојуз.

Трамп ја спушти топката: Мит Ромни нов државен секретар?

Република - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп се сретна со Мит Ромни, еден од најголемите негови критичари. На состанокот, како се јавува, се разговарало Ромни да биде главен државен секретар во новиот кабинет.

Берни Сандерс: Ако Трамп има храброст да им се спротивстави на корпорациите, тој во мое лице ќе биде сојузник

Локално - 19.11.2016

Независниот сенатор од Вермонт Берни Сандерс изјави дека може да открие допирни точки со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп. Сандерс ги критикува корпорациите кои извезуваат работни места во странство, за да ги намалат производствените ...

Дизајнерката којашто ја облекуваше Мишел Обама одби да соработува со Меланија Трамп!

Бриф - 19.11.2016

Модната дизајнерка Софи Теалет рекла дека нема да ја облекува првата дама Меланија Трамп и ги повикала останатите колеги креатори да го направат истото. Во искрениот имејл што го испратила во четвртокт вечер до медиумите, француската дизајнерка, ...

Тимот на Обама бил шокиран со тоа што го слушнал и видел кога пристигнал Трамп

Точка - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп пред себе има многу предизвици. За време на претседателската кампања бил зафатен со говорите за надворешната политика на САД, најавите за изградба на ѕид, но и со соочување со обвиненија за ...

Трамп и Столтенберг согласни околу важноста на НАТО

Точка - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во петокот телефонски разговарале и се согласиле околу „трајната важност“ на Северноатлантскиот сојуз.

Како изгледа Доналд Трамп без коса (ФОТО)

Република - 19.11.2016

Косата на Доналд Трамп е сигурно пославна и од него самиот, а чудната боја на кожата ѝ парира. Како изгледа Доналд Трамп без заштитниот ...

Туск ја истакна важноста од соработката околу Украина во разговорот со Трамп

Точка - 19.11.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ја нагласи потребата од трансатлантска соработка околу Украина во текот на телефонскиот разговор во петокот со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, соопшти извор во Европската унија.

Советник на Трамп сака да го екстрадира Ѓулен

Тера - 19.11.2016

Изборот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за национален советник за безбедност Мајкл Флин смета дека Вашингтон треба да ги подобри своите односи со Турција преку екстрадирање на свештеникот Фетула Ѓулен кого Анкара го обвини дека ...

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

Либертас - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Ова го тврдат извори блиски на транзицискиот процес за весникот ...

Дизајнерката којашто ја облекуваше Мишел Обама одби да соработува со Меланија Трамп!

Канал 77 - 19.11.2016

Модната дизајнерка Софи Теалет рекла дека нема да ја облекува првата дама Меланија Трамп и ги повикала останатите колеги креатори да го направат истото. Во искрениот имејл што го испратила во четвртокт вечер до медиумите, француската дизајнерка, ...

Фејсбук пресуди во трката за Белата куќа?...

Н.Македонија - 19.11.2016

Британски таблоид во 1990-тите тврдеше дека бил клучен фактор за изненадувачката победа на конзервативците на Островот. Денес многумина се прашуваат дали социјалните мрежи, а не весниците, одиграле пресудна улога за изненадувачкиот триумф на Трамп ...

Светот анализира како би реагирал Трамп...

Н.Македонија - 19.11.2016

Никој не знае точно каква ќе биде надворешната политика на Трамп, па затоа сите анализираат како би реагирал тој во дадени ситуации, вели бившиот американски дипломат Дали сте изненадени од изборниот резултат? - Мислев дека Хилари Клинтон ќе победи.

Последната шанса на Клинтон...

Н.Македонија - 19.11.2016

Последната шанса на Клинтон За тврдокорните демократи што сѐ уште се надеваат дека Доналд Трамп нема да стане претседател на САД, сепак постои последна и многу тешка шанса за неверојатен пресврт во Изборниот колеџ.

Дизајнерка со апел до модната индустрија да не соработуваат со Меланија Трамп...

Н.Македонија - 19.11.2016

Дизајнерка со апел до модната индустрија да не соработуваат со Меланија Трамп Софи Тилет е една од омилените дизајнерки на Мишел Обама, која го изгради својот успешен бренд со помош на нивната соработка.

ЕКСКЛУЗИВНИ ДЕТАЛИ: Васко Ефтов ја угости дадилката на децата на Доналд Трамп! (фото)

Вистина.мк - 19.11.2016

Васко Ефтов секогаш има интересни гости во неговите емисии, па така е и овој пат. Тој по изборот на Доналд Трамп за претседател на Америка во својата емисија ексклузивно ја угости Милка Милосављевиќ (85), некогашната дадилка на две од децата на ...

Трамп размислува да го именува поранешниот шеф на ЦИА за нов секретар за одбрана

Lider - 19.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп размислува да го именува поранешниот директор на ЦИА и пензиониран генерал Дејвид Петреус за иден државен секретар за одбрана. Ова го тврдат извори блиски на транзицискиот процес за весникот ...

Канје Вест: Не гласав ама бев за Трамп!

Канал5 - 18.11.2016

На концерт во Сан Хозе, Канје Вест пред фановите рече дека не гласал, но бил за Трамп, и предизвика лавина реакции. Ова ме погоди повеќе од самата победа на Трамп - вели еден твитерџија во коментар на ставот на раперот.

Мајк Помпео - идниот шеф на ЦИА

Канал5 - 18.11.2016

Конгресменот Мајк Помпео ја прифатил понудата на Доналд Трамп да биде шеф на ЦИА. Тој е познат по ставот дека Едвард Сноуден, кој се наоѓа во Русија, треба да добие смртна казна за откривањето на доверливите документи на НСА.

Столтенберг и Трамп разговараа за иднината на НАТО

Алсат-М - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Столтенберрг на Твитер напиша дека имале добар разговор посветен на иднината на Алијансата и за значењето од ...

Столтенберг: Турските претставници во НАТО побарале азил

Телма - 18.11.2016

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. За време на посетата на Истанбул, која почнува в недела Столтенберг ќе го покрене прашање за човековите ...

Професорот кој го предвиде триумфот на Трамп има ново предвидување, уште пошокантно

Алсат-М - 18.11.2016

Човекот познат како „Видовитиот професор“, Ален Лихтман, кој точно ги има предвидено резултатите од сите претседателски избори во САД почнувајќи од 1984 година, сега има ново предвидување.

Трамп со Абе, Обама со европските лидери

Канал5 - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп доби глас на поддршка од првиот странски лидер со кој се сретна откако победи на изборите за влез во Белата куќа. Трамп го прими јапонскиот премиер Шинзо Абе во Њујорк.

Трамп со Абе, Обама кај Меркел, Клинтон излезе од дома

Вест - 18.11.2016

САД, 18 ноември - Јапонскиот премиер Шинзо Абе ќе биде првиот странски лидер кој ќе се сретне со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп по изборите минатата недела. Абе рече дека сака да гради доверба и да работи заеднички во насока на ...

Познато името на фаворитот на Трамп за нов Државен правобранител

Алсат-М - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, местото Државен правобранител му го предложил на сенаторот од сојузната држава Алабама, Џеф Сешонс, пренесува usatoday . Иако Џеф Сешонс и Трамп ги делат истите погледи на прашањата за миграцијата и ...

„Безбедни градови“: Заштита од можните депортации на Трамп

Deutsche Welle - 18.11.2016

Додека Доналд Трамп се заканува со депортации, либералните градоначалници ги уверуваат мигрантите дека се безбедни во нивните градови. Градоначалникот на Чикаго, Рам Емануел, во понеделникот одржа говор во кој се обрати и на половина милион ...

Трамп ја запросил Меланија во апартманот на Тито

Press24 - 18.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на САД, ја запросил својата сакана Меланија Трамп во апартманот на Тито. Познат како човек кој ги сака Балканците, со оглед на тоа дека неговата сопруга е Словенка, неговата дадилка била Србинка, исто како и шоферот, ...

Трамп, Путин и Македонија

Нова ТВ - 18.11.2016

Победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД отвори многу прашања. Едно од нив е и какви ќе бидат односите меѓу Вашингтон и Москва и дали тоа ќе има влијание врз Балканот и Македонија? Повеќе на оваа тема во видео-прилогот на Радио ...

Трамп ја запросил Меланија во апартманот на Тито

+инфо - 18.11.2016

Дошол првпат со својата избраничка Меланија Кнаус, да ги запознае нејзините родители, таткото Виктор и мајката Амалија. Во јули 2004 година на поранешниот југословенски воен аеродром Брник со својот приватен авион слетал бизнисменот, новоизбраниот ...

Столтенберг: Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил

А1 On - 18.11.2016

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. За време на посетата на Истанбул, која почнува в недела Столтенберг ќе го покрене прашање за човековите ...

„Путин ќе го тестира НАТО“: Литванците стравуваат од руска инвазија

МКД - 18.11.2016

Литванија предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да го тестира НАТО во неделите пред официјалното стапување на Доналд Трамп на претседателската функција во САД. Литванските државници соопштија дека руската закана расте, а се ...

Доналд Трамп ја подготвува ќерката Иванка за амбасадор во Јапонија?

Нова ТВ - 18.11.2016

Иванка Трамп, ќерката на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, би можела да биде именувана за американска амбасадорка во Токио, пишуваат јапонските медиуми. Оваа теза доаѓа поради тоа што токму Иванка присуствуваше на првата средба на ...

Трамп побара помош од контроверзниот Хенри Кисинџер

МКД - 18.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, политички аматер, се сретна вчера во Њујорк со поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, еден од најпознатите дипломати во 20 век, соопшти тимот на Трамп.

Македонските тинејџери што агитираа за Трамп се популарни во Америка

Телефони.мк - 18.11.2016

Се уште нема докази дека македонските тинејџери имале клучно влијание за победата на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп . Се смета дека најголемо влијание имала радикално конзервативната страница Ending the Fed, која добила 2,9 милиони ...

Во бикини на 70 години: Погледнете како изгледа поранешната сопруга на Трамп

Хитпортал - 18.11.2016

Првата сопруга на Доналд Трамп, Ивана Трамп била во брак со сега новиот претседател на Америка точно 15 години. Кога се развела од него, Ивана не очајувала, туку само три години по разводот впловила во романса со помладиот Италијанец Рикардфо ...

Столтенберг: Европа не може без САД

Стандард - 18.11.2016

Безбедноста на Европа е невозможна без САД, а НАТО треба да одржува односи со Русија. Ова го објави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во обраќање пред германскиот фонд „Маршал“ во Брисел, цитиран од ТАСС.

Од што се плаши дел од Америка и светот?

А1 On - 18.11.2016

Победа на тие кои се плашат од отворен свет Можеби ќе се покаже дека американските институции се доволно силни и нема сериозно да го разнишаат ниту Кабинетот во кој покрај Трамп и Пенси, може да биде поранешната гувернерка на Аљаска, Сара Пејлин или ...

Столтенберг: Трамп ќе го задржи лидерството на САД во НАТО

Нова ТВ - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изрази уверување дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ќе ја задржи посветеноста и лидерството на Америка во Алијансата и трансатлантската безбедност.

Првата сопруга на Трамп открива каков претседател ќе биде тој

Кајгана - 18.11.2016

Ивана Трамп, првата сопруга на претседателот Доналд Трамп, открива каков петседател смета дека ќе биде нејзиниот поранешен сопруг и што може да се очекува од него. Бизнис дамата и поранешен модел со чешко потекло, даде интервју за New York Post во ...

ИМА ИСТ ВКУС КАКО МАРШАЛОТ: Трамп ја запросил Меланија во апартманот на Тито (ФОТО)

Телеграф - 18.11.2016

Во тој апартман Маршалот често престојувал кога се одморал во Словенија Новиот претседател на САД, Доналд Трамп, ја запросил својата сопруга Меланија во апартманот на Јосип Броз Тито.Тоа се случило на Бледското Езеро во хотелот „Топлице“ Во тој ...

Столтенберг: Tурски војници на позиции во НАТО побарале азил

Р.С.Европа - 18.11.2016

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. Според генералниот секретар на НАТО барањата за азил се прашање кое ги засега националните власти.

Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил

+инфо - 18.11.2016

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска ...

(ФОТО) Ни Мелани ни Иванка, младата ќерка на Доналд Трамп ХИТ НА ПОРНО САЈТОВИТЕ

Репортер - 18.11.2016

Тифани Трамп, ќерката на Доналд Трам, од неговиот втор брак со Марла Мејпл, овие денови неочекувана стана ѕвезда на сајтовите за возрасни. Сепак, Тифани не се покажа во ниту еден порно филм, но тоа не ја спречи да ужива во таквите содржини да ги ...

Џеф Сешанс најверојатно ќе биде новиот државен обвинител на САД

+инфо - 18.11.2016

Американската телевизија оцени дека изборот на Сешанс за главен обвинител во САД „секако ќе биде контроверзен“, без да наведе детали. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп го предложи сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс за државниот обвинител, ...

Јапонските медиуми: Иванка Трамп амбасадорка на САД во Токио (ФОТО)

МКД - 18.11.2016

Ќерката на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, Иванка Трамп, би можела да биде именувана за нов американски амбасадор во Токио, пишуваат денес јапонските медиуми. Веста е објавена откако Иванка присуствувала на првата средба на својот ...

Џеф Сешанс најверојатно ќе биде новиот Државен обвинител на САД

А1 On - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп го предложи сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс за државниот обвинител, јави Си-Би-Ес њуз“ повикувајќи се на неименувани извори од новата претседателска администрација.

Трамп ги објави неговите избраници за клучни позиции во идната администрација

А1 On - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за национална безбедност и директор на ЦИА, кои ги претставуваат клучните позиции во новата администрација.

Трамп избра: републиканецот Мајк Помпео за шеф на ЦИА, контроверзниот Џеф Сешнс за државен обвинител

МКД - 18.11.2016

Сенаторот од Алабама Џеф Сешнс ја прифатил понудата на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, да ја преземе функција на државен обвинител во САД, за што медиумите проценуваат дека би можело да биде контроверзен потег.

Погледнете како изгледа Доналд Трамп без коса

Сител - 18.11.2016

Доналд Трамп кој победи во трката за претседател на САД, е препозналив по косата и бојата на кожата, но еве како би изгледал без заштитниот ...

Малку увредена британска администрација

Оff.net - 18.11.2016

Вработените во протокол во кабинетот на Тереза Меј останале подзинати од поканата што Трамп по победата и ја испратил на премиерката, која со целата своја дипломатска протколарност гласела: "Кажи ако доаѓаш накај САД.

Трамп на чело на ЦИА ќе го стави сенаторот Помпео?

Р.С.Европа - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп наводно му ја понудил директорската позиција во ЦИА на конзервативниот републикански сенатор од Канзас, Мајк Помпео. Новинските агенции ја објавија оваа информација денеска, повикувајќи се на неименуван ...

Трамп ги избрал државниот обвинител и директорот на CIA

Макфакс - 18.11.2016

(Reuters/ Andrew Kelly) Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, наводно се одлучил сенаторот Џеф Сешнс да биде државен обвинител, а пратеникот Мајк Помпео директор на Централната разузнавачка агенција (CIA), додека генералот Мајк Флин ...

Првите три назначувања на Трамп веќе се факт

Стандард - 18.11.2016

Новиот претседател на САД ги избра луѓето кои ќе раководат три од најважните функции во државата. Сенаторот Џеф Сешнс ќе биде главен обвинител и ќе раководи со Министерството за правда, конгресменот Мајк Помпео ќе ја преземе функцијата директор на ...

НАТО: Турските офицери бараат азил во други држави после пропаднатиот обид за пуч

Радио МОФ - 18.11.2016

Голем број турски воени офицери бараат азил низ Европа, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг . Причината за тоа е неуспешниот обид за државен удар, кој ја протресе државата и доведе до прогон на високите редови на вооружените сили.

Столтенберг: НАТО не може да ја изолира Русија

Руска реч - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг соопшти дека организацијата ја разгледува со Русија можноста за реформа на Виенскиот документ на ОБСЕ за контрола на воените активности и вежби во Европа.

Столтенберг: Турски офицери бараат азил во земјите членки на НАТО

Нова ТВ - 18.11.2016

Повеќе турски офицери барале азил во земјите членки на НАТО за време на “чистките” на турската власт по пучот на 15 јули годинава, објави денес генералниот секретат на алијансата Јенс Столтенберг.

Трамп ги објави неговите избраници за клучни позиции

Нетпрес - 18.11.2016

Ултраконзервативниот сенатор Џеф Сешанс е изборот на Трамп за министер за правда, генералот од резервниот состав Мајкл Флин – советник за национална безбедност и членот на државниот Конгрес на Канзас – Мајкл Пампео – за директор на Централната ...

Столтенберг и Трамп имале добар разговор за иднината на НАТО

Р.С.Европа - 18.11.2016

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг рече дека имал позитивен разговор со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп за иднината на Алијансата. „Со Трамп имавме добар разговор. Двајцата ја истакнавме важноста на НАТО и прашањето за трошоците за ...

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО

А1 On - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Столтенберрг на Твитер напиша дека имале добар разговор посветен на иднината на Алијансата и за значењето од ...

ГИ ТРЕСЕ ПОРНО САЈТОВИТЕ: Помалата ќерка на Трамп е многу секси (ФОТО)

Телеграф - 18.11.2016

Најпознатиот порно сајт Pornhub.com, ги покажа јавно резултатите дека нејзиното име е пребарувано повеќе од 9.000 % откако се појави јавно со нејзините родители во емисијата „60 минути“ Тифани Трамп, помладата ќерка на Доналд Трамп, ја заинтерсира ...

Трамп го потврди изборот на државен обвинител, директор на CIA и советник за национална безбедност

Макфакс - 18.11.2016

(AP Photo/ Evan Vucci) Како што беше најавено претходно во петокот, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го соопшти својот избор на сенаторот Џеф Сешнс за нов главен државен обвинител, пратеникот Мајк Помпео за нов директор на директор ...

Трамп ги објави неговите избраници за клучни позиции во идната администрација

Курир - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за национална безбедност и директор на ЦИА, кои ги претставуваат клучните позиции во новата администрација.

Трамп разговарал за иднината на НАТО со генсекот на Алијансата

Стандард - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг разговарал по телефон со новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп. Столтенберг напиша на Twitter дека двајцата спровеле многу добар разговор, посветен на иднината на Алијансата и на важноста ...

Познати имињата на нови клучни позиции во тимот на Трамп

Глас на Америка - 18.11.2016

Се работи за функциите главен правобранител, директор на ЦИА и советник за национална безбедност Новоизбраниот претседател Доналд Трамп наводно го избрал републиканскиот сенатор на функцијата главен правобранител.

Идниот шеф на CIA ги мрази муслиманите, го сака Гвантанамо

Макфакс - 18.11.2016

Еден од најгласните противници на договорот со Иран кој го склучи администрацијата на претседателот на САД во заминување Барак Обама и човек кој не сака да се затвори затворот Гвантанамо, Мајк Помпео (52), ќе биде новиот шеф на Централната агенција ...

Трамп и Столтенберг согласни околу важноста на НАТО

Макфакс - 18.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трампи генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во петокот телефонски разговарале и се согласиле околу „трајната важност“ на Северноатлантскиот сојуз.

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО

Алфа - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател ...

Туск ја истакна важноста од соработка околу Украина во разговорот со Трамп

Макфакс - 18.11.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ја нагласи потребата од трансатлантска соработка околу Украина во текот на телефонскиот разговор во петокот со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, соопшти извор во Европската унија.

Трамп ги објави неговите избраници за клучни позиции во идната администрација

Алфа - 18.11.2016

Тој исто така, го оквалификува Сешанс како „правен ум од светска класа, кој ужива голем углед меѓу академските правници“. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за ...

Трамп ги објави неговите избраници за клучни позиции во идната администрација

Press24 - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за национална безбедност и директор на ЦИА, кои ги претставуваат клучните позиции во новата администрација.

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО

Сител - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Столтенберрг на Твитер напиша дека имале добар разговор посветен на иднината на Алијансата и за значењето од ...

Трамп ги објави неговите избраници за клучни позиции во идната администрација

Сител - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за национална безбедност и директор на ЦИА, кои ги претставуваат клучните позиции во новата администрација.

Медиуми: Трамп ја разгледува кандидатурата на Мит Ромни за државен секретар

Макфакс - 18.11.2016

Мит Ромни (л) и Доналд Трамп Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во недела ќе се сретне со Мит Ромни, републиканскиот претседателски кандидат од 2012 година, и веројатно ќе разговараат за неговото ангажирање во новата администрација ...

Трамп побарал совет од Кисинџер за надворешно-политички теми

Р.С.Европа - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп побара совет од поранешниот Државен секретар Хенри Кисинџер во врска со Кина, Русија, Иран и Европа, соопшти неговата канцеларија. Кисинџер, кој има 93 години, работеше кај поранешните претседатели ...

Трамп и Македонија

Курир - 18.11.2016

Право да си кажам, деновиве има толку многу настани и информации за нив, што ако не сте вежбани за селектирање по важност и помнење по претпоставена идна тежина на содржината во секоја од нив, што помага при предвидувањата во анализите, ќе ви зачади ...

Линкевикиус: Русија не е супер-сила, таа е супер-проблем

Макфакс - 18.11.2016

Литванија предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин може да го тестира НАТО неколку недели пред инаугурацијата на Доналд Трамп за нов претседател на САД, пренесува британски БиБиСи.

Јапонскиот премиер за Трамп: Може да му се верува

Нова ТВ - 18.11.2016

Јапонскиот премиер Шинзо Абе го опиша новиот американски претседател Доналд Трамп како „лидер од доверба“, откако вчера се сретна со него во Њујорк за да ги разјасни изјавите кои Трамп ги даваше во предизборната кампања, а кои предизвикаа ...

Доналд Трамп се сретна со јапонскиот премиер

Стандард - 18.11.2016

Јапонскиот премиер стана првиот странски лидер кој се сретна со новоизбраниот американски претседател. „Имам голема доверба во Доналд Трамп“, изјави Шинзо Абе по средбате која траеше 90 минути, пренесе АП.

Трамп му предложи на Мајкл Флин да биде советник за национална безбедност

Стандард - 18.11.2016

Доналд Трамп, кој беше избран за претседател на САД, му ја предложи на ген. Мајкл Флин функцијата советник за национална безбедност, пишуваат американските медиуми. Пензионираниот генерал е почитуван командант офицер од военото разузнавање, чија ...

Во Русија најавени демонстрации за подршка на Трамп

Р.С.Европа - 18.11.2016

Властите во рускиот град Обнинск дозволија да се одржи први јавни демонстрации за подршка на ново избраниот американски претседател Доналд Трамп. Се очекува присуство на 40 луѓе, кои сакале да изразат надеж за подобрување на руско – американските ...

Трамп на Ромни ќе му нуди да биде државен секретар, а го нарекуваше лузер?

Капитал - 18.11.2016

Избраниот американски претседател Доналд Трамп ќе се сретне во тек на викендот со некогашниот републикански претседателски кандидат, Мит Ромни, и ќе му ја понуди функцијата државен секретар.

ФАМИЛИЈА ТРАМП УПРАВУВА СО ЗЕМЈАТА САМО ЗА ИМИЏ – Иванка Трамп ја ЗБЕСНА цела земја!

Репортер - 18.11.2016

Неодамна се појавија докази дека семејството на Трамп гледа на претседателствувањето на главата на семејството како на прилика да го унапреди својот бренд и да го прошири богатството, а доказите продолжваат да се редат.

Ќе се бришат ли линиите на огнот?

Република - 18.11.2016

Колумнист: Горан Момироски Ако се сле­дат пре­диз­бор­ни­те ве­ту­ва­ња на но­ви­от аме­ри­кан­ски пре­тсе­да­тел, До­налд Трамп, Бал­ка­нот го оче­ку­ва пер­и­од на сми­ру­ва­ње на тен­зи­и­те отка­ко пред две го­ди­ни др­жав­ни­от се­кре­тар Џон ...

Научник од НАСА ќе даде оставка ако Трамп ги отфрли истражувањата за климатските промени

Вечер Прес - 18.11.2016

Шмит истакна дека Трамп не е во право доколку смета дека тие промени не се случуваат. Трамп претходно го опиша глобалното затоплување како „измама" и нагласи дека ќе го отфрли договорот од Париз Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии, ...

Сешанс е новиот државен обвинител на САД, а Помпео – директор на ЦИА

Мета - 18.11.2016

Сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс, ја прифати понудата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, да ја преземе функцијата државен обвинител на САД. Сешанс беше обвинител сè до 1996 година, кога беше избран за сенатор на Републиканската ...

Светот е во рацете на Европа: Меркел ја презема палката од Трамп

Пулс24 - 18.11.2016

Германскиот весник додава дека сега Европа веројатно ќе мора сама да се грижи за сопствената безбедност – и тоа во време кога во нејзиното соседство се Владимир Путин, Реџеп Тајип Ердоган и Исламската држава.

Литванија стравува дека Путин би можел да ги тестира НАТО силите

Локално - 18.11.2016

Литванија предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да ја тестира Северноатлантската алијанса (НАТО) во неделите пред Доналд Трамп и официјално да стане претседател на САД.

Кој е Мајк Помпео - Новиот шеф на ЦИА предложен од Трамп

Фактор - 18.11.2016

Републиканскиот политичар Мајк Помпео најверојатно ќе биде главен избор на Доналд Трамп за нов шеф на ЦИА како една од најмоќните американски разузнавачки агенции. Помпео потекнува од Канзас кој го претставува и во долниот дом на Конгресот, а е еден ...

„Путин ќе го тестира НАТО“: Литванците стравуваат од руска инвазија

Тера - 18.11.2016

Литванија предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да го тестира НАТО во неделите пред официјалното стапување на Доналд Трамп на претседателската функција во ...

Сешанс е новиот државен обвинител на САД, а Помпео – директор на ЦИА

Локално - 18.11.2016

Сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс, ја прифати понудата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, да ја преземе функцијата државен обвинител на САД. Сешанс беше обвинител сè до 1996 година, кога беше избран за сенатор на Републиканската ...

Трамп е челниот човек на САД: Но и неговата ќерка е опасно моќна!

Точка - 18.11.2016

После победата на Доналд Трамп на претседателските избори, многумина пресметуваат колку добила Америка од тој триумф, а колку изгубила. Се бројат губитоците, се слави победата, поразените ги анализираат грешките, а победниците присвојуваат се ...

Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил

Вечер Прес - 18.11.2016

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот ...

Столтенберг: Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил

Локално - 18.11.2016

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. За време на посетата на Истанбул, која почнува в недела Столтенберг ќе го покрене прашање за човековите ...

Трамп ги објави најважните соработници

Република - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за национална безбедност и директор на ЦИА, кои ги претставуваат клучните позиции во новата администрација.

Сурово будење (RUDE AWAKENING)

Република - 18.11.2016

Ацо Станковски На 8 ноември многумина се разбудија во една нова политичка реалност, но еден огромен дел од нив таа нова политичка енергија што изби со победата на претседателскиот кандидат Доналд Трамп ја дочекаа како будење на јаве, всушност, како ...

Трамп ја запросил Меланија во апартманот на Тито

Република - 18.11.2016

Доналд Трамп, новиот претседател на САД, ја запросил својата сопруга Меланија во апартманот на Тито. Познат како човек кој ги сака Балканците, со оглед на тоа дека неговата сопруга е Словенка, неговата дадилка била Србинка, исто како и шоферот, ...

Трамп избира тим пред Денот на благодарноста

Локално - 18.11.2016

Серијата средби на избраниот претседател на САД Доналд Трамп продолжува. Тие се главно во неговата резиденција во Њујорк. Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп ја разгледува кандидатурата на Мит Ромни за функцијата државен секретар, објави во ...

Трамп побарал совет од Кисинџер за надворешно-политички теми

Тера - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп побара совет од поранешниот Државен секретар Хенри Кисинџер во врска со Кина, Русија, Иран и Европа, соопшти неговата канцеларија. Кисинџер, кој има 93 години, работеше кај поранешните претседатели ...

Столтенберг: Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил

Либертас - 18.11.2016

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. За време на посетата на Истанбул, која почнува в недела Столтенберг ќе го покрене прашање за човековите ...

Фото: Трамп ја запросил Меланија во апартманот на Тито: За овој настан и денес зборува цела Словенија!

Пулс24 - 18.11.2016

Трамп бил многу скромен, а убавата манекенка не ја симнувала насмевката од лицето. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, ја запознал својата избраничка, денес прва дама на Америка, во „Гранд Хотел Топлице“ во луксузниот претседателски ...

Трамп ги објави своите избраници за клучни позиции во идната администрација

Пулс24 - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за национална безбедност и директор на ЦИА, кои ги претставуваат клучните позиции во новата администрација.

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО

Либертас - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Столтенберрг на Твитер напиша дека имале добар разговор посветен на иднината на Алијансата и за значењето од ...

Џулијани „извисил“: Американски државен обвинител ќе биде сенаторот од Алабама, а новиот директор на ЦИА е...

Точка - 18.11.2016

Претседателот на САД Доналд Трамп му понудил на републиканскиот сенатор од Алабама Џеф Сешнс да биде новиот јавен обвинител на САД. Сешнс ја прифатил понудата, пренесува „Ројтерс“. Како што соопштуваат медиумите, кандидатурата на Џеферсон Сешнс е ...

Ова се избраниците на Трамп за клучни позиции во идната администрација

Либертас - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ги објави денеска неговите избраници за министер за правда, советник за национална безбедност и директор на ЦИА, кои ги претставуваат клучните позиции во новата администрација.

Трамп ја запросил Меланија во апартманот на Тито

МК News - 18.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ја запросил својата избраничка Меланија Кнаус, во „Гранд хотел Топлице“, во лускузниот претседателски апартман каде што во текот на владеењето уживал маршалот Јосип Броз Тито, на самиот брег на ...

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО

Локално - 18.11.2016

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Столтенберрг на Твитер напиша дека имале добар разговор посветен на иднината на Алијансата и за значењето од ...

„Безбедни градови“: Заштита од можните депортации на Трамп

Либертас - 18.11.2016

Додека Доналд Трамп се заканува со депортации, либералните градоначалници ги уверуваат мигрантите дека се безбедни во нивните градови, пишува Дојче веле . Градоначалникот на Чикаго, Рам Емануел, во понеделникот одржа говор во кој се обрати и на ...

Првата сопруга на Трамп открива каков претседател ќе биде тој

Република - 18.11.2016

Ивана Трамп, првата сопруга на претседателот Доналд Трамп, открива каков петседател смета дека ќе биде нејзиниот поранешен сопруг и што може да се очекува од него. Бизнис дамата и поранешен модел со чешко потекло, даде интервју за New York Post во ...

Литванија стравува дека Путин би можел да ја тестира НАТО

Мета - 18.11.2016

Литванија предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да ја тестира Северноатлантската алијанса (НАТО) во неделите пред Доналд Трамп и официјално да стане претседател на САД.

Линкевикиус: Русија не е супер-сила, таа е супер-проблем

Точка - 18.11.2016

Литванија предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин може да го тестира НАТО неколку недели пред инаугурацијата на Доналд Трамп за нов претседател на САД, пренесува британски БиБиСи.

Ни Меланија, ни Иванка: Помладата ќерка на Доналд Трамп е хит на порно страните

Точка - 18.11.2016

Тифани Трамп, ќерката на Доналд Трамп од неговиот втор брак со Марла Мејпл, овие денови неочекувано станала ѕвезда на страните за возрасни. Сепак, Тифани не се појавува во ниеден порно-филм, но тоа не ги спречило фановите на таквите содржини да го ...

Доналд Трамп ги направи првите назначувања- обвинител, ЦИА, национална безбедност…

Локално - 18.11.2016

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп ги назначи првите тројца државници во своето владеење. Сенаторот Џеф Сешнс ќе биде главен обвинител и ќе го предводи Министерството за правда, конгресменот Мајк Помпео ќе ја преземе функцијата директор на ЦИА, ...

Ни Меланија ни Иванка – Тифани Трамп е хит на порностраниците

Република - 18.11.2016

Тифани Трамп, ќерката на Доналд Трамп, од неговиот втор брак со Марла Мејпл, овие денови неочекувано станала ѕвезда на страниците за возрасни. Сепак, Тифани не се појавува во ниеден порнофилм, но тоа не ги спречило фановите на таквите содржини да го ...

Америка ѝ го препушта светот на Европа: Меркел ја презема палката од Трамп

Република - 18.11.2016

Германскиот весник додава дека сега Европа веројатно ќе мора сама да се грижи за сопствената безбедност – и тоа во време кога во нејзиното соседство се Владимир Путин, Реџеп Тајип Ердоган и Исламската држава.

Џеф Сешнс ќе биде новиот јавен обвинител на САД...

Н.Македонија - 18.11.2016

Џеф Сешнс ќе биде новиот јавен обвинител на САД Сенаторот на Алабама, Џеф Сешнс, го прифати предлогот на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да го заземе местото јавен обвинител, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на претставник од тимот ...

Столтенберг: Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил...

Н.Македонија - 18.11.2016

Столтенберг: Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

Дали Трамп ќе го издржи притисокот? ...

Н.Македонија - 18.11.2016

Главен предизвик за непредвидливиот Трамп ќе биде да постигне консензус помеѓу антиестаблишментските кругови што ја поддржуваа неговата кампања и круговите на моќ од Вашингтон што седат во Конгресот и кои се неопходни за успешно имплементирање на ...

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО...

Н.Македонија - 18.11.2016

Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Столтенберг: Турски офицери бараат азил во земјите на НАТО ...

Н.Македонија - 18.11.2016

Столтенберг: Турски офицери бараат азил во земјите на НАТО Повеќе припадници на турската Армија назначени на позиции во структурите на НАТО, побарале азил, по неуспешниот воен удар во Турција во јули оваа година, изјави денеска генералниот секретар ...

Зошто дебата и зошто да не го замолчуваш противникот

365 - 18.11.2016

И да сте за Трамп, и да ви е смачено од критиките на негова сметка, сослушајте го типов до ...

Првата сопруга на Трамп открива каков претседател ќе биде тој

Попара - 18.11.2016

Ивана Трамп, првата сопруга на претседателот Доналд Трамп, открива каков петседател смета дека ќе биде нејзиниот поранешен сопруг и што може да се очекува од него. Бизнис дамата и поранешен модел со чешко потекло, даде интервју за New York Post во ...

Fitch: Изборот на Трамп ја зголемува несигурноста на глобално ниво

Денар - 18.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја зголемува несигурноста во светот, пишува во својот извештај „Fitch“, пренесува „ Reuters “. Според агенцијата победата на претседателските избори на републиканскиот кандидат Доналд Трамп и нејасноста ...

Банкарите предвидуваат "Trump нема да ја смени регулаторната агенда"

Банкарство.мк - 18.11.2016

Водечките банкари од двете страни на Атлантикот немаат големи очекувања дека администрацијата на новоизбраниот претседател Donald Trump би направила некои драстични промени во регулаторната агенда на САД и на интернационално ниво.

Песков: Веста за патувањето на Трамп во Русија е новинарска шпекулација

Канал5 - 17.11.2016

Засега нема разговори за датуми за евентуална посета на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на Русија и сите медиумски извештаи за тоа изгледаат како новинарска шпекулација - изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Толпа демонстранти упаднала во зградата каде бил тимот на Трамп

Канал5 - 17.11.2016

По интернет кружат фотографии од луѓе кои се собрале пред и во зградата за администрација за општи услуги во Вашингтон. Група демонстранти упаднала во холот на зградата во Вашингтон каде тимот на новоизбраниот претседател Доналд Трамп го подготвува ...

Мексико воведува отворена телефонска линија за Мексиканците во САД

Телма - 17.11.2016

Властите во Мексико ги повикаа вчера своите граѓани кои живеат во САД да останат смирени и најави отворање на итна телефинска линија, реагирајќи на намерата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп да ги депортира илегалните мигранти.

Садик Кан ги повика Американците незадоволни од Трамп да се преселат во Лондон

Телма - 17.11.2016

Градоначалникот на Лондон, Садик Хан ги повика жителите на САД, кои се разочарани од победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори да се преселат во британскиот главен град, пишува весникот „Ивнинг стандардс.

Трамп на мака поради проблематичните врски на Џулијани

Deutsche Welle - 17.11.2016

Фаворитот за водечки дипломат во САД, Руди Џулијани долги години работел како советник и лобист за странски влади и компании. Неговите врски со Александар Вучиќ веќе предизвикаа критики Руди Џулијани, водечкиот кандидат за иден државен секретар на ...

ТЕМА: Што ќе ни открие изборот на новиот Државен секретар на САД?

Алсат-М - 17.11.2016

Новиот американски претседател, Доналд Трамп моментално го составува својот кабинет, а од носителот на една функција неговата политика најмногу ќе зависи – Државниот секретар. Да потсетиме, Државниот секретар во САД е еквивалент на министер за ...

Бил де Бласио: Граѓаните на Њујорк се плашат од администрацијата на Трамп

А1 On - 17.11.2016

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјави дека граѓаните на овој милионски град се плашат од тоа што ќе го донесе новата американска администрација по влегувањето на Доналд Трамп во Белата куќа.

Американците шокирани - Трамп одлучи која земја ќе ја посети прва

Сител - 17.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп после инаугурацијата ќе ја посети Русија, објавувија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извор од Републиканската партија. Како што тврдат, моментално нема значајни контакти меѓу тимот на ...

Што зборуваа Путин и Трамп во телефонскиот разговор?

Press24 - 17.11.2016

Рускиот претседател Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во телефонскиот разговор, меѓу останатото, зборуваа и за Украина, но се уште не е јасна позицијата на САД по тоа прашање, изјави денеска соработникот на Путин, ...

„Фич“: Изборот на Трамп ја зголеми несигурноста во светот

+инфо - 17.11.2016

Според мислењето на експертите од „Фич“, изјавите кои Трамп ги даде во предизборната кампања во врска со надворешната политика не се конкретни. Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја зголемува несигурноста во светот, се наведува во ...

E-печалбарите од Велес што пропагираа за Трамп ги освоија светските медиуми

Репортер - 17.11.2016

Македонските тинејџери од Велес станаа глобална атракција откако дел од светските медиуми тврдеа дека велешаните, преку нивните пропагандистички веб-страници со лажни вести, влијаеле на тоа републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд ...

„Фич“: Изборот на Трамп ја зголеми несигурноста во светот

Стандард - 17.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја зголемува несигурноста во светот, се наведува во извештај на меѓународната рејтинг агенција „Фич“. Победата на претседателските избори во САД во ноември на републиканецот Доналд Трамп и нејаснотиите ...

Садик Хан им предложи на Американците кои се незадоволни од изборната победата на Тамп да се преселат во Лондон

А1 On - 17.11.2016

Градоначалникот на Лондон, Садик Хан ги повика жителите на САД, кои се разочарани од победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори да се преселат во британскиот главен град, пишува весникот „Ивнинг стандардс.

Не стивнува одушевувањето во Прага од идејата Ивана Трамп да биде амбасадор на САД

Макфакс - 17.11.2016

Претседателот Милош Земан и другите чешки политички челници одушевено реагираа на идејата на Ивана Трамп, поранешната сопруга од чешко потекло на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, да стане амбасадорка на САД во Прага.

На кој начин Доналд Трамп ја изградил империјата и станал богат?

Факултети - 17.11.2016

Контроверзниот могул, Доналд Трамп, кој неодамна беше избран за 45-ти претседател на Америка, може да се пофали со нето вредност од повеќе од 10 милијарди долари со што може да се каже дека е еден од најбогатите претседатели на сите времиња.

Мексико ги повика своите граѓани во САД да останат спокојни

+инфо - 17.11.2016

Мексиканските власти ќе отворат и деноноќна телефонска линија, на која ќе се одговараат прашања поврзани со миграциските мерки. Властите во Мексико ги повикаа вчера своите граѓани кои живеат во САД да останат смирени и најави отворање на итна ...

Талентирани Американци, преселете се во Лондон!

+инфо - 17.11.2016

- Доколку талентирани луѓе од САД сакаат да дојдат тука во Лондн, мојата порака е едноставна, Лондон е отворен - рече Хан. Градоначалникот на Лондон, Садик Хан ги повика жителите на САД, кои се разочарани од победата на републиканецот Доналд Трамп ...

Јапонскиот премиер ќе биде прв странски лидер на средба со Трамп

Макфакс - 17.11.2016

Премиерот на Јапонија Шинзо Абе е на пат да стане првиот странски лидер кој ќе се сретне со американскиот новоизбран претседател Доналд Трамп, објавија светските медиуми. Премиерот Абе, пред неговото поаѓање за САД изјави дека сака да „гради ...

Македонците кои правеа лажни вести за Трамп се најдоа во емисијата на Стивен Колберт (видео)

Хитпортал - 17.11.2016

Македонските тинејџери кои објавуваа веб страници за Доналд Трамп станаа навистина популарни во Америка, а откако Доналд стана претседател тие се во центарот на вниманието. Велешаните овојпат беа спомнати во шоуто на Стивен Колбер, а тој ги поздрави ...

Наставници ослободувале ученици од часови за да одат на протести против Трамп

Курир - 17.11.2016

Околу 30 отсто од уапсените 112 демонстранти гласале во Орегон или во друга сојузна држава, а најмалку 79 демонстранти или не се појавиле на гласање или не биле регистрирани дека гласале во сојузната држава, пишува Дневник.

Данска е подготвена да ги зголеми воените трошоци

Р.С.Европа - 17.11.2016

Данска е подготвена да ги зголеми воените трошоци, изјави премиерот Ларс Локе Расмусен по разговорот со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Трамп за време на кампањата постојано ги критикуваше сојузниците во НАТО дека не плаќаат ...

По победата на Трамп повеќе инциденти од омраза во САД

Р.С.Европа - 17.11.2016

Анти-геј навреди, нацртани свастики и заканувачки пораки на социјалните медиуми против малцински групи. Ова е само дел од 400 случаи на инциденти од омраза откако Доналд Трамп победи на претседателските избори во Соединетите држави во минатата ...

Научник од НАСА најави оставка доколку Трамп ги отфрли истражувањата за климатските промени

Сител - 17.11.2016

Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии, Гавин Шмит најави дека би можел да поднесе оставка доколку новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги отфрли истражувањата во врска со климатските промени, пишува британскиот весник ...

Медиуми: Можна посета на Трамп на Русија по инаугурацијата

Руска реч - 17.11.2016

Доналд Трамп ќе ја посети Русија по 20 јануари, пишува „Известија“, повикувајќи се на висок извор во Републиканската партија на САД. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ќе ја посети Русија по официјалното стапување на должноста кое ќе се ...

Трамп одлучи која земја ќе ја посети прва како претседател на САД – Ќе се ВООДУШЕВИТЕ!

Репортер - 17.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе ја посети Русија по својата инаугурација. Неименуван извор од самиот врв на Републиканската партија откри дека подготовките ќе ги отпочне веднаш откако Трамп ќе стапи на должност во јануари.

Известија: По инаугурацијата Трамп оди во Русија

МКД - 17.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп по инаугурацијата ќе ја посети Русија, објави денес руска Известија, повикувајќи се на извори од Републиканската партија. Изворите рекле дека подготовките за таа посета ќе почнат откако Трамп ќе ја ...

Вол Стрит елита и радикали: Кои се луѓето во Кабинетот на Трамп

Нова ТВ - 17.11.2016

Откако на позициите најблиски соработници ги избра Рајнс Прибус, претседавач на Републиканскиот национален комитет за шеф на Кабинет и Ствен Бенон, познат по неговите крајно десничарски неонацистички, антисемитистички и расистички ставови за главен ...

Јапонскиот премиер Абе е прв странски лидер со кој ќе се сретне Трамп

Капитал - 17.11.2016

Премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, е првиот странски лидер со кој денеска во Њујорк ќе се сретне избраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Во пресрет на средбата, Абе рече дека на состанокот сака да изгради однос на доверба.

Лондонскиот градоначалник ги покани незадоволните Американци да се преселат во Британија

МРТ - 17.11.2016

Причина за ова е зголемениот број луѓе кои на интернет барале информација за миграција... Градоначалникот на Лондон Садик Хан ги повика Американците кои се незадоволни од победата на Доналд Трамп да се преселат во британскиот главен град.

Медиумите објавија: Трамп одлучи која земја ќе ја посети прва - ова никој не го очекуваше

Press24 - 17.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп после инаугурацијата ќе ја посети Русија, објавувија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извор од Републиканската партија. Како што тврдат, моментално нема значајни контакти меѓу тимот на ...

Градоначалникот на Лондон ги повика Американците да емигрираат во британската престолнина

Стандард - 17.11.2016

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан ги повика жителите на САД, кои се разочарани од победата на Доналд Трамп на претседателските избори, да се преселат во британската престолнина, пренесе Вашингтон Тајмс.

Тимот на Трамп откри каде ќе биде неговата прва официјална посета

Курир - 17.11.2016

Според законот, Трамп ќе биде на официјална должност на 20 јануари. Неименувани извори од врвот на Републиканците, откриле дека припремите за посетата на Трамп во Русија ќе започне штом тој официјално ќе стапи на функција во јануари.

Бил де Бласио: Граѓаните на Њујорк се плашат од администрацијата на Трамп

Сител - 17.11.2016

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјави дека граѓаните на овој милионски град се плашат од тоа што ќе го донесе новата американска администрација по влегувањето на Доналд Трамп во Белата куќа.

Заговор против Трамп: Заврши соросовата „тајна вечера“ и донесена е една одлука

Press24 - 17.11.2016

Состанокот на припадниците на Демократската алијанса на чело со милјардерот Џорџ Сорос е завршен вчера во Вашингтон, главната порака е: Да се запре Доналд Трамп. Американската демократија договориле стратегија со „ агресивен став“ кон ...

Велешаните кои се збогатија со вестите за Трамп се светска атракција

Макфакс - 17.11.2016

Тинејџерите од Велес кои заработувале пари преку пропагандни сајтови и лажни вести во корист на Доналд Трамп, станаа и сеуште се светска атракција. Како што пишуваат медиумите низ светот, тинејџерите од Велес освен што се збогатиле со аресивната ...

Доналд Трамп разговарал со речиси 30 светски лидери од победата до сега

Стандард - 17.11.2016

Новоизбраниот претседател, Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс разговарале со речиси 30 странски лидери од победата на изборите во САД на 8 ноември до сега. Според тимот на Трамп, тој прво разговарал со египетскиот претседател Абдел Фатах Сиси.

НАСА до Трамп: На глобалното затоплување не му е гајле за изборите

Радио МОФ - 17.11.2016

Научник од НАСА му упати предупредување на Доналд Трамп дека греши ако мисли дека климатските промени не се случуваат, додавајќи дека владините научници „нема да поднесат никакво мешање во нивната работа“.

Мексико ги повика своите граѓани во САД да останат спокојни

Сител - 17.11.2016

Властите во Мексико ги повикаа вчера своите граѓани кои живеат во САД да останат смирени и најави отворање на итна телефинска линија, реагирајќи на намерата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп да ги депортира илегалните мигранти.

Империјалното ријалити шоу на Трамп и промашениот триумф на ВМРО

Окно - 17.11.2016

Во вторникот, на 8 ноември 2016-тото лето господово, два настана го потресоа светот до толкави размери што секому стана јасно дека ништо повеќе нема да биде како што било претходно. Првиот настан се случи точно на пладне, тој кобен, сив и дождлив ...

Група електори се обидуваат да го спречат Трамп да влезе во Белата куќа

МКД - 17.11.2016

„Да. Можно е“, вели професор по политички науки на Државниот универзитет во Колорадо. „Дали е веројатно? Не.“ Мајкл Бака, демократски електор од Денвер, бара поддршка од републиканците-членови на Електорскиот колегиум.

Невкусен потег на ќерката на Трамп:Иванка ја користи позицијата за да рекламира накит ФОТО

+инфо - 17.11.2016

Директорката на фирмата на Иванка му испратила на новинарот имејл во кој ја додала фотографијата со една нивна брезлетна вредна 10.800 долари Иванка Трамп добила главна позиција во администрациајата на својот татко Доналд, но тоа не ја спречува да ...

Што мисли за Путин тимот на Трамп

Руска реч - 17.11.2016

Познато е дека Доналд Трамп се залага за подобрување на односите со Русија, но меѓу оние кои можат да станат дел од неговата администрација постојат и луѓе кои имаат спротивни ставови. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во повеќе наврати ...

ФОТО: Доналд Трамп и Владимир Путин конечно заедно

Press24 - 17.11.2016

Честитки за победата на новиот претседател на САД Доналд Трамп пристигна и од улиците на Бања Лука. Камион со фотографии од Доналд Трамп и претседателот на Русија Владимир Путин на кој е испишано „Надеж за светска правда“ и „Честитаме“ низ Бања Лука ...

Песков: Веста за доаѓањето на Трамп во Русија е новинарска „патка“

МКД - 17.11.2016

Засега нема никакви разговори за датуми за евентуална посета на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во Русија и сите медиумски написи за тоа изгледаат како „новинарска патка“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Шинзо Абе е првиот странски лидер со кој Трамп ќе оствари средба

Нова ТВ - 17.11.2016

Јапонскиот премиер Шинзо Абе е првиот странски лидер со кој новоизбраниот претседател на Америка, Доналд Трамп ќе оствари средба, пишуваат странските медиуми. Пред да замине за САД, јапонскиот премиер изјавил дека сака да изгради доверба со Трамп.

Кремљ ги коментираше информациите за посетата на Трамп на Русија

Макфакс - 17.11.2016

( AP Photo/John Locher) Прашањето за можна посета на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на Русија не е дискутирано, а информацијата во медиумите личи на „новинарска патка“, изјави во четвртокот за новинарите портпаролот на рускиот ...

5 комбинации на Иванка Трамп за кои се зборува (ФОТО)

Убавина и Здравје - 17.11.2016

Иако Меланија Трамп го зазеде местото на прва дама на Америка, многумина сметаат дека многу поголемо влијание врз стилот на жените низ целиот свет ќе има непогрешливата и секогаш совршено облечена ќерка на претседателот Доналд Трамп.

Кремљ: Нема датум за можна средба меѓу Путин и Трамп

Р.С.Европа - 17.11.2016

Рускиот претседател Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, за време на нивниот телефонски разговор којшто го одржаа оваа недела дискутирале за можна средба, но не прецизирале каде или кога таа би можела да се случи, изјави ...

Садик Хан им предложи на Американците кои се незадоволни од изборната победата на Тамп да се преселат во Лондон

Сител - 17.11.2016

Градоначалникот на Лондон, Садик Хан ги повика жителите на САД, кои се разочарани од победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори да се преселат во британскиот главен град, пишува весникот „Ивнинг стандардс.

Песков: информациите за посета на Трамп на Москва се „новинарска патка“

Руска реч - 17.11.2016

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги демантира информациите за можна посета на Трамп на Русија по инаугурацијата на новиот американски претседател. Засега нема никакви разговори за посета на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп на Русија, ...

Ивана Трамп во бикини во седмата деценија

Макфакс - 17.11.2016

Ивана Трамп, првата сопруга на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп била со него во брак точно 15 години и од тој брак има три деца – Иванка, Ерика и Доналд помладиот. Кога на крајот на 1990 година беше обелоденето дека Доналд оддржува ...

Мејведер на „состанок“ со Трамп!

SportSport - 17.11.2016

Трамп има долго искуство во бизнисот со боксот, бидејќи неговите казина спонзорираа голем број на професионални мечеви, а тука е и неговото долго пријателство со поранешниот шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон.

Акциите на технолошките компании во САД конечно тргнаа нагоре

Стандард - 17.11.2016

Акциите на Apple ја зголемија својата вредност со 2,3% во средата. Ова е најголемото нивно поскапување по изненадната победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД пред една недела, пренесува Ројтерс.

Kомичар ги посочи „виновниците“ за победата на Трамп: Македонски тинејџери, престанете!

+инфо - 17.11.2016

„Зошто не можете да правите нормални тинејџерски работи?“, рече Колберт обраќајќи им се на велешките спамери. Eден од најпопуларните американски комичари Стивен Колберт во завчерашното издание на своето популарно вечерно шоу на националната ...

Помошникот на Путин откри детали од разговорот со Трамп

Руска реч - 17.11.2016

Помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков откри детали од разговорот на Путин со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Телефонскиот разговор меѓу рускиот претседател Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ...

Ушаков: Путин и Трамп во телефонскиот разговор накратко зборуваа и за Украина

А1 On - 17.11.2016

Рускиот претседател Владимир Путин и новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во телефонскиот разговор, меѓу останатото, зборуваа и за Украина, но се уште не е јасна позицијата на САД по тоа прашање, изјави денеска соработникот на Путин, ...

„Фич“: Изборот на Трамп ја зголеми несигурноста во светот

А1 On - 17.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за претседател на САД ја зголемува несигурноста во светот, се наведува во извештај на меѓународната рејтинг агенција „Фич“. Победата на претседателските избори во САД во ноември на републиканецот Доналд Трамп и нејаснотиите ...

По фамозната сторија за велешаните и Трамп

Капитал - 17.11.2016

Капитал анализира: како се заработува со привлекување реклами на интернет Неколку влијателни светски медиуми објавија стории за тоа како стотина и кусур веб – сајтови регистрирани во нашиот Велес, објавувајќи сензационалистички, многу често лажни ...

Абе очекува добри односи со Трамп

Глас на Америка - 17.11.2016

Print Јапонскиот премиер Шинзо Абе се очекува да ја нагласи важноста на безбедносната алијанса на неговата држава со САД, на средбата со избраниот претседател Доналд Трамп денес. Пред да тргне од Јапонија, Абе изјави пред новинарите дека оваа средба ...

Што може да се очекува од САД под водство на Доналд Трамп?

Капитал - 17.11.2016

Трамп го потресе светот – се очекуваат промени во политиката и економијата Победата на Трамп за многу аналитичари низ светот предизвика шок, кој според нив ќе донесе голема неизвесност во геополитиката и во глобалната економија.

Наставници ги пуштале децата од училиште за да протестираат против Трамп

Press24 - 17.11.2016

Околу 30 отсто од уапсените 112 демонстранти гласале во Орегон или во друга сојузна држава, а најмалку 79 демонстранти или не се појавиле на гласање или не биле регистрирани дека гласале во сојузната држава, пишува Дневник.

Кина до Трамп: Ние не го измисливме глобалното затоплување

Глас на Америка - 17.11.2016

За време на кампањата, новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп „концептот на глобалното затоплување“ го нарече измама создадена од Кина за да им наштети на американските бизнис интереси.

Другото лице на Трамп: Погледнете како се тепа новиот претседател на САД

Press24 - 17.11.2016

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп во многу начини е посебен човек. Трамп на своите сензационални 45 години стана претседател на Америка. Седумдесет годишниот милијардер во текот на животот бил се, освен политичар, но тоа не го спречи сега да ...

Зетот на Трамп на клучна функција во новата администрација?

Глас на Америка - 17.11.2016

Џаред Кушнер работеше зад сцената во текот на кампањата на Трамп и сега може да биде на поекспонирано место Според одредени медиумски информации, тимот на Трамп побара безбедносна проверка за Кушнер, иако допрва треба да се објави дали тој ќе добие ...

Новиот национализам што ќе го направи светот посуров и понестабилен

МКД - 17.11.2016

Со неговиот повик да ја стави „Америка на прво место“, Доналд Трамп е најновиот регрут на еден опасен национализам. Кога Доналд Трамп вети дека ќе ја „Направи Америка повторно голема!“, тој ја копираше кампањата на Роналд Реган од 1980 година.

Бил де Бласио: Граѓаните на Њујорк се плашат од администрацијата на Трамп

Алфа - 17.11.2016

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјави дека граѓаните на овој милионски град се плашат од тоа што ќе го донесе новата американска администрација по влегувањето на Доналд Трамп во Белата куќа.

Научник од НАСА најави оставка ако Трамп ги отфрли истражувањата за климатските промени

+инфо - 17.11.2016

Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии најави дека би поднел оставка доколку Трамп ги отфрли истражувањата за климатските промени. Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии, Гавин Шмит најави дека би можел да поднесе оставка ...

Мексико ги повика своите граѓани во САД да останат спокојни

Алфа - 17.11.2016

Мексиканските власти ќе отворат и деноноќна телефонска линија, на која ќе се одговараат прашања поврзани со миграциските мерки или за соопштување на инциденти и „било каква злоупотреба“. Властите во Мексико ги повикаа вчера своите граѓани кои живеат ...

Садик Хан им предложи на Американците кои се незадоволни од изборната победата на Тамп да се преселат во Лондон

Алфа - 17.11.2016

По победата на Трамп беше соопштено дека голем број Американци почнале да истражуваат како да емигрираат во Канада, што предизвика уривање на вебсајтот на канадската миграциска служба. Градоначалникот на Лондон, Садик Хан ги повика жителите на САД, ...

Научник на НАСА ќе даде оставка доколку Трамп не ги прифати истражувањата за глобалното затоплување

Нетпрес - 17.11.2016

Шмит истакна дека Трамп не е во право доколку смета дека тие промени не се случуваат. Трамп претходно го опиша глобалното затоплување како „измама“ и нагласи дека ќе го отфрли договорот од Париз.

РЕВОЛТИРАН НАУЧНИК ОД НАСА: Ќе поднесам оставка доколку Трамп ги отфрли истражувањата за климатските промени

Телеграф - 17.11.2016

Трамп го опиша глобалното затоплување како „измама“ и нагласи дека ќе го отфрли Договорот од Париз Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии, Гавин Шмит, најави дека би можел да поднесе оставка доколку новоизбраниот американски ...

Бил де Бласио: Граѓаните на Њујорк се плашат од новоизбраниот претседател Трамп

+инфо - 17.11.2016

На изборите од 8 ноември големо мнозинство од гласачите во Њујорк и дадоа подршка на Хилари Клинтон, гласајќи за неа како претседател на САД. Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјави дека граѓаните на овој милионски град се плашат од тоа што ...

Научник од НАСА најави оставка доколку Трамп ги отфрли истражувањата за климатските промени

А1 On - 17.11.2016

Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии, Гавин Шмит најави дека би можел да поднесе оставка доколку новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги отфрли истражувањата во врска со климатските промени, пишува британскиот весник ...

Бил де Бласио: Граѓаните на Њујорк се плашат од администрацијата на Трамп

Локално - 17.11.2016

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјави дека граѓаните на овој милионски град се плашат од тоа што ќе го донесе новата американска администрација по влегувањето на Доналд Трамп во Белата куќа.

На фотографијата се наоѓаат Трамп и фазан: Загледајте со добро и најдете интересен детаљ!

Пулс24 - 17.11.2016

Добро утро! Посетителите на кинескиот сафари парк „Ханжу“ малку се изненадиле кога сфатиле дека еден фазан кој живее во паркот, неодоливо потсетува на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Причина се нивните фризури кои се идентични.

CNN: Доналд Трамп може да му понуди место во администрацијата на Мит Ромни

Локално - 17.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп планира да се сретне со поранешниот кандидат на републиканците за претседател Мит Ромни, за да разговараат за можниот ангажман во идната администрација на САД, јавува CNN повикувајќи се на извор од ...

Трамп ќе ја посети Русија по инагурацијата

Локално - 17.11.2016

Овој постер, повикува на соработка меѓу САД и Русија може да се види во црногорскиот Даниловград. Новоизбраниот претседател Доналд Трамп ќе ја посети Русија по инагурацијата, откри висок извор на Републиканската партија, цитиран од рускиот весник ...

Милош Земан задоволен дека Трамп победил, и ја чека неговата прва жена за амбасадор во Прага

Локално - 17.11.2016

Добро дека тој е против миграцијата и исламскиот тероризам, изјави претседателот на Чешка Претседателот на Чешка Милош Земан изјави дека се надева дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп да биде силен претседател и дека е добро што тој е ...

E-печалбарите од Велес што пропагираа за Трамп ги освоија светските медиуми

Либертас - 17.11.2016

Македонските тинејџери од Велес станаа глобална атракција откако дел од светските медиуми тврдеа дека велешаните, преку нивните пропагандистички веб-страници со лажни вести, влијаеле на тоа републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд ...

Садик Хан им предложи на Американците кои се незадоволни од изборната победата на Тамп да се преселат во Лондон

Либертас - 17.11.2016

Градоначалникот на Лондон, Садик Хан ги повика жителите на САД, кои се разочарани од победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори да се преселат во британскиот главен град, пишува весникот „Ивнинг стандардс.

Научник од НАСА најави оставка доколку Трамп ги отфрли истражувањата за климатските промени

Локално - 17.11.2016

Директорот на Институтот на НАСА за вселенски студии, Гавин Шмит најави дека би можел да поднесе оставка доколку новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги отфрли истражувањата во врска со климатските промени, пишува британскиот весник ...