TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре лидерска средба, изборниот законик на собраниска седница

Канал5 - 22.07.2018

Формирањето на државната изборна комисија и референдумот за името, утре повторно на маса на новата лидерска средба. Како тема на разговор на претседателите на четирите најголеми политички партии од македонскиот и албанскиот блок се очекува да се ...

Утре трета лидерска средба: Аналитичарите велат власта треба да попушти, но не и за амнестијата

ТВ21 - 22.07.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ има свои услови. Иако официјално не сакаат да коментираат, сепак дел од барањата на лидерските средби се формирање на техничка влада 100 дена пред секои избори, промени во Законот за финансирање на политички партии, но и ...

Има ли шанси за договор на лидерската средба?

Канал5 - 22.07.2018

Што може да се очекува од утрешната лидерска средба, има ли шанси за политичкиот ...

Утре нов обид за политички договор - лидерите на четирите партии седнуваат на маса

Сител - 22.07.2018

Власта бара поддршка за референдумот, опозицијата исполнување на барањата за пржинска влада, финансирање на партиите и измени во Кривичниот законик. Стари позиции пред новата лидерска средба закажана за утре наутро.

Мицкоски со главата во ѕид!

+инфо - 22.07.2018

Бојкотот на референдумот (било и индиректно), освен што ќе е пукање во коленото на државата, туку погубно ќе биде и за самата ДПМНЕ. Веројатно ќе следи покајувачко расположение кај негативците, а тоа ДПМНЕ целото ќе го закопа.

Лидерите седнуваат на заедничка маса - утре нова лидерска

Press24 - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса утре повторно на заедничка маса на нова лидерска средба. Лидерите седнуваат на маса во обид да се договорат за референдумот и ...

Владата потврди: Утре лидерска средба рано наутро

Press24 - 22.07.2018

Владата на Република Македонија и Претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев закажаа лидерска средба. Лидерската средба ќе се одржи утре, на 23 јули, во 09:00 часот, во Клубот на Пратениците, информираат денеска од ...

Владата потврди, лидерска средба утре рано наутро

МКД - 22.07.2018

Од Владата на Република Македонија попладнево информираа дека претседателот на Владата на Република Македонија и Претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев закажа лидерска средба.

Лидерите утре повторно на средба за стратешките прашања

Либертас - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, во потесен состав повторно ќе се обидат да се договорат за стратешките прашања.

Нова лидерска средба во понеделник

МК News - 22.07.2018

Лидерската средба ќе се одржи во понеделник со почеток во 9 часот, потврдија владини извори за НОВА. Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба.

Утре нова лидерска средба

Тера - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса утре повторно на заедничка маса на нова лидерска средба. Лидерите седнуваат на маса во обид да се договорат за референдумот и ...

Мицкоски со главата во ѕид!

Либертас - 22.07.2018

„Пред изгрејсонцето и по зајдисонцето влезот во градот строго е забранет“. Вака пишува на таблата на влезот на древниот индиски град Бангар. Кој ќе го прекршел таквото правило, мистериозно исчезнувал.

Мицкоски со главата во ѕид!

iPortal - 22.07.2018

Ви пренесуваме дел од најновата колумна на Марсел Биљали за Инфоплус: -Бојкотот на референдумот (било и индиректно), освен што ќе е пукање во коленото на државата, туку погубно ќе биде и за самата ДПМНЕ.

КОЈ ЌЕ ПОПУШТИ: Лидерите пак ќе седнат на иста маса да го мислат решението за референдумот

Фактор - 22.07.2018

Утре во потесен состав партиските лидери ќе се обидат да најдат консензус за стратешките прашања од кои фокусот ќе биде на формирањето на ДИК и претстојниот референдум кој според најавите ќе се одржи наесен.

Владата потврди: Лидерската средба утре рано наутро

Република - 22.07.2018

Третата лидерска средба, која беше најавена за утре, ќе се одржи во 9 часот во Клубот на пратениците. Првата лидерска средба се одржа во проширен состав во четвртокот. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти по еден час.

Лидерска средба в понеделник – во игра ли е широка влада?

Локално - 22.07.2018

Во понеделеник утринското кафе Зоран Заев, Христијан Мицкоски ќе го испијат заедно, а друштво ќе им прават и Али Ахмети и Билал Касами. Лидерската и официјално е закажана в понеделник наутро.

Лидерите утре повторно на средба за стратешките прашања

1tv - 22.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии од македонскиот и од албанскиот блок, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, во потесен состав повторно ќе се обидат да се договорат за стратешките прашања.

Лидерска средба во понеделник во девет часот наутро

24 Вести - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУи и Беса за лидерска средба во понедленик во 9 часот наутро, потврдувата за тв 24 дел од поканетите. Составот на ДИК, референдумското прашање, датумот на референдумот, но и улосвите на ...

Партиските лидери в понеделник повторно на преговарачка маса

Алсат-М - 21.07.2018

Лидерската средба продолжува во понеделник во 9 часот во Клубот на пратениците во Скопје. Премиерот Заев веќе испратил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА, а темата останува иста – постигнување заеднички договор околу изборот на ДИК и ...

Лидерска средба в понеделник – во игра ли е широка влада?

24 Вести - 21.07.2018

Во понеделеник утринското кафе Зоран Заев, Христијан Мицкоски ќе го испијат заедно, а друштво ќе им прават и Али Ахмети и Билал Касами. Лидерската и официјално е закажана в понеделник наутро.

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Канал5 - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Во понеделник трета лидерска средба, на маса референдумот, но и условите на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро.

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Телма - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Времето може да почека

Deutsche Welle - 21.07.2018

Изгледа апсурдно ВМРО-ДПМНЕ да не се изјаснува за одржување референдум за името, но и апсурдите се дел од политиката. А Зоран Заев знае дека со одолговлекувањето ќе биде промашен моментумот Во 1970-тите години еден бестселер ја одбележа ...

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

А1 On - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутрo.

Утре лидерска средба

Р.С.Европа - 21.07.2018

Од владата попладнево информираа дека претседателот на Владата на Република Македонија и Претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев закажа лидерска средба. Во информацијата се наведува дека лидерската средба ќе се одржи утре, ...

Трета среќа за лидерската

+инфо - 21.07.2018

Лидерите на четирите партии денеска ќе се обидат да ги испеглаат разликите и да постигнат договор за формирање на ДИК и прашањата поврзани со претстојниот референдум, кој треба да се одржи наесен, а чија евентуална можна формулација ја соопшти Заев ...

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

МКД - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Макфакс - 21.07.2018

Лидерската средба ќе се одржи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата за „Макфакс“. На средбата ќе присуствуваат лидерот на СДСМ, Зоран Заев, лидерите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети и Христијан ...

Што му нуди Заев на Мицкоски - нова лидерска средба во понеделник

Сител - 21.07.2018

Широка влада и аменстија за случаите на СЈО во замена за поддршка на референдумот. Ваква понуда премиерот Заев му дал на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на лидерската средба во четвртокот, брифираат добро упатени извори од опозицијата.

Лидерската продолжува во понеделник

Курир - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Лидерската продолжува вo понеделник

Стандард - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Лидерската средба продолжува во понеделник во девет наутро

Кајгана - 21.07.2018

Скопје, 21 јули 2018 (МИА) - Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи во понеделник во девет часот наутро, ...

Лидерската средба продолжува в понеделник во девет наутро

Независен - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Невозможна амнестија

Нова ТВ - 21.07.2018

Пишува: Беса Арифи, вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Од медиумите неофицијално дознаваме дека од ВМРО-ДПМНЕ уште пред последните две лидерски средби, во вторник, до СДСМ било поднесено пишан предлог за измена и дополнување ...

Лидерска средба в понеделник – во игра ли е широка влада?

Таратур - 21.07.2018

Во понеделеник утринското кафе Зоран Заев, Христијан Мицкоски ќе го испијат заедно, а друштво ќе им прават и Али Ахмети и Билал Касами. Лидерската и официјално е закажана в понеделник наутро.

Заев нудел широка влада и амнестија за политичките случаи само ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи договорот со Грција, Мицкоски ...

Курир - 21.07.2018

Од неофицијални и непотврдени партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ дознаваме дека четврточната лидерска средба поминала со тврди ставови и надмудрувања, а целокупната дискусија на домаќинот на средбата Заев се сведувала на операција со бројки за да се ...

Заев му понудил на Мицкоски 3 министри во Владата за да повика на гласање за референдумот

Press24 - 21.07.2018

Заев му понудил на Мицкоски широка владина коалиција и амнестија на случаите поврзани со СЈО во замена за поддршката на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот и Договорот со Грција, неофицијално брифираат извори во опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Нова лидерска средба на барање на Мицкоски

OhridNews - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев за денеска напладне најави нова лидерска средба во помал состав. Тоа е на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој синоќа ја напушти средбата во Клубот на пратеници.

Нова лидерска средба во понеделник

Press24 - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУи и Беса за лидерска средба во понеделник, потврдувата за тв 24 дел од поканетите. Референдумот, прашањето за референдумот и составот на ДИК клучни теми. Средбата ќе започне во 9 часот.

Нов обид на лидерите да постигнат договор за ДИК и референдумот

Нова ТВ - 21.07.2018

Утре во 9 часот ќе се одржи нова рунда преговори меѓу четирите поголеми политички партии. Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба, трета по ред.

Нова лидерска средба во понеделник

Сител - 21.07.2018

Лидерската средба ќе се одржи во понеделник со почеток во 9 часот, потврдија владини извори за НОВА. Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба.

Лидерската средба закажана за в понеделник

Точка - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба во понедленик во 9 часот наутро. Составот на ДИК, референдумското прашање, датумот на референдумот, но и улосвите на ВМРО ДПМНЕ закон за финансирање на ...

Во понеделник во девет нова лидерска средба

Република - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и Беса за лидерска средба во понедленик во 9 часот наутро, објави ТВ „24“. Составот на ДИК, референдумското прашање, датумот на референдумот, но и улосвите на ВМРО ДПМНЕ закон за ...

Кога ќе имаме нова лидерска средба?

Фактор - 21.07.2018

Нова лидерска средба ќе има во понеделник во 9 часот, со премиерот Зоран Заев, претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и опозициската БЕСА, Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Биљал Касами. Тоа ќе биде нов обид да се договорат околу референдумот што треба да ...

Заев му понудил на Мицкоски 3 министри во Владата за да повика гласање за референдумот

24Инфо - 21.07.2018

Заев му понудил на Мицкоски 3 министри во Владата за да повика на гласање за референдумот Заев му понудил на Мицкоски широка владина коалиција и амнестија на случаите поврзани со СЈО во замена за поддршката на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот и Договорот ...

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Либертас - 21.07.2018

– Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Нова лидерска средба во понеделник во 09 часот

24Инфо - 21.07.2018

Нова лидерска средба во понеделник во 09 часот Премиерот Зоран Заев упатил покани до лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУи и Беса за лидерска средба во понеделник, потврдувата за тв 24 дел од поканетите.

Што ќе се договорат партиските лидери?

Вечер Прес - 21.07.2018

Ќе успеат ли партиските лидери да се усогласат за стратешките прашања, ќе биде познато во текот на денов, по завршувањето на третата по ред лидерска средба која е планирана да започне во девет часот утрово.

Ниските страсти на Заев и Шекеринска не го поткупија националното достоинство и честа на Мицкоски

Република - 21.07.2018

Лидерската средба што се одржа во Клубот на пратениците во четвртокот поминала со тврди ставови и надмудрувања, а целокупната дискусија на домаќинот на средбата премиерот Зоран Заев се сведувала на операција со бројки за да се стигне до потребната ...

Времето може да почека

Локално - 21.07.2018

Изгледа апсурдно ВМРО-ДПМНЕ да не се изјаснува за одржување референдум за името, но и апсурдите се дел од политиката. А Зоран Заев знае дека со одолговлекувањето ќе биде промашен моментумот, пишува Дојче Веле.

Лидерската средба продолжува в понеделник

CivilMedia - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

еМагазин - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро.

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Бриф - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Дојрански договор

iPortal - 21.07.2018

-Aј па да не одиме на референдум! И наместо да се занимаваме со договорот со Грција и влезот во ЕУ и НАТО да се занимаваме со барањата на Мицкоски. Што ќе се случи? Ќе се отворат нови преговори со Грција.

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Локално - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро, потврдија за МИА од Владата.

Времето може да почека

Либертас - 21.07.2018

Изгледа апсурдно ВМРО-ДПМНЕ да не се изјаснува за одржување референдум за името, но и апсурдите се дел од политиката. А Зоран Заев знае дека со одолговлекувањето ќе биде промашен моментумот Во 1970-тите години еден бестселер ја одбележа ...

Лидерската средба продолжува во понеделник

Тера - 21.07.2018

Лидерската средба продолжува во понеделник во 9 часот во Клубот на пратениците во Скопје. Премиерот Заев веќе испратил покани до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА, а темата останува иста – постигнување заеднички договор околу изборот на ДИК и ...

Лидерската средба продолжува

Н.Македонија - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи денеска во девет часот наутро, потврдија од Владата.

Лидерска во понеделник во девет наутро

1tv - 21.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, со учество на лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами ќе продолжи в понеделник во девет часот наутро.

Закажана нова лидерска средба

365 - 21.07.2018

Премиерот Зоран Заев закажа нова лидерска средба, во понеделник во 9 часот. На последната лидерска средба, претставниците од партиите постигнале одредени доближувања на ставовите во врска со некои од отворените прашања.

Дојрански договор

Сакам да кажам - 20.07.2018

1 Не им се бендисувало името Северна Македонија. И мене. Ич не ми прави ќеф. И не е фер. И ич не е праведно. Ама, сега веќе не збориме за името. За тоа зборевме 25 години. Сега правиме муабет дали ти се бендисува тоа што ти го носи промената на ...

Договор нема, дијалогот продолжува - нема компромис за стратешките цели и амнестијата

24 Вести - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Македонски апсурд: Голем исчекор надвор, големи опструкции внатре

Deutsche Welle - 20.07.2018

Опструкциите немаат „милост“ дури и кога се во прашање врвните стратегиски приоритети на земјата. Блокадите на парламентот и натаму се решаваат на лидерски средби. „Сега се во рацете на лидерите“.

Кој, зошто и дали воопшто бара амнестија?

Канал5 - 20.07.2018

Дали изборот на ДИК и референдумот го кочи пазарењето за амнестија? Од опозициската партија по синоќа одржаниот извршен комитет соопштија дека се несериозни обидите на власта да ја манипулира јавноста со измислени образложенија дека се барало ...

Лидерски средби без договор: Дали условот на опозицијата за референдум е амнестијата?

ТВ21 - 20.07.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, не се откажува од нејзините барања. Инсистираат на, како што велат, веќе договорениот концепт за финансирање на политичките партии и за формирање на техничка влада според моделот до Пржино, 100 дена пред одржување на ...

Дојче Веле: ВМРО-ДПМНЕ зад сцената бара „индиректна“ амнестија

Нова ТВ - 20.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ наводно бара измени во Кривичниот законик, кои би воделе кон застарување на обвиненија за „злоупотреба на службена положба и овластување“, а со тоа кон индиректна амнестија на нејзини високи функционери, објави Дојче веле на македонски ...

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

+инфо - 20.07.2018

Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија. Ако знаеме дека Лидерската беше посветена на референдумот и процесите ...

Договор не е постигнат - Лидерите повторно ќе седнат на маса

Press24 - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Договор нема, дијалогот продолжува - нема компромис за стратешките цели и амнестијата

Сител - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Договор нема, дијалогот продолжува - нема компромис за стратешките цели и амнестијата

Кајгана - 20.07.2018

Скопје, 20 јули 2018 (МИА) - Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник ...

Дaли партиските лидери се искрени за она што точно разговараат на средбите?

Р.С.Европа - 20.07.2018

По четиричасовната средба на лидерите на четирите најголеми парти од која тие излегоа без да откријат многу детали, денеска ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека останува речиси на истите позиции. И премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Сугестивно наместо негативно референдумско прашање

Независен - 20.07.2018

Меѓу две опции – дали референдумското прашање да биде негативно или „сугестивно“, со тоа што ќе го стави во прв план членството на Македонија во НАТО и во ЕУ, македонските власти ја одбрале втората варијанта, а со цел и на таков начин да се влијае ...

Каракамишева го засени Мицкоски

Независен - 20.07.2018

Кога во средата околу 18 часот на лидерската средба во Клубот на пратеници претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дојде во друштво на Тања Каракамишева-Јовановска, многумина не успеаја да го сокријат изненадувањето.

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

Либертас - 20.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија.

Продолжува расправата за најжешките теми

CivilMedia - 20.07.2018

Лидерската средба, која се одржа вчера, продолжува вo недела навечер или понеделник наутро. Учесниците на вчерашната лидерска средба не постигнаа договор, но како што изјавија по завршувањето на состанокот за некои прашања се приближиле, но за некои ...

Лидерите ќе пробаат “трета среќа”

Вечер Прес - 20.07.2018

Заев потенцира дека компромиси не може да се прават околу стратешките цели на Македонија – влез во ЕУ и НАТО и за амнестијата, додека Мицкоски побара европско однесување не само на зборови туку со дела Договор нема, дијалогот продолжува.

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

iPortal - 20.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија.

Дојрански договор

Либертас - 20.07.2018

Ај па да не одиме на референдум! И наместо да се занимаваме со договорот со Грција и влезот во ЕУ и НАТО да се занимаваме со барањата на Мицкоски. Што ќе се случи? Ќе се отворат нови преговори со Грција.

Договор нема, дијалогот продолжува – нема компромис за стратешките цели и амнестијата

Локално - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Договор нема, дијалогот продолжува – нема компромис за стратешките цели и амнестијата

24Инфо - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

CivilMedia - 20.07.2018

Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“ на јавноста дека Заев и Шекеринска дошле неподготвени на Лидерската средба. Што може да значи тоа, сепак, не објаснија. Ако знаеме дека Лидерската беше посветена на референдумот и процесите ...

Македонски апсурд: Голем исчекор надвор, големи опструкции внатре

Либертас - 20.07.2018

Опструкциите немаат „милост“ дури и кога се во прашање врвните стратегиски приоритети на земјата. Блокадите на парламентот и натаму се решаваат на лидерски средби, пишува Дојче веле . „Сега се во рацете на лидерите“.

Договор нема, дијалогот продолжува – нема компромис за стратешките цели и амнестијата

CivilMedia - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Македонски апсурд: Голем исчекор надвор, големи опструкции внатре

iPortal - 20.07.2018

Oпструкциите немаат „милост“ дури и кога се во прашање врвните стратегиски приоритети на земјата. Блокадите на парламентот и натаму се решаваат на лидерски средби, пишува Дојче веле . „Сега се во рацете на лидерите“.

Договор нема, дијалогот продолжува – нема компромис за стратешките цели и амнестијата

Н.Македонија - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Договор нема, дијалогот продолжува – нема компромис за стратешките цели и амнестијата

1tv - 20.07.2018

Лидерската средба во скратен формат, во состав на претседателите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами, продолжува в недела навечер или понеделник наутро.

Лидерите далеку од договор, за референдумот не станало збор

Фокус - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Лидерската средба продолжи по паузата, партиите се далеку од договор

24 Вести - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Телма - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

Заев по лидерската средба: Компромиси за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Фокус - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по денешната лидерска средба истакна дека ќе продолжат со разговорите и се очекува нова средба да имаат во недела вечер или понеделник сабајле. „Стратешка цел на Република Македонија е полноправно членство во ЕУ и НАТО, ...

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Канал5 - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро. Истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Заев по завршувањето на лидерската средба: Никаква амнестија нема да има

ТВ21 - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Мицкоски: На лидерската средба не е отворена темата за формулацијата на референдумското прашање

ТВ21 - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев објави можно референдумско прашање, денеска нова лидерска

24 Вести - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Референдумското прашање би гласело: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот?

Фокус - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

Телма - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Денеска во 12 нова лидерска средба

Алсат-М - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев најави дека за денеска напладне е закажана уште една лидерска средба во помал состав. До ова доаѓа откако вчерашната лидерска средба во проширен состав ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со образложение дека ...

ВИДЕО од синоќешното обраќање на Заев: Јас сум широк човек, вреди да се разговара и понатаму

Фокус - 19.07.2018

Сите ние, кои останавме посветени до крај на оваа лидерска средба, сите сме за влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Заедно, сме за успех на референдумот на кој ќе одлучуваат граѓаните. Потенцирам, сите што останавме сме за успешен референдум како ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Телма - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Нова лидерска средба напладне според барањата на Мицкоски

Сакам да кажам - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев закажа нова лидерска средба во Клубот на пратеници за 12 часот според барањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, но не прецизираше кои партии ќе присуствуваат на средбата.

Социјалистите на Ѕинго заедно со СДСМ и ДУИ ќе работат за успешен референдум за ЕУ и НАТО

Сакам да кажам - 19.07.2018

Социјалистичката партија чиј лидер е Љубисав Иванов-Ѕинго заедно со СДСМ ќе работи за влез на Република Македонија во Европската унија и во НАТО. Претставниците на социјалистите, пратениците Владанка Авировиќ и Љупчо Димовски, кои беа на вчерашната ...

Билал Касами или Зијадин Села треба да одлучат кој ќе ја претставува албанската опозиција на стеснетата лидерска средба ...

Сакам да кажам - 19.07.2018

Движењето Беса, од тетовското крило предводена од Билал Касами или Алијансата за Албанците чиј лидер е Зијадин Села треба да одлучат која ќе биде опозициска партија на Албанците што ќе оди на лидерската средба во скусен формат што ја закажа ...

ВМРО-ДПМНЕ зад сцената бара „индиректна“ амнестија?

Deutsche Welle - 19.07.2018

ВМРО-ДПМНЕ наводно бара измени во Кривичниот законик, кои би воделе кон застарување на обвиненија за „злоупотреба на службена положба и овластување“, а со тоа кон индиректна амнестија на нејзини високи функционери.

На барање на Мицкоски денеска нова лидерска средба

Канал5 - 19.07.2018

Нова лидерска средба во клубот на пратеници за напладне закажа премиерот Заев. Ова откако по вчерашната ја напушти претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој побара денешната да биде како досегашните со четворицата лидери на најголемите ...

Почна лидерската средба, присутни лидери на четири партии

ТВ21 - 19.07.2018

Втората лидерска средба, која синоќа ја закажа премиерот Зоран Заев точно напладне почна во Клуб на пратеници. На барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денешната средба е во поинаков формат, за разлика од онаа вчерашната каде беа присутни лидери, плус ...

Касами од БЕСА го пополни четвртото место на лидерската средба, Мицкоски повторно ја донесе Каракамишева

Фокус - 19.07.2018

Почна втората фаза од лидерската средба во Клубот на пратеници, откако вчера лидерот на опозицијата го напушти состанокот предвреме. Прв во Клубот на пратеници пристигна претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со вицепремиерот, Бујар Османи, а по него ...

Касами дојде на лидерската средба како претставник на албанската опозиција

Сакам да кажам - 19.07.2018

Лидерот на тетовското крило на Движењето Беса Билал Касами дојде на денешната лидерска средба во Клубот на пратеници како претставник на албанската опозиција. Денешната лидерска средба се одржува во скусен формат на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Алсат-М - 19.07.2018

Со двајца лидери од опозицијата и двајца од партиите на власт, во Клубот на пратеници во Скопје започна најавената лидерска средба. Владејачката коалиција ја претставуваат претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, а опозициските ...

Лидерска средба во скратен состав во Клуб на пратеници

24 Вести - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје попладнево започна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии во Македонија.

Пауза на лидерската средба

Алсат-М - 19.07.2018

Лидерите на четирите најголеми партии во земјава, присутни на лидерската средба во Клубот на новинарите, заминаа на пауза. По двочасовните разговори се очекува тие да продолжат со својата работа за пронаоѓање на взаемно прифатливо решение за повеќе ...

Четирипартитна лидерска средба во клубот на пратениците

Канал5 - 19.07.2018

Без малку три часа во клубот на пратениците трае лидерската средба во стеснет состав која вчера ја побара претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Јавноста очекува со кои предлози денеска ќе излезе опозиционата партија , нешто што не можела ...

Заев по лидерската средба: Компромиси за стратешките цели и за амнестија за 27 април нема

Фокус - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по денешнатра лидерска средба истакна дека ќе продолжат со разговорите и се очекува нова средба да имаат во недела вечер или понеделник сабајле. „Разговорите траеја долго, разговаравме за многу работи, односно за престојниот ...

Заев: Ќе дадеме шанса на дијалогот – нова лидерска в недела!

Телма - 19.07.2018

„Трајат долго разговорите, раговаравме за доста суштини, околу референдумот и изборот на ДИК. Разговорите со опозицијата продолжуваат. Најверојатно недела вечер или понеделник наутро ќе има лидерска средба“, кажа Заев во кратката изјава после ...

Компромис нема за стратешките цели ЕУ и НАТО, Амнестија ќе нема, рече Заев, лидерската продолжува в недела

Сакам да кажам - 19.07.2018

Сакам да потсетам дека стратешките цели на сите парламентарни партии се полноправните членства во ЕУ и НАТО, изјави премиерот Зоран Заев по лидерската средба што во скратен формат од само четворица претседатели на партии се одржа попладнево во ...

Мицкоски: Целта ни е да не се замајуваат граѓани со повеќесмислени прашања на референдумот

Телма - 19.07.2018

„За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме, се договоривме во недела повторно да се сретнеме“, кажа Мицкоски по лидерската средба. „Целта ни е да не се замајуваат граѓани со повеќесмислени прашања на референдумот“, кажа ...

Мицкоски по лидерската средба: Не смеат да дозволат да ја манипулираат јавноста

Фокус - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба истакна дека после неколкучасовниот разговор за некои теми имале приближување на ставовите, за некои не. „Доколку навистина се стремиме кон европските вредности така треба и да се ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Канал5 - 19.07.2018

- Ако веќе се стремиме кон европските принципи треба така и да се однесуваме, а не само декларативно, треба да ги почитуваме Уставот и законите, а не да поставуваме повеќесмислени прашања за граѓаните, рече Мицковски.

Да не се замајуваат граѓаните со повеќесмислени прашања на референдумот, рече Мицкоски по лидерската средба

Сакам да кажам - 19.07.2018

За ВМРО-ДПМНЕ е спорна предлог-формулацијата на референдумското прашање, најави лидерот Христијан Мицкоски, кој по премиерот Зоран Заев излезе последен од денешната средба на четворицата партиски лидери во Клубот на пратеници.

Лидерите без договор, следи трета средба

Телма - 19.07.2018

Втората лидерска средба заврши со договор за трета викендов, најдоцна во понеделник. Така барем тврдат лидерите, кои и по денешната, четиричасовна средба, не открија повеќе детали од разговорите.

Без епилог заврши лидерската средба - нова во недела или во понеделник

Канал5 - 19.07.2018

Без епилог заврши денешната лидерска средба во Клубот на пратениците меѓу лидерите на СДСМ Заев, на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, на ДУИ Ахмети и на Беса- Касами. По без малку четиричасовните преговори Заев излезе со порака дека нема компромис за стратешките ...

Лидерската заврши без конкретен епилог, остануваат многу отворени прашања

ТВ21 - 19.07.2018

Без конкретен епилог заврши и втората лидерска средба. Иако според Заев постигнат е компромис за неколку барања на опозицијата, сепак, ниту еден од лидерите не сакаше да даде детали за какви барања станува збор.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски реферира за лидерската средба

24 Вести - 19.07.2018

Христијан Мицкоски вечерва на состанок на ИК реферира за денешната лидерска средба, позициите и преговорите со премиерот Зоран Заев. Според најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се дискутира и за опцијата којашто ја најави премиерот за референдумско ...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ вечерва разговара за референдумското прашање кое го понуди Заев

Фокус - 19.07.2018

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва има седница на која лидерот Христијан Мицкоски треба да ги извести партиските структури за лидерските средби кои се одржаа вчера и денеска. Исто така, Извршниот комитет треба да дискутира и за условите на ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

ТВ21 - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Сител - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема (ВИДЕО)

Стандард - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Мицкоски е оптимист – тврди не се разговара за амнестија

Нова ТВ - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба изјави дека е оптимист, објаснувајќи дека за некои прашања постигнале напредок, а за некои не, но истакна дека треба да се даде шанса во следните денови како работите ќе се ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Не може на референдумот да има двосмислени прашања

А1 On - 19.07.2018

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашањето кое вчера го соопшти премиерот Зоран Заев и додаде дека не го разгледале ниту во партијата.

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Макфакс - 19.07.2018

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање што вчера го соопшти премиерот Зоран Заев и додаде дека не го разгледале ниту во партијата.

Заев по лидерската средба: Нема компромис за стратешки цели, нема амнестија

Р.С.Европа - 19.07.2018

Разговорите траеја долго, разговаравме за многу работи, односно за престојниот референдум и формирањето на ДИК, изјави премиерот Зоран Заев по денешната лидерска средба во Клубот на пратеници во Скопје.

Мицкоски: За некои теми имаме придвижување во ставовите- европските вредности и принципи треба да ги применуваме на ...

Курир - 19.07.2018

За некои од темите имаме придвижување во ставовите, за некои немаме придвижување на ставовите. Се договоривме, генерално, во понеделник наутро или недела навечер да ги продолжиме разговорите во овој формат.

(ВИДЕО) Заев: Броени се деновите до референдумот, на следната лидерска средба очекувам решение

А1 On - 19.07.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев на прес-конференција по лидерската средба изјави дека разговорите траат долго и најави дека во недела или понеделник ќе се одржи нова лидерска средба.

Мицкоски: Да не се манипулира со граѓаните со повеќесмислени референдумски прашања

МКД - 19.07.2018

За некои детали имаме разбирање, за некои нема, да дадеме шанса на договорените наредни средби. Разговаравме за веќе познатите теми. Има приближување во ставовите, за други теми нема, изјави Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по ...

Мицкоски: Не условуваме со амнестија

+инфо - 19.07.2018

Не е услов амнестијата. Тоа е уште еден обид да се манипулира јавноста. Не треба да дозволиме да се манипулира треба да останеме принципиелни и чести, одговори претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба одговарајќи ...

Мицкоски: Не се разговара за амнестија, тоа е манипулација со јавноста

А1 On - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба истакна дека амнестијата не е дел од разговорите, а споменувањето на амнестија од страна на премиерот претставува манипулација со јавноста.

(Видео) Заев: Не даваме амнестија, ќе му дадеме шанса на дијалогот

Независен - 19.07.2018

Партиите ќе продолжат да разговараат во наредните денови во обид да ги усогласат ставовите околу референдумот и изборот на ДИК, најави премиерот Зоран Заев по завршувањето на денешната лидерска средба во Клубот на пратеници.

Мицкоски: За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме

Press24 - 19.07.2018

„За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме, се договоривме во недела повторно да се сретнеме“, кажа Мицкоски по лидерската средба. „Целта ни е да не се замајуваат граѓани со повеќесмислени прашања на референдумот“, кажа ...

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Макфакс - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија, ниту директна, ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали се разговара за некаква амнестија со оглед на тоа што Заев ја спомна во ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

Кајгана - 19.07.2018

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и ...

Лидерите без договор, дијалогот продолжува

Р.С.Европа - 19.07.2018

Лидерската средба заврши без договор меѓу власта и опозицијата, а ниту премиерот Зоран Заев, ниту лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не сакаа да откријат за што, како што наведоа, постигнале приближување во ставовите, а за што воопшто не ...

Заев на Фејсбук: Мицковски место да седи рамо до рамо со нас избега - кажуваме Да за иднината

Press24 - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев се огласи на социјалната мрежа Фејсбук по лидерската средба која траеше околу 4 часа синоќа во Клубот на пратеници. - Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и за да избереме стабилност, безбедност и иднина - ...

Мицкоски: Не смеат да дозволат да ја манипулираат јавноста

Таратур - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба истакна дека после неколкучасовниот разговор за некои теми имале приближување на ставовите, за некои не. За некои од темите имаме проближување на ставовите, за некои немаме, се ...

Лидерската без договор, ќе има и трета средба

Глас на Америка - 19.07.2018

Владата и опозицијата остануваат на своите ставови. За некои прашања има напредок во преговорите но по некои точки нема никакво поместување. Техничка влада по пржински модел е еден од условите на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на ДИК СКОПЈЕ - Втората ...

Лидерска средба во клубот на пратениците- ќе се постигне ли договор за референдумот и ДИК?

Сител - 19.07.2018

Лидерската средба заврши, договор нема. По 4 часа лидерите се договорија повторно да се сретнат во недела или понеделник. Што се договорило денеска не открија ниту Мицкоски ниту Заев. И двајцата признаа дека има напредок но не сакаа да изнесат ...

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Кајгана - 19.07.2018

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ ...

Сè се врти околу референдумот

Р.С.Европа - 19.07.2018

Да, веста дека првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски ја напушти лидерската во Клубот на пратениците, а дека таа продолжила и без него, веројатно сите ја прочитаа или слушнаа. Нова Македонија напиша: „ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија лидерската ...

Лидерската средба продолжува, нема согласност за референдумското прашање и за изборот на ДИК

МКД - 19.07.2018

По четири часа лидерите на четирите најголеми политички партии, СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и Беса денеска не се договорија за отворените прашања околу референдумот за промена на името. Од изјавите на Зоран Заев , Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал ...

Мицкоски за референдумот: Не треба да поставуваме повеќесмислени прашања за граѓаните

Стандард - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Независен - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев бескомпромисен за амнестија, Мицкоски вели дека за тоа не се разговара

А1 On - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија, ниту директна, ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали се разговара за некаква амнестија со оглед на тоа што Заев ја спомна во ...

Денес на пладне нова лидерска средба во Клубот на пратеници

Таратур - 19.07.2018

Референдум со консултативен карактер, а прашањето до граѓаните најверојатно ќе биде: „дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?, рече премиерот Заев вчера по завршување на лидерската ...

Нова лидерска средба во потесен состав

Сител - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Мицкоски: Ако се стремиме кон европски принципи, тогаш така и да се однесуваме

Р.С.Европа - 19.07.2018

По завршувањето на лидерската средба, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и опозицијата успеале да ги ...

Лидерите пристигнаа - започна Лидерската средба

Press24 - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

На пладне нова лидерска средба, во скратен формат

МКД - 19.07.2018

Синоќа, откако Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти лидерската средба и побара нова во скратен формат, премиерот Зоран Заев го продолжи состанокот со лидерите на политичките партии, го усогласи референдумското прашање и потоа ...

Лидерска средба во помал состав за референдумот за името

Р.С.Европа - 19.07.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа најави дека за денеска напладне е закажана уште една лидерска средба во помал состав. До ова доаѓа откако вчерашната лидерска средба во проширен состав ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Сител - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Лидерите без договор - лидерската средба продолжува наредниве денови

Press24 - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Нова лидерска средба на барање на Мицкоски

Макфакс - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев за денеска напладне најави нова лидерска средба во помал состав. Тоа е на барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој синоќа ја напушти средбата во клубот на пратеници.

Мицкоски го барал Села на средбата - Заев го покани Касами

Press24 - 19.07.2018

Зоран Заев од СДСМ, Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети од ДУИ и Билал Касами од тетовското крило на БЕСА, се четворицата лидери кои денеска седнаа на лидерската средба во потесен состав.

Посакуван датум за референдум - 30 септември

Независен - 19.07.2018

Владејачките партии преферираат референдумот да се одржи на 30 септември. Овој датум, според наши информации, го посочил и премиерот Зоран Заев на вчерашната лидерска средба во Клубот на пратеници.

(ВИДЕО) Почна лидерската средба

А1 On - 19.07.2018

Лидерите на четирите политички партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА пристигнаа на лидерската средба за подготовка на референдумот, која се одржува во Клубот на пратениците. Прв на средбата пристигна Али Ахмет од ДУИ, потоа премиерот на државата Зоран ...

Заев, Ахмети, Мицкоски и Касами седнаа на денешната лидерска средба

Таратур - 19.07.2018

Денес на пладне, во Клубот на пратеници, во потесен состав, започна лидерската средба за подготовките за референдумот за Договорот со Грција. На средбата дојдоа лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса, а партијата на Зијадин Села, Алијанса за ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Сител - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Денеска нова лидерска, Заев го објави можното референдумско прашање

Нова ТВ - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: „Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?“, како и тоа дека претстојниот ...

Заев објави како планира да гласи референдумско прашање, нова лидерска напладне

Курир - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Нова ТВ - 19.07.2018

Почна лидерската средба на која се присутни премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката н партијата Радмила Шекеринска, Лидерот на ДУИ Али Ахмети и заменик претседателот на Владата, Бујар Османи како и претседателот на ...

Во Клубот на пратеници започна лидерската средба во потесен состав

МКД - 19.07.2018

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба за подготовките за референдумот за Договорот со Грција. Денешната средба е во потесен состав за разлика од синоќа. На средбата дојдоа лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Беса, а партијата на Зијадин ...

Почна лидерската средба во скратен состав

Р.С.Европа - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии. На денешните разговори се само лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на ...

Мицковски во друштво на Каракамишева - Заев со Шеќеринска на средбата

Press24 - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците веќе започна лидерската средба од која вчера Христијан Мицковски стана и си замина, па побара нова, а премиерот Заев ја закажа за денеска. На средбата во Клубот на пратеници Заев е придружуван од вицепремиерката Радмила ...

Партиите се уште далеку од договор

Стандард - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Мицкоски го бараше Села, Заев го покани Касами

+инфо - 19.07.2018

Зоран Заев од СДСМ, Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ, Али Ахмети од ДУИ и Билал Касами од тетовското крило на БЕСА, се четворицата лидери кои денеска седнаа на лидерската средба во потесен состав.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Независен - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Шекеринска и Заев целосно неподготвени и збунети на лидерската средба, немаат одговор на ниту едно прашање

Курир - 19.07.2018

Од она што го дознаваме Шекеринска и Заев биле целосно неподготвени на лидерската средба. Шекеринска предничела со нејзиното збунето однесување, а на моменти тоа предизвикало и смеа кај дел од учесниците во процесот.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

А1 On - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Лидерска: Разликите остануваат – Заев вели одиме чекор по чекор

Нова ТВ - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

Лидерската продолжува, Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот

Р.С.Европа - 19.07.2018

Лидерската средба на Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами продолжи по половина час пауза и без официјалнаи информации за првиот дел од состанокот. Неофицијално, од СДСМ само накратко велат дека разговорите продолжуваат, но дека ...

Мицковски и Заев далеку од договор

Press24 - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

На лидерската средба не е постигнат договор, следуваат нови средби

МКД - 19.07.2018

Лидерска средба заврши. Договор не е постигнат. Договорено е преговорите да продолжат. Али Ахмети рече дека оваа историска шанска треба да се искористи и да се најде заедничко решение. Следуваат подетални информации.

Помалите партии се понудиле да ја напуштат средбата наместо Мицкоски, но тој одбил

А1 On - 19.07.2018

Откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашната лидерска средба изјавил дека во знак на револт ќе го напушти состанокот бидејќи за прашањата за референдумот и изборот на членовите на ДИК сака да разговара само со четирите ...

Средбата заврши, договорот ќе почека

Независен - 19.07.2018

По безмалку четири часа разговори зад затворени врати, заврши средбата меѓу лидерите на четирите најголеми партии, според информациите, без конкретен договор засега. Не се исклучува разговорите што се водеа и денеска во Клубот на пратеници да ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

А1 On - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

+инфо - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Макфакс - 19.07.2018

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната средба да биде постигнато решение за Државната изборна комисија.

Заев: Амнестија, директна или индиректна, нема да има

МКД - 19.07.2018

Разговорите со опозицијата траат долго. Овие раговори ќе продолжат, веројатно во недела вечер или понеделник наутро. Разговорите се поврзани со процесот за претстојниот референдум и со формирањето на Државната изборна комисија, изјави Зоран Заев, ...

Заев: Да дадеме шанса на дијалогот, лидерска в недела или понеделник ВИДЕО

+инфо - 19.07.2018

Разговаравме за многу сиштиниски прашања. За тоа пред што е исправена нашата земја, рече премиерот Зоран Заев по четиричасовната лидерска средба со лидерите Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Билал Касами.

Напладне нова лидерска средба меѓу Заев и Мицковски

Независен - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Заев: Ќе дадеме шанса на дијалогот – нова лидерска в недела!

Таратур - 19.07.2018

„Трајат долго разговорите, раговаравме за доста суштини, околу референдумот и изборот на ДИК. Разговорите со опозицијата продолжуваат. Најверојатно недела вечер или понеделник наутро ќе има лидерска средба“, кажа Заев во кратката изјава после ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба

Тера - 19.07.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ синоќа ја напушти лидерската средба од Клубот на пратениците. Во изјава за медиумите тој вели: „Сакам да ве информирам дека ВМРО-ДПМНЕ беше дел од т.н. лидерска средба овде во ,,Клубот на пратеници’’, заедно со претседателите ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Вечер Прес - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Вечер Прес - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Лидерска средба во помал состав, продолжува во недела вечер

Вечер Прес - 19.07.2018

ЗАЕВ: Компромиси околу стратешките цели на Македонија нема да има! Премиерот Зоран Заев истакна дека разговорот со партиските лидери продолжува во недела вечер или понеделник наутро ќе има нова лидерска средба.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Вечер Прес - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Лидерската продолжува: Премиерот бара поддршка за НАТО и ЕУ, Мицкоски за темите од март и април

Бриф - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Локално - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Лидерска средба во помал состав за референдумот за името

Точка - 19.07.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа најави дека за денеска напладне е закажана уште една лидерска средба во помал состав. Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ...

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Точка - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали се разговара за некаква амнестија со оглед на тоа што Заев ја спомна во ...

Мицкоски реферира пред извршниот на ВМРО ДПМНЕ за лидерската средба

24Инфо - 19.07.2018

Мицкоски реферира пред извршниот на ВМРО ДПМНЕ за лидерската средба Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва има седница на која лидерот Христијан Мицкоски треба да ги извести партиските структури за лидерските средби кои се одржаа вчера и денеска.

Заев најави нова лидерска средба за утре

Република - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев за утре закажа нова лидерска средба во Клубот на пратеници во 12 часот. Ова е епилогот од повеќе часовната средба на лидерите на политичките партии која претходно по час и половина ја напушти лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан ...

Еве како би гласело референдумското прашање!

iPortal - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Мицкоски: Да превенираме каков било обид да се изигра волјата на граѓаните

Мета - 19.07.2018

По четиричасовната лидерска средба во Клубот на пратеници, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека лидерите на четирите најголеми политички партии за некои од прашањата имаат приближување на ставовите, а за некои немаат.

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

CivilMedia - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

(ВИДЕО) Заев го искара Мицкоски, за денеска во 12 часот закажа нова лидерска

еМагазин - 19.07.2018

За лидерот на СДСМ и премер на Република Македонија, Зоран Заев, однесувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е несериозно, неодгороно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, изјави Заев по лидерската ...

Заев објави можно референдумско прашање и нова лидерска напладне

Локално - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

(ВИДЕО) Кој дојде на лидерската за референдумот за името

еМагазин - 19.07.2018

На лидерската средба во Клубот на пратеници, на која ценртрална тема беше престојниот референдум за името, која траеше четири часа, беа поканети лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник.

Заев: Нема амнестија, нова лидерска средба во недела

24Инфо - 19.07.2018

Заев: Нема амнестија, нова лидерска средба во недела Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев по денешната лидерска средба изјави дека денешните разговори траеле долго и на нив тема биле прашањата кои се суштински поврзани со референдумот.

(ВИДЕО) Можно референдумот прашањето – Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција

Бриф - 19.07.2018

Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција е прашањето за престојниот референдум, кој треба да се одржи оваа есен, а кое синоќа премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев го соопшти како можна ...

Лидерската продолжува – нема компромиси за стратешките цели и европските вредности

Вечер Прес - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Локално - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а како Билал Касами од Беса ...

Заев објави можно референдумско прашање, нова лидерска напладне

24Инфо - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по синоќешната лидерска средба соопшти дека референдумското прашање би можело да биде: Дали сте за членство во ЕУ и во НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција? и оти претстојниот референдум ...

Нова лидерска, на старо место, напладне

Фактор - 19.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ објави дека прашањето на референдумот кој би требало да се одржи наесен да гласи : „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција? Ова прашање како можна опција е ...

Разликите остануваат – Заев вели одиме чекор по чекор

Тера - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

ВИДЕО од синоќешното обраќање на Заев: Јас сум широк човек, вреди да се разговара и понатаму

iPortal - 19.07.2018

Сите ние, кои останавме посветени до крај на оваа лидерска средба, сите сме за влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Заедно, сме за успех на референдумот на кој ќе одлучуваат граѓаните. Потенцирам, сите што останавме сме за успешен референдум како ...

Денеска нова лидерска средба во Клубот на пратеници во 12 часот, но во потесен состав

Мета - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заева синоќа најави нова лидерска средба денеска напладне во Клубот на пратеници, но овој пат на четирите најголеми политички партии, така како што бараше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој синоќа ја напушти лидерска ...

Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот

iPortal - 19.07.2018

Лидерската средба на Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами продолжи по половина час пауза и без официјалнаи информации за првиот дел од состанокот. Неофицијално, од СДСМ само накратко велат дека разговорите продолжуваат, но дека ...

Лидерска: Разликите остануваат – Заев вели одиме чекор по чекор

iPortal - 19.07.2018

По получасовната пауза на лидерската средба, претставниците на четирите поголеми партии се вратија на преговарачката маса во Клубот на пратениците. Дел од присутните велат дека се далеку од договор.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Република - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, и Билал Касами од Беса.

Лидерската средба продолжи, партиите далеку од договор

Либертас - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, и Билал Касами од Беса.

Заев закажа нова лидерска за денеска напладне, во помал состав

iPortal - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев во изјава по вечерашната средба кажа дека закажува нова лидерска средба по барањето на Христијан Мицкоски на која ќе присуствуваат лидерите на четирите најголеми партии. -Однесувањето на Мицкоски е навредливо и недостоинствено.

Мицкоски сам пиеше кафе на паузата

CivilMedia - 19.07.2018

За време на паузата лидерите Заев, Ахмети и Касами седеа на една маса, додека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски кафето го испи во дворот на Клубот на пратеници. Официјална информација за тоа што се разговарало во првиот дел од средбата засега нема.

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Бриф - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

(Видео) Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Локално - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев по лидерската средба: Компромиси за стратешките цели и за амнестија за 27 април нема

iPortal - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по денешнатра лидерска средба истакна дека ќе продолжат со разговорите и се очекува нова средба да имаат во недела вечер или понеделник сабајле. „Разговорите траеја долго, разговаравме за многу работи, односно за престојниот ...

Мицкоски повторно ја донесе Каракамишева на Лидерска средба

Бриф - 19.07.2018

Почна втората фаза од лидерската средба во Клубот на пратеници, откако вчера лидерот на опозицијата го напушти состанокот предвреме. Прв во Клубот на пратеници пристигна претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со вицепремиерот, Бујар Османи, а по него ...

Заев: Мицкоски се однесува несериозно, неодговорно и навредливо кон политички субјекти и граѓаните на Македонија

CivilMedia - 19.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Заев: Броени се деновите до референдум, решение за ДИК на следната лидерска

Точка - 19.07.2018

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната средба да биде постигнато решение за Државната изборна комисија.

Почна лидерската средба во Клубот на пратеници

Мета - 19.07.2018

Со половина час задоцнување, започна лидерската средба помеѓу лидерите на владејачкото мнозинство и лидерите на опозицијата од македонскиот и албанскиот политички блок. На средбата присуствуваат премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерката и ...

Заев по лидерската: Амнестија директна или индиректна нема

еМагазин - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Касами ја претставува Беса, Мицковски повторно со Каракамишева

iPortal - 19.07.2018

Почна втората фаза од лидерската средба во Клубот на пратеници, откако вчера лидерот на опозицијата го напушти состанокот предвреме. Прв во Клубот на пратеници пристигна претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со вицепремиерот, Бујар Османи, а по него ...

Mицкоски: Не треба да не се изигра волјата на граѓаните

Фактор - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба денеска изјави дека по неколкучасовниот разговор за некои теми имале приближување на ставовите, за некои не. Но, тој вели дека е оптимист, но нагласи дека Уставот и законите мора ...

(ВИДЕО) Сите очи вперени во Лидерската средба

Бриф - 19.07.2018

Во Клубот на пратеници во тек е лидерската средба на која се присутни Претседателот на Владата на Република Македонија и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заменик претседателка на Владата на Република Македонија, Радмила Шекеринска, лидерот на ДУИ ...

Лидерската за денеска заврши, продолжува в недела или в понеделник

Тера - 19.07.2018

Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев по денешната лидерска средба изјави дека денешните разговори траеле долго и на нив тема биле прашањата кои се суштински поврзани со референдумот. а со тоа и со формирањето на ДИК.

ВИДЕО: Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами дојдоа на лидерска средба во Клубот на пратеници

Либертас - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Сите погледи свртени кон лидерската средба

CivilMedia - 19.07.2018

Собранието со 76 гласа „за“, без воздржани и без против, ја донесе Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Република Македонија во НАТО. И опозицијата, односно ВМРО-ДПМНЕ денеска ја поддржа Декларацијата.

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Точка - 19.07.2018

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашањето кое вчера го соопшти премиерот Зоран Заев и додаде дека не го разгледале ниту во партијата.

Почна лидерската средба во скратен состав

24Инфо - 19.07.2018

Почна лидерската средба во скратен состав Во Клубот на пратениците во Скопје почна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии.

Почна лидерската средба во скратен состав

iPortal - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна лидерската средба во скратен состав, за разлика од синоќешната на која присуствуваа претставници на поголем број партии. На денешните разговори се само лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на ...

Тешка лидерска средба во „елитен“ состав, по барање на Мицкоски

CivilMedia - 19.07.2018

По синоќешната лидерска средба која Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштил, барајќи скратен партиски состав за да се искаже, денеска се одржува лидерска средба меѓу Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами.

Заев по лидерската средба: Компромиси за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Либертас - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по денешната лидерска средба истакна дека ќе продолжат со разговорите и се очекува нова средба да имаат во недела вечер или понеделник сабајле. „Стратешка цел на Република Македонија е полноправно членство во ЕУ и НАТО, ...

(ВИДЕО) Ќе има ли договор: Кој се е присутен на денешната лидерска

еМагазин - 19.07.2018

По барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој вчера ја напушти лидерската средба, на која централно прашање беше престојниот референдум за името, денеска на истата локација, во Клубот на пратениците се одржува нова средба.

Заев и Шекеринска збунети на лидерската средба, немаат одговор на ниту едно прашање

Република - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерката Радмила Шекеринска затечени на лидерската средба, дознава „Република“. Според нашите сознанија Заев и Шекеринска дошле целосно неподготвени на средбата.

Паузата заврши - ќе има ли договор за референдумот?

Фактор - 19.07.2018

Во Клубот на пратениците по пауза од половина час продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во државата. Официјална информација за тоа што се разговарало во првиот дел засега нема.

Тандемот Каракамишева-Мицкоски бараат техничка влада, времето тече…

CivilMedia - 19.07.2018

Наспроти утврдената агенда, да се разговара, односно да се преговара за ДИК и за референдумот, двоецот Мицкоски-Каракамишева од ВМРО-ДПМНЕ наметнуваат поинакви теми на лидерската средба. Според нив, мора прво да се договорат за техничка влада пред ...

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Република - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Мицкоски по лидерската: За некои прашања постигнавме приближување, за некои не

еМагазин - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев: Компромиси нема за стратешките цели на Република Македонија

Фактор - 19.07.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба денеска изјави дека компромиси нема за стратешките цели на Република Македонија, а амнестија директна или индиректна нема. Рече дека разговорите продолжуваат.

ЖИВО -Заврши лидерската средба !

Локално - 19.07.2018

Засега нема договор, продолжуваат разговорите од понеделник. Премиерот нагласи дека има прачања кои лесно се договараат и за некои кои потешко оди но сигурен е дека нема да има договор за Амнестија и отсапки од ЕУ и НАТО нем/ Парламентот продолжува ...

Заев: Ќе дадеме шанса на дијалогот – нова лидерска в недела!

iPortal - 19.07.2018

„Трајат долго разговорите, раговаравме за доста суштини, околу референдумот и изборот на ДИК. Разговорите со опозицијата продолжуваат. Најверојатно недела вечер или понеделник наутро ќе има лидерска средба“, кажа Заев во кратката изјава после ...

Мицкоски е оптимист – тврди не се разговара за амнестија

iPortal - 19.07.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по денешната лидерска средба изјави дека е оптимист, објаснувајќи дека за некои прашања постигнале напредок, а за некои не, но истакна дека треба да се даде шанса во следните денови како работите ќе се ...

Заев: Од СПМ рекоа дека се посебна партија од ВМРО-ДПМНЕ и останаа на средбата

iPortal - 19.07.2018

Социјалистичката Партија на Македонија остана до крајот на лидерската средба, таа за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, одговори премиерот Зоран Заев на прашањето дали со тоа што од партијата на Љубисав Иванов – Ѕинго останале до крајот на ...

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

Вечер Прес - 19.07.2018

Предмалку во Клубот на пратениците по 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав,почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев закажа нова лидерска средба, однесувањето на Мицкоски го нарече неодговорно

Тера - 19.07.2018

„Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејкти и граѓаните на Македонија“ изјави премиерот ...

Мицкоски: Европските вредности да ги почитуваме, но не само декларативно

Либертас - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Бриф - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Заев: Компромис за стратешките цели нема, амнестија директна или индиректна нема

Република - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Заев: Компромиси за стратешките цели нема, разговорите продолжуваат в недела

Мета - 19.07.2018

За некои прашања полесно се договараме за некои потешко, разговорите ќе продолжат или в недела вечер или в понеделник сабајле, кога очекувам да се најде конкретно решение за формирање на ДИК и за референдумот, изјави премиерот Зоран Заев по ...

Лидерската продолжува – нема компромиси за стратешките цели и европските вредности

Н.Македонија - 19.07.2018

Лидерската средба во скратен формат која се одржа денеска во Клубот на пратениците заврши по речиси четири часа, но без постигнат договор околу прашањата поврзани со престојниот референдум и формирањето на Државната изборна комисија.

Мицкоски: Треба да ги почитуваме Уставот и законите, а не да поставуваме повеќесмислени прашања

Н.Македонија - 19.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по завршувањето на денешната лидерска средба во скратен состав изјави оти на неа се разговарало за теми кои биле дел од веќе отворените преговори во март-април и оти за некои од нив позицијата и ...

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници (видео)

Н.Македонија - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев: Нема компромис за стратешките цели

Н.Македонија - 19.07.2018

Преговорите меѓу лидерите на политичките партии околу прашањето за референдумот и формирањето на Државната изборна комисија (ДИК) продолжуваат во недела навечер или понеделник наутро, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на ...

Лидерската средба продолжи – партиите далеку од договор

1tv - 19.07.2018

По половина час пауза во Клубот на пратениците продолжи средбата на лидерите на четирите најголеми партии во земјата. Официјална информација за тоа што се разговарало во првиот дел од средбата засега нема.

Заев, Мицкоски, Ахмети и Касами на лидерска средба во Клубот на пратеници

1tv - 19.07.2018

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците почна новата рунда разговори, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, ...

Заев најави нова лидерска во недела или понеделник, Мицкоски потврди дека имало напредок

1tv - 19.07.2018

Без да даде повеќе детали за разговорите на четиристраната лидерска средба, премиерот Заев најави нова, во недела навечер или во понеделник наутро, на која очекува дека власта и опозицијата ќе постигнат договор и ќе ги одблокираат процесите.

Мицкоски ја напушти лидерската средба, Заев закажа нова за утре во 12 часот

365 - 19.07.2018

На прес-конференција по лидерската средба, премиерот Заев изјави дека напуштањето на лидерот на опозицијата е недолично и неодговорно. Поради тоа, Заев најавува нова лидерска средба во потесен состав, уште утре во 12 часот, одговарајќи на барањето ...

Ни денеска не падна никаков договор на лидерската средба

365 - 19.07.2018

На денешната лидерска средба, која беше во потесен состав, на барање на Христијан Мицкоски, не е договорено ништо, но барем е постигнато доближување на одредени ставови. Премиерот Зоран Заев најави нова лидерска средба во недела навечер или ...

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

ТВ21 - 18.07.2018

Сите што останавме на лидерската средба сме за успешен референдум, а однесувањето на Мицкоски демонстрирано во име на ВМРО-ДПМНЕ е несериозно, неодговорно и навредливо кон сите политички субјејктки и граѓаните на Македонија, рече вечерва премиерот и ...

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

Канал5 - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Мицкоски ќе присуствува на денешната лидерска средба

Телма - 18.07.2018

Лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе присуствува на лидерската средба. Од партијата за телма потврдија дека тој ја прифатил поканата од премиерот Зоран Заев кој ја закажа средбата во 18 часот во Клубот на пратениците.

На лидерската средба поканети Ѕинго и двајцата лидери на БЕСА

Фокус - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Лидерска средба за подготовка на референдумот

ТВ21 - 18.07.2018

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ги покани на средба денеска во 18 часот во Клубот на пратениците лидерите на политичките партии со повеќе од еден пратеник во Собранието. Се очекува на средбата да стане збор за надминување на разликите со ...

Заев: Од лидерската средба очекувам да го определиме датумот за референдум

Фокус - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба што вечерва треба да се одржи во Клубот на пратеници, на маса како тема ќе го стави референдумот, кој согласно договорот со Грција треба да се спроведе наесен.

Почна лидерската средба, Ѕинго ги прати Димовски и Авировиќ

Фокус - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците во Скопје почна средбата на лидерите на парламентарните партии со повеќе од еден пратеник иницирана од премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев. На средбата треба да се надминат разликите меѓу владејачките партии и опозицијата ...

Мицкоски ја напушти лидерската бара нова средба во потесен формат

24 Вести - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни партии не се присутни и, како што кажа, ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба, не му се допаднал концептот

ТВ21 - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба еден час по почетокот. Во изјавата за медиумите рече дека за нив не бил јасен концептот зошто сите претставници на сите парламетнарни партии не се присутни и, како што кажа, ...

Заев: Утре нова лидерска, однесувањето на Мицкоски неодговорно

Канал5 - 18.07.2018

Заев соопшти дека за утре во 12 часот е закажана уште една лидерска средба во помал состав на која, како што истакна, Мицкоски ќе може да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ, како и дали е за тоа граѓаните да одлучуваат за иднината на Македонија.

Попладнево лидерска средба во Клубот на пратеници

Алсат-М - 18.07.2018

Денеска во 18 часот во Клубот на пратеници, ќе се одржи лидерска средба на парламентарните партии. Форматот ќе биде 1+1 (лидерот на партијата плус уште еден претставник). Поканети се сите партии што имаат повеќе од еден пратеник.

Ќе има ли договор за ДИК и референдумот на лидерската средба?

Телма - 18.07.2018

Премиерот Заев очекува на лидерската средба сите политички партии да постигнат договор за ДИК , за датумот на одржување на референдумот и да се дефинира референдумското прашање. Измените на Изборниот законик биле пуштени од прагматични причини, со ...

Заев на средба со лидерите на партиите за подготовка на референдумот

24 Вести - 18.07.2018

Дали и кога ќе има реферндум, кое би било реферндумското прашање и каков ќе биде карактерот на референудмот, но и најважното дали власта ќе продлжи да ги турка измените на изборните правила без опозиција, или ќе има консензус меѓу Зеав и Мицкоски - ...

Лидерската ќе одлучи за референдумот

Канал5 - 18.07.2018

И Заев и Ахмети од лидерската средба очекуваат договор за референдумот и Државната изборна комисија која треба наесен да го спроведе. Премерот порача дека треба да се испочитува она што граѓаните го очекуваат од партиите.

Каракамишева го придружува Мицкоски на лидерската средба

Фокус - 18.07.2018

Преседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски предмалку пристигна во Клубот на пратениците на лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев. Мицкоски дојде во придружба на професорката Татјана Каракамишева.

Аналитичарите скептични, не очекуваат никаков договор помеѓу партиите на лидерската средба

ТВ21 - 18.07.2018

Освен што не се очекува доближување на ставовите, лидерската средба може да предизвика дополнителни проблеми во политиката во земјата, смета аналитичарот Петар Арсовски, додавајќи дека опозицијата ќе продолжи со обидите за блокирање на референдумот ...

Лидерска средба- ќе има ли договор за референдум?

Канал5 - 18.07.2018

Ќе има ли договор за Државната изборна комисија и за референдумот ќе се знае повеќе по лидерската средба, која е најавена со почеток во 18,00. Лидерства средба ќе се одржи во Клубот на пратениците. Таму е нашиот репортер Јован Горговски.

(ФОТО) Десетина луѓе протестираат пред Клубот на пратеници

Фокус - 18.07.2018

Десетина граѓани со протест ги пречекаа лидерите на парламентарните партии пред да започне лидерската средба во Клубот на пратеници. Тие на партиските лидери им порачаа дека не ги гласале за да го менуваат името на државата.

Мицкоски ја напушти лидерската средба

Канал5 - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба во Клубот на пратеници. Тој од премиерот Заев побара да организира лидерска средба од досегашниот формат на која би присуствувале само лидерите на големите парии од власта и ...

Мицкоски ја напушти лидерската

Телма - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската. По час и половина излезе од средбата, со повик до премиерот Заев најдоцна до понеделник да свика нова средба во формат како досегашниот, со лидерите на најголемите македонски партии и ...

Мицкоски ја напушти средбата зашто не биле поканети сите партии и побара нова средба само со четирите партии

Фокус - 18.07.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по еден час ја напушти лидерската средба која ја свика премиерот Зоран Заев. Мицкоски рече дека тој го изразил револтот зошто на средбата не се поканети сите парламентарни партии, туку само оние кои ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба оти му бил чуден форматот, побара нова до понеделник

Сакам да кажам - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба во Клубот на пратеници бидејќи, според него, била организирана во чуден формат и побара од премиерот Зоран Заев до понеделник да организира, како што кажа, вистинска лидерска ...

Мицкоски замина, лидерската продолжи

Канал5 - 18.07.2018

Во Клубот на пратениците се уште никој од учесниците на лидерската средба не даде каква било изјава, иако веќе имаше куса пауза, а и претходно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски си замина.

Мицкоски: Им се извинуваме на партиите кои не беа поканети, во нивно име протестираме

Фокус - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја напушти вечерашната лидерска средба на која требаше да го каже партискиот став за референдумот и „протестираше“ зошто не биле поканети сите парламентрани партии, туку оние со по најмалку двајца пратеници.

Заев за утре му закажа нова лидерска средба на Мицкоски само со четирите партии

Фокус - 18.07.2018

Премиерот Зоран Заев во изјава по вечерашната средба кажа дека за утре закажува нова лидерска средба по барањето на Христијан Мицкоски на која ќе присуствуваат лидерите на четирите најголеми партии.

Заев најави дека референдумот ќе биде консултативен, утре нова лидерска

Телма - 18.07.2018

Штотуку заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на пратеници. Премиерот Заев рече дека на средбата разговарале за референдумското прашање и можноста да биде консултативен. Го осуди демонстративното напуштање на Мицкоски, кој замина од ...

Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа Заев

Сакам да кажам - 18.07.2018

Дали сте за членство во Европската унија и НАТО со прифаќање на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ќе гласи референдумското прашање, кажа вечерва по завршување на лидерската средба премиерот Зоран Заев.

Утре на пладне нова лидерска средба

Алсат-М - 18.07.2018

Планираниот референдум ќе има консултативен карактер, а прашањето до граѓаните најверојатно ќе биде: „дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?, рече премиерот Заев по завршување на ...

Заев најави консултативен референдум и можно прашање-„Дали сте за ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот со Грција“

24 Вести - 18.07.2018

Заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на пратеници. Премиерот Заев рече дека на средбата разговарале за референдумското прашање и можноста да биде консултативен. На средбата разговараме за можното референдумско прашање во насока на „Дали ...

Заев: Од СПМ рекоа дека се посебна партија од ВМРО-ДПМНЕ и останаа на средбата

Фокус - 18.07.2018

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, одговори премиерот Зоран Заев на прашањето дали со тоа што од партијата на Љубисав Иванов – Ѕинго останале до крајот на состанокот во Клубот на пратениците, ...

Заев: Заедно сме за успех на референдумот

24 Вести - 18.07.2018

Заврши лидерската средба која се одржа во Клубот на пратеници. На неа до крај останаа премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и Радмила Шекеринска, Али Ахмети и Бујар Османи од ДУИ, Зијадин Села и Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, Мендух Тачи и ...

Мицкоски ја напушти лидерската средба, бара нова

Р.С.Европа - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба во Клубот на пратениците по еден час од нејзиното започнување. Тој изјави дека му пренел на премиерот Зоран Заев дека смета оти е потребна нова лидерска средба која би се одржала ...

Утре средба Заев-Мицкоски?

Независен - 18.07.2018

Откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти лидерската средба негодувајќи за форматот, поточно затоа што се поканети сите парламентарни партии, партиски извори јавуваат дека можно е утре премиерот Зоран Заев да го покани на тет а тет средба лидерот на ...

Мицкоски бара нова лидерска, си замина од Клубот на пратеници

+инфо - 18.07.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски ја напушти лидерската средба и побара нова средба до понеделник со четирите лидери на најголемите партии. – ВМРО-ДПМНЕ беше дел од таканаречената лидерска средба во Клубот на преатеници заедно со ...