TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Паника на крузер поради сомневање за појава на ебола

24 Вести - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и Мексико не му дадоа дозвола да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, ќе се ...

Крузерот се враќа во САД – медицинската сестра во карантин

Канал5 - 19.10.2014

Крузерот „Карнивал меџик“ , кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и Мексико не му дадоа дозвола да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено ...

Канада во Женева праќа вакцина против ебола

Канал5 - 19.10.2014

Канадската влада утре во седиштето на светската здравствена организација во Женева ќе испрати 800 дози на вакцина против ебола , што успешно била тестирана врз животни, а во тек е нејзино тестирање и ...

Тексас: Патничката на крузерот нема ебола

Алфа - 19.10.2014

На бродот се наоѓа медицинска сестра од тексашката Презбитеријанска болница во Далас, во која беше лекуван првиот пацеит, кој во САД почина од ебола, Томас Ерик Данкан.

Паника од ебола на крузер

Нетпрес - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и Мексико не му дадоа дозвола да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, ќе се ...

Тексас: Патничката на крузерот нема ебола

+инфо - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и во Мексико не му дозволија да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, денеска ...

Кумановци ја одбија „Флуор“ за работа во Либерија

+инфо - 19.10.2014

Американската компанија „Флуор”, која работи на логистичка поддршка на американските трупи во Авганистан, од неодамна започна со затворање на тамошните бази, а голем број кумановци се вратија дома по ...

Ебола: Одговори на 9-те најбитни прашања

+инфо - 19.10.2014

Што е ебола? Како се пренесува? Кои се симптомите? Дали постои лек? Ова се само некои од прашањата кои им се вртат во глава на многу луѓе ширум светот, а ние ви ни носиме и нивните одговори.

Тексас: Патничката на крузерот нема ебола

Сител - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и во Мексико не му дозволија да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, денеска ...

ФОТО Ваква атмосфера владее на „бродот на смртта“ кој „заразен“ со ебола кружи по океанот

+инфо - 19.10.2014

Туристичиот крстосувачот во моментот кружи по Мексиканскиот залив, бидејќи не му било дозволено да сe вкотви ниту во Белизе ниту во Мексико. Меѓутоа, едeн од патниците уредно ја информира јавноста за ...

Тексас: Патничката на крузерот нема ебола

А1 On - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и во Мексико не му дозволија да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, денеска ...

Пристигна и последната група аџии од Мека, ниту еден нема симптоми на ебола

Сител - 19.10.2014

Ниту еден од околу 900-тините аџии од Македонија кои беа во Мека и Медина нема симптоми на ебола ниту друго заразно заболување. Од ДСЗИ информираат дека рано утринава на граничниот премин Деве Баир ...

Паника на крузер поради сомневање за појава на ебола

Република - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и Мексико не му дадоа дозвола да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, ќе се ...

Крузер на смртта: Жена заразена со ебола на брод со илјада патници

Бриф - 19.10.2014

Медицинска сестра која била во контакт со заболениот Американец кој умре од ебола во Тексас, отпатувала со крузер на Карибите. За време на патот и се појавиле првите симптоми и таа самоиницијативно ...

Паника на крузер поради сомневање за појава на ебола

Денешен - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и Мексико не му дадоа дозвола да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, ќе се ...

Крузер крстари со жена заразена со ебола

Вечер Прес - 19.10.2014

Тексашкиот крузер за кој постои сомневање дека пренесува лице заразено со ебола денеска ќе се врати во пристаништето од кое исплови бидејќи властите во Белизе и Мексико не му дадоа дозвола да влезе ...

Патничката од крузерот нема ебола

Вечер Прес - 19.10.2014

Медицинската сестра досега немала никакви симптоми на болеста, иако минале 20 дена откако таа ракувала со примероците од крв, соопшти Белата куќа. Периодот на инкубација на ебола изнесува 21 ден.

Компанијата „Флуор” не успеа да собере кадри од Балкан за работа во Западна Африка

Либертас - 19.10.2014

Неодамна, во Куманово по електронски пат, покана за работа во Западна Африка добија околу седумдесетина кумановци, сега веќе поранешни вработени во американската компанија „Флуор“, пишува порталот ...

Тексас: Паника на крузер поради сомневање за појава на ебола

Либертас - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и Мексико не му дадоа дозвола да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, ќе се ...

Тексас: Патничката на крузерот нема ебола

Lider - 19.10.2014

Крузерот, кој исплови од Тексас на 12 октомври, а властите во Белизе и во Мексико не му дозволија да влезе на нивна територија, поради сомневање дека на него се наоѓа лице заразено од ебола, денеска ...

Сомнеж за ебола и во Русија

Нова ТВ - 18.10.2014

Двегодишно девојче и нејзината мајка, кои пристигнале од Нигерија, се хоспитализирани во Комсомолск на Амур како дел од заштитните мерки против навлегувањето на вирусот Ебола на руска територија, ...

САД почнаа со тестирање на вакцина и лек против ебола

МРТ - 18.10.2014

Соединетите Американски Држави почнаа тестирање на вакцина и лек против ебола. Научниците во Националните Институти за здравје во Бетезда, Мериленд велат дека лек против ебола би се нашол побрзо ако ...

Брод на смртта: Жена заразена со ебола е на брод со илјадници патници!

МК News - 18.10.2014

Медицинската работничка, најверојатно била во контакт со клиничките примероци од Томас Данкан, кој почина од ебола. Како што наведуваат од „State Department“, таа заминала на патување на 12-ти ...

Американци купуваат Ебола за 10 долари

Локално - 18.10.2014

Додека здравствените власти во САД се прашуваат како да се ограничи ширењето на вирусот Ебола, кој веќе е на американскиот континент, фирма за производство на играчки одлучи да ја искористи ...

Сомнежи за ебола и во Русија

Локално - 18.10.2014

Двегодишно девојче и нејзината мајка, кои пристигнале од Нигерија, се хоспитализирани во Комсомолск на Амур како дел од заштитните мерки против навлегувањето на вирусот Ебола на руска територија, ...

Еве колку лица досега имаат починато од Ебола!

Пулс24 - 18.10.2014

Најмалку 4,555 луѓе досега имаат починато од ужасната болест Ебола во Западна Африка, заклучува World Health Organization . Други последици од овој опасен вирус има во Демократската Република Конго, ...

Жена заразена со ебола е на брод со илјадници патници!

Вечер Прес - 18.10.2014

Неименувана здравствена работничка од Америка се наоѓа заклучена на крузер на Карибите. Таа најверојатно била во контакт со Американецот кој почина од ебола во Тексас, а во текот на патувањето, се ...

Прв случај на ебола во Косово?

Утрински - 17.10.2014

Приштинската телевизија Клан Косова, по веста што ја емитува по полноќ за луце заразено со ебола ги крена на нозе косовските власти. Имено во Медицинскиот центар во Дарданија потврдено е дека се ...

Нема резулати од обдукцијата на англискиот пациент

Утрински - 17.10.2014

Се' уште не се готови наодите од обдукцијата на англискиот пациент Џефри Колин, што пред околу една недела почина на Инфективната клиника, а за кој резулатите од германската лабораторија покажаа дека ...

Пациент со симптоми на ебола примен во болница во Приштина

24 Вести - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Еболата дојде во Приштина?

Алсат-М - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Во Приштина згрижен пациент со симптоми на ебола

Канал5 - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно е да ...

Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

24 Вести - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби тврдат дека нема симптоми на оваа болест.

Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

Утрински - 17.10.2014

За Косовецот, кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби сооштоија дека нема симптоми на оваа болест.

Обама со намера да назначи посебен човек за координација на борбата против ебола

Сител - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека размислува да назначи посебено лице кое ќе ја координира борбата против вирусот ебола во САД.

ОД АЏИЛАК ВО БОЛНИЧКИ КРЕВЕТ: Во Приштина сомневање за ебола

Телеграф - 17.10.2014

Присуството на вирусот ебола сè уште не е потврдено, но симптомите биле идентични како да се работи за ебола Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, ...

Во Приштина хоспитализиран пациент сомнителен на ебола

Нетпрес - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, објави порталот „Здравство24“, повикувајќи се на косовски медиуми.

Пациент со симптоми на ебола примен во болница во Приштина

Нетпрес - 17.10.2014

Пациент кој имал симптоми слични на еболата во текот на ноќта е примен во болница во Приштина. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно е да се извршат ...

Обама можеби ќе именува водач против еболата

Р.С.Европа - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама вели дека можеби ќе именува водач во борбата со ебола, но дека нема да фаворизира да се забрани патување во Западна Африка.

Обама одобри ангажирање резервисти и Национална гарда во борбата со епидемијата на ебола во Западна Африка

А1 On - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама одобри Пентагон да може да ангажира резервисти и Националната гарда доколку биде потребно и тие да се вклучат во борбата против епидемијата на ебола во Западна ...

Од идната недела започнува вакцинацијата против сезонски грип во Охрид

OhridNews - 17.10.2014

Од идната недела охриѓани ќе можат да се вакцинираат против сезонски грип. Како што информираат од Центарот за јавно здравје за потребите на Охридскиот регион се набавени околу 1.500 вакцини, кои се ...

Драма на аеродромот во Белград, авион принудно слетал поради сомнеж за патничка со ебола

Нетпрес - 17.10.2014

Жената поради која авионот принудно слетал од летот Приштина-Дизелдорф на аеродромот Никола Тесла, нема ебола и задржана е во амбуланта поради здравствени причини кои не се причинети од заразната ...

Еболата сее паника на Балканот, Македонија поим нема од што почина Британецот

+инфо - 17.10.2014

Приштина е во паника откако медиумите објавија вест дека аџија кој се вратил од Саудиска Арабија имал симптоми на ебола. Во Белград времено во карантин беше девојка која допатувала од Германија, а за ...

Нема ебола во Србија, патничка во карантин поради употреба на седативи

Нова ТВ - 17.10.2014

Нема ебола кај девојката од авионот кој патувал на релација Приштина-Дизелдорф, таа е задржана поради здравствени проблеми предизвикани од седативи а не ебола, јавува РТС.

Приштина: Примен пациент со симптоми на ебола

Курир - 17.10.2014

Ноќеска во болница во Приштина бил примен пациент со симптоми слични на ебола. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно е да се извршат неопходните ...

Турција ги зајакнува мерките за превенција од ебола

Сител - 17.10.2014

Турција одлучи да ги зајакне мерките за превенција од ебола откако Министерството за здравство подготви упатства како да се дејствува од страна на лекарскиот персонал во државата, а патниците од ...

Болницата објави видео од ебола-пациентката Нина Фам (ВИДЕО)

МКД - 17.10.2014

Нина Фам, првата медицинска сестра во Тексас заразена со ебола, може да се види како зборува во видео објавено од Презвитеријанската болница во Далас пред да биде преместена во изолациска единица на ...

Пациент со симптоми на ебола примен во болница во Приштина

Алфа - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Видео снимка од медицинска сестра заразена со ебола

Нетпрес - 17.10.2014

Објавена видео снимка на која се гледа првата медицинска сестра заболена со ебола во Тексас, Нина Фам. Видеото е објавено од Презвитеријанската болница во Далас пред да биде преместена во изолациска ...

ВИДЕО Солзите на заболената од ебола, Нина Фам

+инфо - 17.10.2014

Медицинската сестра заразена од ебола, Нина Фам, може да се види како зборува на видео споделено од болницата во Далас, снимено пред утринава да биде префрлена во Националниот институт за здравство ...

ОЧИТЕ ЌЕ ВИ СЕ НАСОЛЗАТ: Видео од Нина Фам, медицинска сестра болна од ебола

Телеграф - 17.10.2014

Нина плаче, а на членовите од својот лекарски тим им вели дека ги сака Презвитеријанската болница во Далас објави видео од првата медицинска сестра во Тексас заразена со ебола, Нина Фам, пред да биде ...

Прв случај на ебола на Косово?

МКД - 17.10.2014

Присуството на вирусот ебола сè уште не е потврдено, бидејќи, како што рекле лекарите, неопходно е да се изврши неопходната анализа. Пациент со симптоми слични на оние што ги имаат заразените со ...

Аџиите се враќаат во земјава – меѓу нив нема со симптоми на ебола

Алфа - 17.10.2014

Македонските граѓани кои деновиве од Мека се враќаат во земјава се безбедени. Ниту еден од нив не покажал симтоми на ебола Aџија од Приштина е хоспитализиран во тамошна болница, откако по враќањето ...

Случај „ебола“: како се пренесува, кои се симптомите на вирусот?

Нова ТВ - 17.10.2014

Сегашната појава на вирусот ебола која го погоди регионот на западна Африка, е најголемата и најзаканувачката смртоносна болест до сега. Светската здравствена организација ја декларираше како ...

ФОТО: Поради вакви луѓе се „шири“ еболата

Курир - 17.10.2014

Медицинската сестра Амбер Винстон, итно е префрлена со авион од Далас во Атланта, а додека целиот тим носеле заштитни одела за да не се заразат, еден „паметен“ од аеродромот го загрози целиот свет.

Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

Нетпрес - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак нема симптоми на ебола, тврдат надлежните косовски служби. Директорот на Националниот Инситут за јавно здравје, Насер Рамадани за радио Косово изјави дека ...

Фондовите на ОН за ебола недоволни

Глас на Америка - 17.10.2014

Според Генералниот секретар на ОН кажа дека само 100.000 долари во готово се донирани во фондот, и тоа од Колумбија. Меѓународната заедница ги интензивира напорите за сузбивање на епидемијата на ...

Косовскиот пациент ги нема сите симптоми карактеристични за ебола?!

МРТ - 17.10.2014

Се уште не е потврдено дали пациентот е заболен од вирусот. Лекарите ги прават сите потребни анализи. Пациентот е во карантин. Населението е во паника.

Нема ебола во Косово

Алфа - 17.10.2014

Аџијата кој се вратил од саудиска Арабија кој бил примен на инфективната клиника во Клиничкиот центар во Приштина немал симптоми на ебола, ова го потврди Насер Рамадани директорот на Институт за ...

Обама со намера да назначи посебен човек за координација на борбата против ебола

А1 On - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека размислува да назначи посебено лице кое ќе ја координира борбата против вирусот ебола во САД.

Пациент со симптоми слични на ебола примен во болница во Приштина

+инфо - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Пациент со симптоми на ебола примен во болница во Приштина

МРТ - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Приштина: Примен пациент со симптоми на ебола

Press24 - 17.10.2014

Ноќеска во болница во Приштина бил примен пациент со симптоми слични на ебола. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно е да се извршат неопходните ...

Пациент со симптоми слични на ебола хоспитализиран во Приштина

Р.С.Европа - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

(ВИДЕО) Нина Фам - како е да се биде заразен од ебола

Нова ТВ - 17.10.2014

Медицинската сестра заразена од ебола, Нина Фам зборува на видео споделено од болницата во Далас, снимено пред утринава да биде префрлена во Националниот институт за здравство во Бетесда, Мериленд, ...

ОБНОВЕНО: Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

+инфо - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби тврдат дека нема симптоми на оваа болест.

Пациент со симптоми на ебола примен во приштинска болница

Нова ТВ - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на заразените од ебола е примен во текот на минатата ноќ во здравствениот центар во приштинската населба Дарданија Присуството на вирусот ебола не е потврден , а лекарите ...

Нема ебола во Косово

Press24 - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби тврдат дека нема симптоми на оваа болест.

Ебола на Косово: Пациент со симптоми примен болница

Сител - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

Р.С.Европа - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби тврдат дека нема симптоми на оваа болест.

Обама со намера да назначи посебен човек за координација на борбата против ебола

+инфо - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави синоќа дека размислува да назначи посебено лице кое ќе ја координира борбата против вирусот ебола во САД.

Пациент со симптоми слични на ебола примен во болница во Приштина

еМагазин - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Ебола почнала од да се шири од 2 годишно дете пред 11 месеци

МК News - 17.10.2014

Пред осум месеци детето за кое истражувачите веруваат дека е нултиот пациент со ебола имал треска, црна столица, и често повраќање. Во декември 2013 година, само четири дена по почетокот на ...

Поради сомнеж за ебола приземјен авион во Белград

Бриф - 17.10.2014

Авион кој летал од Приштина за Дизелдорф, непланирано слетал во Белград, поради лошата здравствена соостојба на еден од патниците. Патникот веднаш бил преземен од Градскиот завод за итна медицинска ...

ОЧИТЕ ЌЕ ВИ СЕ НАСОЛЗАТ: Видео од Нина Фам, медицинска сестра заразена од ебола

Денешен - 17.10.2014

Медицинската сестра заразена од ебола, Нина Фам, може да се види како зборува на видео споделено од болницата во Далас, снимено пред утринава да биде префрлена во Националниот институт за здравство ...

Во Приштина хоспитализиран пациент сомнителен на ебола

Точка - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, објави порталот "Здравство24", повикувајќи се на косовски медиуми.

Објавена снимка од медицинската сестра од Тексас заразена со ебола

Sky - 17.10.2014

Здравствените работници од Тексас објавија видео од 26-годишната медицинска сестра која е заразена со ебола. Видеото е снимено пред да биде пренесена во Националниот институт за здравје во Мериленд, ...

Драма во Белград – авион принудно слетал поради сомнеж за патничка со ебола

МК News - 17.10.2014

Жената поради која авионот принудно слетал од летот Приштина-Дизелдорф на аеродромот Никола Тесла, нема ебола и задржана е во амбуланта поради здравствени причини кои не се причинети од заразната ...

Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

Денешен - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби тврдат дека нема симптоми на оваа болест.

Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

Република - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби тврдат дека нема симптоми на оваа болест.

Сомнителниот косовски аџија нема ебола

Локално - 17.10.2014

Косовскиот државјанин кој деновиве се вратил од аџилак нема симптоми на ебола, тврдат надлежните косовски служби. Директорот на Националниот Инситут за јавно здравје, Насер Рамадани изјави дека ...

Во Белград авион принудно слетал поради сомнеж за заболена со ебола

Република - 17.10.2014

Жената поради која авионот принудно слетал од летот Приштина-Дизелдорф на аеродромот Никола Тесла, нема ебола и задржана е во амбуланта поради здравствени причини кои не се причинети од заразната ...

Обама одобри ангажирање резервисти и Национална гарда во борбата со епидемијата на ебола во Западна Африка

Денешен - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама одобри Пентагон да може да ангажира резервисти и Националната гарда доколку биде потребно и тие да се вклучат во борбата против епидемијата на ебола во Западна ...

Официјално: Нема ебола во Косово!

Пулс24 - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак и за кого се сомеваше дека е заразен од вирусот на ебола, надлежните косовски служби тврдат дека нема симптоми на оваа болест.

Се’ уште нема резултати од обдукцијата на англискиот пациент Џефри Колин

Локално - 17.10.2014

Се’ уште нема резултати од обдукцијата на англискиот пациент Џефри Колин, кој пред околу една недела почина на Инфективната клиника.Првично здравствените власти се сомневаа дека починал од ебола,но ...

Ебола стигна во Приштина !

Вечер Прес - 17.10.2014

Присуството на ебола се уште не е потврдено , а лекарите ги прават потребните анализи, јави ТВ Клан Косова, пренесува Танјуг. Тие велат дека симптомите биле идентични како да се работи за ебола.

Паника во Косово: Аџија по враќањето од Мека примен во болница со симптоми на ебола

Република - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на оние кои се заразени со ебола е примен вчера вечер во здравствениот центар во Дардарнија, јави ТВ Клан Косова. Вирусот ебола сепак се уште не е потврден затоа што е ...

Еболата затвора училишта во САД

Локално - 17.10.2014

Американски училишта ги затворија вратите поради опасноста од ширење на вирусот Ебола, соопштува The Washington Times. По извештаите дека од вирусот има заразено медицинска сестра во лет со авион, н ...

Крузер на смртта: Жена заразена со ебола е на брод со илјадници патници!

Точка - 17.10.2014

Неименувана здравствена работничка од Америка се наоѓа заклучена на крузер на Карибите. Таа најверојатно била во контакт со Американецот кој почина од ебола во Тексас, а во текот на патувањето, се ...

Нема ебола во Косово

Sky - 17.10.2014

Директорот на Институтот за јавно здравје на Косово Насер Рамадани потврди дека нема ебола во Косово. Аџијата кој се вратил од саудиска Арабија кој бил примен на инфективната клиника во Клиничкиот ...

Надлежните смируваат, косовскиот пациент нема ебола

Точка - 17.10.2014

Косовецот кој деновиве се вратил од аџилак нема симптоми на ебола, тврдат надлежните косовски служби. Директорот на Националниот Инситут за јавно здравје, Насер Рамадани за радио Косово изјави дека ...

Турција ги зајакнува мерките за превенција од ебола

Денешен - 17.10.2014

Турција одлучи да ги зајакне мерките за превенција од ебола откако Министерството за здравство подготви упатства како да се дејствува од страна на лекарскиот персонал во државата, а патниците од ...

Токму поради вакви луѓе се „шири“ еболата!

Пулс24 - 17.10.2014

Медицинската сестра Амбер Винстон, итно е префрлена со авион од Далас во Атланта, а додека целиот тим носеле заштитни одела за да не се заразат, еден „паметен“ од аеродромот го загрози целиот свет.

Драма на аеродромот во Белград, авион принудно слетал поради сомнеж за патничка со ебола

Точка - 17.10.2014

Жената поради која авионот принудно слетал од летот Приштина-Дизелдорф на аеродромот Никола Тесла, нема ебола и задржана е во амбуланта поради здравствени причини кои не се причинети од заразната ...

Обама со Националната гарда ќе се бори со еболата во Западна Африка

Либертас - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама одобри Пентагон да може да ангажира резервисти и Националната гарда доколку биде потребно и тие да се вклучат во борбата против епидемијата на ебола во Западна ...

Повторно паника на Балканот: Пациент со симптоми на Ебола на Косово!

Локално - 17.10.2014

Во болницата во Приштина е хоспитализиран пациент со симптоми на Ебола. соопштува Здравство24 повикувајќи се на косовски медиуми. Според лекарите вирусот се уште не бил потврден, бидејќи е потребно ...

Пациент со симптоми слични на ебола примен во болница во Приштина – се вратил од аџилак

Либертас - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Објавена снимка: Солзите на заболената од ебола медицинската сестра, Нина Фам

МК News - 17.10.2014

Медицинската сестра заразена од ебола, Нина Фам, може да се види како зборува на видео споделено од болницата во Далас, снимено пред утринава да биде префрлена во Националниот институт за здравство ...

Пациент со симптоми слични на ебола примен во болница во Приштина, се вратил од аџилак

Бриф - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

(ВИДЕО)Заболената од ебола Нина Фам во солзи…

Локално - 17.10.2014

Медицинската сестра заразена од ебола, Нина Фам, зборува на видео споделено од болницата во Далас, снимено пред утринава да биде префрлена во Националниот институт за здравство во Бетесда, Мериленд, ...

Прва снимка од медицинската сестра заразена од ебола: Насмеана и добро расположена

Точка - 17.10.2014

Нина Фам, првата од двете медицински сестри кои биле заразени од ебола на територијата на САД, со насмевка на лицето тргнала на пат кон Националниот институт за здравје во Бетесди, Мериленд.

Пациент со симптоми слични на ебола примен во болница во Приштина

Денешен - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на ебола е примен во текот на ноќта во болница во Приштина, јавија косовски медиуми. Присуството на вирусот ебола се уште не е потврдено, бидејќи, според лекарите, потребно ...

Пациент примен во приштинска болница нема симптоми на ебола

Н.Македонија - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на заразените од ебола е примен во текот на минатата ноќ во здравствениот центар во приштинската населба Дарданија Присуството на вирусот ебола не е потврден , а лекарите ...

Обама побара поагресивна борба со еболата

Н.Македонија - 17.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама ги повика западните лидери на поупорна борба против епидемијата на опасниот вирус на еболата Во САД досега се регистрирани два случаи на ебола Меѓународни напори ...

Косово: Аџија по враќањето од Мека примен во болница со симптоми на ебола

Lider - 17.10.2014

Пациент со симптоми слични на оние кои се заразени со ебола е примен вчера вечер во здравствениот центар во Дардарнија, јави ТВ Клан Косова. Вирусот ебола сепак се уште не е потврден затоа што е ...

Ебола - многу интерес, малку донации

Deutsche Welle - 16.10.2014

Дали германските хуманитарни организации ги потценија размерите од епидемијата со ебола? По првиот смртен случај од ебола во Германија, сега постои зголемен интерес за начините за заштита од вирусот.

WHO: „Секој нов месец бројот на заболени од ебола за два пати се зголемува“

Канал5 - 16.10.2014

Бројот на починати лица од ебола до крајот на оваа недела ќе се зголеми на повеќе 4.500, додека бројот на заболени се проценува на 9.000, изјави претставникот на Светската здравствена организација ...

Идила од ебола

Дневник - 16.10.2014

Еден од најумните американски политичари, (Германец со еврејско потекло, Хајнрих Kисингер), а денес Хенри Kисинџер, во 1970 г. ќе изјави:„Ако може да го контролирате петролот, може да контролирате ...

Еболата ни се смее

Дневник - 16.10.2014

На еболата завчера конечно ~ е најавен смртниот удар. Готова е! Значи, воопшто да не се вознемирувате од најновите вести што пристигаат дека микроскопскиот црв се шири и убива во светот.

Авион изолиран во Мадрид поради евентуален патник со ебола

24 Вести - 16.10.2014

Авион на „Ер Франс“ денеска беше изолиран на аеродромот во Мадрид поради патник, за кој се претпоставува дека е заразен со ебола. Патникот патувал од нигерискиот град Лагоса до Париз, а потоа со ...

Обама: Западот повеќе да се ангажира против еболата

Утрински - 16.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите од западни држави повеќе да се ангажираат во борбата против еболата, соопшти Белата куќа. Обама на видео-конференција ги повика лидерите на ...

Поради ебола ќе се проверуваат сите патници кои слетуваат на аеродромот во Прага

А1 On - 16.10.2014

Поради опасноста од ебола, Чешкиот Национален совет за безбедност одобри воведување на контрола на сите патници кои пристигнуваат на аеродромот ,,Вацлав Хавел” во Прага, јави дописникот на МИА.

Сомнеж за ебола и во Босна и Херцеговина

+инфо - 16.10.2014

Постои сомнеж дека три лица во Босна и Херцеговина се заразени од ебола, пренесуваат босанските медиуми. Според податоците на Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство ...

Смртта на британскиот бизнисмен останува голема мистерија

+инфо - 16.10.2014

Заврши обдукцијата на телото на Британецот Колин Џефри, која им донесе поголеми главоболки на македонските здравствени власти отколку што се надеваа. Таа покажала дека не починал од цироза, откако ...

ОН: Епидемијата на ебола може да предизвика тешка прехранбена криза во Африка

А1 On - 16.10.2014

Глобалниот систем за спречување на гладот предвидува голема прехранбена криза, ако епидемијата на ебола продолжи да се шири во наредните месеци. ОН се уште не успеале да дојдат до 750.000 лица, кои ...

Авион на „Ер Франс“ изолиран во Мадрид поради евентуален патник со ебола

А1 On - 16.10.2014

Авион на „Ер Франс“ денеска беше изолиран на аеродромот во Мадрид поради патник, за кој се претпоставува дека е заразен со ебола. Патникот патувал од нигерискиот град Лагоса до Париз, а потоа со ...

Се возела во авион со целосна заштитна опрема и маска бидејќи се плаши од ебола (ФОТО)

МКД - 16.10.2014

Патниците на аеродромот во Вашингтон се шокирале од една своја сонародничка, која мртва-ладна се појавила облечена во комплетна заштитна опрема, според неа - за да не се зарази од ебола.

Надлежните без одговор за смртта на Британецот и за резулатите од листеријата

Нова ТВ - 16.10.2014

Обдукцијата на починатиот Британец, бизнисменот Колин Џефри е завршена, се чекаат резултатите, одговори денеска на новинарско прашање министерот за здравство Никола Тодоров.

Сомнителен случај на ебола во Данска

Алфа - 16.10.2014

Медицински работник од Данска, кој се вратил во земјата, бил подложен на тестирања за зараза со вирусот од ебола, која досега во западна Африка однесе приближно 4.500 жртви.

Средба на високо ниво во Брисел за еболата

Глас на Америка - 16.10.2014

Ова се случува кусо време откако нови мерки за контрола беа воведени на пет аеродроми во САД. Европските министри за здравство се состануваат во Брисел да разговараат за вирусот на ебола и за начинот ...

Уште една медицинска сестра хоспитализирана во Франција поради сомнеж за ебола

Сител - 16.10.2014

Медицинската сестра, за која постои сомнеж дека е заразена со вирусот на ебола преку контакт со заболен хуманитарен работник, денеска е примена во француска болница.

Гана се жали на чешките органи за постапка со нивен државјанин по сомнеж за ебола

Сител - 16.10.2014

Владата на Гана на чешките власти им предала протестна нота поради постапката поведена во врска со нивен државјанин, за кој посотоела сомнеж дека е заболен од ебола, јавија чешките медиуми.

Авион на „Ер Франс“ изолиран во Мадрид поради евентуален патник со ебола

Сител - 16.10.2014

Авион на „Ер Франс“ денеска беше изолиран на аеродромот во Мадрид поради патник, за кој се претпоставува дека е заразен со ебола. Патникот патувал од нигерискиот град Лагоса до Париз, а потоа со ...

Данскиот хуманитарец кој се врати од Африка нема ебола

Сител - 16.10.2014

Здравствениот работник, кој се врати во Данска од Западна Африка, не е позитивен на вурусот од ебола, изјавија денеска официјални претставници од болницата Хвидовре.

Медицинската сестра заразена со ебола од Далас ќе биде префрлена во Атланта

Press24 - 16.10.2014

Втората медицинска сестра од Далас, која е заразена со ебола, ќе биде префрлена во Универзитетската болница Емори во Атланта, изјави министерката за здравство Силвија Баруел.

ИЗОЛИРАН АВИОН ВО МАДРИД: Се сомневаат на патник со ебола

Телеграф - 16.10.2014

Патникот е хоспитализиран на клиниката „Карлос Трети“ во Мадрид Авион на „Ер Франс“ денеска беше изолиран на аеродромот во Мадрид поради патник, за кој се претпоставува дека е заразен со ебола.

Данскиот хуманитарец кој се врати од Африка нема ебола

Алфа - 16.10.2014

Здравствениот работник, кој се врати во Данска од Западна Африка, не е позитивен на вурусот од ебола, изјавија денеска официјални претставници од болницата Хвидовре.

ДАНСКА: Хуманитарецот од Африка нема ебола

Телеграф - 16.10.2014

Данскиот хуманитарец бил вратен во својата земја откако добил мало покачување на температурата Здравствениот работник, кој се врати во Данска од Западна Африка, не е позитивен на вурусот од ебола, ...

СБ на ОН: Светот досега не успеа адекватно да одговори на кризата со ебола

А1 On - 16.10.2014

Светот досега не успеа да реагира адекватно на кризата што е резултат на епидемијата со ебола, предупреди Советот за безбедност на ОН. Во соопштение Советот нагласува дека смртоносната болест е ...

Втората медицинска сестра заболена од ебола пренесена во Атланта

Нетпрес - 16.10.2014

Втората медицинска сестра од Далас, која е заразена со ебола, ќе биде префрлена во Универзитетската болница Емори во Атланта, изјави министерката за здравство Силвија Баруел.

Обама со повик до западните лидери за зголемено ангажирање во борбата со еболата

+инфо - 16.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите од западни држави повеќе да се ангажираат во борбата против еболата, соопшти Белата куќа. Обама на видео-конференција ги повика лидерите на ...

Обама: Западот повеќе да се ангажира против еболата

А1 On - 16.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите од западни држави повеќе да се ангажираат во борбата против еболата, соопшти Белата куќа. Обама на видео-конференција ги повика лидерите на ...

Сомнеж за ебола кај три лица во Босна и Херцеговина

Нетпрес - 16.10.2014

Постои сомнеж дека три лица во Босна и Херцеговина се заразени од ебола, пренесуваат босанските медиуми. Според податоците на Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство ...

БиХ: Три лица ставени во карантин поради сомнеж за ебола

Курир - 16.10.2014

Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство на Република Српска соопштија дека три лица се ставени во карантин бидејќи дошле од земјите погодени со овој вирус.

Паника во Босна: Три лица заболени од ебола?

Press24 - 16.10.2014

Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство на Република Српска соопштија дека три лица се ставени во карантин бидејќи дошле од земјите погодени со овој вирус.

ОН: Епидемијата на ебола може да предизвика тешка прехранбена криза во Африка

Сител - 16.10.2014

Глобалниот систем за спречување на гладот предвидува голема прехранбена криза, ако епидемијата на ебола продолжи да се шири во наредните месеци. ОН се уште не успеале да дојдат до 750.000 лица, кои ...

Сомнителен случај на ебола во Данска

Телеграф - 16.10.2014

Анализита на крвта се очекуваат попладнево Медицински работник од Данска, кој се вратил во земјата, бил подложен на тестирања за зараза со вирусот од ебола, која досега во западна Африка однесе ...

Сомнителен случај на ебола во Данска

А1 On - 16.10.2014

Медицински работник од Данска, кој се вратил во земјата, бил подложен на тестирања за зараза со вирусот од ебола, која досега во западна Африка однесе приближно 4.500 жртви.

Уште една медицинска сестра хоспитализирана во Франција поради сомнеж за ебола

Алфа - 16.10.2014

Медицинската сестра, за која постои сомнеж дека е заразена со вирусот на ебола преку контакт со заболен хуманитарен работник, денеска е примена во француска болница.

Уште една медицинска сестра хоспитализирана во Франција поради сомнеж за ебола

А1 On - 16.10.2014

Медицинската сестра, за која постои сомнеж дека е заразена со вирусот на ебола преку контакт со заболен хуманитарен работник, денеска е примена во француска болница.

Гана се жали на чешките органи за постапка со нивен државјанин по сомнеж за ебола

А1 On - 16.10.2014

Владата на Гана на чешките власти им предала протестна нота поради постапката поведена во врска со нивен државјанин, за кој посотоела сомнеж дека е заболен од ебола, јавија чешките медиуми.

Авион на „Ер Франс“ изолиран поради сомнеж за патник со ебола

Нетпрес - 16.10.2014

Авион на „Ер Франс“ денеска беше изолиран на аеродромот во Мадрид поради патник, за кој се претпоставува дека е заразен со ебола. Патникот патувал од нигерискиот град Лагоса до Париз, а потоа со ...

Медицинска сестра хоспитализирана поради сомнеж за ебола

Нетпрес - 16.10.2014

Медицинската сестра, за која постои сомнеж дека е заразена со вирусот на ебола преку контакт со заболен хуманитарен работник, денеска е примена во француска болница.

Факти за еболата: Колку пациенти се третирани надвор од Западна Африка?

Факултети - 16.10.2014

Најмалку 17 случаи на ебола се третирани надвор од Западна Африка за време на моменталната епидемија, вклучувајќи и двајца здравствени работници во Далас кои имаат позитивни тестови на ебола.

Обама со повик до западните лидери за зголемено ангажирање во борбата со еболата

Денешен - 16.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите од западни држави повеќе да се ангажираат во борбата против еболата, соопшти Белата куќа. Обама на видео-конференција ги повика лидерите на ...

Барак Обама: Бакнував и гушкав медицински лица кои се грижат за заразени од ебола

Република - 16.10.2014

Веројатноста од ширењето на вирусот ебола е минимална, рече американскиот претседател.Гушкав и бакнував медицински лица кои се грижат за заразени со ебола, рече претседателот на САД Барак Обама, ...

Фото: Од вакви сцени трепери целиот свет поради ебола

Денешен - 16.10.2014

Медицинската сестра Амбер Винстон, итно е префрлена со авион од Далас во Атланта, а додека целиот тим носеле заштитни одела за да не се заразат, еден „паметен“ од аеродромот го загрози целиот свет.

Паника во Мадрид: Евакуиран авион од Air France!

Точка - 16.10.2014

На летот од Лагос за Мадрид бил воочен патник со симптоми кои би можеле да укажат на ебола. Мадридските локални власти го евакуирале денес попладне авионот од Air France , бидејќи бил забележан ...

Либериец заболен од ебола си шетал во болница во Далас

МК News - 16.10.2014

Либериски пациент заболен од ебола со часови престојувал во болница во Далас без изолација, а медицинските сестри, кои го лекувале, со денови работеле без соодветна заштитна опрема и биле соочени со ...

СБ на ОН: Светот досега не успеа адекватно да одговори на кризата со ебола

Денешен - 16.10.2014

Светот досега не успеа да реагира адекватно на кризата што е резултат на епидемијата со ебола, предупреди Советот за безбедност на ОН. Во соопштение Советот нагласува дека смртоносната болест е ...

Поради вакви сцени светот стравува од ебола: Зошто овој човек нема заштитно одело?!

Точка - 16.10.2014

Медицинската сестра Амбер Винсон итно била внесена во авион од Далас во Атланта, а додека цел тим лекари носеле заштитни одела за да не се заразат, еден "јунак" од аеродромот го загрозил целиот свет! ...

Обама: Западот повеќе да се вклучи во борбата со еболата

Вечер Прес - 16.10.2014

Покрај ширењето на еболата и во САД, наголемо меѓу Американците се шири и паника и луѓето сами се пријавуваат во болниците дека имаат симптоми на ебола што го отежнува функционирањето на болниците ...

Болницата во Тексас виновна за ширење на ебола

Фактор - 16.10.2014

Официјалните претставници на болницата во Тексас, каде што еден државјанин на САД почина од ебола, а две медицински сестри беа заразени, се извинија за пропусти кои довеле до ширење на вирусот.

Смртта на британскиот бизнисмен останува голема мистерија

Либертас - 16.10.2014

Заврши обдукцијата на телото на Британецот Колин Џефри, која им донесе поголеми главоболки на македонските здравствени власти отколку што се надеваа, пренесува Плусинфо.

Втората медицинска сестра заболена од ебола пренесена во Атланта

Точка - 16.10.2014

Втората медицинска сестра од Далас, која е заразена со ебола, ќе биде префрлена во Универзитетската болница Емори во Атланта, изјави министерката за здравство Силвија Баруел.

Сомнеж и страв за ебола и во Босна и Херцеговина

Локално - 16.10.2014

Се сомнева дека три лица во Босна и Херцеговина се заразени од ебола, пренесуваат босанските медиуми. Според податоците на Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство на ...

СБ на ОН: Светот досега не успеа адекватно да одговори на кризата со ебола

Република - 16.10.2014

Светот досега не успеа да реагира адекватно на кризата што е резултат на епидемијата со ебола, предупреди Советот за безбедност на ОН. Во соопштение Советот нагласува дека смртоносната болест е ...

БиХ: Три лица заразени од ебола?

Денешен - 16.10.2014

Постои сомнеж дека три лица во Босна и Херцеговина се заразени од ебола, пренесуваат босанските медиуми. Според податоците на Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство ...

Сомнеж за ебола кај три лица во Босна и Херцеговина

Точка - 16.10.2014

Постои сомнеж дека три лица во Босна и Херцеговина се заразени од ебола, пренесуваат босанските медиуми. Според податоците на Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство ...

Светот не одговори соодветно на кризата со ебола

Н.Македонија - 16.10.2014

Светот досега не успеа да реагира адекватно на кризата што е резултат на епидемијата со ебола, предупреди Советот за безбедност на ОН Во соопштение Советот нагласува дека смртоносната болест е закана ...

Авион изолиран во Мадрид поради евентуален патник со ебола

Н.Македонија - 16.10.2014

Авион на „Ер Франс“ денеска беше изолиран на аеродромот во Мадрид поради патник, за кој се претпоставува дека е заразен со ебола Патникот патувал од нигерискиот град Лагоса до Париз, а потоа со авион ...

Данскиот хуманитарец кој се врати од Африка нема ебола

Н.Македонија - 16.10.2014

Здравствениот работник, кој се врати во Данска од Западна Африка, не е позитивен на вирусот од ебола, изјавија денеска официјални претставници од болницата „Хвидовре“ - Тој е негативен, потврди ...

Уште една медицинска сестра хоспитализирана поради ебола

Н.Македонија - 16.10.2014

Медицинската сестра, за која постои сомнеж дека е заразена со вирусот на ебола преку контакт со заболен хуманитарен работник, денеска е примена во француска болница Жената има висока температура и е ...

Сомнителен случај на ебола во Данска

Lider - 16.10.2014

Медицински работник од Данска, кој се вратил во земјата, бил подложен на тестирања за зараза со вирусот од ебола, која досега во западна Африка однесе приближно 4.500 жртви.

ОН: Епидемијата на ебола може да предизвика тешка прехранбена криза во Африка

Lider - 16.10.2014

Глобалниот систем за спречување на гладот предвидува голема прехранбена криза, ако епидемијата на ебола продолжи да се шири во наредните месеци. ОН се уште не успеале да дојдат до 750.000 лица, кои ...

Втор случај на ебола во САД

Телма - 15.10.2014

Вториот случај на пациент заразен со ебола во САД е 26 годишна медицинска сестра во болницата во Далас, Тексас. Според информациите, таа веќе прима медицински третмани откако се инфицирала од ...

Либериец заболен од ебола шетал во болница во Далас

Дневник - 15.10.2014

Либериски пациент заболен од ебола со часови престојувал во болница во Далас без изолација, а медицинските сестри, кои го лекувале, со денови работеле без соодветна заштитна опрема и биле соочени со ...

Потрага по патниците од авионот во кој била сестрата заболена од ебола

24 Вести - 15.10.2014

Втората медицинска сестра која во САД се зарази со ебола лекувајќи го пациентот кој почина од оваа болест, патувала со авион еден ден пред кај неа да се појават симптомите од болеста, соопштија ...

Втор заболен од ебола во Тексас

24 Вести - 15.10.2014

Второ медицинско лице од Презвитеријанската болница во Далас е позитивно на вирусот ебола, соопшти Одделот за здравствени услуги во американската држава Тексас Името не е соопштено, но веројатно ...

Ебола: Штрајкот во болниците ја поларизира Либерија

Deutsche Welle - 15.10.2014

Либериските лекари и болничари во борбата против еболата секојдневно ги ризикуваат своите животи. Тие бараат подобра заштита. Нивниот синдикат повика на штрајк и со тоа предизвика контроверзна дебата.

И втор здравствен работник од Тексас позитивен на ебола

Канал5 - 15.10.2014

Уште еден здравствен работник во Тексас позитивен на ебола. Ниту неговиот идентитет не се соопштува, како ни на 26- годишната медицинската сестра што кај која пред два дена беше дијагностициран ...

Вакцината против грип ќе чини 400 денари

Вест - 15.10.2014

Вакцинацијата против сезонски грип ќе почне следната недела, а до крајот на оваа недела треба да стигнат вакцините во центрите за јавно здравје во Скопје и во Тетово.

Во Тексас втор заболен од ебола

А1 On - 15.10.2014

Второ медицинско лице од Презвитеријанската болница во Далас е позитивно на вирусот ебола, соопшти Одделот за здравствени услуги во американската држава ...

Втор здравствен работник во Тексас позитивен на ебола

Р.С.Европа - 15.10.2014

Властите во Тексас соопштија дека уште еден здравствен работник е позитивен на ебола. Тој е вториот заразен здравствен работник кој лекувал пациент кој починал од смртоносниот вирус.

Еболата го помина Атлантикот- втор случај на болеста во САД

Press24 - 15.10.2014

Вработен во болницата во Далас , во која беше сместен првиот пациент дијагностициран со ебола во САД, е позитивен на тестот за ебола, соопшти Одделението за здравствени услуги на Тексас.

САД: Уште едно медицинско лице позитивно на ебола

Телеграф - 15.10.2014

Претходно медицинска сестра во Тексас беше инфицирана од вирусот Второ медицинско лице од Презвитеријанската болница во Далас е позитивно на вирусот ебола , соопшти Одделот за здравствени услуги во ...

Тексас: Втор заболен болничар од ебола во Далас

МКД - 15.10.2014

Идентитетот на вториот заразен здравствен работник сѐ уште не е соопштен, но исто така станува збор за лице што го лекувало Томас Данкан од Либерија, првото лице на кое му беше дијагностициран ...

Во Тексас втор заболен од ебола

Сител - 15.10.2014

Второ медицинско лице од Презвитеријанската болница во Далас е позитивно на вирусот ебола, соопшти Одделот за здравствени услуги во американската држава Тексас Името не е соопштено, но веројатно ...

Втор случај на заболен од ебола во Тексас

МРТ - 15.10.2014

Уште еден здравствен работник во Тексас позитивен на ебола. Неговиот идентитет се уште не се соопштува. 26 годинишната медицинска сестра кај која беше дијагностициран вирусот добива соодветен третман.

Втор случај на заболен од ебола во Тексас

Курир - 15.10.2014

Второ медицинско лице во Далас е позитивно на вирусот ебола, соопшти Одделот за здравствени услуги во американската држава Тексас. Името не е соопштено, но веројатно станува збор за жена која како ...

Втор заболен од ебола во Тексас

Нетпрес - 15.10.2014

Второ медицинско лице од Презвитеријанската болница во Далас е позитивно на вирусот ебола, соопшти Одделот за здравствени услуги во американската држава Тексас, објави МИА.

Во Далас се очекуваат нови случаи на ебола

А1 On - 15.10.2014

Властите во Далас денеска соопштија дека очекуваат нови случаи на заразени со ебола, откако беше потврдено дека е инфицирана втора медицинска сестра, која ја лекуваше првата жртва на вирусот во САД, ...

Второ медицинско лице во Тексас заразено со ебола

Глас на Америка - 15.10.2014

И ова лице од Презбетеријанската болница било во контакт со сега починатиот Томас Данкан од Либерија. Градоначалникот на Далас, Тексас, Мајк Ролингс, вели дека ситуацијата може да се влоши пред да се ...

Медицинските сестри во САД реaгираат за еболата

Р.С.Европа - 15.10.2014

Најголемиот Синдикат на медицински сестри во Америка се пожали за пропусти во протоколот за лекување, поради што двајца здравствени работници во Тексас се заразени со ебола.

Втор случај на заболен од ебола во Тексас

Кајгана - 15.10.2014

Уште едно лице е заразено со вирусот на ебола соопштија властите на американската сојузна држава Тексас, а најголемиот синдикат на медицински сестри протестираше затоа што здравствените работници со ...

Втората заразена со ебола летала во авион со 132 патници пред да се пријави во болница во Тексас

МКД - 15.10.2014

Амбер Винсон, вториот здравствен работник од Далас заразен со ебола, се качила во авион од Кливленд до Далас само еден ден пред да пријави дека ѝ се појавиле симптомите на вирусот, објави Ројтерс.

Втор случај на заболен од ебола во Тексас

Макфакс - 15.10.2014

И второ лице коешто во болницата во Далас во којашто што се случи првиот случај на заразување со вирусот на хеморагиската треска ебола на територијата на САД е заразено од вирусот, соопштија во ...

Се бараат патниците од авионот во кој патувала сестрата заболена од ебола

Телеграф - 15.10.2014

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести во моментов се обидува да стапи во контакт со 132 патници од авионот на компанијата „Фронтиер Ерлајнс“, кои на 13 oктомври летале од Кливленд ...

Медицинската сестра заразена со ебола од Далас ќе биде префрлена во Атланта

+инфо - 15.10.2014

Втората медицинска сестра од Далас, која е заразена со ебола, ќе биде префрлена во Универзитетската болница Емори во Атланта, изјави министерката за здравство Силвија Баруел.

Во Далас се очекуваат нови случаи на ебола

Алфа - 15.10.2014

Властите во Далас денеска соопштија дека очекуваат нови случаи на заразени со ебола, откако беше потврдено дека е инфицирана втора медицинска сестра, која ја лекуваше првата жртва на вирусот во САД.

Седумдесет и шест луѓе биле во контакт со починатиот од ебола пациент во САД

А1 On - 15.10.2014

Вкупно 76 здравствени работници во САД можно е да имале контакт со пациентот од Либерија кој почина минатата недела во болница во Далас, соопштија американските санитарни власти.

Заразената медицинска сестра со ебола ќе биде префрлена во Атланта

Телеграф - 15.10.2014

Поради превентива сите патници кои биле со неа на летот се повикани на прегледи Втората медицинска сестра од Далас, која е заразена со ебола, ќе биде префрлена во Универзитетската болница Емори во ...

Седумдесет и шест луѓе биле во контакт со починатиот од ебола пациент во САД

Сител - 15.10.2014

Вкупно 76 здравствени работници во САД можно е да имале контакт со пациентот од Либерија кој почина минатата недела во болница во Далас, соопштија американските санитарни власти.

Обама со европските лидери ќе разговара за епидемијата на ебола

Сител - 15.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама денеска преку видео конференциска врска ќе разговара со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија за епидемијата на ебола во Западна Африка, како и ...

САД: Седумдесет и шест луѓе биле во контакт со починат од ебола

Телеграф - 15.10.2014

До моментот само еден човек е заразен со смртоносниот вирус - 26-годишна медицинска сестра која вчера рече дека се чувствува подобро Вкупно 76 здравствени работници во САД можно е да имале контакт со ...

Здравствениот синдикат во Либерија го прекина штрајкот

Алфа - 15.10.2014

Здравствениот синдикат во Либерија објави синоќа дека го прекинува националниот штрајк со кој стотици заболени од ебола беа без медицински третман - Добивме повици од целиот свет да го прекинеме ...

Здравствениот синдикат во Либерија го прекина штрајкот

А1 On - 15.10.2014

Здравствениот синдикат во Либерија објави синоќа дека го прекинува националниот штрајк со кој стотици заболени од ебола беа без медицински третман. - Добивме повици од целиот свет да го прекинеме ...

Либериски пациент заболен од ебола со часови престојувал во болница во Далас без изолација

Сител - 15.10.2014

Либериски пациент заболен од ебола со часови престојувал во болница во Далас без изолација, а медицинските сестри, кои го лекувале со денови работеле без соодветна заштитна опрема и биле соочени со ...

Обама со европските лидери ќе разговара за епидемијата на ебола

А1 On - 15.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама денеска преку видео конференциска врска ќе разговара со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија за епидемијата на ебола во Западна Африка, како и ...

Здравствениот синдикат во Либерија го прекина штрајкот

Сител - 15.10.2014

Здравствениот синдикат во Либерија објави синоќа дека го прекинува националниот штрајк со кој стотици заболени од ебола беа без медицински третман. - Добивме повици од целиот свет да го прекинеме ...

СЗО: Неделно од ебола ќе се разболуваат од 5000 до 10000 луѓе

Алфа - 15.10.2014

До крајот на годинава, ако не се преземат конкретни мерки, неделно ќе се појавуваат од 5 до 10 илјади нови случаи на ебола, предвидува светската здравствена организација И здравствените власти од ...

Ебола: Здравствениот синдикат на Либерија го прекина штрајкот

МРТ - 15.10.2014

Според СЗО бројот на жртвите достигна 4.447 лица... По апел од целиот свет, здравствениот синдикат на Либерија го прекина штрајкот со кој стотица лица заболени од ебола беа без медицинска нега.

Либериски пациент заболен од ебола со часови престојувал во болница во Далас без изолација

А1 On - 15.10.2014

Либериски пациент заболен од ебола со часови престојувал во болница во Далас без изолација, а медицинските сестри, кои го лекувале со денови работеле без соодветна заштитна опрема и биле соочени со ...

СЗО: Од ебола досега починале 4500 лица!

Фактор - 15.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека досега од ебола починале речиси 4500 лица. Оваа епидемија на ебола к0ја се појави во Западна Африка досега е најстрашна во историјата.

Обама со европските лидери ќе разговара за епидемијата на ебола

Денешен - 15.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама денеска преку видео конференциска врска ќе разговара со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија за епидемијата на ебола во Западна Африка, како и ...

Со починатиот од ебола во САД имале контакт 76 луѓе

Денешен - 15.10.2014

Вкупно 76 здравствени работници во САД можно е да имале контакт со пациентот од Либерија кој почина минатата недела во болница во Далас, соопштија американските санитарни власти.

Второ медицинско лице во Тексас заразено со ебола

Вечер Прес - 15.10.2014

И ова лице од Презбетеријанската болница било во контакт со сега починатиот Томас Данкан од Либерија. Градоначалникот на Далас, Тексас, Мајк Ролингс, вели дека ситуацијата може да се влоши пред да се ...

Во Тексас втор заболен од ебола

Либертас - 15.10.2014

Второ медицинско лице од Презвитеријанската болница во Далас е позитивно на вирусот ебола, соопшти Одделот за здравствени услуги во американската држава ...

Прекинат штрајкот, заболените од ебола повторно на третман

Вечер Прес - 15.10.2014

Здравствениот синдикат во Либерија го прекинува националниот штрајк со што стотиците пациенти заболени од ебола беа оставени без медицински третман а кој беше започнат поради барање на подобри услови ...

Марк Зукеберг со 25 милиони долари ги помогна истражувањата за лек за ебола

Република - 15.10.2014

Марк Зукеберг и неговата жена Присила Чан донираа 25 милиони на центарот за болести за да продолжат со истражувањата за пронаоѓање лек за ебола. Донацијата ќе биде користена за да помогне на ...

Седумдесет и шест луѓе биле во контакт со починатиот пациент од ебола во САД

Либертас - 15.10.2014

Вкупно 76 здравствени работници во САД можно е да имале контакт со пациентот од Либерија кој почина минатата недела во болница во Далас, соопштија американските санитарни власти.

Во Тексас втор заболен од ебола

Денешен - 15.10.2014

Второ медицинско лице од Презвитеријанската болница во Далас е позитивно на вирусот ебола, соопшти Одделот за здравствени услуги во американската држава Тексас.

Три лица заразени со ебола во Босна и Херцеговина!?

Sky - 15.10.2014

Во Босна и Херцеговина постои сомнеж дека три лица се заразени со ебола, пренесе Федералната телевизија. Според податоците на Министерството за цивилни работи на БиХ и Институтот за јавно здравство, ...

Три лица во Босна и Херцеговина под здравствен надзор поради ебола

Република - 15.10.2014

Федералната телевизија на Босна и Херцеговина пренесе дека постои сомнеж оти три лица во оваа земја се заразени со вирусот на ебола. Според податоците на Министерството за цивилни работи на БиХ и ...

Од ебола ќе се разболуваат од 5.000 до 10.000 луѓе неделно

Денешен - 15.10.2014

До крајот на годинава, ако не се преземат конкретни мерки, неделно ќе се појавуваат од 5 до 10 илјади нови случаи на ебола, предвидува светската здравствена организација.

Потрага по патници кои патувале со заразена од ебола!

Фактор - 15.10.2014

Американските здравствени власти упатија повик до патниците кои патувале во ист авион со болничарката од Тексас за која се потврди дека е заразена со ебола веднаш да се пријават за здравствена ...

Во БиХ три лица под надзор поради ебола

Н.Македонија - 15.10.2014

Три лица во Босна и Херцеговина се под пасивен надзор поради сомневање дека би можеле да бидат заразени со вирусот на ебола Портпаролката на Министерството за цивилни работи на БиХ Зорица Руљ за ...

САД: Се трага по патниците од авионот во кој била сестрата заболена од ебола

Н.Македонија - 15.10.2014

Втората медицинска сестра која во САД се зарази со ебола лекувајќи го пациентот кој почина од оваа болест, патувала со авион еден ден пред кај неа да се појават симптомите од болеста, соопштија ...

Во Далас се очекуваат нови случаи на ебола

Н.Македонија - 15.10.2014

Властите во Далас денеска соопштија дека очекуваат нови случаи на заразени со ебола, откако беше потврдено дека е инфицирана и втора медицинска сестра, која ја лекуваше првата жртва на вирусот во САД ...

Обама со европските лидери ќе разговара за епидемијата на ебола

Lider - 15.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама денеска преку видео конференциска врска ќе разговара со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија за епидемијата на ебола во Западна Африка, како и ...

Седумдесет и шест луѓе биле во контакт со починатиот од ебола пациент во САД

Lider - 15.10.2014

Вкупно 76 здравствени работници во САД можно е да имале контакт со пациентот од Либерија кој почина минатата недела во болница во Далас, соопштија американските санитарни власти.

Ќе се обучуваат лекари за ебола

Дневник - 14.10.2014

И во Македонија ќе се обучуваат лекари од земјата, но и од регионот за контрола и превенција на заразни заболувања, и тоа од грип до ебола, западнонилска треска, маларија и други.

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

24 Вести - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскио град Лајпциг во која се лекувал.

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

Утрински - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскио град Лајпциг во која се лекувал.

Нова жртва од ебола во Европа – прва во Германија

Канал5 - 14.10.2014

Трета жртва од ебола во Европа. Во Германија почина вработен во Обединетите нации, кој од Либерија бил пренесен во болница во Лајпциг. Станува збор за 56-годишен лекар од Судан кој пристигнал во ...

Ова животно е изворот на вирусот ебола

Канал5 - 14.10.2014

На прашањето од каде започна заразата со еболата, Светската здравствена организација (WHO) е поприлично сигурна дека се започнало од едно животно. Првиот случај во која некоја личност била заразена ...

Прва жртва од Ебола во германија

Телма - 14.10.2014

Болницата Сент Георг во германскиот град Лајпциг, соопшти утринава дека меѓународниот член на медицинскиот тим на Обединетите Нации, кој бил инфициран од Ебола во Либерија, починал и покрај ...

Еболата ја зема првата жртва во Германија

Курир - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации, кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, починал синоќа во клиниката во Лајпциг. Како што наведува клиниката во соопштението, 56-годишниот работник на ...

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

Алфа - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскиот град Лајпциг во која се лекувал.

Почина хуманитарец на ОН како последица од вирусот ебола

Нова ТВ - 14.10.2014

Педесет и шест-годишниот хуманитарец кој беше лекуван од ебола во Лајпциг му подлегнал на вирусот, соопшти клиниката. Во Германија досега од смртоносниот вирус се лекуваа тројца пациенти.

Почина лекарот од ОН заразен со ебола

МРТ - 14.10.2014

Вработен во Обединетите нации кој бил заразен со ебола, почина денеска во Германија. Според извештаите, 56- годишниот маж се лекувал во болница во Лајпциг.

Ќе се тестира експериментална вакцина против ебола

Курир - 14.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјавила денеска ...

(ВИДЕО) Паника на аеродром поради ебола: Лекари во заштитна опрема влегле во авион

А1 On - 14.10.2014

По дојава дека петмина патници имаат симптоми на вирусот ебола, во авион на Обединети Арапски Емирати кој слетал во Бостон, влегла лекарска екипа во заштитна опрема.

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

Сител - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскио град Лајпциг во која се лекувал.

Светот е на работ од пандемија на ебола

МРТ - 14.10.2014

Баталјон од 800 војници е под карантин во Сиера Леоне поради еден позитивен случај на ебола. Почина лекар кој беше на лекување во Германија. СЗО предупредува – светот е на работ на пандемија – 4.447 ...

СЗО: Еболата во Западна Африка – многу пораширена

Глас на Америка - 14.10.2014

Светската здравствена организација вели дека бројот на заболени од ебола може да е два пати поголем од официјално пријавените случаи. Според Светската здравствена организација, бројот на случаи на ...

Медицинската сестра во САД добила крв од преживеан од ебола

Глас на Америка - 14.10.2014

Медицинска сестра во Далас, Тексас, е третата заболена со ебола која примила трансфузија од човек кој се опоравил од болеста. Медицинска сестра од Далас која се заразила со ебола додека третирала ...

Заразата се шири, секоја недела од ебола ќе заболуваат по 10.000 луѓе!

+инфо - 14.10.2014

За два месеца секоја недела од ебола ќе заболуваат 10.000 луѓе, а смртноста би можела да се зголеми на 70 отсто, предупреди Светската здравствена организација, пишува „Хафинтон пост“.

ГЕРМАНИЈА: Лекар почина од ебола

Телеграф - 14.10.2014

Починатиот лекар, чиј идентитет не е откриен, стигнал во Германија минатата недела и е трет заболен од ебола што се лекувал во таа држава Лекар вработен во Обединетите нации, кој се заразил со ебола ...

Започна тестирањето на вакцината против ебола во Канада

Нетпрес - 14.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјавила денеска ...

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

Press24 - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскио град Лајпциг во која се лекувал.

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

А1 On - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскио град Лајпциг во која се лекувал.

Во Германија од ебола почина хуманитарец на ОН

МКД - 14.10.2014

Пациентот што беше лекуван од ебола во Лајпциг му подлегнал на вирусот, соопшти клиниката. 56-годишникот работел како хуманитарец во Обединетите нации, а дел од кариерата поминал во Либерија.

Вработен во ОН почина од ебола

Р.С.Европа - 14.10.2014

Вработен во Обединетите нации кој бил заразен со ебола, почина денеска во Германија. Според извештаите, 56 годишниот човек кој бил на лечење во болница во Лапциг, починал во текот на ноќта.

Српскиот министер за финансии мораше да помине контрола за ебола!

Фактор - 14.10.2014

Српскиот министер за финансии Душан Вујовиќ на аеродромот во Белград мораше да ја помине здравствено-санитарната контрола воведена заради превенција од опаснјот вирус ебола.

Прва жртва од ебола во Германија

Денешен - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации, кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, починал синоќа во клиниката во Лајпциг. Како што наведува клиниката во соопштението, 56-годишниот работник на ...

Вработен во ОН почина од ебола

Канал 77 - 14.10.2014

Вработен во Обединетите нации кој бил заразен со ебола, почина денеска во Германија. Според извештаите, 56 годишниот човек кој бил на лечење во болница во Лапциг, починал во текот на ноќта.

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

Либертас - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскиот град Лајпциг во која се лекувал.

Пет бизарни „лекови“ за ебола, кои ќе се обидат да ви ги продадат на интернет

Фактор - 14.10.2014

Паниката и стравот од потенцијална глобална пандемија на ебола, не ретко се злоупотребува од измамници, кои се обидуваат на исплашените граѓани да им продадат препарати кои наводно помагаат во ...

Има ли јунаци? Американската Флуор бара Македонци за работа во земјата на еболата, Либерија

МК News - 14.10.2014

Компанија од САД бара работници – Македонци и нуди висока плата за инженери, градежници, електричари, водоводџии, столари, кои би работеле во Либерија, земјата која е во жариштето на еболата, јави ...

Нова смрт од ебола во Европа: Вработен во ОН починал во Германија

Фактор - 14.10.2014

Работник на ОН заразен со ебола почина денеска во Германија. Пациентот се лечел во клиниката Сент Георг во Лајпциг, а борбата за живот ја изгубил во утринските часови, објавил Дер Шпигел.

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија

Денешен - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскио град Лајпциг во која се лекувал.

Лекар на ОН почина од ебола

Република - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во германскио град Лајпциг во која се лекувал.

Е, ова е паника: Влегле во авион со заштитни одела и одвеле пет патници!

Точка - 14.10.2014

Пред очите на останатите патници, здравствените инспектори прошетале меѓу седиштата, ги кренале заразените од седиштата и ги одвеле. Само што ја допрел пистата на меѓународниот аеродром во САД, ...

Американската Флуор бара Македонци за работа во земјата на еболата, Либерија!

Бриф - 14.10.2014

Компанија од САД бара работници – Македонци и нуди висока плата за инженери, градежници, електричари, водоводџии, столари, кои би работеле во Либерија, земјата која е во жариштето на еболата, јави ...

(ВИДЕО) Паника на аеродром: Во заштитни одела упаднале во авион и одвеле пет лица

Фактор - 14.10.2014

Откако летот 237 на Обединетите Арапски Емирати слетал во Бостон во него, после дојавата дека пет патници имаат сиптоми на грип, влетала лекарска екипа во заштитни одела.

Започна тетирањето на вакцината против ебола во Канада

Точка - 14.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјавила денеска ...

Предупредување: За два месеци, секоја недела од ебола ќе заболуваат 10.000 луѓе, а ќе умираат 7.000!

Точка - 14.10.2014

Ако не се превземе ништо посериозно за да се спречи епидемијата од ебола, стапката на смртност ќе се зголеми на дури 70%, предупредуваат од Светската здравствена организација (WHO).

Телото на починатиот од ебола во Германија мора да биде изгорено

Н.Македонија - 14.10.2014

Германските власти се соочуваат со нов проблем откако утрово во Лајпциг од ебола почина член на медицински тим на Обединетите нации, кој бил инфициран во Либерија Починатиот Мохамед А.

Видео: Луѓе во скафандери влегле во авион и одвеле пет патници

Н.Македонија - 14.10.2014

Здравствени инспектори во заштитни одела, пред шокирани патници, прошетале меѓу седиштата, ги кренале „заразените“ од седиштата и ги одвеле Авион на Обединетите Арапски Емирати на летот 237 од Дубаи ...

Пристигна еболата

Идивиди - 14.10.2014

Лекар на ОН почина од ебола на клиника во Германија Берлин, 14 октомври 2014 (МИА) - Лекар вработен во Обединетите нации кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, почина на клиника во ...

Tестирање на експериментална вакцина против еболата

Lider - 14.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјави денеска ...

Во Германија почина лекар болен од ебола

Lider - 14.10.2014

Лекар вработен во Обединетите нации, кој се заразил со ебола додека работел во Либерија, починал синоќа во клиниката во Лајпциг. Како што наведува клиниката во соопштението, 56-годишниот работник на ...

Потврдено: Здравствениот работник од Тексас починал од ебола

Канал5 - 13.10.2014

Американскиот центар за контрола и превенција на болести потврди дека здравствениот работник од Тексас е позитивен на ебола, што е прв случај на зараза од таа болест на американското тло.

Tестирање на експериментална вакцина против еболата

24 Вести - 13.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјави денеска ...

Еболата потврдена кај уште еден пациент во Далас

Дневник - 13.10.2014

Прелиминарните тестови потврдија дека медицинскиот техничар, кој се грижел за пациентот што почина од ебола во Презвитеријанската болница во Далас, е позитивен на вирусот на оваа заразна болест, ...

Најавен штрајк во медицинските оддели за ебола во Либерија

Вест - 13.10.2014

ЛИБЕРИЈА, 13 октомври (АП) - Либериските власти вчера преговараа со медицинските сестри и болничари да дојдат денес на работа во спорот околу паричниот надомест за вршење работа опасна по живот што ...

Смртта на Џефри Колин ќе се разреши неделава

Утрински - 13.10.2014

На Институтот за патологија се монтира електронскиот микроскоп за анализа на земените примероци - ткива од починатото тело на Џефри Колин . Најдоцна до петок ќе се знае од што боледувал Британецот ...

Македонци на помош на заболените од ебола?!

Канал5 - 13.10.2014

Официјално во Македонија нема ебола. Сепак смртоносниот вирус ја демне земјава. Американска компанија бара работници - Македонци, нуди висока плата за инженери, градежници, електричари, водоводџии, ...

Монструмот што му се заканува на светот

Дневник - 13.10.2014

Тоа што можеби во романот на Пекиќ, „Беснило“ беше фикција, ние сега го гледаме како реален филм. Опасниот вирус на еболата се шири незапирливо. На аеродормите, па и на нашиот „Александар Велики“ се ...

Tестирање на експериментална вакцина против еболата

Канал5 - 13.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјави денеска ...

Правото на избор при вакцинација, родителите ќе го бараат во Стразбур

Нетпрес - 13.10.2014

Родителите кои не се согласуваат со задолжителната имунизација на своите деца реагираат на одлуката на Уставниот суд да ја игнорира нивна Иницијатива за укинување на присилната вакцинација.

Есиен: Здрав сум и немам ебола

Нетпрес - 13.10.2014

Еден нигериски медиум бјави дека Микел Есиен е заразен со вирусот ебола, но набрзо фудбалерот сето тоа го демантираше. -Јас сум здрав и 100% подготвен, интернет шпекулациите дека сум заразен од ебола ...

ЕСИЕН ДЕМАНТИРА: Не сум заразен со ебола, здрав сум

Телеграф - 13.10.2014

Фудбалерот на Милан изјавува дека вестите дека е заразен со опасната болест се лажни Првотимецот на Милан, Микел Есиен ја негираше веста која се појави на интернет дека е заразен со ебола.

Во екот на еболата, штрајк на медицинскиот персонал во Либерија

МРТ - 13.10.2014

Во екот на епидемијата на ебола во Либерија штрајкуваат медицинските сестри и асистенти. Бараат зголемување на надоместокот за лекување на заразените. Мал дел сепак се појавиле на работа.

Почна тестирањето на експериментална вакцина против ебола

Алфа - 13.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати Канадската вакцина ...

Експериментална вакцина против ебола

Телеграф - 13.10.2014

Малата американска компанија „Њу Линк Генетикс“, која има лиценца за вакцината и тестирањето, а би требало да започне со тестовите во лабораторијата во државата Мериленд, рече Ембруз, додавајќи дека ...

Ваши коментари – Извештај, ебола и сообраќајни казни

Р.С.Европа - 13.10.2014

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, лажната тревога за ебола во земјава и високите сообраќајни казни се најкоментирани теми од нашите читатели.

Се испитува пропустот што доведе до пренос на ебола на територијата на САД

МРТ - 13.10.2014

Американскиот Центар за контрола на болести го испитува пропустот во протколот што доведе до прв пренос на еболата на територија на САД. Се претпоставува дека медицинската сестра се заразила при ...

Tестирање на експериментална вакцина против еболата

Сител - 13.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјави денеска ...

Ма остај тоа еболата, нели гледаш дека другарка ни има сериозен проблем

Убавина и Здравје - 13.10.2014

Здраво женски, Минатата недела во медиумите одекна веста за мистериозната болест од која, за жал, почина Британецот, која ја вознемири јавноста кај нас, но и во соседните земји, затоа што сите ...

Есиен нема ебола

Алфа - 13.10.2014

Италијанскиот прволигаш Милан ги демантираше шпекулациите дека Микел Есиен за време на престојот во Гана се заразил со вирусот на ебола. Веста дека Есиен има ебола ја пренесоа медиумите на ...

Есиен: Не сум заразен со ебола

Курир - 13.10.2014

Еден нигериски медиум бјави дека Микел Есиен е заразен со вирусот ебола, но набрзо фудбалерот сето тоа го демантираше. -Јас сум здрав и 100% подготвен, интернет шпекулациите дека сум заразен од ебола ...

Која е разликата меѓу Манчестер јунајтед и ебола? (ФОТО)

SportMedia - 13.10.2014

Појавувањето на смртоносната болест ебола во Европа ги поттикна навивачите на социјалните мрежи уште еднаш да се пошегуваат со Манчестер јунајтед и нивното отуство од европските натпреварувања оваа ...

Започна клиничко тестирање на експериментална вакцина против ебола

Press24 - 13.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјави денеска ...

Есиен: Не сум заразен со ебола

СуперСпорт - 13.10.2014

Викендов се појави информација дека Есиен е заразен со ебола. Меѓутоа, во неделата клубот ја демантираше оваа шпекулација, а ден подоцна се огласи и самиот играч.

Од што почина Британецот Џефри ќе се знае до крајот на неделава!

Вечер Прес - 13.10.2014

До крајот на неделава ќе се знае од што починал 58-годишниот Британец Колин Џефри кој деновиве го мобилизираше македонскиот здравствен систем под сомневање дека се работи за ебола.

ОН: Епидемијата од ебола ќе се стави под контрола за три месеци

Точка - 13.10.2014

Специјалниот пратеник на ОН за ебола, Дејвид Набаро изрази надеж дека епидемијата од ебола би можела да биде ставена под контрола во наредните три месеци.

Американска компанија бара работници за работа во земјата која е во жариштето на еболата

Денешен - 13.10.2014

Компанија од САД бара работници – Македонци и нуди висока плата за инженери, градежници, електричари, водоводџии, столари, кои би работеле во Либерија, земјата која е во жариштето на еболата, јави ...

Tестирање на експериментална вакцина против еболата

Република - 13.10.2014

Започна клиничкото испитување врз луѓе на експeрименталната вакцина против болеста ебола од канадско производство, која ветуваше многу во текот на тестирањето извршено врз примати, изјави денеска ...

Есиен: Не сум болен од ебола

Локално - 13.10.2014

Халфот на репрезентацијата на Гана и на Милан, Микаел Есиен ги демантираше информациите во неколку африкански медиуми дека е болен од Ебола. Според написите, на фудбалерот му била дијагностицирана ...

Американската Флуор бара Македонци за работа во земјата на еболата, Либерија

Либертас - 13.10.2014

Компанија од САД бара работници – Македонци и нуди висока плата за инженери, градежници, електричари, водоводџии, столари, кои би работеле во Либерија, земјата која е во жариштето на еболата, јави ...

Есиен ја демантираше веста дека е заразен од ебола!

Пулс24 - 13.10.2014

Еден нигериски медиум бјави дека Микел Есиен е заразен со вирусот ебола, но набрзо фудбалерот сето тоа го демантираше. -Јас сум здрав и 100% подготвен, интернет шпекулациите дека сум заразен од ебола ...

Потврдено: Американецот од Далас е заразен со ебола

Точка - 13.10.2014

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (CDC) вчера потврди дека здравствениот работник од Тексас е позитивен на ебола, што е прв случај на зараза од таа болест на американското тло.

Телото на Британецот на обдукција

Канал 77 - 13.10.2014

Кон крајот на неделата ќе се знае од што починал 58-годишниот Британец Колин Џефри, за кој анализите потврдија дека не бил заболен од ебола. Која е причината за смртта ќе покаже обдукацијата на ...

Понуди за работа на Македонци во жариштето на еболата

Република - 13.10.2014

Компанија од САД бара работници – Македонци и нуди висока плата за инженери, градежници, електричари, водоводџии, столари, кои би работеле во Либерија, земјата која е во жариштето на еболата, јави ...

Есиен демантира дека е заболен од ебола

Република - 13.10.2014

Фудбалерот на Милан, Михаел Есиен, ги демантираше написите на африканските медиуми дека тој е заразен од опасниот вирус ебола. Африканските медиуми, повикувајќи се на клупски извори, ја пренеле ...

Канада почна со тестирање вакцина против ебола на луѓето!

Вечер Прес - 13.10.2014

Откако вакцината се покажа како успешна кај животните, почна нејзиното тестирање на луѓето, а првите резултати се очекуваат веќе во декември, соопшти вечерва канадската министерка за здравје Рона ...

Груевски: Ебола нема, но дегутантно е сега пак да се враќаме на Извештајот

Бриф - 13.10.2014

Глупо и дегутантно би било сега кога треба сите да се радуваме што ја избегнавме еболата за малку, ние да се враќаме пак на Извештајот на ЕУ за напредокот на Македонија.

Ебола немаме, но стравот останува

Н.Македонија - 13.10.2014

По неколкудневен страв и паника, лабораториската потврда дека починатиот Британец немал ебола, како и фактот дека нема други пациенти со симптоми на оваа болест, значи олеснување за граѓаните.