TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата бара да се решат слабостите наведени во извештајот на ЕК

Алсат-М - 18.10.2009

Дури и да добие датум за отпочнување преговорите, Македонија ќе ги започне со голем хендикеп што само ќе го забавува процесот на зачленувањето во ЕУ, оценува ...

Извештај и поттик

Дневник - 17.10.2009

ДА СЕ ИСКОРИСТИ ШАНСАТА Ако се' оди како што треба, Советот на ЕУ во декември може да ја прифати препораката на ЕК и да определи датум за почеток на ...

Откријте ја Македонија

Дневник - 17.10.2009

ЧИТАЈЌИ ГО ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕК Настаните околу Препораката на ЕК ме потсетија на едно писмо на Мајкл Мур до претседателот Обама пред неколку дена.

Задоволство од извештајот на ЕК

Утрински - 17.10.2009

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска го оцени како објективен и конструктивен најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на ...

Јанкулоска: Извештајот е реален

Н.Македонија - 17.10.2009

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на вчерашната прес-конференција ги поздрави заклучоците од извештајот на Европската комисија во делот за ...

Јанкуловска задоволна од позитивниот извештај за МВР

Дневник - 16.10.2009

Македонија доби највисоки оценки во регионот за реформите во полицијата, за визната либерализација, за борбата против организираниот криминал и корупцијата, ...

Јанкулоска: Извештајот на ЕК за полицијата е објективен

Алсат-М - 16.10.2009

Министерството за внатрешни работи (МВР) го смета за објективен и конструктивен најновиот Извештај на Европската комисија(ЕК) за напредокот на Македонија, ...

Името не е параван за економијата

Утрински - 16.10.2009

Гувернерот на НБМ, Петар Гошев, веројатно со олеснување и со доза на признание за сопствената работа го прочита извештајот на Европската комисија за напредокот ...

Став - Крајната цел е членство во ЕУ

Време - 16.10.2009

Дане Талески Сакам да им честитам на сите граѓани за веста дека Европската комисија (ЕК) препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ.

Став - На чекор до ЕУ

Време - 16.10.2009

Јове Кекеновски Конечно дојде и тој ден. Нашата држава ја доби препораката за почнување преговори за влез во Европската унија.

Јанкуловска: Извештајот на ЕК е објективен

Канал5 - 16.10.2009

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска изрази задоволство од извештајот на ЕК. Бил објективен и сеопфатен.

Јанкулоска - конечно објективен и сеопфатен извештај

Inpress - 16.10.2009

Скопје, 16. октомври (ИНПРЕС) “Конечно еден објективен, сеопфатен и конкретен извештај. Ова е најпозитивниот извештај досега за Република Македонија, а посебно ...

Петрески:Собранието успешно ги оствари одредниците поставени од ЕК

Форум - 16.10.2009

Собранието на Република Македонија успешно ги оствари одредниците поставени од Европската комисија, како што се промоцијата на конструктивен дијалог, ...

Јанкулоска : Извештајот на ЕК во делот на внатрешни работи и правда реален и најдобар досега

Кирилица - 16.10.2009

Извештајот е показател дека реформите кои ги спроведуваме даваат резултат Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска задоволна од извештајот на ЕК за ...

Јанкулоска: Извештајот на ЕК во делот за полицијата е објективен

Форум - 16.10.2009

Министерството за внатрешни работи (МВР) го смета за објективен и конструктивен најновиот Извештај на Европската комисија(ЕК) за напредокот на Македонија, ...

Јанкулоска за оценките во извештајот на Европската комисија

Макфакс - 16.10.2009

Скопје / 16.10.09 / 07:57 Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска ќе одржи брифинг околу оценките во најновиот извештај на Европската ...

Јанкулоска: Извештајот на ЕК е реален и објективен

Нетпрес - 16.10.2009

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија во делот за правда и внатрешни работи ја рефлектира реалната состојба во земјава, вели ...

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието има значаен придонес во позитивниот извештај на ЕК

Форум - 16.10.2009

позитивниот извештај на Европската комисија е најдобриот доказ за напредокот Република Македонија во исполнувањето на клучните приоритети, како и на нашите ...

ВМРО ДПМНЕ - Македонија ги исполни клучните приоритети

Inpress - 16.10.2009

Скопје, 16. октомври (ИНПРЕС) Позитивниот извештај на Европската комисија е најдобриот доказ за напредокот Република Македонија во исполнувањето на клучните ...

Јанкулоска-Извештајот на ЕК во делот за полицијата е објективен

Макфакс - 16.10.2009

Скопје / 16.10.09 / 14:50 Министерството за внатрешни работи (МВР) го смета за објективен и конструктивен најновиот Извештај на Европската комисија(ЕК) за ...

ВМРО ДПМНЕ: ЕК го поздрави придонесот на Собранието

Нетпрес - 16.10.2009

Позитивниот извештај на Европската комисија е најдобриот доказ за напредокот Република Македонија во исполнувањето на клучните приоритети, како и на ...

Владата одбра лош начин да ги троши буџетските пари

Н.Македонија - 16.10.2009

Македонија, помалку или повеќе, оди напред во остварување на економските критериуми за пристап во Европската Унија, меѓутоа потребно е сé уште да се работи на ...

Да се исчисти избирачкиот список

Н.Македонија - 16.10.2009

Избирачкиот список да се исчисти од големиот број граѓани што живеат во странство Заплашувањата од државните служби за време на избори треба да бидат ...

Невработеноста нотирана во извештајот на ЕК

А1 - 15.10.2009

Никола Тричковски од Делчево, тукушто дипломирал на Економскиот факултет во Скопје. Нему одамна му е јасно дека невработеноста е најгорливиот проблем, кој ја ...

Економисти: Владата веднаш да постапи по забелешките на ЕК за економијата

Алсат-М - 15.10.2009

Пораките на Европската унија околу тоа што треба да се направи во економијата се јасни, велат дел од економските експерти.

ЕК: Косово да ги спроведува изгласаните закони

Алсат-М - 15.10.2009

Европската комисија им порача на косовските институции да не се фокусираат само на донесувањето добрите закони, туку и да ги спроведуваат.

Позитивниот извештај на Ек не е доволен за привлекување на странски инвестиции

Канал5 - 15.10.2009

Македонија ја чека напорна работа. За привлекување на странските инвеститори не е доволен само позитивен извештај од Брисел, туку и подобрување на вкупната ...

Албанските медиуми за препораките на ЕУ за Македонија

Канал5 - 15.10.2009

Сите електронски медиуми во Албанија ја пренесоа веста од Брисел за добиените препораки на ЕУ за Македонија, при тоа пренесувајќи дека „радоста кај ...

Извештајот на ек за напредокот на Македонија на седница на комисијата за европски прашања

Сител - 15.10.2009

Во Собранието за денеска е најавена седница на собраниската Комисија за европски прашања. На дневен ред на седницата е Годишниот извештај на Европската ...

Објавени извештаите и за другите земји кандидати

А1 - 14.10.2009

Европската комисијата ги објави извештаите и за другите земји кандидати за членство, како и за државите потенцијални кандидати.

Европската Комисија со позитивни оценки за повеќе економски сегменти

Канал5 - 14.10.2009

Позитивни оценки за повеќе економски сегменти, доби Македонија во извештајот од европската комисија, со кој се препорачува почеток на преговори за членство во ...

ЕК: Преодна оцена со забелешки и за економијата

Алсат-М - 14.10.2009

Македонија доби преодна оцена и во економскиот дел на извештајот. Ништо не е совршено, но ништо не е ниту многу лошо.

Парламентарците едногласно го поздравија извештајот на ЕК

Алсат-М - 14.10.2009

Извештајот на Европската комисија го поздравија сите парламентарни политички партии. Едногласно оценија дека ова е голем ден за сите граѓани на Македонија.

ЕК денеска ќе го објави извештајот за Македонија

Алсат-М - 14.10.2009

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Европската комисија ќе го објави извештајот за Македонија

Телма - 14.10.2009

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Македонија очекува позитивен извештај

Deutsche Welle - 14.10.2009

Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ во 2009-та. Се очекува Брисел да препорача отпочнување на преговорите за ...

Денеска, годишниот извештај на ЕК за проширување на Унијата

Канал5 - 14.10.2009

Европската комисија денеска треба да го усвои годишниот извештај за напредокот кои во изминатава година ги постигнале државите кои бараат членство во ЕУ.

ЕК препорача почнување на преговори за членство на Македонија

Алсат-М - 14.10.2009

Европската комисија денеска во Брисел препорача почнување на преговори за членство на Македонија во ЕУ.

ЕК: Македонија доби препорака за почеток на преговори со ЕУ

Канал5 - 14.10.2009

Европската комисија даде неусловена препорака за почеток на преговори на Република Македонија за членство во ЕУ.

ЕК за западниот Балкан - Хрватска на чело, Косово најназад

Телма - 14.10.2009

Хрватска од земјите од Западен Балкан има постигнато најголем напредок во клучните политички реформи, се наведува во денеска објавениот извештај на Европската ...

Од ЕК очекуваме фер извештај за напредокот на Македонија

МРТ - 14.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска во Крива Паланка изјави дека не сака да коментира за Извештајот на ЕК пред неговата утрешна официјална презентација во Брисел ...

Извештај на ЕК за напредокот на Македонија

Р.С.Европа - 14.10.2009

Европската комисија денеска во Брисел ќе го објави Извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Алфа - 14.10.2009

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Позитивен извештај од ЕК за Македонија?

Р.С.Европа - 14.10.2009

Европската Комисија денеска го објавува извештајот за напредокот на Македонија, кој се очекува да биде позитивен, по неколку години негативни вести од Брисел.

ЕК - Косово извор и транзит на организираниот криминал

Inpress - 14.10.2009

Брисел, 14. октомври (ИНПРЕС) Европската комисија во годинешниот извештај за Западен Балкан ќе предупреди дека „Косово и понатаму е извор и место за транзит за ...

Извештајот на ЕК содржи оценка за осум клучни приоритети

Р.С.Европа - 14.10.2009

Овогодинешниот извештај на ЕК содржи осум клучни приоритети, за кои Комисијата ќе даде оценка дали Македонија успеала досега да ги оствари.

Македонија во очекување на извештајот од ЕК

Кајгана - 14.10.2009

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

МРТ - 14.10.2009

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Хрватска најверојатно идната година ќе стане членка на еу

Сител - 14.10.2009

Хрватска од земјите од Западен Балкан има постигнато најголем напредок во клучните политички реформи, се наведува во денеска објавениот извештај на Европската ...

Европска Комисија : Македонија бележи напредок во имплементирањето на антикорупциските мерки

Кирилица - 14.10.2009

Државната комисија за спречување на корупцијата се уште најкритикувано тело Направен е добар напредок во стратегијата и импементацијата на антикорупциската ...

Македонија по позитивниот извештај од Европската комисија

Форум - 14.10.2009

По добивањето на позитивниот извештај од Европската комисија кој на Македонија и донесе препорака за добивање датум за преговори за членство во Европската ...

Во Македонија позитивни реакции за извештајот на ЕК

Р.С.Европа - 14.10.2009

Премиерот Никола Груевски истакна дека позитивниот извештај од ЕК ќе значи патоказ за Македонија за натамошно исполнување на реформите.

Македонија со чисто досие за политичките критериуми

Форум - 14.10.2009

Европската комисија оценила напредок во сите политички критериуми за членство во Унијата. Единствено препорачува решавање на спорот со Грција во врска со ...

Препораката од ЕК за преговори за членство во ЕУ чекор напред во остварувањето на целта

Сител - 14.10.2009

Денешната препорака на Европската комисија за почнување на преговорите за полноправно членство на Република Македонија во ЕУ е важен чекор кон заедничката цел ...

АФП - ЕК препорача започнување на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ

Inpress - 14.10.2009

Брисел, 14. октомври (ИНПРЕС) Европската комисија денес даде препорака за започнуваше на преговорите за присоединуване на Македонија во ЕУ, пишува АФП.

Црна Гора треба покаже конкретни резултати во сферата на владеење на правото

Сител - 14.10.2009

Црна Гора продолжи со политичките реформи и покрај „слабите“ административни капацитети, кои треба да се зајакнат, се наведува во овогодинешниот извештај на ...

Македонија во исчекување на извештајот на ЕК

Сител - 14.10.2009

Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Ситуацијата на Косово останува кревка, се вели во извештајот на европската комисија

Сител - 14.10.2009

Косово ја одржува стабилноста, но Европската комисија смета дека ситуацијата таму „останува кревка“, се вели во извештајот на Европската комисија за напредокот ...

Албанските медиуми за добиените препораки од ЕК за Македонија

Inpress - 14.10.2009

Тирана, 14. октомври (ИНПРЕС) Политичките партии во Македонија и оние на власт и оние во опозиција го поздравија напредокот нотиран во извештајот на Европската ...

ЕК: Хрватска најверојатно идната година ќе стане членка на ЕУ

Алфа - 14.10.2009

Хрватска од земјите од Западен Балкан има постигнато најголем напредок во клучните политички реформи, се наведува во денеска објавениот извештај на Европската ...

Македонија со чисто досие за политичките критериуми

Макфакс - 14.10.2009

Скопје / 14.10.09 / 17:13 Европската комисија оценила напредок во сите политички критериуми за членство во Унијата.

Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Кирилица - 14.10.2009

Денеска ќе се знае и дали ЕК ќе препорача Македонија, по четиригодишен кандидатски статус, да ги почне преговорите за членство во ЕУ Европската комисија ...

Косово политички стабилно – загрижуваат корупцијата и криминалот

МРТ - 14.10.2009

Политичката стабилност на Косово е зачувана, но загрижуваат корупцијата, организираниот криминал, перењето пари и недостатокот на владеење на законот.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија

Идивиди - 14.10.2009

Брисел, 14 октомври (МИА) - Европската комисија денеска ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Груевски: Фер извештај за напредокот на земјата

Канал5 - 13.10.2009

Премиерот Никола Груевски не сака да коментира за Извештајот на ЕК пред неговата утрешна официјална презентација во Брисел.

Груевски очекува фер извештај од ЕК

Телма - 13.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска во Крива Паланка изјави дека не сака да коментира за Извештајот на ЕК пред неговата утрешна официјална презентација во Брисел ...

Утре, годишниот извештај на ЕК за проширување на Унијата

Канал5 - 13.10.2009

Европската комисија би требало утре да го усвои годишниот извештај за успесите кои во последните 12 месеци ги забележале државите кои бараат членство во ЕУ, ...

Груевски: Од ЕК очекуваме фер извештај за напредокот на земјата

Алсат-М - 13.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска во Крива Паланка изјави дека не сака да коментира за Извештајот на ЕК пред неговата утрешна официјална презентација во Брисел ...

Македонија очекува позитивна оценка од ЕК и препорака за старт на преговорите

Кајгана - 13.10.2009

Европската комисија утре ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Годишниот извештај на ек за проширување на унијата ќе биде објавен утре

Сител - 13.10.2009

Европската комисија би требало утре да го усвои годишниот извештај за успесите кои во последните 12 месеци ги забележале државите кои бараат членство во ЕУ, ...

Годишниот извештај на ЕК за проширување на Унијата утре ќе биде објавен

Кирилица - 13.10.2009

Европската комисија би требало утре да го усвои годишниот извештај за успесите кои во последните 12 месеци ги забележале државите кои бараат членство во ЕУ, ...

Дипломатски раздвижувања пред извештајот на ЕК

Р.С.Европа - 13.10.2009

Министерот Милошоски и вицепремиерот за евроинтеграции Наумовски во Брисел имале средби со европските дипломати.

Македонија очекува позитивна оценка од ЕК и препорака за старт на преговорите

МРТ - 13.10.2009

Европската комисија утре ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

ЕК:Косово политички стабилно – загрижуваат корупцијата и криминалот

Макфакс - 13.10.2009

Брисел / 13.10.09 / 17:04 Политичката стабилност на Косово е зачувана, но загрижуваат корупцијата, организираниот криминал, перењето пари и недостатокот на ...

Македонија добива препорака за преговори

Алфа - 13.10.2009

По неколку загубени години, Македонија ќе добие позитивен извештај од Европската комисија и препорака за почеток на преговори за членство, но без да се ...

Македонија очекува позитивна оценка од ЕК

Кирилица - 13.10.2009

Утре ќе се знае и дали ЕК ќе препорача Македонија, по четиригодишен кандидатски статус, да ги почне преговорите за членство во ЕУ Европската комисија утре ќе ...

Македонија очекува позитивна оценка од ЕК и препорака за старт на преговорите

Сител - 13.10.2009

Европската комисија утре ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Македонија очекува позитивна оценка од ЕК

Идивиди - 13.10.2009

Брисел, 13 октомври (МИА) - Европската комисија утре ќе го објави извештајот за напредокот на Република Македонија во 2009 година.

Извештајот на ЕК за проширување ќе биде објавен утре

Идивиди - 13.10.2009

Брисел, 13 октомври (МИА) - Европската комисија би требало утре да го усвои годишниот извештај за успесите кои во последните 12 месеци ги забележале државите ...

ЕК: Во Косово малку напредок, многу корупција

А1 - 12.10.2009

Во Косово нема слобода на изразување, присутно е политичко влијание на судовите, а корупцијата е многу присутна, се некои од оценките на годишниот извештај на ...

ЕК:Решавањето на името ќе и помогне на Македонија за влез во ЕУ

Алсат-М - 12.10.2009

Покрај препораките за започнување на преговорите за членство во ЕУ, во деталниот извештај на Европската комисија за Македонија се очекува да се вклучи и ...

ЕК: Во Косово малку напредок, многу корупција

Алсат-М - 12.10.2009

Во Косово нема слобода на изразување, присутно е политичко влијание на судовите, а корупцијата е многу присутна, се некои од оценките на годишниот извештај на ...

ЕК - во Косово малку напредок, многу корупција

Сител - 12.10.2009

Во Косово нема слобода на изразување, присутно е политичко влијание на судовите, а корупцијата е многу присутна, се некои од оценките на годишниот извештај на ...

ЕК: Во Косово малку напредок, многу корупција

Алфа - 12.10.2009

Во Косово нема слобода на изразување, присутно е политичко влијание на судовите, а корупцијата е многу присутна, се некои од оценките на годишниот извештај на ...

ЕК: Во Косово малку напредок, многу корупција

Кирилица - 12.10.2009

Корупцијата останува доминантна во многу области на Косово поради што се бара поголема соработка со Агенцијата за антикорупција и Обвинителството Во Косово ...

Тачи задоволен со извештајот од Европската комисија

Inpress - 12.10.2009

Призрен, 12. Октомври (ИНПРЕС) Премиерот на Косово Хашим Тачи, изјави дека не е изненаден од оценката на Европската комисија дека Владата на Србија создава ...

ЕУ: Хрватските политичари го кочат процесуирањето на случаи за корупција

Кирилица - 12.10.2009

Европската Комисија испрати сериозни критики и за состојбите со Комисијата за спречување на судирот на интереси, која, како што стои во извештајот, постои но ...